simple-scan - en to cs translation catalogue (206 entries)

note: Title of scan window
en: Document Scanner
cs: Skenování dokumentů

en: Make a digital copy of your photos and documents
cs: Udělejte si digitální kopie svých fotografií a dokumentů

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;simple-scan;simplescan;
cs: scan;skenovat;scanner;skener;flatbed;stolní;plochý;adf;podavač dokumentů;simple-scan;simplescan;

en: Device to scan from
cs: Zařízení určené ke skenování

en: SANE device to acquire images from.
cs: Zařízení SANE pro získávání obrázků.

en: Type of document being scanned
cs: Typ skenovaného dokumentu

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
cs: Typ skenovaného dokumentu. Toto nastavení rozhoduje o rozlišení, barvách a následném zpracování při skenování.

en: Width of paper in tenths of a mm
cs: Šířka papíru v desetinách milimetru

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
cs: Šířka papíru v desetinách milimetru (nebo 0 pro automatické zjištění papíru).

en: Height of paper in tenths of a mm
cs: Výška papíru v desetinách milimetru

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
cs: Výška papíru v desetinách milimetru (nebo 0 pro automatické zjištění papíru).

en: Brightness of scan
cs: Jas skenu

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
cs: Nastavení jasu od -100 do 100 (0 znamená žádná hodnota).

en: Contrast of scan
cs: Kontrast skenu

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
cs: Nastavení kontrastu od -100 do 100 (0 znamená žádná hodnota).

en: Resolution for text scans
cs: Rozlišení pro skenování textu

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
cs: Rozlišení v bodech na palec, které se má použít při skenování textu.

en: Resolution for image scans
cs: Rozlišení pro skenování obrázku

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
cs: Rozlišení v bodech na palec, které se má použít při skenování obrázků.

en: Page side to scan
cs: Strana stránky ke skenování

en: The page side to scan.
cs: Strana stránky, která se má skenovat.

en: Directory to save files to
cs: Složka pro ukládání souborů

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
cs: Složka pro ukládání souborů. Pokud není nastaveno, ukládají se standardně do složky Dokumenty.

en: File format that is used for saving image files
cs: Formát souborů používaný pro ukládání obrázků

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
cs: Typ MIME, který se má používat k uložení obrázku do souboru. Příklady podporovaných typů MIME: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
cs: Hodnota kvality u komprimace JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
cs: Hodnota kvality, která se má používat u komprimace JPEG.

en: Delay in millisecond between pages
cs: Prodleva v milisekundách mezi stránkami

en: Delay in millisecond between pages.
cs: Prodleva v milisekundách, která se má ponechat mezi stránkami.

en: Whether or not postprocessing is enabled
cs: Následné zpracování

en: Whether or not postprocessing is enabled.
cs: Zda je, či není, povolené následné zpracování (post-processing).

en: The path to the postprocessing script
cs: Cesta ke skriptu následného zpracování

en: The path to the postprocessing script.
cs: Cesta ke skriptu, který má provádět následné zpracování (post-processing).

en: Additional arguments for the postprocessing script
cs: Parametry skriptu následného zpracování

en: Additional arguments for the postprocessing script.
cs: Dodatečné parametry, které se předají skriptu provádějícímu následné zpracování (post-processing).

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
cs: Zda zachovat původní nezpracovaný soubor

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
cs: Zda se má, či nemá, zachovat původní soubor bez následného zpracování. Bezprostředně před příponu názvu tohoto souboru bude přidáno „_orig“.

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
cs: Skutečně snadné skenování textů a obrázků, které navíc nabízí šikovné možnosti úprav. Vystřihněte nechtěné části obrázku a očte jej, pokud je vzhůru nohama. Až budete hotovi, výsledek si vytiskněte, převeďte do PDF, nebo uložte v některém z rozmanité nabídky formátů.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
cs: Tato aplikace používá jako základ rohraní SANE, aby pokryla co největší množství skenerů.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
cs: Otočit do_leva

