simple-scan - en to th translation catalogue (204 entries)

note: Title of scan window
en: Document Scanner
th: เครื่องสแกนเอกสาร

en: Make a digital copy of your photos and documents
th: ทำสำเนาดิจิทัลของภาพถ่ายและเอกสารของคุณ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;simple-scan;simplescan;
th: สแกน;สแกนเนอร์;flatbed;adf;simple-scan;simplescan;

en: Device to scan from
th: เครื่องสแกนจาก

en: SANE device to acquire images from.
th: อุปกรณ์ SANE เพื่อรับภาพจาก

en: Type of document being scanned
th: ชนิดของเอกสารที่ถูกสแกน

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
th: ชนิดของเอกสารที่จะสแกน การตั้งค่านี้มีผลต่อความละเอียดการสแกน สี และการประมวลผลหลังสแกน

en: Width of paper in tenths of a mm
th: ความกว้างของกระดาษใน 10 ของมิลลิเมตร

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
th: ความกว้างของกระดาษใน 10 ของมิลลิเมตร (หรือ 0 สำหรับการตรวจสอบกระดาษอัตโนมัติ)

en: Height of paper in tenths of a mm
th: ความสูงของกระดาษใน 10 ของมิลลิเมตร

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
th: ความสูงของกระดาษใน 10 ของมิลลิเมตร (หรือ 0 สำหรับการตรวจสอบกระดาษอัตโนมัติ)

en: Brightness of scan
th: ความสว่างในการสแกน

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
th: ปรับค่าความสว่างได้ตั้งแต่ -100 ถึง 100 (0 คือไม่มี)

en: Contrast of scan
th: ความเปรียบต่างในการสแกน

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
th: ปรับค่าความเปรียบต่างได้ตั้งแต่ -100 ถึง 100 (0 คือไม่มี)

en: Resolution for text scans
th: ความละเอียดการสแกนข้อความ

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
th: ความละเอียด เป็นจุดต่อนิ้วที่จะใช้เมื่อทำการสแกนข้อความ

en: Resolution for image scans
th: ความละเอียดการสแกนภาพ

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
th: ความละเอียด เป็นจุดต่อนิ้วที่จะใช้เมื่อทำการสแกนภาพ

en: Page side to scan
th: หน้ากระดาษ ด้านที่จะสแกน

en: The page side to scan.
th: ด้านกระดาษที่จะสแกน

en: Directory to save files to
th: ไดเรกทอรีที่ใช้บันทึกไฟล์

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
th: ไดเรกทอรีที่ใช้บันทึกไฟล์ ค่าเริ่มต้นไดเรกทอรีสำหรับเอกสารถ้าไม่มีการตั้งค่า

en: File format that is used for saving image files
th: รูปแบบไฟล์ที่ใช้บันทึกไฟล์ภาพ

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
th: ชนิด MIME ที่ใช้บันทึกไฟล์ภาพ ตัวอย่างของชนิด MIME ที่รองรับได้แก่ image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
th: ค่าคุณภาพที่จะใช้ในการบีบอัดเป็น JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
th: ค่าคุณภาพที่จะใช้ในการบีบอัดเป็น JPEG

en: Delay in millisecond between pages
th: เวลาหน่วงระหว่างแต่ละหน้า ในหน่วยมิลลิวินาที

en: Delay in millisecond between pages.
th: เวลาหน่วงระหว่างแต่ละหน้า ในหน่วยมิลลิวินาที

en: Whether or not postprocessing is enabled
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้การทำโพสต์โพรเซสซิ่งหรือไม่

en: Whether or not postprocessing is enabled.
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้การทำโพสต์โพรเซสซิ่งหรือไม่

en: The path to the postprocessing script
th: พาธไปยังสคริปต์สำหรับการทำโพสต์โพรเซสซิ่ง

en: The path to the postprocessing script.
th: พาธไปยังสคริปต์สำหรับการทำโพสต์โพรเซสซิ่ง

en: Additional arguments for the postprocessing script
th: อาร์กิวเมนต์เพิ่มเติมสำหรับสคริปต์โพสต์โพรเซสซิ่ง

en: Additional arguments for the postprocessing script.
th: อาร์กิวเมนต์เพิ่มเติมสำหรับสคริปต์โพสต์โพรเซสซิ่ง

