simple-scan - en to sv translation catalogue (204 entries)

note: Title of scan window
en: Document Scanner
sv: Dokumentbildläsare

en: Make a digital copy of your photos and documents
sv: Gör en digital kopia av dina foton och dokument

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: scan;scanner;flatbed;adf;simple-scan;simplescan;
sv: scan;scanner;flatbädd;adf;skan;skanner;bildläsare;simple-scan;simplescan;

en: Device to scan from
sv: Enhet att skanna från

en: SANE device to acquire images from.
sv: SANE-enhet att hämta in bilder från.

en: Type of document being scanned
sv: Typ av dokument att skanna

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
sv: Typ av dokument att skanna. Denna inställning bestämmer bildläsarens upplösning, färger och efterbehandling.

en: Width of paper in tenths of a mm
sv: Bredd på pappret i tiondels millimeter

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
sv: Bredd på pappret i tiondels millimeter (eller 0 för automatisk pappersidentifiering).

en: Height of paper in tenths of a mm
sv: Höjd på pappret i tiondels millimeter

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
sv: Höjd på pappret i tiondels millimeter (eller 0 för automatisk pappersidentifiering).

en: Brightness of scan
sv: Ljusstyrka vid skanning

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
sv: Inställningen av ljusstyrkan från -100 till 100 (0 betyder ingen).

en: Contrast of scan
sv: Kontrasten på skanningen

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
sv: Inställningen av kontrast från -100 till 100 (0 betyder ingen).

en: Resolution for text scans
sv: Upplösning för textinläsningar

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
sv: Upplösning i punkter per tum att använda när text skannas in.

en: Resolution for image scans
sv: Upplösning för bildinläsningar

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
sv: Upplösning i punkter per tum att använda när bilder skannas in.

en: Page side to scan
sv: Sida att skanna

en: The page side to scan.
sv: Papprets sida att skanna.

en: Directory to save files to
sv: Katalog att spara filer i

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
sv: Katalogen att spara filer i. Standardvärdet är dokumentkatalogen om den inte är inställd.

en: File format that is used for saving image files
sv: Filformat som används för att spara bildfiler

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
sv: MIME-typ som används för att spara bildfiler. Exempel på MIME-typer som stöds: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Quality value to use for JPEG compression
sv: Kvalitetsvärde för JPEG-kompression

en: Quality value to use for JPEG compression.
sv: Kvalitetsvärde för JPEG-kompression.

en: Delay in millisecond between pages
sv: Fördröjning i millisekunder mellan sidor

en: Delay in millisecond between pages.
sv: Fördröjning i millisekunder mellan sidor.

en: Whether or not postprocessing is enabled
sv: Huruvida efterbehandling är aktiverad eller inte

en: Whether or not postprocessing is enabled.
sv: Huruvida efterbehandling är aktiverad eller inte.

en: The path to the postprocessing script
sv: Sökvägen för efterbehandlingsskriptet

en: The path to the postprocessing script.
sv: Sökvägen för efterbehandlingsskriptet.

en: Additional arguments for the postprocessing script
sv: Ytterligare argument för efterbehandlingsskriptet

en: Additional arguments for the postprocessing script.
sv: Ytterligare argument för efterbehandlingsskriptet.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
sv: Huruvida den ursprungliga, obehandlade filen ska bevaras eller inte

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
sv: Huruvida den ursprungliga, obehandlade filen ska bevaras eller inte. Filnamnet ”_orig” kommer läggas till filnamnet just före filändelsen.

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
sv: Ett väldigt lätt sätt att skanna både text och bilder. Du kan beskära bort dåliga delar av en bild, och rotera den om den är felvänd. Du kan skriva ut det du skannat in, exportera till pdf, eller spara det i ett brett utbud av bildformat.

