SimpleSAMLphp 1.15 - en to da translation catalogue (138 entries)

en: {core:frontpage:link_phpinfo}
da: PHPinfo

en: {core:no_state:report_text}
da: Hvis dette problem fortsætter, kan du rapportere det til systemadministratoren.

en: {core:no_state:cause_backforward}
da: Brug frem- og tilbage-knappen i browseren.

en: {core:no_metadata:not_found_for}
da: Vi kan ikke finde metadata for denne forbindelse:

en: {core:frontpage:link_shib13example}
da: Shibboleth 1.3 SP eksempel - test indlogning med Shibboleth 1.3 via din IdP

en: {core:no_state:suggestions}
da: Løsningsforslag til problemet:

en: {core:frontpage:login_as_admin}
da: Login som administrator

en: {core:short_sso_interval:warning}
da: Vi har opdaget at det kun er få sekunder siden du sidst autentificerede dig op mod denne service. Vi antager derfor at der er et problem med services.

en: {core:frontpage:link_doc_sp}
da: SimpleSAMLphp som en tjenesteudbyder (SP)

en: {core:frontpage:link_meta_saml2sphosted}
da: Hosted SAML 2.0 tjenesteudbyder metadata (automatisk genereret)

en: {core:frontpage:link_openidprovider}
da: OpenID Provider side - Alpha version (testkode)

en: {core:frontpage:link_doc_install}
da: Installationsvejledning for SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:link_diagnostics}
da: Diagnosticér hostnavn, port og protokol

en: {core:no_state:suggestion_goback}
da: Gå tilbage til forrige side og prøv igen.

en: {core:no_state:causes}
da: Fejlen kan være forårsaget af:

en: {core:frontpage:link_meta_saml2idphosted}
da: Hosted SAML 2.0 identitetsudbyder metadata (automatisk genereret)

en: {core:frontpage:optional}
da: Valgfrit

en: {core:frontpage:link_meta_shib13sphosted}
da: Hosted Shibboleth 1.3 tjenesteudbyder metadata (automatisk genereret)

en: {core:frontpage:doc_header}
da: Dokumentation

en: {core:frontpage:link_doc_advanced}
da: SimpleSAMLphp Avancerede Indstillinger

en: {core:frontpage:required_ldap}
da: Påkrævet for LDAP

en: {core:frontpage:warnings_secretsalt}
da: <strong>Opsætningen benytter standard 'secret salt'</strong> - sørg for at ændre standard indstillingen for 'secretsalt' i simpleSAML opsætningen i produktionssystemer. [<a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-install">Læs mere om SimpleSAMLphp opsætning.</a> ]

en: {core:frontpage:authtest}
da: Test konfigureret autentificeringskilde

en: {core:frontpage:link_meta_overview}
da: Oversigt over metadata for din installation. Check metadatafilerne her

en: {core:frontpage:configuration}
da: Konfiguration

en: {core:frontpage:welcome}
da: Velkommen

en: {core:frontpage:link_doc_shibsp}
da: Konfigurer en Shibboleth 1.3 SP til at virke mod en SimpleSAMLphp IdP

en: {core:no_state:header}
da: Tilstandsinformation forsvundet

en: {core:frontpage:metadata_header}
da: Metadata

en: {core:frontpage:link_doc_maintenance}
da: SimpleSAMLphp Konfiguration og Vedligeholdelse

en: {core:frontpage:link_configcheck}
da: SimpleSAMLphp konfigurationscheck

en: {core:frontpage:page_title}
da: SimpleSAMLphp installationsside

en: {core:no_cookie:header}
da: Mangler cookie

en: {core:frontpage:warnings}
da: Advarsler

en: {core:frontpage:link_xmlconvert}
da: XML til SimpleSAMLphp metadata oversætter

en: {core:frontpage:link_cleardiscochoices}
da: Slet mit valg i listen af identitetsudbydere

en: {core:frontpage:loggedin_as_admin}
da: Du er logget ind som administrator

en: {core:frontpage:auth}
da: Autentificering

en: {core:no_metadata:suggestion_user_link}
da: Hvis du har modtaget denne fejlbesked efter at have klikket på et lilnk, skal du rappoterer fejlen til ejeren af siden.

