SimpleSAMLphp 1.15 - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: {consent:consent:service_providers_for}
ja: サービスプロバイダ:

en: {consent:consent:remember}
ja: 記憶する

en: {consent:consent:login}
ja: ログイン

en: {consent:consent:consent_purpose}
ja: SPNAMEの目的はSPDESCです

en: {consent:consent:noconsent_goto_about}
ja: サービスの為の情報ページを参照

en: {consent:consent:consent_header}
ja: 個人情報の承認を解除

en: {consent:consent:show_hide_attributes}
ja: 表示/非表示属性

en: {consent:consent:table_caption}
ja: ユーザー情報

en: {consent:consent:status_header}
ja: 承認ステータス

en: {consent:consent:noconsent_title}
ja: 承認はありません

en: {consent:consent:consent_accept}
ja: SPNAMEは以下の変換された情報を要求します。

en: {consent:consent:table_summary}
ja: 一覧の情報はあなたがログインする際にサービスに転送されます。

en: {consent:consent:service_provider_header}
ja: サービスプロバイダ

en: {consent:consent:show_attributes}
ja: 属性を表示する

en: {consent:consent:show_attribute}
ja: 内容を表示する

en: {consent:consent:no}
ja: いいえ、キャンセルします

en: {consent:consent:consent_privacypolicy}
ja: サービスのプライバシポリシー

en: {consent:consent:noconsent_text}
ja: あなたはサービスプロバイダに属性を転送する事を承認していません。

en: {consent:consent:noconsent_return}
ja: 承認ページに戻る

en: {consent:consent:yes}
ja: はい、続けます

en: {consent:consent:consent_attributes_header}
ja: SPNAMEとして送信される情報

en: Service Providers for
ja: サービスプロバイダ:

en: Yes, continue
ja: はい、続けます

en: Return to consent page
ja: 承認ページに戻る

en: Consent status
ja: 承認ステータス

en: Go to information page for the service
ja: サービスの為の情報ページを参照

en: Service Provider
ja: サービスプロバイダ

en: show/hide attributes
ja: 表示/非表示属性

en: The purpose of SPNAME is SPDESC
ja: SPNAMEの目的はSPDESCです

en: List the information about you that is about to be transmitted to the service you are going to login to
ja: 一覧の情報はあなたがログインする際にサービスに転送されます。

en: Consent about releasing personal information
ja: 個人情報の承認を解除

en: No consent given
ja: 承認はありません

en: login
ja: ログイン

en: You did not give consent for transfering your attributes to SPNAME.
ja: あなたはサービスプロバイダに属性を転送する事を承認していません。

en: Remember
ja: 記憶する

en: Show content
ja: 内容を表示する

en: SPNAME requires that the information below is transferred.
ja: SPNAMEは以下の変換された情報を要求します。

en: Privacypolicy for the service
ja: サービスのプライバシポリシー

en: No, cancel
ja: いいえ、キャンセルします

en: Show attributes
ja: 属性を表示する

en: User information
ja: ユーザー情報

en: Information that will be sent to SPNAME
ja: SPNAMEとして送信される情報
