siril 0.9 - en to fr translation catalogue (3556 entries)

en: Cosmetic Correction
fr: Correction cosmétique

en: Close
fr: Fermer

en: Close current window
fr: Fermer la fenêtre courante

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Cosmetic Correction
fr: Appliquer la correction cosmétique

en: Cold Sigma:
fr: Sigma "Froid" :

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
fr: Combien de fois (en unité de déviation moyenne) la valeur d'un pixel doit différer de la valeur des pixels voisins pour que le pixel soit considéré comme un pixel "froid".

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
fr: Combien de fois (en unités de déviation moyenne) une valeur de pixel doit différer de la valeur des voisins environnants pour être considérée comme un pixel froid.

en: Hot Sigma:
fr: Sigma "Chaud" :

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a hot pixel.
fr: Combien de fois (en unité de déviation moyenne) la valeur d'un pixel doit différer de la valeur des pixels voisins pour que le pixel soit considéré comme un pixel "chaud".

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a hot pixel.
fr: Combien de fois (en unités de déviation moyenne) une valeur de pixel doit différer de la valeur des voisins environnants pour être considérée comme un pixel chaud.

en: Amount
fr: Quantité

en: 0: No correction
    1 : 100% corrected
fr: 0 : Aucune correction
    1 : 100% corrigés

en: Check if the target frames are CFA images.
    Uncheck if images come from a monochrome sensor.
fr: Cocher si les images cibles sont de types CFA.
    Décocher si les images proviennent d'un capteur monochrome.

en: Apply to sequence
fr: Appliquer à la séquence

en: If a sequence is loaded and this is activated, perform the processing on all images of the sequence instead of only the loaded image.
fr: Si une séquence est chargée et que cette option est cochée, le traitement s'appliquera à toute la séquence et pas seulement à l'image chargée.

en: Output prefix:
fr: Préfixe de sortie :

en: Prefix of the image names resulting from the cosmetic correction process.
fr: Préfixe du nom de l'image résultant de la correction cosmétique.

en: Binning factor:
fr: Coefficient de Binning :

en: Downsample mode:
fr: Mode de sous-échantillonnage :

en: Average
fr: Moyenne

en: Sum
fr: Somme

en: Contrast-Limited Adaptive Histogram Equalization...
fr: Égalisation d'histogramme adaptatif limité par contraste (CLAHE)...

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Cancel
fr: Annuler

en: Tiles Grid Size
fr: Taille des tuiles de la grille

en: Sets size of grid for histogram equalization. Input image will be divided into equally sized rectangular tiles.
fr: Définit la taille de la grille pour l'égalisation de l'histogramme. L'image d'entrée sera divisée en tuiles rectangulaires de taille égale.

en: Clip Limit
fr: Limite de saturation

en: Sets threshold for contrast limiting.
fr: Définit le seuil pour la limitation du contraste.

note: Try to have 3 lines here.
en: Please, make sure to remove all black borders or other
    stacking residuals by cropping the image. If you don't,
    artifacts may appear.
fr: Veillez à supprimer toutes les bordures noires ou
    autres résidus d’empilement en recadrant l’image.
    Sinon, des artefacts peuvent apparaître.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Wavelets Layers Extraction
fr: Extraction des Couches des Ondelettes

en: Apply wavelet extraction.
fr: Appliquer l'extraction des ondelettes.

en: Number of wavelet layers. You can choose up to 9 layers for wavelets computing.
fr: Nombre de couche d'ondelettes.. Vous pouvez choisir jusqu'à 9 couches.

en: Type of algorithm
fr: Type d'algorithme

en: Linear
fr: Linéaire

en: Nb. of Layers:
fr: Nombre de Couches :

en: Interpolation:
fr: Interpolation :

en: Banding Reduction
fr: Réduction de la trame

en: Defines the strength of the correction.
fr: Définit la force de la correction.

en: Protect from Highlights
fr: Protéger des hautes lumières

en: Bright pixels are ignored.
fr: Les pixels lumineux sont ignorés.

en: 1/Sigma Factor
fr: Coeff. 1/Sigma

en: Background for lines is computed using pixels in SigmaFactor * StdDev only. Higher value will give a better protection.
fr: L'arrière-plan des lignes est calculé en utilisant les pixels de SigmaFactor * StdDev uniquement. Une valeur plus élevée donnera une meilleure protection.

en: Vertical banding
fr: Trame verticale

en: Check this box if banding is vertical.
fr: Cocher cette option si la trame est verticale.

en: Prefix of the image names resulting from the unband process.
fr: Préfixe du nom de l'image résultante du processus de suppression de la trame.

en: Median Filter
fr: Filtre Médian

en: Kernel Size:
fr: Taille du Filtre :

en: Kernel Size. This is the odd size of the neighborhood considered for each pixel.
fr: La taille du filtre. C'est la taille impaire du voisinage considéré pour chaque pixel.

en: Iterations
fr: Itérations

en: Number of iterations of the algorithm.
    This is useful when modulation parameter is different to 1 helping the whole process to converge to better result.
fr: Nombre d'itérations de l'algorithme.
    C'est utile quand le paramètre de modulation est différent de 1 afin d'aider le processus entier à converger vers un meilleur résultat.

en: Modulation parameter set in the [0, 1] range.
    When this parameter is equal to 1, no modulation is applied.
    If the parameters is null, so no filter is apply at all.
fr: Paramètre de modulation défini dans l'intervalle [0, 1].
    Quand le paramètre est égal à 1, aucune modulation n'est appliquée.
    Si le paramètre est nul, alors aucun filtre n'est appliqué à l'image.

en: Use Luminance
fr: Utiliser la Luminance

en: Rotational Gradient
fr: Gradient Rotationnel

en: The rotational gradient will be applied.
fr: Le gradient rotationnel va être appliqué.

en: Radial shift
fr: Décalage radial

en: Radial shift used to compute rotational gradient.
fr: Décalage radial utilisé pour calculer le gradient rotationnel.

en: Rotational shift
fr: Décalage rotationnel

en: Rotational shift used to compute rotational gradient.
fr: Décalage rotationnel utilisé pour calculer le gradient rotationnel.

en: Use current selection
fr: Utiliser la sélection courante

en: You should specify a selection around the object you want to analyze.
fr: Vous devez spécifier une sélection autour de l'objet que vous souhaitez analyser.

en: X centre:
fr: Centre X :

en: X coordinate of the center of polar coordinates.
fr: Coordonnée X du centre des coordonnées polaires.

en: Y centre:
fr: Centre Y :

en: Y coordinate of the center of polar coordinates.
fr: Coordonnée Y du centre des coordonnées polaires.

en: StarNet Star Removal
fr: Suppression des étoiles de StarNet

en: Execute
fr: Exécuter

en: Apply StarNet
fr: Appliquer StarNet

en: Pre-stretch linear image
fr: Pré-étirer l'image linéaire

en: If selected, an optimised Midtone Transfer Function (MTF) stretch is applied to the image before running StarNet, and the inverse stretch is applied on completion. This is necessary for using StarNet at the linear stage of processing, but is generally fine to use with stretched images too.
fr: Si cette option est sélectionnée, un étirement optimisé de la fonction de transfert des tons moyens (MTF) est appliqué à l'image avant l'exécution de StarNet, et l'étirement inverse est appliqué à la fin. Cela est nécessaire pour utiliser StarNet à l'étape linéaire du traitement, mais il est généralement possible de l'utiliser avec des images déjà étirées.

en: Generate star mask
fr: Générer masque d'étoiles

en: If selected, a star mask will be generated and saved in the working directory. The star mask is calculated as the difference between the original image and the starless image. The default is to produce a star mask.
fr: Si cette option est sélectionnée, un masque d'étoiles est généré et enregistré dans le répertoire de travail. Le masque d'étoiles est calculé comme la différence entre l'image originale et l'image sans étoiles. Le comportement par défaut est de produire un masque d'étoiles.

en: Use custom stride
fr: Utiliser un pas personnalisé

en: If selected, a custom value may be entererd for the StarNet stride parameter. The default value is 256 and the StarNet developer recommends not to change this.
fr: Si cette option est sélectionnée, une valeur personnalisée peut être entrée pour le paramètre de pas dans StarNet. La valeur par défaut est 256 et le développeur de StarNet recommande de ne pas la modifier.

en: Stride
fr: Pas

en: Sets the size of tiles passed to the StarNet neural network for processing. It is strongly recommended to leave this at the default setting. Halving the stride setting quadruples the processing time. If altered, stride must be an even integer between 2-256.
fr: Définit la taille des tuiles transmises au réseau neuronal StarNet pour le traitement. Il est fortement recommandé de laisser le paramètre par défaut. La division par deux du paramètre stride quadruple le temps de traitement. S'il est modifié, stride doit être un nombre entier pair compris entre 2-256.

en: Recompose stars on completion
fr: Recomposer les étoiles à la fin de l'opération

en: If selected, on completion of the StarNet process the star recomposition tool will open, providing an interface for independently stretching and blending the background and the stars if star reduction, rather than total removal, is desired.
    This option has no effect if processing a sequence.
fr: S'il est sélectionné, à la fin du processus de suppression des étoiles, l'outil de recomposition des étoiles s'ouvrira, fournissant une interface pour étirer et mélanger indépendamment l'arrière-plan et les étoiles si une réduction des étoiles, plutôt qu'une suppression totale, est souhaitée.
    Cette option n'a aucun effet si vous traitez une séquence.

en: Upsample x2
fr: Ré-échantillonner x2

en: If selected, the image will be upsampled by a factor of 2 before running StarNet. This improves performance on very tight stars but quadruples processing time and may impair performance on very large stars. The image is rescaled to the original size on completion.
fr: Si cette option est sélectionnée, l'image sera suréchantillonnée par un facteur de 2 avant d'exécuter StarNet Cela améliore les performances sur les étoiles très serrées mais quadruple le temps de traitement et peut nuire aux performances sur les très grandes étoiles. L'image est redimensionnée à la taille originale à la fin de l'opération.

en: Apply StarNet to all images in the current sequence. Starless and, if selected, star mask, sequences will be generated.
fr: Applique StarNet à toutes les images de la séquence courante. Des séquences sans étoile et, si sélectionné, avec masque d'étoile, seront générées.

en: Wavelets control
fr: Contrôle des ondelettes

en: Reset changes
fr: Rétablir

en: Cancel all changes applied
fr: Annuler tous les changements appliqués

en: Select an algorithm type to perform wavelets
fr: Sélectionner un algorithme pour calculer les ondelettes

en: Type:
fr: Type :

en: Nb of layers:
fr: Nombre de Couches :

en: Number of wavelet layers that will be used
fr: Nombre de couches d'ondelettes qui vont être utilisées

en: Compute wavelets
fr: Calculer Ondelettes

en: Layer 1
fr: Couche 1

en: Layer 2
fr: Couche 2

en: Layer 3
fr: Couche 3

en: Layer 4
fr: Couche 4

en: Layer 5
fr: Couche 5

en: Layer 6
fr: Couche 6

en: Adjust
fr: Ajuster

en: Asinh Transformation
fr: Transformation asinh

en: Stretch factor
fr: Facteur d'étirement

en: The parameter stretch factor allows to adjust the non-linearity factor.
fr: Le facteur d’étirement permet d’ajuster le facteur de non-linéarité.

en: Black Point
fr: Point noir

en: Constant value that is subtracted from the image.
fr: Valeur constante qui est soustraite de l'image.

en: Human-weighted luminance
fr: Luminosité qui simule la vision humaine

en: For colour images, use human eye luminous efficiency weights to compute the luminance used to compute the stretch for each pixel.
fr: Pour les images couleur, utilisez la luminosité qui simule la vision humaine pour calculer la luminance utilisée pour calculer l'étirement de chaque pixel.

en: Background Extraction
fr: Extraction de gradient

en: Close the window.
fr: Fermer la fenêtre.

en: This will confirm the background model previously applied with the <b>Compute Background</b> button. However, in the case of a sequence, if the <b>Apply to sequence</b> button is checked, this will compute the model and apply it to the whole sequence.
fr: Cela confirme le modèle du gradient précédemment appliqué avec le bouton <b>Calculer le gradient</b>. Cependant, dans le cas d'une séquence, si le bouton <b>Appliquer à la séquence</b> est coché, cela calcule le modèle et l'applique à toute la séquence.

en: Choose between interpolation methods.
fr: Choisissez parmi les méthodes d'interpolation.

en: Polynomial
fr: Polynomiale

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Number of sample per line that will be automatically placed.
fr: Nombre d'échantillons par ligne qui seront automatiquement placés.

en: Adjust the smoothing parameter for the interpolation method. A smoothing parameter that is too small may result in overshoots and undershoots between points in the background, while a smoothing parameter that is too large may not be suitable for large deviations in gradient.
fr: Réglez le paramètre de lissage pour la méthode d'interpolation. Un paramètre de lissage trop petit peut entraîner des dépassements et des sous-dépassements entre les points de l'arrière-plan, tandis qu'un paramètre de lissage trop grand peut ne pas convenir aux grands écarts de gradient.

en: Degree order:
fr: Ordre :

en: Choose the degree order of the polynomial function used in the fit.
    By default the value is of 4.
    The higher the degree order is, the more complex the gradient can be removed.
fr: Choisir l'ordre de la fonction polynomiale utilisée dans l'ajustement.
    Par défaut, la valeur est de 4.
    Plus l'ordre est élevé, plus le gradient supprimé est complexe.

en: Samples per line
fr: Échantillons par ligne

en: Avoid generating banding by adding some random noise in the low dynamic background gradient.
    This should be enabled for non-stretched images.
fr: Évitez de générer des bandes en ajoutant du bruit aléatoire dans le gradient de fond à faible dynamique.
    Ceci devrait être activé pour les images non étirées.

en: Grid tolerance
fr: Tolérance de la grille

en: Tolerance factor of global sample rejection, in mad units (median + this * mad). By decreasing this value, Siril will be more restrictive to select background samples.
fr: Facteur de tolérance du rejet global des échantillons, en unités mad (médiane + this * mad). En diminuant cette valeur, Siril sera plus restrictif pour sélectionner les échantillons de fond.

en: Tolerance of global sample rejection, in sigma units. By decreasing this value, Siril will be more restrictive to select background samples.
fr: Tolérance du rejet global de l'échantillon, en unités sigma. En diminuant cette valeur, Siril sera plus restrictif pour sélectionner des échantillons de fond.

en: Add dither
fr: Ajout de diffusion d'erreur (dither)

en: Hit this option when color banding is produced after background extraction.
    Dither is an intentionally applied form of noise used to randomize quantization error, preventing large-scale patterns such as color banding in images.
fr: Sélectionnez cette option lorsque des bandes de couleurs sont produites après l'extraction de arrière-plan.
    La diffusion d'erreur est une forme de bruit intentionnellement appliquée et utilisée pour randomiser l'erreur de quantification, empêchant les motifs à grande échelle tels que les bandes de couleurs dans les images.

en: Generate
fr: Générer

en: Click here to generate the automatically defined samples.
fr: Cliquez ici pour générer les échantillons automatiquement.

en: Clear
fr: Effacer

en: Click here to clear all the samples.
fr: Cliquez ici pour effacer tous les échantillons.

en: You also can set samples manually.
    Left click adds samples while right click removes them.
fr: Vous pouvez ajouter des échantillons manuellement.
    Clic gauche pour ajouter des échantillons, clic droit pour les supprimer.

en: Interpolation Method
fr: Méthode d'interpolation

en: Choose the type of correction you want apply:
    Subtraction: it is mainly used to correct additive effects, such as gradients caused by light pollution or by the Moon.
    Division: it is mainly used to correct multiplicative phenomena, such as vignetting or differential atmospheric absorption for example. However, this kind of operation should be done by master-flat correction.
fr: Choisir le type de correction à appliquer :
    Soustraction : principalement utilisée pour corriger les effets additifs tels que les gradients causés par la pollution lumineuse ou la Lune.
    Division : principalement utilisée pour corriger les phénomènes multiplicatifs tels que le vignettage ou l'absorption atmosphérique différentielle par exemple. Cependant, ce genre d'opération devrait être effectué à l'aide du master-flat.

en: Subtraction
fr: Soustraction

en: Compute Background
fr: Calculer le Gradient

en: This will compute the synthetic background and will apply the selected correction. The model is always computed from the original image kept in memory allowing the user to work iteratively.
fr: Cela permet de calculer l'arrière-plan synthétique et d'appliquer la correction sélectionnée. Le modèle est toujours calculé à partir de l'image originale conservée en mémoire, ce qui permet à l'utilisateur de travailler de manière itérative.

en: Show original image
fr: Voir l'image originale

en: Keep pressing this button to see the original image.
fr: Garder appuyé sur ce bouton pour voir l'image originale.

en: Prefix of the image names resulting from the background extraction process.
fr: Préfixe du nom de l'image résultant de l'extraction du gradient.

en: Save
fr: Enregistrer

en: root name of the converted images (the &apos;dest&apos; in dest1.fit)
fr: racine du nom des images converties (le &apos;dest&apos; dans dest1.fit)

en: root name of the converted images (the 'dest' in dest1.fit)
fr: racine du nom des images converties (le 'dest' dans dest1.fit)

en: <b>Filename</b>
fr: <b>Nom de fichier</b>

en: 8-bit unsigned integer
fr: 8-bit entier non signé

en: 16-bit unsigned integer
fr: 16-bit entier non signé

en: 32-bit floating point
fr: 32 bits virgule flottante

en: <b>Sample Format</b>
fr: <b>Format</b>

en: None
fr: Aucun

en: Deflate compression
fr: Compression Deflate

en: ICC profile
fr: Profile ICC

en: Embed sRGB ICC profile in the image
fr: Incorporer le profil ICC sRVB dans l'image

en: <b>Embedded Data</b>
fr: <b>Données intégrées</b>

en: <b>Image Description</b>
fr: <b>Description de l'image</b>

en: <b>Image Copyright</b>
fr: <b>Copyright de l'image</b>

en: Standard TIFF
fr: TIFF Standard

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Not available
fr: Non disponible

en: 16-bit signed integer
fr: 16-bit entier signé

en: Sample Format
fr: Format

en: Save MIPS-HI and MIPS-LO values
fr: Enregistrer les valeurs MIPS-HI et MIPS-LO

en: Embedded Data
fr: Données intégrées

en: Color saturation
fr: Saturation des couleurs

en: Hue:
fr: Teinte :

en: Pink-Red / Red-Orange
fr: Rose-Rouge / Rouge-Orange

en: Orange-Brown / Yellow
fr: Orange-Brun / Jaune

en: Yellow-Green / Green-Cyan
fr: Jaune--Vert / Vert-Cyan

en: Cyan-Blue / Blue-Magenta
fr: Cyan-Bleu / Bleu-Magenta

en: Magenta / Pink
fr: Magenta / Rose

en: Value of 0 means no change, negative reduces the color saturation, positive increases it.
fr: Une valeur nulle ne signifie aucun changement, une valeur négative réduit la saturation des couleurs pendant qu'une valeur positive l'augmente.

en: Background factor
fr: Facteur de fond de ciel

en: This is the factor multiplied by the background value. Lower is the value, stronger is the saturation effect. While a high value will preserve the background.
fr: Il s'agit du facteur multiplié par la valeur de fond de ciel. Plus faible est la valeur plus fort est l'effet de saturation. Alors qu'une valeur élevée préservera le fond de ciel.

en: Subtractive Chromatic Green Noise Reduction
fr: Réduction du "Bruit" Chromatique Vert

en: Protection method:
fr: Méthode de protection :

en: Average Neutral Protection is the default option. This is the recommended option in most cases.
fr: La protection par l'algorithme Neutre Moyen est l'option par défaut et recommandée dans la plupart des cas.

en: Average Neutral
fr: Neutre Moyen

en: Maximum Neutral
fr: Neutre Maximal

en: Maximum Mask
fr: Masque Maximum

en: Additive Mask
fr: Masque Additif

en: Preserve lightness
fr: Préserve la luminosité

en: Preserves the original CIE L* component in the processed image.
fr: Préserve la composante CIE L* originale.

en: Enter a wavelength value in nanometers here, between 380 and 780, decimals are accepted.
fr: Entrer une longueur d'onde en nanomètre, entre 380 et 780. Les décimales sont acceptées.

en: Alternatively, for true colour rendering,
    select a filter from the list or
    enter a visible wavelength in nm
fr: Alternativement, pour un rendu en vrai couleur,
    sélectionnez un filtre à partir de la liste ou
    entrez une longueur d'onde visible en nm

en: Deconvolution
fr: Déconvolution

en: Generate the kernel and use it to deconvolve the current image or sequence
fr: Générer le noyau et l'utiliser pour déconvoluer l'image ou la séquence en cours

en: Blind deconvolution
fr: Déconvolution aveugle

en: Estimates a PSF from the image
fr: Estimation d'une PSF à partir de l'image

en: PSF from stars
fr: PSF des étoiles

en: Models a PSF based on the average PSF parameters of the identified stars. If no stars have been detected, an attempt will be made to detect stars in the image within a suitable range of peak brightness.
fr: Modélise une PSF basée sur les paramètres PSF moyens des étoiles identifiées. Si aucune étoile n'a été détectée, une tentative sera faite pour détecter les étoiles dans l'image dans une gamme appropriée de luminosité maximale.

en: Manual PSF
fr: PSF manuelle

en: Use a manually defined PSF based on the parameters chosen.
fr: Utiliser une PSF définie manuellement en fonction des paramètres choisis.

en: Select the blind PSF estimation method to use. ℓ0 descent is the default and usually the best option.
fr: Sélectionnez la méthode d'estimation aveugle de la PSF à utiliser. La descente ℓ0 est la méthode par défaut et généralement la meilleure option.

en: Spectral Irregularity
fr: Irrégularité spectrale

en: ℓ0 Descent
fr: ℓ0 Descente

en: Previous PSF
fr: PSF précédente

en: Reuse the previously calculated PSF.
fr: Réutiliser la PSF précédemment calculée.

en: Select a PSF to load from file. The PSF must be square and should ideally have odd length / width.
fr: Sélectionnez une PSF à charger à partir du fichier. La PSF doit être carrée et doit idéalement avoir une longueur / largeur impaire.

en: Load PSF from file
fr: Charger PSF à partir du fichier

en: Generate PSF
fr: Générer PSF

en: Generate and preview the PSF, but do not carry out deconvolution
fr: Générer et prévisualiser la PSF, mais ne pas effectuer la déconvolution

en: Save PSF to a file
fr: Enregistrer la PSF dans un fichier

en: PSF from selection
fr: PSF de la sélection

en: Takes a PSF directly from the image fitted to the current dimension. The PSF size will be the minimum of the selection width and height.
fr: Prend une PSF directement de l'image ajusté à la dimension courante. La taille de la PSF sera le minimum de la largeur et de la hauteur de la sélection.

en: PSF Source
fr: Source PSF

en: General PSF Parameters
fr: Paramètres généraux de la PSF

en: PSF size
fr: Taille PSF

en: Make sure the size is big enough not to crop off any significant parts of the PSF.
fr: Assurez-vous que la taille est suffisamment grande pour ne pas rogner des parties importantes du PSF.

en: Profile
fr: Profil

en: Gaussian and Moffat profiles are good models for star shapes. Disc profiles can be used to improve out-of-focus issues. Airy disc models the inherent diffraction of your telescope.
fr: Les profils gaussiens et de Moffat sont de bons modèles pour les formes d'étoiles. Les profils de disque peuvent être utilisés pour améliorer les problèmes de mise au point. Le disque d'Airy modélise la diffraction inhérente à votre télescope.

en: Gaussian
fr: Gaussien

en: Disc
fr: Disque

en: Airy Disc
fr: Disque d'Airy

en: For elliptical PSFs, this gives the ratio of the shorter and longer dimensions.
fr: Pour les PSF elliptiques, cela donne le rapport entre les dimensions les plus courtes et les plus longues.

en: Full width at half maximum. For disc profiles this is just the diameter of the disc. For elliptical PSFs this is the longer PSF dimension.
fr: Largeur maximale à mi-hauteur. Pour les profils de disque, il s'agit uniquement du diamètre du disque. Pour les PSF elliptiques, il s'agit de la dimension PSF la plus longue.

en: For elliptical PSFs, the angle from the x axis in degrees.
fr: Pour les PSFs elliptiques, l'angle par rapport à l'axe x en degrés.

en: For Moffat profiles, this sets the value of beta. See the astrometry documentation for information on this parameter.
fr: Pour les profils Moffat, ceci définit la valeur de beta. Voir la documentation sur l'astrométrie pour plus d'informations sur ce paramètre.

en: Pixel Size / μm
fr: Taille Pixel / μm

en: Wavelength / nm
fr: Longueur d'onde / nm

en: Focal length / mm
fr: Longueur focale / mm

en: Diameter / mm
fr: Diamètre / mm

en: Sensor pixel size in microns
fr: Taille du pixel du capteur en microns

en: Wavelength to calculate the diffraction pattern for. May be specified exactly for narrowband filters, or for broadband / OSC / luminance filters just use a representative central wavelength.
fr: Longueur d'onde pour laquelle il faut calculer la figure de diffraction. Peut être spécifiée exactement pour les filtres à bande étroite, ou pour les filtres à large bande / OSC / luminance, utilisez simplement une longueur d'onde centrale représentative.

en: Telescope focal length (this should account for any multiplication factor introduced by Barlows or field flatteners)
fr: La longueur focale du télescope (elle doit tenir compte de tout facteur de multiplication introduit par les Barlow ou les aplanisseurs de champ)

en: Diameter of the telescope primary aperture
fr: Diamètre de l'ouverture primaire du télescope

en: Central Obstruction / %
fr: Obstruction Centrale / %

en: Sets the central obstruction as a percentage of the total aperture area. This is zero for refractors, typically around 10-20% for fast Newtonians and may be as much as 40% for a Corrected Dall-Kirkham.
fr: Définit l'obstruction centrale en pourcentage de la surface totale de l'ouverture. C'est zéro pour les réfracteurs, typiquement autour de 10-20% pour les Newtoniens rapides et peut être jusqu'à 40% pour un Dall-Kirkham corrigé.

en: Manual PSF Parameters
fr: Paramètres PSF manuels

en: Regularization parameter for PSF estimation. Try decreasing this value for noisy images.
fr: Paramètre de régularisation pour l'estimation de la PSF. Essayez de diminuer cette valeur pour les images bruitées.

en: Blind Deconvolution PSF Estimation
fr: Déconvolution aveugle Estimation PSF

en: Multiscale
fr: Multi-échelle

en: This improves ℓ0 PSF estimation for large PSFs. It is not required for small PSFs and takes longer to compute. Consider using it for PSF sizes above 20.
fr: Cela améliore l'estimation de la PSF ℓ0 pour les PSF de grande taille. Elle n'est pas nécessaire pour les petites PSF et prend plus de temps à calculer. Pensez à l'utiliser pour les PSF de taille supérieure à 20.

en: These settings can be left alone in the vast majority of cases.
fr: Ces paramètres peuvent être laissés tels quels dans la grande majorité des cas.

en: PSF estimation regularisation parameter
fr: Paramètre de régularisation de l'estimation PSF

en: Number of iterations for PSF estimation. Do not reduce this below 2. There is negligible benefit in increasing it beyond 3.
fr: Nombre d'itérations pour l'estimation de la PSF. Ne le réduisez pas en dessous de 2. Il y a un avantage négligeable à l'augmenter au-delà de 3.

en: Lambda ratio
fr: Rapport lambda

en: Ratio of lambda at successive scales for multiscale PSF estimation.
fr: Rapport de lambda à des échelles successives pour l'estimation PSF multi-échelle.

en: Minimum value of lambda for multiscale PSF estimation
fr: Valeur minimale de lambda pour l'estimation PSF multi-échelle

en: Scale factor
fr: Facteur d'échelle

en: Scale factor between successive scales of multiscale PSF estimation
fr: Facteur d'échelle entre les échelles successives de l'estimation PSF multi-échelle

en: Amount of blur to use for upsampling during PSF estimation
fr: Quantité de flou à utiliser pour le suréchantillonnage pendant l'estimation PSF

en: Upsample blur
fr: Flou de suréchantillonnage

en: Downsample blur
fr: Sous-échantillonner le flou

en: Kernel threshold
fr: Seuil du noyau

en: Better kernel
fr: Meilleur noyau

en: Kernel ℓ1
fr: Noyau ℓ1

en: Amount of blur to use for downsampling during PSF estimation
fr: Quantité de flou à utiliser pour le sous-échantillonnage pendant l'estimation PSF

en: Sets a minimum pixel value for the PSF. PSF pixels with values less than this will be set to zero.
fr: Définit une valeur minimale de pixel pour la PSF. Les pixels PSF dont la valeur est inférieure à cette valeur seront mis à zéro.

en: Uses a refinement technique to improve subsequent iterations of the PSF estimator. This should essentially always be enabled.
fr: Utilise une technique de raffinement pour améliorer les itérations ultérieures de l'estimateur PSF. Cette option devrait toujours être activée.

en: ℓ1 gradient parameter
fr: ℓ1 paramètre de gradient

en: These settings should almost always be left at the default value.
fr: Ces paramètres devraient presque toujours être laissés à leur valeur par défaut.

en: Expert Settings
fr: Paramètres experts

en: ℓ0 Descent Method
fr: Méthode de descente ℓ0

en: Compensation factor
fr: Facteur de compensation

en: This parameter controls the sharpness of the estimated PSF. If the underlying image is sharp, this parameter should be set to a large value to avoid artefacts in the estimated PSF. On the other hand, if the underlying image contains a small amount of intrinsic blur (i.e. as a result of being oversampled) this parameter should be reduced to close to unity in order to obtain sufficient sharpness in the PSF.
fr: Ce paramètre contrôle la netteté de la PSF estimée. Si l'image sous-jacente est nette, ce paramètre doit être réglé sur une valeur élevée pour éviter les artefacts dans la PSF estimée. D'autre part, si l'image sous-jacente contient une petite quantité de flou intrinsèque (c'est-à-dire à la suite d'un sur-échantillonnage), ce paramètre doit être réduit à une valeur proche de l'unité afin d'obtenir une netteté suffisante dans la PSF.

en: Samples per outer loop
fr: Échantillons par boucle externe

en: Outer loop iterations
fr: Itérations de la boucle externe

en: This parameter sets the number of samples per outer loop. Sufficient samples must be chosen to ensure the PSF estimate converges: for low noise images a fairly small number of samples will suffice. For noisy images, the value may require increasing to as much as around 250.
fr: Ce paramètre définit le nombre d'échantillons par boucle externe. Un nombre suffisant d'échantillons doit être choisi pour s'assurer que l'estimation de la PSF converge : pour les images à faible bruit, un nombre assez faible d'échantillons suffira. Pour les images bruitées, il peut être nécessaire d'augmenter la valeur jusqu'à environ 250.

en: Outer loop iterations. This parameter should not generally require adjustment.
fr: Itérations de la boucle externe. Ce paramètre ne devrait généralement pas nécessiter d'ajustement.

en: Inner loop iterations
fr: Itérations de la boucle interne

en: This parameter sets the number of iterations in the algorithm inner loop. It should not usually require adjustment.
fr: Ce paramètre définit le nombre d'itérations dans la boucle interne de l'algorithme. Il ne devrait généralement pas nécessiter d'ajustement.

en: Spectral Irregularity Method
fr: Méthode d'irrégularité spectrale

en: Symmetrical PSF
fr: PSF symétrique

en: If checked, a PSF defined from stars will be circularly symmetric. If unchecked the PSF may be elongated and have a defined rotation angle.
fr: Si cette option est cochée, une PSF définie à partir d'étoiles sera symétrique de façon circulaire. Si cette case n'est pas cochée, la PSF peut être allongée et avoir un angle de rotation défini.

en: PSF from Stars
fr: PSF des étoiles

en: PSF Generation
fr: Génération PSF

en: PSF Preview
fr: Aperçu PSF

en: Shows a preview of the PSF, if one has been calculated.
fr: Affiche un aperçu de la PSF, si elle a été calculée.

en: Usage tips
fr: Conseils

en: Opens a page in the online Siril documentation with usage tips and examples of settings that can work for different types of image.
fr: Ouvre une page dans la documentation en ligne de Siril avec des conseils d'utilisation et des exemples de paramètres pouvant fonctionner pour différents types d'images.

en: Once the PSF is estimated or provided the image is finally deconvolved using the selected algorithm.
    Choose Richardson-Lucy for deep space images; choose either Split Bregman or Wiener filtering for lunar and planetary images.
fr: Une fois la PSF estimée ou fournie, l'image est finalement déconvoluée à l'aide de l'algorithme sélectionné.
    Choisissez le filtrage de Richardson-Lucy pour les images de ciel profond ; choisissez le filtrage de Split Bregman ou de Wiener pour les images lunaires et planétaires.

en: Split Bregman method with TV regularization
fr: Méthode Split Bregman avec régularisation TV

en: Richardson-Lucy method with TV regularization
fr: Méthode de Richardson-Lucy avec régularisation TV

en: Wiener filter
fr: Filtre Wiener

en: Number of iterations for final deconvolution if using an iterative method
fr: Nombre d'itérations pour la déconvolution finale si on utilise une méthode itérative

en: Regularization parameter for the final non-blind stage deconvolution
fr: Paramètre de régularisation pour la déconvolution de l'étape finale non aveugle

en: Sets an early stop criterion for the Richardson-Lucy algorithm to prevent noise amplification. Deconvolution will stop early if the average pixel difference ratio between subsequent iterations is less than this value.
fr: Définit un critère d'arrêt précoce pour l'algorithme de Richardson-Lucy afin d'éviter l'amplification du bruit. La déconvolution s'arrêtera prématurément si le rapport moyen des différences de pixels entre les itérations suivantes est inférieur à cette valeur.

en: Total Variation regularization preserves sharp edges in the image well. If in doubt, stick with Total Variation. However it can have a tendency to produce a "staircase effect" in large uniform areas.
    Frobenius norm of the Hessian uses a second order regularization term. It is more often used in regularizing denoising algorithms but can perform well when deconvolving a star mask produced by Siril's Starnet++ interface.
fr: La régularisation par variation totale préserve bien les bords nets de l'image. En cas de doute, utilisez la variation totale. Cependant, elle peut avoir tendance à produire un "effet d'escalier" dans les grandes zones uniformes.
    La norme de Frobenius du Hessien utilise un terme de régularisation de second ordre. Elle est plus souvent utilisée pour régulariser les algorithmes de débruitage, mais peut donner de bons résultats lors de la déconvolution d'un masque d'étoiles produit par l'interface Starnet++ de Siril.

en: Total Variation
fr: Variation totale

en: Frobenius norm of Hessian
fr: Norme de Frobenius du Hessian

en: Stopping criterion
fr: Critère d'arrêt

en: Sets a stopping criterion based on difference between successive estimates. To activate the criterion the checkbox must be selected.
fr: Définit un critère d'arrêt basé sur la différence entre les estimations successives. Pour activer le critère, la case à cocher doit être sélectionnée.

en: Regularization
fr: Régularisation

en: Gradient descent step size
fr: Taille du pas de descente du gradient

en: Algorithm method
fr: Méthode algorithmique

en: If in doubt, use Gradient Descent. It is more gradual and has a controllable step size that can help to avoid ringing artefacts around stars. For stretched images Mulitiplicative may give good results and require fewer iterations.
fr: En cas de doute, utilisez la descente en gradient. Elle est plus graduelle et possède une taille de pas contrôlable qui peut aider à éviter les artefacts d'anneau autour des étoiles. Pour les images étirées, la méthode Mulitiplicative peut donner de bons résultats et nécessiter moins d'itérations.

en: Gradient Descent
fr: Descente par gradient

en: Gradient descent step size. The larger the step size, the greater the effect of each step. Large values will give quicker convergence but smaller values will offer better control over artefact formation.
fr: Taille du pas de descente par gradient. Plus la taille du pas est grande, plus l'effet de chaque pas est important. Les grandes valeurs donnent une convergence plus rapide, mais les petites valeurs offrent un meilleur contrôle sur la formation d'artefacts.

en: Non-Blind Deconvolution
fr: Déconvolution non aveugle

en: Deconvolve the currently loaded sequence. If no sequence is loaded, the current image will be deconvolved.
fr: Déconvolutionner la séquence actuellement chargée. Si aucune séquence n'est chargée, l'image actuelle sera déconvoluée.

en: Sequence prefix:
fr: Préfixe de séquence :

en: Provides a custom prefix to use when deconvolving a sequence.
fr: Fournit un préfixe personnalisé à utiliser lors de la déconvolution d'une séquence.

en: Crop sequence
fr: Recadrer séquence

en: Prefix of the image names resulting from the cropping process.
fr: Préfixe du nom de l'image résultant du recadrage.

en: Image Denoising
fr: Débruitage

en: Remove salt and pepper noise
fr: Retirer le bruit "sel et poivre"

en: This option applies cosmetic correction to remove salt and pepper noise before the primary denoising algorithm. This is generally a good thing and the setting defaults to active.
fr: Cette option applique une correction cosmétique pour supprimer les bruits de "poivre et sel" avant l'algorithme de débruitage primaire. C'est généralement une bonne chose et le paramètre est actif par défaut.

en: Independent Channels
fr: Canaux indépendants

en: Suppresses blocky colour artefacts that may rarely appear in colour images. This option treats each channel separately and eliminates artefacts at the cost of some speed. Most of the time this is not required, so it is off by default and should only be enabled in the rare event that you see artefacts when denoising a colour image.
fr: Supprime les artefacts de couleur en bloc qui peuvent apparaître rarement avec les images couleur. Cette option traite chaque canal séparément et élimine les artefacts au prix d'un temps de calcul plus long. La plupart du temps, cette option n'est pas nécessaire, elle est donc désactivée par défaut et ne devrait être activée que dans le cas rare où vous voyez des artefacts lors du débruitage d'une image couleur.

en: Color Denoising
fr: Débruitage Image Couleur

en: No secondary denoising stage
fr: Pas d'étape de débruitage secondaire

en: No secondary denoising process will be used. The primary algorithm by itself usually performs well so this is the default.
fr: Aucun processus de débruitage secondaire ne sera utilisé. L'algorithme primaire seul donne généralement de bons résultats, c'est donc la valeur par défaut.

en: Anscombe VST with exact unbiased inverse
fr: VST d'Anscombe avec inverse exact sans biais

en: The Anscombe VST is useful when denoising photon-limited images where the noise characteristics are not Gaussian but primarily Poisson or a Poisson-Gaussian mix. It cannot be used in conjunction with DA3D or SOS. Ref: https://ieeexplore.ieee.org/document/5278406
fr: La VST Anscombe est utile pour le débruitage d'images limitées en photons où les caractéristiques du bruit ne sont pas gaussiennes mais principalement de Poisson ou d'un mélange Poisson-Gaussien. Elle ne peut pas être utilisée en conjonction avec DA3D ou SOS. Ref : https://ieeexplore.ieee.org/document/5278406

en: Data Adaptive Dual Domain Denoising
fr: Débruitage adaptatif à double domaine de données

en: Use DA3D as a final denoising step. This algorithm uses the output of the primary denoising algorithm as a guide image to perform frequency domain shrinkage on shape and data-adaptive patches. It never produces worse output than the primary algorithm and may improve detail retention and reduce staircasing artefacts. Ref: https://ieeexplore.ieee.org/document/7350835
fr: Utilisez DA3D comme étape finale de débruitage. Cet algorithme utilise la sortie de l'algorithme de débruitage primaire comme image guide pour effectuer un rétrécissement dans le domaine fréquentiel sur des patchs adaptés à la forme et aux données. Il ne produit jamais un résultat pire que celui de l'algorithme primaire et peut améliorer la conservation des détails et réduire les artefacts en escalier. Réf. : https://ieeexplore.ieee.org/document/7350835

en: Strengthen Operate Subtract iterator
fr: Itération SOS

en: SOS iteration works by iterating the primary denoising algorithm multiple times, each time mixing back a fraction of the noisy image. This can improve denoising performance and reduce staircasing artefacts. Ref: https://arxiv.org/abs/1502.06220
fr: L'itération SOS fonctionne en itérant l'algorithme de débruitage primaire plusieurs fois, en mélangeant à chaque fois une fraction de l'image bruitée. Cela peut améliorer les performances de débruitage et réduire les artefacts en escalier. Réf. : https://arxiv.org/abs/1502.06220

en: Secondary Denoising Algorithm
fr: Algorithme de débruitage secondaire

en: Sets the number of SOS iterations. 3-5 is usually a good starting point.
fr: Définit le nombre d'itérations SOS. 3-5 est généralement un bon point de départ.

en: SOS iterations
fr: Itérations SOS

en: Sets the number of SOS iterations. 3-5 iterations usually provides good convergence. Convergence can be seen by examining the updated image noise estimate shown in the log window after each iteration. (These noise values are measured after noise from the original image is mixed back in to prepare the next iteration, so the final output noise level is substantially lower than the intermediate values shown between iterations.)
fr: Définit le nombre d'itérations SOS. 3 à 5 itérations assurent généralement une bonne convergence. La convergence peut être constatée en examinant l'estimation actualisée du bruit de l'image affichée dans la console de sortie après chaque itération. (Ces valeurs de bruit sont mesurées après que le bruit de l'image originale ait été réinjecté pour préparer l'itération suivante, de sorte que le niveau de bruit de sortie final est sensiblement inférieur aux valeurs intermédiaires affichées entre les itérations.)

en: rho sets the amount of the original noisy image at each iteration. A higher value means less noise is mixed in, and more of the intermediate result is kept. Values close to 0 or 1 may result in a need for more iterations to achieve convergence at the maximum improvement SOS can produce.
fr: rho définit la quantité de l'image brutiée originale à chaque itération. Une valeur plus élevée signifie que moins de bruit est mélangé, et qu'une plus grande partie du résultat intermédiaire est conservée. Les valeurs proches de 0 ou 1 peuvent entraîner la nécessité d'un plus grand nombre d'itérations pour atteindre la convergence à l'amélioration maximale que SOS peut produire.

en: Rho sets the amount of the original noisy image mixed back in between each SOS iteration. Up to a point, larger values will result in greater effectiveness but beyond a certain point the algorithm will fail to converge. The default of 0.2 is often a good starting point.
fr: Rho définit la quantité d'image bruitée originale mélangée entre chaque itération SOS. Jusqu'à un certain point, des valeurs plus grandes entraîneront une plus grande efficacité, mais au-delà d'un certain point, l'algorithme ne convergera plus. La valeur par défaut de 0,2 est souvent un bon point de départ.

en: SOS Advanced Options
fr: Options avancées SOS

en: Modulation allows a fraction of the noisy image to be mixed into the denoised result. This may be useful to add microtexture if the denoised result looks artificially smooth. A value of 1 means the output will be 100% denoised, with none of the noisy image added. Modulation is performed at the end of the process, after primary and secondary denoising stages have both completed.
fr: La modulation permet de mélanger une fraction de l'image bruitée au résultat débarrassé du bruit. Cela peut être utile pour ajouter une microtexture si le résultat débruité semble artificiellement lisse. Une valeur de 1 signifie que le résultat sera débruité à 100%, sans aucune image bruitée ajoutée. La modulation est effectuée à la fin du processus, après que les étapes de débruitage primaire et secondaire soient toutes deux terminées.

en: Sets modulation. The pixel value is calculated as m * b + (1-m) * orig, where m is the modulation, b is the denoised value and orig is the original pixel value. Modulation reduces the denoising performance, but a little modulation can be useful to add back microtexture to flat regions of the image.
fr: Définit la modulation. La valeur du pixel est calculée comme suit : m * b + (1-m) * orig, où m est la modulation, b est la valeur du débruitage et orig est la valeur du pixel original. La modulation réduit la performance du débruitage, mais une petite modulation peut être utile pour ajouter de la microtexture aux régions plates de l'image.

en: Channel Extraction
fr: Extraction des canaux

en: File name for the first FITS file to save.
fr: Nom du fichier pour le premier fichier FITS enregistré.

en: File name for the second FITS file to save.
fr: Nom du fichier pour le second fichier FITS enregistré.

en: File name for the third FITS file to save.
fr: Nom du fichier pour le troisième fichier FITS enregistré.

note: RGB
en: Red:
fr: Rouge :

en: Green:
fr: Vert :

en: Blue:
fr: Bleu :

en: Select the color space corresponding to the three extracted images
fr: Sélectionner l'espace de couleur correspondant aux trois images qui vont être extraites

en: RGB
fr: RVB

en: HSL
fr: TSL

en: HSV
fr: TSV

en: Color Space:
fr: Éspace des couleurs :

en: Information related to the image, extracted from the file if available, from the preferences otherwise.
    Modified data can be saved in a FITS file.
fr: Informations relatives à l'image, extraites du fichier si elles sont disponibles, des préférences sinon.
    Les données modifiées peuvent être enregistrées dans un fichier FITS.

en: Non-square pixels can be entered but will not be used in most cases.
fr: Les pixels non carrés peuvent être saisis mais ne seront pas utilisés dans la plupart des cas.

en: Pixel size (micron):
fr: Pixel dim. (micron) :

en: If the focal length is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
fr: Si la longueur focale n'est pas automatiquement chargée, en utilisant l'entête du fichier, vous pouvez mettre ce champ à jour manuellement.

en: If the Pixel X size is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
fr: Si la taille des pixels en X n'est pas automatiquement chargée, en utilisant l'entête du fichier, vous pouvez mettre ce champ à jour manuellement.

en: Focal length (mm):
fr: Longueur focale (mm) :

en: If the Pixel Y size is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
fr: Si la taille des pixels en Y n'est pas automatiquement chargée, en utilisant l'entête du fichier, vous pouvez mettre ce champ à jour manuellement.

en: Clear all the fields. If you save your image after, the header will not contain any data about the focal length or sensor size.
fr: Effacer tous les champs. Si l'image est par la suite sauvegardée, l'entête ne contiendra aucune information concernant la focale ou la taille du capteur.

en: Computed sampling (arcsec/pixel):
fr: Echantillonnage calculé (arcsec/pixel) :

en: Binning:
fr: Binning :

en: If the binning is not automatically loaded, using file's header, you can update this combo box.
fr: Si le binning n'est pas automatiquement chargé, en utilisant l'entête du fichier, vous pouvez mettre ce champ à jour manuellement.

en: Real pixel size
fr: Taille réelle des pixels

en: Check this button if binning is not taken into account in the pixel size value. In this case, the binning value will be used to compute the sampling.
    WARNING: checking this stores it as a preference, also available in the FITS option preferences section.
fr: Cochez ce bouton si le binning n'est pas pris en compte dans la valeur de la taille du pixel. Dans ce cas, la valeur du binning sera utilisée pour calculer l'échantillonnage.
    AVERTISSEMENT : cocher cette option l'enregistre comme une préférence, également disponible dans la section des préférences de l'option FITS.

en: Save as default values
fr: Sauvegarder comme valeurs par défaut

en: Save focal length and pixel size as default values in the settings to be used for images that do not contain these metadata
fr: Enregistrez la longueur focale et la taille des pixels comme valeurs par défaut dans les paramètres à utiliser pour les images qui ne contiennent pas ces métadonnées

en: Image compositing
fr: Composition de l'image

en: Multi-layer image composition
fr: Composition d'image multi-canaux

en: Layer alignments
fr: Alignements des canaux

note: don't destroy it on removal from grid
en: not loaded
fr: non chargée

en: Adjust layers brightness
fr: Ajuster la luminosité des canaux

en: Automatically adjust the brightness of the colours picked for layers so that they don't overflow when compositing (based on max value for each image). Colour hues are unchanged.
fr: Ajuste automatiquement la luminosité des couleurs choisies pour les canaux, de sorte qu'ils ne saturent pas lors de la composition (basé sur la valeur max pour chaque image). La teinte de la couleur est inchangée.

en: Finalize colour balance
fr: Finaliser la balance des couleurs

en: Open the RGB calibration tool on the resulting image. This will modify the result in a destructive way to align the three channels of the result.
    Modifying parameters in this windows afterward will void the colour balance, and it will have to be remade.
fr: Ouvre l'outil d'étalonnage des couleurs RVB. Cet outil modifie le résultat de façon "destructive".
    Cependant, modifier les paramètres dans cette fenêtre après l'étalonnage, annulera les effets de la balance des blancs et ceux-ci devront être refaits.

en: Type of luminance-based colour composition. They represent the way of adding colour information to luminance data.
fr: Type de composition des couleurs, basée sur la luminance. Cela représente la façon d'additionner les informations des couleurs avec les données de la luminance.

en: HSL composition
fr: Composition TSL

en: HSV composition
fr: Composition TSV

en: CIE L*a*b* composition
fr: Composition CIE L*a*b*

en: Align layers on this reference layer:
fr: Aligner les canaux sur ce canal de référence :

en: Align
fr: Aligner

en: Automatic alignment using the selected registration method.
fr: Alignement automatique utilisant la méthode d'alignement choisie.

en: and using this alignment method:
fr: et utilisant la méthode d'alignement :

en: Image pattern alignment (planetary/deep-sky)
fr: Alignement par motif de l'image (planétaire/ciel profond)

note: the list below depends on the content of the glade file. It * should be done in the same way as in registration.c, but it * woud be easier if the two glades are merged.
en: One star registration (deep-sky)
fr: Alignement sur une étoile (ciel profond)

en: For LRGB composition, the reference layer should be luminance.
fr: Pour les compositions LRVB, le canal de référence doit être la luminance.

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Fourier Transform
fr: Transformée de Fourier

en: Name of the magnitude file:
fr: Nom du fichier de module :

en: Name of the phase file:
fr: Nom du fichier de phase :

en: Order:
fr: Ordre :

en: modulus
fr: module

en: Centered
fr: Centré

en: Direct Transform
fr: Transformation Directe

en: Magnitude of the image:
fr: Module de l'image :

en: Phase of the image:
fr: Phase de l'image :

en: Select Magnitude
fr: Sélectionner le Module

en: Select Phase
fr: Sélectionner la Phase

en: Inverse Transform
fr: Transformation Inverse

en: Star Recomposition
fr: Recomposition des étoiles

en: Log histograms
fr: Histogrammes log

note: gtk_widget_set_visible(lookup_widget("ghtBPcontrols1"), FALSE);
en: Advanced
fr: Avancé

en: Show advanced stretch options
fr: Afficher les options d'étirement avancées

en: Select a starless image for recomposing with a star mask.
    While the primary aim of the tool is star recomposition as part of a star reduction workflow, you can specify any two fits files with the same dimensions and bit depth for blending.
fr: Sélectionnez une image sans étoiles pour la recomposer avec un masque d'étoiles.
    Bien que l'objectif premier de l'outil soit la recomposition des étoiles dans le cadre d'un flux de travail de réduction des étoiles, vous pouvez spécifier n'importe quels deux fichiers FITS ayant les mêmes dimensions et la même profondeur de bits pour le mélange.

en: Expands to show a mini histogram and transfer function display for the star image
fr: S'étend pour afficher un mini histogramme et une fonction de transfert pour l'image de l'étoile

en: Star Histogram
fr: HistogrammeHistogramme des étoiles

en: Type of stretch
fr: Type d'étirement

en: Select type of stretch. Generalised hyperbolic stretch performs a hyperbolic stretch with parameters for stretch strength, local intensity, symmetry point, and shadow and highlight preservation regions. Modified arcsinh stretch performs an arcsinh stretch with additional parameters for symmetry point, lowlight and highlight preservation. The inverse hyperbolic and arcsinh stretches are also available.
fr: Sélectionnez le type d'étirement. L'étirement hyperbolique généralisé effectue un étirement hyperbolique avec des paramètres pour la force d'étirement, l'intensité locale, le point de symétrie et les régions de préservation des ombres et des hautes lumières. L'étirement arcsinh modifié effectue un étirement arcsinh avec des paramètres supplémentaires pour le point de symétrie et la préservation des zones d'ombre et de haute lumière. Les étirements hyperboliques et arcsinh inversés sont également disponibles.

en: Generalised hyperbolic transform
fr: Transformation hyperbolique généralisée

en: Inverse generalised hyperbolic transform
fr: Transformation hyperbolique généralisée inverse

en: Modified arcsinh transform
fr: Transformation arcsinh modifiée

en: Inverse modified arcsinh transform
fr: Transformation arcsinh inverse modifiée

en: Colour stretch model
fr: Modèle d'étirement de couleur

en: Set the stretch model for colour stretches. The options are: evenly weighted luminance, which calculates the stretch based on a luminance value weighting the R, G and B channels equally; human weighted luminance, which strecthes based on a luminance value weighting the R, G and B channels according to the relative sensitivity of the human eye; and independent channel values, which applies the stretch independently to each channel of the pixel.
    Note that luminance based models are not generally invertible.
fr: Définissez le modèle d'étirement pour les étirements de couleur. Les options sont les suivantes : luminance à pondération égale, qui calcule l'étirement sur la base d'une valeur de luminance pondérant les canaux R, G et B de manière égale ; luminance à pondération humaine, qui effectue l'étirement sur la base d'une valeur de luminance pondérant les canaux R, G et B selon la sensibilité relative de l'œil humain ; et valeurs de canal indépendantes, qui applique l'étirement indépendamment à chaque canal du pixel.
    Notez que les modèles basés sur la luminance ne sont généralement pas inversables.

en: Independent channel values
fr: Valeurs indépendantes des canaux

en: Human weighted luminance
fr: Luminosité simulant la vision humaine

en: Even weighted luminance
fr: Luminance pondérée uniforme

en: Stretch factor (ln(D+1))
fr: Facteur d'étirement (ln(D+1))

en: Independently controls the contrast added (the slope of the stretch) at SP, thus adjusting the amount of stretch applied to the rest of the image. Increasing D increases the intensity of stars in the resulting composition.
fr: Contrôle indépendamment le contraste ajouté (la pente de l'étirement) à SP, ajustant ainsi la quantité d'étirement appliquée au reste de l'image. L'augmentation de D augmente l'intensité des étoiles dans la composition résultante.

en: Local stretch intensity (b)
fr: Intensité locale de l'étirement (b)

en: Controls how tightly the stretch is focused by changing the form of the transform itself. Increasing b will increase the intensity of stars with peak brightness above SP, but may bloat their PSF; it will reduce the intensity of stars below SP.
fr: Contrôle le degré de concentration de l'étirement en modifiant la forme de la transformation elle-même. L'augmentation de b augmentera l'intensité des étoiles dont le pic de luminosité est supérieur à SP, mais peut gonfler leur PSF ; elle réduira l'intensité des étoiles inférieures à SP.

en: Symmetry point (SP)
fr: Point de symétrie (SP)

en: Sets the symmetry point around which the stretch is focused. For star recomposition, increasing SP reduces the intensity of stars with peak brightness below SP and therefore the amount of stars that show in the resulting composition.
fr: Définit le point de symétrie autour duquel l'étirement est focalisé. Pour la recomposition des étoiles, l'augmentation de SP réduit l'intensité des étoiles dont le pic de luminosité est inférieur à SP et donc la quantité d'étoiles qui apparaissent dans la composition résultante.

en: Allows setting SP from the current selection. This is best suited for use with the background image, where it can effectively pick out faint detail above the background. It is not generally useful with the star mask image.
fr: Permet de régler SP à partir de la sélection actuelle. Cette fonction convient le mieux à l'image d'arrière-plan, où elle permet de faire ressortir efficacement les faibles détails au-dessus de l'arrière-plan. Elle n'est généralement pas utile avec l'image du masque des étoiles.

en: Shadow protection point (LP)
fr: Point de protection de l'ombre (LP)

en: Sets a value below which the stretch is modified to preserve contrast in the shadows. This is done by performing a linear stretch below LP by reserving contrast from the rest of the image. Moving LP towards SP changes both the scope and amount of contrast reservation, the net effect is to push the overall stretch to higher brightness levels whilekeeping the contrast and definition in the background. This parameter must be greater than or equal to 0 and not greater than SP.
fr: Définit une valeur en dessous de laquelle l'étirement est modifié pour préserver le contraste dans les ombres. Cela se fait en effectuant un étirement linéaire en dessous de LP en réservant le contraste du reste de l'image. Le déplacement de LP vers SP modifie à la fois l'étendue et la quantité de la réserve de contraste, l'effet net étant de pousser l'étirement global vers des niveaux de luminosité plus élevés tout en conservant le contraste et la définition de l'arrière-plan. Ce paramètre doit être supérieur ou égal à 0 et non supérieur à SP.

en: Highlight protection point (HP)
fr: Point de protection des hautes lumières (HP)

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. The star mask HP can be set to quite a low value to prevent bloat of brighter stars.
fr: Définit une valeur au-dessus de laquelle l'étirement est modifié pour préserver le contraste dans les hautes lumières / étoiles. Le masque des étoiles HP peut être réglé sur une valeur assez basse pour éviter le gonflement des étoiles les plus brillantes.

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. This can be set to quite a low value in star recomposition mode to prevent bloat of brighter stars while boosting the brightness of fainter ones.
fr: Définit une valeur au-dessus de laquelle l'étirement est modifié pour préserver le contraste dans les hautes lumières / étoiles. Cette valeur peut être assez faible en mode de recomposition des étoiles pour éviter le gonflement des étoiles les plus brillantes tout en augmentant la luminosité des étoiles les moins brillantes.

en: Black Point (BP)
fr: Point noir (BP)

en: Black point adjustment. This is a constant value that is subtracted from the image after the initial hyperbolic stretch. BP adjustment may result in clipping the shadows.
fr: Réglage du point noir. Il s'agit d'une valeur constante qui est soustraite de l'image après l'étirement hyperbolique initial. L'ajustement du point noir peut entraîner un écrêtage des ombres.

en: Expands to show a mini histogram and transfer function display for the background image.
fr: S'étend pour afficher un mini histogramme et une fonction de transfert pour l'image de fond de ciel.

en: Background Histogram
fr: Histogramme du fond de ciel

en: Independently controls the contrast added (the slope of the stretch) at SP, thus adjusting the amount of stretch applied to the rest of the image. It does not change the shape of the stretch, just the amount, and should be used in tandem with b to control the distribution of contrast and brightness. When this is set to zero, the stretch will be the identity transform, but any ordered black point adjustment will still occur.
fr: Contrôle indépendamment le contraste ajouté (la pente de l'étirement) à SP, ajustant ainsi la quantité d'étirement appliquée au reste de l'image. Il ne modifie pas la forme de l'étirement, seulement sa quantité, et doit être utilisé en tandem avec b pour contrôler la distribution du contraste et de la luminosité. Lorsque cette option est réglée sur zéro, l'étirement est la transformation identité, mais tout ajustement du point noir ordonné se produira toujours.

en: Controls how tightly the stretch is focused by changing the form of the transform itself. For concentrated stretches (e.g. initial stretch on linear data) a large positive value of b will focus the stretch within a histogram peak while defocusing the stretch away from the peak (such as bright stars). For adjustment of nonlinear images lower or negative values will distribute contrast and brightness more evenly. As a general rule, the value of b will decrease as a stretch sequence nears completion, although larger values (with small D) can still be used for precise placement of additional contrast.
fr: Contrôle le degré de concentration de l'étirement en modifiant la forme de la transformation elle-même. Pour les étirements concentrés (par exemple, l'étirement initial sur les données linéaires), une grande valeur positive de b concentrera l'étirement à l'intérieur d'un pic de l'histogramme tout en défocalisant l'étirement loin du pic (comme les étoiles brillantes). Pour l'ajustement d'images non linéaires, des valeurs plus faibles ou négatives répartiront le contraste et la luminosité de manière plus homogène. En règle générale, la valeur de b diminue au fur et à mesure qu'une séquence d'étirement se termine, bien que des valeurs plus élevées (avec un petit D) puissent toujours être utilisées pour placer précisément un contraste supplémentaire.

en: Sets the symmetry point around which the stretch is focused - contrast will be distributed symmetrically around SP. This should generally be placed within a histogram peak so that the stretch will widen and lower the peak by adding the most contrast in the stretch at that point. The stretch will move pixel values away from SP. This parameter must be greater than or equal to LP and less than or equal to HP.
fr: Définit le point de symétrie autour duquel l'étirement est concentré - le contraste sera distribué de manière symétrique autour du SP. Ce point doit généralement être placé dans un pic de l'histogramme, de sorte que l'étirement élargisse et abaisse le pic en ajoutant le plus de contraste dans l'étirement à ce point. L'étirement éloignera les valeurs de pixel de SP. Ce paramètre doit être supérieur ou égal à LP et inférieur ou égal à HP.

en: This dropper allows you to set the background stretch symmetry point  based on the average value of  the current selection. This helps in picking out faint detail above the dark background.
fr: Ce bouton vous permet de définir le point de symétrie de l'étirement de l'arrière-plan en fonction de la valeur moyenne de la sélection actuelle. Cela permet de faire ressortir les détails légers sur un fond sombre.

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. This is done by performing a linear stretch of the data above HP by reserving contrast from the rest of the image. Moving HP towards SP inreases both the scope and the amount of this contrast reservation, the net effect is to push the overall stretch to lower brightness levels while keeping the contrast and definition in the highlights. This parameter must be less than or equal to 1 and not less than SP. This parameter is generally of limited use for starless backgrounds but is very effective on the star mask for preventing star bloat.
fr: Définit une valeur au-dessus de laquelle l'étirement est modifié pour préserver le contraste dans les hautes lumières / étoiles. Ceci est réalisé en effectuant un étirement linéaire des données au-dessus de HP en réservant le contraste du reste de l'image. En déplaçant HP vers SP, on augmente à la fois la portée et la quantité de cette réserve de contraste, l'effet net étant de pousser l'étirement global vers des niveaux de luminosité plus faibles tout en conservant le contraste et la définition dans les hautes lumières. Ce paramètre doit être inférieur ou égal à 1 et non inférieur à SP. Ce paramètre est généralement d'une utilité limitée pour fond de ciel dépourvus d'étoiles, mais il est très efficace sur le masque des étoiles pour éviter le gonflement de ces dernières.

en: Background Stretch Parameters
fr: Paramètres d'étirement du fond de ciel

en: Star Stretch Parameters
fr: Paramètres d'étirement des étoiles

en: Resets stretch parameters for the star image
fr: Réinitialise les paramètres d'étirement de l'image avec les étoiles

en: Applies current stretch to the star image and resets the stretch parameters.
fr: Applique l'étirement actuel à l'image avec les étoiles et réinitialise les paramètres d'étirement.

en: Resets stretch parameters for the starless image
fr: Réinitialise les paramètres d'étirement pour l'image sans étoile

en: Applies current stretch to the starless image and resets the stretch parameters.
fr: Applique l'étirement actuel à l'image sans étoile et réinitialise les paramètres d'étirement.

en: Close the dialog.
fr: Fermer la fenêtre.

en: Computes a linear function between a reference image and a target.
fr: Calcule une fonction linéaire entre une image de référence et une cible.

en: Reference:
fr: Référence :

en: Choose the reference image. This image must have same dimensions.
fr: Choisissez l'image de référence. Cette image doit avoir les mêmes dimensions.

en: Choose Reference Image
fr: Choisir l'image de référence

en: Reject low
fr: Rejet bas

en: The algorithm will ignore all reference pixels whose values are outside of the [low, high] range.
fr: L'algorithme ignorera tous les pixels de référence dont les valeurs sont en dehors de la plage [bas, haut].

en: Reject high
fr: Rejet haut

en: Compute the image tilt. Tilt is shown as an overlay and overall tilt information is written to the Console tab. The tilt overlay can be cleared using the Remove button
fr: Calcule le tilt de l'image. Le tilt est affichée en surimpression et les informations globales sur le tilt sont écrites dans l'onglet Console. L'incrustation du tilt peut être supprimée à l'aide du bouton Supprimer

en: Export list of stars to a file
fr: Exporter la liste des étoiles vers un fichier

en: Detect stars in the current loaded image (not sequence image) and compute PSF
fr: Détecte les étoiles dans l'image chargée (pas la séquence) et calcule la PSF

en: Average PSF parameters for selected stars
fr: Moyenne des paramètres PSF pour les étoiles sélectionnées

en: Sequence List
fr: Liste de la Séquence

en: List of images in the sequence, with their state and quality information. Quality is FWHM when PSF registration is used, so lower is better, and gradient estimator for DFT registration, higher is better. X and Y columns are the translation relative to the reference image.
fr: Liste des images dans la séquence, avec l'information sur leur état et qualité. La qualité est la FWHM quand l'alignement sur une étoile est utilisé ; donc plus la FWHM est petite, meilleure est la qualité. Pour l'alignement planétaire, la qualité est estimée par un algorithme de gradient ; cette fois-ci, plus grande est la valeur, meilleure est la qualité. Les colonnes X et Y sont les translations relatives à l'image de référence.

en: File
fr: Fichier

en: Quality
fr: Qualité

en: Frame List
fr: Liste des Images

en: Select the channel you want to display.
fr: Sélectionner le canal que vous voulez afficher.

en: Excludes all images of the sequence from the processing schedule
fr: Exclure toutes les images de la séquence

en: Includes all images of the sequence in the processing schedule
fr: Inclure toutes les images de la séquence

en: Includes/excludes selected images of the sequence from the processing schedule
fr: Inclure/exclure du traitement les images sélectionnées de la séquence

en: When toggled, the outline of the reference image as transformed with registration data is drawn on each image to review image position wrt. reference.
fr: Lorsqu'il est activé, le contour de l'image de référence transformée avec les données d'alignement est dessiné sur chaque image pour vérifier la position de l'image par rapport à la référence.

en: Reference image
fr: Image de référence

en: If set, the current image will be the reference image for registration.
    Only one image can be the reference image in a sequence, setting it will unset the image previously set as reference.
    If not set manually, the first image of the sequence is taken as reference.
fr: Si l'option est cochée, l'image courante va être l'image de référence pour l'alignement.
    Seule une image peut être la référence dans une séquence. Définir cette image comme référence désélectionnera la précédente référence.
    Si aucun choix n'est fait, la première image de la séquence est prise comme référence.

en: Enter the number of the image you want to reach.
fr: Entrer le numéro de l'image que vous voulez atteindre.

en: Image Plate Solver
fr: Résolution astrométrique

en: Start the plate solving algorithm.
fr: Commencer la résolution astrométrique.

en: Start the photometric color calibration algorithm.
fr: Commencer l'étalonnage photométrique des couleurs.

en: Initial equatorial coordinates. Input value must be inside the image, close to the centre.
fr: Coordonnées équatoriales initiales. La valeur d'entrée doit être à l'intérieur de l'image, proche du centre.

en: Right Ascension:
fr: Ascension droite :

en: Declination:
fr: Déclinaison :

en: This button is checked for negative declination (southern hemisphere).
fr: Ce bouton est coché pour les déclinaisons négatives (hémisphère sud).

en: Enter the identifier or the name of an object located close to the centre of the image. This feature requires an Internet connection (asks SIMBAD by default or the selected server at the right).
    If coordinates are already filled when clicking on the Get Metadata From Image button below, this is probably not required.
fr: Saisissez l'identifiant ou le nom d'un objet situé à proximité du centre de l'image. Cette fonctionnalité nécessite une connexion Internet (se connecte à SIMBAD par défaut ou le serveur sélectionné à droite).
    Si les coordonnées sont déjà remplies lorsque vous cliquez sur le bouton "Obtenir les métadonnées de l'image" ci-dessous, cela n'est probablement pas nécessaire.

en: Find
fr: Rechercher

en: Start searching the coordinates of named object. This feature requires an Internet connection (asks SIMBAD by default or the selected server at the right).
    If coordinates are already filled when clicking on the Get Metadata From Image button below, this is probably not required.
fr: Saisissez l'identifiant ou le nom d'un objet situé à proximité du centre de l'image. Cette fonctionnalité nécessite une connexion Internet (se connecte à SIMBAD par défaut ou le serveur sélectionné à droite).
    Si les coordonnées sont déjà remplies lorsque vous cliquez sur le bouton "Obtenir les métadonnées de l'image" ci-dessous, cela n'est probablement pas nécessaire.

en: Effective focal length of the optical system in millimeter. Even if the input value has not to be very accurate, try to give a value with an error not exceeding 20%.
fr: Distance focale effective du système optique en millimètres. Même si la valeur d'entrée n'a pas à être très précise, il faut essayer de donner une valeur avec une erreur ne dépassant pas 20%.

en: Pixel size in microns. The image is assumed to have square pixels. Value is already multiplied by the camera binning.
fr: Taille du pixel en microns. L'image est supposée avoir des pixels carrés. La valeur est déjà multipliée par le binning de la caméra.

en: Focal length (mm):
fr: Longueur focale (mm) :

en: Pixel size in microns. The image is assumed to have square pixels.
fr: Taille des pixels en micron. Les pixels sont assumés être carrés.

en: Pixel size (µm):
fr: Pixel dim. (micron) :

en: The resolution of the image that is automatically determined from the focal and pixel size value. Unit is arc second per pixel.
fr: La résolution de l'image est automatiquement déterminée à partir de la longueur focale et de la taille des pixels. L'unité est en seconde d'arc par pixel.

en: Resolution:
fr: Résolution :

en: Several resolvers can be found and displayed in this list. However, it just about getting the coordinates of the centre of the object. Choosing one item or the others should not influence the plate-solving or the photometry data, which is based on the selected catalogue.
fr: Plusieurs bases peuvent être trouvés et affichés dans cette liste. Cependant, il s'agit juste d'obtenir les coordonnées du centre de l'objet. Le choix d'un élément ou d'un autre n'altère pas les données de résolution astrométrique ou de photométrie, qui sont basées sur le catalogue sélectionné.

en: Resolver
fr: Base

en: Name
fr: Nom

en: Flip image if needed
fr: Retourner l'image si nécessaire

en: Flip image at the end of the platesolving if image is mirrored.
fr: Retourner l'image à la fin de l'astrométrie si l'image est en miroir.

en: Downsample image
fr: Sous-échantillonner l'image

en: Sometimes, for oversampled images (like with Drizzle), it is complicated to resolve astrometry data. In consequence, downsampling data generally helps and also makes star detection run faster.
fr: Parfois, pour les images sur-échantillonnées (comme avec Drizzle), il est compliqué de résoudre les données astrométriques. En conséquence, le sous-échantillonnage des données aide généralement et accélère l'exécution de l'algorithme.

en: Auto-crop (for wide field)
fr: Recadrage automatique (pour grand champ)

en: Only use the center of the image (or selection) if the field is too wide, larger than 5 degrees.
fr: Utilise le centre de l'image (ou de la sélection) si le champ est trop large, supérieur à 5 degrés.

en: Force plate solving
fr: Forcer l'astrométrie

en: Checking this box will force plate solving to be redone by Siril. It is not needed if the image contains trustworthy WCS information.
fr: Cocher cette case forcera la résolution astrométrique à être refaite par Siril. Elle n'est pas nécessaire si l'image contient des informations WCS dignes de confiance.

en: Get Metadata From Image
fr: Obtenir Métadonnées de l'Image

en: Click on this button to get focal length, pixel size and RA/Dec pointing coordinates from the header of the file if they exist.
fr: Cliquez sur ce bouton pour obtenir la longueur focale, la taille des pixels et les coordonnées de pointage RA/Dec à partir de l'en-tête du fichier s'ils existent.

en: Select the server that searches the coordinates of the entered object name.
fr: Sélectionnez le serveur qui recherche les coordonnées de l'objet saisi.

en: Server:
fr: Serveur :

en: Use local astrometry.net solver
fr: Utiliser le solveur local astrometry.net

en: Use the solve-field command to find the astrometric solution instead of Siril's plate solver
fr: Utilisez la commande solve-field pour trouver la solution astrométrique au lieu du solveur interne de Siril

en: Image Parameters
fr: Paramètres de l'Image

en: Catalogue Limit Mag:
fr: Magnitude limite :

en: Maximum star magnitude used in the catalog queries. Wider is the field, lower is the value.
fr: Magnitude maximale utilisée dans les requêtes du catalogue. Plus le champ est large, plus la valeur doit être basse.

en: The limit magnitude is automatically determined using the approximation of the Field Of View.
fr: La magnitude limite est automatiquement déterminée en fonction de l'approximation du champ de l'image.

en: Online Star Catalogue:
fr: Catalogue d'étoiles en ligne :

en: Choose the online catalogue against one want to compare the image.
    * TYCHO-2 catalogue contains positions, proper motions, and two-color photometric data for 2,539,913 of the brightest stars in the Milky Way.
    * NOMAD is a simple merge of data from the Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6, and USNO-B catalogs for astrometry and optical photometry, supplemented by 2MASS near-infrared. The almost 100 GB dataset contains astrometric and photometric data for about 1.1 billion stars.
    * Gaia Data Release 3 was released on 13 June 2022. The five-parameter astrometric solution, positions on the sky (α, δ), parallaxes, and proper motions, are given for around 1.46 billion sources, with a limiting magnitude of G = 21.
    * PPMXL is a catalog of positions, proper motions, 2MASS- and optical photometry of 900 million stars and galaxies.
    * The Bright Star Catalogue is a star catalogue that lists all stars of stellar magnitude 6.5 or brighter, which is roughly every star visible to the naked eye from Earth. The catalog contains 9,110 objects.
fr: Choisissez le catalogue qui sera comparé à l'image.
    * Le catalogue TYCHO-2 contient les positions, les mouvements propres et les données photométriques de 2 539 913 étoiles les plus brillantes de la Voie Lactée.
    * NOMAD est une simple fusion de données des catalogues Hipparcos, Tycho-2, UCAC-2 Yellow-Blue 6 et USNO-B1, complétées par des informations photométriques issues du catalogue 2MASS. Le jeu de données de près de 100 Go contient des données astrométriques et photométriques pour environ 1,1 milliard d'étoiles.
    * Gaia Data Release 3 a été publié le 13 Juin 2022. La solution astrométrique à cinq paramètres, les positions dans le ciel (α, δ), les parallaxes et les mouvements propres sont fournies pour plus de 1,46 milliard de sources, avec une magnitude limite de G = 21.
    * Le catalogue PPMXL est un catalogue contenant des données de position, de mouvement propre, 2MASS et de photométrie de 900 millions d'étoiles et galaxies.
    * Le catalogue Bright stars est un catalogue d'étoiles qui répertorie toutes les étoiles de magnitude stellaire égale ou supérieure à 6,5, ce qui correspond à peu près à toutes les étoiles visibles à l'œil nu depuis la Terre. Le catalogue contient 9 110 objets.

