simple-scan - en to sq translation catalogue (126 entries)

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
sq: _Autorizo

note: Label beside username entry
en: _Username for resource:
sq: _Emri i përdoruesit për resursin:

note: Label beside password entry
en: _Password:
sq: _Fjalëkalimi:

note: Combo box label for scanning both sides of a page
en: Front and Back
sq: Para dhe Mbrapa

note: Combo box label for scanning the front side of a page
en: Front
sq: Përball

note: Combo box label for scanning the back side of a page
en: Back
sq: Mbrapa

note: Title of scan window
en: Simple Scan
sq: Skanim i thjeshtë

note: Label on document menu (contains actions for this document, e.g. save, print)
en: _Document
sq: _Dokumenti

note: Scan menu item
en: Sc_an
sq: Sk_anim

note: Scan menu item to scan a single page from the scanner Toolbar scan menu item to scan a single page from the scanner
en: Single _Page
sq: Faqe e _vetme

note: Scan menu item to scan all pages from a document feeder Toolbar scan menu item to scan all pages from a document feeder
en: All Pages From _Feeder
sq: Të Gjitha Faqet Nga _Ushqyesi

note: Menu entry to stop current scan
en: _Stop Scan
sq: _Ndalo Skanimin

en: Text
sq: Tekst

en: Photo
sq: Foto

note: Menu item to reorder pages Title of dialog to reorder pages
en: Reorder Pages
sq: Riorganizo faqet

note: Page menu (contains action for each page, e.g. delete, crop)
en: _Page
sq: _Faqe

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
sq: Rrotullo _Majtas

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
sq: Rrotullo _Djathtas

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
sq: _Prije

note: Radio button for no crop
en: _None
sq: _Asnjë

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
sq: _Letër SHBA

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
sq: _Sipas përdoruesit

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
sq: _Prerje me Rrotullim

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
sq: Lëvize Majtas

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
sq: Lëvize Djathtas

note: Label on help menu
en: _Help
sq: _Ndihmë

note: Help|Contents menu
en: _Contents
sq: _Përmbajtje

note: Tooltip for new document button
en: Start a new document
sq: Filloje një dokument të ri

en: New
sq: I ri

note: Tooltip for scan toolbar button
en: Scan a single page from the scanner
sq: Skanoje një faqe të thjeshtë prej skanerit

note: Label on scan toolbar item
en: Scan
sq: Skanim

note: Tooltip for save toolbar button
en: Save document to a file
sq: Ruaje dokumentin tek një fajll

en: Save
sq: Ruaj

note: Tooltip for stop button
en: Stop the current scan
sq: Ndaloje skanimin e tanishëm

en: Stop
sq: Ndalo

note: Tooltip for rotate left (counter-clockwise) button
en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
sq: Rrotulloje faqen majtas (kundër akrepave të orës)

note: Label on rotate page left (anti-clockwise) item
en: Rotate Left
sq: Rrotullo Majtas

note: Tooltip for rotate right (clockwise) button
en: Rotate the page to the right (clockwise)
sq: Rrotullo faqen në të djathtë

note: Label on rotate page right (clockwise) item
en: Rotate Right
sq: Rrotullo Djathtas

en: Crop the selected page
sq: Preje faqen e përzgjedhur

en: Crop
sq: Prej

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
sq: Parapëlqimet

note: Label beside scan source combo box
en: Scan S_ource:
sq: Skanoje b_urimin

note: Label beside scan source combo box
en: _Text Resolution:
sq: _Rezolucioni i Tekstit:

note: Label beside scan source combo box
en: _Photo Resolution:
sq: _Rezolucioni i Fotos:

note: Label beside scan side combo box
en: Scan Side:
sq: Skanoje anën

note: Label beside page size combo box
en: Page Size:
sq: Përmasa e Faqes:

note: Label beside brightness scale
en: Brightness:
sq: Ndriçimi:

note: Label beside contrast scale
en: Contrast:
sq: Kontrasti:

note: Label beside quality scale
en: Quality:
sq: Cilësia:

en: Scan Documents
sq: Skanoj Dokumentet

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
sq: Nuk ka skanera të disponueshëm. Ju lutemi të lidhni një skaner.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
sq: Nuk jemi në gjendje të lidhim një skaner

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
sq: Nuk munda të nis skanimin

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
sq: Gabim gjatë komunikimit me skanerin

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
sq: Shfaq versionin e programit

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
sq: Printo mesazhet e gabimeve

en: Fix PDF files generated with older versions of Simple Scan
sq: Rregullo skedarët PDF të krijuar nga versione më të vjetra të Skanimit të Thjeshtë

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
sq: Skanimi dështoi

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE...] - Scanning utility
sq: [DEVICE...] - Mjet i skanimit

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sq: Nis '%s --ndihmë' për të parë një listë të plotë të linjave të disponueshme të komandës.

en: _Close
sq: _Mbylle

note: Label in authorization dialog.  '%s' is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access '%s'
sq: Emri i përdoruesit dhe skanimi kërkohet për të hyrë në '%s'

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No scanners detected
sq: Nuk u dalluan skanera

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
sq: Ju lutemi të kontrolloni nëse skaneri juaj është i lidhur dhe i ndezur

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional software needed
sq: Kërkohet program shtesë

note: Instructions to install driver software
en: You need to install driver software for your scanner.
sq: Ju duhet të instaloni një program draiveri për skanerin tuaj.

