SimpleSAMLphp 1.15 - en to sv translation catalogue (135 entries)

en: {core:frontpage:link_phpinfo}
sv: PHPinfo

en: {core:no_state:report_text}
sv: Om problemet kvarstår kan du rapportera det till systemadministratörerna.

en: {core:no_state:cause_backforward}
sv: Användning av framåt- och bakåtknappar i webbläsaren.

en: {core:no_metadata:not_found_for}
sv: Metadata för enehten hittades inte:

en: {core:frontpage:link_shib13example}
sv: Shibboleth 1.3 SP exempel - testinloggning med SAML 2.0 via din IdP

en: {core:no_state:suggestions}
sv: Förslag för att åtgärda detta problem:

en: {core:frontpage:login_as_admin}
sv: Logga in som administratör

en: {core:short_sso_interval:warning}
sv: Vi har upptäckt att det bara vara några få sekunder sedan du senast loggade in mot denna tjänst (service provider) och därför antar vi att det är ett problem med denna tjänst.

en: {core:frontpage:link_doc_sp}
sv: Använda SimpleSAMLphp som Service Provider

en: {core:frontpage:link_meta_saml2sphosted}
sv: Lokala SAML 2.0 Service Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: {core:frontpage:link_openidprovider}
sv: OpenID Provider sida - Alfa version (testkod)

en: {core:frontpage:link_doc_install}
sv: Installerar SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:link_diagnostics}
sv: Diagnosera värdnamn, port och protokoll

en: {core:no_state:suggestion_goback}
sv: Gå tillbaka till föregående sida och försök igen.

en: {core:no_state:causes}
sv: Detta fel kan bero på:

en: {core:frontpage:link_meta_saml2idphosted}
sv: Lokala SAML 2.0 Identity Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: {core:frontpage:optional}
sv: Valfri

en: {core:frontpage:link_meta_shib13sphosted}
sv: Lokala Shibboleth 1.3 Service Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: {core:frontpage:doc_header}
sv: Dokumentation

en: {core:frontpage:link_doc_advanced}
sv: SimpleSAMLphp avancerade funktioner

en: {core:frontpage:required_ldap}
sv: Obligatoriskt för LDAP

en: {core:frontpage:authtest}
sv: Testa konfigurerade autentiserings källor

en: {core:frontpage:link_meta_overview}
sv: Översikt över metadata i installationen. Diagnosera metadatafilerna

en: {core:frontpage:configuration}
sv: Konfiguration

en: {core:frontpage:welcome}
sv: Välkommen

en: {core:frontpage:link_doc_shibsp}
sv: Konfigurera Shibboleth 1.3 SP för att fungera tillsammans med SimpleSAMLphp IdP

en: {core:no_state:header}
sv: Tillståndsinformation är förlorad

en: {core:frontpage:metadata_header}
sv: Metadata

en: {core:frontpage:link_doc_maintenance}
sv: SimpleSAMLphp skötsel och konfiguration

en: {core:frontpage:link_configcheck}
sv: Konfigurationskontroll av SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:page_title}
sv: Installationssida för SimpleSAMLphp

en: {core:no_cookie:header}
sv: Saknar webbläsarkaka (cookie)

en: {core:frontpage:warnings}
sv: Varningar

en: {core:frontpage:link_xmlconvert}
sv: XML till SimpleSAMLphp metadataöversättare

en: {core:frontpage:link_cleardiscochoices}
sv: Ta bort mina val av identitetsleverantör i listan över identitetsleverantörer

en: {core:frontpage:loggedin_as_admin}
sv: Du är inloggad som administratör

en: {core:frontpage:auth}
sv: Autentisering

en: {core:no_metadata:suggestion_user_link}
sv: Om du är en användare och fick detta fel när du klickade på en länk bör du rapportera felet till den som hanterar webbplatsen med länken.

en: {core:no_state:description}
sv: Hittar inte tillståndsinformationen för aktuell förfrågan.