en: The online catalogue is automatically determined using the approximation of the Field Of View and magnitude.
fr: Le catalogue en ligne est automatiquement déterminé en fonction de l'approximation du champ de l'image et de la magnitude.

en: Choose the online catalogue against one want to compare the image and compute photometry.
    * NOMAD is a simple merge of data from the Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6, and USNO-B catalogs for astrometry and optical photometry, supplemented by 2MASS near-infrared. The almost 100 GB dataset contains astrometric and photometric data for about 1.1 billion stars.
    * APASS, the AAVSO Photometric All Sky Survey, is performing an all-sky photometric survey. This survey is conducted in eight filters: Johnson B and V, plus Sloan u', g′, r′, i′, z_s and Z. It is valid from about 7th magnitude to about 17th magnitude for over 37 million stars.
fr: Choisissez le catalogue qui sera comparé à l'image.
    * NOMAD est une simple fusion de données des catalogues Hipparcos, Tycho-2, UCAC-2 Yellow-Blue 6 et USNO-B1, complétées par des informations photométriques issues du catalogue 2MASS. Le jeu de données de près de 100 Go contient des données astrométriques et photométriques pour environ 1,1 milliard d'étoiles.
    * APASS effectue une étude photométrique sur tout le ciel. Ce catalogue est constitué de données faites avec huit filtres : Johnson B et V, plus Sloan u', g', r ', i', z_s et Z. Il est valable aux magnitudes allant environ de 7 à 17 pour plus de 37 millions d'étoiles.

en: Photometric Star Catalogue:
fr: Catalogue photométrique :

en: The NOMAD catalogue can be installed locally to not rely on an Internet connection for this operation.
fr: Le catalogue NOMAD peut être installé localement pour ne pas dépendre d'une connexion Internet pour cette opération.

en: The TYCHO2, NOMAD and Bright Stars catalogues can be installed locally to not rely on an Internet connection for this operation.
fr: Les catalogues TYCHO2, NOMAD et Bright Stars peuvent être installés localement afin de ne pas dépendre d'une connexion Internet pour cette opération.

en: Catalogue Parameters
fr: Paramètres du catalogue

en: Manual detection
fr: Détection manuelle

en: Check this option if you want to pick each stars manually. It could be useful in some cases where Siril can't find enough stars. Please, try to choose the brightest stars in the image.
    Use the Dynamic PSF tool, or the findstar command, adjusting the settings to your image.
fr: Cochez cette option si vous voulez choisir chaque étoile manuellement. Cela peut être utile dans certains cas où Siril ne peut pas trouver assez d'étoiles. S'il vous plaît, essayez de choisir les étoiles les plus brillantes de l'image.
    Utilisez l'outil PSF Dynamique, ou la commande findstar, en ajustant les paramètres à votre image.

en: Star Detection
fr: Détection d'étoiles

en: Automatic detection
fr: Auto-détection

en: Uncheck this button if you want to select the background reference by yourself. It can be useful when nebulae cover a large portion of the image.
fr: Décochez ce bouton si vous souhaitez sélectionner vous-même la référence d'arrière-plan. Cela peut être utile lorsque les nébuleuses couvrent une grande partie de l'image.

en: x coordinate of the start of the background selection
fr: coordonnées x du début de la sélection du FDC

en: y coordinate of the start of the background selection
fr: coordonnées y du début de la sélection du FDC

en: Width of the background selection
fr: Largeur de la sélection du FDC

en: Height of the background selection
fr: Hauteur de la sélection du FDC

en: Selected area
fr: Zone sélectionnée

en: You must specify a selection that represents the true background of the image, trying to exclude all stars or other stellar objects.
fr: Vous devez sélectionner une zone qui représente le vrai fond du ciel de l'image en essayant d'éviter d'inclure des étoiles ou d'autres objets stellaires.

en: Background Reference
fr: Référence de fond du ciel

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Run statistic calculation
fr: Calculer les statistiques

en: Close the window
fr: Fermer la fenêtre

en: Normalized Real [0, 1]
fr: Réels normalisés [0, 1]

en: Per CFA channel
fr: Par canal CFA

en: Compute statistics on pixels that have the same filter as the corresponding channel, for CFA (non-demosaiced) images.
fr: Calcule des statistiques sur les pixels qui ont le même filtre que le canal correspondant, pour les images CFA (non dématricées).

en: No Selection
fr: Aucune sélection

en: Dynamic PSF
fr: PSF Dynamique

en: Ch.
fr: Ca.

en: Ra
fr: Ad

en: Center selected star
fr: Étoile sélectionnée au centre

en: If checked, a star selected from the list will be centered in the display. The current zoom level will not be altered. This does not apply to stars selected by clicking their PSF in the main display.
fr: Si cette case est cochée, une étoile sélectionnée dans la liste sera centrée sur l'affichage. Le niveau de zoom actuel ne sera pas modifié. Ceci ne s'applique pas aux étoiles sélectionnées en cliquant sur leur PSF dans l'affichage principal.

en: Changes of these four values should be tested on one representative image before using them for registration.
fr: Les modifications de ces quatre valeurs doivent être testées sur une image représentative avant de les utiliser pour l'alignement.

en: Half-size in pixels of the search box. Only the brightest pixel will be used in this box to fit a star.
fr: Demi-taille en pixels du champ de recherche. Seul le pixel le plus brillant sera utilisé dans cette boîte pour l'ajustement de l'étoile.

en: Threshold value above the noise for star detection.
    The median and standard deviation of the image are computed, then the threshold is: median + [threshold] x stdev.
    The default value for threshold is 1.00. Increasing this value will detect less dim stars, which should be done only when images have a lot of signal or low noise (high S/N).
fr: Valeur seuil supérieure au bruit pour la détection d'étoiles.
    La médiane et l'écart type de l'image sont calculés, le seuil est alors : médiane + [seuil] x stdev.
    La valeur par défaut pour le seuil est 1,00. L'augmentation de cette valeur détectera moins d'étoiles faibles, ce qui ne devrait être fait que lorsque les images ont beaucoup de signal ou peu de bruit (S/B élevé).

en: Radius:
fr: Rayon :

en: Threshold:
fr: Seuil :

en: Roundness threshold:
fr: Seuil de rondeur :

en: Threshold value of star roundnesses. Decrease this value if stars in the images show small trails, conversely, increase it if they are very round to avoid false positives.
    The default value is 0.5, suitable for stars twice as big in one direction as the other.
fr: Valeur seuil de la rondeur des étoiles. Diminuez cette valeur si les étoiles dans les images montrent de petites traînées, au contraire, augmentez-la si elles sont très rondes pour éviter les faux positifs.
    La valeur par défaut est 0,5 et convient aux étoiles deux fois plus grandes dans un sens que dans l'autre.

en: Relax PSF checks
fr: Assouplir les contrôles PSF

en: When checked, this button deactivates some checks done at star detection stage, to reject candidates initially detected based on some psf quality metrics. This can be used to force detecting oddly shaped stars (bad guiding, strong coma) but should be used as a last resort, if playing with all other detection parameters fails.
fr: Lorsqu'il est coché, ce bouton désactive certaines vérifications faites à l'étape de détection des étoiles, pour rejeter les candidates initialement détectées sur la base de certaines métriques de qualité psf. Ceci peut être utilisé pour forcer la détection d'étoiles de forme étrange (mauvais guidage, coma important) mais devrait être utilisé en dernier recours, si jouer avec tous les autres paramètres de détection échoue.

en: Convergence:
fr: Convergence :

en: Convergence criterion for PSF fitting.
    Default value of 1 should work on most cases. However for images with strong coma, it may be necessary to increase this value to allow for more iteration steps.
    This should normally be the case only for stacked images. Increasing this value may signicantly impact star finding computation time.
fr: Critère de convergence pour l'ajustement de la PSF.
    La valeur par défaut de 1 devrait fonctionner dans la plupart des cas. Cependant, pour les images avec une forte coma, il peut être nécessaire d'augmenter cette valeur pour permettre plus d'étapes d'itération.
    Ceci ne devrait normalement être le cas que pour les images empilées. L'augmentation de cette valeur peut avoir un impact significatif sur le temps de calcul de la recherche d'étoiles.

en: Profile type:
fr: Type du profil :

en: Minimum beta:
fr: Beta minimum :

en: Minimum value for Moffat beta parameter. This can be used to avoid galaxies being modelled as stars with excessively low beta.
fr: Valeur minimale du paramètre bêta de Moffat. Cela peut être utilisé pour éviter que les galaxies ne soient modélisées comme des étoiles avec un bêta trop faible.

en: Resets all parameters to defaults.
fr: Réinitialise tous les paramètres aux valeurs par défaut.

en: Maximum star amplitude threshold (stars with larger amplitudes will not be detected).
fr: Seuil d'amplitude maximale de l'étoile (les étoiles ayant des amplitudes plus importantes ne seront pas détectées).

en: Mininum star amplitude threshold (stars with smaller amplitudes will not be detected).
fr: Seuil minimal d'amplitude des étoiles (les étoiles dont l'amplitude est plus faible ne seront pas détectées).

en: Amplitude range
fr: Plage d'amplitude

en: Enable amplitude range (only stars with an amplitude in this range will be kept from the detection).
    Note: excluding saturated stars from the list will probably make registration or astrometry fail.
fr: Activer la plage d'amplitude (seules les étoiles avec une amplitude dans cette plage seront detectées).
    Note : exclure les étoiles saturées de la liste fera probablement échouer l'alignement ou l'astrométrie.

en: Roundness range
fr: Plage de rondeur

en: Enable roundness upper bound.
    Use only to display optical distorsions or double stars, not for registration or astrometry, this will break them.
fr: Active la limite supérieure de la rondeur.
    A utiliser uniquement pour afficher les distorsions optiques ou les étoiles doubles, pas pour l'enregistrement ou l'astrométrie, cela les ferait échouer.

en: Maximum roundness, use only to display optical distorsions or double stars, not for registration or astrometry, this will break them.
fr: Rondeur maximale, à utiliser uniquement pour afficher les distorsions optiques ou les étoiles doubles, pas pour l'alignement ou l'astrométrie, cela les ferait échouer.

en: Estimate sensor tilt
fr: Estimer le tilt du capteur

en: Export PSF parameters in an ASCII file
fr: Exporter les paramètres PSF dans un fichier ASCII

en: Add star to list from selection
fr: Ajouter une étoile à la liste à partir de la sélection

en: Remove selected star from the list
fr: Supprimer les étoiles sélectionnées de la liste

en: Remove all stars from the list and clears the tilt overlay, if displayed
fr: Supprime toutes les étoiles de la liste et efface l'incrustation du tilt, si elle est affichée

en: debayer
fr: dématriçage

en: for now only detected in files and automatically enabled
fr: pour l'instant seulement détecté dans les fichiers et activé automatiquement

en: shift-only registration
fr: alignement par translation seulement

en: Only shift images instead of using rotation on registration. This should be unchecked for alt-az or heavily drifting mounts. This makes one image processing much faster.
fr: Décale uniquement les images par translation au lieu d'utiliser la rotation à l'alignement. Cette option doit être décochée pour les montures alt-az ou à forte dérive. Cela rend le traitement d'une image beaucoup plus rapide.

en: remove gradient
fr: supprimer le gradient

en: Apply a linear background gradient removal on calibrated input frames.
fr: Appliquer une suppression linéaire du gradient de fond de ciel sur les images d'entrée calibrées.

en: use 32 bits
fr: utiliser 32-bits

en: Use 32 bits for image processing. This is slower and generally useless in terms of quality for live stacking.
fr: Utilisez 32 bits pour le traitement des images. C'est plus lent et généralement inutile en termes de qualité pour le live stacking.

en: waiting for input files
fr: attente des fichiers d'entrée

en: Stacking
fr: Empilement

en: Master-dark and cosmetic correction
fr: Master-dark et correction cosmétique

en: Stacking with weighted mean
fr: Empilement avec moyenne pondérée

en: Idle
fr: Inactif

en: Image Information
fr: Informations de l'image

en: Preferences
fr: Préférences

en: Siril Manual
fr: Documentation

en: Check For Updates
fr: Vérification des mises à jour

en: Get Scripts
fr: Obtenir des scripts

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis

en: About Siril
fr: À propos de Siril

en: Image Plate Solver...
fr: Résolution astrométrique...

en: Statistics...
fr: Statistiques...

en: Noise Estimation
fr: Estimation du bruit

en: Aberration Inspector
fr: Inspecteur d'aberration

en: Information...
fr: Informations...

en: FITS Header...
fr: Entête FITS...

en: Dynamic PSF...
fr: PSF dynamique...

en: Logarithm
fr: Logarithme

en: Square root
fr: Racine carrée

en: Squared
fr: Carré

en: AutoStretch
fr: Auto ajustement

en: High definition
fr: Haute définition

en: Histogram
fr: Histogramme

en: Exclude frame %d
fr: Exclure image %d

en: Show frame %d
fr: Afficher l'image %d

en: Registration
fr: Alignement

en: Selection
fr: Sélection

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Will use registration data if any are available on the registration layer, otherwise if the checkbox 'follow star movement' is checked in the registration tab, it will run with this option.
fr: Utilise les données d'alignement du canal de référence si ces dernières sont disponibles. Si la case 'Suivre le mouvement de l'étoile' est cochée dans l'onglet 'Alignement', alors cette option sera utilisée dans le cas contraire.

en: PSF for the Sequence
fr: PSF de la séquence

en: Pick a Star
fr: Pointer l'étoile

en: Search Object...
fr: Chercher objet...

en: Search and display solar system objects with mag<20.0.
    This research has made use of IMCCE's SkyBoT VO tool.
fr: Rechercher et afficher les objets du système solaire avec mag<20.0.
    Cette recherche utilise l'outil SkyBoT VO d'IMCCE.

en: Solar System Objects
fr: Objets du Système Solaire

en: Free aspect ratio
fr: Ratio libre

en: Free ratio
fr: Ratio libre

en: Preserve the original aspect ratio of the image
fr: Préserver le rapport d'origine de l'image

en: Preserve ratio
fr: Préserver le ratio

en: Aspect ratio of the selection
fr: Ratio de la sélection

en: Select the whole image and reset ratio
fr: Sélectionnez l'image entière et réinitialisez le ratio

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: No guides on the selection
fr: Aucune ligne guide dans la sélection

en: No guides
fr: Aucun guide

en: Center line guides on the selection
fr: Lignes centrées dans la sélection

en: Center lines
fr: Lignes centrées

en: 3 thirds grid guides on the selection
fr: Grille des tiers dans la sélection

en: Rule of thirds
fr: Règle des tiers

en: 5 fifhts grid guides on the selection
fr: Grille des cinquièmes dans la sélection

en: Rule of fifths
fr: Règle des cinquièmes

en: Crop
fr: Recadrer

en: Crop Sequence...
fr: Recadrer la séquence...

en: Rotate&Crop
fr: Rotation&Recadrage

en: RGB align
fr: Alignement RVB

en: Merge CFA Elements
fr: Fusionner les canaux CFA

en: Select the image containing the CFA0 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA0 prefix.
fr: Sélectionnez l'image contenant le sous-motif CFA0 Bayer. Si cela a été produit à l'aide de la fonction Split CFA de Siril, il aura le préfixe CFA0.

en: Select the image containing the CFA1 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA1 prefix.
fr: Sélectionnez l'image contenant le sous-motif CFA1 Bayer. Si cela a été produit à l'aide de la fonction Split CFA de Siril, il aura le préfixe CFA1.

en: Select the image containing the CFA2 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA2 prefix.
fr: Sélectionnez l'image contenant le sous-motif CFA2 Bayer. Si cela a été produit à l'aide de la fonction Split CFA de Siril, il aura le préfixe CFA2.

en: Select the image containing the CFA3 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA3 prefix.
fr: Sélectionnez l'image contenant le sous-motif CFA3 Bayer. Si cela a été produit à l'aide de la fonction Split CFA de Siril, il aura le préfixe CFA3.

en: Input Files
fr: Fichiers d'entrée

en: Sets the Bayer pattern header to be applied to the result. This must match the Bayer pattern of the image that the original Bayer subchannels were split from.
fr: Définit l'en-tête du modèle Bayer à appliquer au résultat. Cela doit correspondre au motif Bayer de l'image à partir de laquelle les canaux Bayer d'origine ont été extraits.

en: RGGB
fr: RVVB

en: BGGR
fr: BVVR

en: GBRG
fr: VBRV

en: GRBG
fr: VRBV

en: Bayer Pattern
fr: Motif de Bayer

en: Merges separated CFA images for a sequence. You should have the sequence for CFA0 loaded to start with, and ensure filenames are consistent across images for all CFA channels.
fr: Fusionne les images CFA extraits pour une séquence. Vous devez avoir la séquence de CFA0 chargée pour commencer et vous assurer que les noms de fichiers sont cohérents entre les images pour tous les canaux CFA.

en: Sequence input marker
fr: Marqueur d'entrée de séquence

en: Sequence output prefix
fr: Préfixe de sortie de la séquence

en: Identifier prefix used to denote CFA number in the separate CFA channel images. This should be set to whatever sequence prefix was used when the split_cfa process was run (default: CFA_).
fr: Préfixe d'identifiant utilisé pour indiquer le numéro CFA dans les images de canal CFA distinctes. Il doit être défini sur le préfixe de séquence utilisé lors de l'exécution du processus split_cfa (par défaut : CFA_).

en: Prefix of the image names resulting from the merge CFA process.
fr: Préfixe des noms d'images résultant du processus de fusion CFA.

en: You must have the CFA0 sequence selected in the main window sequence tab.
    
    Your separate sub-CFA sequences must have been processed in exactly the same way.
    
    The filenames <b>must</b> be in the same directory and <b>must</b> differ only by the name of the CFA channel. i.e. if a CFA0 image is <i>r_pp_CFA_0_Light_0001.fit</i>, the corresponding images for the other CFA channels must be <i>r_pp_CFA_1_Light_0001.fit</i>, <i>r_pp_CFA_2_Light_0001.fit</i> and <i>r_pp_CFA_3_Light_0001.fit</i>.
    
    Each image in the sequence will only be processed if the corresponding images for the other 3 CFA channels can be found. Both G1 and G2 are required. Note this means that if you discard an image containing one CFA channel of an image between split_cfa and merge_cfa, merge_cfa will be unable to merge the remaining CFA channels for that image. All sequence filtering should be done either before split_cfa or after merge_cfa.
fr: Vous devez avoir sélectionné la séquence CFA0 dans l'onglet de séquence de la fenêtre principale.
    
    Vos séquences de CFA distinctes doivent avoir été traitées exactement de la même manière.
    
    Les noms de fichiers <b>doivent</b> se trouver dans le même répertoire et <b>doivent</b> différer uniquement par le nom du canal CFA. C'est-à-dire que si une image CFA0 est <i>r_pp_CFA_0_Light_0001.fit</i>, les images correspondantes pour les autres canaux CFA doivent être <i>r_pp_CFA_1_Light_0001.fit</i>, <i>r_pp_CFA_2_Light_0001.fit</i> et <i>r_pp_CFA_3_Light_0001.fit</i>.
    
    Chaque image de la séquence ne sera traitée que si les images correspondantes pour les 3 autres canaux CFA peuvent être trouvées. V1 et V2 sont requis. Notez que cela signifie que si vous supprimez une image contenant un canal CFA d'une image entre split_cfa et merge_cfa, merge_cfa ne pourra pas fusionner les canaux CFA restants pour cette image. Tout filtrage de séquence doit être effectué soit avant split_cfa, soit après merge_cfa.

en: Sequences
fr: Séquences

en: Histogram Transformation
fr: Transformation de l'histogramme

en: Apply histogram transformation
fr: Appliquer la transformation de l'histogramme

en: Horizontal Zoom
fr: Zoom Horizontal

en: Reset zooms to 1.
fr: Rétablir le zoom à 1.

en: Logarithmic scale
fr: Échelle logarithmique

en: Show the histogram with a logarithmic scale. Does not affect the transfer function display.
fr: Affiche l'histogramme avec une échelle logarithmique. N'affecte pas l'affichage de la fonction de transfert.

en: Toggles whether the stretch applies to the red channel
fr: Permet d'indiquer si l'étirement s'applique au canal rouge

en: Toggles whether the stretch applies to the green channel
fr: Permet d'indiquer si l'étirement s'applique au canal vert

en: Toggles whether the stretch applies to the blue channel
fr: Permet d'indiquer si l'étirement s'applique au canal bleu

en: Show grids
fr: Affiche la grille

en: Show transfer curve plus the line y=x
fr: Montrer la courbe de transfert plus la ligne y=x

en: Show pre-stretch histogram
fr: Afficher l'histogramme de pré-étirage

en: Apply autostretch algorithm to image
fr: Appliquer l'algorithme d'auto ajustement à l'image

en: Highlights:
fr: Hautes lumières :

en: Midtones:
fr: Tons Moyens :

en: Shadows:
fr: Basses lumières :

en: Midtones balance
fr: Balance des tons moyens

en: Shadows clipping
fr: Basses lumières

en: Highlights clipping
fr: Hautes lumières

en: Clip (%)
fr: Perte (%)

en: Clipped pixels count (shadows)
fr: Compte des pixels perdus (basses lumières)

en: Clipped pixels count (highlights)
fr: Compte des pixels perdus (hautes lumières)

en: Prefix of the image names resulting from the mtf process.
fr: Préfixe du nom de l'image résultant du processus de la fonction de transfert des tons moyens.

en: Select type of stretch. Linear performs a simple linear stretch to a new black point. Generalised hyperbolic stretch performs a hyperbolic stretch with parameters for stretch strength, local intensity, symmetry point, and shadow and highlight preservation regions. Modified arcsinh stretch performs an arcsinh stretch with additional parameters for symmetry point, lowlight and highlight preservation. The inverse hyperbolic and arcsinh stretches are also available, useful for working in negative space.
fr: Sélectionnez le type d'étirement. Linéaire effectue un simple étirement linéaire vers un nouveau point noir. L'étirement hyperbolique généralisé effectue un étirement hyperbolique avec des paramètres pour la force d'étirement, l'intensité locale, le point de symétrie et les régions de préservation des ombres et des hautes lumières. L'étirement arcsinh modifié effectue un étirement arcsinh avec des paramètres supplémentaires pour le point de symétrie, la préservation des ombres et des hautes lumières. Les étirements hyperboliques et arcsinh inverses sont également disponibles, ce qui est utile pour travailler dans un espace négatif.

en: Linear stretch (BP shift)
fr: Étirement linéaire (décalage du BP)

en: Set the stretch model for colour stretches. The options are: evenly weighted luminance, which calculates the stretch based on a luminance value weighting the R, G and B channels equally; human weighted luminance, which stretches based on a luminance value weighting the R, G and B channels according to the relative sensitivity of the human eye; independent channel values, which applies the stretch independently to each channel of the pixel; and saturation, which applies the stretch to the S component in HSL space. In saturation mode the saturation histogram curve is shown in yellow.
    Note: human-weighted luminance is not allowed if less than 3 colour channels are selected as it doesn't make sense.
fr: Définir le modèle d'étirement pour les étirements d'images en couleur. Les options sont les suivantes : luminance à pondération égale, qui calcule l'étirement sur la base d'une valeur de luminance pondérant les canaux R, V et B de manière égale ; luminance à pondération humaine, qui étire sur la base d'une valeur de luminance pondérant les canaux R, V et B en fonction de la sensibilité relative de l'œil humain ; valeurs de canal indépendantes, qui applique l'étirement indépendamment à chaque canal du pixel ; et saturation, qui applique l'étirement à la composante S dans l'espace HSL. En mode saturation, la courbe de l'histogramme de saturation est représentée en jaune.
    Remarque : la luminance pondérée par l'homme n'est pas autorisée si moins de 3 canaux de couleur sont sélectionnés, car cela n'a pas de sens.

en: Saturation stretch
fr: Étirement de la saturation

en: Stretch Parameters
fr: Paramètres d'étirement

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. This is done by performing a linear stretch of the data above HP by reserving contrast from the rest of the image. Moving HP towards SP inreases both the scope and the amount of this contrast reservation, the net effect is to push the overall stretch to lower brightness levels while keeping the contrast and definition in the highlights. This parameter must be less than or equal to 1 and not less than SP.
fr: Définit une valeur au-dessus de laquelle l'étirement est modifié pour préserver le contraste dans les hautes lumières / étoiles. Ceci est réalisé en effectuant un étirement linéaire des données au-dessus de HP en réservant le contraste du reste de l'image. En déplaçant HP vers SP, on augmente à la fois la portée et la quantité de cette réserve de contraste, l'effet net étant de pousser l'étirement global vers des niveaux de luminosité plus faibles tout en conservant le contraste et la définition dans les hautes lumières. Ce paramètre doit être inférieur ou égal à 1 et pas inférieur à SP.

en: Black point adjustment. This is a constant value that is subtracted from the image. NOTE: altering BP can clip pixels in which case this transformation is non-reversible.
fr: Réglage du point noir. Il s'agit d'une valeur constante qui est soustraite de l'image. REMARQUE : la modification du point noir peut écrêter les pixels, auquel cas cette transformation n'est pas réversible.

en: Save expression in presets
fr: Sauvegarder l'expression dans les préréglages

en: RGB/K
fr: RVB/K

en: G
fr: V

en: Use single RGB/K expression
fr: Utiliser une seule expression RVB/K

en: Unchecking this option will give you an RGB image where each output channel is expressed by a formula.
fr: En décochant cette option, vous obtiendrez une image RVB où chaque canal de sortie est exprimé par une formule.

en: Chan.
fr: Can.

en: Path
fr: Chemin

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Function
fr: Fonction

en: Operator
fr: Opérateur

en: column
fr: colonne

en: Comma separated value parameters. The parameter thus defined can be used in the expressions.
    For example, if you set parameters with the expression <i>factor=0.8, K=0.2,</i>, all the occurences of <i>factor</i> and <i>K</i> in the formula above will be replaced by 0.8 and 0.2 respectively.
    
    <i>Ha * factor + OIII * K</i> would therefore evaluate to <i>Ha * 0.8 + OIII * 0.2</i>
fr: Paramètres de valeurs séparées par des virgules. Le paramètre ainsi défini peut être utilisé dans les expressions.
    Par exemple, si vous définissez des paramètres avec l'expression <i>factor=0.8, K=0.2,</i>, toutes les occurrences de <i>factor</i> et <i>K</i> dans la formule ci-dessus seront remplacés respectivement par 0.8 et 0.2.
    
    <i>Ha * factor + OIII * K</i> serait donc évalué à <i>Ha * 0.8 + OIII * 0.2</i>

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Rescale result
fr: Mise à l'echelle du résultat

en: Check this option to rescale the pixel values of the resulting image to the specified output range (see the lower range and upper range parameters below)
fr: Cochez cette option pour redéfinir les valeurs des pixels de l'image résultante en fonction de la plage de sortie spécifiée (voir les paramètres de plage inférieure et de plage supérieure ci-dessous)

en: When the rescale option is enabled, this is the lower bound of the output rescaling range.
fr: Lorsque l'option de remise à l'échelle est activée, il s'agit de la limite infrieure de la plage de remise à l'échelle de la sortie.

en: When the rescale option is enabled, this is the upper bound of the output rescaling range.
fr: Lorsque l'option de remise à l'échelle est activée, il s'agit de la limite supérieure de la plage de remise à l'échelle de la sortie.

en: Output
fr: Sortie

en: Preset list. You can delete an item or the entire list by selecting what you want and pressing the delete key.
fr: Liste de préréglages. Vous pouvez supprimer un élément ou la liste entière en sélectionnant ce que vous voulez et en appuyant sur la touche suppression de votre clavier.

en: Presets
fr: Préréglages

en: Apply formula in the text area
fr: Appliquer la formule dans la zone de texte

en: Add an image as a variable
fr: Ajouter une image en tant que variable

en: Remove selected image
fr: Supprimer les images sélectionnées

en: Open the inverse hyperbolic sine dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue du sinus hyperbolique inverse

en: Asinh Transformation...
fr: Transformation asinh...

en: Open the generalized hyperbolic transform dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la transformation hyperbolique généralisée

en: Generalised Hyperbolic Stretch Transformations...
fr: Transformations d'étirement hyperboliques généralisées...

en: Open the hystogram transform dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la transformation de l'histogramme

en: Histogram Transformation...
fr: Transformation de l'histogramme...

en: Color Calibration
fr: Étalonnage des couleurs

en: Open the color saturation dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la saturation des couleurs

en: Color Saturation...
fr: Saturation des couleurs...

en: Open the subtractive chromatic noise reduction dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de suppression du bruit vert (SCNR)

en: Remove Green Noise...
fr: Suppression du "bruit" vert (SCNR)...

en: Compute the inverse of the image
fr: Calcule l'inverse de l'image

en: Negative Transformation
fr: Transformation négative

en: Open the À Trou wavelet transform dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la transformation par ondelettes

en: À trous Wavelets Transform...
fr: Transformation d'ondelettes "à trous"...

en: Open the remove banding dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de suppression des bandes

en: Banding Reduction...
fr: Réduction de la trame...

en: Open the contrast limited adaptive histogram Equalization dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de l'histogramme adaptatif limité par contraste (CLAHE)

en: Open the cosmectic correction dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la correction cosmétique

en: Cosmetic Correction...
fr: Correction cosmétique...

en: Open the deconvolution dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la déconvolution

en: Deconvolution...
fr: Déconvolution...

en: Open the fast Fourier transform dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue du gradient rotationnel

en: Fourier Transform...
fr: Transformation de Fourier...

en: Open the median filter dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue du filtre médian

en: Median Filter...
fr: Filtre médian...

en: Open the denoise dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue du débruitage

en: Noise Reduction...
fr: Réduction de bruit...

en: Open the rotational gradient dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue du gradient rotationnel

en: Rotational Gradient...
fr: Gradient Rotationnel...

en: Star Processing
fr: Traitement des étoiles

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Open the background extraction dialog
fr: Ouvrez le dialogue d'extraction de gradient

en: Background Extraction...
fr: Extraction du gradient...

en: Open the linear match dialog
fr: Ouvrez le dialogue linear match

en: Open the RGB compositing tool dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de composition RVB

en: RGB Compositing...
fr: Composition RVB...

en: Merge CFA Channels...
fr: Fusionner les canaux CFA...

en: Open the pixel math dialog
fr: Ouvrez le dialogue pixel math

en: Go back to main menu
fr: Retourner au menu principal

en: Run Starnet++
fr: Exécuter Starnet++

en: StarNet Star Removal...
fr: Suppression des étoiles StarNet...

en: Blends a starless image and star mask, each with separate stretches applied
fr: Mélange d'une image sans étoiles et d'un masque d'étoiles, chacun avec des étirements séparés appliqués

en: Star Recomposition...
fr: Recomposition des étoiles...

en: Desaturates clipped star profiles and rescales output to not exceed the maximum 16-bit or 32-bit pixel range. Should be applied <i>before</i> <b>stretching</b> to achieve the best result.
fr: Désature les profils d'étoiles coupés et redimensionne la sortie pour ne pas dépasser la plage maximale de pixels de 16 ou 32 bits. Doit être appliqué <i>avant</i> <b>l'étirement</b> pour obtenir le meilleur résultat.

en: Desaturate Stars
fr: Désaturer les étoiles

en: Create synthetic Gaussian / Moffat star mask with perfect profiles for every star detected by Siril's star finder routine, using parameters measured from the original data. The star mask can be recombined with a starless image to fix aberrations.
    Star synthesis should be applied <i>before</i> <b>stretching</b>.
    Star selection can be manually fine-tuned using the Dynamic PSF tool.
fr: Crée un masque d'étoile gaussien / Moffat synthétique avec des profils parfaits pour chaque étoile détectée par la routine de recherche d'étoiles de Siril, en utilisant des paramètres mesurés à partir des données d'origine. Le masque d'étoile peut être recombiné avec une image sans étoile pour corriger les aberrations.
    La resynthèse intégraledoit être appliquée <i>avant</i> <b>l'étirement</b>.
    La sélection des étoiles peut être affinée manuellement à l'aide de l'outil de PSF dynamique.

en: Full Resynthesis
fr: Resynthèse intégrale

en: Open Dynamic PSF dialog.
fr: Ouvrir la boîte de dialogue Dynamic PSF.

en: Open the manual color calibration dialog
fr: Ouvrez le dialogue d'étalonnage des couleurs manuel

en: Color Calibration...
fr: Étalonnage des couleurs...

en: Open the photometric color calibration dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue d'étalonnage des couleurs par photométrie

en: Photometric Color Calibration...
fr: Étalonnage des couleurs par photométrie...

en: Rotate  image 90 degrees, clockwise
fr: Fait pivoter l'image de 90 degrés, dans le sens des aiguilles d'une montre

en: Rotate 90 degrees, clockwise
fr: Rotation de 90 degrés, sens horaire

en: Rotate image 90 degrees, counter-clockwise
fr: Fait pivoter l'image de 90 degrés, dans le sens inverse des aiguilles d'une montre

en: Rotate 90 degrees, counter-clockwise
fr: Rotation de 90 degrés, sens antihoraire

en: Open the rotation dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de la rotation

en: Horizontal Mirror
fr: Miroir horizontal

en: Vertical Mirror
fr: Miroir vertical

en: Resample...
fr: Ré-échantillonner...

en: Split Channels...
fr: Séparer les canaux...

en: Split CFA Channels...
fr: Séparer les canaux CFA...

en: Wavelet Layers...
fr: Couches des ondelettes...

en: Resample
fr: Ré-échantillonner

en: X scale (%):
fr: Échelle X (%) :

en: Y scale (%):
fr: Échelle Y (%) :

en: Preserve Aspect Ratio
fr: Préserver le ratio

en: Type of algorithm used for resampling
fr: Type d'algorithme utilisé pour ré-échantillonner

en: Nearest Neighbor
fr: Plus Proches Voisins

en: Bilinear
fr: Bilinéaire

en: Bicubic
fr: Bicubique

en: Pixel Area Relation
fr: Zone de relation des pixels

en: Interpolation clamping
fr: Interpolation contrainte

en: Apply a clamping factor to Bicubic and Lanczos-4 interpolation in order to prevent ringing artefacts
fr: Appliquer un facteur de contrainte à l'interpolation bicubique et à l'interpolation de Lanczos-4 afin d'éviter les artefacts

en: Angle in degrees. Rotation center is the center of the image.
fr: Angle en degrés. Le centre de rotation est le centre de l'image.

en: Checking this box will crop the output image.
fr: Cocher cette option pour recadrer l'image de sortie.

en: Type of algorithm used for rotation
fr: Type d'algorithme utilisé pour la rotation

en: Search Object
fr: Chercher Objet

en: Enter the object name you want to search in online database, SIMBAD or the Minor Planet Center database.
    Solar system objects can be referred to either by their number or name, but with a prefix depending on their type, for example 'a:1' or 'a:Ceres', 'p:mars' or 'c:C/2017 T2'.
    If found, objects will be added to the User Catalogue. Solar system objects will be added with a date in their name, with no duplicate check. Purge the User Catalogue to remove previous searches.
fr: Saisissez le nom de l'objet que vous souhaitez rechercher dans la base de données en ligne, dans SIMBAD ou dans la base de données du Minor Planet Center.
    Les objets du système solaire peuvent être désignés par leur numéro ou leur nom, mais avec un préfixe qui dépend de leur type, par exemple "a:1" ou "a:Ceres", "p:mars" ou "c:C/2017 T2".
    S'ils sont trouvés, les objets seront ajoutés au catalogue utilisateur. Les objets du système solaire seront ajoutés avec une date dans leur nom, sans vérification des doublons. Purgez le catalogue utilisateur pour supprimer les recherches précédentes.

en: Save as unique file
fr: Enregistrer dans un fichier unique

en: Copy to clipboard
fr: Copier vers le presse-papier

en: Split CFA
fr: Séparer CFA

en: Apply Split CFA
fr: Séparer CFA

en: Prefix of the image names resulting from the split cfa process.
fr: Préfixe du nom de l'image résultant du processus de séparation des canaux CFA.

en: Method:
fr: Méthode :

en: Select the method you want to apply.
fr: Sélectionner la méthode à appliquer.

en: Split CFA Channels
fr: Séparer les canaux CFA

en: Extract Ha
fr: Extraire Ha

en: Extract Ha/OIII
fr: Extraire Ha/OIII

en: Extract Green
fr: Extraire Vert

en: Ha/OIII Resampling
fr: Rééchantillonnage Ha/OIII

en: How to handle the output of Extract Ha/OIII. No resampling produces full resolution OIII image and a half resolution Ha image; upsample Ha upsamples the Ha image by a factor of 2 to match the OIII image; downsample OIII downsamples the OIII image by a factor of 2 to match the Ha image.
fr: Comment gérer la sortie d'Extraction Ha/OIII. Aucun rééchantillonnage ne produit une image OIII pleine résolution et une image Ha demi-résolution ; upsample Ha suréchantillonne l'image Ha d'un facteur 2 pour correspondre à l'image OIII ; downsample OIII sous-échantillonne l'image OIII par un facteur de 2 pour correspondre à l'image Ha.

en: No resampling
fr: Pas de rééchantillonnage

en: Upsample Ha
fr: Sur-échantillonnage de Ha

en: Downsample OIII
fr: Sous-échantillonnage de OIII

en: current red file
fr: fichier rouge courrant

en: current green file
fr: fichier vert courant

en: current blue file
fr: fichier bleu courant

en: Size
fr: Taille

en: Add files to convert
fr: Ajouter des fichiers à convertir

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove all files from the list
fr: Supprimer tous les fichiers de la liste

en: Supported types depend on compile-time libraries availability. See documentation.
    RAW images are raw images from digital cameras, like CR2 files for Canon or NEF for Nikon.
    Films of any type can be converted as FITS or SER.
    SER files are directly handled as a sequence, and are not yet available for conversion.
fr: Les formats supportés dépendent des bibliothèques disponibles lors de la compilation. Voir la documentation.
    Les images RAW sont les images brutes des appareils photo, comme les fichiers CR2 pour Canon ou NEF pour Nikon.
    Les films peuvent être convertis en FITS ou SER.
    Les fichiers SER sont directement gérés en tant que séquences et ne sont ainsi pas convertibles.

en: Supported file types:
fr: Type de fichiers supportés :

en: Indicates the start indice of your converted files. This value must be included in the [1, 65535] range.
fr: Indique l'indice de départ des fichiers à convertir. Cette valeur doit être inclue dans l'intervalle [1, 65535].

en: Convert
fr: Convertir

en: Start conversion of all source files into the configured output files, FITS or SER, with colour processing or not.
fr: Début de la conversion de tous les fichiers sources dans un format configuré : FITS ou SER, en couleur ou non.

en: This sets the destination sequence type.
    FITS images: one FITS file per image.
    SER sequence: one SER file for the whole sequence (limited to 16 bits per channel).
    FITS sequence: one FITS file for the whole sequence.
    
    Note: FITS images will have no effect when the pre-processed sequence is SER or FITS sequence file.
fr: Cela définit le type de séquence de destination.
    Images FITS : un fichier FITS par image.
    Séquence SER : un fichier SER pour toute la séquence (limité à 16 bits par canal).
    Séquence FITS : un fichier FITS pour toute la séquence.
    
    Remarque : "images FITS" n'aura aucun effet lorsque la séquence prétraitée est un fichier séquence SER ou FITS.

en: FITS images
fr: Images FITS

en: SER sequence
fr: Séquence SER

en: FITS sequence
fr: Séquence FITS

en: Multiple sequences
fr: Séquences multiples

en: Tick this to create several sequence files instead of a single SER or FITS file for all input elements. Use this if input elements (sequence files such as films, SER or FITS cubes) don't share the same image size or must not be processed together.
fr: Cochez cette option pour créer plusieurs fichiers de séquence au lieu d'un seul fichier SER ou FITS pour tous les éléments d'entrée. Utilisez cette option si les éléments d'entrée (fichiers de séquence tels que les films, les cubes SER ou FITS) ne partagent pas la même taille d'image ou ne doivent pas être traités ensemble.

en: Symbolic Link
fr: Lien symbolique

en: Create a symbolic link for FITS files instead of copying them. This is useful to rename a sequence without duplicating files on the disk. This option disables compression.
    
    <b>WARNING: on Windows, the symbolic link operations are only possible in Development mode.</b>
fr: Créez un lien symbolique pour les fichiers FITS au lieu de les copier. Ceci est utile pour renommer une séquence sans dupliquer les fichiers sur le disque. Cette option désactive la compression.
    
    <b>ATTENTION : sous Windows, les opérations de lien symbolique ne sont possibles qu'en mode Développeur.</b>

en: Debayer
fr: Dématricer

en: Debayer single-channel images (CFA format) using the Bayer matrix layout given in the settings. Also applies to image opening, not only conversion.
    Only for RAW and FITS input images and SER films.
    Colour image target also applies to the debayer result for conversion.
fr: Dématricer des images monochrome (format CFA) en utilisant la matrice de Bayer indiquée dans les paramètres. S'applique également à l'ouverture de l'image, pas seulement à la conversion.
    Uniquement pour les images d'entrée RAW et FITS et les films SER.
    La cible de l'image en couleur s'applique également au résultat du dématriçage pour la conversion.

en: Enter the base name of the sequence, for example NGC_6822-L. It will create images in the form NGC_6822-L_00001.fit.
fr: Entrer le nom de base de la séquence, par exemple NGC_6822-L. Cela va créer des images de la forme NGC_6822-L_00001.fit. Le nom peut aussi se finir par .ser, ce qui activera le format de sortie SER pour la conversion.

en: Sequence name:
fr: Nom de la séquence :

en: This conversion tab is used to import files and convert them into a format with which Siril can work: FITS or SER.
fr: Cet onglet de conversion est utilisé pour importer et convertir les fichiers dans le format utilisé par Siril : FITS ou SER.

en: Clean Sequence
fr: Nettoyer séquence

en: This button clears selection, registration and/or statistics data stored in the loaded sequence. You can specify to clear only registration, statistics and/or selection with the button on the right.
fr: Ce bouton efface les données de sélection, d'alignement et/ou de statistiques stockées dans la séquence chargée. Vous pouvez spécifier de n'effacer que l'alignement, les statistiques et/ou la sélection avec le bouton de droite.

en: You can specify to clear only registration, statistics and/or selection by checking the option you want.
fr: Vous pouvez spécifier de n'effacer que l'alignement, les statistiques et/ou la sélection en cochant l'option souhaitée.

en: Search sequences
fr: Chercher séquences

en: Search current directory for sequences of FITS images, SER or film videos.
fr: Cherche des séquences d'images FITS, des vidéos SER ou des films dans le répertoire de travail.

en: Open Frame List
fr: Ouvrir la liste des images

en: Show/Hide list of images in the sequence with registration data
fr: Cacher/Montrer la liste des images de la séquence avec les informations d'alignement

en: Sequence selection
fr: Sélection de la séquence

en: Base name:
fr: Base du nom :

en: Base name for the exported sequence
fr: Base du nom pour la séquence exportée

en: Export sequence format.
    MP4 and WEBM replace GIF for Web publication, AVI is uncompressed 8 bits. To create the 8 bit image for these 3 formats, a linear scale is created from the low and high cut-off value cursors.
    FITS images is a sequence of FITS files, one per image, FITS cube is a sequence of images in a single FITS file.
    For SER and TIFF, if input images are 32 bits, they are converted to 16, with a loss of precision.
fr: Format de la séquence exportée.
    MP4 et WEBM remplacent GIF pour la publication Web, AVI est en 8 bits décompressé. Afin de créer l'image 8 bits pour ces 3 formats, une échelle linéaire est créée à partir des curseurs de visualisation bas et haut.
    Images FITS est une séquence de fichiers FITS, un par image, le FITS cube est une séquence d'images dans un seul fichier FITS.
    Pour SER et TIFF, si les images d'entrée sont de 32 bits, elles sont converties en 16, avec une perte de précision.

en: Export sequence
fr: Exporter la séquence

en: Export the loaded sequence in the selected format. It can be used to store a sequence in another format, make animated movies, or store a lighter version of a sequence with less images. Images of the exported selection can be cropped and selected with the same criteria as the stacking image selection.
fr: Exporte la séquence chargée dans le format sélectionné. Cela peut être utilisé pour stocker une séquence dans un autre format, faire des animations ou stocker une version allégée de la séquence avec moins d'images. Les images exportées peuvent être recadrées ainsi que sélectionnées avec les mêmes critères de sélection que pour l'empilement.

en: Normalize images
fr: Normaliser les images

en: Activate image normalisation for the export. This will make all images the same brightness and is thus recommended for sequences with inconsistent exposures or pixel values.
    A first computation pass will be done on all images before exporting, it may take some time, only the first export of a sequence.
fr: Active la normalisation des images pour l'exportation. Cela va homogénéiser la luminosité des images et est ainsi recommandé pour les séquences avec une exposition inconstante.
    Une première passe va être faite sur toutes les images avant exportation, cela peut prendre un peu de temps lors de la première exportation.

en: Select area to crop
fr: Sélectionner zone à recadrer

en: Image selection uses the same controls as for stacking:
fr: La sélection d'image utilise les mêmes contrôles que pour l'empilement :

en: Go to the stacking tab
fr: Aller à l'onglet Empilement

en: Fps:
fr: Fps :

en: Frame rate
fr: Fréquence

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Check this box if you want to resize exported sequence. Note that this will degrade image quality.
fr: Cocher cette option si vous voulez changer la taille de la séquence exportée. À noter que cela dégradera la qualité de l'image.

en: Width of output video
fr: Largeur de la vidéo de sortie

en: Height of output video
fr: Hauteur de la vidéo de sortie

en: Film quality: lower value will use more compression and less bitrate, also resulting in smaller file size. Values above 2 could be useful for fast-moving images like bright time-lapses.
fr: Qualité du film : une valeur inférieure utilisera plus de compression et moins de débit binaire, ce qui entraînera également une taille de fichier plus petite. Les valeurs supérieures à 2 peuvent être utiles pour les images en mouvement rapide comme les time-lapses lumineux.

en: Sequence export
fr: Exportation de la séquence

en: Images are manipulated in sequences. Siril can find sequences in CWD, and you can filter images out.
fr: Les images sont manipulées sous forme de séquences. Siril peut trouver ces séquences dans le répertoire de travail.

en: Sequence
fr: Séquence

note: Flat is the kind of the picture used here. In french I've decided to not translate the word.
en: Use flat
fr: Utiliser flat

en: All images in the sequence will be divided by the master flat image (each pixel value).
fr: Toutes les images de la séquence vont être divisées par le master flat (chaque pixel).

en: Enter the master flat file name here, or use the browse button.
    All images in the sequence will be divided by the master flat image (each pixel value).
fr: Entrer le nom du fichier master-flat ici, ou cliquer sur le bouton parcourir.
    Toutes les images de la séquence sont divisées par le master-flat.

note: Dark is the kind of the picture used here. In french I've decided to not translate the word.
en: Use dark
fr: Utiliser dark

en: The dark master image will be removed from all images in the sequence.
fr: Le master-dark est soustrait de chaque image de la séquence.

en: Enter the master dark file name here, or use the browse button.
    The dark master image will be removed from all images in the sequence.
fr: Entrer le nom du fichier master-dark ici, ou cliquer sur le bouton parcourir.
    L'image master-dark est soustrait de chaque image dans la séquence.

note: Offset is the kind of the picture used here. In french I've decided to not translate the word.
en: Use bias
fr: Utiliser offset

en: The bias/offset master image will be removed from all images in the sequence.
fr: Le bias/offset est soustrait de chaque image de la séquence.

en: Enter the master bias/offset file name here, or use the browse button.
    The bias/offset master image will be removed from all images in the sequence.
    Instead of an image, you can also specify a uniform level to be subtracted, starting with an "=" sign, such as =256 or =64*$OFFSET
fr: Entrer le nom du fichier master bias/offset ici, ou cliquer sur le bouton parcourir.
    L'image master bias/offset est soustrait de chaque image dans la séquence.
    Au lieu d'une image, vous pouvez également spécifier un niveau uniforme à soustraire, en commençant par un signe "=", tel que =256 ou =64*$OFFSET

en: master-bias.fit
fr: master-offset.fit

en: Optimization
fr: Optimisation

en: Dark subtraction can be optionally optimized so that the noise of the resulting picture (light frame minus dark frame) is minimized by applying a coefficient to the dark frame. This option is useful when dark frames have not been taken in optimal conditions.
    
    WARNING: Do not apply dark optimization on master-dark if master-bias has not been subtracted previously.
fr: La soustraction des darks peut optionnellement être optimisée afin que le bruit de l'image résultante (image - dark) soit minimisé en appliquant un coefficient au master dark. Cette option est utile lorsque les darks n'ont pas été pris dans des conditions optimales.
    
    ATTENTION : appliquer l'optimisation des darks sur un master-dark, uniquement si un master-bias a été soustrait précédemment.

en: Equalize CFA
fr: Égaliser CFA

en: This option equalizes the mean intensity of RGB layers in a CFA flat image.
fr: Cette option égalise l'intensité moyenne des couches RVB dans un flat CFA.

en: Auto evaluate normalisation value
fr: Auto-évaluation de la valeur de normalisation

en: If this box is checked, Siril will auto-evaluate the normalisation value.
    This value is the mean of the master flat calibrated with the master offset.
fr: Si cette option est cochée, Siril auto évalue la valeur de normalisation.
    Cette valeur est la moyenne du master-flat calibré, par le master offset.

en: Choose your own normalisation value.
fr: Choisir une valeur de normalisation.

en: Fix X-Trans AF artifact
fr: Corrige les artefacts des fichiers X-Trans

en: This option helps to fix the Fujifilm X-Trans Auto Focus pixels. Indeed, because of the phase detection auto focus system, the photosites used for auto focus get a little less light than the surrounding photosites. The camera compensates for this and increases the values from these specific photosites giving a visible square in the middle of the dark/bias frames.
fr: Cette option permet de corriger les pixels de la mise au point automatique des fichiers Fujifilm X-Trans. En effet, grâce au système de mise au point automatique à détection de phase, les photosites utilisées pour la mise au point automatique obtiennent un peu moins de lumière que les photosites environnants. La caméra compense cela et augmente les valeurs de ces photosites spécifiques donnant un carré visible au milieu des darks/offsets.

en: Image calibration
fr: Calibration des images

en: Enable Cosmectic Correction
fr: Activer la correction cosmétique

en: Check if you want to apply a hot pixel removal.
    Hot pixels are located on the master-dark.
fr: Cocher si vous voulez appliquer une suppression de pixels défectueux.
    Les pixels défectueux sont localisés sur le master-dark.

en: CFA data
fr: Données CFA

en: How many times the standard deviation, the pixel value must differ to be considered as defective.
fr: Combien de fois la déviation standard la valeur du pixel doit différer pour être considérée comme défectueuse.

en: Estimate
fr: Estimer

en: Click on this button to evaluate the number of deviant pixels. If values are higher than 1% of the total of pixels, you will be encouraged to change sigma values.
fr: Cliquer sur le bouton afin d'estimer le nombre de pixels déviants. Si les valeurs sont supérieures à 1% du total des pixels vous serez encouragés à changer les valeurs sigma.

en: Using Master-Dark
fr: Utiliser le Master-Dark

en: Enter the bad pixel map file name here, or use the browse button. This file is generally created by the command <i>find_hot</i> applied on a dark frame or a master-dark. The file is structured as follow:
    
    * The line <i>P x y type</i> will fix the pixel at coordinates (x, y), type is an optional character (<i>C</i>or <i>H</i>) specifying to Siril if the current pixel is cold or hot.
    * The line <i>C x 0 type</i> will fix the bad column at coordinates <i>x</i>.
    * The line <i>L y 0 type</i> will fix the bad line at coordinates <i>y</i>.
fr: Entrez ici le nom du fichier de la carte des mauvais pixels ou utilisez le bouton Parcourir. Ce fichier est généralement créé par la commande <i>find_hot</i> appliquée sur une image dark ou un master-dark. Le dossier est structuré comme suit :
    
    * La ligne <i>P x y type</i> corrige le pixel aux coordonnées (x, y), type est un caractère optionnel (<i>C</i>ou <i>H</i>) spécifiant à Siril si le pixel actuel est froid ou chaud.
    * La ligne <i>type C x 0</i> corrige la mauvaise colonne aux coordonnées <i>x</i>.
    * La ligne <i>type L y 0</i> corrige la mauvaise ligne aux coordonnées <i>y</i>.

en: Load the bad pixel map file. This file must be ended by the <i>*.lst</i> extension.
fr: Charger la carte des mauvais pixels. Ce fichier doit se terminer par l'extension <i>*.lst</i>.

en: Bad Pixel Map
fr: Carte des mauvais pixels

en: Using Bad Pixel Map
fr: Utiliser la Carte des Mauvais Pixels

en: Cosmetic correction
fr: Correction cosmétique

en: Prefix of the image names resulting from the calibration.
fr: Préfixe du nom des images résultantes de la calibration.

en: Start calibration
fr: Commencer calibration

en: Pre-process sequence with the above master files, resulting sequence will be in pp_<seq.name> or another prefix given aside.
    Once completed, the sequence of pre-processed images is automatically loaded as the current sequence.
    The next action for DSLR images would be to debayer the preprocessed images, go to the Conversion tab.
fr: Pré-traite les séquences avec les fichiers masters ci-dessus. Le résultat est une nouvelle séquence commençant par pp_<seq.name> ou n'importe quel autre préfixe donné.
    Une fois terminé, la séquence des images pré-traitées est automatiquement chargée.
    L'étape suivante pour les images provenant d'un APN est le dématriçage, afin de récupérer les informations sur la couleur. Cette opération se fait dans l'onglet conversion.

en: Debayer before saving
fr: Dématricer avant sauvegarde

en: Check this option if you want to apply a demosaicing algorithm to your FITS images right after they were preprocessed. By doing this, you skip one manual step which can take some time.
fr: Cocher cette option si vous voulez appliquer un algorithme de dématriçage sur vos images FITS juste après le pré-traitement. En faisant cela, on saute l'étape manuelle de la conversion qui peut prendre du temps.

en: This sets the destination sequence type.
    FITS images: one FITS file per image.
    SER sequence: one SER file for the whole sequence (limited to 16 bits per channel).
    FITS sequence: one FITS file for the whole sequence.
fr: Cela définit le type de séquence de destination.
    Images FITS : un fichier FITS par image.
    Séquence SER : un fichier SER pour toute la séquence (limité à 16 bits par canal).
    Séquence FITS : un fichier FITS pour toute la séquence.

en: Calibrate all frames
fr: Calibrer toutes les images

en: Force calibration of all frames even if marked as excluded.
fr: Force la calibration de toutes les images même si elles sont marquées comme exclues.

en: Output sequence
fr: Séquence de sortie

en: Calibration is an optional step to apply to a sequence of images.
fr: La calibration est une étape optionnelle appliquée à la séquence des images.

en: Registration channel:
fr: Canal d'alignement :

en: Layer on which the registration is done. It can only be done on one layer at a time, so on monochrome images.
    The (*) sign appearing after the layer's name means that registration data is already available for this layer.
    When processing images, registration data is taken from the default layer if available (for RGB images: Green, else fallback to Blue then Red).
fr: Canal sur lequel l'alignement est effectué. L'alignement ne peut être fait que sur un canal à la fois.
    Le signe (*), visible après le nom du canal, signifie que les informations d'alignement sont déjà disponibles pour ce canal.
    Lorsque les images sont traitées, les informations d'alignement sont prises à partir du canal par défaut si elles sont disponibles (pour les images RVB : Vert, sinon Bleu puis Rouge).

en: Follow star movement
fr: Suivre le mouvement de l'étoile

en: Use this option to use the position of the star(s) found in the previous image as new centre for the current image registration. This allows the selection area to be smaller, registration faster, and accounts for drift or images with a large number of stars.
    WARNING: enabling this option requires the registration to not be parallelized, it will run on one CPU core only.
fr: Utilisez cette option pour utiliser la position de l'étoile ou des étoiles trouvées dans l'image précédente comme nouveau centre pour l'alignement de l'image actuelle. Cela permet de réduire la zone de sélection, d'accélérer l'alignement et de tenir compte de la dérive ou des images comportant un grand nombre d'étoiles.
    AVERTISSEMENT : l'activation de cette option implique que l'alignement ne soit pas parallélisé, il s'exécutera sur un seul cœur de CPU.

en: Shift only
fr: Translation seulement

en: Use this option to compute only shifts (so no rotation) even if more than one star is selected. When only one star is selected, this is activated by default.
fr: Utilisez cette option pour calculer uniquement la translation (donc pas de rotation) même si plus d'une étoile est sélectionnée. Lorsqu'une seule étoile est sélectionnée, cette option est activée par défaut.

en: Match stars in selection
fr: Aligner les étoiles dans la sélection

en: Check this box if you want to perform the Global Star Alignment algorithm within the selected area in the reference image. If no selection are done, this option is ignored.
    
    <b>WARNING</b>: Make sure to draw a selection with a sufficient number of stars.
fr: Cocher cette option si vous voulez appliquer l'alignement globale sur les étoiles à l'intérieur d'une zone définie dans l'image de référence. Si aucune sélection n'est faite, cette option est ignorée.
    
    <b>ATTENTION</b> : Soyez sûr de sélectionner une zone contenant un nombre suffisant d'étoiles.

en: Minimum Star Pairs:
fr: Min. paires d'étoiles :

en: The minimum number of star pairs a given frame can have in relation with the reference frame. If a given light frame has less star pairs, it will not be registered.
fr: Le nombre minimum de paires d'étoiles qu'une image donnée peut avoir avec l'image de référence. Si une image donné a un nombre de paires d'étoiles inférieur, elle ne sera pas alignée.

en: Maximum Stars Fitted:
fr: Maximum d'étoiles ajustées :

en: The maximum number of stars to be searched for in each frame (default 2000). The larger this value, the more stars will potentially be detected, resulting in a longer detection but more accurate registration.
fr: Le nombre maximum d'étoiles à rechercher dans chaque image (par défaut 2000). Plus cette valeur est grande, plus le nombre d'étoiles potentiellement détectées est élevé, ce qui entraîne une détection plus longue mais un alignement plus précis.

en: <b>Shift</b> is a 2 degree-of-freedom (x/y shifts) rigid mapping, well-suited for images with no distortion, no scaling and no field rotation. It needs at least 1 pair of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>Similarity</b> is a 4 degree-of-freedom (one scale, one rotation and x/y shifts) more rigid mapping than homography, well-suited for images with no distortion. It needs at least 2 pairs of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>Affine</b> is a 6 degree-of-freedom (two scales, one shear, one rotation and x/y shifts) more rigid mapping than homography, well-suited for images with little distortion. It needs at least 3 pairs of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>Homography</b> is the default transformation which uses an 8-degree-of-freedom transform to warp the images onto the reference frame. This is well-suited for the general case and strongly recommended for wide-field images. It needs at least 4 pairs of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>WARNING</b>: The initial star matching uses triangle similarity algorithm, in consequence the minimum of star pairs must be at least of 3 for <b>Shift</b>, <b>Similarity</b> and <b>Affine</b> and of 4 for <b>Homography</b>.
fr: <b>Translation</b> est une transformation rigide à 2degrés de liberté (décalages x/y), bien adapté aux images sans distorsion, sans mise à l'échelle et sans rotation de champ. Il faut au moins 1 paire d'étoiles pour définir la transformation.
    
    <b>Similarité</b> est une transformation à 4 degrés de liberté (deux échelles, une rotation et des décalages x/y) plus rigide que l'homographie, bien adaptée aux images sans distorsion. Il faut au moins 2 paires d'étoiles pour définir la transformation.
    
    <b>Affine</b> est une transformation à 6 degrés de liberté (une échelle, un cisaillement, une rotation et des décalages x/y) plus rigide que l'homographie, bien adapté aux images avec un peu de distorsion. Il faut au moins 3 paires d'étoiles pour définir la transformation.
    
    <b>L'homographie</b> est la transformation par défaut qui utilise une transformation à 8 degrés de liberté pour déformer les images sur l'image de référence. Ceci est bien adapté au cas général et fortement recommandé pour les images à grand champ. Il faut au moins 4 paires d'étoiles pour définir la transformation.
    
    <b>ATTENTION</b> : La correspondance initiale d'étoiles utilise un algorithme de similarité de triangle, en conséquence le minimum de paires d'étoiles doit être d'au moins 3 pour <b>Translation</b>, <b>Similarité</b> et <b>Affine</b> et de 4 pour l'<b>homographie</b>.

en: Shift
fr: Translation

en: Similarity
fr: Similarité

en: Homography
fr: Homographie

en: Transformation:
fr: Transformation :

en: Hit this button for star detection settings
fr: Appuyez sur ce bouton pour accéder aux paramètres de détection des étoiles

en: Pick object in #1
fr: Pointer objet dans #1

en: Select an area around the asteroid or the comet core in the first selected image, then click on this button. The pixel coordinates of the object will be computed and displayed.
fr: Sélectionnez une zone autour de l'astéroïde ou du noyau de la comète dans la première image sélectionnée, puis cliquez sur ce bouton. Les coordonnées en pixels de l'objet seront calculées et affichées.

en: Pick object in #2
fr: Pointer objet dans #2

en: Select an area around the asteroid or the comet core in the last selected image, then click on this button. The pixel coordinates of the object will be computed and displayed.
fr: Sélectionnez une zone autour de l'astéroïde ou du noyau de la comète dans la dernière image sélectionnée, puis cliquez sur ce bouton. Les coordonnées en pixels de l'objet seront calculées et affichées.

en: Core X-coordinates of the first image.
fr: Coordonnées en X du noyau dans la première image.

en: Core X-coordinates of the second image.
fr: Coordonnées en X du noyau dans la seconde image.

en: Core Y-coordinates of the first image.
fr: Coordonnées en Y du noyau dans la première image.

en: Core Y-coordinates of the second image.
fr: Coordonnées en Y du noyau dans la seconde image.

en: Comet velocity in pixel per hour.
fr: Vitesse de la comète en pixel par heure.

en: Velocity:
fr: Vitesse :

en: Pick 1st star
fr: Pointer l'étoile 1

en: Pick 2nd star
fr: Pointer l'étoile 2

en: Pick 3rd star
fr: Pointer l'étoile 3

en: Star #1:
fr: Étoile #1 :

en: Star #2:
fr: Étoile #2 :

en: Star #3:
fr: Étoile #3 :

en: Indicate relative distance (in percentage vs total image size) over which to look for the alignment pattern.
    
    By default, the pattern is only searched on 25% of the total image size around the zone where it has been located on reference frame.
    
    Higher values give more tolerance in alignment and smaller numbers lead to faster computations.
fr: Indiquez la distance relative (en pourcentage par rapport à la taille totale de l'image) sur laquelle rechercher le motif d'alignement.
    
    Par défaut, le motif n'est recherché que sur 25% de la taille totale de l'image autour de la zone où il a été localisé sur le cadre de référence.
    
    Des valeurs plus élevées donnent plus de tolérance dans l'alignement et des nombres plus petits conduisent à des calculs plus rapides.

en: Size of alignment region(%):
fr: Taille de la région d'alignement (%) :

en: Framing method
fr: Méthode de cadrage

en: Specifies the framing method to be used:
    - "current" uses the current reference image
    - "maximum" (bounding box) adds a black border around each image as required so that no part of the image is cropped when registered.
    - "minimum" (common area) crops each image to the area it has in common with all images of the sequence.
    - "center of gravity" determines the best framing position as the center of gravity (cog) of all the images
fr: Spécifie la méthode de cadrage à utiliser :
    - "actuel" utilise l'image de référence actuelle.
    - "maximum" (zone de délimitation) ajoute une bordure noire autour de chaque image, selon les besoins, afin qu'aucune partie de l'image ne soit recadrée lors de l'alignement.
    - "minimum" (zone commune) recadre chaque image sur la zone qu'elle a en commun avec toutes les images de la séquence.
    - "centre de gravité" détermine la meilleure position de cadrage en tant que centre de gravité (cog) de toutes les images

en: current
fr: actuel

en: center of gravity
fr: centre de gravité

en: Registration method:
fr: Méthode d'alignement :

en: Register all images from sequence
fr: Aligner toutes les images de la séquence

en: Register selected images only
fr: Aligner seulement les images sélectionnées

en: Registering 0 images of the 0 of the sequence
fr: Aligner 0 images sur 0 de la séquence

en: Select the set of images to be registered:
    
    <b>all</b>: all images of the sequence are used
    
    <b>selected</b>: only use image that have not been unselected from the sequence
    
    <b>FWHM</b>: images with best computed FWHM (star-based registration only)
    
    <b>weighted FWHM</b>: this is an improvement of a simple FWHM. It allows to exclude much more spurious images by using the number of stars detected compared to the reference image (star-based registration only)
    
    <b>roundness</b>: images with best star roundness (star-based registration only)
    
    <b>background</b>: images with lowest background values (star-based registration only)
    
    <b>nb stars</b>: images with best number of stars detected (star-based registration only)
    
    <b>quality</b>: images with best quality (planetary DFT or Kombat registrations)
fr: Sélectionnez le jeu d'images à empiler :
    
    <b>tout</b> : toutes les images de la séquence sont utilisées dans l'empilement
    
    <b>sélectionnées</b> : n'utilise que des images qui n'ont pas été désélectionnées de la séquence
    
    <b>FWHM</b> : images avec le meilleur calcul FWHM (alignement basé sur les étoiles)
    
    <b>FWHM pondérée</b> : c'est une amélioration de la simple FWHM. Cela permet d'exclure plus d'images suspectes en utilisant le nombre d'étoiles détectées par rapport à l'image de référence (alignement basé sur les étoiles)
    
    <b>rondeur</b> : images avec la meilleure rondeur en étoile (alignement basé sur les étoiles)
    
    <b>fond de ciel</b> : images avec les valeurs du fond de ciel les plus faibles (alignement basé sur les étoiles uniquement)
    
    <b>nb étoiles</b> : images avec le meilleur nombre d'étoiles détectées (alignement basé sur les étoiles uniquement)
    
    <b>qualité</b> : images de meilleure qualité (alignements planétaires DFT ou Kombat)

en: all
fr: toutes

en: selected
fr: sélectionnées

en: weighted FWHM
fr: FWHM pondérée

en: roundness
fr: rondeur

en: background
fr: fond du ciel

en: nb stars
fr: nb étoiles

en: quality
fr: qualité

en: Percents of the images of the sequence.
fr: Pourcentage des images de la séquence.

en: Choose between % and k-σ to keep given percentage of images or to compute the allowable threshold using k-σ clipping.
fr: Choisissez entre % et k-σ pour conserver un pourcentage donné d'images ou pour calculer le seuil autorisé à l'aide de l'écrêtage k-σ.

en: Add another filter
fr: Ajouter un autre filtre

en: Select the set of images to be stacked:
    
    <b>all</b>: all images of the sequence are used in the stack
    
    <b>selected</b>: only use image that have not been unselected from the sequence
    
    <b>FWHM</b>: images with best computed FWHM (star-based registration only)
    
    <b>weighted FWHM</b>: this is an improvement of a simple FWHM. It allows to exclude much more spurious images by using the number of stars detected compared to the reference image (star-based registration only)
    
    <b>roundness</b>: images with best star roundness (star-based registration only)
    
    <b>background</b>: images with lowest background values (star-based registration only)
    
    <b>nb stars</b>: images with best number of stars detected (star-based registration only)
    
    <b>quality</b>: images with best quality (planetary DFT or Kombat registrations)
fr: Sélectionnez le jeu d'images à empiler :
    
    <b>tout</b> : toutes les images de la séquence sont utilisées dans l'empilement
    
    <b>sélectionnées</b> : n'utilise que des images qui n'ont pas été désélectionnées de la séquence
    
    <b>FWHM</b> : images avec le meilleur calcul FWHM (alignement basé sur les étoiles)
    
    <b>FWHM pondérée</b> : c'est une amélioration de la simple FWHM. Cela permet d'exclure plus d'images suspectes en utilisant le nombre d'étoiles détectées par rapport à l'image de référence (alignement basé sur les étoiles)
    
    <b>rondeur</b> : images avec la meilleure rondeur en étoile (alignement basé sur les étoiles)
    
    <b>fond de ciel</b> : images avec les valeurs du fond de ciel les plus faibles (alignement basé sur les étoiles uniquement)
    
    <b>nb étoiles</b> : images avec le meilleur nombre d'étoiles détectées (alignement basé sur les étoiles uniquement)
    
    <b>qualité</b> : images de meilleure qualité (alignements planétaires DFT ou Kombat)

en: Remove this filter
fr: Supprimer ce filtre

en: Image selection:
fr: Sélection d'images :

en: Simplified Drizzle x2
fr: Drizzle x2 simplifié

en: Activate the simplified drizzle algorithm for the processing of this sequence. An up-scale (x2) will be applied to the registered frame or during stacking depending on which registration is chosen, that will result in higher resolution images.
    This option is adapted for under-sampled images, i.e, when the telescope focal length is too short for the pixel size. One may consider that the system is under-sampled when FWHM is smaller than 2 pixels.
    The correct name of this method should be super-resolution stacking, but for a more convenient understanding we called it "Simplified Drizzle x2".
    
    WARNING: the counterpart of this technic is that the amount of memory and disk space needed to create and process drizzled images is multiplied by the square of the Drizzle factor.
fr: Active l'algorithme de Drizzle simplifié pour le traitement de cette séquence. Un ré-échantillonnage (x2) est appliqué à l'image pendant l'alignement ou pendant l'empilement selon la méthode d'alignement choisie, ce qui donne des images à plus haute résolution.
    Cette option est adaptée pour les images sous-échantillonnées, c'est-à-dire lorsque la distance focale du télescope est trop courte pour la taille d'un pixel. On peut considérer que le système est sous-échantillonné lorsque la FWHM est inférieure à 2 pixels.
    Le vrai nom de cette méthode devrait être "empilement en super-résolution", mais pour une meilleure compréhension, nous l'avons appelée "Drizzle Simplifié x2".
    
    ATTENTION : la contrepartie de cette technique est que la quantité de mémoire et d'espace disque nécessaire pour créer de telles images est multipliée par le carré du facteur Drizzle.

en: Save transformation in seq file only
fr: Enregistrer la transformation dans le fichier seq uniquement

en: When this box is checked, the transformed images are not saved as a newly registered sequence.
    
    In both cases, the transformation matrices are saved to the sequence file. The registration data can then be inspected and some images unselected, prior to applying the transformations using the Apply Existing Registration method.
fr: Lorsque cette case est cochée, les images transformées ne sont pas sauvegardées comme une séquence nouvellement alignée.
    
    Dans les deux cas, les matrices de transformation sont enregistrées dans le fichier de la séquence. Les données d'alignement peuvent alors être inspectées et certaines images désélectionnées, avant d'appliquer les transformations à l'aide de la méthode Appliquer l'alignement existant.

en: Prefix:
fr: Préfixe :

en: Prefix of the image names resulting from the registration.
fr: Préfixe du nom des images résultantes de l'alignement.

en: Algorithm:
fr: Algorithme :

en: Activates clamping of the Bicubic and Lancsoz4 interpolation algorithms
    
    The main issue of Lanczos and Bicubic interpolation algorithms is the generation of strong undershot artifacts (ringing). These artifacts are caused by the negative lobes of the interpolation functions falling on high contrast edges and isolated bright pixels (like in the stars). This usually only occurs with linear data.
    
    In current Siril implementations, we have included a clamping mechanism that prevents negative interpolated values and ringing artifacts for most images.
fr: Active la contrainte des algorithmes d'interpolation Bicubique et Lancsoz4
    
    Le principal problème des algorithmes d'interpolation Lanczos et Bicubique est la génération de forts artefacts de sous-exposition (anneaux). Ces artefacts sont causés par les lobes négatifs des fonctions d'interpolation qui tombent sur les bords à fort contraste et les pixels brillants isolés (comme dans les étoiles). Cela ne se produit généralement qu'avec des données linéaires.
    
