Siril 0.98.9 - en to ru translation catalogue (3654 entries)

en: Cosmetic Correction
ru: Косметическая коррекция

en: Close
ru: Закрыть

en: Close current window
ru: Закрыть это окно

en: Apply
ru: Применить

en: Apply Cosmetic Correction
ru: Применить косметическую коррекцию

en: Cold Sigma:
ru: σ холодных пикселей:

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
ru: Во сколько раз (в средних единицах отклонения) значение пикселя должно отличаться от соседних, чтобы рассматривать пиксель как холодный.

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
ru: Во сколько раз (в средних единицах отклонения) значение пикселя должно отличаться от соседних, чтобы рассматривать пиксель как холодный.

en: Hot Sigma:
ru: σ горячих пикселей:

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a hot pixel.
ru: Во сколько раз (в средних единицах отклонения) значение пикселя должно отличаться от соседних, чтобы рассматривать пиксель как горячий.

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a hot pixel.
ru: Во сколько раз (в средних единицах отклонения) значение пикселя должно отличаться от соседних, чтобы рассматривать пиксель как горячий.

en: Amount
ru: Количество

en: 0: No correction
    1 : 100% corrected
ru: 0: Без коррекции
    1: 100% коррекция

en: Check if the target frames are CFA images.
    Uncheck if images come from a monochrome sensor.
ru: Установите флажок, если целевые кадры это изображения CFA. 
    Снимите флажок, если изображения получены на монохромный сенсор.

en: Apply to sequence
ru: Применить к последовательности

en: If a sequence is loaded and this is activated, perform the processing on all images of the sequence instead of only the loaded image.
ru: Если загружена последовательность и установлен этот флажок, обработать все изображения в последовательности, а не только непосредственно загруженное изображение.

en: Output prefix:
ru: Префикс вывода:

en: Prefix of the image names resulting from the cosmetic correction process.
ru: Префикс названий изображений, полученных по завершении процесса косметической коррекции.

en: Binning
ru: Биннинг

en: Binning factor:
ru: Коэффициент:

en: Downsample mode:
ru: Уменьшить по:

en: Average
ru: Среднее

en: Sum
ru: Сумма

en: Contrast-Limited Adaptive Histogram Equalization...
ru: Адаптивное выравнивание гистограммы…

en: Reset
ru: Сброс

en: Cancel
ru: Отмена

en: Tiles Grid Size
ru: Размер ячейки

en: Sets size of grid for histogram equalization. Input image will be divided into equally sized rectangular tiles.
ru: Устанавливает размер сетки для выравнивания гистограммы. Изображение будет разделено на прямоугольные ячейки одинакового размера.

en: Clip Limit
ru: Предел обрезки

en: Sets threshold for contrast limiting.
ru: Пороговое значение для ограничения контраста.

note: Try to have 3 lines here.
en: Please, make sure to remove all black borders or other
    stacking residuals by cropping the image. If you don't,
    artifacts may appear.
ru: Убедитесь что обрезаны все чёрные границы и другие
    остатки укладки. В противном случае возможно
    появление артефактов.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Wavelets Layers Extraction
ru: Извлечение вейвлетных слоёв

en: Apply wavelet extraction.
ru: Применить частотное извлечение.

en: Number of wavelet layers. You can choose up to 9 layers for wavelets computing.
ru: Число вейвлетных слоёв. Вы можете выбрать до 9 слоёв для вычисления вейвлетов.

en: Type of algorithm
ru: Тип алгоритма

en: Linear
ru: Линейный

en: BSpline
ru: В-сплайн

en: Nb. of Layers:
ru: Кол-во слоёв:

en: Interpolation:
ru: Интерполяция:

en: Banding Reduction
ru: Уменьшение полошения

en: Defines the strength of the correction.
ru: Определяет силу коррекции.

en: Protect from Highlights
ru: Защитить от светов

en: Bright pixels are ignored.
ru: Яркие пиксели игнорируются.

en: 1/Sigma Factor
ru: Коэффициент 1/σ

en: Background for lines is computed using pixels in SigmaFactor * StdDev only. Higher value will give a better protection.
ru: Фон строк вычисляется используя только пиксели в приделах "коэффициент сигма * стандартное отклонение". Бо́льшие значения дают лучшую защиту.

en: Vertical banding
ru: Вертикальное полошение

en: Check this box if banding is vertical.
ru: Установите флажок, если полошение вертикальное.

en: Prefix of the image names resulting from the unband process.
ru: Префикс названий изображений, полученных по завершении процесса уменьшения полошения.

en: Median Filter
ru: Медианный фильтр

en: Kernel Size:
ru: Размер ядра:

en: Kernel Size. This is the odd size of the neighborhood considered for each pixel.
ru: Размер ядра. Это нечётное число, определяющее размер окружения, рассматриваемый для каждого пикселя.

en: Iterations
ru: Кол-во итераций

en: Number of iterations of the algorithm.
    This is useful when modulation parameter is different to 1 helping the whole process to converge to better result.
ru: Количество итераций алгоритма.
    Это полезно, когда параметр модуляции отличен от 1, помогая всему процессу сойтись к лучшему результату.

en: Modulation
ru: Модуляция

en: Modulation parameter set in the [0, 1] range.
    When this parameter is equal to 1, no modulation is applied.
    If the parameters is null, so no filter is apply at all.
ru: Параметр модуляции устанавливается в диапазоне [0, 1].
    Когда этот параметр равен 1, модуляция не применяется.
    Если параметр равен null, тогда фильтр вообще не применяется.

en: Use Luminance
ru: Использовать светимость

en: Rotational Gradient
ru: Вращательный градиент

en: The rotational gradient will be applied.
ru: Будет применён вращательный градиент.

en: Radial shift
ru: Радиальный сдвиг

en: Radial shift used to compute rotational gradient.
ru: Радиальный сдвиг, используемый для вычисления вращательного градиента.

en: Rotational shift
ru: Вращательный сдвиг

en: Rotational shift used to compute rotational gradient.
ru: Вращательный сдвиг, используемый для вычисления вращательного градиента.

en: Use current selection
ru: Использовать текущее выделение

en: You should specify a selection around the object you want to analyze.
ru: Создайте выделение вокруг объекта, который хотите проанализировать.

en: X centre:
ru: Центр по X:

en: X coordinate of the center of polar coordinates.
ru: Центр полярных координат по X.

en: Y centre:
ru: Центр по Y:

en: Y coordinate of the center of polar coordinates.
ru: Центр полярных координат по Y.

en: StarNet Star Removal
ru: Удаление звёзд с помощью StarNet

en: Execute
ru: Выполнить

en: Apply StarNet
ru: Применить StarNet

en: Pre-stretch linear image
ru: Предварительно растянуть

en: If selected, an optimised Midtone Transfer Function (MTF) stretch is applied to the image before running StarNet, and the inverse stretch is applied on completion. This is necessary for using StarNet at the linear stage of processing, but is generally fine to use with stretched images too.
ru: Если флажок установлен, перед запуском StarNet к изображению применяется растягивание с помощью оптимизированной функции передачи полутонов (MTF), а по завершении — обратное растягивание. Это необходимо для использования StarNet на линейной стадии обработки, но, как правило, его можно использовать и с растянутыми изображениями.

en: Generate star mask
ru: Создать маску звёзд

en: If selected, a star mask will be generated and saved in the working directory. The star mask is calculated as the difference between the original image and the starless image. The default is to produce a star mask.
ru: Если флажок установлен, будет создана маска звёзд, которая будет сохранена в рабочей директории. Маска звёзд вычисляется как разница между исходным изображением и изображением без звёзд. По умолчанию создаётся маска звёзд.

en: Use custom stride
ru: Пользовательский шаг

en: If selected, a custom value may be entererd for the StarNet stride parameter. The default value is 256 and the StarNet developer recommends not to change this.
ru: Если флажок установлен, для параметра шаг (stride) StarNet может быть введено пользовательское значение. Значение по умолчанию: 256, и разработчик StarNet рекомендует не изменять это значение.

en: Stride
ru: Шаг

en: Sets the size of tiles passed to the StarNet neural network for processing. It is strongly recommended to leave this at the default setting. Halving the stride setting quadruples the processing time. If altered, stride must be an even integer between 2-256.
ru: Задаёт размер мозаики, передаваемой нейросети StarNet для обработки. Настоятельно рекомендуется оставить шаг значением по умолчанию. Уменьшение шага вдвое увеличивает время обработки в четыре раза. Если изменено, шаг должен быть чётным целым числом в диапазоне от 2 до 256.

en: Recompose stars on completion
ru: Восстановить звёзды в конце

en: If selected, on completion of the StarNet process the star recomposition tool will open, providing an interface for independently stretching and blending the background and the stars if star reduction, rather than total removal, is desired.
    This option has no effect if processing a sequence.
ru: Если флажок установлен, по завершении процесса StarNet откроется окно инструмента "Восстановить звёзды", предоставляющего интерфейс для независимого растягивания и смешения фона и звёзд, если требуется уменьшение размера звёзд, а не их полное удаление.
    Этот параметр не имеет эффекта при обработке последовательности.

en: Upsample x2
ru: Удвоить разрешение

en: If selected, the image will be upsampled by a factor of 2 before running StarNet. This improves performance on very tight stars but quadruples processing time and may impair performance on very large stars. The image is rescaled to the original size on completion.
ru: Если флажок установлен, изображение будет увеличено в 2 раза перед запуском StarNet. Это повышает производительность на очень плотных звёздах, но увеличивает время обработки в четыре раза и может ухудшить производительность на очень больших звёздах. По завершении изображение будет уменьшено до исходного размера.

en: Apply StarNet to all images in the current sequence. Starless and, if selected, star mask, sequences will be generated.
ru: Применить StarNet ко всем изображениям текущей последовательности. Будут созданы последовательности без звёзд и, если выбрано, с маской звёзд.

en: Wavelets control
ru: Управление вейвлетами

en: Reset changes
ru: Сбросить изменения

en: Cancel all changes applied
ru: Отменить все применённые изменения

en: Select an algorithm type to perform wavelets
ru: Тип алгоритма для вейвлетного преобразования

en: Type:
ru: Тип:

en: Nb of layers:
ru: Кол-во слоёв:

en: Number of wavelet layers that will be used
ru: Количество используемых вейвлетных слоёв

en: Compute wavelets
ru: Рассчитать вейвлеты

en: Layer 1
ru: Слой 1

en: Layer 2
ru: Слой 2

en: Layer 3
ru: Слой 3

en: Layer 4
ru: Слой 4

en: Layer 5
ru: Слой 5

en: Layer 6
ru: Слой 6

en: Adjust
ru: Коррекция

en: Asinh Transformation
ru: Преобразование по asinh

en: Stretch factor
ru: Коэффициент растягивания

en: The parameter stretch factor allows to adjust the non-linearity factor.
ru: Коэффициент растягивания позволяет настроить коэффициент нелинейности.

en: Black Point
ru: Точка чёрного

en: Constant value that is subtracted from the image.
ru: Постоянное значение, которое будет вычтено из изображения.

en: Human-weighted luminance
ru: Относительная чувствительность глаза

en: For colour images, use human eye luminous efficiency weights to compute the luminance used to compute the stretch for each pixel.
ru: Для цветных изображений использует веса на основе относительной чувствительности человеческого глаза для вычисления светимости, применяемой при расчёте растягивания для каждого пикселя.

en: Background Extraction
ru: Извлечение фона

en: Close the window.
ru: Закрыть это окно.

en: This will confirm the background model previously applied with the <b>Compute Background</b> button. However, in the case of a sequence, if the <b>Apply to sequence</b> button is checked, this will compute the model and apply it to the whole sequence.
ru: Это подтвердит модель фона, ранее применённую кнопкой <b>Вычислить фон</b>. В случае последовательности, если установлен флажок <b>Применить к последовательности</b>, будет вычислена модель и применена ко всей последовательности.

en: Choose between interpolation methods.
ru: Метод интерполяции.

en: RBF
ru: Радиально-базисная функция (RBF)

en: Polynomial
ru: Полиномиальная функция

en: Smoothing
ru: Сглаживание

en: Number of sample per line that will be automatically placed.
ru: Количество автоматически создаваемых образцов в строке.

en: Adjust the smoothing parameter for the interpolation method. A smoothing parameter that is too small may result in overshoots and undershoots between points in the background, while a smoothing parameter that is too large may not be suitable for large deviations in gradient.
ru: Настраивает сглаживание для метода интерполяции. Если этот параметр слишком мал, то возможно появление очень больших и очень малых пиковых значений между точкам на фоне. Напротив, слишком большой параметр сглаживания может не подходить для значительных отклонений градиента.

en: page 1
ru: страница 1

en: Degree order:
ru: Степень функции:

en: Choose the degree order of the polynomial function used in the fit.
    By default the value is of 4.
    The higher the degree order is, the more complex the gradient can be removed.
ru: Укажите степень полиномиальной функции, используемой при подгонке.
    По умолчанию это значение 4.
    Чем выше степень, тем более комплексные градиенты могут быть удалены.

en: Samples per line
ru: Плотность образцов

en: Avoid generating banding by adding some random noise in the low dynamic background gradient.
    This should be enabled for non-stretched images.
ru: Позволяет избежать появления полошения, добавляя некоторое количество случайного шума в низкодинамический градиент фона.
    Следует включить для нерастянутых изображений.

en: Grid tolerance
ru: Допуск

en: Tolerance factor of global sample rejection, in mad units (median + this * mad). By decreasing this value, Siril will be more restrictive to select background samples.
ru: Коэффициент допуска общей выбраковки образца, в единицах mad (медиана + коэффициент допуска * mad). При уменьшении этого значения, выбор образцов фона будет более ограниченным.

en: Tolerance of global sample rejection, in sigma units. By decreasing this value, Siril will be more restrictive to select background samples.
ru: Допуск общей выбраковки образца, в единицах стандартного отклонения. При уменьшении этого значения, выбор образцов фона будет более ограниченным.

en: Add dither
ru: Подмешать шум

en: Hit this option when color banding is produced after background extraction.
    Dither is an intentionally applied form of noise used to randomize quantization error, preventing large-scale patterns such as color banding in images.
ru: Нажмите, если после извлечения фона появляется цветовое полошение.
    Этот намеренно привнесённый шум, используется для рандомизации ошибок квантования, предотвращая появление крупномасштабных градиентов на изображениях, таких как цветовое полошение.

en: Generate
ru: Создать

en: Click here to generate the automatically defined samples.
ru: Нажмите здесь, чтобы создать автоматически определённые образцы.

en: Clear
ru: Очистить

en: Click here to clear all the samples.
ru: Нажмите, чтобы удалить все образцы.

en: You also can set samples manually.
    Left click adds samples while right click removes them.
ru: Образцы могут быть созданы вручную.
    Левый клик добавляет, а правый удаляет образцы.

en: Interpolation Method
ru: Метод интерполяции

en: Choose the type of correction you want apply:
    Subtraction: it is mainly used to correct additive effects, such as gradients caused by light pollution or by the Moon.
    Division: it is mainly used to correct multiplicative phenomena, such as vignetting or differential atmospheric absorption for example. However, this kind of operation should be done by master-flat correction.
ru: Выберите тип коррекции:
    Вычитание: главным образом корректируются аддитивные эффекты, вызванные световым загрязнением или Луной.
    Деление: главным образом используется для коррекции мультипликативных эффектов, как виньетирование или дифференциальное поглощение атмосферы, например. Однако, такие операции должны корректироваться с помощью мастер-кадров плоского поля.

en: Subtraction
ru: Вычитание

en: Division
ru: Деление

en: Correction
ru: Коррекция

en: Compute Background
ru: Вычислить фон

en: This will compute the synthetic background and will apply the selected correction. The model is always computed from the original image kept in memory allowing the user to work iteratively.
ru: Будет рассчитан синтетический фон и применён выбранный тип коррекции. Модель всегда рассчитывается для загруженного в память изображения, позволяет пользователю работать итеративно.

en: Show original image
ru: Показать оригинальное изображение

en: Keep pressing this button to see the original image.
ru: Удерживайте нажатой эту кнопку, чтобы увидеть оригинальное изображение.

en: Prefix of the image names resulting from the background extraction process.
ru: Префикс имён файлов, полученных в результате извлечения фона.

en: Save
ru: Сохранить

en: root name of the converted images (the &apos;dest&apos; in dest1.fit)
ru: шаблон имени для конвертированных изображений (&apos;dest&apos; в dest1.fit)

en: root name of the converted images (the 'dest' in dest1.fit)
ru: шаблон имени для конвертированных изображений ( 'dest' в dest1.fit)

en: <b>Filename</b>
ru: <b>Название файла</b>

en: 8-bit unsigned integer
ru: 8 бит целое без знака

en: 16-bit unsigned integer
ru: 16 бит целое без знака

en: 32-bit floating point
ru: 32 бита с плавающей точкой

en: <b>Sample Format</b>
ru: <b>Формат образца</b>

en: None
ru: Нет

en: Deflate compression
ru: Сжатие deflate

en: <b>Compression</b>
ru: <b>Сжатие</b>

en: ICC profile
ru: ICC-профиль

en: Embed sRGB ICC profile in the image
ru: Встроить профиль sRGB ICC в изображение

en: <b>Embedded Data</b>
ru: <b>Встроенные данные</b>

en: <b>Image Description</b>
ru: <b>Описание изображения</b>

en: <b>Image Copyright</b>
ru: <b>Авторские права на изображение</b>

en: Standard TIFF
ru: Стандартный TIFF

en: Quality:
ru: Качество:

en: Not available
ru: Недоступно

en: 16-bit signed integer
ru: 16 бит целое со знаком

en: Sample Format
ru: Формат образца

en: Save MIPS-HI and MIPS-LO values
ru: Сохранить значения MIPS-HI и MIPS-LO

en: Embedded Data
ru: Встроенные данные

en: Color saturation
ru: Насыщенность

en: Hue:
ru: Тон:

en: Pink-Red / Red-Orange
ru: Розовый-красный / Красный-оранжевый

en: Orange-Brown / Yellow
ru: Оранжевый-коричневый / Жёлтый

en: Yellow-Green / Green-Cyan
ru: Жёлтый-зелёный / Зелёный-голубой

en: Cyan
ru: Голубой

en: Cyan-Blue / Blue-Magenta
ru: Голубой-синий / Синий-пурпурный

en: Magenta / Pink
ru: Пурпурный / Розовый

en: Global
ru: Все цвета

en: Value of 0 means no change, negative reduces the color saturation, positive increases it.
ru: При значении 0 насыщенность остаётся прежней, отрицательные значения уменьшают насыщенность, положительные — увеличивают.

en: Background factor
ru: Коэффициент фона

en: This is the factor multiplied by the background value. Lower is the value, stronger is the saturation effect. While a high value will preserve the background.
ru: Это коэффициент, умножаемый на фоновое значение. Чем меньше значение, тем сильнее эффект насыщенности. В то время как высокое значение сохранит фон.

en: Subtractive Chromatic Green Noise Reduction
ru: Уменьшение зелёного шума

en: Protection method:
ru: Способ защиты:

en: Average Neutral Protection is the default option. This is the recommended option in most cases.
ru: Средний нейтральный это опция по умолчанию. Эта рекомендованная опция для большинства случаев.

en: Average Neutral
ru: Средний нейтральный

en: Maximum Neutral
ru: Максимальный нейтральный

en: Maximum Mask
ru: Максимальная маска

en: Additive Mask
ru: Аддитивная маска

en: Preserve lightness
ru: Сохранить светлоту

en: Preserves the original CIE L* component in the processed image.
ru: Сохраняет данные в исходном канале CIE L* обработанного изображения.

en: Enter a wavelength value in nanometers here, between 380 and 780, decimals are accepted.
ru: Введите длину волны в нанометрах (между 380 и 780 нм). Допустимы дробные значения.

en: Alternatively, for true colour rendering,
    select a filter from the list or
    enter a visible wavelength in nm
ru: В противном случае для правильной цветопередачи,
    выберите фильтр из списка или
    введите видимую длину волны в нм

en: Deconvolution
ru: Реконструкция

en: Generate the kernel and use it to deconvolve the current image or sequence
ru: Создать ядро и использовать его для реконструкции текущего изображения или последовательности

en: Blind deconvolution
ru: Реконструкция вслепую

en: Estimates a PSF from the image
ru: Оценивает PSF по изображению

en: PSF from stars
ru: PSF по звёздам

en: Models a PSF based on the average PSF parameters of the identified stars. If no stars have been detected, an attempt will be made to detect stars in the image within a suitable range of peak brightness.
ru: Моделирует PSF на основе усреднённых параметров PSF найденных звёзд. Если звёзды не были обнаружены, будет сделана попытка определить звёзды на изображении в подходящем диапазоне максимальной яркости.

en: Manual PSF
ru: PSF вручную

en: Use a manually defined PSF based on the parameters chosen.
ru: Использовать PSF, определённую вручную на основе выбранных параметров.

en: Select the blind PSF estimation method to use. ℓ0 descent is the default and usually the best option.
ru: Выберите метод для оценки PSF вслепую. По умолчанию это ℓ0 спуск и обычно это лучшая опция.

en: Spectral Irregularity
ru: Неравномерность спектра

en: ℓ0 Descent
ru: ℓ0 Спуск

en: Previous PSF
ru: Предыдущая PSF

en: Reuse the previously calculated PSF.
ru: Повторно использовать ранее рассчитанную PSF.

en: Select a PSF to load from file. The PSF must be square and should ideally have odd length / width.
ru: Выберите PSF, чтобы загрузить из файла. Она должна быть квадратной и, в идеале, иметь нечётное соотношение длина / ширина.

en: Load PSF from file
ru: Загрузить PSF из файла

en: Generate PSF
ru: Создать PSF

en: Generate and preview the PSF, but do not carry out deconvolution
ru: Создать и отобразить PSF, но не выполнять реконструкцию

en: Save PSF to a file
ru: Сохранить PSF в файл

en: PSF from selection
ru: PSF из выделения

en: Takes a PSF directly from the image fitted to the current dimension. The PSF size will be the minimum of the selection width and height.
ru: Получает PSF непосредственно из изображения, подогнанного под текущий размер. Размером PSF будет минимум длины и ширины выделения.

en: PSF Source
ru: Источник PSF

en: General PSF Parameters
ru: Общие параметры PSF

en: PSF size
ru: Размер PSF

en: Make sure the size is big enough not to crop off any significant parts of the PSF.
ru: Убедитесь, что размер достаточен, чтобы не обрезать значительные части PSF.

en: Profile
ru: Профиль

en: Gaussian and Moffat profiles are good models for star shapes. Disc profiles can be used to improve out-of-focus issues. Airy disc models the inherent diffraction of your telescope.
ru: Хорошими моделями для формы звёзд являются профили Гаусса и Моффата. Дисковые профили можно использовать для улучшения проблем, связанных с расфокусировкой. Диск Эйри моделирует дифракцию, присущую вашему телескопу.

en: Gaussian
ru: Гаусс

en: Moffat
ru: Моффат

en: Disc
ru: Диск

en: Airy Disc
ru: Диск Эйри

en: Ratio
ru: Соотношение

en: For elliptical PSFs, this gives the ratio of the shorter and longer dimensions.
ru: Для эллиптических PSF показывает соотношение меньшего и большего измерений.

en: Full width at half maximum. For disc profiles this is just the diameter of the disc. For elliptical PSFs this is the longer PSF dimension.
ru: Полуширина. Для профилей дисков это диаметр диска. Для эллиптических PSF это наибольшее измерение PSF.

en: Angle / º
ru: Угол / °

en: For elliptical PSFs, the angle from the x axis in degrees.
ru: Для эллиптических PSF угол (в градусах) от оси x.

en: beta (β)
ru: бета (β)

en: For Moffat profiles, this sets the value of beta. See the astrometry documentation for information on this parameter.
ru: Устанавливает значение бета (β) для профилей Моффата. Для получения информации об этом параметре смотрите документацию по астрометрии.

en: Pixel Size / μm
ru: Размер пикселя / мкм

en: Wavelength / nm
ru: Длина волны / нм

en: Focal length / mm
ru: Фокусное расстояние / мм

en: Diameter / mm
ru: Диаметр / мм

en: Sensor pixel size in microns
ru: Размер пикселя в микрометрах

en: Wavelength to calculate the diffraction pattern for. May be specified exactly for narrowband filters, or for broadband / OSC / luminance filters just use a representative central wavelength.
ru: Длина волны для расчета дифракционной картины. Может быть задано точно для узкополосных фильтров. Для широкополосных фильтров / OSC / яркости используйте репрезентативную центральную длину волны.

en: Telescope focal length (this should account for any multiplication factor introduced by Barlows or field flatteners)
ru: Фокусное расстояние телескопа (необходимо учитывать любой коэффициент умножения, привносимый линзами Барлоу или спрямителями поля)

en: Diameter of the telescope primary aperture
ru: Диаметр главной апертуры телескопа

en: Central Obstruction / %
ru: Центральное экранирование / %

en: Sets the central obstruction as a percentage of the total aperture area. This is zero for refractors, typically around 10-20% for fast Newtonians and may be as much as 40% for a Corrected Dall-Kirkham.
ru: Устанавливает центральное экранирование как процент от общей площади апертуры. Для рефракторов это 0, обычно около 10-20% для быстрых рефлектор и может достигать 40% для модифицированных телескопов Долла-Киркхема.

en: Manual PSF Parameters
ru: Ручные параметры PSF

en: Regularization parameter for PSF estimation. Try decreasing this value for noisy images.
ru: Параметр регуляризации для оценки PSF. Для шумных изображений попытайтесь уменьшить это значение.

en: Lambda (λ)
ru: Лямбда (λ)

en: Blind Deconvolution PSF Estimation
ru: Оценка PSF для реконструкции вслепую

en: Multiscale
ru: Многоступенчатый

en: This improves ℓ0 PSF estimation for large PSFs. It is not required for small PSFs and takes longer to compute. Consider using it for PSF sizes above 20.
ru: Это улучшает оценку ℓ0 PSF для больших PSF. Это не требуется для небольших PSF, и вычисление занимает больше времени. Рассмотрите возможность использования его для PSF размером выше 20.

en: These settings can be left alone in the vast majority of cases.
ru: В большинстве случаев эти настройки можно не изменять.

en: Gamma (γ)
ru: Гамма (γ)

en: PSF estimation regularisation parameter
ru: Параметр регуляризации оценки PSF

en: Number of iterations for PSF estimation. Do not reduce this below 2. There is negligible benefit in increasing it beyond 3.
ru: Кол-во итераций для оценки PSF. Не уменьшайте ниже 2. Увеличение более 3 даёт небольшую выгоду.

en: Lambda ratio
ru: Отношение λ

en: Ratio of lambda at successive scales for multiscale PSF estimation.
ru: Отношение λ для последовательных шкал при многоступенчатой оценке PSF.

en: Lambda min
ru: Лямбда (мин.)

en: Minimum value of lambda for multiscale PSF estimation
ru: Минимальное значение λ для многоступенчатой оценки PSF

en: Scale factor
ru: Коэф-т масштаба

en: Scale factor between successive scales of multiscale PSF estimation
ru: Коэффициент масштаба между последовательными масштабами при многоступенчатой оценке PSF

en: Amount of blur to use for upsampling during PSF estimation
ru: Степень размытия, используемая для увеличения разрешения при оценке PSF

en: Upsample blur
ru: Увел. размытие

en: Downsample blur
ru: Умен. размытие

en: Kernel threshold
ru: Порог ядра

en: Better kernel
ru: Лучшее ядро

en: Kernel ℓ1
ru: Ядро ℓ1

en: Amount of blur to use for downsampling during PSF estimation
ru: Степень размытия, используемая для уменьшения разрешения при оценке PSF

en: Sets a minimum pixel value for the PSF. PSF pixels with values less than this will be set to zero.
ru: Устанавливает минимальное значение пикселя для PSF. Пиксели PSF со значениями, меньшими этого, будут обнулены.

en: Uses a refinement technique to improve subsequent iterations of the PSF estimator. This should essentially always be enabled.
ru: Использует метод уточнения для улучшения последующих итераций оценки PSF. По сути, эта опция должна быть всегда включена.

en: ℓ1 gradient parameter
ru: ℓ1 параметр градиента

en: These settings should almost always be left at the default value.
ru: Эти настройки практически всегда должны оставаться по умолчанию.

en: Expert Settings
ru: Дополнительные параметры

en: ℓ0 Descent Method
ru: ℓ0 метод спуска

en: Compensation factor
ru: Коэф-т компенсации

en: This parameter controls the sharpness of the estimated PSF. If the underlying image is sharp, this parameter should be set to a large value to avoid artefacts in the estimated PSF. On the other hand, if the underlying image contains a small amount of intrinsic blur (i.e. as a result of being oversampled) this parameter should be reduced to close to unity in order to obtain sufficient sharpness in the PSF.
ru: Этот параметр определяет резкость рассчитанной PSF. Если базовое изображение резкое, для данного параметра следует установить большое значение, чтобы избежать искажений в рассчитанной PSF. С другой стороны, если базовое изображение содержит небольшое внутреннее размытие (например, в результате избыточной дискретизации), этот параметр следует уменьшить до значения, близкого к единице, чтобы получить достаточную резкость в PSF.

en: Samples per outer loop
ru: Образцов во внешнем цикле

en: Outer loop iterations
ru: Повторы внешнего цикла

en: This parameter sets the number of samples per outer loop. Sufficient samples must be chosen to ensure the PSF estimate converges: for low noise images a fairly small number of samples will suffice. For noisy images, the value may require increasing to as much as around 250.
ru: Этот параметр устанавливает количество образцов для каждого внешнего цикла. Необходимо выбрать достаточное количество образов, чтобы обеспечить сходимость оценки PSF: для изображений с низким уровнем шума достаточно небольшого количества образцов. Для зашумленных изображений это значение может потребоваться увеличить примерно до 250.

en: Outer loop iterations. This parameter should not generally require adjustment.
ru: Количество повторов внешнего цикла. Этот параметр, как правило, не требует настройки.

en: Inner loop iterations
ru: Повторы внутреннего цикла

en: This parameter sets the number of iterations in the algorithm inner loop. It should not usually require adjustment.
ru: Этот параметр задает количество повторов во внутреннем цикле алгоритма. Обычно он не требует настройки.

en: Spectral Irregularity Method
ru: Метод неравномерности спектра

en: Symmetrical PSF
ru: Симметричная PSF

en: If checked, a PSF defined from stars will be circularly symmetric. If unchecked the PSF may be elongated and have a defined rotation angle.
ru: Если флажок установлен, PSF, определённая по звёздам будет симметричной. Если флажок снят, PSF может быть вытянутой и иметь определённый угол поворота.

en: PSF from Stars
ru: PSF по звёздам

en: PSF Generation
ru: Создание PSF

en: PSF Preview
ru: Предпросмотр PSF

en: Shows a preview of the PSF, if one has been calculated.
ru: Предпросмотр PSF, если она была рассчитана.

en: Usage tips
ru: Советы

en: Opens a page in the online Siril documentation with usage tips and examples of settings that can work for different types of image.
ru: Открыть документацию Siril с советами по использованию и примерами настроек, которые могут работать с различными типами изображений.

en: Once the PSF is estimated or provided the image is finally deconvolved using the selected algorithm.
    Choose Richardson-Lucy for deep space images; choose either Split Bregman or Wiener filtering for lunar and planetary images.
ru: Как только PSF рассчитана или предоставлена, изображение окончательно реконструируется с использованием выбранного алгоритма.
    Выберите алгоритм Ричардсона-Люси для снимков глубокого космоса, для изображений Луны и планет — метод Брэгмана или фильтр Винера.

en: Split Bregman method with TV regularization
ru: Метод Брэгмана с регуляризацией

en: Richardson-Lucy method with TV regularization
ru: Метод Ричардсона-Люси с регуляризацией

en: Wiener filter
ru: Фильтр Винера

en: Number of iterations for final deconvolution if using an iterative method
ru: Кол-во итераций для окончательной реконструкции, если выбран итеративный метод

en: Regularization parameter for the final non-blind stage deconvolution
ru: Параметр регуляризации для завершающей стадии реконструкции

en: Sets an early stop criterion for the Richardson-Lucy algorithm to prevent noise amplification. Deconvolution will stop early if the average pixel difference ratio between subsequent iterations is less than this value.
ru: Устанавливает критерий ранней остановки алгоритма Ричардсона-Люси для предотвращения усиления шума. Реконструкция будет остановлена раньше, если среднее отношение разности пикселей между последующими итерациями будет меньше этого значения.

en: Total Variation regularization preserves sharp edges in the image well. If in doubt, stick with Total Variation. However it can have a tendency to produce a "staircase effect" in large uniform areas.
    Frobenius norm of the Hessian uses a second order regularization term. It is more often used in regularizing denoising algorithms but can perform well when deconvolving a star mask produced by Siril's Starnet++ interface.
ru: Регуляризация с помощью полной вариации хорошо сохраняет четкие края изображения. Если сомневаетесь, выбирайте полную вариацию. Однако это имеет тенденцию создавать "эффект лестницы" на крупных однородных областях.
    Норма Фробениуса для гессиана использует член регуляризации второго порядка. Она чаще используется в регуляризации алгоритмов шумоподавления, но может хорошо работать при реконструкции маски звёзд, создаваемой интерфейсом Siril Starnet++.

en: Total Variation
ru: Полная вариация

en: Frobenius norm of Hessian
ru: Норма Фробнеуса для гессиана

en: Alpha (α)
ru: Альфа (α)

en: Stopping criterion
ru: Критерий остановки

en: Sets a stopping criterion based on difference between successive estimates. To activate the criterion the checkbox must be selected.
ru: Устанавливает критерий остановки, основанный на разнице между последовательными оценками. Чтобы включить критерий, необходимо установить этот флажок.

en: Regularization
ru: Регуляризация

en: Gradient descent step size
ru: Шаг спуска

en: Algorithm method
ru: Алгоритм

en: If in doubt, use Gradient Descent. It is more gradual and has a controllable step size that can help to avoid ringing artefacts around stars. For stretched images Mulitiplicative may give good results and require fewer iterations.
ru: Если сомневаетесь, используйте градиентный спуск. Этот алгоритм более ступенчатый и имеет контролируемый размер шага, позволяющий избежать кольцевых артефактов вокруг звёзд. Для растянутых изображений мультипликативный алгоритм может дать хорошие результаты и потребует меньше итераций.

en: Multiplicative
ru: Мультипликативный

en: Gradient Descent
ru: Градиентный спуск

en: Gradient descent step size. The larger the step size, the greater the effect of each step. Large values will give quicker convergence but smaller values will offer better control over artefact formation.
ru: Размер шага градиентного спуска. Чем больше размер шага, тем значительнее эффект от каждого шага. Бо́льшие значения обеспечат более быструю конвергенцию, но меньшие значения обеспечат лучший контроль над формированием артефактов.

en: Non-Blind Deconvolution
ru: Реконструкция

en: Deconvolve the currently loaded sequence. If no sequence is loaded, the current image will be deconvolved.
ru: Реконструировать загруженную последовательность. Если последовательность не загружено, будет реконструировано текущее изображение.

en: Sequence prefix:
ru: Префикс вывода:

en: Provides a custom prefix to use when deconvolving a sequence.
ru: Префикс названий изображений, полученных в ходе реконструкции последовательности.

en: Crop sequence
ru: Кадрировать последовательность

en: Prefix of the image names resulting from the cropping process.
ru: Префикс имён файлов, полученных в результате кадрирования.

en: Image Denoising
ru: Подавление шума

en: Remove salt and pepper noise
ru: Удалить импульсный шум

en: This option applies cosmetic correction to remove salt and pepper noise before the primary denoising algorithm. This is generally a good thing and the setting defaults to active.
ru: Применить косметическую коррекцию для удаления шума типа "соль и перец" перед основным алгоритмом подавления шума.

en: Independent Channels
ru: Независимые каналы

en: Suppresses blocky colour artefacts that may rarely appear in colour images. This option treats each channel separately and eliminates artefacts at the cost of some speed. Most of the time this is not required, so it is off by default and should only be enabled in the rare event that you see artefacts when denoising a colour image.
ru: Подавляет блочные цветные артефакты, которые могут иногда появляться на цветных изображениях. Эта опция обрабатывает каждый канал отдельно и устраняет артефакты за счёт некоторой потери в скорости. В большинстве случаев это не требуется, поэтому по умолчанию эта опция отключена и должна быть включено только в тех редких случаях, когда вы видите артефакты при уменьшении шума цветного изображения.

en: Color Denoising
ru: Цветное подавление шума

en: No secondary denoising stage
ru: Без вторичной стадии подавления шума

en: No secondary denoising process will be used. The primary algorithm by itself usually performs well so this is the default.
ru: Процесс вторичного шумоподавления использоваться не будет. Основной алгоритм обычно работает хорошо, так что это значение по умолчанию.

en: Anscombe VST with exact unbiased inverse
ru: Преобразование Анскомба

en: The Anscombe VST is useful when denoising photon-limited images where the noise characteristics are not Gaussian but primarily Poisson or a Poisson-Gaussian mix. It cannot be used in conjunction with DA3D or SOS. Ref: https://ieeexplore.ieee.org/document/5278406
ru: Преобразование Анскомба полезно для подавления шума на изображениях, где шум имеет не Гауссову, а Пуассонову природу или смесь Пуассоновского и Гауссова шумов. Данное преобразование не может быть использовано вместе с DA3D или SOS. См.: https://ieeexplore.ieee.org/document/5278406

en: Data Adaptive Dual Domain Denoising
ru: Адаптивнное двухдоменное подавление шума (DA3D)

en: Use DA3D as a final denoising step. This algorithm uses the output of the primary denoising algorithm as a guide image to perform frequency domain shrinkage on shape and data-adaptive patches. It never produces worse output than the primary algorithm and may improve detail retention and reduce staircasing artefacts. Ref: https://ieeexplore.ieee.org/document/7350835
ru: Используйте DA3D как заключительный шаг при шумопдавлении. Этот алгоритм использует результат основного алгоритма подавления шума как направляющее изображение для выполнения сжатия в частотной области на участках, адаптированных к форме и данным. Этот алгоритм никогда не дает худших результатов, чем основной алгоритм, и может улучшить сохранение деталей и уменьшить артефакты ступенчатой структуры. См.: https://ieeexplore.ieee.org/document/7350835

en: Strengthen Operate Subtract iterator
ru: Усиление-подавление-вычитание (SOS)

en: SOS iteration works by iterating the primary denoising algorithm multiple times, each time mixing back a fraction of the noisy image. This can improve denoising performance and reduce staircasing artefacts. Ref: https://arxiv.org/abs/1502.06220
ru: SOS работает, делая несколько повторов основного алгоритма шумоподавления, каждый раз подмешивая некоторую долю зашумлённого изображения. Это может улучшить продуктивность шумоподавления и уменьшить ступенчатые артефакты. См.: https://arxiv.org/abs/1502.06220

en: Secondary Denoising Algorithm
ru: Алгоритм вторичного подавления шума

en: Sets the number of SOS iterations. 3-5 is usually a good starting point.
ru: Кол-во повторов SOS. 3-5 обычно хорошая отправная точка.

en: SOS iterations
ru: Кол-во повторов SOS

en: Sets the number of SOS iterations. 3-5 iterations usually provides good convergence. Convergence can be seen by examining the updated image noise estimate shown in the log window after each iteration. (These noise values are measured after noise from the original image is mixed back in to prepare the next iteration, so the final output noise level is substantially lower than the intermediate values shown between iterations.)
ru: Устанавливает кол-во повторов SOS. Обычно 3-5 повторов обеспечивают хорошую сходимость. Последнюю можно увидеть, посмотрев на обновленную оценку шума изображения, отображаемую в окне журнала после каждого повтора. (Эти значения шума измеряются после подмешивания шума из исходного изображения при подготовке к следующему повтору, поэтому конечный выходной уровень шума существенно ниже, чем промежуточные значения, показанные между повторами.)

en: rho sets the amount of the original noisy image at each iteration. A higher value means less noise is mixed in, and more of the intermediate result is kept. Values close to 0 or 1 may result in a need for more iterations to achieve convergence at the maximum improvement SOS can produce.
ru: ρ определяет долю оригинального зашумлённого изображения в каждом повторе. Бо́льшая величина ρ означает, что подмешивается меньшая доля шума и сохраняется бо́льшая часть промежуточного результата. Значения ρ, близкие к 0 или 1 могут потребовать больше повторов для достижения сходимости, давая максимальное улучшение, которое может обеспечить SOS.

en: rho
ru: ρ

en: Rho sets the amount of the original noisy image mixed back in between each SOS iteration. Up to a point, larger values will result in greater effectiveness but beyond a certain point the algorithm will fail to converge. The default of 0.2 is often a good starting point.
ru: Ρ определяет долю оригинального зашумлённого изображения, подмешиваемую между повторами SOS. До определённого момента, бо́льшие значения ρ приводят к бо́льшей эффективности, но по прохождении некоторой точки, алгоритм перестаёт сходиться. Значение по умолчанию (0.2) является хорошей отправной точкой.

en: SOS Advanced Options
ru: Расширенные настройки SOS

en: Modulation allows a fraction of the noisy image to be mixed into the denoised result. This may be useful to add microtexture if the denoised result looks artificially smooth. A value of 1 means the output will be 100% denoised, with none of the noisy image added. Modulation is performed at the end of the process, after primary and secondary denoising stages have both completed.
ru: Модуляция позволяет подмешивать часть зашумлённого изображения к результату шумоподавления. Это может быть полезно для добавления микротекстуры, если результат шумоподавления выглядит искусственно сглаженным. Значение 1 означает, что уровень шумподавления на выходе будет 100%, при этом зашумленное изображение не будет добавлено. Модуляция выполняется в конце процесса, по завершении обеих стадий шумоподавления.

en: Sets modulation. The pixel value is calculated as m * b + (1-m) * orig, where m is the modulation, b is the denoised value and orig is the original pixel value. Modulation reduces the denoising performance, but a little modulation can be useful to add back microtexture to flat regions of the image.
ru: Устанавливает модуляцию. Значение пикселя вычисляется как m * b + (1-m) * orig, где m - значение модуляции, b - значение после шумоподавления, и orig - первоначальное значение пикселя. Модуляция уменьшает продуктивность шумоподавления, но небольшая модуляция может быть полезна для возвращения микротекстуры сглаженным областям изображения.

en: Channel Extraction
ru: Извлечение канала

en: File name for the first FITS file to save.
ru: Название первого сохраняемого файла FITS.

en: File name for the second FITS file to save.
ru: Название второго сохраняемого файла FITS.

en: File name for the third FITS file to save.
ru: Название третьего сохраняемого файла FITS.

note: RGB
en: Red:
ru: Красный:

en: Green:
ru: Зелёный:

en: Blue:
ru: Синий:

en: Select the color space corresponding to the three extracted images
ru: Выберите цветовое пространство, соответствующее трём извлечённым изображениям

en: Color Space:
ru: Цветовое пространство:

en: Information
ru: Информация

en: Information related to the image, extracted from the file if available, from the preferences otherwise.
    Modified data can be saved in a FITS file.
ru: Информация, связанная с изображением, которая получена из файла (при возможности), или из настроек в противном случае.
    Изменённые данные можно сохранить в файле, формата FITS.

en: Non-square pixels can be entered but will not be used in most cases.
ru: Неквадратные значения пикселей могут быть введены, но, большинстве случаев, они не используются.

en: Pixel size (micron):
ru: Размер пикселя (микрометры):

en: If the focal length is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
ru: Если фокусное расстояние не загружено автоматически из заголовка файла, вы можете обновить это поле самостоятельно.

en: If the Pixel X size is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
ru: Если ширина пикселя не загружена автоматически из заголовка файла, вы можете обновить это поле самостоятельно.

en: Focal length (mm):
ru: Фокусное расстояние (мм):

en: If the Pixel Y size is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
ru: Если высота пискеля не загружена автоматически из заголовка файла, вы можете обновить это поле самостоятельно.

en: Clear all the fields. If you save your image after, the header will not contain any data about the focal length or sensor size.
ru: Очистить все поля. Если после этого сохранить изображение, в заголовке не будет данных о фокусном расстоянии или размере сенсора.

en: Computed sampling (arcsec/pixel):
ru: Масштаб (угловых секунд/пиксель):

en: Binning:
ru: Биннинг:

en: If the binning is not automatically loaded, using file's header, you can update this combo box.
ru: Если биннинг не загружен автоматически из заголовка файла, вы можете обновить это поле.

en: Real pixel size
ru: Реальный размер пикселя

en: Check this button if binning is not taken into account in the pixel size value. In this case, the binning value will be used to compute the sampling.
    WARNING: checking this stores it as a preference, also available in the FITS option preferences section.
ru: Установите этот флажок, если значение биннинга не учитывается при вычислении размера пикселя. В этом случае биннинг будет использован при вычислении разрешения.
    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: установка этого флажка сохраняет эту настройку, которая так же в разделе настроек FITS.

en: Save as default values
ru: Сохранить как значения по умолчанию

en: Save focal length and pixel size as default values in the settings to be used for images that do not contain these metadata
ru: Сохранить фокусное расстояние и размер пикселя как значения по умолчанию, которые будут применяться к изображениям, не содержащим этих метаданных

en: Image compositing
ru: Совмещение изображения

en: Multi-layer image composition
ru: Многослойное совмещение изображения

en: Layer alignments
ru: Выравнивание слоёв

note: don't destroy it on removal from grid
en: not loaded
ru: не загружено

en: Adjust layers brightness
ru: Скорректировать яркость

en: Automatically adjust the brightness of the colours picked for layers so that they don't overflow when compositing (based on max value for each image). Colour hues are unchanged.
ru: Автоматически корректирует яркость цветов, выбранных для слоёв, чтобы они не переполнялись при компоновке (на основе максимального значения для каждого изображения). Цветовые оттенки остаются неизменными.

en: Finalize colour balance
ru: Доработать цветовой баланс

en: Open the RGB calibration tool on the resulting image. This will modify the result in a destructive way to align the three channels of the result.
    Modifying parameters in this windows afterward will void the colour balance, and it will have to be remade.
ru: Открывает инструмент калибровки цвета для результата совмещения. Это изменит изображение деструктивным образом для выравнивания трёх каналов.
    Последующее изменение параметров в этом окне приведёт к нарушению цветового баланса, и его придётся переделать.

en: Type of luminance-based colour composition. They represent the way of adding colour information to luminance data.
ru: Способы совмещения цветов на основе светимости. Они представляют способ добавить информацию о цвете к данными светимости.

en: HSL composition
ru: Совмещение в HSL

en: HSV composition
ru: Совмещение в HSV

en: CIE L*a*b* composition
ru: Совмещение в CIE L*a*b*

en: Align layers on this reference layer:
ru: Выровнять слои по этому опорному слою:

en: Align
ru: Выровнять

en: Automatic alignment using the selected registration method.
ru: Автоматическое выравнивание выбранным способом.

en: and using this alignment method:
ru: и используя способ выравнивания:

en: Image pattern alignment (planetary/deep-sky)
ru: Выравнивание по паттерну (планеты/дальний космос)

note: the list below depends on the content of the glade file. It * should be done in the same way as in registration.c, but it * woud be easier if the two glades are merged.
en: One star registration (deep-sky)
ru: Регистрация по одной звезде (дальний космос)

en: For LRGB composition, the reference layer should be luminance.
ru: Для совмещения LRGB изображений, опорным слоем должен быть «Светимость».

en: Luminance
ru: Светимость

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Fourier Transform
ru: Преобразование Фурье

en: Name of the magnitude file:
ru: Файл амплитуды:

en: Name of the phase file:
ru: Файл фазы:

en: Order:
ru: Порядок:

en: modulus
ru: амплитуда

en: Centered
ru: По центру

en: Direct Transform
ru: Прямое преобразование

en: Magnitude of the image:
ru: Амплитуда изображения:

en: Phase of the image:
ru: Фаза изображения:

en: Select Magnitude
ru: Выберите амплитуду

en: Select Phase
ru: Выберите фазу

en: Inverse Transform
ru: Обратное преобразование

en: Star Recomposition
ru: Восстановить звёзды

en: Log histograms
ru: Логарифмическая гистограмма

note: gtk_widget_set_visible(lookup_widget("ghtBPcontrols1"), FALSE);
en: Advanced
ru: Больше

en: Show advanced stretch options
ru: Показать больше настроек растягивания

en: Select a starless image for recomposing with a star mask.
    While the primary aim of the tool is star recomposition as part of a star reduction workflow, you can specify any two fits files with the same dimensions and bit depth for blending.
ru: Выбрать изображение без звёзд для восстановления с маской звёзд.
    Хотя этот инструмент предназначен для восстановления звёзд как часть рабочего процесса уменьшения звёзд, вы можете указать любые два файла FITS с одинаковыми размерами и разрядностью для смешивания.

en: Expands to show a mini histogram and transfer function display for the star image
ru: Разворачивается, чтобы показать мини-гистограмму и передаточную функцию для изображения звёзд

en: Star Histogram
ru: Гистограмма звёзд

en: Type of stretch
ru: Тип растягивания

en: Select type of stretch. Generalised hyperbolic stretch performs a hyperbolic stretch with parameters for stretch strength, local intensity, symmetry point, and shadow and highlight preservation regions. Modified arcsinh stretch performs an arcsinh stretch with additional parameters for symmetry point, lowlight and highlight preservation. The inverse hyperbolic and arcsinh stretches are also available.
ru: Выберите тип растягивания. Обобщенное гиперболическое растягивание выполняет гиперболическое растягивание с параметрами силы растягивания, локальной интенсивности, точки симметрии и областей сохранения теней и светов. Модифицированное растягивание по arcsinh выполняет растягивание по arcsinh с дополнительными параметрами для сохранения точки симметрии, сохранения теней и светов. Также доступны обратные гиперболическое растягивание и растягивание по arcsinh.

en: Generalised hyperbolic transform
ru: Обобщённое гиперболическое преобразование

en: Inverse generalised hyperbolic transform
ru: Инвертированное обобщённое гиперболическое преобразование

en: Modified arcsinh transform
ru: Модифицированное преобразование по arcsinh

en: Inverse modified arcsinh transform
ru: Обратное модифицированное преобразование по arcsinh

en: Colour stretch model
ru: Цветовая модель растягивания

en: Set the stretch model for colour stretches. The options are: evenly weighted luminance, which calculates the stretch based on a luminance value weighting the R, G and B channels equally; human weighted luminance, which strecthes based on a luminance value weighting the R, G and B channels according to the relative sensitivity of the human eye; and independent channel values, which applies the stretch independently to each channel of the pixel.
    Note that luminance based models are not generally invertible.
ru: Устанавливает цветовую модель растягивания. Возможные опции: 1) равновзвешенная светимость, когда растягивание основывается на равновзвешенном значении светимости каналов R, G и B; 2) относительная чувствительность глаза, когда растягивание основывается на значении светимости, применяя веса к каналам R, G и B согласно относительной чувствительности человеческого глаза и 3) независимые значения каналов, когда растягивание применяется независимо к каждому каналу пикселя.
    Обратите внимание, что модели, основанные на светимости, обычно не являются обратимыми.

en: Independent channel values
ru: Независимые значения канала

en: Human weighted luminance
ru: Относительная чувствительность глаза

en: Even weighted luminance
ru: Равновзвешенная светимость

en: Stretch factor (ln(D+1))
ru: Коэффициент растягивания (ln(D+1))

en: Independently controls the contrast added (the slope of the stretch) at SP, thus adjusting the amount of stretch applied to the rest of the image. Increasing D increases the intensity of stars in the resulting composition.
ru: Независимо управляет добавленным контрастом (наклоном растягивания) в точке симметрии, регулируя таким образом степень растягивания, применяемую к остальной части изображения. Увеличение D увеличивает интенсивность звёзд в результирующей композиции.

en: Local stretch intensity (b)
ru: Интенсивность локального растягивания (b)

en: Controls how tightly the stretch is focused by changing the form of the transform itself. Increasing b will increase the intensity of stars with peak brightness above SP, but may bloat their PSF; it will reduce the intensity of stars below SP.
ru: Управляет насколько точно сфокусировано растягивание, изменяя форму самого преобразования. Увеличение b увеличит интенсивность звёзд с пиковой яркостью выше точки симметрии, но может увеличить их PSF; это уменьшит интенсивность звёзд ниже точки симметрии.

en: Symmetry point (SP)
ru: Точка симметрии (SP)

en: Sets the symmetry point around which the stretch is focused. For star recomposition, increasing SP reduces the intensity of stars with peak brightness below SP and therefore the amount of stars that show in the resulting composition.
ru: Устанавливает точку симметрии, вокруг которой фокусируется растягивание. При восстановлении звезд увеличение точки симметрии уменьшает интенсивность звёзд с пиковой яркостью ниже точки симметрии и, следовательно, количество звёзд, которые видны на результирующем изображении.

en: Allows setting SP from the current selection. This is best suited for use with the background image, where it can effectively pick out faint detail above the background. It is not generally useful with the star mask image.
ru: Позволяет установить точку симметрии из текущего выделения. Это лучше всего подходит для использования с изображением фона, где оно может эффективно выделять слабые детали над фоном. Обычно это бесполезно для изображения маски звёзд.

en: Shadow protection point (LP)
ru: Точка сохранения теней (LP)

en: Sets a value below which the stretch is modified to preserve contrast in the shadows. This is done by performing a linear stretch below LP by reserving contrast from the rest of the image. Moving LP towards SP changes both the scope and amount of contrast reservation, the net effect is to push the overall stretch to higher brightness levels whilekeeping the contrast and definition in the background. This parameter must be greater than or equal to 0 and not greater than SP.
ru: Устанавливает значение, ниже которого растягивание изменяется для сохранения контраста в тенях. Это делается путём выполнения линейного растягивания ниже точки сохранения теней, сохраняя контраст с остальной частью изображения. Перемещение точки сохранения теней в сторону точки симметрии изменяет как масштаб, так и величину сохранения контраста, конечный эффект заключается в повышении общего уровня яркости при сохранении контрастности и чёткости фона. Этот параметр должен быть больше или равен 0 и не превышать значения точки симметрии.

en: Highlight protection point (HP)
ru: Точка сохранения светов (HP)

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. The star mask HP can be set to quite a low value to prevent bloat of brighter stars.
ru: Устанавливает значение, при превышении которого растягивание изменяется для сохранения контраста светов/звёзд. Точка сохранения светов маски звёзд может быть установлена на довольно низкое значение, чтобы предотвратить разбухание более ярких звёзд.

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. This can be set to quite a low value in star recomposition mode to prevent bloat of brighter stars while boosting the brightness of fainter ones.
ru: Устанавливает значение, при превышении которого растягивание изменяется для сохранения контраста в ярких светах/звёздах. Это значение может быть установлено на довольно низкое в режиме восстановления звёзд, чтобы предотвратить разбухание более ярких звёзд при одновременном повышении яркости более слабых.

en: Black Point (BP)
ru: Точка чёрного (BP)

en: Black point adjustment. This is a constant value that is subtracted from the image after the initial hyperbolic stretch. BP adjustment may result in clipping the shadows.
ru: Настройка точки чёрного. Это постоянное значение, которое вычитается из изображения после первоначального гиперболического растягивания. Регулировка точки чёрного может привести к обрезке теней.

en: Expands to show a mini histogram and transfer function display for the background image.
ru: Разворачивается, чтобы показать мини-гистограмму и передаточную функцию для изображения фона.

en: Background Histogram
ru: Гистограмма фона

en: Independently controls the contrast added (the slope of the stretch) at SP, thus adjusting the amount of stretch applied to the rest of the image. It does not change the shape of the stretch, just the amount, and should be used in tandem with b to control the distribution of contrast and brightness. When this is set to zero, the stretch will be the identity transform, but any ordered black point adjustment will still occur.
ru: Независимо управляет добавленным контрастом (наклоном растягивания) в точке симметрии, регулируя таким образом степень растягивания, применяемую к остальной части изображения. Форма растягивания не изменяется, меняется, только её величина. Должен использоваться в паре с b для управления распределением контраста и яркости. Когда это значение равно нулю, растягивание будет идентичным преобразованием, но любая упорядоченная корректировка точки чёрного всё равно будет выполняться.

en: Controls how tightly the stretch is focused by changing the form of the transform itself. For concentrated stretches (e.g. initial stretch on linear data) a large positive value of b will focus the stretch within a histogram peak while defocusing the stretch away from the peak (such as bright stars). For adjustment of nonlinear images lower or negative values will distribute contrast and brightness more evenly. As a general rule, the value of b will decrease as a stretch sequence nears completion, although larger values (with small D) can still be used for precise placement of additional contrast.
ru: Управляет насколько точно сфокусировано растягивание, изменяя форму самого преобразования. Для концентрированного растягивания (например, первоначальное растягивание линейных данных) большое положительное значение b сфокусирует участок в пределах пика гистограммы, одновременно расфокусируя растягивание в сторону от пика (например, ярких звёзд). При настройке нелинейных изображений более низкие или отрицательные значения будут распределять контраст и яркость более равномерно. Как правило, значение b будет уменьшаться по мере приближения к завершению последовательности растягивания, хотя бо́льшие значения (с небольшим D) всё ещё можно использовать для точного размещения дополнительного контраста.

en: Sets the symmetry point around which the stretch is focused - contrast will be distributed symmetrically around SP. This should generally be placed within a histogram peak so that the stretch will widen and lower the peak by adding the most contrast in the stretch at that point. The stretch will move pixel values away from SP. This parameter must be greater than or equal to LP and less than or equal to HP.
ru: Устанавливает точку симметрии, вокруг которой фокусируется растягивание — контраст распределяется симметрично вокруг точки симметрии. Как правило, её следует размещать внутри пика гистограммы, чтобы растягивание расширяло и понижало пик, добавляя наибольший контраст при растягивании в этой точке. Растягивание приведет к удалению значений пикселей от точки симметрии. Этот параметр должен быть больше или равен точки сохранения теней и меньше или равен точки сохранения светов.

en: This dropper allows you to set the background stretch symmetry point  based on the average value of  the current selection. This helps in picking out faint detail above the dark background.
ru: Пипетка позволяет установить точку симметрии растягивания фона на основе среднего значения текущего выделения. Это помогает выделить слабые детали выше тёмного фона.