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
sv: Detta program använder ramverket SANE för att hantera de flesta bildläsare som finns på marknaden.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Menu item to rotate page to left (anti-clockwise)
en: Rotate _Left
sv: Rotera åt _vänster

note: Menu item to rotate page to right (clockwise)
en: Rotate _Right
sv: Rotera åt _höger

note: Label for page crop submenu
en: _Crop
sv: _Beskär

note: Radio button for no crop
en: _None
sv: _Ingen

note: Radio button for cropping to custom page size
en: _Custom
sv: An_passad

note: Menu item to rotate the crop area
en: _Rotate Crop
sv: _Rotera beskärning

note: Menu item to move the selected page to the left
en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

note: Menu item to move the selected page to the right
en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Copy
sv: Kopiera

en: Delete
sv: Ta bort

en: _Single Page
sv: _Enkel sida

en: All Pages From _Feeder
sv: Alla sidor från _matare

en: _Multiple Pages From Flatbed
sv: _Flera sidor från flatbädd

en: _Image
sv: _Bild

note: Tooltip for stop button
en: Stop
sv: Stoppa

en: S_top
sv: S_toppa

en: _Scan
sv: _Skanna

en: Scan Options
sv: Bildläsningsalternativ

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Export
sv: Exportera

note: Tooltip for stop button
en: Refresh Device List
sv: Uppdatera enhetslistan

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: Rotate Left (counter-clockwise)
sv: Rotera åt vänster (moturs)

en: Rotate Right (clockwise)
sv: Rotera åt höger (medurs)

en: Crop Selected Page
sv: Beskär vald sida

en: Delete Selected Page
sv: Radera vald sida

en: _Username for resource
sv: _Användarnamn för resurs

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: Button to submit authorization dialog
en: _Authorize
sv: A_uktorisera

en: Install drivers
sv: Installera drivrutiner

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
sv: Visa inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
sv: Skanning

[ctx: shortcut window]
en: Scan a Single Page
sv: Skanna in en enstaka sida

[ctx: shortcut window]
en: Scan all Pages From Document Feeder
sv: Skanna in alla sidor från dokumentmataren

[ctx: shortcut window]
en: Scan Continuously From Flatbed Scanner
sv: Skanna kontinuerligt från en flatbäddsbildläsare

[ctx: shortcut window]
en: Stop Scan in Progress
sv: Stoppa pågående skanning

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
sv: Dokumentändring

[ctx: shortcut window]
en: Move Page Left
sv: Flytta sidan åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move Page Right
sv: Flytta sidan åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page to the Left (Anti-Clockwise)
sv: Rotera sidan åt vänster (moturs)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Page to the Right (Clockwise)
sv: Rotera sidan åt höger (medurs)

[ctx: shortcut window]
en: Delete Page
sv: Ta bort sida

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
sv: Dokumenthantering

[ctx: shortcut window]
en: Start new Document
sv: Starta nytt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Save Scanned Document
sv: Spara inläst dokument

[ctx: shortcut window]
en: Email Scanned Document
sv: E-posta inläst dokument

[ctx: shortcut window]
en: Print Scanned Document
sv: Skriv ut inläst dokument

[ctx: shortcut window]
en: Copy Current Page to Clipboard
sv: Kopiera aktuell sida till urklipp

note: Preferences Dialog: Section label for scanning settings
en: Scanning
sv: Skanning

note: Label beside scan side combo box
en: Scan _Sides
sv: _Inläsningssida

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on front side of a page
en: _Front
sv: _Framsida

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on the back side of a page
en: B_ack
sv: B_aksida

note: Preferences Dialog: Toggle button to select scanning on both sides of a page
en: B_oth
sv: _Båda

note: Label beside page size combo box
en: _Page Size
sv: Si_dstorlek

note: Label beside page delay scale
en: _Delay in Seconds
sv: _Fördröjning i sekunder

note: Provides context for the page delay scale
en: Interval to scan multiple pages
sv: Intervall för att skanna flera sidor

note: Preferences Dialog: Section label for quality settings
en: Quality
sv: Kvalitet

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Text Resolution
sv: _Textupplösning

note: Label beside scan resolution combo box
en: _Image Resolution
sv: _Bildupplösning

note: Label beside brightness scale
en: _Brightness
sv: _Ljusstyrka

note: Label beside contrast scale
en: _Contrast
sv: _Kontrast

note: Label beside compression scale
en: Compression
sv: Komprimering

note: Preferences Dialog: Section label for postprocessing settings
en: Postprocessing
sv: Efterbehandling

note: Switch to enable postprocessing
en: _Enable Postprocessing
sv: _Aktivera efterbehandling

note: Label beside postprocesing script name entry
en: _Script
sv: _Skript

note: Label beside postprocesing arguments entry
en: _Script arguments
sv: _Argument för skript

note: Label beside keep keep original file radio
en: _Keep original file
sv: _Behåll ursprunglig fil