    Dans les implémentations actuelles de Siril, nous avons inclus un mécanisme de contrainte qui empêche les valeurs interpolées négatives et les artefacts d'anneau pour la plupart des images.

en: Accumulate reg. data
fr: Cumul données alignement

en: Check this button if you want the new registration data to be added to the previous one.
    This option is useful when sequence has previously been aligned using a method that does not build a new sequence, but it should be unchecked when the comet/asteroid algorithm is applied several times.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez que les nouvelles données d’alignement soient ajoutées aux précédentes.
    Cette option est utile lorsque la séquence a déjà été alignée à l'aide d'une méthode ne générant pas de nouvelle séquence, mais elle doit être décochée lorsque l'algorithme comète/astéroïde est appliqué plusieurs fois.

en: Go register
fr: Aligner

en: Start the registration process. It will register images in the loaded sequence using the selected method and reference layer (loaded in the 'Image sequences' tab, current sequence name is at the bottom of the window too).
fr: Démarrer le processus d'alignement. Les images vont être alignées en utilisant la méthode sélectionnée et le canal de référence (chargé dans l'onglet 'Séquences d'images', le nom de la séquence courante est lui, visible en bas de la fenêtre également).

en: Output registration:
fr: Sortie d'alignement :

en: Load a sequence first
fr: Charger d'abord une séquence

en: Automatic image registration
fr: Alignement des images automatique

en: Display reference image
fr: Afficher l'image de référence

en: Display the reference image over the current image using a 50% transparency.
    To be enabled, the reference image must have been explicitly set and already displayed once on the selected registration layer.
fr: Affiche l'image de référence sur l'image courante en utilisant une transparence de 50%.
    Pour être activé, l'image de référence doit avoir explicitement été sélectionnée et déjà affichée une fois sur le canal d'alignement sélectionné.

en: Set reference image first
fr: Définir l'image de référence

en: Change this value, using mouse wheel or up and down arrows, to align the image with the reference image on the X axis.
fr: Changer cette valeur, en utilisant la molette de la souris ou les flèches haut et bas afin d'aligner l'image avec l'image de référence le long de l'axe X.

en: X translation:
fr: Translation X :

en: Change this value, using mouse wheel or up and down arrows, to align the image with the reference image on the Y axis.
fr: Changer cette valeur, en utilisant la molette de la souris ou les flèches haut et bas afin d'aligner l'image avec l'image de référence le long de l'axe Y.

en: Y translation:
fr: Translation Y :

en: Set first preview
fr: Définir 1er aperçu

en: Allows a preview area to be displayed just below. After clicking on this button, click on the image to position the preview area's centre
fr: Permet d'afficher une zone d'aperçu juste en dessous. Après avoir cliqué sur ce bouton, cliquer sur l'image pour positionner le centre de la zone de prévisualisation

en: Set second preview
fr: Définir 2d aperçu

en: Manual registration
fr: Alignement manuel

en: Registration is basically aligning the images from a sequence to be able to process them afterwards.
fr: L'alignement est l'étape essentielle avant l'empilement. Elle permet de déterminer les transformations à appliquer pour chaque image.

en: Purple curve: actual plot as configured with X and Y selectors.
    Green curve: sorted values by order of decreasing quality.
    Circle marker: the value for the reference frame.
    Cross marker: the value for the currently loaded frame.
fr: Courbe violette : tracé tel que configuré avec les sélecteurs X et Y.
    Courbe verte : valeurs triées par ordre de qualité décroissante.
    Cercle : la valeur de l'image de référence.
    Croix : la valeur de l'image actuellement chargée.

en: Clear all
fr: Tout effacer

en: Clear all curves displayed in photometry.
fr: Effacer toutes les courbes de photométrie affichées.

en: Clear latest
fr: Effacer la dernière

en: Clear the last curve added in photometry.
fr: Effacer la dernière courbe de photométrie ajoutée.

en: Export to CSV
fr: Exporter en CSV

en: Export displayed plot to a CSV file.
fr: Exporte le graphique affiché vers un fichier CSV.

en: Save Plot
fr: Enregistrer graphique

en: Save current plot to png file
fr: Enregistrer le graphique suivant dans un fichier png

en: legend
fr: légende

en: X:
fr: X :

en: Roundness
fr: Rondeur

en: Background
fr: Fond du ciel

en: # Stars
fr: # Étoiles

en: X Position
fr: Position X

en: Y Position
fr: Position Y

en: Frame
fr: Image

en: Y:
fr: Y :

en: Select which information to display from photometry data.
fr: Sélectionner l'information des données photométriques à afficher.

en: NINA exoplanet
fr: Exoplanètes NINA

en: Process a light curve using the list of stars from the NINA exoplanet plugin
fr: Traiter une courbe de lumière en utilisant la liste d'étoiles du plugin exoplanète NINA

en: Julian Date
fr: Jour julien

en: Select the source of graph information.
fr: Sélectionner la source des informations affichées.

en: Photometry
fr: Photométrie

note: This is the button for plotting variable star graph Plotting light curve
en: Light Curve
fr: Courbe de luminosité

en: Plot a graph of the variable star. The variable star must be analysed in first, then other PSF are applied to references. A maximum of 6 references is allowed. To enable this function, choose 'Magnitude' in the type of displayed graph.
    WARNING: gnuplot must be installed.
fr: Trace le graphique d'une étoile variable. L'étoile variable doit être analysée en premier, puis les autres PSF sont appliquées aux références. Un maximum de 6 références est permis. Afin d'activer cette fonction, choisissez 'Magnitude' comme type de graphique affiché.
    ATTENTION : gnuplot doit être installé.

en: Show all relevant graphs using registration and / or photometry data.
fr: Affichez tous les graphiques pertinents à l'aide des données d'alignement et / ou de photométrie.

en: Plot
fr: Graphique

en: <b>Sum</b>: This is the simplest method.
    Pixel values are added in an image normalized to 32-bit values.
    It increases signal/noise ratio (SNR) as square root of number of images.
    
    <b>Average with rejection</b>: This method is used to reject deviant pixels iteratively.
    Seven methods have been implemented:
    - Percentile Clipping
    - Sigma Clipping
    - MAD Clipping
    - Median Sigma Clipping
    - Winsorized Sigma Clipping
    - Linear Fit Clipping
    - Generalized Extreme Studentized Deviate Test
    After pixel rejection, the mean of the stack is computed.
    
    <b>Median</b>: This method was mostly used for dark/flat/offset stacking although now we recommend the use of average with rejection stacking.
    The median value of the pixels in the stack is computed for each pixel.
    
    <b>Pixel maximum</b>: This case is mainly used to construct long exposure star-trails images.
    Pixels of the image are replaced by pixels at the same coordinates if intensity is greater.
    
    <b>Pixel minimum</b>: This case could be useful to select the area to be cropped after the stack operation.
    Pixels of the image are replaced by pixels at the same coordinates if intensity is lower.
fr: <b>Somme</b> : c'est la méthode la plus simple.
    Les valeurs des pixels sont ajoutées à une nouvelle image normalisée en 32-bit.
    Cela augmente le rapport signal/bruit (SNR) comme la racine carrée du nombre d'images.
    
    <b>Moyenne avec rejet des pixels déviants</b> : cette méthode est utilisée pour rejeter les pixels déviants de façon itérative.
    Sept algorithmes ont été implémentés : 
    - Percentile Clipping
    - Sigma Clipping
    - MAD Clipping
    - Sigma Clipping Médian
    - Winsorized Sigma Clipping
    - Linear Fit Clipping
    - Test de déviation extrême généralisé de Student
    Après le rejet des pixels, la moyenne de la pile est calculée.
    
    <b>Médiane</b> : cette méthode était principalement utilisée pour l'empilement des darks/flats/offsets bien que maintenant nous recommandons l'empilement par moyenne avec rejet.
    La valeur médiane de chaque pile de pixels est calculée.
    
    <b>Pixel maximum</b> : Cet algorithme est principalement utilisé pour construire des images de traînées d'étoiles en longue pose.
    Les pixels de l'image sont remplacés par les pixels aux mêmes coordonnées si l'intensité est plus grande.
    
    <b>Pixel minimum</b> : Cet algorithme est utile pour sélectionner la zone à recadrer avant d'effectuer un autre empilement.
    Les pixels de l'image sont remplacés par les pixels aux mêmes coordonnées si l'intensité est inférieure.

en: Sum stacking
fr: Empilement par somme

en: Average stacking with rejection
fr: Empilement par moyenne avec rejet des pixels déviants

en: Median stacking
fr: Empilement médian

en: Pixel maximum stacking
fr: Empilement du pixel maximum

en: Pixel minimum stacking
fr: Empilement du pixel minimum

en: Method:
fr: Méthode :

en: If one of these items is selected, a normalisation process will be applied to all input images before stacking.
    
    - Normalisation matches the mean background of all input images, then, the normalisation is processed by multiplication or addition. Keep in mind that both processes generally lead to similar results but multiplicative normalisation is prefered for image which will be used for multiplication or division as flat-field.
    
    - Scale matches dispersion by weighting all input images. This tends to improve the signal-to-noise ratio and therefore this is the option used by default with the additive normalisation.
    
    <b>The offset and dark masters should not be processed with normalisation. However, multiplicative normalisation must be used with flat-field frames.</b>
fr: Si un des ces items est sélectionné, un processus de normalisation sera appliqué à toutes les images entrantes, avant l'empilement.
    
    - La normalisation met à niveau le FDC moyen de toutes les images, et, la normalisation est appliquée par multiplication ou addition. Les deux procédés mènent généralement à des résultats similaires, mais la multiplication est préférée pour les images qui sont utilisées pour une multiplication ou division d'image flats.
    
    La mise à l’échelle gère la dispersion en pondérant toutes les images. Cette opération tend à améliorer le rapport signal/bruit et par conséquent cette option est active par défaut avec la normalisation additive.
    
    <b>Les masters offset et dark ne doivent pas être traités avec la normalisation. Cependant, la normalisation multiplicative est recommandée pour les images flats</b>

en: No normalisation
fr: Aucune normalisation

en: Additive with scaling
fr: Additive avec mise à l'échelle

en: Multiplicative with scaling
fr: Multiplicative avec mise à l'échelle

en: Recompute
fr: Recalculer

en: By default, Siril takes the normalisation coefficients from seq file if already computed. However you can force Siril to recompute it before stacking.
fr: Par défaut, Siril prend les coefficients de normalisation à partir du fichier seq s'ils ont déjà été calculés. Cependant vous pouvez forcer Siril à les recalculer avant l'empilement.

en: Faster normalisation
fr: Normalisation rapide

en: By default, Siril uses IKSS estimators of location and scale to compute normalisation. For long sequences, computing these estimators can be quite intensive. For such cases, you can opt in for faster estimators (based on median and median absolute deviation). While less resistant to outliers in each image, they can still give a satisfactory result when compared to no normalization at all.
fr: Par défaut, Siril utilise les estimateurs IKSS de localisation et d'échelle pour calculer la normalisation. Pour les longues séquences, le calcul de ces estimateurs peut être assez intensif. Dans ce cas, vous pouvez opter pour des estimateurs plus rapides (basés sur la médiane et l'écart absolu médian). Bien que moins résistants aux valeurs aberrantes de chaque image, ils peuvent néanmoins donner un résultat satisfaisant par rapport à l'absence totale de normalisation.

en: Normalisation:
fr: Normalisation :

en: Sigma low:
fr: Sigma bas :

en: Sigma high:
fr: Sigma haut :

en: Seven rejection algorithms are available:
    
    <b>Percentile Clipping</b> is a one-step rejection algorithm ideal for small sets of data (up to 6 images).
    
    <b>Sigma Clipping</b> is an iterative algorithm which will reject pixels whose distance from median will be farthest than two given values in sigma units.
    
    <b>MAD Clipping</b> is an iterative algorithm working as Sigma Clipping except that the estimator used is the Median Absolute Deviation (MAD). This is generally used for noisy infrared image processing.
    
    <b>Median Sigma Clipping</b> is the same algorithm except than the rejected pixels are replaced by the median value.
    
    <b>Winsorized Sigma Clipping</b> is very similar to Sigma Clipping method but it uses an algorithm based on Huber's work [1] [2].
    
    <b>Linear Fit Clipping</b> is an algorithm developed by Juan Conejero, main developer of PixInsight [2]. It fits the best straight line (y=ax+b) of the pixel stack and rejects outliers. This algorithm performs very well with large stack and images containing sky gradients with differing spatial distributions and orientations.
    
    The <b>Generalized Extreme Studentized Deviate Test</b> algorithm [3] is a generalization of Grubbs Test that is used to detect one or more outliers in a univariate data set that follows an approximately normal distribution. This algorithm shows excellent performances with large dataset of more 50 images.
    
    [1] Peter J. Huber and E. Ronchetti (2009), Robust Statistics, 2nd Ed., Wiley
    [2] Juan Conejero, ImageIntegration, Pixinsight Tutorial
    [3] Rosner, Bernard (May 1983), Percentage Points for a Generalized ESD Many-Outlier Procedure, Technometrics, 25(2), pp. 165-172
fr: Sept algorithmes de rejet de pixels déviants sont disponibles.
    
    <b>Percentile Clipping</b> est un algorithme de rejet de pixels en une étape, idéal pour les petits ensembles d'images (jusqu'à 6 images).
    
    <b>Sigma Clipping</b> est un algorithme itératif qui rejette les pixels dont la distance à partir de la médiane est plus grande que les deux valeurs données en unité sigma.
    
    <b>MAD Clipping</b> est un algorithme itératif fonctionnant comme le Sigma Clipping, excepté que l’estimateur utilisé est la MAD. C'est généralement utilisé sur le traitement d'images infrarouges très bruitées.
    
    <b>Sigma Clipping Médian</b> est le même algorithme excepté que les pixels rejetés sont remplacés par la valeur médiane de la pile.
    
    <b>Winsorized Sigma Clipping</b> est très similaire à l'algorithme Sigma Clipping mais il utilise un algorithme basé sur les travaux de Huber [1] [2].
    
    <b>Linear Fit Clipping</b> est un algorithme développé par Juan Conejero, principal développeur de PixInsight [2]. Il ajuste la pile via une fonction affine (y=ax+b) et rejette les pixels déviants. Cet algorithme est très performant pour les grands ensembles de données et les images contenant des gradients avec des distributions spatiales et orientations différentes.
    
    L'algorithme de <b>Test de Déviation Extrême généralisé de Student</b> [3] est une généralisation du test de Grubbs qui est utilisé pour détecter une ou plusieurs valeurs aberrantes dans un ensemble de données univarié qui suit une distribution approximativement normale. Cet algorithme montre d'excellentes performances avec un grand ensemble de données de plus de 50 images.
    
    [1] Peter J. Huber and E. Ronchetti (2009), Robust Statistics, 2nd Ed., Wiley
    [2] Juan Conejero, ImageIntegration, Pixinsight Tutorial
    [3] Rosner, Bernard (May 1983), Percentage Points for a Generalized ESD Many-Outlier Procedure, Technometrics, 25(2), pp. 165-172

en: No rejection
fr: Aucun rejet

en: Median Sigma Clipping
fr: Sigma Clipping Médian

en: Generalized Extreme Studentized Deviate Test
fr: Test de déviation extrême généralisé de Student

en: Four methods of weighting are available:
    
    <b>Number of stars</b> weights individual frames based on number of stars computed during registration step.
    
    <b>Weighted FWHM</b> weights individual frames based on wFWHM computed during registration step.
    
    <b>Noise</b> weights individual frames based on background noise values.
    
    <b>Number of images</b> weights individual frames based on their integration time.
fr: Quatre méthodes de pondération sont disponibles :
    
    <b>Nombre d'étoiles</b> pondère les images individuelles en fonction du nombre d'étoiles calculé lors de l'étape d'alignement.
    
    La <b>FWHM pondérée</b> pondère les images individuelles en fonction de la wFWHM calculée lors de l'étape d'alignement.
    
    <b>Bruit</b> pondère les images individuelles en fonction des valeurs de bruit de fond.
    
    <b>Le nombre d'images</b> pondère les images individuelles en fonction de leur temps d'intégration.

en: Number of stars
fr: Nombre d'étoiles

en: Weighted FWHM
fr: FWHM pondérée

en: Noise
fr: Bruit

en: Number of images
fr: Nombre d'image

en: Weighting:
fr: Pondération :

en: Create rejection maps
fr: Créer cartes de rejet

en: Compute and create rejection maps during stacking. These are images showing how many images were rejected for each pixel of the result image, divided by the number of stacked images.
fr: Calculez et créez des cartes de rejet pendant l'empilement. Ce sont des images montrant combien d'images ont été rejetées pour chaque pixel de l'image résultante, divisé par le nombre d'images empilées.

en: Merge L+H
fr: Fusionner B+H

en: Create only one rejection map that will be the sum of the low and high maps
fr: Créez une seule carte de rejet qui sera la somme des cartes de rejet bas et haut

en: Pixel rejection:
fr: Rejet des pixels :

en: Stacking 0 images of the 0 of the sequence
fr: Empiler 0 images sur 0 de la séquence

en: Image rejection:
fr: Rejet des images :

en: Sequence stacking
fr: Empilement de la séquence

en: Output Normalisation
fr: Normalisation en sortie

en: If you check this button, the final image will be normalized in the [0, 1] range if you work in 32-bit format precision, or in [0, 65535] otherwise.
    
    WARNING: This option should not be checked for master stacking.
fr: Si vous cochez ce bouton, l'image finale sera normalisée dans la plage [0, 1] si vous travaillez en précision 32 bits, ou dans [0, 65535] sinon.
    
    ATTENTION : cette option ne doit pas être cochée pour l'empilement des fichiers maîtres.

en: RGB equalization
fr: Égalisation RVB

en: If you check this button, the channels in the final image will be equalized (color images only).
    
    WARNING: This option should not be checked for master stacking.
fr: Si vous cochez ce bouton, les canaux de l'image finale seront égalisés (images couleur uniquement).
    
    ATTENTION : Cette option ne doit pas être cochée pour l'empilement des masters.

note: Must be short
en: Save in:
fr: Enregistrer dans :

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Overwrite file without notice if it already exists.
fr: Écraser le fichier sans notification s'il existe déjà.

en: Start stacking
fr: Débute l'empilement

en: Start stacking the current sequence of images, using the method and other information provided above.
fr: Débuter l'empilement de la séquence en utilisant la méthode et les autres informations fournies précédemment.

en: Stacking result
fr: Résultat d'empilement

en: Stacking of images, either summing, median, mean with rejection or pixel minimum/maximum.
fr: Empilement des images, soit par somme, médiane, moyenne avec rejet ou pixel minimum/maximum.

en: Siril output window, displays messages about what has been done and in response to command inputs.
fr: Fenêtre de sortie de Siril, affiche les messages sur ce qui a été fait en réponse aux commandes ou opérations diverses.

en: Export the log
fr: Exporter les logs

en: Clear the log
fr: Effacer les logs

en: This tab shows the Siril logs.
fr: Cet onglet présente les logs de Siril.

en: Input command. Typing "help" here will bring the list of supported commands.
fr: Console Siril. Taper "help" ici donne la liste des commandes supportées.

en: Type "help" for the list of supported commands
fr: Taper "help" pour avoir la liste des commandes supportées

en: Displays manual of the command written in the console.
fr: Affiche le manuel des commandes écrites dans la console.

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop running processes
fr: Arrêter le processus en cours

en: Command line
fr: Ligne de commande

en: Ready.
fr: Prêt.

en: Hide the control panel to show only the image panel (toggle).
fr: Masquez le panneau de contrôle pour afficher uniquement le l'image.

en: Click to Set the name of the item to clipboard (green-ed label)
fr: Cliquez pour définir le nom de l'élément dans le presse-papiers (étiquette verte)

en: Sequence:
fr: Séquence :

en: cut
fr: tronquer

en: Instead of keeping pixels with values above the &quot;hi&quot; value white, put them in black to see in which part of the image the threshold is exceeded.
fr: Au lieu de garder les pixels avec des valeurs supérieures à la valeur blanche &quot;hi&quot;, ces derniers sont mis à 0 (noir) pour voir quelle partie de l'image dépasse le seuil.

en: Instead of keeping pixels with values above the "hi" value white, put them in black to see in which part of the image the threshold is exceeded.
fr: Au lieu de garder les pixels avec des valeurs supérieures à la valeur blanche "hi", ces derniers sont mis à 0 (noir) pour voir quelle partie de l'image dépasse le seuil.

en: High value
fr: Valeur haute

en: Low value
fr: Valeur basse

en: User
fr: Utilisateur

en: Display mode: this list presents all the visual modes available in Siril.
    
    <b>WARNING: only Linear mode shows the real pixel values (when vizualisation sliders are at min and max positions). Other modes are only conveniant way to display your data. Stretch your histogram before to work on an external tool.</b>
fr: Mode d'affichage : cette liste présente tous les modes de visualisation disponibles dans Siril.
    
    <b> Attention : seul le mode linéaire affiche les valeurs réelles des pixels (lorsque les curseurs de visualisation sont aux positions min et max). Les autres modes ne sont qu'un moyen pratique d'afficher vos données. Étirez votre histogramme avant de travailler sur un outil externe. </b>

en: Chain/unchain channels in autostretch viewer mode.
fr: Lier/délier les canaux en mode de visualisation auto-ajustement.

en: Switch to normal and negative view
fr: Basculer en vue négative

en: Switch to normal and rainbow colormap (false color rendering)
fr: Basculer en vue fausse couleur

en: Show object names if WCS information is available
fr: Afficher les noms d'objets si les informations WCS sont disponibles

en: Show celestial grid if WCS information is available
fr: Afficher la grille céleste si les informations WCS sont disponibles

en: Switch to PSF/photometry mode. If a sequence is loaded, a right click on the displayed image applies the PSF/Photometry on the whole sequence.
fr: Passez en mode PSF/photométrie. Si une séquence est chargée, un clic droit sur l'image affichée applique le PSF/Photométrie sur toute la séquence.

en: Shrink the image
fr: Réduit l'image

en: Enlarge the image
fr: Agrandit l'image

en: Fit the image to the window
fr: Ajuster l'image à la fenêtre

en: Show the image at its normal size
fr: Afficher l'image à sa taille normale

en: Horizontal mirror
fr: Miroir horizontal

en: Vertical mirror
fr: Miroir vertical

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open an image or a SER/AVI sequence
fr: Ouvrir une image ou une séquence SER/AVI

en: Open recent images (only FITS and SER files)
fr: Ouvrir les documents récents (seulement les fichiers FITS et SER)

en: Change current working directory
fr: Modifier le répertoire de travail

en: Start livestacking session
fr: Démarrer une session de livestacking

en: Menu of the image processing tools. It contains all suitable functions for image enhancement.
fr: Menu des outils de traitement d'images. Il contient toutes les fonctions appropriées pour l'amélioration de l'image.

en: Image Processing
fr: Traitement de l'image

en: Menu of the script files. This menu appears only when the script paths defined in the preferences are set to the existing script folders.
fr: Menu des fichiers de script. Ce menu apparaît uniquement lorsque les chemins de script définis dans les préférences pointent sur des dossiers de scripts existants.

en: Bit-depth select button
fr: Bouton de sélection de la profondeur de bits

en: Save the current FITS image
fr: Enregistre l'image courante FITS

en: Save the current image in a different name
fr: Enregistre l'image courante sous un nom différent

en: Take a snapshot of your displayed image.
fr: Prenez un instantané de votre image affichée.

en: Set number of threads manually.
    WARNING: Reducing the number of allowed processors too much will degrade performances.
fr: Définir le nombre de fils d'exécution manuellement.
    ATTENTION : Réduire le nombre de processeurs utilisés pour les calculs dégrade les performances.

en: Displays the amount of used RAM memory by Siril.
fr: Affiche la quantité de mémoire RAM utilisée par Siril.

en: Displays the amount of disk space available on the file system containing the working directory.
fr: Affiche la quantité d'espace disque disponible sur le système de fichiers contenant le répertoire de travail.

[ctx: GUI]
note: Must be short !!
en: Disk Space: N/A
fr: Disque : N/A

en: More details...
fr: Plus de détails...

en: A set of three color calibration factors will be computed and multiplied with every color channel.
    The Background Neutralization should be applied before this operation.
fr: Un jeu de trois coefficients d'étalonnage des couleurs va être déterminé et multiplié avec chaque canal de couleur.
    La neutralisation du fond de ciel doit être appliqué avant cette opération.

en: Background Neutralization
fr: Neutralisation du fond du ciel

en: Background Neutralization will compute the mean of each color channel and will equalize the sky background in a neutral grey.
    This step should be run before any attempt of color calibration.
fr: La neutralisation du fond du ciel calcul la moyenne de chaque canal et égalise le fond de ciel dans un gris neutre.
    Cette étape doit être exécutée avant toute tentative d'étalonnage des couleurs.

en: Background reference
fr: Référence de fond du ciel

en: Manual White Balance
fr: Balance des blancs manuelle

en: By clicking on this option, you will use your own color calibration factors. This option is disabled by default.
fr: En cliquant sur cette option, vous utiliserez vos propres coefficients d'étalonnage. Cette option est désactivée par défaut.

en: x coordinate of the start of the white reference selection
fr: coordonnées x du début de la sélection de la référence des blancs

en: y coordinate of the start of the white reference selection
fr: coordonnées y du début de la sélection de la référence des blancs

en: Width of the white reference selection
fr: Largeur de la sélection de la référence des blancs

en: Height of the white reference selection
fr: Hauteur de la sélection de la référence des blancs

en: You should specify a selection that represents an average of suitable white reference.
    If the selection is empty, the whole image will be used as reference.
fr: Vous devez sélectionner une zone qui représente une référence blanche moyenne appropriée.
    Si la sélection est vide, l'image entière sera utilisée comme référence.

en: Lower rejection bound for white selection. Pixels below this value are not taken into account. Black pixels are always excluded from computation.
fr: Limite basse du rejet des pixels de la sélection. Les pixels en deçà de cette valeur ne sont pas pris en compte. Les pixels noirs sont toujours exclus des calculs.

en: Upper rejection bound for white selection. Pixels above this value are not taken into account. Saturated pixels are always excluded from computation.
fr: Limite haute du rejet des pixels de la sélection. Les pixels au dessus de cette valeur ne sont pas pris en compte. Les pixels saturés sont toujours exclus des calculs.

en: Lower limit:
fr: Limite basse :

en: Upper limit:
fr: Limite haute :

en: White reference
fr: Référence des blancs

en: FITS/SER debayer
fr: Dématriçage FITS/SER

en: Bayer information from file's header if available
fr: Informations de Bayer à partir de l'entête du fichier si disponible

en: If this box is checked, Siril will automatically apply the Bayer pattern found in the file's header as well as X and Y Bayer offsets. If the result looks wrong uncheck this box and choose manually your pattern in the Debayer box below.
    If unchecked, the Bayer pattern given below will be used instead. Warning: to allow SER files converted from films to be demosaiced, monochrome SER will be forced as CFA with the configured pattern.
fr: Si cette case est cochée, Siril appliquera automatiquement le motif Bayer trouvé dans l'en-tête du fichier ainsi que les décalages X et Y de Bayer. Si le résultat ne semble pas bon, décochez cette case et choisissez manuellement votre motif dans la case Debayer ci-dessous.
    Si cette case n'est pas cochée, le modèle Bayer donné ci-dessous sera utilisé à la place. Attention : pour permettre aux fichiers SER convertis à partir de films d'être dématricés, les SER monochromes seront forcés comme CFA avec le motif configuré.

en: Debayer FITS files in top-down if no explicit keywords found
fr: Dématricer les fichiers FITS de haut en bas si aucun mot clé explicite n'a été trouvé

en: Siril read FITS data in the bottom-up orientation but a lot of capture software do not meet this specification. If data are stored in top-down orientation (as they usual do), you need to check this box in order to debayer the file in the right orientation.
fr: Siril lit les données FITS dans le sens ascendant mais de nombreux logiciels de capture ne répondent pas à cette spécification. Si les données sont stockées dans une orientation descendante (comme elles le font habituellement), vous devez cocher cette case afin de débayer le fichier dans la bonne orientation.

en: Due to algorithm constraints more complex demosaicing algorithms cannot be used in the rejection stacking. Our tests also showed that there is no gain in quaity when many images are used, while processing time increases 20-fold.
fr: En raison de contraintes d’algorithme, des algorithmes de dématriçage plus complexes ne peuvent pas être utilisés dans l’empilement de rejet. Nos tests ont également montré qu'il n'y a aucun gain de qualité lorsque de nombreuses images sont utilisées, alors que le temps de traitement est multiplié par 20.

en: Warning: For SER on-the-fly demosaicing, the RCD algorithm is always used.
fr: Attention : Pour le dématriçage à la volée des SER, l'algorithme RCD est toujours utilisé.

en: Select your camera's Bayer pattern.
fr: Sélectionner le motif de Bayer du capteur.

en: Bayer/mosaic pattern:
fr: Motif de Bayer :

en: Select an interpolation method to perform demosaicing.
fr: Sélectionner une méthode d'interpolation pour exécuter le dématriçage.

en: Debayer interpolation:
fr: Interpolation de dématriçage :

en: Select an interpolation method to perform demosaicing.
    
    * <b>Fast Debayer</b> is the fastest algorithm available in Siril. However, other algorithms listed below are often quite better.
    * <b>VNG4</b>, Threshold-Based Variable Number of Gradients, works on a 5x5 pixel neighborhood around each source pixel. It is a very good algorithm for flat areas of the image (like sky background) but produces artifacts in high contrast areas (like stars).
    * <b>AHD</b>, Adaptive Homogeneity-Directed, is another well known debayer algorithm. However it usually shows artefacts in the background and bad star shapes.
    * <b>AMaZE</b>, Aliasing Minimization and Zipper Elimination, is an algorithm that gives good results specially on low noise captures.
    * <b>DCB</b>, Double Corrected Bilinear, a more recent algorithm, can show some artifacts in the background like AHD.
    * <b>HPHD</b>, Heterogeneity-Projection Hard-Decision, is an old algorithm giving some nice results but that is quite slow.
    * <b>IGV</b> and <b>LMMSE</b> are very good when working with very noisy images. However, IGV tends to lose some chromatic information, while LMMSE is one of the most computational expensive demosaicers and needs a lot of memory.
    * <b>RCD</b>, Ratio Corrected Demosaicing, intends to smooth the colour correction errors that are common in many other interpolation methods. It does an excellent job for round edges, for example stars, and is therefore the default algorithm used in Siril.
    
    For the XTRANS sensor, a special algorithm called <b>Markesteijn</b> is used regardless of the method selected in the preferences.
fr: Sélectionnez une méthode d'interpolation pour effectuer le dématriçage. 
     
    * <b>Dématriçage rapide</b> est l'algorithme le plus rapide disponible dans Siril. Cependant, les autres algorithmes répertoriés ci-dessous sont souvent bien meilleurs. 
    * <b>VNG4</b>, Threshold-Based Variable Number of Gradients, fonctionne sur un voisinage de 5x5 pixels autour de chaque pixel source. C'est un très bon algorithme pour les zones planes de l'image (comme le fond de ciel) mais produit des artefacts dans les zones à contraste élevé (comme les étoiles). 
    * <b>AHD</b>, Adaptive Homogeneity-Directed, est un autre algorithme de dématriçage bien connu. Cependant, il montre généralement des artefacts en arrière-plan et de mauvaises formes d'étoiles. 
    * <b>AMaZE</b>, Aliasing Minimization and Zipper Elimination, est un algorithme qui donne de bons résultats, en particulier sur les captures à faible bruit.
    * <b>DCB</b>, Double Corrected Bilinear, un algorithme plus récent, peut montrer des artefacts en arrière-plan comme AHD. 
    * <b>HPHD</b>, Heterogeneity-Projection Hard-Decision, est un ancien algorithme donnant de bons résultats mais qui est assez lent. 
    * <b>IGV</b> et <b> LMMSE </b> sont très bons lorsque vous travaillez avec des images contenant beaucoup de bruits. Cependant, IGV a tendance à perdre certaines informations chromatiques, tandis que LMMSE est l'un des algorithmes les plus coûteux en calcul et a besoin de beaucoup de mémoire. 
    * <b>RCD</b>, Ratio Corrected Demosaicing, vise à lisser les erreurs de correction des couleurs qui sont courantes dans de nombreuses autres méthodes d'interpolation. Il fait un excellent travail pour les bords arrondis, par exemple les étoiles, et est donc l'algorithme par défaut utilisé dans Siril. 
     
    Pour le capteur XTRANS, un algorithme spécial appelé <b>Markesteijn</b> est utilisé quelle que soit la méthode sélectionnée dans les préférences.

en: Fast Debayer
fr: Dématriçage rapide

en: X offset:
fr: Décalage en X :

en: Y offset:
fr: Décalage en Y :

en: X offset of Bayer array.
fr: Décalage en X de la matrice de Bayer.

en: Y offset of Bayer array.
fr: Décalage en Y de la matrice de Bayer.

en: Number of passes for the X-Trans
    Markesteijn demosaicing algorithm, 1 is the default, 3 may be slightly better but slower.
fr: Nombre de passages pour l'algorithme de démosaïquage X-Trans
    Markesteijn, 1 est la valeur par défaut, 3 peut être légèrement meilleur mais plus lent.

en: X-Trans demosaicing quality
fr: Qualité de dématriçage X-Trans

en: FITS/SER Debayer
fr: Dématriçage FITS/SER

en: FITS options
fr: Options FITS

en: Choose the type of extension used by Siril. By default it is .fit.
fr: Choisissez le type de l'extension utilisé dans Siril. Par défaut il s'agit de .fit.

en: Extension:
fr: Extension :

en: Choose the type of FITS that will be used by default. 32-bit floating point is the format giving the best precision, however it takes twice as much disk space than unsigned 16-bit integers. All processing tool will work with the chosen format except the RGB compositing tool that always will convert images in 32-bit.
fr: Choisissez le type de FITS qui sera utilisé par défaut. Le format 32 bits à virgule flottante est le format offrant la meilleure précision, mais cela prend deux fois plus d'espace disque que les entiers 16 bits non signés. Tous les outils de traitement fonctionneront avec le format choisi à l'exception de l'outil de composition RVB qui convertira toujours les images en 32 bits.

en: Default Type:
fr: Type par défaut :

en: Allow FITS cubes to have images of different sizes
fr: Permettre aux cubes FITS d'avoir des images de différentes tailles

en: This can be useful to open scientific FITS files that were not created by Siril and that contain multiple images of different dimensions, which would otherwise considered as invalid Siril FITSEQ files.
fr: Cela peut être utile pour ouvrir des fichiers FITS scientifiques qui n'ont pas été créés par Siril et qui contiennent plusieurs images de dimensions différentes, qui seraient autrement considérées comme des fichiers FITSEQ Siril invalides.

en: <b>FITS Format</b>
fr: <b>Format FITS</b>

en: Enable Aladin compatibility (CTYPE3 = 'RGB ')
fr: Activer la compatibilité Aladin (CTYPE3 = 'RGB ')

en: Aladin considers a 3D FITS cube as a RGB image (Red, Blue and Green components) if the FITS keyword CTYPE3 = 'RGB ' is specified in the header. In this case any BITPIX value are supported. Without the FITS keyword CTYPE3 = 'RGB ' set, only FITS cube with 3 frames sharing the same dimension and with a BITPIX=8 will be automatically detected as RGB FITS.
fr: Aladin considère un FITS cube 3D comme une image RVB (composants rouge, bleu et vert) si le mot clé FITS CTYPE3 = 'RVB ' est spécifié dans l'en-tête. Dans ce cas, toutes les valeurs BITPIX sont prises en charge. Sans le mot clé FITS CTYPE3 = 'RGB', seul un FITS cube avec 3 images partageant la même dimension et avec un BITPIX = 8 sera automatiquement détecté comme RGB FITS.

en: Update pixel size of binned image
fr: Mise à jour de la taille des pixels de l'image binnée

en: Used for image sampling computation, pixel size can be given in two different ways: the real pixel size is given but has to be multiplied by the binning (checked), the already multiplied pixel size is given (unchecked).
    It depends on the acquistion software used to create the FITS.
fr: Utilisée pour le calcul de l'échantillonnage de l'image, la taille du pixel peut être donnée de deux manières différentes : la taille réelle du pixel est donnée mais doit être multipliée par le binning (coché), la taille du pixel déjà multipliée est donnée (non coché).
    Cela dépend du logiciel d'acquisition utilisé pour créer le FITS.

en: <b>FITS Header</b>
fr: <b>Entête FITS</b>

en: Enabled
fr: Activé

en: While floating-point format images may be losslessly compressed (using gzip, since Rice only compresses integer arrays), these images often do not compress very well because the pixel values are too noisy; the less significant bits in the mantissa of the pixel values effectively contain incompressible random bit patterns. In order to achieve higher compression, one needs to remove some of this noise, but without losing the useful information content. If it is too large, one undersamples the pixel values resulting in a loss of information in the image. If it is too small, however, it preserves too much of the noise (or even amplifies the noise) in the pixel values, resulting in poor compression.
fr: Bien que les images en virgule flottante puissent être compressées sans perte (à l'aide de gzip, puisque Rice ne compresse que les tableaux d'entiers), ces images ne se compressent souvent pas très bien parce que les valeurs des pixels sont trop bruitées ; les bits de poids faible de la mantisse des valeurs des pixels contiennent en effet des motifs de bits aléatoires incompressibles. Pour obtenir une meilleure compression, il faut supprimer une partie de ce bruit, mais sans perdre l'information utile qu'il contient. Si elle est trop grande, on sous-échantillonne les valeurs des pixels, ce qui entraîne une perte d'informations dans l'image. En revanche, s'il est trop petit, il préserve une trop grande partie du bruit (voire l'amplifie) dans les valeurs des pixels, ce qui se traduit par une mauvaise compression.

en: Select an algorithm method for FITS compression:
    
    * <b>Rice</b>: The Rice algorithm is simple and very fast
    * <b>GZIP 1</b>: The gzip algorithm is used to compress and uncompress the image pixels. Gzip is the compression algorithm used in the free GNU software utility of the same name.
    * <b>GZIP 2</b>: The bytes in the array of image pixel values are shuffled into decreasing order of significance before being compressed with the gzip algorithm. This is usually especially effective when compressing floating-point arrays.
fr: Sélectionnez une méthode d'algorithme pour la compression FITS :
    
    * <b>Rice</b> : L'algorithme Rice est simple et très rapide
    * <b>GZIP 1</b> : l'algorithme gzip est utilisé pour compresser et décompresser les pixels de l'image. Gzip est l'algorithme de compression utilisé dans l'utilitaire gratuit GNU du même nom.
    * <b>GZIP 2</b> : les octets du tableau de valeurs de pixels d'image sont mélangés dans un ordre décroissant d'importance avant d'être compressés avec l'algorithme gzip. Cela est généralement particulièrement efficace lors de la compression de tableaux à virgule flottante.

en: Method
fr: Méthode

en: Quantization level
fr: Niveau de quantification

en: Tile dimensions
fr: Dimension de la tuile

en: HCompress scale factor
fr: Facteur d'échelle HCompress

en: The integer scale parameter determines the amount of compression. Scale = 0 or 1 leads to lossless compression. If the scale factor is greater than 1 then the compression is lossy. For astronomical images, lossless compression is generally rather ineffective because the images have a good deal of noise, which is inherently incompressible. However, if some of this noise is discarded then the images compress very well. The scale factor determines how much of the noise is discarded. Setting scale to 2 times sigma, the RMS noise in the image, usually results in compression by about a factor of 10 (i.e. the compressed image requires about 1.5 bits/pixel), while producing a decompressed image that is nearly indistinguishable from the original.
fr: Le paramètre d'échelle détermine la quantité de compression. L'échelle = 0 ou 1 entraîne une compression sans perte. Si le facteur d'échelle est supérieur à 1, la compression est avec perte. Pour les images astronomiques, la compression sans perte est généralement plutôt inefficace car les images ont beaucoup de bruit, qui est intrinsèquement incompressible. Cependant, si une partie de ce bruit est éliminée, les images se compressent très bien. Le facteur d'échelle détermine la quantité de bruit rejetée. Régler l'échelle à 2 fois sigma, le bruit RMS dans l'image, entraîne généralement une compression d'environ 10 (c'est-à-dire que l'image compressée nécessite environ 1,5 bits / pixel), tout en produisant une image décompressée qui est presque impossible à distinguer de l'original.

en: <b>FITS Compression</b>
fr: <b>Compression FITS</b>

en: FITS Options
fr: Options FITS

en: Astrometry
fr: Astrométrie

en: Purge Solar Sys
    user Catalog
fr: Purger le Catalogue
    Système Solaire

en: Purge the SOLAR SYSTEM user catalog by deleting the file. The operation cannot be undone
fr: Purgez le catalogue utilisateur du SYSTÈME SOLAIRE en supprimant le fichier. L'opération ne peut pas être annulée

en: Purge Deep Sky
    user Catalog
fr: Purger le Catalogue
    Ciel profond

en: Purge the DEEP SKY user catalog by deleting the file. The operation cannot be undone
fr: Purger le catalogue CIEL PROFOND en supprimant le fichier. L'opération ne peut pas être annulée

en: Choose the position of the compass being displayed with the celestial grid.
fr: Choisissez la position de la boussole affichée avec la grille céleste.

en: Center
fr: Centre

en: Top-left
fr: En haut à gauche

en: Top-right
fr: En haut à droite

en: Bottom-left
fr: En bas à gauche

en: Bottom-right
fr: En bas à droite

en: Compass
fr: Boussole

en: <b>Formalism 1</b>: It encodes Mij in so called PCi_j keywords and scale factor Si are the values of the CDELTi keywords from the FITS header. It is obvious that the value of CDELT should not be 0.0.
    
    <b>Formalism 2</b>: If the matrix and scaling are combined we get for the intermediate WORLD COORDINATE Xi:
    
                   Xi = Sigma_j=1^N (Si*Mij)(Pj-Rj)
    
    FITS keywords CDi_j encodes the product Si*Mij. The units of xi are given by FITS keyword CTYPEi.
fr: <b>Formalisme 1</b> : Il code Mij en mots-clés PCi_j et le facteur d'échelle Si sont les valeurs des mots-clés CDELTi de l'en-tête FITS. Bien sûr la valeur de CDELT ne doit pas être nulle.
    
    <b>Formalisme 2</b> : Si la matrice et l'échelle sont combinées, nous obtenons pour le WORLD COORDINATE Xi intermédiaire :
    
                    Xi = Sigma_j=1^N (Si*Mij)(Pj-Rj)
    
    Mots-clés FITS CDi_j encode le produit Si*Mij. Les unités de xi sont données par le mot-clé FITS CTYPEi.

en: Formalism 2 (CD keywords)
fr: Formalisme 2 (mots clés CD)

en: Formalism 1 (PC keywords)
fr: Formalisme 1 (mots clés PC)

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>namedstars.dat</b>: the brightest stars, all of them have names.
fr: Ces quatre catalogues de KStars sont utilisés pour la résolution de plaques et l'astrométrie.
    
    <b>namedstars.dat</b> : les étoiles les plus brillantes, toutes ont des noms.

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>unnamedstars.dat</b>: also bright stars, but down to magnitude 8
fr: Ces quatre catalogues de KStars sont utilisés pour la résolution de plaques et l'astrométrie.
    
    <b>namedstars.dat</b> : aussi des étoiles brillantes, mais jusqu'à la magnitude 8

en: Specify the location of the namedstars.dat star catalogue on your system.
fr: Indiquez l'emplacement du catalogue d'étoiles namedstars.dat sur votre système.

en: Specify the location of the unnamedstars.dat star catalogue on your system.
fr: Indiquez l'emplacement du catalogue d'étoiles unnamedstars.dat sur votre système.

en: Specify the location of the deepstars.dat star catalogue on your system.
fr: Indiquez l'emplacement du catalogue d'étoiles deepstars.dat sur votre système.

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>deepstars.dat</b>: fainter stars extracted from The Tycho-2 Catalogue of the 2.5 Million Brightest Stars, down to magnitude 12.5
fr: Ces quatre catalogues de KStars sont utilisés pour la résolution astrométrique.
    
    <b>deepstars.dat</b> : étoiles plus faibles extraites du catalogue Tycho-2 des 2,5 millions d'étoiles les plus brillantes, jusqu'à la magnitude 12,5

en: Specify the location of the USNO-NOMAD-1e8.dat star catalogue on your system.
fr: Indiquez l'emplacement du catalogue d'étoiles USNO-NOMAD-1e8.dat sur votre système.

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>USNO-NOMAD-1e8.dat</b>: an extract of the huge NOMAD catalogue limited to B-V photometric information and star proper motion in a compact binary form, down to magnitude 18.
fr: Ces quatre catalogues de KStars sont utilisés pour la résolution astrométrique.
    
    <b>USNO-NOMAD-1e8.dat</b> : un extrait de l'énorme catalogue NOMAD limité aux informations photométriques B-V et au mouvement propre des étoiles sous forme de binaire compact, jusqu'à la magnitude 18.

en: <b>Local Star Catalogues</b> (<a href="https://free-astro.org/index.php?title=Siril:Star_Catalogues">more info</a>)
fr: <b>Catalogues local d'étoiles</b> (<a href="https://free-astro.org/index.php?title=Siril:Star_Catalogues">plus d'infos</a>)

en: Update default focal length and pixel size from the result
fr: Mettre à jour la longueur focale et la taille de pixel par défaut à partir du résultat

en: When an astrometric solution is found, the computed focal length and input pixel size are stored in the settings as default values for images that don't have the corresponding medatada.
fr: Lorsqu'une solution astrométrique est trouvée, la distance focale calculée et la taille des pixels d'entrée sont stockées dans les paramètres comme valeurs par défaut pour les images qui n'ont pas la meta-donnée correspondante.

en: General Platesolving
fr: Résolution astrométrique générale

en: Degrees of the polynomial correction:
fr: Degrés de la correction polynomiale :

en: Sampling tolerance (%):
fr: Tolérance d'échantillonnage (%) :

en: Percent below and above the expected sampling to allow. Given sampling is multiplied or divided by 1 + this / 100.
fr: Pourcentage en dessous et au-dessus de l'échantillonnage prévu à autoriser. L'échantillonnage donné est multiplié ou divisé par 1 + ceci / 100.

en: Allowed search radius around the target coordinates for the solve (degrees). Unused for blind (no target passed) solves.
fr: Rayon de recherche autorisé autour des coordonnées de la cible pour la résolution (degrés). Inutilisé pour les résolutions aveugles (aucune cible passée).

en: Target radius (degree)
fr: Rayon de la cible (degré)

en: Do not delete .xyls FITS tables
fr: Ne pas supprimer les tables FITS .xyls

en: The list of stars is passed to solve-field as a FITS table, check this to keep the file in the working directory.
fr: La liste d'étoiles est passée à solve-field comme une table FITS, cochez cette case pour garder le fichier dans le répertoire de travail.

en: Do not delete .wcs result files
fr: Ne pas supprimer les fichiers de résultats .wcs

en: The results from solve-field are stored in a FITS header with a file name ending in .wcs. Check this to not remove this file.
fr: Les résultats de solve-field sont stockés dans un en-tête FITS avec un nom de fichier se terminant par .wcs. Cochez cette case pour ne pas supprimer ce fichier.

en: Maximum seconds to try solving:
fr: Maximum de secondes pour essayer de résoudre l'image :

en: Allowed time for the solve for each catalog file. It can be used as the total solve time only if solve-field is configured to do so in its configuration file.
fr: Temps autorisé pour la résolution pour chaque fichier de catalogue. Il peut être utilisé comme le temps total de résolution seulement si solve-field est configuré pour le faire dans son fichier de configuration.

en: Astrometry.net can use a polynomial correction (SIP) to work with optical aberrations, this is the order of the polynomial model. 0 disables it.
fr: Astrometry.net peut utiliser une correction polynomiale (SIP) pour travailler avec les aberrations optiques, c'est l'ordre du modèle polynomial. 0 le désactive.

en: Location of local astrometry.net solver
fr: Emplacement du solveur local d'astrometry.net

en: Select astrometry.net location.
    On UNIX-based systems, it is generally in the PATH variable and not necessary.
    On Windows, you must point to the location of cygwin_ansvr folder only if not installed in %LOCALAPPDATA%.
fr: Sélectionnez l'emplacement de astrometry.net.
    Sur les systèmes basés sur UNIX, il est généralement dans la variable PATH et n'est pas nécessaire.
    Sous Windows, vous devez indiquer l'emplacement du dossier cygwin_ansvr uniquement s'il n'est pas installé dans %LOCALAPPDATA%.

en: Select astrometry.net installation directory
fr: Sélectionnez le répertoire d'installation d'astrometry.net

en: Show solve-field output
fr: Afficher la sortie de la commande solve-field

en: Show the output of solve-field, the astrometry.net local solver, in the main Siril log.
fr: Afficher la sortie de solve-field, le solveur local d'astrometry.net, dans la console principale de Siril.

en: Astrometry.net Platesolving
fr: Résolution astrométrique par Astrometry.net

en: Pre-processing
fr: Pré-traitement

en: Use it as default
fr: Utiliser par défaut

en: Use the chosen master as default file in the Calibration tab
fr: Utiliser le fichier choisi comme fichier maître par défaut dans l'onglet de calibration

en: Master-flat:
fr: Master-flat :

en: Master-bias:
fr: Master-bias :

en: Master-dark:
fr: Master-dark :

en: Instead of an image, you can also specify a uniform level to be subtracted, starting with an "=" sign, such as =256 or =64*$OFFSET
fr: Au lieu d'une image, vous pouvez également spécifier un niveau uniforme à soustraire, en commençant par un signe "=", tel que =256 ou =64*$OFFSET

en: Choose a master-bias that can be used as generic master-bias by clicking on the button "Use it as default"
fr: Choisissez un fichier maître offset qui peut être utilisé comme master-bias générique en cliquant sur le bouton "Utiliser par défaut"

en: Choose a master-dark that can be used as generic master-dark by clicking on the button "Use it as default".
fr: Choisissez un fichier maître dark qui peut être utilisé comme master-dark générique en cliquant sur le bouton "Utiliser par défaut".

en: Choose a master-flat that can be used as generic master-flat by clicking on the button "Use it as default".
fr: Choisissez un fichier maître flat qui peut être utilisé comme master-flat générique en cliquant sur le bouton "Utiliser par défaut".

en: Dark/Bias/Flat Libraries
fr: Bibliothèque des Dark/Offset/Flat

en: Default name:
fr: Nom par défaut :

en: The default name to be used to name stacking result.
    This can be an expression that uses the keyword $seqname$ which will be parsed as the current sequence name at the end of stacking operation.
    Example: $seqname$stacked would produce "r_pp_light_stacked" for a sequence named "r_pp_light_" (this is the default behavior is nothing is specicified).
    If sequence name does not have the suffix "_", it is automatically added
fr: Le nom par défaut à utiliser pour nommer le résultat de l'empilement.
    Il peut s'agir d'une expression qui utilise le mot-clé $seqname$ qui sera analysé comme le nom de la séquence courante à la fin de l'opération d'empilement.
    Exemple : $seqname$stacked produirait "r_pp_light_stacked" pour une séquence nommée "r_pp_light_" (c'est le comportement par défaut si rien n'est spécifié).
    Si le nom de la séquence ne comporte pas le suffixe "_", celui-ci est automatiquement ajouté

en: Use this name as default in the Stacking tab
fr: Utiliser ce nom par défaut dans l'onglet d'empilement

en: Stacking default
fr: Empilement par défaut

en: If your X-Trans model is not recognized, you can also enter the coordinate values ​​of the AF square and the sample. For more information you can contact us on our forum.
fr: Si votre modèle X-Trans n'est pas reconnu, vous pouvez également saisir les valeurs de coordonnées du carré de l'autofocus et de l'échantillon. Pour plus d'informations vous pouvez nous contacter sur notre forum.

en: AF pixels:
fr: Pixels de l'AF :

en: x:
fr: x :

en: w:
fr: w :

en: h:
fr: h :

en: y:
fr: y :

en: Sample pixels:
fr: Pixels de l'échantillon :

en: Fix Xtrans files
fr: Correction des fichiers X-Trans

en: Inner radius:
fr: Rayon interne :

en: Outer radius:
fr: Rayon externe :

en: Inner radius of the annulus used to measure local background. Default value is 20.00.
fr: Rayon interne de l'anneau utilisé dans la mesure du fond de ciel local. La valeur par défaut est de 20.00.

en: Outer radius of the annulus used to measure local background. Default value is 30.00.
fr: Rayon externe de l'anneau utilisé dans la mesure du fond de ciel local. La valeur par défaut est de 30.00.

en: Background Annulus
fr: Anneaux du fond de ciel

en: Aperture radius:
fr: Rayon d'ouverture :

en: Aperture radius where the flux is measured.
fr: Rayon d'ouverture où le flux est mesuré.

en: Automatically Calculated with PSF
fr: Automatiquement calculé avec la PSF

en: Check this option to have Siril automatically calculate the aperture radius. When unchecked, you can set the radius value in the box below.
fr: Cochez cette option pour que Siril calcule automatiquement le rayon d'ouverture. Lorsque cette option n'est pas cochée, vous pouvez définir la valeur du rayon dans la case ci-dessous.

en: Flux Aperture
fr: Ouverture du flux

en: Min. pixel value:
fr: Valeur de Pixel Min. :

en: Max. pixel value:
fr: Valeur de Pixel Max. :

en: Bad pixels have value equal to or less than.
fr: Les pixels défectueux ont une valeur égale ou inférieure.

en: Overexposed pixels have value equal to or greater than.
fr: Les pixels surexposés ont une valeur égale ou supérieure.

en: Pixel Value Range
fr: Plage de valeurs des pixels

en: A/D converter gain in electrons per ADU. Default value is 2.300.
fr: Gain du convertisseur A/N en électrons par ADU. La valeur par défaut est 2.300.

en: ADC gain:
fr: Gain ADC :

en: Camera
fr: Imageur

en: Analysis Tools
fr: Outils d'analyse

en: Defines the size of the panel used for the mosaic. This size is expressed in pixels. The higher you set the value, the more stars you will see, but at a lower resolution.
fr: Définit la taille du panneau utilisé pour la mosaïque. Cette taille est exprimée en pixels. Plus vous définissez une valeur élevée, plus vous verrez d'étoiles, mais à une résolution inférieure.

en: Panel size (px):
fr: Taille du panneau (px) :

en: Window size (px):
fr: Taille de la fenêtre (px) :

en: Defines the size of the window.
fr: Définit la dimension de la fenêtre.

en: <b>Aberration Inspector</b>
fr: <b>Inspecteur d'aberrations</b>

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Change the theme of the interface. This feature may not work on all architectures.
fr: Change le thème de l'interface. Cette fonctionnalité peut ne pas fonctionner sur toutes les architectures.

en: System Language
fr: Langue du système

en: Language (restart required)
fr: Langage (redémarrage requis)

en: Set the scale of the fonts. 90 is the smallest scale you can have while the maximum is at 150.
fr: Définissez l'échelle de la police. 90 est la plus petite échelle que vous pouvez avoir tandis que le maximum est de 150.

en: Font scale:
fr: Échelle de la police :

en: Dark theme
fr: Thème sombre

en: Light theme
fr: Thème clair

en: Symbolic icons
fr: Icônes symboliques

en: Look and Feel (restart required)
fr: Aspect et comportement (redémarrage requis)

en: Remember window size and position
fr: Se souvenir de la position et la taille des fenêtres

en: Remember position and size of image displaying windows. This feature may not work on all architectures.
fr: Se souvenir de la position et la taille des fenêtres d'affichage. Cette fonctionnalité peut ne pas fonctionner sur toutes les architectures.

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Show thumbnails in file chooser
fr: Montrer la vignette dans le sélecteur de fichiers

en: Show preview, if possible, in the file chooser dialog box when opening an unique file.
fr: Si possible, montrer la vignette dans le sélecteur de fichier quand l'utilisateur ouvre un fichier unique.

en: Size of thumbnails:
fr: Taille des vignettes :

en: Small (128x128)
fr: Petite (128x128)

en: Normal (256x256)
fr: Normale (256x256)

en: Image Thumbnails
fr: Vignettes des images

en: Default screen transfer function
fr: Fonction de transfert d'écran par défaut

en: Autostretch
fr: Auto ajustement

en: Image Display
fr: Affichage de l'image

en: Default display mode
fr: Mode d'affichage par défaut

en: Histogram Display
fr: Affichage de l'histogramme

en: The paths written in this text box will be checked in order to load scripts that have been put inside. Write a path per line with as many lines you want. However you have to keep in mind that more paths are checked the longer is the startup.
fr: Les chemins écrits dans cette zone de texte seront vérifiés afin de charger les scripts qui ont été placés à l'intérieur. Ecrivez un chemin par ligne avec autant de lignes que vous le souhaitez. Cependant, vous devez garder à l'esprit que plus les chemins sont vérifiés, plus le démarrage est long.

en: <b>Scripts Storage Directories</b>
fr: <b>Répertoire des scripts</b>

en: Rescans the scripts folders and updates scripts menu.
fr: Réanalyse les dossiers de scripts et met à jour le menu des scripts.

en: Show warning before script execution
fr: Afficher un avertissement avant l'exécution du script

en: "Requires" command is mandatory in scripts
fr: La commande "Requires" est obligatoire dans les scripts

en: If this option is checked, scripts cannot be executed without the "requires" command. That ensures the compatibility between scripts and Siril.
    
    <span foreground="red"><b>WARNING: uncheck this option only if you know what you are doing!</b></span>
fr: Si cette option est cochée, les scripts ne peuvent être exécutés sans la commande "requires". Cela assure une compatibilité entre les scripts et Siril.
    
    <span foreground="red"><b>ATTENTION : ne décocher cette option que si vous savez ce que vous faites !</b></span>

en: Warning Dialogs
fr: Avertissements

en: Ratio of available
fr: Ratio de disponible

en: Siril will limit itself to a ratio of the amount of free physical memory and will decrease the size of work tasks if needed.
    A value above 1 means that some memory paged on a configured storage will be used and that the overall process will be slower and the system will likely be unresponsive during some operations.
    If you don't have paged memory configured on some storage, a value of 1 or above will likely result in a crash of siril or of the operating system.
fr: Siril se limitera à un ratio de la quantité de mémoire physique disponible et diminuera la taille des tâches si nécessaire.
    Une valeur supérieure à 1 signifie qu'une partie de la mémoire paginée sera utilisée, que le processus global sera plus lent et que le système ne répondra probablement pas pendant certaines opérations.
    Si vous n'avez pas de mémoire paginée une valeur de 1 ou supérieure entraînera probablement un crash de siril ou du système d'exploitation.

en: Fixed amount (GB)
fr: Montant fixe (Go)

en: Siril will limit itself to a fixed amount of memory and will decrease the size of work tasks if needed.
    Configuring a memory amount larger than what is available on your system may result in a crash of siril or of the operating system.
fr: Siril se limitera à une quantité de mémoire fixe et réduira la taille des tâches si nécessaire.
    Configurer une quantité de mémoire supérieure à celle disponible sur votre système peut provoquer un crash de Siril ou du système d'exploitation.

en: Sets a new ratio of free memory on memory used for stacking. Value should be between 0.05 and 2, depending on other activities of the machine. A higher ratio should allow siril to stack faster, but setting the ratio of memory used for stacking above 1 will require the use of on-disk memory, which is very slow and unrecommended
fr: Définit un nouveau ratio de mémoire disponible sur la mémoire utilisée pour l’empilement. La valeur doit être comprise entre 0,05 et 2, en fonction des autres activités de la machine. Un rapport plus élevé devrait permettre à siril d'empiler les images plus rapidement, mais pour définir le rapport de mémoire utilisé pour l’empilement au-dessus de 1, il faudra utiliser de la mémoire disque, ce qui est très lent et non recommandé

en: <b>Memory management</b>
fr: <b>Gestion de la mémoire</b>

en: Default bit depth for HD AutoStretch
fr: Profondeur de bit par défaut pour l'auto-ajustement HD

en: Sets default bit depth for the HD AutoStretch display mode. Higher bit depths require exponentially more memory for the LUT and take longer to recalculate it, but do a much better job of smoothing quantization artefacts in displaying images with very narrow histogram peaks. The default bit depth will apply from the next viewer mode change, and can be applied now using the button to the right.
fr: Définit la profondeur de bits par défaut pour le mode d'affichage auto-ajustement HD. Les profondeurs de bits plus élevées nécessitent une mémoire exponentielle pour la table de recherche et prennent plus de temps pour la recalculer, mais elles permettent de mieux lisser les artefacts de quantification lors de l'affichage d'images avec des pics d'histogramme très étroits. La profondeur de bits par défaut s'appliquera lors du prochain changement de mode de visualisation, et peut être appliquée maintenant en utilisant le bouton à droite.

en: Apply bit depth
fr: Appliquer la profondeur de bit

en: Set the selected HD AutoStretch bit depth now
fr: Définissez maintenant la profondeur de bits auto-ajustement HD sélectionnée

en: HD AutoStretch
fr: Auto ajustement HD

en: Multithreaded FFTW
fr: FFTW multithreadée

en: If selected, FFTW will use multiple threads. This is usually a speedup on large images, but will increase initial planning time the first time FFTW operates on an image of a given size.
fr: Si cette option est sélectionnée, la FFTW utilisera plusieurs threads. Cela permet généralement d'accélérer le traitement des grandes images, mais augmente le temps de planification initial la première fois que la FFTW travaille sur une image d'une taille donnée.

en: FFTW planning strategy
fr: Stratégie de planification de la FFTW

en: Sets the FFTW planning strategy. FFTW generates and stores wisdom to help it optimise FFT calculations of given sizes. For each successive level of planning strategy, more work will be done to find the optimum calculation strategy the first time an unknown FFT size is encountered. The first-time calculation will be progressively slower, but the wisdom is stored and will make subsequent runs faster. For most users the default Estimate strategy is fine. If all your images are usually exactly the same size, you may wish to try Measure or Patient. Exhaustive is probably too slow for use with large images. Note that the initial plan for a given size and planning level takes longer to generate if you have selected multithreaded FFTW.
    
    This setting is used in Deconvolution, but is ignored by the Fourier Transform function which always uses Estimate, as the overhead generated by the other strategies is not worth it for a single Fourier Transform.
fr: Définit la stratégie de planification de la FFTW. La FFTW génère et stocke une sagesse qui l'aide à optimiser les calculs FFT de tailles données. Pour chaque niveau successif de stratégie de planification, plus de travail sera effectué pour trouver la stratégie de calcul optimale la première fois qu'une taille de FFT inconnue est rencontrée. Le premier calcul sera progressivement plus lent, mais la sagesse est stockée et rendra les exécutions suivantes plus rapides. Pour la plupart des utilisateurs, la stratégie d'estimation par défaut convient parfaitement. Si toutes vos images ont généralement la même taille, vous pouvez essayer Mesure ou Patient. La stratégie Exhaustive est probablement trop lente pour être utilisée avec des images de grande taille. Notez que le plan initial pour une taille et un niveau de planification donnés est plus long à générer si vous avez sélectionné la stratégie FFTW multithread.
    
    Ce paramètre est utilisé dans Déconvolution, mais est ignoré par la fonction Transformée de Fourier qui utilise toujours Estimation, car la surcharge générée par les autres stratégies n'en vaut pas la peine pour une seule transformée de Fourier.

en: Measure
fr: Mesure

en: FFTW planning time limit (seconds)
fr: Limite de temps de planification de la FFTW (secondes)

en: Instructs FFTW to spend at most this amount of seconds planning a FFT. In practice this may be exceeded slightly if the time limit is reached when FFTW is in the middle of an uninterruptible operation. If set to 0, a minimum planning level of Estimate will always be completed.
fr: Demande au FFTW de passer au maximum ce nombre de secondes à planifier une FFT. En pratique, ce délai peut être légèrement dépassé si la limite de temps est atteinte lorsque la FFTW est au milieu d'une opération ininterrompue. S'il est défini à 0, un niveau de planification minimum d'Estimation sera toujours effectué.

en: Minimum PSF size to use FFT convolutions
fr: Taille minimale de la PSF pour utiliser les convolutions par FFT

en: Siril can calculate convolutions either by summing over the kernel at every pixel or by using Fourier Transforms. The former becomes very inefficient for large kernel sizes, while the latter involves some setup time. Therefore Fourier Transforms are faster for larger kernels, summing is faster for smaller kernels. The exact crossover point will depend on your hardware and is therefore configurable. This parameter sets the minimum size for which Fourier Transforms will be used.
fr: Siril peut calculer les convolutions soit en additionnant sur le noyau à chaque pixel, soit en utilisant les transformations de Fourier. La première méthode devient très inefficace pour les noyaux de grande taille, tandis que la seconde implique un certain temps de préparation. Par conséquent, les transformations de Fourier sont plus rapides pour les grands noyaux, et la sommation est plus rapide pour les petits noyaux. Le point de croisement exact dépendra de votre matériel et est donc configurable. Ce paramètre définit la taille minimale pour laquelle les transformations de Fourier seront utilisées.

en: <b>FFTW Options</b>
fr: <b>Options FFTW</b>

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Select an existing directory. Make sure you have write permissions and enough spaces.
fr: Sélectionner un répertoire existant. Soyez sûr d'avoir les droits en écriture et assez de place.

en: Select Swap Directory
fr: Sélectionner le Répertoire de Swap

en: available mem
fr: mem disonible

en: Restore to Default
fr: Restaurer

en: Restore the default swap storage directory
fr: Restaurer le répertoire de stockage par défaut du swap

en: <b>Swap Storage Directory</b>
fr: <b>Répertoire swap</b>

en: Don't ask before quitting
fr: Quitter sans confirmation

en: Don't ask before saving when display is not linear
fr: Ne pas demander avant de sauvegarder lorsque l'affichage n'est pas linéaire

en: Play introduction
fr: Jouer l'introduction

en: Introduction Tips
fr: Astuces de l'introduction

en: Select StarNet executable. Works with all StarNet command-line versions.
    
    For old StarNet++ v1 installations that used separate executables to process mono and RGB files, the executables <b>must</b> retain their original names <b>mono_starnet++</b> and <b>rgb_starnet++</b> (with <b>.exe</b> if using Windows), and they must both be in the same directory. You can select either executable: Siril will automatically find the other one if it exists.
fr: Sélectionnez l'exécutable StarNet. Fonctionne avec toutes les versions de ligne de commande StarNet.
    
    Pour les anciennes installations StarNet++ v1 qui utilisaient des exécutables séparés pour traiter les fichiers mono et RVB, les exécutables <b>doivent</b> conserver leurs noms d'origine <b>mono_starnet++</b> et <b>rgb_starnet++</b> (avec <b>.exe</b> si vous utilisez Windows), et ils doivent tous deux se trouver dans le même répertoire. Vous pouvez sélectionner l'un ou l'autre des exécutables : Siril trouvera automatiquement l'autre s'il existe.

en: Select StarNet executable
fr: Sélectionner l'exécutable StarNet

en: Must point to a valid StarNet executable.
fr: Doit pointer vers un exécutable StarNet valide.

en: Select StarNet weights file. This <b>only</b> works with the new Torch-based StarNet versions. It is optional: if left blank, the weights file <b>must</b> be in the same directory as the StarNet executable.
fr: Sélectionnez le fichier de poids StarNet. Cela fonctionne <b>uniquement</b> avec les nouvelles versions de StarNet basées sur Torch. Il est facultatif : s'il est laissé vide, le fichier de poids <b>doit</b> se trouver dans le même répertoire que l'exécutable StarNet.

en: Select StarNet weights file
fr: Sélectionner le fichier de poids StarNet

en: Clears the neural net weights location. When cleared, the weights file <b>must</b> be in the same directory as the StarNet executable.
fr: Efface l'emplacement des poids du réseau neuronal. Lorsqu'il est effacé, le fichier des poids <b>doit</b> se trouver dans le même répertoire que l'exécutable StarNet.

en: May point to a StarNet neural net weights file.
    Torch-based StarNet versions only.
fr: Peut pointer vers un fichier de poids de réseau neuronal StarNet.
    Versions de StarNet basées sur Torch uniquement.

en: Select gnuplot binary location.
fr: Sélectionnez l'emplacement du binaire de gnuplot.

en: Select gnuplot installation directory
fr: Sélectionnez le répertoire d'installation de gnuplot

en: Must point to a valid gnuplot installation directory.
    Not necessary if the path of gnuplot is stored in the PATH variable (UNIX-like).
fr: Doit pointer vers un répertoire d'installation de gnuplot valide.
    Non nécessaire si le chemin de gnuplot est stocké dans la variable PATH (type UNIX).

en: Software Location
fr: Emplacement des logiciels

en: Copyright when saving image as TIFF
fr: Copyright lors de l'enregistrement de l'image au format TIFF

en: Check update at startup
fr: Vérification des mises à jour au démarrage

en: Update
fr: Mise à jour

[ctx: shortcut window]
en: Images / Videos
fr: Images / Vidéos

[ctx: shortcut window]
en: Open an image / video
fr: Ouvrir une image / vidéo

[ctx: shortcut window]
en: Save the loaded image
fr: Enregistrer l'image chargée

[ctx: shortcut window]
en: Save the image with a new filename
fr: Enregistrer l'image courante sous un nouveau nom de fichier

[ctx: shortcut window]
en: Close the image / sequence
fr: Fermer l'image / la séquence

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fr: Zoomer

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fr: Dézoomer

[ctx: shortcut window]
en: Fit the image to the window
fr: Ajuster l'image à la fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Zoom to 100%
fr: Zoomer à 100%

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
fr: Annuler et rétablir

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
fr: Annuler la commande précédente

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
fr: Rétablir la commande précédente

[ctx: shortcut window]
en: Image Processing
fr: Traitement de l'image

[ctx: shortcut window]
en: Negative transformation
fr: Transformation négative

[ctx: shortcut window]
en: Rotate 90 degrees, clockwise
fr: Rotation de 90 degrés, sens horaire

[ctx: shortcut window]
en: Rotate 90 degrees, counter-clockwise
fr: Rotation de 90 degrés, sens antihoraire

[ctx: shortcut window]
en: Horizontal mirror
fr: Miroir horizontal

[ctx: shortcut window]
en: Vertical mirror
fr: Miroir vertical

[ctx: shortcut window]
en: Tools
fr: Outils

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
fr: Ouvrir les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
fr: Ouvrir le menu de l'application

[ctx: shortcut window]
en: Open dynamic PSF window
fr: Ouvrir la fenêtre PSF dynamique

[ctx: shortcut window]
en: Change working directory
fr: Modifier le répertoire de travail

[ctx: shortcut window]
en: Open plate solver dialog
fr: Ouvrir la fenêtre de résolution astrométrique

[ctx: shortcut window]
en: Open photometric color calibration dialog
fr: Ouvrir la fenêtre d'étalonnage photométrique des couleurs

[ctx: shortcut window]
en: Search an object in the image
fr: Chercher un objet dans l'image

[ctx: shortcut window]
en: Pick the star within the selection
fr: Pointer l'étoile à l'intérieur de la sélection

[ctx: shortcut window]
en: Copy snapshot to clipboard
fr: Copier l’instantané vers le presse-papier

[ctx: shortcut window]
en: Toggle On/Off registration framing
fr: Activation/désactivation de l'encadrement de l'alignement

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Application
fr: Fenêtres et application

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
fr: Activer / désactiver le mode plein écran

[ctx: shortcut window]
en: Hide / Show toolbar
fr: Cacher / Montrer la barre d'outils

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Conversion page
fr: Aller à l'onglet Conversion

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Sequence page
fr: Aller à l'onglet Séquence

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Pre-Processing page
fr: Aller à l'onglet Pré-traitement

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Registration page
fr: Aller à l'onglet Alignement

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Plot page
fr: Aller à l'onglet Graphique

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Stacking page
fr: Aller à l'onglet Empilement

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Output logs page
fr: Aller à l'onglet Console

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fr: Quitter l'application

en: changing the current working directory as the argument
fr: changer le répertoire de travail actuel par celui donné en argument

en: run the siril commands script in console mode. If argument is equal to "-", then siril will read stdin input
fr: exécute le script de commandes siril en mode console. Si l'argument est égal à "-", alors siril lira l'entrée stdin

en: load configuration from file name instead of the default configuration file
fr: charger la configuration à partir du nom du fichier au lieu du fichier de configuration par défaut

en: run in console mode with command and log stream through named pipes
fr: exécuter en mode console avec flux de commandes et de log redirigés via les tubes nommés

en: specify the path for the read pipe, the one receiving commands
fr: spécifier le chemin pour le tube de lecture, celui qui reçoit les messages

en: specify the path for the write pipe, the one outputing messages
fr: spécifier le chemin pour le tube d'écriture, celui qui sort les messages

en: print all supported image file formats (depending on installed libraries)
fr: imprimer tous les formats de fichier image pris en charge (en fonction des bibliothèques installées)

en: print the application’s version
fr: afficher la version de l'application

en: print the copyright
fr: afficher le copyright

en: Welcome to %s v%s
fr: Bienvenue dans %s v%s

en: Could not load or create settings file, exiting.
fr: Impossible de charger ou de créer le fichier de paramètres.

en: File [%s] does not exist (from CWD, use absolute path?)
fr: Le fichier [%s] n'existe pas (à partir du CWD, utiliser le chemin absolu ?)

note: g_signal_connect(app, "open", G_CALLBACK(siril_app_open), NULL);
en: Siril - A free astronomical image processing software.
fr: Siril - Un logiciel libre de traitement d'images astronomiques.