en: {core:no_state:description}
da: Tilstandsinformation for igangværende request kan ikke findes

en: {core:frontpage:show_metadata}
da: Vis metadata

en: {core:no_state:suggestion_closebrowser}
da: Luk din browser og prøv igen.

en: {core:short_sso_interval:warning_header}
da: For kort interval mellem single sign on hændelse.

en: {core:frontpage:intro}
da: <strong>Tillykke</strong>, du har nu installeret SimpleSAMLphp. Dette er startsiden til installationen, hvor du vil finde eksempler, diagnostik, metadata og links til relevant dokumentation.

en: {core:no_metadata:header}
da: Metadata er ikke fundt

en: {core:frontpage:link_meta_shib13idphosted}
da: Hosted Shibboleth 1.3 identitetsudbyder metadata (automatisk genereret)

en: {core:frontpage:required}
da: Påkrævet

en: {core:no_metadata:config_problem}
da: Der er sandsynligvis en konfigurationsfejl hos enten servicen eller identitetsudbyderen.

en: {core:frontpage:warnings_suhosin_url_length}
da: Længden af query parametrene er begrænset af PHPs Suhosin udvidelse. Forøg suhosin.get.max_value_length option til mindst 2048 bytes.

en: {core:frontpage:warnings_https}
da: <strong>Du benytter ikke HTTPS</strong>-krypteret kommunikation med brugeren. SimpleSAMLphp vil fungere uden problemer med HTTP alene, men hvis du anvender systemet i produktionssystemer, anbefales det stærkt at benytte sikker kommunikation i form af HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">læs mere i dokumentet: SimpleSAMLphp maintenance</a> ]

en: {core:frontpage:federation}
da: Føderation

en: {core:frontpage:required_radius}
da: Påkrævet for RADIUS

en: {core:no_state:cause_openbrowser}
da: Åben browseren med faner fra sidste session.

en: {core:frontpage:checkphp}
da: Checker din PHP-installation

en: {core:frontpage:link_doc_idp}
da: SimpleSAMLphp som en identitetsudbyder (IdP)

en: {core:no_state:report_header}
da: Rapporter denne fejl

en: {core:frontpage:link_saml2example}
da: SAML 2.0 SP eksempel - test indlogning med SAML 2.0 via din IdP

en: {core:no_state:cause_nocookie}
da: Cookies kan være deaktiveret i browseren.

en: {core:frontpage:about_header}
da: Om SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:about_text}
da: Yes, det er cool! Hvor kan jeg læse mere om det? Gå til <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp">SimpleSAMLphp's hjemmeside</a>

en: {core:no_metadata:suggestion_developer}
da: Hvis du er udvikler, så har du et metadata-konfigurationsproblem. Tjek at metadata er konfigurerede korrekt både på service-siden og identitetsudbyder-siden.

en: {core:no_cookie:retry}
da: Forsøg igen

en: {core:frontpage:useful_links_header}
da: Nyttige links

en: {core:frontpage:metadata}
da: Metadata

en: {core:frontpage:recommended}
da: Anbefalet

en: {core:frontpage:link_doc_googleapps}
da: SimpleSAMLphp som en IdP for Google Apps for Education

en: {core:frontpage:tools}
da: Værktøjer

en: {core:short_sso_interval:retry}
da: Login igen

en: {core:no_cookie:description}
da: Det ser ud til at du har slået cookies fra i din browser. Tjek dine browserindstillinger og prøv igen.

en: {core:frontpage:deprecated}
da: Under udfasning

en: You are logged in as administrator
da: Du er logget ind som administrator

en: Go back to the previous page and try again.
da: Gå tilbage til forrige side og prøv igen.

en: If this problem persists, you can report it to the system administrators.
da: Hvis dette problem fortsætter, kan du rapportere det til systemadministratoren.