en: {core:frontpage:show_metadata}
sv: Visa metadata

en: {core:no_state:suggestion_closebrowser}
sv: Stäng din webbläsare och försök igen.

en: {core:short_sso_interval:warning_header}
sv: För kort intervall mellan inloggningar.

en: {core:frontpage:intro}
sv: <strong>Gratulerar</strong>, du har framgångsrikt installerat SimpleSAMLphp. Detta är grundinstallationens startsida där du t.ex. hittar länkar till exempel, diagnostik och metadata men även länkar till relevant dokumentation.

en: {core:no_metadata:header}
sv: Metadata saknas

en: {core:frontpage:link_meta_shib13idphosted}
sv: Lokala Shibboleth 1.3 Identity Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: {core:frontpage:required}
sv: Obligatoriskt

en: {core:no_metadata:config_problem}
sv: Detta beror oftast på ett konfigurationsfel antingen i tjänsteleverantören eller identitetsutgivaren.

en: {core:frontpage:warnings_suhosin_url_length}
sv: Storleken på förfrågningsparametrarna är begränsade av PHP-utökningen PHP Suhosin. Öka konfigurationsparametern suhosin.get.max_value_length till minst 2048 bytes.

en: {core:frontpage:warnings_https}
sv: <strong>Du använder inte HTTPS</strong> - krypterad kommunikation med användaren. HTTP fungerar bra under test men i produktion ska du använda HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">Läs mer i dokumentet SimpleSAMLphp maintenance</a> ]

en: {core:frontpage:federation}
sv: Federation

en: {core:frontpage:required_radius}
sv: Obligatoriskt för Radius

en: {core:no_state:cause_openbrowser}
sv: Öppnande av webbläsaren med sparade flikar från tidigare användning.

en: {core:frontpage:checkphp}
sv: Kontrollerar PHP-installationen

en: {core:frontpage:link_doc_idp}
sv: Använda SimpleSAMLphp som Identity Provider

en: {core:no_state:report_header}
sv: Rapportera detta fel

en: {core:frontpage:link_saml2example}
sv: SAML 2.0 SP exempel - testinloggning med SAML 2.0 via din IdP

en: {core:no_state:cause_nocookie}
sv: Webbkakor (Cookies) är avstängt i webbläsaren.

en: {core:frontpage:about_header}
sv: Om SimpleSAMLphp

en: {core:frontpage:about_text}
sv: SimpleSAMLphp är cool, var kan jag läsa mer om det? Du kan hitta mer information om <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp">SimpleSAMLphp på Feide RnD blogg</a> hos <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.

en: {core:no_metadata:suggestion_developer}
sv: Om du är en utvecklare som driftsätter en lösning med single-on har du problem med metadatakonfigurationen. Kontrollera att metadata är korrekt konfigurerade både i identitetsutgivare och tjänsteleverantören.

en: {core:no_cookie:retry}
sv: Försök igen

en: {core:frontpage:useful_links_header}
sv: Nyttiga länkar gällande installationen

en: {core:frontpage:metadata}
sv: Metadata

en: {core:frontpage:recommended}
sv: Rekommenderad

en: {core:frontpage:link_doc_googleapps}
sv: SimpleSAMLphp som IdP för Google Apps for Education

en: {core:frontpage:tools}
sv: Verktyg

en: {core:short_sso_interval:retry}
sv: Försök med inloggningen igen

en: {core:no_cookie:description}
sv: Det verkar som om du har stängt av möjligheten till kakor (cookies) i din webbläsare. Kontrollera inställningarna i webbläsaren och försök igen.

en: {core:frontpage:deprecated}
sv: Ej längre giltig

en: You are logged in as administrator
sv: Du är inloggad som administratör

en: Go back to the previous page and try again.
sv: Gå tillbaka till föregående sida och försök igen.