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
fr: Exécutez “%s --help” pour voir une liste complète des options disponibles de la ligne de commande.

en: %s was not found or contains errors, cannot render GUI:
    %s
     Exiting.
fr: %s est introuvable ou contient des erreurs, impossible d'afficher l'interface graphique : 
    %s
    Sortie.

en: Successfully loaded '%s'
fr: Chargé avec succès '%s'

en: Initializing FFTW multithreading support...
fr: Initialisation du support multithreading du FFTW...

en: No sequence `%s' found.
fr: Aucune séquence `%s' trouvée.

en: File [%s] does not exist
fr: Le fichier [%s] n'existe pas

en: Stars file did not contain the expected header for NINA-style format
fr: Le fichier d'étoiles ne contient pas l'en-tête attendu pour le format de style NINA.

en: Malformed line: %s
fr: Ligne malformée : %s

en: Cannot create output folder: %s
fr: Impossible de créer le dossier de sortie : %s

en: Error: failed to write output to user catalogue.
fr: Erreur : échec de l'écriture de la sortie dans le catalogue utilisateur.

en: The object was already found in the %s catalog under the name %s, not adding it again
fr: L'objet a déjà été trouvé dans le catalogue %s sous le nom %s, ne pas l'ajouter à nouveau.

en: Catalog deletion
fr: Suppression du catalogue

en: You are about to purge your SOLAR SYSTEM user catalog. This means the file containing the manually added objects will be deleted. This operation cannot be undone.
fr: Vous êtes sur le point de purger le catalogue SYSTÈME SOLAIRE. Cela signifie que le fichier contenant les objets ajoutés manuellement sera supprimé. Cette opération ne peut pas être annulée.

en: Purge Catalogue
fr: Purger le Catalogue

en: Catalogue deletion
fr: Suppression du catalogue

en: You are about to purge your DEEP SKY user catalogue. This means the file containing the manually added objects will be deleted. This operation cannot be undone.
fr: Vous êtes sur le point de purger le catalogue CIEL PROFOND. Cela signifie que le fichier contenant les objets ajoutés manuellement sera supprimé. Cette opération ne peut pas être annulée.

en: bright stars
fr: étoiles brillantes

en: local Tycho-2+NOMAD
fr: Tycho-2 local+NOMAD

en: local astrometry.net
fr: astrometrie.net local

en: unknown
fr: inconnu

en: After %ld tries, Server unreachable or unresponsive. (%s)
fr: Après %ld tentatives, le serveur est inaccessible ou ne répond pas. (%s)

en: Fetch failed with code %ld
    %s
fr: Échec de la recherche avec le code %ld
    %s

en: Internet Connection failure.
fr: Échec de la connexion Internet.

en: Server unreachable or unresponsive. (%s)
fr: Serveur inaccessible ou ne répondant pas. (%s)

en: Siril was compiled without networking support, cannot do this operation
fr: Siril a été compilé sans support réseau, il ne peut pas effectuer cette opération.

en: This command only works on images that have observation date information
fr: Cette commande ne fonctionne que sur les images qui ont des informations sur la date d'observation.

en: Solar System Objects search on observation date %s
fr: Recherche d'objets du système solaire en fonction de la date d'observation %s

en: URL: %s
fr: URL : %s

en: Searching %s in CDSESAME...
fr: Recherche de %s dans CDSESAME...

en: Searching %s in VIZIER...
fr: Recherche de %s dans VIZIER...

en: Searching %s in SIMBAD...
fr: Recherche de %s dans SIMBAD...

en: Searching for solar system object %s on observation date %s
fr: Recherche de l'objet du système solaire %s à la date d'observation %s

en: No topocentric data available. Set to geocentric
fr: Aucune donnée topocentrique disponible. Définir en géocentrique

en: at LAT: %f, LONG: %f
fr: à LAT : %f, LONG : %f

en: Searching %s in SIMBAD(photo)...
fr: Recherche de %s dans SIMBAD (photo)...

en: Using already downloaded star catalogue
fr: Utilisation d'un catalogue d'étoiles déjà téléchargé

en: Cannot create catalogue file %s for plate solving (%s)
fr: Impossible de créer le fichier catalogue %s pour l'astrométrie (%s)

en: Up is %+.2lf deg ClockWise wrt. N%s
fr: Le haut est à %+.2lf deg (sens des aiguilles d'une montre) par rapport au Nord%s

en:  (flipped)
fr:  (inversée)

en: Resolution:%*.3lf arcsec/px
fr: Résolution : %*.3lf arcsec/px

en: Focal length:%*.2lf mm
fr: Focale : %*.2lf mm

en: Pixel size:%*.2lf µm
fr: Pixel dim. : %*.2lf µm

en: Field of view:    %s x %s
fr: Champ de vision :   %s x %s

en: Image center: alpha: %s, delta: %s
fr: Centre de l'image : alpha : %s, delta : %s

en: Catalog NOMAD size: %d objects
fr: Taille du catalogue NOMAD : %d objets

en: Local catalogs size: %d objects
fr: Taille du catalogue local : %d objets

en: Catalog TYCHO-2 size: %d objects
fr: Taille du catalogue TYCHO-2 : %d objets

en: Catalog Gaia DR3 size: %d objects
fr: Taille du catalogue Gaia DR3 : %d objets

en: Catalog PPMXL size: %d objects
fr: Taille du catalogue PPMXL : %d objets

en: Catalog Bright stars size: %d objects
fr: Taille du catalogue Bright stars : %d objets

en: Catalog APASS size: %d objects
fr: Taille du catalogue APASS : %d objets

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Could not download the online star catalogue.
fr: Impossible de télécharger le catalogue en ligne des étoiles.

en: Cannot project the star catalog.
fr: Impossible de projeter le catalogue d'étoiles.

en: Could not load the star catalog (%s).
fr: Impossible de télécharger le catalogue d'étoiles (%s).

en: No stars have been retrieved from the online catalog. This may mean that the servers are down. Note that you can install local catalogs.
fr: Aucune étoile n'a été extraite du catalogue en ligne. Cela peut signifier que les serveurs sont en panne. Notez que vous pouvez installer des catalogues locaux.

en: Plate solving image from local catalogues for a field of view of %.2f degrees
fr: La résolution astrométrique provenant d'un catalogue local pour un champ de vision de %.2f degrés

en: Plate solving image from local catalogues for a field of view of %.2f degrees%s, using a limit magnitude of %.2f
fr: La résolution astrométrique provenant d'un catalogue local pour un champ de vision de %.2f degrés%s, en utilisant une magnitude limite de %.2f

en:  (uncentered)
fr:  (non centré)

en: Plate solving image from an online catalogue for a field of view of %.2f degrees%s, using a limit magnitude of %.2f
fr: La résolution astrométrique provenant d'un catalogue en ligne pour un champ de vision de %.2f degrés%s, en utilisant une magnitude limite de %.2f

en: Down-sampling image for faster star detection by a factor %.2f
fr: Sous-échantillonnage de l'image pour une détection plus rapide des étoiles par un facteur %.2f

en: Failed to downsample image, aborting
fr: Échec du sous-échantillonnage de l'image, abandon de la procédure

en: Not enough memory
fr: Mémoire insuffisante

en: There are not enough stars picked in the image. At least %d are needed.
fr: Il n'y a pas assez d'étoiles sélectionnées dans l'image. Au moins %d sont nécessaires.

en: Using %d detected stars from image.
fr: Utilisation de %d étoiles détectées dans l'image.

en: Saved focal length %.2f and pixel size %.2f as default values
fr: Enregistrement de la longueur focale %.2f et de la taille de pixel %.2f comme valeurs par défaut

en: This operation (PCC) relies on the missing WCSLIB software, cannot continue.
fr: Cette opération (PCC) repose sur le logiciel WCSLIB manquant, ne peut pas continuer.

en: Getting stars from local catalogues for PCC, limit magnitude %.2f
fr: Obtenir des étoiles des catalogues locaux pour PCC, magnitude limite %.2f

en: Failed to get data from the local catalogue, is it installed?
fr: Impossible d'obtenir des données du catalogue local, est-il installé ?

en: Using plate solving to identify catalogue stars in the image failed, is plate solving wrong?
fr: L'utilisation de l'astrométrie pour identifier les étoiles du catalogue dans l'image a échoué, la résolution astrométrique est-elle erronée ?

en: An astrometric solution was found but photometry analysis of the %d stars failed. This generally happens if they are saturated in the image or if they are too faint to have B-V index information (mag > 18)
fr: Une solution astrométrique a été trouvée mais l'analyse photométrique des %d étoiles a échoué. Cela arrive généralement si elles sont saturées dans l'image ou si elles sont trop faibles pour avoir des informations sur l'indice B-V (mag > 18).

en: Photometric Color Calibration succeeded.
fr: L'étalonnage photométrique des couleurs a réussi

en: Flipping image and updating astrometry data.
fr: Retournement de l'image et mise à jour des données astrométriques.

en: Photometry failed: %s
fr: La photométrie a échoué : %s

en: Plate solving failed: %s
fr: L'astrométrie a échoué : %s

en: Could not match stars from the catalogue
fr: Impossible de faire correspondre les étoiles du catalogue

en: Transformation matrix is invalid, solve failed
fr: La matrice de transformation n'est pas valide, la résolution a échoué

en: Updating homography failed.
fr: Échec de la mise à jour de l'homographie.

en: Photometric CC
fr: Photométrie

en: Plate Solve
fr: Résolution astrométrique

en: cygwin/bin was not found at %s - ignoring
fr: cygwin/bin n'a pas été trouvé à %s - ignorer

en: solve-field was not found, set its path in the preferences
fr: solve-field n'a pas été trouvé, définissez son chemin dans les préférences

en: Failed to create the input data for solve-field
fr: Échec de la création des données d'entrée pour solve-field

en: Astrometry.net solving with a search field at RA: %s, Dec: %s, within a %s degrees radius for scales [%s, %s]
fr: Résolution d'Astrometry.net avec un champ de recherche à RA : %s, Dec : %s, dans un rayon de %s degrés pour les échelles [%s, %s].

en: Astrometry.net solving blindly for scales [%s, %s]
fr: Astrometry.net résout aveuglément pour les échelles [%s, %s].

en: No astrometric solution found
fr: Aucune solution astrométrique trouvée

en: Could not read the solution from solve-field (expected in file %s)
fr: Impossible de lire la solution depuis solve-field (attendu dans le fichier %s)

en: Local astrometry.net solve succeeded.
fr: La résolution locale de astrometry.net a réussi.

en: Warning: using the current selection to detect stars
fr: Attention : utiliser la sélection actuelle pour détecter les étoiles

en: Selection is not used in manual star selection mode
fr: La sélection n'est pas utilisée en mode de sélection des étoiles manuelle des étoiles

en: Cannot plate solve, no target coordinates passed and image header doesn't contain any either
fr: Impossible de faire la résolution astrométrique, aucune coordonnée de la cible n'est passée et l'en-tête de l'image n'en contient pas non plus.

en: Pixel size not found in image or in settings, cannot proceed
fr: Taille de pixel non trouvée dans l'image ou dans les paramètres, impossible de poursuivre.

en: Focal length not found in image or in settings, cannot proceed
fr: La longueur focale n'a pas été trouvée dans l'image ou dans les paramètres, impossible de poursuivre.

en: Image %s did not solve
fr: L'image %s n'a pas été résolue

en: Running sequence plate solving using the %s catalogue
fr: Résolution astrométrique de la séquence en cours d'exécution à l'aide du catalogue %s

en: RBF Extraction: processing channel %d...
fr: Extraction RBF : en cours pour le canal %d ...

en: There are not enough background samples. The background to be extracted cannot be computed.
fr: Il n'y a pas assez d'échantillons de fond de ciel. Le fond à extraire ne peut pas être calculé.

en: Failed to generate background samples for image: %s
fr: Impossible de générer des échantillons de fond de ciel pour l'image : %s

en: Not enough samples.
fr: Échantillons insuffisants.

en: Background extraction from %s channel.
fr: Extraction du gradien du canal %s.

en: Background with %s interpolation computed.
fr: Arrière-plan avec interpolation %s calculée.

en: Out of memory - aborting
fr: Mémoire insuffisante - abandon

en: Failed to generate background samples for image %d: %s
fr: Impossible de générer des échantillons de fond de ciel pour l'image %d : %s

en: %s: not enough memory to do this operation (%s required per image, %s considered available)
fr: %s : mémoire insuffisante pour effectuer cette opération (%s requis par image, %s considéré comme disponible)

en: Stars: %d, Truncated mean[FWHM]: %.2f, Sensor tilt[FWHM]: %.2f (%.0f%%), Off-axis aberration[FWHM]: %.2f
fr: Étoiles : %d, Moyenne tronquée[FWHM] : %.2f, Tilt du capteur[FWHM] : %.2f (%.0f%%), Aberration hors axe[FWHM] : %.2f

en: Tilt evaluation
fr: Évaluation du tilt

en: Siril cannot extract layers. Make sure your image is in RGB mode.
fr: Impossible d'extraire les canaux. Veuillez vous assurer que l'images est en RVB.

en: %s channel extraction: processing...
fr: Extraction du canal %s : en cours...

en: Siril cannot extract channels. Make sure your image is in RGB mode.
fr: Siril ne peut pas extraire les canaux. Assurez-vous que votre image est en mode RVB.

en: Error: statistics computation failed.
fr: Erreur : échec du calcul des statistiques.

en: Background reference:
fr: Référence de fond du ciel :

en: White reference:
fr: Référence des blancs :

en: Color calibration factors:
fr: Coefficients de l'étalonnage des couleurs :

en: FITS header does not contain a proper XTRANS pattern, demosaicing cannot be done
fr: L'en-tête FITS ne contient pas un modèle XTRANS approprié, le dématriçage ne peut pas être effectué

en: Invalid character in X-Trans filter pattern: %c
fr: Caractère non valide dans le modèle de filtre X-Trans : %c

en: Cannot perform debayering on image with more than one channel
fr: Impossible de dématricer une image dont le nombre de canaux est supérieur à 1

en: No Bayer pattern found in the header file.
fr: Aucun motif de Bayer trouvé dans l'entête du fichier.

en: Bayer pattern found in header (%s) is different from Bayer pattern in settings (%s). Overriding settings.
fr: Le motif de Bayer trouvé dans l'entête (%s) est différent du motif de Bayer enregistré dans les préférences (%s). Celles-ci sont remplacées.

en: XTRANS Sensor detected. Using special algorithm.
fr: Capteur XTRANS détecté. Utilisation d'un algorithme spécial.

en: Filter Pattern: %s
fr: Motif du Filtre : %s

en: Cannot perform debayering
fr: Dématriçage impossible

en: Image %d: error identifying CFA1 filename
fr: Image %d : erreur lors de l'identification du nom de fichier CFA1

en: Image %d: error identifying CFA2 filename
fr: Image %d : erreur lors de l'identification du nom de fichier CFA2

en: Image %d: error identifying CFA3 filename
fr: Image %d : erreur lors de l'identification du nom de fichier CFA3

en: Image %d: error opening CFA1 file
fr: Image %d : erreur d'ouverture du fichier CFA1

en: Image %d: error opening CFA2 file
fr: Image %d : erreur d'ouverture du fichier CFA2

en: Image %d: error opening CFA3 file
fr: Image %d : erreur d'ouverture du fichier CFA3

en: Merge CFA
fr: Fusionner CFA

en: Input files are incompatible (all must be mono with the same size and bit depth). Aborting...
fr: Les fichiers d'entrée sont incompatibles (tous doivent être mono avec la même taille et la même profondeur de bits). Abandon...

en: X dimensions incompatible
fr: Dimensions X incompatibles

en: Y dimensions incompatible
fr: Dimensions Y incompatibles

en: Channels not all mono
fr: Les canaux ne sont pas tous mono

en: Input files not all the same bit depth
fr: Les fichiers d'entrée n'ont pas tous la même profondeur de bits

en: Error creating output image
fr: Erreur dans la création de l'image de sortie

en: Extract_Ha does not work on non-Bayer filter camera images!
fr: Extract_Ha ne fonctionne pas sur des images de caméra aux filtres non Bayer !

en: XTRANS pattern not supported for this feature.
fr: Motif XTRANS non géré pour cette fonctionnalité.

en: Extract_Green does not work on non-Bayer filter camera images!
fr: Extract_Green ne fonctionne pas sur des images de caméra aux filtres non Bayer !

en: Image %d not found for writing
fr: Image %d introuvable pour l'écriture

en: Extract Ha and OIII
fr: Extraire Ha et OIII

en: Split CFA does not work on non-Bayer filter camera images!
fr: La séparation en canaux CFA ne fonctionne pas sur des images de caméra aux filtres non Bayer !

en: Image dimensions must be even. Trimming by 1 pixel.
fr: Les dimensions de l'image doivent être égales. Découpage de 1 pixel.

en: Extract_HaOIII does not work on non-Bayer filter camera images!
fr: Extract_HaOIII ne fonctionne pas sur des images de caméra aux filtres non Bayer !

en: Fix X-Trans: Unknown camera %s, trying to read information from preferences.
fr: Correction des fichiers X-Trans : caméra inconnue %s, tentative de récupérer les informations des préférences.

en: Sample box cannot be bigger than the image.
fr: La taille de l'échantillon ne peut pas être plus grande que l'image.

en: AF box cannot be bigger than the image.
fr: La taille de l'autofocus ne peut pas être plus grande que l'image.

en: No information available in preferences.
fr: Aucune information disponible dans les préférences.

en: This CFA pattern cannot be handled by fix_xtrans_ac.
fr: Ce type de motif CFA n'est pas pris en charge par le correctif x-trans.

en: Failed to sample enough pixels for AF type %d.
fr: Impossible d'échantillonner suffisamment de pixels pour l'AF de type %d.

en: Binning x%d: processing...
fr: Binning x%d : en cours...

en: New image size: %dx%d pixels.
fr: Nouvelle taille de l'image : %dx%d pixels.

en: Nearest-Neighbor
fr: Plus proches voisins

en: Resample (%s interpolation): processing...
fr: Ré-échantillonner (interpolation %s) : en cours...

en: Rotation (%s interpolation, angle=%g): processing...
fr: Rotation (interpolation %s, angle=%g) : en cours...

en: No
fr: Non

en: Horizontal mirror: processing...
fr: Miroir horizontal : en cours...

en: Vertical mirror: processing...
fr: Miroir vertical : en cours...

en: Crop Sequence
fr: Recadrer séquence

en: Noise standard deviation: calculating...
fr: Déviation standard du bruit : calcul en cours...

en: Background noise value (channel: #%d): %0.3f (%.3e)
fr: Estimation du bruit (canal : #%d) : %0.3f (%.3e)

note: Translator note: radii is plural for radius
en: Inner and outer radii are too small (%d required for inner). Please update values in preferences or with setphot.
fr: Les rayons intérieur et extérieur sont trop petits (%d requis pour l'intérieur). Veuillez mettre à jour les valeurs dans les préférences ou avec setphot.

en: An error occurred in your selection. Please make another selection.
fr: Une erreur s'est produite dans votre sélection. Veuillez faire une autre sélection.

en: Warning: There aren't enough pixels in the sky annulus. You need to make a larger selection.
fr: Attention : Il n'y a pas assez de pixels dans l'anneau du ciel. Vous devez faire une plus grande sélection.

en: no error
fr: aucune erreur

en: memory allocation
fr: allocation mémoire

en: unsupported image type
fr: type d'image non supporté

en: PSF fit failed
fr: Échec du fit PSF

en: not in area
fr: pas dans la zone

en: inner radius too small
fr: rayon intérieur trop petit

en: aperture too small
fr: ouverture trop petite

en: not enough background
fr: pas assez de fond de ciel

en: statistics failed
fr: échec des statistiques

en: invalid measurement error
fr: erreur de mesure invalide

en: pixel out of range
fr: pixel hors limites

en: area too small
fr: zone trop petite

en: image is invalid
fr: image invalide

en: not in image
fr: pas dans l'image

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: Gnuplot was not found, the light curve data will be produced in %s but no image will be created.
fr: Gnuplot n'a pas été trouvé, les données de la courbe de lumière seront produites dans %s mais aucune image ne sera créée.

en: No photometry data found, error
fr: Aucune donnée photométrique trouvée, erreur

en: There are not enough valid stars to make a photometric analysis.
fr: Il n'y a pas assez d'étoiles valides pour faire une analyse photométrique.

en: The reference stars are not good enough, probably out of the configured valid pixel range, cannot calibrate the light curve
fr: Les étoiles de référence ne sont pas assez bonnes, probablement en dehors de la plage de pixels valides configurés, et ne peuvent pas étalonner la courbe de lumière.

en: Only one reference star was validated, this will not result in an accurate light curve. Try to add more reference stars or check the configured valid pixel range
fr: Une seule étoile de référence a été validée, ce qui ne permet pas d'obtenir une courbe de lumière précise. Essayez d'ajouter d'autres étoiles de référence ou vérifiez la plage de pixels valides configurée.

en: Using %d stars to calibrate the light curve
fr: Utilisation de %d étoiles pour étalonner la courbe de lumière

en: Calibrated data for %d points of the light curve, %d excluded because of invalid photometry
fr: Données étalonne pour %d points de la courbe de lumière, %d exclus à cause d'une photométrie invalide.

en: Failed to create the light curve data file %s
fr: Échec de la création du fichier de données de la courbe de lumière %s

en: %s has been saved.
fr: %s a été sauvegardé.

en: %s has been generated.
fr: %s a été généré.

en: Communicating with gnuplot failed, still creating the data file
fr: La communication avec gnuplot a échoué, mais le fichier de données est quand même créé.

en: Could not open file %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s : %s

en: The NINA star information file did not contain all expected data (RA and Dec)
fr: Le fichier d'information sur les étoiles NINA ne contenait pas toutes les données attendues (RA et Dec)

en: Target star identified: %s
fr: Étoile cible identifiée : %s

en: There was a problem finding the target star in the image, cannot continue with the light curve
fr: Il y a eu un problème pour trouver l'étoile cible dans l'image, impossible de continuer avec la courbe de lumière

en: Star %s added as a reference star
fr: L'étoile %s est ajoutée comme étoile de référence

en: Star %s ignored because it was too close to another
fr: Étoile %s ignorée car trop proche d'une autre

en: Star %s could not be used because it's on the borders or outside
fr: L'étoile %s n'a pas pu être utilisée parce qu'elle est sur les bords ou à l'extérieur

en: Failed to analyse the variable star photometry
fr: N'a pas réussi à analyser la photométrie des étoiles variables

en: Failed to analyse the photometry of reference star %d
fr: Échec de l'analyse de la photométrie de l'étoile de référence %d

en: Applying aperture photometry to %d star.
     | Applying aperture photometry to %d stars.
fr[0]: Applique la photométrie d'ouverture à %d étoile.
fr[1]: Applique la photométrie d'ouverture à %d étoiles.

en: %d star excluded from the calculation
     | %d stars excluded from the calculation
fr[0]: %d étoile exclue du calcul
fr[1]: %d étoiles exclues du calcul

en: No valid stars found.
fr: Aucune étoile valide trouvée.

en: Found a solution for color calibration using %d stars. Factors:
fr: Solution trouvée pour l'étalonnage des couleurs en utilisant %d étoiles. Les facteurs sont :

en: The photometric color calibration has found a solution which may not be perfect because it did not rely on many stars
fr: L'étalonnage photométrique des couleurs a trouvé une solution qui n'est peut-être pas parfaite car elle ne s'appuie pas sur un grand nombre d'étoiles.

en: The photometric color calibration seems to have found an imprecise solution, consider correcting the image gradient first
fr: L'étalonnage photométrique des couleurs semble avoir trouvé une solution imprécise, pensez à corriger d'abord le gradient de l'image

en: White balance factors:
fr: Facteurs de balance des blancs :

en: Photometric color correction will do nothing for monochrome images
fr: La correction photométrique des couleurs n'a aucun effet sur les images monochromes.

en: failed to compute statistics on image, aborting
fr: échec du calcul des statistiques sur l'image, abandonnant

en: Normalizing on %s channel.
fr: Normalisation sur le canal %s.

en: red
fr: rouge

en: green
fr: vert

en: blue
fr: bleu

en: Photometry radii set to %.1f for inner and %.1f for outer
fr: Rayons de photométrie fixés à %.1f pour l'intérieur et %.1f pour l'extérieur.

en: Photometric color calibration in progress...
fr: Étalonnage des couleurs par photométrie en cours...

en: Photometric Color Calibration failed
fr: Échec de l'étalonnage des couleurs par photométrie

en: Cannot run the standalone photometric color calibration on this image because it has no WCS data or it is not supported
fr: Impossible d'exécuter l'étalonnage des couleurs par photométrie de manière autonome sur cette image car elle n'a pas de données WCS ou elles ne sont pas prises en charge.

en: Error computing FWHM for photometry settings adjustment
fr: Erreur de calcul de la FWHM pour le réglage des paramètres de photométrie

en: Getting stars from local catalogues for PCC, with a radius of %.2f degrees and limit magnitude %.2f
fr: Obtenir des étoiles des catalogues locaux pour PCC, avec un rayon de %.2f degrés et une magnitude limite de %.2f

en: No valid catalog found.
fr: Aucune catalogue valide trouvé.

en: Image has a field of view of %.2f degrees, using a limit magnitude of %.2f
fr: L'image a un champ de vision de %.2f degrés, en utilisant une magnitude limite de %.2f.

en: Could not download the online star catalog.
fr: Impossible de télécharger le catalogue d'étoiles en ligne.

en: The %s catalog has been successfully downloaded.
fr: Le catalogue %s a été téléchargé avec succès.

en: Can't open catalog file %s for PCC: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier catalogue %s pour PCC : %s

en: Good
fr: Bon

en: Fair
fr: Satisfaisant

en: Poor
fr: Faible

en: Bad
fr: Mauvais

en: true reduced
fr: réelle

en: PSF fit Result (%s%s):
    
    Centroid Coordinates:
    		%s
    
    Full Width Half Maximum:
    		FWHMx=%.2f%s
    		FWHMy=%.2f%s
    		r=%.2f
    Angle:
    		%0.2fdeg
    
    Background Value:
    		B=%.6f
    
    Maximal Intensity:
    		A=%.6f
    
    Magnitude (%s):
    		m=%.4f±%.4f
    
    Signal-to-noise ratio:
    		SNR=%.1fdB (%s)
    
    RMSE:
    		RMSE=%.3e
fr: Résultat de la PSF(%s%s) :
    
    Coordonnées du Centroïde :
    		%s
    
    Largeur à mi-hauteur :
    		FWHMx=%.2f%s
    		FWHMy=%.2f%s
    		r=%.2f
    Angle :
    		%0.2fdeg
    
    Valeur de fond de ciel :
    		B=%.6f
    
    Intensité Maximale :
    		A=%.6f
    
    Magnitude (%s) :
    		m=%.4f±%.4f
    
    Rapport Signal sur Bruit :
    		RSB=%.1fdB (%s)
    
    RMSE :
    		RMSE=%.3e

en: Not enough bright pixels detected for center of gravity computation (%d found for %d minimum).
fr: Pas assez de pixels lumineux détectés pour le calcul du centre de gravité (%d trouvé pour %d minimum).

en: Error: dimensions reported by wavelets file are negative, zero or excessive.
fr: Erreur : les dimensions rapportées par le fichier des ondelettes sont négatives, nulles ou excessives.

en: Error: number of plans reported by wavelets file is out of bounds.
fr: Erreur : le nombre de plans rapportés par le fichier des ondelettes est hors limites.

en: Unknown transform
fr: Transformation inconnue

en: Unsupported object type in response: %s
fr: Type d'objet non supporté dans la réponse : %s

en: Found %s at coordinates: %s, %s with magnitude: %0.1lf
fr: Trouvé %s aux coordonnées %s ,%s avec la magnitude : %0.1lf

en: Found %d Solar System Objects with mag < %0.1lf
fr: %d objets du système solaire trouvés avec mag < %0.1lf

en: Found %s at coordinates: %s, %s
fr: Trouvé %s aux coordonnées %s %s

en: Object %s not found or encountered an error processing it
fr: L'objet %s n'a pas été trouvé ou a rencontré une erreur lors de son traitement.

en: Findstar: processing for channel %d...
fr: Findstar : en cours pour le canal %d...

en: Failed to copy the image for processing
fr: Échec de la copie de l'image pour le traitement

en: Could not apply Gaussian filter, aborting
fr: Impossible d'appliquer le filtre Gaussien, abandon

en: Selection is larger than image
fr: La sélection est plus grande que l'image

en: More than half of PSF fits have failed - try increasing the convergence criterion
fr: Plus de la moitié des ajustements PSF ont échoué - essayez d'augmenter le critère de convergence.

en: Found %d stars with same settings in %s, skipping detection
fr: Trouvé %d étoiles avec les mêmes paramètres dans %s, en sautant la détection.

en: Cannot save star list %s: %s
fr: Impossible de sauvegarder la liste d'étoiles %s : %s

en: The file %s has been created.
fr: Le fichier %s a été créé.

en: Could not load reference image
fr: Impossible de charger l'image de référence

en: Found %d %s profile stars in %s, channel #%d (FWHM %f)
fr: Trouvé %d %s profils d'étoiles in %s, canal #%d (FWHM %f)

en: selection
fr: la sélection

en: image
fr: l'image

en: Failed to compute CFA statistics for channel %d
fr: Échec du calcul des statistiques CFA pour le canal %d

en: Failed to compute CFA statistics
fr: Échec du calcul des statistiques CFA

en: Bad argument to stats option
fr: Argument non valide dans les options des stats

en: Statistic file %s was successfully created.
fr: Le fichier de statistique %s a été créé avec succès.

en: It looks like your sequence contains a mix of monochrome and RGB images.
fr: Il semble que votre séquence contienne un mélange d'images monochromes et RVB.

en: Threading statistics computation per channel, but enabling threading in channels too is not supported.
fr: Le threading permet de calculer les statistiques par canal, mais l'activation supplémentaire du threading dans les canaux n'est pas supportée.

en: MAD is null. Statistics cannot be computed.
fr: MAD est nulle. Les statistiques ne peuvent être calculées.

en: wavelet_transform_data: bad plane number
fr: wavelet_transform_data : mauvais nombre de plans

en: Error in layers alignment.
fr: Erreur dans l'alignement des canaux.

en: Registration complete.
fr: Alignement terminé.

en: Could not display image, unloading it
fr: Impossible d'afficher l'image, déchargement de celle-ci

en: Unsaved compositing result
fr: Résultat non enregistré

en: Compositing result image
fr: Image résultant de la composition

en: <span foreground="red">ERROR</span>
fr: <span foreground="red">ERREUR</span>

en: Cannot load the file, See the log for more information.
fr: Impossible de charger le fichier, Voir les logs pour plus d'informations.

en: Only single channel images can be load
fr: Seules les images à un canal peuvent être chargée

en: The first loaded image should have the greatest sizes for now
fr: La première image chargée doit avoir la plus grande taille pour l'instant

en: NOT OK %ux%u
fr: NON OK %ux%u

en: The first loaded image should have the greatest sizes for now
fr: La première image chargée doit avoir la plus grande taille pour l'instant

en: Resizing the loaded image from %dx%d to %dx%d
fr: Redimensionnement des images chargées de %dx%d à %dx%d

en: OK upscaled from %ux%u
fr: OK mise à la taille de %ux%u

en: Image loaded, and upscaled
fr: Image chargée et mise à l'échelle

en: Image loaded
fr: Image chargée

en: You must at least load two layers before!
fr: Vous devez au moins charger 2 canaux

en: Warning
fr: Attention

note: fix for the cancelling check in processing
en: Starting registration using method: %s
fr: Début de l'alignement avec la méthode : %s

en: An image area must be selected for align
fr: Une sélection doit être faite pour l'alignement

en: At least 2 channels must be loaded for align
fr: Au moins 2 canaux doivent être chargé pour l'alignement

en: No overflow with the current colours, redrawing only
fr: Aucun débordement avec les couleurs actuelles

en: Nothing to adjust, no overflow
fr: Rien à ajuster, aucun débordement

en: Readjusting layer %d to %g times bright
fr: Réajustement du canal %d (x%g)

en: Cannot divide by zero, aborting.
fr: Division par zéro impossible, abandon.

en: Images must have same dimensions.
fr: Les images doivent avoir les mêmes dimensions

en: Image operations can only be kept 16 bits if first input images are 16 bits. Aborting.
fr: Les opérations d'image ne peuvent être conservées en 16 bits que si les images en entrée sont en 16 bits. Abandon.

en: Images must have same data type.
fr: Les images doivent avoir le même type de données.

en: This command is deprecated: %s should be used instead.
fr: Cette commande est obsolète : %s doit être utilisée à la place.

en: Currently loaded image has no FITS header
fr: L'image actuellement chargée n'a pas d'en-tête FITS

en: =FITS header for currently loaded image=
fr: =En-tête FITS pour l'image actuellement chargée=

en: Unknown parameter %s, aborting.
fr: Paramètre %s inconnu, abandon.

en: Invalid argument %s, aborting.
fr: Argument non valide %s, abandon.

en: Background factor must be positive
fr: Le facteur de fond doit être positif

en: Hue range must be [0, 6]
fr: La gamme de teintes doit être [0, 6].

en: Applying saturation enhancement of %d%%, from level %g times (median + sigma).
fr: Application d'un renforcement de la saturation de %d%%, à partir du niveau %g fois (médiane + sigma).

en: NL-Bayes denoise (mod=%.3f
fr: Débruitage NL-Bayes (mod=%.3f

en: , DA3D enabled
fr: , DA3D activé

en: , SOS enabled (iters=%d, rho=%.3f)
fr: , SOS activé (iters=%d, rho=%.3f)

en: , VST enabled
fr: , VST activé)

en: , CC enabled)
fr: , CC activée)

en: Error, this can't happen!
fr: Erreur, ça ne peut pas arriver !

en: Colour artefact suppression active.
fr: Suppression des artefacts active.

en: Starting NL-Bayes denoising...
fr: Démarrage du débruitage NL-Bayes...

en: NL-Bayes execution time
fr: Temps d'exécution du NL-Bayes

en: Error: modulation must be > 0.0 and <= 1.0.
fr: Erreur : la modulation doit être > 0,0 et <= 1,0.

en: Error in rho parameter: must be strictly > 0 and < 1, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre rho : doit être strictement > 0 et < 1, abandon.

en: Error: SOS iterations must be >= 1. Defaulting to 1.
fr: Erreur : Les itérations SOS doivent être >= 1. La valeur par défaut est 1.

en: Note: high number of SOS iterations. Processing time may be lengthy...
fr: Note : nombre élevé d'itérations SOS. Le temps de traitement peut être long...

en: Error: will not carry out DA3D or SOS iterations with Anscombe transform VST selected. aborting.
fr: Erreur : n'effectue pas les itérations DA3D ou SOS avec la transformée d'Anscombe VST sélectionnée. Abandon.

en: Will apply generalised Anscombe variance stabilising transform.
fr: Applique la transformation généralisée d'Anscombe stabilisant la variance.

en: Will carry out final stage DA3D denoising.
fr: Effectue l'étape finale du débruitage DA3D.

en: Will not carry out both DA3D and SOS. SOS iterations set to 1.
fr: N'exécute pas à la fois DA3D et SOS. Les itérations de la SOS sont fixées à 1.

en: Error: no StarNet executable set.
fr: Erreur : aucun exécutable StarNet n'est défini.

en: Error: StarNet executable (%s) is not valid.
fr: Erreur : L'exécutable StarNet (%s) n'est pas valide.

en: Error in stride parameter: must be a positive even integer, max 512, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre de pas : doit être un entier positif pair, max 512, abandon.

en: Error parsing arguments, aborting.
fr: Erreur d'analyse des arguments, abandon.

en: starnet command unavailable as Siril has not been compiled with libtiff.
fr: la ommande starnet est indisponible car Siril n'a pas été compilé avec libtiff.

en: Error: cannot open sequence
fr: Erreur : Impossible d'ouvrir la séquence

en: Error, requires at least 4 arguments to specify the 4 files!
fr: Erreur, nécessite au moins 4 arguments pour spécifier les 4 fichiers !

en: Error loading files!
fr: Erreur lors du chargement du fichier !

en: Reconstructing RGGB Bayer matrix.
fr: Reconstruction de la matrice Bayer RGGB.

en: Reconstructing BGGR Bayer matrix.
fr: Reconstruction de la matrice Bayer BGGR.

en: Reconstructing GBRG Bayer matrix.
fr: Reconstruction de la matrice Bayer GBRG.

en: Reconstructing GRBG Bayer matrix.
fr: Reconstruction de la matrice Bayer GRBG.

en: Invalid Bayer matrix specified!
fr: Matrice de Bayer spécifiée invalide !

en: Unsaved Bayer pattern merge
fr: Fusion du motif Bayer non sauvegardé

en: Bayer pattern merge
fr: Fusion du motif de Bayer

en: Could not understand the requested operator
fr: Impossible de comprendre l'opérateur demandé

en: Multiplying by a coefficient less than or equal to 0 is not possible.
fr: La multiplication par un coefficient inférieur ou égal à 0 est impossible.

en: Entropy: %.3f
fr: Entropie : %.3f

en: Reference image is undefined, the following would be used:
fr: L'image de référence est indéfinie, l'image suivante serait utilisée :

en: Image %d: '%s'
fr: Image %d : '%s'

en: Warning: this image is excluded from the sequence main processing list
fr: Attention : cette image est exclue de la liste principale de traitement de la séquence.

en: Error: will not clear the PSF while a sequence is running.
fr: Erreur : n'efface pas la PSF pendant qu'une séquence est en cours.

en: Deconvolution kernel cleared.
fr: Noyau de déconvolution effacé.

en: Save PSF to file:
fr: Enregistrer la PSF dans un fichier :

en: Error: filename must have the extension ".fit", ".fits", ".fts" or ".tif"
fr: Erreur : le nom du fichier doit avoir l'extension ".fit", ".fits", ".fts" ou ".tif"

en: Error: image or sequence must be loaded to carry out %s PSF estimation, aborting...
fr: Erreur : l'image ou la séquence doit être chargée pour effectuer une estimation PSF %s, abandon...

en: Blind kernel estimation:
fr: Estimation aveugle du noyau :

en: ℓ0 descent prior method
fr: méthode de descente ℓ0 préalable

en: spectral irregularity method
fr: méthode d'irrégularité spectrale

en: multiscale estimation
fr: estimation multi-échelle

en: Error in %s parameter: must be in %s, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre %s : doit être dans %s, interruption.

en: Error in ks parameter: must be odd and between 3 and minimum of (image height, image width), aborting.
fr: Erreur dans le paramètre ks : doit être impair et compris entre 3 et le minimum de (hauteur d'image, largeur d'image), abandon.

en: Error: no filename specified, aborting.
fr: Erreur : aucun nom de fichier n'est spécifié, abandon.

en: symmetric kernel
fr: noyau symétrique

en: Manual PSF generation:
fr: Génération manuelle de PSF :

en: Gaussian PSF
fr: PSF Gaussienne

en: Moffat PSF
fr: PSF Moffat

en: Disc PSF
fr: PSF Disque

en: Airy disc PSF
fr: PSF en disque d'Airy

en: Load PSF from file:
fr: Chargement du PSF à partir d'un fichier :

en: Error loading PSF.
fr: Erreur de chargement de la PSF.

en: Error in alpha parameter: must be between 0 and 1e5, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre alpha : doit être compris entre 0 et 1e5, abandon.

en: Error in iterations parameter: must be between 1 and 1e5, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre itérations : doit être compris entre 1 et 1e5, abandon.

en: Error in stop parameter: must be between 0 and 1, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre stop : doit être compris entre 0 et 1, abandon.

en: Error in step size parameter: must be between 0 and 1, aborting.
fr: Erreur dans le paramètre de taille de pas : doit être compris entre 0 et 1, abandon.

en: It is impossible to crop the image when a filter with preview session is active. Please consider to close the filter dialog first.
fr: Il est impossible de recadrer l'image lorsqu'un filtre avec session de prévisualisation est actif. Veuillez d'abord fermer la boîte de dialogue du filtre.

en: Crop: x and y must be positive values.
fr: Recadrage : x et y doivent avoir des valeurs positives.

en: Crop: width and height must be greater than 0.
fr: Recadrage : la largeur et la hauteur doivent avoir une valeur supérieure à 0.

en: Crop: width and height, respectively, must be less than %d and %d.
fr: Recadrage : la largeur et la hauteur doivent respectivement avoir une valeur inférieure à %d et %d.

en: Crop: select a region or provide x, y, width, height
fr: Recadrage : sélectionner une zone ou entrer les valeurs de x, y, largeur et hauteur

en: Crop (x=%d, y=%d, w=%d, h=%d)
fr: Recadrage (x=%d, y=%d, w=%d, h=%d)

en: Wrong parameters.
fr: Mauvais paramètres.

en: Missing argument to %s, aborting.
fr: Argument manquant dans %s, abandon.

en: Error: BP must be specified between 0.0 and 1.0 using -BP=
fr: Erreur : BP doit être spécifié entre 0.0 et 1.0 en utilisant -BP=

en: Error: BP must be >= 0.0 and <= 1.0.
fr: Erreur : BP doit être >= 0.0 et <= 1.0.

en: Error: D must be specified between 0.0 and 1.0 using -D=
fr: Erreur : D doit être spécifié entre 0.0 et 1.0 en utilisant -D=

en: Error: B must be >= 0.0 and <= 15.0.
fr: Erreur : B doit être >= 0.0 et <= 15.0.

en: Error: D must be > 0.0 and <= 10.0.
fr: Erreur : D doit être > 0.0 et <= 10.0.

en: Error: SP must be >= 0.0 and <= 1.0.
fr: Erreur : SP doit être >= 0.0 et <= 1.0.

en: Error: LP must be >= 0.0 and <= SP.
fr: Erreur : LP doit être >= 0.0 et <= SP.

en: Error: HP must be >= SP and <= 1.0.
fr: Erreur : HP doit être >= SP et <= 1.0.

en: Error: saturation stretch requires that all channels must be selected.
fr: Erreur : l'étirement de la saturation exige que tous les canaux soient sélectionnés.

en: Error: cannot apply saturation stretch to mono images.
fr: Erreur : impossible d'appliquer l'étirement de la saturation aux images mono.

en: Error: cannot apply saturation stretch to a mono image.
fr: Erreur : impossible d'appliquer l'étirement de la saturation à une image mono.

en: Wavelet: maximum number of plans for this image size is %d
fr: Ondelettes : le nombre maximum de plan pour cette image est %d

en: Wavelet: type must be %d or %d
fr: Ondelettes : le type doit être %d ou %d

en: Low value must be in the [0, 1] range.
fr: La valeur basse doit être comprise dans la plage [0, 1].

en: High value must be in the [0, 1] range.
fr: La valeur haute doit être comprise dans la plage [0, 1].

en: Stretch must be greater than or equal to 1
fr: L'étirement doit être supérieur ou égal à 1

en: Clip limit must be > 0.
fr: La limite du contraste doit être supérieure à 0.

en: Tile size must be > 0.
fr: La taille de la tuile doit être supérieur à 0.

en: Cannot list files, set working directory first.
fr: Impossible de lister les fichiers, veuillez d'abord définir un répertoire.

en: Siril cannot open the directory.
fr: Impossible d'ouvrir le répertoire.

en: Link: %s
fr: Lien : %s

en: Directory: %s
fr: Répertoire : %s

en: Sequence: %s
fr: Séquence : %s

en: Image: %s
fr: Image : %s

en: ********* END OF THE LIST *********
fr: ********* FIN DE LA LISTE***********

en: Merge: no working directory set.
fr: Fusion : aucun répertoire de travail défini.

en: Specified output name %s contains forbidden characters, aborting
fr: %s contient des caractères interdits, abandon

en: Could not open sequence `%s' for merging
fr: Impossible d'ouvrir la séquence `%s' pour la fusion

en: Sequence `%s' is invalid, could not merge
fr: La séquence `%s' n'est pas valide et ne peut être fusionnée

en: All sequences must be the same format for merging. Sequence `%s' is different
fr: Toutes les séquences doivent avoir le même format pour la fusion. La séquence `%s' est différente

en: Failed to create the output SER file `%s'
fr: Échec de la création du fichier SER de sortie `%s'

en: Failed to read frame %d from input sequence `%s'
fr: Échec de la lecture de l'image %d à partir de la séquence d'entrée `%s'

en: Failed to write frame %d in merged sequence
fr: Échec de l'écriture de l'image %d dans la séquence fusionnée

en: Error while finalizing the merged sequence
fr: Erreur lors de la finalisation de la fusion des séquences

en: This type of sequence cannot be created by Siril, aborting the merge
fr: Ce type de séquence ne peut pas être créé par Siril, annulation de la fusion

en: Error opening image %s: file not found or not supported.
fr: Erreur à l'ouverture de l'image %s : fichier non trouvé ou non supporté.

en: This command is only supported with FITS and TIFF, able to contain orientation information
fr: Cette commande n'est supportée que par les formats FITS et TIFF, capables de contenir des informations d'orientation.

en: This command is only supported with single FITS images, for the first HDU, not a FITS cube.
fr: Cette commande n'est supportée qu'avec des images FITS simples, pour le premier HDU, pas un cube FITS.

en: Could not open file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : %s

en: Image data is already bottom-up
fr: Les données de l'image sont déjà ascendantes

en: Mirroring image to convert to bottom-up data
fr: Appliquer un retournement miroir pour convertir en données ascendantes

en: Could not save mirrored image: %s
fr: Impossible de sauvegarder l'image miroir : %s

en: Invalid argument to %s, aborting.
fr: Argument non valide pour %s, abandon.

en: Symmetry point SP=%f
fr: Point de symétrie SP=%f

en: Symmetry point for channel %d: SP=%f
fr: Point de symétrie pour le canal %d : SP=%f

en: The target background value must be in the [0, 1] range
fr: La valeur cible de l'arrière-plan doit se situer dans la plage [0, 1]

en: Computing %s auto-stretch with values %f and %f
fr: Calcul de l'auto-ajustement de %s avec les valeurs %f et %f

en: linked
fr: lié

en: unlinked
fr: non lié

en: Factor must be a number greater than 0.
fr: Le facteur doit être un nombre supérieur à 0.

en: Scale %lf not allowed. Should be between 0.0 and 5.0.
fr: Échelle %lf non autorisée. Doit être compris entre 0,0 et 5,0.

en: Scale is 1.0. Not doing anything.
fr: L'échelle est de 1.0. Ne fais rien.

en: Unknown transformation type %s, aborting.
fr: Type de transformation %s inconnu, abandon.

en: Resampling to %d x %d pixels with %s interpolation
fr: Rééchantillonnage à %d x %d pixels avec interpolation %s

en: This process cannot be applied to 8b images
fr: Ce processus ne peut pas être appliqué aux images 8b

en: The coordinates cannot be greater than the size of the image. Please change their values and retry.
fr: Les coordonnées ne peuvent pas être supérieures à la taille de l'image. Veuillez modifier leurs valeurs et réessayer.

en: Rotation will apply only to current selection, the resulting image will be cropped.
fr: La rotation s'applique uniquement à la sélection actuelle, l'image résultante sera recadrée.

en: Angle %lf not allowed. Should be between 0.0 and 360.0.
fr: Angle %lf non autorisé. Il doit être compris entre 0,0 et 360,0.

en: -nocrop option is not valid if a selection is active. Ignoring
fr: L'option -nocrop n'est pas valide si une sélection est active. Ignorer

en: Angle is 0.0 or 360.0 degrees. Doing nothing...
fr: L'angle est de 0,0 ou 360,0 degrés. Ne fais rien...

en: Wrong magnitude value.
fr: Valeur de magnitude incorrecte.

en: Current selection is too large. To determine the PSF, please make a selection around a single star.
fr: La sélection courante est trop grande. Afin de déterminer la PSF, veuillez faire une sélection autour d'une seule étoile.

en: Select an area first
fr: Sélectionner une zone dans l'image

en: PSF minimisation failed with error %d
fr: La minimisation PSF a échoué avec l'erreur %d

en: Relative magnitude: %.3lf, True reduced magnitude: %.3lf, Offset: %.3lf
fr: Magnitude relative : %.3lf, Vraie magnitude : %.3lf, Offset : %.3lf

en: Inner radius value must be less than outer. Please change the value.
fr: La valeur du rayon interne doit être plus petite que celle du rayon externe.

en: minimum value must be smaller than the maximum
fr: la valeur minimale doit être inférieure à la valeur maximale

en: Local background annulus radius: %.1f to %.1f, aperture: %.1f (%s), camera conversion gain: %f e-/ADU, using pixels with values ]%f, %f[
fr: Rayon de l'anneau d'arrière-plan local : %.1f à %.1f, ouverture : %.1f (%s), gain de conversion de la caméra : %f e-/ADU, en utilisant des pixels avec des valeurs ]%f, %f[

en: forced
fr: forcé

en: unused, dynamic
fr: non utilisé, dynamique

en: The reference image must be set between 1 and %d
fr: L'image de référence doit être définie entre 1 et %d

en: Run a PSF for the sequence first (see seqpsf)
fr: Exécuter tout d'abord une PSF sur la séquence (voir seqpsf)

en: Reference magnitude has been set for star %d to %f and will be computed for each image
fr: La magnitude de référence a été définie pour l'étoile %d à %f et sera calculée pour chaque image

en: FITS extension unknown: %s
fr: Extension FITS inconnue : %s

en: Wrong parameter values. Radius must be between 3 and 50, aborting.
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. Le rayon doit être compris entre 3 et 50, abandon.

en: Wrong parameter values. Sigma must be greater than 0.05, aborting
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. Le sigma doit être supérieur à 0,05, ce qui entraîne un échec.

en: Wrong parameter values. Minimum beta must be greater than or equal to 0.0 and less than %.0f, aborting
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. Le bêta minimum doit être supérieur ou égal à 0,0 et inférieur à %.0f, abandon

en: Wrong parameter values. Roundness must be between 0 and 0.95, aborting.
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. Roundness doit être compris entre 0 et 0,95, abandon.

en: Wrong parameter values. Focal length must be greater than 0, aborting.
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. La distance focale doit être supérieure à 0, abandon.

en: Wrong parameter values. Pixel size must be greater than 0, aborting.
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. La taille des pixels doit être supérieure à 0, abandon.

en: Wrong parameter values. Auto must be set to on or off, aborting.
fr: Valeurs de paramètres incorrectes. Auto doit être réglé sur on ou off, ce qui entraîne l'abandon.

en: Wrong parameter values. Convergence must be between 1 and 3, aborting.
fr: Mauvaises valeurs de paramètres. La convergence doit être comprise entre 1 et 3, abandon.

en: Wrong parameter value %s.
fr: Valeur de paramètre incorrecte %s.

en: Resetting findstar parameters to default values.
fr: Réinitialisation des paramètres de findstar aux valeurs par défaut.

en: roundness range = [%f, %f]
fr: plage de rondeur = [%f, %f].

en: roundness = %3.2f
fr: rondeur = %3.2f

en: radius = %d
fr: rayon = %d

en: amplitude range = [%f, %f]
fr: plage d'amplitude = [%f, %f]

en: amplitude range unlimited
fr: plage d'amplitude illimitée

en: focal = %3.1f
fr: focale = %3.1f

en: pixelsize = %3.2f
fr: pixel dim. = %3.2f

en: profile = %s
fr: profil = %s

en: minimum beta = %3.2f
fr: beta minimum = %3.2f

en: Reference magnitude unset for sequence
fr: Suppression de la magnitude de référence pour la séquence

en: You need to add at least one image as variable. Use $ tokens to surround the file names .
fr: Vous devez ajouter au moins une image comme variable. Utilisez les jetons $ pour entourer les noms de fichiers.

en: There is an unmatched $. Please check the expression.
fr: Il y a un $ non apparié. Veuillez vérifier l'expression.

en: Rescale can only be done in the [0, 1] range.
fr: La remise à l'échelle ne peut se faire que dans l'intervalle [0, 1].

en: Image must have same dimension
fr: Les images doivent avoir les mêmes dimensions

en: Please display the channel on which you want to compute the PSF or use -channel argument
fr: Veuillez afficher le canal sur lequel vous voulez calculer le PSF ou utiliser l'argument -channel.

en: Please provide the channel number starting from 0 for red
fr: Veuillez indiquer le numéro du canal en commençant par 0 pour le rouge.

en: The given coordinates are not in the image, aborting
fr: Les coordonnées données ne sont pas dans l'image, l'opération est abandonnée.

en: Selection was not completely inside the first image of the sequence, aborting.
fr: La sélection n'était pas complètement à l'intérieur de la première image de la séquence, ce qui a entraîné l'abandon.

en: The reference image of the sequence does not have the WCS information required for star selection by equatorial coordinates
fr: L'image de référence de la séquence ne contient pas les informations WCS nécessaires à la sélection des étoiles par coordonnées équatoriales.

en: Coordinates of the star: %.1f, %.1f
fr: Coordonnées de l'étoile : %.1f, %.1f

en: Arguments are not optional when called from a script
fr: Les arguments ne sont pas facultatifs lorsqu'ils sont appelés à partir d'un script.

en: Arguments are optional only if a sequence is already loaded and selection around a star made
fr: Les arguments ne sont facultatifs que si une séquence est déjà chargée et que la sélection autour d'une étoile est effectuée.

en: PSF cannot be computed on channel %d for this sequence of %d channels
fr: La PSF ne peut pas être calculée sur le canal %d pour cette séquence de %d canaux.

en: Running the PSF on the sequence, layer %d
fr: Exécution du PSF sur la séquence, canal %d

en: Missing argument to command
fr: Argument manquant à la commande

en: Could not find stars in the first image, aborting.
fr: Impossible de trouver des étoiles dans la première image, abandon.

en: Setting inner and outer photometry ring radii to %.1f and %.1f (FWHM is %f)
fr: Réglage des rayons des anneaux de photométrie interne et externe à %.1f et %.1f (FWHM est %f)

en: Using preconfigured inner and outer photometry ring radii of %.1f and %.1f
fr: Utilisation de rayons d'anneaux photométriques intérieurs et extérieurs préconfigurés de %.1f et %.1f.

en: No image in the sequence was found with the WCS information required for star selection by equatorial coordinates, plate solve the reference or the first
fr: Aucune image de la séquence n'a été trouvée avec les information WCS requises pour la sélection d'étoiles par coordonnées équatoriales, nécessite la résolution astrométrique de la référence ou de la première image.

en: Background value (channel: #%d): %d (%.3e)
fr: Estimation du bruit (canal : #%d) : %d (%.3e)

en: The file %s has been created for the %s layer.
fr: Le fichier %s a été créé pour le canal %s.

en: Clearing tilt information
fr: Effacement des informations de tilt

en: Replacement value is out of range (0 - %d)
fr: La valeur de remplacement est hors limites (0 - %d)

en: lo must be strictly smaller than hi
fr: lo doit être plus petit que hi

en: Level value is incorrect
fr: Valeur de level incorrecte.

en: Coeff value is incorrect
fr: La valeur de coeff est incorrecte

en: Sigma value is incorrect
fr: Valeur de sigma incorrecte.

en: Number of layers MUST be 1 or 3
fr: Le nombre de canal DOIT être de 1 ou 3

en: Width and Height must be positive values.
fr: La largeur et la hauteur doivent être des valeurs positives.

en: new empty image
fr: nouvelle image vide

en: Values must be positive and less than %d.
fr: Les valeurs doivent être positives et inférieures à %d.

en: Value must be positive and less than %d.
fr: La valeur doit être positive et inférieure à %d.

en: Fill2: select a region or provide x, y, width, height
fr: Fill2 : sélectionner une zone ou entrer les valeurs de x, y, largeur et hauteur

note: handling mono case
en: This sequence is mono, ignoring layer number.
fr: Cette séquence est monochrome, le nombre de canaux est ignoré.

en: Unknown layer number %s, must be between 0 and 2, will use green layer.
fr: Nombre de canaux inconnu %s, doit être entre 0 et 2, le canal vert sera utilisé.

note: limiting values to avoid too long computation or too low number of candidates
en: Max number of stars %s not allowed. Should be between %d and %d.
fr: Nombre maximal d'étoiles %s non autorisé. Il doit être compris entre %d et %d.

en: Option -out= is not available for sequences, ignoring
fr: L'option -out= n'est pas disponible pour les séquences, en ignorant

en: find_hot must be applied on an one-channel master-dark frame
fr: find_hot doit être appliqué sur les images master-dark avec un seul canal

en: %ld cold and %ld hot pixels
fr: %ld pixels froids et %ld pixels chauds

en: File [%s] does not exist.
fr: Le fichier [%s] n'existe pas.

en: There were some errors, please check your input file.
fr: Des erreurs ont été rencontrées, veuillez vérifier les fichiers.

en: The size of the kernel MUST be odd and in the range [3, 15].
fr: La taille du filtre DOIT être impaire et plus comprise dans la gamme [3, 15].

en: Modulation value MUST be between 0 and 1
fr: La valeur de la modulation DOIT être entre 0 et 1

en: Center of gravity coordinates are (%.3lf, %.3lf)
fr: Les coordonnées du centre de gravité sont (%.3lf, %.3lf)

en: Type can either be 0 (average neutral) or 1 (maximum neutral), 2 (maximum mask) or 3 (additive mask)
fr: Le type peut être 0 (neutre moyen) ou 1 (neutre maximum), 2 (masque maximum) ou 3 (masque additif).

en: Amount can only be [0, 1]
fr: Le montant ne peut être que [0, 1]

en: Amount value must be in the [0, 4] range.
fr: La valeur de amount doit être comprise dans la plage [0, 4].

en: 1/sigma value must be in the [0, 5] range.
fr: La valeur de 1/sigma doit être comprise dans la plage [0, 5].

en: Polynomial degree order must be within the [1, 4] range.
fr: L'ordre des degrés polynomiaux doit être compris dans la plage [1, 4].

en: There can be only one prefix argument
fr: Il ne peut y avoir qu'un seul argument de préfixe

en: smooth parameter is unused with the polynomial model, ignoring.
fr: le paramètre de lissage n'est pas utilisé avec le modèle polynomial, il est ignoré.

en: Sigma low must be positive.
fr: Le sigma bas doit être positif.

en: Sigma high must be positive.
fr: Le sigma haut doit être positif.

en: The second argument must be between 1 and the number of images.
fr: Le deuxième argument doit être compris entre 1 et le nombre d'images.

en: The third argument must be larger or equal than the "from" argument.
fr: Le troisième argument doit être supérieur ou égal à l'argument "from".

en: The third argument is larger than the number of images.
fr: Le troisième argument est plus grand que le nombre d'images.

en: Re-adjusting to %d.
fr: Réajustement à %d.

en: Selection update finished, %d images are selected in the sequence
fr: Mise à jour de la sélection finie. %d images sont sélectionnées dans la séquence

en: Could not copy the input image, aborting.
fr: Impossible de copier l'image d'entrée, abandon.

en: Reconstructing %s Bayer matrix.
fr: Reconstruction de la matrice Bayer %s.

en: Statistics computation failed for channel %d (all nil?).
fr: Le calcul des statistiques a échoué pour le canal %d (tout nul ?).

en: %s layer: Mean: %0.1f, Median: %0.1f, Sigma: %0.1f, Min: %0.1f, Max: %0.1f, bgnoise: %0.1f
fr: Canal %s : Moyenne : %0.1f, Médiane : %0.1f, Sigma : %0.1f, Min : %0.1f, Max : %0.1f, bgnoise : %0.1f

en: %s layer: Mean: %0.1f, Median: %0.1f, Sigma: %0.1f, Min: %0.1f, Max: %0.1f, bgnoise: %0.1f, avgDev: %0.1f, MAD: %0.1f, sqrt(BWMV): %0.1f
fr: Canal %s : Moyenne : %0.1f, Médiane : %0.1f, Sigma : %0.1f, Min : %0.1f, Max : %0.1f, bgnoise : %0.1f, avgDev : %0.1f, MAD : %0.1f, sqrt(BWMV) : %0.1f

en: No image appears to be loaded, reloading from '%s'
fr: Aucune image ne semble être chargée, rechargement à partir de '%s'.

en: Failed to save the JSON file %s: %s
fr: Échec de l'enregistrement du fichier JSON %s : %s

en: Save metadata to the JSON file '%s'
fr: Enregistrer les métadonnées dans le fichier JSON '%s'

en: json-glib was not found at build time, cannot proceed. Install and rebuild.
fr: json-glib n'a pas été trouvé au moment de la construction, impossible de continuer. Installez et reconstruisez.

en: This command can only run for FITS images
fr: Cette commande ne peut être exécutée que pour les images FITS

en: Failed to create output file: %s
fr: La création du fichier de sortie a échoué : %s

en: Failed to write to output file
fr: Échec de l'écriture dans le fichier de sortie

en: First argument is the converted sequence name and shall not start with a -
fr: Le premier argument est le nom de la séquence convertie et ne doit pas commencer par un -.

en: Link: error opening working directory %s.
fr: Lien : erreur lors de l'ouverture du répertoire de travail %s.

en: No FITS files were found for link
fr: Aucun fichier FITS n'a été trouvé pour le lien

en: You should pass an extra argument -fitseq to convert your sequence to fitseq format.
fr: Vous devez passer un argument supplémentaire -fitseq pour convertir votre séquence au format fitseq.

en: Link: processing %d FITS file...
     | Link: processing %d FITS files...
fr[0]: Lien : traitement de %d fichier FITS ...
fr[1]: Lien : traitement de %d fichiers FITS ...

en: Link: no working directory set.
fr: Lien : aucun répertoire de travail défini.

en: Conversion: no working directory set.
fr: Conversion : aucun répertoire de travail défini.

en: Conversion: error opening working directory %s.
fr: Conversion : erreur lors de l'ouverture du répertoire de travail %s.

en: FujiFilm XTRANS sensors are not supported by SER v2 (CFA-style) standard. You may use FITS sequences instead.
fr: Les capteurs FujiFilm XTRANS ne sont pas pris en charge par la norme SER v2 (style CFA). Vous pouvez utiliser des séquences FITS à la place.

en: No RAW files were found for conversion
fr: Aucun fichier RAW n'a été trouvé pour la conversion

en: No files were found for conversion
fr: Aucun fichier n'a été trouvé pour la conversion

en: Convert: processing %d file...
     | Convert: processing %d files...
fr[0]: Conversion : traitement du %d fichier ...
fr[1]: Conversion : traitement des %d fichiers ...

en: Shift-only registration is only possible with OpenCV 4.4
fr: L'alignement par translation n'est possible qu'avec OpenCV 4.4.

note: using absolute min_pairs required by homography
en: %d smaller than minimum allowable star pairs: %d, aborting.
fr: %d plus petit que le minimum autorisé de paires d'étoiles : %d, abandon.

en: Two-Pass Global Star Alignment (deep-sky)
fr: Alignement global des étoiles en deux passes (ciel profond)

en: Global Star Alignment (deep-sky)
fr: Alignement global (ciel profond)

en: The -nostarlist option has an effect only when -2pass is used, ignoring
fr: L'option -nostarlist n'a d'effet que lorsque l'option -2pass est utilisée, ignoré

en: Not enough space to save the output images, aborting
fr: Pas assez d'espace pour sauvegarder les images, abandon.

en: Forcing the registration transformation to shift, which is the only transformation compatible with no interpolation
fr: Forcer la transformation de l'alignement en translation, qui est la seule transformation compatible avec l'absence d'interpolation.

en: Forcing the registration transformation to shift, which is the only transformation compatible with no interpolation, is not compatible with OpenCV below 4.4. Aborting
fr: Forcer la transformation de l'alignement en translation, qui est la seule transformation compatible avec l'absence d'interpolation, n'est pas compatible avec OpenCV en dessous de la version 4.4. Abandon.

en: When interpolation is set to None, the images must be of same size and no upscaling can be applied. Aborting
fr: Lorsque l'interpolation est définie sur Aucune, les images doivent être de la même taille et aucune mise à l'échelle ne peut être appliquée. Abandon

note: don't load it for command line execution to avoid problems with com.stars later on in the process
en: Registration: processing using method: %s
fr: Alignement : traitement en cours utilisant la méthode : %s

en: Interpolation clamping active
fr: Contrainte de l'interpolation active

en: Could not parse argument `%s' to the filter `%s', aborting.
fr: Impossible d'analyser l'argument `%s' dans le filtre `%s', abandon.

en: No registration data exists for this sequence, aborting
fr: Il n'existe pas de données d'alugnement pour cette séquence, ce qui entraîne l'abandon de l'opération.

en: Unknown framing type %s, aborting.
fr: Type de trame inconnu %s, abandon.

en: Registration data does not exist for layer #%d, will use layer #%d instead.
fr: Les données d'alignement n'existent pas pour le canal #%d, le canal #%d sera utilisée à la place.

en: Registration: Applying existing data
fr: Alignement : Appliquer les données existantes

en: Output normalization is allowed only with median or mean stacking, ignoring.
fr: La normalisation en sortie n'est autorisée qu'avec l'empilement par médiane ou moyenne, ignoré.

en: Weighting is allowed only with average stacking, ignoring.
fr: La pondération n'est autorisée qu'avec l'empilement par moyenne, option ignorée.

en: Weighting is allowed only if normalization has been activated, ignoring.
fr: La pondération n'est autorisée que si la normalisation a été activée, option ignorée.

en: Only one weighting method can be used
fr: Une seule méthode de pondération peut être utilisée

en: Fast normalization is allowed only with average stacking, ignoring.
fr: La normalisation rapide n'est autorisée qu'avec l'empilement moyen, option ignorée

en: Fast normalization is allowed only if normalization has been activated, ignoring.
fr: La normalisation rapide n'est autorisée que si la normalisation a été activée, option ignorée.

en: Normalization options are not allowed in this context, ignoring.
fr: Les options de normalisation ne sont pas autorisées dans ce contexte, elles sont ignorées.

en: RGB equalization is allowed only with average stacking, ignoring.
fr: L'égalisation RVB n'est autorisée qu'avec l'empilement moyen, option ignorée

en: RGB equalization is allowed only if normalization has been activated, ignoring.
fr: L'égalisation RVB n'est autorisée que si la normalisation a été activée, option ignorée.

en: Output filename option is not allowed in this context, ignoring.
fr: L'option de nom de fichier en sortie n'est pas autorisée dans ce contexte, elle est ignorée.

en: Rejection maps can only be created with rejection stacking, ignoring.
fr: Les cartes de rejet ne peuvent être créées qu'avec l'empilement par rejet, ignoré.

en: Rejection maps can only be created if rejection has been activated, ignoring.
fr: Les cartes de rejet ne peuvent être créées que si le rejet a été activé, ignoré.

en: Unexpected argument to stacking `%s', aborting.
fr: Argument inattendu pour l'empilement `%s', abandon.

en: Stacking sequence %s
fr: Empile la séquence %s

en: Not using rejection for stacking
fr: N'utilise pas le rejet pour l'empilement

en: Stacking has detected registration data on layer %d with more than simple shifts. You should apply existing registration before stacking
fr: L'empilement a détecté des données d'alignement sur la couche %d avec plus qu'une simple translation. Vous devez appliquer l'alignement existant avant l'empilement

en: Could not save the stacking result %s
fr: Impossible d'enregistrer le résultat de l'empilement %s

en: Saving rejection maps
fr: Enregistrement des cartes de rejet

en: Stacking failed, please check the log to fix your issue.
fr: Empilement en échec. Vérifier les log pour corriger le problème.

en: Looking for sequences in current working directory...
fr: Cherche les séquences dans le répertoire de travail...

en: Error while searching sequences or opening the directory.
fr: Erreur pendant la recherche des séquences ou l'ouverture du répertoire.

en: Starting stacking of found sequences...
fr: Début de l'empilement des séquences trouvées...

en: Stacked %d sequences successfully.
fr: %d séquences empilées avec succès.

en: The average stacking with rejection requires two extra arguments: sigma low and high.
fr: L'empilement par moyenne avec rejet nécessite deux arguments supplémentaires : sigma low et high.

en: Extra parameters of GESDT rejection algorithm must be between 0 and 1, default is 0.3 and 0.05.
fr: Les paramètres supplémentaires de l'algorithme GESDT doivent être en 0 et 1. Les valeurs par défaut sont 0.3 et 0.05

en: Extra parameters of percentile rejection algorithm must be between 0 and 1, default is 0.2 and 0.1.
fr: Les paramètres supplémentaires de l'algorithme percentile doivent être en 0 et 1. Les valeurs par défaut sont 0.2 et 0.1

en: Stacking method type '%s' is invalid
fr: Le type de méthode d'empilement '%s' est invalide

en: It looks like there is a memory allocation error, change memory settings and try to fix it.
fr: Il semble qu'il y ait une erreur d'allocation de mémoire, modifiez les paramètres de mémoire et essayez de la corriger.

en: Stacked sequence successfully.
fr: Séquence empilée avec succès.

en: Missing arguments for rejection stacking.
fr: Arguments manquants pour l'empilement des rejets.

en: Could not load the reference image of the sequence, aborting.
fr: Impossible de charger l'image de référence de la séquence, abandon.

en: Could not load the image, aborting.
fr: Impossible de charger l'image, abandon.

en: The offset value could not be parsed from expression: %s, aborting.
fr: La valeur de l'offset n'a pas pu être analysée à partir de l'expression : %s, abandon.

en: Synthetic offset: Level = %d
fr: Offset synthétique : Niveau = %d

note: not excluding all neg values here to allow defining a pedestal
en: The offset value is out of allowable bounds [-%d,%d], aborting.
fr: La valeur de l'offset est hors des limites autorisées [-%d,%d], abandon.

en: Dark optimization: This process cannot be applied to 8b images
fr: Optimisation des darks : ce processus ne peut pas être appliqué aux images 8b

en: You must specify a masterdark with -dark= before activating this option, aborting.
fr: Vous devez spécifier un masterdark avec -dark= avant d'activer cette option, abandon

en: Cosmetic correction from masterdark: using sigma %.2lf for cold pixels.
fr: Correction cosmétique de masterdark : utilisation de sigma %.2lf pour les pixels froids.

en: Cosmetic correction from masterdark: deactivated for cold pixels.
fr: Correction cosmétique de masterdark : désactivée pour les pixels froids.

en: Cosmetic correction from masterdark: using sigma %.2lf for hot pixels.
fr: Correction cosmétique de masterdark : utilisation de sigma %.2lf pour les pixels chauds.

en: Cosmetic correction from masterdark: deactivated for hot pixels.
fr: Correction cosmétique de masterdark : désactivée pour les pixels chauds.

en: Could not open file %s, aborting.
fr: Impossible de d'ouvrir le fichier %s, abandon

en: Cosmetic correction from Bad Pixel Map: %s.
fr: Correction cosmétique à partir de la carte des mauvais pixels : %s.

en: You must specify a bad pixel map file with -cc=bpm option, aborting.
fr: Vous devez spécifier un fichier des mauvais pixel map avec l'option -cc=bpm, abandon.

en: Unknown argument %s, aborting.
fr: Argument %s inconnu, abandon.

en: Preprocessing...
fr: Prétraitement...

en: 16-bit per channel in processed images mode is active
fr: Le mode de traitement d'image 16 bits par canal est activé

en: 32-bit per channel in processed images mode is active
fr: Le mode de traitement d'image 32 bits par canal est activé

en: Please specify the type of compression and quantization value.
fr: Veuillez spécifier le type de valeur de compression et de quantification.

note: hcompress with mode 2 is not working in cfitsio see https://gitlab.com/free-astro/siril/-/issues/696#note_932398268 else if (!g_ascii_strncasecmp(word[2] + 6, "hcompress", 9)) { method = HCOMPRESS_COMP; if (!word[4]) { siril_log_message(_("Please specify the value of hcompress scale factor.\n")); g_
en: Wrong type of compression. Choices are rice, gzip1, gzip2
fr: Mauvais type de compression. Les choix sont rice, gzip1, gzip2

en: Please specify the value of quantization.
fr: Veuillez spécifier la valeur de la quantification.

en: Quantization can only be equal to 0 for GZIP1 and GZIP2 algorithms.
fr: La quantification ne peut être égale à 0 que pour les algorithmes GZIP1 et GZIP2.

en: Compression enabled with the %s algorithm and a quantization value of %.2lf
fr: Compression activée avec l'algorithme %s et une valeur de quantification de %.2lf

en: No compression enabled.
fr: Aucune compression activée.

en: Number of logical processors MUST be greater than 0 and lower or equal to %d.
fr: Le nombre de processeurs doit être supérieur à 0 et inférieur ou égal à %d.

en: Using now %d logical processor
     | Using now %d logical processors
fr[0]: Utilise maintenant %d processeur
fr[1]: Utilise maintenant %d processeurs

en: The accepted range for the ratio of memory used for stacking is [0.05, 4], with values below the available memory recommended
fr: La plage acceptée pour le ratio de mémoire utilisé pour l'empilement est [0.05, 4], avec des valeurs inférieures à la mémoire disponible recommandée

en: Setting the ratio of memory used for stacking above 1 will require the use of on-disk memory, which can be very slow and is unrecommended (%g requested)
fr: Définir un ratio de mémoire supérieur à 1 pour l’empilement nécessite l’utilisation de mémoire sur disque, ce qui est très lent et non recommandé (%g demandé)

en: Usable memory for stacking changed to %g
fr: Modification de la mémoire utilisable pour l'empilement à %g

en: ********* LIST OF AVAILABLE COMMANDS *********
fr: ********* LISTE DES COMMANDES DISPONIBLES *********

en: Can be used in a script: %s
fr: Peut être utilisé dans un script : %s

en: YES
fr: OUI

en: NO
fr: NON

en: Error: command %s is not available
fr: Erreur : la commande %s n'est pas disponible

en: processor | processors
fr[0]: processeur
fr[1]: processeurs

en: Required version is not correct.
fr: La version requise n'est pas correcte.

en: The required version of Siril is ok.
fr: La version requise est ok.

en: A newer version of Siril is required, please update your version.
fr: Une version de Siril plus récente est requise, veuillez mettre à jour votre version.

en: The script you are executing requires a newer version of Siril to run (%s), aborting.
fr: Le script que vous exécutez nécessite une version plus récente de Siril pour s'exécuter (%s), abandon.

en: Current selection [x, y, w, h]: %d %d %d %d
fr: Sélection actuelle [x, y, w, h] : %d %d %d %d

en: No current selection in image
fr: Aucune sélection actuelle dans l'image

en: Too many arguments to boxselect, use either -clear or the coordinates, not both.
fr: Trop d'arguments pour boxselect, utilisez soit -clear soit les coordonnées, pas les deux.

en: Selected area in image was cleared
fr: La zone sélectionnée dans l'image a été effacée

en: Please specify x, y, w and h, aborting
fr: Veuillez spécifier x, y, w et h, abandon.

en: The provided coordinates are outside the dimension of the currently loaded image (%d x %d).
fr: Les coordonnées fournies sont en dehors de la dimension de l'image actuellement chargée (%d x %d).

en: Overriding previous selection
fr: Remplacer la sélection précédente

en: Image must all have the same dimensions and be monochrome
fr: Les images doivent avoir les mêmes dimensions et être monochromes

en: SER cannot contain WCS info, plate solving will export to FITS cube format
fr: Le SER ne peut pas contenir d'informations WCS, la résolution astrométrique sera exportée au format FITS cube.

en: Could not parse target coordinates
fr: Impossible d'analyser les coordonnées de la cible

en: Catalog can only be NOMAD or APASS for photometric usage
fr: Le catalogue ne peut être que NOMAD ou APASS pour une utilisation photométrique.

en: Specifying a catalog has no effect for astrometry.net solving
fr: La spécification d'un catalogue n'a aucun effet pour la résolution de astrometry.net

en: Astrometry.net interaction relies on the missing WCSLIB software, cannot continue.
fr: L'interaction d'Astrometry.net, qui repose sur le logiciel WCSLIB manquant, ne peut pas continuer.

en: Using remote %s instead of local NOMAD catalogue
fr: Utilisation de %s à distance au lieu du catalogue NOMAD local

en: The local astrometry.net solver was not found, aborting. Please check the settings.
fr: Le solveur local astrometry.net n'a pas été trouvé, annulation. Veuillez vérifier les paramètres.

en: Using target coordinate from image header: %f, %f
fr: Utilisation des coordonnées de la cible depuis l'en-tête de l'image : %f, %f

en: Photometric color correction will use plate solving first
fr: L'étalonnage des couleurs par photométrie procède d'abord à une résolution astrométrique

en: Photometric color correction will use WCS information and bypass internal plate solver
fr: L'étalonnage des couleurs par photométrique utilise les informations du WCS et ignore l'astrométrie interne

en: Image is already plate solved. Nothing will be done.
fr: L'image est déjà résolue. Rien ne sera fait.

en: Focal length and pixel size are only used for plate solving, ignored now
fr: La longueur focale et la taille des pixels ne sont utilisées que pour la résolution astrométrique, elles sont ignorées maintenant.

en: Using provided pixel size: %.2f
fr: Utilisation de la taille de pixel fournie : %.2f

en: Using pixel size from preferences: %.2f
fr: Utilisation de la taille de pixel des préférences : %.2f

en: Using pixel size from image: %.2f
fr: Utilisation de la taille de pixel de l'image : %.2f

en: Using provided focal length: %.2f
fr: En utilisant la distance focale fournie : %.2f

en: Using focal length from preferences: %.2f
fr: Utilisation de la distance focale à partir des préférences : %.2f

en: Using focal length from image: %.2f
fr: Utilisation de la longueur focale de l'image : %.2f

en: Magnitude alteration arguments are useless for astrometry.net plate solving
fr: Les arguments d'altération de la magnitude sont inutiles pour la résolution d'astrométrie.net

en: This command only works on plate solved images
fr: Cette commande ne fonctionne que sur les images résolues par astrométrie

en: Could not compute image resolution
fr: Impossible de calculer la résolution de l'image

en: Unknown option provided: %s
fr: Option inconnue fournie : %s

en: Live stacking needs to be initialized with the START_LS command first
fr: Le livestacking doit d'abord être initialisé avec la commande START_LS

en: Live stacking was configured to use file watching, not this command
fr: Le livestacking a été configuré pour utiliser la surveillance des fichiers, pas cette commande

en: String in: %s
fr: Chaîne d'entrée : %s

en: String out: %s
fr: Chaîne de sortie : %s

en: Computes a new image combining the image in memory with the image <b>filename</b>. At each pixel location, the new value is determined as the max of value in current image and in <b>filename</b>
fr: Calcule une nouvelle image combinant l'image en mémoire avec l'image <b>filename</b>. À chaque emplacement de pixel, la nouvelle valeur est déterminée comme la valeur maximale dans l'image actuelle et dans <b>filename</b>

en: Stretches the image to show faint objects using an hyperbolic arcsin transformation. The mandatory argument <b>stretch</b>, typically between 1 and 1000, will give the strength of the stretch. The black point can be offset by providing an optional <b>offset</b> argument in the normalized pixel value of [0, 1]. Finally the option <b>-human</b> enables using human eye luminous efficiency weights to compute the luminance used to compute the stretch value for each pixel, instead of the simple mean of the channels pixel values. This stretch method preserves lightness from the L*a*b* color space
fr: Étire l'image pour afficher les objets faibles à l'aide d'une transformation arcsin hyperbolique. L'argument obligatoire <b>stretch</b>, généralement compris entre 1 et 1000, donnera la force de l'étirement. Le point noir peut être décalé en fournissant un argument facultatif <b>offset</b> dans la valeur de pixel normalisée de [0, 1]. Enfin, l'option <b>-human</b> permet d'utiliser les poids d'efficacité lumineuse de l'œil humain pour obtenir la luminance utilisée pour calculer la valeur d'étirement pour chaque pixel, au lieu de la simple moyenne des valeurs de pixel des canaux. Cette méthode d'étirement préserve la luminosité de l'espace colorimétrique L*a*b*

en: Application of the generalized hyperbolic stretch with a symmetry point SP defined as k.sigma from the median of each channel (the provided <b>shadowsclip</b> value is the k here and can be negative). By default, SP and the stretch are computed per channel; SP can be computed as a mean of image channels by passing <b>-linked</b>. The stretch amount <b>D</b> is provided in the second mandatory argument.
    Implicit values of 13 for <b>B</b>, making it very focused on the SP brightness range, 0.7 for <b>HP</b>, 0 for <b>LP</b> are used but can be changed with the options of the same names
fr: Application de l'étirement hyperbolique généralisé avec un point de symétrie SP défini comme k.sigma à partir de la médiane de chaque canal (la valeur <b>shadowsclip</b> fournie est le k ici et peut être négative). Par défaut, SP et l'étirement sont calculés par canal ; SP peut être calculé comme une moyenne des canaux d'image en passant <b>-linked</b>. Le montant d'étirement <b>D</b> est fourni dans le deuxième argument obligatoire.
    Des valeurs implicites de 13 pour <b>B</b>, ce qui le rend très concentré sur la plage de luminosité SP, 0,7 pour <b>HP</b>, 0 pour <b>LP</b> sont utilisées mais peuvent être changé avec les options du même nom

en: Auto-stretches the currently loaded image, with different parameters for each channel (unlinked) unless <b>-linked</b> is passed. Arguments are optional, <b>shadowclip</b> is the shadows clipping point, measured in sigma units from the main histogram peak (default is -2.8), <b>targetbg</b> is the target background value, giving a final brightness to the image, range [0, 1], default is 0.25. The default values are those used in the Auto-stretch rendering from the GUI.
    