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
sv: Ändra sidordning

en: Combine sides
sv: Kombinera sidor

en: Combine sides (reverse)
sv: Kombinera sidor (omvänt)

en: Flip odd pages upside-down
sv: Vänd udda sidor upp och ner

en: Flip even pages upside-down
sv: Vänd jämna sidor upp och ner

en: Reverse
sv: Omvänt

en: _Close
sv: _Stäng

note: Label in authorization dialog.  “%s” is replaced with the name of the resource requesting authorization
en: Username and password required to access “%s”
sv: Användarnamn och lösenord krävs för åtkomst till ”%s”

note: Label shown when searching for scanners
en: Searching for Scanners…
sv: Söker efter bildläsare…

note: Label shown when detected a scanner
en: Ready to Scan
sv: Redo att skanna

note: Warning displayed when no drivers are installed but a compatible scanner is detected
en: Additional Software Needed
sv: Ytterligare programvara behövs

note: Instructions to install driver software
en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner
sv: Du behöver <a href="install-firmware">installera drivrutiner</a> för din bildläsare

note: Warning displayed when no scanners are detected
en: No Scanners Detected
sv: Ingen bildläsare hittades

note: Hint to user on why there are no scanners detected
en: Please check your scanner is connected and powered on
sv: Kontrollera att din bildläsare är ansluten och påslagen

note: Contents of dialog that shows if autosaved book should be loaded.
en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
sv: En automatiskt sparad bok finns. Vill du öppna den?

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: Save As…
sv: Spara som…

en: _Save
sv: _Spara

note: Default filename to use when saving document. To that filename the extension will be added, eg. "Scanned Document.pdf"
en: Scanned Document
sv: Skannat dokument

en: PDF (multi-page document)
sv: PDF (flersidigt dokument)

en: JPEG (compressed)
sv: JPEG (komprimerad)

en: PNG (lossless)
sv: PNG (förlustfri)

en: WebP (compressed)
sv: WebP (komprimerad)

en: All Files
sv: Alla filer

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan.  Vill du ersätta den?

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Saving
sv: Sparar

note: Title of error dialog when save failed
en: Failed to save file
sv: Misslyckades med att spara filen

note: Title of error dialog when postprocessing failed
en: Failed to run postprocessing
sv: Misslyckades med att köra efterbehandling

en: Document Saved
sv: Dokumentet sparades

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar så kommer ändringarna att gå förlorade.

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save current document?
sv: Spara aktuellt dokument?

note: Button in dialog to create new document and discard unsaved document
en: _Discard Changes
sv: _Förkasta ändringar

note: Label shown when scan started
en: Contacting Scanner…
sv: Kontaktar bildläsare…

en: Scan a Single Page
sv: Skanna in en enstaka sida

en: Scan Multiple Pages
sv: Skanna in flera sidor

note: Error message display when unable to save image for preview
en: Unable to save image for preview
sv: Kunde inte spara bild för förhandsvisning

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: Save document before quitting?
sv: Spara dokument innan du avslutar?

note: Text in dialog warning when a document is about to be lost
en: _Quit without Saving
sv: A_vsluta utan att spara

en: _Email…
sv: _E-post…

en: Pri_nt…
sv: S_kriv ut…

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages…
sv: Änd_ra sidordning…

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Document Scanner
sv: _Om Dokumentbildläsare

note: Text of button for cancelling save
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unable to encode page %i
sv: Kunde inte koda sida %i

note: Message to indicate a Brother scanner has been detected
en: You appear to have a Brother scanner.
sv: Du verkar ha en bildläsare från Brother.

note: Instructions on how to install Brother scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
sv: Drivrutinerna finns på <a href="http://support.brother.com">Brothers webbplats</a>.

note: Message to indicate a Canon Pixma scanner has been detected
en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
sv: Du verkar ha en bildläsare från Canon, vilket stöds av <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE-bakänden</a>.

note: Instructions on how to resolve issue with SANE scanner drivers
en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
sv: Se om din <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">bildläsare stöds av SANE</a>, annars kan du rapportera problemet till <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">sändlistan för SANE</a>.

note: Message to indicate a Samsung scanner has been detected
en: You appear to have a Samsung scanner.
sv: Du verkar ha en bildläsare från Samsung.