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
th: กำหนดว่าจะเก็บไฟล์ดั้งเดิมที่ไม่ได้ทำการโพรเซสเอาไว้หรือไม่

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
th: กำหนดว่าจะเก็บไฟล์ดั้งเดิมที่ไม่ได้ทำการโพรเซสเอาไว้หรือไม่ โดยจะมีการเติม "_orig" ต่อท้ายบริเวณชื่อไฟล์ก่อนนามสกุลไฟล์

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
th: วิธีที่ง่ายดายในการสแกนทั้งข้อความและภาพ คุณสามารถตัดส่วนที่ไม่ดีออกจากภาพ รวมทั้งหมุนภาพหากภาพอยู่ในทิศทางที่ผิดได้ คุณยังสามารถพิมพ์งานสแกนของคุณ ส่งออกเป็นไฟล์รูปแบบ PDF หรือบันทึกเป็นไฟล์ภาพรูปแบบต่าง ๆ ก็ได้

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
th: แอปนี้ใช้ขอบข่ายงาน SANE เพื่อรองรับเครื่องสแกนที่มีการใช้งานจริงซึ่งพบได้บ่อย

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
th: โครงการ GNOME

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
th: หมุน_ซ้าย

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
th: หมุน_ขวา

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
th: _ตัด

note: Radio button for no crop
en: _None
th: ไ_ม่มี

note: Radio button for cropping page to US letter size
en: _Letter
th: _จดหมาย

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
th: _กำหนดเอง

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
th: หมุ_นภาพตัด

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
th: ย้ายไปทางซ้าย

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
th: ย้ายไปทางขวา

en: Copy
th: คัดลอก

en: Delete
th: ลบ

en: _Single Page
th: _หน้าเดี่ยว

en: All Pages From _Feeder
th: ทุกหน้าจาก_ตัวป้อนกระดาษ

en: _Multiple Pages From Flatbed
th: ห_ลายหน้าจากระนาบ

en: _Text
th: _ข้อความ

en: _Image
th: _ภาพ

note: Tooltip for stop button
en: Stop
th: หยุด

en: S_top
th: ห_ยุด

en: _Scan
th: _สแกน

en: Scan Options
th: ตัวเลือกการสแกน

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Export
th: ส่งออก

note: Tooltip for stop button
en: Refresh Device List
th: เรียกรายชื่ออุปกรณ์ใหม่

en: New Document
th: เอกสารใหม่

en: Rotate Left (counter-clockwise)
th: หมุนไปทางซ้าย (ทวนเข็มนาฬิกา)

en: Rotate Right (clockwise)
th: หมุนไปทางขวา (ตามเข็มนาฬิกา)

en: Crop Selected Page
th: ตัดหน้าที่เลือก

en: Delete Selected Page
th: ลบหน้าที่เลือก

en: _Username for resource
th: _ชื่อผู้ใช้ทรัพยากร

en: _Password
th: รหัส_ผ่าน

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
th: _อนุญาต

en: Install drivers
th: ติดตั้งไดรเวอร์

en: OK
th: ตกลง

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
th: การสแกน

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
th: สแกนหน้าเดียว

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
th: สแกนทุกหน้าจากตัวป้อนเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
th: สแกนแบบต่อเนื่องจากเครื่องสแกนแบบระนาบ

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
th: หยุดการสแกนชั่่วคราว

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
th: การแก้ไขเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
th: ย้ายหน้าไปทางซ้าย

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
th: ย้ายหน้าไปทางขวา

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
th: หมุนหน้าไปทางซ้าย (ทวนเข็มนาฬิกา)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
th: หมุนหน้าไปทางขวา (ตามเข็มนาฬิกา)