    Do not use the unlinked version after color calibration, it will alter the white balance
fr: Étire automatiquement l'image actuellement chargée, avec des paramètres différents pour chaque canal (non lié) à moins que <b>-linked</b> ne soit passé. Les arguments sont facultatifs, <b>shadowclip</b> est le point d'écrêtage des ombres, mesuré en unités sigma à partir du pic de l'histogramme principal (la valeur par défaut est -2,8), <b>targetbg</b> est la valeur d'arrière-plan cible, donnant un luminosité finale de l'image, plage [0, 1], la valeur par défaut est 0,25. Les valeurs par défaut sont celles utilisées dans le rendu Auto-ajustement de l'interface graphique.
    
    N'utilisez pas la version non liée après l'étalonnage des couleurs, cela altérera la balance des blancs

en: Returns the background level of the loaded image
fr: Retourne le niveau d'arrière-plan de l'image chargée en mémoire

en: Returns the background noise level of the loaded image
fr: Renvoie le niveau du bruit de fond de l'image chargée en mémoire

en: Computes the numerical binning of the in-memory image (sum of the pixels 2x2, 3x3..., like the analogic binning of CCD camera). If the optional argument <b>-sum</b> is passed, then the sum of pixels is computed, while it is the average when no optional argument is provided
fr: Calcule le binning numérique de l'image en mémoire (somme des pixels 2x2, 3x3..., comme le binning analogique d'une caméra CCD). Si l'argument optionnel <b>-sum</b> est passé, alors la somme des pixels est calculée, alors qu'il s'agit de la moyenne lorsqu'aucun argument optionnel n'est fourni

en: Make a selection area in the currently loaded image with the arguments <b>x</b>, <b>y</b>, <b>width</b> and <b>height</b>, with <b>x</b> and <b>y</b> being the coordinates of the top left corner starting at (0, 0), and <b>width</b> and <b>height</b>, the size of the selection. The <b>-clear</b> argument deletes any selection area. If no argument is passed, the current selection is printed
fr: Fait une zone de sélection dans l'image actuellement chargée avec les arguments <b>x</b>, <b>y</b>, <b>width</b> et <b>height</b>, avec <b>x</b> et <b>y</b> étant les coordonnées du coin supérieur gauche commençant à (0, 0), et <b>width</b> et <b>height</b> , la taille de la sélection. L'argument <b>-clear</b> supprime toute zone de sélection. Si aucun argument n'est passé, la sélection courante est imprimée

en: Calibrates the sequence <b>sequencename</b> using bias, dark and flat given in argument.
    
    For bias, a uniform level can be specified instead of an image, by entering a quoted expression starting with an = sign, such as -bias="=256" or -bias="=64*$OFFSET".
    
    By default, cosmetic correction is not activated. If you wish to apply some, you will need to specify it with <b>-cc=</b> option.
    You can use <b>-cc=dark</b> to detect hot and cold pixels from the masterdark (a masterdark must be given with the <b>-dark=</b> option), optionally followed by <b>siglo</b> and <b>sighi</b> for cold and hot pixels respectively. A value of 0 deactivates the correction. If sigmas are not provided, only hot pixels detection with a sigma of 3 will be applied.
    Alternatively, you can use <b>-cc=bpm</b> followed by the path to your Bad Pixel Map to specify which pixels must be corrected. An example file can be obtained with a <i>find_hot</i> command on a masterdark.
    
    Three options apply to color images (in CFA format): <b>-cfa</b> for cosmetic correction purposes, <b>-debayer</b> to demosaic images before saving them, and <b>-equalize_cfa</b> to equalize the mean intensity of RGB layers of the master flat, to avoid tinting the calibrated image.
    The <b>-fix_xtrans</b> option is dedicated to X-Trans images by applying a correction on darks and biases to remove a rectangle pattern caused by autofocus.
    It is also possible to optimize the dark subtraction with <b>-opt</b>, which requires both bias and dark masters to be provided.
    By default, frames marked as excluded will not be processed. The argument <b>-all</b> can be used to force processing of all frames even if marked as excluded.
    The output sequence name starts with the prefix "pp_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>.
    If <b>-fitseq</b> is provided, the output sequence will be a FITS sequence (single file)
fr: Calibre la séquence <b>sequencename</b> en utilisant l'offset (bias), le dark et le flat donnés en argument.
    
    Pour l'offset, un niveau uniforme peut être spécifié à la place d'une image, en saisissant une expression entre guillemets commençant par un signe =, telle que -bias="=256" ou -bias="=64*$OFFSET".
    
    Par défaut, la correction cosmétique n'est pas activée. Si vous souhaitez en appliquer, vous devrez le spécifier avec l'option <b>-cc=</b>.
    Vous pouvez utiliser <b>-cc=dark</b> pour détecter les pixels chauds et froids du masterdark (un masterdark doit être donné avec l'option <b>-dark=</b>), éventuellement suivi de <b> siglo</b> et <b>sighi</b> pour les pixels froids et chauds respectivement. Une valeur de 0 désactive la correction. Si les sigmas ne sont pas fournis, seule la détection des pixels chauds avec un sigma de 3 sera appliquée.
    Alternativement, vous pouvez utiliser <b>-cc=bpm</b> suivi du chemin vers votre carte des mauvais pixels pour spécifier quels pixels doivent être corrigés. Un fichier d'exemple peut être obtenu avec une commande <i>find_hot</i> sur un masterdark.
    
    Trois options s'appliquent aux images couleur (au format CFA) : <b>-cfa</b> à des fins de correction esthétique, <b>-debayer</b> pour les images de dématriçage avant de les enregistrer et <b>-equalize_cfa</b> d'égaliser l'intensité moyenne des couches RVB du master flat, pour éviter de teinter l'image calibrée.
    L'option <b>-fix_xtrans</b> est dédiée aux images X-Trans en appliquant une correction sur les darks et les offsets pour supprimer un motif carré causé par l'autofocus.
    Il est également possible d'optimiser la soustraction des darks avec <b>-opt</b>, ce qui nécessite de fournir à la fois des offsets et des darks maîtres.
    Par défaut, les images marqués comme exclus ne seront pas traités. L'argument <b>-all</b> peut être utilisé pour forcer le traitement de toutes les images même si elles sont marquées comme exclues.
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "pp_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>.
    Si <b>-fitseq</b> est fourni, la séquence de sortie sera une séquence FITS (fichier unique)

en: Calibrates the image <b>imagename</b> using bias, dark and flat given in argument.
    
    For bias, a uniform level can be specified instead of an image, by entering a quoted expression starting with an = sign, such as -bias="=256" or -bias="=64*$OFFSET".
    
    By default, cosmetic correction is not activated. If you wish to apply some, you will need to specify it with <b>-cc=</b> option.
    You can use <b>-cc=dark</b> to detect hot and cold pixels from the masterdark (a masterdark must be given with the <b>-dark=</b> option), optionally followed by <b>siglo</b> and <b>sighi</b> for cold and hot pixels respectively. A value of 0 deactivates the correction. If sigmas are not provided, only hot pixels detection with a sigma of 3 will be applied.
    Alternatively, you can use <b>-cc=bpm</b> followed by the path to your Bad Pixel Map to specify which pixels must be corrected. An example file can be obtained with a <i>find_hot</i> command on a masterdark.
    
    Three options apply to color images (in CFA format): <b>-cfa</b> for cosmetic correction purposes, <b>-debayer</b> to demosaic images before saving them, and <b>-equalize_cfa</b> to equalize the mean intensity of RGB layers of the master flat, to avoid tinting the calibrated image.
    The <b>-fix_xtrans</b> option is dedicated to X-Trans images by applying a correction on darks and biases to remove a rectangle pattern caused by autofocus.
    It is also possible to optimize the dark subtraction with <b>-opt</b>, which requires both bias and dark masters to be provided.
    The output filename starts with the prefix "pp_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
fr: Calibre l'image <b>imagename</b> en utilisant l'offset (bias), le dark et le flat donnés en argument.
    
    Pour l'offset, un niveau uniforme peut être spécifié à la place d'une image, en saisissant une expression entre guillemets commençant par un signe =, telle que -bias="=256" ou -bias="=64*$OFFSET".
    
    Par défaut, la correction cosmétique n'est pas activée. Si vous souhaitez en appliquer, vous devrez le spécifier avec l'option <b>-cc=</b>.
    Vous pouvez utiliser <b>-cc=dark</b> pour détecter les pixels chauds et froids du masterdark (un masterdark doit être donné avec l'option <b>-dark=</b>), éventuellement suivi de <b> siglo</b> et <b>sighi</b> pour les pixels froids et chauds respectivement. Une valeur de 0 désactive la correction. Si les sigmas ne sont pas fournis, seule la détection des pixels chauds avec un sigma de 3 sera appliquée.
    Alternativement, vous pouvez utiliser <b>-cc=bpm</b> suivi du chemin vers votre carte des mauvais pixels pour spécifier quels pixels doivent être corrigés. Un fichier d'exemple peut être obtenu avec une commande <i>find_hot</i> sur un masterdark.
    
    Trois options s'appliquent aux images couleur (au format CFA) : <b>-cfa</b> à des fins de correction esthétique, <b>-debayer</b> pour les images de dématriçage avant de les enregistrer et <b>-equalize_cfa</b> d'égaliser l'intensité moyenne des couches RVB du master flat, pour éviter de teinter l'image calibrée.
    L'option <b>-fix_xtrans</b> est dédiée aux images X-Trans en appliquant une correction sur les darks et les offsets pour supprimer un motif carré causé par l'autofocus.
    Il est également possible d'optimiser la soustraction des darks avec <b>-opt</b>, ce qui nécessite de fournir à la fois des offsets et des darks maîtres.
    Le nom du fichier de sortie commence par le préfixe "pp_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Lists Siril capabilities, based on compilation options and runtime
fr: Affiche les fonctionnalités de Siril, en fonction de la compilation et de l'exécution

en: Searches an object by <b>name</b> and adds it to the user annotation catalog. The object is first searched in the annotation catalogs, if not found a request is made to SIMBAD.
    The object can be a solar system object, in that case the prefix 'a:' for asteroid, 'p:' for planet or 'c:' for comet is needed, and the search is done for the date and Earth location found in the image's header, using the IMCCE Miriade service
fr: Recherche un objet par <b>nom</b> et l'ajoute au catalogue d'annotations de l'utilisateur. L'objet est d'abord recherché dans les catalogues d'annotations, s'il n'est pas trouvé, une demande est faite à SIMBAD.
    L'objet peut être un objet du système solaire, dans ce cas le préfixe 'a:' pour astéroïde, 'p:' pour planète ou 'c:' pour comète est nécessaire, et la recherche est effectuée pour la date et la position de la Terre trouvées dans l'en-tête de l'image, en utilisant le service Miriade de l'IMCCE

en: Sets the new current working directory.
    
    The argument <b>directory</b> can contain the ~ token, expanded as the home directory, directories with spaces in the name can be protected using single or double quotes
fr: Définit le nouveau répertoire de travail courant.
    
    L'argument <b>directory</b> peut contenir le jeton ~, développé en tant que répertoire personnel, les répertoires avec des espaces dans le nom peuvent être protégés à l'aide de guillemets simples ou doubles

en: Returns the coordinates of the center of gravity of the image. Only pixels with values above 15.7% of max ADU and having four neighbors filling the same condition are used to compute it, and it is computed only if there are at least 50 of them
fr: Renvoie les coordonnées du centre de gravité de l'image. Seuls les pixels dont la valeur est supérieure à 15,7% de l'ADU maximale et dont les quatre voisins remplissent les mêmes conditions sont utilisés pour le calculer, et il n'est calculé que s'il y en a au moins 50

en: Equalizes the histogram of an image using Contrast Limited Adaptive Histogram Equalization.
    
    <b>cliplimit</b> sets the threshold for contrast limiting.
    <b>tilesize</b> sets the size of grid for histogram equalization. Input image will be divided into equally sized rectangular tiles
fr: Égalise l'histogramme d'une image à l'aide de l'égalisation adaptative d'histogramme à contraste limité.
    
    <b>cliplimit</b> définit le seuil de limitation du contraste.
    <b>tilesize</b> définit la taille de la grille pour l'égalisation de l'histogramme. L'image d'entrée sera divisée en tuiles rectangulaires de tailles égales

en: Clears the graphical output logs
fr: Efface les logs de la console

en: Clears all the stars saved in memory and displayed on the screen
fr: Efface toutes les étoiles sauvegardées en mémoire et affichées à l'écran

en: Properly closes the opened image and the opened sequence, if any
fr: Ferme correctement l'image ouverte et la séquence ouverte, le cas échéant

en: Converts all images of the current working directory that are in a supported format into Siril's sequence of FITS images (several files) or a FITS sequence (single file) if <b>-fitseq</b> is provided or a SER sequence (single file) if <b>-ser</b> is provided. The argument <b>basename</b> is the base name of the new sequence, numbers and the extension will be put behind it.
    For FITS images, Siril will try to make a symbolic link; if not possible, files will be copied. The option <b>-debayer</b> applies demosaicing to CFA input images; in this case no symbolic link is done.
    <b>-start=index</b> sets the starting index number, useful to continue an existing sequence (not used with -fitseq or <b>-ser</b>; make sure you remove or clear the target .seq if it exists in that case).
    The <b>-out=</b> option changes the output directory to the provided argument.
    
    See also CONVERTRAW and LINK
fr: Convertit toutes les images du répertoire de travail courant qui sont dans un format pris en charge en une séquence Siril d'images FITS (plusieurs fichiers) ou une séquence FITS (fichier unique) si <b>-fitseq</b> est fourni ou une séquence SER (un seul fichier) si <b>-ser</b> est fourni. L'argument <b>basename</b> est le nom de base de la nouvelle séquence, les chiffres et l'extension seront placés derrière.
    Pour les images FITS, Siril essaiera de faire un lien symbolique ; si ce n'est pas possible, les fichiers seront copiés. L'option <b>-debayer</b> applique le dématriçage aux images d'entrée CFA ; dans ce cas aucun lien symbolique n'est fait.
    <b>-start=index</b> définit le numéro d'index de départ, utile pour continuer une séquence existante (non utilisé avec -fitseq ou <b>-ser</b> ; assurez-vous de supprimer ou d'effacer la cible .seq s'il existe dans ce cas).
    L'option <b>-out=</b> remplace le répertoire de sortie par l'argument fourni.
    
    Voir aussi CONVERTRAW et LINK

en: Same as CONVERT but converts only DSLR RAW files found in the current working directory
fr: Identique à CONVERT mais ne convertit que les fichiers RAW des reflex numériques se trouvant dans le répertoire de travail actuel

en: Applies the local mean to a set of pixels on the loaded image (cosmetic correction). The coordinates of these pixels are in a text file [.lst file], the FIND_HOT command can also create it for single hot pixels, but manual operation is needed to remove rows or columns. COSME is adapted to correct residual hot and cold pixels after calibration.
    Instead of providing the list of bad pixels, it's also possible to detect them in the current image using the FIND_COSME command
fr: Applique la moyenne locale à un ensemble de pixels de l'image chargée (correction cosmétique). Les coordonnées de ces pixels se trouvent dans un fichier texte [.lst file], la commande FIND_HOT peut également le créer pour des pixels chauds uniques, mais une opération manuelle est nécessaire pour supprimer des lignes ou des colonnes. COSME est adapté pour corriger les pixels chauds et froids résiduels après la calibration.
    Au lieu de fournir la liste des mauvais pixels, il est également possible de les détecter dans l'image courante à l'aide de la commande FIND_COSME

en: Same function as COSME but applying to RAW CFA images
fr: Commande identique à COSME mais appliquée a des images RAW CFA

en: Crops to a selected area of the loaded image.
    
    If a selection is active, no further arguments are required. Otherwise, or in scripts, arguments have to be given, with <b>x</b> and <b>y</b> being the coordinates of the top left corner, and <b>width</b> and <b>height</b> the size of the selection. Alternatively, the selection can be made using the BOXSELECT command
fr: Recadre une sélection de l'image chargée.
    
    Dans l'interface graphique, si une sélection est active, aucun autre argument n'est requis. Sinon, ou dans les scripts, des arguments doivent être donnés, avec <b>x</b> et <b>y</b> étant les coordonnées du coin supérieur gauche, et <b>width</b> et <b>height</b> la taille de la sélection. Alternativement, la sélection peut être faite en utilisant la commande BOXSELECT

en: Performs a DDP (digital development processing) on the loaded image, as described first by Kunihiko Okano. This implementation is the one described in IRIS.
    
    It combines a linear distribution on low levels (below <b>level</b>) and a non-linear one on high levels.
    It uses a Gaussian filter of standard deviation <b>sigma</b> and multiplies the resulting image by <b>coef</b>. Typical values for <b>sigma</b> are within 0.7 and 2. The level argument should be in the range [0, 65535] for 16-bit images and may be given either in the range [0, 1] or [0, 65535] for 32-bit images in which case it will be scaled automatically
fr: Effectue un DDP (traitement de développement numérique) sur l'image chargée, comme décrit en premier par Kunihiko Okano. Cette implémentation est celle décrite dans IRIS.
    
    Il combine une distribution linéaire sur les bas niveaux (en dessous du <b>level</b>) et une distribution non linéaire sur les hauts niveaux.
    Il utilise un filtre gaussien d'écart type <b>sigma</b> et multiplie l'image résultante par <b>coef</b>. Les valeurs typiques pour <b>sigma</b> sont comprises entre 0,7 et 2. L'argument de niveau (level) doit être dans la plage [0, 65535] pour les images 16 bits et peut être donné dans la plage [0, 1] ou [ 0, 65535] pour les images 32 bits auquel cas il sera mis à l'échelle automatiquement

en: Denoises the image using the non-local Bayesian algorithm described by <a href="https://www.ipol.im/pub/art/2013/16">Lebrun, Buades and Morel</a>.
    
    It is strongly recommended to apply cosmetic correction to remove salt and pepper noise before running denoise, and by default this command will apply cosmetic correction automatically. However, if this has already been carried out earlier in the workflow it may be disabled here using the optional command <b>-nocosmetic</b>.
    
    An optional argument <b>-mod=m</b> may be given, where 0 &lt;= m &lt;= 1. The output pixel is computed as : <i>out=m x d + (1 − m) x in</i>, where <i>d</i> is the denoised pixel value. A modulation value of 1 will apply no modulation. If the parameter is omitted, it defaults to 1.
    
    The optional argument <b>-vst</b> can be used to apply the generalised Anscombe variance stabilising transform prior to NL-Bayes. This is useful with photon-starved images such as single subs, where the noise follows a Poisson or Poisson-Gaussian distribution rather than being primarily Gaussian. It cannot be used in conjunction with DA3D or SOS, and for denoising stacked images it is usually not beneficial.
    
    The optional argument <b>-da3d</b> can be used to enable Data-Adaptive Dual Domain Denoising (DA3D) as a final stage denoising algorithm. This uses the output of BM3D as a guide image to refine the denoising. It improves detail and reduces staircasing artefacts.
    
    The optional argument <b>-sos=<i>n</i></b> can be used to enable Strengthen-Operate-Subtract (SOS) iterative denoise boosting, with the number of iterations specified by n. In particular, this booster may produce better results if the un-boosted NL-Bayes algorithm produces artefacts in background areas. If both -da3d and -sos=n are specified, the last to be specified will apply.
    
    The optional argument <b>-rho=r</b> may be specified, where 0 &lt; r &lt; 1. This is used by the SOS booster to determine the amount of noisy image added in to the intermediate result between each iteration. If -sos=n is not specified then the parameter is ignored.
    
    The default is not to apply DA3D or SOS, as the improvement in denoising is usually relatively small and these techniques requires additional processing time.
    
    In very rare cases, blocky coloured artefacts may be found in the output when denoising colour images. The optional argument <b>-indep</b> can be used to prevent this by denoising each channel separately. This is slower but will eliminate artefacts
fr: Débruite l'image à l'aide de l'algorithme bayésien non local (NL-Bayes) décrit par <a href="https://www.ipol.im/pub/art/2013/16">Lebrun, Buades et Morel</a>.
    
    Il est fortement recommandé d'appliquer une correction cosmétique pour supprimer le bruit "sel et poivre" avant d'exécuter le débruitage, et par défaut cette commande appliquera automatiquement la correction cosmétique. Cependant, si cela a déjà été effectué plus tôt dans le flux de travail, il peut être désactivé ici à l'aide de la commande facultative <b>-nocosmetic</b>.
    
    Un paramètre optionnel <b>-mod=m</b> peut être donné, où 0 &lt;= m &lt;= 1. Le pixel de sortie est calculé comme : <i>out=m x d + (1 − m) x in </i>, où <i>d</i> est la valeur du pixel débruité. Une valeur de modulation de 1 n'appliquera aucune modulation. Si le paramètre est omis, sa valeur par défaut est 1.
    
    Le paramètre facultatif <b>-vst</b> peut être utilisé pour appliquer la transformée généralisée de stabilisation de la variance d'Anscombe avant NL-Bayes. Ceci est utile avec des images dépourvues de photons telles que des images seules, où le bruit suit une distribution de Poisson ou de Poisson-Gaussien plutôt que d'être principalement gaussien. Il ne peut pas être utilisé en conjonction avec DA3D ou SOS, et pour le débruitage des images empilées, il n'est généralement pas avantageux.
    
    Le paramètre facultatif <b>-da3d</b> peut être utilisé pour activer le débruitage à double domaine adaptatif aux données (DA3D) en tant qu'algorithme de débruitage de l'étape finale. Cela utilise la sortie de BM3D comme image guide pour affiner le débruitage. Il améliore les détails et réduit les artefacts d'escalier.
    
    Le paramètre facultatif <b>-sos=<i>n</i></b> peut être utilisé pour activer l'amplification itérative du débruitage Strengthen-Operate-Subtract (SOS), avec le nombre d'itérations spécifié par n. En particulier, ce booster peut produire de meilleurs résultats si l'algorithme NL-Bayes non boosté produit des artefacts dans les zones de fond de ciel. Si -da3d et -sos=n sont spécifiés, le dernier spécifié s'appliquera.
    
    Le paramètre facultatif <b>-rho=r</b> peut être spécifié, où 0 &lt; r &lt; 1. Ceci est utilisé par le booster SOS pour déterminer la quantité d'image bruitée ajoutée au résultat intermédiaire entre chaque itération. Si -sos=n n'est pas spécifié, le paramètre est ignoré.
    
    Par défaut, on n'applique pas DA3D ou SOS, car l'amélioration du débruitage est généralement relativement faible et ces techniques nécessitent un temps de traitement supplémentaire.
    
    Dans de très rares cas, des artefacts colorés en blocs peuvent être trouvés dans la sortie lors du débruitage des images couleur. L'argument facultatif <b>-indep</b> peut être utilisé pour éviter cela en débruitant chaque canal séparément. C'est plus lent mais cela éliminera les artefacts

en: Dumps the FITS header of the loaded image in the console
fr: Affiche l'en-tête FITS de l'image chargée dans la console

en: Computes the entropy of the loaded image on the displayed layer, only in the selected area if one has been selected or in the whole image. The entropy is one way of measuring the noise or the details in an image
fr: Calcule l'entropie de l'image chargée sur la couche affichée, uniquement dans la zone sélectionnée si une zone a été sélectionnée ou dans l'image entière. L'entropie est une façon de mesurer le bruit ou les détails d'une image

en: Quits the application
fr: Quitter l'application

en: Extracts <b>NbPlans</b> planes of wavelet domain of the loaded image.
    See also WAVELET and WRECONS. For color extraction, see SPLIT
fr: Extrait les plans <b>NbPlans</b> du domaine des ondelettes de l'image chargée.
    Voir également WAVELET et WRECONS. Pour l'extraction des couleurs, voir SPLIT

en: Extracts green signal from the loaded CFA image. It reads the Bayer matrix information from the image or the preferences and exports only the averaged green filter data as a new half-sized FITS file. A new file is created, its name is prefixed with "Green_"
fr: Extrait le signal vert de l'image CFA chargée. Il lit les informations de la matrice de Bayer à partir de l'image ou des préférences et exporte uniquement les données moyennes du filtre vert dans un nouveau fichier FITS de taille réduite. Un nouveau fichier est créé, son nom est préfixé par "Green_"

en: Extracts H-Alpha signal from the loaded CFA image. It reads the Bayer matrix information from the image or the preferences and exports only the red filter data as a new half-sized FITS file. A new file is created, its name is prefixed with "Ha_"
fr: Extrait le signal H-Alpha de l'image CFA chargée. Il lit les informations de la matrice de Bayer à partir de l'image ou des préférences et exporte uniquement les données du filtre rouge dans un nouveau fichier FITS de taille réduite. Un nouveau fichier est créé, son nom est préfixé par "Ha_"

en: Extracts H-Alpha and O-III signals from the loaded CFA image. It reads the Bayer matrix information from the image or the preferences and exports only the red filter data for H-Alpha as a new half-sized FITS file (like EXTRACTHA) and keeps the three others for O-III with an interpolated replacement for the red pixel. The output files names start with the prefix "Ha_" and "OIII_"
    
    The optional argument <b>-resample={ha|oiii}</b> sets whether to upsample the Ha image or downsample the OIII image to have images the same size. If this argument is not provided, no resampling will be carried out and the OIII image will have twice the height and width of the Ha image
fr: Extrait les signaux H-Alpha et O-III de l'image CFA chargée. Lit les informations de la matrice Bayer à partir de l'image ou des préférences et exporte uniquement les données du filtre rouge pour H-Alpha sous la forme d'un nouveau fichier FITS demi-taille (comme EXTRACTHA) et conserve les trois autres pour O-III avec un remplacement interpolé pour le pixel rouge. Les noms des fichiers de sortie commencent par le préfixe "Ha_" et "OIII_"
    
    L'argument facultatif <b>-resample={ha|oiii}</b> définit s'il faut suréchantillonner l'image Ha ou sous-échantillonner l'image OIII pour avoir des images de la même taille. Si cet argument n'est pas fourni, aucun rééchantillonnage ne sera effectué et l'image OIII aura deux fois la hauteur et la largeur de l'image Ha

en: Divides the loaded image by the image given in argument. The resulting image is multiplied by the value of the <b>scalar</b> argument. See also IDIV
fr: Divise l'image chargée par l'image donnée en argument. L'image résultante est multipliée par la valeur de l'argument <b>scalar</b>. Voir aussi IDIV

en: Same command as FILL but this is a symmetric fill of a region defined by the mouse or with BOXSELECT. Used to process an image in the Fourier (FFT) domain
fr: Même commande que FILL mais il s'agit d'un remplissage symétrique d'une région définie par la souris ou avec BOXSELECT. Utilisé pour traiter une image dans le domaine de Fourier (FFT)

en: Applies a Fast Fourier Transform to the loaded image. <b>modulus</b> and <b>phase</b> given in argument are the names of the saved in FITS files
fr: Applique une transformation de Fourier rapide à l'image chargée. <b>modulus</b> et <b>phase</b> donnés en argument sont les noms des fichiers enregistrés au format FITS

en: Retrieves corrected image applying an inverse transformation. The <b>modulus</b> and <b>phase</b> arguments are the input file names, the result will be the new loaded image
fr: Récupère l'image corrigée en appliquant une transformation inverse. Les arguments <b>modulus</b> et <b>phase</b> sont les noms des fichiers d'entrée, le résultat sera la nouvelle image chargée

en: Fills the loaded image entirely or only the selection if there is one with pixels having the <b>value</b> intensity expressed in ADU
fr: Remplit l'image chargée entièrement ou seulement la sélection s'il y en a une avec des pixels ayant l'intensité <b>value</b> exprimée en ADU

en: Applies an automatic detection and replacement of cold and hot pixels in the loaded image, with the thresholds passed in arguments in sigma units
fr: Détection et remplacement automatique des pixels froids et chauds dans l'image chargée, avec les seuils transmis en arguments en unités sigma

en: Same command as FIND_COSME but for CFA images
fr: Même commande que FIND_COSME mais pour les images CFA

en: Saves a list file <b>filename</b> (text format) in the working directory which contains the coordinates of the pixels which have an intensity <b>hot_sigma</b> times higher and <b>cold_sigma</b> lower than standard deviation, extracted from the loaded image. We generally use this command on a master-dark file. The COSME command can apply this list of bad pixels to a loaded image, see also SEQCOSME to apply it to a sequence
fr: Enregistre une liste dans un fichier <b>filename</b> (format texte) dans le répertoire de travail qui contient les coordonnées des pixels qui ont une intensité <b>hot_sigma</b> fois supérieure et <b>cold_sigma</b> inférieur à l'écart type, extrait de l'image chargée. Nous utilisons généralement cette commande sur un fichier master-dark. La commande COSME permet d'appliquer cette liste de mauvais pixels à une image chargée, voir aussi SEQCOSME pour l'appliquer à une séquence

en: Detects stars in the currently loaded image, having a level greater than a threshold computed by Siril.
    After that, a PSF is applied and Siril rejects all detected structures that don't fulfill a set of prescribed detection criteria, that can be tuned with command SETFINDSTAR.
    Finally, an ellipse is drawn around detected stars.
    
    Optional parameter <b>-out=</b> allows the results to be saved to the given path.
    Option <b>-layer=</b> specifies the layer onto which the detection is performed (for color images only).
    You can also limit the maximum number of stars detected by passing a value to option <b>-maxstars=</b>.
    
    
    See also CLEARSTAR
fr: Détecte les étoiles dans l'image actuellement chargée, ayant un niveau supérieur à un seuil calculé par Siril.
    Ensuite, une PSF est appliquée et Siril rejette toutes les structures détectées qui ne remplissent pas un ensemble de critères de détection prescrits, qui peuvent être réglés avec la commande SETFINDSTAR.
    Enfin, une ellipse est dessinée autour des étoiles détectées.
    
    Le paramètre facultatif <b>-out=</b> permet d'enregistrer les résultats dans le chemin donné.
    L'option <b>-layer=</b> spécifie le calque sur lequel la détection est effectuée (pour les images couleur uniquement).
    Vous pouvez également limiter le nombre maximum d'étoiles détectées en passant une valeur à l'option <b>-maxstars=</b>.
    
    
    Voir aussi la commande CLEARSTAR

en: Fixes the Fujifilm X-Trans Auto Focus pixels in the loaded image.
    
    Indeed, because of the phase detection auto focus system, the photosites used for auto focus get a little less light than the surrounding photosites. The camera compensates for this and increases the values from these specific photosites giving a visible square in the middle of the dark/bias frames
fr: Corrige les pixels de l'autofocus du Fujifilm X-Trans dans l'image chargée.
    
    En effet, en raison du système de mise au point automatique à détection de phase, les photosites utilisés pour la mise au point automatique reçoivent un peu moins de lumière que les photosites environnants. L'appareil photo compense ce phénomène et augmente les valeurs de ces photosites spécifiques, ce qui donne un carré visible au milieu des images sombres/biaisées

en: Tries to remove the horizontal or vertical banding in the loaded image.
    <b>amount</b> defines the amount of correction, between 0 and 4.
    <b>sigma</b> defines the highlight protection level of the algorithm, higher sigma gives higher protection, between 0 and 5. Values of 1 and 1 are often good enough.
    <b>-vertical</b> option enables to perform vertical banding removal, horizontal is the default
fr: Tente de supprimer les bandes horizontales ou verticales de l'image chargée.
    <b>amount</b> définit le montant de la correction, entre 0 et 4.
    <b>sigma</b> définit le niveau de protection contre les hautes lumières de l'algorithme, un sigma plus élevé donne une protection plus élevée, entre 0 et 5. Les valeurs de 1 et 1 sont souvent suffisantes.
    L'option <b>-vertical</b> permet d'effectuer la suppression des bandes verticales, horizontal est la valeur par défaut

en: Performs a median filter of size <b>ksize</b> x <b>ksize</b> (<b>ksize</b> MUST be odd) to the loaded image with a modulation parameter <b>modulation</b>.
    
    The output pixel is computed as : out=mod x m + (1 − mod) x in, where m is the median-filtered pixel value. A modulation's value of 1 will apply no modulation
fr: Applique un filtre médian de taille <b>ksize</b> x <b>ksize</b> (<b>ksize</b> DOIT être impair) sur l'image chargée avec un paramètre de modulation <b>modulation</b>.
    
    Le pixel de sortie est calculé comme : out=mod x m + (1 − mod) x in, où m est la valeur médiane du pixel filtré. Une valeur de modulation de 1 n'appliquera aucune modulation

en: Multiplies the loaded image by the <b>scalar</b> given in argument
fr: Multiplie l'image en mémoire par l'image <b>filename</b> donnée en argument

en: Applies to the loaded image a Gaussian blur with the given <b>sigma</b>.
    
    See also UNSHARP, the same with a blending parameter
fr: Applique à l'image chargée un flou gaussien avec le <b>sigma</b> donné.
    
    Voir aussi UNSHARP, la même chose avec un paramètre de flou

en: Gets a value from the settings using its name, or list all with <b>-a</b> (name and value list) or with <b>-A</b> (detailed list)
    
    See also SET to update values
fr: Obtenir une valeur de paramètre, en utilisant son nom de variable, ou tout lister avec <b>-a</b> (liste de noms et de valeurs) ou <b>-A</b> (liste détaillée)
    
    Voir aussi SET pour mettre à jour les valeurs

en: Prints information about the reference image of the sequence given in argument. First image has index 0
fr: Affiche des informations sur l'image de référence de la séquence donnée en argument. La première image a l'index 0

en: Generalised hyperbolic stretch based on the work of the ghsastro.co.uk team.
    
    The argument <b>-D=</b> defines the strength of the stretch, between 0 and 10. This is the only mandatory argument. The following optional arguments further tailor the stretch:
    <b>B</b> defines the intensity of the stretch near the focal point, between -5 and 15;
    <b>LP</b> defines a shadow preserving range between 0 and SP where the stretch will be linear, preserving shadow detail;
    <b>SP</b> defines the symmetry point of the stretch, between 0 and 1, which is the point at which the stretch will be most intense;
    <b>HP</b> defines a region between HP and 1 where the stretch is linear, preserving highlight details and preventing star bloat.
    If omitted B, LP and SP default to 0.0 ad HP defaults to 1.0.
    An optional argument (either <b>-human</b>, <b>-even</b> or <b>-independent</b>) can be passed to select either human-weighted or even-weighted luminance or independent colour channels for colour stretches. The argument is ignored for mono images. Alternatively, the argument <b>-sat</b> specifies that the stretch is performed on image saturation - the image must be color and all channels must be selected for this to work.
    Optionally the parameter <b>[channels]</b> may be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels
fr: Étirement hyperbolique généralisé inverse basé sur le travail de l'équipe ghsastro.co.uk.
    
    L'argument <b>D=</b> définit la force de l'étirement, entre 0 et 10. C'est le seul argument obligatoire. Les arguments facultatifs suivants permettent de mieux adapter l'étirement :
    <b>B</b> définit l'intensité de l'étirement près du point focal, entre -5 et 15
    <b>LP</b> définit une plage de préservation des ombres entre 0 et SP où l'étirement sera linéaire, préservant les détails des ombres
    <b>SP</b> définit le point de symétrie de l'étirement, entre 0 et 1, qui est le point où l'étirement sera le plus intense
    <b>HP</b> définit une région entre HP et 1 où l'étirement est linéaire, préservant les détails des hautes lumières et empêchant le gonflement des étoiles.
    S'ils sont omis, B, LP et SP ont une valeur par défaut de 0,0 et HP a une valeur par défaut de 1,0.
    Un argument facultatif (soit <b>-human</b>, <b>-even</b> ou <b>-independent</b>) peut être passé pour sélectionner soit la luminance pondérée humaine, soit la luminance pondérée paire ou canaux de couleur indépendants pour les étirements de couleur. L'argument est ignoré pour les images monochromes. Alternativement, l'argument <b>-sat</b> spécifie que l'étirement est effectué sur la saturation de l'image - l'image doit être en couleur et tous les canaux doivent être sélectionnés pour que cela fonctionne.
    Facultativement, le paramètre <b>[channels]</b> peut être utilisé pour spécifier les canaux auxquels appliquer l'étirement : cela peut être R, G, B, RG, RB ou GB. La valeur par défaut est tous les canaux

en: Equalizes the mean intensity of RGB layers in the loaded CFA image. This is the same process used on flats during calibration when the option equalize CFA is used
fr: Égalise l'intensité moyenne des couches RVB dans l'image CFA chargée. Il s'agit du même processus que celui utilisé sur les images flats lors de la calibration, lorsque l'option "equalize CFA" est utilisée

en: Lists the available commands or help for one command
fr: Liste des commandes disponibles ou aide pour une commande

en: Calculates the histogram of the <b>layer</b> of the loaded image and produces file histo_[channel name].dat in the working directory.
    layer = 0, 1 or 2 with 0=red, 1=green and 2=blue
fr: Calcule l'histogramme du canal <b>layer</b> de l'image chargée et produit le fichier histo_[nom du canal].dat dans le répertoire de travail.
    layer = 0, 1 ou 2 avec 0=rouge, 1=vert et 2=bleu

en: Adds the image <b>filename</b> to the loaded image.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences
fr: Ajoute l'image <b>filename</b> à l'image chargée.
    Le résultat sera en 32 bits par canal si les préférences le permettent

en: Divides the loaded image by the image <b>filename</b>.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences.
    
    See also FDIV
fr: Divise l'image chargée par l'image <b>filename</b>.
    Le résultat sera en 32 bits par canal si les préférences le permettent.
    
    Voir aussi FDIV

en: Splits the loaded image in a nine-panel mosaic showing the image corners and the center for a closer inspection (GUI only)
fr: Divise l'image chargée en une mosaïque de neuf panneaux montrant les coins et le centre de l'image pour une inspection plus approfondie (interface graphique uniquement)

en: Inverts a generalised hyperbolic stretch. It provides the inverse transformation of GHT, if provided with the same parameters, undoes a GHT command, possibly returning to a linear image. It can also work the same way as GHT but for images in negative
fr: Inverse un étirement hyperbolique généralisé. Il s'agit de la transformation inverse de l'étirement hyperbolique généralisé. S'il est fourni avec les mêmes paramètres, il annule une commande d'étirement hyperbolique généralisé, ce qui permet de revenir à une image linéaire. Il peut également fonctionner de la même manière que le GHT, mais pour des images en négatif

en: Inverts a midtones transfer function. It provides the inverse transformation of MTF, if provided with the same parameters, undoes a MTF command, possibly returning to a linear image. It can also work the same way as MTF but for images in negative
fr: Inverse une fonction de transfert de tons moyens. Elle fournit la transformation inverse de la MTF et, si elle est fournie avec les mêmes paramètres, elle annule une commande MTF, ce qui permet de revenir à une image linéaire. Elle peut également fonctionner de la même manière que la MTF, mais pour les images en négatif

en: Inverts a modified arcsinh stretch. It provides the inverse transformation of MODASINH, if provided with the same parameters, undoes a MODASINH command, possibly returning to a linear image. It can also work the same way as MODASINH but for images in negative
fr: Inverse un étirement arcsinh modifié. Il fournit la transformation inverse de MODASINH et, s'il est fourni avec les mêmes paramètres, il annule une commande MODASINH, ce qui permet de revenir à une image linéaire. Il peut également fonctionner de la même manière que MODASINH, mais pour des images en négatif

en: Multiplies image <b>filename</b> by the loaded image.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences
fr: Multiplie l'image <b>filename</b> par l'image chargée.
    Le résultat sera en 32 bits par canal si les préférences le permettent

en: Subtracts the loaded image by the image <b>filename</b>.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences, so capable of storing negative values. To clip negative value, use 16 bit mode or use the THRESHLO command
fr: Soustrait l'image chargée de l'image <b>filename</b>.
    Le résultat sera en 32 bits par canal si les préférences le permettent, ce qui permet de stocker des valeurs négatives. Pour couper une valeur négative, utilisez le mode 16 bits ou la commande THRESHLO

en: Analyses several stars with aperture photometry in a sequence of images and produces a light curve for one, calibrated by the others. The first coordinates, in pixels if <b>-at=</b> is used or in degrees if <b>-wcs=</b> is used, are for the star whose light will be plotted, the others for the comparison stars.
    Alternatively, a list of target and reference stars can be passed in the format of the NINA exolpanet plugin star list, with the <b>-ninastars=</b> option. Siril will verify that all reference stars can be used before actually using them. A data file is created in the current directory named light_curve.dat, gnuplot plots the result to a PNG image if available
    The ring radii for aperture photometry can either be configured in the settings or set to a factor of the reference image's FWHM if <b>-autoring</b> is passed.
    
    See also SEQPSF for operations on single star
fr: Analyse plusieurs étoiles par photométrie d'ouverture dans une séquence d'images et produit une courbe de lumière pour l'une, calibrée par les autres. Les premières coordonnées, en pixels si <b>-at=</b> est utilisé ou en degrés si <b>-wcs=</b> est utilisé, sont pour l'étoile dont la lumière sera tracée, les autres pour les étoiles de comparaison.
    Alternativement, une liste d'étoiles cibles et de référence peut être transmise au format de la liste d'étoiles du plug-in NINA exolpanet, avec l'option <b>-ninastars=</b>. Siril vérifiera que toutes les étoiles de référence peuvent être utilisées avant de les utiliser réellement. Un fichier de données est créé dans le répertoire courant nommé light_curve.dat, gnuplot trace le résultat dans une image PNG si disponible
    Les rayons de l'anneau pour la photométrie d'ouverture peuvent être configurés dans les paramètres ou définis sur un facteur du FWHM de l'image de référence si <b>-autoring</b> est passé.
    
    Voir aussi SEQPSF pour les opérations sur une seule étoile

en: Computes and applies a linear function between a <b>reference</b> image and the loaded image.
    
    The algorithm will ignore all reference pixels whose values are outside of the [<b>low</b>, <b>high</b>] range
fr: Calcule et applique une fonction linéaire entre une image <b>reference</b> et l'image chargée.
    
    L'algorithme ignorera tous les pixels de référence dont les valeurs sont en dehors de la plage [<b>low</b>, <b>high</b>]

en: Same as CONVERT but converts only FITS files found in the current working directory. This is useful to avoid conversions of JPEG results or other files that may end up in the directory
fr: Identique à CONVERT mais ne convertit que les fichiers FITS se trouvant dans le répertoire de travail actuel. Ceci est utile pour éviter les conversions de résultats JPEG ou d'autres fichiers qui peuvent se retrouver dans le répertoire

en: Stretches the image linearly to a new black point BP.
    The argument <b>[channels]</b> may optionally be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels.
    Optionally the parameter <b>-sat</b> may be used to apply the linear stretch to the image saturation channel. This argument only works if all channels are selected
fr: Etire l'image linéairement jusqu'à un nouveau point noir BP.
    L'argument <b>[channels]</b> peut éventuellement être utilisé pour spécifier les canaux auxquels appliquer l'étirement : cela peut être R, G, B, RG, RB ou GB. La valeur par défaut est tous les canaux.
    Facultativement, le paramètre <b>-sat</b> peut être utilisé pour appliquer l'étirement linéaire au canal de saturation de l'image. Cet argument ne fonctionne que si tous les canaux sont sélectionnés

en: Process the provided image for live stacking. Only possible after START_LS. The process involves calibrating the incoming file if configured in START_LS, demosaicing if it's an OSC image, registering and stacking. The temporary result will be in the file live_stack_00001.fit until a new option to change it is added
fr: Traite l'image fournie pour le livestacking. Cette opération n'est possible qu'après START_LS. Le processus implique la calibration du fichier entrant s'il est configuré dans START_LS, le dématriçage s'il s'agit d'une image couleur, l'alignement et l'empilement. Le résultat temporaire sera dans le fichier live_stack_00001.fit jusqu'à ce qu'une nouvelle option permettant de le modifier soit ajoutée

en: Loads the image <b>filename</b> from the current working directory, which becomes the 'currently loaded image' used in many of the single-image commands.
    It first attempts to load <b>filename</b>, then <b>filename</b>.fit, <b>filename</b>.fits and finally all supported formats.
    This scheme is applicable to every Siril command that involves reading files
fr: Charge l'image <b>filename</b> à partir du répertoire de travail actuel, qui devient "l'image actuellement chargée" utilisée dans de nombreuses commandes d'image unique.
    Siril tente d'abord de charger <b>filename</b>, puis <b>filename</b>.fit, <b>filename</b>.fits et enfin tous les formats pris en charge.
    Ce schéma est applicable à toutes les commandes Siril impliquant la lecture de fichiers

en: Computes and applies a logarithmic scale to the loaded image, using the following formula: log(1 - (value - min) / (max - min)), with min and max being the minimum and maximum pixel value for the channel
fr: Calcule et applique une échelle logarithmique à l'image chargée, en utilisant la formule suivante : log(1 - (valeur - min) / (max - min)), min et max étant les valeurs minimale et maximale du pixel pour le canal

en: Lists files and directories in the working directory
fr: Liste les fichiers et dossiers du répertoire de travail

en: Dumps metadata and statistics of the currently loaded image in JSON form. The file name is required, even if the image is already loaded. Image data may not be read from the file if it is the current loaded image and if the <b>-stats_from_loaded</b> option is passed. Statistics can be disabled by providing the <b>-nostats</b> option. A file containing the JSON data is created with default file name '$(FITS_file_without_ext).json' and can be changed with the <b>-out=</b> option
fr: Vide les métadonnées et les statistiques de l'image actuellement chargée dans un fichier au format JSON. Le nom de l'image est obligatoire, même si elle est déjà chargée. Les données d'image peuvent ne pas être lues à partir du fichier s'il s'agit de l'image actuellement chargée et si l'option <b>-stats_from_loaded</b> est passée. Les statistiques peuvent être désactivées en fournissant l'option <b>-nostats</b>. Un fichier contenant les données JSON est créé avec le nom de fichier par défaut '$(FITS_file_without_ext).json' et peut être modifié avec l'option <b>-out=</b>

en: Generates a PSF for use with deconvolution, any of the three methods exposed by RL, SB or WIENER commands. One of the following must be given as the first argument: <b>clear</b> (clears the existing PSF), <b>load</b> (loads a PSF from a file), <b>save</b> (saves the current PSF), <b>blind</b> (blind estimate of tke PSF), <b>stars</b> (generates a PSF based on measured stars from the image) or <b>manual</b> (generates a PSF manually based on a function and parameters).
    
    No additional arguments are required when using the <b>clear</b> argument.
    
    To load a previously saved PSF the <b>load</b> argument requires the PSF <i>filename</i> as a second argument. This may be in any format that Siril has been compiled with support for, but it must be square and should ideally be odd.
    
    To save a previously generated PSF the argument <b>save</b> is used. Optionally, a filename may be provided (this must have one of the extensions ".fit", ".fits", ".fts" or ".tif") but if none is provided the PSF will be named based on the name of the open file or sequence.
    
    For <b>blind</b>, the following optional arguments may be provided: <b>-l0</b> uses the l0 descent method, <b>-si</b> uses the spectral irregularity method, <b>-multiscale</b> configures the l0 method to do a multi-scale PSF estimate, <b>-lambda=</b> provides the regularization constant.
    
    For PSF from detected <b>stars</b> the only optional parameter is <b>-sym</b>, which configures the PSF to be symmetric.
    
    For a <b>manual</b> PSF, one of <b>-gaussian</b>, <b>-moffat</b>, <b>-disc</b> or <b>-airy</b> can be provided to specify the PSF function, Gaussian by default. For Gaussian or Moffat PSFs the optional arguments <b>-fwhm=</b>, <b>-angle=</b> and <b>-ratio=</b> may be provided. For Moffat PSFs the optional argument <b>-beta=</b> may also be provided. If these values are omitted, they default to the same values as in the deconvolution dialog. For disc PSFs only the argument <b>-fwhm=</b> is required, which for this function is used to set the <i>diameter</i> of the PSF. For Airy PSFs the following arguments may be provided: <b>-dia=</b> (sets the telescope diameter), <b>-fl=</b> (sets the telescope focal length), <b>-wl=</b> (sets the wavelength to calculate the Airy diffraction pattern for), <b>-pixelsize=</b> (sets the sensor pixel size), <b>-obstruct=</b> (sets the central obstruction as a percentage of the overall aperture area). If these parameters are not provided, wavelength will default to 525nm and central obstruction will default to 0%. Siril will attempt to read the others from the open image, but some imaging software may not provide all of them in which case you will get bad results, and note the metadata may not be populated for SER format videos. You will learn from experience which are safe to omit for your particular imaging setup.
    
    For any of the above PSF generation options the optional argument <b>-ks=</b> may be provided to set the PSF dimension, and the optional argument <b>-savepsf=<i>filename</i></b> may be used to save the generated PSF: a filename must be provided and the same filename extension requirements apply as for <b>makepsf save <i>filename</i></b>
fr: Génère une PSF à utiliser avec la déconvolution, l'une des trois méthodes exposées par les commandes RL, SB ou WIENER. L'un des éléments suivants doit être donné en premier argument : <b>clear</b> (efface la PSF existante), <b>load</b> (charge une PSF à partir d'un fichier), <b>save</b> (enregistre la PSF actuelle), <b>blind</b> (estimation aveugle de tke PSF), <b>stars</b> (génère une PSF basée sur les étoiles mesurées à partir de l'image) ou <b>manual </b> (génère manuellement une PSF basée sur une fonction et des paramètres).
    
    Aucun argument supplémentaire n'est requis lors de l'utilisation de l'argument <b>clear</b>.
    
    Pour charger une PSF précédemment sauvegardée, l'argument <b>load</b> nécessite le <i>nom de fichier</i> de la PSF comme second argument. Cela peut être dans n'importe quel format pour lequel Siril a été compilé, mais il doit être carré et devrait idéalement être impair.
    
    Pour sauvegarder une PSF précédemment générée, l'argument <b>save</b> est utilisé. Facultativement, un nom de fichier peut être fourni (celui-ci doit avoir l'une des extensions ".fit", ".fits", ".fts" ou ".tif") mais si aucun n'est fourni, la PSF sera nommée en fonction du nom de le fichier ou la séquence ouverte.
    
    Pour <b>blind</b>, les arguments facultatifs suivants peuvent être fournis : <b>-l0</b> utilise la méthode de descente l0, <b>-si</b> utilise la méthode d'irrégularité spectrale, <b>-multiscale</b> configure la méthode l0 pour faire une estimation de PSF multi-échelles, <b>-lambda=</b> fournit la constante de régularisation.
    
    Pour la PSF des étoiles <b>stars</b> détectées, le seul paramètre facultatif est <b>-sym</b>, qui configure la PSF pour qu'elle soit symétrique.
    
    Pour une PSF manuelle, <b>manual</b>, l'une des options <b>-gaussian</b>, <b>-moffat</b>, <b>-disc</b> ou <b>-airy</b> peut être fourni pour spécifier la fonction PSF, gaussienne par défaut. Pour les PSF gaussiennes ou Moffat, les arguments facultatifs <b>-fwhm=</b>, <b>-angle=</b> et <b>-ratio=</b> peuvent être fournis. Pour les PSF Moffat, l'argument facultatif <b>-beta=</b> peut également être fourni. Si ces valeurs sont omises, elles prennent par défaut les mêmes valeurs que dans la boîte de dialogue de déconvolution. Pour les PSF de disque, seul l'argument <b>-fwhm=</b> est requis, qui pour cette fonction est utilisé pour définir le <i>diameter</i> du PSF. Pour les PSF Airy, les arguments suivants peuvent être fournis : <b>-dia=</b> (définit le diamètre du télescope), <b>-fl=</b> (définit la distance focale du télescope), <b>-wl =</b> (définit la longueur d'onde pour calculer le motif de diffraction d'Airy), <b>-pixelsize=</b> (définit la taille de pixel du capteur), <b>-obstruct=</b> (définit l'obstruction en pourcentage de la zone d'ouverture globale). Si ces paramètres ne sont pas fournis, la longueur d'onde sera par défaut de 525 nm et l'obstruction centrale sera par défaut de 0 %. Siril tentera de lire les autres à partir de l'image ouverte, mais certains logiciels d'imagerie peuvent ne pas tous les fournir, auquel cas vous obtiendrez de mauvais résultats, et notez que les métadonnées peuvent ne pas être renseignées pour les vidéos au format SER. Vous apprendrez de l'expérience ce qui est prudent d'omettre pour votre configuration d'imagerie particulière.
    
    Pour toutes les options de génération de PSF ci-dessus, l'argument facultatif <b>-ks=</b> peut être fourni pour définir la dimension PSF, et l'argument facultatif <b>-savepsf=<i>filename</i></b> peut être utilisé pour enregistrer la PSF générée : un nom de fichier doit être fourni et les mêmes exigences d'extension de nom de fichier s'appliquent que pour <b>makepsf save <i>filename</i></b>

en: Merges several sequences of the same type (FITS images, FITS sequence or SER) and same image properties into a new sequence with base name <b>newseq</b> created in the current working directory, with the same type. The input sequences can be in different directories, can specified either in absolute or relative path, with the exact .seq name or with only the base name with or without the trailing '_'
fr: Fusionne plusieurs séquences du même type (images FITS, séquence FITS ou SER) et des mêmes propriétés d'image dans une nouvelle séquence avec le nom de base <b>newseq</b> créée dans le répertoire de travail actuel, avec le même type. Les séquences d'entrée peuvent se trouver dans différents répertoires, être spécifiées soit en chemin absolu, soit en chemin relatif, avec le nom .seq exact ou avec seulement le nom de base, avec ou sans '_' à la fin

en: Flips the loaded image about the horizontal axis. Option <b>-bottomup</b> will only flip it if it's not already bottom-up
fr: Retourne l'image chargée autour de l'axe horizontal. L'option <b>-bottomup</b> ne l'inversera que si elle n'est pas déjà bottom-up

en: Flips the image about the horizontal axis, only if needed (if it's not already bottom-up). It takes the image file name as argument, allowing it to avoid reading image data entirely if no flip is required. Image is overwritten if a flip is made
fr: Retourne l'image autour de l'axe horizontal, uniquement si nécessaire (si elle n'est pas déjà bottom-up). Siril prend le nom du fichier image comme argument, ce qui lui permet d'éviter de lire les données de l'image si aucune inversion n'est nécessaire. L'image est écrasée si un retournement est effectué

en: Flips the image about the vertical axis
fr: Fait pivoter l'image autour d'un axe vertical

en: Modified arcsinh stretch based on the work of the ghsastro.co.uk team.
    
    The argument <b>-D=</b> defines the strength of the stretch, between 0 and 10. This is the only mandatory argument. The following optional arguments further tailor the stretch:
    <b>LP</b> defines a shadow preserving range between 0 and SP where the stretch will be linear, preserving shadow detail;
    <b>SP</b> defines the symmetry point of the stretch, between 0 and 1, which is the point at which the stretch will be most intense;
    <b>HP</b> defines a region between HP and 1 where the stretch is linear, preserving highlight details and preventing star bloat.
    If omitted LP and SP default to 0.0 ad HP defaults to 1.0.
    An optional argument (either <b>-human</b>, <b>-even</b> or <b>-independent</b>) can be passed to select either human-weighted or even-weighted luminance or independent colour channels for colour stretches. The argument is ignored for mono images. Alternatively, the argument <b>-sat</b> specifies that the stretch is performed on image saturation - the image must be color and all channels must be selected for this to work.
    Optionally the parameter <b>[channels]</b> may be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels
fr: Étirement arcsinh généralisé basé sur le travail de l'équipe ghsastro.co.uk. Ceci est similaire à l'étirement asinh simple mais offre des paramètres supplémentaires pour un réglage fin.
    
    L'argument <b>D=</b> définit la force de l'étirement, entre 0 et 10. C'est le seul argument obligatoire. Les arguments facultatifs suivants permettent de mieux adapter l'étirement :
    <b>LP</b> définit une plage de préservation des ombres entre 0 et SP où l'étirement sera linéaire, préservant les détails des ombres
    <b>SP</b> définit le point de symétrie de l'étirement, entre 0 et 1, qui est le point où l'étirement sera le plus intense
    <b>HP</b> définit une région entre HP et 1 où l'étirement est linéaire, préservant les détails des hautes lumières et empêchant le gonflement des étoiles.
    S'ils sont omis, LP et SP ont une valeur par défaut de 0,0 et HP a une valeur par défaut de 1,0.
    Un argument facultatif (soit <b>-human</b>, <b>-even</b> ou <b>-independent</b>) peut être passé pour sélectionner soit la luminance pondérée humaine, soit la luminance pondérée paire ou canaux de couleur indépendants pour les étirements de couleur. L'argument est ignoré pour les images monochromes. Alternativement, l'argument <b>-sat</b> spécifie que l'étirement est effectué sur la saturation de l'image - l'image doit être en couleur et tous les canaux doivent être sélectionnés pour que cela fonctionne.
    Facultativement, le paramètre <b>[channels]</b> peut être utilisé pour spécifier les canaux auxquels appliquer l'étirement : cela peut être R, G, B, RG, RB ou GB. La valeur par défaut est tous les canaux

en: Applies midtones transfer function to the current loaded image.
    
    Three parameters are needed, <b>low</b>, <b>midtones</b> and <b>high</b> where midtones balance parameter defines a nonlinear histogram stretch in the [0,1] range. For an automatic determination of the parameters, see AUTOSTRETCH.
    Optionally the parameter <b>[channels]</b> may be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels
fr: Applique la fonction de transfert des tons moyens à l'image actuellement chargée.
    
    Trois paramètres sont nécessaires, <b>low</b>, <b>midtones</b> et <b>high</b> où le paramètre d'équilibre des tons moyens définit un étirement d'histogramme non linéaire dans la plage [0,1]. Pour une détermination automatique des paramètres, voir AUTOSTRETCH.
    Facultativement, le paramètre <b>[channels]</b> peut être utilisé pour spécifier les canaux auxquels appliquer l'étirement : cela peut être R, G, B, RG, RB ou GB. La valeur par défaut est tous les canaux

en: Changes pixel values of the currently loaded image to a negative view, like 1-value for 32 bits, 65535-value for 16 bits. This does not change the display mode
fr: Change les valeurs des pixels de l'image actuellement chargée en une vue négative, comme une 1-pixel pour 32 bits, une 65535-pixel pour 16 bits. Cela ne change pas le mode d'affichage

en: Creates a new image filled with zeros with a size of <b>width</b> x <b>height</b>.
    
    The image is in 32-bit format, and it contains <b>nb_channel</b> channels, <b>nb_channel</b> being 1 or 3. It is not saved, but becomes the loaded image and it is displayed and can be saved afterwards
fr: Crée une nouvelle image remplie de zéros avec une taille de <b>width</b> x <b>height</b>.
    
    L'image est au format 32 bits, et elle contient <b>nb_channel</b> channels, <b>nb_channel</b> valant 1 ou 3. Elle n'est pas enregistrée, mais devient l'image chargée et elle s'affiche et peut être sauvegardé par la suite

en: Displays stars from the local catalog by default, for the loaded plate solved image, in GUI only, down to the provided <b>limit_magnitude</b> (13 by default).
    An alternate online catalog can be specified with <b>-catalog=</b>, taking values tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass.
    Stars with no B-V information will be kept; they can be excluded by passing <b>-photo</b>
fr: Affiche les étoiles du catalogue local par défaut, pour l'image chargée résolue en astrométrie, dans l'interface graphique uniquement, jusqu'à la <b>limit_magnitude</b> fournie (13 par défaut).
    Un autre catalogue en ligne peut être spécifié avec <b>-catalog=</b>, prenant les valeurs tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass.
    Les étoiles sans information B-V seront conservées ; ils peuvent être exclus en passant <b>-photo</b>

en: Replaces null values by <b>level</b> values. Useful before an idiv or fdiv operation, mostly for 16-bit images
fr: Remplace les valeurs nulles par des valeurs de <b>level</b>. Utile avant une opération idiv ou fdiv, principalement pour les images 16 bits

en: Adds the constant <b>value</b> (specified in ADU) to the current image. This constant can take a negative value.
    
    In 16-bit mode, values of pixels that fall outside of [0, 65535] are clipped. In 32-bit mode, no clipping occurs
fr: Ajoute la constante <b>value</b> (spécifiée dans ADU) à l'image courante. Cette constante peut prendre une valeur négative.
    
    En mode 16 bits, les valeurs des pixels qui tombent en dehors de [0, 65535] sont tronqués. En mode 32 bits, aucun écrêtage ne se produit

en: Parses the string <b>str</b> using the information contained in the header of the image currently loaded. Main purpose of this command is to debug path parsing of header keys which can be used in other commands.
    Option <b>-r</b> specifies the string is to be interpreted in read mode. In read mode, all wilcards defined in string <b>str</b> are used to find a file name matching the pattern. Otherwise, default mode is write mode and wildcards, if any, are removed from the string to be parsed.
    
    If <b>str</b> starts with <i>$def</i> prefix, it will be recognized as a reserved keyword and looked for in the strings stored in gui_prepro.dark_lib, gui_prepro.flat_lib, gui_prepro.bias_lib or gui_prepro.stack_default for <i>$defdark</i>, <i>$defflat</i>, <i>$defbias</i> or <i>$defstack</i> respectively.
    The keyword <i>$seqname$</i> can also be used when a sequence is loaded
fr: Analyse la chaîne <b>str</b> en utilisant les informations contenues dans l'en-tête de l'image actuellement chargée. L'objectif principal de cette commande est de déboguer les chemins utilisant des mots clés de l'en-tête qui peuvent être utilisées dans d'autres commandes.
    L'option <b>-r</b> spécifie que la chaîne doit être interprétée en mode lecture. En mode lecture, tous les caractères génériques définis dans la chaîne <b>str</b> sont utilisés pour trouver un nom de fichier correspondant au modèle. Sinon, le mode par défaut est le mode écriture et les caractères génériques, le cas échéant, sont supprimés de la chaîne à analyser.
    
    Si <b>str</b> commence par le préfixe <i>$def</i>, il sera reconnu comme un mot clé réservé et recherché dans les chaînes stockées dans gui_prepro.dark_lib, gui_prepro.flat_lib, gui_prepro.bias_lib ou gui_prepro.stack_default pour <i>$defdark</i>, <i>$defflat</i>, <i>$defbias</i> ou <i>$defstack</i> respectivement.
    Le mot clé <i>$seqname$</i> peut également être utilisé lors du chargement d'une séquence

en: Run the Photometric Color Correction on the loaded image.
    If the image has already been plate solved, the PCC can reuse the astrometric solution, otherwise, or if WCS or other image metadata is erroneous or missing, arguments for the plate solving must be passed:
      the approximate image center coordinates can be provided in decimal degrees or degree/hour minute second values (J2000 with colon separators), with right ascension and declination values separated by a comma or a space.
      focal length and pixel size can be passed with <b>-focal=</b> (in mm) and <b>-pixelsize=</b> (in microns), overriding values from image and settings.
      you can force the plate solving to be remade using the <b>-platesolve</b> flag.
    
    Unless <b>-noflip</b> is specified and the image is detected as being upside-down, the image will be flipped if a plate solving is run.
    For faster star detection in big images, downsampling the image is possible with <b>-downscale</b>.
    
    The limit magnitude of stars used for plate solving and PCC is automatically computed from the size of the field of view, but can be altered by passing a +offset or -offset value to <b>-limitmag=</b>, or simply an absolute positive value for the limit magnitude.
    The star catalog used is NOMAD by default, it can be changed by providing <b>-catalog=apass</b>. If installed locally, the remote NOMAD (the complete version) can be forced by providing <b>-catalog=nomad</b>
fr: Exécutez la correction photométrique des couleurs sur l'image chargée.
    Si l'image a déjà été résolue, PCC peut réutiliser la solution astrométrique, sinon, ou si WCS ou d'autres métadonnées d'image sont erronées ou manquantes, des arguments pour la résolution astrométrique doivent être passés :
       les coordonnées approximatives du centre de l'image peuvent être fournies en degrés décimaux ou en degrés/heure minute seconde (J2000 avec séparateurs deux-points), les valeurs d'ascension droite et de déclinaison étant séparées par une virgule ou un espace.
       la distance focale et la taille des pixels peuvent être passées avec <b>-focal=</b> (en mm) et <b>-pixelsize=</b> (en microns), remplaçant les valeurs de l'image et des paramètres.
       vous pouvez forcer la résolution astrométrique à être refaite en utilisant le flag <b>-platesolve</b>.
    
    À moins que <b>-noflip</b> ne soit spécifié et que l'image soit détectée comme étant à l'envers, l'image sera retournée si une résolution astrométrique est exécutée.
    Pour une détection plus rapide des étoiles dans les grandes images, le sous-échantillonnage de l'image est possible avec <b>-downscale</b>.
    
    La magnitude limite des étoiles utilisées pour la résolution astrométrique et PCC est automatiquement calculée à partir de la taille du champ de vision, mais peut être modifiée en passant une valeur +offset ou -offset à <b>-limitmag=</b>, ou simplement une valeur positive absolue pour la magnitude limite.
    Le catalogue d'étoiles utilisé est NOMAD par défaut, il peut être changé en fournissant <b>-catalog=apass</b>. S'il est installé localement, le catalogue NOMAD distant (la version complète) peut être forcé en fournissant <b>-catalog=nomad</b>

en: Plate solve the loaded image.
    If the image has already been plate solved nothing will be done, unless the <b>-platesolve</b> argument is passed to force a new solve. If WCS or other image metadata is erroneous or missing, arguments must be passed:
      the approximate image center coordinates can be provided in decimal degrees or degree/hour minute second values (J2000 with colon separators), with right ascension and declination values separated by a comma or a space (not mandatory for astrometry.net).
      focal length and pixel size can be passed with <b>-focal=</b> (in mm) and <b>-pixelsize=</b> (in microns), overriding values from image and settings.
    
    Unless <b>-noflip</b> is specified, if the image is detected as being upside-down, it will be flipped.
    For faster star detection in big images, downsampling the image is possible with <b>-downscale</b>.
    
    Images can be either plate solved by Siril using a star catalog and the global registration algorithm or by astrometry.net's local solve-field command (enabled with <b>-localasnet</b>).
    The following options apply to Siril's plate solve only.
    The limit magnitude of stars used for plate solving is automatically computed from the size of the field of view, but can be altered by passing a +offset or -offset value to <b>-limitmag=</b>, or simply an absolute positive value for the limit magnitude.
    The choice of the star catalog is automatic unless the <b>-catalog=</b> option is passed: if local catalogs are installed, they are used, otherwise the choice is based on the field of view and limit magnitude. If the option is passed, it forces the use of the remote catalog given in argument, with possible values: tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass
fr: Résouds l'astrométrie de l'image chargée.
    Si l'image a déjà été résolue, rien ne sera fait, à moins que l'argument <b>-platesolve</b> ne soit passé pour forcer une nouvelle résolution. Si WCS ou d'autres métadonnées d'image sont erronées ou manquantes, des arguments doivent être passés :
       les coordonnées approximatives du centre de l'image peuvent être fournies en degrés décimaux ou en degrés/heure minute seconde (J2000 avec séparateurs deux-points), avec les valeurs d'ascension droite et de déclinaison séparées par une virgule ou un espace (pas obligatoire pour astrometry.net).
       la distance focale et la taille des pixels peuvent être passées avec <b>-focal=</b> (en mm) et <b>-pixelsize=</b> (en microns), remplaçant les valeurs de l'image et des paramètres.
    
    Sauf si <b>-noflip</b> est spécifié, si l'image est détectée comme étant à l'envers, elle sera retournée.
    Pour une détection plus rapide des étoiles dans les grandes images, le sous-échantillonnage de l'image est possible avec <b>-downscale</b>.
    
