SimpleSAMLphp 1.15 - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: {memcacheMonitor:memcachestat:total_connections}
ja: 累計コネクション数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:version}
ja: バージョン

en: {memcacheMonitor:memcachestat:get_hits}
ja: GETコマンド成功回数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:curr_items}
ja: 現在アイテム数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:uptime}
ja: 起動時間

en: {memcacheMonitor:memcachestat:limit_maxbytes}
ja: 最大容量

en: {memcacheMonitor:memcachestat:curr_connections}
ja: 現在のコネクション数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:rusage_system}
ja: CPU時間(System)

en: {memcacheMonitor:memcachestat:rusage_user}
ja: CPU時間(User)

en: {memcacheMonitor:memcachestat:pid}
ja: pid

en: {memcacheMonitor:memcachestat:cmd_get}
ja: GETコマンド実行回数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:bytes_read}
ja: 受信データ量

en: {memcacheMonitor:memcachestat:time}
ja: 現在時刻

en: {memcacheMonitor:memcachestat:get_misses}
ja: GETコマンド失敗回数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:bytes_written}
ja: 送信データ量

en: {memcacheMonitor:memcachestat:connection_structures}
ja: コネクション構造体数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:cmd_set}
ja: SETコマンド実行回数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:total_items}
ja: 累計アイテム数

en: {memcacheMonitor:memcachestat:bytes}
ja: 使用メモリ

en: Current time
ja: 現在時刻

en: Total items ever
ja: 累計アイテム数

en: Bytes written by the server
ja: 送信データ量

en: Uptime
ja: 起動時間

en: Current open connections
ja: 現在のコネクション数

en: Total storage avail
ja: 最大容量

en: Version
ja: バージョン

en: Total GET commands (failed)
ja: GETコマンド失敗回数

en: Total SET commands
ja: SETコマンド実行回数

en: Connection structures
ja: コネクション構造体数

en: Total GET commands (success)
ja: GETコマンド成功回数

en: Total bytes in use currently
ja: 使用メモリ

en: Total GET commands
ja: GETコマンド実行回数

en: Bytes in to the server
ja: 受信データ量

en: Process ID
ja: pid

en: Currently number of items
ja: 現在アイテム数

en: CPU Seconds (User)
ja: CPU時間(User)

en: CPU Seconds (System)
ja: CPU時間(System)

en: Total connections
ja: 累計コネクション数