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. This is done by performing a linear stretch of the data above HP by reserving contrast from the rest of the image. Moving HP towards SP inreases both the scope and the amount of this contrast reservation, the net effect is to push the overall stretch to lower brightness levels while keeping the contrast and definition in the highlights. This parameter must be less than or equal to 1 and not less than SP. This parameter is generally of limited use for starless backgrounds but is very effective on the star mask for preventing star bloat.
ru: Устанавливает значение, при превышении которого растягивание изменяется для сохранения контраста светов/звёзд. Это делается путём выполнения линейного растягивания данных выше точки сохранения светов с сохранением контраста по сравнению с остальной частью изображения. Переход от точки сохранения светов к точке симметрии увеличивает охват и величину этого сохранения контраста, конечный эффект заключается в сдвиге общего растягивания к низким уровням яркости при сохранении контраста и четкости в светах. Этот параметр должен быть меньше или равен 1 и не менее точки симметрии. Для беззвёздного фона этот параметр, как правило, имеет ограниченное применение, но очень эффективен для предотвращения раздувания звезд на маске звёзд.

en: Background Stretch Parameters
ru: Параметры растягивание фона

en: Star Stretch Parameters
ru: Параметры растягивания звёзд

en: Resets stretch parameters for the star image
ru: Сбросить параметры растягивания для изображения звёзд

en: Applies current stretch to the star image and resets the stretch parameters.
ru: Применяет текущее растягивание к изображению звёзд и сбрасывает параметры растягивания.

en: Resets stretch parameters for the starless image
ru: Сбросить параметры растягивания для изображения без звёзд

en: Applies current stretch to the starless image and resets the stretch parameters.
ru: Применяет текущее растягивание к изображению без звёзд и сбрасывает параметры растягивания.

en: Linear Match
ru: Линейный поиск соответствий

en: Close the dialog.
ru: Закрыть этот диалог.

en: Computes a linear function between a reference image and a target.
ru: Вычисляет линейную функцию между опорным и целевым изображениями.

en: Reference:
ru: Опорный кадр:

en: Choose the reference image. This image must have same dimensions.
ru: Выберите опорный кадр, имеющий такие же размеры.

en: Choose Reference Image
ru: Выберете опорный кадр

en: Reject low
ru: Нижняя граница

en: The algorithm will ignore all reference pixels whose values are outside of the [low, high] range.
ru: Алгоритм игнорирует все опорные пиксели, чьи значения за приделами диапазона [нижняя граница, верхняя граница].

en: Reject high
ru: Верхняя граница

en: Compute the image tilt. Tilt is shown as an overlay and overall tilt information is written to the Console tab. The tilt overlay can be cleared using the Remove button
ru: Вычислить наклон изображения. Наклон визуализируется как наложение, а общая информация о наклоне выводится в журнал. Визуализацию наклона можно очистить с помощью кнопки Удалить

en: Export list of stars to a file
ru: Экспортировать список звёзд в файл

en: Detect stars in the current loaded image (not sequence image) and compute PSF
ru: Определяет звёзды на текущем загруженном изображении (не на последовательности изображений) и вычисляет PSF

en: Average PSF parameters for selected stars
ru: Усреднить параметры PSF для выбранных звёзд

en: Sequence List
ru: Список кадров

en: List of images in the sequence, with their state and quality information. Quality is FWHM when PSF registration is used, so lower is better, and gradient estimator for DFT registration, higher is better. X and Y columns are the translation relative to the reference image.
ru: Список изображений в последовательности, вместе информацией об их состоянии и качестве. При регистрации с помощью PSF, качество определяется значением FWHM, чем меньше значение, тем лучше. При регистрации с помощью DFT, качество определяется оценкой градиента, чем больше, тем лучше. Колонки X и Y это сдвиг относительно опорного изображения.

en: File
ru: Файл

en: Sel
ru: Выбор

en: Quality
ru: Качество

en: Frame List
ru: Список кадров

en: Select the channel you want to display.
ru: Выберите канал для отображения.

en: Excludes all images of the sequence from the processing schedule
ru: Исключить все изображения из плана обработки

en: Includes all images of the sequence in the processing schedule
ru: Включить все изображения в план обработки

en: Includes/excludes selected images of the sequence from the processing schedule
ru: Включить/исключить выбранные изображения

en: When toggled, the outline of the reference image as transformed with registration data is drawn on each image to review image position wrt. reference.
ru: Если флажок установлен, контур опорного изображения, преобразованный с данными регистрации, рисуется на каждом изображении для просмотра положения изображения по отношению к опорному.

en: Reference image
ru: Опорное изображение

en: If set, the current image will be the reference image for registration.
    Only one image can be the reference image in a sequence, setting it will unset the image previously set as reference.
    If not set manually, the first image of the sequence is taken as reference.
ru: Если установлено, текущее изображение будет опорным для регистрации.
    В последовательности может быть только одно опорное изображение. Установка текущего изображения опорным, заменит предыдущее опорное изображение.
    Если не установлено вручную, первое изображение в последовательности используется как опорное.

en: Enter the number of the image you want to reach.
ru: Введите номер изображения, к которому хотите перейти.

en: Image Plate Solver
ru: Астрономическое решение

en: OK
ru: ОК

en: Start the plate solving algorithm.
ru: Запустить поиск астрономического решения.

en: Start the photometric color calibration algorithm.
ru: Начать фотометрическую калибровку цвета.

en: Initial equatorial coordinates. Input value must be inside the image, close to the centre.
ru: Исходные экваториальные координаты. Введённое значение должно быть внутри изображения, близко к центру.

en: Right Ascension:
ru: Прямое восхождение:

en: Declination:
ru: Склонение:

en: S
ru: Ю

en: This button is checked for negative declination (southern hemisphere).
ru: Использовать отрицательное склонение (для южного полушария).

en: Enter the identifier or the name of an object located close to the centre of the image. This feature requires an Internet connection (asks SIMBAD by default or the selected server at the right).
    If coordinates are already filled when clicking on the Get Metadata From Image button below, this is probably not required.
ru: Введите идентификатор или название объекта, расположенного вблизи центра изображения. Это функция требует наличия подключения к интернету (по умолчанию запрашивается сервер SIMBAD или сервер из списка справа).
    Если координаты уже внесены нажатием расположенной ниже кнопки «Получить метаданные из фото», это, возможно, не потребуется.

en: Find
ru: Найти

en: Start searching the coordinates of named object. This feature requires an Internet connection (asks SIMBAD by default or the selected server at the right).
    If coordinates are already filled when clicking on the Get Metadata From Image button below, this is probably not required.
ru: Начать поиск координат указанного объекта. Это функция требует наличия подключения к интернету (по умолчанию запрашивается сервер SIMBAD или выбранный из списка справа).
    Если координаты уже внесены нажатием расположенной ниже кнопки «Получить метаданные из фото», это, возможно, не потребуется.

en: Effective focal length of the optical system in millimeter. Even if the input value has not to be very accurate, try to give a value with an error not exceeding 20%.
ru: Эффективное фокусное расстояние оптической системы. Хотя вводимое значение не должно быть очень точным, постарайтесь, чтобы ошибка не превышала 20%.

en: Pixel size in microns. The image is assumed to have square pixels. Value is already multiplied by the camera binning.
ru: Размер пикселя в микрометрах. Предполагается, что изображение сформировано квадратными пикселями. Значение уже умножено на биннинг камеры.

en: Focal length (mm):
ru: Фокусное расстояние (мм):

en: Pixel size in microns. The image is assumed to have square pixels.
ru: Размер пикселя в микрометрах. Предполагается, что пиксели имеют квадратную форму.

en: Pixel size (µm):
ru: Размер пикселя (мкм):

en: The resolution of the image that is automatically determined from the focal and pixel size value. Unit is arc second per pixel.
ru: Разрешение изображение (в секундах дуги/пиксель), автоматически определяемое исходя из фокусного расстояния и размеров пикселя.

en: Resolution:
ru: Разрешение:

en: Several resolvers can be found and displayed in this list. However, it just about getting the coordinates of the centre of the object. Choosing one item or the others should not influence the plate-solving or the photometry data, which is based on the selected catalogue.
ru: В этом списке могут быть несколько решателей. Однако речь идет всего лишь о получении координат центра объекта. Выбор того или иного пункта не должен влиять на астрономическое решение или данные фотометрии, которые основаны на выбранном каталоге.

en: Resolver
ru: Решатель

en: Name
ru: Имя

en: Flip image if needed
ru: Отразить при необходимости

en: Flip image at the end of the platesolving if image is mirrored.
ru: Отразить изображение по окончании решения, если изображение зеркальное.

en: Downsample image
ru: Уменьшить изображение

en: Sometimes, for oversampled images (like with Drizzle), it is complicated to resolve astrometry data. In consequence, downsampling data generally helps and also makes star detection run faster.
ru: Иногда трудно найти астрономическое решение для изображений с избыточной дискретизацией (например с включенным сверхразрешением). Как следствие, в общем случае помогает уменьшение масштаба, которое, так же, ускоряет определение звёзд.

en: Auto-crop (for wide field)
ru: Автокадрирование (для широкого поля)

en: Only use the center of the image (or selection) if the field is too wide, larger than 5 degrees.
ru: Используется только центр изображения (или выделения), если поле зрения более 5 градусов.

en: Force plate solving
ru: Принудительное решение

en: Checking this box will force plate solving to be redone by Siril. It is not needed if the image contains trustworthy WCS information.
ru: Если выбрано, то Siril повторно выполнит астрономическое решение. В этом нет необходимости, в случае если изображение содержит достоверную информация WCS.

en: Get Metadata From Image
ru: Получить метаданные из изображения

en: Click on this button to get focal length, pixel size and RA/Dec pointing coordinates from the header of the file if they exist.
ru: Нажмите, чтобы получить данные о фокусном расстоянии, размерах пикселя и прямом восхождении/склонении из заголовка файла.

en: Select the server that searches the coordinates of the entered object name.
ru: Выберете сервер для поиска координат по названию объекта.

en: Server:
ru: Сервер:

en: Use local astrometry.net solver
ru: Использовать локальный решатель astrometry.net

en: Use the solve-field command to find the astrometric solution instead of Siril's plate solver
ru: Использовать команду solve-field для поиска астрономического решения вместо решателя Siril

en: Image Parameters
ru: Параметры изображения

en: Catalogue Limit Mag:
ru: Предел звёздной величины:

en: Maximum star magnitude used in the catalog queries. Wider is the field, lower is the value.
ru: Максимальная звёздная величина, используемая для запросов в каталоге. Чем шире поле, тем ниже значение.

en: Auto
ru: Авто

en: The limit magnitude is automatically determined using the approximation of the Field Of View.
ru: Предел звёздной величины определяется автоматически исходя из оценки поля зрения.

en: Online Star Catalogue:
ru: Удалённый каталог звёзд:

en: Choose the online catalogue against one want to compare the image.
    * TYCHO-2 catalogue contains positions, proper motions, and two-color photometric data for 2,539,913 of the brightest stars in the Milky Way.
    * NOMAD is a simple merge of data from the Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6, and USNO-B catalogs for astrometry and optical photometry, supplemented by 2MASS near-infrared. The almost 100 GB dataset contains astrometric and photometric data for about 1.1 billion stars.
    * Gaia Data Release 3 was released on 13 June 2022. The five-parameter astrometric solution, positions on the sky (α, δ), parallaxes, and proper motions, are given for around 1.46 billion sources, with a limiting magnitude of G = 21.
    * PPMXL is a catalog of positions, proper motions, 2MASS- and optical photometry of 900 million stars and galaxies.
    * The Bright Star Catalogue is a star catalogue that lists all stars of stellar magnitude 6.5 or brighter, which is roughly every star visible to the naked eye from Earth. The catalog contains 9,110 objects.
ru: Выберете удалённый каталог, с которым будет сравниваться изображение:
    * каталог TYCHO-2 содержит положения, собственные движения и двухцветные данные фотометрии для 2 539 913 наиболее ярких звёзд Млечного пути.
    * каталог NOMAD включает данные астрометрии и оптической фотометрии из каталогов Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6 и USNO-B, дополненные данными ближнего инфракрасного диапазона из каталога 2MASS. Практически 100 Гб набор данных содержит информацию об астрометрии и фотометрии около 1,1 миллиарда звёзд.
    * Третий выпуск данных телескопа Гея (Gaia Data Release 3) был представлен 13 июня 2022 г. Он содержит пятипараметрическое астрономическое решение, данные о положении на небе (α, δ), параллаксе и собственном движении более чем 1,46 миллиарда источников, ограниченные звёздной величиной G = 21.
    * Каталог PPMXL содержит положения, собственные движения, данные ближней инфракрасной (2MASS) и оптической фотометрии порядка 900 миллионов звёзд и галактик.
    * Каталог ярких звёзд содержит все звёзд со звёздной величиной от 6.5, что примерно соответствует звёздам, видимым невооружённым глазом. Каталог включает 9 110 объектов.

en: The online catalogue is automatically determined using the approximation of the Field Of View and magnitude.
ru: Удалённый каталог определяется автоматически, исходя из оценки поля зрения и звёздной величины.

en: Choose the online catalogue against one want to compare the image and compute photometry.
    * NOMAD is a simple merge of data from the Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6, and USNO-B catalogs for astrometry and optical photometry, supplemented by 2MASS near-infrared. The almost 100 GB dataset contains astrometric and photometric data for about 1.1 billion stars.
    * APASS, the AAVSO Photometric All Sky Survey, is performing an all-sky photometric survey. This survey is conducted in eight filters: Johnson B and V, plus Sloan u', g′, r′, i′, z_s and Z. It is valid from about 7th magnitude to about 17th magnitude for over 37 million stars.
ru: Выберете удалённый каталог, с которым хотите сравнить изображение и получить данные фотометрии.
    * каталог NOMAD включает данные астрометрии и оптической фотометрии из каталогов Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6 и USNO-B, дополненные данными ближнего инфракрасного диапазона из каталога 2MASS. Практически 100 Гб набор данных содержит информацию об астрометрии и фотометрии около 1,1 миллиарда звёзд.
    * APASS, фотометрический обзор всего неба Американской ассоциации наблюдателей переменных звёзд (AAVSO). Обзор выполняется в восьми фильтрах: Johnson B и V, Sloan u', g′, r′, i′, z_s и Z. Он действителен для более чем 37 миллионов звёзд примерно от 7-й до 17-й звёздной величины.

en: Photometric Star Catalogue:
ru: Фотометрический каталог:

en: The NOMAD catalogue can be installed locally to not rely on an Internet connection for this operation.
ru: Каталог NOMAD может быть установлен локально, чтобы не полагаться на интернет-соединение для выполнения этой операции.

en: The TYCHO2, NOMAD and Bright Stars catalogues can be installed locally to not rely on an Internet connection for this operation.
ru: Каталоги TYCHO2 и NOMAD, а также каталог ярких звёзд могут быть установлены локально, чтобы не полагаться на интернет-соединение для выполнения этой операции.

en: Catalogue Parameters
ru: Параметры каталога

en: Manual detection
ru: Определение вручную

en: Check this option if you want to pick each stars manually. It could be useful in some cases where Siril can't find enough stars. Please, try to choose the brightest stars in the image.
    Use the Dynamic PSF tool, or the findstar command, adjusting the settings to your image.
ru: Установите этот флажок, если хотите указать каждую звезду вручную. Это может быть полезно в некоторых случаях, когда Siril не находит достаточного количества звёзд. Пожалуйста, попытайтесь выбрать самые яркие звёзды на изображении. 
    Используйте инструмент «Динамическая PSF» или команду findstar, подбирая настройки под изображение.

en: Star Detection
ru: Определение звёзд

en: Automatic detection
ru: Автоматическое определение

en: Uncheck this button if you want to select the background reference by yourself. It can be useful when nebulae cover a large portion of the image.
ru: Отключите, если хотите указать ориентир фона самостоятельно. Это может быть полезным в случае, если туманность занимает значительную часть изображения.

en: x coordinate of the start of the background selection
ru: начало выделения фона по X

en: y coordinate of the start of the background selection
ru: начало выделения фона по Y

en: Width of the background selection
ru: Ширина выделенного фона

en: Height of the background selection
ru: Высота выделенного фона

en: Selected area
ru: Выбранная область

en: You must specify a selection that represents the true background of the image, trying to exclude all stars or other stellar objects.
ru: Сделайте выделение, содержащее истинный фон изображения, стараясь исключить все звёзды или иные астрономические объекты.

en: Background Reference
ru: Ориентир фона

en: Statistics
ru: Статистика

en: Run statistic calculation
ru: Вычислить статистику

en: Close the window
ru: Закрыть это окно

en: Normalized Real [0, 1]
ru: Нормализованное действительное число [0, 1]

en: Per CFA channel
ru: На канал CFA

en: Compute statistics on pixels that have the same filter as the corresponding channel, for CFA (non-demosaiced) images.
ru: Рассчитывает статистику по пикселям, которые имеют тот же фильтр, что и соответствующий канал, для изображений CFA (недебайеризованных).

en: No Selection
ru: Без выделения

en: Dynamic PSF
ru: Динамическая PSF

en: Ch.
ru: Канал

en: Ra
ru: ПВ

en: Dec
ru: Скл

en: Mag
ru: Блеск

en: Beta
ru: β

en: Angle
ru: Угол

en: index
ru: индекс

en: Center selected star
ru: Отцентрировать выделенную звезду

en: If checked, a star selected from the list will be centered in the display. The current zoom level will not be altered. This does not apply to stars selected by clicking their PSF in the main display.
ru: Если флажок установлен, звезда, выбранная из списка будет установлена по центру. Текущий уровень масштабирования не будет изменён. Это не относится к звёздам, выбранным нажатием на их PSF на основном экране.

en: Changes of these four values should be tested on one representative image before using them for registration.
ru: Изменение этих четырёх значений сначала надо проверить на одном типичном изображении, прежде чем использовать их для регистрации.

en: Half-size in pixels of the search box. Only the brightest pixel will be used in this box to fit a star.
ru: Половина размера (в пикселях) поисковой рамки. Для размещения звезды будут использованы только самые яркие пиксели.

en: Threshold value above the noise for star detection.
    The median and standard deviation of the image are computed, then the threshold is: median + [threshold] x stdev.
    The default value for threshold is 1.00. Increasing this value will detect less dim stars, which should be done only when images have a lot of signal or low noise (high S/N).
ru: Пороговое значение выше уровня шума для определения звёзд.
    Вычисляются медиана и стандартное отклонение (σ) изображения, после чего порог рассчитывается как: медиана + [порог] + σ.
    Значение порога по умолчанию — 1.00. Увеличение этого значения приведёт к обнаружению менее тусклые звёзд, что следует делать только когда на изображениях много сигнала или мало шума (высокое соотношение сигнал/шум).

en: Radius:
ru: Радиус:

en: Threshold:
ru: Порог:

en: Roundness threshold:
ru: Порог округлости:

en: Threshold value of star roundnesses. Decrease this value if stars in the images show small trails, conversely, increase it if they are very round to avoid false positives.
    The default value is 0.5, suitable for stars twice as big in one direction as the other.
ru: Пороговое значение для округлости звезды. Уменьшите это значение, если звёзды на изображениях имеют небольшие хвосты. В противном случае увеличьте, если звёзды очень округлые, чтобы избежать ложноположительных данных.
    Значение по умолчанию установленное в 0.5, пригодно для звёзд, в два раза бо́льших в одном направлении, чем в другом.

en: Relax PSF checks
ru: Ослабить проверки PSF

en: When checked, this button deactivates some checks done at star detection stage, to reject candidates initially detected based on some psf quality metrics. This can be used to force detecting oddly shaped stars (bad guiding, strong coma) but should be used as a last resort, if playing with all other detection parameters fails.
ru: Если этот флажок установлен, отключается ряд проверок, выполняемых на стадии определения звёзд, для выбраковки кандидатов, первоначально определённых на основе некоторых показателей качества psf. Это можно использовать для принудительного определения звёзд с плохой формой (плохое гидирование, сильная кома), но это необходимо применять в крайнем случае, когда остальные параметры определения не дали результата.

en: Convergence:
ru: Сходимость:

en: Convergence criterion for PSF fitting.
    Default value of 1 should work on most cases. However for images with strong coma, it may be necessary to increase this value to allow for more iteration steps.
    This should normally be the case only for stacked images. Increasing this value may signicantly impact star finding computation time.
ru: Критерий сходимости для подгонки PSF.
    Значение по умолчанию (1) должно работать в большинстве случаев. Однако для изображений с сильной комой может быть необходимо увеличить это значение для обеспечения большего количества итераций.
    В норме это следует делать только для сложенных изображений. Увеличение этого значения может существенно повлиять на время поиска звезды.

en: Profile type:
ru: Тип профиля:

en: Minimum beta:
ru: Минимальная β:

en: Minimum value for Moffat beta parameter. This can be used to avoid galaxies being modelled as stars with excessively low beta.
ru: Минимальное значение для параметра Моффата β. Оно может использоваться, чтобы избежать моделирования галактик как звёзд с чрезмерно низкой β.

en: Resets all parameters to defaults.
ru: Сбросить параметры к исходным.

en: Maximum star amplitude threshold (stars with larger amplitudes will not be detected).
ru: Максимальная граница амплитуды (звёзды с большей амплитудой не будут найдены).

en: Mininum star amplitude threshold (stars with smaller amplitudes will not be detected).
ru: Минимальная граница амплитуды (звёзды с меньшей амплитудой не будут найдены).

en: Amplitude range
ru: Диапазон амплитуд

en: Enable amplitude range (only stars with an amplitude in this range will be kept from the detection).
    Note: excluding saturated stars from the list will probably make registration or astrometry fail.
ru: Включить диапазон амплитуд (только звёзды с амплитудами из этого диапазона будут исключены из определения).
    Замечание: исключение насыщенных звёзд из этого списка может затруднить регистрацию или астрометрию.

en: Roundness range
ru: Диапазон округлости

en: Enable roundness upper bound.
    Use only to display optical distorsions or double stars, not for registration or astrometry, this will break them.
ru: Включить верхнюю границу округлости.
    Используйте только для отображения оптических искажений или двойных звёзд, а не для регистрации или астрометрии, это нарушит их.

en: Maximum roundness, use only to display optical distorsions or double stars, not for registration or astrometry, this will break them.
ru: Максимальная округлость, используйте только для отображения оптических искажений или двойных звёзд, а не для регистрации или астрометрии, это нарушит их.

en: Estimate sensor tilt
ru: Оценить наклон сенсора

en: Export PSF parameters in an ASCII file
ru: Экспортировать параметры PSF в файл ASCII

en: Add star to list from selection
ru: Добавить звезду из выделения в список

en: Remove selected star from the list
ru: Удалить выбранные звёзды из списка

en: Remove all stars from the list and clears the tilt overlay, if displayed
ru: Удалить все звёзды из списка и очистить отображение наклона сенсора, если показано

en: Live Stacking
ru: Укладка на лету

en: debayer
ru: дебайеризация

en: for now only detected in files and automatically enabled
ru: в настоящее время только определяется в файлах и автоматически включена

en: shift-only registration
ru: регистрация по сдвигу

en: Only shift images instead of using rotation on registration. This should be unchecked for alt-az or heavily drifting mounts. This makes one image processing much faster.
ru: При регистрации изображения только сдвигаются, без вращения, что существенно ускоряет обработку одного изображения. Следует отключить на альт-азимутальных монтировках или монтировках с большим дрейфом.

en: remove gradient
ru: удалить градиент

en: Apply a linear background gradient removal on calibrated input frames.
ru: Применить линейное удаление градиента на откалиброванных входящих кадрах.

en: use 32 bits
ru: использовать 32 бита

en: Use 32 bits for image processing. This is slower and generally useless in terms of quality for live stacking.
ru: Использовать 32 битную разрядность для обработки изображений. Это медленнее и в целом бесполезно с точки зрения качества для укладки на лету.

en: waiting for input files
ru: ожидание файлов

en: Stacking
ru: Укладка

en: Master-dark and cosmetic correction
ru: Темновой мастер-кадр и косметическая коррекция

en: Master-flat
ru: Мастер-кадр плоского поля

en: Stacking with weighted mean
ru: Укладка со взвешенной средней

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Idle
ru: Простой

en: Image Information
ru: Данные об изображении

en: Preferences
ru: Настройки

en: Siril Manual
ru: Руководство Siril

en: Check For Updates
ru: Проверка обновлений

en: Get Scripts
ru: Скачать сценарии

en: Keyboard Shortcuts
ru: Клавиатурные комбинации

en: About Siril
ru: О программе

en: Image Plate Solver...
ru: Астрономическое решение...

en: Statistics...
ru: Статистика…

en: Noise Estimation
ru: Оценка шума

en: Aberration Inspector
ru: Аберрации

en: Information...
ru: Информация…

en: FITS Header...
ru: Заголовок FITS…

en: Dynamic PSF...
ru: Динамическая PSF...

en: Logarithm
ru: Логарифмический

en: Square root
ru: Квадрат. корень

en: Squared
ru: Квадратичный

en: AutoStretch
ru: Авторастягивание

en: High definition
ru: Расширенное

en: Histogram
ru: Гистограмма

en: Exclude frame %d
ru: Исключить кадр %d

en: Show frame %d
ru: Показать кадр %d

en: Registration
ru: Регистрация

en: Selection
ru: Выделение

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Вернуть

en: Will use registration data if any are available on the registration layer, otherwise if the checkbox 'follow star movement' is checked in the registration tab, it will run with this option.
ru: Будут использованы данные регистрации, если таковые доступны на соответствующем слое. В противном случае, если установлен флажок «Следовать за движением звезды» на вкладке «Регистрация», то команда будет запущена с этой опцией.

en: PSF for the Sequence
ru: PSF из последовательности

en: Pick a Star
ru: Выбрать звезду

en: Search Object...
ru: Найти объект…

en: Search and display solar system objects with mag<20.0.
    This research has made use of IMCCE's SkyBoT VO tool.
ru: Найти и показать объекты Солнечной системы со звёздной величиной <20.0.
    В этом исследовании использовался инструмент SkyBoT VO от Института небесной механики и вычисления эфемерид (IMCCE).

en: Solar System Objects
ru: Объекты Солнечной системы

en: Free aspect ratio
ru: Произвольное соотношение

en: Free ratio
ru: Произвольное соотношение

en: Preserve the original aspect ratio of the image
ru: Сохранить первоначальное соотношение сторон изображения

en: Preserve ratio
ru: Сохранить соотношение

en: Aspect ratio of the selection
ru: Соотношение сторон выделения

en: Select the whole image and reset ratio
ru: Выбрать изображение целиком и сбросить соотношение сторон

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: No guides on the selection
ru: Выделение без направляющих

en: No guides
ru: Без направляющих

en: Center line guides on the selection
ru: Линии по центру выделения

en: Center lines
ru: Линии по центру

en: 3 thirds grid guides on the selection
ru: Сетка по третям выделения

en: Rule of thirds
ru: Правило третей

en: 5 fifhts grid guides on the selection
ru: Сетка по пятым долям выделения

en: Rule of fifths
ru: Правило пятой

en: Crop
ru: Кадрировать

en: Crop Sequence...
ru: Кадрировать последовательность...

en: Rotate&Crop
ru: Вращение и обрезка

en: RGB align
ru: Выравнивание RGB

en: Merge CFA Elements
ru: Совместить каналы CFA

en: Select the image containing the CFA0 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA0 prefix.
ru: Выберите изображение, содержащее подшаблон CFA0. Если изображение было создано с помощью функции Siril "Split CFA", то оно будет иметь префикс CFA0.

en: Select the image containing the CFA1 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA1 prefix.
ru: Выберите изображение, содержащее подшаблон CFA1. Если изображение было создано с помощью функции Siril «Split CFA», то оно будет иметь префикс CFA1.

en: Select the image containing the CFA2 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA2 prefix.
ru: Выберите изображение, содержащее подшаблон CFA2. Если изображение было создано с помощью функции Siril "Split CFA", то оно будет иметь префикс CFA2.

en: Select the image containing the CFA3 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA3 prefix.
ru: Выберите изображение, содержащее подшаблон CFA3. Если изображение было создано с помощью функции Siril "Split CFA", то оно будет иметь префикс CFA3.

en: Input Files
ru: Входящие файлы

en: Sets the Bayer pattern header to be applied to the result. This must match the Bayer pattern of the image that the original Bayer subchannels were split from.
ru: Задает заголовок шаблона Байера, который будет применён к результату. Это должно соответствовать шаблону Байера того изображения, из которого были выделены исходные подканалы.

en: Bayer Pattern
ru: Шаблон Байера

en: Merges separated CFA images for a sequence. You should have the sequence for CFA0 loaded to start with, and ensure filenames are consistent across images for all CFA channels.
ru: Объединяет разделённые изображения CFA в последовательность. Убедитесь, что последовательность для CFA0 загружена и что имена файлов, содержащие изображения каждого канала CFA, совпадают.

en: Sequence input marker
ru: Маркер входящей последовательности

en: Sequence output prefix
ru: Префикс вывода

en: Identifier prefix used to denote CFA number in the separate CFA channel images. This should be set to whatever sequence prefix was used when the split_cfa process was run (default: CFA_).
ru: Префикс, используемый для обозначения номера CFA в отдельных изображениях канала CFA. Для этого следует установить любой префикс последовательности, который использовался при запуске процесса split_cfa (по умолчанию: CFA_).

en: Prefix of the image names resulting from the merge CFA process.
ru: Префикс названий изображений, полученных по завершении процесса совмещения каналов CFA.

en: You must have the CFA0 sequence selected in the main window sequence tab.
    
    Your separate sub-CFA sequences must have been processed in exactly the same way.
    
    The filenames <b>must</b> be in the same directory and <b>must</b> differ only by the name of the CFA channel. i.e. if a CFA0 image is <i>r_pp_CFA_0_Light_0001.fit</i>, the corresponding images for the other CFA channels must be <i>r_pp_CFA_1_Light_0001.fit</i>, <i>r_pp_CFA_2_Light_0001.fit</i> and <i>r_pp_CFA_3_Light_0001.fit</i>.
    
    Each image in the sequence will only be processed if the corresponding images for the other 3 CFA channels can be found. Both G1 and G2 are required. Note this means that if you discard an image containing one CFA channel of an image between split_cfa and merge_cfa, merge_cfa will be unable to merge the remaining CFA channels for that image. All sequence filtering should be done either before split_cfa or after merge_cfa.
ru: У вас должна быть выбрана последовательность CFA0 на вкладке «Последовательность» главного окна.
    
    Отдельные суб-последовательности CFA, должны быть обработаны точно таким же образом.
    
    Файлы <b>должны</b> находиться в одной директории и <b>должны</b> отличаться только именем канала CFA. Т.е. если файл <i>r_pp_CFA_0_Light_0001.fit</i> содержит изображение канала CFA0, соответствующие изображения для других каналов CFA должны называться <i>r_pp_CFA_1_Light_0001.fit</i>, <i>r_pp_CFA_2_Light_0001.fit</i> и <i>r_pp_CFA_3_Light_0001.fit</i>.
    
    Каждое изображение в последовательности будет обработано только в том случае, если будут найдены соответствующие изображения оставшихся 3 каналов CFA. Требуются как G1, так и G2. Примечание: это означает, что если вы отбросите изображение, содержащее один канал CFA изображения между split_cfa и merge_cfa, merge_cfa не сможет объединить остальные каналы CFA для этого изображения. Вся фильтрация последовательностей должна выполняться либо до split_cfa, либо после merge_cfa.

en: Sequences
ru: Последовательности

en: Histogram Transformation
ru: Преобразование гистограммы

en: Apply histogram transformation
ru: Применить трансформацию гистограммы

en: Horizontal Zoom
ru: Увеличить по горизонтали

en: Reset zooms to 1.
ru: Сбросить масштаб к 1.

en: Logarithmic scale
ru: Логарифмическая шкала

en: Show the histogram with a logarithmic scale. Does not affect the transfer function display.
ru: Показать гистограмму на логарифмической шкале. Не влияет на отображение передаточной функции.

en: Toggles whether the stretch applies to the red channel
ru: Применить растягивание к красному каналу

en: Toggles whether the stretch applies to the green channel
ru: Применить растягивание к зелёному каналу

en: Toggles whether the stretch applies to the blue channel
ru: Применить растягивание к синему каналу

en: Show grids
ru: Показывать сетку

en: Show transfer curve plus the line y=x
ru: Показать кривую переноса и линию y=x

en: Show pre-stretch histogram
ru: Показать нерастянутую гистограмму

en: Apply autostretch algorithm to image
ru: Автоматически растянуть

en: Highlights:
ru: Света:

en: Midtones:
ru: Полутона:

en: Shadows:
ru: Тени:

en: Midtones balance
ru: Баланс полутонов

en: Shadows clipping
ru: Обрезка теней

en: Highlights clipping
ru: Обрезка светов

en: Clip (%)
ru: Обрезка (%)

en: Clipped pixels count (shadows)
ru: Кол-во обрезанных пикселей (тени)

en: Clipped pixels count (highlights)
ru: Кол-во обрезанных пикселей (света)

en: Prefix of the image names resulting from the mtf process.
ru: Префикс имён файлов, полученных после трансформации полутонов (Midtone Transfer Function).

en: Select type of stretch. Linear performs a simple linear stretch to a new black point. Generalised hyperbolic stretch performs a hyperbolic stretch with parameters for stretch strength, local intensity, symmetry point, and shadow and highlight preservation regions. Modified arcsinh stretch performs an arcsinh stretch with additional parameters for symmetry point, lowlight and highlight preservation. The inverse hyperbolic and arcsinh stretches are also available, useful for working in negative space.
ru: Выберите тип растягивания. Линейное выполняет простое линейное растягивание к новой точке чёрного. Обобщённое гиперболическое растягивание выполняет гиперболическое с параметрами для силы растягивания, локальной интенсивности, точкой симметрии и областями сохранения теней и светов. Модифицированное растягивание по arcsinh выполняет растягивание по arcsinh с дополнительными параметрами для точек симметрии, сохранения теней и светов. Так же доступны обратные гиперболическое и растягивание по arcsinh, пригодные для работы в отрицательном пространстве.

en: Linear stretch (BP shift)
ru: Линейное растягивание (сдвиг BP)

en: Set the stretch model for colour stretches. The options are: evenly weighted luminance, which calculates the stretch based on a luminance value weighting the R, G and B channels equally; human weighted luminance, which stretches based on a luminance value weighting the R, G and B channels according to the relative sensitivity of the human eye; independent channel values, which applies the stretch independently to each channel of the pixel; and saturation, which applies the stretch to the S component in HSL space. In saturation mode the saturation histogram curve is shown in yellow.
    Note: human-weighted luminance is not allowed if less than 3 colour channels are selected as it doesn't make sense.
ru: Устанавливает цветовую модель растягивания. Возможные опции: равновзвешенная светимость, которая вычисляет растягивание на основе значения светимости, присваивая одинаковый вес каналам R, G и B; относительная чувствительность глаза, которая растягивает на основе значения светимости, присваивая вес каналам R, G и B на основе относительной чувствительности человеческого глаза; независимые значения канала, которая применяет растягивание независимо к каждому каналу пикселя; насыщенность, которая применяет растягивание к компоненту S в пространстве HSL. В режиме насыщенности, гистограмма насыщенности показывается жёлтым.
    Замечание: для изображений с менее чем 3 каналами, модель, основанная на относительной чувствительности глаза недоступна, поскольку это не имеет смысла.

en: Saturation stretch
ru: Растянуть насыщенность

en: Stretch Parameters
ru: Параметры растягивания

en: Sets a value above which the stretch is modified to preserve contrast in the highlights / stars. This is done by performing a linear stretch of the data above HP by reserving contrast from the rest of the image. Moving HP towards SP inreases both the scope and the amount of this contrast reservation, the net effect is to push the overall stretch to lower brightness levels while keeping the contrast and definition in the highlights. This parameter must be less than or equal to 1 and not less than SP.
ru: Устанавливает значение, при превышении которого растягивание изменяется для сохранения контраста светов/звёзд. Это делается путём выполнения линейного растягивания данных выше точки сохранения светов (HP) с сохранением контраста по сравнению с остальной частью изображения. Переход от точки сохранения светов к точке симметрии (SP) увеличивает охват и величину этого сохранения контраста, конечный эффект заключается в сдвиге общего растягивания к меньшим уровням яркости при сохранении контраста и чёткости в светах. Этот параметр должен быть меньше или равен 1 и не менее точки симметрии.

en: Black point adjustment. This is a constant value that is subtracted from the image. NOTE: altering BP can clip pixels in which case this transformation is non-reversible.
ru: Настройка точки чёрного. Это постоянное значение, которое вычитается из изображения. ЗАМЕЧАНИЕ: изменение точки чёрного может привести к обрезке пикселей. В этом случае данное преобразование необратимо.

en: Save expression in presets
ru: Сохранить выражение в предустановках

en: Use single RGB/K expression
ru: Использовать одно выражение RGB/K

en: Unchecking this option will give you an RGB image where each output channel is expressed by a formula.
ru: Снятие этого флажка даст RGB изображение, в котором каждый исходящий канал выражается формулой.

en: Variable
ru: Переменная

en: Chan.
ru: Канал

en: Path
ru: Путь

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Function
ru: Функция

en: Operator
ru: Оператор

en: column
ru: колонка

en: Images
ru: Изображения

en: Comma separated value parameters. The parameter thus defined can be used in the expressions.
    For example, if you set parameters with the expression <i>factor=0.8, K=0.2,</i>, all the occurences of <i>factor</i> and <i>K</i> in the formula above will be replaced by 0.8 and 0.2 respectively.
    
    <i>Ha * factor + OIII * K</i> would therefore evaluate to <i>Ha * 0.8 + OIII * 0.2</i>
ru: Значения параметров, разделённые запятыми. Определённые таким образом параметры могут использоваться в выражениях.
    Например, если установить параметры с помощью выражения <i>factor=0.8, K=0.2</i>, все вхождения <i>factor</i> и <i>K</i> в формуле выше будут заменены на 0.8 и 0.2, соответственно.
    
    <i>Ha * factor + OIII * K</i> таким образом будет приведено к виду <i>Ha * 0.8 + OIII * 0.2</i>

en: Parameters
ru: Параметры

en: Rescale result
ru: Масштабировать результат

en: Check this option to rescale the pixel values of the resulting image to the specified output range (see the lower range and upper range parameters below)
ru: Установите этот флажок, чтобы изменить масштаб значений пикселей итогового изображения в соответствии с указанным выходным диапазоном (см. параметры нижнего и верхнего диапазонов ниже)

en: When the rescale option is enabled, this is the lower bound of the output rescaling range.
ru: При включённой опции "Масштабировать результат", это значение является нижней границей выходного диапазона.

en: When the rescale option is enabled, this is the upper bound of the output rescaling range.
ru: При включённой опции "Масштабировать результат", это значение является верхней границей выходного диапазона.

en: Output
ru: Результат

en: Preset list. You can delete an item or the entire list by selecting what you want and pressing the delete key.
ru: Список предустановок. Вы можете удалить один элемент из списка или весь список, выбрав то, что хотите удалить и нажав кнопку "Delete".

en: Presets
ru: Предустановки

en: Apply formula in the text area
ru: Применить формулу в текстовой области

en: Pixel Math
ru: Математические операции над пикселями

en: Add an image as a variable
ru: Добавить изображение как переменную

en: Remove selected image
ru: Удалить выделенное изображение

en: 16 bits
ru: 16 бит

en: 32 bits
ru: 32 бита

en: Open the inverse hyperbolic sine dialog
ru: Диалог преобразования по asinh

en: Asinh Transformation...
ru: Преобразование по asinh…

en: Open the generalized hyperbolic transform dialog
ru: Диалог обобщённого гиперболического преобразования

en: Generalised Hyperbolic Stretch Transformations...
ru: Обобщённое гиперболическое преобразование...

en: Open the hystogram transform dialog
ru: Диалог преобразования гистограммы

en: Histogram Transformation...
ru: Преобразование гистограммы…

en: Color Calibration
ru: Калибровка цвета

en: Open the color saturation dialog
ru: Диалог насыщенности цвета

en: Color Saturation...
ru: Насыщенность…

en: Open the subtractive chromatic noise reduction dialog
ru: Диалог удаления зелёного шума

en: Remove Green Noise...
ru: Удалить зелёный шум...

en: Compute the inverse of the image
ru: Инвертировать изображение

en: Negative Transformation
ru: Инвертировать

en: Open the À Trou wavelet transform dialog
ru: Диалог стационарного вейвлет-преобразования

en: À trous Wavelets Transform...
ru: Стационарное вейвлет-преобразование…

en: Open the remove banding dialog
ru: Диалог уменьшения полошения

en: Banding Reduction...
ru: Уменьшение полошения…

en: Open the contrast limited adaptive histogram Equalization dialog
ru: Диалог адаптивного выравнивания гистограммы

en: Open the cosmectic correction dialog
ru: Диалог косметической коррекции

en: Cosmetic Correction...
ru: Косметическая коррекция…

en: Open the deconvolution dialog
ru: Диалог реконструкции

en: Deconvolution...
ru: Реконструкция...

en: Open the fast Fourier transform dialog
ru: Диалог быстрого преобразования Фурье

en: Fourier Transform...
ru: Преобразование Фурье…

en: Open the median filter dialog
ru: Диалог медианного фильтра

en: Median Filter...
ru: Медианный фильтр…

en: Open the denoise dialog
ru: Диалог подавления шума

en: Noise Reduction...
ru: Подавление шума…

en: Open the rotational gradient dialog
ru: Диалог вращательного градиента

en: Rotational Gradient...
ru: Вращательный градиент…

en: Star Processing
ru: Обработка звёзд

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Open the background extraction dialog
ru: Диалог извлечения фона

en: Background Extraction...
ru: Извлечение фона…

en: Extraction
ru: Извлечение

en: Open the linear match dialog
ru: Диалог линейного поиска соответствий

en: Linear Match...
ru: Линейный поиск соответствий…

en: Open the RGB compositing tool dialog
ru: Диалог инструмента совмещения в RGB

en: RGB Compositing...
ru: Совмещение в RGB…

en: Merge CFA Channels...
ru: Совмещение каналов CFA…

en: Open the pixel math dialog
ru: Диалог математических операций над пикселями

en: Pixel Math...
ru: Математические операции над пикселями…

en: Go back to main menu
ru: Вернуться в главное меню

en: Run Starnet++
ru: Запустить Starnet++

en: StarNet Star Removal...
ru: Удаление звёзд с помощью StarNet...

en: Blends a starless image and star mask, each with separate stretches applied
ru: Смешивает изображение без звёзд с маской звёзд, применяя к каждому изображению собственное растягивание

en: Star Recomposition...
ru: Восстановить звёзды...

en: Desaturates clipped star profiles and rescales output to not exceed the maximum 16-bit or 32-bit pixel range. Should be applied <i>before</i> <b>stretching</b> to achieve the best result.
ru: Обесцвечивает обрезанные профили звёзд и масштабирует результат чтобы он не превышал максимума для 16 и 32 битных диапазонов пикселей. Для достижения лучшего результата, следует применять <i>перед</i> <b>растягиванием</b>.

en: Desaturate Stars
ru: Обесцветить звёзды

en: Create synthetic Gaussian / Moffat star mask with perfect profiles for every star detected by Siril's star finder routine, using parameters measured from the original data. The star mask can be recombined with a starless image to fix aberrations.
    Star synthesis should be applied <i>before</i> <b>stretching</b>.
    Star selection can be manually fine-tuned using the Dynamic PSF tool.
ru: Для каждой звезды, обнаруженной операцией поиска звёзд создаётся синтетическая маска по Гауссу/Моффату с идеальными профилями. Это маска может быть скомбинирована с изображением без звёзд для устранения аберраций.
    Синтез звёзд должен выполняться <i>перед</i> <b>растягиванием</b>.
    Выбор звёзд может настроен вручную с помощью инструмента "Динамическая PSF".

en: Full Resynthesis
ru: Полный повторный синтез

en: Open Dynamic PSF dialog.
ru: Диалог инструмента "Динамическая PSF".

en: Open the manual color calibration dialog
ru: Диалог ручной калибровки цвета

en: Color Calibration...
ru: Калибровка цвета…

en: Open the photometric color calibration dialog
ru: Диалог фотометрической калибровки цвета

en: Photometric Color Calibration...
ru: Фотометрическая калибровка цвета…

en: Rotate  image 90 degrees, clockwise
ru: Повернуть на 90° по часовой стрелке

en: Rotate 90 degrees, clockwise
ru: Повернуть на 90° по часовой стрелке

en: Rotate image 90 degrees, counter-clockwise
ru: Повернуть на 90° против часовой стрелки

en: Rotate 90 degrees, counter-clockwise
ru: Повернуть на 90° против часовой стрелки

en: Open the rotation dialog
ru: Диалог вращения

en: Horizontal Mirror
ru: Отражение по горизонтали

en: Vertical Mirror
ru: Отражение по вертикали

en: Binning...
ru: Биннинг...

en: Resample...
ru: Масштабировать...

en: Split Channels...
ru: Разделить каналы…

en: Split CFA Channels...
ru: Разделить каналы CFA…

en: Wavelet Layers...
ru: Частотные слои…

en: Resample
ru: Масштабировать

en: X scale (%):
ru: Масштаб по X (%):

en: Y scale (%):
ru: Масштаб по Y (%):

en: Preserve Aspect Ratio
ru: Сохранить соотношение сторон

en: Type of algorithm used for resampling
ru: Метод интерполяции при масштабировании

en: Nearest Neighbor
ru: Ближайший сосед

en: Bilinear
ru: Билинейная

en: Bicubic
ru: Бикубическая

en: Pixel Area Relation
ru: Отношение площади пикселя

en: Lanczos-4
ru: Ланцош-4

en: Interpolation clamping
ru: Фиксация при интерполяции

en: Apply a clamping factor to Bicubic and Lanczos-4 interpolation in order to prevent ringing artefacts
ru: Применить коэффициент фиксации при интерполяции методом Ланцош-4 или бикубической интерполяции для предотвращения артефактов "звона"

en: Angle (°)
ru: Угол (°)

en: Angle in degrees. Rotation center is the center of the image.
ru: Угол в градусах. Центр изображения является центром вращения.

en: Checking this box will crop the output image.
ru: Выберите, чтобы кадрировать результирующее изображение.

en: Type of algorithm used for rotation
ru: Алгоритм вращения

en: Search Object
ru: Найти объект

en: Enter the object name you want to search in online database, SIMBAD or the Minor Planet Center database.
    Solar system objects can be referred to either by their number or name, but with a prefix depending on their type, for example 'a:1' or 'a:Ceres', 'p:mars' or 'c:C/2017 T2'.
    If found, objects will be added to the User Catalogue. Solar system objects will be added with a date in their name, with no duplicate check. Purge the User Catalogue to remove previous searches.
ru: Введите название объекта, который вы хотите найти в удалённое базе данных, SIMBAD или базе данных Центра малых планет.
    На объекты Солнечной системы можно ссылаться по их номеру или имени, используя префикс, который зависит от типа объекта, например, 'a:1' или 'a:Ceres', 'p:mars' или 'c:C/2017 T2'.
    Если объект найден, то он будет добавлен в пользовательский каталог. Объекты Солнечной системы будут добавлены с датой в их имени, без проверки на повторы. Очистите пользовательский каталог, чтобы удалить результаты предыдущих поисков.

en: Save as unique file
ru: Сохранить отдельным файлом

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Split CFA
ru: Разделить CFA

en: Apply Split CFA
ru: Применить разделение CFA

en: Prefix of the image names resulting from the split cfa process.
ru: Префикс названий изображений, полученных по завершении процесса разделения CFA.

en: Method:
ru: Способ:

en: Select the method you want to apply.
ru: Выберите метод, который хотите применить.

en: Split CFA Channels
ru: Разделить каналы CFA

en: Extract Ha
ru: Извлечь Ha

en: Extract Ha/OIII
ru: Извлечь Ha/OIII

en: Extract Green
ru: Извлечь зелёный

en: Ha/OIII Resampling
ru: Масштабировать Ha/OIII

en: How to handle the output of Extract Ha/OIII. No resampling produces full resolution OIII image and a half resolution Ha image; upsample Ha upsamples the Ha image by a factor of 2 to match the OIII image; downsample OIII downsamples the OIII image by a factor of 2 to match the Ha image.
ru: Каким образом обращаться с результатами команды Извлечь Ha/OIII. 'Без масштабирования' приведёт к созданию изображения OIII в полном разрешении и Ha в половинном разрешении; 'Увеличить Ha' приведёт к двукратному увеличению изображения Ha, чтобы его размер соответствовал размеру изображения OIII; 'Уменьшить OIII' приведёт к двукратному уменьшению изображения OIII, чтобы его размер соответствовал размеру изображения Ha.

en: No resampling
ru: Без масштабирования

en: Upsample Ha
ru: Увеличить Ha

en: Downsample OIII
ru: Уменьшить OIII

en: current red file
ru: текущий красный файл

en: current green file
ru: текущий зелёный файл

en: current blue file
ru: текущий синий файл

en: Size
ru: Размер

en: Date
ru: Дата

en: Add files to convert
ru: Добавить файлы для конвертирования

en: Add
ru: Добавить

en: Remove selected files
ru: Удалить выделенные файлы

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove all files from the list
ru: Удалить все файлы из списка

en: Supported types depend on compile-time libraries availability. See documentation.
    RAW images are raw images from digital cameras, like CR2 files for Canon or NEF for Nikon.
    Films of any type can be converted as FITS or SER.
    SER files are directly handled as a sequence, and are not yet available for conversion.
ru: Поддерживаемые типы файлов зависят от доступности библиотек во время компиляции. См. документацию.
    Изображения RAW это «сырые» изображения с цифровых камер, как CR2 для Canon или NEF для Nikon.
    Плёнки любого типа могут быть конвертированы в формат FITS или SER.
    Файлы SER непосредственно обрабатываются как последовательности и в настоящий момент не конвертируются.

en: Supported file types:
ru: Поддерживаемые форматы:

en: Source
ru: Источник

en: Indicates the start indice of your converted files. This value must be included in the [1, 65535] range.
ru: Индекс, с которого начинается нумерация конвертированных файлов. Значение должно быть в диапазоне [1, 65535].

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Start conversion of all source files into the configured output files, FITS or SER, with colour processing or not.
ru: Начать конвертацию всех исходных файлов в формат FITS или SER, с обработкой цвета или без неё.

en: This sets the destination sequence type.
    FITS images: one FITS file per image.
    SER sequence: one SER file for the whole sequence (limited to 16 bits per channel).
    FITS sequence: one FITS file for the whole sequence.
    
    Note: FITS images will have no effect when the pre-processed sequence is SER or FITS sequence file.
ru: Устанавливает тип последовательности.
    Изображения FITS: каждое изображение преобразуется в файл FITS.
    Последовательность SER: один файл SER для всей последовательности (ограничение 16 бит на канал).
    Последовательность FITS: вся последовательность сохраняется в один файл FITS.
    
    Выбор типа «Изображения FITS» не будет иметь значения, если предобработке подвергаются последовательности FITS или SER.

en: FITS images
ru: Изображения FITS

en: SER sequence
ru: Последовательность SER

en: FITS sequence
ru: Последовательность FITS

en: Multiple sequences
ru: Множественные последовательности

en: Tick this to create several sequence files instead of a single SER or FITS file for all input elements. Use this if input elements (sequence files such as films, SER or FITS cubes) don't share the same image size or must not be processed together.
ru: Нажмите, чтобы создать несколько файлов последовательности вместо одного файла FITS или SER для всех входящих элементов. Используйте, если входящие элементы разного размера или не должны обрабатываться вместе.

en: Symbolic Link
ru: Символ. ссылка

en: Create a symbolic link for FITS files instead of copying them. This is useful to rename a sequence without duplicating files on the disk. This option disables compression.
    
    <b>WARNING: on Windows, the symbolic link operations are only possible in Development mode.</b>
ru: Вместо копирования создать символическую ссылку на файлы FITS. Это полезно для переименования последовательностей без дублирования файлов на диске. Эта опция отключает сжатие. 
    
    <b>ВНИМАНИЕ: на Windows операции с символическими ссылками возможны только в режиме разработки.</b>

en: Debayer
ru: Дебайеризация

en: Debayer single-channel images (CFA format) using the Bayer matrix layout given in the settings. Also applies to image opening, not only conversion.
    Only for RAW and FITS input images and SER films.
    Colour image target also applies to the debayer result for conversion.
ru: Дебайеризация одноканальных изображений (в формате CFA), используя шаблон Байера, указанный в настройках. Применяется не только при конвертации, но и при открытии изображений.
    Поддерживаются только изображения в форматах RAW, FITS, и видеофайлы SER.
    Целевое цветное изображение также применяется к результату дебайеризации для конвертирования.

en: Enter the base name of the sequence, for example NGC_6822-L. It will create images in the form NGC_6822-L_00001.fit.
ru: Введите базовое название последовательности, например, NGC_6822-L. В результате конвертации будут созданы изображения с названиями вида NGC_6822-L_00001.fit.

en: Sequence name:
ru: Название:

en: Destination
ru: Назначение

en: This conversion tab is used to import files and convert them into a format with which Siril can work: FITS or SER.
ru: Вкладка «Конвертация» используется для импорта файлов и преобразования их в формат, с которым Siril может работать: FITS или SER.

en: Conversion
ru: Конвертация

en: Clean Sequence
ru: Очистить последовательность

en: This button clears selection, registration and/or statistics data stored in the loaded sequence. You can specify to clear only registration, statistics and/or selection with the button on the right.
ru: Очистить данные выделения, регистрации и/или статистику, сохранённые в загруженной последовательности. В выпадающем списке справа можно выбрать какие именно данные необходимо очистить — данные регистрации, статистику и/или выделение.

en: You can specify to clear only registration, statistics and/or selection by checking the option you want.
ru: Выберите какие именно данные необходимо очистить — регистрация, статистика и/или выделение.

en: Search sequences
ru: Найти последовательности

en: Search current directory for sequences of FITS images, SER or film videos.
ru: Поиск последовательностей FITS, SER или видеофайлов в текущей директории.

en: Open Frame List
ru: Открыть список кадров

en: Show/Hide list of images in the sequence with registration data
ru: Показать/скрыть список изображений в последовательности с данными регистрации

en: Sequence selection
ru: Выбор последовательности

en: Base name:
ru: Базовое название:

en: Base name for the exported sequence
ru: Базовое название для экспортированной последовательности

en: Export sequence format.
    MP4 and WEBM replace GIF for Web publication, AVI is uncompressed 8 bits. To create the 8 bit image for these 3 formats, a linear scale is created from the low and high cut-off value cursors.
    FITS images is a sequence of FITS files, one per image, FITS cube is a sequence of images in a single FITS file.
    For SER and TIFF, if input images are 32 bits, they are converted to 16, with a loss of precision.
ru: Формат экспорта.
    MP4 и WEBM заменили GIF для публикации в Сети. AVI это несжатый 8 битный формат. Для создания 8 битных изображений в этих форматах, линейное масштабирование осуществляется с использованием низкого и высокого значений отсечки.
    Изображения FITS это последовательность из одиночных изображений FITS. Куб FITS это последовательность изображений в одном файле FITS.
    При сохранении в форматах SER и TIFF, если входящие изображения 32 битные, они конвертируются в 16 битные с потерей точности.

en: FITS cube
ru: Куб FITS

en: Export sequence
ru: Экспортировать

en: Export the loaded sequence in the selected format. It can be used to store a sequence in another format, make animated movies, or store a lighter version of a sequence with less images. Images of the exported selection can be cropped and selected with the same criteria as the stacking image selection.
ru: Экспортировать загруженную последовательность в выбранный формат. Эту функцию можно использовать для хранения последовательности в другом формате, создания анимаций, или хранения облеченной версии последовательности с меньшим количеством изображений. В экспортированном выделении изображения могут быть обрезаны и отфильтрованы по тем же критериям, как при укладке.

en: Normalize images
ru: Нормализовать изображения

en: Activate image normalisation for the export. This will make all images the same brightness and is thus recommended for sequences with inconsistent exposures or pixel values.
    A first computation pass will be done on all images before exporting, it may take some time, only the first export of a sequence.
ru: Включить нормализацию изображений при экспорте. Это сделает яркость всех изображений одинаковой, поэтому рекомендуется для последовательностей с несогласующимися выдержками или значениями пикселей.
    Первый раз перед экспортом, вычисление будет выполнено для всех изображений, поэтому это может занять некоторое время.

en: Select area to crop
ru: Выберите кадрируемую область

en: Image selection uses the same controls as for stacking:
ru: При выборе работают те же регуляторы, что и при укладке:

en: Go to the stacking tab
ru: Перейти на вкладку «Укладка»

en: Fps:
ru: к/с:

en: Frame rate
ru: Частота кадров

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Check this box if you want to resize exported sequence. Note that this will degrade image quality.
ru: Установите этот флажок, если хотите изменить размер экспортированной последовательности. Помните, что это ухудшает качество изображений.

en: Width of output video
ru: Ширина видео

en: Height of output video
ru: Высота видео

en: Film quality: lower value will use more compression and less bitrate, also resulting in smaller file size. Values above 2 could be useful for fast-moving images like bright time-lapses.
ru: Качество видео: более низкое значение использует большее сжатие и меньший битрейт, что приводит к файлам меньшего размера. Значения более 2 могут быть полезны для быстро движущихся изображений, как яркие видеоролики, полученные с помощью замедленной съёмки.

en: Sequence export
ru: Экспорт последовательности

en: Images are manipulated in sequences. Siril can find sequences in CWD, and you can filter images out.
ru: Работа с изображениями происходит в последовательностях. Siril находит последовательности в текущем рабочем каталоге, и даёт возможность фильтровать изображения.

en: Sequence
ru: Последовательность

note: Flat is the kind of the picture used here. In french I've decided to not translate the word.
en: Use flat
ru: Мастер-кадр плоского поля

en: All images in the sequence will be divided by the master flat image (each pixel value).
ru: Все изображения в последовательности будут разделены на мастер-кадр плоского поля (значение каждого пикселя).

en: Enter the master flat file name here, or use the browse button.
    All images in the sequence will be divided by the master flat image (each pixel value).
ru: Введите название мастер-кадра плоского поля или используйте кнопку справа для выбора файла.
    Все изображения в последовательности будут разделены на мастер-кадр плоского поля (значение каждого пикселя).

note: Dark is the kind of the picture used here. In french I've decided to not translate the word.
en: Use dark
ru: Темновой мастер-кадр

en: The dark master image will be removed from all images in the sequence.
ru: Темновой мастер-кадр будет удалён из каждого изображения в последовательности.

en: Enter the master dark file name here, or use the browse button.
    The dark master image will be removed from all images in the sequence.
ru: Введите название темнового мастер-кадра или используйте кнопку справа для выбора файла.
    Темновой мастер-кадр будет удалён из каждого изображения в последовательности.

note: Offset is the kind of the picture used here. In french I've decided to not translate the word.
en: Use bias
ru: Мастер-кадр шума считывания

en: The bias/offset master image will be removed from all images in the sequence.
ru: Мастер-кадр шума считывания будет удалён из каждого изображения в последовательности.

en: Enter the master bias/offset file name here, or use the browse button.
    The bias/offset master image will be removed from all images in the sequence.
    Instead of an image, you can also specify a uniform level to be subtracted, starting with an "=" sign, such as =256 or =64*$OFFSET
ru: Введите название мастер-кадра шума считывания или используйте кнопку справа для выбора файла.
    Мастер-кадр шума считывания будет удалён из каждого изображения в последовательности.
    Вместо изображения можно указать равномерный уровень, начинающийся со знака «=» (например, =256 или =64*$OFFSET), который будет вычтен из изображения

en: Optimization
ru: Оптимизация

en: Dark subtraction can be optionally optimized so that the noise of the resulting picture (light frame minus dark frame) is minimized by applying a coefficient to the dark frame. This option is useful when dark frames have not been taken in optimal conditions.
    
    WARNING: Do not apply dark optimization on master-dark if master-bias has not been subtracted previously.
ru: Вычитание темновых кадров опционально можно оптимизировать, чтобы шум результирующего изображения (световой кадр минус темновой кадр) минимизировался применением коэффициента к темновому кадру. Эта опция полезна если темновые кадры получены в не оптимальных условиях.
    