    Les images peuvent être soit résoluesastrométriquement par Siril à l'aide d'un catalogue d'étoiles et de l'algorithme d'alignement global, soit par la commande locale solve-field d'astrometry.net (activée avec <b>-localasnet</b>).
    Les options suivantes s'appliquent uniquement à la résolution astrométrique de Siril.
    La magnitude limite des étoiles utilisées pour la résolution astrométrique est automatiquement calculée à partir de la taille du champ de vision, mais peut être modifiée en passant une valeur +offset ou -offset à <b>-limitmag=</b>, ou simplement une valeur absolue valeur positive pour la magnitude limite.
    Le choix du catalogue d'étoiles est automatique sauf si l'option <b>-catalog=</b> est passée : si des catalogues locaux sont installés, ils sont utilisés, sinon le choix est basé sur le champ de vision et la magnitude limite. Si l'option est passée, elle force l'utilisation du catalogue distant donné en argument, avec les valeurs possibles : tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass

en: This command evaluates the expression given in argument as in PixelMath tool. The full expression must be between double quotes and variables (that are image names, without extension, located in the working directory in that case) must be surrounded by the token $, e.g. "$image1$ * 0.5 + $image2$ * 0.5". A maximum of 10 images can be used in the expression.
    Image can be rescaled with the option <b>-rescale</b> followed by <b>low</b> and <b>high</b> values in the range [0, 1]. If no low and high values are provided, default values are set to 0 and 1
fr: Cette commande évalue l'expression donnée en argument comme dans l'outil PixelMath. L'expression complète doit être entre guillemets doubles et les variables (qui sont des noms d'image, sans extension, situés dans le répertoire de travail dans ce cas) doivent être entourées du jeton $, par ex. "$image1$ * 0,5 + $image2$ * 0,5". Un maximum de 10 images peuvent être utilisées dans l'expression.
    L'image peut être redimensionnée avec l'option <b>-rescale</b> suivie des valeurs <b>low</b> et <b>high</b> dans la plage [0, 1]. Si aucune valeur basse et haute n'est fournie, les valeurs par défaut sont définies sur 0 et 1

en: Performs a PSF (Point Spread Function) on the selected star and display the results. For headless operation, the selection can be given in pixels using BOXSELECT. If provided, the <b>channel</b> argument selects the image channel on which the star will be analyzed. It can be omitted for monochrome images or when run from the GUI with one of the channels active in the view
fr: Effectue une PSF (Point Spread Function) sur l'étoile sélectionnée et affiche les résultats. Pour un fonctionnement en ligne de commande, la sélection peut être donnée en pixels à l'aide de BOXSELECT. S'il est fourni, l'argument <b>channel</b> sélectionne le canal de l'image sur lequel l'étoile sera analysée. Il peut être omis pour les images monochromes ou lorsqu'il est exécuté à partir de l'interface graphique avec l'un des canaux actifs dans la vue

en: Builds a Bayer masked colour image from 4 separate images containing the data from Bayer subchannels CFA0, CFA1, CFA2 and CFA3. (The corresponding command to split the CFA pattern into subchannels is <b>split_cfa</b>.) This function can be used as part of a workflow applying some processing to the individual Bayer subchannels prior to demosaicing. The fifth parameter <b><i>bayerpattern</i></b> specifies the Bayer matrix pattern to recreate: <i>bayerpattern</i> should be one of 'RGGB', 'BGGR', 'GRBG' or 'GBRG'
fr: Construit une image couleur à partir de 4 images distinctes contenant les données des canaux Bayer CFA0, CFA1, CFA2 et CFA3. (La commande correspondante pour diviser le modèle CFA en sous-canaux est <b>split_cfa</b>.) Cette fonction peut être utilisée dans le cadre d'un flux de travail appliquant un traitement aux sous-canaux Bayer individuels avant le dématriçage. Le cinquième paramètre <b><i>bayerpattern</i></b> spécifie le modèle de matrice Bayer à recréer : <i>bayerpattern</i> doit être l'un des 'RGGB', 'BGGR', 'GRBG' ou 'GBRG'

en: Finds and optionally performs geometric transforms on images of the sequence given in argument so that they may be superimposed on the reference image. Using stars for registration, this algorithm only works with deep sky images. Star detection options can be changed using <b>SETFINDSTAR</b> or the <i>Dynamic PSF</i> dialog. The detection is done on the green layer for colour images, unless specified by the <b>-layer=</b> option with an argument ranging from 0 to 2 for red to blue.
    
    The <b>-2pass</b> and <b>-noout</b> options will only compute the transforms but not generate the transformed images, <b>-2pass</b> adds a preliminary pass to the algorithm to find a good reference image before computing the transforms, based on image quality and framing. To generate transformed images after this pass, use SEQAPPLYREG. <b>-nostarlist</b> disables saving the star lists to disk.
    
    The option <b>-transf=</b> specifies the use of either <b>shift</b>, <b>similarity</b>, <b>affine</b> or <b>homography</b> (default) transformations respectively.
    The option <b>-drizzle</b> activates the sub-pixel stacking by up-scaling by 2 the generated images.
    The option <b>-minpairs=</b> will specify the minimum number of star pairs a frame must have with the reference frame, otherwise the frame will be dropped and excluded from the sequence.
    The option <b>-maxstars=</b> will specify the maximum number of star to find within each frame (must be between 100 and 2000). With more stars, a more accurate registration can be computed, but will take more time to run.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument.
    
    All images of the sequence will be registered unless the option <b>-selected</b> is passed, in that case the excluded images will not be processed
    
    If created, the output sequence name starts with the prefix "r_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
fr: Trouve et effectue éventuellement des transformations géométriques sur les images de la séquence donnée en argument afin qu'elles puissent être superposées à l'image de référence. Utilisant des étoiles pour l'alignement, cet algorithme ne fonctionne qu'avec des images du ciel profond. Les options de détection d'étoiles peuvent être modifiées à l'aide de <b>SETFINDSTAR</b> ou de la boîte de dialogue <i>PSF dynamique</i>. La détection se fait sur le canal vert pour les images en couleur, sauf si spécifié par l'option <b>-layer=</b> avec un argument allant de 0 à 2 pour le rouge au bleu.
    
    Les options <b>-2pass</b> et <b>-noout</b> ne calculeront que les transformations mais ne généreront pas les images transformées, <b>-2pass</b> ajoute une passe préliminaire à l'algorithme pour trouvez une bonne image de référence avant de calculer les transformations, en fonction de la qualité de l'image et du cadrage. Pour générer des images transformées après cette passe, utilisez SEQAPPLYREG. <b>-nostarlist</b> désactive l'enregistrement des listes d'étoiles sur le disque.
    
    L'option <b>-transf=</b> spécifie l'utilisation soit de <b>shift</b> (translation), <b>similarity</b>, <b>affine</b> ou <b>homography</b> (par défaut) transformations respectivement.
    L'option <b>-drizzle</b> active l'empilement des sous-pixels en multipliant par 2 les images générées.
    L'option <b>-minpairs=</b> spécifiera le nombre minimum de paires d'étoiles qu'une trame doit avoir avec la trame de référence, sinon la trame sera supprimée et exclue de la séquence.
    L'option <b>-maxstars=</b> spécifiera le nombre maximum d'étoiles à trouver dans chaque cadre (doit être compris entre 100 et 2000). Avec plus d'étoiles, un enregistrement plus précis peut être calculé, mais prendra plus de temps à s'exécuter.
    
    La méthode d'interpolation des pixels peut être spécifiée avec l'argument <b>-interp=</b> suivi de l'une des méthodes de la liste <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea] }. Si <b>aucun</b> est passé, la transformation est forcée en translation et un décalage pixel par pixel est appliqué à chaque image sans aucune interpolation.
    Les méthodes d'interpolation bicubique et lanczos4 utilise un clamping par défaut, pour éviter les artefacts, mais il peut être désactivé avec l'argument <b>-noclamp</b>.
    
    Toutes les images de la séquence seront alignées sauf si l'option <b>-selected</b> est passée, dans ce cas les images exclues ne seront pas traitées
    
    S'il est créé, le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "r_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Rescans the scripts folders and updates the Scripts menu
fr: Re-scan les dossiers de scripts et met à jour le menu Scripts

en: Returns an error if the version of Siril is older than the one passed in argument
fr: Retourne une erreur si la version de Siril est plus ancienne que celle donnée en argument

en: Resamples the loaded image, either with a factor <b>factor</b> or for the target width or height provided by either of <b>-width=</b> or <b>-height=</b>. This is generally used to resize images, a factor of 0.5 divides size by 2.
    In the graphical user interface, we can see that several interpolation algorithms are proposed.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument
fr: Rééchantillonne l'image chargée, soit avec un facteur <b>factor</b>, soit pour la largeur ou la hauteur cible fournie par <b>-width=</b> ou <b>-height=</b>. Ceci est généralement utilisé pour redimensionner les images, un facteur de 0,5 divise la taille par 2.
    Dans l'interface utilisateur graphique, on peut voir que plusieurs algorithmes d'interpolation sont proposés.
    
    La méthode d'interpolation des pixels peut être spécifiée avec l'argument <b>-interp=</b> suivi de l'une des méthodes de la liste <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea] }. Si <b>aucun</b> est passé, la transformation est forcéeen translation et un décalage pixel par pixel est appliqué à chaque image sans aucune interpolation.
    Les méthodes d'interpolation bicubique et lanczos4 utilise un clamping par défaut, pour éviter les artefacts, mais il peut être désactivé avec l'argument <b>-noclamp</b>

en: Creates an RGB composition using three independent images, or an LRGB composition using the optional luminance image and three monochrome images or a color image. Result image is called composed_rgb.fit or composed_lrgb.fit unless another name is provided in the optional argument
fr: Crée une composition RVB à l'aide de trois images indépendantes, ou une composition LRVB à l'aide de l'image de luminance optionnelle et de trois images monochromes ou d'une image couleur. L'image résultante est appelée composed_rgb.fit ou composed_lrgb.fit à moins qu'un autre nom ne soit fourni dans l'argument optionnel

en: Creates two images, with a radial shift (<b>dR</b> in pixels) and a rotational shift (<b>dalpha</b> in degrees) with respect to the point (<b>xc</b>, <b>yc</b>).
    
    Between these two images, the shifts have the same amplitude, but an opposite sign. The two images are then added to create the final image. This process is also called Larson Sekanina filter
fr: Crée deux images, avec un décalage radial (<b>dR</b> en pixels) et un décalage rotationnel (<b>dalpha</b> en degrés) par rapport au point (<b>xc</b>, <b>yc</b>).
    
    Entre ces deux images, les décalages ont la même amplitude, mais un signe opposé. Les deux images sont ensuite ajoutées pour créer l'image finale. Ce processus est également appelé filtre Larson Sekanina

en: Restores an image using the Richardson-Lucy method.
    
    Optionally, a PSF may be loaded using the argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b> (created with MAKEPSF).
    
    The number of iterations is provide by <b>-iters</b> (the default is 10).
    
    The type of regularization can be set with <b>-tv</b> for Total Variation, or <b>-fh</b> for the Frobenius norm of the Hessian matrix (the default is none) and <b>-alpha=</b> provides the regularization strength (lower value = more regularization, default = 3000).
    
    By default the gradient descent method is used with a default step size of 0.0005, however the multiplicative method may be specified with <b>-mul</b>.
    
    The stopping criterion may be activated by specifying a stopping limit with <b>-stop=</b>
fr: Restaure une image en utilisant la méthode Richardson-Lucy.
    
    Optionnellement, une PSF peut être chargée en utilisant l'argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b> (créé avec MAKEPSF).
    
    Le nombre d'itérations est fourni par <b>-iters</b> (la valeur par défaut est 10).
    
    Le type de régularisation peut être défini avec <b>-tv</b> pour la variation totale, ou <b>-fh</b> pour la norme de Frobenius de la matrice hessienne (la valeur par défaut est aucune) et <b>-alpha=</b> fournit la force de régularisation (valeur inférieure = plus de régularisation, par défaut = 3000).
    
    Par défaut, la méthode de descente de gradient est utilisée avec une taille de pas par défaut de 0,0005, cependant la méthode multiplicative peut être spécifiée avec <b>-mul</b>.
    
    Le critère d'arrêt peut être activé en spécifiant une limite d'arrêt avec <b>-stop=</b>

en: Applies a chromatic noise reduction filter. It removes green tint in the current image. This filter is based on PixInsight's SCNR and it is also the same filter used by HLVG plugin in Photoshop.
    Lightness is preserved by default but this can be disabled with the <b>-nopreserve</b> switch.
    
    <b>Type</b> can take values 0 for average neutral, 1 for maximum neutral, 2 for maximum mask, 3 for additive mask, defaulting to 0. The last two can take an <b>amount</b> argument, a value between 0 and 1, defaulting to 1
fr: Applique un filtre de réduction de bruit chromatique. Il supprime la teinte verte de l'image actuelle. Ce filtre est basé sur le SCNR de PixInsight et c'est également le même filtre utilisé par le plugin HLVG dans Photoshop.
    La luminosité est préservée par défaut mais cela peut être désactivé avec l'option <b>-nopreserve</b>.
    
    <b>Type</b> peut prendre les valeurs 0 pour neutre moyen, 1 pour neutre maximum, 2 pour masque maximum, 3 pour masque additif, par défaut à 0. Les deux derniers peuvent prendre un argument <b>amount</b> , une valeur comprise entre 0 et 1, la valeur par défaut étant 1

en: Rotates the loaded image by an angle of <b>degree</b> value. The option <b>-nocrop</b> can be added to avoid cropping to the image size (black borders will be added).
    
    Note: if a selection is active, i.e. by using a command `boxselect` before `rotate`, the resulting image will be a rotated crop. In this particular case, the option <b>-nocrop</b> will be ignored if passed.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument
fr: Fait pivoter l'image chargée d'un angle de valeur <b>degree</b>. L'option <b>-nocrop</b> peut être ajoutée pour éviter de recadrer à la taille de l'image (des bordures noires seront ajoutées).
    
    Remarque : si une sélection est active, c'est-à-dire en utilisant une commande `boxselect` avant `rotate`, l'image résultante sera un recadrage pivoté. Dans ce cas particulier, l'option <b>-nocrop</b> sera ignorée si elle est passée.
    
    La méthode d'interpolation des pixels peut être spécifiée avec l'argument <b>-interp=</b> suivi de l'une des méthodes de la liste <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea] }. Si <b>aucun</b> est passé, la transformation est forcée en translation et un décalage pixel par pixel est appliqué à chaque image sans aucune interpolation.
    Les méthodes d'interpolation bicubique et lanczos4 utilise un clamping par défaut, pour éviter les artefacts, mais il peut être désactivé avec l'argument <b>-noclamp</b>

en: Rotates the loaded image of an angle of 180° around its center. This is equivalent to the command "ROTATE 180" or "ROTATE -180"
fr: Fait pivoter l'image chargée d'un angle de 180° autour de son centre. Ceci est équivalent à la commande "ROTATE 180" ou "ROTATE -180"

en: Enhances the color saturation of the loaded image. Try iteratively to obtain best results.
    <b>amount</b> can be a positive number to increase color saturation, negative to decrease it, 0 would do nothing, 1 would increase it by 100%
    <b>background_factor</b> is a factor to (median + sigma) used to set a threshold for which only pixels above it would be modified. This allows background noise to not be color saturated, if chosen carefully. Defaults to 1. Setting 0 disables the threshold.
    <b>hue_range_index</b> can be [0, 6], meaning: 0 for pink to orange, 1 for orange to yellow, 2 for yellow to cyan, 3 for cyan, 4 for cyan to magenta, 5 for magenta to pink, 6 for all (default)
fr: Améliore la saturation des couleurs de l'image chargée. Essayez itérativement pour obtenir les meilleurs résultats.
    <b>amount</b> peut être un nombre positif pour augmenter la saturation des couleurs, négatif pour la diminuer, 0 ne ferait rien, 1 l'augmenterait de 100%
    <b>background_factor</b> est un facteur à (médiane + sigma) utilisé pour définir un seuil pour lequel seuls les pixels au-dessus serasontient modifiés. Cela permet au bruit de fond de ne pas être saturé de couleur, s'il est choisi avec soin. La valeur par défaut est 1. Le réglage 0 désactive le seuil.
    <b>hue_range_index</b> peut être [0, 6], ce qui signifie : 0 pour rose à orange, 1 pour orange à jaune, 2 pour jaune à cyan, 3 pour cyan, 4 pour cyan à magenta, 5 pour magenta à rose, 6 pour tous (par défaut)

en: Saves current image to <b>filename</b>.fit (or .fits, depending on your preferences, see SETEXT) in the current working directory. The image remains loaded. <b>filename</b> can contain a path as long as the directory already exists
fr: Enregistre l'image actuelle dans <b>filename</b>.fit (ou .fits, selon vos préférences, voir SETEXT) dans le répertoire de travail actuel. L'image reste chargée. <b>filename</b> peut contenir un chemin tant que le répertoire existe déjà

en: Saves current image under the form of a bitmap file with 8-bit per channel: <b>filename</b>.bmp (BMP 24-bit)
fr: Enregistre l'image actuelle sous la forme d'un fichier bitmap avec 8 bits par canal : <b>filename</b>.bmp (BMP 24 bits)

en: Saves current image into a JPG file: <b>filename</b>.jpg.
    
    The compression quality can be adjusted using the optional <b>quality</b> value, 100 being the best and default, while a lower value increases the compression ratio
fr: Enregistre l'image actuelle dans un fichier JPG : <b>filename</b>.jpg.
    
    La qualité de compression peut être ajustée à l'aide de la valeur facultative <b>quality</b>, 100 étant la meilleure valeur par défaut, tandis qu'une valeur inférieure augmente le taux de compression

en: Saves current image into a PNG file: <b>filename</b>.png, with 16 bits per channel if the loaded image is 16 or 32 bits, and 8 bits per channel if the loaded image is 8 bits
fr: Enregistre l'image dans un fichier PNG : <b>filename</b>.png, avec 16 bits par canal si l'image chargée est en 16 ou 32 bits, et 8 bits canal si l'image chargée est en 8 bits

en: Saves current image under the form of a NetPBM file format with 16-bit per channel.
    
    The extension of the output will be <b>filename</b>.ppm for RGB image and <b>filename</b>.pgm for gray-level image
fr: Enregistre l'image actuelle sous la forme d'un format de fichier NetPBM avec 16 bits par canal.
    
    L'extension de la sortie sera <b>filename</b>.ppm pour l'image RVB et <b>filename</b>.pgm pour l'image en niveaux de gris

en: Saves current image under the form of a uncompressed TIFF file with 16-bit per channel: <b>filename</b>.tif. The option <b>-astro</b> allows saving in Astro-TIFF format, while <b>-deflate</b> enables compression.
    
    See also SAVETIF32 and SAVETIF8
fr: Enregistre l'image courante sous la forme d'un fichier TIFF non compressé avec 16 bits par canal : <b>filename</b>.tif. L'option <b>-astro</b> permet d'enregistrer au format Astro-TIFF, tandis que <b>-deflate</b> permet la compression.
    
    Voir aussi SAVETIF32 et SAVETIF8

en: Same command as SAVETIF but the output file is saved in 32-bit per channel: <b>filename</b>.tif. The option <b>-astro</b> allows saving in Astro-TIFF format, while <b>-deflate</b> enables compression
fr: Même commande que SAVETIF mais le fichier de sortie est enregistré en 32 bits par canal : <b>filename</b>.tif. L'option <b>-astro</b> permet d'enregistrer au format Astro-TIFF, tandis que <b>-deflate</b> permet la compression

en: Same command as SAVETIF but the output file is saved in 8-bit per channel: <b>filename</b>.tif. The option <b>-astro</b> allows saving in Astro-TIFF format, while <b>-deflate</b> enables compression
fr: Même commande que SAVETIF mais le fichier de sortie est enregistré en 8 bits par canal : <b>filename</b>.tif. L'option <b>-astro</b> permet d'enregistrer au format Astro-TIFF, tandis que <b>-deflate</b> permet la compression

en: Restores an image using the Split Bregman method.
    
    Optionally, a PSF may be loaded using the argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b>.
    
    The number of iterations is provide by <b>-iters</b> (the default is 1).
    
    The regularization factor <b>-alpha=</b> provides the regularization strength (lower value = more regularization, default = 3000)
fr: Restaure une image à l'aide de la méthode Split Bregman.
    
    En option, une PSF peut être chargée en utilisant l'argument <b>-loadpsf=<i>nom de fichier</i></b>.
    
    Le nombre d'itérations est fourni par <b>-iters</b> (la valeur par défaut est 1).
    
    Le facteur de régularisation <b>-alpha=</b> fournit la force de régularisation (valeur inférieure = plus de régularisation, par défaut = 3000)

en: This command allows easy mass selection of images in the sequence <b>sequencename</b> (from <b>from</b> to <b>to</b> included). This is a selection for later processing.
    See also UNSELECT
fr: Cette commande permet une sélection en masse facile des images dans la séquence <b>sequencename</b> (de <b>from</b> à <b>to</b> inclus). Il s'agit d'une sélection pour un traitement ultérieur.
    Voir aussi DÉSÉLECTIONNER

en: Applies geometric transforms on images of the sequence given in argument so that they may be superimposed on the reference image, using registration data previously computed (see REGISTER).
    
    The output sequence name starts with the prefix <b>"r_"</b> unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option.
    
    The option <b>-drizzle</b> activates up-scaling by 2 the images created in the transformed sequence.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument.
    
    The registration is done on the first layer for which data exists for RGB images unless specified by <b>-layer=</b> option (0, 1 or 2 for R, G and B respectively).
    
    Automatic framing of the output sequence can be specified using <b>-framing=</b> keyword followed by one of the methods in the list { current | min | max | cog } :
    <b>-framing=max</b> (bounding box) adds a black border around each image as required so that no part of the image is cropped when registered.
    <b>-framing=min</b> (common area) crops each image to the area it has in common with all images of the sequence.
    <b>-framing=cog</b> determines the best framing position as the center of gravity (cog) of all the images.
    
    Filtering out images:
    Images to be registered can be selected based on some filters, like those selected or with best FWHM, with some of the <b>-filter-*</b> options.
    See the command reference for the complete documentation on this command
fr: Applique des transformations géométriques sur les images de la séquence donnée en argument afin qu'elles puissent être superposées à l'image de référence, en utilisant les données d'alignement précédemment calculées (voir REGISTER).
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe <b>"r_"</b> sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>.
    
    L'option <b>-drizzle</b> active la mise à l'échelle par 2 des images créées dans la séquence transformée.
    
    La méthode d'interpolation des pixels peut être spécifiée avec l'argument <b>-interp=</b> suivi de l'une des méthodes de la liste <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea] }. Si <b>aucun</b> est passé, la transformation est forcée en translation et un décalage pixel par pixel est appliqué à chaque image sans aucune interpolation.
    Les méthodes d'interpolation bicubique et lanczos4 utilise un clamping par défaut, pour éviter les artefacts, mais il peut être désactivé avec l'argument <b>-noclamp</b>.
    
    L'enregistrement se fait sur le premier calque pour lequel des données existent pour les images RVB sauf si spécifié par l'option <b>-layer=</b> (0, 1 ou 2 pour R, G et B respectivement).
    
    Le cadrage automatique de la séquence de sortie peut être spécifié à l'aide du mot-clé <b>-framing=</b> suivi de l'une des méthodes de la liste { current | min | max | cog } :
    <b>-framing=max</b> (zone de délimitation) ajoute une bordure noire autour de chaque image selon les besoins afin qu'aucune partie de l'image ne soit recadrée lors de l'alignement.
    <b>-framing=min</b> (zone commune) recadre chaque image sur la zone qu'elle a en commun avec toutes les images de la séquence.
    <b>-framing=cog</b> détermine la meilleure position de cadrage comme centre de gravité (cog) de toutes les images.
    
    Filtrer les images :
    Les images à aligner peuvent être sélectionnées en fonction de certains filtres, comme ceux sélectionnés ou avec le meilleur FWHM, avec certaines des options <b>-filter-*</b>.
    Voir la référence de commande pour la documentation complète sur cette commande

en: This command clears selection, registration and/or statistics data stored for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    You can specify to clear only registration, statistics and/or selection with <b>-reg</b>, <b>-stat</b> and <b>-sel</b> options respectively. All are cleared if no option is passed
fr: Cette commande efface la sélection, et/ou les données statistiques et d'alignements stockées pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Vous pouvez spécifier d'effacer uniquement l'alignement, les statistiques et/ou la sélection avec les options <b>-reg</b>, <b>-stat</b> et <b>-sel</b> respectivement. Tous sont effacés si aucune option n'est passée

en: Same command as COSME but for the the sequence <b>sequencename</b>. Only selected images in the sequence are processed.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cosme_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
fr: Même commande que COSME mais pour la séquence <b>sequencename</b>. Seules les images sélectionnées dans la séquence sont traitées.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "cosme_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as COSME_CFA but for the the sequence <b>sequencename</b>. Only selected images in the sequence are processed.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cosme_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
fr: Même commande que COSME_CFA mais pour la séquence <b>sequencename</b>. Seules les images sélectionnées dans la séquence sont traitées.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "cosme_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Crops the sequence given in argument <b>sequencename</b>. Only selected images in the sequence are processed.
    
    The crop selection is specified by the upper left corner position <b>x</b> and <b>y</b> and the selection <b>width</b> and <b>height</b>, like for CROP.
    The output sequence name starts with the prefix "cropped_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
fr: Coupe la séquence donnée dans l'argument <b>sequencename</b>. Seules les images sélectionnées dans la séquence sont traitées.
    
    La sélection de recadrage est spécifiée par la position du coin supérieur gauche <b>x</b> et <b>y</b> et la sélection <b>largeur</b> et <b>hauteur</b>, comme pour CROP.
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "cropped_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as EXTRACT_HA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "Ha_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
fr: Même commande que EXTRACT_HA mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "Ha_", sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as EXTRACT_GREEN but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "Green_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
fr: Même commande que EXTRACT_GREEN mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "Green_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as EXTRACT_HAOIII but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequences names start with the prefixes "Ha_" and "OIII_"
fr: Même commande que EXTRACT_HAOIII mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Les noms des séquences de sortie commencent par le préfixe "Ha_" et "OIII_"

en: Same command as FINDSTAR but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The option <b>-out=</b> is not available for this process as all the star list files are saved with the default name <i>seqname_seqnb.lst</i>
fr: Même commande que FINDSTAR mais pour la séquence <b>nom de la séquence</b>.
    
    L'option <b>-out=</b> n'est pas disponible pour ce processus car tous les fichiers de liste d'étoiles sont enregistrés avec le nom par défaut <i>seqname_seqnb.lst</i>

en: Same command as FIND_COSME but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cc_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
fr: Même commande que FIND_COSME mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "cc_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as FIND_COSME_CFA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cc_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
fr: Même commande que FIND_COSME_CFA mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "cc_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as FIXBANDING but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "unband_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
fr: Même commande que FIXBANDING mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "unband_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as GHT but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
fr: Même commande que GHT mais la séquence doit être spécifiée en premier argument. De plus, l'argument facultatif <b>-prefix=</b> peut être utilisé pour définir un préfixe personnalisé

en: Prints the FITS header value for the given key for all images in the sequence
fr: Imprime la valeur de l'en-tête FITS pour la clé donnée pour toutes les images de la séquence

en: Same command as INVGHT but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
fr: Identique à la commande INVGHT, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument. En outre, l'argument facultatif <b>-prefix=</b> peut être utilisé pour définir un préfixe personnalisé

en: Same command as INVMODASINH but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
fr: Identique à la commande INVMODASINH, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument. En outre, l'argument facultatif <b>-prefix=</b> peut être utilisé pour définir un préfixe personnalisé

en: Same command as LINSTRETCH but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
fr: Identique à la commande LINSTRETCH, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument. En outre, l'argument facultatif <b>-prefix=</b> peut être utilisé pour définir un préfixe personnalisé

en: Same command as MERGE_CFA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The Bayer pattern to be reconstructed must be provided as the second argment as one of RGGB, BGGR, GBRG or GRBG.
    
    The input filenames contain the identifying prefix "CFA_" and a number unless otherwise specified with <b>-prefixin=</b> option.
    
    Note: all 4 sets of input files <b>must</b> be present and <b>must</b> be consistently named, the only difference being the number after the identifying prefix.
    
    The output sequence name starts with the prefix "mCFA_" and a number unless otherwise specified with <b>-prefixout=</b> option
fr: Même commande que MERGE_CFA mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le motif de Bayer à reconstruire doit être fourni comme deuxième argument parmi RGGB, BGGR, GBRG ou GRBG.
    
    Les noms de fichiers d'entrée contiennent le préfixe d'identification "CFA_" et un nombre sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>.
    
    Remarque : les 4 ensembles de fichiers d'entrée <b>doivent</b> être présents et <b>doivent</b> être nommés de manière cohérente, la seule différence étant le numéro après le préfixe d'identification.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "mCFA_" et un nombre sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Same command as MODASINH but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
fr: Identique à la commande MODASINH, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument. En outre, l'argument facultatif <b>-prefix=</b> peut être utilisé pour définir un préfixe personnalisé

en: Same command as MTF but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "mtf_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
fr: Même commande que MTF mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "mtf_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>

en: Plate solve a sequence. A new sequence will be created with the prefix "ps_". If the input sequence is SER, providing the metadata is mandatory and the output sequence will be in the FITS cube format, as SER cannot store WCS data.
    If WCS or other image metadata are erroneous or missing, arguments must be passed:
      the approximate image center coordinates can be provided in decimal degrees or degree/hour minute second values (J2000 with colon separators), with right ascension and declination values separated by a comma or a space (not mandatory for astrometry.net). A single catalogue extract will be done for the entire sequence, if there is a lot of drift that may not succeed for all images.
      focal length and pixel size can be passed with <b>-focal=</b> (in mm) and <b>-pixelsize=</b> (in microns), overriding values from images and settings.
    
    Unless <b>-noflip</b> is specified, if images are detected as being upside-down (negative parity), they will be flipped.
    For faster star detection in big images, downsampling the image is possible with <b>-downscale</b>.
    
    Images can be either plate solved by Siril using a star catalogue and the global registration algorithm or by astrometry.net's local solve-field command (enabled with <b>-localasnet</b>).
    The following options apply to Siril's plate solve only.
    The limit magnitude of stars used for plate solving is automatically computed from the size of the field of view, but can be altered by passing a +offset or -offset value to <b>-limitmag=</b>, or simply an absolute positive value for the limit magnitude.
    The choice of the star catalog is automatic unless the <b>-catalog=</b> option is passed: if local catalogs are installed, they are used, otherwise the choice is based on the field of view and limit magnitude. If the option is passed, it forces the use of the remote catalog given in argument, with possible values: tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass
fr: Astrométrie d'une séquence. Une nouvelle séquence sera créée avec le préfixe "ps_". Si la séquence d'entrée est en SER, la fourniture des métadonnées est obligatoire et la séquence de sortie sera au format FITS cube, le SER ne pouvant pas stocker les données WCS.
    Si les données WCS ou d'autres métadonnées d'image sont erronés ou manquants, des arguments doivent être transmis :
       les coordonnées approximatives du centre de l'image peuvent être fournies en degrés décimaux ou en degrés/heure minute seconde (J2000 avec séparateurs deux-points), avec les valeurs d'ascension droite et de déclinaison séparées par une virgule ou un espace (pas obligatoire pour astrometry.net). Un seul extrait de catalogue sera fait pour toute la séquence, s'il y a beaucoup de dérives qui risquent cela risque de ne pas réussir pour toutes les images.
       la distance focale et la taille des pixels peuvent être passées avec <b>-focal=</b> (en mm) et <b>-pixelsize=</b> (en microns), remplaçant les valeurs des images et des paramètres.
    
    Sauf si <b>-noflip</b> est spécifié, si les images sont détectées comme étant à l'envers, elles seront retournées.
    Pour une détection plus rapide des étoiles dans les grandes images, le sous-échantillonnage de l'image est possible avec <b>-downscale</b>.
    
    Les images peuvent être soit résolues par Siril à l'aide d'un catalogue d'étoiles et de l'algorithme d'alignement global, soit par la commande locale solve-field d'astrometry.net (activée avec <b>-localasnet</b>).
    Les options suivantes s'appliquent uniquement à la résolution astrométrique de Siril.
    La magnitude limite des étoiles utilisées pour la résolution astrométrique est automatiquement calculée à partir de la taille du champ de vision, mais peut être modifiée en passant une valeur +offset ou -offset à <b>-limitmag=</b>, ou simplement une valeur absolue valeur positive pour la magnitude limite.
    Le choix du catalogue d'étoiles est automatique sauf si l'option <b>-catalog=</b> est passée : si des catalogues locaux sont installés, ils sont utilisés, sinon le choix est basé sur le champ de vision et la magnitude limite. Si l'option est passée, elle force l'utilisation du catalogue distant donné en argument, avec les valeurs possibles : tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass

en: Same command as PSF but runs on sequences. This is similar to the one-star registration, except results can be used for photometry analysis rather than aligning images and the coordinates of the star can be provided by options.
    This command is what is called internally by the menu that appears on right click in the image, with the PSF for the sequence entry. By default, it will run with parallelisation activated; if registration data already exists for the sequence, they will be used to shift the search window in each image. If there is no registration data and if there is significant shift between images in the sequence, the default settings will fail to find stars in the initial position of the search area.
    The follow star option can then be activated by going in the registration tab, selecting the one-star registration and checking the follow star movement box (default in headless if no registration data is available).
    
    Results will be displayed in the Plot tab, from which they can also be exported to a comma-separated values (CSV) file for external analysis.
    
    When creating a light curve, the first star for which seqpsf has been run, marked 'V' in the display, will be considered as the variable star. All others are averaged to create a reference light curve subtracted to the light curve of the variable star.
    
    Currently, in headless operation, the command prints some analysed data in the console, another command allows several stars to be analysed and plotted as a light curve: LIGHT_CURVE. Arguments are mandatory in headless, with -at= allowing coordinates in pixels to be provided for the target star and -wcs= allowing J2000 equatorial coordinates to be provided
fr: Même commande que PSF mais s'exécute sur des séquences. Ceci est similaire à l'alignement sur une étoile, sauf que les résultats peuvent être utilisés pour l'analyse photométrique plutôt que pour aligner les images et que les coordonnées de l'étoile peuvent être fournies par des options.
    C'est cette commande qui est appelée en interne par le menu qui apparaît au clic droit dans l'image, avec la PSF de la séquence. Par défaut, il fonctionnera avec la parallélisation activée ; si des données d'alignement existent déjà pour la séquence, elles seront utilisées pour décaler la fenêtre de recherche dans chaque image. S'il n'y a pas de données d'alignement et s'il y a un décalage important entre les images dans la séquence, les paramètres par défaut ne parviendront pas à trouver les étoiles dans la position initiale de la zone de recherche.
    L'option suivre l'étoile peut alors être activée en allant dans l'onglet Alignement, en sélectionnant l'alignement une étoile et en cochant la case suivre le mouvement de l'étoile (par défaut en mode console si aucune donnée d'aligbelebt n'est disponible).
    
    Les résultats seront affichés dans l'onglet Graphique, à partir duquel ils peuvent également être exportés vers un fichier de valeurs séparées par des virgules (CSV) pour une analyse externe.
    
    Lors de la création d'une courbe de lumière, la première étoile pour laquelle seqpsf a été exécuté, marquée 'V' à l'écran, sera considérée comme l'étoile variable. Tous les autres sont moyennés pour créer une courbe de lumière de référence soustraite à la courbe de lumière de l'étoile variable.
    
    Actuellement, en fonctionnement console, la commande imprime certaines données analysées dans la console, une autre commande permet d'analyser plusieurs étoiles et de les tracer sous forme de courbe de lumière : LIGHT_CURVE. Les arguments sont obligatoires en console, avec -at= permettant de fournir les coordonnées en pixels de l'étoile cible et -wcs= permettant de fournir les coordonnées équatoriales J2000

en: The same as the RL command, but applies to a sequence which must be specified as the first argument
fr: Identique à la commande RL, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument

en: The same as the SB command, but applies to a sequence which must be specified as the first argument
fr: Identique à la commande SB, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument

en: Same as SETMAG command but for the loaded sequence.
    
    This command is only valid after having run SEQPSF or its graphical counterpart (select the area around a star and launch the PSF analysis for the sequence, it will appear in the graphs).
    This command has the same goal as SETMAG but recomputes the reference magnitude for each image of the sequence where the reference star has been found.
    When running the command, the last star that has been analysed will be considered as the reference star. Displaying the magnitude plot before typing the command makes it easy to understand.
    To reset the reference star and magnitude offset, see SEQUNSETMAG
fr: Identique à la commande SETMAG mais pour la séquence chargée.
    
    Cette commande n'est valable qu'après avoir exécuté SEQPSF ou son équivalent graphique (sélectionnez la zone autour d'une étoile et lancez l'analyse de la PSF pour la séquence, elle apparaîtra dans les graphiques).
    Cette commande a le même objectif que SETMAG mais recalcule la magnitude de référence pour chaque image de la séquence où l'étoile de référence a été trouvée.
    Lors de l'exécution de la commande, la dernière étoile analysée sera considérée comme l'étoile de référence. L'affichage du tracé de la magnitude avant la saisie de la commande facilite sa compréhension.
    Pour réinitialiser l'étoile de référence et le décalage de magnitude, voir SEQUNSETMAG

en: Same command as SPLIT_CFA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequences names start with the prefix "CFA_" and a number unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option.
    <i>Limitation:</i> the sequence always outputs a sequence of FITS files, no matter the type of input sequence
fr: Même commande que SPLIT_CFA mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Les noms des séquences de sortie commencent par le préfixe "CFA_" et un nombre, sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>.
    <i>Limitation :</i> la séquence génère toujours une séquence de fichiers FITS, quel que soit le type de séquence d'entrée

en: This command calls <a href="https://www.starnetastro.com/">Starnet++</a> to remove stars from the sequence <b>sequencename</b>. See STARNET
fr: Cette commande appelle <a href="https://www.starnetastro.com/">Starnet++</a> pour supprimer les étoiles de la séquence <b>sequencename</b>. Voir STARNET

en: Same command as STAT for sequence <b>sequencename</b>.
    
    Data is saved as a csv file <b>output_file</b>.
    The optional parameter defines the number of statistical values computed: <b>basic</b>, <b>main</b> (default) or <b>full</b> (more detailed but longer to compute).
    	<b>basic</b> includes mean, median, sigma, bgnoise, min and max
    	<b>main</b> includes basic with the addition of avgDev, MAD and the square root of BWMV
    	<b>full</b> includes main with the addition of location and scale.
    
    If <b>-cfa</b> is passed and the images are CFA, statistics are made on per-filter extractions
fr: Même commande que STAT pour la séquence <b>sequencename</b>.
    
    Les données sont enregistrées dans un fichier csv <b>output_file</b>.
    Le paramètre facultatif définit le nombre de valeurs statistiques calculées : <b>basic</b>, <b>main</b> (par défaut) ou <b>full</b> (plus détaillé mais plus long à calculer).
    <b>basic</b> comprend la moyenne, la médiane, sigma, bgnoise, min et max
    <b>main</b> inclut basic avec l'ajout de avgDev, MAD et la racine carrée de BWMV
    <b>full</b> inclut main avec l'ajout de la position et de l'échelle.
    
    Si <b>-cfa</b> est passé et que les images sont CFA, les statistiques sont faites sur les extractions par filtre

en: Same command as SUBSKY but for the sequence <b>sequencename</b>.
    Dithering, required for low dynamic gradients, can be disabled with <b>-nodither</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "bkg_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option. Only selected images in the sequence are processed
fr: Même commande que SUBSKY mais pour la séquence <b>sequencename</b>.
    Le dithering, requis pour les gradients dynamiques faibles, peut être désactivé avec <b>-nodither</b>.
    
    Le nom de la séquence de sortie commence par le préfixe "bkg_" sauf indication contraire avec l'option <b>-prefix=</b>. Seules les images sélectionnées dans la séquence sont traitées

en: Same command as TILT but for the sequence <b>sequencename</b>. It generally gives better results
fr: Même commande que TILT mais pour la séquence <b>sequencename</b>. Elle donne généralement de meilleurs résultats

en: Resets the magnitude calibration and reference star for the sequence. See SEQSETMAG
fr: Réinitialise l'étalonnage de la magnitude et l'étoile de référence de la séquence. Voir SEQSETMAG

en: The same as the <b>WIENER</b> command, but applies to a sequence which must be specified as the first argument
fr: Identique à la commande <b>WIENER</b>, mais s'applique à une séquence qui doit être spécifiée comme premier argument

en: Updates a setting value, using its variable name, with the given value, or a set of values using an existing ini file with <b>-import=</b> option.
    See GET to get values or the list of variables
fr: Met à jour la valeur d'un paramètre, en utilisant son nom de variable, avec la valeur donnée, ou un ensemble de valeurs en utilisant un fichier ini existant avec l'option <b>-import=</b>.
    Voir GET pour obtenir des valeurs ou la liste des variables

en: Forbids images to be saved with 32 bits per channel on processing, use 16 bits instead
fr: Empêche d'enregistrer les images avec 32 bits par canal lors du traitement, utiliser 16 bits à la place

en: Allows images to be saved with 32 bits per channel on processing
fr: Permet d'enregistrer les images en 32 bits par canal lors du traitement

en: Defines if images are compressed or not.
    
    <b>0</b> means no compression while <b>1</b> enables compression.
    If compression is enabled, the type must be explicitly written in the option <b>-type=</b> ("rice", "gzip1", "gzip2").
    Associated to the compression, the quantization value must be within [0, 256] range.
    
    For example, "setcompress 1 -type=rice 16" sets the rice compression with a quantization of 16
fr: Définit si les images sont compressées ou non.
    
    <b>0</b> signifie aucune compression tandis que <b>1</b> active la compression.
    Si la compression est activée, le type doit être écrit explicitement dans l'option <b>-type=</b> ("rice", "gzip1", "gzip2").
    Associée à la compression, la valeur de quantification doit être comprise dans la plage [0, 256].
    
    Par exemple, "setcompress 1 -type=rice 16" définit la compression du riz avec une quantification de 16

en: Defines the number of processing threads used for calculation.
    
    Can be as high as the number of virtual threads existing on the system, which is the number of CPU cores or twice this number if hyperthreading (Intel HT) is available. The default value is the maximum number of threads available, so this should mostly be used to limit processing power. This is reset on every Siril run. See also SETMEM
fr: Définit le nombre de threads de traitement utilisés pour le calcul.
    
    Peut être aussi élevé que le nombre de threads virtuels existant sur le système, qui est le nombre de cœurs de processeur ou le double de ce nombre si l'hyperthreading (Intel HT) est disponible. La valeur par défaut est le nombre maximum de threads disponibles, donc cela devrait principalement être utilisé pour limiter la puissance de traitement. Ceci est réinitialisé à chaque démarrage de Siril. Voir aussi SETMEM

en: Sets the extension used and recognized by sequences.
    
    The argument <b>extension</b> can be "fit", "fts" or "fits"
fr: Définit l'extension utilisée et reconnue par les séquences.
    
    L'argument <b>extension</b> peut être "fit", "fts" ou "fits"

en: Defines stars detection parameters for FINDSTAR and REGISTER commands.
    
    Passing no parameter lists the current values.
    Passing <b>reset</b> resets all values to defaults. You can then still pass values after this keyword.
    
    Configurable values:
    
    <b>-radius=</b> defines the radius of the initial search box and must be between 3 and 50.
    <b>-sigma=</b> defines the threshold above noise and must be greater than or equal to 0.05.
    <b>-roundness=</b> defines minimum star roundness and must between 0 and 0.95. <b>-maxR</b> allows an upper bound to roundness to be set, to visualize only the areas where stars are significantly elongated, do not change for registration.
    <b>-minA</b> and <b>-maxA</b> define limits for the minimum and maximum amplitude of stars to keep, normalized between 0 and 1.
    <b>-focal=</b> defines the focal length of the telescope.
    <b>-pixelsize=</b> defines the pixel size of the sensor.
    <b> -gaussian</b> and <b>-moffat</b> configure the solver model to be used (Gaussian is the default).
    If Moffat is selected, <b>-minbeta=</b> defines the minimum value of beta for which candidate stars will be accepted and must be greater than or equal to 0.0 and less than 10.0.
    <b>-convergence=</b> defines the number of iterations performed to fit PSF and should be set between 1 and 3 (more tolerant).
    <b>-relax=</b> relaxes the checks that are done on star candidates to assess if they are stars or not, to allow objects not shaped like stars to still be accepted (off by default)
fr: Définit les paramètres de détection des étoiles pour les commandes FINDSTAR et REGISTER.
    
    Ne passer aucun paramètre liste les valeurs courantes.
    Passer <b>reset</b> réinitialise toutes les valeurs par défaut. Vous pouvez alors toujours transmettre des valeurs après ce mot-clé.
    
    Valeurs configurables :
    
    <b>-radius=</b> définit le rayon du champ de recherche initial et doit être compris entre 3 et 50.
    <b>-sigma=</b> définit le seuil au-dessus du bruit et doit être supérieur ou égal à 0,05.
    <b>-roundness=</b> définit la rondeur minimale des étoiles et doit être comprise entre 0 et 0,95. <b>-maxR</b> permet de fixer une borne supérieure à l'arrondi, pour ne visualiser que les zones où les étoiles sont significativement allongées, ne pas changer pour l'alignement.
    <b>-minA</b> et <b>-maxA</b> définissent les limites d'amplitude minimale et maximale des étoiles à conserver, normalisées entre 0 et 1.
    <b>-focal=</b> définit la distance focale du télescope.
    <b>-pixelsize=</b> définit la taille en pixels du capteur.
    <b> -gaussian</b> et <b>-moffat</b> configurent le modèle à utiliser (Gaussian est la valeur par défaut).
    Si Moffat est sélectionné, <b>-minbeta=</b> définit la valeur minimale de bêta pour laquelle les étoiles candidates seront acceptées et doit être supérieure ou égale à 0,0 et inférieure à 10,0.
    <b>-convergence=</b> définit le nombre d'itérations effectuées pour s'adapter à la PSF et doit être défini entre 1 et 3 (plus tolérant).
    <b>-relax=</b> assouplit les vérifications effectuées sur les candidats étoiles pour évaluer s'ils sont des étoiles ou non, pour permettre aux objets qui n'ont pas la forme d'étoiles d'être toujours acceptés (désactivé par défaut)

en: Calibrates the magnitudes by selecting a star and giving the known apparent magnitude.
    
    All PSF computations will return the calibrated apparent magnitude afterwards, instead of an apparent magnitude relative to ADU values. Note that the provided value must match the magnitude for the observation filter to be meaningful.
    To reset the magnitude constant see UNSETMAG
fr: Étalonne les magnitudes en sélectionnant une étoile et en donnant la magnitude apparente connue.
    
    Tous les calculs de PSF renverront ensuite la magnitude apparente calibrée, au lieu d'une magnitude apparente relative aux valeurs ADU. Notez que la valeur fournie doit correspondre à la magnitude pour que le filtre d'observation soit significatif.
    Pour réinitialiser la constante de magnitude, voir UNSETMAG

en: Sets a new ratio of used memory on free memory.
    
    <b>Ratio</b> value should be between 0.05 and 2, depending on other activities of the machine. A higher ratio should allow siril to process faster, but setting the ratio of used memory above 1 will require the use of on-disk memory, which is very slow and unrecommended, even sometimes not supported, leading to system crash. A fixed amount of memory can also be set in the generic settings, with SET, instead of a ratio
fr: Définit un nouveau rapport entre la mémoire utilisée et la mémoire libre.
    
    La valeur de <b>Ratio</b> doit être comprise entre 0.05 et 2, en fonction des autres activités de la machine. Un ratio plus élevé devrait permettre à siril de traiter plus rapidement, mais un ratio de mémoire utilisée supérieur à 1 nécessitera l'utilisation de la mémoire sur disque, ce qui est très lent et non recommandé, voire parfois non supporté, entraînant un plantage du système. Une quantité fixe de mémoire peut également être définie dans les paramètres génériques, avec SET, au lieu d'un ratio

en: Gets or sets photometry settings, mostly used by SEQPSF. If arguments are provided, they will update the settings. None are mandatory, any can be provided, default values are shown in the command's syntax. At the end of the command, the active configuration will be printed. Aperture is dynamic unless forced, the <b>aperture</b> value from settings is not used if dynamic, FWHM is used instead. Gain is used only if not available from the FITS header
fr: Obtient ou définit les paramètres de photométrie, principalement utilisés par SEQPSF. Si des arguments sont fournis, ils mettront à jour les paramètres. Aucune n'est obligatoire, n'importe laquelle peut être fournie, les valeurs par défaut sont affichées dans la syntaxe de la commande. A la fin de la commande, la configuration active sera affichées. L'ouverture est dynamique à moins qu'elle ne soit forcée, la valeur <b>aperture</b> des paramètres n'est pas utilisée si elle est dynamique, FWHM est utilisée à la place. Le gain est utilisé uniquement s'il n'est pas disponible dans l'en-tête FITS

en: Sets the reference image of the sequence given in first argument. <b>image_number</b> is the sequential number of the image in the sequence, not the number in the filename, starting at 1
fr: Définit l'image de référence de la séquence donnée en premier argument. <b>image_number</b> est le numéro séquentiel de l'image dans la séquence, pas le numéro dans le nom du fichier, commençant à 1

en: Shows a point on the loaded plate solved image using the temporary user annotations catalog, based on its equatorial coordinates. The <b>-clear</b> option clears this catalog first and can be used alone. Several points can be passed using a CSV file with the option <b>-file=</b> containing a name (cannot start with a digit), RA and Dec. This is only available from the GUI of Siril
fr: Affiche un point sur l'image chargée et résolue en astrométrie à l'aide du catalogue temporaire d'annotations utilisateur, en fonction de ses coordonnées équatoriales. L'option <b>-clear</b> efface d'abord ce catalogue et peut être utilisée seule. Plusieurs points peuvent être passés à l'aide d'un fichier CSV avec l'option <b>-file=</b> contenant un nom (ne peut pas commencer par un chiffre), RA et Dec. Ceci n'est disponible que depuis l'interface graphique de Siril

en: Splits the loaded color image into three distinct files (one for each color) and saves them in <b>file1</b>.fit, <b>file2</b>.fit and <b>file3</b>.fit files. A last argument can optionally be supplied, <b>-hsl</b>, <b>-hsv</b> or <b>lab</b> to perform an HSL, HSV or CieLAB extraction. If no option are provided, the extraction is of RGB type, meaning no conversion is done
fr: Divise l'image couleur chargée en trois fichiers distincts (un pour chaque couleur) et les enregistre dans <b>file1</b>.fit, <b>file2</b>.fit et <b>file3</b>.fit. Un dernier argument peut éventuellement être fourni, <b>-hsl</b>, <b>-hsv</b> ou <b>lab</b> pour effectuer une extraction TSL, TSV ou CieLAB. Si aucune option n'est fournie, l'extraction est de type RVB, ce qui signifie qu'aucune conversion n'est effectuée

en: Splits the loaded CFA image into four distinct files (one for each channel) and saves them in files
fr: Divise l'image CFA chargée en quatre fichiers distincts (un pour chaque canal) et les enregistre dans des fichiers

en: Searches and displays Solar System objects in the current loaded and plate solved image's field of view, using the online IMCCE SkyBoT cone search tool. Use <b>-mag=</b> to change the limit magnitude, defaults to 20
fr: Recherche et affiche les objets du système solaire dans le champ de vision de l'image actuellement chargée et résolue en astrométrie, à l'aide de l'outil de recherche IMCCE SkyBoT en ligne. Utilisez <b>-mag=</b> pour modifier la magnitude limite, par défaut à 20

en: Stacks the <b>sequencename</b> sequence, using options.
    
    Rejection type:
    The allowed types are: <b>sum</b>, <b>max</b>, <b>min</b>, <b>med</b> (or <b>median</b>) and <b>rej</b> (or <b>mean</b>). If no argument other than the sequence name is provided, sum stacking is assumed.
    
    Stacking with rejection:
    Types <b>rej</b> or <b>mean</b> require the use of additional arguments for rejection type and values. The rejection type is one of <b>n[one], p[ercentile], s[igma], m[edian], w[insorized], l[inear], g[eneralized], [m]a[d]</b> for Percentile, Sigma, Median, Winsorized, Linear-Fit, Generalized Extreme Studentized Deviate Test or k-MAD clipping. If omitted, the default Winsorized is used.
    The <b>sigma low</b> and <b>sigma high</b> parameters of rejection are mandatory unless <b>none</b> is selected.
    Optionally, rejection maps can be created, showing where pixels were rejected in one (<b>-rejmap</b>) or two (<b>-rejmaps</b>, for low and high rejections) newly created images.
    
    Normalization of input images:
    For <b>med</b> (or <b>median</b>) and <b>rej</b> (or <b>mean</b>) stacking types, different types of normalization are allowed: <b>-norm=add</b> for additive, <b>-norm=mul</b> for multiplicative. Options <b>-norm=addscale</b> and <b>-norm=mulscale</b> apply same normalization but with scale operations. <b>-nonorm</b> is the option to disable normalization. Otherwise addtive with scale method is applied by default.
    <b>-fastnorm</b> option specifies to use faster estimators for location and scale than the default IKSS.
    <b>-rgb_equal</b> will use normalization to equalize color image backgrounds, useful if PCC and unlinked AUTOSTRETCH will not be used.
    
    Other options for rejection stacking:
    <b>-weight_from_noise</b> is an option to add larger weights to frames with lower background noise.
    <b>-weight_from_nbstack</b> weights input images based on how many images were used to create them, useful for live stacking.
    <b>-weight_from_nbstars</b> or <b>-weight_from_wfwhm</b> weight input images based on number of stars or wFWHM computed during registration step.
    
    Outputs:
    Result image name can be set with the <b>-out=</b> option. Otherwise, it will be named as <b>sequencename</b>_stacked.fit.
    <b>-output_norm</b> applies a normalization to rescale result in the [0, 1] range (median and mean stacking only).
    
    Filtering out images:
    Images to be stacked can be selected based on some filters, like manual selection or best FWHM, with some of the <b>-filter-*</b> options.
    See the command reference for the complete documentation on this command
fr: Empile la séquence <b>sequencename</b>, en utilisant les options.
    
    Type de rejet :
    Les types autorisés sont : <b>sum</b>, <b>max</b>, <b>min</b>, <b>med</b> (ou <b>median</b> ) et <b>rej</b> (ou <b>mean</b>). Si aucun argument autre que le nom de la séquence n'est fourni, l'empilement par somme est supposé.
    
    Empilement avec rejet :
    Les types <b>rej</b> ou <b>mean</b> nécessitent l'utilisation d'arguments supplémentaires pour le type et les valeurs de rejet. Le type de rejet est l'un des <b>n[one], p[ercentile], s[igma], m[edian], w[insorized], l[inear], g[eneralized], [m]a[d ]</b> pour percentile, sigma, la médian, Winsorized, linéaire, le test de déviation de Student extrême généralisé ou k-MAD clipping. S'il est omis, le Winsorized est utilisé par défaut.
    Les paramètres de rejet <b>sigma low</b> et <b>sigma high</b> sont obligatoires sauf si <b>none</b> est sélectionné.
    En option, des cartes de rejet peuvent être créées, indiquant où les pixels ont été rejetés dans une (<b>-rejmap</b>) ou deux (<b>-rejmaps</b>, pour les rejets bas et hauts) images nouvellement créées.
    
    Normalisation des images d'entrée :
    Pour les types d'empilement <b>med</b> (ou <b>median</b>) et <b>rej</b> (ou <b>mean</b>), différents types de normalisation sont autorisés : <b>-norm=add</b> pour additif, <b>-norm=mul</b> pour multiplicatif. Les options <b>-norm=addscale</b> et <b>-norm=mulscale</b> appliquent la même normalisation mais avec des opérations d'échelle. <b>-nonorm</b> est l'option pour désactiver la normalisation. Sinon, l'additif avec mise à l'd'échelle est appliqué par défaut.
    L'option <b>-fastnorm</b> spécifie d'utiliser d'autres estimateurs plus rapides pour la position et l'échelle que l'IKSS par défaut.
    <b>-rgb_equal</b> utilisera la normalisation pour égaliser le fond de ciel des images en couleur, utile si PCC et AUTOSTRETCH non lié ne seront pas utilisés.
    
    Autres options pour l'empilement des rejets :
    <b>-weight_from_noise</b> est une option pour ajouter des poids plus importants aux images avec un bruit de fond plus faible.
    <b>-weight_from_nbstack</b> pondère les images d'entrée en fonction du nombre d'images utilisées pour les créer, utile pour le live stacking.
    <b>-weight_from_nbstars</b> ou <b>-weight_from_wfwhm</b> pondère les images d'entrée en fonction du nombre d'étoiles ou de wFWHM calculé lors de l'étape d'alignement.
    
    Les sorties :
    Le nom de l'image de résultat peut être défini avec l'option <b>-out=</b>. Sinon, il sera nommé <b>sequencename</b>_stacked.fit.
    <b>-output_norm</b> applique une normalisation pour redimensionner le résultat dans la plage [0, 1] (empilement médian et moyen uniquement).
    
    Filtrer les images :
    Les images à empiler peuvent être sélectionnées en fonction de certains filtres, comme la sélection manuelle ou le meilleur FWHM, avec certaines des options <b>-filter-*</b>.
    Voir la référence de commande pour la documentation complète sur cette commande

en: Opens all sequences in the current directory and stacks them with the optionally specified stacking type and filtering or with sum stacking. See STACK command for options description
fr: Ouvre toutes les séquences dans le répertoire actuel et les empile avec le type d'empilement et le filtrage éventuellement spécifiés ou avec l'empilement par somme. Voir la commande STACK pour la description des options

en: Calls <a href="https://www.starnetastro.com/">StarNet</a> to remove stars from the loaded image.
    
    <b>Prerequisite:</b> StarNet is an external program, with no affiliation with Siril, and must be installed correctly prior the first use of this command, with the path to its CLI version installation correctly set in Preferences / Miscellaneous.
    
    The starless image is loaded on completion, and a star mask image is created in the working directory unless the optional parameter <b>-nostarmask</b> is provided.
    
    Optionally, parameters may be passed to the command:
    - The option <b>-stretch</b> is for use with linear images and will apply a pre-stretch before running StarNet and the inverse stretch to the generated starless and starmask images.
    - To improve star removal on images with very tight stars, the parameter <b>-upscale</b> may be provided. This will upsample the image by a factor of 2 prior to StarNet processing and rescale it to the original size afterwards, at the expense of more processing time.
    - The optional parameter <b>-stride=value</b> may be provided, however the author of StarNet <i>strongly</i> recommends that the default stride of 256 be used
fr: Appelle <a href="https://www.starnetastro.com/">StarNet</a> pour supprimer les étoiles de l'image chargée.
    
    <b>Prérequis :</b> StarNet est un programme externe, sans affiliation avec Siril, et doit être installé correctement avant la première utilisation de cette commande, avec le chemin d'installation de sa version CLI correctement défini dans Préférences / Divers.
    
    L'image sans étoile est chargée à la fin et une image de masque d'étoile est créée dans le répertoire de travail à moins que le paramètre facultatif <b>-nostarmask</b> ne soit fourni.
    
    Facultativement, des paramètres peuvent être passés à la commande :
    - L'option <b>-stretch</b> est à utiliser avec des images linéaires et appliquera un pré-étirement avant d'exécuter StarNet et l'étirement inverse aux images sans étoile et masque d'étoile générées.
    - Pour améliorer la suppression des étoiles sur les images avec des étoiles très serrées, le paramètre <b>-upscale</b> peut être fourni. Cela suréchantillonnera l'image d'un facteur 2 avant le traitement StarNet et la redimensionnera ensuite à sa taille d'origine, au prix d'un temps de traitement plus long.
    - Le paramètre facultatif <b>-stride=value</b> peut être fourni, cependant l'auteur de StarNet recommande <i>fortement</i> que le pas par défaut de 256 soit utilisée

en: Initializes a livestacking session, using the optional calibration files and waits for input files to be provided by the LIVESTACK command until STOP_LS is called. Default processing will use shift-only registration and 16-bit processing because it's faster, it can be changed to rotation with <b>-rotate</b> and <b>-32bits</b>
    
    <i>Note that the live stacking commands put Siril in a state in which it's not able to process other commands. After START_LS, only LIVESTACK, STOP_LS and EXIT can be called until STOP_LS is called to return Siril in its normal, non-live-stacking, state</i>
fr: Initialise une session de livestacking, en utilisant les fichiers de calibration facultatifs et attend que les fichiers d'entrée soient fournis par la commande LIVESTACK jusqu'à ce que STOP_LS soit appelé. Le traitement par défaut utilisera l'alignement par translation uniquement et le traitement 16 bits car il est plus rapide, il peut être changé en rotation avec <b>-rotate</b> et <b>-32bits</b>
    
    <i>Notez que les commandes d'empilement en direct mettent Siril dans un état dans lequel il n'est pas en mesure de traiter d'autres commandes. Après START_LS, seuls LIVESTACK, STOP_LS et EXIT peuvent être appelés jusqu'à ce que STOP_LS soit appelé pour renvoyer Siril dans son état normal</i>

en: Returns statistics of the current image, the basic list by default or the main list if <b>main</b> is passed. If a selection is made, statistics are computed within the selection. If <b>-cfa</b> is passed and the image is CFA, statistics are made on per-filter extractions
fr: Renvoie les statistiques de l'image courante, la liste de base par défaut ou la liste principale si <b>main</b> est passé. Si une sélection est faite, les statistiques sont calculées dans la sélection. Si <b>-cfa</b> est passé et que l'image est CFA, les statistiques sont faites sur des extractions par filtre

en: Stops the live stacking session. Only possible after START_LS
fr: Arrête la session de livestacking. Uniquement possible après START_LS

en: Computes a synthetic background gradient using either the polynomial function model of <b>degree</b> degrees or the RBF model (if <b>-rbf</b> is provided instead) and subtracts it from the image.
    The number of samples per horizontal line and the tolerance to exclude brighter areas can be adjusted with the optional arguments. Tolerance is in MAD units: median + tolerance * mad.
    Dithering, required for low dynamic gradients, can be enabled with <b>-dither</b>.
    For RBF, the additional smoothing parameter is also available
fr: Calcule un gradient synthétique en utilisant soit le modèle de fonction polynomiale de <b>degree</b> degrés ou le modèle RBF (si <b>-rbf</b> est fourni à la place) et le soustrait de l'image.
    Le nombre d'échantillons par ligne horizontale et la tolérance pour exclure les zones plus lumineuses peuvent être ajustés avec les arguments facultatifs. La tolérance est en unités MAD : médiane + tolérance * mad.
    Le dither, requis pour les gradients dynamiques faibles, peut être activé avec <b>-dither</b>.
    Pour RBF, le paramètre de lissage supplémentaire est également disponible

en: Fixes imperfect stars from the loaded image. No matter how much coma, tracking drift or other distortion your stars have, if Siril's star finder routine can detect it, synthstar will fix it. To use intensive care, you may wish to manually detect all the stars you wish to fix. This can be done using the findstar console command or the Dynamic PSF dialog. If you have not run star detection, it will be run automatically with default settings.
    
    For best results synthstar should be run before stretching.
    
    The output of synthstar is a fully corrected synthetic star mask comprising perfectly round star PSFs (Moffat or Gaussian profiles depending on star saturation) computed to match the intensity, FWHM, hue and saturation measured for each star detected in the input image. This can then be recombined with the starless image to produce an image with perfect stars.
    
    No parameters are required for this command
fr: Corrige les étoiles imparfaites de l'image chargée. Peu importe le degré de coma, la dérive de suivi ou toute autre distorsion de vos étoiles, si la routine de recherche d'étoiles de Siril peut le détecter, synthstar les réparera. Pour utiliser les soins intensifs, vous souhaiterez peut-être détecter manuellement toutes les étoiles que vous souhaitez réparer. Cela peut être fait à l'aide de la commande de console findstar ou de la boîte de dialogue Dynamic PSF. Si vous n'avez pas exécuté la détection d'étoiles, elle sera exécutée automatiquement avec les paramètres par défaut.
    
    Pour de meilleurs résultats, synthstar doit être exécuté avant l'étirement.
    
    La sortie de synthstar est un masque d'étoile synthétique entièrement corrigé comprenant des PSF d'étoiles parfaitement rondes (profils Moffat ou gaussiens en fonction de la saturation de l'étoile) calculés pour correspondre à l'intensité, à la FWHM, à la teinte et à la saturation mesurées pour chaque étoile détectée dans l'image d'entrée. Cela peut ensuite être recombiné avec l'image sans étoiles pour produire une image avec des étoiles parfaites.
    
    Aucun paramètre n'est requis pour cette commande

en: Re-profiles clipped stars of the loaded image to desaturate them, scaling the output so that all pixel values are &lt;= 1.0
fr: Re-profile les étoiles coupées de l'image chargée pour les dé-saturer, en mettant à l'échelle la sortie de manière à ce que toutes les valeurs de pixels soient &lt;= 1,0

en: Replaces values below <b>level</b> in the loaded image with <b>level</b>
fr: Remplace les valeurs inférieures a <b>level</b> dans l'image chargée par <b>level</b>

en: Replaces values above <b>level</b> in the loaded image with <b>level</b>
fr: Remplace les valeurs supérieures a <b>level</b> dans l'image chargée par <b>level</b>

en: Replaces values below <b>lo</b> with <b>lo</b> and values above <b>hi</b> with <b>hi</b> in the loaded image
fr: Remplace les valeurs inférieures à <b>lo</b> par <b>lo</b> et les valeurs supérieures à <b>hi</b> par <b>hi</b> dans l'image chargée

en: Computes the sensor tilt as the FWHM difference between the best and worst corner truncated mean values. The <b>clear</b> option allows to clear the drawing
fr: Calcule le tilt du capteur comme la différence FWHM entre les valeurs moyennes tronquéesdes meilleures et des pires fwhm.. L'option <b>clear</b> permet d'effacer le dessin

en: Allows easy mass unselection of images in the sequence <b>sequencename</b> (from <b>from</b> to <b>to</b> included). See SELECT
fr: Permet une dé-sélection de masse facile des images de la séquence <b>sequencename</b> (de <b>from</b> à <b>to</b> inclus). Voir SELECT

en: Resets the magnitude calibration to 0. See SETMAG
fr: Remet l'étalonnage de la magnitude à 0. Voir SETMAG

en: Applies an unsharp mask, actually a Gaussian filtered image  with sigma <b>sigma</b> and a blend with the parameter <b>amount</b> used as such: out = in * (1 + amount) + filtered * (-amount).
    
    See also GAUSS, the same without blending
fr: Applique un masque flou, en fait une image filtrée gaussienne avec sigma <b>sigma</b> et un mélange avec le montant <b>amount</b> utilisé comme : out = in * (1 + amount) + filtered * (-amount).
    
    Voir aussi GAUSS, le même sans mélange

en: Displays the loaded image with <b>low</b> and <b>high</b> as the low and high threshold, GUI only
fr: Affiche l'image chargée avec <b>low</b> et <b>high</b> comme seuil bas et haut, GUI uniquement

en: Computes the wavelet transform of the loaded image on (<b>nbr_layers</b>=1...6) layer(s) using linear (<b>type</b>=1) or bspline (<b>type</b>=2) version of the 'à trous' algorithm. The result is stored in a file as a structure containing the layers, ready for weighted reconstruction with WRECONS.
    
    See also EXTRACT
fr: Calcule la transformée en ondelettes de l'image chargée sur (<b>nbr_layers</b>=1...6) calque(s) en utilisant linear (<b>type</b>=1) ou bspline (<b>type </b>=2) comme version de l'algorithme 'à trous'. Le résultat est stocké dans un fichier sous forme de structure contenant les calques, prêt pour la reconstruction pondérée avec WRECONS.
    
    Voir aussi EXTRACT

en: Restores an image using the Wiener deconvolution method.
    
    Optionally, a PSF created by MAKEPSF may be loaded using the argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b>.
    
    The parameter <b>-alpha=</b> provides the Gaussian noise modelled regularization factor
fr: Restaure une image en utilisant la méthode de déconvolution de Wiener.
    
    Optionnellement, une PSF créée par MAKEPSF peut être chargée en utilisant l'argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b>.
    