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
cs: Otočit dop_rava

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
cs: _Oříznout

note: Radio button for no crop
en: _None
cs: Žád_né

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
cs: _Vlastní

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
cs: _Otočit ořez

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
cs: Posunout doleva

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
cs: Posunout doprava

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Delete
cs: Smazat

en: _Single Page
cs: Jedna _stránka

en: All Pages From _Feeder
cs: Všechny stránky z _podavače

en: _Multiple Pages From Flatbed
cs: _Více ručně podávaných stránek

en: _Image
cs: _Obrázek

note: Tooltip for stop button
en: Stop
cs: Zastavit

en: S_top
cs: Zas_tavit

en: _Scan
cs: _Skenovat

en: Scan Options
cs: Volby skenování

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Export
cs: Exportovat

note: Tooltip for stop button
en: Refresh Device List
cs: Aktualizovat seznam zařízení

en: New Document
cs: Nový dokument

en: Rotate Left (counter-clockwise)
cs: Otočit doleva (proti směru hodinových ručiček)

en: Rotate Right (clockwise)
cs: Otočit doprava (po směru hodinových ručiček)

en: Crop Selected Page
cs: Oříznout vybranou stránku

en: Delete Selected Page
cs: Smazat vybranou stránku

en: _Username for resource
cs: _Uživatelské jméno pro zdroj

en: _Password
cs: _Heslo

en: _Cancel
cs: _Zrušit

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
cs: _Autorizovat

en: Install drivers
cs: Instalace ovladačů

en: OK
cs: Budiž

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
cs: Otevřít nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
cs: Zobrazit předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
cs: Skenování

[ctx: shortcut window]
en: Scan a Single Page
cs: Naskenovat jednu stránku

[ctx: shortcut window]
en: Scan all Pages From Document Feeder
cs: Naskenovat všechny stránky z podavače

[ctx: shortcut window]
en: Scan Continuously From Flatbed Scanner
cs: Naskenovat jednu ručně podanou stránku

[ctx: shortcut window]
en: Stop Scan in Progress
cs: Zastavit probíhající skenování

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
cs: Úpravy dokumentu

[ctx: shortcut window]
en: Move Page Left
cs: Posunout stránku doleva

[ctx: shortcut window]
en: Move Page Right
cs: Posunout stránku doprava

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page to the Left (Anti-Clockwise)
cs: Otočit stránku doleva (proti směru hodinových ručiček)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page to the Right (Clockwise)
cs: Otočit stránku doprava (po směru hodinových ručiček)

[ctx: shortcut window]
en: Delete Page
cs: Smazat stránku

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
cs: Správa dokumentů

[ctx: shortcut window]
en: Start new Document
cs: Začít nový dokument

[ctx: shortcut window]
en: Save Scanned Document
cs: Uložit naskenovaný dokument

[ctx: shortcut window]
en: Email Scanned Document
cs: Odeslat naskenovaný dokument e-mailem

[ctx: shortcut window]
en: Print Scanned Document
cs: Vytisknout naskenovaný dokument

[ctx: shortcut window]
en: Copy Current Page to Clipboard
cs: Zkopírovat aktuální stránku do schránky

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
cs: Skenování

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
cs: Skenovat _strany

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: _Front
cs: _Přední

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: B_ack
cs: Z_adní

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: B_oth
cs: _Obě

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
cs: _Velikost stránky

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
cs: Pro_dleva v sekundách

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
cs: Posečkání mezi stránkami při skenování více stránek

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
cs: Kvalita

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
cs: Rozlišení _textu

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
cs: Rozlišení o_brázku

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
cs: _Jas

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
cs: _Kontrast

note: Label beside compression scale
en: Compression
cs: Komprimace

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
cs: Následné zpracování

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
cs: Povolit násl_edné zpracování

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
cs: _Skript

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
cs: Parametry _skriptu

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
cs: Zachovat půvo_dní soubor

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
cs: Přeskupení stránek

en: Combine sides
cs: Kombinovat strany

en: Combine sides (reverse)
cs: Kombinovat strany (obráceně)

en: Flip odd pages upside-down
cs: Otočit liché stránky vzhůru nohama

en: Flip even pages upside-down
cs: Otočit sudé stránky vzhůru nohama

en: Reverse
cs: Obrátit

en: _Close
cs: Z_avřít

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
cs: Pro přístup k „%s“ je vyžadováno uživatelské jméno a heslo

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
cs: Vyhledávají se skenery…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
cs: Připraveno ke skenování

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
cs: Jsou zapotřebí ovladače skeneru

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner
cs: Potřebujete <a href="install-firmware">nainstalovat ovladače</a> pro svůj skener

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
cs: Nebyl nalezen žádný skener

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
cs: Zkontrolujte prosím, že je váš skener připojený a zapnutý

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
cs: Existuje automaticky uložená kniha. Chcete ji otevřít?

en: _No
cs: _Ne

en: _Yes
cs: _Ano

en: Save As…
cs: Uložit jako…

en: _Save
cs: _Uložit

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
cs: Naskenovaný dokument

en: PDF (multi-page document)
cs: PDF (vícestránkový dokument)

en: JPEG (compressed)
cs: JPEG (komprimovaný)

en: PNG (lossless)
cs: PNG (bezeztrátový)

en: WebP (compressed)
cs: WebP (komprimovaný)

