SimpleSAMLphp 1.15 - en to da translation catalogue (37 entries)

en: {consentAdmin:consentadmin:status_header}
da: Samtykke status

en: {consentAdmin:consentadmin:attributes_text}
da: attributter

en: {consentAdmin:consentadmin:service_provider_header}
da: Service Provider

en: {consentAdmin:consentadmin:removed}
da: Samtykke slettet

en: {consentAdmin:consentadmin:consentadmin_header}
da: Administrer dine samtykker

en: {consentAdmin:consentadmin:show}
da: Vis

en: {consentAdmin:consentadmin:attribute_org}
da: Organisation

en: {consentAdmin:consentadmin:attribute_injected}
da: Injiceret attribut

en: {consentAdmin:consentadmin:show_hide_attributes}
da: vis/skjul attributter

en: {consentAdmin:consentadmin:consentadmin_purpose}
da: Formålet med tjenesten er

en: {consentAdmin:consentadmin:hide}
da: Skjul

en: {consentAdmin:consentadmin:sp_empty_description}
da: (ingen beskrivelse)

en: {consentAdmin:consentadmin:service_providers_for}
da: Service Providers for

en: {consentAdmin:consentadmin:consentadmin_description2}
da: <h3>Sådan sletter du et samtykke</h3>Fjern fluebenet ud for tjenesten, samtykket tilhører.<h3>Hvilke data gemmer WAYF om dig?</h3><ul><li>Når du giver dit samtykke, henter WAYF dine oplysninger fra din institution og sender de relevante videre til tjenesteudbyderen<li>Ingen af oplysningerne gemmes af WAYF<li>Hvis du har bedt WAYF huske dit samtykke, gemmes personhenførbare data heller ikke hos WAYF. Oplysningen om, at du har givet dit samtykke, gemmes på en ikke-personhenførbar måde</ul><h3>Hvilke rettigheder har du?</h3>Du har ret til at trække et samtykke tilbage.<h3>Hvor længe gemmes dine samtykker?</h3>Et samtykke slettes tre år efter, at du sidst har benyttet det.<h3>Hvordan beskyttes mine oplysninger?</h3>WAYF foretager behandlinger af personoplysninger i henhold til persondataloven (lov nr. 429 af 31. maj 2000 med senere ændringer). Du kan læse nærmere om registreredes rettigheder i persondatalovens afsnit III.<a href="http://www.datatilsynet.dk/lovgivning/persondataloven/">Persondataloven</a><h3>Links</h3><ul><li><a href="https://www.wayf.dk">Start</a> </li><li><a href="https://www.wayf.dk/index.php/da/om-wayf/faq-ofte-stillede-sporgsmal">FAQ</a> </li></ul>

en: {consentAdmin:consentadmin:login}
da: login

en: {consentAdmin:consentadmin:consentadmin_description1}
da: WAYF videregiver kun oplysninger til eksterne tjenester, hvis du giver dit samtykke til det. Hvilke oplysninger det drejer sig om, varierer alt efter hvad tjenesteudbyderen har behov for. Det kan for eksempel være:<ul><li>Dit navn<li>Din e-mail-adresse<li>Din institution<li>Etc.</ul>Hvis du sætter et flueben ud for <b>Husk dette samtykke</b>, vil du ikke blive spurgt, næste gang du besøger tjenesteudbyderen. Så husker WAYF, at du allerede har givet samtykke til at videregive oplysninger til tjenesteudbyderen. <p>Nedenfor er opført de tjenester, som du for øjeblikket har givet løbende samtykke til:</a>

en: {consentAdmin:consentadmin:updated}
da: Samtykke Opdateret

en: {consentAdmin:consentadmin:unknown}
da: Ukendt ...

en: {consentAdmin:consentadmin:added}
da: Samtykke givet

en: {consentAdmin:consentadmin:attribute_id}
da: Identitet

en: Injected attribut
da: Injiceret attribut

en: Show
da: Vis

en: Consent Added
da: Samtykke givet

en: Consent Administration
da: Administrer dine samtykker

en: Here you can view and edit your consent for the Service Providers.
da: WAYF videregiver kun oplysninger til eksterne tjenester, hvis du giver dit samtykke til det. Hvilke oplysninger det drejer sig om, varierer alt efter hvad tjenesteudbyderen har behov for. Det kan for eksempel være:<ul><li>Dit navn<li>Din e-mail-adresse<li>Din institution<li>Etc.</ul>Hvis du sætter et flueben ud for <b>Husk dette samtykke</b>, vil du ikke blive spurgt, næste gang du besøger tjenesteudbyderen. Så husker WAYF, at du allerede har givet samtykke til at videregive oplysninger til tjenesteudbyderen. <p>Nedenfor er opført de tjenester, som du for øjeblikket har givet løbende samtykke til:</a>

en: Unknown ...
da: Ukendt ...

en: Identity
da: Identitet

en: The purpose of the service is
da: Formålet med tjenesten er

en: Hide
da: Skjul

en: (name not specified)
da: (navn ikke angivet)

en: Consent Updated
da: Samtykke Opdateret

en: Consent status
da: Samtykke status

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: attributes
da: attributter

en: 
    <h3>How to delete your consent</h3>
    Uncheck the box corresponding to the service provider
    
    <h3>Links</h3>
    <ul>
    <li><a href="https://www.wayf.dk">Start</a> </li>
    
    <li><a href="https://www.wayf.dk/FAQ">FAQ</a> </li>
    </ul>
da: <h3>Sådan sletter du et samtykke</h3>Fjern fluebenet ud for tjenesten, samtykket tilhører.<h3>Hvilke data gemmer WAYF om dig?</h3><ul><li>Når du giver dit samtykke, henter WAYF dine oplysninger fra din institution og sender de relevante videre til tjenesteudbyderen<li>Ingen af oplysningerne gemmes af WAYF<li>Hvis du har bedt WAYF huske dit samtykke, gemmes personhenførbare data heller ikke hos WAYF. Oplysningen om, at du har givet dit samtykke, gemmes på en ikke-personhenførbar måde</ul><h3>Hvilke rettigheder har du?</h3>Du har ret til at trække et samtykke tilbage.<h3>Hvor længe gemmes dine samtykker?</h3>Et samtykke slettes tre år efter, at du sidst har benyttet det.<h3>Hvordan beskyttes mine oplysninger?</h3>WAYF foretager behandlinger af personoplysninger i henhold til persondataloven (lov nr. 429 af 31. maj 2000 med senere ændringer). Du kan læse nærmere om registreredes rettigheder i persondatalovens afsnit III.<a href="http://www.datatilsynet.dk/lovgivning/persondataloven/">Persondataloven</a><h3>Links</h3><ul><li><a href="https://www.wayf.dk">Start</a> </li><li><a href="https://www.wayf.dk/index.php/da/om-wayf/faq-ofte-stillede-sporgsmal">FAQ</a> </li></ul>

en: Consent Removed
da: Samtykke slettet

en: show/hide attributes
da: vis/skjul attributter
