SimpleSAMLphp 1.15 - en to ro translation catalogue (137 entries)

en: {core:frontpage:link_phpinfo}
ro: Informații despre PHP

en: {core:no_state:report_text}
ro: Dacă problema persistă, anunțați administratorii de sistem.

en: {core:no_state:cause_backforward}
ro: Utilizarea butoanelor "înainte" sau "înapoi" din browser.

en: {core:no_metadata:not_found_for}
ro: Nu am găsit metadate pentru următoarea entitate:

en: {core:frontpage:link_shib13example}
ro: Exemplu furnizor de servicii Shibboleth 1.3 - testarea autentificării prin furnizorul dumneavoastră de identitate Shib

en: {core:no_state:suggestions}
ro: Sugestii pentru rezolvarea acestei probleme:

en: {core:frontpage:login_as_admin}
ro: Autentificare ca adminstrator

en: {core:short_sso_interval:warning}
ro: A fost detectat faptul că v-ați autentificat în urmă cu doar câteva secunde cu acest furnizor de servicii, se va considera că există o problemă cu acest furnizor de servicii.

en: {core:frontpage:link_doc_sp}
ro: Utilizarea SimpleSAMLphp ca furnizor de servicii

en: {core:frontpage:link_meta_saml2sphosted}
ro: Metadate pentru furnizorul de servicii SAML 2.0 găzduit (generate automat)

en: {core:frontpage:link_openidprovider}
ro: Furnizor OpenID - versiune alpha (cod de test)

en: {core:frontpage:link_doc_install}
ro: Se instalează SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:link_diagnostics}
ro: Diagnostic despre numele de host, port și protocol

en: {core:no_state:suggestion_goback}
ro: Accesați pagina anterioară și încercați din nou.

en: {core:no_state:causes}
ro: Această eroare poate fi cauzată de:

en: {core:frontpage:link_meta_saml2idphosted}
ro: Metadate pentru furnizorul de identitate SAML 2.0 găzduit (generate automat)

en: {core:frontpage:optional}
ro: Opțional

en: {core:frontpage:link_meta_shib13sphosted}
ro: Metadate pentru furnizorul de servicii Shibboleth 1.3 găzduit (generate automat)

en: {core:frontpage:doc_header}
ro: Documentație

en: {core:frontpage:link_doc_advanced}
ro: Caracteristici avansate ale SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:required_ldap}
ro: Necesar pentru LDAP

en: {core:frontpage:authtest}
ro: Surse de autentificare configurate pentru teste

en: {core:frontpage:link_meta_overview}
ro: Privire de ansamblu a metadatelor pentru instalarea dumneavoastră. Diagnosticați fișierele cu metadate

en: {core:frontpage:configuration}
ro: Configurare

en: {core:frontpage:welcome}
ro: Bine ați venit

en: {core:frontpage:link_doc_shibsp}
ro: Configurare furnizor de servicii Shibboleth 1.3 care să funcționeze cu furnizor de identitate SimpleSAMLphp

en: {core:no_state:header}
ro: Informațiile de stare au fost pierdute

en: {core:frontpage:metadata_header}
ro: Metadate

en: {core:frontpage:link_doc_maintenance}
ro: Întreținerea și configurarea SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:link_configcheck}
ro: Verificarea configurației SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:page_title}
ro: Pagina de instalare a SimpleSAMLphp

en: {core:no_cookie:header}
ro: <i>Cookie</i> lipsă

en: {core:frontpage:warnings}
ro: Atenționări

en: {core:frontpage:link_xmlconvert}
ro: Convertor metadate din XML în SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:link_cleardiscochoices}
ro: Șterge furnizorii de identitate aleși de mine din serviciile de căutare a furnizorilor de identitate

en: {core:frontpage:loggedin_as_admin}
ro: V-ați autentificat ca administrator

en: {core:frontpage:auth}
ro: Autentificare

en: {core:no_metadata:suggestion_user_link}
ro: Dacă sunteți un utilizator care a primit acest mesaj de eroare în urma utilizării unui link din alt sit, vă rugăm să anunțați această eroare deținătorului sitului respectiv.

en: {core:no_state:description}
ro: Nu a fost posibilă localizarea informațiilor de stare pentru cererea curentă.