en: Welcome
da: Velkommen

en: SimpleSAMLphp configuration check
da: SimpleSAMLphp konfigurationscheck

en: Metadata overview for your installation. Diagnose your metadata files
da: Oversigt over metadata for din installation. Check metadatafilerne her

en: XML to SimpleSAMLphp metadata converter
da: XML til SimpleSAMLphp metadata oversætter

en: Required
da: Påkrævet

en: Warnings
da: Advarsler

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Hosted Shibboleth 1.3 Service Provider Metadata (automatically generated)
da: Hosted Shibboleth 1.3 tjenesteudbyder metadata (automatisk genereret)

en: PHP info
da: PHPinfo

en: About SimpleSAMLphp
da: Om SimpleSAMLphp

en: Hosted SAML 2.0 Service Provider Metadata (automatically generated)
da: Hosted SAML 2.0 tjenesteudbyder metadata (automatisk genereret)

en: Retry login
da: Login igen

en: Required for LDAP
da: Påkrævet for LDAP

en: Close the web browser, and try again.
da: Luk din browser og prøv igen.

en: Federation
da: Føderation

en: We were unable to locate the state information for the current request.
da: Tilstandsinformation for igangværende request kan ikke findes

en: Delete my choices of IdP in the IdP discovery services
da: Slet mit valg i listen af identitetsudbydere

en: This is most likely a configuration problem on either the service provider or identity provider.
da: Der er sandsynligvis en konfigurationsfejl hos enten servicen eller identitetsudbyderen.

en: Configure Shibboleth 1.3 SP to work with SimpleSAMLphp IdP
da: Konfigurer en Shibboleth 1.3 SP til at virke mod en SimpleSAMLphp IdP

en: Using the back and forward buttons in the web browser.
da: Brug frem- og tilbage-knappen i browseren.

en: Metadata not found
da: Metadata er ikke fundt

en: Missing cookie
da: Mangler cookie

en: Cookies may be disabled in the web browser.
da: Cookies kan være deaktiveret i browseren.

en: Opened the web browser with tabs saved from the previous session.
da: Åben browseren med faner fra sidste session.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Test configured authentication sources
da: Test konfigureret autentificeringskilde

en: You appear to have disabled cookies in your browser. Please check the settings in your browser, and try again.
da: Det ser ud til at du har slået cookies fra i din browser. Tjek dine browserindstillinger og prøv igen.

en: Installing SimpleSAMLphp
da: Installationsvejledning for SimpleSAMLphp

en: Deprecated
da: Under udfasning

en: <strong>Congratulations</strong>, you have successfully installed SimpleSAMLphp. This is the start page of your installation, where you will find links to test examples, diagnostics, metadata and even links to relevant documentation.
da: <strong>Tillykke</strong>, du har nu installeret SimpleSAMLphp. Dette er startsiden til installationen, hvor du vil finde eksempler, diagnostik, metadata og links til relevant dokumentation.

en: This error may be caused by:
da: Fejlen kan være forårsaget af:

en: <strong>You are not using HTTPS</strong> - encrypted communication with the user. HTTP works fine for test purposes, but in a production environment, you should use HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">Read more about SimpleSAMLphp maintenance</a> ]
da: <strong>Du benytter ikke HTTPS</strong>-krypteret kommunikation med brugeren. SimpleSAMLphp vil fungere uden problemer med HTTP alene, men hvis du anvender systemet i produktionssystemer, anbefales det stærkt at benytte sikker kommunikation i form af HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">læs mere i dokumentet: SimpleSAMLphp maintenance</a> ]

en: Retry
da: Forsøg igen

en: SimpleSAMLphp Maintenance and Configuration
da: SimpleSAMLphp Konfiguration og Vedligeholdelse

en: Diagnostics on hostname, port and protocol
da: Diagnosticér hostnavn, port og protokol

en: If you are an user who received this error after following a link on a site, you should report this error to the owner of that site.
da: Hvis du har modtaget denne fejlbesked efter at have klikket på et lilnk, skal du rappoterer fejlen til ejeren af siden.