note: Instructions on how to install Samsung scanner drivers. Because HP acquired Samsung's global printing business in 2017, the support is made on HP site.
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
sv: Drivrutiner är tillgängliga på <a href="https://support.hp.com">HP:s webbplats</a> (HP köpte upp Samsungs skrivarverksamhet).

note: Message to indicate a HP scanner has been detected
en: You appear to have an HP scanner.
sv: Du verkar ha en bildläsare från HP.

note: Instructions on how to install HP scanner drivers. smfp is rebranded and slightly modified Samsung devices, for example: HP Laser MFP 135a is rebranded Samsung Xpress SL-M2070. It require custom drivers, not available in hpaio package
en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
sv: Drivrutiner är tillgängliga på <a href="https://support.hp.com">HP:s webbplats</a>.

note: Message to indicate an Epson scanner has been detected
en: You appear to have an Epson scanner.
sv: Du verkar ha en bildläsare från Epson.

note: Instructions on how to install Epson scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
sv: Drivrutiner är tillgängliga på <a href="http://support.epson.com">Epsons webbplats</a>.

note: Message to indicate a Lexmark scanner has been detected
en: You appear to have a Lexmark scanner.
sv: Du verkar ha en bildläsare från Lexmark.

note: Instructions on how to install Lexmark scanner drivers
en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
sv: Drivrutinerna finns på <a href="http://support.lexmark.com">Lexmarks webbplats</a>.

note: Label shown while installing drivers
en: Installing drivers…
sv: Installerar drivrutiner…

note: Label shown once drivers successfully installed
en: Drivers installed successfully!
sv: Drivrutinerna installerades!

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers (error code %d).
sv: Misslyckades med att installera drivrutiner (felkod %d).

note: Label shown if failed to install drivers
en: Failed to install drivers.
sv: Misslyckades med att installera drivrutiner.

en: Once installed you will need to restart this app.
sv: Efter installation kommer du behöva starta om detta program.

note: Label shown to prompt user to install packages (when PackageKit not available)
en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
sv[0]: Du behöver installera paketet %s.
sv[1]: Du behöver installera paketen %s.

note: Combo box value for automatic paper size
en: Automatic
sv: Automatisk

en: Darker
sv: Mörkare

en: Lighter
sv: Ljusare

en: Less
sv: Lägre

en: More
sv: Högre

en: Minimum size
sv: Minimal storlek

en: Full detail
sv: Alla detaljer

note: Preferences dialog: Label for default resolution in resolution list
en: %d dpi (default)
sv: %d dpi (standard)

note: Preferences dialog: Label for minimum resolution in resolution list
en: %d dpi (draft)
sv: %d dpi (utkast)

note: Preferences dialog: Label for maximum resolution in resolution list
en: %d dpi (high resolution)
sv: %d dpi (hög upplösning)

note: Error displayed when no scanners to scan with
en: No scanners available.  Please connect a scanner.
sv: Inga bildläsare finns tillgängliga. Anslut en bildläsare.

note: Error displayed when cannot connect to scanner
en: Unable to connect to scanner
sv: Kunde inte ansluta till bildläsare

note: Error displayed when no documents at the start of scanning
en: Document feeder empty
sv: Dokumentmataren är tom

note: Out of memory error message with help instruction. Message written in Pango text markup language, A carriage return makes a line break, <tt> tag makes a monospace font
en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
sv: Otillräckligt minne för att utföra skanning.
    Försök minska <tt>Upplösning</tt> eller <tt>Sidstorlek</tt> i menyn <tt>Inställningar</tt>. För vissa bildläsare är inläsningsstorleken begränsad vid skanning i högre upplösning.

note: Error display when unable to start scan
en: Unable to start scan
sv: Kunde inte starta bildläsare

note: Error displayed when communication with scanner broken
en: Error communicating with scanner
sv: Fel i kommunikation med bildläsare

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
sv: Visa utgåvans version

note: Help string for command line --debug flag
en: Print debugging messages
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
sv: Laga PDF-filer som skapades med äldre versioner av detta program

note: Title of error dialog when scan failed
en: Failed to scan
sv: Misslyckades med att skanna

note: Attempt to inhibit the screensaver when scanning
en: Scan in progress
sv: Inläsning pågår

note: Arguments and description for --help text
en: [DEVICE…] — Scanning utility
sv: [ENHET…] — Bildläsarverktyg

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
sv: Kör ”%s --help” för en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.