    Le paramètre <b>-alpha=</b> fournit le facteur de régularisation modélisé par le bruit gaussien

en: Reconstructs to current image from the layers previously computed with wavelets and weighted with coefficients <b>c1</b>, <b>c2</b>, ..., <b>cn</b> according to the number of layers used for wavelet transform, after the use of WAVELET
fr: Reconstruit l'image courante à partir des calques précédemment calculées avec des ondelettes et pondérées avec des coefficients <b>c1</b>, <b>c2</b>, ..., <b>cn</b> en fonction du nombre de calques utilisés pour la transformation en ondelettes, après l'utilisation de WAVELET

en: unknown command name
fr: nom de commande inconnu

en: non-blocking command, no error
fr: commande non bloquante, pas d'erreur

en: current working directory is invalid
fr: le répertoire de travail actuel n'est pas valide

en: command cannot be used in a script
fr: cette commande ne peut pas être utilisée dans un script

en: invalid number of arguments
fr: nombre incorrect d'arguments

en: invalid arguments
fr: arguments non valide

en: invalid image area selection
fr: sélection de zone d'image invalide

en: command succeeded
fr: commande réussie

en: generic error
fr: erreur générique

en: input image not found
fr: image d'entrée non trouvée

en: invalid input sequence
fr: séquence d'entrée invalide

en: invalid input image
fr: image d'entrée invalide

en: load an image or sequence first
fr: veuillez d'abord charger une image ou une séquence

en: command is only for a loaded single image
fr: cette commande est seulement pour une image unique chargée

en: command is only for a sequence
fr: cette commande n'existe que pour une séquence

en: command is not for monochrome images
fr: cette commande n'est pas pour les images monochromes

en: command is not for color images
fr: cette commande n'est pas pour les images en couleur

en: command is only for OSC CFA images
fr: cette commande ne peut être exécutée que pour les images couleur CFA

en: file not found
fr: fichier non trouvé

en: command is only for plate solved images
fr: cette commande ne fonctionne que sur les images résolues par astrométrie

en: command requires a preliminary step
fr: cete commande nécessite une étape préalable

en: memory allocation error
fr: erreur d'allocation de mémoire

en: a processing is already running
fr: un traitement est déjà en cours

en: Unknown command: '%s' or not implemented yet
fr: Commande inconnue : '%s' ou pas encore implémentée

en: Usage: %s
fr: Usage : %s

en: This command cannot be used in a script: %s
fr: Cette commande ne peut pas être utilisée dans un script : %s

note: process the command
en: Running command: %s
fr: Exécution de la commande : %s

en: Processing line %d: %s
fr: Exécute la ligne %d : %s

en: The "requires" command is missing at the top of the script file. This command is needed to check script compatibility.
fr: La commande "requires" est manquante en début du fichier script. Cette commande est nécessaire pour s'assurer de la compatibilité des scripts.

en: This command cannot be run while live stacking is active, ignoring.
fr: Cette commande ne peut pas être utilisée pendant une session livestacking.

en: Error in line %d ('%s'): %s.
fr: Erreur à la ligne %d ('%s') : %s.

en: Exiting batch processing.
fr: Sortie du traitement par lot.

en: Script execution finished successfully.
fr: L'exécution du script s'est terminée avec succès.

en: Total execution time
fr: Temps d'exécution total

en: Script execution failed.
fr: L'exécution du script a échoué.

en: Please enter an existing command before hitting this button
fr: Veuillez entrer une commande existante avant d'appuyer sur ce bouton

en: Can be used in a script:
fr: Peut être utilisé dans un script :

en: No help for this command
fr: Aucune aide pour cette commande

note: Run the script
en: Starting script %s
fr: Début du script %s

en: Command execution failed: %s.
fr: L'exécution de la commande a échoué : %s.

en: Loading sequence `%s' failed.
fr: Le chargement de la séquence `%s' a échoué.

en: Cannot load initfile: %s
fr: Impossible de charger le fichier : %s

en: Loading old configuration file: '%s'
fr: Chargement de l'ancien fichier de configuration : '%s'

en: error in config file for %s.%s: %s (value: %s)
fr: erreur dans le fichier de configuration pour %s.%s : %s (valeur : %s)

en: value %d is out of range [%d, %d] for %s.%s
fr: la valeur %d est hors de la plage [%d, %d] pour %s.%s

en: value %f is out of range [%f, %f] for %s.%s
fr: la valeur %f est hors de la plage [%f, %f] pour %s.%s

en: unknown error in config file for %s.%s
fr: erreur inconnue dans le fichier de configuration pour %s.%s

en: directory `%s' for config key %s.%s doesn't exist, not using it.
fr: le répertoire `%s' pour la clé de configuration %s.%s n'existe pas, il n'est pas utilisé.

en: unknown settings variable %s.%s
fr: variable de préférences inconnue %s.%s

en: Settings could not be loaded from %s: %s
fr: Les préférences n'ont pas pu être chargées à partir de %s : %s

en: Warning: nothing could be read from the settings file
fr: Attention : rien n'a pu être lu dans le fichier des paramètres.

en: Reading configuration file %s
fr: Lecture du fichier de configuration %s

en: With this new version, the format of the configuration file changed. Settings were imported from the old format. This is a one-time message.
fr: Avec cette nouvelle version, le format du fichier de configuration a changé. Les paramètres ont été importés à partir de l'ancien format. Il s'agit d'un message unique.

en: But the new file failed to be saved to %s, changes in settings will not be saved
fr: Mais le nouveau fichier n'a pas pu être enregistré dans %s, les modifications des paramètres ne seront pas sauvegardées.

en: New settings saved in %s
fr: Nouveaux paramètres enregistrés dans %s

en: Failed to create config dir %s
fr: Échec de la création du répertoire de configuration %s

en: Continuing without configuration file
fr: Poursuite sans fichier de configuration

en: Could not save the settings in %s: %s
fr: Impossible de sauvegarder les préférences dans %s : %s

en: Error while computing available free disk space.
fr: Erreur lors du calcul de l'espace disque disponible.

en: Error in requested space disk.
fr: Erreur dans l'espace disque requis.

en: Compression enabled: There may no be enough free disk space to perform this operation: %s available for %s needed (missing %s)
fr: Compression activée : l'espace disque disponible peut être insuffisant pour effectuer cette opération : %s disponible pour %s nécessaire (%s manquant)

en: Compression enabled: There may not be enough free disk space to perform this operation
fr: Compression activée : l'espace disque disponible peut ne pas être suffisant pour effectuer cette opération

en: Compression enabled: It is likely that there is not enough free disk space to perform this operation: %s available for %s needed (missing %s)
fr: Compression activée : il est probable que l'espace disque disponible soit insuffisant pour effectuer cette opération : %s disponible pour %s nécessaire (%s manquant)

en: Compression enabled: It is likely that there is not enough free disk space to perform this operation
fr: Compression activée : il est probable que l'espace disque disponible soit insuffisant pour effectuer cette opération

en: Not enough free disk space to perform this operation: %s available for %s needed (missing %s)
fr: Espace disque libre insuffisant pour effectuer cette opération : %s disponible pour %s nécessaire (manque %s)

en: Not enough disk space
fr: Espace disque insuffisant

en: Using cgroups limit on memory: %s
fr: Utilisation de la limite de mémoire de cgroups : %s

en: Error reading from %s, disabling cgroups memory limits
fr: Erreur de lecture de %s, désactivation des limites de mémoire de cgroups

en: Questionable parallel processing detection - openmp reports %d %s, glib %d.
fr: Détection douteuse du traitement parallèle - openmp rapporte %d %s, glib %d.

en: Using cgroups limit on the number of processors: %d
fr: Utilisation de la limite cgroups sur le nombre de processeurs : %d

en: Parallel processing enabled: using %d logical %s%s.
fr: Calcul parallèle activé : Utilisation de %d %s%s.

en: , nesting not supported
fr: , imbrication non supportée

en: Parallel processing disabled: using 1 logical processor.
fr: Traitement parallèle désactivé : utilisation d'un processeur logique.

en: Limiting processing to 1900 MiB allocations (32-bit system)
fr: Limitation du traitement à 1900 Mo d'allocations (système 32 bits)

en: Output pipe creation failed with error %d
fr: La création du tube de sortie a échoué avec l'erreur %d

en: Input pipe creation failed with error %d
fr: La création du tube d'entré a échoué avec l'erreur %d

en: Could not create the named pipe %s
fr: Impossible de créer le tube nommé %s

en: The named pipe file %s already exists but is not a fifo, cannot create or open
fr: Le fichier de tube nommé %s existe déjà mais n'est pas un fifo, impossible de le créer ou de l'ouvrir.

en: Could not open the named pipe
fr: Impossible d'ouvrir le tube nommé

en: command too long or malformed
fr: commande trop longue ou mal formée

en: command interrupted
fr: commande interrompue

en: After dark subtraction, the image contains many negative pixels (%d%%), calibration frames are probably incorrect
fr: Après la soustraction du dark, l'image contient de nombreux pixels négatifs (%d%%), les image de calibration sont probablement incorrects

en: Images must have same dimensions
fr: Les images doivent avoir les mêmes dimensions

en: Dark optimization of image %d failed
fr: Optimisation des darks de l'image %d en échec

en: Dark optimization of image %d: k0=%.3f
fr: Optimisation des darks de l'image %d : k0=%.3f

en: Normalisation value auto evaluated: %.3f
fr: Valeur de normalisation auto-évaluée : %.3f

en: Cosmetic correction cannot be applied on X-Trans files.
fr: La correction cosmétique ne peut pas être appliqué sur des fichiers X-Trans.

en: %ld corrected pixel (%ld + %ld)
     | %ld corrected pixels (%ld + %ld)
fr[0]: %ld pixel corrigé (%ld + %ld)
fr[1]: %ld pixels corrigés (%ld + %ld)

en: Darkmap cosmetic correction is only supported with single channel images
fr: La correction cosmétique utilisant le master-dark ne supporte que des images à un canal

en: Preprocessing
fr: Pré-traitement

en: Pre-processing image %s
fr: Pré-traitement de l'image %s

en: Saving image %s
fr: Image %s enregistrée

en: Pre-processing image %s
fr: Pré-traitement de l'image %s

en: Saving image %s
fr: Enregistrement de l'image %s

note: offset is specified as a level not a file
en: Checking offset level...
fr: Vérification du niveau de l'offset...

en: NOT USING OFFSET: the offset value could not be parsed
fr: OFFSET NON UTILISÉ : la valeur de l'offset ne peut pas être parsée

note: not excluding all neg values here to allow defining a pedestal
en: NOT USING OFFSET: the offset value is not consistent with image bitdepth
fr: OFFSET NON UTILISÉ : la valeur de l'offset n'est pas cohérente avec la profondeur de l'image en bit

en: NOT USING OFFSET: could not parse the expression
fr: OFFSET NON UTILISÉ : l'expression n'a pas pu être analysée

en: Opening offset image...
fr: Ouverture de l'image d'offset...

en: NOT USING OFFSET: number of channels is different
fr: OFFSET NON UTILISÉ : nombre de canal différent

en: NOT USING OFFSET: image dimensions are different
fr: OFFSET NON UTILISÉ : les dimensions des images sont différentes

en: NOT USING OFFSET: cannot open the file
fr: OFFSET NON UTILISÉ : impossible d'ouvrir le fichier

en: NOT USING DARK: could not parse the expression
fr: DARK NON UTILISÉ : l'expression n'a pas pu être analysée

en: Opening dark image...
fr: Ouverture de l'image dark...

en: NOT USING DARK: number of channels is different
fr: DARK NON UTILISÉ : nombre de canal différent

en: NOT USING DARK: image dimensions are different
fr: DARK NON UTILISÉ : les dimensions des images sont différentes

en: NOT USING DARK: cannot open the file
fr: DARK NON UTILISÉ : impossible d'ouvrir le fichier

en: Dark optimization: This process cannot be applied to 8b images
fr: Optimisation des darks : ce processus ne peut pas être appliqué aux images 8b

en: NOT USING FLAT: could not parse the expression
fr: FLAT NON UTILISÉ : l'expression n'a pas pu être analysée

en: Opening flat image...
fr: Ouverture de l'image falt...

en: NOT USING FLAT: number of channels is different
fr: FLAT NON UTILISÉ : nombre de canal différent

en: NOT USING FLAT: image dimensions are different
fr: FLAT NON UTILISÉ : les dimensions des images sont différentes

en: NOT USING FLAT: cannot open the file
fr: FLAT NON UTILISÉ : impossible d'ouvrir le fichier

en: Some errors have been detected, Please check the logs.
fr: Certaines erreurs ont été détectées, veuillez vérifier les logs.

en: Error in preprocessing.
fr: Erreur dans le pré-traitement.

en: This value may be too high. Please, consider to change sigma value or uncheck the box.
fr: Cette valeur est peut-être trop haute. S'il vous plaît veuillez reconsidérer la valeur de sigma ou bien décocher l'option.

en: No image selected for processing, aborting
fr: Aucune image sélectionnée pour traitement, annulation

en: %s: with the current memory and thread limits, up to %d thread(s) can be used
fr: %s : avec la mémoire actuelle et les limites de threads, jusqu'à %d thread (s) peuvent être utilisés

en: Preparing sequence processing failed.
fr: Échec du traitement de la séquence.

en: Output index mapping failed (%d/%d).
fr: Le mapping de l'index de sortie a échoué (%d/%d).

en: %s: processing...
fr: %s : en cours...

en: Image #%d: number of layers (%d) is not consistent with sequence (%d), aborting
fr: Image #%d : le nombre de canal(aux) (%d) n'est pas cohérent avec la séquence (%d), abandon.

en: %s. Processing image %d (%s)
fr: %s. Traitement de l'image %d (%s)

en: Finalizing sequence processing failed.
fr: Échec de la finalisation du traitement de la séquence.

en: Sequence processing failed. Check the log.
fr: Échec du traitement de la séquence. Vérifier les log.

en: Sequence processing failed.
fr: Le traitement de la séquence a échoué.

en: Sequence processing partially succeeded. Check the log.
fr: Le traitement de la séquence a partiellement réussi. Vérifier les log.

en: Sequence processing partially succeeded, with %d images that failed.
fr: Le traitement de la séquence a partiellement réussi, avec %d images qui ont échouées.

en: Sequence processing succeeded.
fr: Le traitement de la séquence a réussi.

en: Sequence processing succeeded.
fr: Le traitement de la séquence a réussi.

en: Process aborted by user
fr: Traitement interrompu par l'utilisateur

en: Sequence filter: values can only be either literal or percent
fr: Filtre de séquence : les valeurs ne peuvent être que littérales ou en pourcent

en: Using selected images filter (%d/%d of the sequence)
fr: Utilisation du filtre d'images sélectionnées (%d/%d de la séquence)

en: Using star FWHM images filter (below %f)
fr: Utilisation du filtre de FWHM (inférieure à %f)

en: Using star weighted FWHM images filter (below %f)
fr: Utilisation du filtre de FWHM pondérée (inférieure à %f)

en: Using star roundness images filter (above %f)
fr: Utilisation du filtre de rondeur des étoiles (supérieure %f)

en: Using image background filter (below %f)
fr: Utilisation du filtre fond de ciel (inférieure à %f)

en: Using number of stars filter (above %f)
fr: Utilisation du filtre de nombre d'étoiles (supérieure %f)

en: Using image quality filter (below %f)
fr: Utilisation du filtre de qualité (inférieure à %f)

en: Provided filtering options do not allow at least two images to be processed.
fr: Les options de filtrage fournies ne permettent pas de traiter au moins deux images.

en: The reference image is not in the selected set of images. To avoid issues, please change it or change the filtering parameters.
fr: L'image de référence n'est pas dans le jeu d'images sélectionnées. Afin d'éviter cette situation, veuillez la modifier ou changer les paramètres de filtrage.

en: Using image %d as temporary reference image
fr: Utilise l'image %d comme image de référence temporaire

en: Warning: some images don't have information available for best images selection, using only available data (%d images on %d).
fr: Avertissement : certaines images ne disposent pas des informations nécessaires à la sélection des meilleures images et n'utilisent que les données disponibles (%d images sur %d).

en: Processing all images in the sequence (%d)
fr: Traitement de toutes les images de la séquence (%d)

en: Processing only selected images in the sequence (%d)
fr: Traitement des images uniquement sélectionnées dans la séquence (%d)

en: Processing images of the sequence with a FWHM lower or equal than %g (%d)
fr: Traitement des images de la séquence avec une FWHM inférieure ou égale à %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a weighted FWHM lower or equal than %g (%d)
fr: Traitement des images de la séquence avec une FWHM pondérée inférieure ou égale à %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a roundness higher or equal than %g (%d)
fr: Traitement des images de la séquence avec une rondeur supérieure ou égale à %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a quality higher or equal than %g (%d)
fr: Traitement des images de la séquence avec une qualité supérieure ou égale à %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a background lower or equal than %g (%d)
fr: Traitement des images de la séquence avec un fond de ciel inférieur ou égal à %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a number of stars higher or equal than %g (%d)
fr: Traitement des images de la séquence avec un nombre d'étoiles supérieur ou égal à %g (%d)

en: Processing images whose output don't already exist (%d)
fr: Traitement des images dont la sortie n'existe pas déjà (%d)

en: for a total of images processed of %d)
fr: pour un total d'images traitées de %d)

en: current working directory
fr: répertoire de travail actuel

en: FITS file extension
fr: Extension du fichier FITS

en: don't use 32 bits for pixel depth
fr: n'utilise pas 32 bits pour la profondeur de pixel

en: allow FITS cubes to have different sizes
fr: permettre aux FITS cubes d'avoir des tailles différentes

en: memory mode (0 ratio, 1 amount)
fr: mode mémoire (0 rapport, 1 montant)

en: memory ratio of available
fr: ratio de mémoire disponible

en: amount of memory in GB
fr: quantité de mémoire en Go

en: HD AutoStretch bit depth
fr: Profondeur de bit de l'auto-ajustement HD

en: need requires cmd in script
fr: la commande requires est nécessaire dans les scripts

en: need requires cmd in pipe
fr: besoin de la commande requires dans le tube nommé

en: check update at start-up
fr: vérification des mises à jour au démarrage

en: active siril language
fr: langue de siril active

en: swap directory
fr: répertoire de swap

en: update pixel size of binned images
fr: mettre à jour la taille des pixels des images aux pixels groupés

en: WCS formalism used in FITS header
fr: formalisme WCS utilisé dans l'en-tête FITS

en: Path of the namedstars.dat catalogue
fr: Chemin du catalogue namedstars.dat

en: Path of the unnamedstars.dat catalogue
fr: Chemin du catalogue unnamedstars.dat

en: Path of the deepstars.dat catalogue
fr: Chemin du catalogue deepstars.dat

en: Path of the USNO-NOMAD-1e8.dat catalogue
fr: Chemin du catalogue USNO-NOMAD-1e8.dat

en: add CTYPE3='RGB' in the FITS header
fr: ajouter CTYPE3='RGB' dans l'en-tête FITS

en: user copyright to put in file header
fr: copyright utilisateur à mettre dans l'en-tête du fichier

en: location of the StarNet executable
fr: emplacement de l'exécutable StarNet

en: location of the StarNet-torch weights file
fr: emplacement du fichier des poids de StarNet-torch

en: directory of the gnuplot installation
fr: répertoire de l'installation de gnuplot

en: directory of the asnet_ansvr installation
fr: répertoire de l'installation asnet_ansvr

en: directory containing the solve-field executable
fr: répertoire contenant l'exécutable solve-field

en: FFTW planning timelimit
fr: Délai de planification FFTW

en: Convolution minimum kernel size to use FFTW
fr: Taille minimale du noyau de convolution pour utiliser FFTW

en: multithreaded FFTW
fr: FFTW multithreadée

en: focal length in mm for radius adjustment
fr: longueur focale en mm pour le réglage du rayon

en: pixel size in µm for radius adjustment
fr: taille du pixel en µm pour le réglage du rayon

en: use pattern from the file header
fr: utiliser le motif de Bayer de l'en-tête du fichier

en: index of the Bayer pattern
fr: indice du motif Bayer

en: type of interpolation
fr: type d'interpolation

en: force debayer top-down
fr: forcer dématriçage de haut en bas

en: Bayer matrix offset X
fr: décalage de la matrice de Bayer en X

en: Bayer matrix offset Y
fr: Décalage en Y de la matrice de Bayer

en: Number of passes for the X-Trans Markesteijn algorithm
fr: Nombre de passes pour l'algorithme X-Trans Markesteijn

en: electrons per ADU for noise estimation
fr: électrons par ADU pour l'estimation du bruit

en: inner radius for background annulus
fr: rayon interne de l'anneau de fond de ciel

en: outer radius for background annulus
fr: rayon externe de l'anneau de fond de ciel

en: factor for inner radius automatic computation
fr: facteur de calcul automatique du rayon intérieur

en: factor for outer radius automatic computation
fr: facteur de calcul automatique du rayon extérieur

en: force flux aperture value
fr: fixer la valeur d'ouverture du flux

en: forced aperture for flux computation
fr: ouverture fixe pour le calcul du flux

en: minimum valid pixel value for photometry
fr: valeur minimale valide du pixel pour la photométrie

en: maximum valid pixel value for photometry
fr: valeur maximale valide du pixel pour la photométrie

en: degrees of the polynomial correction
fr: degrés de la correction polynomiale

en: radius around the target coordinates (degrees)
fr: rayon autour des coordonnées de la cible (degrés)

en: do not delete .xyls FITS tables
fr: ne pas supprimer la table FITS .xyls

en: do not delete .wcs result files
fr: ne pas supprimer les fichiers de résultats .wcs

en: maximum seconds to try solving
fr: maximum de secondes pour essayer de résoudre

en: show solve-field output in main log
fr: montrer la sortie de solve-field dans le log principal

en: update default focal length and pixel size from the result
fr: mettre à jour la longueur focale et la taille de pixel par défaut à partir du résultat

en: percent below and above the expected sampling to allow
fr: pourcentage en dessous et au-dessus de l'échantillonnage prévu

en: panel size of aberration inspector
fr: taille du panneau de l'inspecteur d'aberration

en: window size of aberration inspector
fr: taille de la fenêtre de l'inspecteur d'aberration

en: FITS compression enabled
fr: compression FITS activée

en: FITS compression method
fr: méthode de compression FITS

en: quantization factor for 32-bit float
fr: facteur de quantification pour nombres flottants 32 bits

en: Hcompress scale factor
fr: HCompress, facteur d'echelle

note: the GUI part, not as useful but still required to be listed in order to be saved in the ini file
en: type of sensor for cosmetic correction
fr: type de capteur pour la correction cosmétique

en: equalize flat channels
fr: égaliser les canaux du flat

en: enable correction for X-Trans sensor
fr: activer la correction pour le capteur X-Trans

en: if no X-Trans model found, use this
fr: si aucun modèle X-Trans n'est trouvé, utilisez ceci

en: default master bias
fr: bias maître par défaut

en: use default master bias
fr: utiliser le master-offset par défaut

en: default master dark
fr: master-dark par défaut

en: use default master dark
fr: utiliser le dark maître par défaut

en: default master flat
fr: master-flat par défaut

en: use default master flat
fr: utiliser le master-flat par défaut

en: default stack name
fr: nom d'empilement par défaut

en: use preferred stack name
fr: utiliser le nom de fichier empilé préféré

en: index of the selected registration method
fr: indice de la méthode d'alignement sélectionnée

en: index of the selected interpolation method
fr: indice de la méthode d'interpolation sélectionnée

en: use clamping method with Lanczos and Cubic interpolation
fr: utiliser la méthode de contrainte avec les interpolations Lanczos et Cubique

en: index of the selected method
fr: indice de la méthode sélectionnée

en: index of the normalization method
fr: indice de la méthode de normalisation

en: index of the rejection method
fr: indice de la méthode de rejet

en: index of the weighting method
fr: indice de la méthode de pondération

en: sigma low value for rejection
fr: sigma valeur basse pour le rejet

en: sigma high value for rejection
fr: sigma valeur haute pour le rejet

en: linear low value for rejection
fr: valeur linéaire basse pour le rejet

en: linear high value for rejection
fr: valeur linéaire haute pour le rejet

en: percentile low value for rejection
fr: pourcentage valeur basse pour le rejet

en: percentile high value for rejection
fr: pourcentage valeur haute pour le rejet

en: first start of siril
fr: premier démarrage de siril

en: don't confirm quit when exiting
fr: ne pas confirmer la sortie en quittant

en: don't confirm save when non linear mode
fr: ne pas confirmer la sauvegarde en mode non linéaire

en: remember window position
fr: se souvenir de la position de la fenêtre

en: main window position
fr: position de la fenêtre principale

en: position of the two sides separator
fr: position du séparateur des deux côtés

en: main window is extended
fr: la fenêtre principale est étendue

en: main window is maximized
fr: la fenêtre principale est maximisée

en: index of the selected theme
fr: indice du thème sélectionné

en: font scale in percent
fr: échelle de la police en pourcentage

en: icon style
fr: style d'icones

en: list of script directories
fr: liste des répertoires de scripts

en: warn when launching a script
fr: avertir lors du lancement d'un script

en: show thumbnails in open dialog
fr: montrer la vignette dans le sélecteur de fichiers

en: size of the thumbnails
fr: taille des vignettes

en: number of elements of the grid guides
fr: nombre d'éléments des guides de la grille

en: show tenths of arcseconds on hover
fr: afficher les dixièmes d'arcsecondes au survol de l'écran

en: default display mode
fr: mode d'affichage par défaut

en: default histogram display mode
fr: mode d'affichage de l'histogramme par défaut

en: index of the compass position over grid
fr: indice de la position de la boussole sur la grille

en: show Messier objects in annotations
fr: montrer les objets Messier dans les annotations

en: show NGC objects in annotations
fr: montrer les objets NGC dans les annotations

en: show IC objects in annotations
fr: montrer les objets IC dans les annotations

en: show LDN objects in annotations
fr: montrer les objets LDN dans les annotations

en: show SH2 objects in annotations
fr: montrer les objets SH2 dans les annotations

en: show stars in annotations
fr: afficher les étoiles dans les annotations

en: show user objects in annotations
fr: afficher les objets de l'utilisateur dans les annotations

en: list of pixel math presets
fr: liste des préréglages du pixel math

en: Unknown settings variable %s.%s
fr: Variable des préférences inconnue %s.%s

en: Please report this bug to:
fr: Merci de signaler ce bug à :

en: Unsharp: processing...
fr: Masque flou : en cours...

en: ddp level argument must be [0, 65535]
fr: l'argument level de ddp doit être entre [0, 65535]

en: Fill value must be in the range [0,%d]
fr: La valeur de remplissage doit être comprise dans la gamme [0,%d]

en: Another task is already in progress, ignoring new request.
fr: Une autre tâche est déjà en cours d'exécution, nouvelle requête ignorée.

en: Cannot check for updates with this version, missing dependency
fr: Impossible de vérifier les mises à jour avec cette version, dépendance manquante

en: Current selection is too large
fr: La sélection courante est trop grande

en: To determine the PSF, please make a selection around a star.
fr: Afin de déterminer la PSF, veuillez faire une sélection autour d'une étoile.

en: Save your changes before loading a frame of the sequence.
fr: Enregistrez vos changement avant de charger l'image d'une séquence.

en: The image currently displayed is the result of the previous stack. If you load an image from the sequence, you might lose the entire process you performed on the image, but not the image itself. You need to save your data before doing this.
fr: L'image actuellement affichée est le résultat de l'empilement précédent. Si vous chargez une image de la séquence, vous risquez de perdre l'intégralité du traitement que vous avez effectué sur l'image, mais pas l'image elle-même. Vous devez enregistrer vos données avant de faire cela.

en: Load another image
fr: Charger une nouvelle image

en: RGB alignment (DFT)
fr: Alignement RGB (DFT)

en: RGB alignment (PSF)
fr: Alignement RGB (PSF)

en: Execution time
fr: Temps d'exécution

en: No update check: cannot fetch version file
fr: Aucune vérification de mise à jour : impossible de récupérer le fichier des versions

en: New version is available. You can download it at <a href="%s">%s</a>
fr: Nouvelle version disponible. Vous pouvez la télécharger à <a href="%s">%s</a>

en: No update check: this is a development version
fr: Aucune vérification de mise à jour : il s'agit d'une version de développement

en: Siril is up to date
fr: Siril est à jour

en: Cannot fetch version file
fr: Impossible de récupérer le fichier de version

en: Software Update
fr: Mise À Jour Logiciel

en: Unable to check updates! Please Check your network connection
fr: Impossible de vérifier les mises à jour ! Veuillez vérifier votre connexion internet

en: Unable to check updates! Error: %ld
fr: Impossible de vérifier les mises à jour ! Erreur : %ld

en: Error: %ld. Wait %us before retry
fr: Erreur : %ld. Attente de %us avant nouvel essai

en: Cannot retrieve information from the update URL. Error: [%ld]
fr: Impossible de récupérer les informations de l'URL de mise à jour. Erreur : [%ld]

en: Looking for updates...
fr: Recherche des mises à jour...

en: Error loading url: [%s] - %s
fr: Erreur de chargement de l'url : [%s] - %s

en: File I/O Error: Unable to create swap file in %s: [%s]
fr: Erreur I/O de fichiers : Impossible de créer un fichier swap dans %s : [%s]

en: File I/O Error: Unable to write swap file in %s: [%s]
fr: Erreur I/O de fichiers : Impossible d'écrire dans le fichier swap dans %s : [%s]

en: Undo: %s
fr: Annuler : %s

en: Redo: %s
fr: Rétablir : %s

en: Undo: "%s"
fr: Annuler : "%s"

en: Nothing to undo
fr: Rien à annuler

en: Redo: "%s"
fr: Restaurer : "%s"

en: Nothing to redo
fr: Rien à rétablir

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: '%s' No such file or directory
fr: '%s' Aucun fichier ou dossier de ce type

en: '%s' is not a directory
fr: '%s' n'est pas un répertoire

en: You don't have permission to write in this directory: '%s'
fr: Vous n'avez pas la permission d'écrire dans ce dossier : '%s'

en: Setting CWD (Current Working Directory) to '%s'
fr: Définir le répertoire de travail à '%s'

en: Could not change directory to '%s'.
fr: Impossible de modifier le répertoire de travail en '%s'.

en: Conversion of the filename to system codepage failed. Please consider removing all wide chars.
fr: La conversion du nom de fichier en codepage système a échoué. Veuillez envisager de supprimer tous les caractères spéciaux.

en: Filename is too long, not expanding it
fr: Nom de fichier trop long, ne fera rien

en: channel | channels
fr[0]: canal
fr[1]: canaux

en: Asinh Transformation: (stretch=%6.1lf, bp=%7.5lf)
fr: Transformation asinh : (stretch=%6.1lf, bp=%7.5lf)

en: Banding Reducing: processing...
fr: Réduction de la trame : en cours...

en: Canon Banding Reduction (amount=%.2lf)
fr: Réduction de la trame (niveau=%.2lf)

en: Canon Banding Reduction (amount=%.2lf, Protect=TRUE, invsigma=%.2lf)
fr: Reduction de trame (qté=%.2lf, Protection=TRUE, invsigma=%.2lf)

en: CLAHE (size=%d, clip=%.2f)
fr: CLAHE (taille=%d, clip=%.2f)

en: Image %d: %ld pixel corrected (%ld + %ld)
fr: Image %d : %ld pixels corrigés (%ld + %ld)

en: Cosmetic Correction: processing...
fr: Correction cosmétique : en cours...

en: cosmetic correction: cosme file format error at line %d: %s
fr: correction cosmétique : le fichier cosme a une erreur de format à la ligne %d : %s

en: Siril FFT wisdom imported successfully...
fr: Siril FFT wisdom importé avec succès...

en: System FFT wisdom imported successfully...
fr: Système FFT importé avec succès...

en: No FFT wisdom found to import...
fr: Aucune sagesse FFT trouvée à importer...

en: Fourier Transform: processing...
fr: Transformée de Fourier : en cours...

en: There is something wrong in your files
fr: Fichiers corrompus

en: Siril FFT wisdom updated successfully...
fr: Système FFT mis à jour avec succès…

en: Siril FFT wisdom update failed...
fr: La mise à jour de la sagesse de Siril FFT a échoué...

en: FFT does not work with sequences !
fr: La FFT ne marche pas avec des séquences !

note: fail
en: Error
fr: Erreur

en: Open an image first !
fr: Veuillez d'abord ouvrir une image !

en: Select magnitude and phase before !
fr: Veuillez d'abord sélectionner des fichiers de module et de phase !

en: Error: no channels selected. Doing nothing.
fr: Erreur : aucun canal sélectionné. Ne rien faire.

en: Median Filter (filter=%dx%d px)
fr: Filtre médian (filtre=%dx%d px)

en: Median Filter: processing...
fr: Filtre médian : en cours...

en: Median filter applied
fr: Filtre médian appliqué

en: Applying MTF with values %f, %f, %f
fr: Application de la MTF avec les valeurs %f, %f, %f

en: Applying inverse MTF with values %f, %f, %f
fr: Application de la MTF inverse avec les valeurs %f, %f, %f

en: Applying MTF to channel %d with values %f, %f, %f
fr: Application de la MTF au canal %d avec les valeurs %f, %f, %f

en: NL-Bayes denoising...
fr: Débruitage NL-Bayes...

note: Note we only check this on the first iteration: if the first iteration converges then subsequent iterations appear to converge reliably, however the noise level on successive iterations does not necessarily decrease monotonically.
en: Error: SOS is not converging. Try a smaller value of rho.
fr: Erreur : SOS ne converge pas. Essayez une valeur plus petite de rho.

en: NL-Bayes auto parametrisation: measured background noise level is %.3e
fr: Paramétrage automatique NL-Bayes : le niveau de bruit de fond mesuré est de %.3e

en: Applying Anscombe VST
fr: Application du VST d'Anscombe

en: Applying exact unbiased inverse Anscombe VST
fr: Application de l'inverse exact sans biais d'Anscombe VST

en: SOS iteration %d of %d complete
fr: Itération SOS %d de %d terminée

en: DA3D final-stage denoising...
fr: Débruitage final DA3D...

en: OpenMP not available. The DA3D algorithm will run in a single thread.
fr: OpenMP non disponible. L'algorithme DA3D sera exécuté dans un seul thread.

en: Warning: input color image has monochromatic noise! Converting to monochrome.
fr: Attention : l'image couleur d'entrée contient du bruit monochromatique ! Conversion en monochrome.

en: NL-Bayes output: measured background noise level is %.3e
fr: Sortie NL-Bayes : le niveau de bruit de fond mesuré est de %.3e

en: Rotational gradient: processing...
fr: Gradient rotationnel en cours...

note: only used for progress bar
en: Rotational gradient in progress...
fr: Gradient rotationnel en cours...

en: Rotational gradient complete.
fr: Gradient rotationnel terminé.

en: Wrong center coordinates
fr: Mauvaises coordonnées du centre

en: The coordinates cannot be greater than the size of the image. Please change their values and retry.
fr: Les coordonnées ne peuvent pas être supérieures à la taille de l'image. Veuillez modifier leurs valeurs et réessayer.

en: RGradient: (dR=%5.2lf, dA=%4.2lf, xc=%7.1lf, yc=%7.1lf)
fr: RGradient : (dR=%5.2lf, dA=%4.2lf, xc=%7.1lf, yc=%7.1lf)

en: Center coordinate selection error
fr: Erreur de sélection des coordonnées du centre

en: No valid PSF found within selection.
fr: Aucune PSF valide n'a été trouvée dans la sélection.

en: Saturation enhancement (amount=%4.2lf)
fr: Rehaussement de la saturation (quantité=%4.2lf)

en: average neutral
fr: neutre moyen

en: maximum neutral
fr: neutre maximal

en: maximum mask
fr: masque maximum

en: additive mask
fr: masque additif

en: SCNR: processing with %s algorithm%s...
fr: SCNR : traitement avec %s algorithme%s...

en: , preserving lightness
fr: , préserve la luminosité

en: SCNR (type=%s, amount=%0.2lf, preserve=%s)
fr: SCNR (type=%s, qté=%0.2lf, préserve=%s)

en: Spawning starnet failed: %s
fr: Échec de l'utilisation de starnet : %s

en: Running StarNet
fr: Exécution de StarNet

en: StarNet caught buffer: %s : exit successful
fr: StarNet a capturé la mémoire tampon : %s : sortie réussie

en: Starnet exit not caught, last buffer: %s
fr: Sortie Starnet non interceptée, dernier tampon : %s

en: Spawning starnet failed during version check: %s
fr: Échec de la création du processus lors de la vérification de la version : %s

en: V2 detected
fr: V2 detectée

en: V2-torch detected
fr: V2-torch détecté

en: Error: unable to change to Siril working directory...
fr: Erreur : impossible de passer au répertoire de travail Siril...

en: Warning: some versions of StarNet fail to process images with dimensions smaller than 512x512. This image may fail. Attempting to continue...
fr: Avertissement : certaines versions de StarNet ne parviennent pas à traiter les images dont les dimensions sont inférieures à 512x512. Cette image peut échouer. Tenter de continuer...

en: No suitable StarNet executable found.
fr: Aucun exécutable StarNet approprié n'a été trouvé.

en: No suitable StarNet executable found for a mono image.
fr: Aucun exécutable StarNet approprié n'a été trouvé pour une image mono.

en: No suitable StarNet executable found for a RGB image.
fr: Aucun exécutable StarNet approprié n'a été trouvé pour une image RVB.

en: Error: file path too long!
fr: Erreur : le chemin du fichier est trop long !

en: Starting StarNet
fr: Démarrage de StarNet

en: StarNet: running. Please wait...
fr: StarNet : en cours d'exécution. Veuillez patienter...

en: StarNet: stride = %s...
fr: StarNet : pas = %s...

en: StarNet: -nostarmask invoked, star mask will not be generated...
fr: StarNet : -nostarmask invoqué, le masque d'étoile ne sera pas généré...

en: Incorrect permissions on the StarNet executable: %s
    Ensure it is correctly set in Preferences / Miscellaneous.
fr: Autorisations incorrectes sur l'exécutable StarNet : %s
    Assurez-vous qu'elles sont correctement définies dans Préférences / Divers.

en: Incorrect permissions on the StarNet directory: %s
    Ensure it is correctly set in Preferences / Miscellaneous.
fr: Permissions incorrectes sur le répertoire StarNet : %s
    Vérifiez qu'il est correctement défini dans Préférences / Divers.

en: Error: unable to change to StarNet directory.
    Ensure it is set in Preferences / Miscellaneous...
fr: Erreur : impossible de charger le répertoire StarNet.
    Assurez-vous qu'il est défini dans Préférences / Divers...

en: Error: image copy failed...
fr: Erreur : la copie de l'image a échoué...

en: StarNet: Pixel values exceed 1.0. Rescaling to avoid clipping peaks.
fr: StarNet : Les valeurs des pixels dépassent 1.0. Redimensionnement pour éviter les pics d'écrêtage.

en: Error: unable to find the MTF stretch factors...
fr: Erreur : Impossible de trouver les facteurs d'étirement MTF...

en: StarNet: linear mode. Applying Midtone Transfer Function (MTF) pre-stretch to image.
fr: StarNet : mode linéaire. Application d'un pré-étirement de la fonction de transfert des tons moyens (MTF) à l'image.

en: StarNet: 2x upscaling selected. Upscaling image...
fr: StarNet : Ré-échantillonnage 2x sélectionné. Mise à l'échelle de l'image...

en: Error: image resize failed...
fr: Erreur : le redimensionnement de l'image a échoué...

en: Error: unable to save working StarNet input file...
fr: Erreur : Impossible d'enregistrer le fichier d'entrée StarNet en cours...

en: Error: cannot read the neural net weights file.
fr: Erreur : impossible de lire le fichier des poids du réseau neuronal.

en: Error: StarNet did not execute correctly...
fr: Erreur : StarNet ne s'est pas exécuté correctement...

en: Error: unable to read StarNet output file...
fr: Erreur : Impossible de lire le fichier de sortie StarNet...

en: Error: unable to remove temporary working file...
fr: Erreur : impossible de supprimer le fichier de travail temporaire...

en: Attempting to continue. You will need to clean up the working files manually.
fr: Tentative de poursuite. Vous devrez nettoyer manuellement les fichiers de travail.

en: StarNet: 2x upscaling selected. Re-scaling starless image to original size...
fr: StarNet : Ré-échantillonnage 2x sélectionné. Remise à l'échelle de l'image sans étoile à la taille originale...

en: StarNet: linear mode. Applying inverse MTF stretch to starless image.
fr: StarNet : mode linéaire. Application de l'étirement MTF inverse à l'image sans étoile.

en: Error: unable to save starless image as FITS...
fr: Erreur : impossible de sauvegarder l'image sans étoile en tant que FITS...

en: Error: image subtraction failed...
fr: Erreur : la soustraction d'image a échoué...

en: Error: unable to save starmask image as FITS...
fr: Erreur : Impossible d'enregistrer le masque d'étoiles en tant que FITS...

en: StarNet: job completed.
fr: StarNet : job terminé.

en: Note: the StarNet sequence memory limit calculation is based on system RAM only. If you are using GPU TensorFlow libraries and have insufficient GPU memory, StarNet may still fail.
fr: Remarque : le calcul de la limite de mémoire de la séquence StarNet est basé sur la RAM du système uniquement. Si vous utilisez des bibliothèques GPU TensorFlow et que la mémoire GPU est insuffisante, StarNet peut encore échouer.

en: Warning: some images in the sequence were smaller than 512x512. Some versions of StarNet may fail to process these images.
fr: Avertissement : certaines images de la séquence ont une taille inférieure à 512x512. Certaines versions de StarNet peuvent ne pas traiter ces images.

en: Starnet: Processing image %d
fr: Starnet : Traitement de l'image %d

en: StarNet: Processing...
fr: StarNet : Traitement...

en: Star synthesis (full star mask creation): processing...
fr: Synthèse des étoiles (création complète de masques d'étoiles) : traitement...

en: No stars detected in the image.
fr: Aucune étoile détectée dans l'image.

en: Synthesizing %d stars...
fr: Synthèse de %d étoiles...

en: Star synthesis (desaturating clipped star profiles): processing...
fr: Synthèse des étoiles (désaturation des profils d'étoiles coupés) : traitement...

en: Star synthesis: desaturating stars in channel %u...
fr: Synthèse des étoiles : désaturation des étoiles dans le canal %u...

en: Star synthesis: %d stars desaturated
fr: Synthèse des étoiles : %d étoiles désaturées

en: Remapping output to floating point range 0.0 to 1.0
fr: Mise à l'échelle de l'image en sortie dans la plage de 0,0 à 1,0

en: Could not copy image, aborting
fr: Impossible de copier l'image, abandon

en: Extracting %s...
fr: Extraire %s...

en: Wavelets Transformation
fr: Transformation ondelettes

en: %s
    This is an unstable development release
    commit %s
fr: %s
    Ceci est une version de développement instable
    modification %s

en: Astronomical image (pre-)processing program
fr: Programme de (pré-)traitement des images astronomiques

en: Visit the Siril website
fr: Visiter le site de Siril

en: Photometry failed.
fr: Échec de la photométrie.

en: Photometry could not be performed. You can try to adjust the settings in the Siril preferences.
fr: La photométrie n'a pas pu être réalisée. Vous pouvez essayer d'ajuster les paramètres dans les préférences de Siril.

en: Plate Solving failed. The image could not be aligned with the reference stars.
fr: La résolution astrométrique a échoué. L'image n'a pas pu être alignée sur les étoiles de référence.

en: This is usually because the initial parameters (pixel size, focal length, initial coordinates) are too far from the real metadata of the image.
    
    You could also try to look into another catalogue, or try to click on the "Downsampling" button, especially for image done with Drizzle.
    
    Finally, keep in mind that plate solving algorithm should only be applied on linear image.
fr: Cela est généralement dû au fait que les paramètres initiaux (taille des pixels, longueur focale, coordonnées initiales) sont trop éloignés des métadonnées réelles de l'image.
    
    Vous pouvez également essayer de chercher dans un autre catalogue, ou essayer de cliquer sur le bouton "Sous-échantillonner", spécialement avec les images faites avec Drizzle.
    
    Enfin, gardez à l'esprit que la résolution astrométrique devrait seulement s'utiliser sur des images linéaires.

en: No object found
fr: Aucun objet trouvé

en: There are no available coordinates with this name, try with another name
fr: Il n'y a pas de coordonnées disponibles avec ce nom, essayez avec un autre nom

en: No coordinates
fr: Aucune coordonnées

en: There are no keywords stored in the FITS header.
fr: Il n'y a aucun mot clé stocké dans l'entête du fichier.

en: No metadata
fr: Aucune métadonnée

en: Please enter object coordinates.
fr: Veuillez saisir les coordonnées de l'objet.

en: Selection is not used with the astrometry.net solver
fr: La sélection n'est pas utilisée avec le solveur astrometry.net

en: No catalog
fr: Aucun catalogue

en: Cannot download the online star catalog.
fr: Impossible de télécharger le catalogue d'étoiles en ligne.

en: Astrometric solution detected
fr: Solution astrométrique detectée

en: The astrometric solution contained in the image will be erased by the geometric transformation and no undo will be possible.
fr: La solution astrométrique contenue dans l'image va être effacée par la transformation géométrique et aucun retour en arrière n'est possible.

en: Process
fr: Traiter

note: 2 = GAIA, 3 = PPMXL 1 = APASS
en: (online catalogue)
fr: (catalogue en ligne)

en: (local catalogue)
fr: (catalogue local)

en: Image copy error in previews
fr: Erreur de copie d'image dans les aperçus

en: Polynomial order seems too high.
fr: L'ordre polynomial semble trop élevé.

en: You are about to process a sequence of preprocessed files with a polynomial degree greater than 1. This is unlikely because such gradients are often linear and a correction with a polynomial function of degree 1 is probably enough.
fr: Vous êtes sur le point de traiter une séquence de fichiers prétraités avec un degré polynomial supérieur à 1. Ceci est peu probable car ces gradients sont souvent linéaires et une correction avec une fonction polynomiale de degré 1 est probablement suffisante.

en: Extract Background
fr: Extraire le Gradient

en: Using wrong interpolation method
fr: Utilisation d'une mauvaise méthode d'interpolation

en: You are about to process a sequence of preprocessed files with an RBF algorithm. This algorithm may not be very well suited for automated processing and we advise you to use the polynomial algorithm with a degree order of 1.
fr: Vous êtes sur le point de traiter une séquence de fichiers prétraités avec un algorithme RBF. Cet algorithme n'est peut-être pas très bien adapté à un traitement automatisé et nous vous conseillons d'utiliser l'algorithme polynomial avec un ordre de degré de 1.

en: Background extraction (Correction: %s)
fr: Extraction du gradient (Correction : %s)

en: No Background model computed
fr: Aucun modèle calculé

en: You must first compute the background model.
fr: Vous devez d'abord calculer le modèle d'arrière-plan.

en: Setting MAX value for cutoff sliders adjustments (%f)
fr: Ajuste la valeur maximale pour les curseurs d'ajustement (%f)

en: Setting ranges scalemin=%d, scalemax=%d
fr: Défini scalemin=%d, scalemax=%d

en: Current image is not 32 bit. Standard 16 bit AutoStretch will be used.
fr: L'image actuelle n'est pas en 32 bits. La fonction auto-ajustement standard de 16 bits sera utilisée.

en: The AutoStretch display mode will use a %d bit LUT
fr: Le mode d'affichage auto-ajustement utilise une table de %d bits

en: The AutoStretch display mode will use a 16 bit LUT
fr: Le mode d'affichage auto-ajustement utilise une table de 16 bits

en: Setting HD AutoStretch display mode bit depth to %d...
fr: Réglage de la profondeur de bits du mode d'affichage auto-ajustement HD à %d...

en: %s, %d/%d images selected
fr: %s, %d/%d images sélectionnées

en: Sequence:
fr: Séquence :

en: Image:
fr: Image :

en: - none -
fr: - néant -

en: This sequence name already exists!! Please change the name before converting.
fr: Ce nom de séquence existe déjà ! ! S'il vous plaît changer le nom avant de convertir.

en: W: %dpx H: %dpx ratio: %.4f
fr: L : %dpx H : %dpx ratio : %.4f

en: fwhm: %.2f px, r: %.2f
fr: fwhm : %.2f px, r : %.2f

en: fwhm: N/A
fr: fwhm : N/A

en: Cannot convert a sequence file
fr: Impossible de convertir un fichier de séquence

en: A sequence file cannot be converted to 32 bits. This operation can only be done on a single file.
fr: Un fichier de séquence ne peut pas être converti en 32 bits. Cette opération ne peut être effectuée que sur des fichiers uniques.

en: Precision loss
fr: Perte de précision

en: Converting the image from 32 bits to 16 bits may lead to a loss of numerical accuracy. Getting back to 32 bits will not recover this loss.
    Are you sure you want to convert your data?
fr: La conversion d'une image 32 bits en une image 16 bits peut entraîner une perte de précision numérique. Revenir à 32 bits ne permettra pas de récupérer cette perte.
    Voulez-vous vraiment convertir vos données ?

en: Convert to 16 bits
fr: Convertir en 16 bits

en: B&W
fr: N&B

en: Binning %d x %d is not supported
fr: Ce binning %d x %d n'est pas supporté

en: Default FITS extension is set to %s
fr: L'extension par défaut des FITS est définie à %s

en: Welcome to %s
fr: Bienvenue dans %s

en: Hello, this is the first time you use this new version of Siril. Please, have a seat and take the time to watch the short introduction we have prepared for you. Be aware you can replay this introduction at any times in the Miscellaneous tab of the preferences dialog box.
fr: Bonjour, c'est la première fois que vous utilisez cette nouvelle version de Siril. Veuillez vous asseoir et prendre le temps de regarder la courte introduction que nous avons préparée pour vous. N'oubliez pas que vous pouvez rejouer cette introduction à tout moment dans l'onglet Divers de la boîte de dialogue des préférences.

en: See Introduction
fr: Voir l'Introduction

en: Closing application
fr: Fermeture de l'application

en: Are you sure you want to quit?
fr: Êtes vous sûr de vouloir quitter ?

en: Exit
fr: Quitter

en: Selected %s sequence %s...
fr: Séquence %s sélectionnée %s...

en: Searching for sequences in the current working directory...
fr: Cherche des séquences dans le répertoire de travail...

en: This erases the following data, and there's no possible undo:
fr: Cela efface les données suivantes, et il n'y a pas d'annulation possible :

en: 
    - Registration
fr: 
    - Alignement

en: 
    - Statistics
fr: 
    - Statistiques

en: 
    - Selection
fr: 
    - Sélection

en: Clear Sequence Data?
fr: Effacer les données de la séquence ?

en: Clear Data
fr: Effacer Données

en: The requested data of the sequence has been cleaned.
fr: Les données demandées de la séquence ont été nettoyées.

en: Invalid char
fr: Caractère non valide

en: Please remove invalid characters in the sequence name before trying to convert images into a new sequence again.
fr: Veuillez supprimer les caractères non valides du nom de la séquence avant de réessayer de convertir les images en une nouvelle séquence.

en: A file named %s already exists. Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé %s existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: The file already exists. Replacing it will overwrite its contents.
fr: Le fichier existe déjà. Le remplacer écrasera son contenu.

en: Replace File
fr: Remplacer le Fichier

en: Filetype is not supported, cannot convert: %s
fr: Le type de fichier n'est pas supporté, impossible de convertir : %s

en: File extension '%s' is not supported.
    Verify that you typed the extension correctly.
    If so, you may need to install third-party software to enable this file type conversion, look at the README file.
    If the file type you are trying to load is listed in supported formats, you may notify the developers that the extension you are trying to use should be recognized for this type.
fr: L'extension de fichier '%s' n'est pas supportée.
    Vérifiez que l'extension est correcte.
    Si tel est le cas vous avez sûrement besoin d'un logiciel / d'une librairie tierce pour activer ce type de conversion de fichier, regarder le fichier README (en).
    Si le type de fichier que vous essayez de charger est listé dans les formats supportés, vous devriez contacter les développeurs pour leur notifier que l'extension que vous essayez d'utiliser devrait être reconnue.

en: Too many files are being converted.
fr: Trop de fichiers sont en cours de conversion.

en: You are about to convert a large amount of files into standard FITS files. However, your OS limits the number of files that will be processed in the same time.You may want to convert your input files into a FITS sequence.
fr: Vous êtes sur le point de convertir un grand nombre de fichiers en fichiers FITS standard. Cependant, votre système d'exploitation limite le nombre de fichiers qui peuvent être traités en même temps et vous souhaitez convertir vos fichiers d'entrée en une séquence FITS.

en: Convert to FITS Sequence
fr: Convertir en Séquences FITS

en: Symbolic links cannot be used when demosaicing the images, new images will be created
fr: Les liens symboliques ne peuvent pas être utilisés lors du dématriçage des images, de nouvelles images seront créées

en: A conflict has been detected.
fr: Un conflit a été détecté.

en: Creating multiple sequences can only be done with only sequences as input.
fr: La création de plusieurs séquences ne peut être effectuée qu'avec uniquement des séquences en entrée.

en: Conversion: processing %d files...
fr: Conversion : traitement de %d fichiers ...

en: %d file was ignored while drag and drop
     | %d files were ignored while drag and drop
fr[0]: %d fichier ignoré lors du glisser déposer
fr[1]: %d fichiers ignorés lors du glisser déposer

en: Files with unknown extension cannot be dropped in this area. Therefore they are ignored.
fr: Les fichiers avec une extension inconnue ne peuvent pas être déposés dans cette zone. Par conséquent ils sont ignorés.

en: %d file loaded | %d files loaded
fr[0]: %d fichier chargé
fr[1]: %d fichiers chargés

en: %d file selected | %d files selected
fr[0]: %d fichier sélectionné
fr[1]: %d fichiers sélectionnés

en: There is no selection
fr: Il n'y a aucune sélection

en: Make a selection of the background area
fr: Faire d'abord une sélection d'une zone de fond de ciel

en: Background neutralization
fr: Neutralisation du fond du ciel

en: Make a selection of the white reference area
fr: Faire d'abord une sélection d'une zone de référence des blancs

en: Color Calibration: processing...
fr: Étalonnage des couleurs : en cours...

note: HSL HSV
en: Hue:
fr: Teinte :

en: Saturation:
fr: Saturation :

en: Lightness:
fr: Luminosité :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Folder
fr: Dossier

en: Siril documentation URL: %s
fr: L'URL de la documentation de Siril : %s

en: Could not show link
fr: Impossible d'accéder au lien

en: Please go to <a href="
fr: Veuillez-vous rentre à <a href="

en: Channels warning
fr: Avertissement sur les canaux

en: Not all colour channels are selected. Human luminance colour model cannot be used: setting even weighted luminance colour model.
fr: Tous les canaux de couleur ne sont pas sélectionnés. Le modèle de couleur de luminance humaine ne peut pas être utilisé : réglage sur le modèle de Luminance pondérée uniforme.

en: Not all colour channels are selected. Saturation stretch cannot be used: setting independent channels colour model.
fr: Tous les canaux de couleur ne sont pas sélectionnés. L'étirement de la saturation ne peut pas être utilisé : réglage sur le modèle des canaux indépendants.

en: Toggles whether to apply the stretch to the monochrome channel
fr: Permet d'appliquer ou non l'étirement au canal monochrome

en: Red channel
fr: Rouge

en: Histogram Transf. (mid=%.3f, lo=%.3f, hi=%.3f)
fr: Transf. histogramme (mid=%.3f, lo=%.3f, hi=%.3f)

en: GHS pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS pivot : %.3f, montant : %.2f, local : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS INV pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS INV pivot : %.3f, montant : %.2f, local : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS ASINH pivot : %.3f, montant : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH INV pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS ASINH INV pivot : %.3f, montant : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS LINEAR BP: %.2f
fr: GHS LINEAR BP : %.2f

en: GHS SAT pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS SAT pivot : %.3f, montant : %.2f, local : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS INV SAT pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS INV SAT pivot : %.3f, montant : %.2f, local : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH SAT pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS ASINH SAT pivot : %.3f, montant : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH INV SAT pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
fr: GHS ASINH INV SAT pivot : %.3f, montant : %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS LINEAR SAT BP: %.2f
fr: GHS LINEAR SAT BP : %.2f

en: Could not compute autostretch parameters, using default values
fr: Impossible de calculer les paramètres d'auto-ajustement, en utilisant les valeurs par défaut.

en: Generalised Hyperbolic Stretch Transformations
fr: Transformations hyperboliques généralisées

en: Clicking on the histogram sets SP
fr: Cliquer sur l'histogramme définit SP

note: Prevent spamming the warning log message
en: Shadow preservation point cannot be set higher than stretch focal point
fr: Le point de préservation des ombres ne peut pas être réglé plus haut que le point focal de l'étirement.

en: Make a selection of the point or area to set SP
fr: Faites une sélection du point ou de la zone pour définir SP

note: Prevent spamming the warning log message
en: Highlight preservation point cannot be set lower than stretch focal point
fr: Le point de préservation des hautes lumières ne peut pas être réglé plus bas que le point focal de l'étirement.

en: Clicking on the linear stretch histogram sets BP
fr: Cliquer sur l'histogramme d'étirement linéaire définit BP

en: Midtone Transfer Function
fr: Fonction de transfert des tons moyens

en: Generalised Hyperbolic Transfer Function
fr: Fonction de transfert hyperbolique généralisée

en: Error: memory allocaton failure when instantiating HD LUTs. Reverting to standard 16 bit LUTs.
fr: Erreur : échec d'allocation de mémoire lors de l'instanciation des tables HD. Retour aux tables standard 16 bits.

en: <big>Unstable Development Version</big>
    
    <small>%c%s</small>
    <small>commit <tt>%s</tt></small>
    <small>Please test bugs against latest git master branch
    before reporting them.</small>
fr: <big>Version de développement instable</big>
    
    <small>%c%s</small>
    <small>modification <tt>%s</tt></small>
    <small>Vérifiez les bogues sur la dernière version de la branche
    master de git avant de les signaler.</small>

en: Linear fit functions:
fr: Fonctions linéaires :

en: Cannot compute linear coefficients.
fr: Impossible de calculer les coefficients.

en: Crop confirmation
fr: Configuration du recadrage

en: Rotation (%.1lfdeg, cropped=%s, clamped=%s)
fr: Rotation (%.1lfdeg, recadrage=%s, clampé=%s)

en: Mirror X
fr: Miroir X

en: Mirror Y
fr: Miroir Y

en: average
fr: moyenne

en: sum
fr: somme

en: Resample (%g - %g)
fr: Ré-échantillonner (%g - %g)

en: A live preview session is active
fr: Une session de prévisualisation en direct est active

en: It is impossible to crop the image when a filter with preview session is active. Please consider to close the filter dialog first.
fr: Il est impossible de recadrer l'image lorsqu'un filtre avec session de prévisualisation est actif. Veuillez d'abord fermer la boîte de dialogue du filtre.

en: Crop does not work with avi film. Please, convert your file to SER first.
fr: Le recadrage ne fonctionne pas avec un film de type avi. Veuillez s'il vous plaît convertir le film en SER.

en: Not a valid sequence for cropping.
fr: N'est pas une séquence valide pour le recadrage.

en: _Do not show this dialog again
fr: _Ne plus afficher cette fenêtre

en: Deconvolution usage hints and tips URL: %s
fr: Trucs et astuces sur l'utilisation de la déconvolution URL : %s

en: Warning: telescope aperture obtained from FITS header data may be incorrect.
fr: Avertissement : l'ouverture du télescope obtenue à partir des données d'en-tête FITS peut être incorrecte.

en: Warning: telescope focal length obtained from FITS header data may be incorrect.
fr: Avertissement : la distance focale du télescope obtenue à partir des données d'en-tête FITS peut être incorrecte.

en: Warning: sensor pixel size obtained from FITS header data may be incorrect.
fr: Avertissement : la taille des pixels du capteur obtenue à partir des données d'en-tête FITS peut être incorrecte.

en: Error: all stars' FWHM must have the same units.
fr: Erreur : les FWHM de toutes les étoiles doivent avoir les mêmes unités.

en: Error: stars' properties must all be computed on the same layer
fr: Erreur : les propriétés des étoiles doivent toutes être calculées sur le même canal

en: Error: stars must all be modeled with the same profile type
fr: Erreur : les étoiles doivent toutes être modélisées avec le même type de profil

en: No stars selected
fr: Aucune étoile sélectionnée

en: Error: no PSF has been computed, nothing to save.
fr: Erreur : aucune PSF n'a été calculée, rien à sauvegarder.

en: Error preparing PSF for save.
fr: Erreur de préparation de la PSF pour la sauvegarde.

note: This needs to catch the case where a colour kernel is loaded, PGM does't support RGB.
en: This copy of Siril was compiled without libtiff support: saving PSF in FITS format.
fr: Cette copie de Siril a été compilée sans le support de libtiff : enregistrement des PSF au format FITS.

en: Error: PSF file does not contain a square PSF. Cannot load this file.
fr: Erreur : le fichier PSF ne contient pas de PSF carré. Impossible de charger ce fichier.

en: Wrong PSF size
fr: Mauvaise taille de PSF

en: Warning: PSF file is even (%d x %d). PSFs should always be odd. Cropping by 1 pixel in each direction. This may not produce optimum results.
fr: Avertissement : le fichier PSF est pair (%d x %d). Les PSF doivent toujours être impaires. Recadrage de 1 pixel dans chaque direction. Cela peut ne pas produire des résultats optimaux.

note: If we have a color kernel but the open image is mono, log a warning and desaturate the kernel
en: The selected PSF is RGB but the loaded image is monochrome. The PSF will be converted to monochrome (luminance).
fr: La PSF sélectionnée est RVB mais l'image chargée est monochrome. La PSF sera convertie en monochrome (luminance).

en: No PSF file selected.
fr: Aucun fichier PSF sélectionné.

en: Kernel estimation complete.
fr: Estimation du noyau terminée.

en: Error: no stars detected. Run findstar or select stars using Dynamic PSF dialog first.
fr: Erreur : aucune étoile détectée. Exécutez findstar ou sélectionnez d'abord les étoiles à l'aide de la boîte de dialogue Dynamic PSF.

en: Warning: focal length appears likely to be incorrect. Continuing anyway...
fr: Attention : la distance focale semble être incorrecte. Continuons quand même...

en: Warning: diameter appears likely to be incorrect. Continuing anyway...
fr: Attention : le diamètre semble être incorrect. Continuons quand même...

en: Warning: sensor pixel size appears likely to be incorrect. Continuing anyway...
fr: Avertissement : la taille des pixels du capteur semble être incorrecte. Continuons quand même...

en: Error: no previous PSF found. A blind PSF estimator or calculation of PSF from stars or manual parameters must already have been done to use the Previous PSF option.
fr: Erreur : aucune PSF précédente n'a été trouvée. Un estimateur aveugle de PSF ou un calcul de PSF à partir d'étoiles ou de paramètres manuels doit déjà avoir été effectué pour utiliser l'option PSF précédente.

en: Error: no PSF defined. Select blind deconvolution or define a PSF from selection or psf parameters.
fr: Erreur : aucune PSF définie. Sélectionnez la déconvolution aveugle ou définissez une PSF à partir de la sélection ou des paramètres psf.

en: PSF made in bottom up orientation.
fr: PSF réalisée en orientation ascendante.

en: PSF made in top down orientation.
fr: PSF réalisée en orientation descendante.

note: User wants PSF from stars but has not selected any stars
en: No stars detected. Finding suitable non-saturated stars...
fr: Aucune étoile détectée. Recherche d'étoiles non saturées appropriées...

en: No suitable stars detectable in this image. Aborting...
fr: Aucune étoile compatible n'est détectable dans cette image. Abandon...

en: Found %d suitably bright, non-saturated stars.
fr: Trouvé %d étoiles brillantes et non saturées.

en: Kernel size not large enough to fit PSF generated from detected stars. Increasing kernel size to %d. To override, specify kernel size using the -ks= option.
fr: La taille du noyau n'est pas assez grande pour s'adapter à la PSF générée à partir des étoiles détectées. Augmenter la taille du noyau à %d. Pour passer outre, spécifiez la taille du noyau à l'aide de l'option -ks=.

en: Warning: PSF generated from the stars detected in this image appears to be too big for the specified kernel size. Recommend increasing kernel size to %d.
fr: Avertissement : La PSF générée à partir des étoiles détectées dans cette image semble être trop grande pour la taille de noyau spécifiée. Il est recommandé d'augmenter la taille du noyau à %d.

en: Starting PSF computation...
fr: Début du calcul de PSF...

en: Deconvolution PSF generated.
fr: PSF de déconvolution généré.

note: Refuse to process the image using previous PSF if there is no previous PSF defined Refuse to process the sequence using previous PSF if there is no previous PSF defined
en: Error: trying to use previous PSF but no PSF has been generated. Aborting...
fr: Erreur : tentative d'utilisation de la PSF précédente, mais aucune PSF n'a été générée. Abandon...

en: Starting PSF estimation...
fr: Démarrage de l'estimation PSF...

en: Starting non-blind deconvolution...
fr: Démarrage de la déconvolution non aveugle...

en: Wiener deconvolution...
fr: Déconvolution de Wiener...

en: Richardson-Lucy halted early by the stopping criterion after iteration
fr: Richardson-Lucy stoppé tôt par le critère d'arrêt après itération

en: Richardson-Lucy deconvolution...
fr: Déconvolution Lucy-Richardson...

en: Image row order has changed since PSF was generated. The PSF orientation will be updated to match before applying to this image.
fr: L'ordre des rangées d'images a changé depuis la génération de la PSF. L'orientation de la PSF sera mise à jour pour correspondre avant de s'appliquer à cette image.

en: Deconvolution. Processing sequence...
fr: Déconvolution : Traitement de séquence en cours...

en: Light curve with NINA star list
fr: Courbe de lumière avec liste d'étoiles NINA

en: Select the NINA star list file
fr: Sélectionnez le fichier de la liste d'étoiles NINA

en: CSV file (*.csv)
fr: Fichiers SER (*.csv)

en: Process a sequence to get a light curve on a star using the list of reference stars created by the NINA exoplanet plugin
fr: Traiter une séquence pour obtenir une courbe de lumière sur une étoile en utilisant la liste d'étoiles de référence créée par le plugin exoplanète NINA

en: Use comparative stars selected for their color
fr: Utiliser des étoiles comparatives sélectionnées pour leur couleur

en: Use comparative stars selected by the AAVSO
fr: Utilisez des étoiles de comparaison sélectionnées par l'AAVSO

en: Display the light curve
fr: Affichage de la courbe de lumière

en: Color similar to the target mean they will get extincted the same way by the changing atmosphere
fr: La couleur similaire à la cible signifie qu'ils disparaîtront de la même manière à cause du changement d'atmosphère

en: The AAVSO gives stars that are know to not be variable
fr: L'AAVSO donne les étoiles qui sont connues pour ne pas être variables

en: if not checked, a PNG image of the graph will be generated instead (if gnuplot is available, for both cases)
fr: si cette option n'est pas cochée, une image PNG du graphique sera générée à la place (si gnuplot est disponible, dans les deux cas)

en: The currently loaded image must be plate solved
fr: L'image actuellement chargée doit être résolue par astrométrie

en: The sequence seems to have a heavy drift, the computation of a light curve may not be accurate or possible
fr: La séquence semble avoir une forte dérive, le calcul d'une courbe de lumière peut ne pas être précis ou possible

en: Something went wrong while saving plot
fr: Une erreur s'est produite pendant la sauvegarde du graphique

en: FITS Files (*.fit, *.fits, *.fts, *.fit.fz, *.fits.fz, *.fts.fz)
fr: Fichiers FITS (*.fit, *.fits, *.fts, *.fit.fz, *.fits.fz, *.fts.fz)

en: Graphics Files (*.bmp
fr: Fichiers graphiques (*.bmp

note: NETPBM FILES
en: Netpbm Files (*.ppm, *.pnm, *.pgm)
fr: Fichiers Netpbm (*.ppm, *.pnm, *.pgm)

note: IRIS FILES
en: IRIS PIC Files (*.pic)
fr: Fichier PIC d'IRIS (*.pic)

note: SER FILES
en: SER files (*.ser)
fr: Fichiers SER (*.ser)

en: Film Files (*.avi, *.mpg, ...)
fr: Fichiers Film (*.avi, *.mpg, ...)

en: All supported files
fr: Tous fichiers supportés

en: Cosmetic correction file (*.lst)
fr: Ficher de correction cosmétique (*.lst)

en: Format not supported.
fr: Format non pris en charge.

en: FITS sequences are not supported for master files. Please select a single FITS file.
fr: Les séquences FITS ne sont pas prises en charge pour les fichiers maîtres. Veuillez sélectionner un fichier FITS unique.

en: There is no valid WCS information in the header. Let's make a plate solving.
fr: Il n'y a pas d'information WCS valide dans l'en-tête. Faisons une résolution astrométrique.

en: Plate solving will be recomputed for image
fr: L'astrométrie sera recalculée pour l'image

en: Existing plate solve (WCS information) will be resused for image
fr: La résolution astrométrique existante (information WCS) sera réutilisée pour l'image.

en: Using remote APASS instead of local NOMAD catalogue
fr: Utilisation du catalogue APASS à distance au lieu du catalogue NOMAD local

en: Photometric Color Calibration
fr: Étalonnage des couleurs par photométrie

en: Frames
fr: Images

en: GNUplot not available: the light curve data will be produced in %s but no image will be created. You can specify the path to gnuplot in the Siril preferences.
fr: GNUplot non disponible : les données de la courbe de lumière seront produites dans %s mais aucune image ne sera créée. Vous pouvez spécifier le chemin d'accès à gnuplot dans les préférences de Siril.

en: Calibrated data for %d points of the light curve, %d excluded because of invalid calibration
fr: Données étalonnées pour %d points de la courbe de lumière, %d exclus à cause d'un étalonnage invalide.

en: Output files (*%s)
fr: Fichiers de sortie (*%s)

en: Saved plot to image %s
fr: Enregistrement du graphique dans l'image %s

en: Star roundness (1 is round)
fr: Rondeur de l'étoile (1 = rond parfait)

en: Star magnitude (absolute)
fr: Magnitude de l'étoile (absolue)

en: Star magnitude (relative, use setmag)
fr: Magnitude de l'étoile (relative, utilisez "setmag")

en: Background value
fr: Valeur de fond du ciel

en: Star position on X axis
fr: Position de l'étoile sur l'axe X

en: Star position on Y axis
fr: Position de l'étoile sur l'axe Y

en: Shift on X axis
fr: Décalage sur l'axe X

en: Shift on Y axis
fr: Décalage sur l'axe Y

en: Exclude Frame %d
fr: Exclure image %d

en: Show Frame %d
fr: Afficher l'image %d

en: Zoom to selection
fr: Zoomer sur la sélection

en: Only keep points within selection
fr: Ne conservez que les points de la sélection

en: Exclude selected points
fr: Exclut les points sélectionnés

en: You don't have permission to write in this directory: %s
fr: Vous n'avez pas la permission d'écrire dans ce dossier : %s

en: You don't have permission to execute this file: %s
fr: Vous n'avez pas la permission d'exécuter ce fichier : %s

en: You don't have permission to read this file: %s
fr: Vous n'avez pas la permission de lire ce fichier : %s

en: Cannot refresh script list
fr: Impossible d'actualiser la liste des scripts

en: Inner radius value must be less than outer. Please change the value in Photometry tab.
fr: La valeur du rayon interne doit être inférieure à celle du rayon externe. Veuillez modifier cette valeur dans l'onglet Photométrie.

en: Setting quantization to 0 has only a sense with a GZIP compression and GZIP 2 often produces better compression of floating­point images.
fr: Régler la quantification à 0 n'a de sens qu'avec une compression GZIP et GZIP 2 produit souvent une meilleure compression des images à virgule flottante.

en: Wrong value
fr: Mauvaise valeur

en: Reset all preferences
fr: Réinitialiser toutes les préférences

en: Do you really want to reset all preferences to default value?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser toutes les préférences à leurs valeurs par défaut ?

en: Reset Preferences
fr: Réinitialiser les Préférences

en: Cannot create logfile [%s]
fr: Impossible de créer le fichier de logs [%s]

en: Log files (*.log)
fr: Fichiers log (*.log)

en: Are you sure you want to clear the log? There is no possible undo.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les logs ? Il n'y a pas de retour en arrière possible.

en: Clear the Log
fr: Effacer les Logs

en: Stars FWHM must have the same units.
fr: Les FWHM des étoiles doivent avoir les mêmes unités.

en: Stars properties must all be computed on the same layer
fr: Les propriétés des étoiles doivent toutes être calculées sur le même canal

en: Stars must all be modeled with the same profile type
fr: Les étoiles doivent toutes être modélisées avec le même type de profil

en: Average Gaussian PSF
    
    N:	%d stars (%d saturated and excluded)
    B:	%.6f
    A:	%.6f
    FWHMx:	%.2f%s
    FWHMy:	%.2f%s
    r:	%.3f
    Angle:	%.2f deg
    rmse:	%.3e
fr: Moyenne du PSF Gaussien
    
    N :	%d étoiles (%d saturées et exclues)
    B :	%.6f
    A :	%.6f
    FWHMx :	%.2f%s
    FWHMy :	%.2f%s
    r :	%.3f
    Angle :	%.2f deg
    rmse :	%.3e

en: Average Moffat PSF
    
    N:	%d stars (%d saturated and excluded)
    B:	%.6f
    A:	%.6f
    Beta:	%.2f
    FWHMx:	%.2f%s
    FWHMy:	%.2f%s
    r:	%.3f
    Angle:	%.2f deg
    rmse:	%.3e
fr: Moyenne du PSF Moffat
    
    N :	%d étoiles (%d saturées et exclues)
    B :	%.6f
    A :	%.6f
    Beta :	%.2f
    FWHMx :	%.2f%s
    FWHMy :	%.2f%s
    r :	%.3f
    Angle :	%.2f deg
    rmse :	%.3e

en: Average Star Data
fr: Moyenne des données stellaires

en: %d star | %d stars
fr[0]: %d étoile
fr[1]: %d étoiles

en: Star %d of %d
fr: Étoile %d sur %d

en: Star list file (*.lst)
fr: Fichiers liste d'étoiles (*.lst)

en: Error: error writing the CSV.
fr: Erreur : erreur d'écriture du CSV.

en: PSF and quick photometry results
fr: Résultats de PSF et photométrie rapide

en: Nothing to export
fr: Rien à exporter

en: There are no stars in the list.
fr: Il n'a pas d'étoiles dans cette liste.

en: Preview %d
fr: Aperçu %d

en: Load
    sequences
fr: Chargez
    séquence

en: Unsaved star recomposition result
fr: Résultat non sauvegardé de la recomposition de l'étoile

en: Star recomposition
fr: Recomposition des étoiles

en: Show advanced stretch options.
fr: Afficher les options avancées d'étirement.

en: This dropper allows you to set the background stretch symmetry point  based on the average value of the current selection. This helps in picking out faint detail above the dark background.
fr: Cette pipette vous permet de définir le point de symétrie de l'étirement du fond du ciel sur la base de la valeur moyenne de la sélection actuelle. Cela permet de faire ressortir de faibles détails sur un arrière-plan sombre.

en: Eyedropper disabled with unapplied BP shift
fr: Pipette désactivée en cas de décalage BP non appliqué

en: Error: image could not be loaded
fr: Erreur : l'image n'a pas pu être chargée

en: Image loading failed
fr: Le chargement de l'image a échoué

en: Error: images do not match
fr: Erreur : les images ne correspondent pas

en: Image width, height, bit depth and number of channels must match
fr: La largeur, la hauteur, la profondeur et le nombre de canaux de l'image doivent correspondre

en: There is no starless image loaded
fr: Il n'y a pas d'image sans étoile chargée

en: Load an image using the left-hand file chooser before attempting to set SP using the eyedropper
fr: Chargez une image à l'aide du sélecteur de fichiers de gauche avant d'essayer de définir le point de symétrie à l'aide de la pipette

en: Load an image using the right-hand file chooser before attempting to set SP using the eyedropper
fr: Chargez une image à l'aide du sélecteur de fichiers de droite avant d'essayer de définir le point de symétrie à l'aide de la pipette

en: Show only simple stretch options. Note that any parameters that have been set while in advanced mode will remain set.
fr: Afficher uniquement les options d'étirement simples. Notez que tous les paramètres qui ont été définis en mode avancé resteront définis.

en: FITS Files (*.fit, *.fits, *.fts)
fr: Fichiers FITS (*.fit, *.fits, *.fts)

note: GRAPHICS FILES BMP FILES
en: BMP Files (*.bmp)
fr: Fichiers BMP (*.bmp)

en: JPEG Files (*.jpg, *.jpeg)
fr: Fichiers JPEG (*.jpg, *.jpeg)

en: PNG Files (*.png)
fr: Fichiers PNG (*.png)

en: TIFF Files (*.tif, *.tiff)
fr: Fichiers TIFF (*.tif, *.tiff)

en: Supported Image Files
fr: Fichiers image pris en charge

en: Saving BMP
fr: Enregistrer BMP

en: Saving PNG
fr: Enregistrer PNG

en: Saving Netpbm
fr: Enregistrer Netpbm

en: Saving JPG
fr: Enregistrer JPG

en: Saving TIFF
fr: Enregistrer TIFF

en: Saving FITS
fr: Enregistrer FITS

en: File saving failed. Check the logs for more info.
fr: L'enregistrement du fichier a échoué. Vérifier les log.

en: Viewer mode is not linear
fr: Le mode d'affichage n'est pas linéaire

en: You are saving an image that is displayed in a non linear mode. What you see is not what you will get. Switch the viewer mode to linear to save what you see.
fr: Vous enregistrez une image qui est affichée en mode non linéaire. Ce que vous voyez n'est pas ce que vous obtiendrez. Basculez le mode de visualisation sur linéaire pour enregistrer ce que vous voyez.

en: Save Anyway
fr: Enregistrer quand même

en: Snapshot <b>%s</b> was saved into the working directory.
fr: La capture <b>%s</b> a été enregistrée dans le répertoire de travail.

en: Snapshot was saved into the clipboard.
fr: La capture a été enregistrée dans le presse-papier.

en: Cannot take snapshot: %s
fr: Impossible de prendre un instantané : %s

en: You are about to use scripts. Running automatic scripts is something that is easy and generally it provides a nice image. However you have to keep in mind that scripts are not magic; automatic choices are made where human decision would probably be better. Also, every commands used in a script are available on the interface with a better parameter control.
fr: Vous êtes sur le point d'utiliser des scripts. L'exécution de scripts automatiques est quelque chose de facile et, généralement, cela fournit une belle image. Cependant, vous devez garder à l'esprit que les scripts ne sont pas magiques ; des choix automatiques sont faits là où une décision humaine serait probablement meilleure. De plus, toutes les commandes utilisées dans un script sont disponibles sur l'interface graphique avec un meilleur contrôle des paramètres.

en: Please read me before using scripts
fr: Veuillez me lire avant d'utiliser des scripts

en: Run Script
fr: Exécuter le Script

en: Searching scripts in: "%s"...
fr: Recherche de scripts dans : "%s" ...

en: Loading script: %s
fr: Chargement du script %s

en: Cannot refresh the scripts if the list is empty.
fr: Impossible d'actualiser les scripts si la liste est vide.

en: B&W channel
fr: N&B

en: Green channel
fr: Vert

en: Blue channel
fr: Bleu

en: No sequence loaded
fr: Aucune séquence chargée

en: Selected all images from sequence
fr: Sélectionner toutes les images de la séquence

en: Unselected all images from sequence
fr: Désélectionner toutes les images de la séquence

en: #Stars
fr: #Étoiles

en: %s image %d in sequence %s
fr: %s image %d dans la séquence %s

en: Excluding
fr: Exclure

en: Including
fr: Inclure

en: Image %d has been unselected from sequence
fr: L'image %d a été exclue de la séquence

en: Image %d has been selected from sequence
fr: L'image %d a été inclue dans la séquence

en: Exclude all images?
fr: Exclure toutes les images ?

en: This erases previous image selection and there's no possible undo.
fr: Cela supprime la sélection précédente et il n'y a pas de retour possible.

en: Exclude All
fr: Tout Exclure

en: Include all images?
fr: Inclure toutes les images ?

en: Include All
fr: Tout Inclure

en: sequence | sequences
fr[0]: séquence
fr[1]: séquences

en: An image (or sequence) is already loaded
fr: Une image (ou séquence) est déja chargée

en: Are you sure you want to close everything and open the new image?
fr: Voulez-vous vraiment tout fermer et ouvrir la nouvelle image ?

en: Unable to load CSS style sheet file: %s. Please reinstall Siril
fr: Impossible de charger le fichier de la feuille de style CSS : %s. Veuillez réinstaller Siril

en: Welcome to the newest version of Siril. Please take a moment to read some tips about this release
fr: Bienvenue dans la nouvelle version de Siril. Veuillez prendre un moment pour lire les astuces sur cette version

en: The RGB tab is now ready for processing. You can select and work on this tab which is open by default if the image is RGB.
fr: L'onglet RVB est maintenant prêt à être utilisé pour le traitement. Vous pouvez sélectionner et travailler sur cet onglet qui est ouvert par défaut si l'image est RVB.