    ВНИМАНИЕ: не используйте оптимизацию темновых кадров, если мастер-кадр шума считывания предварительно не был вычтен из темнового мастер-кадра.

en: Equalize CFA
ru: Выровнять CFA

en: This option equalizes the mean intensity of RGB layers in a CFA flat image.
ru: Эта опция выравнивает среднюю интенсивность слоёв RGB в изображении CFA.

en: Auto evaluate normalisation value
ru: Автоматически оценить значение нормализации

en: If this box is checked, Siril will auto-evaluate the normalisation value.
    This value is the mean of the master flat calibrated with the master offset.
ru: Если флажок установлен, Siril автоматически оценит значение нормализации.
    Это среднее значение мастер-кадра плоского поля, откалиброванного мастер-кадром шума считывания.

en: Choose your own normalisation value.
ru: Укажите своё значение нормализации.

en: Fix X-Trans AF artifact
ru: Исправить артефакты автофокуса в X-Trans

en: This option helps to fix the Fujifilm X-Trans Auto Focus pixels. Indeed, because of the phase detection auto focus system, the photosites used for auto focus get a little less light than the surrounding photosites. The camera compensates for this and increases the values from these specific photosites giving a visible square in the middle of the dark/bias frames.
ru: Эта опция помогает исправить пиксели системы автофокусировки Fujifilm X-Trans. Из-за особенностей фазовой системы автофокусировки, области, используемые для автофокусировки получают немного меньше света, что соседние участки. Камера компенсирует это и увеличивает значения в областях для автофокусировки, что приводит к отчётливому квадрату в центре темновых кадров и кадров шума считывания.

en: Image calibration
ru: Калибровка изображений

en: Enable Cosmectic Correction
ru: Включить косметическую коррекцию

en: Check if you want to apply a hot pixel removal.
    Hot pixels are located on the master-dark.
ru: Нажмите, если хотите применить удаление горячих пикселей.
    Горячие пиксели находятся в темновом мастер-кадре.

en: CFA data
ru: Данные CFA

en: How many times the standard deviation, the pixel value must differ to be considered as defective.
ru: Во сколько раз должно отличаться стандартное отклонение значения пикселя, чтобы считать пиксель дефектным.

en: Estimate
ru: Оценка

en: Click on this button to evaluate the number of deviant pixels. If values are higher than 1% of the total of pixels, you will be encouraged to change sigma values.
ru: Нажмите, чтобы оценить количество отклоняющихся пикселей. Если значения превышают 1% от общего числа пикселей, вам будет предложено изменить значение σ.

en: 0 px
ru: 0 пикселей

en: Master-dark
ru: Темновой мастер-кадр

en: Using Master-Dark
ru: Использовать темновой мастер-кадр

en: Enter the bad pixel map file name here, or use the browse button. This file is generally created by the command <i>find_hot</i> applied on a dark frame or a master-dark. The file is structured as follow:
    
    * The line <i>P x y type</i> will fix the pixel at coordinates (x, y), type is an optional character (<i>C</i>or <i>H</i>) specifying to Siril if the current pixel is cold or hot.
    * The line <i>C x 0 type</i> will fix the bad column at coordinates <i>x</i>.
    * The line <i>L y 0 type</i> will fix the bad line at coordinates <i>y</i>.
ru: Введите название файла с картой дефектных пикселей или используйте кнопку справа для выбора файла. Это файл обычно создаётся командой <i>find_hot</i>, применённой к темновому кадру или темновому мастер-кадру. Файл имеет следующую структуру:
    
    * Строка <i>P x y тип</i> исправляет пиксель с координатами x, y. Тип это произвольный символ (<i>C</i> или <i>H</i>), указывающий Siril холодный данный пиксель или горячий.
    * Строка <i>C x 0 тип</i> исправляет дефектную колонку с координатами <i>x</i>.
    * Строка <i>L y 0 тип</i> исправляет дефектную строку с координатами <i>y</i>.

en: Load the bad pixel map file. This file must be ended by the <i>*.lst</i> extension.
ru: Загрузить файл с картой дефектных пикселей. Файл должен иметь расширение <i>*.lst</i>.

en: Bad Pixel Map
ru: Карта дефектных пикселей

en: Using Bad Pixel Map
ru: Использовать карту дефектных пикселей

en: Cosmetic correction
ru: Косметическая коррекция

en: Prefix of the image names resulting from the calibration.
ru: Префикс имён файлов, полученных после калибровки.

en: Start calibration
ru: Начать калибровку

en: Pre-process sequence with the above master files, resulting sequence will be in pp_<seq.name> or another prefix given aside.
    Once completed, the sequence of pre-processed images is automatically loaded as the current sequence.
    The next action for DSLR images would be to debayer the preprocessed images, go to the Conversion tab.
ru: Результатом калибровки последовательности с помощью указанных выше мастер-файлов будет последовательность файлов pp_<название последовательности> или с другим указанным префиксом.
    По окончании, последовательность с откалиброванными изображениями будет автоматически загружена как текущая последовательность.
    Следующим действием в обработке изображений с цифровых фотокамер (DSLR) будет их дебайеризация на вкладке «Конвертация».

en: Debayer before saving
ru: Дебайеризация перед сохранением

en: Check this option if you want to apply a demosaicing algorithm to your FITS images right after they were preprocessed. By doing this, you skip one manual step which can take some time.
ru: Выберите, если хотите применить дебайеризацию к изображениям FITS сразу после их калибровки. Это позволит избежать одного ручного шага, который может занять некоторое время.

en: This sets the destination sequence type.
    FITS images: one FITS file per image.
    SER sequence: one SER file for the whole sequence (limited to 16 bits per channel).
    FITS sequence: one FITS file for the whole sequence.
ru: Тип последовательности.
    Изображения FITS: каждое изображение преобразуется в файл FITS.
    Последовательность SER: один файл SER для всей последовательности (ограничение —16 бит на канал).
    Последовательность FITS: вся последовательность сохраняется в один файл FITS.

en: Calibrate all frames
ru: Калибровать все кадры

en: Force calibration of all frames even if marked as excluded.
ru: Принудительная калибровка всех кадров, даже если отмечены как исключённые.

en: Output sequence
ru: Итоговая последовательность

en: Calibration is an optional step to apply to a sequence of images.
ru: Калибровка это необязательный шаг, применяемый к последовательности изображений.

en: Calibration
ru: Калибровка

en: Registration channel:
ru: Регистрация в канале:

en: Layer on which the registration is done. It can only be done on one layer at a time, so on monochrome images.
    The (*) sign appearing after the layer's name means that registration data is already available for this layer.
    When processing images, registration data is taken from the default layer if available (for RGB images: Green, else fallback to Blue then Red).
ru: Слой, в котором выполняется регистрация. Это может быть сделано на одном слое за раз, т.е., на монохромных изображениях.
    Символ (*) после имени слоя обозначает, что для этого него доступны данные регистрации.
    При обработке изображений данные регистрации берутся со слоя по умолчанию, если таковой доступен (для изображений RGB — зелёный, в противном случае запасные слои, сначала синий, потом красный).

en: Follow star movement
ru: Следовать за движением звезды

en: Use this option to use the position of the star(s) found in the previous image as new centre for the current image registration. This allows the selection area to be smaller, registration faster, and accounts for drift or images with a large number of stars.
    WARNING: enabling this option requires the registration to not be parallelized, it will run on one CPU core only.
ru: Применяйте эту опцию, чтобы использовать положение звезды (звёзд) с предыдущего изображения как новый центр для регистрации текущего изображения. Это позволяет иметь меньшую область выделения, более быструю регистрацию и принимает во внимание дрейф или изображения с большим количеством звёзд.
    ВНИМАНИЕ: при включении этой опции, регистрация будет выполняться с использованием одного ядра процессора.

en: Shift only
ru: Только сдвиг

en: Use this option to compute only shifts (so no rotation) even if more than one star is selected. When only one star is selected, this is activated by default.
ru: Используйте эту опцию для вычисления только сдвига (т.е. без вращения), даже если выбрано более одной звезды. Когда выбрана одна звезда, эта опция включена по умолчанию.

en: Match stars in selection
ru: Только в выделении

en: Check this box if you want to perform the Global Star Alignment algorithm within the selected area in the reference image. If no selection are done, this option is ignored.
    
    <b>WARNING</b>: Make sure to draw a selection with a sufficient number of stars.
ru: Выберете если хотите выполнить выравнивание по всему звёздному небу в пределах выбранной области на опорном изображении. Если выделение отсутствует, этот параметр игнорируется.
    
    <b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ</b>: Убедитесь, что выделение содержит достаточное количество звёзд.

en: Minimum Star Pairs:
ru: Минимальное кол-во пар звёзд:

en: The minimum number of star pairs a given frame can have in relation with the reference frame. If a given light frame has less star pairs, it will not be registered.
ru: Минимальное количество пар звёзд (по отношению к опорному), которое должно быть на данном кадре. Если количество пар звёзд меньше, то кадр не будет зарегистрирован.

en: Maximum Stars Fitted:
ru: Максимальное кол-во звёзд:

en: The maximum number of stars to be searched for in each frame (default 2000). The larger this value, the more stars will potentially be detected, resulting in a longer detection but more accurate registration.
ru: Максимальное количество звёзд для поиска на каждом кадре (по умолчанию - 2 000). Чем больше это значение, тем больше звёзд потенциально может быть обнаружено. Следствием этого будет более долгое определение звёзд, но более точная регистрация.

en: <b>Shift</b> is a 2 degree-of-freedom (x/y shifts) rigid mapping, well-suited for images with no distortion, no scaling and no field rotation. It needs at least 1 pair of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>Similarity</b> is a 4 degree-of-freedom (one scale, one rotation and x/y shifts) more rigid mapping than homography, well-suited for images with no distortion. It needs at least 2 pairs of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>Affine</b> is a 6 degree-of-freedom (two scales, one shear, one rotation and x/y shifts) more rigid mapping than homography, well-suited for images with little distortion. It needs at least 3 pairs of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>Homography</b> is the default transformation which uses an 8-degree-of-freedom transform to warp the images onto the reference frame. This is well-suited for the general case and strongly recommended for wide-field images. It needs at least 4 pairs of stars to be matched to define the transformation.
    
    <b>WARNING</b>: The initial star matching uses triangle similarity algorithm, in consequence the minimum of star pairs must be at least of 3 for <b>Shift</b>, <b>Similarity</b> and <b>Affine</b> and of 4 for <b>Homography</b>.
ru: <b>Сдвиг</b> это преобразование с 2 степенями свободы (сдвиг по x/y), хорошо приспособленное для изображений без дисторсии, масштабирования и вращения поля. Необходима минимум 1 совпадающая пара звёзд для определения преобразования.
    
    <b>Подобие</b> это преобразование с 4 степенями свободы (одно масштабирование, одно вращение и сдвиги по x/y), более жёсткое, чем гомография, хорошо подходящее для изображений без дисторсии. Для определения преобразования необходимо минимум 2 пары совпадающих звёзд.
    
    <b>Аффинное</b> это преобразование с 6 степенями свободы (два масштабирования, один скос, одно вращение и сдвиги по x/y) более жёсткое, чем гомография, хорошо подходящее для изображений без дисторсии. Для определения преобразования необходимо минимум 3 пары совпадающих звёзд.
    
    <b>Гомография</b> это преобразование по умолчанию, которое использует 8 степеней свободы, чтобы наложить изображения на опорный кадр. Оно хорошо подходит для обычных случаев и настоятельно рекомендуется для изображений с широким полем зрения. Для определения преобразования необходимо минимум 4 пары совпадающих звёзд.
    
    <b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ</b>: Первоначальное для сопоставления звёзд используется алгоритм подобия треугольников. В результате, для <b>Сдвига</b>, <b>Подобия</b> и <b>Аффинного</b> преобразований необходимы минимум 3 пары звёзд, для <b>Гомографии</b> - 4.

en: Shift
ru: Сдвиг

en: Similarity
ru: Сходство

en: Affine
ru: Аффинное

en: Homography
ru: Гомография

en: Transformation:
ru: Преобразование:

en: Hit this button for star detection settings
ru: Настройки определения звёзд

en: Pick object in #1
ru: Выбрать объект в №1

en: Select an area around the asteroid or the comet core in the first selected image, then click on this button. The pixel coordinates of the object will be computed and displayed.
ru: Укажите область вокруг астероида или ядра кометы на первом выбранном изображении, после чего нажмите эту кнопку. Будут рассчитаны и показаны координаты объекта (в пикселях).

en: Pick object in #2
ru: Выбрать объект в №2

en: Select an area around the asteroid or the comet core in the last selected image, then click on this button. The pixel coordinates of the object will be computed and displayed.
ru: Укажите область вокруг астероида или ядра кометы на последнем выбранном изображении, после чего нажмите эту кнопку. Будут рассчитаны и показаны координаты объекта (в пикселях).

en: Core X-coordinates of the first image.
ru: Координаты центра первого изображения по X.

en: Core X-coordinates of the second image.
ru: Координаты центра второго изображения по X.

en: Core Y-coordinates of the first image.
ru: Координаты центра первого изображения по Y.

en: Core Y-coordinates of the second image.
ru: Координаты центра второго изображения по Y.

en: Comet velocity in pixel per hour.
ru: Скорость кометы в пикселях/час.

en: Velocity:
ru: Скорость:

en: Pick 1st star
ru: Выбрать первую звезду

en: Pick 2nd star
ru: Выбрать вторую звезду

en: Pick 3rd star
ru: Выбрать третью звезду

en: Star #1:
ru: Звезда №1:

en: Star #2:
ru: Звезда №2:

en: Star #3:
ru: Звезда №3:

en: Indicate relative distance (in percentage vs total image size) over which to look for the alignment pattern.
    
    By default, the pattern is only searched on 25% of the total image size around the zone where it has been located on reference frame.
    
    Higher values give more tolerance in alignment and smaller numbers lead to faster computations.
ru: Отобразить относительную дистанцию (в процентах от общего размера изображения) на которой искать паттерн для выравнивания.
    
    По умолчанию поиск паттерн осуществляется лишь на 25% от общего размера изображения, вокруг зоны расположения паттерна на опорном кадре.
    
    Более высокие значения обеспечивают больший допуск в выравнивании, а меньшие значения обеспечивают более быстрые вычисления.

en: Size of alignment region(%):
ru: Размер области выравнивания (%):

en: Framing method
ru: Кадрирование

en: Specifies the framing method to be used:
    - "current" uses the current reference image
    - "maximum" (bounding box) adds a black border around each image as required so that no part of the image is cropped when registered.
    - "minimum" (common area) crops each image to the area it has in common with all images of the sequence.
    - "center of gravity" determines the best framing position as the center of gravity (cog) of all the images
ru: Доступные методы кадрирования:
    - "текущее" использует текущее опорное изображение
    - "максимум" (ограничивающая рамка) добавляет чёрную границу вокруг кадров таким образом, чтобы ни одна часть изображения не была обрезана при регистрации.
    - "минимум" (общая область) кадрирует каждый кадр до участка, общего для всех изображений в последовательности.
    - "центр тяжести" определяет наилучшее положение области кадрирования как центр тяжести (центр тяж.) всех изображений

en: current
ru: текущее

en: maximum
ru: максимум

en: minimum
ru: минимум

en: center of gravity
ru: центр тяжести

en: Registration method:
ru: Способ регистрации:

en: Register all images from sequence
ru: Зарегистрировать все фото из последовательности

en: Register selected images only
ru: Зарегистрировать только выбранные изображения

en: Registering 0 images of the 0 of the sequence
ru: Выравнивание 0 изображений из 0 в последовательности

en: Select the set of images to be registered:
    
    <b>all</b>: all images of the sequence are used
    
    <b>selected</b>: only use image that have not been unselected from the sequence
    
    <b>FWHM</b>: images with best computed FWHM (star-based registration only)
    
    <b>weighted FWHM</b>: this is an improvement of a simple FWHM. It allows to exclude much more spurious images by using the number of stars detected compared to the reference image (star-based registration only)
    
    <b>roundness</b>: images with best star roundness (star-based registration only)
    
    <b>background</b>: images with lowest background values (star-based registration only)
    
    <b>nb stars</b>: images with best number of stars detected (star-based registration only)
    
    <b>quality</b>: images with best quality (planetary DFT or Kombat registrations)
ru: Выберите изображения для регистрации:
    
    <b>все</b>: все изображения из последовательности
    
    <b>выбранные</b>: использовать только изображения, которые не были исключены из последовательности
    
    <b>FWHM</b>: изображения с лучшей рассчитанной FWHM (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>взвешенная FWHM</b>: улучшенный алгоритм на основе FWHM. Позволяет исключить гораздо больше ложных изображений, используя количество обнаруженных звёзд по сравнению с опорным изображением (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>с лучшей округлостью</b>: изображения с наилучшей округлостью (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>фона</b>: изображения с наименьшими значениями фона (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>кол-во звёзд</b>: изображения с лучшим количеством звёзд (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>с лучшим качеством</b>: изображения с лучшим качеством (регистрация планет DFT или Kombat)

en: all
ru: все

en: selected
ru: выбранные

en: weighted FWHM
ru: со взвешенной FWHM

en: roundness
ru: с лучшей округлостью

en: background
ru: фон

en: nb stars
ru: кол-во звёзд

en: quality
ru: с лучшим качеством

en: Percents of the images of the sequence.
ru: Процент изображений от последовательности.

en: Choose between % and k-σ to keep given percentage of images or to compute the allowable threshold using k-σ clipping.
ru: Выберите между % и k-σ, чтобы сохранить данную долю изображений или рассчитать порог, используя обрезку по k-σ.

en: Add another filter
ru: Добавить фильтр

en: Select the set of images to be stacked:
    
    <b>all</b>: all images of the sequence are used in the stack
    
    <b>selected</b>: only use image that have not been unselected from the sequence
    
    <b>FWHM</b>: images with best computed FWHM (star-based registration only)
    
    <b>weighted FWHM</b>: this is an improvement of a simple FWHM. It allows to exclude much more spurious images by using the number of stars detected compared to the reference image (star-based registration only)
    
    <b>roundness</b>: images with best star roundness (star-based registration only)
    
    <b>background</b>: images with lowest background values (star-based registration only)
    
    <b>nb stars</b>: images with best number of stars detected (star-based registration only)
    
    <b>quality</b>: images with best quality (planetary DFT or Kombat registrations)
ru: Выберите изображения для укладки:
    
    <b>все</b>: все изображения из последовательности
    
    <b>выбранные</b>: использовать только изображения, которые не были исключены из последовательности
    
    <b>FWHM</b>: изображения с лучшей рассчитанной FWHM (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>взвешенный FWHM</b>: улучшенный алгоритм на основе FWHM. Позволяет исключить гораздо больше ложных изображений, используя количество обнаруженных звёзд по сравнению с опорным изображением (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>с лучшей округлостью</b>: изображения с наилучшей округлостью звёзд (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>фона</b>: изображения с наименьшими значениями фона (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>кол-во звёзд</b>: изображения с лучшим количеством звёзд (только регистрация на основе звёзд)
    
    <b>с лучшим качеством</b>: изображения с лучшим качеством (регистрация планет DFT или Kombat)

en: Remove this filter
ru: Удалить фильтр

en: Image selection:
ru: Выбор изображений:

en: Simplified Drizzle x2
ru: Сверхразрешение (×2)

en: Activate the simplified drizzle algorithm for the processing of this sequence. An up-scale (x2) will be applied to the registered frame or during stacking depending on which registration is chosen, that will result in higher resolution images.
    This option is adapted for under-sampled images, i.e, when the telescope focal length is too short for the pixel size. One may consider that the system is under-sampled when FWHM is smaller than 2 pixels.
    The correct name of this method should be super-resolution stacking, but for a more convenient understanding we called it "Simplified Drizzle x2".
    
    WARNING: the counterpart of this technic is that the amount of memory and disk space needed to create and process drizzled images is multiplied by the square of the Drizzle factor.
ru: Включает упрощённый алгоритм сверхразрешения (drizzle) для обработки данной последовательности. Будет применено двукратное увеличение масштаба к зарегистрированному кадру или в ходе укладки, в зависимости от выбранного метода регистрации, что приводит к получению изображений с бо́льшим разрешением.
    Эта опция адаптирована к субдискретизированным (under-sampled) изображениям, т.е. для случаев, когда фокусное расстояние телескопа слишком мало для данного размера пикселя. В том случае, если FWHM системы менее 2 пикселей, её можно рассматривать как субдискретизированную.
    Правильное название этого метода должно быть укладка со сверхразрешением.
    
    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: обратной стороной этой методики является то, что объём оперативной памяти и пространства на диске необходимого для создания и обработки изображений со сверхразрешением умножается на квадрат из коэффициента сверхразрешения.

en: Save transformation in seq file only
ru: Только сохранить преобразования в файл seq

en: When this box is checked, the transformed images are not saved as a newly registered sequence.
    
    In both cases, the transformation matrices are saved to the sequence file. The registration data can then be inspected and some images unselected, prior to applying the transformations using the Apply Existing Registration method.
ru: Когда этот флажок установлен, преобразованные изображения не сохраняются в новую, выравненную последовательность.
    
    В обоих случаях матрицы преобразования сохраняются в файле последовательности. После, можно проконтролировать данные регистрации и исключить некоторые изображения, прежде чем преобразовать с помощью метода «Применить существующую регистрацию».

en: Prefix:
ru: Префикс:

en: Prefix of the image names resulting from the registration.
ru: Префикс имён файлов, полученных после регистрации.

en: Algorithm:
ru: Алгоритм:

en: Activates clamping of the Bicubic and Lancsoz4 interpolation algorithms
    
    The main issue of Lanczos and Bicubic interpolation algorithms is the generation of strong undershot artifacts (ringing). These artifacts are caused by the negative lobes of the interpolation functions falling on high contrast edges and isolated bright pixels (like in the stars). This usually only occurs with linear data.
    
    In current Siril implementations, we have included a clamping mechanism that prevents negative interpolated values and ringing artifacts for most images.
ru: Включает фиксацию при интерполяции в случае использования алгоритма Ланцоша или бикубической интерполяции
    
    Основной проблемой алгоритма Ланцоша и бикубической интерполяции является появление сильных артефактов от очень малых пиковых значений ("звона"). Эти артефакты вызваны отрицательными участками функции интерполяции, попадающими на высококонтрастные края и изолированные яркие пиксели (например, звёзды). Обычно это происходит только с линейными данными.
    
    В текущей реализации Siril присутствует механизм фиксации, предотвращающий интерполяцию отрицательных значений и артефакты "звона" на большинстве изображений.

en: Accumulate reg. data
ru: Сохранить данные регистрации

en: Check this button if you want the new registration data to be added to the previous one.
    This option is useful when sequence has previously been aligned using a method that does not build a new sequence, but it should be unchecked when the comet/asteroid algorithm is applied several times.
ru: Установите этот флажок, если хотите, чтобы добавить новые данные регистрации к предыдущим.
    Этот параметр полезен, когда последовательность ранее была выравнена с использованием метода, который не создает новую последовательность. Флажок следует снять, если алгоритм регистрации по комете/астероиду применяется несколько раз.

en: Go register
ru: Начать регистрацию

en: Start the registration process. It will register images in the loaded sequence using the selected method and reference layer (loaded in the 'Image sequences' tab, current sequence name is at the bottom of the window too).
ru: Начать процесс регистрации. Будут зарегистрированы изображения из загруженной последовательности, используя выбранные метод и опорный слой. Название текущей последовательности отображается внизу этого окна.

en: Output registration:
ru: Результат регистрации:

en: Load a sequence first
ru: Загрузите последовательность

en: Automatic image registration
ru: Автоматическая регистрация изображений

en: Display reference image
ru: Показать опорное изображение

en: Display the reference image over the current image using a 50% transparency.
    To be enabled, the reference image must have been explicitly set and already displayed once on the selected registration layer.
ru: Отображает опорное изображение над текущим, используя 50% прозрачность.
    Для включения, опорное изображение должно быть явно указано и показано раз на выбранном слое для регистрации.

en: Set reference image first
ru: Укажите опорное изображение

en: Change this value, using mouse wheel or up and down arrows, to align the image with the reference image on the X axis.
ru: Измените это значение колесом мыши или клавишами "Вверх/Вниз" чтобы выравнять текущее и опорное изображения по оси X.

en: X translation:
ru: Смещение по X:

en: Change this value, using mouse wheel or up and down arrows, to align the image with the reference image on the Y axis.
ru: Измените это значение колесом мыши или клавишами "Вверх/Вниз" чтобы выравнять текущее и опорное изображения по оси Y.

en: Y translation:
ru: Смещение по Y:

en: Set first preview
ru: Установить первый предпросмотр

en: Allows a preview area to be displayed just below. After clicking on this button, click on the image to position the preview area's centre
ru: Отображает область предпросмотра ниже. После нажатия на эту кнопку, нажмите на изображение, чтобы расположить центр области предпросмотра

en: Set second preview
ru: Установить второй предпросмотр

en: Manual registration
ru: Регистрация вручную

en: Registration is basically aligning the images from a sequence to be able to process them afterwards.
ru: Регистрация это процесс выравнивания изображений из последовательности, чтобы обработать их в дальнейшем.

en: Purple curve: actual plot as configured with X and Y selectors.
    Green curve: sorted values by order of decreasing quality.
    Circle marker: the value for the reference frame.
    Cross marker: the value for the currently loaded frame.
ru: Фиолетовая кривая: фактический график согласно селекторам X и Y.
    Зелёная кривая: отсортированные значения в порядке уменьшения качества.
    Окружность: значение опорного кадра.
    Крест: значение загруженного в настоящий момент изображения.

en: Clear all
ru: Очистить всё

en: Clear all curves displayed in photometry.
ru: Очистить все кривые, отображаемые в фотометрии.

en: Clear latest
ru: Очистить последнее

en: Clear the last curve added in photometry.
ru: Очистить последнюю кривую, добавленную в фотометрию.

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV

en: Export displayed plot to a CSV file.
ru: Экспортировать отображаемый график в файл CSV.

en: Save Plot
ru: Сохранить график

en: Save current plot to png file
ru: Сохранить текущий график в файл png

en: legend
ru: легенда

en: Roundness
ru: Округлость

en: Background
ru: Фон

en: # Stars
ru: Кол-во звёзд

en: X Position
ru: Позиция по X

en: Y Position
ru: Позиция по Y

en: Frame
ru: Кадр

en: Select which information to display from photometry data.
ru: Выберите информацию из данных фотометрии для отображения.

en: NINA exoplanet
ru: Экзопланеты (из NINA)

en: Process a light curve using the list of stars from the NINA exoplanet plugin
ru: Обработать световую кривую, использую список звёзд из плагина экзопланет NINA

en: Julian Date
ru: Юлианская дата

en: arcsec
ru: угловые секунды

en: Select the source of graph information.
ru: Источник информации для графика.

en: Photometry
ru: Фотометрия

note: This is the button for plotting variable star graph Plotting light curve
en: Light Curve
ru: Световая кривая

en: Plot a graph of the variable star. The variable star must be analysed in first, then other PSF are applied to references. A maximum of 6 references is allowed. To enable this function, choose 'Magnitude' in the type of displayed graph.
    WARNING: gnuplot must be installed.
ru: Построить график переменной звезды. Сначала должна быть проанализирована переменная звезда, после другие PSF применены к образцам. Максимально допустимо 6 образцов. Для включения функции, выберите тип графика 'Величина'.
    ВНИМАНИЕ: должен быть установлен gnuplot.

en: Show all relevant graphs using registration and / or photometry data.
ru: Показать все подходящие графики, используя данные регистрации и/или фотометрии.

en: Plot
ru: График

en: <b>Sum</b>: This is the simplest method.
    Pixel values are added in an image normalized to 32-bit values.
    It increases signal/noise ratio (SNR) as square root of number of images.
    
    <b>Average with rejection</b>: This method is used to reject deviant pixels iteratively.
    Seven methods have been implemented:
    - Percentile Clipping
    - Sigma Clipping
    - MAD Clipping
    - Median Sigma Clipping
    - Winsorized Sigma Clipping
    - Linear Fit Clipping
    - Generalized Extreme Studentized Deviate Test
    After pixel rejection, the mean of the stack is computed.
    
    <b>Median</b>: This method was mostly used for dark/flat/offset stacking although now we recommend the use of average with rejection stacking.
    The median value of the pixels in the stack is computed for each pixel.
    
    <b>Pixel maximum</b>: This case is mainly used to construct long exposure star-trails images.
    Pixels of the image are replaced by pixels at the same coordinates if intensity is greater.
    
    <b>Pixel minimum</b>: This case could be useful to select the area to be cropped after the stack operation.
    Pixels of the image are replaced by pixels at the same coordinates if intensity is lower.
ru: <b>Сумма</b>: Простейший метод.
    Значения пикселей добавляются к изображению, нормализованному до 32 бит.
    Соотношение сигнал/шум (SNR) возрастает как квадратный корень из кол-ва кадров.
    
    <b>Среднее с выбраковкой</b>: Используется для последовательного удаления отклоняющихся пикселей.
    Реализовано семь способов:
    - Обрезка по процентилям 
    - Обрезка по σ
    - Обрезка по MAD
    - Медианная обрезка по σ
    - Винсоризированная обрезка по σ
    - Линейная обрезка
    - GESDT
    После выбраковки пикселей, вычисляется среднее значение стека.
    
    <b>Медиана</b>: Этот метод используется в основном для укладки калибровочных кадров, хотя сейчас мы рекомендуем для этого усредняющую укладку с выбраковкой.
    Для каждого пикселя вычисляется медианное значение всех пикселей в стеке.
    
    <b>Максимум</b>: В основном применяется для создания изображений треков звёзд.
    Пиксели изображения замещаются пикселями с такими же координатами, если их интенсивность выше.
    
    <b>Минимум</b>: Этот метод может быть полезен, чтобы выбрать область, которая будет обрезана после укладки.
    Пиксели изображения замещаются пикселями с такими же координатами, если их интенсивность ниже.

en: Sum stacking
ru: Сумма

en: Average stacking with rejection
ru: Среднее с выбраковкой пикселей

en: Median stacking
ru: Медиана

en: Pixel maximum stacking
ru: Максимум

en: Pixel minimum stacking
ru: Минимум

en: Method:
ru: Способ:

en: If one of these items is selected, a normalisation process will be applied to all input images before stacking.
    
    - Normalisation matches the mean background of all input images, then, the normalisation is processed by multiplication or addition. Keep in mind that both processes generally lead to similar results but multiplicative normalisation is prefered for image which will be used for multiplication or division as flat-field.
    
    - Scale matches dispersion by weighting all input images. This tends to improve the signal-to-noise ratio and therefore this is the option used by default with the additive normalisation.
    
    <b>The offset and dark masters should not be processed with normalisation. However, multiplicative normalisation must be used with flat-field frames.</b>
ru: Если выбран один из этих пунктов, ко всем изображениям перед укладкой будет применена нормализация.
    
    - Нормализация сопоставляет среднее значение фона всех входящих изображений, после чего нормализация осуществляется посредством умножения или сложения. Имейте в виду, что оба процесса обычно приводят к схожим результатам, но мультипликативная нормализация предпочтительнее для изображений, которые будут использоваться для умножения или деления, как, например, кадры плоского поля.
    
    - Масштабирование сопоставляет дисперсию, присваивая вес всем входящим изображениям. Это приводит к улучшению соотношения сигнал/шум и используется по умолчанию при аддитивной нормализации.
    
    <b>Мастер-кадры шума считывания и темновые мастер-кадры должны обрабатываться без нормализации. Однако, при работе с кадрами плоского поля должна использоваться мультипликативная нормализация.</b>

en: No normalisation
ru: Без нормализации

en: Additive
ru: Аддитивный

en: Additive with scaling
ru: Аддитивный с масштабированием

en: Multiplicative with scaling
ru: Мультипликативный с масштабированием

en: Recompute
ru: Пересчитать

en: By default, Siril takes the normalisation coefficients from seq file if already computed. However you can force Siril to recompute it before stacking.
ru: По умолчанию Siril использует коэффициенты нормализации из файла *.seq, если они уже рассчитаны. Однако они могут быть принудительно пересчитаны перед укладкой.

en: Faster normalisation
ru: Быстрая нормализация

en: By default, Siril uses IKSS estimators of location and scale to compute normalisation. For long sequences, computing these estimators can be quite intensive. For such cases, you can opt in for faster estimators (based on median and median absolute deviation). While less resistant to outliers in each image, they can still give a satisfactory result when compared to no normalization at all.
ru: По умолчанию SIril использует оценку положения и масштаба с помощью IKSS для вычисления нормализации. Для больших последовательностей расчёт этой оценки может быть достаточно интенсивным. В таких случаях есть опция использования быстрой оценки, основанной на медиане и медианном абсолютном отклонении. Будучи менее устойчивыми к выбросам на отдельных изображениях, эти способы оценки всё же дают удовлетворительный результат по сравнению с отсутствием нормализации.

en: Normalisation:
ru: Способ нормализации:

en: Sigma low:
ru: Нижний порог σ:

en: Sigma high:
ru: Верхний порог σ:

en: Seven rejection algorithms are available:
    
    <b>Percentile Clipping</b> is a one-step rejection algorithm ideal for small sets of data (up to 6 images).
    
    <b>Sigma Clipping</b> is an iterative algorithm which will reject pixels whose distance from median will be farthest than two given values in sigma units.
    
    <b>MAD Clipping</b> is an iterative algorithm working as Sigma Clipping except that the estimator used is the Median Absolute Deviation (MAD). This is generally used for noisy infrared image processing.
    
    <b>Median Sigma Clipping</b> is the same algorithm except than the rejected pixels are replaced by the median value.
    
    <b>Winsorized Sigma Clipping</b> is very similar to Sigma Clipping method but it uses an algorithm based on Huber's work [1] [2].
    
    <b>Linear Fit Clipping</b> is an algorithm developed by Juan Conejero, main developer of PixInsight [2]. It fits the best straight line (y=ax+b) of the pixel stack and rejects outliers. This algorithm performs very well with large stack and images containing sky gradients with differing spatial distributions and orientations.
    
    The <b>Generalized Extreme Studentized Deviate Test</b> algorithm [3] is a generalization of Grubbs Test that is used to detect one or more outliers in a univariate data set that follows an approximately normal distribution. This algorithm shows excellent performances with large dataset of more 50 images.
    
    [1] Peter J. Huber and E. Ronchetti (2009), Robust Statistics, 2nd Ed., Wiley
    [2] Juan Conejero, ImageIntegration, Pixinsight Tutorial
    [3] Rosner, Bernard (May 1983), Percentage Points for a Generalized ESD Many-Outlier Procedure, Technometrics, 25(2), pp. 165-172
ru: Доступны семь алгоритмов выбраковки:
    
    <b>Обрезка по процентилям</b>: одношаговый алгоритм выбраковки, идеальный для небольших наборов данных (до 6 изображений).
    
    <b>Обрезка по σ</b>: итеративный алгоритм, который отбрасывает пиксели, отстоящие от медианы более чем на два заданных значения, указанных в единицах σ.
    
    <b>Обрезка по MAD</b>: итеративный алгоритм, работающий аналогично обрезке по σ, но использующий в качестве оценки медианное абсолютное отклонение (MAD). Он обычно используется для обработки зашумленных инфракрасных изображений.
    
    <b>Медианная обрезка по σ</b>: тот же алгоритм, за исключением того, что отброшенный пиксели заменяются значением медианы.
    
    <b>Винсоризованная обрезка по σ</b>: очень похож на метод обрезки по σ, но использующий алгоритм, основанный на работе Хубера [1] [2].
    
    <b>Линейная обрезка</b>: алгоритм, разработанный Хуаном Конехеро (Juan Conejero), основным разработчиком PixInsight [2]. Алгоритм подгоняет наилучшую прямую линию (y=ax+b) стека пикселей и отбрасывает выбросы. Этот алгоритм очень хорошо работает с большими стеками и изображениями, содержащими градиенты неба с различающимися пространственным распределением и ориентацией.
    
    <b>GESDT</b>: алгоритм [3], являющийся обобщением критерия Граббса (Grubbs Test), который используется для обнаружения одного или нескольких выбросов в одномерном наборе данных, приблизительно соответствующему нормальному распределению. Данный алгоритм демонстрирует прекрасную производительность на больших наборах данных, имеющих более 50 изображений.
    
    [1] Peter J. Huber and E. Ronchetti (2009), Robust Statistics, 2nd Ed., Wiley
    [2] Juan Conejero, ImageIntegration, Pixinsight Tutorial
    [3] Rosner, Bernard (May 1983), Percentage Points for a Generalized ESD Many-Outlier Procedure, Technometrics, 25(2), pp. 165-172

en: No rejection
ru: Без выбраковки

en: Percentile Clipping
ru: Обрезка по процентилям

en: Sigma Clipping
ru: Обрезка по σ

en: MAD clipping
ru: Обрезка по MAD

en: Median Sigma Clipping
ru: Медианная обрезка по σ

en: Winsorized Sigma Clipping
ru: Винсоризованная обрезка по σ

en: Linear Fit Clipping
ru: Линейная обрезка

en: Generalized Extreme Studentized Deviate Test
ru: GESDT

en: Four methods of weighting are available:
    
    <b>Number of stars</b> weights individual frames based on number of stars computed during registration step.
    
    <b>Weighted FWHM</b> weights individual frames based on wFWHM computed during registration step.
    
    <b>Noise</b> weights individual frames based on background noise values.
    
    <b>Number of images</b> weights individual frames based on their integration time.
ru: Доступны 4 метода присвоения веса отдельным кадрам:
    
    <b>Кол-во звёзд</b> на основе кол-ва звёзд, найденного в ходе регистрации.
    
    <b>Со взвешенной FWHM</b> на основе wFWHM, вычисленной в ходе регистрации.
    
    <b>Шум</b> на основе значения шума фона.
    
    <b>Кол-во изображений</b> на основе времени накопления кадров.

en: Number of stars
ru: Кол-во звёзд

en: Weighted FWHM
ru: Со взвешенной FWHM

en: Noise
ru: Шум

en: Number of images
ru: Кол-во изображений

en: Weighting:
ru: Присвоение веса:

en: Create rejection maps
ru: Создать карты выбраковки

en: Compute and create rejection maps during stacking. These are images showing how many images were rejected for each pixel of the result image, divided by the number of stacked images.
ru: Рассчитать и создать карты выбраковки пикселей в ходе укладки. Это изображения, показывающие, сколько изображений было выбраковано для каждого пикселя в результирующем изображении, разделённые на количество уложенных изображений.

en: Merge L+H
ru: Объединить L+H

en: Create only one rejection map that will be the sum of the low and high maps
ru: Создать одну карту выбраковки, которая суммирует карты низов и верхов

en: Pixel rejection:
ru: Выбраковка пикселей:

en: Stacking 0 images of the 0 of the sequence
ru: Укладка 0 изображений из 0 в последовательности

en: Image rejection:
ru: Выбраковка изображений:

en: Sequence stacking
ru: Укладка последовательности

en: Output Normalisation
ru: Нормализация вывода

en: If you check this button, the final image will be normalized in the [0, 1] range if you work in 32-bit format precision, or in [0, 65535] otherwise.
    
    WARNING: This option should not be checked for master stacking.
ru: Если флажок установлен, то окончательное изображение будет нормализовано в диапазоне [0, 1] при работе с точностью 32 бита, или [0, 65535] в противном случае.
    
    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: При укладке мастер-кадров этот флажок должен быть снят.

en: RGB equalization
ru: Выравнивание RGB

en: If you check this button, the channels in the final image will be equalized (color images only).
    
    WARNING: This option should not be checked for master stacking.
ru: Если флажок установлен, то каналы в окончательном изображении буду выравнены (только для цветных изображений).
    
    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: При укладке мастер-кадров этот флажок должен быть снят.

note: Must be short
en: Save in:
ru: Сохранить в:

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Overwrite file without notice if it already exists.
ru: Перезаписать существующий файл без предупреждения.

en: Start stacking
ru: Начать укладку

en: Start stacking the current sequence of images, using the method and other information provided above.
ru: Начать укладку текущей последовательности, использую метод и информацию, приведённые выше.

en: Stacking result
ru: Результат укладки

en: Stacking of images, either summing, median, mean with rejection or pixel minimum/maximum.
ru: Укладка изображений посредством суммирования, по медиане, среднему с выбраковкой пикселей и минимальному/максимальному значениям пикселей.

en: Siril output window, displays messages about what has been done and in response to command inputs.
ru: Информационное окно, в котором отображаются сообщения о том, что было сделано и результаты введённых команд.

en: Export the log
ru: Экспортировать журнал

en: Clear the log
ru: Очистить журнал

en: This tab shows the Siril logs.
ru: В этой вкладке отображается журнал Siril.

en: Console
ru: Журнал

en: Input command. Typing "help" here will bring the list of supported commands.
ru: Введите "help", чтобы посмотреть список поддерживаемых команд.

en: Type "help" for the list of supported commands
ru: Введите "help", чтобы посмотреть список поддерживаемых команд

en: Displays manual of the command written in the console.
ru: Руководство к команде, введённой в командной строке.

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop running processes
ru: Остановить запущенные процессы

en: Command line
ru: Командная строка

en: Ready.
ru: Готово.

en: Hide the control panel to show only the image panel (toggle).
ru: Скрыть элементы управления, оставив только изображение.

en: Click to Set the name of the item to clipboard (green-ed label)
ru: Нажмите, чтобы скопировать название кадра или последовательности в буфер обмена (помечено зелёным)

en: Sequence:
ru: Последовательность:

en: cut
ru: обрезать

en: Instead of keeping pixels with values above the &quot;hi&quot; value white, put them in black to see in which part of the image the threshold is exceeded.
ru: Вместо сохранения белыми пикселей со значениями выше &quot;hi&quot;, выделите их чёрным, чтобы увидеть, где превышен порог.

en: Instead of keeping pixels with values above the "hi" value white, put them in black to see in which part of the image the threshold is exceeded.
ru: Вместо сохранения белыми пикселей со значениями выше "hi", выделите их чёрным, чтобы увидеть, где превышен порог.

en: High value
ru: Верхнее значение

en: Low value
ru: Нижнее значение

en: Min/Max
ru: Мин/Макс

en: User
ru: Свой

en: Display mode: this list presents all the visual modes available in Siril.
    
    <b>WARNING: only Linear mode shows the real pixel values (when vizualisation sliders are at min and max positions). Other modes are only conveniant way to display your data. Stretch your histogram before to work on an external tool.</b>
ru: Режим просмотра: список содержит все режимы просмотра, доступные в Siril.
    
    <b>ВНИМАНИЕ: только Линейный режим отображает реальные значения пикселей (когда ползунки находятся в минимальном и максимальном положениях). Остальные режимы это только удобный способ отобразить данные. Растяните гистограмму прежде чем работать с внешними инструментами.</b>

en: Chain/unchain channels in autostretch viewer mode.
ru: Заблокировать/разблокировать каналы в режиме автоматического растягивания.

en: Switch to normal and negative view
ru: Переключиться между обычным видом и негативом

en: Switch to normal and rainbow colormap (false color rendering)
ru: Переключиться между обычным просмотром и ложным цветом

en: Show object names if WCS information is available
ru: Показывать имена небесных тел, если доступна информация мировой системы координат

en: Show celestial grid if WCS information is available
ru: Показывать небесную сетку, если доступна информация мировой системы координат

en: Switch to PSF/photometry mode. If a sequence is loaded, a right click on the displayed image applies the PSF/Photometry on the whole sequence.
ru: Переключиться в режим PSF/фотометрии. Если загружена последовательность, по щелчку правой кнопкой мыши на изображении к последовательности применяется PSF/фотометрия.

en: Shrink the image
ru: Отдалить изображение

en: Enlarge the image
ru: Приблизить изображение

en: Fit the image to the window
ru: Уместить изображение в окне

en: Show the image at its normal size
ru: Показать изображение в полный размер

en: Horizontal mirror
ru: Отражение по горизонтали

en: Vertical mirror
ru: Отражение по вертикали

en: Open
ru: Открыть

en: Open an image or a SER/AVI sequence
ru: Открыть изображение или последовательность SER/AVI

en: Open recent images (only FITS and SER files)
ru: Открыть недавние изображения (только FITS и SER)

en: Change current working directory
ru: Изменить текущую рабочую директорию

en: Start livestacking session
ru: Начать укладку на лету

en: Menu of the image processing tools. It contains all suitable functions for image enhancement.
ru: Меню с инструментами обработки изображений. Здесь собраны все функции для улучшения астрофотографий.

en: Image Processing
ru: Обработка

en: Menu of the script files. This menu appears only when the script paths defined in the preferences are set to the existing script folders.
ru: Меню сценариев. Появляется только если пути к сценариям правильно указаны в настройках.

en: Scripts
ru: Сценарии

en: Bit-depth select button
ru: Выбрать разрядность обработки

en: Save the current FITS image
ru: Сохранить текущее изображение FITS

en: Save the current image in a different name
ru: Сохранить текущее изображение под другим именем

en: Take a snapshot of your displayed image.
ru: Сделать снимок текущего вида изображения.

en: Set number of threads manually.
    WARNING: Reducing the number of allowed processors too much will degrade performances.
ru: Вручную указать количество потоков.
    ВНИМАНИЕ: если слишком сильно уменьшить количество доступных процессоров, производительность заметно уменьшится.

en: Displays the amount of used RAM memory by Siril.
ru: Показывает объём оперативной памяти, занятый программой.

en: Displays the amount of disk space available on the file system containing the working directory.
ru: Показывать объём доступного свободного места на диске, где расположена рабочая директория.

[ctx: GUI]
note: Must be short !!
en: Disk Space: N/A
ru: На диске: н/д

en: More details...
ru: Подробнее…

en: A set of three color calibration factors will be computed and multiplied with every color channel.
    The Background Neutralization should be applied before this operation.
ru: Три коэффициента калибровки цвета будут рассчитаны и умножены на каждый цветовой канал.
    Перед этой операцией должна выполняться нейтрализация фона.

en: Background Neutralization
ru: Нейтрализация фона

en: Background Neutralization will compute the mean of each color channel and will equalize the sky background in a neutral grey.
    This step should be run before any attempt of color calibration.
ru: При нейтрализации фона вычисляется среднее значение каждого цветового канала и выравнивается фон неба в нейтрально-сером цвете.
    Этот шаг необходимо выполнять перед любой попыткой калибровки цвета.

en: Background reference
ru: Ориентир фона

en: Manual White Balance
ru: Ручной баланс белого

en: By clicking on this option, you will use your own color calibration factors. This option is disabled by default.
ru: Использовать собственные коэффициенты для калибровки цвета. По умолчанию эта опция отключена.

en: x coordinate of the start of the white reference selection
ru: координата X начала выделения образца белого

en: y coordinate of the start of the white reference selection
ru: координата Y начала выделения образца белого

en: Width of the white reference selection
ru: Ширина образца белого

en: Height of the white reference selection
ru: Высота образца белого

en: You should specify a selection that represents an average of suitable white reference.
    If the selection is empty, the whole image will be used as reference.
ru: Необходимо указать выделение, содержащее подходящее среднее значение образца белого цвета.
    Если выделение не сделано, как образец используется изображение целиком.

en: Lower rejection bound for white selection. Pixels below this value are not taken into account. Black pixels are always excluded from computation.
ru: Нижний предел выбраковки для образца белого. Пиксели, со значениями меньше этого не учитываются. Чёрные пиксели всегда исключаются из расчёта.

en: Upper rejection bound for white selection. Pixels above this value are not taken into account. Saturated pixels are always excluded from computation.
ru: Верхний предел выбраковки для образца белого. Пиксели, со значениями больше этого не учитываются. Насыщенные пиксели всегда исключаются из расчёта.

en: Lower limit:
ru: Нижний предел:

en: Upper limit:
ru: Верхний предел:

en: White reference
ru: Ориентир белого

en: FITS/SER debayer
ru: Дебайеризация FITS/SER

en: Bayer information from file's header if available
ru: По возможности брать информацию о шаблоне Байера из заголовка файла

en: If this box is checked, Siril will automatically apply the Bayer pattern found in the file's header as well as X and Y Bayer offsets. If the result looks wrong uncheck this box and choose manually your pattern in the Debayer box below.
    If unchecked, the Bayer pattern given below will be used instead. Warning: to allow SER files converted from films to be demosaiced, monochrome SER will be forced as CFA with the configured pattern.
ru: Если этот флажок установлен, Siril автоматически применит шаблон Байера, обнаруженный в заголовке файла вместе со смещением шаблона по X и Y. В том случае, если результат выглядит неверным, снимите этот флажок и вручную укажите шаблон Байера в диалоге ниже.
    Если этот флажок снят, будет использован указанный шаблон Байера. Предупреждение: для дебайеризации файлов SER, конвертируемых из роликов, монохромные файлы SER будут принудительно преобразованы в CFA с указанным шаблоном.

en: Debayer FITS files in top-down if no explicit keywords found
ru: Дебайеризация файлов FITS сверху вниз, если не найдены явные ключевые слова

en: Siril read FITS data in the bottom-up orientation but a lot of capture software do not meet this specification. If data are stored in top-down orientation (as they usual do), you need to check this box in order to debayer the file in the right orientation.
ru: Siril читает данные FITS в ориентации снизу вверх, однако большое количество программ захвата изображений не соответствуют этой спецификации. Если данные сохранены в ориентации сверху вниз (как это обычно имеет место), необходимо установить этот флажок, чтобы дебайеризовать файл в правильной ориентации.

en: Due to algorithm constraints more complex demosaicing algorithms cannot be used in the rejection stacking. Our tests also showed that there is no gain in quaity when many images are used, while processing time increases 20-fold.
ru: Из-за ограничений алгоритма более комплексные алгоритмы дебайеризации не могут использоваться при укладке с выбраковкой. Наши тесты также показали, что при использовании большого количества изображений качество не улучшается, в то время как время обработки увеличивается в 20 раз.

en: Warning: For SER on-the-fly demosaicing, the RCD algorithm is always used.
ru: Предупреждение: при работе с SER для дебайеризации на лету всегда используется алгоритм RCD.

en: Select your camera's Bayer pattern.
ru: Выберите шаблон Байера вашей камеры.

en: Bayer/mosaic pattern:
ru: Шаблон Байера:

en: Select an interpolation method to perform demosaicing.
ru: Выберите способ интерполяции, используемый при дебайеризации.

en: Debayer interpolation:
ru: Интерполяция:

en: Select an interpolation method to perform demosaicing.
    
    * <b>Fast Debayer</b> is the fastest algorithm available in Siril. However, other algorithms listed below are often quite better.
    * <b>VNG4</b>, Threshold-Based Variable Number of Gradients, works on a 5x5 pixel neighborhood around each source pixel. It is a very good algorithm for flat areas of the image (like sky background) but produces artifacts in high contrast areas (like stars).
    * <b>AHD</b>, Adaptive Homogeneity-Directed, is another well known debayer algorithm. However it usually shows artefacts in the background and bad star shapes.
    * <b>AMaZE</b>, Aliasing Minimization and Zipper Elimination, is an algorithm that gives good results specially on low noise captures.
    * <b>DCB</b>, Double Corrected Bilinear, a more recent algorithm, can show some artifacts in the background like AHD.
    * <b>HPHD</b>, Heterogeneity-Projection Hard-Decision, is an old algorithm giving some nice results but that is quite slow.
    * <b>IGV</b> and <b>LMMSE</b> are very good when working with very noisy images. However, IGV tends to lose some chromatic information, while LMMSE is one of the most computational expensive demosaicers and needs a lot of memory.
    * <b>RCD</b>, Ratio Corrected Demosaicing, intends to smooth the colour correction errors that are common in many other interpolation methods. It does an excellent job for round edges, for example stars, and is therefore the default algorithm used in Siril.
    
    For the XTRANS sensor, a special algorithm called <b>Markesteijn</b> is used regardless of the method selected in the preferences.
ru: Выберите метод интерполяции для дебайеризации.
    
    * <b>Быстрая дебайеризация</b> это самый быстрый алгоритм, доступный в Siril. Однако другие алгоритмы, перечисленные ниже, часто дают гораздо лучший результат.
    ** <b>VNG4</b> (Threshold-Based Variable Number of Gradients), алгоритм работает в области 5×5 пикселей вокруг каждого исходного пикселя. Это очень хороший алгоритм для ровных областей изображения (например, фон неба), но создает артефакты в высококонтрастных областях (например, звёзды).
    * <b>AHD</b> (Adaptive Homogeneity-Directed), это другой хорошо известный алгоритм дебайеризации. Однако обычно он демонстрирует артефакты фона и плохие формы звёзд.
    * <b>AMaZE</b> (Aliasing Minimization and Zipper Elimination), это алгоритм, который даёт хорошие результаты, особенно при съёмке с низким уровнем шума.
    * <b>DCB</b> (Double Corrected Bilinear), более современный алгоритм, демонстрирующий некоторые артефакты фона, подобно AHD.
    * <b>HPHD</b>, (Heterogeneity-Projection Hard-Decision), старый алгоритм, демонстрирующий хорошие результаты, но достаточно медленный.
    * <b>IGV</b> и <b>LMMSE</b> очень хороши при работе с сильно зашумлёнными изображениями. Однако IGV имеет тенденцию к потере некоторой цветовой информации, а LMMSE — один из алгоритмов дебайеризации требующих значительного количества вычислений и который нуждается в большом количестве памяти.
    * <b>RCD</b> (Ratio Corrected Demosaicing) предназначен для сглаживания ошибок в коррекции цвета, которые имеют место у многих методов интерполяции. Этот алгоритм хорошо себя ведёт на круглых границах, например, звёздах, и поэтому является алгоритмом по умолчанию в Siril.
    
    Для сенсоров X-Trans, независимо от указанного в настройках, используется специальный алгоритм <b>Markesteijn</b>.

en: Fast Debayer
ru: Быстрая дебайеризация

en: X offset:
ru: Смещение по X:

en: Y offset:
ru: Смещение по Y:

en: X offset of Bayer array.
ru: Смещение шаблона Байера по X.

en: Y offset of Bayer array.
ru: Смещение шаблона Байера по Y.

en: Number of passes for the X-Trans
    Markesteijn demosaicing algorithm, 1 is the default, 3 may be slightly better but slower.
ru: Количество проходов для сенсоров X-Trans.
    Алгоритм дебайеризации Markesteijn, значение по умолчанию — 1, немного лучшим, но более медленным будет 3.

en: X-Trans demosaicing quality
ru: Качество дебайеризации X-Trans

en: FITS/SER Debayer
ru: Дебайеризация FITS/SER

en: FITS options
ru: Параметры FITS

en: Choose the type of extension used by Siril. By default it is .fit.
ru: Выберите тип расширения файла, используемого Siril. По умолчанию это .fit.

en: Extension:
ru: Расширение:

en: Choose the type of FITS that will be used by default. 32-bit floating point is the format giving the best precision, however it takes twice as much disk space than unsigned 16-bit integers. All processing tool will work with the chosen format except the RGB compositing tool that always will convert images in 32-bit.
ru: Выберите тип FITS, который будет использоваться по умолчанию. Наилучшую точность обеспечивает 32 битный формат с плавающей точкой, но такие файлы занимаю вдвое больше дискового пространства, чем 16 битные целочисленные без знака. Все инструменты обработки будут использовать выбранный формат, за исключением инструмента "Совмещение в RGB", который всегда преобразует изображения к 32 битам.

en: Default Type:
ru: Тип по умолчанию:

en: Allow FITS cubes to have images of different sizes
ru: Кубы FITS могут содержать изображения разного размера

en: This can be useful to open scientific FITS files that were not created by Siril and that contain multiple images of different dimensions, which would otherwise considered as invalid Siril FITSEQ files.
ru: Это может быть полезно при использовании научных файлов FITS, которые не созданы в Siril и содержат множественные изображения разного размера. В противном случае такие файлы рассматривались бы как неверные файлы Siril FITSEQ.

en: <b>FITS Format</b>
ru: <b>Формат FITS</b>

en: Enable Aladin compatibility (CTYPE3 = 'RGB ')
ru: Включить совместимость с Aladin (CTYPE3 = 'RGB ')

en: Aladin considers a 3D FITS cube as a RGB image (Red, Blue and Green components) if the FITS keyword CTYPE3 = 'RGB ' is specified in the header. In this case any BITPIX value are supported. Without the FITS keyword CTYPE3 = 'RGB ' set, only FITS cube with 3 frames sharing the same dimension and with a BITPIX=8 will be automatically detected as RGB FITS.
ru: Aladin рассматривает 3D-куб FITS как изображение RGB (Красный, Синий и Зелёный компоненты), если в заголовке указано ключевое слово FITS CTYPE 3 = 'RGB '. В этом случае поддерживаются любые значения BITPIX. Без установки ключевого слова FITS CTYPE3 = 'RGB ' только куб FITS с 3 кадрами одинакового размера и с BITPIX=8 будет автоматически определен как RGB FITS.

en: Update pixel size of binned image
ru: Обновить размер пикселей при биннинге

en: Used for image sampling computation, pixel size can be given in two different ways: the real pixel size is given but has to be multiplied by the binning (checked), the already multiplied pixel size is given (unchecked).
    It depends on the acquistion software used to create the FITS.
ru: Используемый при вычислении разрешения, размер пикселя может быть задан двумя путями: указывается реальный размер пикселя, который умножается на коэффициент биннинга (флажок установлен) или указывается размер пикселя уже с учётом коэффициента биннига (флажок снят).
    Это зависит от программного обеспечения, использованного для создания FITS.

en: <b>FITS Header</b>
ru: <b>Заголовок FITS</b>

en: Enabled
ru: Включено

en: While floating-point format images may be losslessly compressed (using gzip, since Rice only compresses integer arrays), these images often do not compress very well because the pixel values are too noisy; the less significant bits in the mantissa of the pixel values effectively contain incompressible random bit patterns. In order to achieve higher compression, one needs to remove some of this noise, but without losing the useful information content. If it is too large, one undersamples the pixel values resulting in a loss of information in the image. If it is too small, however, it preserves too much of the noise (or even amplifies the noise) in the pixel values, resulting in poor compression.
ru: В то время как изображения в формате с плавающей точкой могут быть сжаты без потерь (используя gzip, поскольку алгоритм Райса сжимает только целочисленные массивы), эти изображения часто сжимаются не очень хорошо, потому что значения пикселей слишком зашумлены; менее значимые биты в мантиссе значений пикселей эффективно содержат несжимаемые случайные битовые шаблоны. Чтобы добиться более высокого сжатия, необходимо удалить часть этого шума, но без потери полезной информации. Если он слишком велик, один из них неправильно выбирает значения пикселей, что приводит к потере информации в изображении. Однако, если он слишком мал, он сохраняет слишком много шума (или даже усиливает его) в значениях пикселей, что приводит к плохому сжатию.

en: Select an algorithm method for FITS compression:
    
    * <b>Rice</b>: The Rice algorithm is simple and very fast
    * <b>GZIP 1</b>: The gzip algorithm is used to compress and uncompress the image pixels. Gzip is the compression algorithm used in the free GNU software utility of the same name.
    * <b>GZIP 2</b>: The bytes in the array of image pixel values are shuffled into decreasing order of significance before being compressed with the gzip algorithm. This is usually especially effective when compressing floating-point arrays.
ru: Выберите метод для сжатия FITS:
    
    * <b>Rice</b>: Алгоритм Райса простой и очень быстрый
    * <b>GZIP 1</b>: Алгоритм gzip используется для упаковки и распаковки пикселей изображения. Gzip это алгоритм сжатия, используемый свободной утилитой GNU с таким же названием.
    * <b>GZIP 2</b>: Байты в массиве значений пикселей изображения перетасовываются в порядке убывания значимости перед сжатием с помощью алгоритма gzip. Обычно это особенно эффективно при сжатии массивов с плавающей точкой.

en: Method
ru: Способ

en: Quantization level
ru: Уровень квантования

en: Tile dimensions
ru: Размер мозаики

en: HCompress scale factor
ru: Коэффициент масштаба HCompress

en: The integer scale parameter determines the amount of compression. Scale = 0 or 1 leads to lossless compression. If the scale factor is greater than 1 then the compression is lossy. For astronomical images, lossless compression is generally rather ineffective because the images have a good deal of noise, which is inherently incompressible. However, if some of this noise is discarded then the images compress very well. The scale factor determines how much of the noise is discarded. Setting scale to 2 times sigma, the RMS noise in the image, usually results in compression by about a factor of 10 (i.e. the compressed image requires about 1.5 bits/pixel), while producing a decompressed image that is nearly indistinguishable from the original.
ru: Целочисленный параметр масштабирования определяет степень сжатия. Масштаб = 0 или 1 приводит к сжатию без потерь. Если коэффициент масштаба больше 1, то сжатие выполняется с потерями. Для астрономических изображений сжатие без потерь, как правило, довольно неэффективно, поскольку изображения содержат много шума, который, по своей сути, несжимаем. Однако, если часть этого шума отбросить, то изображения сжимаются очень хорошо. Коэффициент масштаба определяет, какая часть шума отбрасывается. Установка масштаба в 2 раза больше сигмы, среднеквадратичного значения шума в изображении, обычно приводит к сжатию примерно в 10 раз (т.е. для сжатого изображения требуется около 1,5 бит / пиксель), при этом получается распакованное изображение, которое почти неотличимо от оригинала.

en: <b>FITS Compression</b>
ru: <b>Сжатие FITS</b>

en: FITS Options
ru: Параметры FITS

en: Astrometry
ru: Астрометрия

en: Catalogue
ru: Каталог

en: Purge Solar Sys
    user Catalog
ru: Очистить каталог
    Солнечной системы

en: Purge the SOLAR SYSTEM user catalog by deleting the file. The operation cannot be undone
ru: Удалить файл в пользовательском каталоге Солнечной системы. Операция не может быть отменена

en: Purge Deep Sky
    user Catalog
ru: Очистить каталог
    глубокого космоса

en: Purge the DEEP SKY user catalog by deleting the file. The operation cannot be undone
ru: Удалить файл в пользовательском каталоге глубокого космоса. Операция не может быть отменена

en: Annotations
ru: Аннотации

en: Choose the position of the compass being displayed with the celestial grid.
ru: Выберите положение компаса, отображаемого на небесной сетке.

en: Center
ru: По центру

en: Top-left
ru: Вверху слева

en: Top-right
ru: Вверху справа

en: Bottom-left
ru: Внизу слева

en: Bottom-right
ru: Внизу справа

en: Compass
ru: Компас

en: <b>Formalism 1</b>: It encodes Mij in so called PCi_j keywords and scale factor Si are the values of the CDELTi keywords from the FITS header. It is obvious that the value of CDELT should not be 0.0.
    
    <b>Formalism 2</b>: If the matrix and scaling are combined we get for the intermediate WORLD COORDINATE Xi:
    
                   Xi = Sigma_j=1^N (Si*Mij)(Pj-Rj)
    
    FITS keywords CDi_j encodes the product Si*Mij. The units of xi are given by FITS keyword CTYPEi.
ru: <b>Формализм 1</b>: Кодирует Mij в так называемых ключевых словах PCi_j и масштабный коэффициент Si является значениями ключевых слов CDELTi из заголовка FITS. Очевидно, что значение CDELT не должно быть 0.0.
    
    <b>Формализм 2</b>: Если объединить матрицу и масштабирование, то будет получено промежуточное значение WORLD COORDINATE Xi:
    
                   Xi = Sigma_j=1^N (Si*Mij)(Pj-Rj)
    
    Ключевые слова FITS CDi_j кодируют результат Si*Mij. Единицы измерения xi задаются с помощью ключевого слова FITS CTYPEi.

en: Formalism 2 (CD keywords)
ru: Формализм 2 (ключевые слова CD)

en: Formalism 1 (PC keywords)
ru: Формализм 1 (ключевые слова PC)

en: World Coordinate System
ru: Мировая система координат

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>namedstars.dat</b>: the brightest stars, all of them have names.
ru: Эти четыре каталога из KStars используются для решения изображений и астрометрии.
    
    <b>namedstars.dat</b>: ярчайшие звёзды, все имеющие имена.

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>unnamedstars.dat</b>: also bright stars, but down to magnitude 8
ru: Эти четыре каталога из KStars используются для решения изображений и астрометрии.
    