en: {core:frontpage:show_metadata}
ro: Vizualizare metadate

en: {core:no_state:suggestion_closebrowser}
ro: Închideți browser-ul și încercați din nou.

en: {core:short_sso_interval:warning_header}
ro: Interval prea scurt între evenimentele <i>single sign-on</i>.

en: {core:frontpage:intro}
ro: <strong>Felciitări</strong>, ați instalat cu succes SimpleSAMLphp. Aceasta este pagina de start unde găsiți link-uri către exemple, diagnosticări, metadate, documentație.

en: {core:no_metadata:header}
ro: Nu au fost găsite metadate

en: {core:frontpage:link_meta_shib13idphosted}
ro: Metadate pentru furnizorul de identitate Shibboleth 1.3 găzduit (generate automat)

en: {core:frontpage:required}
ro: Necesar

en: {core:no_metadata:config_problem}
ro: Probabil există o problemă de configurare, fie la furnizorul de servicii fie la furnizorul de identitate.

en: {core:frontpage:warnings_suhosin_url_length}
ro: Lungimea parametrilor din cerere este limitată de extensia Suhosin a PHP. Vă rugăm să modificați <i>suhosin.get.max_value_length</i> la cel puțin 2048 de octeți.

en: {core:frontpage:warnings_https}
ro: <strong>Atenție, nu utilizați HTTPS</strong> - comunicare criptată cu utilizatorul. HTTP funcționeaza bine pentru teste, dar în producție trebuie folosit HTTPS. [<a href="http://rnd.feide.no/content/simplesamlphp-maintenance-and-configuration">Citiți mai multe despre întreținerea SimpleSAMLphp</a> ]

en: {core:frontpage:federation}
ro: Federație

en: {core:frontpage:required_radius}
ro: Necesar pentru RADIUS

en: {core:no_state:cause_openbrowser}
ro: Pornirea browser-ului cu file salvate într-o sesiune anterioară.

en: {core:frontpage:checkphp}
ro: Verificarea instalării PHP

en: {core:frontpage:link_doc_idp}
ro: Utilizarea SimpleSAMLphp ca furnizor de identitate

en: {core:no_state:report_header}
ro: Vă rugăm să anunțați această eroare

en: {core:frontpage:link_saml2example}
ro: Exemplu furnizor de servicii SAML 2.0 - testarea autentificării prin furnizorul dumneavoastră de identitate

en: {core:no_state:cause_nocookie}
ro: Browser-ul are deactivate <i>cookies</i>.

en: {core:frontpage:about_header}
ro: Despre SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:about_text}
ro: Acest SimpleSAMLphp este interesant, unde pot găsi mai multe informații ? Puteți găsi mai multe informații despre <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp"> la blog-ul Feide despre SimpleSAMLphp</a> de la <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.

en: {core:no_metadata:suggestion_developer}
ro: Dacă sunteți dezvoltator care implementează o soluție <i>single sign-on</i>, aveți o problemă la configurarea metadatelor. Vă rugăm să verificați configurarea corectă a metadatelor, atât la furnizorul de identitate cât și la furnizorul de servicii.

en: {core:no_cookie:retry}
ro: Încearcă din nou

en: {core:frontpage:useful_links_header}
ro: Link-uri utile pentru instalare

en: {core:frontpage:metadata}
ro: Metadate

en: {core:frontpage:recommended}
ro: Recomandat

en: {core:frontpage:link_doc_googleapps}
ro: Furnizor de identitate cu SimpleSAMLphp pentru GoogleApps în educație

en: {core:frontpage:tools}
ro: Unelte

en: {core:short_sso_interval:retry}
ro: Încercați din nou

en: {core:no_cookie:description}
ro: <i>Cookies</i> au fost dezactivate în browser-ul dumneavoastră. Vă rugăm să verificați configurarea browser-ului după care încercați din nou.

en: {core:frontpage:deprecated}
ro: Depreciate

en: You are logged in as administrator
ro: V-ați autentificat ca administrator

en: Go back to the previous page and try again.
ro: Accesați pagina anterioară și încercați din nou.

en: If this problem persists, you can report it to the system administrators.
ro: Dacă problema persistă, anunțați administratorii de sistem.