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
th: ลบหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
th: การจัดการเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
th: เริ่มเอกสารใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
th: บันทึกเอกสารที่สแกนแล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
th: ส่งอีเมลเอกสารที่สแกนแล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
th: พิมพ์เอกสารที่สแกนแล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
th: คัดลอกหน้าปัจจุบันไปยังคลิปบอร์ด

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Show help
th: แสดงวิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
th: เปิดเมนู

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
th: แสดงการปรับแต่ง

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
th: การสแกน

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
th: สแกนด้าน

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: Front
th: หน้า

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: Back
th: หลัง

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: Both
th: ทั้งสองด้าน

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
th: _ขนาดกระดาษ

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
th: _หน่วงเวลาเป็นวินาที

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
th: ระยะเวลาที่จะสแกนหลายหน้า

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
th: คุณภาพ

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
th: ความละเอียด_ข้อความ

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
th: ความละเอียด_ภาพ

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
th: ความ_สว่าง

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
th: ความเ_ปรียบต่าง

note: Label beside compression scale
en: Compression
th: การบีบอัด

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
th: โพสต์โพรเซสซิ่ง

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
th: _เปิดใช้การทำโพสต์โพรเซสซิ่ง

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
th: _สคริปต์

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
th: อาร์กิวเมนต์ของ_สคริปต์

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
th: _คงไฟล์ดั้งเดิมไว้

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
th: จัดลำดับหน้าใหม่

en: Combine sides
th: รวมด้านข้าง

en: Combine sides (reverse)
th: รวมด้านข้าง (ย้อนกลับ)

en: Flip odd pages upside-down
th: พลิกหน้าเลขคี่กลับหัว

en: Flip even pages upside-down
th: พลิกหน้าเลขคู่กลับหัว

en: Reverse
th: ย้อนกลับ

en: _Close
th: _ปิด

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
th: ต้องการชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านเพื่อเข้าใช้ “%s”

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
th: กำลังค้นหาเครื่องสแกน…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
th: พร้อมที่จะสแกนแล้ว

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
th: ต้องติดตั้งซอฟต์แวร์เพิ่มเติม

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner
th: คุณต้อง<a href="install-firmware">ติดตั้งซอฟต์แวร์ไดรเวอร์</a>สำหรับสแกนเนอร์ของคุณ

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
th: ไม่พบเครื่องสแกน

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
th: กรุณาตรวจสอบการเชื่อมต่อเครื่องสแกนของคุณและเปิดเครื่อง

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
th: มีหนังสือที่บันทึกอัตโนมัติอยู่ คุณต้องการเปิดหรือไม่?

en: _No
th: ไ_ม่

en: _Yes
th: ใ_ช่

en: Save As…
th: บันทึกเป็น…

en: _Save
th: _บันทึก

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
th: เอกสารที่สแกนแล้ว

en: PDF (multi-page document)
th: PDF (เอกสารหลายหน้า)

en: JPEG (compressed)
th: JPEG (บีบอัดแล้ว)

en: WebP (compressed)
th: WebP (บีบอัดแล้ว)

en: All Files
th: ไฟล์ทั้งหมด

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
th: มีไฟล์ชื่อ “%s” อยู่แล้ว คุณต้องการแทนที่หรือไม่?

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Saving
th: กำลังบันทึก

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
th: การบันทึกไฟล์ล้มเหลว

note: Title of error dialog when postprocessing failed
en: Failed to run postprocessing
th: ทำโพสต์โพรเซสซิ่งไม่สำเร็จ

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การแก้ไขทั้งหมดจะสูญหายอย่างถาวร

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
th: บันทึกเอกสารปัจจุบัน

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
th: _ยกเลิกการเปลี่ยนแปลง

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
th: กำลังติดต่อเครื่องสแกน…

en: Scan a Single Page
th: สแกนหน้าเดียว

en: Scan Multiple Pages
th: สแกนหลายหน้า

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
th: ไม่สามารถบันทึกรูปภาพตัวอย่าง

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
th: บันทึกเอกสารก่อนปิดหรือไม่?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
th: _ปิดโดยไม่บันทึก

en: _Email…
th: _อีเมล…

en: Pri_nt…
th: _พิมพ์…

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages…
th: _จัดลำดับหน้าใหม่…