    <b>unnamedstars.dat</b>: тоже яркие звёзды, но до 8-й звёздной величины

en: Specify the location of the namedstars.dat star catalogue on your system.
ru: Расположение каталога звёзд namedstars.dat в вашей системе.

en: Specify the location of the unnamedstars.dat star catalogue on your system.
ru: Расположение каталога звёзд unnamedstars.dat в вашей системе.

en: Specify the location of the deepstars.dat star catalogue on your system.
ru: Расположение каталога звёзд deepstars.dat в вашей системе.

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>deepstars.dat</b>: fainter stars extracted from The Tycho-2 Catalogue of the 2.5 Million Brightest Stars, down to magnitude 12.5
ru: Эти четыре каталога из KStars используются для решения изображений и астрометрии.
    
    <b>deepstars.dat</b>:более слабые звёзды, извлечённые из каталога Tycho-2 из 2,5 миллионов самых ярких звёзд, вплоть до звёздной величины 12,5

en: Specify the location of the USNO-NOMAD-1e8.dat star catalogue on your system.
ru: Расположение каталога звёзд USNO-NOMAD-1e8.dat в вашей системе.

en: These four catalogues from KStars are used for plate solving and astrometry.
    
    <b>USNO-NOMAD-1e8.dat</b>: an extract of the huge NOMAD catalogue limited to B-V photometric information and star proper motion in a compact binary form, down to magnitude 18.
ru: Эти четыре каталога из KStars используются для решения изображений и астрометрии.
    
    <b>USNO-NOMAD-1e8.dat</b>: выборка из огромного каталога NOMAD, ограниченная фотометрической информацией B-V и собственным движением звёзд в компактном двойном формате, вплоть до 18-й звёздной величины.

en: <b>Local Star Catalogues</b> (<a href="https://free-astro.org/index.php?title=Siril:Star_Catalogues">more info</a>)
ru: <b>Локальные каталоги</b> (<a href="https://free-astro.org/index.php?title=Siril:Star_Catalogues">подробнее</a>)

en: Update default focal length and pixel size from the result
ru: Обновить фокусное расстояние и размер пикселя из результатов

en: When an astrometric solution is found, the computed focal length and input pixel size are stored in the settings as default values for images that don't have the corresponding medatada.
ru: Когда астрометрическое решение найдено, рассчитанное фокусное расстояние и входящий размер пикселя сохраняются в настройках как значения по умолчанию для изображений, которые не имеют соответствующих метаданных.

en: General Platesolving
ru: Настройки решателя

en: Degrees of the polynomial correction:
ru: Степень полиномиальной коррекции:

en: Sampling tolerance (%):
ru: Допуск масштаба (%):

en: Percent below and above the expected sampling to allow. Given sampling is multiplied or divided by 1 + this / 100.
ru: Процент, определяющий допустимые нижнюю и верхнюю границы масштаба. Данный масштаб умножается или делится на 1 + это значение / 100.

en: Allowed search radius around the target coordinates for the solve (degrees). Unused for blind (no target passed) solves.
ru: Допустимый радиус поиска вокруг целевых координат для решения (градусы). Не используется для решений вслепую (без указания целевого объекта).

en: Target radius (degree)
ru: Радиус цели (градусы)

en: Do not delete .xyls FITS tables
ru: Не удалять таблицы .xyls

en: The list of stars is passed to solve-field as a FITS table, check this to keep the file in the working directory.
ru: Список звёзд, переданный команде solve-field в виде таблицы FITS. Установите этот флажок, чтобы сохранить этот файл в рабочей директории.

en: Do not delete .wcs result files
ru: Не удалять файлы .wcs

en: The results from solve-field are stored in a FITS header with a file name ending in .wcs. Check this to not remove this file.
ru: Результаты команды solve-filed сохранятся в заголовке FITS в файле, заканчивающимся на .wcs. Установите этот флажок, чтобы не удалять этот файл.

en: Maximum seconds to try solving:
ru: Максимальное кол-во секунд для попытки решения:

en: Allowed time for the solve for each catalog file. It can be used as the total solve time only if solve-field is configured to do so in its configuration file.
ru: Отведённое время на решение для каждого файла каталога. Оно может быть использовано в качестве общего времени решения только в том случае, если команда solve-field настроена на это в своём файле конфигурации.

en: Astrometry.net can use a polynomial correction (SIP) to work with optical aberrations, this is the order of the polynomial model. 0 disables it.
ru: Astrometry.net может использовать полиномиальную коррекцию (SIP) для работы с оптическими искажениями. Это степень полиномиальной модели. Значение 0 отключает коррекцию.

en: Location of local astrometry.net solver
ru: Расположение локального решателя astrometry.net

en: Select astrometry.net location.
    On UNIX-based systems, it is generally in the PATH variable and not necessary.
    On Windows, you must point to the location of cygwin_ansvr folder only if not installed in %LOCALAPPDATA%.
ru: Укажите расположение astrometry.net.
    На UNIX-подобных системах он обычно находится в переменной PATH и не является необходимым.
    На WIndows необходимо указать расположение папки cygwin_ansvr, только если он не установлен в %LOCALAPPDATA%.

en: Select astrometry.net installation directory
ru: Выберите директорию, где установлен astrometry.net

en: Show solve-field output
ru: Показать вывод solve-field

en: Show the output of solve-field, the astrometry.net local solver, in the main Siril log.
ru: Показывает вывод solve-field, локального решателя astrometry.net, в основном журнале Siril.

en: Astrometry.net Platesolving
ru: Решатель Astrometry.net

en: Pre-processing
ru: Предобработка

en: Use it as default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use the chosen master as default file in the Calibration tab
ru: Использовать выбранный мастер файл по умолчанию на вкладке Калибровка

en: Master-flat:
ru: Мастер-кадр плоского поля:

en: Master-bias:
ru: Мастер-кадр шума считывания:

en: Master-dark:
ru: Темновой мастер-кадр:

en: Instead of an image, you can also specify a uniform level to be subtracted, starting with an "=" sign, such as =256 or =64*$OFFSET
ru: Вместо изображения, можно указать равномерный уровень, начинающийся со знака "=" (например, =256 или =64*$OFFSET), который будет вычтен из изображения

en: Choose a master-bias that can be used as generic master-bias by clicking on the button "Use it as default"
ru: Мастер-кадр шума считывания, который будет использовать после нажатия кнопки «По умолчанию»

en: Choose a master-dark that can be used as generic master-dark by clicking on the button "Use it as default".
ru: Темновой мастер-кадр, который будет использовать после нажатия кнопки «По умолчанию».

en: Choose a master-flat that can be used as generic master-flat by clicking on the button "Use it as default".
ru: Мастер-кадр плоского поля, который будет использовать после нажатия кнопки «По умолчанию».

en: Dark/Bias/Flat Libraries
ru: Библиотеки темновых кадров, кадров шума считывания и плоского поля

en: Default name:
ru: Название по умолчанию:

en: The default name to be used to name stacking result.
    This can be an expression that uses the keyword $seqname$ which will be parsed as the current sequence name at the end of stacking operation.
    Example: $seqname$stacked would produce "r_pp_light_stacked" for a sequence named "r_pp_light_" (this is the default behavior is nothing is specicified).
    If sequence name does not have the suffix "_", it is automatically added
ru: Название по умолчанию, используемое для результатов укладки.
    Это может быть выражение, использующее ключевое слово $seqname$, которое будет преобразовано в название текущей последовательности в конце укладки.
    Пример: $seqname$stacked создаст "r_pp_light_stacked" для последовательности "r_pp_light_". Это поведение по умолчанию, если ничего не указано.
    Если в названии последовательности нет суффикса "_", он будет добавлен автоматически

en: Use this name as default in the Stacking tab
ru: Использовать это название по умолчанию на вкладке «Укладка»

en: Stacking default
ru: Укладка

en: If your X-Trans model is not recognized, you can also enter the coordinate values ​​of the AF square and the sample. For more information you can contact us on our forum.
ru: Если ваша модель сенсора X-Trans не распознана, вы можете ввести координаты квадрата автофокусировки и кадра. Для получения дополнительной информации вы можете связаться с нами на нашем форуме.

en: AF pixels:
ru: АФ пиксели:

en: w:
ru: ш:

en: h:
ru: в:

en: Sample pixels:
ru: Пиксели кадра:

en: Fix Xtrans files
ru: Исправления в файлах X-Trans

en: Inner radius:
ru: Внутренний радиус:

en: Outer radius:
ru: Внешний радиус:

en: Inner radius of the annulus used to measure local background. Default value is 20.00.
ru: Внутренний радиус кольца, используемый для измерения локального фона. Значение по умолчанию — 20.00.

en: Outer radius of the annulus used to measure local background. Default value is 30.00.
ru: Внешний радиус кольца, используемый для измерения локального фона. Значение по умолчанию — 30.00.

en: Background Annulus
ru: Кольцевая зона фона

en: Aperture radius:
ru: Радиус апертуры:

en: Aperture radius where the flux is measured.
ru: Радиус апертуры, в которой измеряется световой поток.

en: Automatically Calculated with PSF
ru: Рассчитано автоматически с помощью PSF

en: Check this option to have Siril automatically calculate the aperture radius. When unchecked, you can set the radius value in the box below.
ru: Если этот флажок установлен, Siril будет автоматически рассчитывать радиус апертуры. Когда флажок снят, радиус может быть указан в диалоге ниже.

en: Flux Aperture
ru: Световой поток

en: Min. pixel value:
ru: Мин. значение:

en: Max. pixel value:
ru: Макс. значение:

en: Bad pixels have value equal to or less than.
ru: Дефектные пиксели имеют равное или меньшее значение.

en: Overexposed pixels have value equal to or greater than.
ru: Переэкспонированные пиксели имеют равное или большее значение.

en: Pixel Value Range
ru: Диапазон значений пикселей

en: A/D converter gain in electrons per ADU. Default value is 2.300.
ru: Усиление A/D преобразователя в электронах/ADU. Значение по умолчанию 2.300.

en: ADC gain:
ru: Усиление ADC:

en: Camera
ru: Камера

en: Analysis Tools
ru: Инструменты анализа

en: Defines the size of the panel used for the mosaic. This size is expressed in pixels. The higher you set the value, the more stars you will see, but at a lower resolution.
ru: Определяет размер панели (в пикселях), используемой для мозаики. Чем большим будет значение, тем больше звёзд вы увидите, но с меньшим разрешением.

en: Panel size (px):
ru: Размер панели (в пикселях):

en: Window size (px):
ru: Размер окна (в пикселях):

en: Defines the size of the window.
ru: Определят размер окна.

en: <b>Aberration Inspector</b>
ru: <b>Аберрации</b>

en: User Interface
ru: Интерфейс

en: Change the theme of the interface. This feature may not work on all architectures.
ru: Изменяет тему интерфейса. Эта функция может работать не на всех архитектурах.

en: System Language
ru: Системный язык

en: Language (restart required)
ru: Язык (нужен перезапуск)

en: Set the scale of the fonts. 90 is the smallest scale you can have while the maximum is at 150.
ru: Устанавливает масштаб шрифтов. Минимальный масштаб - 90, а максимально возможный - 150.

en: Font scale:
ru: Масштаб шрифтов:

en: Dark theme
ru: Тёмная тема

en: Light theme
ru: Светлая тема

en: Symbolic icons
ru: Символьные значки

en: Look and Feel (restart required)
ru: Внешний вид (нужен перезапуск)

en: Remember window size and position
ru: Запоминать размер и положение окна

en: Remember position and size of image displaying windows. This feature may not work on all architectures.
ru: Запомнить положение и размер окон с изображениями. Может работать не на всех архитектурах.

en: Windows
ru: Окна

en: Show thumbnails in file chooser
ru: Показывать миниатюры при выборе файлов

en: Show preview, if possible, in the file chooser dialog box when opening an unique file.
ru: По возможности, показывать предпросмотр в диалоге выбора файлов, если открывается отдельный файл.

en: Size of thumbnails:
ru: Размер миниатюр:

en: Small (128x128)
ru: Маленькие (128×128)

en: Normal (256x256)
ru: Обычные (256×256)

en: Image Thumbnails
ru: Миниатюры изображений

en: Default screen transfer function
ru: Режим показа по умолчанию

en: Autostretch
ru: Авторастягивание

en: Image Display
ru: Экран

en: Default display mode
ru: Режим показа

en: Histogram Display
ru: Гистограмма

en: The paths written in this text box will be checked in order to load scripts that have been put inside. Write a path per line with as many lines you want. However you have to keep in mind that more paths are checked the longer is the startup.
ru: Пути, указанные в этом текстовом поле, будут проверены для загрузки сценариев. Каждая строка содержит один путь; количество строк — неограниченно. Следует иметь в виду, что чем больше путей проверяется, тем дольше запуск программы.

en: <b>Scripts Storage Directories</b>
ru: <b>Директории хранения сценариев</b>

en: Rescans the scripts folders and updates scripts menu.
ru: Пересматривает директории со сценариями и обновляет меню сценариев.

en: Show warning before script execution
ru: Показывать предупреждение перед выполнением сценария

en: "Requires" command is mandatory in scripts
ru: Команда "requires" обязательна в сценариях

en: If this option is checked, scripts cannot be executed without the "requires" command. That ensures the compatibility between scripts and Siril.
    
    <span foreground="red"><b>WARNING: uncheck this option only if you know what you are doing!</b></span>
ru: Если флажок установлен, сценарии, не содержащие команду "requires" не будут выполняться. Это необходимо для обеспечения совместимости между сценариями и Siril.
    
    <span foreground="red"><b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: снимайте этот флажок только если вы знаете, что делаете!</b></span>

en: Warning Dialogs
ru: Окна с предупреждениями

en: Performances
ru: Производительность

en: Ratio of available
ru: Доля доступной памяти

en: Siril will limit itself to a ratio of the amount of free physical memory and will decrease the size of work tasks if needed.
    A value above 1 means that some memory paged on a configured storage will be used and that the overall process will be slower and the system will likely be unresponsive during some operations.
    If you don't have paged memory configured on some storage, a value of 1 or above will likely result in a crash of siril or of the operating system.
ru: Siril будет ограничен долей свободной физической памяти и, при необходимости, уменьшит размер рабочих задач.
    Значение выше 1 означает, что будет использована некоторая часть памяти, выгруженная в настроенную директорию, и, в целом, процесс будет медленнее, а система, скорее всего, не будет отвечать на запросы в ходе некоторых операций.
    Если у вас не настроена директория подкачки на каком-либо разделе, значение 1 или выше, скорее всего, приведет к сбою siril или операционной системы.

en: Fixed amount (GB)
ru: Фикс. объём (Гбайт)

en: Siril will limit itself to a fixed amount of memory and will decrease the size of work tasks if needed.
    Configuring a memory amount larger than what is available on your system may result in a crash of siril or of the operating system.
ru: Siril ограничит себя фиксированным объёмом памяти и, при необходимости, уменьшит размер рабочих задач.
    Указание объёма памяти бо́льшего, чем доступен вашей системе может привести к падению siril или операционной системы.

en: Sets a new ratio of free memory on memory used for stacking. Value should be between 0.05 and 2, depending on other activities of the machine. A higher ratio should allow siril to stack faster, but setting the ratio of memory used for stacking above 1 will require the use of on-disk memory, which is very slow and unrecommended
ru: Устанавливает новое соотношение свободной памяти и памяти, используемой для укладки. Значение должно быть между 0.05 и 2, в зависимости от других процессов, выполняемых машиной. Бо́льшее соотношение должно позволить siril выполнять укладку быстрее. Однако установка доли памяти, используемой для укладки, больше 1 потребует использования памяти на диске, что очень медленно и это не рекомендуется

en: <b>Memory management</b>
ru: <b>Управление памятью</b>

en: Default bit depth for HD AutoStretch
ru: Разрядность по умолчанию для расширенного авторастягивания

en: Sets default bit depth for the HD AutoStretch display mode. Higher bit depths require exponentially more memory for the LUT and take longer to recalculate it, but do a much better job of smoothing quantization artefacts in displaying images with very narrow histogram peaks. The default bit depth will apply from the next viewer mode change, and can be applied now using the button to the right.
ru: Устанавливает разрядность по умолчанию для расширенного режима авторастягивания. Бо́льшая разрядность требует экспоненциально бо́льших объёма памяти для LUT и времени для повторного вычисления, но гораздо лучше сглаживает артефакты квантования на изображениях с очень узкими пиками гистограммы. Разрядность по умолчанию будет применена следующем переключении режима просмотра, и может быть применена сейчас с помощью кнопки справа.

en: Apply bit depth
ru: Установить разрядность

en: Set the selected HD AutoStretch bit depth now
ru: Установить выбранную разрядность расширенного авторастягивания

en: HD AutoStretch
ru: Расширенное авторастягивание

en: Multithreaded FFTW
ru: Мультипотоковое FFTW

en: If selected, FFTW will use multiple threads. This is usually a speedup on large images, but will increase initial planning time the first time FFTW operates on an image of a given size.
ru: Если флажок установлен, FFTW будет использовать несколько потоков. Обычно это ускоряет работу с большими изображениями, но увеличивает время первоначального планирования при первой работе FFTW с изображением данного размера.

en: FFTW planning strategy
ru: Стратегия планирования FFTW

en: Sets the FFTW planning strategy. FFTW generates and stores wisdom to help it optimise FFT calculations of given sizes. For each successive level of planning strategy, more work will be done to find the optimum calculation strategy the first time an unknown FFT size is encountered. The first-time calculation will be progressively slower, but the wisdom is stored and will make subsequent runs faster. For most users the default Estimate strategy is fine. If all your images are usually exactly the same size, you may wish to try Measure or Patient. Exhaustive is probably too slow for use with large images. Note that the initial plan for a given size and planning level takes longer to generate if you have selected multithreaded FFTW.
    
    This setting is used in Deconvolution, but is ignored by the Fourier Transform function which always uses Estimate, as the overhead generated by the other strategies is not worth it for a single Fourier Transform.
ru: Устанавливает стратегию планирования FFTW. FFTW генерирует и сохраняет информацию, которая помогает оптимизировать вычисления FFT заданных размеров. Для каждого успешного уровня стратегии планирования будет проделана дополнительная работа по поиску оптимальной стратегии вычисления при первом обнаружении FFT неизвестного размера. Вычисление в первый раз будет постепенно замедляться, но информация сохраняется, что позволит ускорить последующие запуски. Для большинства пользователей установленная по умолчанию стратегия "Оценка" вполне приемлема. В случае, если вы регулярно имеете дело с изображениями самых разных размеров, возможно, лучше использовать стратегии "Измерение" или "Полная"; если размер ваших изображений всегда одинаков, возможно, вы захотите попробовать стратегию "Исчерпывающая". Обратите внимание, что создание первоначального плана для заданного размера и уровня планирования занимает больше времени, если вы выбрали многопоточный FFTW.
    
    Эта настройка используется Реконструкцией, но игнорируется функцией преобразований Фурье, которая всегда использует стратегию "Оценка", поскольку накладные расходы других стратегий не окупаются для одного преобразования Фурье.

en: Measure
ru: Измерить

en: Patient
ru: Полная

en: Exhaustive
ru: Исчерпывающая

en: FFTW planning time limit (seconds)
ru: Ограничение по времени планирования FFTW (в секундах)

en: Instructs FFTW to spend at most this amount of seconds planning a FFT. In practice this may be exceeded slightly if the time limit is reached when FFTW is in the middle of an uninterruptible operation. If set to 0, a minimum planning level of Estimate will always be completed.
ru: Указывает FFTW потратить не более заданного количества секунд на планирование FFT. На практике это время может быть несколько превышено, если ограничение времени достигнуто в момент, когда FFTW находится в середине выполнения операции, которая не может быть прервана. Если установлено значение 0, всегда будет выполнен минимальный уровень планирования "Оценка".

en: Minimum PSF size to use FFT convolutions
ru: Минимальный размер PSF для использования свёрток FFT

en: Siril can calculate convolutions either by summing over the kernel at every pixel or by using Fourier Transforms. The former becomes very inefficient for large kernel sizes, while the latter involves some setup time. Therefore Fourier Transforms are faster for larger kernels, summing is faster for smaller kernels. The exact crossover point will depend on your hardware and is therefore configurable. This parameter sets the minimum size for which Fourier Transforms will be used.
ru: Siril может вычислять свёртки либо суммируя по ядру в каждом пикселе, либо используя преобразования Фурье. Суммирование по ядру становится очень неэффективным при больших размерах ядра, в то время как преобразования Фурье требует некоторого времени на настройку. Следовательно, преобразования Фурье выполняются быстрее для больших ядер, суммирование выполняется быстрее для меньших ядер. Точная точка пересечения будет зависеть от вашего оборудования и, следовательно, может быть настроена. Этот параметр задает минимальный размер, для которого будут использоваться преобразования Фурье.

en: <b>FFTW Options</b>
ru: <b>Настройки FFTW</b>

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Select an existing directory. Make sure you have write permissions and enough spaces.
ru: Выберите существующую директорию. Убедитесь, что имеете права на запись в эту директорию и в ней достаточно места.

en: Select Swap Directory
ru: Выберите директорию подкачки

en: available mem
ru: доступно памяти

en: Restore to Default
ru: Исходные параметры

en: Restore the default swap storage directory
ru: Восстановить директорию подкачки по умолчанию

en: <b>Swap Storage Directory</b>
ru: <b>Директория подкачки</b>

en: Don't ask before quitting
ru: Не спрашивать перед выходом

en: Don't ask before saving when display is not linear
ru: Не спрашивать перед сохранением когда отображение нелинейное

en: Play introduction
ru: Посмотреть вступление

en: Introduction Tips
ru: Ознакомительные подсказки

en: Select StarNet executable. Works with all StarNet command-line versions.
    
    For old StarNet++ v1 installations that used separate executables to process mono and RGB files, the executables <b>must</b> retain their original names <b>mono_starnet++</b> and <b>rgb_starnet++</b> (with <b>.exe</b> if using Windows), and they must both be in the same directory. You can select either executable: Siril will automatically find the other one if it exists.
ru: Выберите исполняемый файл StarNet. Работает со всеми версиями StarNet для командной строки.
    
    Для старых установок StarNet++ v1, использующих различные исполняемые файлы для монохромных и RGB-изображений, исполняемые файлы <b>должны</b> сохранять оригинальные имена <b>mono_starnet++</b> и <b>rgb_starnet++</b> (с <b>.exe</b> если используется Windows), оба файла должны располагаться в одной директории. Вы можете выбрать любой из них, Siril автоматически найдёт второй, если он существует.

en: Select StarNet executable
ru: Выберите исполняемый файл StarNet

en: Must point to a valid StarNet executable.
ru: Должен указывать на верный исполняемый файл Starnet.

en: Select StarNet weights file. This <b>only</b> works with the new Torch-based StarNet versions. It is optional: if left blank, the weights file <b>must</b> be in the same directory as the StarNet executable.
ru: Выберите файл с весами для StarNet. Работает <b>только</b> с новыми версиями StarNet, основанных на библиотеке Torch. Настройка опциональна. Если оставить пустой, файл с весами <b>должен</b> находиться в директории с исполняемым файлом StarNet.

en: Select StarNet weights file
ru: Выберите файл с весами для StarNet

en: Clears the neural net weights location. When cleared, the weights file <b>must</b> be in the same directory as the StarNet executable.
ru: Очищает расположение весов нейросети. После очистки, файл с весами <b>должен</b> располагаться в директории с исполняемым файлом StarNet.

en: May point to a StarNet neural net weights file.
    Torch-based StarNet versions only.
ru: Может указывать на файл с весами нейросети StarNet.
    Только для версий StarNet, основанных на библиотеке Torch.

en: Select gnuplot binary location.
ru: Укажите расположение исполняемого файла gnuplot.

en: Select gnuplot installation directory
ru: Выберите директорию установки gnuplot

en: Must point to a valid gnuplot installation directory.
    Not necessary if the path of gnuplot is stored in the PATH variable (UNIX-like).
ru: Должен указывать на директорию с установленным gnuplot.
    Не нужно, если путь к gnuplot сохранён в переменной PATH (UNIX-подобные системы).

en: Software Location
ru: Расположение программ

en: Copyright when saving image as TIFF
ru: Авторские права при сохранении в TIFF

en: Copyright TIFF
ru: Авторские права в TIFF

en: Check update at startup
ru: Проверка обновлений при запуске

en: Update
ru: Обновления

[ctx: shortcut window]
en: Images / Videos
ru: Изображения / видео

[ctx: shortcut window]
en: Open an image / video
ru: Открыть изображение / видео

[ctx: shortcut window]
en: Save the loaded image
ru: Сохранить загруженное изображение

[ctx: shortcut window]
en: Save the image with a new filename
ru: Сохранить изображение под новым именем

[ctx: shortcut window]
en: Close the image / sequence
ru: Закрыть изображение / последовательность

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ru: Приблизить

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ru: Отдалить

[ctx: shortcut window]
en: Fit the image to the window
ru: Уместить изображение в окне

[ctx: shortcut window]
en: Zoom to 100%
ru: Масштабировать к 100%

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ru: Отмена и возврат

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ru: Отменить предыдущее действие

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ru: Вернуть следующее действие

[ctx: shortcut window]
en: Image Processing
ru: Обработка изображений

[ctx: shortcut window]
en: Negative transformation
ru: Инвертировать

[ctx: shortcut window]
en: Rotate 90 degrees, clockwise
ru: Повернуть на 90° по часовой стрелке

[ctx: shortcut window]
en: Rotate 90 degrees, counter-clockwise
ru: Повернуть на 90° против часовой стрелки

[ctx: shortcut window]
en: Horizontal mirror
ru: Отразить по горизонтали

[ctx: shortcut window]
en: Vertical mirror
ru: Отразить по вертикали

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ru: Сервис

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
ru: Открыть параметры программы

[ctx: shortcut window]
en: Open application menu
ru: Открыть меню приложения

[ctx: shortcut window]
en: Open dynamic PSF window
ru: Открыть окно «Динамическая PSF»

[ctx: shortcut window]
en: Change working directory
ru: Сменить рабочую директорию

[ctx: shortcut window]
en: Open plate solver dialog
ru: Открыть диалог решателя

[ctx: shortcut window]
en: Open photometric color calibration dialog
ru: Открыть диалог фотометрической калибровки цвета

[ctx: shortcut window]
en: Search an object in the image
ru: Найти объект на изображении

[ctx: shortcut window]
en: Pick the star within the selection
ru: Выберете звезду в выделении

[ctx: shortcut window]
en: Copy snapshot to clipboard
ru: Копировать снимок в буфер обмена

[ctx: shortcut window]
en: Toggle On/Off registration framing
ru: Показать/скрыть рамку регистрации

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Application
ru: Окна и приложение

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ru: Полноэкранный режим

[ctx: shortcut window]
en: Hide / Show toolbar
ru: Показать / скрыть панель инструментов

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Conversion page
ru: Перейти на вкладку «Конвертация»

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Sequence page
ru: Перейти на вкладку «Последовательность»

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Pre-Processing page
ru: Перейти на вкладку «Калибровка»

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Registration page
ru: Перейти на вкладку «Регистрация»

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Plot page
ru: Перейти на вкладку «График»

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Stacking page
ru: Перейти на вкладку «Укладка»

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the Output logs page
ru: Перейти на вкладку «Журнал»

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ru: Выйти из приложения

en: changing the current working directory as the argument
ru: изменение текущей рабочей директории в качестве аргумента

en: run the siril commands script in console mode. If argument is equal to "-", then siril will read stdin input
ru: запустить сценарий с командами siril в режиме командной строки. Если аргумент равен "-", тогда siril будет читать стандартный ввод

en: load configuration from file name instead of the default configuration file
ru: загрузить конфигурацию из файла вместо использования файла конфигурации по умолчанию

en: run in console mode with command and log stream through named pipes
ru: запущен в консольном режиме с командным и исходящим потоками через именованные каналы

en: specify the path for the read pipe, the one receiving commands
ru: указывает путь к именованному каналу для чтения, через который поступают команды

en: specify the path for the write pipe, the one outputing messages
ru: указывает путь к именованному каналу для вывода, через который выводятся сообщения

en: print all supported image file formats (depending on installed libraries)
ru: выводит список всех поддерживаемых форматов файлов (зависит от установленных библиотек)

en: print the application’s version
ru: вывести версию приложения

en: print the copyright
ru: вывести данные об авторских правах

en: Welcome to %s v%s
ru: Приветствуем в %s v%s

en: Could not load or create settings file, exiting.
ru: Не удалось загрузить или создать файл с настройками, выход.

en: File [%s] does not exist (from CWD, use absolute path?)
ru: Файл [%s] не существует (из рабочей директории, использовать абсолютный путь?)

note: g_signal_connect(app, "open", G_CALLBACK(siril_app_open), NULL);
en: Siril - A free astronomical image processing software.
ru: Siril - свободное программное обеспечение для обработки астрономических изображений.

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ru: Выполните "%s --help", чтобы получить список всех возможных опций командной строки.

en: %s was not found or contains errors, cannot render GUI:
    %s
     Exiting.
ru: %s не найден или содержит ошибки, не удалось отобразить графический интерфейс:
    %s
     Выход.

en: Successfully loaded '%s'
ru: Загружен успешно '%s'

en: Initializing FFTW multithreading support...
ru: Включается мультипотоковая поддержка FFTW...

en: No sequence `%s' found.
ru: Не найдена последовательность `%s'.

en: File [%s] does not exist
ru: Файл [%s] не существует

en: Stars file did not contain the expected header for NINA-style format
ru: Файл звёзд не содержит ожидаемого заголовка в формате NINA

en: Malformed line: %s
ru: Некорректная строка: %s

en: Cannot create output folder: %s
ru: Не удалось создать каталог для вывода: %s

en: Error: failed to write output to user catalogue.
ru: Ошибка: не удалось записать результат в пользовательский каталог.

en: The object was already found in the %s catalog under the name %s, not adding it again
ru: Объект уже найден в каталоге %s под именем %s, снова не добавляем

en: Catalog deletion
ru: Удаление каталога

en: You are about to purge your SOLAR SYSTEM user catalog. This means the file containing the manually added objects will be deleted. This operation cannot be undone.
ru: Вы собираетесь очистить пользовательский каталог Солнечной системы. Это означает, что файл, содержащий объекты, добавленные вручную, будет удален. Эта операция не может быть отменена.

en: Purge Catalogue
ru: Очистить каталог

en: Catalogue deletion
ru: Удаление каталога

en: You are about to purge your DEEP SKY user catalogue. This means the file containing the manually added objects will be deleted. This operation cannot be undone.
ru: Вы собираетесь очистить пользовательский каталог глубокого космоса. Это означает, что файл, содержащий объекты, добавленные вручную, будет удален. Эта операция не может быть отменена.

en: Gaia DR3
ru: Gaia EDR3

en: bright stars
ru: яркие звёзды

en: local Tycho-2+NOMAD
ru: локальный Tycho-2+NOMAD

en: local astrometry.net
ru: локальный astrometry.net

en: unknown
ru: неизвестный

en: After %ld tries, Server unreachable or unresponsive. (%s)
ru: После %ld попыток сервер недоступен или не отвечает. (%s)

en: Fetch failed with code %ld
    %s
ru: Не удалось получить. Код %ld
    %s

en: Internet Connection failure.
ru: Нарушение соединения с интернетом.

en: Server unreachable or unresponsive. (%s)
ru: Сервер недоступен или не отвечает. (%s)

en: Siril was compiled without networking support, cannot do this operation
ru: Siril скомпилирован без поддержки работы с сетью, не удалось выполнить эту операцию

en: This command only works on images that have observation date information
ru: Команда работает только на изображениях с данным о дате наблюдения

en: Solar System Objects search on observation date %s
ru: Поиск объектов Солнечной системы на дату %s

en: Searching %s in CDSESAME...
ru: Поиск %s в CDSESAME...

en: Searching %s in VIZIER...
ru: Поиск %s в VIZIER...

en: Searching %s in SIMBAD...
ru: Поиск %s в SIMBAD...

en: Searching for solar system object %s on observation date %s
ru: Поиск объекта Солнечной с-мы %s на дату %s

en: No topocentric data available. Set to geocentric
ru: Топоцентрические данные недоступны. Установлены геоцентрические

en: at LAT: %f, LONG: %f
ru: с шир.: %f, долг.: %f

en: Searching %s in SIMBAD(photo)...
ru: Поиск %s в SIMBAD (фото)...

en: Using already downloaded star catalogue
ru: Использование уже скачанного каталога звёзд

en: Cannot create catalogue file %s for plate solving (%s)
ru: Невозможно создать файл каталога %s для астрономического решения (%s)

en: Up is %+.2lf deg ClockWise wrt. N%s
ru: Верх %+.2lf° по часовой стрелке относительно С.%s

en:  (flipped)
ru:  (перевёрнуто)

en: Resolution:%*.3lf arcsec/px
ru: Разрешение:%*.3lf сек/пиксель

en: Focal length:%*.2lf mm
ru: Фокусное расстояние:%*.2lf мм

en: Pixel size:%*.2lf µm
ru: Размер пикселя:%*.2lf мкм

en: Field of view:    %s x %s
ru: Поле зрения:    %s × %s

en: Image center: alpha: %s, delta: %s
ru: Центр изображения: α: %s, δ: %s

en: Catalog NOMAD size: %d objects
ru: Размер каталога NOMAD: %d объектов

en: Local catalogs size: %d objects
ru: Размер локальных каталогов: %d объектов

en: Catalog TYCHO-2 size: %d objects
ru: Размер каталога TYCHO-2: %d объектов

en: Catalog Gaia DR3 size: %d objects
ru: Размер каталога Gaia DR3: %d объектов

en: Catalog PPMXL size: %d objects
ru: Размер каталога PPMXL: %d объектов

en: Catalog Bright stars size: %d objects
ru: Размер каталога ярких звёзд: %d объектов

en: Catalog APASS size: %d objects
ru: Размер каталога APASS: %d объектов

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Could not download the online star catalogue.
ru: Не удалось загрузить удалённый каталог звёзд.

en: Cannot project the star catalog.
ru: Не удалось спроецировать каталог звёзд.

en: Could not load the star catalog (%s).
ru: Не удалось загрузить каталог звёзд (%s).

en: No stars have been retrieved from the online catalog. This may mean that the servers are down. Note that you can install local catalogs.
ru: Звёзды из удалённого каталога не были получены. Это может значит, что сервер недоступен. Обратите внимание, что вы можете установить каталоги локально.

en: Plate solving image from local catalogues for a field of view of %.2f degrees
ru: Поиск астрономического решения по локальным каталогам для поля зрения %.2f°

en: Plate solving image from local catalogues for a field of view of %.2f degrees%s, using a limit magnitude of %.2f
ru: Поиск астрономического решения по локальным каталогам для поля зрения %.2f°%s, с ограничением по блеску %.2f

en:  (uncentered)
ru:  (не в центре)

en: Plate solving image from an online catalogue for a field of view of %.2f degrees%s, using a limit magnitude of %.2f
ru: Поиск астрономического решения в удалённом каталоге для поля зрения %.2f°%s, с ограничением по блеску %.2f

en: Down-sampling image for faster star detection by a factor %.2f
ru: Уменьшение изображения на коэф-т %.2f для более быстрого поиска звёзд

en: Failed to downsample image, aborting
ru: Не удалось уменьшить масштаб изображения, прерывание.

en: Not enough memory
ru: Недостаточно памяти

en: There are not enough stars picked in the image. At least %d are needed.
ru: На изображении выбрано недостаточно звёзд. Необходимо как минимум %d.

en: Using %d detected stars from image.
ru: Используем %d звёзд, найденных на изображении.

en: Saved focal length %.2f and pixel size %.2f as default values
ru: Фокусное расстояние %.2f и размер пикселя %.2f сохранены как значения по умолчанию

en: This operation (PCC) relies on the missing WCSLIB software, cannot continue.
ru: Фотометрическая калибровка цвета полагается не отсутствующее программное обеспечение WCSLIB, не удалось продолжить.

en: Getting stars from local catalogues for PCC, limit magnitude %.2f
ru: Получение звёзд из локальных каталогов для фотометрической калибровки цвета, ограничение блеска %.2f

en: Failed to get data from the local catalogue, is it installed?
ru: Не удалось получить данные из локального каталога. Он установлен?

en: Using plate solving to identify catalogue stars in the image failed, is plate solving wrong?
ru: Не удалось найти решение пластин для определения звёзд из каталога на изображении. Неверное астрономическое решение?

en: An astrometric solution was found but photometry analysis of the %d stars failed. This generally happens if they are saturated in the image or if they are too faint to have B-V index information (mag > 18)
ru: Найдено астрономическое решение, но фотометрический анализ %d звёзд не удался. Обычно это происходит, если эти звёзды на изображении насыщены или если они слишком тусклы, чтобы иметь информацию о показателе цвета B-V (блеск > 18)

en: Photometric Color Calibration succeeded.
ru: Фотометрическая калибровка цвета успешно завершена.

en: Flipping image and updating astrometry data.
ru: Переворачиваем изображение и обновляем данные астрометрии.

en: Photometry failed: %s
ru: Фотометрия не удалась: %s

en: Plate solving failed: %s
ru: Астрономическое решение не найдено %s

en: Could not match stars from the catalogue
ru: Не удалось сопоставить звёзды из каталога

en: Transformation matrix is invalid, solve failed
ru: Неверная матрица преобразования, не удалось решить

en: Updating homography failed.
ru: Не удалось обновить гомографию.

en: Photometric CC
ru: Фотометрическая калибровка цвета

en: Plate Solve
ru: Астрономическое решение

en: cygwin/bin was not found at %s - ignoring
ru: cygwin/bin не найден в %s - игнорирование

en: solve-field was not found, set its path in the preferences
ru: команда solve-field на найдена, укажите путь к программе в настройках

en: Failed to create the input data for solve-field
ru: Не удалось создать входящие данные для solve-field

en: Astrometry.net solving with a search field at RA: %s, Dec: %s, within a %s degrees radius for scales [%s, %s]
ru: Решение с помощью astrometry.net для поискового поля с α: %s, δ: %s внутри радиуса %s° для масштабов [%s, %s]

en: Astrometry.net solving blindly for scales [%s, %s]
ru: Решение вслепую с помощью astrometry.net для масштабов [%s, %s]

en: No astrometric solution found
ru: Астрометрическое решение не найдено

en: Could not read the solution from solve-field (expected in file %s)
ru: Не удалось прочитать решение solve-field (ожидается в файле %s)

en: Local astrometry.net solve succeeded.
ru: Успешное локальное решение astrometry.net

en: Warning: using the current selection to detect stars
ru: Предупреждение: используется текущее выделение для поиска звёзд

en: Selection is not used in manual star selection mode
ru: Выделение не используется при ручном выборе звёзд

en: Cannot plate solve, no target coordinates passed and image header doesn't contain any either
ru: Не удалось выполнить астрономическое решение, поскольку не были переданы координаты цели, а заголовок изображение не содержит координат

en: Pixel size not found in image or in settings, cannot proceed
ru: Размер пикселя не найден в изображении или в настройках, не удалось продолжить

en: Focal length not found in image or in settings, cannot proceed
ru: Фокусное расстояние не найдено в изображении или в настройках, не удалось продолжить

en: Image %s did not solve
ru: Астрономическое решение для изображения %s не получено

en: Running sequence plate solving using the %s catalogue
ru: Выполняется поиск астрономического решения для последовательности с использованием каталога %s

en: RBF Extraction: processing channel %d...
ru: Извлечение RBF: обработка канала %d...

en: There are not enough background samples. The background to be extracted cannot be computed.
ru: Недостаточно образцов фона. Фон для извлечения не может быть вычислен.

en: Failed to generate background samples for image: %s
ru: Не удалось создать образцы фона для изображения %s

en: Not enough samples.
ru: Недостаточно образцов.

en: monochrome
ru: монохором

en: Background extraction from %s channel.
ru: Извлечение фона из канала %s.

en: Background with %s interpolation computed.
ru: Рассчитан фон с интерполяцией %s.

en: Out of memory - aborting
ru: Закончилась память, отмена

en: Failed to generate background samples for image %d: %s
ru: Не удалось создать образцы фона для изображения %d:%s

en: %s: not enough memory to do this operation (%s required per image, %s considered available)
ru: %s: для операции недостаточно памяти (на изображение необходимо %s, доступно %s)

en: Stars: %d, Truncated mean[FWHM]: %.2f, Sensor tilt[FWHM]: %.2f (%.0f%%), Off-axis aberration[FWHM]: %.2f
ru: Звёзд: %d, усечённое среднее [FWHM]%.2f, наклон сенсора [FWHM]: %.2f (%.0f%%), внеосевая аберрация [FWHM]: %.2f

en: Tilt evaluation
ru: Оценка наклона сенсора

en: Siril cannot extract layers. Make sure your image is in RGB mode.
ru: Siril не удалось извлечь слои. Убедитесь, что изображение в режиме RGB.

en: %s channel extraction: processing...
ru: извлечение канала %s: выполнение...

en: Siril cannot extract channels. Make sure your image is in RGB mode.
ru: Siril не удалось извлечь каналы. Убедитесь, что изображение в режиме RGB.

en: Error: statistics computation failed.
ru: Ошибка: не удалось вычислить статистику.

en: Background reference:
ru: Ориентир фона:

en: White reference:
ru: Ориентир белого:

en: Color calibration factors:
ru: Коэффициенты для калибровки цвета:

en: FITS header does not contain a proper XTRANS pattern, demosaicing cannot be done
ru: Заголовок FITS не содержит верного шаблона XTRANS, нельзя выполнить дебайеризацию

en: Invalid character in X-Trans filter pattern: %c
ru: Некорректный символ в шаблоне фильтра X-Trans: %c

en: Cannot perform debayering on image with more than one channel
ru: Нельзя выполнить дебайеризацию изображения, имеющего более одного канала

en: No Bayer pattern found in the header file.
ru: Шаблон Байера не найден в заголовке файла.

en: Bayer pattern found in header (%s) is different from Bayer pattern in settings (%s). Overriding settings.
ru: Шаблон Байера из заголовка (%s) отличается от такового из настроек (%s). Переопределение настроек.

en: XTRANS Sensor detected. Using special algorithm.
ru: Обнаружен сенсор XTRANS. Используется специализированный алгоритм.

en: Filter Pattern: %s
ru: Шаблон фильтра: %s

en: Cannot perform debayering
ru: Не удалось выполнить дебайеризацию.

en: Image %d: error identifying CFA1 filename
ru: Изображение %d: ошибка определения имени файла для CFA1

en: Image %d: error identifying CFA2 filename
ru: Изображение %d: ошибка определения имени файла для CFA2

en: Image %d: error identifying CFA3 filename
ru: Изображение %d: ошибка определения имени файла для CFA3

en: Image %d: error opening CFA1 file
ru: Изображение %d: ошибка открытия файла CFA1

en: Image %d: error opening CFA2 file
ru: Изображение %d: ошибка открытия файла CFA2

en: Image %d: error opening CFA3 file
ru: Изображение %d: ошибка открытия файла CFA3

en: Merge CFA
ru: Совместить CFA

en: Input files are incompatible (all must be mono with the same size and bit depth). Aborting...
ru: Входящие файлы несовместимы. Все файлы должны быть монохромными с одинаковыми размером и разрядностью. Прерывание...

en: X dimensions incompatible
ru: Размеры по X несовместимы

en: Y dimensions incompatible
ru: Размеры по Y несовместимы

en: Channels not all mono
ru: Не все каналы монохромные

en: Input files not all the same bit depth
ru: Входящие файлы имеют разную разрядность

en: Error creating output image
ru: Ошибка создания итогового изображения

en: Extract_Ha does not work on non-Bayer filter camera images!
ru: Извлечение Ha не работает на изображениях, полученных с камер без фильтра Байера!

en: XTRANS pattern not supported for this feature.
ru: Эта функция не поддерживает матрицы X-Trans.

en: Extract_Green does not work on non-Bayer filter camera images!
ru: Извлечение зелёного не работает изображениях, полученных с камер без фильтра Байера!

en: Image %d not found for writing
ru: Изображение %d для записи не найдено

en: Extract Ha and OIII
ru: Извлечь Ha и OIII

en: Split CFA does not work on non-Bayer filter camera images!
ru: Разделить CFA не работает на изображениях, полученных с камер без фильтра Байера!

en: Image dimensions must be even. Trimming by 1 pixel.
ru: Изображение должно иметь нечётные размеры. Обрезка на 1 пиксель.

en: Extract_HaOIII does not work on non-Bayer filter camera images!
ru: Извлечение HaOIII не работает на изображениях, полученных с камер без фильтра Байера!

en: Fix X-Trans: Unknown camera %s, trying to read information from preferences.
ru: Исправление X-Trans: неизвестная камера %s, попытка прочитать информацию из настроек.

en: Sample box cannot be bigger than the image.
ru: Рамка образца не может быть больше изображения.

en: AF box cannot be bigger than the image.
ru: Размер зоны АФ не может быть больше изображения.

en: No information available in preferences.
ru: В настройках отсутствует информация.

en: This CFA pattern cannot be handled by fix_xtrans_ac.
ru: Этот шаблон CFA не может быть обработан fix_xtrans_ac.

en: Failed to sample enough pixels for AF type %d.
ru: Не удалось получить достаточно пикселей для типа АФ %d.

en: Binning x%d: processing...
ru: Биннинг ×%d: выполняется…

en: New image size: %dx%d pixels.
ru: Размер нового изображения: %d×%d пикселей.

en: Nearest-Neighbor
ru: Ближайший сосед

en: Lanczos4
ru: Ланцош-4

en: Resample (%s interpolation): processing...
ru: Масштабирование (интерполяция %s): выполняется...

en: Rotation (%s interpolation, angle=%g): processing...
ru: Вращение (интерполяция "%s", угол=%g): выполняется…

en: No
ru: Нет

en: Horizontal mirror: processing...
ru: Отражение по горизонтали: выполняется…

en: Vertical mirror: processing...
ru: Отражение по вертикали: выполняется…

en: Crop Sequence
ru: Кадрировать последовательность

en: Noise standard deviation: calculating...
ru: Стандартное отклонение шума: вычисляем...

en: Background noise value (channel: #%d): %0.3f (%.3e)
ru: Шум фона (канал: №%d): %0.3f (%.3e)

note: Translator note: radii is plural for radius
en: Inner and outer radii are too small (%d required for inner). Please update values in preferences or with setphot.
ru: Внутренний и внешний радиусы слишком малы (для внутреннего требуется %d). Обновите значения в настройках или с помощью setphot.

en: An error occurred in your selection. Please make another selection.
ru: В выделении обнаружена ошибка. Пожалуйста, сделайте другое.

en: Warning: There aren't enough pixels in the sky annulus. You need to make a larger selection.
ru: Предупреждение: недостаточно пикселей в кольцевой зоне неба. Увеличьте размер выделения.

en: no error
ru: без ошибок

en: memory allocation
ru: выделение памяти

en: unsupported image type
ru: неподдерживаемый тип изображения

en: PSF fit failed
ru: Не удалось подогнать PSF

en: not in area
ru: вне области

en: inner radius too small
ru: внутренний радиус слишком мал

en: aperture too small
ru: апертура слишком мала

en: not enough background
ru: недостаточно фона

en: statistics failed
ru: не удалось вычислить статистику

en: invalid measurement error
ru: неверная ошибка измерения

en: pixel out of range
ru: пиксель за приделами диапазона

en: area too small
ru: область слишком мала

en: image is invalid
ru: неверное изображение

en: not in image
ru: не на изображении

en: unknown error
ru: неизвестная ошибка

en: Gnuplot was not found, the light curve data will be produced in %s but no image will be created.
ru: Gnuplot не найден, данные для световой кривой будут сохранены в %s; изображение не будет создано.

en: No photometry data found, error
ru: Не найдены данные фотометрии, ошибка

en: There are not enough valid stars to make a photometric analysis.
ru: Недостаточно надёжных звёзд для выполнения фотометрического анализа.

en: The reference stars are not good enough, probably out of the configured valid pixel range, cannot calibrate the light curve
ru: Опорные звёзды недостаточно хороши, возможно за приделами заданного допустимого диапазона пикселей, не удалось откалибровать световую кривую

en: Only one reference star was validated, this will not result in an accurate light curve. Try to add more reference stars or check the configured valid pixel range
ru: Подтверждена только одна опорная звезда, что не даст точной световой кривой. Попробуйте добавить больше опорных звёзд или проверьте допустимый диапазон пикселей

en: Using %d stars to calibrate the light curve
ru: Используется %d звёзд для калибровки световой кривой

en: Calibrated data for %d points of the light curve, %d excluded because of invalid photometry
ru: Откалиброваны данные для %d точек кривой блеска, %d исключено из-за неправильной фотометрии

en: Failed to create the light curve data file %s
ru: Не удалось создать файл с данными для световой кривой %s

en: %s has been saved.
ru: %s сохранен.

en: %s has been generated.
ru: %s создан.

en: Communicating with gnuplot failed, still creating the data file
ru: Не удалось соединиться с gnuplot. Файл с данными всё же создаётся

en: Could not open file %s: %s
ru: Не удалось открыть файл %s: %s

en: The NINA star information file did not contain all expected data (RA and Dec)
ru: В файле из NINA с информацией о звёздах нет ожидаемых данных (прямое восхождение и склонение)

en: Target star identified: %s
ru: Целевая звезда определена: %s

en: There was a problem finding the target star in the image, cannot continue with the light curve
ru: Проблема в поиске целевой звезды на изображении, нельзя продолжить со световой кривой

en: Star %s added as a reference star
ru: Звезда %s добавлена как опорная

en: Star %s ignored because it was too close to another
ru: Звезда %s игнорируется из-за близости к другой

en: Star %s could not be used because it's on the borders or outside
ru: Звезда %s не может быть использована, поскольку она на границе или за приделами

en: Failed to analyse the variable star photometry
ru: Не удалось проанализировать фотометрию переменной звезды

en: Failed to analyse the photometry of reference star %d
ru: Не удалось проанализировать фотометрию опорной звезды %d

en: Applying aperture photometry to %d star.
     | Applying aperture photometry to %d stars.
ru[0]: Применение апертурной фотометрии к %d звезде.
ru[1]: Применение апертурной фотометрии к %d звёздам.
ru[2]: Применение апертурной фотометрии к %d звёздам.

en: %d star excluded from the calculation
     | %d stars excluded from the calculation
ru[0]: %d звезда исключена из расчёта
ru[1]: %d звезды исключены из расчёта
ru[2]: %d звёзд исключено из расчёта

en: No valid stars found.
ru: Надёжных звёзд не найдено.

en: Found a solution for color calibration using %d stars. Factors:
ru: Найдено решение для цветовой калибровки используя %d звёзд. Коэффициенты:

en: The photometric color calibration has found a solution which may not be perfect because it did not rely on many stars
ru: Фотометрической калибровкой цвета найдено решение, которое может быть неоптимальным из-за того, что оно полагается на небольшое количество звёзд

en: The photometric color calibration seems to have found an imprecise solution, consider correcting the image gradient first
ru: Фотометрической калибровкой цвета найдено неточное решение, рассмотрите возможность предварительного удаления градиента

en: White balance factors:
ru: Коэффициенты баланса белого:

en: Photometric color correction will do nothing for monochrome images
ru: Фотометрическая калибровка цвета не может ничего сделать с монохромными изображениями

en: failed to compute statistics on image, aborting
ru: не удалось вычислить статистику изображение, прерывание

en: Normalizing on %s channel.
ru: Нормализация в канале: %s.

en: red
ru: красный

en: green
ru: зелёный

en: blue
ru: синий

en: Photometry radii set to %.1f for inner and %.1f for outer
ru: Установлены наружный (%.1f) и внутренний (%.1f) радиусы фотометрии

en: Photometric color calibration in progress...
ru: Выполняется фотометрическая калибровка цвета…

en: Photometric Color Calibration failed
ru: Фотометрическая калибровка цвета не удалась

en: Cannot run the standalone photometric color calibration on this image because it has no WCS data or it is not supported
ru: Автономная фотометрическая калибровка цвета этого изображения невозможна, поскольку оно не имеет данных WCS или не поддерживается

en: Error computing FWHM for photometry settings adjustment
ru: Ошибка в вычислении FWHM для корректировки настроек фотометрии

en: Getting stars from local catalogues for PCC, with a radius of %.2f degrees and limit magnitude %.2f
ru: Извлечение звёзд из локальных каталогов для фотометрической калибровки цвета (радиус %.2f°, ограничение блеска %.2f)

en: No valid catalog found.
ru: Надёжный каталог не найден.

en: Image has a field of view of %.2f degrees, using a limit magnitude of %.2f
ru: Поле зрения изображения %.2f°, используется ограничение блеска %.2f

en: Could not download the online star catalog.
ru: Не удалось загрузить удалённый каталог звёзд.

en: The %s catalog has been successfully downloaded.
ru: Каталог %s успешно загружен.

en: Can't open catalog file %s for PCC: %s
ru: Не удалось открыть файл каталога %s для фотометрической калибровки цвета: %s

en: Excellent
ru: Отлично

en: Good
ru: Очень хорошо

en: Fair
ru: Хорошо

en: Poor
ru: Плохо

en: Bad
ru: Очень плохо

en: N/A
ru: Н/Д

en: true reduced
ru: действительно уменьшенный

en: relative
ru: относительный

en: PSF fit Result (%s%s):
    
    Centroid Coordinates:
    		%s
    
    Full Width Half Maximum:
    		FWHMx=%.2f%s
    		FWHMy=%.2f%s
    		r=%.2f
    Angle:
    		%0.2fdeg
    
    Background Value:
    		B=%.6f
    
    Maximal Intensity:
    		A=%.6f
    
    Magnitude (%s):
    		m=%.4f±%.4f
    
    Signal-to-noise ratio:
    		SNR=%.1fdB (%s)
    
    RMSE:
    		RMSE=%.3e
ru: Результат подгонки PSF (%s%s):
    
    Координаты центроида:
    		%s
    
    Полуширина:
    		FWHMx=%.2f%s
    		FWHMy=%.2f%s
    		r=%.2f
    Угол:
    		%0.2f°
    
    Значение фона:
    		B=%.6f
    
    Макс. интенсивность:
    		A=%.6f
    
    Блеск (%s):
    		m=%.4f±%.4f
    
    Сигнал/шум:
    		SNR=%.1fдБ (%s)
    
    RMSE:
    		RMSE=%.3e

en: Not enough bright pixels detected for center of gravity computation (%d found for %d minimum).
ru: Недостаточно ярких пикселей для вычисления центра тяжести (найдено %d, минимум %d).

en: Error: dimensions reported by wavelets file are negative, zero or excessive.
ru: Ошибка: размеры, сообщённые файлом вейвлетов отрицательные, нулевые или чрезмерные.

en: Error: number of plans reported by wavelets file is out of bounds.
ru: Ошибка: количество слоёв, сообщённое файлом вейвлетов выходит за границы.

en: Unknown transform
ru: Неизвестное преобразование

en: Unsupported object type in response: %s
ru: Неподдерживаемый тип объекта в ответе: %s

en: Found %s at coordinates: %s, %s with magnitude: %0.1lf
ru: Найден %s с координатами %s, %s и блеском: %0.1lf

en: Found %d Solar System Objects with mag < %0.1lf
ru: Найдено %d объектов Солнечной системы с блеком < %0.1lf

en: Found %s at coordinates: %s, %s
ru: Найден %s в координатах: %s, %s

en: Object %s not found or encountered an error processing it
ru: Объект %s не найден или произошла ошибка его обработки

en: Findstar: processing for channel %d...
ru: Поиск звёзд: обработка канала %d...

en: Failed to copy the image for processing
ru: Не удалось скопировать изображение для обработки

en: Could not apply Gaussian filter, aborting
ru: Не удалось применить фильтр Гаусса, прекращаем

en: Selection is larger than image
ru: Выделение больше изображения

en: More than half of PSF fits have failed - try increasing the convergence criterion
ru: Более половины подгонок PSF были неудачны — попробуйте увеличить критерий сходимости

en: Found %d stars with same settings in %s, skipping detection
ru: Найдено %d звёзд с теми же настройками в %s, пропускаем поиск

en: Cannot save star list %s: %s
ru: Не удалось сохранить список звёзд %s: %s

en: The file %s has been created.
ru: Файл %s создан.

en: Could not load reference image
ru: Не удалось загрузить опорное изображение

en: Found %d %s profile stars in %s, channel #%d (FWHM %f)
ru: Найдено %d звёзд с профилем %s %s, канал №%d (FWHM %f)

en: selection
ru: в выделении

en: image
ru: на изображении

en: Failed to compute CFA statistics for channel %d
ru: Не удалось вычислить статистику CFA для канала %d

en: Failed to compute CFA statistics
ru: Не удалось вычислить статистику CFA

en: Bad argument to stats option
ru: Неверный аргумент для опции stats

en: Statistic file %s was successfully created.
ru: Файл статистики %s успешно создан.

en: It looks like your sequence contains a mix of monochrome and RGB images.
ru: Похоже, что в последовательности смешаны монохромные и RGB изображения.

en: Threading statistics computation per channel, but enabling threading in channels too is not supported.
ru: Распараллеливание поканального вычисления статистики, но включение также многопотоковости для каналов не поддерживается.

en: MAD is null. Statistics cannot be computed.
ru: Нулевое MAD. Нельзя вычислить статистику.

en: wavelet_transform_data: bad plane number
ru: wavelet_transform_data: неверный номер слоя

en: Error in layers alignment.
ru: Ошибка в выравнивании слоёв.

en: Registration complete.
ru: Регистрация завершена.

en: Could not display image, unloading it
ru: Не удалось отобразить изображение, выгружаем

en: Unsaved compositing result
ru: Несохранённый результат сложения

en: Compositing result image
ru: Сложение результирующего изображения

en: <span foreground="red">ERROR</span>
ru: <span foreground="red">ОШИБКА</span>

en: Cannot load the file, See the log for more information.
ru: Не удалось загрузить файл. Больше информации в журнале.

en: Only single channel images can be load
ru: Только одноканальные изображения могут быть загружены

en: The first loaded image should have the greatest sizes for now
ru: Первое загруженное изображение сейчас должно иметь наибольший размер

en: NOT OK %ux%u
ru: НЕ OK %u×%u

en: The first loaded image should have the greatest sizes for now
ru: Первое загруженное изображение сейчас должно иметь наибольший размер

en: Resizing the loaded image from %dx%d to %dx%d
ru: Изменение размера загруженного изображения с %d×%d на %d×%d

en: OK upscaled from %ux%u
ru: Масштаб ОК увеличен с %u×%u

en: Image loaded, and upscaled
ru: Изображение загружено и увеличено

en: OK %ux%u
ru: OK %u×%u

en: Image loaded
ru: Изображение загружено

en: You must at least load two layers before!
ru: Сначала нужно загрузить хотя бы два слоя!

en: Warning
ru: Предупреждение

note: fix for the cancelling check in processing
en: Starting registration using method: %s
ru: Начинается регистрация методом: %s

en: An image area must be selected for align
ru: Выберите область для выравнивания

en: At least 2 channels must be loaded for align
ru: Для выравнивания необходимо загрузить хотя бы 2 канала

en: No overflow with the current colours, redrawing only
ru: С текущими цветами переполнение отсутствует, только перерисовка

en: Nothing to adjust, no overflow
ru: В коррекции нет необходимости, переполнение отсутствует

en: Readjusting layer %d to %g times bright
ru: Коррекция слоя %d в %g раз ярче

en: Cannot divide by zero, aborting.
ru: Нельзя разделить на ноль, прерывание.

en: Images must have same dimensions.
ru: Размеры изображений должны быть одинаковы.

en: Image operations can only be kept 16 bits if first input images are 16 bits. Aborting.
ru: Операции над изображениями сохраняют 16 бит, если первое из входящих изображений 16 битное. Прерывание.

en: Images must have same data type.
ru: Тип данных изображений должен быть одинаков.

en: This command is deprecated: %s should be used instead.
ru: Устаревшая команда: используйте %s.

en: Currently loaded image has no FITS header
ru: У текущего изображения нет заголовка FITS

en: =FITS header for currently loaded image=
ru: = Заголовок FITS текущего изображения =

en: Unknown parameter %s, aborting.
ru: Неизвестный параметр %s, прерывание.

en: Invalid argument %s, aborting.
ru: Неверный аргумент %s, прерывание.

en: Background factor must be positive
ru: Коэффициент фона должен быть положительным

en: Hue range must be [0, 6]
ru: Тон должен быть в диапазоне [0, 6]

en: Applying saturation enhancement of %d%%, from level %g times (median + sigma).
ru: Применение улучшения насыщенности %d%%, с уровня %g умноженного на (медиана + σ).

en: NL-Bayes denoise (mod=%.3f
ru: НЛ Байесовское шумоподавление (мод. = %.3f

en: , DA3D enabled
ru: , включено DA3D

en: , SOS enabled (iters=%d, rho=%.3f)
ru: , включено SOS (повторов = %d, ρ = %.3f)

en: , VST enabled
ru: , включено преобр. Анскомба

en: , CC enabled)
ru: , включена КК)

en: Error, this can't happen!
ru: Ошибка, этого не может быть!

en: Colour artefact suppression active.
ru: Активно подавление цветных артефактов.