en: If this problem persists, you can report it to the system administrators.
sv: Om problemet kvarstår kan du rapportera det till systemadministratörerna.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: SimpleSAMLphp configuration check
sv: Konfigurationskontroll av SimpleSAMLphp

en: Metadata overview for your installation. Diagnose your metadata files
sv: Översikt över metadata i installationen. Diagnosera metadatafilerna

en: XML to SimpleSAMLphp metadata converter
sv: XML till SimpleSAMLphp metadataöversättare

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Warnings
sv: Varningar

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Hosted Shibboleth 1.3 Service Provider Metadata (automatically generated)
sv: Lokala Shibboleth 1.3 Service Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: PHP info
sv: PHPinfo

en: About SimpleSAMLphp
sv: Om SimpleSAMLphp

en: Hosted SAML 2.0 Service Provider Metadata (automatically generated)
sv: Lokala SAML 2.0 Service Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: Retry login
sv: Försök med inloggningen igen

en: Required for LDAP
sv: Obligatoriskt för LDAP

en: Close the web browser, and try again.
sv: Stäng din webbläsare och försök igen.

en: We were unable to locate the state information for the current request.
sv: Hittar inte tillståndsinformationen för aktuell förfrågan.

en: Delete my choices of IdP in the IdP discovery services
sv: Ta bort mina val av identitetsleverantör i listan över identitetsleverantörer

en: This is most likely a configuration problem on either the service provider or identity provider.
sv: Detta beror oftast på ett konfigurationsfel antingen i tjänsteleverantören eller identitetsutgivaren.

en: Configure Shibboleth 1.3 SP to work with SimpleSAMLphp IdP
sv: Konfigurera Shibboleth 1.3 SP för att fungera tillsammans med SimpleSAMLphp IdP

en: Using the back and forward buttons in the web browser.
sv: Användning av framåt- och bakåtknappar i webbläsaren.

en: Metadata not found
sv: Metadata saknas

en: Missing cookie
sv: Saknar webbläsarkaka (cookie)

en: Cookies may be disabled in the web browser.
sv: Webbkakor (Cookies) är avstängt i webbläsaren.

en: Opened the web browser with tabs saved from the previous session.
sv: Öppnande av webbläsaren med sparade flikar från tidigare användning.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Test configured authentication sources
sv: Testa konfigurerade autentiserings källor

en: You appear to have disabled cookies in your browser. Please check the settings in your browser, and try again.
sv: Det verkar som om du har stängt av möjligheten till kakor (cookies) i din webbläsare. Kontrollera inställningarna i webbläsaren och försök igen.

en: Installing SimpleSAMLphp
sv: Installerar SimpleSAMLphp

en: Deprecated
sv: Ej längre giltig

en: <strong>Congratulations</strong>, you have successfully installed SimpleSAMLphp. This is the start page of your installation, where you will find links to test examples, diagnostics, metadata and even links to relevant documentation.
sv: <strong>Gratulerar</strong>, du har framgångsrikt installerat SimpleSAMLphp. Detta är grundinstallationens startsida där du t.ex. hittar länkar till exempel, diagnostik och metadata men även länkar till relevant dokumentation.

en: This error may be caused by:
sv: Detta fel kan bero på:

en: <strong>You are not using HTTPS</strong> - encrypted communication with the user. HTTP works fine for test purposes, but in a production environment, you should use HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">Read more about SimpleSAMLphp maintenance</a> ]
sv: <strong>Du använder inte HTTPS</strong> - krypterad kommunikation med användaren. HTTP fungerar bra under test men i produktion ska du använda HTTPS. [ <a href="https://simplesamlphp.org/docs/stable/simplesamlphp-maintenance">Läs mer i dokumentet SimpleSAMLphp maintenance</a> ]

en: Retry
sv: Försök igen

en: SimpleSAMLphp Maintenance and Configuration
sv: SimpleSAMLphp skötsel och konfiguration

en: Diagnostics on hostname, port and protocol
sv: Diagnosera värdnamn, port och protokoll

en: If you are an user who received this error after following a link on a site, you should report this error to the owner of that site.
sv: Om du är en användare och fick detta fel när du klickade på en länk bör du rapportera felet till den som hanterar webbplatsen med länken.