en: Pre-processing steps are grouped together in the right panel. You can reach each step with the F1...F7 keys
fr: Les étapes de prétraitement sont regroupées dans le panneau de droite. Vous pouvez accéder à chaque étape avec les touches F1 ... F7

en: This button will hide the right panel. You can also try the full screen mode (Control - F)
fr: Appuyez sur ce bouton pour masquer le panneau de droite. Vous pouvez également essayer le mode plein écran (Control-F)

en: Press F10 or click on this button to open the menu. Here you can find the shortcut list and the preferences dialog where many of the options are available
fr: Appuyez sur F10 ou cliquez sur ce bouton pour ouvrir le menu. Vous pouvez trouver ici la liste des raccourcis et les boîtes de dialogue des préférences où de nombreuses options sont disponibles

en: You can get more scripts by clicking on the "Get scripts" item in the menu
fr: Vous pouvez obtenir plus de scripts en cliquant sur "Obtenir les scripts" dans le menu

en: A brand new documentation set is also available via the menu "Siril Manual"
fr: Une nouvelle documentation est également disponible via le menu "Documentation"

en: You can change your working directory by hitting this button. The working directory is shown right below the title at the center of the headerbar
fr: Vous pouvez changer votre répertoire de travail en cliquant sur ce bouton. Le répertoire de travail est affiché juste au dessus du titre situé au centre de la barre d'en-tête

en: You can open a single image or FITS/SER sequence
fr: Vous pouvez ouvrir une image ou une séquence FITS/SER

en: Here is a list of the most recent FITS files you’ve opened
fr: Voici la liste des fichiers FITS les plus récents que vous avez ouverts

en: Processing algorithms are all in this single menu
fr: Les algorithmes de traitement sont tous dans ce menu unique

en: Use this button to undo an operation
fr: Utilisez ce bouton pour annuler une opération

en: Use this button to redo an operation
fr: Utilisez ce bouton pour rétablir une opération

en: Siril works in 32-bit per channel precision by default. You can change it in Preferences and you can change the currently loaded image precision with this selector
fr: Siril fonctionne par défaut avec une précision de 32 bits flottant par canal. Vous pouvez la modifier dans les préférences et vous pouvez également modifier la précision de l'image actuellement chargée avec ce sélecteur

en: Save your work as many times as needed by choosing a new name ...
fr: Enregistrez votre travail autant de fois que nécessaire en choisissant un nouveau nom ...

en: ... or save the current FITS image with the same name
fr: ... ou enregistrez l'image FITS actuelle sous le même nom

en: Take a snapshot of your image at any time, with false color, in negative view or with annotation
fr: Prenez un instantané de votre image à tout moment, avec les fausses couleurs, en vue négative ou avec annotation

en: As usual you can enter Siril commands. To have an overview of all commands, type "help"
fr: Comme d'habitude, vous pouvez entrer les commandes Siril. Pour avoir un aperçu de toutes les commandes, tapez "help"

en: Basic viewing operations are available in the main toolbar. Zooming is available with Ctrl-Scroll up and down
fr: Les opérations de visualisation de base sont disponibles dans la barre d'outils principale. Le zoom est disponible avec la combinaison Ctrl-Molette de la souris

en: To pan your image you can use Ctrl-Click (and drag)
fr: Pour naviguer dans votre image, vous pouvez utiliser Ctrl-clic (et faire glisser)

en: Enjoy using the new Siril
fr: Maintenant, savourez l'utilisation du nouveau Siril

en: Error: sequence is SER or FITSEQ
fr: Erreur : la séquence est SER ou FITSEQ

en: Only FITS format is supported for sequence CFA splitting
fr: Seul le format FITS est supporté pour le découpage CFA des séquences

en: median
fr: médiane

en: Image %d/%d from the sequence %s
fr: Image %d/%d de la séquence %s

en: unknown image
fr: image inconnue

en: Size of selection in pixel: (%d,%d)
fr: Taille de la sélection en pixel : (%d, %d)

en: No selection
fr: Aucune sélection

en: Load an image first, aborted.
fr: Veuillez d'abord charger l'image.

en: This star has already been picked !
fr: Cette étoile a déjà été choisie !

en: Peaker
fr: Pointage

en: Valid StarNet v1 mono and RGB executables found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
fr: Exécutables StarNet v1 mono et RVB valides trouvés dans le répertoire d'installation StarNet configuré.
    StarNet peut traiter les images mono et RVB.

en: No valid StarNet executable found in the configured StarNet installation directory.
    Check your StarNet installation and Siril configuration.
fr: Aucun exécutable StarNet valide n'a été trouvé dans le répertoire d'installation StarNet configuré.
    Vérifiez votre installation de StarNet et la configuration de Siril.

en: Valid StarNet v2-Torch executable found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
fr: Exécutable StarNet v2-Torch valide trouvé dans le répertoire d'installation configuré de StarNet.
    StarNet peut traiter des images mono et RVB.

en: Valid StarNet v2 executable found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
fr: Exécutable StarNet v2 valide trouvé dans le répertoire d'installation configuré de StarNet.
    StarNet peut traiter les images mono et RVB.

en: Only the StarNet v1 mono executable was found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono images only.
fr: Seul l'exécutable mono de StarNet v1 a été trouvé dans le répertoire d'installation configuré de StarNet.
    StarNet ne peut traiter que les images mono.

en: Only the StarNet v1 RGB executable was found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process RGB images only.
fr: Seul l'exécutable StarNet v1 RVB a été trouvé dans le répertoire d'installation configuré de StarNet.
    StarNet ne peut traiter que les images RVB.

en: Not in single image mode
fr: Pas en mode image unique

en: Unable to apply StarNet to a single image as no single image is loaded. Did you mean to apply to sequence?
fr: Impossible d'appliquer StarNet à une image unique car aucune image unique n'est chargée. Voulez-vous dire appliquer à une séquence ?

en: Unable to apply StarNet to a sequence as no sequence is loaded. Did you mean to uncheck the apply to sequence option?
fr: Impossible d'appliquer StarNet à une séquence car aucune séquence n'est chargée. Voulez-vous décocher l'option appliquer à la séquence ?

en: Mem: %s
fr: Mem : %s

en: Mem: N/A
fr: Mem : N/A

en: Disk Space: %s
fr: Disque : %s

en: Disk Space: N/A
fr: Disque : N/A

en: Could not open local NOMAD catalogue
fr: Impossible d'ouvrir le catalogue NOMAD local

en: Failed to read the local NOMAD catalogue
fr: Échec de la lecture du catalogue local NOMAD

en: Error: number of trixels reported by file is out of limits.
fr: Erreur : le nombre de trixels rapportés par le fichier est hors limites.

en: Can't open temporary file %s for output. [%s]
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire %s pour la sortie. [%s]

en: Error writing output...
fr: Erreur d'écriture de la sortie...

en: BMP images,
fr: Images BMP,

en: PIC images (IRIS),
fr: Images PIC (IRIS),

en: PGM and PPM binary images
fr: Images binaires PGM et PPM

en: RAW images
fr: Images RAW

en: FITS-CFA images
fr: Images FITS-CFA

en: SER sequences
fr: Séquences SER

en: TIFF images
fr: Images TIFF

en: JPG images
fr: Images JPG

en: PNG images
fr: Images PNG

en: HEIF images
fr: Images HEIF

en: Supported file types: %s
fr: Type de fichiers supportés : %s

en: Requested converting a sequence file to single FITS image, should not happen
fr: La présente requête : convertir une séquence en un seul fichier FITS ne devrait pas arriver

note: when the ifdefs are not compiled, default happens!
en: Error opening %s: file type not supported.
fr: Erreur à l'ouverture de %s : type de fichier non supporté.

en: disabling incompatible multiple output option in conversion
fr: désactivation de l'option de sortie multiple incompatible lors de la conversion

en: Converting files
fr: Conversion des fichiers

en: Failed to queue image conversion task, aborting
fr: Échec de la mise en file d'attente de la tâche de conversion, abandon

en: Conversion ended with error, %d/%d input files converted
fr: La conversion s'est terminée avec une erreur, %d/%d fichiers convertis

en: Conversion succeeded, %d file(s) created for %d input file(s) (%d image(s) converted, %d failed)
fr: La conversion a réussi, %d fichier(s) créé(s) pour %d fichier(s) d'entrée (%d image(s) convertie(s), %d échec)

en: Conversion aborted, %d file(s) created for %d input file(s) (%d image(s) converted, %d failed)
fr: Conversion abandonnée, %d fichier(s) créé(s) pour %d fichier(s) d'entrée (%d image(s) convertie(s), %d échec)

en: Conversion ended with error, %d output files created
fr: La conversion s'est terminée par une erreur, %d fichiers de sortie créés

en: Conversion succeeded, %d file(s) created for %d input file(s)
fr: Conversion réussie, %d fichier(s) créé(s) pour %d fichier(s) d'entrée

en: Conversion aborted, %d file(s) created for %d input file(s)
fr: Conversion interrompue, %d fichier(s) créé(s) pour %d fichier(s) d'entrée

en: Ignoring an image file '%s' in the inputs as multiple outputs is enabled
fr: L'image en entrée '%s' est ignorée car la sortie multiple est activée

en: Skipping input file %s (failed to be opened)
fr: Ignorer le fichier d'entrée %s (échec de l'ouverture)

en: File %s was not recognised as readable by Siril, skipping
fr: Le fichier %s n'a pas été reconnu comme lisible par Siril, fichier ignoré

en: Converting 32 bits images (from %s) to 16 bits is not supported, ignoring file.
fr: La conversion d'images 32 bits (de %s) en 16 bits n'est pas prise en charge, fichier ignoré.

en: Creating the SER file `%s' failed, aborting.
fr: La création du fichier SER `%s' a échoué, abandon.

en: Creating the FITS sequence file `%s' failed, aborting.
fr: Échec de la création du fichier de séquence FITS `%s', abandon.

en: Reading %s
fr: Lecture de %s

en: Error while opening film %s, aborting.
fr: Erreur pendant l'ouverture du film %s, abandon.

en: Error while opening ser file %s, aborting.
fr: Erreur pendant l'ouverture du fichier ser %s, abandon.

en: Error while opening ser file %s, ignoring file.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier ser %s, ignorant le fichier.

en: output sequence type unknown, aborting
fr: type de séquence de sortie inconnu, abandon

en: Error while converting to SER (no space left?)
fr: Erreur pendant la conversion en fichier SER (plus d'espace disponible ?)

en: Error while converting to FITSEQ (no space left?)
fr: Erreur pendant la conversion en fichier séquence FITS (plus d'espace disponible ?)

en: Error while converting to FITS
fr: Erreur lors de la conversion en FITS

en: No space left!
fr: Il n'y a plus d'espace disponible !

en: Error while converting, unknown output
fr: Erreur lors de la conversion, sortie inconnue

en: FILM ERROR: incompatible format
fr: FILM ERREUR : format incompatible

en: Several images were found in the FITS file but they have different number of layers, which is not allowed.
fr: Plusieurs images ont été trouvées dans le fichier FITS mais elles ont un nombre différent de canal, ce qui n'est pas autorisé.

en: Several images were found in the FITS file but they have different parameters, which is not allowed.
fr: Plusieurs images ont été trouvées dans le fichier FITS mais elles ont des paramètres différents, ce qui n'est pas autorisé.

en: Several images were found in the FITS file but they have different parameters.
fr: Plusieurs images ont été trouvées dans le fichier FITS mais elles ont des paramètres différents.

en: Cannot open FITS file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier FITS %s

en: Cannot open FITS file %s: doesn't seem to be a FITS sequence
fr: Impossible d'ouvrir le fichier FITS %s : ne semble pas être une séquence FITS

en: FITS images with 64 bits signed integer per pixel.channel are not supported.
fr: Les images FITS avec 64 bits entier signé par pixel.canal ne sont pas supportées.

en: Your version of cfitsio does not support multi-threading
fr: Votre version de cfitsio ne supporte pas le multi-threading

en: Unknown FITS data format in internal conversion
fr: Format FITS inconnu dans la conversion interne

en: Cannot save image in sequence not opened for writing
fr: Impossible d'enregistrer l'image dans la séquence non ouverte pour l'écriture

en: Removing failed FITS sequence file: %s
fr: Suppression du fichier de la séquence FITS ayant échoué : %s

en: You should enable the Developer Mode in order to create symbolic links instead of simply copying files.
fr: Vous devez activer le mode développeur afin de créer des liens symboliques au lieu de simplement copier des fichiers.

en: Symbolic link could not be made, copying the file. Error: %s
fr: Impossible de créer le lien symbolique, le fichier est copié. Erreur : %s

en: Error opening BMP.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier BMP.

en: readbmp: %ld header bytes read instead of 54
fr: readbmp : %ld octets d'en-tête lus au lieu de 54

en: readbmp: file reports negative, zero or excessive dimensions
fr: readbmp : le fichier rapporte des dimensions négatives, nulles ou excessives

en: readbmp: could not read all data: (%zu, %lu)
fr: readbmp : impossible de lire toutes les données : (%zu, %lu)

en: Sorry but Siril cannot open this kind of BMP. Try to convert it before.
fr: Impossible d'ouvrir ce genre de fichier BMP. Il doit être préalablement converti.

en: Reading BMP: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier BMP : %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Can't create BMP file.
fr: Impossible de créer un fichier BMP.

en: Saving BMP: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Fichier BMP enregistré : fichier %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Sorry but Siril cannot open this file.
fr: Désolé mais Siril ne peut pas ouvrir le fichier.

en: Wrong magic cookie in PNM file, ASCII types and b&w bitmaps are not supported.
fr: Mauvais nombre magique dans le fichier PNM. Les type ASCII et bitmap n&b ne sont pas supportés.

en: Error reading 8-bit PPM image data.
fr: Erreur durant la lecture des données de l'image PPM 8-bit.

en: Error reading 16-bit gray PPM image data.
fr: Erreur durant la lecture des données de l'image PPM grise 16-bit.

en: Error reading 16-bit color PPM image data.
fr: Erreur durant la lecture des données de l'image couleur PPM 16-bit.

en: Not handled max value for PNM: %d.
fr: Pas de valeur maximale gérée pour le fichier PNM : %d.

en: Reading NetPBM: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier NetPBM : %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Error opening file %s
fr: Erreur d'ouverture du fichier %s

en: Saving NetPBM: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Fichier NetPBM enregistré : fichier %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Wrong magic cookie in PIC file. This image is not supported.
fr: Mauvais nombre magique dans le fichier PIC. Cette image n'est pas supportée.

en: Sorry but Siril cannot open the PIC file: %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier PIC : %s.

en: Error: seek failure in file.
fr: Erreur : échec de la recherche dans le fichier.

en: Error: memory allocation failure.
fr: Erreur : échec de l'allocation de mémoire.

en: Error: Cannot read the data
fr: Erreur : Impossible de lire les données

en: Reading PIC: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier PIC : %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

note: removing left white spaces if exist
en: Date (of observation): %s
fr: Date (de l'observation) : %s

note: removing left white spaces if exist
en: Time (of observation): %s
fr: Heure (de l'observation) : %s

en: Alpha channel is ignored.
fr: Le canal alpha est ignoré.

en: An unexpected error was encountered while trying to read the file.
fr: Une erreur inattendue s'est produite en essayant de lire le fichier.

en: Unknown TIFF file.
fr: Fichier TIFF inconnu.

en: Could not open the TIFF file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier TIFF : %s

en: Siril cannot read this TIFF format.
fr: Impossible de lire le fichier TIFF.

en: TIFFTAG Orientation not handled.
fr: Orientation TIFFTAG non gérée.

en: Reading TIFF: %d-bit file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier TIFF : %d-bit %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Siril cannot create TIFF file.
fr: Impossible de créer le fichier TIFF.

en: TIFF file has unexpected number of channels (not 1 or 3).
fr: Le fichier TIFF a un nombre de canal inattendu (différent de 1 ou 3).

en: Saving TIFF: Cannot write TIFF file.
fr: Enregistrement du TIF : Impossible d'écrire le fichier.

en: Saving TIFF: %d-bit file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Fichier TIFF enregistré : %d-bit fichier %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Sorry but Siril cannot open the file: %s.
fr: Désolé mais Siril ne peut pas ouvrir le fichier : %s.

en: Reading JPG: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier JPG : %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Siril cannot create JPG file.
fr: Siril ne peut pas créer le fichier JPG.

en: Saving JPG: file %s, quality=%d%%, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Fichier JPG enregistré : fichier %s, qualité=%d%%, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Error opening the file %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier %s

en: Reading PNG: %d-bit file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier PNG : %d-bit %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Saving PNG: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Fichier PNG enregistré : fichier %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Siril cannot open this file in CFA mode: no RAW data available.
fr: Siril ne peut pas ouvrir ce fichier en mode CFA : pas de données RAW disponibles.

en: Decoding %s %s file (ISO=%g, Exposure=1/%0.1f sec)
fr: Décode %s %s file (ISO=%g, Exposition=1/%0.1f sec)

en: Decoding %s %s file (ISO=%g, Exposure=%0.1f sec)
fr: Décode %s %s file (ISO=%g, Exposition=%0.1f sec)

en: Filter pattern: %s
fr: Motif du Filtre : %s

en: Reading RAW: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier RAW : %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: primary
fr: primaire

en: Load HEIF image content
fr: Chargement du contenu de l'image HEIF

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Select image
fr: Sélectionner l'image

en: Input file contains no readable images.
fr: Le fichier ne contient aucune image lisible.

en: This is a sequence of %d images: loading the primary one.
fr: Il s'agit d'une séquence de %d images : chargement de l'image primaire.

en: Reading HEIF: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
fr: Lecture du fichier HEIF : %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels

en: Loaded FITS file has a BSCALE different than 1 (%f)
fr: Le fichier FITS chargé a un BSCALE différent de 1 (%f)

en: FITS error: %s
fr: Erreur dans le fichier FITS : %s

en: Normalizing input data to our float range [0, 1]
fr: Normalisation des données d'entrée dans notre plage de valeurs flottantes [0, 1]

en: Cannot move to first image in FITS file
fr: Impossible de passer à la première image du fichier FITS

en: Cannot get dimension of FITS file
fr: Impossible d'obtenir la dimension du fichier FITS

en: Cannot move to next image in FITS file
fr: Impossible de passer à l'image suivante dans le fichier FITS

en: FITS image format %d is not supported by Siril.
fr: Le format %d de l'image FITS n'est pas supportée par Siril.

en: Fitsio error reading data, file: %s.
fr: Erreur fitsio lors de la lecture des données, fichier : %s.

en: %s.[any_allowed_extension] not found.
fr: %s.[extension] non trouvé.

en: The file %s is not a FITS file or doesn't exists with FITS extensions.
fr: Le fichier %s n'est pas un fichier FITS valide.

en: Reading FITS: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels, %d bits
fr: Lecture FITS : fichier %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels, %dbits

en: FITS read partial: there is no layer %d in the image %s
fr: Lecture partielle du FITS : il n'y pas de canal %d dans l'image %s

en: Unsupported FITS image format (%ld axes).
fr: Format d'image FITS non supporté (%ld axes).

en: Loaded partial FITS file %s
fr: Chargement partiel du fichier FITS %s

en: FITSIO error getting image parameters.
fr: FITSIO erreur lors de la récupération des paramètres.

en: The FITS image contains more than 3 channels (%ld). Opening only the three first.
fr: L'image FITS contient plus de 3 canaux (%ld). Ouverture des 3 premiers seulement.

en: Unknown FITS compression method in internal conversion
fr: Méthode de compression FITS inconnue dans la conversion interne

en: Saving FITS: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels, %d bits
fr: Fichier FITS enregistré : fichier %s, %ld canal(aux), %ux%u pixels, %dbits

en: ERROR: trying to save a FITS image with an unsupported format (%d).
fr: ERREUR : Impossible d'enregistrer l'image FITS avec un format non supporté (%d).

en: Selecting the primary header failed, is the FITS file '%s' malformed?
fr: La sélection de l'en-tête principal a échoué, le fichier FITS '%s' est-il mal formé ?

en: frame | frames
fr[0]: image
fr[1]: images

en: (Monochrome Preview)
fr: (Aperçu monochrome)

en: Opening image failed
fr: Échec de l'ouverture de l'image

en: Stacking error: images with > 3 dimensions are not supported
fr: Erreur d'empilement : les images avec des dimensions > 3 ne sont pas supportées

en: Stacking error: input images have different sizes
fr: Erreur d'empilement : les images sont de tailles différentes

en: Stacking error: input images have different precision
fr: Erreur d'empilement : les images d'entrée ont une précision différente

en: Parameters for mp4 file creation were incorrect. Image dimension has to be a multiple of 2, fps and file name non nul, quality between 1 and 5.
fr: Les paramètres pour la création du fichier mp4 sont incorrectes. L'image doit avoir une dimension multiple de 2, un fps et un nom de fichier non nul ainsi qu'une qualité comprise entre 1 et 5.

en: Warning code:
fr: Code d'avertissement :

en: Error code:
fr: Code erreur :

en: going on
fr: en cours

en: aborting
fr: abandon

en: Header is empty
fr: L'entête est vide

en: Wrong reserved keyword:
fr: Mot clé réservé erroné :

en: Library not defined in preferences:
fr: Bibliothèque non définie dans les préférences :

en: Key not found:
fr: Clé non trouvée :

en: Wrong date:
fr: Mauvaise date :

en: Wrong coordinates:
fr: Mauvaises coordonnées :

en: Unsupported format:
fr: Format non supporté :

en: Wrongly formatted string:
fr: Chaîne de caractères mal formatée :

en: More than one match for:
fr: Plus d'une correspondance pour :

en: No match found for:
fr: Aucune correspondance trouvée pour :

en: Problem with path:
fr: Problème de chemin :

en: Could not create temp FITS for header update:
fr: Impossible de créer un FITS temporaire pour la mise à jour de l'en-tête :

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Using most recent matching file: %s
fr: Utilisation du fichier correspondant le plus récent : %s

en: This sequence file was created by a version of siril that is newer than this one, it may not be loaded as expected
fr: Ce fichier de séquence a été créé par une version de Siril plus récente que celle-ci, il peut ne pas être chargé comme prévu

en: The sequence file %s seems to be corrupted
fr: Le fichier de séquence %s semble être corrompu

en: %s: Copying registration data from non-demosaiced layer to green layer
fr: %s : Copie les données d'alignement du canal non dématricé au canal vert

en: Could not load sequence %s
fr: Impossible de charger la séquence %s

en: The sequence %s doesn't start at the frame number %d with the specified fixed size index (%d). Cannot load.
fr: La séquence %s ne commence pas au numéro d'image %d avec la taille de l'index spécifiée (%d). Impossible de charger la séquence.

en: Checking sequences in the directory: %s.
fr: Vérification des séquences dans le répertoire : %s.

en: Current working directory is not set, aborting.
fr: Le répertoire de travail n'est pas défini, abandon.

en: sequence %d, found: %d to %d
fr: séquence %d, trouvée : %d jusqu'à %d

en: No sequence found, verify working directory or change FITS extension in settings (current is %s)
fr: Aucune séquence trouvée, vérifiez le répertoire de travail ou modifiez l'extension FITS dans les paramètres (actuellement %s)

en: Cannot load SER sequence. Need at least 2 frames to be usable in Siril. Please convert the SER file into FITS file.
fr: Impossible de charger la séquence SER. Il faut au moins 2 images pour être utilisable dans Siril. Veuillez convertir le fichier SER en fichier FITS.

en: Deprecated sequence
fr: Séquence obsolète

en: Film sequences are now deprecated in Siril: some features are disabled and others may crash. We strongly encourage you to convert this sequence into a SER file. SER file format is a simple image sequence format, similar to uncompressed films.
fr: Les séquences de films sont désormais obsolètes dans Siril : certaines fonctionnalités sont désactivées et d'autres peuvent planter. Nous vous encourageons vivement à convertir cette séquence en un fichier SER. Le format de fichier SER est un format de séquence d'images simple, similaire aux films non compressés.

en: Convert to SER
fr: Convertir en SER

en: Sequence loaded: %s (%d->%d)
fr: Séquence chargée : %s (%d->%d)

en: Could not load image %d from sequence %s
fr: Impossible de charger l'image %d de la séquence %s

en: Could not load frame %d from SER sequence %s
fr: Impossible de charger l'image %d de la séquence SER %s

en: Could not load frame %d from FITS sequence %s
fr: Impossible de charger l'image %d de la séquence FITS %s

en: Could not load frame %d from AVI sequence %s
fr: Impossible de charger l'image %d de la séquence AVI %s

en: Could not load partial image %d from sequence %s
fr: Impossible de charger l'image partielle %d de la séquence %s

en: This operation is not supported on AVI sequences (seq_open_image)
fr: Cette opération n'est pas supportée pour les séquences AVI

en: This operation is not supported on internal sequences (seq_open_image)
fr: Cette opération n'est pas supportée pour les séquences internes

en: Closing sequence %s
fr: Fermeture de la séquence %s

en: This operation will use registration data of layer %d
fr: Cette opération utilisera les données d'alignement du canal %d

en: internal sequence
fr: séquence interne

en: Photometry analysis failed for image %d (%s)
fr: L'analyse photométrique a échoué pour l'image %d (%s)

en: No star found in the area image %d around %d,%d: error %s (use a larger area?)
fr: Aucune étoile trouvée dans la zone image %d autour de %d,%d : erreur %s (utiliser une zone plus grande ?)

en: No star found in the area image %d around %d,%d: error %s (use 'follow star' option?)
fr: Aucune étoile trouvée dans la zone de l'image %d autour de %d,%d : erreur %s (utiliser l'option 'suivre l'étoile' ?)

en: Star analysis does not give consistent results when exposure changes across the sequence.
fr: L'analyse des étoiles ne donne pas de résultat cohérent lorsque la durée d'exposition change au cours de la séquence.

en: Photometry for star at %.1f, %.1f in image %d
fr: Photométrie de l'étoile à %.1f, %.1f dans l'image %d

en: No registration data stored for this layer
fr: Aucune donnée d'alignement stockée pour ce canal

en: Some registration data was found for another layer.
    Do you want to save the psf data as registration data for this layer?
fr: Certaines données d'alignement ont été trouvées pour un autre canal.
    Voulez-vous enregistrer les données psf en tant que données d'alignement pour ce canal ?

en: The reference image has a null matrix and was not previously registered. Please select another one.
fr: L'image de référence a une matrice nulle et n'a pas été alignée précédemment. Veuillez en sélectionner une autre.

en: The current image has a null matrix and was not previously registered. Please load another one to select the star.
fr: L'image actuelle a une matrice nulle et n'a pas été alignée précédemment. Veuillez en charger une autre pour sélectionner l'étoile.

en: This area is outside of the reference image. Please select the reference image to select another star.
fr: Cette zone est en dehors de l'image de référence. Veuillez sélectionner l'image de référence pour sélectionner une autre étoile.

en: The sequence analysis of the PSF will use a sliding selection area centred on the previous found star; this disables parallel processing.
fr: L'analyse PSF de la séquence utilise une zone de sélection glissante centrée sur l'étoile trouvée précédemment ; ceci désactive la parallélisation.

en: The sequence analysis of the PSF will use registration data to move the selection area for each image; this is compatible with parallel processing.
fr: L'analyse de séquence de la fonction PSF utilise les données d'alignement pour déplacer la zone de sélection de chaque image ; ceci est compatible avec la parallélisation.

en: PSF on area
fr: PSF de la zone

en: Fixing the selection number in the .seq file (%d) to the actual value (%d) (not saved)
fr: Mettre à jour dans le fichier .seq le nombre d'image sélectionnées (%d) à la valeur actuelle (%d) (non enregistré)

en: Sequence drift could not be checked as sequence has no regdata on layer %d
fr: La dérive de la séquence n'a pas pu être vérifiée car la séquence n'a pas de regdata sur la couche %d

en: Warning: the sequence appears to have heavy drifted images (%d pixels for image %d), photometry will probably not be reliable. Check the sequence and exclude some images
fr: Attention : la séquence semble avoir de fortes dérives d'images (%d pixels pour l'image %d), la photométrie ne sera probablement pas fiable. Vérifiez la séquence et excluez certaines images

en: Registration data cleared for layer %d
fr: Données d'alignement effacées pour le canal %d

en: Registration (back-up) data cleared for layer %d
fr: Données d'alignement (sauvegarde) effacées pour le canal %d

en: Statistics data cleared for layer %d
fr: Données statistiques effacées pour le canal %d

en: Statistics data (back-up) cleared for layer %d
fr: Données statistiques (sauvegarde) effacées pour le canal %d

en: Using registration information from layer %d to export sequence
fr: Utilise les informations d'alignement du canal %d pour exporter la séquence

en: AVI file `%s' could not be created
fr: Le fichier AVI `%s' n'a pas pu être créé

en: MP4 output is not supported because siril was not compiled with ffmpeg support.
fr: L'exportation mp4 n'est pas supportée car siril n'a pas été compilé avec le support ffmpeg.

en: Film output needs to have a width that is a multiple of 32 and an even height, resizing selection.
fr: Le film doit avoir une largeur multiple de 32 et une hauteur paire, sélection redimensionnée.

en: image %d is excluded from export
fr: l'image %d est exclue de l'exportation

en: Processing image %s
fr: Traitement de l'image %s

en: Export: could not read frame, aborting
fr: Exportation : impossible de lire les images, abandon

en: Sequence export failed. Check the log.
fr: L'exportation de la séquence a échoué. Vérifier les log.

en: Sequence export failed
fr: Échec de l'exportation de la séquence

en: Sequence export succeeded.
fr: Séquence exportée avec succès.

en: Sequence export succeeded.
fr: Séquence exportée avec succès.

en: Registration data found
fr: Données d'alignement trouvées

en: Export has detected registration data with more than simple shifts.
    Normally, you should apply existing registration before exporting.
fr: L'empilement a détecté des données d'alignement avec plus qu'une simple translation.
    Normalement, vous devriez appliquer l'alignement existant avant l'exportation.

en: Export anyway
fr: Exporter quand même

en: Width or height cannot be null. Not resizing.
fr: La largeur ou la hauteur ne peuvent être nulle. Aucun redimensionnement.

en: Export cropped sequence?
fr: Exporter la séquence recadrée ?

en: An active selection was detected. The exported sequence will only contain data within the drawn selection. You can confirm the crop or cancel it. If you choose to click on cancel, the exported sequence will contain all data.
fr: Une sélection active a été détectée. La séquence exportée ne contiendra que les données contenues dans la sélection. Vous pouvez confirmer le recadrage ou l'annuler. Si vous choisissez de cliquer sur Annuler, la séquence exportée contiendra la totalité des données.

en: Confirm Crop
fr: Confirmer Recadrage

en: Cropping to selection
fr: Recadrer selon la sélection

en: Cannot add an image with different properties to an existing sequence.
fr: Impossible d'ajouter une image avec des propriétés différentes à une séquence existante.

en: Invalid image index requested for write, aborting file creation
fr: Index d'image non valide demandé pour l'écriture, abandon de la création du fichier.

en: writer: Saving image %d, %ld layer(s), %ux%u pixels, %d bits
fr: writer : Enregistrement de l'image %d, %ld canal(aux), %ux%u pixels, %d bits

en: Incomplete file creation: %d file(s) remained to be written
fr: Création de fichier incomplète : %d fichier(s) restant à écrire

en: Saved %d image in the sequence
     | Saved %d images in the sequence
fr[0]: Enregistre %d image dans la séquence
fr[1]: Enregistre %d images dans la séquence

en: Number of images allowed in the write queue: %d (zero or less is unlimited)
fr: Nombre d'images autorisées dans la file d'attente d'écriture : %d (zéro ou moins = illimité)

en: Warning: no timestamps stored in the SER sequence.
fr: Attention : aucun horodatage stocké dans la séquence SER.

en: Trying to fix broken SER file...
fr: Tentative de récupération du fichier SER corrompu...

en: SER file has been fixed...
fr: Le fichier SER a été réparé...

en: Writing a 32-bit image to SER files is not supported.
fr: L'écriture d'une image 32 bits dans des fichiers SER n'est pas prise en charge.

en: Warning: no timestamps stored in the SER file.
fr: Attention : aucun horodatage stocké dans la séquence SER.

en: Warning: timestamps in the SER file are all identical.
fr: Attention : les horodatages de la séquence SER sont tous identiques.

en: Timestamps in the SER file are correctly ordered.
fr: Les horodatages de la séquence SER sont correctement ordonnés.

en: Warning: timestamps in the SER file are not in the correct order.
fr: Attention : les horodatages de la séquence SER ne sont pas dans un ordre correcte.

note: closes, frees and zeroes
en: Removing failed SER file: %s
fr: Suppression du fichier SER en échec : %s

en: The SER sequence is being created with no image in it.
fr: La séquence SER est créée avec aucune image.

en: Created SER file %s
fr: Fichier SER créé : %s

en: Forcing SER frame as CFA instead of monochrome, because Bayer information from file has been overridden in preferences
fr: Forcer l'image SER comme CFA au lieu de monochrome, parce que les informations de Bayer du fichier ont été remplacées dans les préférences.

en: Forcing SER Bayer pattern to %s as configured in the preferences
fr: Forcer le motif de Bayer du SER à %s comme configuré dans les préférences

en: This type of Bayer pattern is not handled yet.
fr: Ce type de motif de Bayer n'est pas pris en charge.

en: For a demosaiced image, layer has to be R, G or B (0 to 2).
fr: Pour les images dématricées, le canal doit être R, V ou B (0 à 2).

en: Trying to add an image of different size in a SER
fr: Essaye d'ajouter une image de taille différente dans le fichier SER

en: Cannot open a sequence from here
fr: Impossible de charger la séquence

en: Opening %s failed.
fr: Échec de l'ouverture de %s.

en: Cannot open another file while the processing thread is still operating on the current one!
fr: Impossible d'ouvrir un autre fichier alors que le thread de traitement fonctionne toujours sur celui en cours !

en: Error opening file
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier

en: There was an error when opening this image. See the log for more information.
fr: Impossible d'ouvrir cette image. Vérifier les log.

en: Registering with %s transformation
fr: Alignement avec la transformation %s

en: seconds
fr: secondes

en: Noise: %0.3f
    
    Last image processing time: %s
fr: Bruit : %0.3f
    
    Temps de traitement de la dernière image : %s

en: Noise: %0.3f
fr: Bruit : %0.3f

en: Noise: N/A
fr: Bruit : N/A

en: %d images stacked
    
    %d %s of cumulative exposure
fr: %d images empilées
    
    %d %s d'exposition cumulée

en: Paused ...
fr: Pause...

en: COSMETIC CORRECTION: can only use masterdark in livestacking mode - disabling
fr: CORRECTION COSMETIQUE : on ne peut que utiliser le masterdark en mode livestacking - désactivé

en: COSMETIC CORRECTION: could not read the inputs - disabling
fr: CORRECTION COSMETIQUE : ne peut pas lire les entrées - désactivation

en: Stopping live stacking engine...
fr: Arrêt du livestacking...

en: File not supported for live stacking: %s
fr: Fichier non supporté pour le live stacking : %s

en: Could not open file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : %s

en: Starting live stacking
fr: Démarrage du live stacking

en: Unable to monitor CWD (%s): %s
fr: Impossible de contrôler le CWD (%s) : %s

en: NOT USING DARK: cannot open file '%s'
fr: DARK NON UTILISÉ : impossible d'ouvrir le fichier '%s'

en: Calibration with color images is not yet supported
fr: La calibration avec les images couleurs n'est pour l'instant pas supporté

en: Master dark %d x %d configured for live stacking (%s cosmetic correction)
fr: Master dak %d x %d configuré pour le livestacking (%s correction cosmétique)

en: with
fr: avec

en: without
fr: sans

en: NOT USING FLAT: cannot open file '%s'
fr: FLAT NON UTILISÉ : impossible d'ouvrir le fichier '%s'

en: Master flat %d x %d configured for live stacking
fr: Master flat %d x %d configuré pour le livestacking

en: Preprocessing is ready
fr: Pré-traitement prêt

en: Preprocessing not used
fr: Pré-traitement non utilisé

en: live stacking is already running, stop it first
fr: le livestacking est déjà en train de fonctionner, veuillez l’arrêter d’abord

en: Global star registration
fr: Alignement global sur les étoiles

en: preprocessing failed
fr: échec du prétraitement

en: Live stacking waiting for files
fr: Le live stacking attend des fichiers

en: Failed to open the first image
fr: Échec de l'ouverture de la première image

en: live stacking will debayer images
fr: le live stacking dématricera les images

en: live stacking will not debayer images
fr: le live stacking ne dématricera pas les images

en: Preprocessed image to %s
fr: Image prétraitée à %s

en: Failed to rename or make a symbolic link to the input file
fr: Échec du renommage ou de la création d'un lien symbolique vers le fichier d'entrée

en: Waiting for second image
fr: En attente de la deuxième image

en: Failed to read the sequence, aborting.
fr: Échec de la lecture de la séquence, abandon.

en: Dark image is not the same size, not using (%dx%d)
fr: L'image dark n'a pas la même taille et ne sera pas utilisée (%dx%d)

en: Flat image is not the same size, not using (%dx%d)
fr: L'image flat n'a pas la même taille et ne sera pas utilisée (%dx%d)

en: Reference image statistics not found
fr: Statistiques de l'image de référence non trouvées

en: Stacking failed for image %d
fr: L'empilement a échoué pour l'image %d

en: Could not save the stacking result %s, aborting
fr: Impossible de sauvegarder le résultat de l'empilement %s, abandon de l'opération.

en: Stacked image %d
fr: Image empilée %d

en: Time to process the last image for live stacking: %s
fr: Temps de traitement de la dernière image pour le live stacking : %s

en: Images with %ld channels are not supported
fr: Les images avec %ld canaux ne sont pas supportées

en: Absolute value of x.
fr: Valeur absolue de x.

en: Arc cosine of x.
fr: Arc cosinus de x.

en: Hyperbolic arc cosine of x.
fr: Arc cosinus hyperbolique de x.

en: Arc sine of x.
fr: Arc sinus de x.

en: Hyperbolic arc sine of x.
fr: Arc sinus hyperbolique de x.

en: Arc tangent of x.
fr: Arc tangente de x.

en: Arc tangent of y/x.
fr: Arc tangente de y/x.

en: Hyperbolic arc tangent of x.
fr: Arc tangente hyperbolique de x.

en: Round x upwards to the nearest integer.
fr: Arrondi x à l'entier supérieur.

en: Cosine of x.
fr: Cosinus de x.

en: Hyperbolic cosine of x.
fr: Cosinus hyperbolique de x.

en: The constant e=2.718282...
fr: La constante e=2,718282...

en: Exponential function.
fr: Fonction exponentielle.

en: Factorial function.
fr: Fonction factorielle.

en: Conditional function (or inline if function).
    
    Returns <i>expr_true</i> if <i>cond</i> evaluates to nonzero.
    Returns <i>expr_false</i> if <i>cond</i> evaluates to zero.
fr: Fonction conditionnelle (ou fonction if en ligne).
    
    Retourne <i>expr_true</i> si <i>cond</i> a une valeur non nulle.
    Retourne <i>expr_false</i> si <i>cond</i> a une valeur nulle.

en: Highest integer less than or equal to x.
fr: Plus grand entier inférieur ou égal à x.

en: Natural logarithm of x.
fr: Logarithme népérien de x.

en: Base-10 logarithm of x.
fr: Logarithme en base 10 de x.

en: Base-2 logarithm of x.
fr: Logarithme en base 2 de x.

en: Maximum function.
fr: Fonction maximum.

en: Minimum function.
fr: Fonction minimum.

en: Midtones Transfer Function (MTF) of x for a midtones balance parameter m in the [0, 1] range.
fr: Fonction de transfert des demi-tons (MTF) de x pour un paramètre d'équilibre des demi-tons m dans la plage [0, 1].

en: Combinations function.
fr: Fonction de combinaisons.

en: Permutations function.
fr: Fonction de permutation.

en: The constant π=3.141592...
fr: La constante π=3.141592...

en: Exponentiation function.
fr: Fonction d'exponentiation.

en: Sign of x:
    
    	 +1 if x &gt; 0
    	 −1 if x &lt; 0
    	  0 if x = 0.
fr: Signe de x :
    
    	 +1 if x &gt; 0
    	 −1 if x &lt; 0
    	  0 if x = 0.

en: Sine of x.
fr: Sinus de x.

en: Hyperbolic sine of x.
fr: Sinus hyperbolique de x.

en: Square root of x.
fr: Racine carrée de x.

en: Tangent of x.
fr: Tangente de x.

en: Hyperbolic tangent of x.
fr: Tangente hyperbolique de x.

en: Truncated integer part of x.
fr: Partie entière tronquée de x.

en: Average absolute deviation of the image.
fr: Déviation moyenne absolue de l'image.

en: Biweight midvariance of the image.
fr: Moyenne pondérée de l'image.

en: Height in pixels of the specified image.
fr: Hauteur en pixels de l'image spécifiée.

en: Median absolute deviation of the image.
fr: Écart absolu médian de l'image.

en: Pixel maximum of the image.
fr: Maximum d'un pixel de l'image.

en: Mean of the image.
fr: Moyenne de l'image.

en: Median of the image.
fr: Médiane de l'image.

en: Pixel minimum of the image.
fr: Minimum d'un pixel de l'image.

en: Estimation of Gaussian noise in the image.
fr: Estimation du bruit Gaussien dans l'image.

en: Standard deviation of the image.
fr: Déviation standard de l'image.

en: Width in pixels of the specified image.
fr: Largeur en pixel d'une image spécifiée.

en: Pixel Inversion operator.
fr: Opérateur d'inversion des pixels.

en: Unary Minus operator (sign change).
fr: Opérateur unaire Moins (changement de signe).

en: Unary Plus operator.
fr: Opérateur unaire Plus.

en: Logical NOT operator.
fr: Opérateur logique NOT.

en: Exponentiation operator.
fr: Opérateur d'exponentielle.

en: Multiplication operator.
fr: Opérateur de multiplication.

en: Division operator.
fr: Opérateur de division.

en: Modulus operator.
fr: Opérateur modulo.

en: Addition operator.
fr: Opérateur addition.

en: Subtraction operator.
fr: Opérateur de soustraction.

en: Less Than relational operator.
fr: Opérateur relationnel Plus Petit.

en: Less Than Or Equal relational operator.
fr: Opérateur relationnel inférieur ou égal.

en: Greater Than relational operator.
fr: Opérateur relationnel Plus Grand.

en: Greater Than Or Equal relational operator.
fr: Opérateur relationnel plus grand que ou égal.

en: Equal To relational operator.
fr: Opérateur relationnel Égal À.

en: Not Equal To relational operator.
fr: Opérateur relationnel N'est Pas Égal À.

en: Logical AND operator.
fr: Opérateur logique AND.

en: Logical OR operator.
fr: Opérateur logique OR.

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: %d x %d pixels (%d channel) | %d x %d pixels (%d channels)
fr[0]: %d x %d pixels (%d canal)
fr[1]: %d x %d pixels (%d canaux)

en: Pixel Math result
fr: Résultat du Pixel Math

en: Error in pixel math expression '%s' at character %d
fr: Erreur dans l'expression mathématique du pixel '%s' au caractère %d

en: A maximum of %d images can be used in a single expression.
fr: Un maximum de %d images peut être utilisé dans une seule expression.

en: Incompatible parameters
fr: Paramètres incompatibles

en: 3 channel images are incompatible with the "Use single RGB/K expression" unchecked.
fr: Les images à 3 canaux sont incompatibles avec l'option "Utiliser une seule expression RVB/K" non cochée.

en: No images loaded
fr: Aucune image chargée

en: You must load images first.
fr: Vous devez charger une image en premier.

en: Parameter error
fr: Erreur de paramètres

en: Parameter symbols could not be parsed.
fr: Les symboles de paramètres n'ont pas pu être analysés.

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Image must have same dimension
fr: Les images doivent avoir les mêmes dimensions

en: Cannot load new image
fr: Impossible de charger une nouvelle image

en: You've reached the maximum of loaded image file.
fr: Vous avez atteint le maximum d'image chargée.

en: Make sure you load the first image
fr: Assurez-vous de charger la première image

en: Make sure you load the first selected image
fr: Assurez-vous de charger la première image sélectionnée

en: Make sure you load an image which is included
fr: Assurez-vous de charger une image qui est incluse

en: Draw a selection around the star
fr: Dessinez une sélection autour de l'étoile

en: No star found, make another selection
fr: Aucune étoile trouvée, faites une autre sélection

en: Star analysis failed
fr: L'analyse des étoiles à échouée

en: The star was not found in the reference image. Change the selection or the reference image
fr: L'étoile n'a pas été trouvée dans l'image de référence. Changer la sélection ou l'image de référence

en: The current image has a null matrix and was not previously registered. Please load another one to select the stars.
fr: L'image actuelle a une matrice nulle et n'a pas été alignée précédemment. Veuillez en charger une autre pour sélectionner les étoiles.

en: PSF on area for 2 or 3 stars
fr: PSF de la zone pour 2 ou 3 étoiles

en: %s: not enough memory to do this operation (%s required per thread, %s considered available)
fr: %s : mémoire insuffisante pour effectuer cette opération (%s requis par image, %s considéré comme disponible)

en: Creating the aligned image sequence
fr: Création de la séquence d'images alignées

en: Saving the transformation matrices
fr: Sauvegarde des matrices de transformation

en: Processing star #%d
fr: Traitement de l'étoile #%d

en: Less than two stars were found in the reference image, try setting another as reference?
fr: Moins de deux étoiles ont été trouvées dans l'image de référence, essayez de définir une autre image comme référence ?

en: No star was found in the reference image, try setting another as reference?
fr: Aucune étoile n'a été trouvée dans l'image de référence, essayez d'en définir une autre comme référence ?

en: Saving the transformation matrices
fr: Sauvegarde des matrices de transformation

en: Cannot perform star matching: Image %d skipped
fr: Impossible d'effectuer la correspondance des étoiles : Image %d ignorée

note: for display purposes
en: Trial #%d: After sequence analysis, we are choosing image %d as new reference for registration
fr: Essai #%d : Après l'analyse de la séquence, nous choisissons l'image %d comme nouvelle référence pour l'alugnement.

en: Registration finished.
fr: Alignement fini.

en: Total: %d failed, %d registered.
fr: Total : %d en échec, %d alignées.

en: Applying existing registration from layer #%d to transform the images
fr: Application de l'alignement existant du canal #%d pour transformer les images

en: No registration data exists for this layer
fr: Aucune donnée d'alignement stockée pour ce canal

en: Framing: Shift from reference origin: %d, %d
fr: Cadrage : Décalage de l'origine de référence : %d, %d

en: Applying transformation on a sequence opened as CFA is a bad idea.
fr: Appliquer une transformation sur une séquence ouverte comme CFA est une mauvaise idée.

en: Frame %d:
fr: Image %d :

en: Applying registration completed.
fr: L'alignement est terminé.

en: %d image processed.
     | %d images processed.
fr[0]: %d image traitée
fr[1]: %d images traitées

en: Total: %d failed, %d exported.
fr: Total : %d en échec, %d exportées.

en: Transformation aborted.
fr: Transformation interrompue.

en: Apply registration
fr: Appliquer l'alignement

en: The reference image has a null matrix and was not previously aligned, choose another one, aborting
fr: L'image de référence a une matrice nulle et n'a pas été alignée précédemment, choisissez-en une autre, abandon

en: Applying registration computed with higher degree of freedom (%d) than shift is not allowed when interpolation is set to none, aborting
fr: L'application d'un alignement calculé avec un degré de liberté (%d) supérieur à celui de la transkation n'est pas autorisée lorsque l'interpolation est définie comme étant nulle, ce qui entraîne l'abandon de l'opération.

en: Applying registration with changes in output image sizeis not allowed when interpolation is set to none , aborting
fr: L'application de l'alignement avec des modifications de la taille de l'image de sortie n'est pas autorisée lorsque l'interpolation est réglée sur aucun, ce qui entraîne l'abandon de l'opération.

en: Applying registration on images with different sizes when interpolation is set to none is not allowed, aborting
fr: L'application de l'alignement sur des images de tailles différentes lorsque l'interpolation est définie comme nulle n'est pas autorisée, abandon.

en: Existing registration data is a set of identity matrices, no transformation would be applied, aborting
fr: Les données d'alignement existantes étant un ensemble de matrices identité, aucune transformation ne serait appliquée, ce qui entraîne l'abandon de l'opération.

en: Existing registration data is a set of null matrices, no transformation would be applied, aborting
fr: Les données d'alignement existantes sont un ensemble de matrices nulles, aucune transformation ne serait appliquée, ce qui entraîne l'abandon de l'opération.

en: Some images were not registered, excluding them
fr: Certaines images n'ont pas été alignées, ce qui les exclut

en: Framing method "cog" requires all images to be of same size, aborting
fr: La méthode de cadrage "cog" exige que toutes les images soient de la même taille, ce qui entraîne l'abandon de l'opération.

en: Unknown framing method, aborting
fr: Méthode de cadrage inconnue, abandon

en: The output sequence is too small compared to reference image (too much rotation or little overlap?)
fr: La séquence de sortie est trop petite par rapport à l'image de référence (trop de rotation ou peu de chevauchement ?).

en: You should change framing method, aborting
fr: Vous devriez changer de méthode de cadrage, abandon

en: There is no timestamp stored in the file
fr: Il n'y a pas d'horodatage stocké dans le fichier

en: Siril cannot perform the registration without date information in the file.
fr: Siril ne peut pas effectuer l'alignement sans information de date dans le fichier.

en: Unable to convert DATE-OBS to a valid date
fr: Impossible de convertir DATE-OBS en une date valide

en: Siril cannot convert the DATE-OBS keyword into a valid date needed in the alignment.
fr: Siril ne peut pas convertir le mot clé DATE-OBS en une date valide requise par l'alignement.

en: Dates of the two images are identical
fr: Les dates de deux images sont identiques

en: Siril cannot compute the velocity needed for the alignment.
fr: Siril ne peut pas calculer la vitesse nécessaire pour l'alignement.

en: Moving object registration
fr: Alignement des objets en mouvement

en: shift-only (2 degrees)
fr: translation (2 degrés)

en: similarity (4 degrees)
fr: similarité (4 degrés)

en: affine (6 degrees)
fr: affine (6 degrés)

en: homography (8 degrees)
fr: homographie (8 degrés)

en: INVALID
fr: INVALIDE

en: Recomputing already existing registration for this layer
fr: Recalcule les informations d'alignement déjà existantes pour ce canal

en: Registering a sequence opened as CFA is a bad idea.
fr: Aligner une séquence ouverte comme CFA est une mauvaise idée.

en: Reference Image:
fr: Image de Référence :

en: Found %d stars in reference, channel #%d
fr: %d étoiles trouvées dans l'image référence, canal #%d

en: There are not enough stars in reference image to perform alignment
fr: Il n'y a pas assez d'étoiles dans l'image de référence pour procéder à un alignement

en: Reference Image: Limiting to %d brightest stars
fr: Image de référence : Limitée aux %d étoiles les plus brillantes

en: FWHMx:%*.2f %s
fr: FWHMx :%*.2f %s

en: FWHMy:%*.2f %s
fr: FWHMy :%*.2f %s

en: Cannot perform star matching: try #%d. Image %d skipped
fr: Impossible d'effectuer un alignement sur les étoiles : essai #%d. Image %d écartée

en: Not enough star pairs (%d): Image %d skipped
fr: Pas assez de paires d'étoiles (%d). Image %d écartée

en: Less than %d%% star pairs kept by shift model, it may be too rigid for your data: Image %d skipped
fr: Moins de %d%% paires d'étoiles conservées par le modèle de translation, ce modèle est peut être trop rigide pour vos images : Image %d écartée

en: Less than %d%% star pairs kept by similarity model, it may be too rigid for your data: Image %d skipped
fr: Moins de %d%% paires d'étoiles conservées par le modèle de similarité, ce modèle est peut être trop rigide pour vos images : Image %d écartée

en: Less than %d%% star pairs kept by affine model, it may be too rigid for your data: Image %d skipped
fr: Moins de %d%% paires d'étoiles conservées par le modèle affine, ce modèle est peut être trop rigide pour vos images : Image %d écartée

en: Less than %d%% star pairs kept by homography model, Image %d may show important distortion
fr: Moins de %d%% paires d'étoiles conservées par le modèle d'homographie, l'image %d peut montrer une distorsion importante

en: Found %d stars in image %d, channel #%d
fr: %d étoiles trouvées dans l'image %d, canal #%d

en: Not enough stars. Image %d skipped
fr: Pas assez d'étoiles. Image %d écartée

en: Target Image: Limiting to %d brightest stars
fr: Image cible : Limitée aux %d étoiles les plus brillantes

en: Registration aborted.
fr: Alignement interrompu.

note: Matching information
en: Matching stars in image %d: done
fr: Correspondance des étoiles dans l'image %d : finie

en: Initial pair matches: %d
fr: Paires correspondantes initiales : %d

en: Pair matches after fitting: %d
fr: Paires correspondantes après ajustement : %d

en: Inliers:%*.3f
fr: Pts OK : %*.3f

en: scaleX:%*.3f
fr: échelleX :%*.3f

en: scaleY:%*.3f
fr: échelleY :%*.3f

en: scale:%*.3f
fr: échelle :%*.3f

en: rotation:%+*.3f deg
fr: rotation :%+*.3f deg

en: dx:%+*.2f px
fr: dx :%+*.2f px

en: dy:%+*.2f px
fr: dy :%+*.2f px

en: FWHM:%*.2f %s
fr: FWHM : %*.2f %s

en: roundness:%*.2f
fr: rondeur : %*.2f

en: The number of stars has capped, readapting threshold and filtering
fr: Le nombre d'étoiles a plafonné, seuil de réadaptation et filtrage

en: Trial #%d: After sequence alignement, image #%d could not align more than half of the frames, recomputing
fr: Essai #%d : Après l'alignement de la séquence, l'image #%d n'a pas pu aligner plus de la moitié des images, recalculer...

en: After %d trials, no reference image could align more than half of the frames, selecting best candidate
fr: Après %d essais, aucune image de référence n'a pu aligner plus de la moitié des images, sélection de la meilleure candidate

en: Trial #%d: Reference image: #%d - Frames aligned: %d
fr: Essai #%d : Image de référence : #%d - Images alignées : %d

note: for display purposes
en: After sequence analysis, we are choosing image %d as new reference for registration
fr: Après l'analyse de la séquence, nous choisissons l'image %d comme nouvelle référence pour l'alignement.

en: After sequence alignement, image %d is too far from the sequence cog, recomputing
fr: Après l'alignement de la séquence, l'image %d est trop éloignée de la séquence cog, recalculer...

en: Distance to cog is  %2.1fpx while threshold is set at %2.1fpx
fr: La distance au centre de gravité est de %2.1fpx alors que le seuil est fixé à %2.1fpx.

en: Could not find a better frame, keeping image %d as the reference for the sequence
fr: N'a pas pu trouver une meilleure image, en gardant l'image %d comme référence pour la séquence

en: After sequence alignment, we find that image %d is %2.1fpx away from sequence cog, i.e. within allowable bounds
fr: Après l'alignement des séquences, nous constatons que l'image %d est à %2.1fpx de la séquence cog, c'est-à-dire dans les limites autorisées.

en: <b>1-2-3 Stars Registration</b>: This is the simplest method to register deep-sky images. Images are aligned using shifting, if you pick one star, or shifting + rotation if 2 or 3 stars are selected.
    If only shifts are computed, they are saved in the seq file and the aligned sequence does not need to be exported. Images will be shifted pixel-wise during stacking step.
    If rotation is also computed, then the aligned images need to be exported using Apply Existing Registration.
fr: <b>Alignement 1-2-3 étoiles</b> : C'est la méthode la plus simple pour aligner des images du ciel profond. Les images sont alignées en utilisant la translation, si vous choisissez une seule étoile, ou la translation + la rotation si 2 ou 3 étoiles sont sélectionnées.
    Si seuls la translation est calculée, les décalages sont enregistrés dans le fichier seq et la séquence alignée n'a pas besoin d'être exportée. Les images seront décalées pixel par pixel pendant l'étape d'empilement.
    Si la rotation est également calculée, alors les images alignées doivent être exportées en utilisant Appliquer l'alignement existant.

en: <b>Global Star Alignment</b>: This is a more powerful and accurate algorithm (but also slower) to perform deep-sky images. The global matching is based on triangle similarity method for automatically identify common stars in each image. A new sequence is created with the prefix of your choice (r_ by default).
fr: <b>Alignement global</b> : c'est un algorithme plus précis et plus puissant (mais aussi plus lent) pour aligner automatiquement les images du ciel profond à partir des étoiles. Cet algorithme est basé sur la méthode des triangles et identifie les étoiles communes entre chaque images. Une nouvelle séquence est créée avec le préfixe de votre choix (r_ par défaut).

en: <b>Two-Pass Global Star Alignment</b>: The global star alignment is done in two passes, allowing the reference frame to be chosen from detected star information instead of automatically choosing the first frame of the sequence.
fr: <b>Alignement global des étoiles en deux passages</b> :L'alignement global des étoiles est effectué en deux passes, ce qui permet de choisir le cadre de référence à partir des informations sur les étoiles détectées au lieu de choisir automatiquement le premier cadre de la séquence.

en: <b>Image Pattern Alignment</b>: This is a simple registration by translation method using cross correlation in the spatial domain. This method is fast and is used to register planetary movies. It can also be used for some deep-sky images registration. Shifts at pixel precision are saved in seq file.
fr: <b>Alignement par motif de l'image</b> : c'est un alignement simple, par translation qui utilise la corrélation croisée dans le domaine spatiale. Cette méthode est rapide et généralement utilisée pour traiter les films planétaires. Elle peut également être utilisée pour des images de ciel profond. Les décalages enregistrés dans le fichier seq sont à la précision du pixel.

en: <b>KOMBAT</b>: This simple algorithm tries to locate a single pattern on images and to align them accordingly. Only translation is taken into account yet.
fr: <b>KOMBAT</b> : cet algorithme simple essaie de localiser un seul motif sur les images et de les aligner en conséquence. Seule la translation est prise en compte.

en: <b>Comet/Asteroid Registration</b>: This algorithm is dedicated to the comet and asteroid registration. It is necessary to have timestamps stored in FITS header and to load a sequence of star aligned images. This methods makes a translation of a certain number of pixels depending on the timestamp of each images and the global shift of the object between the first and the last image.
fr: <b>Alignement de comète/astéroïde</b> : Cet algorithme est dédié à l'alignement des images de comètes et d'astéroïdes. Il est nécessaire de stocker les horodatages dans l'en-tête FITS et de charger une séquence d'images préalablement alignée sur les étoiles. Cette méthode permet de faire une translation d'un certain nombre de pixels en fonction de l'horodatage de chaque image et du décalage global de l'objet entre la première et la dernière image.

en: <b>Apply existing registration</b>: This is not an algorithm but rather a commodity to apply previously computed registration data stored in the sequence file. The interpolation method and simplified drizzle can be selected in the Output Registration section and it can be applied on selected images only, to avoid saving unnecessary images.
fr: <b>Appliquer l'alignement existant</b> : Il ne s'agit pas d'un algorithme mais plutôt d'une commodité pour appliquer des données d'alignement précédemment calculées et stockées dans le fichier de séquence. La méthode d'interpolation et le drizzle simplifié peuvent être sélectionnées dans la section Sortie d'Alignement et il peut être appliqué sur les images sélectionnées seulement, pour éviter d'aligner inutilement des images.

en: Number of standard deviations for rejection of worst images by k-sigma clipping algorithm.
fr: Nombre d'écarts types pour le rejet des pires images par l'algorithme de k-sigma.

en: 1-2-3 Stars Registration (deep-sky)
fr: Alignement sur 1-2-3 étoiles (ciel profond)

en: Image Pattern Alignment (planetary - full disk)
fr: Alignement par motif de l'image (planétaire - disque entier)

en: KOMBAT (planetary surfaces or full disk)
fr: KOMBAT (Surface planétaire ou disque complet)

en: Comet/Asteroid Registration
fr: Alignement Comète/Astéroïde

en: Apply Existing Registration
fr: Appliquer Alignement Existant

en: Loading registration method: %s
fr: Chargement de la méthode d'alignement : %s

en: Register DFT: loading and processing reference frame
fr: Alignement DFT : charge et traite l'image de référence

en: Register: could not load first image to register, aborting.
fr: Alignement : impossible de charger la première image, abandon.

en: Register: processing image %s
fr: Alignement : traitement de l'image %s

en: Best frame: #%d.
fr: Meilleure image : #%d.

en: Register using KOMBAT: loading and processing reference frame
fr: Alignement KOMBAT : charge et traite l'image de référence

en: Cannot perform KOMBAT alignment for frame %d
fr: Impossible de procéder à l'alignement KOMBAT pour l'image %d

en: Register: KOMBAT could not find alignment pattern on image #%d.
fr: Alignement : KOMBAT n'a pas pu trouver de motif d'alignement sur l'image #%d.

en: Registration PSF: failed to compute PSF for reference frame at least
fr: Alignement PSF : impossible de calculer la PSF, pour l'image de référence au moins

en: Best frame: #%d with fwhm=%.3g.
fr: Meilleure image : #%d avec fwhm=%.3g.

en: Registering %d images of the %d of the sequence
fr: Empilement de %d images sur %d de la séquence

en: not available for sequences with variable image sizes
fr: non disponible pour les séquences avec des tailles d'image variables

en: Failed to determine registration method...
fr: Impossible de déterminer la méthode d'alignement..

en: Debayer the sequence for registration
fr: Dématricez la séquence pour l'alignement

en: Select images in the sequence
fr: Sélectionner des images dans la séquence

en: Select an area in image first, and select images in the sequence
fr: Sélectionner une zone dans l'image et sélectionner des images dans la séquence

en: Select a layer with existing registration
fr: Sélectionnez un canal avec un alignement existant

en: Select an area in image first
fr: Sélectionner une zone dans l'image

en: All prerequisites are not filled for registration. Select a rectangle first.
fr: Tous les prérequis ne sont pas remplis pour l'alignement. Sélectionner un rectangle d'abord.

en: Cannot use area selection on a sequence with variable image sizes
fr: Impossible d'utiliser la sélection de zone sur une séquence avec des tailles d'image variables

en: The object is not moving, please check your registration data.
fr: L'objet ne bouge pas, veuillez vérifier vos données d'alignement.

en: When interpolation is set to None, the transformation can only be set to Shift. Aborting
fr: Lorsque l'interpolation est définie sur Aucune, la transformation ne peut être définie que sur Translation. Abandon

en: Opening images for stacking
fr: Ouverture de l'image pour l'empilement

en: Opening image %d failed
fr: Échec de l'ouverture de l'image %d

en: There was an error opening frame %d for stacking
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ouverture de l'image %d pour l'empilement

en: Super-pixel is not handled yet for on the fly SER stacking
fr: Le super-pixel n'est pas géré pour l'empilement des séquences SER

en: Rejection stacking is only supported for FITS images/sequences and SER sequences.
    Use "Sum Stacking" instead.
fr: L'empilement avec rejet est seulement supporté pour les images/séquences FITS et les séquences SER.
    Utiliser l'empilement par somme à la place.

en: We have %d parallel blocks of size %d (+%d) for stacking.
fr: Nous avons %d blocs parallèles de taille %d (+%d) pour l'empilement.

en: A bug has been found. Unable to split the image area into the correct processing blocks.
fr: Un bug a été trouvé. Impossible d'éclater la zone de l'image en bloc nécessaire au traitement.

en: Error reading one of the image areas
fr: Erreur pendant la lecture d'une zone de l'image

en: Sequence does not have registration info, cannot use weighing by %s, aborting
fr: La séquence n'a pas d'information d'alignement, ne peut pas utiliser la pondération par %s, abandon

en: number of stars
fr: nombre d'étoiles

en: Using %d MB memory maximum for stacking
fr: Utilisation de %d Mo maximum pour l'empilement

en: Select at least two frames for stacking. Aborting.
fr: Sélectionner au moins deux images pour l'empilement. Abandon.

en: The Generalized Extreme Studentized Deviate Test needs at least three frames for stacking. Aborting.
fr: Le test de déviation extrême généralisé de Student a besoin d'au moins trois images pour l'empilage. Abandon.

en: No registration layer passed, ignoring registration data!
fr: Aucun canal d'alignement passée, ignore les données d'alignement !

note: no image has been loaded
en: Rejection stack error: uninitialized sequence
fr: Erreur dans l'empilement : séquence non initialisée

en: Rejection stack error: sequence has wrong image size (%dx%d for sequence, %ldx%ld for images)
fr: Erreur de l'empilement par rejet : la séquence a une taille d'image incorrecte (%dx%d pour la séquence, %ldx%ld pour les images)

en: Processing the sequence as RGB
fr: Traite la séquence comme une séquence RVB

en: Stacking a film will work only on one core and will be slower than if you convert it to SER
fr: Empiler un film ne fonctionnera que sur un seul cœur et sera plus lent que si vous le convertissez au format SER

en: Computing weights based on noise...
fr: Calcul des pondérations en fonction du bruit...

en: Computing weights based on wFWHM...
fr: Calcul des pondérations en fonction de la wFWHM...

en: Computing weights based on number of stars...
fr: Calcul des pondérations en fonction du nombre d'étoiles...

en: Computing weights based on number of stacked images...
fr: Calcul des pondérations en fonction du nombre d'images empilées...

en: Starting stacking...
fr: Débute l'empilement...

en: Rejection stacking in progress...
fr: Empilement avec rejet en cours...

en: Median stacking in progress...
fr: Empilement médian en cours...

en: Finalizing stacking...
fr: Finalisation de l'empilement...

en: Pixel rejection in channel #%d: %.3lf%% - %.3lf%%
fr: Rejet des pixels dans le canal #%d : %.3lf%% - %.3lf%%

en: Rejection stacking failed. Check the log.
fr: Empilement avec rejet en échec. Vérifier les log.

en: Median stacking failed. Check the log.
fr: Empilement médian en échec. Vérifier les log.

en: Stacking operation was cancelled.
fr: L'opération d'empilement a été annulée.

en: Stacking failed.
fr: Échec de l'empilement.

en: Rejection stacking complete.
fr: Empilement avec rejet fini.

en: Rejection stacking complete. %d images have been stacked.
fr: Empilement avec rejet fini. %d images ont été empilées.

en: Median stacking complete.
fr: Empilement médian terminé.

en: Median stacking complete. %d images have been stacked.
fr: Empilement médian fini. %d images ont été empilées.

en: Normalization computation time
fr: Temps de calcul de la normalisation

en: Your system does not have enough memory to normalize images for stacking operation (%d MB free for %d MB required)
fr: Votre système ne dispose pas de suffisamment de mémoire pour normaliser les images en vue de l’empilement (%d Mo disponibles pour %d Mo requis)

en: With the current memory and thread (%d) limits, up to %d thread(s) can be used for sequence normalization
fr: Avec les limites actuelles de la mémoire et du thread (%d), vous pouvez utiliser jusqu'à %d thread(s) pour la normalisation de la séquence

en: Computing normalization...
fr: Calcul de la normalisation...

en: The reference image is not in the selected set of images. Please choose another reference image.
fr: L'image de référence n'est pas dans le jeu d'images sélectionnées. Veuillez choisir une autre image de référence.

en: Normalization failed.
fr: Échec de la normalisation.

en: %s Check image %d first.
fr: %s Vérifier l'image %d.

en: Input sequence is in 32-bit format but preferences are set to 16-bit output format. Please, change your preference settings and retry.
fr: La séquence d'entrée est au format 32 bits mais les préférences sont définies au format de sortie 16 bits. Veuillez modifier vos paramètres de préférence et réessayer.

en: Your system does not allow one to open more than %d files at the same time. You may consider either to enhance this limit (the method depends of your Operating System) or to convert your FITS sequence into a SER sequence before stacking, or to stack with the "sum" method.
fr: Votre système ne permet pas d'ouvrir plus de %d fichiers en même temps. Vous devriez essayer d'augmenter cette limite (la méthode dépend de votre Système d'Exploitation) ou de convertir la séquence FITS en séquence SER avant l'empilement, ou encore d'empiler avec la méthode "somme".

en: Stacking result will be stored as a 32-bit image
fr: Le résultat de l'empilement sera stocké au format 32 bits

en: Stacking has detected registration data with more than simple shifts.
    Normally, you should apply existing registration before stacking.
fr: L'empilement a détecté des données d'alignement avec plus qu'une simple translation.
    Normalement, vous devriez appliquer l'alignement existant avant l'empilement.

en: Stack anyway
fr: Empiler quand même

en: Stacking: processing...
fr: Empilement : en cours...

en: Integration of %d images on %d of the sequence:
fr: Intégration de %d images sur %d de la séquence :

en: Pixel combination ......... average
fr: Combinaison ............... moyenne

en: Pixel combination ......... normalized sum
fr: Combinaison ............... somme normalisée

en: Pixel combination ......... median
fr: Combinaison ............... médiane

en: Pixel combination ......... minimum
fr: Combinaison ............... minimum

en: Pixel combination ......... maximum
fr: Combinaison ............... maximum

en: Pixel combination ......... none
fr: Combinaison ............... aucune

en: none
fr: aucune

en: additive + scaling
fr: additive + mise à l'échelle

en: multiplicative + scaling
fr: multiplicative + mise à l'échelle

en:  (fast)
fr:  (rapide)

en: Input normalization ....... %s%s
fr: Normalisation en entrée ... %s%s

en: Output normalization ...... enabled
fr: Normalisation en sortie ... activée

en: Output normalization ...... disabled
fr: Normalisation en sortie ... désactivée

en: Pixel rejection ........... none
fr: Rejet des pixels .......... aucun

en: median sigma clipping
fr: sigma clipping médian

en: Pixel rejection ........... %s
fr: Rejet des pixels .......... %s

en: Rejection parameters ...... outliers=%.3f significance=%.3f
fr: Paramètres de rejet ....... outliers=%.3f significance=%.3f

en: Rejection parameters ...... low=%.3f high=%.3f
fr: Paramètres de rejet ....... bas=%.3f haut=%.3f

en: Creating rejection maps ... no
fr: Création d'une carte de rejet ... non

en: Creating rejection maps ... yes (merged)
fr: Création d'une carte de rejet ... oui (fusionnées)

en: Creating rejection maps ... yes
fr: Création d'une carte de rejet ... oui

en: Image weighting ........... from noise
fr: Pondération ............... à partir du bruit

en: Image weighting ........... from image count
fr: Pondération ............... à partir du nombre d'images

en: Image weighting ........... from weighted FWHM
fr: Pondération ............... à de la FWHM pondérée

en: Image weighting ........... from star count
fr: Pondération ............... à partir du nombre d'étoiles

en: Image weighting ........... disabled
fr: Pondération ............... désactivée

en: RGB equalization .......... enabled
fr: Égalisation RVB ............. activée

en: RGB equalization .......... disabled
fr: Égalisation RVB ............. désactivée

en: Stacking result image
fr: Image résultant de l'empilement

en: Unsaved stacking result
fr: Résultat non enregistré

en: Low clipping factor for the percentile clipping rejection algorithm.
fr: Facteur de clipping bas pour l'algorithme de rejet percentile clipping.

en: High clipping factor for the percentile clipping rejection algorithm.
fr: Facteur de clipping haut pour l'algorithme de rejet percentile clipping.

en: Percentile low:
fr: Percentile bas :

en: Percentile high:
fr: Percentile haut :

en: Tolerance for low pixel values of the linear fit clipping algorithm, in sigma units.
fr: Tolérance pour les valeurs de pixel faibles de l'algorithme linear fit clipping, en unités sigma.

en: Tolerance for high pixel values of the linear fit clipping algorithm, in sigma units.
fr: Tolérance pour les valeurs de pixel élevées de l'algorithme linear fit clipping, en unités sigma.

en: Linear low:
fr: Linéaire bas :

en: Linear high:
fr: Linéaire haut :

en: Low clipping factor for the sigma clipping rejection algorithm.
fr: Facteur de clipping bas pour l'algorithme de rejet sigma clipping.

en: High clipping factor for the sigma clipping rejection algorithm.
fr: Facteur de clipping haut pour l'algorithme de rejet sigma clipping.

en: Expected fraction of maximum outliers for the Generalized Extreme Studentized Deviate Test algorithm.
fr: Fraction attendue du maximum des valeurs aberrantes pour l'algorithme de test de déviation extrême généralisé de Student.

en: Probability of making a false positive for the Generalized Extreme Studentized Deviate Test algorithm. Increasing this value will reject more pixels.
fr: Probabilité de produire un faux positif pour l'algorithme de test de déviation extrême généralisé de Student. L'augmentation de cette valeur permet à l'algorithme de rejetter plus de pixels.

en: ESD Outliers:
fr: ESD taux :

en: ESD Significance:
fr: ESD Importance :

en: Stacking %d images of the %d of the sequence
fr: Empilement de %d images sur %d de la séquence

en: No frame selected for stacking (select at least 2). Aborting.
fr: Aucune image n'est sélectionnée pour l'empilement. Veuillez en sélectionner au moins 2. Abandon.

en: Stacking: could not read frame, aborting
fr: Empilement : impossible de lire les images abandon

en: Stacking: image in sequence doesn't has the same dimensions
fr: Empilement : des images de la séquence n'ont pas les mêmes dimensions

en: Stacking failed. Check the log.
fr: Empilement en échec. Vérifier les log.

en: Stacking complete.
fr: Empilement terminé.

en: Reducing the stacking output to a 16-bit image will result in precision loss
fr: Réduire la sortie d'empilement en une image 16 bits entraînera une perte de précision

en: Up-scaling sequence for stacking
fr: Mise à l'échelle de la séquence pour l’empilement

en: Stacking will be done without up-scaling (disabling 'drizzle')
fr: L'empilement se fera sans mise à l'échelle (désactivation du 'drizzle')