en: Starting NL-Bayes denoising...
ru: Начинается НЛ Байесовское шумоподавление...

en: NL-Bayes execution time
ru: Длительность выполнения НЛ Байесовского шумоподавления

en: Error: modulation must be > 0.0 and <= 1.0.
ru: Ошибка: модуляция должна быть >= 0.0 и <= 1.0.

en: Error in rho parameter: must be strictly > 0 and < 1, aborting.
ru: Ошибка в параметре ρ: обязательно должен быть >0 и <1, прерывание.

en: Error: SOS iterations must be >= 1. Defaulting to 1.
ru: Ошибка: Кол-во повторов SOS должно быть >=1. Сбрасываем к 1.

en: Note: high number of SOS iterations. Processing time may be lengthy...
ru: Замечание: много повторов SOS. Обработка может быть длительной...

en: Error: will not carry out DA3D or SOS iterations with Anscombe transform VST selected. aborting.
ru: Ошибка: нельзя использовать DA3D или SOS вместе с преобразованием Анскомба. Прерывание.

en: Will apply generalised Anscombe variance stabilising transform.
ru: Будет применено обобщённое преобразование Анскомба, стабилизирующее дисперсию.

en: Will carry out final stage DA3D denoising.
ru: Будет выполнен заключительный шаг шумоподавления DA3D.

en: Will not carry out both DA3D and SOS. SOS iterations set to 1.
ru: Не будет выполняться как DA3D, так и SOS. Повторы SOS установлены в 1.

en: Error: no StarNet executable set.
ru: Ошибка: не указан исполняемый файл StarNet.

en: Error: StarNet executable (%s) is not valid.
ru: Ошибка: неверный исполняемый файл StarNet (%s).

en: Error in stride parameter: must be a positive even integer, max 512, aborting.
ru: Ошибка в параметре шага: должен быть положительным чётным целым числом, максимум 512, прерывание.

en: Error parsing arguments, aborting.
ru: Ошибка при разборе аргументов, прерывание.

en: starnet command unavailable as Siril has not been compiled with libtiff.
ru: команда starnet недоступна, т.к. Siril скомпилирован без библиотеки libtiff.

en: Error: cannot open sequence
ru: Ошибка: не удалось открыть последовательность

en: Error, requires at least 4 arguments to specify the 4 files!
ru: Ошибка, требуются по крайней мере 4 аргумента, для указания 4 файлов!

en: Error loading files!
ru: Ошибка при загрузке файлов!

en: Reconstructing RGGB Bayer matrix.
ru: Восстановление шаблона Байера RGGB.

en: Reconstructing BGGR Bayer matrix.
ru: Восстановление шаблона Байера BGGR.

en: Reconstructing GBRG Bayer matrix.
ru: Восстановление шаблона Байера GBRG.

en: Reconstructing GRBG Bayer matrix.
ru: Восстановление шаблона Байера GRBG.

en: Invalid Bayer matrix specified!
ru: Указан неверный шаблон Байера!

en: Unsaved Bayer pattern merge
ru: Несохранённое слияние шаблона Байера

en: Bayer pattern merge
ru: Слияние шаблона Байера

en: Could not understand the requested operator
ru: Запрошенный оператор непонятен

en: Multiplying by a coefficient less than or equal to 0 is not possible.
ru: Невозможно умножить на коэффициент меньший или равный 0.

en: Entropy: %.3f
ru: Энтропия: %.3f

en: Reference image is undefined, the following would be used:
ru: Опорное изображение не определено, будет использовано следующее:

en: Image %d: '%s'
ru: Изображение %d: '%s'

en: Image %d
ru: Изображение %d

en: Warning: this image is excluded from the sequence main processing list
ru: Предупреждение: это изображение исключено из основного списка обработки последовательности

en: Error: will not clear the PSF while a sequence is running.
ru: Ошибка: PSF не будет очищена, пока выполняется последовательность.

en: Deconvolution kernel cleared.
ru: Ядро реконструкции очищено.

en: Save PSF to file:
ru: Сохранить PSF в файл:

en: Error: filename must have the extension ".fit", ".fits", ".fts" or ".tif"
ru: Ошибка: файл должен иметь расширение ".fit", ".fits", ".fts" или ".tif"

en: Error: image or sequence must be loaded to carry out %s PSF estimation, aborting...
ru: Ошибка: изображение или последовательность должна быть загружена, чтобы выполнить оценку PSF %s, прерывание...

en: Blind kernel estimation:
ru: Оценка ядра вслепую:

en: ℓ0 descent prior method
ru: ℓ0 предшествующий метод спуска

en: spectral irregularity method
ru: метод неравномерности спектра

en: multiscale estimation
ru: многоступенчатая оценка

en: Error in %s parameter: must be in %s, aborting.
ru: Ошибка в параметре %s: должен быть в %s, прерывание.

en: Error in ks parameter: must be odd and between 3 and minimum of (image height, image width), aborting.
ru: Ошибка в параметре ks: должен быть нечётным между 3 и минимумом (высота изображения, ширина изображения), прерывание.

en: Error: no filename specified, aborting.
ru: Ошибка: не указано название файла, прерывание.

en: symmetric kernel
ru: симметричное ядро

en: Manual PSF generation:
ru: Создание PSF вручную:

en: Gaussian PSF
ru: PSF по Гауссу

en: Moffat PSF
ru: PSF по Моффату

en: Disc PSF
ru: PSF по диску

en: Airy disc PSF
ru: PSF по диску Эйри

en: Load PSF from file:
ru: Загрузить PSF из файла:

en: Error loading PSF.
ru: Ошибка при загрузке PSF.

en: Error in alpha parameter: must be between 0 and 1e5, aborting.
ru: Ошибка параметра α: должен быть между 0 и 1e5, прерывание.

en: Error in iterations parameter: must be between 1 and 1e5, aborting.
ru: Ошибка кол-ва повторов: должно быть между 0 и 1e5, прерывание.

en: Error in stop parameter: must be between 0 and 1, aborting.
ru: Ошибка в параметре остановки: должен быть между 0 и 1, прерывание.

en: Error in step size parameter: must be between 0 and 1, aborting.
ru: Ошибка в размере шага: должен быть между 0 и 1, прерывание.

en: It is impossible to crop the image when a filter with preview session is active. Please consider to close the filter dialog first.
ru: Невозможно кадрировать изображение при активном фильтре с сеансом предварительного просмотра. Пожалуйста, подумайте о том, чтобы сначала закрыть диалоговое окно фильтра.

en: Crop: x and y must be positive values.
ru: Кадрирование: x и y должны быть положительными.

en: Crop: width and height must be greater than 0.
ru: Кадрирование: ширина и высота должны быть больше 0.

en: Crop: width and height, respectively, must be less than %d and %d.
ru: Кадрирование: ширина и высота должны быть меньше %d и %d, соответственно.

en: Crop: select a region or provide x, y, width, height
ru: Кадрирование: выберите область или введите координаты x и y, ширину и высоту

en: Crop (x=%d, y=%d, w=%d, h=%d)
ru: Кадрирование (x=%d, y=%d, ш=%d, в=%d)

en: Wrong parameters.
ru: Неверные параметры.

en: Missing argument to %s, aborting.
ru: Отсутствующий аргумент %s, прерывание.

en: Error: BP must be specified between 0.0 and 1.0 using -BP=
ru: Ошибка: BP должна быть указана между 0.0 и 1.0 с помощью -BP=

en: Error: BP must be >= 0.0 and <= 1.0.
ru: Ошибка: BP должна быть >= 0.0 и <= 1.0.

en: Error: D must be specified between 0.0 and 1.0 using -D=
ru: Ошибка: D должна быть указана между 0.0 и 1.0 с помощью -D=

en: Error: B must be >= 0.0 and <= 15.0.
ru: Ошибка: B должна быть >= 0.0 и <= 15.0.

en: Error: D must be > 0.0 and <= 10.0.
ru: Ошибка: D должна быть >= 0.0 и <= 10.0.

en: Error: SP must be >= 0.0 and <= 1.0.
ru: Ошибка: SP должна быть >= 0.0 и <= 1.0.

en: Error: LP must be >= 0.0 and <= SP.
ru: Ошибка: LP должна быть >= 0.0 и <= SP.

en: Error: HP must be >= SP and <= 1.0.
ru: Ошибка: HP должна быть >= SP и <= 1.0.

en: Error: saturation stretch requires that all channels must be selected.
ru: Ошибка: для растягивания насыщенности необходимо выбрать все каналы.

en: Error: cannot apply saturation stretch to mono images.
ru: Ошибка: нельзя применить растягивание насыщенности к монохромным изображениям.

en: Error: cannot apply saturation stretch to a mono image.
ru: Ошибка: нельзя применить растягивание насыщенности к монохромному изображению.

en: Wavelet: maximum number of plans for this image size is %d
ru: Вейвлеты: максимальное количество слоёв для изображения такого размера — %d

en: Wavelet: type must be %d or %d
ru: Вейвлеты: тип должен быть %d или %d

en: Low value must be in the [0, 1] range.
ru: Нижнее значение должно быть в диапазоне [0, 1].

en: High value must be in the [0, 1] range.
ru: Верхнее значение должно быть в диапазоне [0, 1].

en: Stretch must be greater than or equal to 1
ru: Растягивание должно быть больше или равно 1

en: Clip limit must be > 0.
ru: Предел обрезки должен быть > 0.

en: Tile size must be > 0.
ru: Размер мозаики должен быть > 0.

en: Cannot list files, set working directory first.
ru: Нельзя отобразить список файлов, сначала установите рабочую директорию.

en: Siril cannot open the directory.
ru: Siril не может открыть директорию.

en: Link: %s
ru: Ссылка: %s

en: Directory: %s
ru: Директория: %s

en: Sequence: %s
ru: Последовательность: %s

en: Image: %s
ru: Изображение: %s

en: ********* END OF THE LIST *********
ru: ********** КОНЕЦ СПИСКА **********

en: Merge: no working directory set.
ru: Слияние: рабочая директория не указана.

en: Specified output name %s contains forbidden characters, aborting
ru: Указанное итоговое название %s содержит недопустимые символы, прерывание

en: Could not open sequence `%s' for merging
ru: Не удалось открыть последовательность %s для слияния

en: Sequence `%s' is invalid, could not merge
ru: Последовательность `%s' неверна, слияние невозможно

en: All sequences must be the same format for merging. Sequence `%s' is different
ru: Для слияния последовательности должны иметь один формат. Последовательность `%s' отличается

en: Failed to create the output SER file `%s'
ru: Не удалось создать файл SER `%s'

en: Failed to read frame %d from input sequence `%s'
ru: Не удалось прочитать кадр %d из последовательности `%s'

en: Failed to write frame %d in merged sequence
ru: Не удалось записать кадр %d в слитую последовательность

en: Error while finalizing the merged sequence
ru: Ошибка при окончательной обработке слитой последовательности

en: This type of sequence cannot be created by Siril, aborting the merge
ru: Siril не может создать такой тип последовательности, остановка слияния

en: Error opening image %s: file not found or not supported.
ru: Ошибка при открытии %s: файл не найден или не поддерживается.

en: This command is only supported with FITS and TIFF, able to contain orientation information
ru: Эта команда поддерживается только для FITS и TIFF, которые могут хранить информацию об ориентации

en: This command is only supported with single FITS images, for the first HDU, not a FITS cube.
ru: Эта команда поддерживается только для отдельных изображений FITS, для первого HDU, не для куба FITS.

en: Could not open file: %s
ru: Не удалось открыть файл: %s

en: Image data is already bottom-up
ru: Данные изображения уже в ориентации снизу вверх

en: Mirroring image to convert to bottom-up data
ru: Отражение изображения для преобразования данных к ориентации снизу вверх

en: Could not save mirrored image: %s
ru: Не удалось сохранить отражённое изображение: %s

en: Invalid argument to %s, aborting.
ru: Неверный аргумент %s, прерывание.

en: Symmetry point SP=%f
ru: Точка симметрии SP=%f

en: Symmetry point for channel %d: SP=%f
ru: Точка симметрии канала %d: SP=%f

en: The target background value must be in the [0, 1] range
ru: Целевое значение фона должно быть в диапазоне [0, 1]

en: Computing %s auto-stretch with values %f and %f
ru: Расчёт %s авторастягивания со значениями %f и %f

en: linked
ru: связано

en: unlinked
ru: несвязано

en: Factor must be a number greater than 0.
ru: Коэффициентом должно быть число больше 0.

en: Scale %lf not allowed. Should be between 0.0 and 5.0.
ru: Масштаб %lf не допускается; масштаб должен быть между 0.0 и 5.0.

en: Scale is 1.0. Not doing anything.
ru: Масштаб 1.0. Ничего не делаем.

en: Unknown transformation type %s, aborting.
ru: Неизвестное преобразование %s, прерывание.

en: Resampling to %d x %d pixels with %s interpolation
ru: Изменение размера к %d × %d пикселей с интерполяцией %s

en: This process cannot be applied to 8b images
ru: Эту операцию нельзя применить к 8-разрядным изображениям

en: The coordinates cannot be greater than the size of the image. Please change their values and retry.
ru: Координаты не могут быть больше, чем размер изображения. Пожалуйста, измените их значения и попробуйте снова.

en: Rotation will apply only to current selection, the resulting image will be cropped.
ru: Вращение будет применено только к текущему выделению, результирующее изображение будет кадрировано.

en: Angle %lf not allowed. Should be between 0.0 and 360.0.
ru: Угол %lf не допускается; угол должен быть между 0.0 и 360.0.

en: -nocrop option is not valid if a selection is active. Ignoring
ru: Параметр -nocrop не принимается во внимание, если выделение активно. Игнорируем

en: Angle is 0.0 or 360.0 degrees. Doing nothing...
ru: Угол 0.0 или 360.0°. Ничего не делаем...

en: Wrong magnitude value.
ru: Неверное значение блеска.

en: Current selection is too large. To determine the PSF, please make a selection around a single star.
ru: Текущее выделение слишком велико. Для определения PSF сделайте выделение вокруг одной звезды.

en: Select an area first
ru: Сначала выберите область

en: PSF minimisation failed with error %d
ru: Минимизация PSF не удалась. Ошибка %d

en: Relative magnitude: %.3lf, True reduced magnitude: %.3lf, Offset: %.3lf
ru: Относительный блеск: %.3lf, Истинный блеск: %.3lf, Смещение: %.3lf

en: Inner radius value must be less than outer. Please change the value.
ru: Внутренний радиус должен быть меньше внешнего. Пожалуйста, измените значение.

en: minimum value must be smaller than the maximum
ru: минимальное значение должно быть меньше максимального

en: Local background annulus radius: %.1f to %.1f, aperture: %.1f (%s), camera conversion gain: %f e-/ADU, using pixels with values ]%f, %f[
ru: Радиус кольца локального фона: %.1f до %.1f, апертура: %.1f (%s), усиление преобразования камеры: %f e-/ADU, значения использованных пикселей ]%f, %f[

en: forced
ru: принудительно

en: unused, dynamic
ru: неиспользуемый, динамический

en: The reference image must be set between 1 and %d
ru: Опорное изображение должно быть между 1 и %d

en: Run a PSF for the sequence first (see seqpsf)
ru: Сначала выполните PSF для последовательности (см. seqpsf)

en: Reference magnitude has been set for star %d to %f and will be computed for each image
ru: Опорный блеск установлен для звезды от %d до %f и будет вычисляться для каждого изображения

en: FITS extension unknown: %s
ru: Неизвестное расширение FITS: %s

en: Wrong parameter values. Radius must be between 3 and 50, aborting.
ru: Неверный параметр. Радиус должен быть между 3 и 50, прерывание.

en: Wrong parameter values. Sigma must be greater than 0.05, aborting
ru: Неверное значение. σ должна быть более 0.05, прерывание

en: Wrong parameter values. Minimum beta must be greater than or equal to 0.0 and less than %.0f, aborting
ru: Неверное значение. Минимальное значение β должно быть больше или равно 0.0 и меньше чем %.0f, прерывание

en: Wrong parameter values. Roundness must be between 0 and 0.95, aborting.
ru: Неверное значение. Округлость должна быть между 0 и 0.95, прерывание.

en: Wrong parameter values. Focal length must be greater than 0, aborting.
ru: Неверное значение. Фокусное расстояние должно быть более 0, прерывание.

en: Wrong parameter values. Pixel size must be greater than 0, aborting.
ru: Неверное значение. Размер пикселя должен быть более 0, прерывание.

en: Wrong parameter values. Auto must be set to on or off, aborting.
ru: Неверное значение. Параметр "Авто" должен быть "Вкл." или "Выкл.", прерывание.

en: Wrong parameter values. Convergence must be between 1 and 3, aborting.
ru: Неверное значение. Сходимость должна быть между 1 и 3, прерывание.

en: Wrong parameter value %s.
ru: Неверное значение %s.

en: Resetting findstar parameters to default values.
ru: Сброс параметров findstar к исходным.

en: sigma = %3.2f
ru: σ = %3.2f

en: roundness range = [%f, %f]
ru: диапазон округлости = [%f, %f]

en: roundness = %3.2f
ru: округлость = %3.2f

en: radius = %d
ru: радиус = %d

en: amplitude range = [%f, %f]
ru: диапазон амплитуды = [%f, %f]

en: amplitude range unlimited
ru: диапазон амплитуды = [%f, %f]

en: convergence = %d
ru: сходимость = %d

en: focal = %3.1f
ru: фокусное расстояние = %3.1f

en: pixelsize = %3.2f
ru: размер пикселя = %3.2f

en: relax = %s
ru: ослабление = %s

en: profile = %s
ru: профиль = %s

en: minimum beta = %3.2f
ru: минимальная β: %3.2f

en: Reference magnitude unset for sequence
ru: Значение блеска опорной последовательности очищено

en: You need to add at least one image as variable. Use $ tokens to surround the file names .
ru: Необходимо добавить как минимум одно изображение как переменную. Используйте символы $, чтобы окружить имена файлов.

en: There is an unmatched $. Please check the expression.
ru: Несовпадающий символ $. Пожалуйста, проверьте выражение.

en: Rescale can only be done in the [0, 1] range.
ru: Масштабирование может быть выполнено в диапазоне [0, 1].

en: Image must have same dimension
ru: Изображение должно иметь те же размеры

en: Please display the channel on which you want to compute the PSF or use -channel argument
ru: Пожалуйста, отобразите канал, для которого вы хотите вычислить PSF или используйте аргумент -channel

en: Please provide the channel number starting from 0 for red
ru: Укажите номер канала, начиная с 0 для красного канала

en: The given coordinates are not in the image, aborting
ru: Координаты за приделами изображения, прерывание

en: Selection was not completely inside the first image of the sequence, aborting.
ru: Не всё выделение внутри первого изображения последовательности, прерывание.

en: The reference image of the sequence does not have the WCS information required for star selection by equatorial coordinates
ru: Опорное изображение в последовательности не содержит информации WCS, необходимой для выбора звезды по экваториальным координатам

en: Coordinates of the star: %.1f, %.1f
ru: Координаты звезды: %.1f, %.1f

en: Arguments are not optional when called from a script
ru: Аргументы не являются опциональными, когда вызываются из сценария

en: Arguments are optional only if a sequence is already loaded and selection around a star made
ru: Аргументы являются необязательными только если последовательность уже загружена и вокруг звезды сделано выделение

en: PSF cannot be computed on channel %d for this sequence of %d channels
ru: Нельзя вычислить PSF канала %d для этой последовательности из %d каналов

en: Running the PSF on the sequence, layer %d
ru: Запуск PSF для последовательности, слой %d

en: Missing argument to command
ru: Отсутствующий аргумент для команды

en: Could not find stars in the first image, aborting.
ru: Не удалось найти звёзды на первом изображении, прерывание.

en: Setting inner and outer photometry ring radii to %.1f and %.1f (FWHM is %f)
ru: Установка внутреннего и внешнего радиусов кольца фотометрии в %.1f и %.1f (FWHM %f)

en: Using preconfigured inner and outer photometry ring radii of %.1f and %.1f
ru: Используются раннее сконфигурированные внутренний (%.1f) и внешний (%.1f) кольцевые радиусы для фотометрии

en: No image in the sequence was found with the WCS information required for star selection by equatorial coordinates, plate solve the reference or the first
ru: В последовательности не найдено изображений с информацией WCS, необходимой для выбора звезды по экваториальным координатам, найдите астрономическое решение для опорного или первого изображения

en: Background value (channel: #%d): %d (%.3e)
ru: Значение фона (канал: №%d): %d (%.3e)

en: The file %s has been created for the %s layer.
ru: Файл %s был создан для слоя %s.

en: Clearing tilt information
ru: Очистка данных о наклоне сенсора

en: Replacement value is out of range (0 - %d)
ru: Значение замены за приделами диапазона (0 - %d)

en: lo must be strictly smaller than hi
ru: lo должно быть строго меньше hi

en: Level value is incorrect
ru: Неверное значение уровня

en: Coeff value is incorrect
ru: Неверное значение коэффициента

en: Sigma value is incorrect
ru: Неверное значение σ

en: Number of layers MUST be 1 or 3
ru: Кол-во слоёв ДОЛЖНО быть 1 или 3

en: Width and Height must be positive values.
ru: Ширина и высота должны быть положительными.

en: new empty image
ru: новое пустое изображение

en: Values must be positive and less than %d.
ru: Значения должны быть положительными и меньше чем %d.

en: Value must be positive and less than %d.
ru: Значение должно быть положительным и меньше чем %d.

en: Fill2: select a region or provide x, y, width, height
ru: Fill2: выберите область или введите координаты x и y, ширину и высоту

note: handling mono case
en: This sequence is mono, ignoring layer number.
ru: Это последовательность монохромная, игнорируем номер слоя.

en: Unknown layer number %s, must be between 0 and 2, will use green layer.
ru: Неизвестный номер слоя %s. Должен быть между 0 и 2, будет использован зелёный слой.

note: limiting values to avoid too long computation or too low number of candidates
en: Max number of stars %s not allowed. Should be between %d and %d.
ru: Максимальное кол-во звёзд %s недопустимо. Оно должно быть между %d и %d.

en: Option -out= is not available for sequences, ignoring
ru: Опция -out= недоступна для последовательностей, игнорирование

en: find_hot must be applied on an one-channel master-dark frame
ru: find_hot необходимо применять к одноканальному темновому мастер-кадру

en: %ld cold and %ld hot pixels
ru: %ld холодных и %ld горячих пикселей

en: File [%s] does not exist.
ru: Файл [%s] не существует.

en: There were some errors, please check your input file.
ru: Был отмечен ряд ошибок, проверьте, пожалуйста, входящий файл.

en: The size of the kernel MUST be odd and in the range [3, 15].
ru: Размер ядра ДОЛЖЕН быть нечётным и находиться в диапазоне [3, 15].

en: Modulation value MUST be between 0 and 1
ru: Значение модуляции ДОЛЖНО быть между 0 и1

en: Center of gravity coordinates are (%.3lf, %.3lf)
ru: Координаты центра тяжести (%.3lf, %.3lf)

en: Type can either be 0 (average neutral) or 1 (maximum neutral), 2 (maximum mask) or 3 (additive mask)
ru: Способ может быть 0 (средний нейтральный), 1 (максимальный нейтральный), 3 (максимальная маска) или 3 (аддитивная маска)

en: Amount can only be [0, 1]
ru: Количество может быть [0, 1]

en: Amount value must be in the [0, 4] range.
ru: Количество должно быть в диапазоне [0, 4].

en: 1/sigma value must be in the [0, 5] range.
ru: Значение 1/σ должно быть в диапазоне [0, 5].

en: Polynomial degree order must be within the [1, 4] range.
ru: Порядок степени полинома должен быть в диапазоне [1, 4].

en: There can be only one prefix argument
ru: Допустим лишь один аргумент prefix

en: smooth parameter is unused with the polynomial model, ignoring.
ru: параметр сглаживания не используется с полиномиальной моделью, игнорируем.

en: Sigma low must be positive.
ru: Минимальное значение σ должно быть положительным.

en: Sigma high must be positive.
ru: Максимальное значение σ должно быть положительным.

en: The second argument must be between 1 and the number of images.
ru: Второй аргумент должен быть между 1 и количеством изображений.

en: The third argument must be larger or equal than the "from" argument.
ru: Третий аргумент должен быть больше или равен аргументу "from".

en: The third argument is larger than the number of images.
ru: Третий аргумент больше, чем количество изображений.

en: Re-adjusting to %d.
ru: Перенастройка %d.

en: Selection update finished, %d images are selected in the sequence
ru: Выделение обновлено, в последовательности выбрано %d изображений

en: Could not copy the input image, aborting.
ru: Не удалось скопировать входящее изображение, прекращаем

en: Reconstructing %s Bayer matrix.
ru: Восстановление шаблона Байера %s.

en: Statistics computation failed for channel %d (all nil?).
ru: Не удалось вычислить статистику для канала %d (всё ноль?).

en: %s layer: Mean: %0.1f, Median: %0.1f, Sigma: %0.1f, Min: %0.1f, Max: %0.1f, bgnoise: %0.1f
ru: Слой %s: среднее: %0.1f, медиана: %0.1f, σ: %0.1f, мин.: %0.1f, макс.: %0.1f, шум фона: %0.1f

en: %s layer: Mean: %0.1f, Median: %0.1f, Sigma: %0.1f, Min: %0.1f, Max: %0.1f, bgnoise: %0.1f, avgDev: %0.1f, MAD: %0.1f, sqrt(BWMV): %0.1f
ru: Слой %s: среднее: %0.1f, медиана: %0.1f, σ: %0.1f, мин.: %0.1f, макс.: %0.1f, шум фона: %0.1f, абсол. откл.: %0.1f, MAD: %0.1f, кв. кор.(BWMV): %0.1f

en: No image appears to be loaded, reloading from '%s'
ru: Ни одного изображения, видимо, не было загружено, перезагрузка из '%s'

en: Failed to save the JSON file %s: %s
ru: Не удалось сохранить файл JSON %s: %s

en: Save metadata to the JSON file '%s'
ru: Метаданные сохранены в файле JSON '%s'

en: json-glib was not found at build time, cannot proceed. Install and rebuild.
ru: json-glib не был найден во время сборки, не удалось продолжить. Установите и повторите сборку.

en: Image %d, %s = %s
ru: Изображение %d, %s = %s

en: This command can only run for FITS images
ru: Эта команда может быть запущена только для изображений FITS

en: Failed to create output file: %s
ru: Не удалось создать итоговый файл: %s

en: Failed to write to output file
ru: Не удалось записать в итоговый файл

en: First argument is the converted sequence name and shall not start with a -
ru: Первый аргумент это название конвертированной последовательности и не должен начинаться с -

en: Link: error opening working directory %s.
ru: Ссылка: ошибка при открытии рабочей директории %s.

en: No FITS files were found for link
ru: Не найдено FITS файлов для ссылки

en: You should pass an extra argument -fitseq to convert your sequence to fitseq format.
ru: Необходимо передать дополнительный аргумент -fitseq для конвертации последовательности в формат fitseq.

en: Link: processing %d FITS file...
     | Link: processing %d FITS files...
ru[0]: Конвертация: обработка %d FITS-файла…
ru[1]: Конвертация: обработка %d FITS-файлов…
ru[2]: Конвертация: обработка %d FITS-файлов…

en: Link: no working directory set.
ru: Ссылка: рабочая директория не указана.

en: Conversion: no working directory set.
ru: Конвертация: рабочая директория не указана.

en: Conversion: error opening working directory %s.
ru: Конвертация: ошибка при открытии рабочей директории %s.

en: FujiFilm XTRANS sensors are not supported by SER v2 (CFA-style) standard. You may use FITS sequences instead.
ru: Сенсоры FujiFilm XTRANS не поддерживаются стандартом SER v2 (стиль CFA). Вместо этого вы можете использовать последовательности FITS.

en: No RAW files were found for conversion
ru: Не найдено RAW-файлов для конвертирования

en: No files were found for conversion
ru: Не найдено файлов для конвертирования

en: Convert: processing %d file...
     | Convert: processing %d files...
ru[0]: Конвертация: обработка %d FITS-файла…
ru[1]: Конвертация: обработка %d FITS-файлов…
ru[2]: Конвертация: обработка %d FITS-файлов…

en: Shift-only registration is only possible with OpenCV 4.4
ru: Регистрация только по сдвигу возможна с OpenCV 4.4

note: using absolute min_pairs required by homography
en: %d smaller than minimum allowable star pairs: %d, aborting.
ru: %d меньше чем минимально возможное число пар звёзд %d, прерывание.

en: Two-Pass Global Star Alignment (deep-sky)
ru: Всё звездное небо за 2 шага (дальний космос)

en: Global Star Alignment (deep-sky)
ru: Всё звездное небо (дальний космос)

en: The -nostarlist option has an effect only when -2pass is used, ignoring
ru: Опция -nostarlist имеет эффект только когда используется -2pass, игнорируем

en: Not enough space to save the output images, aborting
ru: Недостаточно места для сохранения результирующих изображений, прерывание

en: Forcing the registration transformation to shift, which is the only transformation compatible with no interpolation
ru: Принудительная установка преобразование регистрации в сдвиг, которое является единственным преобразованием, совместимым с "Без интерполяции"

en: Forcing the registration transformation to shift, which is the only transformation compatible with no interpolation, is not compatible with OpenCV below 4.4. Aborting
ru: Принудительная установка преобразование регистрации в сдвиг, которое является единственным преобразованием, совместимым с "Без интерполяции", несовместима с OpenCV ниже 4.4. Прерывание

en: When interpolation is set to None, the images must be of same size and no upscaling can be applied. Aborting
ru: При установке интерполяции "Нет" изображения должны быть одного размера и их масштаб нельзя увеличить. Прерывание

note: don't load it for command line execution to avoid problems with com.stars later on in the process
en: Registration: processing using method: %s
ru: Регистрация: обработка методом: %s

en: Interpolation clamping active
ru: Фиксация при интерполяции включена

en: Could not parse argument `%s' to the filter `%s', aborting.
ru: Не удалось разобрать аргумент `%s' фильтра `%s', прерывание.

en: No registration data exists for this sequence, aborting
ru: Нет данных регистрации для этой последовательности, прерывание

en: Unknown framing type %s, aborting.
ru: Неизвестный метод кадрирования %s, прерывание.

en: Registration data does not exist for layer #%d, will use layer #%d instead.
ru: Для слоя №%d нет данных регистрации, будет использован слой №%d.

en: Registration: Applying existing data
ru: Регистрация: Применение существующих данных

en: Output normalization is allowed only with median or mean stacking, ignoring.
ru: Нормализация вывода доступна только при укладке по медиане или средней, игнорируем.

en: Weighting is allowed only with average stacking, ignoring.
ru: Присвоение веса возможно только при укладке по средней, игнорируем.

en: Weighting is allowed only if normalization has been activated, ignoring.
ru: Присвоение веса возможно только при включённой нормализации, игнорируем.

en: Only one weighting method can be used
ru: Можно использовать лишь один метод присвоения веса

en: Fast normalization is allowed only with average stacking, ignoring.
ru: Быстрая нормализация возможна только при укладке по средней, игнорируем.

en: Fast normalization is allowed only if normalization has been activated, ignoring.
ru: Быстрая нормализация возможна только при включённой нормализации, игнорируем.

en: Normalization options are not allowed in this context, ignoring.
ru: В этом контексте недоступны параметры нормализации, игнорируем.

en: RGB equalization is allowed only with average stacking, ignoring.
ru: Выравнивание RGB возможно только при укладке по средней, игнорируем.

en: RGB equalization is allowed only if normalization has been activated, ignoring.
ru: Выравнивание RGB возможно только при включённой нормализации, игнорируем.

en: Output filename option is not allowed in this context, ignoring.
ru: В этом контексте название исходящего файла не разрешено, игнорирование.

en: Rejection maps can only be created with rejection stacking, ignoring.
ru: Карты выбраковки могут быть созданы только при укладке с выбраковкой, игнорируем.

en: Rejection maps can only be created if rejection has been activated, ignoring.
ru: Карты выбраковки могут быть созданы только при включённой выбраковке, игнорируем.

en: Unexpected argument to stacking `%s', aborting.
ru: Неожиданный аргумент для укладки `%s', прерывание.

en: Stacking sequence %s
ru: Укладка последовательности %s

en: Not using rejection for stacking
ru: Укладка без выбраковки

en: Stacking has detected registration data on layer %d with more than simple shifts. You should apply existing registration before stacking
ru: Укладкой определены данные регистрации слоя %d, включающие больше преобразований, что простые сдвиги. Необходимо применить существующую регистрацию перед укладкой.

en: Could not save the stacking result %s
ru: Не удалось сохранить результат укладки %s

en: Saving rejection maps
ru: Сохранение карт выбраковки

en: Stacking failed, please check the log to fix your issue.
ru: Укладка не удалась, проверьте журнал, чтобы устранить проблему.

en: Looking for sequences in current working directory...
ru: Поиск последовательностей в текущей рабочей директории...

en: Error while searching sequences or opening the directory.
ru: Ошибка при поиске последовательностей или открытии директории.

en: Starting stacking of found sequences...
ru: Начинается укладка найденных последовательностей...

en: Stacked %d sequences successfully.
ru: Успешно уложено %d последовательностей.

en: The average stacking with rejection requires two extra arguments: sigma low and high.
ru: Для способа укладки 'Среднее с выбраковкой' необходимы два дополнительных аргумента: нижний и верхний пороги σ.

en: Extra parameters of GESDT rejection algorithm must be between 0 and 1, default is 0.3 and 0.05.
ru: Дополнительные параметры для алгоритма выбраковки GESDT должны быть между 0 и 1. Значения по умолчанию: 0.3 и 0.05.

en: Extra parameters of percentile rejection algorithm must be between 0 and 1, default is 0.2 and 0.1.
ru: Дополнительные параметры для алгоритма выбраковки по процентилям должны быть между 0 и 1. Значения по умолчанию: 0.2 и 0.1.

en: Stacking method type '%s' is invalid
ru: Неверный метод укладки '%s'

en: It looks like there is a memory allocation error, change memory settings and try to fix it.
ru: Похоже, что произошла ошибка выделения памяти, измените настройки

en: Stacked sequence successfully.
ru: Последовательность успешно уложена.

en: Missing arguments for rejection stacking.
ru: Отсутствующие аргументы для укладки с выбраковкой.

en: Could not load the reference image of the sequence, aborting.
ru: Не удалось загрузить опорное изображение в последовательности, прерывание.

en: Could not load the image, aborting.
ru: Не удалось загрузить изображение, прерывание.

en: The offset value could not be parsed from expression: %s, aborting.
ru: Значение смещения не может быть разобрано из выражения: %s, прерывание.

en: Synthetic offset: Level = %d
ru: Синтетический шум считывания: Уровень = %d

note: not excluding all neg values here to allow defining a pedestal
en: The offset value is out of allowable bounds [-%d,%d], aborting.
ru: Значение смещения за приделами позволенных границ [-%d,%d], прерывание.

en: Dark optimization: This process cannot be applied to 8b images
ru: Темновая оптимизация: Это процесс нельзя применить к 8-битным изображениям

en: You must specify a masterdark with -dark= before activating this option, aborting.
ru: Прежде чем включать эту опцию, укажите темновой мастер-кадр с помощью -dark=, прерывание.

en: Cosmetic correction from masterdark: using sigma %.2lf for cold pixels.
ru: Косметическая коррекция темновым мастер-кадром: для холодных пикселей используется σ %.2lf.

en: Cosmetic correction from masterdark: deactivated for cold pixels.
ru: Косметическая коррекция темновым мастер-кадром: отключена для холодных пикселей.

en: Cosmetic correction from masterdark: using sigma %.2lf for hot pixels.
ru: Косметическая коррекция темновым мастер-кадром: для горячих пикселей используется σ %.2lf.

en: Cosmetic correction from masterdark: deactivated for hot pixels.
ru: Косметическая коррекция темновым мастер-кадром: отключена для горячих пикселей.

en: Could not open file %s, aborting.
ru: Не удалось открыть файл %s, прерывание.

en: Cosmetic correction from Bad Pixel Map: %s.
ru: Косметическая коррекция по карте дефектных пикселей: %s.

en: You must specify a bad pixel map file with -cc=bpm option, aborting.
ru: Укажите карту дефектных пикселей с помощью -cc=bpm, прерывание.

en: Unknown argument %s, aborting.
ru: Неизвестный аргумент %s, прерывание.

en: Preprocessing...
ru: Предобработка…

en: 16-bit per channel in processed images mode is active
ru: Активен режим обработки с точностью 16 бит на канал

en: 32-bit per channel in processed images mode is active
ru: Активен режим обработки с точностью 32 бита на канал

en: Please specify the type of compression and quantization value.
ru: Пожалуйста, укажите тип сжатия и уровень квантования.

note: hcompress with mode 2 is not working in cfitsio see https://gitlab.com/free-astro/siril/-/issues/696#note_932398268 else if (!g_ascii_strncasecmp(word[2] + 6, "hcompress", 9)) { method = HCOMPRESS_COMP; if (!word[4]) { siril_log_message(_("Please specify the value of hcompress scale factor.\n")); g_
en: Wrong type of compression. Choices are rice, gzip1, gzip2
ru: Неверный тип сжатия. Доступны rice, gzip1, gzip2

en: Please specify the value of quantization.
ru: Пожалуйста, укажите уровень квантования.

en: Quantization can only be equal to 0 for GZIP1 and GZIP2 algorithms.
ru: Для алгоритмов GZIP1 и GZIP2 уровень квантования может быть равен только 0.

en: Compression enabled with the %s algorithm and a quantization value of %.2lf
ru: Включено сжатие с помощью алгоритма %s и уровнем квантования %.2lf

en: No compression enabled.
ru: Сжатие отключено.

en: Number of logical processors MUST be greater than 0 and lower or equal to %d.
ru: Число логических процессоров ДОЛЖНО быть больше 0 и меньше или равно %d.

en: Using now %d logical processor
     | Using now %d logical processors
ru[0]: Сейчас используется %d логический процессор
ru[1]: Сейчас используются %d логических процессора
ru[2]: Сейчас используются %d логических процессоров

en: The accepted range for the ratio of memory used for stacking is [0.05, 4], with values below the available memory recommended
ru: Допустимый диапазон для доли памяти, используемой для укладки — [0.05, 4]. Рекомендуются значения меньшие, чем доступный объём памяти

en: Setting the ratio of memory used for stacking above 1 will require the use of on-disk memory, which can be very slow and is unrecommended (%g requested)
ru: Установка доли памяти, используемой для укладки выше 1 потребует использования памяти на диске, что может быть очень медленным и это не рекомендуется (запрошено %g)

en: Usable memory for stacking changed to %g
ru: Используемая память для укладки изменена на %g

en: ********* LIST OF AVAILABLE COMMANDS *********
ru: ********* СПИСОК ДОСТУПНЫХ КОМАНД *********

en: Can be used in a script: %s
ru: Можно использовать в сценарии: %s

en: YES
ru: ДА

en: NO
ru: НЕТ

en: Error: command %s is not available
ru: Ошибка: команда %s недоступна

en: processor | processors
ru[0]: процессор
ru[1]: процессора
ru[2]: процессоров

en: Required version is not correct.
ru: Требуемая версия неверна.

en: The required version of Siril is ok.
ru: Требуемая версия Siril подходит.

en: A newer version of Siril is required, please update your version.
ru: Необходима более новая версия Siril, пожалуйста, обновите вашу версию.

en: The script you are executing requires a newer version of Siril to run (%s), aborting.
ru: Для запуска этого сценария требуется более новая версия Siril (%s), прерывание.

en: Current selection [x, y, w, h]: %d %d %d %d
ru: Текущее выделение [x, y, ш, в]: %d %d %d %d

en: No current selection in image
ru: На изображении нет текущего выделения

en: Too many arguments to boxselect, use either -clear or the coordinates, not both.
ru: Слишком много аргументов для boxselect, используйте либо -clear, либо координаты, но не одновременно.

en: Selected area in image was cleared
ru: Выбранная область изображения очищена

en: Please specify x, y, w and h, aborting
ru: Пожалуйста, укажите x, y, ш и в, прерывание

en: The provided coordinates are outside the dimension of the currently loaded image (%d x %d).
ru: Указанные координаты за приделами загруженного изображения (%d × %d).

en: Overriding previous selection
ru: Переопределение предыдущего выделения

en: Image must all have the same dimensions and be monochrome
ru: Все изображения должны быть монохромными и одного размера

en: SER cannot contain WCS info, plate solving will export to FITS cube format
ru: SER не может содержать информацию WCS, астрономическое решение будет экспортировано в формат куба FITS

en: Could not parse target coordinates
ru: Не удалось разобрать координаты цели

en: Catalog can only be NOMAD or APASS for photometric usage
ru: Для фотометрии можно использовать только каталоги NOMAD или APASS

en: Specifying a catalog has no effect for astrometry.net solving
ru: Указание каталога не имеет значения для решателя astrometry.net

en: Astrometry.net interaction relies on the missing WCSLIB software, cannot continue.
ru: Взаимодействие с Astrometry.net полагается на отсутствующее программное обеспечение WCSLIB, не удалось продолжить.

en: Using remote %s instead of local NOMAD catalogue
ru: Вместо локального, используется удалённый каталог NOMAD %s

en: The local astrometry.net solver was not found, aborting. Please check the settings.
ru: Локальный решатель astrometry.net не найден, прерывание. Пожалуйста, проверьте настройки.

en: Using target coordinate from image header: %f, %f
ru: Используются координаты цели из заголовка изображения: %f, %f

en: Photometric color correction will use plate solving first
ru: Фотометрическая коррекция цвета сначала будет использовать астрономическое решение

en: Photometric color correction will use WCS information and bypass internal plate solver
ru: Фотометрическая коррекция цвета будет использовать информацию WCS и не примет во внимание встроенный решатель

en: Image is already plate solved. Nothing will be done.
ru: Изображение уже имеет астрономическое решение. Ничего не будет сделано.

en: Focal length and pixel size are only used for plate solving, ignored now
ru: Фокусное расстояние и размер пикселя используются только для астрономического решения, сейчас игнорируются

en: Using provided pixel size: %.2f
ru: Используется размер пикселя: %.2f

en: Using pixel size from preferences: %.2f
ru: Используется размер пикселя из настроек: %.2f

en: Using pixel size from image: %.2f
ru: Используется размер пикселя, полученный из изображения: %.2f

en: Using provided focal length: %.2f
ru: Используется предоставленное фокусное расстояние: %.2f

en: Using focal length from preferences: %.2f
ru: Используется фокусное расстояние из настроек: %.2f

en: Using focal length from image: %.2f
ru: Используется фокусное расстояние, полученное из изображения: %.2f

en: Magnitude alteration arguments are useless for astrometry.net plate solving
ru: Аргументы, изменяющие блеск, бесполезны при поиске астрономического решения при помощи astrometry.net

en: This command only works on plate solved images
ru: Команда работает только на изображениях с астрономическим решением

en: Could not compute image resolution
ru: Не удалось вычислить разрешение изображения

en: Unknown option provided: %s
ru: Указана неизвестная опция: %s

en: Live stacking needs to be initialized with the START_LS command first
ru: Сначала необходимо инициализировать укладку на лету командой START_LS

en: Live stacking was configured to use file watching, not this command
ru: Укладка на лету сконфигурирована для использования слежения за файлами, а не этой команды

en: String in: %s
ru: Входящая строка: %s

en: String out: %s
ru: Исходящая строка: %s

en: Computes a new image combining the image in memory with the image <b>filename</b>. At each pixel location, the new value is determined as the max of value in current image and in <b>filename</b>
ru: Вычисляет новое изображение, комбинируя изображение, находящееся в памяти с изображением <b>filename</b>. Значение в каждом положении пикселя вычисляется как максимум из значений текущего изображения и изображения <b>filename</b>

en: Stretches the image to show faint objects using an hyperbolic arcsin transformation. The mandatory argument <b>stretch</b>, typically between 1 and 1000, will give the strength of the stretch. The black point can be offset by providing an optional <b>offset</b> argument in the normalized pixel value of [0, 1]. Finally the option <b>-human</b> enables using human eye luminous efficiency weights to compute the luminance used to compute the stretch value for each pixel, instead of the simple mean of the channels pixel values. This stretch method preserves lightness from the L*a*b* color space
ru: Преобразует изображение, используя функцию arcsin, благодаря чему становятся видны тусклые объекты. Обязательный аргумент команды — <b>stretch</b>, обычно в диапазоне от 1 до 1000, определяет интенсивность растягивания. Точка чёрного может быть смещена с помощью аргумента <b>offset</b> в нормализованном значении пикселя в диапазоне [0, 1]. Наконец, аргумент <b>-human</b> позволяет использовать веса на основе относительной чувствительности человеческого глаза для вычисления светимости, применяемой при расчёте растягивания для каждого пикселя, а не просто средние значения пикселей каналов. Этот метод растягивания сохраняет светимость в цветовом пространстве L*a*b*

en: Application of the generalized hyperbolic stretch with a symmetry point SP defined as k.sigma from the median of each channel (the provided <b>shadowsclip</b> value is the k here and can be negative). By default, SP and the stretch are computed per channel; SP can be computed as a mean of image channels by passing <b>-linked</b>. The stretch amount <b>D</b> is provided in the second mandatory argument.
    Implicit values of 13 for <b>B</b>, making it very focused on the SP brightness range, 0.7 for <b>HP</b>, 0 for <b>LP</b> are used but can be changed with the options of the same names
ru: Применение обобщённого гиперболического растягивания с точкой симметрии SP, определяемой как k.σ из медианы каждого канала (здесь значение <b>shadowsclip</b> является k и может быть отрицательным). По умолчанию точка симметрии и растягивание вычисляются поканально. Точка симметрии может быть рассчитана как среднее значение каналов при помощи опции <b>-linked</b>. Интенсивность растягивания <b>D</b> передаётся во втором обязательном аргументе.
    Используются следующие неявные значения: 13 для <b>B</b>, фокусирующее на диапазон яркости точки симметрии SP; 0.7 для <b>HP</b> и 0 для <b>LP</b>. Все значения могут быть изменены при помощи опций с соответствующими названиями

en: Auto-stretches the currently loaded image, with different parameters for each channel (unlinked) unless <b>-linked</b> is passed. Arguments are optional, <b>shadowclip</b> is the shadows clipping point, measured in sigma units from the main histogram peak (default is -2.8), <b>targetbg</b> is the target background value, giving a final brightness to the image, range [0, 1], default is 0.25. The default values are those used in the Auto-stretch rendering from the GUI.
    
    Do not use the unlinked version after color calibration, it will alter the white balance
ru: Автоматически растягивает текущее загруженное изображение с различными параметрами для каждого канала (каналы несвязанны), если только не передан аргумент <b>-linked</b>. Необязательные аргументы: <b>shadowclip</b> - точка обрезки теней, выраженная в значениях σ от основного пика гистограммы (по умолчанию -2.8); <b>targetbg</b> - целевое значение фона, в диапазоне [0, 1] (по умолчанию 0.25), определяющее окончательную яркость изображения. Значениями по умолчанию являются используемые в графическом интерфейсе при авторастягивании.
    
    Не используйте несвязанную версию после калибровки цвета, поскольку это изменит баланс белого

en: Returns the background level of the loaded image
ru: Возвращает значение уровня фона изображения, загруженного в память

en: Returns the background noise level of the loaded image
ru: Возвращает значение уровня фонового шума изображения, загруженного в память

en: Computes the numerical binning of the in-memory image (sum of the pixels 2x2, 3x3..., like the analogic binning of CCD camera). If the optional argument <b>-sum</b> is passed, then the sum of pixels is computed, while it is the average when no optional argument is provided
ru: Вычисляет числовой биннинг изображения, находящегося в памяти (сумма пикселей 2×2, 3×3..., подобно аналоговому биннингу у CCD-камеры). Если передан необязательный аргумент <b>-sum</b>, то вычисляется сумма пикселей, в то время как при отсутствии необязательного аргумента вычисляется среднее значение

en: Make a selection area in the currently loaded image with the arguments <b>x</b>, <b>y</b>, <b>width</b> and <b>height</b>, with <b>x</b> and <b>y</b> being the coordinates of the top left corner starting at (0, 0), and <b>width</b> and <b>height</b>, the size of the selection. The <b>-clear</b> argument deletes any selection area. If no argument is passed, the current selection is printed
ru: Создаёт выделенную область на загруженном память изображении с аргументами <b>x</b>, <b>y</b>, <b>width</b> и <b>height</b>, где <b>x</b> и <b>y</b> — координаты верхнего левого угла, начинающиеся с (0, 0), а <b>width</b> и <b>height</b> — размер выделения. Аргумент <b>-clear</b> удаляет любую выделенную область. Если аргумент не передан, выводится текущее выделение

en: Calibrates the sequence <b>sequencename</b> using bias, dark and flat given in argument.
    
    For bias, a uniform level can be specified instead of an image, by entering a quoted expression starting with an = sign, such as -bias="=256" or -bias="=64*$OFFSET".
    
    By default, cosmetic correction is not activated. If you wish to apply some, you will need to specify it with <b>-cc=</b> option.
    You can use <b>-cc=dark</b> to detect hot and cold pixels from the masterdark (a masterdark must be given with the <b>-dark=</b> option), optionally followed by <b>siglo</b> and <b>sighi</b> for cold and hot pixels respectively. A value of 0 deactivates the correction. If sigmas are not provided, only hot pixels detection with a sigma of 3 will be applied.
    Alternatively, you can use <b>-cc=bpm</b> followed by the path to your Bad Pixel Map to specify which pixels must be corrected. An example file can be obtained with a <i>find_hot</i> command on a masterdark.
    
    Three options apply to color images (in CFA format): <b>-cfa</b> for cosmetic correction purposes, <b>-debayer</b> to demosaic images before saving them, and <b>-equalize_cfa</b> to equalize the mean intensity of RGB layers of the master flat, to avoid tinting the calibrated image.
    The <b>-fix_xtrans</b> option is dedicated to X-Trans images by applying a correction on darks and biases to remove a rectangle pattern caused by autofocus.
    It is also possible to optimize the dark subtraction with <b>-opt</b>, which requires both bias and dark masters to be provided.
    By default, frames marked as excluded will not be processed. The argument <b>-all</b> can be used to force processing of all frames even if marked as excluded.
    The output sequence name starts with the prefix "pp_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>.
    If <b>-fitseq</b> is provided, the output sequence will be a FITS sequence (single file)
ru: Калибрует последовательность <b>sequencename</b>, используя кадры шума считывания, темновые кадры и кадры плоского поля, указанные в аргументе.
    
    Вместо изображения, можно указать однородный уровень шума считывания, введя в кавычках выражение, начинающееся со знака =. Например, -bias="=256" или -bias="=64*$OFFSET".
    
    Косметическая коррекция по умолчанию отключена. Если вы хотите применить коррекцию, это необходимо указать с помощью опции <b>-cc=</b>.
    Вы можете использовать <b>-cc=dark</b> для определения горячих и холодных в темновом мастер-кадре, который должен быть указан с помощью опции <b>-dark=</b>. Опционально можно указать значения холодных и горячих пикселей с помощью <b>siglo</b> и <b>sighi</b>, соответственно. Значение 0 отключает коррекцию. Если значения σ не указаны, будут определены только горячие пиксели со значением σ 3.
    В качестве альтернативы, для указания пикселей, которые необходимо скорректировать, можно использовать опцию <b>-cc=bpm</b> за которой следует путь к вашей карте дефектных пикселей. Пример файла может быть получен с помощью команды <i>find_hot</i>, применённой к темновому мастер-кадру.
    
    К цветным изображениям в формате CFA применимы три опции: <b>-cfa</b> для целей косметической коррекции. При помощи опции <b>-debayer</b> можно выполнить дебайеризацию изображений перед их сохранением. Опция <b>-equalize_cfa</b> выравнивает среднюю интенсивность слоёв RGB в мастер-изображении CFA.
    Опция <b>-fix_xtrans</b> используется при работе с файлами X-Trans, применяя коррекцию к темновым кадрам и кадрам шума считывания для удаления квадратного рисунка в зоне автофокуса.
    Также можно оптимизировать вычитание темнового мастер-кадра с помощью <b>-opt</b>, которая требует указания мастер-кадров шума считывания и темновых мастер-кадров.
    По умолчанию, кадры, отмеченные как исключённые, не обрабатываются. С помощью аргумента <b>-all</b> можно принудительно обработать все кадры, даже отмеченные как исключённые.
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "pp_", если не указан иной с помощью опции <b>-prefix=</b>.
    Если передана опция <b>-fitseq</b>, итоговая последовательность будет последовательностью FITS (одиночный файл)

en: Calibrates the image <b>imagename</b> using bias, dark and flat given in argument.
    
    For bias, a uniform level can be specified instead of an image, by entering a quoted expression starting with an = sign, such as -bias="=256" or -bias="=64*$OFFSET".
    
    By default, cosmetic correction is not activated. If you wish to apply some, you will need to specify it with <b>-cc=</b> option.
    You can use <b>-cc=dark</b> to detect hot and cold pixels from the masterdark (a masterdark must be given with the <b>-dark=</b> option), optionally followed by <b>siglo</b> and <b>sighi</b> for cold and hot pixels respectively. A value of 0 deactivates the correction. If sigmas are not provided, only hot pixels detection with a sigma of 3 will be applied.
    Alternatively, you can use <b>-cc=bpm</b> followed by the path to your Bad Pixel Map to specify which pixels must be corrected. An example file can be obtained with a <i>find_hot</i> command on a masterdark.
    
    Three options apply to color images (in CFA format): <b>-cfa</b> for cosmetic correction purposes, <b>-debayer</b> to demosaic images before saving them, and <b>-equalize_cfa</b> to equalize the mean intensity of RGB layers of the master flat, to avoid tinting the calibrated image.
    The <b>-fix_xtrans</b> option is dedicated to X-Trans images by applying a correction on darks and biases to remove a rectangle pattern caused by autofocus.
    It is also possible to optimize the dark subtraction with <b>-opt</b>, which requires both bias and dark masters to be provided.
    The output filename starts with the prefix "pp_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
ru: Калибрует изображение <b>imagename</b>, используя кадры шума считывания, темновые кадры и кадры плоского поля, указанные в аргументе.
    
    Вместо изображения, можно указать однородный уровень шума считывания, введя в кавычках выражение, начинающееся со знака =. Например, -bias="=256" или -bias="=64*$OFFSET".
    
    Косметическая коррекция по умолчанию отключена. Если вы хотите применить коррекцию, это необходимо указать с помощью опции <b>-cc=</b>.
    Вы можете использовать <b>-cc=dark</b> для определения горячих и холодных в темновом мастер-кадре, который должен быть указан с помощью опции <b>-dark=</b>. Опционально можно указать значения холодных и горячих пикселей с помощью <b>siglo</b> и <b>sighi</b>, соответственно. Значение 0 отключает коррекцию. Если значения σ не указаны, будут определены только горячие пиксели со значением σ 3.
    В качестве альтернативы, для указания пикселей, которые необходимо скорректировать, можно использовать опцию <b>-cc=bpm</b> за которой следует путь к вашей карте дефектных пикселей. Пример файла может быть получен с помощью команды <i>find_hot</i>, применённой к темновому мастер-кадру.
    
    К цветным изображениям в формате CFA применимы три опции: <b>-cfa</b> для целей косметической коррекции. При помощи опции <b>-debayer</b> можно выполнить дебайеризацию изображений перед их сохранением. Опция <b>-equalize_cfa</b> выравнивает среднюю интенсивность слоёв RGB в мастер-кадре плоского поля чтобы избежать тонирования откалиброванного изображения.
    Опция <b>-fix_xtrans</b> используется при работе с файлами X-Trans, применяя коррекцию к темновым кадрам и кадрам шума считывания для удаления квадратного рисунка в зоне автофокуса.
    Также можно оптимизировать вычитание темнового мастер-кадра с помощью <b>-opt</b>, которая требует указания мастер-кадров шума считывания и темновых мастер-кадров.
    Название итогового файла будет начинаться с префикса "pp_", если не указан иной с помощью опции <b>-prefix=</b>

en: Lists Siril capabilities, based on compilation options and runtime
ru: Отображает список возможностей Siril на основе опций компиляции и среде, в которой исполняется программа

en: Searches an object by <b>name</b> and adds it to the user annotation catalog. The object is first searched in the annotation catalogs, if not found a request is made to SIMBAD.
    The object can be a solar system object, in that case the prefix 'a:' for asteroid, 'p:' for planet or 'c:' for comet is needed, and the search is done for the date and Earth location found in the image's header, using the IMCCE Miriade service
ru: Выполняет поиск объекта по имени <b>name</b> и добавляет его в пользовательский аннотированный каталог. Объект сначала ищется в аннотированных каталогах. Если объект не найден, выполняется запрос удалённого сервера SIMBAD.
    Объектом может быть тело Солнечной системы. В этом случае необходим префикс 'a:' для астероида, 'p:' для планеты и 'c:' для кометы. Поиск выполняется для даты и местоположению Земли, указанным в заголовке файла, с помощью сервиса Miriade от Института небесной механики и вычисления эфемерид (IMCCE)

en: Sets the new current working directory.
    
    The argument <b>directory</b> can contain the ~ token, expanded as the home directory, directories with spaces in the name can be protected using single or double quotes
ru: Устанавливает новую текущую рабочую директорию.
    
    Аргумент <b>directory</b> может содержать символ ~, расширяемый как домашняя директория. Директории с пробелами в названии могут быть защищены одинарными или двойными кавычками

en: Returns the coordinates of the center of gravity of the image. Only pixels with values above 15.7% of max ADU and having four neighbors filling the same condition are used to compute it, and it is computed only if there are at least 50 of them
ru: Возвращает координаты центра тяжести изображения. Для его вычисления используются только пиксели со значением выше 15.7% от максимального ADU и имеющие четыре соседних пикселя, удовлетворяющих этому условию. Центр тяжести вычисляется если имеется по крайней мере 50 таких пикселей

en: Equalizes the histogram of an image using Contrast Limited Adaptive Histogram Equalization.
    
    <b>cliplimit</b> sets the threshold for contrast limiting.
    <b>tilesize</b> sets the size of grid for histogram equalization. Input image will be divided into equally sized rectangular tiles
ru: Выравнивает гистограмму изображения используя ограниченное контрастом адаптивное выравнивание гистограммы.
    
    <b>cliplimit</b> устанавливает порог для ограничения контраста.
    <b>tilesize</b> устанавливает размер ячейки для выравнивания гистограммы. Входящее изображение будет разделено на прямоугольные ячейки одинакового размера

en: Clears the graphical output logs
ru: Очищает содержимое журнала

en: Clears all the stars saved in memory and displayed on the screen
ru: Очищает всё звёзды, сохранённые в памяти и отображённые на экране

en: Properly closes the opened image and the opened sequence, if any
ru: Корректно закрывает открытое изображение и открытую последовательность, если имеются

en: Converts all images of the current working directory that are in a supported format into Siril's sequence of FITS images (several files) or a FITS sequence (single file) if <b>-fitseq</b> is provided or a SER sequence (single file) if <b>-ser</b> is provided. The argument <b>basename</b> is the base name of the new sequence, numbers and the extension will be put behind it.
    For FITS images, Siril will try to make a symbolic link; if not possible, files will be copied. The option <b>-debayer</b> applies demosaicing to CFA input images; in this case no symbolic link is done.
    <b>-start=index</b> sets the starting index number, useful to continue an existing sequence (not used with -fitseq or <b>-ser</b>; make sure you remove or clear the target .seq if it exists in that case).
    The <b>-out=</b> option changes the output directory to the provided argument.
    
    See also CONVERTRAW and LINK
ru: Конвертирует все изображения, находящиеся в текущей рабочей директории, из форматов, поддерживаемых Siril, в последовательность изображений FITS (несколько файлов), либо в последовательности FITS или SER (одиночный файл), если переданы аргументы <b>-fitseq</b> или <b>-ser</b>, соответственно. Аргумент <b>basename</b> указывает базовое название новой последовательность, за которым будут добавлены порядковый номер и расширение.
    Для изображений FITS Siril будет пытаться создать символическую ссылку; если это невозможно, то файлы будут скопированы. Опция <b>-debayer</b> применяет дебайеризацию к входящим изображениям CFA. В этом случае символические ссылки не создаются.
    Опция <b>-start=index</b> устанавливает порядковый номер, с которого начинается нумерация. Это удобно для продолжения существующей последовательности (не используется с -fitseq or <b>-ser</b>. В этом случае убедитесь, что вы очистили или удалили целевой файл .seq, если он существует).
    Опция <b>-out=</b> изменяет целевую директорию на указанную в аргументе.
    