en: Using SimpleSAMLphp as an Identity Provider
sv: Använda SimpleSAMLphp som Identity Provider

en: Optional
sv: Valfri

en: Suggestions for resolving this problem:
sv: Förslag för att åtgärda detta problem:

en: This SimpleSAMLphp thing is pretty cool, where can I read more about it? You can find more information about it at the <a href="https://simplesamlphp.org/">SimpleSAMLphp web page </a> over at <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.
sv: SimpleSAMLphp är cool, var kan jag läsa mer om det? Du kan hitta mer information om <a href="http://rnd.feide.no/simplesamlphp">SimpleSAMLphp på Feide RnD blogg</a> hos <a href="http://uninett.no">UNINETT</a>.

en: Shibboleth 1.3 SP example - test logging in through your Shib IdP
sv: Shibboleth 1.3 SP exempel - testinloggning med SAML 2.0 via din IdP

en: Authentication
sv: Autentisering

en: SimpleSAMLphp installation page
sv: Installationssida för SimpleSAMLphp

en: Show metadata
sv: Visa metadata

en: SimpleSAMLphp as an IdP for Google Apps for Education
sv: SimpleSAMLphp som IdP för Google Apps for Education

en: State information lost
sv: Tillståndsinformation är förlorad

en: Hosted SAML 2.0 Identity Provider Metadata (automatically generated)
sv: Lokala SAML 2.0 Identity Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: OpenID Provider site - Alpha version (test code)
sv: OpenID Provider sida - Alfa version (testkod)

en: Required for Radius
sv: Obligatoriskt för Radius

en: We were unable to locate the metadata for the entity:
sv: Metadata för enehten hittades inte:

en: SAML 2.0 SP example - test logging in through your IdP
sv: SAML 2.0 SP exempel - testinloggning med SAML 2.0 via din IdP

en: Using SimpleSAMLphp as a Service Provider
sv: Använda SimpleSAMLphp som Service Provider

en: We have detected that there is only a few seconds since you last authenticated with this service provider, and therefore assume that there is a problem with this SP.
sv: Vi har upptäckt att det bara vara några få sekunder sedan du senast loggade in mot denna tjänst (service provider) och därför antar vi att det är ett problem med denna tjänst.

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: If you are a developer who is deploying a single sign-on solution, you have a problem with the metadata configuration. Verify that metadata is configured correctly on both the identity provider and service provider.
sv: Om du är en utvecklare som driftsätter en lösning med single-on har du problem med metadatakonfigurationen. Kontrollera att metadata är korrekt konfigurerade både i identitetsutgivare och tjänsteleverantören.

en: SimpleSAMLphp Advanced Features
sv: SimpleSAMLphp avancerade funktioner

en: Too short interval between single sign on events.
sv: För kort intervall mellan inloggningar.

en: Checking your PHP installation
sv: Kontrollerar PHP-installationen

en: The length of query parameters is limited by the PHP Suhosin extension. Please increase the suhosin.get.max_value_length option to at least 2048 bytes.
sv: Storleken på förfrågningsparametrarna är begränsade av PHP-utökningen PHP Suhosin. Öka konfigurationsparametern suhosin.get.max_value_length till minst 2048 bytes.

en: Useful links for your installation
sv: Nyttiga länkar gällande installationen

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Hosted Shibboleth 1.3 Identity Provider Metadata (automatically generated)
sv: Lokala Shibboleth 1.3 Identity Provider Metadata (automatiskt genererat)

en: Login as administrator
sv: Logga in som administratör

en: Report this error
sv: Rapportera detta fel
