siril - en to da translation catalogue (72 entries)

en: Cosmetic Correction
da: Kosmetisk Korrektion

en: Close
da: Luk

en: Close current window
da: Luk nuværende vindue

en: Apply
da: Anvend

en: Apply Cosmetic Correction
da: Anvend Kosmetisk Korrektion

en: Cold Sigma:
da: Kold Sigma:

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
da: Hvor mange gange (i enheder af gennemsnitlig afvigelse) en pixel-værdi skal afvige fra værdien af omkringliggende naboer for at blive betragtet som en kold pixel.

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
da: Hvor mange gange (i enheder af gennemsnitlig afvigelse) en pixel-værdi skal afvige fra værdien af omkringliggende naboer for at blive betragtet som en kold pixel.

en: Hot Sigma:
da: Varm Sigma:

en: Amount
da: Mængde

en: 0: No correction
    1 : 100% corrected
da: 0: Ingen korrektion
    1 : 100% korrigeret

en: Apply to sequence
da: Anvend på sekvens

en: If a sequence is loaded and this is activated, perform the processing on all images of the sequence instead of only the loaded image.
da: Hvis en sekvens er indlæst, og dette er aktiveret, udfør behandling på alle billeder af sekvensen frem for kun det indlæste billede.

en: Output prefix:
da: Output præfix:

en: Prefix of the image names resulting from the cosmetic correction process.
da: Præfiks af billednavnene efter den kosmetiske korrektionsproces.

en: Downsample mode:
da: Nedskaleringsmetode:

en: Average
da: Gennemsnit

en: Contrast-Limited Adaptive Histogram Equalization...
da: Kontrastbegrænset og Adaptiv Histogram Udligning

en: Reset
da: Nulstil

en: Cancel
da: Afbryd

en: Sets threshold for contrast limiting.
da: Sætter grænse for kontrastbegrænsning.

note: Try to have 3 lines here.
en: Please, make sure to remove all black borders or other
    stacking residuals by cropping the image. If you don't,
    artifacts may appear.
da: Venligst sørg for at fjerne alle sorte kanter eller andre
    stacking residualer ved at beskære billedet. Hvis ikke dette gøres
    kan artefakter forekomme.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Type of algorithm
da: Type af algoritme

en: Linear
da: Lineær

en: Interpolation:
da: Interpolering:

en: Defines the strength of the correction.
da: Definerer styrken af korrektionen.

en: Protect from Highlights
da: Beskyt fra Højlys

en: Bright pixels are ignored.
da: Lysstærke pixels er ignoreret.

en: Iterations
da: Gentagelser

en: Number of iterations of the algorithm.
    This is useful when modulation parameter is different to 1 helping the whole process to converge to better result.
da: Antal iterationer af algoritmen.
    Dette er brugbart når modulationsparameteren er forskellig fra 1, og hjælper hele processen med at konvergere for opnå et bedre resultat.

en: Modulation parameter set in the [0, 1] range.
    When this parameter is equal to 1, no modulation is applied.
    If the parameters is null, so no filter is apply at all.
da: Modulationsparameter sat i [0,1] intervallet.
    Når parameteren er 1 anvendes ingen modulation.
    Hvis parameteren er 0 anvendes intet filter overhovedet.

en: Use Luminance
da: Brug Luminans

en: Rotational Gradient
da: Rotationel Gradient

en: The rotational gradient will be applied.
da: Den rotationelle gradient vil blive anvendt.

en: Radial shift
da: Radial forskydning

en: Radial shift used to compute rotational gradient.
da: Radial forskydning brugt til bestemmelse af rotationel gradient.

en: Rotational shift
da: Rotationel forskydning

en: Rotational shift used to compute rotational gradient.
da: Rotationel forskydning brugt til bestemmelse af rotationel gradient.

en: Use current selection
da: Brug nuværende valg

en: You should specify a selection around the object you want to analyze.
da: Du skal specificere et valg omkring objektet, du vil analysere.

en: X centre:
da: X center:

en: X coordinate of the center of polar coordinates.
da: X koordinat af center af polære koordinater.

en: Y centre:
da: Y center:

en: Y coordinate of the center of polar coordinates.
da: Y koordinat af center af polære koordinater.

en: Execute
da: Udfør

en: Reset changes
da: Nulstil ændringer

en: Cancel all changes applied
da: Afbryd alle anvendte ændringer

en: Nb of layers:
da: Antal lag:

en: Layer 1
da: Lag 1

en: Layer 2
da: Lag 2

en: Layer 3
da: Lag 3

en: Layer 4
da: Lag 4

en: Layer 5
da: Lag 5

en: Layer 6
da: Lag 6

en: Adjust
da: Justér

en: Constant value that is subtracted from the image.
da: Konstant værdi der fratrækkes fra billedet.

en: Close the window.
da: Luk vinduet.

en: Choose between interpolation methods.
da: Vælg imellem interpoleringsmetoder.

en: Polynomial
da: Polynomie

en: page 1
da: side 1

en: Grid tolerance
da: Gitter tolerance

en: Pixel combination ......... none
da: Pixel kombination ......... ingen

en: none
da: ingen

en: additive
da: additiv

en: multiplicative
da: multiplikativ

en: additive + scaling
da: additiv + skalering

en: multiplicative + scaling
da: multiplikativ + skalering

en:  (fast)
da:  (hurtig)

en: Output normalization ...... enabled
da: Output normalisering ...... aktiveret

en: Output normalization ...... disabled
da: Output normalisering ...... deaktiveret

en: Pixel rejection ........... none
da: Pixel afvisning ........... ingen