    См. также CONVERTRAW и LINK

en: Same as CONVERT but converts only DSLR RAW files found in the current working directory
ru: Аналогична команде CONVERT, но конвертирует только RAW-изображения с цифровых зеркальных камер (DSLR), найденные в текущей рабочей директории

en: Applies the local mean to a set of pixels on the loaded image (cosmetic correction). The coordinates of these pixels are in a text file [.lst file], the FIND_HOT command can also create it for single hot pixels, but manual operation is needed to remove rows or columns. COSME is adapted to correct residual hot and cold pixels after calibration.
    Instead of providing the list of bad pixels, it's also possible to detect them in the current image using the FIND_COSME command
ru: Применяет локальное среднее к набору пикселей на загруженном изображении (косметическая коррекция). Координаты этих пикселей находятся в файле ASCII [файл .lst]. Команда FIND_HOT может также создать его для отдельных горячих пикселей, но требует удаления строк или столбцов вручную. Команда COSME адаптирована для коррекции остаточных горячих и холодных пикселей после калибровки.
    Вместо предоставления списка плохих пикселей, возможно определить их на текущем изображении с помощью команды FIND_COSME

en: Same function as COSME but applying to RAW CFA images
ru: Аналогична функции COSME, но применяемая к RAW-изображениям CFA

en: Crops to a selected area of the loaded image.
    
    If a selection is active, no further arguments are required. Otherwise, or in scripts, arguments have to be given, with <b>x</b> and <b>y</b> being the coordinates of the top left corner, and <b>width</b> and <b>height</b> the size of the selection. Alternatively, the selection can be made using the BOXSELECT command
ru: Кадрирует до выбранной области загруженного изображения.
    
    Если выделение активно, то другие аргументы не требуются. В противном случае или в сценариях, необходимо передать следующие аргументы: <b>x</b> и <b>y</b> - координаты верхнего левого угла, а <b>width</b> и <b>height</b> - размер выделения. Выделение может быть сделано с помощью команды BOXSELECT

en: Performs a DDP (digital development processing) on the loaded image, as described first by Kunihiko Okano. This implementation is the one described in IRIS.
    
    It combines a linear distribution on low levels (below <b>level</b>) and a non-linear one on high levels.
    It uses a Gaussian filter of standard deviation <b>sigma</b> and multiplies the resulting image by <b>coef</b>. Typical values for <b>sigma</b> are within 0.7 and 2. The level argument should be in the range [0, 65535] for 16-bit images and may be given either in the range [0, 1] or [0, 65535] for 32-bit images in which case it will be scaled automatically
ru: Выполняет цифровую обработку загруженного изображения (DDP - digital development processing), как это было описано Кунихико Окано (Kunihiko Okano). Данная реализация аналогична таковой в IRIS.
    
    Она сочетает линейное распределение на низких уровнях (ниже <b>level</b>) и нелинейное - на высоких.
    Она использует Гауссов фильтр со стандартным отклонением <b>sigma</b> и умножает итоговое изображение на коэффициент <b>coef</b>. Типичные значения <b>sigma</b> находятся в диапазоне 0.7-2. Аргумент level должен быть в диапазоне [0, 65535] для 16 битных изображений и может быть указан в диапазоне [0, 1] или [0, 65535] для 32 битных изображений; в этом случае он будет масштабирован автоматически

en: Denoises the image using the non-local Bayesian algorithm described by <a href="https://www.ipol.im/pub/art/2013/16">Lebrun, Buades and Morel</a>.
    
    It is strongly recommended to apply cosmetic correction to remove salt and pepper noise before running denoise, and by default this command will apply cosmetic correction automatically. However, if this has already been carried out earlier in the workflow it may be disabled here using the optional command <b>-nocosmetic</b>.
    
    An optional argument <b>-mod=m</b> may be given, where 0 &lt;= m &lt;= 1. The output pixel is computed as : <i>out=m x d + (1 − m) x in</i>, where <i>d</i> is the denoised pixel value. A modulation value of 1 will apply no modulation. If the parameter is omitted, it defaults to 1.
    
    The optional argument <b>-vst</b> can be used to apply the generalised Anscombe variance stabilising transform prior to NL-Bayes. This is useful with photon-starved images such as single subs, where the noise follows a Poisson or Poisson-Gaussian distribution rather than being primarily Gaussian. It cannot be used in conjunction with DA3D or SOS, and for denoising stacked images it is usually not beneficial.
    
    The optional argument <b>-da3d</b> can be used to enable Data-Adaptive Dual Domain Denoising (DA3D) as a final stage denoising algorithm. This uses the output of BM3D as a guide image to refine the denoising. It improves detail and reduces staircasing artefacts.
    
    The optional argument <b>-sos=<i>n</i></b> can be used to enable Strengthen-Operate-Subtract (SOS) iterative denoise boosting, with the number of iterations specified by n. In particular, this booster may produce better results if the un-boosted NL-Bayes algorithm produces artefacts in background areas. If both -da3d and -sos=n are specified, the last to be specified will apply.
    
    The optional argument <b>-rho=r</b> may be specified, where 0 &lt; r &lt; 1. This is used by the SOS booster to determine the amount of noisy image added in to the intermediate result between each iteration. If -sos=n is not specified then the parameter is ignored.
    
    The default is not to apply DA3D or SOS, as the improvement in denoising is usually relatively small and these techniques requires additional processing time.
    
    In very rare cases, blocky coloured artefacts may be found in the output when denoising colour images. The optional argument <b>-indep</b> can be used to prevent this by denoising each channel separately. This is slower but will eliminate artefacts
ru: Подавляет шум на изображении, используя нелокальный Байесовский (НЛ Байесовский) алгоритм описанный <a href="https://www.ipol.im/pub/art/2013/16">Лебраном, Буадесом и Морелом</a>.
    
    Перед шумоподавлением настоятельно рекомендуется применить косметическую коррекцию для удаления шума типа 'соль и перец'. По умолчанию эта команда автоматически применяет косметическую коррекцию. Однако, если косметическая коррекция была выполнена в ходе рабочего процесса раннее, она может быть отключена с помощью опции <b>-nocosmetic</b>.
    
    Может быть указан необязательный аргумент <b>-mod=m</b>, где 0 &lt;= m &lt;= 1. Итоговое значение пикселя вычисляется как <i>out=m x d + (1 − m) x in</i>, где <i>d</i> это значение пикселя после шумопдавления. Модуляция не применяется при значении 1. Если этот параметр не указан, по умолчанию он равен 1.
    
    Необязательный аргумент <b>-vst</b> можно использовать для применения перед НЛ Байесовским шумоподавлением стабилизирующего дисперсию обобщённого преобразования Анскомба. Это полезно для изображений, например, одиночные субэкспозиции, где шум имеет Пуассоновское или смесь Пуассоновского и Гауссова распределений, а не главным образом Гауссово распределение. Нельзя использовать вместе с DA3D или SOS. Для шумоподавления уже уложенных изображений обычно не даёт выигрыша.
    
    Необязательный аргумент <b>-da3d</b> можно использовать для включения адаптивного двухдоменного подавления шума (DA3D) в качестве заключительного алгоритма подавления шума. Результат алгоритма сопоставления блоков и 3D трансформации (BM3D) используется как опорное изображение для улучшения шумоподавления. DA3D улучшает детали и уменьшает ступенчатые артефакты.
    
    Необязательный аргумент <b>-sos=<i>n</i></b> можно использовать для включения итеративного улучшения шумоподавления с помощью алгоритма усиление-подавление-вычитание (SOS). Количество повторов указывается с помощью n. В частности, SOS может давать лучшие результаты, если неулучшенный НЛ Байесовский алгоритм оставляет артефакты в областях фона. Если одновременно переданы -da3d и -sos=n, то будет применён последний из переданных.
    
    Может быть передан необязательный аргумент <b>-rho=r</b>, где 0 &lt; r &lt; 1. Он используется алгоритмом SOS для указания доли зашумлённого изображения, подмешиваемой к промежуточному результату между каждым повтором. Если -sos=n не указан, этот параметр игнорируется.
    
    По умолчанию DA3D или SOS не применяются, поскольку обычно улучшение в подавлении шума относительно невелико, а эти методы требуют дополнительного вычислительного времени.
    
    В очень редких случаях, при подавлении шума на цветных изображениях могут появляться цветные артефакты. Для предотвращения этого можно использовать необязательный аргумент <b>-indep</b>, благодаря чему подавление шума в каждом канале выполняется отдельно. Это медленнее, но удаляет артефакты

en: Dumps the FITS header of the loaded image in the console
ru: Отображает заголовок FITS загруженного изображения в журнале

en: Computes the entropy of the loaded image on the displayed layer, only in the selected area if one has been selected or in the whole image. The entropy is one way of measuring the noise or the details in an image
ru: Вычисляет энтропию загруженного изображения на отображаемом слое. При наличии выделения, энтропия вычисляется только для выделенной области или же для всего изображения, если выделение отсутствует. Энтропия это один из способов измерения шума или деталей на изображении

en: Quits the application
ru: Выход из приложения

en: Extracts <b>NbPlans</b> planes of wavelet domain of the loaded image.
    See also WAVELET and WRECONS. For color extraction, see SPLIT
ru: Извлекает <b>NbPlans</b> слоёв вейвлетного домена из загруженного изображения.
    См. также WAVELET и WRECONS. Для извлечения цвета см. SPLIT

en: Extracts green signal from the loaded CFA image. It reads the Bayer matrix information from the image or the preferences and exports only the averaged green filter data as a new half-sized FITS file. A new file is created, its name is prefixed with "Green_"
ru: Извлекает зелёный сигнал из загруженного изображения CFA. Информация о шаблоне Байера читается из изображения или настроек, после чего экспортируются усреднённые данные зелёного фильтра как новое изображение FITS, имеющее половинный размер. Создаётся новый файл, чьё название начинается с префикса "Green_"

en: Extracts H-Alpha signal from the loaded CFA image. It reads the Bayer matrix information from the image or the preferences and exports only the red filter data as a new half-sized FITS file. A new file is created, its name is prefixed with "Ha_"
ru: Извлекает сигнал H-альфа из загруженного изображения CFA. Информация о шаблоне Байера читается из изображения или настроек, после чего экспортируются усреднённые данные красного фильтра как новое изображение FITS, имеющее половинный размер. Создаётся новый файл, чьё название начинается с префикса "Ha_"

en: Extracts H-Alpha and O-III signals from the loaded CFA image. It reads the Bayer matrix information from the image or the preferences and exports only the red filter data for H-Alpha as a new half-sized FITS file (like EXTRACTHA) and keeps the three others for O-III with an interpolated replacement for the red pixel. The output files names start with the prefix "Ha_" and "OIII_"
    
    The optional argument <b>-resample={ha|oiii}</b> sets whether to upsample the Ha image or downsample the OIII image to have images the same size. If this argument is not provided, no resampling will be carried out and the OIII image will have twice the height and width of the Ha image
ru: Извлекает сигналы H-альфа и O-III из загруженного изображения CFA. Команда читает информацию о шаблоне Байера из изображения или настроек и в качестве H-альфа экспортирует только данные красного фильтра в виде нового файла FITS, уменьшенного вдвое (аналогично EXTRACTHA). Оставшиеся три фильтра сохраняются в качестве O-III, при этом происходит замена красных пикселей с помощью интерполяции. Имена итоговых файлов будут начинаться с префиксов "Ha_" и "OIII_", соответственно
    
    Необязательный аргумент <b>-resample={ha|oiii}</b> указывает, следует ли увеличивать масштаб изображения Ha или уменьшать масштаб изображения OIII. Если этот аргумент не указан, масштаб изображений останется прежним и изображение OIII будет иметь вдвое большие высоту и ширину по сравнению с изображением Ha

en: Divides the loaded image by the image given in argument. The resulting image is multiplied by the value of the <b>scalar</b> argument. See also IDIV
ru: Выполняет деление загруженного изображения на изображение, указанно в аргументе. Получившееся изображение умножается на значение аргумента <b>scalar</b>. См. также IDIV

en: Same command as FILL but this is a symmetric fill of a region defined by the mouse or with BOXSELECT. Used to process an image in the Fourier (FFT) domain
ru: Аналогична команде FILL, но выполняет симметричную заливку области, определённой с помощью мыши или команды BOXSELECT. Используется для обработки изображения в домене Фурье (FFT)

en: Applies a Fast Fourier Transform to the loaded image. <b>modulus</b> and <b>phase</b> given in argument are the names of the saved in FITS files
ru: Применяет быстрое преобразование Фурье к изображению, загруженному в память. Амплитуда (<b>modulus</b>) и фаза (<b>phase</b>), указанные в аргументе, являются именами сохраняемых файлов FITS

en: Retrieves corrected image applying an inverse transformation. The <b>modulus</b> and <b>phase</b> arguments are the input file names, the result will be the new loaded image
ru: Извлекает исправленное изображение, применяя обратное преобразование. Используемые аргументы <b>modulus</b> и <b>phase</b> - это названия входящих файлов. Результатом будет новое загруженное изображение

en: Fills the loaded image entirely or only the selection if there is one with pixels having the <b>value</b> intensity expressed in ADU
ru: Полностью заливает текущее изображение или, при наличии, выделение пикселями со значением интенсивности <b>value</b>, выраженной в ADU

en: Applies an automatic detection and replacement of cold and hot pixels in the loaded image, with the thresholds passed in arguments in sigma units
ru: Применяет автоматическое определение и замену холодных и горячих пикселей на загруженном изображении с использованием порогов (в значениях σ), указанных в аргументах

en: Same command as FIND_COSME but for CFA images
ru: Аналогична команде FIND_COSME, но для изображений CFA

en: Saves a list file <b>filename</b> (text format) in the working directory which contains the coordinates of the pixels which have an intensity <b>hot_sigma</b> times higher and <b>cold_sigma</b> lower than standard deviation, extracted from the loaded image. We generally use this command on a master-dark file. The COSME command can apply this list of bad pixels to a loaded image, see also SEQCOSME to apply it to a sequence
ru: Сохраняет в рабочей директории файл <b>filename</b> (текстовый формат), содержащий координаты пикселей, с интенсивностью в <b>hot_sigma</b> раз выше и <b>cold_sigma</b> ниже стандартного отклонения, извлечённые из загруженного изображения. Обычно мы используем эту команду для темнового мастер-кадра. Команда COSME может применить этот список дефектных пикселей к загруженному изображению. См. также SEQCOSME для применения его к последовательности

en: Detects stars in the currently loaded image, having a level greater than a threshold computed by Siril.
    After that, a PSF is applied and Siril rejects all detected structures that don't fulfill a set of prescribed detection criteria, that can be tuned with command SETFINDSTAR.
    Finally, an ellipse is drawn around detected stars.
    
    Optional parameter <b>-out=</b> allows the results to be saved to the given path.
    Option <b>-layer=</b> specifies the layer onto which the detection is performed (for color images only).
    You can also limit the maximum number of stars detected by passing a value to option <b>-maxstars=</b>.
    
    
    See also CLEARSTAR
ru: Определяет звёзды на текущем загруженном изображении, чей уровень превышает пороговое значение, вычисленное Siril.
    После этого применяется PSF и Siril выбраковывает все определённые структуры, не удовлетворяющие набору ранее определённых критериев. Последние могут уточнены командой SETFINDSTAR.
    По окончании вокруг обнаруженных звёзд рисуются окружности.
    
    Необязательный параметр <b>-out=</b> позволяет сохранить результаты в указанное место.
    Опция <b>-layer=</b> указывает слой, на котором будет происходить определение звёзд (только для цветных изображений).
    Вы также можете ограничить максимальное количество звёзд для определения с помощью опции <b>-maxstars=</b>.
    
    
    См. также CLEARSTAR

en: Fixes the Fujifilm X-Trans Auto Focus pixels in the loaded image.
    
    Indeed, because of the phase detection auto focus system, the photosites used for auto focus get a little less light than the surrounding photosites. The camera compensates for this and increases the values from these specific photosites giving a visible square in the middle of the dark/bias frames
ru: Исправляет пиксели системы автофокуса Fujifilm X-Trans.
    
    Действительно, из-за особенностей фазовой системы автофокуса, области, используемые для автофокусировки получают немного меньше света, что соседние участки. Камера компенсирует эту разницу и увеличивает значения в этих областях, что приводит к заметному квадрату в центре темновых кадров и кадров шума считывания

en: Tries to remove the horizontal or vertical banding in the loaded image.
    <b>amount</b> defines the amount of correction, between 0 and 4.
    <b>sigma</b> defines the highlight protection level of the algorithm, higher sigma gives higher protection, between 0 and 5. Values of 1 and 1 are often good enough.
    <b>-vertical</b> option enables to perform vertical banding removal, horizontal is the default
ru: Пытается удалить горизонтальное или вертикальное полошение на загруженном изображении.
    Аргумент <b>amount</b> указывает силу коррекции, в диапазоне 0-4.
    Аргумент <b>sigma</b> определяет уровень защиты светов алгоритмом. Бо́льшие значения σ дают бо́льшую защиту, между 0 и 5. Значения 1 и 1 часто достаточны.
    Опция <b>-vertical</b> включает удаление вертикального полошения. По умолчанию предполагается, что полошение горизонтальное

en: Performs a median filter of size <b>ksize</b> x <b>ksize</b> (<b>ksize</b> MUST be odd) to the loaded image with a modulation parameter <b>modulation</b>.
    
    The output pixel is computed as : out=mod x m + (1 − mod) x in, where m is the median-filtered pixel value. A modulation's value of 1 will apply no modulation
ru: Применяет медианный фильтр, размером <b>ksize</b> × <b>ksize</b> (<b>ksize</b> ДОЛЖЕН быть нечётным), к загруженному изображению с параметром модуляции <b>modulation</b>.
    
    Значения итоговых пикселей вычисляются как : out=mod × m + (1 − mod) × in, где m это значение пикселя после применения медианного фильтра. При значении модуляции равном 1, модуляция не применяется

en: Multiplies the loaded image by the <b>scalar</b> given in argument
ru: Умножает загруженное изображение на значение <b>scalar</b>, переданное в аргументе

en: Applies to the loaded image a Gaussian blur with the given <b>sigma</b>.
    
    See also UNSHARP, the same with a blending parameter
ru: Применяет размытие по Гауссу с указанной <b>sigma</b> к загруженному изображению.
    
    См. также UNSHARP, аналогичная команда с параметром смешения

en: Gets a value from the settings using its name, or list all with <b>-a</b> (name and value list) or with <b>-A</b> (detailed list)
    
    See also SET to update values
ru: Получает значение настройки, используя название переменной, или список всех настроек с помощью <b>-a</b> (список название-значение) или <b>-A</b> (подробный список)
    
    Для обновления значений см. также SET

en: Prints information about the reference image of the sequence given in argument. First image has index 0
ru: Выводит информацию об опорном изображении в последовательности, переданном в аргументе. Индекс первого изображения — 0

en: Generalised hyperbolic stretch based on the work of the ghsastro.co.uk team.
    
    The argument <b>-D=</b> defines the strength of the stretch, between 0 and 10. This is the only mandatory argument. The following optional arguments further tailor the stretch:
    <b>B</b> defines the intensity of the stretch near the focal point, between -5 and 15;
    <b>LP</b> defines a shadow preserving range between 0 and SP where the stretch will be linear, preserving shadow detail;
    <b>SP</b> defines the symmetry point of the stretch, between 0 and 1, which is the point at which the stretch will be most intense;
    <b>HP</b> defines a region between HP and 1 where the stretch is linear, preserving highlight details and preventing star bloat.
    If omitted B, LP and SP default to 0.0 ad HP defaults to 1.0.
    An optional argument (either <b>-human</b>, <b>-even</b> or <b>-independent</b>) can be passed to select either human-weighted or even-weighted luminance or independent colour channels for colour stretches. The argument is ignored for mono images. Alternatively, the argument <b>-sat</b> specifies that the stretch is performed on image saturation - the image must be color and all channels must be selected for this to work.
    Optionally the parameter <b>[channels]</b> may be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels
ru: Обобщённое гиперболическое растягивание, основанное на работе группы ghsastro.co.uk.
    
    Аргумент <b>-D=</b> определяет силу растягивания. Принимает значения между 0 и 10. Это единственный обязательный аргумент. Последующие необязательные аргументы дополнительно настраивают растягивание:
    <b>B</b> определяет интенсивность растягивания вблизи точки фокуса (focal point); принимает значения между -5 и 15;
    <b>LP</b> определяет диапазон сохранения теней между 0 и SP, где растягивание будет линейным, сохраняя детали в тенях;
    <b>SP</b> определяет точку симметрии растягивания, между 0 и 1, т.е. точку, где растягивание будет наиболее интенсивным;
    <b>HP</b> определяет область между HP и 1, где растягивание линейно, сохраняя детали в светах и предотвращая распухание звёзд.
    Если аргументы не даны, значения по умолчанию для B, LP и SP - 0.0, и 1.0 для HP.
    Для цветового растягивания может быть передан необязательный аргумент <b>-human</b>, <b>-even</b> или <b>-independent</b>, позволяющий выбрать модель относительной чувствительности глаза, равновзвешенной светимости или независимые значения канала. Для монохромных изображений этот аргумент игнорируется. В качестве альтернативы, аргумент <b>-sat</b> указывает, что растягивание применяется к насыщенности изображения - для этого изображение должно быть цветным и должны быть выбраны все каналы.
    Для указания каналов, к которым применить растягивание, можно использовать необязательный параметр <b>[channels]</b>, принимающий значения R, G, B, RG, RB или GB. По умолчанию растягивание применяется ко всем каналам

en: Equalizes the mean intensity of RGB layers in the loaded CFA image. This is the same process used on flats during calibration when the option equalize CFA is used
ru: Выравнивает среднюю интенсивность слоёв RGB в загруженном изображении CFA. Этот же процесс применяется к кадрам плоского поля во время калибровки, когда используется опция "Выровнять CFA"

en: Lists the available commands or help for one command
ru: Отображает список доступных команд или помощь для одной команды

en: Calculates the histogram of the <b>layer</b> of the loaded image and produces file histo_[channel name].dat in the working directory.
    layer = 0, 1 or 2 with 0=red, 1=green and 2=blue
ru: Вычисляет гистограмму указанного слоя (<b>layer</b>) загруженного изображения и создает файл histo_[channel name].dat в рабочей директории.
    layer = 0, 1 или 2 при 0=красный, 1=зелёный and 2=синий

en: Adds the image <b>filename</b> to the loaded image.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences
ru: Выполняет сложение изображения <b>filename</b> с изображением, находящимся в памяти.
    Если позволяют настройки, результат будет иметь разрядность 32 бита на канал

en: Divides the loaded image by the image <b>filename</b>.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences.
    
    See also FDIV
ru: Выполняет деление загруженного изображения на изображение <b>filename</b>.
    Результат будет иметь разрядность 32 бита на канал, если разрешено настройками.
    
    См. также FDIV

en: Splits the loaded image in a nine-panel mosaic showing the image corners and the center for a closer inspection (GUI only)
ru: Создаёт из текущего изображения мозаику из 9 изображений, отображающую углы и центр изображения для более тщательного изучения (только графический интерфейс)

en: Inverts a generalised hyperbolic stretch. It provides the inverse transformation of GHT, if provided with the same parameters, undoes a GHT command, possibly returning to a linear image. It can also work the same way as GHT but for images in negative
ru: Инвертирует обобщённое гиперболическое растягивание. Предоставляет обратное преобразование GHT с теми же параметрами (если указаны), отменяет команду GHT, возможно возвращаясь к линейному изображению. Может работать таким же образом, как и GHT, но для негативных изображений

en: Inverts a midtones transfer function. It provides the inverse transformation of MTF, if provided with the same parameters, undoes a MTF command, possibly returning to a linear image. It can also work the same way as MTF but for images in negative
ru: Инвертирует функцию передачи полутонов. Предоставляет обратное преобразование MTF с теми же параметрами (если указаны), отменяет команду MTF, возможно возвращаясь к линейному изображению. Может работать таким же образом, как и MTF, но для негативных изображений

en: Inverts a modified arcsinh stretch. It provides the inverse transformation of MODASINH, if provided with the same parameters, undoes a MODASINH command, possibly returning to a linear image. It can also work the same way as MODASINH but for images in negative
ru: Инвертирует модифицированное преобразование по arcsinh. Предоставляет обратное преобразование MODASINH с теми же параметрами (если указаны), отменяет команду MODASINH, возможно возвращаясь к линейному изображению. Может работать таким же образом, как и MODASINH, но для негативных изображений

en: Multiplies image <b>filename</b> by the loaded image.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences
ru: Выполняет умножение изображения <b>filename</b> на загруженное изображение.
    Если позволяют настройки, результат будет иметь разрядность 32 бита на канал

en: Subtracts the loaded image by the image <b>filename</b>.
    Result will be in 32 bits per channel if allowed in the preferences, so capable of storing negative values. To clip negative value, use 16 bit mode or use the THRESHLO command
ru: Вычитает из загруженного изображения изображение <b>filename</b>.
    В результате будет получено изображение с 32 битами на канал (если это позволено настройками), в котором возможно сохранение отрицательных значений. Для обрезки отрицательных значений используйте 16 битный режим или команду THRESHOLD

en: Analyses several stars with aperture photometry in a sequence of images and produces a light curve for one, calibrated by the others. The first coordinates, in pixels if <b>-at=</b> is used or in degrees if <b>-wcs=</b> is used, are for the star whose light will be plotted, the others for the comparison stars.
    Alternatively, a list of target and reference stars can be passed in the format of the NINA exolpanet plugin star list, with the <b>-ninastars=</b> option. Siril will verify that all reference stars can be used before actually using them. A data file is created in the current directory named light_curve.dat, gnuplot plots the result to a PNG image if available
    The ring radii for aperture photometry can either be configured in the settings or set to a factor of the reference image's FWHM if <b>-autoring</b> is passed.
    
    See also SEQPSF for operations on single star
ru: Анализирует несколько звёзд в последовательности изображений с помощью апертурной фотометрии и создаёт световую кривую одной, откалиброванную по другим. Первые координаты (в пикселях, если использован <b>-at=</b> или в градусах если использован <b>-wcs=</b>) относятся к звезде, свет которой будет нанесён на график, остальные - к опорным звёздам.
    В качестве альтернативы, список целевых и опорных звёзд может быть передан в формате списка звёзд для плагина экзопланет NINA при помощи опции <b>-ninastars=</b>. Siril проверит, что все опорные звёзды могут быть использованы, прежде чем приступить к их фактическому использованию. Файл с данными (light_curve.dat) будет создан в текущей директории; gnunplot, если доступен, преобразует результат в изображение PNG
    Радиусы колец для апертурной фотометрии могут быть установлены в настройках, или указаны как коэффициент от FWHM опорного изображения, если передана опция <b>-autoring</b>.
    
    См. также SEQPSF для операций с отдельными звёздами

en: Computes and applies a linear function between a <b>reference</b> image and the loaded image.
    
    The algorithm will ignore all reference pixels whose values are outside of the [<b>low</b>, <b>high</b>] range
ru: Вычисляет линейную функцию между опорным изображением <b>reference</b> и загруженным изображением.
    
    Алгоритм игнорирует все значения опорных пикселей, находящиеся за приделами диапазона [<b>low</b>, <b>high</b>]

en: Same as CONVERT but converts only FITS files found in the current working directory. This is useful to avoid conversions of JPEG results or other files that may end up in the directory
ru: Аналогична команде CONVERT, но конвертирует только изображения FITS, найденные в текущей рабочей директории. Это удобно, чтобы избежать конвертации файлов JPEG или других файлов, которые могут находиться в директории

en: Stretches the image linearly to a new black point BP.
    The argument <b>[channels]</b> may optionally be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels.
    Optionally the parameter <b>-sat</b> may be used to apply the linear stretch to the image saturation channel. This argument only works if all channels are selected
ru: Выполняет линейное растягивание изображения к новой точке чёрного BP.
    Для указания каналов, к которым применить растягивание, можно использовать необязательный параметр <b>[channels]</b>, принимающий значения R, G, B, RG, RB или GB. По умолчанию растягивание применяется ко всем каналам.
    Необязательный параметр <b>-sat</b> может быть использован для указания, что растягивание применяется к насыщенности изображения. Этот аргумент работает только если выбраны все каналы

en: Process the provided image for live stacking. Only possible after START_LS. The process involves calibrating the incoming file if configured in START_LS, demosaicing if it's an OSC image, registering and stacking. The temporary result will be in the file live_stack_00001.fit until a new option to change it is added
ru: Обрабатывает предоставленное изображение для укладки на лету. Возможна только после START_LS. Обработка включает калибровку входящего изображения (если так была сконфигурирована START_LS), дебайеризацию (если это полноцветное изображение), регистрацию и укладку. Временный результат будет сохранён в файле live_stack_00001.fit до тех пор, пока для изменения этого не будет добавлена новая опция

en: Loads the image <b>filename</b> from the current working directory, which becomes the 'currently loaded image' used in many of the single-image commands.
    It first attempts to load <b>filename</b>, then <b>filename</b>.fit, <b>filename</b>.fits and finally all supported formats.
    This scheme is applicable to every Siril command that involves reading files
ru: Загружает изображение <b>filename</b> из текущей рабочей директории. Это изображение станет "изображением, загруженным в данный момент", которое используется многими командами, применяемыми к одиночным изображениям.
    Сначала выполняется попытка загрузить изображение <b>filename</b>, после него <b>filename</b>.fit, <b>filename</b>.fits и, в завершение, все поддерживаемые форматы.
    Эта схема применима к каждой команде Siril, связанной со чтением файлов

en: Computes and applies a logarithmic scale to the loaded image, using the following formula: log(1 - (value - min) / (max - min)), with min and max being the minimum and maximum pixel value for the channel
ru: Вычисляет и применяет логарифмический масштаб к загруженном изображению, используя формулу: log(1 - (value - min) / (max - min)), где min и max это, соответственно, минимальное и максимальное значения пикселя в канале

en: Lists files and directories in the working directory
ru: Отображает список файлов и директорий в рабочей директории

en: Dumps metadata and statistics of the currently loaded image in JSON form. The file name is required, even if the image is already loaded. Image data may not be read from the file if it is the current loaded image and if the <b>-stats_from_loaded</b> option is passed. Statistics can be disabled by providing the <b>-nostats</b> option. A file containing the JSON data is created with default file name '$(FITS_file_without_ext).json' and can be changed with the <b>-out=</b> option
ru: Сохраняет метаданные и статистику текущего загруженного изображения в формате JSON. Название файла необходимо, даже если изображение уже загружено. Данные изображения могут быть не прочитаны из файла, если это текущее загруженное изображение и если передана опция <b>-stats_from_loaded</b>. Статистику можно отключить, передав опцию <b>-nostats</b>. Файл, содержащий данные JSON, создается с именем файла по умолчанию '$(FITS_file_without_ext).json' и может быть изменен с помощью опции <b>-out=</b>

en: Generates a PSF for use with deconvolution, any of the three methods exposed by RL, SB or WIENER commands. One of the following must be given as the first argument: <b>clear</b> (clears the existing PSF), <b>load</b> (loads a PSF from a file), <b>save</b> (saves the current PSF), <b>blind</b> (blind estimate of tke PSF), <b>stars</b> (generates a PSF based on measured stars from the image) or <b>manual</b> (generates a PSF manually based on a function and parameters).
    
    No additional arguments are required when using the <b>clear</b> argument.
    
    To load a previously saved PSF the <b>load</b> argument requires the PSF <i>filename</i> as a second argument. This may be in any format that Siril has been compiled with support for, but it must be square and should ideally be odd.
    
    To save a previously generated PSF the argument <b>save</b> is used. Optionally, a filename may be provided (this must have one of the extensions ".fit", ".fits", ".fts" or ".tif") but if none is provided the PSF will be named based on the name of the open file or sequence.
    
    For <b>blind</b>, the following optional arguments may be provided: <b>-l0</b> uses the l0 descent method, <b>-si</b> uses the spectral irregularity method, <b>-multiscale</b> configures the l0 method to do a multi-scale PSF estimate, <b>-lambda=</b> provides the regularization constant.
    
    For PSF from detected <b>stars</b> the only optional parameter is <b>-sym</b>, which configures the PSF to be symmetric.
    
    For a <b>manual</b> PSF, one of <b>-gaussian</b>, <b>-moffat</b>, <b>-disc</b> or <b>-airy</b> can be provided to specify the PSF function, Gaussian by default. For Gaussian or Moffat PSFs the optional arguments <b>-fwhm=</b>, <b>-angle=</b> and <b>-ratio=</b> may be provided. For Moffat PSFs the optional argument <b>-beta=</b> may also be provided. If these values are omitted, they default to the same values as in the deconvolution dialog. For disc PSFs only the argument <b>-fwhm=</b> is required, which for this function is used to set the <i>diameter</i> of the PSF. For Airy PSFs the following arguments may be provided: <b>-dia=</b> (sets the telescope diameter), <b>-fl=</b> (sets the telescope focal length), <b>-wl=</b> (sets the wavelength to calculate the Airy diffraction pattern for), <b>-pixelsize=</b> (sets the sensor pixel size), <b>-obstruct=</b> (sets the central obstruction as a percentage of the overall aperture area). If these parameters are not provided, wavelength will default to 525nm and central obstruction will default to 0%. Siril will attempt to read the others from the open image, but some imaging software may not provide all of them in which case you will get bad results, and note the metadata may not be populated for SER format videos. You will learn from experience which are safe to omit for your particular imaging setup.
    
    For any of the above PSF generation options the optional argument <b>-ks=</b> may be provided to set the PSF dimension, and the optional argument <b>-savepsf=<i>filename</i></b> may be used to save the generated PSF: a filename must be provided and the same filename extension requirements apply as for <b>makepsf save <i>filename</i></b>
ru: Создаёт PSF для использования с реконструкцией, любым из трёх методов, предоставляемых командами RL, SB или WIENER. В качестве первого аргумента должно быть указано одно из следующих значений: <b>clear</b> (очищает существующую PSF), <b>load</b> (загружает PSF из файла), <b>save</b> (сохраняет текущую PSF), <b>blind</b> (оценка PSF вслепую), <b>stars</b> (создаёт PSF на основе измеренных звёзд на изображении) или <b>manual</b> (создаёт PSF вручную на основе функции и параметров).
    
    При использовании аргумента <b>clear</b> дополнительные аргументы не требуются.
    
    Для загрузки раннее сохранённой PSF аргументу <b>load</b> требуется второй аргумент <i>filename</i> с названием файла, содержащим PSF. Это может быть любой формат, с поддержкой которого был скомпилирован Siril. Файл должен быть квадратным и, в идеале, иметь нечётный размер.
    
    Для сохранения ранее созданной PSF используется аргумент <b>save</b>. По выбору может быть указано название файла, которое должно иметь расширение ".fit", ".fits", ".fts" или ".tif". Если название файла не указано, PSF будет названа на основе имени открытого файла или последовательности.
    
    Вместе с аргументом <b>blind</b>, могут быть указаны следующие необязательные аргументы: <b>-l0</b> использует метод спуска l0, <b>-si</b> использует метод неравномерности спектра, <b>-multiscale</b> указывает методу l0 выполнить многоступенчатую оценку PSF, <b>-lambda=</b> предоставляет постоянную регуляризации.
    
    Для PSF, рассчитанной по звёздам (<b>stars</b>), может быть передан единственный необязательный аргумент <b>-sym</b>, указывающий, что PSF должна быть симметричной.
    
    Для PSF, рассчитанной вручную (<b>manual</b>), может быть передан необязательный аргумент <b>-gaussian</b>, <b>-moffat</b>, <b>-disc</b> или <b>-airy</b> (значение по умолчанию - Гауссов). Для PSF по Гауссу или Моффату могут переданы необязательные аргументы <b>-fwhm=</b>, <b>-angle=</b> и <b>-ratio=</b>. Необязательный аргумент <b>-beta=</b> может быть передан при использовании PSF по Моффату. Если эти значения не переданы, по умолчанию используются соответствующие значения, указанные в диалоге реконструкции. PSF по диску требует единственного аргумента <b>-fwhm=</b>, который в этой функции используется для установки <i>диаметра</i> PSF. Для PSF по диску Эйри могут быть переданы следующие аргументы: <b>-dia=</b> (устанавливает диаметр телескопа), <b>-fl=</b> (устанавливает фокусное расстояние телескопа), <b>-wl=</b> (устанавливает длину волны, для которой вычисляется дифракционная картина Эйри), <b>-pixelsize=</b> (устанавливает размер пикселя сенсора), <b>-obstruct=</b> (устанавливает размер центрального экранирования, как процент от общей площади апертуры). Если эти параметры отсутствуют, по умолчанию используются длина волны 525 нм и центральное экранирование в 0%. Siril попытается получить оставшиеся из открытого изображения, но некоторые программы захвата изображений могут не предоставлять всю необходимую информацию и в этом случае результаты будут плохими. Учитывайте, что видео в формате SER могут иметь незаполненные метаданные. Какие из аргументов можно не указывать для конкретного оборудования вы можете определить опытным путём.
    
    Для любого из приведённых выше аргументов, могут быть указаны необязательные аргументы <b>-ks=</b> для установки размера PSF и <b>-savepsf=<i>filename</i></b> для сохранения созданной PSF: название файла должно быть указано; требования к расширению файла такие же, как для <b>makepsf save <i>filename</i></b>

en: Merges several sequences of the same type (FITS images, FITS sequence or SER) and same image properties into a new sequence with base name <b>newseq</b> created in the current working directory, with the same type. The input sequences can be in different directories, can specified either in absolute or relative path, with the exact .seq name or with only the base name with or without the trailing '_'
ru: Сливает несколько последовательностей, имеющих один тип (изображения FITS, последовательность FITS или SER) и одинаковые параметры в новую последовательность с базовым именем <b>newseq</b>, которая будет иметь те же параметры и будет создана в текущей рабочей директории. Входящие последовательности могут располагаться в разных директориях. Последовательности могут быть указаны с помощью абсолютных или относительных путей с точным именем последовательности (.seq) или только с базовым именем вместе или без завершающего '_'

en: Flips the loaded image about the horizontal axis. Option <b>-bottomup</b> will only flip it if it's not already bottom-up
ru: Переворачивает загруженное изображение по горизонтальной оси. Опция <b>-bottomup</b> переворачивает изображение только в том случае, если оно ещё не находится в ориентации снизу вверх

en: Flips the image about the horizontal axis, only if needed (if it's not already bottom-up). It takes the image file name as argument, allowing it to avoid reading image data entirely if no flip is required. Image is overwritten if a flip is made
ru: Переворачивает изображение по горизонтальной оси только при необходимости (если изображение уже не находится в ориентации снизу вверх). Принимает название файла как аргумент, позволяя не читать полностью данные изображения, если необходимость переворота отсутствует. После переворота изображение будет перезаписано

en: Flips the image about the vertical axis
ru: Переворачивает изображение по вертикали

en: Modified arcsinh stretch based on the work of the ghsastro.co.uk team.
    
    The argument <b>-D=</b> defines the strength of the stretch, between 0 and 10. This is the only mandatory argument. The following optional arguments further tailor the stretch:
    <b>LP</b> defines a shadow preserving range between 0 and SP where the stretch will be linear, preserving shadow detail;
    <b>SP</b> defines the symmetry point of the stretch, between 0 and 1, which is the point at which the stretch will be most intense;
    <b>HP</b> defines a region between HP and 1 where the stretch is linear, preserving highlight details and preventing star bloat.
    If omitted LP and SP default to 0.0 ad HP defaults to 1.0.
    An optional argument (either <b>-human</b>, <b>-even</b> or <b>-independent</b>) can be passed to select either human-weighted or even-weighted luminance or independent colour channels for colour stretches. The argument is ignored for mono images. Alternatively, the argument <b>-sat</b> specifies that the stretch is performed on image saturation - the image must be color and all channels must be selected for this to work.
    Optionally the parameter <b>[channels]</b> may be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels
ru: Модифицированное растягивание по arcsinh, основанное на работе группы ghsastro.co.uk.
    
    Аргумент <b>-D=</b> определяет силу растягивания. Принимает значения между 0 и 10. Это единственный обязательный аргумент. Последующие необязательные аргументы дополнительно настраивают растягивание:
    <b>LP</b> определяет диапазон сохранения теней между 0 и SP, где растягивание будет линейным, сохраняя детали в тенях;
    <b>SP</b> определяет точку симметрии растягивания, между 0 и 1, т.е. точку, где растягивание будет наиболее интенсивным;
    <b>HP</b> определяет область между HP и 1, где растягивание линейно, сохраняя детали в светах и предотвращая распухание звёзд.
    Если аргументы не указаны, значения по умолчанию 0.0 для LP и SP, и 1.0 для HP.
    Для цветового растягивания может быть передан необязательный аргумент <b>-human</b>, <b>-even</b> или <b>-independent</b>, позволяющий выбрать модель относительной чувствительности глаза, равновзвешенной светимости или независимые значения канала. Для монохромных изображений этот аргумент игнорируется. В качестве альтернативы, аргумент <b>-sat</b> указывает, что растягивание применяется к насыщенности изображения - для этого изображение должно быть цветным и должны быть выбраны все каналы.
    Для указания каналов, к которым применить растягивание, можно использовать необязательный параметр <b>[channels]</b>, принимающий значения R, G, B, RG, RB или GB. По умолчанию растягивание применяется ко всем каналам

en: Applies midtones transfer function to the current loaded image.
    
    Three parameters are needed, <b>low</b>, <b>midtones</b> and <b>high</b> where midtones balance parameter defines a nonlinear histogram stretch in the [0,1] range. For an automatic determination of the parameters, see AUTOSTRETCH.
    Optionally the parameter <b>[channels]</b> may be used to specify the channels to apply the stretch to: this may be R, G, B, RG, RB or GB. The default is all channels
ru: Применяет передаточную функцию полутонов к изображению, загруженному в настоящий момент.
    
    Необходимы три параметра: <b>low</b>, <b>midtones</b> и <b>high</b>, где параметр баланса полутонов определяет нелинейное растягивание гистограммы в диапазоне [0, 1]. Для автоматического определения необходимых параметров, см. AUTOSTRETCH.
    Необязательный параметр <b>[channels]</b> можно использовать для указания каналов, к которым необходимо применить растягивание: это могут быть R, G, B, RG, RB или GB. По умолчанию применяется ко всем каналам

en: Changes pixel values of the currently loaded image to a negative view, like 1-value for 32 bits, 65535-value for 16 bits. This does not change the display mode
ru: Изменяет значения пикселей загруженного в настоящий момент изображения на отрицательное представление, например, 1-значение для 32 бит, 65535-значение для 16 бит. Режим просмотра при этом не изменяется

en: Creates a new image filled with zeros with a size of <b>width</b> x <b>height</b>.
    
    The image is in 32-bit format, and it contains <b>nb_channel</b> channels, <b>nb_channel</b> being 1 or 3. It is not saved, but becomes the loaded image and it is displayed and can be saved afterwards
ru: Создаёт новое изображение, заполненное нулями с размером <b>width</b> × <b>height</b>.
    
    Изображение имеет 32 битный формат и содержит <b>nb_channel</b> каналов. Значение <b>nb_channel</b> может быть 1 или 3. Изображение не сохраняется, но отображается и может быть сохранено позже

en: Displays stars from the local catalog by default, for the loaded plate solved image, in GUI only, down to the provided <b>limit_magnitude</b> (13 by default).
    An alternate online catalog can be specified with <b>-catalog=</b>, taking values tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass.
    Stars with no B-V information will be kept; they can be excluded by passing <b>-photo</b>
ru: Отображает звёзды из локального каталога по умолчанию для изображений, имеющих астрономическое решение (только в графическом интерфейсе), с приделом блеска до <b>limit_magnitude</b> (по умолчанию - 13).
    Альтернативный каталог может быть указан с помощью <b>-catalog=</b>, принимающего значения tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars или apass.
    По умолчанию, сохраняются звёзды, не имеющие информации о показателе цвета B-V. Они могут быть исключены с помощью аргумента <b>-photo</b>

en: Replaces null values by <b>level</b> values. Useful before an idiv or fdiv operation, mostly for 16-bit images
ru: Заменяет пустые (null) значения значениями <b>level</b>. Полезно перед операциями idiv или fdiv, главным образом для 16 битных изображений

en: Adds the constant <b>value</b> (specified in ADU) to the current image. This constant can take a negative value.
    
    In 16-bit mode, values of pixels that fall outside of [0, 65535] are clipped. In 32-bit mode, no clipping occurs
ru: Добавляет постоянное значение <b>value</b> (указанное в ADU) к текущему изображению. Эта константа может принимать отрицательное значение.
    
    В 16 битном режиме значения пикселей, попадающие за приделы [0, 65535] обрезаются. В 32 битном режиме обрезки не происходит

en: Parses the string <b>str</b> using the information contained in the header of the image currently loaded. Main purpose of this command is to debug path parsing of header keys which can be used in other commands.
    Option <b>-r</b> specifies the string is to be interpreted in read mode. In read mode, all wilcards defined in string <b>str</b> are used to find a file name matching the pattern. Otherwise, default mode is write mode and wildcards, if any, are removed from the string to be parsed.
    
    If <b>str</b> starts with <i>$def</i> prefix, it will be recognized as a reserved keyword and looked for in the strings stored in gui_prepro.dark_lib, gui_prepro.flat_lib, gui_prepro.bias_lib or gui_prepro.stack_default for <i>$defdark</i>, <i>$defflat</i>, <i>$defbias</i> or <i>$defstack</i> respectively.
    The keyword <i>$seqname$</i> can also be used when a sequence is loaded
ru: Разбирает строку <b>str</b>, используя информацию из заголовка загруженного в данный момент изображения. Основная цель этой команды — отладка синтаксического анализа путей ключей заголовка, которые могут использоваться другими командами.
    Опция <b>-r</b> указывает, что строку необходимо интерпретировать в режиме чтения. В этом режиме все подстановочные знаки, определённые в строке <b>str</b> используются для поиска имени файла, соответствующего шаблону. В противном случае режимом по умолчанию является режим записи, и подстановочные знаки, при наличии, удаляются из анализируемой строки.
    
    Если строка <b>str</b> начинается с префикса <i>$def</i>, он будет распознан как зарезервированное ключевое слово и будет выполнен его поиск в строках, сохранённых в gui_prepro.dark_lib, gui_prepro.flat_lib, gui_prepro.bias_lib или gui_prepro.stack_default для <i>$defdark</i>, <i>$defflat</i>, <i>$defbias</i> или <i>$defstack</i>, соответственно.
    Когда загружена последовательность, можно так же использовать ключевое слово <i>$seqname$</i>

en: Run the Photometric Color Correction on the loaded image.
    If the image has already been plate solved, the PCC can reuse the astrometric solution, otherwise, or if WCS or other image metadata is erroneous or missing, arguments for the plate solving must be passed:
      the approximate image center coordinates can be provided in decimal degrees or degree/hour minute second values (J2000 with colon separators), with right ascension and declination values separated by a comma or a space.
      focal length and pixel size can be passed with <b>-focal=</b> (in mm) and <b>-pixelsize=</b> (in microns), overriding values from image and settings.
      you can force the plate solving to be remade using the <b>-platesolve</b> flag.
    
    Unless <b>-noflip</b> is specified and the image is detected as being upside-down, the image will be flipped if a plate solving is run.
    For faster star detection in big images, downsampling the image is possible with <b>-downscale</b>.
    
    The limit magnitude of stars used for plate solving and PCC is automatically computed from the size of the field of view, but can be altered by passing a +offset or -offset value to <b>-limitmag=</b>, or simply an absolute positive value for the limit magnitude.
    The star catalog used is NOMAD by default, it can be changed by providing <b>-catalog=apass</b>. If installed locally, the remote NOMAD (the complete version) can be forced by providing <b>-catalog=nomad</b>
ru: Запускает фотометрическую коррекцию цвета загруженного изображения.
    Если изображение уже имеет астрономическое решение, оно будет использовано для коррекции цвета. В случае если астрономического решения нет, либо если данные WCS или другие метаданные изображения ошибочны или отсутствуют, необходимо передать аргументы для астрономического решения:
      приблизительные координаты центра изображения, которые могут быть указаны в виде десятичных градусов или значений градус/час, минута, секунда, разделённые двоеточием (эпоха J2000). Значения прямого восхождения и склонения должны быть разделены запятой или пробелом.
      фокусное расстояние и размер пикселя, которые могут быть указаны с помощью <b>-focal=</b> (в миллиметрах) и <b>-pixelsize=</b> (в микрометрах), переопределяя значения, полученные из изображения и настроек.
      вы можете принудительно выполнить повторный поиск астрономического решения с помощью флага <b>-platesolve</b>.
    
    Если не указано <b>-noflip</b> и изображение не находится в ориентации вверх ногами, изображение будет перевёрнуто если будет выполнен поиск астрономического решения.
    Для более быстрого поиска звёзд на больших изображениях, возможно уменьшить масштаб изображения с помощью <b>-downscale</b>.
    
    Предельный блеск звёзд, используемых для поиска астрономического решения и фотометрической коррекции цвета рассчитывается автоматически исходя из размера поля зрения, но он может быть изменён с помощью значения положительного (+) или отрицательного (-) смещения опции <b>-limitmag=</b>, или просто указанием абсолютного положительного значения для ограничения блеска.
    По умолчанию используется каталог звёзд NOMAD, но это значение можно изменить указав <b>-catalog=apass</b>. Если каталог установлен локально, обращение к удалённому каталогу NOMAD может быть выполнено с помощью <b>-catalog=nomad</b>

en: Plate solve the loaded image.
    If the image has already been plate solved nothing will be done, unless the <b>-platesolve</b> argument is passed to force a new solve. If WCS or other image metadata is erroneous or missing, arguments must be passed:
      the approximate image center coordinates can be provided in decimal degrees or degree/hour minute second values (J2000 with colon separators), with right ascension and declination values separated by a comma or a space (not mandatory for astrometry.net).
      focal length and pixel size can be passed with <b>-focal=</b> (in mm) and <b>-pixelsize=</b> (in microns), overriding values from image and settings.
    
    Unless <b>-noflip</b> is specified, if the image is detected as being upside-down, it will be flipped.
    For faster star detection in big images, downsampling the image is possible with <b>-downscale</b>.
    
    Images can be either plate solved by Siril using a star catalog and the global registration algorithm or by astrometry.net's local solve-field command (enabled with <b>-localasnet</b>).
    The following options apply to Siril's plate solve only.
    The limit magnitude of stars used for plate solving is automatically computed from the size of the field of view, but can be altered by passing a +offset or -offset value to <b>-limitmag=</b>, or simply an absolute positive value for the limit magnitude.
    The choice of the star catalog is automatic unless the <b>-catalog=</b> option is passed: if local catalogs are installed, they are used, otherwise the choice is based on the field of view and limit magnitude. If the option is passed, it forces the use of the remote catalog given in argument, with possible values: tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass
ru: Астрономическое решение загруженного изображения.
    Если решение уже существует, ничего не будет делаться, если только не передан аргумент <b>-platesolve</b> для повторного поиска решения. Если данные WCS или другие метаданные изображения ошибочны или отсутствуют, то должны быть переданы аргументы:
       приблизительные координаты центра изображения, которые могут быть представлены в виде десятичных градусов или градус/час минута секунда (J2000, разделённые двоеточием) и значениями прямого восхождения и склонения, разделённые запятой или пробелом (для astrometry.net - необязательно).
       фокусное расстояние (в мм) и размер пикселя (в мкм) могут переданы через <b>-focal=</b> и <b>-pixelsize=</b>, соответственно. Эти значения будут использованы вместо значений, полученных из изображения или настроек.
    
    Если не указан аргумент <b>-noflip</b>, в том случае, если будет определено, что изображение находится в ориентации вверх ногами, оно будет перевёрнуто.
    Для ускорения поиска звёзд на больших изображениях, возможно уменьшить изображение с помощью <b>-downscale</b>.
    
    Астрономические решения изображений могут быть получены Siril с помощью каталога звёзд и глобального алгоритма регистрации, либо с помощью локальной команды astrometry.net solve-field (включается с помощью <b>-localasnet</b>).
    Следующие опции применимы только к решателю Siril.
    Предел звёздной величины, используемый при поиске решения, автоматически вычисляется из размера поля зрения, но он может быть указан с помощью значений положительного или отрицательного смещения ключа <b>-limitmag=</b>, или просто через абсолютное положительное значение для ограничения звёздной величины.
    Каталог звёзд выбирается автоматически, если только не передан ключ <b>-catalog=</b>: если установлены локальные каталоги, то используются они. В противном случае выбор основывается на размере поля зрения и пределе звёздной величины. Если этот аргумент передан, будет принудительно использован удалённый каталог, указанный в аргументе. Возможные значения аргумента: tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass

en: This command evaluates the expression given in argument as in PixelMath tool. The full expression must be between double quotes and variables (that are image names, without extension, located in the working directory in that case) must be surrounded by the token $, e.g. "$image1$ * 0.5 + $image2$ * 0.5". A maximum of 10 images can be used in the expression.
    Image can be rescaled with the option <b>-rescale</b> followed by <b>low</b> and <b>high</b> values in the range [0, 1]. If no low and high values are provided, default values are set to 0 and 1
ru: Эта команда вычисляет выражение, заданное в аргументе, как в инструменте математических операций над пикселями. Всё выражение должно быть заключено в двойные кавычки, а переменные (которые в этом случае являются именами изображений без расширения, расположенными в рабочей директории) должны быть окружены символом $, например "$image1$ * 0.5 + $image2$ * 0.5". В выражении может быть использовано максимум 10 изображений.
    Изображение можно масштабировать повторно с помощью опции <b>-rescale</b>, за которой следуют значения <b>low</b> и <b>high</b> в диапазоне [0, 1]. Если эти значения не указаны, значения по умолчанию они устанавливаются равными 0 и 1

en: Performs a PSF (Point Spread Function) on the selected star and display the results. For headless operation, the selection can be given in pixels using BOXSELECT. If provided, the <b>channel</b> argument selects the image channel on which the star will be analyzed. It can be omitted for monochrome images or when run from the GUI with one of the channels active in the view
ru: Выполняет PSF (функция рассеяния точки) для выбранной звезды и отображает результат. Для автономной работы, выделение (в пикселях) может быть указано с помощью BOXSELECT. Если передан, аргумент <b>channel</b> позволяет выбрать канал, в котором будет проанализирована звезда. Он может не указываться для монохромных изображений или, при запуске из графического интерфейса, с одним из активных каналов в отображении

en: Builds a Bayer masked colour image from 4 separate images containing the data from Bayer subchannels CFA0, CFA1, CFA2 and CFA3. (The corresponding command to split the CFA pattern into subchannels is <b>split_cfa</b>.) This function can be used as part of a workflow applying some processing to the individual Bayer subchannels prior to demosaicing. The fifth parameter <b><i>bayerpattern</i></b> specifies the Bayer matrix pattern to recreate: <i>bayerpattern</i> should be one of 'RGGB', 'BGGR', 'GRBG' or 'GBRG'
ru: Создаёт цветное изображение с шаблоном Байера из 4 отдельных изображений, содержащих данные из подканалов шаблона Байера CFA0, CFA1, CFA2 и CFA3 (Соответствующая команда для разбиения шаблона CFA на подканалы - <b>split_cfa</b>). Эта функция может использоваться как часть рабочего процесса для применения некоторой предобработки к отдельным подканалам шаблона Байера перед дебайеризацией. Пятый параметр, <b><i>bayerpattern</i></b>, указывает шаблон Байера, который необходимо восстановить. <i>bayerpattern</i> должен быть 'RGGB', 'BGGR', 'GRBG' или 'GBRG'

en: Finds and optionally performs geometric transforms on images of the sequence given in argument so that they may be superimposed on the reference image. Using stars for registration, this algorithm only works with deep sky images. Star detection options can be changed using <b>SETFINDSTAR</b> or the <i>Dynamic PSF</i> dialog. The detection is done on the green layer for colour images, unless specified by the <b>-layer=</b> option with an argument ranging from 0 to 2 for red to blue.
    
    The <b>-2pass</b> and <b>-noout</b> options will only compute the transforms but not generate the transformed images, <b>-2pass</b> adds a preliminary pass to the algorithm to find a good reference image before computing the transforms, based on image quality and framing. To generate transformed images after this pass, use SEQAPPLYREG. <b>-nostarlist</b> disables saving the star lists to disk.
    
    The option <b>-transf=</b> specifies the use of either <b>shift</b>, <b>similarity</b>, <b>affine</b> or <b>homography</b> (default) transformations respectively.
    The option <b>-drizzle</b> activates the sub-pixel stacking by up-scaling by 2 the generated images.
    The option <b>-minpairs=</b> will specify the minimum number of star pairs a frame must have with the reference frame, otherwise the frame will be dropped and excluded from the sequence.
    The option <b>-maxstars=</b> will specify the maximum number of star to find within each frame (must be between 100 and 2000). With more stars, a more accurate registration can be computed, but will take more time to run.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument.
    
    All images of the sequence will be registered unless the option <b>-selected</b> is passed, in that case the excluded images will not be processed
    
    If created, the output sequence name starts with the prefix "r_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
ru: Находит и, опционально, выполняет геометрическое преобразование изображений последовательности, переданной в аргументе, таким образом, чтобы изображения могли быть наложены на опорное изображение. Поскольку для регистрации используются звёзды, этот алгоритм работает только с изображениями глубокого космоса. Настройки определения звёзд могут быть изменены с помощью команды <b>SETFINDSTAR</b> или диалога <i>"Динамическая PSF"</i>. На цветном изображении определение выполняется на зелёном слое, если не указан иной с помощью опции <b>-layer=</b>, чей аргумент находится в диапазоне от 0 до 2 (от красного до синего).
    
    Опции <b>-2pass</b> и <b>-noout</b> только вычисляют преобразования, но не создают преобразованных изображений. <b>-2pass</b> добавляет предварительный шаг к алгоритму для поиска опорного изображения перед вычислением преобразований на основе качества и кадрирования. Для создания преобразованных изображений после этого шага используйте SEQAPPLYREG. <b>-nostarlist</b> отключает сохранение списка звёзд на диск.
    
    Опция <b>-transf=</b> указывает вид преобразования; может принимать значения <b>shift</b>, <b>similarity</b>, <b>affine</b> или <b>homography</b> (значение по умолчанию).
    Опция <b>-drizzle</b> активирует субпиксельную укладку, вдовое увеличивая масштаб создаваемых изображений.
    Опция <b>-minpairs=</b> указывает минимальное количество пар звёзд, которое должно быть между кадром и опорным кадром. В противном случае этот кадр будет отброшен и исключён из последовательности.
    Опция <b>-maxstars=</b> указывает максимальное количество пар звёзд для поиска на каждом кадре (должно быть в диапазоне от 100 до 2000). С бо́льшим количеством звёзд регистрация будет более точной, но это потребует больше времени для вычислений.
    
    Метод интерполяции пикселей может быть указан с помощью аргумента <b>-interp=</b> и одного из следующих методов: <b>no</b>[ne] (нет), <b>ne</b>[arest] (ближайший сосед), <b>cu</b>[bic] (бикубическая), <b>la</b>[nczos4] (Ланцош-4), <b>li</b>[near] (линейная), <b>ar</b>[ea] (отношение площади пикселя). Если передан <b>none</b>, метод преобразования принудительно устанавливается в сдвиг и выполняется попиксельный сдвиг для каждого изображения без какой-либо интерполяции.
    При интерполяции методом Ланцош-4 или бикубической интерполяции для предотвращения артефактов по умолчанию используется фиксация (clamping), но она может быть отключена с помощью аргумента <b>-noclamp</b>.
    
    Будут зарегистрированы все изображения в последовательности, если только не передана опция <b>-selected</b>. В этом случае исключённые изображения не будут обработаны.
    
    Если создана, название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "r_", если не указан иной с помощью опции <b>-prefix=</b>

en: Rescans the scripts folders and updates the Scripts menu
ru: Пересматривает директории со сценариями и обновляет меню сценариев

en: Returns an error if the version of Siril is older than the one passed in argument
ru: Возвращает ошибку, если версия Siril старше, чем указанная в аргументе

en: Resamples the loaded image, either with a factor <b>factor</b> or for the target width or height provided by either of <b>-width=</b> or <b>-height=</b>. This is generally used to resize images, a factor of 0.5 divides size by 2.
    In the graphical user interface, we can see that several interpolation algorithms are proposed.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument
ru: Масштабирует изображение либо на коэффициент <b>factor</b>, либо к целевой ширине или высоте, указанной с помощью <b>-width=</b> или <b>-height=</b>, соответственно. Обычно это используется для изменения размера изображения, коэффициент 0.5 уменьшает размер вдвое.
    Можно отметить, что в графическом интерфейсе доступны несколько алгоритмов интерполяции.
    