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่_มลัดแป้นพิมพ์

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About Document Scanner
th: เ_กี่ยวกับ “เครื่องสแกนเอกสาร”

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Unable to encode page %i
th: ไม่สามารถเข้ารหัสหน้า %i

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีเครื่องสแกนของ Brother

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ Brother สามารถพบได้ใน<a href="http://support.brother.com">เว็บไซต์ของ Brother</a>

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีเครื่องสแกนของ Canon ซึ่งรองรับโดย<a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">แบ็กเอนด์ Pixma SANE</a>

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
th: กรุณาตรวจสอบว่า <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">SANE นั้นรองรับเครื่องสแกนของคุณ</a> หรือไม่ก็รายงานปัญหาดังกล่าวทาง<a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">เมลลิงลิสต์ของ SANE</a>

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีเครื่องสแกนของ Samsung

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
th: ไดรเวอร์ของ Samsung สามารถพบได้ใน<a href="https://support.hp.com">เว็บไซต์ของ HP</a> (HP ได้เข้าซื้อกิจการสิ่งพิมพ์ของ Samsung แล้ว)

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีเครื่องสแกนของ HP

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ HP สามารถพบได้ใน<a href="https://support.hp.com">เว็บไซต์ของ HP</a>

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีเครื่องสแกนของ Epson

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ Epson สามารถพบได้ใน<a href="http://support.epson.com">เว็บไซต์ของ Epson</a>

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
th: ดูเหมือนว่าคุณจะมีเครื่องสแกนของ Lexmark

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
th: ไดรเวอร์ของ Lexmark สามารถพบได้ใน<a href="http://support.lexmark.com">เว็บไซต์ของ Lexmark</a>

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
th: กำลังติดตั้งไดรเวอร์…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
th: ติดตั้งไดรเวอร์สำเร็จแลัว!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
th: การติดตั้งไดรเวอร์ล้มเหลว (โค้ดผิดพลาด %d)

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
th: ไม่สามารถติดตั้งไดรเวอร์

en: Once installed you will need to restart this app.
th: หลังจากที่คุณติดตั้งแล้ว คุณต้องเริ่มแอปนี้ใหม่

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
th[0]: คุณจำเป็นต้องติดตั้ง %s แพกเกจ

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Darker
th: มืดลงกว่าเดิม

en: Lighter
th: สว่างขึ้นกว่าเดิม

en: Less
th: น้อยลง

en: More
th: มากขึ้น

en: Minimum size
th: ขนาดขั้นต่ำ

en: Full detail
th: รายละเอียดแบบเต็ม

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
th: %d dpi (ค่าปริยาย)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
th: %d dpi (ภาพร่าง)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
th: %d dpi (ความละเอียดสูง)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
th: เครื่องสแกนไม่สามารถใช้ได้ โปรดเชื่อมต่อเครื่องสแกน

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อเครื่องสแกน

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
th: ตัวป้อนเอกสารว่างเปล่า

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
th: มีหน่วยความจำไม่เพียงพอที่จะสั่งสแกนได้
    กรุณาลองลด<tt>ความละเอียด</tt>หรือ<tt>ขนาดกระดาษ</tt>ในเมนู <tt>ปรับแต่ง</tt> โดยในเครื่องสแกนบางรุ่นอาจมีการจำกัดขนาดกระดาษเมื่อสแกนด้วยความละเอียดสูง

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
th: ไม่สามารถเริ่มต้นการสแกน

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
th: การสื่อสารกับเครื่องสแกนผิดพลาด

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
th: แสดงรุ่นที่ออก

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
th: แสดงข้อความข้อบกพร่อง

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
th: ซ่อมไฟล์ PDF ที่ถูกสร้างด้วยรุ่นที่เก่ากว่าของแอปนี้

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
th: การสแกนล้มเหลว

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
th: กำลังสแกน

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
th: [DEVICE...] — เครื่องมือสแกน

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
th: เรียก “%s --help” เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมดที่มีของบรรทัดคำสั่ง