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
cs: Soubor s názvem „%s“ již existuje. Chcete jej nahradit?

en: _Replace
cs: Nah_radit

en: Saving
cs: Ukládá se

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
cs: Uložení souboru selhalo

note: Title of error dialog when postprocessing failed
en: Failed to run postprocessing
cs: Selhalo spuštění následného zpracování

en: Document Saved
cs: Dokument uložen

en: Open Folder
cs: Otevřít složku

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
cs: Pokud dokument neuložíte, změny budou nenávratně ztraceny.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
cs: Uložit stávající dokument?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
cs: Zaho_dit změny

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
cs: Kontaktuje se skener…

en: Scan a Single Page
cs: Naskenovat jednu stránku

en: Scan Multiple Pages
cs: Naskenovat více stránek

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
cs: Nezdařilo se uložit obrázek pro náhled

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
cs: Uložit dokument před ukončením?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
cs: U_končit bez uložení

en: _Email…
cs: _E-mail…

en: Pri_nt…
cs: _Tisk…

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages…
cs: Přeskupit st_ránky…

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: _About Document Scanner
cs: O _aplikaci Skenování dokumentů

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Unable to encode page %i
cs: Nelze zakódovat stránku %i

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
cs: Vypadá to, že máte skener Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
cs: Ovladače jsou dostupné na <a href="http://support.brother.com">webu výrobce Brother</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
cs: Vypadá to, že máte skener Canon, který je podporovaný <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">ovladačem Pixma SANE</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
cs: Ověřte si prosím, jestli je váš <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">skener podporovaný ovladačem SANE</a>. Pokud ne, nahlaste tuto skutečnost do <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">poštovní konference SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
cs: Vypadá to, že máte skener Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
cs: Ovladače jsou dostupné na <a href="http://support.hp.com">webu výrobce HP</a> (HP pohltila tiskovou divizi Samsungu).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
cs: Vypadá to, že máte skener HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
cs: Ovladače jsou dostupné na <a href="http://support.hp.com">webu výrobce HP</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
cs: Vypadá to, že máte skener Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
cs: Ovladače jsou dostupné na <a href="http://support.epson.com">webu výrobce Epson</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
cs: Vypadá to, že máte skener Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
cs: Ovladače jsou dostupné na <a href="http://support.lexmark.com">webu výrobce Lexmark</a>.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
cs: Instalují se ovladače…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
cs: Instalace ovladačů byla úspěšná!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
cs: Instalace ovladačů selhala (kód chyby %d)

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
cs: Instalace ovladačů se nezdařila.

en: Once installed you will need to restart this app.
cs: Po nainstalování je potřeba tuto aplikaci restartovat.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
cs[0]: Je potřeba nainstalovat balíček %s.
cs[1]: Je potřeba nainstalovat balíčky %s.
cs[2]: Je potřeba nainstalovat balíčky %s.

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
cs: Automaticky

en: Darker
cs: Tmavší

en: Lighter
cs: Světlejší

en: Less
cs: Menší

en: More
cs: Větší

en: Minimum size
cs: Nejmenší velikost

en: Full detail
cs: Plné podrobnosti

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
cs: %d dpi (výchozí)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
cs: %d dpi (náčrt)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
cs: %d dpi (vysoké rozlišení)

note: Preferences dialog: Label for resolution value in resolution list (dpi = dots per inch)
en: %d dpi
cs: %d dpi

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
cs: Není k dispozici žádný skener. Připojte prosím zařízení.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
cs: Nelze navázat spojení se skenerem

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
cs: Podavač dokumentů je prázdný

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
cs: Nedostatek paměti k provedení skenování.
    Zkuste snížit <tt>Rozlišení</tt> nebo <tt>Velikost stránky</tt> v nabídce <tt>Předvolby</tt>. U některých skenerů je při skenování ve vysokém rozlišení omezena výsledná velikost.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
cs: Nelze zahájit skenování

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
cs: Při komunikaci se skenerem došlo k chybě

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
cs: Zobrazit verzi vydání

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
cs: Vypisovat ladicí zprávy

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
cs: Opravit soubory PDF vygenerovaných starší verzí této aplikace

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
cs: Skenování selhalo

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
cs: Skenování probíhá

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
cs: [ZAŘÍZENÍ…] — Nástroj pro skenování

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
cs: Spuštěním „%s --help“ si zobrazíte úplný seznam dostupných přepínačů příkazové řádky.