note: Save dialog: Dialog title
en: Save As...
sq: Ruaje Si...

en: _Cancel
sq: _Anullo

en: _Save
sq: _Ruaje

note: Default filename to use when saving document
en: Scanned Document.pdf
sq: Dokumenti i Skanuar.pdf

note: Save dialog: Filter name to show only image files
en: Image Files
sq: Kartela Pamje

note: Save dialog: Filter name to show all files
en: All Files
sq: Të Gjithë Skedarët

note: Save dialog: Label for saving in PDF format
en: PDF (multi-page document)
sq: PDF (dokument shumë faqësh)

note: Save dialog: Label for saving in JPEG format
en: JPEG (compressed)
sq: JPEG (i ngjeshur)

note: Save dialog: Label for saving in PNG format
en: PNG (lossless)
sq: PNG (pa humbje)

note: Label in save dialog beside combo box to choose file format (PDF, JPEG, PNG)
en: File format:
sq: Formati i skedarit:

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
sq: Dështuam në ruajtjen e skedarit

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: If you don't save, changes will be permanently lost.
sq: Nëse nuk  ruani, ndryshimet do të humbasin përgjithmonë.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
sq: Ta ruaj dokumentin e tanishëm?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: Discard Changes
sq: Anullo Ndryshimet

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
sq: Nuk jemi në gjendje ta ruajmë imazhin për parapamje

note: Error message display when unable to preview image
en: Unable to open image preview application
sq: Nuk jam në gjendje të hap programin për parapamjen e imazhit

note: Label on button for combining sides in reordering dialog
en: Combine sides
sq: Kombino anët

note: Label on button for combining sides in reverse order in reordering dialog
en: Combine sides (reverse)
sq: Kombino anët (mbrapsht)

note: Label on button for reversing in reordering dialog
en: Reverse
sq: Mbrapsht

note: Label on button for cancelling page reordering dialog
en: Keep unchanged
sq: Mbaje të pandryshuar

note: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
sq: E pamundur hapja e file të ndihmës

note: The license this software is under (GPL3+)
en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sq: Ky program është falas: ju mund ta shpërndani atë/ose modifikoni
    atë nën termat e Liçensës së Përgjithshme Publike të GNU siç publikohet nga
    Fondacioni i Programeve Falas, si për versionin 3 të liçensës, ose
    (sipas zgjedhjes suaj) çdo version të mëvonshëm.
    
    Ky program shpërndahet me shpresën se do të jetë i dobishëm,
    por PA ASNJË GARANCI; madje edhe pa garancinë e shprehur se
    do jetë i TREGTUESHËM apo i PËRSHTATSHËM PËR NJË QËLLIM TË VEÇANTË. Shikoni
    Liçensën e Përgjithshme Publike GNU për më tepër detaje.
    
    Ju duhet të keni marrë një kopje të Liçensës së Përgjithshme Publike të GNU
    me këtë program. Nëse jo, shikoni <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: Title of about dialog
en: About Simple Scan
sq: Rreth Skanimit të Thjeshtë

note: Description of program
en: Simple document scanning tool
sq: Mjet i thjeshtë për skanimin e dokumenteve

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
sq: Ta ruaj dokumentin para daljes?

note: Button in dialog to quit and discard unsaved document
en: Quit without Saving
sq: Dil pa e ruajtur

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
sq: Duket se ju keni një skaner Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
sq: Draiverat për të janë të disponueshëm në <a href="http://support.brother.com"> Faqen e internetit të Brother</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
sq: Duket se ju keni një skaner Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://samsung.com/support">Samsung website</a>.
sq: Draiverat për të janë të disponueshëm në <a href="http://samsung.com/support">Faqen e internetit të Samsung</a>.

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
sq: Duket se ju keni një skaner HP.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
sq: Duket se ju keni një skaner Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
sq: Draiverat për të janë të disponueshëm në <a href="http://support.epson.com">Faqen e internetit të Epson</a>.

note: Title of dialog giving instructions on how to install drivers
en: Install drivers
sq: Instalo draiverat

note: Message in driver install dialog
en: Once installed you will need to restart Simple Scan.
sq: Pas instalimit ju duhet të rinisni Simple Scan.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers...
sq: Instalim i draiverave...

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
sq: Draiverat u instaluan me sukses!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
sq: Dështoi instalimi i draiverave (kodi i gabimit %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
sq: Dështoi instalimi i draiverave.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package(s).
sq: Ju duhet të instaloni %s paketa.

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
sq: %d dpi (e parazgjedhur)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
sq: %d dpi (i thjeshtë)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
sq: %d dpi (rezolucion i lartë)

en: New Document
sq: Dokument i ri

en: Document
sq: Dokument

en: Print...
sq: Printo...

en: Help
sq: Ndihmë

en: About
sq: Rreth

en: Quit
sq: Dil

note: Button in error infobar to open preferences dialog and change scanner
en: Change _Scanner
sq: Ndrysho _Skanerin

note: Button in error infobar to prompt user to install drivers
en: _Install Drivers
sq: _Instalo Draiverat

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
sq: Automatik

en: Darker
sq: Më e Errët

en: Lighter
sq: Më e lehtë

en: Less
sq: Më Pak

en: More
sq: Më tepër

en: Maximum
sq: Maksimum

en: Saving document...
sq: Ruajtje e dokumentit...

en: Saving page %d out of %d
sq: Ruajtja e faqes %d nga %d