en: Using SimpleSAMLphp as an Identity Provider
da: SimpleSAMLphp som en identitetsudbyder (IdP)

en: Optional
da: Valgfrit

en: Suggestions for resolving this problem:
da: Løsningsforslag til problemet:

en: This SimpleSAMLphp thing is pretty cool, where can I read more about it? You can find more information about it at the <a href="https://simplesamlphp.org/">SimpleSAMLphp web page </a> over at <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.
da: Yes, det er cool! Hvor kan jeg læse mere om det? Gå til <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp">SimpleSAMLphp's hjemmeside</a>

en: Shibboleth 1.3 SP example - test logging in through your Shib IdP
da: Shibboleth 1.3 SP eksempel - test indlogning med Shibboleth 1.3 via din IdP

en: Authentication
da: Autentificering

en: SimpleSAMLphp installation page
da: SimpleSAMLphp installationsside

en: Show metadata
da: Vis metadata

en: SimpleSAMLphp as an IdP for Google Apps for Education
da: SimpleSAMLphp som en IdP for Google Apps for Education

en: State information lost
da: Tilstandsinformation forsvundet

en: Hosted SAML 2.0 Identity Provider Metadata (automatically generated)
da: Hosted SAML 2.0 identitetsudbyder metadata (automatisk genereret)

en: OpenID Provider site - Alpha version (test code)
da: OpenID Provider side - Alpha version (testkode)

en: Required for Radius
da: Påkrævet for RADIUS

en: We were unable to locate the metadata for the entity:
da: Vi kan ikke finde metadata for denne forbindelse:

en: SAML 2.0 SP example - test logging in through your IdP
da: SAML 2.0 SP eksempel - test indlogning med SAML 2.0 via din IdP

en: Using SimpleSAMLphp as a Service Provider
da: SimpleSAMLphp som en tjenesteudbyder (SP)

en: We have detected that there is only a few seconds since you last authenticated with this service provider, and therefore assume that there is a problem with this SP.
da: Vi har opdaget at det kun er få sekunder siden du sidst autentificerede dig op mod denne service. Vi antager derfor at der er et problem med services.

en: Recommended
da: Anbefalet

en: If you are a developer who is deploying a single sign-on solution, you have a problem with the metadata configuration. Verify that metadata is configured correctly on both the identity provider and service provider.
da: Hvis du er udvikler, så har du et metadata-konfigurationsproblem. Tjek at metadata er konfigurerede korrekt både på service-siden og identitetsudbyder-siden.

en: SimpleSAMLphp Advanced Features
da: SimpleSAMLphp Avancerede Indstillinger

en: Too short interval between single sign on events.
da: For kort interval mellem single sign on hændelse.

en: Checking your PHP installation
da: Checker din PHP-installation

en: The length of query parameters is limited by the PHP Suhosin extension. Please increase the suhosin.get.max_value_length option to at least 2048 bytes.
da: Længden af query parametrene er begrænset af PHPs Suhosin udvidelse. Forøg suhosin.get.max_value_length option til mindst 2048 bytes.

en: Useful links for your installation
da: Nyttige links

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Hosted Shibboleth 1.3 Identity Provider Metadata (automatically generated)
da: Hosted Shibboleth 1.3 identitetsudbyder metadata (automatisk genereret)

en: <strong>The configuration uses the default secret salt</strong> - make sure you modify the default 'secretsalt' option in the simpleSAML configuration in production environments. [<a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-install">Read more about SimpleSAMLphp configuration</a> ]
da: <strong>Opsætningen benytter standard 'secret salt'</strong> - sørg for at ændre standard indstillingen for 'secretsalt' i simpleSAML opsætningen i produktionssystemer. [<a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-install">Læs mere om SimpleSAMLphp opsætning.</a> ]

en: Login as administrator
da: Login som administrator

en: Report this error
da: Rapporter denne fejl