    Метод интерполяции пикселей может быть указан с помощью аргумента <b>-interp=</b>, за которым следует один из методов, указанных в списке <b>no</b>[ne] (нет), <b>ne</b>[arest] (ближайший сосед), <b>cu</b>[bic] (бикубическая), <b>la</b>[nczos4] (Ланцош-4), <b>li</b>[near] (линейная), <b>ar</b>[ea] (отношение площади пикселя). Если передан <b>none</b>, метод трансформации принудительно устанавливается в сдвиг и выполняется попиксельный сдвиг для каждого изображения без какой-либо интерполяции.
    При интерполяции методом Ланцош-4 или бикубической интерполяции по умолчанию используется фиксация для предотвращения артефактов, но она может быть отключена с помощью аргумента <b>-noclamp</b>

en: Creates an RGB composition using three independent images, or an LRGB composition using the optional luminance image and three monochrome images or a color image. Result image is called composed_rgb.fit or composed_lrgb.fit unless another name is provided in the optional argument
ru: Создаёт композитное RGB изображение, используя три независимых изображения, или LRGB композитное изображение, используя дополнительное яркостное изображение и три монохромных или одно цветное изображение. Итоговое изображение будет иметь название composed_rgb.fit или composed_lrgb.fit, если в необязательном аргументе не указано другое название

en: Creates two images, with a radial shift (<b>dR</b> in pixels) and a rotational shift (<b>dalpha</b> in degrees) with respect to the point (<b>xc</b>, <b>yc</b>).
    
    Between these two images, the shifts have the same amplitude, but an opposite sign. The two images are then added to create the final image. This process is also called Larson Sekanina filter
ru: Создаёт два изображения с радиальным (<b>dR</b> пикселей) и вращательным (<b>dalpha</b> градусов) сдвигом по отношению к точке (<b>xc</b>, <b>yc</b>).
    
    Сдвиги между этими изображениями имеют одинаковую амплитуду, но противоположенный знак. Далее изображения суммируются для создания итогового изображения. Этот процесс также называет фильтром Ларсона Секанина

en: Restores an image using the Richardson-Lucy method.
    
    Optionally, a PSF may be loaded using the argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b> (created with MAKEPSF).
    
    The number of iterations is provide by <b>-iters</b> (the default is 10).
    
    The type of regularization can be set with <b>-tv</b> for Total Variation, or <b>-fh</b> for the Frobenius norm of the Hessian matrix (the default is none) and <b>-alpha=</b> provides the regularization strength (lower value = more regularization, default = 3000).
    
    By default the gradient descent method is used with a default step size of 0.0005, however the multiplicative method may be specified with <b>-mul</b>.
    
    The stopping criterion may be activated by specifying a stopping limit with <b>-stop=</b>
ru: Восстанавливает изображение с помощью метода Ричардсона-Люси.
    
    PSF может быть загружена с помощью необязательного аргумента <b>-loadpsf=<i>filename</i></b> (созданного с помощью MAKEPSF).
    
    Количество повторов устанавливается с помощью <b>-iters</b> (по умолчанию - 10).
    
    Тип регуляризации может быть установлен с помощью <b>-tv</b> (полная вариация) или <b>-fh</b> (норма Фробнеуса для гессиана) и параметра <b>-alpha=</b>, устанавливающего силу регуляризации (меньшее значение = бо́льшая регуляризация, по умолчанию = 3000). По умолчанию регуляризация отключена.
    
    По умолчанию используется метод градиентного спуска с шагом 0.0005, однако с помощью <b>-mul</b> может быть использован мультипликативный метод.
    
    Можно включить критерий остановки, указав предел остановки с помощью <b>-stop=</b>

en: Applies a chromatic noise reduction filter. It removes green tint in the current image. This filter is based on PixInsight's SCNR and it is also the same filter used by HLVG plugin in Photoshop.
    Lightness is preserved by default but this can be disabled with the <b>-nopreserve</b> switch.
    
    <b>Type</b> can take values 0 for average neutral, 1 for maximum neutral, 2 for maximum mask, 3 for additive mask, defaulting to 0. The last two can take an <b>amount</b> argument, a value between 0 and 1, defaulting to 1
ru: Применяет фильтр подавления хроматического шума, удаляющий зелёный оттенок на текущем изображении. Этот фильтр основан на SCNR из PixInsight и этот же фильтр используется плагином HLVG в Photoshop.
    По умолчанию светлота сохраняется, но это может быть отключено с помощью <b>-nopreserve</b>.
    
    Аргумент <b>type</b> может принимать значения 0 для алгоритма "Средний нейтральный", 1 для алгоритма "Максимальный нейтральный", 2 для алгоритма "Максимальная маска" и 3 для алгоритма "Аддитивная маска". Значение по умолчанию — 0. Последние два могут принимать аргумент <b>amount</b> со значением между 0 и 1. Значение по умолчанию — 1

en: Rotates the loaded image by an angle of <b>degree</b> value. The option <b>-nocrop</b> can be added to avoid cropping to the image size (black borders will be added).
    
    Note: if a selection is active, i.e. by using a command `boxselect` before `rotate`, the resulting image will be a rotated crop. In this particular case, the option <b>-nocrop</b> will be ignored if passed.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument
ru: Вращает загруженное изображение на угол <b>degree</b>. Чтобы избежать обрезки изображения, может быть использована опция <b>-nocrop</b>. При этом к изображению будут добавлены чёрные границы.
    
    Замечание: если имеется активное выделение, например, перед `rotate` использовалась команда `boxselect`, итоговое изображение будет кадрировано перед вращением. В данном случае если передан аргумент <b>-nocrop</b>, он будет проигнорирован.
    
    Метод интерполяции пикселей может быть указан с помощью аргумента <b>-interp=</b>. Доступны следующие методы: <b>no</b>[ne] (нет), <b>ne</b>[arest] (ближайший сосед), <b>cu</b>[bic] (бикубическая), <b>la</b>[nczos4] (Ланцош-4), <b>li</b>[near] (линейная), <b>ar</b>[ea] (отношение площади пикселя). Если передан аргумент <b>none</b>, принудительно выполняется сдвиг и к каждому изображению применяется попиксельный сдвиг без интерполяции.
    При интерполяции методом Ланцош-4 или бикубической интерполяции для предотвращения артефактов по умолчанию используется фиксация, но она может быть отключена с помощью аргумента <b>-noclamp</b>

en: Rotates the loaded image of an angle of 180° around its center. This is equivalent to the command "ROTATE 180" or "ROTATE -180"
ru: Вращает загруженное изображение на 180° вокруг центра. Это эквивалентно команде "ROTATE 180" или "ROTATE -180"

en: Enhances the color saturation of the loaded image. Try iteratively to obtain best results.
    <b>amount</b> can be a positive number to increase color saturation, negative to decrease it, 0 would do nothing, 1 would increase it by 100%
    <b>background_factor</b> is a factor to (median + sigma) used to set a threshold for which only pixels above it would be modified. This allows background noise to not be color saturated, if chosen carefully. Defaults to 1. Setting 0 disables the threshold.
    <b>hue_range_index</b> can be [0, 6], meaning: 0 for pink to orange, 1 for orange to yellow, 2 for yellow to cyan, 3 for cyan, 4 for cyan to magenta, 5 for magenta to pink, 6 for all (default)
ru: Улучшает насыщенность цвета загруженного изображения. Для получения наилучших результатов используйте итеративно.
    <b>amount</b> положительное значение увеличивает насыщенность цвета, отрицательное — уменьшает, 0 - ничего не делает, 1 — увеличивает насыщенность на 100%
    <b>background_factor</b> это коэффициент (медиана + σ), используемый для установки порога, выше которого будет происходить изменение пикселей. При правильном подборе, это позволяет не увеличивать насыщенность цвета фонового шума. Значение по умолчанию — 1. При установке 0 порог отключается.
    <b>hue_range_index</b> может быть [0, 6], что означает: 0 от розового до оранжевого, 1 от оранжевого до жёлтого, 2 от жёлтого до голубого, 3 для голубого, 4 от голубого до пурпурного, 5 от пурпурного до розового, 6 все цвета (значение по умолчанию)

en: Saves current image to <b>filename</b>.fit (or .fits, depending on your preferences, see SETEXT) in the current working directory. The image remains loaded. <b>filename</b> can contain a path as long as the directory already exists
ru: Сохраняет текущее изображение <b>filename</b>.fit (или .fits, в зависимости от ваших настроек, см. SETEXT) в текущей рабочей директории. Изображение остаётся загруженным. <b>filename</b> может содержать путь, если каталог уже существует

en: Saves current image under the form of a bitmap file with 8-bit per channel: <b>filename</b>.bmp (BMP 24-bit)
ru: Сохраняет текущее изображение в форме битовой карты с 8 битами на канал: <b>filename</b>.bmp (BMP 24 бита)

en: Saves current image into a JPG file: <b>filename</b>.jpg.
    
    The compression quality can be adjusted using the optional <b>quality</b> value, 100 being the best and default, while a lower value increases the compression ratio
ru: Сохраняет текущее изображение в файл JPG: <b>filename</b>.jpg.
    
    Вы имеете возможность установить качество сжатия. Значение параметра <b>quality</b> обеспечивает наилучшую точность воспроизведения, в то время как низкое значение увеличивает степень сжатия. Если значение не указано, применяется значение по умолчанию, равное 100

en: Saves current image into a PNG file: <b>filename</b>.png, with 16 bits per channel if the loaded image is 16 or 32 bits, and 8 bits per channel if the loaded image is 8 bits
ru: Сохраняет текущее изображение в файл PNG: <b>filename</b>.png с разрядностью 16 бит, если загружено 16 или 32 битное изображение или 8 бит на канал, если загружено 8 битное изображение

en: Saves current image under the form of a NetPBM file format with 16-bit per channel.
    
    The extension of the output will be <b>filename</b>.ppm for RGB image and <b>filename</b>.pgm for gray-level image
ru: Сохраняет текущее изображение в формате Netpbm с 16 битами на канал.
    
    Расширение итогового файла будет <b>filename</b>.ppm для изображений RGB и <b>filename</b>.pgm для изображений в градациях серого

en: Saves current image under the form of a uncompressed TIFF file with 16-bit per channel: <b>filename</b>.tif. The option <b>-astro</b> allows saving in Astro-TIFF format, while <b>-deflate</b> enables compression.
    
    See also SAVETIF32 and SAVETIF8
ru: Сохраняет текущее изображение в виде несжатого файла TIFF с 16 битами на канал: <b>filename</b>.tif. Аргумент <b>-astro</b> позволяет сохранять в формате Astro-tiff, а аргумент <b>-deflate</b> включает сжатие.
    
    См. также SAVETIF32 и SAVETIF8

en: Same command as SAVETIF but the output file is saved in 32-bit per channel: <b>filename</b>.tif. The option <b>-astro</b> allows saving in Astro-TIFF format, while <b>-deflate</b> enables compression
ru: Аналогична команде SAVETIF, но итоговый файл сохраняется в файле <b>filename</b>.tif с разрядностью 32 бита на канал. Аргумент <b>-astro</b> сохранение в формате Astro-tiff, а аргумент <b>-deflate</b> включает сжатие

en: Same command as SAVETIF but the output file is saved in 8-bit per channel: <b>filename</b>.tif. The option <b>-astro</b> allows saving in Astro-TIFF format, while <b>-deflate</b> enables compression
ru: Аналогична команде SAVETIF, но итоговый файл сохраняется в файле <b>filename</b>.tif с разрядностью 8 бит на канал. Аргумент <b>-astro</b> сохранение в формате Astro-tiff, а аргумент <b>-deflate</b> включает сжатие

en: Restores an image using the Split Bregman method.
    
    Optionally, a PSF may be loaded using the argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b>.
    
    The number of iterations is provide by <b>-iters</b> (the default is 1).
    
    The regularization factor <b>-alpha=</b> provides the regularization strength (lower value = more regularization, default = 3000)
ru: Восстанавливает изображение с помощью метода Брэгмана.
    
    PSF может быть загружена с помощью необязательного аргумента <b>-loadpsf=<i>filename</i></b>.
    
    Количество повторов устанавливается с помощью <b>-iters</b> (по умолчанию - 1).
    
    Коэффициент регуляризации <b>-alpha=</b> устанавливает силу регуляризации (меньшее значение = бо́льшая регуляризация, по умолчанию = 3000)

en: This command allows easy mass selection of images in the sequence <b>sequencename</b> (from <b>from</b> to <b>to</b> included). This is a selection for later processing.
    See also UNSELECT
ru: Эта команда позволяет массовый выбор изображений в последовательности <b>sequencename</b> (начиная с <b>from</b> и заканчивая <b>to</b> включительно). Это выделение для дальнейшей обработки.
    См. также UNSELECT

en: Applies geometric transforms on images of the sequence given in argument so that they may be superimposed on the reference image, using registration data previously computed (see REGISTER).
    
    The output sequence name starts with the prefix <b>"r_"</b> unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option.
    
    The option <b>-drizzle</b> activates up-scaling by 2 the images created in the transformed sequence.
    
    The pixel interpolation method can be specified with the <b>-interp=</b> argument followed by one of the methods in the list <b>no</b>[ne], <b>ne</b>[arest], <b>cu</b>[bic], <b>la</b>[nczos4], <b>li</b>[near], <b>ar</b>[ea]}. If <b>none</b> is passed, the transformation is forced to shift and a pixel-wise shift is applied to each image without any interpolation.
    Clamping of the bicubic and lanczos4 interpolation methods is the default, to avoid artefacts, but can be disabled with the <b>-noclamp</b> argument.
    
    The registration is done on the first layer for which data exists for RGB images unless specified by <b>-layer=</b> option (0, 1 or 2 for R, G and B respectively).
    
    Automatic framing of the output sequence can be specified using <b>-framing=</b> keyword followed by one of the methods in the list { current | min | max | cog } :
    <b>-framing=max</b> (bounding box) adds a black border around each image as required so that no part of the image is cropped when registered.
    <b>-framing=min</b> (common area) crops each image to the area it has in common with all images of the sequence.
    <b>-framing=cog</b> determines the best framing position as the center of gravity (cog) of all the images.
    
    Filtering out images:
    Images to be registered can be selected based on some filters, like those selected or with best FWHM, with some of the <b>-filter-*</b> options.
    See the command reference for the complete documentation on this command
ru: Используя ранее вычисленные данные регистрации (см. REGISTER), выполняет геометрическое преобразование изображений последовательности, указанной в аргументе таким образом, чтобы они могли быть наложены на опорное изображение.
    
    Название итоговой последовательности начинается с префикса <b>"r_"</b>, если с помощью опции <b>-prefix=</b> не указан иной.
    
    Опция <b>-drizzle</b> включает двукратное увеличение масштаба изображений в преобразованной последовательности.
    
    Метод интерполяции может быть указан с помощью аргумента <b>-interp=</b>. Доступны следующие методы: <b>no</b>[ne] (нет), <b>ne</b>[arest] (ближайший сосед), <b>cu</b>[bic] (бикубическая), <b>la</b>[nczos4] (Ланцош-4), <b>li</b>[near] (линейная), <b>ar</b>[ea] (отношение площади пикселя). Если передан аргумент <b>none</b>, принудительно выполняется сдвиг и к каждому изображению применяется попиксельный сдвиг без интерполяции.
    При интерполяции методом Ланцош-4 или бикубической интерполяции для предотвращения артефактов по умолчанию используется фиксация (clamping), но она может быть отключена с помощью аргумента <b>-noclamp</b>
    
    Для RGB изображений регистрация выполняется на первом слое, для которого существуют данные, если не указан иной слой с помощью опции <b>-layer=</b> (0, 1 или 2 для R, G и B, соответственно).
    
    Автоматическое кадрирование итоговой последовательности может быть сделано с помощью опции <b>-framing=</b> и указанием метода кадрирования из списка { current | min | max | cog } :
    <b>-framing=max</b> (ограничивающая рамка) добавляет чёрную границу вокруг каждого изображения таким образом, чтобы ни одна часть изображения не была обрезана при регистрации.
    <b>-framing=min</b> (общая область) обрезает каждое изображение до области, общей с всеми остальными изображениями в последовательности.
    <b>-framing=cog</b> определяет лучшее кадрирование как центр тяжести (center of gravity - cog) всех изображений.
    
    Фильтрация изображений:
    Изображения для регистрации могут быть отфильтрованы с помощью некоторых фильтров, например, выбранные или с лучшей FWHM, используя опции <b>-filter-*</b>.
    Полная документация по этой команде доступна в документации к командам

en: This command clears selection, registration and/or statistics data stored for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    You can specify to clear only registration, statistics and/or selection with <b>-reg</b>, <b>-stat</b> and <b>-sel</b> options respectively. All are cleared if no option is passed
ru: Эта команда очищает данные выделения, регистрации и/или статистику, сохранённые в <b>sequencename</b>.
    
    Вы можете очистить только данные выделения, регистрации и/или статистику, используя опции <b>-sel</b>, <b>-reg</b> или <b>-stat</b>, соответственно. Если никакой опции не передано, очищаются все данные

en: Same command as COSME but for the the sequence <b>sequencename</b>. Only selected images in the sequence are processed.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cosme_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
ru: Аналогична команде COSME, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>. Обрабатываются только выбранные изображения из последовательности.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "cosme_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as COSME_CFA but for the the sequence <b>sequencename</b>. Only selected images in the sequence are processed.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cosme_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
ru: Аналогична команде COSME_CFA, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>. Обрабатываются только выбранные изображения из последовательности.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "cosme_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Crops the sequence given in argument <b>sequencename</b>. Only selected images in the sequence are processed.
    
    The crop selection is specified by the upper left corner position <b>x</b> and <b>y</b> and the selection <b>width</b> and <b>height</b>, like for CROP.
    The output sequence name starts with the prefix "cropped_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
ru: Кадрирует последовательность, указанную в аргументе <b>sequencename</b>. Обрабатываются только выбранные изображения из последовательности.
    
    Выделение для кадрирования задаётся координатами верхнего левого угла, <b>x</b> и <b>y</b>, и шириной (<b>width</b>) и высотой (<b>height</b>) выделения, подобно CROP.
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса cropped_", если не указан иной с помощью опции <b>-prefix=</b>

en: Same command as EXTRACT_HA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "Ha_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
ru: Аналогична команде EXTRACT_HA, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "Ha_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as EXTRACT_GREEN but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "Green_" unless otherwise specified with option <b>-prefix=</b>
ru: Аналогична команде EXTRACT_GREEN, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "Green_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as EXTRACT_HAOIII but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequences names start with the prefixes "Ha_" and "OIII_"
ru: Аналогична команде EXTRACT_HAOIII, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговых последовательностей будут начинаться с префиксов "Ha_" и "OIII_"

en: Same command as FINDSTAR but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The option <b>-out=</b> is not available for this process as all the star list files are saved with the default name <i>seqname_seqnb.lst</i>
ru: Аналогична команде FINDSTAR, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Аргумент <b>-out=</b> недоступен для этого процесса, поскольку все файлы списка звёзд сохраняются с именем по умолчанию <i>seqname_seqnb.lst</i>

en: Same command as FIND_COSME but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cc_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
ru: Аналогична команде FIND_COSME, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "cc_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as FIND_COSME_CFA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "cc_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
ru: Аналогична команде FIND_COSME_CFA, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "cc_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as FIXBANDING but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "unband_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
ru: Аналогична команде FIXBANDING, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "unband_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as GHT but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
ru: Аналогична команде GHT, но название последовательности должно быть указано в первом аргументе. Необязательный аргумент <b>-prefix=</b> может быть использован для указания пользовательского префикса

en: Prints the FITS header value for the given key for all images in the sequence
ru: Выводит значение указанного ключевого слова заголовка FITS для всех изображений последовательности

en: Same command as INVGHT but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
ru: Аналогична команде INVGHT, но название последовательности должно быть указано в первом аргументе. Необязательный аргумент <b>-prefix=</b> может быть использован для указания пользовательского префикса

en: Same command as INVMODASINH but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
ru: Аналогична команде INVMODASINH, но название последовательности должно быть указано в первом аргументе. Необязательный аргумент <b>-prefix=</b> может быть использован для указания пользовательского префикса

en: Same command as LINSTRETCH but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
ru: Аналогична команде LINSTRETCH, но название последовательности должно быть указано в первом аргументе. Необязательный аргумент <b>-prefix=</b> может быть использован для указания пользовательского префикса

en: Same command as MERGE_CFA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The Bayer pattern to be reconstructed must be provided as the second argment as one of RGGB, BGGR, GBRG or GRBG.
    
    The input filenames contain the identifying prefix "CFA_" and a number unless otherwise specified with <b>-prefixin=</b> option.
    
    Note: all 4 sets of input files <b>must</b> be present and <b>must</b> be consistently named, the only difference being the number after the identifying prefix.
    
    The output sequence name starts with the prefix "mCFA_" and a number unless otherwise specified with <b>-prefixout=</b> option
ru: Аналогична команде MERGE_CFA, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Один из вариантов восстанавливаемого шаблона Байера (RGGB, BGGR, GBRG или GRBG) должен быть указан в качестве второго аргумента.
    
    Имена входящих файлов должны содержать идентификационный префикс "CFA_" и номер, если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefixin=</b>.
    
    Замечание: все 4 набора входящих файлов <b>должны</b> присутствовать и <b>должны</b> быть названы единообразно; единственным отличием является номер после идентификационного префикса.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "mCFA_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Same command as MODASINH but the sequence must be specified as the first argument. In addition, the optional argument <b>-prefix=</b> can be used to set a custom prefix
ru: Аналогична команде MODASINH, но название последовательности должно быть указано в первом аргументе. Необязательный аргумент <b>-prefix=</b> может быть использован для указания пользовательского префикса

en: Same command as MTF but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "mtf_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option
ru: Аналогична команде MTF, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "mtf_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>

en: Plate solve a sequence. A new sequence will be created with the prefix "ps_". If the input sequence is SER, providing the metadata is mandatory and the output sequence will be in the FITS cube format, as SER cannot store WCS data.
    If WCS or other image metadata are erroneous or missing, arguments must be passed:
      the approximate image center coordinates can be provided in decimal degrees or degree/hour minute second values (J2000 with colon separators), with right ascension and declination values separated by a comma or a space (not mandatory for astrometry.net). A single catalogue extract will be done for the entire sequence, if there is a lot of drift that may not succeed for all images.
      focal length and pixel size can be passed with <b>-focal=</b> (in mm) and <b>-pixelsize=</b> (in microns), overriding values from images and settings.
    
    Unless <b>-noflip</b> is specified, if images are detected as being upside-down (negative parity), they will be flipped.
    For faster star detection in big images, downsampling the image is possible with <b>-downscale</b>.
    
    Images can be either plate solved by Siril using a star catalogue and the global registration algorithm or by astrometry.net's local solve-field command (enabled with <b>-localasnet</b>).
    The following options apply to Siril's plate solve only.
    The limit magnitude of stars used for plate solving is automatically computed from the size of the field of view, but can be altered by passing a +offset or -offset value to <b>-limitmag=</b>, or simply an absolute positive value for the limit magnitude.
    The choice of the star catalog is automatic unless the <b>-catalog=</b> option is passed: if local catalogs are installed, they are used, otherwise the choice is based on the field of view and limit magnitude. If the option is passed, it forces the use of the remote catalog given in argument, with possible values: tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass
ru: Выполняет поиск астрономического решения последовательности. Результатом будет новая последовательность с префиксом "ps_". Если входящая последовательность имеет формат SER, предоставление метаданных обязательно. Итоговая последовательность будет иметь формат куба FITS, поскольку формат SER не может сохранять данные WCS.
    Если данные WCS или другие метаданные изображения ошибочны или отсутствуют, то должны быть переданы следующие аргументы:
       приблизительные координаты центра изображения. Могут быть представлены в виде десятичных градусов или в виде градус/час минута секунда (J2000, разделённые двоеточием) и значениями прямого восхождения и склонения, разделённые запятой или пробелом (для astrometry.net - необязательно). Для всей последовательности будет выполнена единая выборка из каталога, если имеется большой дрейф, который может не позволить найти астрономическое решение для всех изображений.
       фокусное расстояние (в мм) и размер пикселя (в мкм). Могут переданы через <b>-focal=</b> и <b>-pixelsize=</b>, соответственно. Эти значения будут использованы вместо значений, полученных из изображения или настроек.
    
    Если не указан аргумент <b>-noflip</b>, в том случае, если будет определено, что изображения находятся в неверной ориентации, они будут перевёрнуты.
    Для ускорения поиска звёзд на больших изображениях, возможно уменьшить изображение с помощью <b>-downscale</b>.
    
    Астрономическое решение изображений может быть получено с помощью Siril, используя каталог звёзд и алгоритм регистрации всего звёздного неба, или с помощью локальной команды solve-field из пакета astrometry.net (включается с помощью <b>-localasnet</b>).
    Следующие опции применимы только к решателю Siril.
    Предел звёздной величины, используемый при поиске решения. Вычисляется автоматически из размера поля зрения, но он может быть указан с помощью значений положительного или отрицательного смещения ключа <b>-limitmag=</b>, или просто через абсолютное положительное значение для ограничения звёздной величины.
    Звёздный каталог выбирается автоматически, если только не передан ключ <b>-catalog=</b>: если установлены локальные каталоги, то используются они. В противном случае выбор основывается на размере поля зрения и пределе звёздной величины. Если этот аргумент передан, будет принудительно использован удалённый каталог. Возможные значения аргумента: tycho2, nomad, gaia, ppmxl, brightstars, apass

en: Same command as PSF but runs on sequences. This is similar to the one-star registration, except results can be used for photometry analysis rather than aligning images and the coordinates of the star can be provided by options.
    This command is what is called internally by the menu that appears on right click in the image, with the PSF for the sequence entry. By default, it will run with parallelisation activated; if registration data already exists for the sequence, they will be used to shift the search window in each image. If there is no registration data and if there is significant shift between images in the sequence, the default settings will fail to find stars in the initial position of the search area.
    The follow star option can then be activated by going in the registration tab, selecting the one-star registration and checking the follow star movement box (default in headless if no registration data is available).
    
    Results will be displayed in the Plot tab, from which they can also be exported to a comma-separated values (CSV) file for external analysis.
    
    When creating a light curve, the first star for which seqpsf has been run, marked 'V' in the display, will be considered as the variable star. All others are averaged to create a reference light curve subtracted to the light curve of the variable star.
    
    Currently, in headless operation, the command prints some analysed data in the console, another command allows several stars to be analysed and plotted as a light curve: LIGHT_CURVE. Arguments are mandatory in headless, with -at= allowing coordinates in pixels to be provided for the target star and -wcs= allowing J2000 equatorial coordinates to be provided
ru: Аналогична команде PSF, но применяемая к последовательностям. Это сходно с регистрацией по одной звезде, за исключением того, что результаты могут быть использованы для фотометрического анализа, а не для выравнивания изображений, и координаты звезды могут быть указаны с помощью опций.
    Данная команда это то, что вызывается внутренним меню, которое появляется при щелчке правой кнопкой мыши на изображении, с PSF для ввода последовательности. По умолчанию она будет выполняться с включённым распараллеливанием; если для последовательности существуют данные регистрации, они будут использованы для сдвига окна поиска на каждом изображении. Если данные регистрации отсутствуют и если между изображениями в последовательности имеется значительный сдвиг, настройки по умолчанию не позволят найти звёзды в исходном положении области поиска.
    Затем можно активировать опцию "Следовать за звездой", перейдя на вкладку "Регистрация", выбрав регистрацию по одной звезде и установив флажок "Следовать за перемещением звезды" (по умолчанию в автономном режиме если данные регистрации недоступны).
    
    Результаты будут отображены на вкладке "График", откуда их можно экспортировать в файл CSV для внешнего анализа.
    
    При создании кривой блеска первая звезда, для которой была запущена seqpsf, отмеченная на дисплее буквой "V", будет рассматриваться как переменная звезда. Все остальные усредняются для создания эталонной световой кривой, вычитаемой из световой кривой переменной звезды.
    
    В данный момент при работе в автономном режиме эта команда выводит некоторые проанализированные данные в журнал, другая команда позволяет проанализировать несколько звёзд и построить график в виде световой кривой: LIGHT_CURVE. В автономном режиме аргументы обязательны, при этом -at= позволяет указать координаты целевой звезды в пикселях, а -wcs= позволяет указывать экваториальные координаты J2000

en: The same as the RL command, but applies to a sequence which must be specified as the first argument
ru: Аналогична команде RL, но применяется к последовательности, которая должна быть указана в первом аргументе

en: The same as the SB command, but applies to a sequence which must be specified as the first argument
ru: Аналогична команде SB, но применяется к последовательности, которая должна быть указана в первом аргументе

en: Same as SETMAG command but for the loaded sequence.
    
    This command is only valid after having run SEQPSF or its graphical counterpart (select the area around a star and launch the PSF analysis for the sequence, it will appear in the graphs).
    This command has the same goal as SETMAG but recomputes the reference magnitude for each image of the sequence where the reference star has been found.
    When running the command, the last star that has been analysed will be considered as the reference star. Displaying the magnitude plot before typing the command makes it easy to understand.
    To reset the reference star and magnitude offset, see SEQUNSETMAG
ru: Аналогична команде SETMAG, но для загруженной последовательности.
    
    Эта команда применима только после выполнения команды SEQPSF или её графического аналога (выберете область вокруг звезды и запустите анализ PSF для последовательности, она появится на графиках).
    Эта команда имеет ту же цель, что и SETMAG, но повторно вычисляет опорную звездную величину для каждого изображения последовательности, на котором была найдена опорная звезда.
    При запуске команды, последняя проанализированная звезда будет рассматриваться как опорная. Отображение графика блеска перед вводом команды упрощает её понимание.
    Чтобы сбросить смещение опорной звезды и звёздной величины, см. SEQUNSETMAG

en: Same command as SPLIT_CFA but for the sequence <b>sequencename</b>.
    
    The output sequences names start with the prefix "CFA_" and a number unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option.
    <i>Limitation:</i> the sequence always outputs a sequence of FITS files, no matter the type of input sequence
ru: Аналогична команде SPLIT_CFA, но применяется к последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "CFA_", если не указан иной с помощью аргумента <b>-prefix=</b>.
    <i>Ограничение:</i> вне зависимости от типа входящей последовательности, всегда будет создана последовательность файлов FITS

en: This command calls <a href="https://www.starnetastro.com/">Starnet++</a> to remove stars from the sequence <b>sequencename</b>. See STARNET
ru: Эта команда вызывает <a href="https://www.starnetastro.com/">Starnet++</a> для удаления звёзд с последовательности <b>sequencename</b>. См. STARNET

en: Same command as STAT for sequence <b>sequencename</b>.
    
    Data is saved as a csv file <b>output_file</b>.
    The optional parameter defines the number of statistical values computed: <b>basic</b>, <b>main</b> (default) or <b>full</b> (more detailed but longer to compute).
    	<b>basic</b> includes mean, median, sigma, bgnoise, min and max
    	<b>main</b> includes basic with the addition of avgDev, MAD and the square root of BWMV
    	<b>full</b> includes main with the addition of location and scale.
    
    If <b>-cfa</b> is passed and the images are CFA, statistics are made on per-filter extractions
ru: Аналогична команде STAT для последовательности <b>sequencename</b>.
    
    Данные будут сохранены в файле csv (<b>output_file</b>).
    Необязательный параметр определяет количество вычисляемых статистических параметров: <b>basic</b>, <b>main</b> (по умолчанию) или <b>full</b> (больше деталей, но вычисляется дольше).
    	<b>basic</b> (базовая статистика) включает среднее значение, медиану, стандартное отклонение (σ), шум фона (bgnoise), минимальное и максимальное значения
    	<b>main</b> (расширенная статистика) в дополнение к базовой статистике включает абсолютное отклонение (avgDev), абсолютное отклонение медианы (MAD) and квадратный корень из BWMV
    	<b>full</b> (полная статистика) в дополнение к расширенной статистике включает положение и масштаб.
    
    Если передан аргумент <b>-cfa</b> и изображение является изображением CFA, статистика выводится для каждого фильтра

en: Same command as SUBSKY but for the sequence <b>sequencename</b>.
    Dithering, required for low dynamic gradients, can be disabled with <b>-nodither</b>.
    
    The output sequence name starts with the prefix "bkg_" unless otherwise specified with <b>-prefix=</b> option. Only selected images in the sequence are processed
ru: Аналогична команде SUBSKY, но для последовательности <b>sequencename</b>.
    Подмешивание шума (dithering), необходимое для изображений с низкими динамическими градиентами может быть отключена с помощью <b>-nodither</b>.
    
    Название итоговой последовательности будет начинаться с префикса "bkg_", если не указан другой с помощью опции <b>-prefix=</b>. Будут обработаны только выбранные изображения из последовательности

en: Same command as TILT but for the sequence <b>sequencename</b>. It generally gives better results
ru: Аналогична команде TILT, но для последовательности <b>sequencename</b>. Как правило, эта команда даёт лучший результат

en: Resets the magnitude calibration and reference star for the sequence. See SEQSETMAG
ru: Сбрасывает калибровку звёздной величины и опорную звезду для последовательности. См. SEQSETMAG

en: The same as the <b>WIENER</b> command, but applies to a sequence which must be specified as the first argument
ru: Аналогична команде <b>WIENER</b>, но применяется к последовательности, которая должна быть указана в первом аргументе

en: Updates a setting value, using its variable name, with the given value, or a set of values using an existing ini file with <b>-import=</b> option.
    See GET to get values or the list of variables
ru: Обновляет значение параметра, используя название его переменной с заданным значением или группу значений, используя существующий ini-файл с опцией <b>-import=</b>.
    См. GET для получения значений или списка переменных

en: Forbids images to be saved with 32 bits per channel on processing, use 16 bits instead
ru: Запрещает сохранение изображений с разрядность 32 бита на канал при обработке. Вместо этого используются 16 бит

en: Allows images to be saved with 32 bits per channel on processing
ru: Позволяет сохранение изображений с 32 битами на канал при обработке

en: Defines if images are compressed or not.
    
    <b>0</b> means no compression while <b>1</b> enables compression.
    If compression is enabled, the type must be explicitly written in the option <b>-type=</b> ("rice", "gzip1", "gzip2").
    Associated to the compression, the quantization value must be within [0, 256] range.
    
    For example, "setcompress 1 -type=rice 16" sets the rice compression with a quantization of 16
ru: Определяет, сжаты изображения или нет.
    
    <b>0</b> - сжатие отключено, <b>1</b> - сжатие включено.
    Если сжатие включено, тип сжатия должен быть явно указан с помощью опции <b>-type=</b> ("rice", "gzip1", "gzip2").
    Значение квантования, связанное со сжатием, должно быть в диапазоне [0, 256].
    
    Например, "setcompress 1 -type=rice 16" устанавливает тип сжатия rice с уровнем квантования 16

en: Defines the number of processing threads used for calculation.
    
    Can be as high as the number of virtual threads existing on the system, which is the number of CPU cores or twice this number if hyperthreading (Intel HT) is available. The default value is the maximum number of threads available, so this should mostly be used to limit processing power. This is reset on every Siril run. See also SETMEM
ru: Определяет количество потоков, используемых для вычисления.
    
    Может быть равно числу виртуальных потоков, присутствующих в системе, т.е. числу ядер процессора или вдвое превышать это значение, если доступна технология гиперточности (Intel hyperthreading). Значение по умолчанию - максимально доступное число потоков, поэтому в основном это следует использовать для ограничения вычислительной мощности. Значение сбрасывается при каждом запуске Siril. См. также SETMEM

en: Sets the extension used and recognized by sequences.
    
    The argument <b>extension</b> can be "fit", "fts" or "fits"
ru: Устанавливает расширение, используемое и распознаваемое последовательностями.
    
    Аргумент <b>extension</b> может быть "fit", "fts" или "fits"

en: Defines stars detection parameters for FINDSTAR and REGISTER commands.
    
    Passing no parameter lists the current values.
    Passing <b>reset</b> resets all values to defaults. You can then still pass values after this keyword.
    
    Configurable values:
    
    <b>-radius=</b> defines the radius of the initial search box and must be between 3 and 50.
    <b>-sigma=</b> defines the threshold above noise and must be greater than or equal to 0.05.
    <b>-roundness=</b> defines minimum star roundness and must between 0 and 0.95. <b>-maxR</b> allows an upper bound to roundness to be set, to visualize only the areas where stars are significantly elongated, do not change for registration.
    <b>-minA</b> and <b>-maxA</b> define limits for the minimum and maximum amplitude of stars to keep, normalized between 0 and 1.
    <b>-focal=</b> defines the focal length of the telescope.
    <b>-pixelsize=</b> defines the pixel size of the sensor.
    <b> -gaussian</b> and <b>-moffat</b> configure the solver model to be used (Gaussian is the default).
    If Moffat is selected, <b>-minbeta=</b> defines the minimum value of beta for which candidate stars will be accepted and must be greater than or equal to 0.0 and less than 10.0.
    <b>-convergence=</b> defines the number of iterations performed to fit PSF and should be set between 1 and 3 (more tolerant).
    <b>-relax=</b> relaxes the checks that are done on star candidates to assess if they are stars or not, to allow objects not shaped like stars to still be accepted (off by default)
ru: Определяет параметры определения звёзд для команд FINDSTAR и REGISTER.
    
    При отсутствии параметра выводит список текущих значений.
    Передача <b>reset</b> сбрасывает все значения к значениям по умолчанию. Вы всё ещё можете передавать значения после этого ключевого слова.
    
    Настраиваемые значения:
    
    <b>-radius=</b> определяет радиус первоначального поискового окна и должно быть между 3 и 50.
    <b>-sigma=</b> определяет пороговое значение превышения уровня шума и должно быть больше или равно 0.05.
    <b>-roundness=</b> определяет минимальное значение округлости звёзд и должно быть между 0 и 0.95. <b>-maxR</b> позволяет установить верхнюю границу округлости для визуализации только тех областей, где звёзды значительно вытянуты. Не меняйте для регистрации.
    <b>-minA</b> и <b>-maxA</b> определяют пределы минимальной и максимальной сохраняемых амплитуд звёзд, нормализованные между 0 и 1.
    <b>-focal=</b> определяет фокусное расстояние телескопа.
    <b>-pixelsize=</b> определяет размер пикселя сенсора.
    <b> -gaussian</b> и <b>-moffat</b> настраивает используемую модель решателя (по умолчанию - Гауссова).
    Если выбрана модель Моффата, аргумент <b>-minbeta=</b> определяет минимальное значение параметра β для которого будут приняты кандидаты в звёзды и должно быть больше или равно 0.0 и меньше чем 10.0.
    <b>-convergence=</b> определяет количество выполняемых повторов для подгонки PSF и должно быть установлено между 1 и 3 (более толерантное).
    <b>-relax=</b> ослабляет проверки, выполняемые для кандидатов в звёзды, чтобы определить, являются ли они звёздами или нет, и позволяет по-прежнему принимать объекты, не имеющие форму звёзд (по умолчанию отключено)

en: Calibrates the magnitudes by selecting a star and giving the known apparent magnitude.
    
    All PSF computations will return the calibrated apparent magnitude afterwards, instead of an apparent magnitude relative to ADU values. Note that the provided value must match the magnitude for the observation filter to be meaningful.
    To reset the magnitude constant see UNSETMAG
ru: Калибрует звёздную величину, выбирая звезду и задавая известную видимую звёздную величину.
    
    После этого все вычисления PSF будут возвращать откалиброванную видимую звёздную величину вместо видимой величины относительно значений ADU. Следует отметить, что для того, чтобы быть осмысленным, указанное значение звёздной величины должно совпадать с наблюдательным фильтром.
    Чтобы сбросить константу звёздной величины см. UNSETMAG

en: Sets a new ratio of used memory on free memory.
    
    <b>Ratio</b> value should be between 0.05 and 2, depending on other activities of the machine. A higher ratio should allow siril to process faster, but setting the ratio of used memory above 1 will require the use of on-disk memory, which is very slow and unrecommended, even sometimes not supported, leading to system crash. A fixed amount of memory can also be set in the generic settings, with SET, instead of a ratio
ru: Устанавливает новое отношение свободной памяти к памяти, использованной для укладки.
    
    Значение <b>ratio</b> должно быть между 0.05 и 2, в зависимости от загруженности машины. Бо́льшее соотношение должно позволить siril выполнять укладку быстрее. Однако установка доли памяти, используемой для укладки, больше 1 потребует использования памяти на диске, что очень медленно и не рекомендуется (иногда даже не поддерживается), что приводит к сбою систему. Также может быть установлен фиксированный объём памяти в общих настройках с помощью SET, вместо указания соотношения

en: Gets or sets photometry settings, mostly used by SEQPSF. If arguments are provided, they will update the settings. None are mandatory, any can be provided, default values are shown in the command's syntax. At the end of the command, the active configuration will be printed. Aperture is dynamic unless forced, the <b>aperture</b> value from settings is not used if dynamic, FWHM is used instead. Gain is used only if not available from the FITS header
ru: Получает или устанавливает настройки фотометрии, используемые главным образом командой SEQPSF. Если указаны аргументы, то настройки обновляются. Ни один из аргументов не является обязательным, могут быть указаны любые. Значения по умолчанию отображаются в синтаксисе команды. После выполнения команды выводится текущая конфигурация. Используется динамическая апертура, если только её значение не установлено принудительно. При использовании динамической апертуры, значение <b>aperture</b>, указанное в настройках, не используется; вместо него используется FWHM. Усиление (gain) используется только если его значение недоступно из заголовка FITS

en: Sets the reference image of the sequence given in first argument. <b>image_number</b> is the sequential number of the image in the sequence, not the number in the filename, starting at 1
ru: Устанавливает опорное изображение последовательности, указанной в первом аргументе. <b>image_number</b> это последовательный номер изображения в последовательности (начиная с 1), а не номер в названии файла

en: Shows a point on the loaded plate solved image using the temporary user annotations catalog, based on its equatorial coordinates. The <b>-clear</b> option clears this catalog first and can be used alone. Several points can be passed using a CSV file with the option <b>-file=</b> containing a name (cannot start with a digit), RA and Dec. This is only available from the GUI of Siril
ru: На основании экваториальных координат показывает точку на загруженном изображении, имеющем астрономическое решение, используя временный каталог с пользовательскими аннотациями. Опция <b>-clear</b> сначала очищает этот каталог и может использоваться отдельно. Несколько точек могут переданы с помощью опции <b>-file=</b>, используя файл в формате CSV, содержащий название (которое не может начинаться с цифры), прямое восхождение и склонение. Это доступно только через графический интерфейс Siril

en: Splits the loaded color image into three distinct files (one for each color) and saves them in <b>file1</b>.fit, <b>file2</b>.fit and <b>file3</b>.fit files. A last argument can optionally be supplied, <b>-hsl</b>, <b>-hsv</b> or <b>lab</b> to perform an HSL, HSV or CieLAB extraction. If no option are provided, the extraction is of RGB type, meaning no conversion is done
ru: Разделяет цветное изображение на три отдельных файла (по одному для каждого цвета) и сохраняет их как <b>file1</b>.fit, <b>file2</b>.fit и <b>file3</b>.fit. Последний необязательный аргумент, <b>-hsl</b>, <b>-hsv</b> или <b>lab</b>, указывает применять ли извлечение HSL, HSV или CieLAB. Если никакой опции не указано, извлекаются RGB изображения, что означает, что преобразование не выполняется

en: Splits the loaded CFA image into four distinct files (one for each channel) and saves them in files
ru: Разделяет изображение CFA на четыре отдельных файла (по одному для каждого канала) и сохраняет их в файлы

en: Searches and displays Solar System objects in the current loaded and plate solved image's field of view, using the online IMCCE SkyBoT cone search tool. Use <b>-mag=</b> to change the limit magnitude, defaults to 20
ru: Ищет и отображает объекты Солнечной системы в поле зрения изображения, загруженного в настоящий момент и имеющего астрономическое решение, используя удалённый инструмент SkyBoT cone search от Института небесной механики и вычисления эфемерид (IMCCE). Для изменения предельной звёздной величины используйте <b>-mag=</b> (по умолчанию - 20)

en: Stacks the <b>sequencename</b> sequence, using options.
    
    Rejection type:
    The allowed types are: <b>sum</b>, <b>max</b>, <b>min</b>, <b>med</b> (or <b>median</b>) and <b>rej</b> (or <b>mean</b>). If no argument other than the sequence name is provided, sum stacking is assumed.
    
    Stacking with rejection:
    Types <b>rej</b> or <b>mean</b> require the use of additional arguments for rejection type and values. The rejection type is one of <b>n[one], p[ercentile], s[igma], m[edian], w[insorized], l[inear], g[eneralized], [m]a[d]</b> for Percentile, Sigma, Median, Winsorized, Linear-Fit, Generalized Extreme Studentized Deviate Test or k-MAD clipping. If omitted, the default Winsorized is used.
    The <b>sigma low</b> and <b>sigma high</b> parameters of rejection are mandatory unless <b>none</b> is selected.
    Optionally, rejection maps can be created, showing where pixels were rejected in one (<b>-rejmap</b>) or two (<b>-rejmaps</b>, for low and high rejections) newly created images.
    
    Normalization of input images:
    For <b>med</b> (or <b>median</b>) and <b>rej</b> (or <b>mean</b>) stacking types, different types of normalization are allowed: <b>-norm=add</b> for additive, <b>-norm=mul</b> for multiplicative. Options <b>-norm=addscale</b> and <b>-norm=mulscale</b> apply same normalization but with scale operations. <b>-nonorm</b> is the option to disable normalization. Otherwise addtive with scale method is applied by default.
    <b>-fastnorm</b> option specifies to use faster estimators for location and scale than the default IKSS.
    <b>-rgb_equal</b> will use normalization to equalize color image backgrounds, useful if PCC and unlinked AUTOSTRETCH will not be used.
    
    Other options for rejection stacking:
    <b>-weight_from_noise</b> is an option to add larger weights to frames with lower background noise.
    <b>-weight_from_nbstack</b> weights input images based on how many images were used to create them, useful for live stacking.
    <b>-weight_from_nbstars</b> or <b>-weight_from_wfwhm</b> weight input images based on number of stars or wFWHM computed during registration step.
    
    Outputs:
    Result image name can be set with the <b>-out=</b> option. Otherwise, it will be named as <b>sequencename</b>_stacked.fit.
    <b>-output_norm</b> applies a normalization to rescale result in the [0, 1] range (median and mean stacking only).
    
    Filtering out images:
    Images to be stacked can be selected based on some filters, like manual selection or best FWHM, with some of the <b>-filter-*</b> options.
    See the command reference for the complete documentation on this command
ru: Укладывает последовательность <b>sequencename</b>, используя опции.
    
    Способ выбраковки:
    Допустимы: <b>sum</b>, <b>max</b>, <b>min</b>, <b>med</b> (или <b>median</b>) и <b>rej</b> (или <b>mean</b>). Если не указано никаких аргументов, кроме названия последовательности, то подразумевается укладка с помощью сложения (sum).
    
    Укладка с выбраковкой:
    Способам <b>rej</b> или <b>mean</b> необходимы дополнительные аргументы для способа выбраковки и значения. Способ выбраковки один из следующих <b>n[one] | p[ercentile] | s[igma] | m[edian] | w[insorized] | l[inear] | g[eneralized] | [m]a[d]</b> для укладки без выбраковки, обрезки по процентилям, обрезки по σ, медианной обрезки, винсоризованной обрезки, линейной обрезки, GESDT или k-MAD обрезки, соответственно. Если аргумент не указан, по умолчанию используется винсоризованная обрезка.
    Параметры выбраковки <b>sigma low</b> и <b>sigma high</b> обязательны, если только не выбран способ <b>none</b>.
    Опционально могут быть созданы карты выбраковки, показывающие, где были выбракованы пиксели на одном (<b>-rejmap</b>) или двух (<b>-rejmaps</b>, выбраковка низов и верхов) вновь созданных изображениях.
    
    Нормализация входящих изображений:
    Для способов укладки <b>med</b> (или <b>median</b>) и <b>rej</b> (или <b>mean</b>) допустимы различные способы нормализации: <b>-norm=add</b> для аддитивной, <b>-norm=mul</b> для мультипликативной. Опции <b>-norm=addscale</b> и <b>-norm=mulscale</b> применяют такую же нормализацию, но с операциями масштабирования. Опция <b>-nonorm</b> отключает нормализацию. В противном случае по умолчанию применяется аддитивная нормализация с масштабированием.
    Опция <b>-fastnorm</b> включает использование более быстрых оценок для положения и масштаба, чем используемые по умолчанию IKSS.
    Опция <b>-rgb_equal</b> будет использовать нормализацию для выравнивания фона цветных изображений, что полезно если фотометрическая калибровка цвета или несвязанное авторастягивание (unlinked AUTOSTRETCH) не будет использоваться.
    
    Другие опции для укладки с выбраковкой:
    Опция <b>-weight_from_noise</b> добавляет бо́льший вес кадрам с меньшим шумом фона.
    Опция <b>-weight_from_nbstack</b> присваивает веса входящим изображениям на основе количества изображений, использованных для их создания. Полезно для укладки на лету.
    Опции <b>-weight_from_nbstars</b> и <b>-weight_from_wfwhm</b> присваивают веса входящим изображениям на основе количества звёзд или wFWHM, вычисленных в ходе регистрации.
    
    Результаты:
    Название итогового изображения может быть установлено с помощью опции <b>-out=</b>, в противном случает оно будет названо <b>sequencename</b>_stacked.fit.
    Опция <b>-output_norm</b> применяет нормализацию, что масштабировать результат в диапазон [0, 1] (только для укладки по медиане и по средней).
    
    Фильтрация изображений:
    Изображения могут быть уложены на основе фильтров, например, выбор вручную или с лучшей FWHM, а так же с некоторыми опциями <b>-filter-*</b>.
    Смотрите ссылку на команду для получения полной документации по этой команде

en: Opens all sequences in the current directory and stacks them with the optionally specified stacking type and filtering or with sum stacking. See STACK command for options description
ru: Открывает все последовательности в текущей директории и укладывает их с помощью опционально указанных типов укладки или фильтрации или с помощью суммирования. Для описания опций см. STACK

en: Calls <a href="https://www.starnetastro.com/">StarNet</a> to remove stars from the loaded image.
    
    <b>Prerequisite:</b> StarNet is an external program, with no affiliation with Siril, and must be installed correctly prior the first use of this command, with the path to its CLI version installation correctly set in Preferences / Miscellaneous.
    
    The starless image is loaded on completion, and a star mask image is created in the working directory unless the optional parameter <b>-nostarmask</b> is provided.
    
    Optionally, parameters may be passed to the command:
    - The option <b>-stretch</b> is for use with linear images and will apply a pre-stretch before running StarNet and the inverse stretch to the generated starless and starmask images.
    - To improve star removal on images with very tight stars, the parameter <b>-upscale</b> may be provided. This will upsample the image by a factor of 2 prior to StarNet processing and rescale it to the original size afterwards, at the expense of more processing time.
    - The optional parameter <b>-stride=value</b> may be provided, however the author of StarNet <i>strongly</i> recommends that the default stride of 256 be used
ru: Эта команда вызывает <a href="https://www.starnetastro.com/">StarNet</a> для удаления звёзд с загруженного изображения.
    
    <b>Предварительные условия:</b> StarNet это внешняя программа, не связанная с Siril, которая должна быть корректно установлена перед первым использованием этой команды. Путь к директории с установленной версией StarNet для командной строки должен быть указан в разделе настроек Разное.
    
    По завершении работы загружается изображение без звёзд, а в рабочей директории создаётся изображение с маской звёзд, если только не указан необязательный параметр <b>-nostarmask</b>.
    
    Необязательные параметры, которые могут быть переданы команде:
    - Опция <b>-stretch</b> предназначена для использования с линейными изображениями и применяет предварительное растягивание перед запуском StarNet и обратное растягивание к созданным изображениям без звёзд и с маской звёзд.
    - Для улучшения удаления звёзд на изображениях с очень тесно расположенными звёздами, может быть указан параметр <b>-upscale</b>. Это увеличит изображение вдвое перед обработкой с помощью StarNet и уменьшит к оригинальному размеру по завершении. Платой за это является бо́льшее время обработки.
    - Может быть передан необязательный параметр <b>-stride=value</b>, однако автор StarNet <i>настоятельно</i> рекомендует оставить этот параметр в значении по умолчанию - 256

en: Initializes a livestacking session, using the optional calibration files and waits for input files to be provided by the LIVESTACK command until STOP_LS is called. Default processing will use shift-only registration and 16-bit processing because it's faster, it can be changed to rotation with <b>-rotate</b> and <b>-32bits</b>
    
    <i>Note that the live stacking commands put Siril in a state in which it's not able to process other commands. After START_LS, only LIVESTACK, STOP_LS and EXIT can be called until STOP_LS is called to return Siril in its normal, non-live-stacking, state</i>
ru: Включает сессию укладки на лету, используя опционально указанные калибровочные файлы, и ожидает предоставления входящих файлов командой LIVESTACK пока не будет вызвана команда STOP_LS. По умолчанию, при обработке используются регистрация с только помощью сдвига и 16 битная разрядность, поскольку это быстрее. Данные настройки могут быть изменены с помощью <b>-rotate</b> и <b>-32bits</b>, соответственно
    
    <i>Необходимо отметить, что команды укладки на лету переводят Siril в состояние, когда программа не может выполнять другие команды. После команды START_LS, могут быть переданы только команды LIVESTACK, STOP_LS и EXIT. Вызов STOP_LS переводит Siril в его нормальное состояние, когда укладка на лету не выполняется</i>

en: Returns statistics of the current image, the basic list by default or the main list if <b>main</b> is passed. If a selection is made, statistics are computed within the selection. If <b>-cfa</b> is passed and the image is CFA, statistics are made on per-filter extractions
ru: Возвращает статистику текущего изображения. По умолчанию выводится базовая статистика; если передан аргумент <b>main</b>, то выводится расширенная статистика. При наличии выделения, выводится статистика для выделенной области. Если передан аргумент <b>-cfa</b> и изображение является изображением CFA, статистика выводится для каждого фильтра

en: Stops the live stacking session. Only possible after START_LS
ru: Останавливает сессию укладки на лету. Возможно только после START_LS

en: Computes a synthetic background gradient using either the polynomial function model of <b>degree</b> degrees or the RBF model (if <b>-rbf</b> is provided instead) and subtracts it from the image.
    The number of samples per horizontal line and the tolerance to exclude brighter areas can be adjusted with the optional arguments. Tolerance is in MAD units: median + tolerance * mad.
    Dithering, required for low dynamic gradients, can be enabled with <b>-dither</b>.
    For RBF, the additional smoothing parameter is also available
ru: Вычисляет синтетический градиент фона, используя модель полиномиальной функции степени <b>degree</b>, либо модель радиально-базисной функции (если используется <b>-rbf</b>), и вычитает градиент из изображения.
    С помощью необязательных аргументов могут быть установлены число образцов в строке и допуск для исключения более ярких областей. Допуск указывается в единицах MAD: медиана + допуск * mad.
    Шум, необходимый для низких динамических градиентов, может быть подмешан с помощью <b>-dither</b>.
    Для радиально-базисной функции также доступен параметр сглаживания

en: Fixes imperfect stars from the loaded image. No matter how much coma, tracking drift or other distortion your stars have, if Siril's star finder routine can detect it, synthstar will fix it. To use intensive care, you may wish to manually detect all the stars you wish to fix. This can be done using the findstar console command or the Dynamic PSF dialog. If you have not run star detection, it will be run automatically with default settings.
    
    For best results synthstar should be run before stretching.
    
    The output of synthstar is a fully corrected synthetic star mask comprising perfectly round star PSFs (Moffat or Gaussian profiles depending on star saturation) computed to match the intensity, FWHM, hue and saturation measured for each star detected in the input image. This can then be recombined with the starless image to produce an image with perfect stars.
    
    No parameters are required for this command
ru: Исправляет плохие звёзды на загруженном изображении. Неважно насколько велика кома, ошибка ведения или другие искажения звёзд, если процедура поиска звёзд Siril может найти звёзды, synthstar исправит их. Для исправления значительных недостатков, вы можете вручную выбрать те звёзды, которые хотите исправить. Это можно сделать используя консольную команду findstar или диалог "Динамическая PSF". Если поиск звёзд не был выполнен, он будет автоматически запущен с настройками по умолчанию.
    
    Для наилучших результатов, команда synthstar должна быть выполнена перед растягиванием.
    
    Итогом работы synthstar будет полностью скорректированная синтетическая маска звёзд, состоящая из идеально круглых PSF звёзд (с профилем Гаусса или Моффата в зависимости от насыщенности звезды), вычисленных в соответствии с интенсивностью, FWHM, оттенком и насыщенностью, измеренными для каждой звезды, обнаруженной на входящем изображении. Затем результат можно повторно объединить с изображением без звёзд, чтобы получить изображение с идеальными звёздами.
    
    Эта команда не требует никаких параметров

en: Re-profiles clipped stars of the loaded image to desaturate them, scaling the output so that all pixel values are &lt;= 1.0
ru: Перепрофилирует обрезанные звёзды для уменьшения их насыщенности, масштабируя исходящие данные, чтобы все значения пикселей были &lt;= 1.0

en: Replaces values below <b>level</b> in the loaded image with <b>level</b>
ru: Заменяет значения ниже <b>level</b> на загруженном изображении значением <b>level</b>

en: Replaces values above <b>level</b> in the loaded image with <b>level</b>
ru: Заменяет значения выше <b>level</b> на загруженном изображении значением <b>level</b>

en: Replaces values below <b>lo</b> with <b>lo</b> and values above <b>hi</b> with <b>hi</b> in the loaded image
ru: Заменяет на загруженном изображении значения ниже <b>lo</b> на <b>lo</b> и выше <b>hi</b> на <b>hi</b>

en: Computes the sensor tilt as the FWHM difference between the best and worst corner truncated mean values. The <b>clear</b> option allows to clear the drawing
ru: Вычисляет наклон сенсора как разницу в FWHM между наилучшим и наихудшим усечёнными средними значениями угла. Аргумент <b>clear</b> позволяет очистить диаграмму наклона

en: Allows easy mass unselection of images in the sequence <b>sequencename</b> (from <b>from</b> to <b>to</b> included). See SELECT
ru: Позволяет массовую отмену выбора изображений в последовательности <b>sequencename</b> (начиная с <b>from</b> и заканчивая <b>to</b> включительно). См. SELECT

en: Resets the magnitude calibration to 0. See SETMAG
ru: Сбрасывает калибровку блеска к 0. См. SETMAG

en: Applies an unsharp mask, actually a Gaussian filtered image  with sigma <b>sigma</b> and a blend with the parameter <b>amount</b> used as such: out = in * (1 + amount) + filtered * (-amount).
    
    See also GAUSS, the same without blending
ru: Применяет нерезкую маску, фактически отфильтрованное по Гауссу изображение со значением σ <b>sigma</b> и смешением (blend) с параметром <b>amount</b>, используемое как: out = in * (1 + amount) + filtered * (-amount).
    
    См. также GAUSS, аналогичная команда без смешения

en: Displays the loaded image with <b>low</b> and <b>high</b> as the low and high threshold, GUI only
ru: Демонстрирует загруженное изображение, используя <b>low</b> и <b>high</b> как нижний и верхний пороги. Только графический интерфейс пользователя

en: Computes the wavelet transform of the loaded image on (<b>nbr_layers</b>=1...6) layer(s) using linear (<b>type</b>=1) or bspline (<b>type</b>=2) version of the 'à trous' algorithm. The result is stored in a file as a structure containing the layers, ready for weighted reconstruction with WRECONS.
    
    See also EXTRACT
ru: Вычисляет вейвлетное преобразование для (<b>nbr_layers</b>=1...6) слоёв, используя линейную (<b>type</b>=1) или В-сплайн (<b>type</b>=2) версию алгоритма. Результат сохраняется в файле как структура, содержащая слои, готовая к реконструкции с использованием весов с помощью WRECONS.
    
    См. также EXTRACT

en: Restores an image using the Wiener deconvolution method.
    
    Optionally, a PSF created by MAKEPSF may be loaded using the argument <b>-loadpsf=<i>filename</i></b>.
    
    The parameter <b>-alpha=</b> provides the Gaussian noise modelled regularization factor
ru: Восстанавливает изображение, используя метод реконструкции Венера.
    
    С помощью необязательного аргумента <b>-loadpsf=<i>filename</i></b> может быть загружена PSF, созданная с помощью MAKEPSF.
    