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: SimpleSAMLphp configuration check
ro: Verificarea configurației SimpleSAMLphp

en: Metadata overview for your installation. Diagnose your metadata files
ro: Privire de ansamblu a metadatelor pentru instalarea dumneavoastră. Diagnosticați fișierele cu metadate

en: XML to SimpleSAMLphp metadata converter
ro: Convertor metadate din XML în SimpleSAMLphp

en: Required
ro: Necesar

en: Warnings
ro: Atenționări

en: Documentation
ro: Documentație

en: Hosted Shibboleth 1.3 Service Provider Metadata (automatically generated)
ro: Metadate pentru furnizorul de servicii Shibboleth 1.3 găzduit (generate automat)

en: PHP info
ro: Informații despre PHP

en: About SimpleSAMLphp
ro: Despre SimpleSAMLphp

en: Hosted SAML 2.0 Service Provider Metadata (automatically generated)
ro: Metadate pentru furnizorul de servicii SAML 2.0 găzduit (generate automat)

en: Retry login
ro: Încercați din nou

en: Required for LDAP
ro: Necesar pentru LDAP

en: Close the web browser, and try again.
ro: Închideți browser-ul și încercați din nou.

en: Federation
ro: Federație

en: We were unable to locate the state information for the current request.
ro: Nu a fost posibilă localizarea informațiilor de stare pentru cererea curentă.

en: Delete my choices of IdP in the IdP discovery services
ro: Șterge furnizorii de identitate aleși de mine din serviciile de căutare a furnizorilor de identitate

en: This is most likely a configuration problem on either the service provider or identity provider.
ro: Probabil există o problemă de configurare, fie la furnizorul de servicii fie la furnizorul de identitate.

en: Configure Shibboleth 1.3 SP to work with SimpleSAMLphp IdP
ro: Configurare furnizor de servicii Shibboleth 1.3 care să funcționeze cu furnizor de identitate SimpleSAMLphp

en: Using the back and forward buttons in the web browser.
ro: Utilizarea butoanelor "înainte" sau "înapoi" din browser.

en: Metadata not found
ro: Nu au fost găsite metadate

en: Missing cookie
ro: <i>Cookie</i> lipsă

en: Cookies may be disabled in the web browser.
ro: Browser-ul are deactivate <i>cookies</i>.

en: Opened the web browser with tabs saved from the previous session.
ro: Pornirea browser-ului cu file salvate într-o sesiune anterioară.

en: Tools
ro: Unelte

en: Test configured authentication sources
ro: Surse de autentificare configurate pentru teste

en: You appear to have disabled cookies in your browser. Please check the settings in your browser, and try again.
ro: <i>Cookies</i> au fost dezactivate în browser-ul dumneavoastră. Vă rugăm să verificați configurarea browser-ului după care încercați din nou.

en: Installing SimpleSAMLphp
ro: Se instalează SimpleSAMLphp

en: Deprecated
ro: Depreciate

en: <strong>Congratulations</strong>, you have successfully installed SimpleSAMLphp. This is the start page of your installation, where you will find links to test examples, diagnostics, metadata and even links to relevant documentation.
ro: <strong>Felciitări</strong>, ați instalat cu succes SimpleSAMLphp. Aceasta este pagina de start unde găsiți link-uri către exemple, diagnosticări, metadate, documentație.

en: This error may be caused by:
ro: Această eroare poate fi cauzată de:

en: <strong>You are not using HTTPS</strong> - encrypted communication with the user. HTTP works fine for test purposes, but in a production environment, you should use HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">Read more about SimpleSAMLphp maintenance</a> ]
ro: <strong>Atenție, nu utilizați HTTPS</strong> - comunicare criptată cu utilizatorul. HTTP funcționeaza bine pentru teste, dar în producție trebuie folosit HTTPS. [<a href="http://rnd.feide.no/content/simplesamlphp-maintenance-and-configuration">Citiți mai multe despre întreținerea SimpleSAMLphp</a> ]

en: Metadata
ro: Metadate

en: Retry
ro: Încearcă din nou

en: SimpleSAMLphp Maintenance and Configuration
ro: Întreținerea și configurarea SimpleSAMLphp

en: Diagnostics on hostname, port and protocol
ro: Diagnostic despre numele de host, port și protocol

en: If you are an user who received this error after following a link on a site, you should report this error to the owner of that site.
ro: Dacă sunteți un utilizator care a primit acest mesaj de eroare în urma utilizării unui link din alt sit, vă rugăm să anunțați această eroare deținătorului sitului respectiv.

