simple-scan - en to ug translation catalogue (119 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
ug: كىملىك دەلىللە(_A)

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
ug: مەنبەنىڭ ئىشلەتكۈچى ئاتى(_U):

note: Label beside password entry
en: _Password:
ug: ئىم(_P):

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
ug: ئالدى-كەينى

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
ug: ئالدى

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
ug: كەينى

note: Title of scan window
en: Simple Scan
ug: ئاددىي شويلىلاش

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
ug: پۈتۈك(_D)

note: Scan menu item
en: Sc_an
ug: شويلىلا(_A)

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
ug: بىرلا بەت(_P)

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
ug: كىرگۈزۈلگەن ھەممە بەتلەر(_F)

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
ug: شويلىلاشنى توختات(_S)

en: Text
ug: تېكىست

en: Photo
ug: سۈرەت

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
ug: بەتلەرنى قايتا تىزىش

note: Label on email menu item
en: _Email
ug: ئېلخەت(_E)

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
ug: بەت(_P)

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
ug: سولغا چۆرگىلەت(_L)

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
ug: ئوڭغا چۆرگىلەت(_R)

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
ug: قىرقى(_C)

note: Radio button for no crop
en: _None
ug: يوق(_N)

note: Radio button for cropping to page to US legal size
en: Le_gal
ug: US Legal(_G)

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
ug: ئىختىيارى(_C)

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
ug: قىرقىغاننى چۆرگىلەت(_R)

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
ug: ئوڭغا يۆتكە

note: Label on help menu
en: _Help
ug: ياردەم(_H)

note: Help|Contents menu
en: _Contents
ug: مەزمۇنلار(_C)

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
ug: يېڭى ھۆججەت قۇرىدۇ

en: New
ug: يېڭى

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
ug: شويلىلىغۇچتىن پەقەت بىر بەتنىلا شويلىلايدۇ

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
ug: شويلىلاش

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
ug: پۈتۈكنى ھۆججەتكە ساقلايدۇ

en: Save
ug: ساقلا

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
ug: نۆۋەتتىكى شويلىلاش باسقۇچىنى توختىتىدۇ

en: Stop
ug: توختا

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ug: بەتنى سولغا چۆرگىلىتىدۇ(سائەت يۆلىنىشىگە قارشى)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
ug: سولغا چۆرگىلەت

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
ug: بەتنى ئوڭغا چۆرگىلىتىدۇ (سائەت يۆلىنىشىدە)

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
ug: ئوڭغا چۆرگىلەت

en: Crop the selected page
ug: تاللانغان بەتنى قىرقىيدۇ

en: Crop
ug: قىرقى

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ug: مايىللىق

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
ug: شويلىلاش مەنبەسى(_O):

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
ug: تېكىست ئېنىقلىقى(_T):

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
ug: سۈرەت ئېنىقلىقى(_P):

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
ug: شويلىلايدىغان يۈزى:

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
ug: قەغەز چوڭلۇقى:

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
ug: يورۇقلۇقى:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
ug: سېلىشتۇرما دەرىجىسى:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
ug: سۈپىتى:

en: Scan Documents
ug: پۈتۈك شويلىلاش

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ug: شويلىلىغۇچ مەۋجۇت ئەمەس. شويلىلىغۇچنى چېتىڭ.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
ug: شويلىلىغۇچقا باغلانغىلى بولمىدى

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
ug: شويلىلاشنى باشلىغىلى بولمىدى

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
ug: شويلىلىغۇچ بىلەن ئالاقە باغلاشتا خاتالىق كۆرۈلدى

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ug: نەشرىنى كۆرسەت

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
ug: سازلاش ئۇچۇرلىرىنى كۆرسەت

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
ug: كونا نەشردىكى «ئاددىي شويلىلاش»  ئارقىلىق ياسالغان PDF ھۆججىتىنى ئوڭلاش

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
ug: شويلىلاش مەغلۇپ بولدى

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
ug: [ئۈسكۈنە...] - شويلىلاش قورالى.

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ug: '%s --help' ئىجرا قىلىنسا بۇيرۇق قۇرى تاللانمىسىنىڭ تولۇق تىزىمى كۆرۈنىدۇ.

en: _Close
ug: ياپ(_C)

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
ug: ‹%s› كىرىش ئۈچۈن ئىشلەتكۈچى نامى ۋە مەخپىي نومۇر كېرەك

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
ug: شويلىلىغۇچ تېپىلمىدى

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
ug: شويلىلىغۇچ چېتىلغانمۇ توكى ئۇلانغانمۇ تەكشۈرۈڭ

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
ug: باشقا يۇمشاق دېتاللار زۆرۈر

note: Instructions to install driver software
en: You need to install driver software for your scanner.
ug: شويلىلىغۇچ ئۈچۈن قوزغاتقۇ دېتاللىرىنى ئورنىتىشىڭىز كېرەك.

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا…

en: _Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر(_C)

en: _Save
ug: ساقلا(_S)

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
ug: شويلىلانغان Document.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
ug: سۈرەت ھۆججەتلىرى

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
ug: بارلىق ھۆججەتلەر

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
ug: PDF (كۆپ بەتلىك پۈتۈكلەر)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
ug: JPEG (پرېسلانغان)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
ug: PNG (خورىماس)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
ug: ھۆججەت پىچىمى'

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
ug: ھۆججەتكە ساقلىغىلى بولمىدى

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ug: ساقلانمىسا، ئۆزگەرتىشلەرنىڭ ھەممىسى مەڭگۈلۈككە يوقىلىدۇ

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
ug: ھازىرقى پۈتۈكنى ساقلىسۇنمۇ؟

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
ug: ئۆزگەرتىشنى تاشلىۋەت

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
ug: ئالدىن كۆرىدىغان رەسىمنى ساقلىغىلى بولمىدى.

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
ug: رەسىمنى ئالدىن كۆرۈش پروگراممىسىنى قوزغاتقىلى بولمىدى

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
ug: تەرەپلەرنى بىرىكتۈرۈش

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
ug: تەرەپلەرنى بىرىكتۈرۈش(ئەسكىچە)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
ug: ئەكسىچە

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
ug: ئۆزگەرمىسۇن

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ug: ياردەم ھۆججىتىنى ئاچقىلى بولمىدى

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ug: بۇ بىر ئەركىن دېتال، سىز بۇنى تارقاتسىڭىز ياكى
    ئۆزگەرتسىڭىز بولىدۇ، ئەمما Free Software Foundation 
    دىن بەلگىلەنگەن GNU General Public نىڭ قائىدىسىگە رىئايە
    قىلىشىڭىز لازىم: ئۈچىنچى نۇسخىسىدا ياكى ئۇنىڭ كەينىدىكى 
    نۇسخىسىدا.
    بۇ پروگرامما ھېچقانداق بىر كاپالەتنى ئۈستىگە ئالمايدۇ،
    ھەم بۇنى سېتىشقا كاپالەتلىك قىلمايدۇ، بۇ بىر سىزنىڭ 
    ئىشلىتىشىڭىز ئۈچۈن ياسالغان پروگرامما.
    بۇ توغرىسىدىكى ئۇچۇرلارنى GNU General Public License 
    دىن ئۇقۇڭ.
    
    سىز بۇ پروگرامما بىلەن بىر GNU General Public License
    نىڭ كۆچۈرمىسىگە ئېرىشكەن بۆلىشىڭىز مۇمكىن، بولمىسا ئۇنى 
    <http://www.gnu.org/licenses/> دا تاپالايسىز.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
ug: «ئاددىي شويلىلاش» ھەققىدە

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
ug: ئاددىي پۈتۈك شويلىلاش قورالى

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
ug: ئاخىرلاشتۇرۇشتىن ئاۋۋال ھازىرقى پۈتۈكنى ساقلىسۇنمۇ؟

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
ug: ساقلىماي ئاخىرلاشتۇر

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
ug: قوزغاتقۇلارنى ئورنىتىش

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
ug: ئورنىتىلغاندىن كېيىن Simple Scan نى قايتا قوزغىتىش زۆرۈر

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers...
ug: قوزغاتقۇلارنى ئورنىتىۋاتىدۇ…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
ug: قوزغاتقۇلار مۇۋەپپەقىيەتلىك ئورنىتىلدى

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
ug: قوزغاتقۇلار ئورنىتىش مەغلۇپ بولدى.

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
ug: %d dpi (كۆڭۈلدىكى)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
ug: %d dpi (دەسلەپكى نۇسخا)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
ug: %d dpi (يۇقىرى ئېنىقلىق)

en: New Document
ug: يېڭى پۈتۈك

en: Document
ug: پۈتۈك

en: Email...
ug: ئېلخەت…

en: Print...
ug: باس…

en: Help
ug: ياردەم

en: About
ug: ھەققىدە

en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
ug: شويلىلىغۇچنى ئالماشتۇرۇڭ(_S)

note: Button in error infobar to prompt user to install drivers
en: _Install Drivers
ug: قوزغاتقۇلارنى ئورنات(_I)

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

en: Darker
ug: قارىراق

en: Lighter
ug: يورۇقراق

en: Less
ug: كىچىك

en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Minimum
ug: ئەڭ كىچىك

en: Maximum
ug: ئەڭ چوڭ

en: Saving document...
ug: پۈتۈكنى ساقلاۋاتىدۇ…

en: Saving page %d out of %d
ug: ساقلاۋاتقىنى %d/%d - بەت