en: Using SimpleSAMLphp as an Identity Provider
ro: Utilizarea SimpleSAMLphp ca furnizor de identitate

en: Optional
ro: Opțional

en: Suggestions for resolving this problem:
ro: Sugestii pentru rezolvarea acestei probleme:

en: This SimpleSAMLphp thing is pretty cool, where can I read more about it? You can find more information about it at the <a href="https://simplesamlphp.org/">SimpleSAMLphp web page </a> over at <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.
ro: Acest SimpleSAMLphp este interesant, unde pot găsi mai multe informații ? Puteți găsi mai multe informații despre <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp"> la blog-ul Feide despre SimpleSAMLphp</a> de la <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.

en: Shibboleth 1.3 SP example - test logging in through your Shib IdP
ro: Exemplu furnizor de servicii Shibboleth 1.3 - testarea autentificării prin furnizorul dumneavoastră de identitate Shib

en: Authentication
ro: Autentificare

en: SimpleSAMLphp installation page
ro: Pagina de instalare a SimpleSAMLphp

en: Show metadata
ro: Vizualizare metadate

en: SimpleSAMLphp as an IdP for Google Apps for Education
ro: Furnizor de identitate cu SimpleSAMLphp pentru GoogleApps în educație

en: State information lost
ro: Informațiile de stare au fost pierdute

en: Hosted SAML 2.0 Identity Provider Metadata (automatically generated)
ro: Metadate pentru furnizorul de identitate SAML 2.0 găzduit (generate automat)

en: OpenID Provider site - Alpha version (test code)
ro: Furnizor OpenID - versiune alpha (cod de test)

en: Required for Radius
ro: Necesar pentru RADIUS

en: We were unable to locate the metadata for the entity:
ro: Nu am găsit metadate pentru următoarea entitate:

en: SAML 2.0 SP example - test logging in through your IdP
ro: Exemplu furnizor de servicii SAML 2.0 - testarea autentificării prin furnizorul dumneavoastră de identitate

en: Using SimpleSAMLphp as a Service Provider
ro: Utilizarea SimpleSAMLphp ca furnizor de servicii

en: We have detected that there is only a few seconds since you last authenticated with this service provider, and therefore assume that there is a problem with this SP.
ro: A fost detectat faptul că v-ați autentificat în urmă cu doar câteva secunde cu acest furnizor de servicii, se va considera că există o problemă cu acest furnizor de servicii.

en: Recommended
ro: Recomandat

en: If you are a developer who is deploying a single sign-on solution, you have a problem with the metadata configuration. Verify that metadata is configured correctly on both the identity provider and service provider.
ro: Dacă sunteți dezvoltator care implementează o soluție <i>single sign-on</i>, aveți o problemă la configurarea metadatelor. Vă rugăm să verificați configurarea corectă a metadatelor, atât la furnizorul de identitate cât și la furnizorul de servicii.

en: SimpleSAMLphp Advanced Features
ro: Caracteristici avansate ale SimpleSAMLphp

en: Too short interval between single sign on events.
ro: Interval prea scurt între evenimentele <i>single sign-on</i>.

en: Checking your PHP installation
ro: Verificarea instalării PHP

en: The length of query parameters is limited by the PHP Suhosin extension. Please increase the suhosin.get.max_value_length option to at least 2048 bytes.
ro: Lungimea parametrilor din cerere este limitată de extensia Suhosin a PHP. Vă rugăm să modificați <i>suhosin.get.max_value_length</i> la cel puțin 2048 de octeți.

en: Useful links for your installation
ro: Link-uri utile pentru instalare

en: Configuration
ro: Configurare

en: Hosted Shibboleth 1.3 Identity Provider Metadata (automatically generated)
ro: Metadate pentru furnizorul de identitate Shibboleth 1.3 găzduit (generate automat)

en: Login as administrator
ro: Autentificare ca adminstrator

en: Report this error
ro: Vă rugăm să anunțați această eroare