    Аргумент <b>-alpha=</b> предоставляет коэффициент регуляризации, моделируемый Гауссовым шумом

en: Reconstructs to current image from the layers previously computed with wavelets and weighted with coefficients <b>c1</b>, <b>c2</b>, ..., <b>cn</b> according to the number of layers used for wavelet transform, after the use of WAVELET
ru: Восстанавливает текущее изображение из слоёв, раннее вычисленных с помощью вейвлетов и с присвоенными весами с помощью коэффициентов <b>c1</b>, <b>c2</b>, ..., <b>cn</b> в соответствии с количеством слоёв, использованных для вейвлет-преобразования после использования WAVELET

en: unknown command name
ru: неизвестное имя команды

en: non-blocking command, no error
ru: неблокирующая команда, не ошибка

en: current working directory is invalid
ru: неверный рабочий каталог

en: command cannot be used in a script
ru: команда не может быть использована в сценарии

en: invalid number of arguments
ru: неверное число аргументов

en: invalid arguments
ru: неверные аргументы

en: invalid image area selection
ru: неверное выделение области изображения

en: command succeeded
ru: команда успешна

en: generic error
ru: типичная ошибка

en: input image not found
ru: входящее изображение не найдено

en: invalid input sequence
ru: неверная входящая последовательность

en: invalid input image
ru: неверное входящее изображение

en: load an image or sequence first
ru: сначала загрузите изображение или последовательность

en: command is only for a loaded single image
ru: команда только для загруженного одиночного изображения

en: command is only for a sequence
ru: команда только для последовательности

en: command is not for monochrome images
ru: команда не для монохромных изображений

en: command is not for color images
ru: команда не для цветных изображений

en: command is only for OSC CFA images
ru: команда только для OSC CFA изображений

en: file not found
ru: файл не найден

en: command is only for plate solved images
ru: команда только для изображений с астрономическим решением

en: command requires a preliminary step
ru: команда требует предварительного шага

en: memory allocation error
ru: ошибка выделения памяти

en: a processing is already running
ru: обработка уже запущена

en: Unknown command: '%s' or not implemented yet
ru: Неизвестная или ещё не реализованная команда: '%s'

en: Usage: %s
ru: Использование: %s

en: This command cannot be used in a script: %s
ru: Эта команда не может быть использована в сценарии: %s

note: process the command
en: Running command: %s
ru: Выполняется команда: %s

en: Processing line %d: %s
ru: Обработка строки %d: %s

en: The "requires" command is missing at the top of the script file. This command is needed to check script compatibility.
ru: В начале сценария отсутствует команда "requires". Эта команда необходима для проверки совместимости сценариев.

en: This command cannot be run while live stacking is active, ignoring.
ru: Эта команда не может быть выполнена, пока активна укладка на лету, игнорируем.

en: Error in line %d ('%s'): %s.
ru: Ошибка в строке %d ('%s'): %s.

en: Exiting batch processing.
ru: Выход из пакетной обработки.

en: Script execution finished successfully.
ru: Сценарий выполнен успешно.

en: Total execution time
ru: Общая длительность выполнения

en: Script execution failed.
ru: Не удалось выполнить сценарий.

en: Please enter an existing command before hitting this button
ru: Пожалуйста, введите существующую команду прежде, чем нажимать эту кнопку

en: Can be used in a script:
ru: Можно использовать в сценарии:

en: No help for this command
ru: Для этой команды нет справки

note: Run the script
en: Starting script %s
ru: Запускается сценарий %s

en: Command execution failed: %s.
ru: Не удалось выполнить команду: %s.

en: Loading sequence `%s' failed.
ru: Не удалось загрузить последовательность `%s'.

en: Cannot load initfile: %s
ru: Не удалось загрузить файл конфигурации: %s

en: Loading old configuration file: '%s'
ru: Загрузка старого файла конфигурации: '%s'

en: error in config file for %s.%s: %s (value: %s)
ru: ошибка в файле конфигурации %s.%s: %s (значение: %s)

en: value %d is out of range [%d, %d] for %s.%s
ru: значение %d за приделами диапазона [%d %d] для %s.%s

en: value %f is out of range [%f, %f] for %s.%s
ru: значение %f за приделами диапазона [%f, %f] для %s.%s

en: unknown error in config file for %s.%s
ru: неизвестная ошибка в конфигурационном файле %s.%s

en: directory `%s' for config key %s.%s doesn't exist, not using it.
ru: директория `%s' для ключа %s.%s не существует, не используется.

en: unknown settings variable %s.%s
ru: неизвестный параметр настроек %s.%s

en: Settings could not be loaded from %s: %s
ru: Настройки не могут быть загружены из %s: %s

en: Warning: nothing could be read from the settings file
ru: Предупреждение: не удалось ничего прочитать из файла настроек

en: Reading configuration file %s
ru: Загрузка файла конфигурации: %s

en: With this new version, the format of the configuration file changed. Settings were imported from the old format. This is a one-time message.
ru: В этой новой версии изменился формат конфигурационного файла. Настройки были импортированы из старого формата. Это однократное сообщение.

en: But the new file failed to be saved to %s, changes in settings will not be saved
ru: Не удалось сохранить новый файл в %s, изменения настроек не будут сохранены

en: New settings saved in %s
ru: Новые настройки сохранены в %s

en: Failed to create config dir %s
ru: Не удалось создать конфигурационную директорию %s

en: Continuing without configuration file
ru: Продолжаем без файла конфигурации

en: Could not save the settings in %s: %s
ru: Не удалось сохранить настройки в %s: %s

en: Error while computing available free disk space.
ru: Ошибка при вычислении доступного пространства на диске.

en: Error in requested space disk.
ru: Ошибка в запрошенном пространстве на диске.

en: Compression enabled: There may no be enough free disk space to perform this operation: %s available for %s needed (missing %s)
ru: Сжатие включено: на диске может быть недостаточно пространства для выполнения этой операции: доступно %s, требуется %s (не хватает%s)

en: Compression enabled: There may not be enough free disk space to perform this operation
ru: Сжатие включено: на диске может быть недостаточно пространства для выполнения этой операции

en: Compression enabled: It is likely that there is not enough free disk space to perform this operation: %s available for %s needed (missing %s)
ru: Сжатие включено: похоже на диске недостаточно пространства для выполнения этой операции: доступно %s, требуется %s (не хватает%s)

en: Compression enabled: It is likely that there is not enough free disk space to perform this operation
ru: Сжатие включено: похоже на диске недостаточно пространства для выполнения этой операции

en: Not enough free disk space to perform this operation: %s available for %s needed (missing %s)
ru: Недостаточно пространства на диске для выполнения этой операции: доступно %s, требуется %s (не хватает%s)

en: Not enough disk space
ru: Недостаточно пространства на диске

en: Using cgroups limit on memory: %s
ru: Используется ограничение cgroups на объём памяти: %s

en: Error reading from %s, disabling cgroups memory limits
ru: Ошибка чтения из %s, отключение ограничений памяти cgroups

en: Questionable parallel processing detection - openmp reports %d %s, glib %d.
ru: Сомнительное определение параллельной обработки — openmp сообщает %d %s, glib %d.

en: Using cgroups limit on the number of processors: %d
ru: Используется ограничение cgroups на количество процессоров: %d

en: Parallel processing enabled: using %d logical %s%s.
ru: Параллельная обработка включена: используются %d логических %s%s.

en: , nesting not supported
ru: , вложенность не поддерживается

en: Parallel processing disabled: using 1 logical processor.
ru: Параллельная обработка отключена: используется 1 логический процессор.

en: Limiting processing to 1900 MiB allocations (32-bit system)
ru: Ограничение обработки до 1900Мб (32 битная система)

en: Output pipe creation failed with error %d
ru: Не удалось создать исходящий канал с ошибкой %d

en: Input pipe creation failed with error %d
ru: Не удалось создать входящий канал с ошибкой %d

en: Could not create the named pipe %s
ru: Не удалось создать именованный канал %s

en: The named pipe file %s already exists but is not a fifo, cannot create or open
ru: Файл именованного канала %s уже существует, но не является fifo, невозможно создать или открыть

en: Could not open the named pipe
ru: Не удалось открыть именованный канал

en: command too long or malformed
ru: команда слишком длинна или неверно сформирована

en: command interrupted
ru: команда прервана

en: After dark subtraction, the image contains many negative pixels (%d%%), calibration frames are probably incorrect
ru: После вычитания темнового кадра, изображение содержит слишком много отрицательных пикселей (%d%%), возможно калибровочные кадры некорректны

en: Images must have same dimensions
ru: Размеры изображений должны быть одинаковы

en: Dark optimization of image %d failed
ru: Не удалась темновая оптимизация изображения %d

en: Dark optimization of image %d: k0=%.3f
ru: Темновая оптимизация изображения %d: k0 = %.3f

en: Normalisation value auto evaluated: %.3f
ru: Автоматически оценённое значение нормализации: %.3f

en: Cosmetic correction cannot be applied on X-Trans files.
ru: Косметическая коррекция не может быть применена к файлам X-Trans.

en: %ld corrected pixel (%ld + %ld)
     | %ld corrected pixels (%ld + %ld)
ru[0]: %ld пиксель исправлен (%ld + %ld)
ru[1]: %ld пикселя исправлено (%ld + %ld)
ru[2]: %ld пикселей исправлено (%ld + %ld)

en: Darkmap cosmetic correction is only supported with single channel images
ru: Косметическая коррекция с помощью темновой карты поддерживается только для одноканальных изображений

en: Preprocessing
ru: Предобработка

en: Pre-processing image %s
ru: Предобработка изображения %s

en: Saving image %s
ru: Сохранение изображения %s

en: Pre-processing image %s
ru: Предобработка изображения %s

en: Saving image %s
ru: Сохранение изображения %s

note: offset is specified as a level not a file
en: Checking offset level...
ru: Проверка значения шума считывания...

en: NOT USING OFFSET: the offset value could not be parsed
ru: БЕЗ ШУМА СЧИТЫВАНИЯ: не удалось разобрать значение смещения

note: not excluding all neg values here to allow defining a pedestal
en: NOT USING OFFSET: the offset value is not consistent with image bitdepth
ru: БЕЗ ШУМА СЧИТЫВАНИЯ: значение смещения не совпадает с разрядностью изображения

en: NOT USING OFFSET: could not parse the expression
ru: НЕ ИСПОЛЬЗУЮТСЯ КАДРЫ ШУМА СЧИТЫВАНИЯ: не удалось разобрать выражение

en: Opening offset image...
ru: Открывается изображение с шумом считывания...

en: NOT USING OFFSET: number of channels is different
ru: БЕЗ ШУМА СЧИТЫВАНИЯ: разное количество каналов

en: NOT USING OFFSET: image dimensions are different
ru: БЕЗ ШУМА СЧИТЫВАНИЯ: разные размеры изображений

en: NOT USING OFFSET: cannot open the file
ru: БЕЗ ШУМА СЧИТЫВАНИЯ: не удалось открыть файл

en: NOT USING DARK: could not parse the expression
ru: НЕ ИСПОЛЬЗУЮТСЯ ТЕМНОВЫЕ КАДРЫ: не удалось разобрать выражение

en: Opening dark image...
ru: Открывается темновое изображение...

en: NOT USING DARK: number of channels is different
ru: БЕЗ ТЕМНОВЫХ КАДРОВ: разное количество каналов

en: NOT USING DARK: image dimensions are different
ru: БЕЗ ТЕМНОВЫХ КАДРОВ: разные размеры изображений

en: NOT USING DARK: cannot open the file
ru: БЕЗ ТЕМНОВЫХ КАДРОВ: не удалось открыть файл

en: Dark optimization: This process cannot be applied to 8b images
ru: Темновая оптимизация: Это процесс не применим к 8-битным изображениям

en: NOT USING FLAT: could not parse the expression
ru: БЕЗ ПЛОСКОГО ПОЛЯ: не удалось разобрать выражение

en: Opening flat image...
ru: Открывается изображение плоского поля...

en: NOT USING FLAT: number of channels is different
ru: БЕЗ ПЛОСКОГО ПОЛЯ: разное количество каналов

en: NOT USING FLAT: image dimensions are different
ru: БЕЗ ПЛОСКОГО ПОЛЯ: разные размеры изображений

en: NOT USING FLAT: cannot open the file
ru: БЕЗ ПЛОСКОГО ПОЛЯ: не удалось открыть файл

en: Some errors have been detected, Please check the logs.
ru: Были обнаружены ошибки. Проверьте журнал.

en: Error in preprocessing.
ru: Ошибка в ходе предобработки.

en: This value may be too high. Please, consider to change sigma value or uncheck the box.
ru: Значение может быть слишком большим. Рассмотрите возможность уменьшить значение σ или снимите этот флажок.

en: No image selected for processing, aborting
ru: Изображения для обработки не выбраны, прерывание

en: %s: with the current memory and thread limits, up to %d thread(s) can be used
ru: %s: с текущим ограничением памяти и количества потоков, можно использовать до %d потоков

en: Preparing sequence processing failed.
ru: Подготовка последовательности к обработке не удалась.

en: Output index mapping failed (%d/%d).
ru: Сопоставление исходящего индекса не удалось (%d/%d).

en: %s: processing...
ru: %s: обработка…

en: Image #%d: number of layers (%d) is not consistent with sequence (%d), aborting
ru: Изображение №%d: кол-во слоёв (%d) не согласуется с последовательностью (%d), прерывание

en: %s. Processing image %d (%s)
ru: %s. Обработка изображения %d (%s)

en: Finalizing sequence processing failed.
ru: Завершение обработки последовательности не удалось.

en: Sequence processing failed. Check the log.
ru: Обработка последовательности не удалась. Проверьте журнал.

en: Sequence processing failed.
ru: Обработка последовательности не удалась.

en: Sequence processing partially succeeded. Check the log.
ru: Обработка последовательности частично успешна. Проверьте журнал.

en: Sequence processing partially succeeded, with %d images that failed.
ru: Обработка последовательности частично успешна (не удалась для %d кадров)

en: Sequence processing succeeded.
ru: Обработка последовательности успешно завершена.

en: Sequence processing succeeded.
ru: Обработка последовательности успешно завершена.

en: Process aborted by user
ru: Процесс остановлен пользователем

en: Sequence filter: values can only be either literal or percent
ru: Фильтр последовательности: значения могут быть только буквальными или процентными

en: Using selected images filter (%d/%d of the sequence)
ru: Используется выбранный фильтр изображений (%d/%d в последовательности)

en: Using star FWHM images filter (below %f)
ru: Фильтр изображений по FWHM (менее %f)

en: Using star weighted FWHM images filter (below %f)
ru: Фильтр изображений по взвешенной FWHM (менее %f)

en: Using star roundness images filter (above %f)
ru: Фильтр изображений по округлости (более %f)

en: Using image background filter (below %f)
ru: Фильтр изображений по фону (менее %f)

en: Using number of stars filter (above %f)
ru: Фильтр изображений по кол-ву звёзд (более %f)

en: Using image quality filter (below %f)
ru: Фильтр изображений по качеству (менее %f)

en: Provided filtering options do not allow at least two images to be processed.
ru: Предоставленные опции фильтрации не позволяют обрабатывать по крайней мере два изображения.

en: The reference image is not in the selected set of images. To avoid issues, please change it or change the filtering parameters.
ru: Среди выбранных изображений нет опорного. Для избежания проблем измените его или параметры фильтрации.

en: Using image %d as temporary reference image
ru: Изображение %d временно используется как опорное

en: Warning: some images don't have information available for best images selection, using only available data (%d images on %d).
ru: Предупреждение: у некоторых изображений нет информации для выбора лучших изображений, используются только доступные данные (%d кадров %d).

en: Processing all images in the sequence (%d)
ru: Обработка всех изображений в последовательности (%d)

en: Processing only selected images in the sequence (%d)
ru: Обработка только выбранных изображений в последовательности (%d)

en: Processing images of the sequence with a FWHM lower or equal than %g (%d)
ru: Обработка изображений с FWHM меньшим или равным %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a weighted FWHM lower or equal than %g (%d)
ru: Обработка изображений со взвешенной FWHM меньшей или равной %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a roundness higher or equal than %g (%d)
ru: Обработка изображений с округлостью бо́льшей или равной %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a quality higher or equal than %g (%d)
ru: Обработка изображений с качеством бо́льшим или равным %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a background lower or equal than %g (%d)
ru: Обработка изображений с фоном меньшим или равным %g (%d)

en: Processing images of the sequence with a number of stars higher or equal than %g (%d)
ru: Обработка изображений с кол-вом звёзд бо́льшим или равным %g (%d)

en: Processing images whose output don't already exist (%d)
ru: Обработка изображений, чьи выходные данные ещё не существуют (%d)

en: for a total of images processed of %d)
ru: для общего кол-ва обработанных изображений %d)

en: current working directory
ru: текущая рабочая директория

en: FITS file extension
ru: расширение файла FITS

en: don't use 32 bits for pixel depth
ru: не используются 32 бита для разрядности

en: allow FITS cubes to have different sizes
ru: позволяет кубам FITS иметь разные размеры

en: memory mode (0 ratio, 1 amount)
ru: режим памяти (0 — отношение, 1 — объём)

en: memory ratio of available
ru: доля доступной памяти

en: amount of memory in GB
ru: объём памяти в Гб

en: HD AutoStretch bit depth
ru: Разрядность расширенного авторастягивания

en: need requires cmd in script
ru: в сценарии необходима команда requires

en: need requires cmd in pipe
ru: в канале необходима команда requires

en: check update at start-up
ru: проверка обновлений при запуске

en: active siril language
ru: активный язык siril

en: swap directory
ru: директория подкачки

en: update pixel size of binned images
ru: обновить размер пикселя после биннига

en: WCS formalism used in FITS header
ru: формализм WCS, используемый в заголовке FITS

en: Path of the namedstars.dat catalogue
ru: Путь к каталогу namedstars.dat

en: Path of the unnamedstars.dat catalogue
ru: Путь к каталогу unnamedstars.dat

en: Path of the deepstars.dat catalogue
ru: Путь к каталогу deepstars.dat

en: Path of the USNO-NOMAD-1e8.dat catalogue
ru: Путь к каталогу USNO-NOMAD-1e8.dat

en: add CTYPE3='RGB' in the FITS header
ru: добавить CTYPE3='RGB' в заголовок FITS

en: user copyright to put in file header
ru: авторские права пользователя для размещения в заголовке файла

en: location of the StarNet executable
ru: расположение исполняемого файла StarNet

en: location of the StarNet-torch weights file
ru: расположение файла с весами StarNet-torch

en: directory of the gnuplot installation
ru: директория установки gnuplot

en: directory of the asnet_ansvr installation
ru: директория установки asnet_ansvr

en: directory containing the solve-field executable
ru: расположение исполняемого файла solve-field

en: FFTW planning timelimit
ru: Ограничение времени планирования FFTW

en: Convolution minimum kernel size to use FFTW
ru: Минимальный размер ядра свёртки для использования FFTW

en: multithreaded FFTW
ru: мультипотоковое FFTW

en: focal length in mm for radius adjustment
ru: фокусное расстояние в мм для настройки радиуса

en: pixel size in µm for radius adjustment
ru: размер пикселя в мкм для настройки радиуса

en: use pattern from the file header
ru: шаблон из заголовка файла

en: index of the Bayer pattern
ru: индекс шаблона Байера

en: type of interpolation
ru: тип интерполяции

en: force debayer top-down
ru: принудительная дебайеризация сверху вниз

en: Bayer matrix offset X
ru: Смещение шаблона Байера по X

en: Bayer matrix offset Y
ru: Смещение шаблона Байера по Y

en: Number of passes for the X-Trans Markesteijn algorithm
ru: Число проходов для алгоритма X-Trans Markesteijn

en: electrons per ADU for noise estimation
ru: электронов/ADU для оценки шума

en: inner radius for background annulus
ru: внутренний радиус кольца фона

en: outer radius for background annulus
ru: внешний радиус кольца фона

en: factor for inner radius automatic computation
ru: коэффициент для автоматического расчёта внутреннего радиуса

en: factor for outer radius automatic computation
ru: коэффициент для автоматического расчёта внешнего радиуса

en: force flux aperture value
ru: значение апертуры светового потока

en: forced aperture for flux computation
ru: значение апертуры для вычисления светового потока

en: minimum valid pixel value for photometry
ru: минимально надёжное значение пикселя для фотометрии

en: maximum valid pixel value for photometry
ru: максимально надёжное значение пикселя для фотометрии

en: degrees of the polynomial correction
ru: степень полиномиальной коррекции

en: radius around the target coordinates (degrees)
ru: радиус вокруг координат цели (градусы)

en: do not delete .xyls FITS tables
ru: не удалять таблицы .xyls

en: do not delete .wcs result files
ru: не удалять файлы .wcs

en: maximum seconds to try solving
ru: максимальное кол-во секунд для попытки решения

en: show solve-field output in main log
ru: показать вывод solve-field в журнале

en: update default focal length and pixel size from the result
ru: обновить фокусное расстояние и размер пикселя, используемые по умолчанию, из результатов

en: percent below and above the expected sampling to allow
ru: процент, определяющий допустимые нижнюю и верхнюю границы масштаба

en: panel size of aberration inspector
ru: размер панели диалога аберраций

en: window size of aberration inspector
ru: размер окна диалога аберраций

en: FITS compression enabled
ru: Включено сжатие FITS

en: FITS compression method
ru: Метод сжатия FITS

en: quantization factor for 32-bit float
ru: коэффициент квантования для 32 битных значений с плавающей запятой

en: Hcompress scale factor
ru: Коэффициент масштаба HCompress

note: the GUI part, not as useful but still required to be listed in order to be saved in the ini file
en: type of sensor for cosmetic correction
ru: тип сенсора для косметической коррекции

en: equalize flat channels
ru: выравнять плоские каналы

en: enable correction for X-Trans sensor
ru: включить коррекцию для сенсора X-Trans

en: if no X-Trans model found, use this
ru: если никакой модели X-Trans не найдено, использовать

en: default master bias
ru: мастер-кадр шума считывания по умолчанию

en: use default master bias
ru: использовать мастер-кадр шума считывания по умолчанию

en: default master dark
ru: темновой мастер-кадр по умолчанию

en: use default master dark
ru: использовать темновой мастер-кадр по умолчанию

en: default master flat
ru: мастер-кадр плоского поля по умолчанию

en: use default master flat
ru: использовать мастер-кадр плоского поля по умолчанию

en: default stack name
ru: название стопки по умолчанию

en: use preferred stack name
ru: использовать предпочитаемое название стека

en: index of the selected registration method
ru: индекс выбранного метода регистрации

en: index of the selected interpolation method
ru: индекс выбранного метода интерполяции

en: use clamping method with Lanczos and Cubic interpolation
ru: использование метода фиксации для интерполяции методом Ланцош-4 или бикубической интерполяции

en: index of the selected method
ru: индекс выбранного метода

en: index of the normalization method
ru: индекс метода нормализации

en: index of the rejection method
ru: индекс метода выбраковки

en: index of the weighting method
ru: индекс метода присвоения веса

en: sigma low value for rejection
ru: нижнее значение σ для выбраковки

en: sigma high value for rejection
ru: верхнее значение σ для выбраковки

en: linear low value for rejection
ru: значение нижнего порога для выбраковки

en: linear high value for rejection
ru: значение верхнего порога для выбраковки

en: percentile low value for rejection
ru: нижнее значение процентиля для выбраковки

en: percentile high value for rejection
ru: верхнее значение процентиля для выбраковки

en: first start of siril
ru: первый запуск siril

en: don't confirm quit when exiting
ru: не спрашивать перед выходом

en: don't confirm save when non linear mode
ru: не спрашивать перед сохранением в нелинейном режиме

en: remember window position
ru: запоминать положение окна

en: main window position
ru: положение главного окна

en: position of the two sides separator
ru: положение двухстороннего разделителя

en: main window is extended
ru: главное окно расширено

en: main window is maximized
ru: главное окно развёрнуто

en: index of the selected theme
ru: индекс выбранной темы

en: font scale in percent
ru: масштаб шрифта в процентах

en: icon style
ru: стиль иконок

en: list of script directories
ru: список каталогов со сценариями

en: warn when launching a script
ru: предупреждать при запуске сценария

en: show thumbnails in open dialog
ru: показывать миниатюры при выборе файлов

en: size of the thumbnails
ru: размер миниатюр

en: number of elements of the grid guides
ru: количество элементов направляющих сетки

en: show tenths of arcseconds on hover
ru: показать десятые доли угловых секунд при наведении

en: default display mode
ru: режим показа по умолчанию

en: default histogram display mode
ru: режим показа гистограмы по умолчанию

en: index of the compass position over grid
ru: индекс положения компаса над сеткой

en: show Messier objects in annotations
ru: показывать объекты каталога Мессье в аннотациях

en: show NGC objects in annotations
ru: показывать объекты каталога NGC в аннотациях

en: show IC objects in annotations
ru: показывать объекты каталога IC в аннотациях

en: show LDN objects in annotations
ru: показывать объекты каталога LDN в аннотациях

en: show SH2 objects in annotations
ru: показывать объекты каталога SH2 в аннотациях

en: show stars in annotations
ru: показать звёзды в аннотациях

en: show user objects in annotations
ru: показать пользовательские объекты в аннотациях

en: list of pixel math presets
ru: список предустановок математических операций

en: Unknown settings variable %s.%s
ru: Неизвестный параметр настроек %s.%s

en: Please report this bug to:
ru: Пожалуйста сообщите об этой ошибке:

en: Unsharp: processing...
ru: Нерезкая маска: обработка...

en: ddp level argument must be [0, 65535]
ru: аргумент уровня ddp должен быть [0, 65535]

en: Fill value must be in the range [0,%d]
ru: Значение заливки должно быть в диапазоне [0, %d]

en: Another task is already in progress, ignoring new request.
ru: Выполняется другая задача, новый запрос игнорируется.

en: Cannot check for updates with this version, missing dependency
ru: Не удалось проверить обновления с этой версией, отсутствующая зависимость

en: Current selection is too large
ru: Текущее выделение слишком велико

en: To determine the PSF, please make a selection around a star.
ru: Для определения PSF, сделайте выделение вокруг звезды.

en: Save your changes before loading a frame of the sequence.
ru: Сохраните изменения перед загрузкой кадра из последовательности.

en: The image currently displayed is the result of the previous stack. If you load an image from the sequence, you might lose the entire process you performed on the image, but not the image itself. You need to save your data before doing this.
ru: Отображаемое изображение является результатом предыдущей укладки. Если вы загрузите изображение из последовательности, вы можете потерять весь процесс, который вы выполнили с изображением, но не само изображение. Сначала сохраните свои данные.

en: Load another image
ru: Загрузить другое изображение

en: RGB alignment (DFT)
ru: Выравнивание RGB (DFT)

en: RGB alignment (PSF)
ru: Выравнивание RGB (PSF)

en: %d h %02d min %.2d s
ru: %d ч %02d мин %.2d с

en: %d min %02d s
ru: %d мин %02d с

en: %.2lf ms
ru: %.2lf мс

en: %.2lf s
ru: %.2lf с

en: Execution time
ru: Длительность выполнения

en: No update check: cannot fetch version file
ru: Проверка обновления отсутствует: не удается получить файл версии

en: New version is available. You can download it at <a href="%s">%s</a>
ru: Доступна новая версия программы. Вы можете скачать её здесь: <a href="%s">%s</a>

en: No update check: this is a development version
ru: Недоступно: эта версия сейчас в разработке

en: Siril is up to date
ru: Вы работаете с последней версией Siril

en: Cannot fetch version file
ru: Не удаётся прочитать данные об актуальной версии программы

en: Software Update
ru: Обновление приложения

en: Unable to check updates! Please Check your network connection
ru: Не удалось проверить обновления! Проверьте сетевое соединение

en: Unable to check updates! Error: %ld
ru: Не удалось проверить обновления! Ошибка: %ld

en: Error: %ld. Wait %us before retry
ru: Ошибка: %ld. Подождите %u с перед повтором

en: Cannot retrieve information from the update URL. Error: [%ld]
ru: Не удалось получить информацию об обновлении. Ошибка: [%ld]

en: Looking for updates...
ru: Поиск обновлений…

en: Error loading url: [%s] - %s
ru: Ошибка при загрузке url: [%s] - %s

en: File I/O Error: Unable to create swap file in %s: [%s]
ru: Ошибка ввода/вывода: Не удалось создать файл подкачки в %s: [%s]

en: File I/O Error: Unable to write swap file in %s: [%s]
ru: Ошибка ввода/вывода: Не удалось записать файл подкачки в %s: [%s]

en: Undo: %s
ru: Отменить: %s

en: Redo: %s
ru: Вернуть: %s

en: Undo: "%s"
ru: Отменить: "%s"

en: Nothing to undo
ru: Список отмены пуст

en: Redo: "%s"
ru: Вернуть: "%s"

en: Nothing to redo
ru: Список повторов пуст

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: '%s' No such file or directory
ru: '%s' Нет такого файла или директории

en: '%s' is not a directory
ru: '%s' не директория

en: You don't have permission to write in this directory: '%s'
ru: Нет прав на запись в директорию: '%s'

en: Setting CWD (Current Working Directory) to '%s'
ru: Текущая рабочая директория: '%s'

en: Could not change directory to '%s'.
ru: Не удалось сменить директорию на '%s'.

en: Conversion of the filename to system codepage failed. Please consider removing all wide chars.
ru: Преобразование имени файла в системную кодовую страницу не удалось. Пожалуйста, рассмотрите удаление всех широких символов.

en: Filename is too long, not expanding it
ru: Название файла слишком длинное, его нельзя расширить

en: pixel | pixels
ru[0]: пиксель
ru[1]: пикселя
ru[2]: пикселей

en: channel | channels
ru[0]: канал
ru[1]: канала
ru[2]: каналов

en: Asinh Transformation: (stretch=%6.1lf, bp=%7.5lf)
ru: Преобразование по asinh: (растягивание = %6.1lf, точка чёрного = %7.5lf)

en: Banding Reducing: processing...
ru: Уменьшение полошения: выполняется...

en: Canon Banding Reduction (amount=%.2lf)
ru: Уменьшение полошения (кол-во=%.2lf)

en: Canon Banding Reduction (amount=%.2lf, Protect=TRUE, invsigma=%.2lf)
ru: Уменьшение полошения (кол-во=%.2lf, защитить=TRUE, 1/σ=%.2lf)

en: CLAHE (size=%d, clip=%.2f)
ru: CLAHE (размер=%d, обрезка=%.2f)

en: Image %d: %ld pixel corrected (%ld + %ld)
ru: Изображение %d: %ld пикселей исправлено (%ld + %ld)

en: Cosmetic Correction: processing...
ru: Косметическая коррекция: выполняется…

en: cosmetic correction: cosme file format error at line %d: %s
ru: косметическая коррекция: ошибка формата файла cosme в строке %d: %s

en: Siril FFT wisdom imported successfully...
ru: Siril успешно импортировал информацию FFT...

en: System FFT wisdom imported successfully...
ru: Системная информация FFT успешно импортирована...

en: No FFT wisdom found to import...
ru: Не найдено информации FFT для импорта...

en: Fourier Transform: processing...
ru: Преобразование Фурье: выполняется…

en: There is something wrong in your files
ru: В ваших файлах что-то не так

en: Siril FFT wisdom updated successfully...
ru: Siril успешно обновил информацию FFT...

en: Siril FFT wisdom update failed...
ru: Siril не удалось обновить информацию FFT...

en: FFT does not work with sequences !
ru: FFT не работает с последовательностями!

note: fail
en: Error
ru: Ошибка

en: Open an image first !
ru: Сначала откройте изображение!

en: Select magnitude and phase before !
ru: Сначала выберите амплитуду и фазу!

en: Error: no channels selected. Doing nothing.
ru: Ошибка: каналы не выбраны. Ничего не делаем.

en: Median Filter (filter=%dx%d px)
ru: Медианный фильтр (фильтр=%dx%d px)

en: Median Filter: processing...
ru: Медианный фильтр: выполняется…

en: Median filter applied
ru: Медианный фильтр применён

en: Applying MTF with values %f, %f, %f
ru: Применение MTF со значениями %f, %f, %f

en: Applying inverse MTF with values %f, %f, %f
ru: Применение обратной MTF со значениями %f, %f, %f

en: Applying MTF to channel %d with values %f, %f, %f
ru: Применение MTF к каналу %d со значениями %f, %f, %f

en: NL-Bayes denoising...
ru: НЛ Байесовское шумоподавление...

note: Note we only check this on the first iteration: if the first iteration converges then subsequent iterations appear to converge reliably, however the noise level on successive iterations does not necessarily decrease monotonically.
en: Error: SOS is not converging. Try a smaller value of rho.
ru: Ошибка: SOS не сходится. Попробуйте меньшее значение ρ.

en: NL-Bayes auto parametrisation: measured background noise level is %.3e
ru: НЛ Байесовская автопараметризация: измеренный уровень шума фона %.3e

en: Applying Anscombe VST
ru: Применение преобразования Анскомба

en: Applying exact unbiased inverse Anscombe VST
ru: Применение точного несмещённого обратного преобразования Анскомба

en: SOS iteration %d of %d complete
ru: Завершён %d из %d повторов SOS

en: DA3D final-stage denoising...
ru: Заключительный шаг шумоподавления DA3D...

en: OpenMP not available. The DA3D algorithm will run in a single thread.
ru: OpenMP отсутствует. Алгоритм DA3D будет выполняться в одном потоке.

en: Warning: input color image has monochromatic noise! Converting to monochrome.
ru: Предупреждение: входящее цветное изображение имеет монохромный шум! Конвертация в монохромное.

en: NL-Bayes output: measured background noise level is %.3e
ru: Результат шумоподавления: измеренный уровень шума фона %.3e

en: Rotational gradient: processing...
ru: Вращательный градиент: выполняется…

note: only used for progress bar
en: Rotational gradient in progress...
ru: Вращательный градиент применяется…

en: Rotational gradient complete.
ru: Вращательный градиент применён.

en: Wrong center coordinates
ru: Неверные координаты центра

en: The coordinates cannot be greater than the size of the image. Please change their values and retry.
ru: Координаты не могут быть больше, чем размер изображения. Пожалуйста, измените значения координат и попробуйте снова.

en: RGradient: (dR=%5.2lf, dA=%4.2lf, xc=%7.1lf, yc=%7.1lf)
ru: Вращательный градиент: (dR=%5.2lf, dA=%4.2lf, xc=%7.1lf, yc=%7.1lf)

en: Center coordinate selection error
ru: Ошибка выбора центральной координаты

en: No valid PSF found within selection.
ru: Надёжной PSF в выделении не найдено.

en: Saturation enhancement (amount=%4.2lf)
ru: Усиление насыщенности (количество = %4.2lf)

en: average neutral
ru: средний нейтральный

en: maximum neutral
ru: максимальный нейтральный

en: maximum mask
ru: максимальная маска

en: additive mask
ru: аддитивная маска

en: SCNR: processing with %s algorithm%s...
ru: SCNR: обработка с помощью алгоритма %s%s...

en: , preserving lightness
ru: , с сохранением светлоты

en: SCNR (type=%s, amount=%0.2lf, preserve=%s)
ru: SCNR (тип=%s, кол-во=%0.2lf, сохр.=%s)

en: Spawning starnet failed: %s
ru: Не удалось запустить дочерний процесс starnet: %s

en: Running StarNet
ru: Выполняется StarNet

en: StarNet caught buffer: %s : exit successful
ru: StarNet захват буфера: %s : успешный выход

en: Starnet exit not caught, last buffer: %s
ru: Выход из StarNet не захвачен, последний буфер: %s

en: Spawning starnet failed during version check: %s
ru: В ходе проверки версии не удалось запустить дочерний процесс starnet: %s

en: V2 detected
ru: Обнаружен V2

en: V2-torch detected
ru: Обнаружен V2-torch

en: Error: unable to change to Siril working directory...
ru: Ошибка: не удалось перейти в рабочую директорию Siril…

en: Warning: some versions of StarNet fail to process images with dimensions smaller than 512x512. This image may fail. Attempting to continue...
ru: Предупреждение: некоторые версии StarNet не могут обработать изображения размером меньше чем 512x512. Обработка этого изображения может не удастся. Попытка продолжить...

en: No suitable StarNet executable found.
ru: Исполнимый файл StarNet не найден.

en: No suitable StarNet executable found for a mono image.
ru: Исполнимый файл StarNet для монохромного изображения не найден.

en: No suitable StarNet executable found for a RGB image.
ru: Исполнимый файл StarNet для изображения RGB не найден.

en: Error: file path too long!
ru: Ошибка: путь к файлу слишком длинный!

en: Starting StarNet
ru: Запускается StarNet

en: StarNet: running. Please wait...
ru: StarNet: выполняется. Пожалуйста, подождите...

en: StarNet: stride = %s...
ru: StarNet: шаг = %s

en: StarNet: -nostarmask invoked, star mask will not be generated...
ru: StarNet: вызван с аргументом -nostarmask, маска звёзд не будет создана...

en: Incorrect permissions on the StarNet executable: %s
    Ensure it is correctly set in Preferences / Miscellaneous.
ru: Неверные права у исполняемого файла StarNet: %s
    Убедитесь, что права верно установлены в Настройках/Разное.

en: Incorrect permissions on the StarNet directory: %s
    Ensure it is correctly set in Preferences / Miscellaneous.
ru: Неверные права у директории StarNet: %s
    Убедитесь, что права верно установлены в Настройках/Разное.

en: Error: unable to change to StarNet directory.
    Ensure it is set in Preferences / Miscellaneous...
ru: Ошибка: не удалось перейти в директорию StarNet.
    Убедитесь, что она установлена в Настройки/Разное...

en: Error: image copy failed...
ru: Ошибка: не удалось скопировать изображение...

en: StarNet: Pixel values exceed 1.0. Rescaling to avoid clipping peaks.
ru: StarNet: Значения пикселей превысили 1.0. Масштабирование, чтобы избежать пиков обрезки.

en: Error: unable to find the MTF stretch factors...
ru: Ошибка: не найдены коэффициенты растягивания MTF...

en: StarNet: linear mode. Applying Midtone Transfer Function (MTF) pre-stretch to image.
ru: StarNet: линейный режим. Применение к изображению предварительного растягивания с помощью функции передачи полутонов (MTF).

en: StarNet: 2x upscaling selected. Upscaling image...
ru: StarNet: установлен флажок "Удвоить разрешение". Увеличение изображения...

en: Error: image resize failed...
ru: Ошибка: не удалось изменить размер изображения...

en: Error: unable to save working StarNet input file...
ru: Ошибка: не удалось сохранить входящий рабочий файл StarNet...

en: Error: cannot read the neural net weights file.
ru: Ошибка: не удалось прочитать файл весов нейросети.

en: Error: StarNet did not execute correctly...
ru: Ошибка: StarNet не был выполнен корректно...

en: Error: unable to read StarNet output file...
ru: Ошибка: не удалось прочитать выходной файл StarNet...

en: Error: unable to remove temporary working file...
ru: Ошибка: не удалось удалить временный рабочий файл…

en: Attempting to continue. You will need to clean up the working files manually.
ru: Попытка продолжить. Вам будет необходимо очистить рабочие файлы вручную.

en: StarNet: 2x upscaling selected. Re-scaling starless image to original size...
ru: StarNet: установлен флажок "Удвоить разрешение". Масштабирование изображения без звёзд к первоначальному размеру...

en: StarNet: linear mode. Applying inverse MTF stretch to starless image.
ru: StarNet: линейный режим. Применяется обратное растягивание MTF к изображению без звёзд.

en: Error: unable to save starless image as FITS...
ru: Ошибка: не удалось сохранить изображение без звёзд как FITS...

en: Error: image subtraction failed...
ru: Ошибка: не удалось вычесть изображение…

en: Error: unable to save starmask image as FITS...
ru: Ошибка: не удалось сохранить изображение маски звёзд как FITS...

en: StarNet: job completed.
ru: StarNet: задание завершено.

en: Note: the StarNet sequence memory limit calculation is based on system RAM only. If you are using GPU TensorFlow libraries and have insufficient GPU memory, StarNet may still fail.
ru: Замечание: расчёт предела памяти последовательности StarNet основан только на системной оперативной памяти. Если вы используете библиотеки TensorFlow для работы с GPU и имеете недостаточный объём памяти GPU, выполнение StarNet всё ещё может завершиться неудачно.

en: Warning: some images in the sequence were smaller than 512x512. Some versions of StarNet may fail to process these images.
ru: Предупреждение: ряд изображений в последовательности меньше чем 512×512. Некоторые версии StarNet могут не обработать эти изображения.

en: Starnet: Processing image %d
ru: Starnet: обработка изображения %d

en: StarNet: Processing...
ru: StarNet: Обработка…

en: Star synthesis (full star mask creation): processing...
ru: Синтез звёзд (создание полной маски звёзд): обработка...

en: No stars detected in the image.
ru: На изображении звёзды не найдены.

en: Synthesizing %d stars...
ru: Синтез %d звёзд...

en: Star synthesis (desaturating clipped star profiles): processing...
ru: Синтез звёзд (обесцвечивание обрезанных профилей звёзд): обработка...

en: Star synthesis: desaturating stars in channel %u...
ru: Синтез звёзд: обесцвечивание звёзд в канале %u...

en: Star synthesis: %d stars desaturated
ru: Синтез звёзд: обесцвечено %d звёзд

en: Remapping output to floating point range 0.0 to 1.0
ru: Переназначение вывода в диапазон с плавающей точкой от 0.0 до 1.0

en: Could not copy image, aborting
ru: Не удалось скопировать изображение, прекращаем

en: Extracting %s...
ru: Извлечение %s…

en: Wavelets Transformation
ru: Вейвлетные преобразования

en: %s
    This is an unstable development release
    commit %s
ru: %s
    Это нестабильная версия, находящаяся в разработке
    коммит %s

en: Astronomical image (pre-)processing program
ru: Программа для обработки астрономических изображений

en: Visit the Siril website
ru: Перейти на сайт Siril

en: Photometry failed.
ru: Фотометрия не удалась.

en: Photometry could not be performed. You can try to adjust the settings in the Siril preferences.
ru: Фотометрия не может быть выполнена. Вы можете попытаться изменить установки в настройках Siril.

en: Plate Solving failed. The image could not be aligned with the reference stars.
ru: Астрономическое решение не найдено. Изображение не может быть выравнено по опорным звёздам.

en: This is usually because the initial parameters (pixel size, focal length, initial coordinates) are too far from the real metadata of the image.
    
    You could also try to look into another catalogue, or try to click on the "Downsampling" button, especially for image done with Drizzle.
    
    Finally, keep in mind that plate solving algorithm should only be applied on linear image.
ru: Обычно это происходит потому, что исходные параметры (размер пикселя, фокусное расстояние, начальные координаты) слишком далеки от реальных метаданных изображения.
    
    Вы также можете попробовать заглянуть в другой каталог или нажать на кнопку "Уменьшить изображение", особенно для изображений, выполненных в режиме сверхразрешения (drizzle).
    
    Наконец, имейте в виду, что алгоритм поиска астрономического решения следует применять только к линейному изображению.

en: No object found
ru: Объект не найден

en: There are no available coordinates with this name, try with another name
ru: Для указанного названия нет доступных координат, попробуйте использовать другое название

en: No coordinates
ru: Координаты отсутствуют

en: There are no keywords stored in the FITS header.
ru: В заголовке FITS нет ключевых слов.

en: No metadata
ru: Метаданные отсутствуют

en: Please enter object coordinates.
ru: Пожалуйста, введите координаты объекта.

en: Selection is not used with the astrometry.net solver
ru: Решатель astrometry.net не используется с выделением

en: No catalog
ru: Каталог отсутствует

en: Cannot download the online star catalog.
ru: Не удалось загрузить удалённый каталог звёзд.

en: Astrometric solution detected
ru: Найдено астрометрическое решение

en: The astrometric solution contained in the image will be erased by the geometric transformation and no undo will be possible.
ru: При геометрическом преобразовании астрометрическое решение, содержащееся в изображении, будет удалено без возможности отмены.

en: Process
ru: Обработка

note: 2 = GAIA, 3 = PPMXL 1 = APASS
en: (online catalogue)
ru: (удалённый каталог)

en: (local catalogue)
ru: (локальный каталог)

en: Image copy error in previews
ru: Ошибка копирования изображения в предварительном просмотре

en: Polynomial order seems too high.
ru: Степень полинома видимо слишком велика.

en: You are about to process a sequence of preprocessed files with a polynomial degree greater than 1. This is unlikely because such gradients are often linear and a correction with a polynomial function of degree 1 is probably enough.
ru: Вы собираетесь обработать последовательность предобработанных файлов со степенью полинома больше 1. Это маловероятно, поскольку такие градиенты часто линейны, и коррекции с полиномиальной функцией степени 1, вероятно, достаточно.

en: Extract Background
ru: Извлечь фон

en: Using wrong interpolation method
ru: Использование неверного метода интерполяции

en: You are about to process a sequence of preprocessed files with an RBF algorithm. This algorithm may not be very well suited for automated processing and we advise you to use the polynomial algorithm with a degree order of 1.
ru: Вы собираетесь обработать последовательность предобработанных файлов с помощью алгоритма RBF. Этот алгоритм может не очень хорошо подходить для автоматической обработки, и мы советуем вам использовать полиномиальный алгоритм со степенью 1.

en: Background extraction (Correction: %s)
ru: Извлечение фона (коррекция: %s)

en: No Background model computed
ru: Модель фона не вычислена

en: You must first compute the background model.
ru: Сначала вы должны вычислить модель фона.

en: Setting MAX value for cutoff sliders adjustments (%f)
ru: Установка максимального значения для регулировки ползунков отсечки (%f)

en: Setting ranges scalemin=%d, scalemax=%d
ru: Устанавливаются диапазоны мин. масштаб=%d, макс. масштаб=%d

en: Current image is not 32 bit. Standard 16 bit AutoStretch will be used.
ru: Текущее изображение не 32 битное. Будет использовано стандартное 16 битное авторастягивание.

en: The AutoStretch display mode will use a %d bit LUT
ru: Режим авторастягивания будет использовать %d битную LUT

en: The AutoStretch display mode will use a 16 bit LUT
ru: Режим авторастягивания будет использовать 16 битную LUT

en: Setting HD AutoStretch display mode bit depth to %d...
ru: Устанавливает режим расширенного авторастягивания к %d битам...

en: %s, %d/%d images selected
ru: %s, выбрано %d/%d изображений

en: Sequence:
ru: Последовательность:

en: Image:
ru: Изображение:

en: - none -
ru: - нет -

en: This sequence name already exists!! Please change the name before converting.
ru: Последовательность с таким названием уже существует!! Пожалуйста, измените название перед конвертацией.

en: W: %dpx H: %dpx ratio: %.4f
ru: Ш: %d пикселей В: %d пикселей. Соотношение: %.4f

en: fwhm: %.2f px, r: %.2f
ru: fwhm: %.2f пикс., r: %.2f

en: fwhm: N/A
ru: fwhm: н/д

en: Cannot convert a sequence file
ru: Не удалось преобразовать файл последовательности

en: A sequence file cannot be converted to 32 bits. This operation can only be done on a single file.
ru: Файл последовательности не может быть преобразован в 32 бита. Эта операция может быть выполнена только с одиночным файлом.

en: Precision loss
ru: Потеря точности

en: Converting the image from 32 bits to 16 bits may lead to a loss of numerical accuracy. Getting back to 32 bits will not recover this loss.
    Are you sure you want to convert your data?
ru: Конвертация изображения из 32 бит в 16 бит может привести к потере точности вычислений. Возврат к 32 битам не восстановит эту потерю.
    Вы уверены, что хотите конвертировать ваши данные?

en: Convert to 16 bits
ru: Преобразовать в 16 бит

en: B&W
ru: Ч/Б

en: Binning %d x %d is not supported
ru: Бинниг %d × %d не поддерживается

en: Default FITS extension is set to %s
ru: Расширение FITS по умолчанию: %s

en: Welcome to %s
ru: Приветствуем в %s

en: Hello, this is the first time you use this new version of Siril. Please, have a seat and take the time to watch the short introduction we have prepared for you. Be aware you can replay this introduction at any times in the Miscellaneous tab of the preferences dialog box.
ru: Вы впервые запустили эту новую версию Siril. Мы приготовили для вас короткий путеводитель по изменениям. Даже если вы откажетесь от его просмотра прямо сейчас, в дальнейшем вы можете в любой момент вызвать его снова на вкладке «Разное» диалога настройки программы. Продолжить?

en: See Introduction
ru: Посмотреть вступление

en: Closing application
ru: Закрытие приложения

en: Are you sure you want to quit?
ru: Вы действительно хотите выйти?

en: Exit
ru: Выйти

en: Selected %s sequence %s...
ru: Выбрано %s в последовательности %s...

en: Searching for sequences in the current working directory...
ru: Поиск последовательностей в текущей рабочей директории…

en: This erases the following data, and there's no possible undo:
ru: Будут очищены следующие данные (без возможности отмены):

en: 
    - Registration
ru: 
    - Регистрация

en: 
    - Statistics
ru: 
    - Статистика

en: 
    - Selection
ru: 
    - Выделение

en: Clear Sequence Data?
ru: Очистить данные последовательности?

en: Clear Data
ru: Очистить данные

en: The requested data of the sequence has been cleaned.
ru: Были очищены запрошенные данные последовательности.

en: Invalid char
ru: Недопустимый символ

en: Please remove invalid characters in the sequence name before trying to convert images into a new sequence again.
ru: Пожалуйста, удалите недопустимые символы в названии последовательности, прежде чем снова пытаться преобразовать изображения в новую последовательность.

en: A file named %s already exists. Do you want to replace it?
ru: Файл %s уже существует. Хотите заменить его?

en: The file already exists. Replacing it will overwrite its contents.
ru: Файл уже существует. Замена приведёт к перезаписи содержимого.

en: Replace File
ru: Заменить файл

en: Filetype is not supported, cannot convert: %s
ru: Тип файла не поддерживается, нельзя конвертировать: %s

en: File extension '%s' is not supported.
    Verify that you typed the extension correctly.
    If so, you may need to install third-party software to enable this file type conversion, look at the README file.
    If the file type you are trying to load is listed in supported formats, you may notify the developers that the extension you are trying to use should be recognized for this type.
ru: Файл с расширением '%s' не поддерживается.
    Убедитесь, что ввели расширение правильно.
    Если это так, возможно вам необходимо установить стороннее программное обеспечение, для включения преобразования этого типа файлов. посмотрите файл README.
    Если тип файла, который вы пытаетесь загрузить, указан среди поддерживаемых форматов, вы можете уведомить разработчиков о том, что расширение, которое вы пытаетесь использовать, должно быть распознано для этого типа.

en: Too many files are being converted.
ru: Конвертируется слишком много файлов.

en: You are about to convert a large amount of files into standard FITS files. However, your OS limits the number of files that will be processed in the same time.You may want to convert your input files into a FITS sequence.
ru: Вы собираетесь конвертировать большое количество файлов в стандартные файлы FITS. Однако ваша операционная система ограничивает количество файлов, которые будут обрабатываться одновременно. Возможно, вы захотите конвертироват свои входные файлы в последовательность FITS.

en: Convert to FITS Sequence
ru: Преобразовать в последовательность FITS

en: Symbolic links cannot be used when demosaicing the images, new images will be created
ru: Символические ссылки не могут использоваться при дебайеризациии изображений, будут созданы новые изображения

en: A conflict has been detected.
ru: Обнаружен конфликт.

en: Creating multiple sequences can only be done with only sequences as input.
ru: Создание нескольких последовательностей может быть выполнено только при использовании последовательностей в качестве входных данных.

en: Conversion: processing %d files...
ru: Конвертация: обработка %d файлов…

en: %d file was ignored while drag and drop
     | %d files were ignored while drag and drop
ru[0]: %d файл был проигнорирован при перетаскивании
ru[1]: %d файла были проигнорированы при перетаскивании
ru[2]: %d файлов было проигнорировано при перетаскивании

en: Files with unknown extension cannot be dropped in this area. Therefore they are ignored.
ru: Файлы с неизвестным расширением не могут быть сброшены в эту область. Поэтому они проигнорированы.

en: %d file loaded | %d files loaded
ru[0]: Загружен %d файл
ru[1]: Загружены %d файла
ru[2]: Загружено %d файлов

en: %d file selected | %d files selected
ru[0]: Выбран %d файл
ru[1]: Выбраны %d файла
ru[2]: Выбрано %d файлов

en: There is no selection
ru: Выделение отсутствует

en: Make a selection of the background area
ru: Выделите область с образцом фона

en: Background neutralization
ru: Нейтрализация фона

en: Make a selection of the white reference area
ru: Выделите область с образцом белого

en: Color Calibration: processing...
ru: Калибровка цвета: обработка…

note: HSL HSV
en: Hue:
ru: Тон:

en: Saturation:
ru: Насыщенность:

en: Lightness:
ru: Светлота:

en: Value:
ru: Значение:

en: Folder
ru: Папка

en: Siril documentation URL: %s
ru: Ссылка на сайт с документацией Siril: %s

en: Could not show link
ru: Не удалось отобразить ссылку

en: Please go to <a href="
ru: Перейти по <a href="

en: Channels warning
ru: Предупреждение каналов

en: Not all colour channels are selected. Human luminance colour model cannot be used: setting even weighted luminance colour model.
ru: Не все цветовые каналы выбраны. Модель относительной чувствительности человеческого глаза не может быть использована: устанавливаем равновзвешенную цветовую модель.

en: Not all colour channels are selected. Saturation stretch cannot be used: setting independent channels colour model.
ru: Не все цветовые каналы выбраны. Растягивание насыщенности не может быть использовано: устанавливаем цветовую модель с независимыми каналами.

en: Toggles whether to apply the stretch to the monochrome channel
ru: Применить растягивание к монохромному каналу

en: Red channel
ru: Красный канал

en: Histogram Transf. (mid=%.3f, lo=%.3f, hi=%.3f)
ru: Преобразование гист-мы (сред.=%.3f, низ=%.3f, верх=%.3f)

en: GHS pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS точка симметрии: %.3f, сила: %.2f, локально: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS INV pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS INV точка симметрии: %.3f, сила: %.2f, локально: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS ASINH точка симметрии: %.3f, сила: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH INV pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS ASINH INV точка симметрии: %.3f, сила: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS LINEAR BP: %.2f
ru: Линейное растягивание BP: %.2f

en: GHS SAT pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS SAT точка симметрии: %.3f, сила: %.2f, локально: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS INV SAT pivot: %.3f, amount: %.2f, local: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS INV SAT точка симметрии: %.3f, сила: %.2f, локально: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH SAT pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS ASINH SAT точка симметрии: %.3f, сила: %.2f [%.2f %.2f]

en: GHS ASINH INV SAT pivot: %.3f, amount: %.2f [%.2f %.2f]
ru: GHS ASINH INV SAT точка симметрии: %.3f, сила: %.2f [%.2f %.2f]

en: Could not compute autostretch parameters, using default values
ru: Не удалось вычислить параметры авторастягивания, используются значения по умолчанию

en: Generalised Hyperbolic Stretch Transformations
ru: Обобщённое гиперболическое преобразование

en: Clicking on the histogram sets SP
ru: Нажатие на гистограмму устанавливает точку симметрии

note: Prevent spamming the warning log message
en: Shadow preservation point cannot be set higher than stretch focal point
ru: Точка сохранения теней не может быть выше, чем центральная точка растягивания

en: Make a selection of the point or area to set SP
ru: Выберите точку или область для установки точки симметрии

note: Prevent spamming the warning log message
en: Highlight preservation point cannot be set lower than stretch focal point
ru: Точка сохранения светов не может быть ниже, чем центральная точка растягивания

en: Clicking on the linear stretch histogram sets BP
ru: Клик на линейной гистограмме устанавливает точку чёрного (BP)

en: Midtone Transfer Function
ru: Передаточная функция полутонов

en: Generalised Hyperbolic Transfer Function
ru: Обратная обобщённая гиперболическая функция переноса

en: Error: memory allocaton failure when instantiating HD LUTs. Reverting to standard 16 bit LUTs.
ru: Ошибка: не удалось выделить память при инициализации HD LUT. Сброс к стандартным 16-битным LUT.

en: <big>Unstable Development Version</big>
    
    <small>%c%s</small>
    <small>commit <tt>%s</tt></small>
    <small>Please test bugs against latest git master branch
    before reporting them.</small>
ru: <big>Нестабильная версия программы</big>
    
    <small>%c%s</small>
    <small>коммит <tt>%s</tt></small>
    <small>Если вы столкнулись с ошибками, перед заведением отчёта, попробуйте
    воспроизвести их на свежей сборке из дерева разработки.</small>

en: Linear fit functions:
ru: Функции линейной подгонки:

en: Cannot compute linear coefficients.
ru: Невозможно рассчитать линейные коэффициенты.

en: Crop confirmation
ru: Подтверждение кадрирования

en: Rotation (%.1lfdeg, cropped=%s, clamped=%s)
ru: Вращение (%.1lf°, кадрирование=%s, фиксация=%s)

en: Rotation (90 deg)
ru: Вращение (90°)

en: Rotation (-90 deg)
ru: Вращение (-90°)

en: Mirror X
ru: Отражение по X

en: Mirror Y
ru: Отражение по Y

en: Binning x%d (%s)
ru: Биннинг x%d (%s)

en: average
ru: среднее

en: sum
ru: сумма

en: Resample (%g - %g)
ru: Ресэмплинг (%g - %g)

en: A live preview session is active
ru: Сессия предпросмотра на лету активна

en: It is impossible to crop the image when a filter with preview session is active. Please consider to close the filter dialog first.
ru: Невозможно кадрировать изображение при активном фильтре с сеансом предварительного просмотра. Пожалуйста, подумайте о том, чтобы сначала закрыть диалоговое окно фильтра.

en: Crop does not work with avi film. Please, convert your file to SER first.
ru: Кадрирование не работает с видео avi. Сначала конвертируйте файл в SER.

en: Not a valid sequence for cropping.
ru: Недопустимая последовательность для кадрирования.

en: _Do not show this dialog again
ru: _Больше не задавать этот вопрос

en: Deconvolution usage hints and tips URL: %s
ru: Советы по использованию реконструкции: %s

en: Warning: telescope aperture obtained from FITS header data may be incorrect.
ru: Предупреждение: значение апертуры телескопа, полученное из заголовка FITS может быть неверным.

en: Warning: telescope focal length obtained from FITS header data may be incorrect.
ru: Предупреждение: фокусное расстояние телескопа, полученное из заголовка FITS может быть неверным.

en: Warning: sensor pixel size obtained from FITS header data may be incorrect.
ru: Предупреждение: значение размера пикселя, полученное из заголовка FITS может быть неверным.

en: Error: all stars' FWHM must have the same units.
ru: Ошибка: FWHM всех звёзд должна иметь одинаковые единицы измерения.

en: Error: stars' properties must all be computed on the same layer
ru: Ошибка: все свойства звёзд должны быть вычислены на одном и том же слое

en: Error: stars must all be modeled with the same profile type
ru: Ошибка: все звёзды должны моделироваться с одним типом профиля

en: No stars selected
ru: Звёзды не выбраны

en: Error: no PSF has been computed, nothing to save.
ru: Ошибка: PSF не рассчитана, нет данных для сохранения.

en: Error preparing PSF for save.
ru: Ошибка при подготовке PSF к сохранению.

note: This needs to catch the case where a colour kernel is loaded, PGM does't support RGB.
en: This copy of Siril was compiled without libtiff support: saving PSF in FITS format.
ru: Эта копия Siril скомпилирована без поддержки libtiff: сохранение PSF в формате FITS.

en: Error: PSF file does not contain a square PSF. Cannot load this file.
ru: Ошибка: файл с PSF не содержит квадратной PSF. Этот файл не может быть загружен.

en: Wrong PSF size
ru: Неверный размер PSF

en: Warning: PSF file is even (%d x %d). PSFs should always be odd. Cropping by 1 pixel in each direction. This may not produce optimum results.
ru: Предупреждение: файл с PSF имеет чётный размер (%d × %d). Размер PSF всегда должен быть нечётным. Кадрирование на 1 пиксель по каждому измерению. Это может привести к неоптимальному результату.

note: If we have a color kernel but the open image is mono, log a warning and desaturate the kernel
en: The selected PSF is RGB but the loaded image is monochrome. The PSF will be converted to monochrome (luminance).
ru: Выбранная PSF рассчитана для RGB, но загружено монохромное изображение. PSF будет преобразована в монохромную (светимость).

en: No PSF file selected.
ru: Файл с PSF не выбран.

en: Kernel estimation complete.
ru: Оценка ядра завершена.

en: Error: no stars detected. Run findstar or select stars using Dynamic PSF dialog first.
ru: Ошибка: звёзды не обнаружены. Сначала запустите findstar или используйте диалог "Динамическая PSF".

en: Warning: focal length appears likely to be incorrect. Continuing anyway...
ru: Предупреждение: фокусное расстояние, видимо, некорректно. Всё равно продолжаем...

en: Warning: diameter appears likely to be incorrect. Continuing anyway...
ru: Предупреждение: диаметр, видимо, некорректен. Всё равно продолжаем...

en: Warning: sensor pixel size appears likely to be incorrect. Continuing anyway...
ru: Предупреждение: размер пикселя, видимо, некорректен. Всё равно продолжаем...

en: Error: no previous PSF found. A blind PSF estimator or calculation of PSF from stars or manual parameters must already have been done to use the Previous PSF option.
ru: Ошибка: предыдущая PSF не найдена. Для использования этой опции сначала необходимо выполнить оценку PSF вслепую или рассчитать PSF по звёздам или по введённым вручную параметрам.

en: Error: no PSF defined. Select blind deconvolution or define a PSF from selection or psf parameters.
ru: Ошибка: PSF не определена. Выберите реконструкцию вслепую или определите PSF по выделению или параметрам PSF.

en: PSF made in bottom up orientation.
ru: PSF создана в ориентации снизу вверх.

en: PSF made in top down orientation.
ru: PSF создана в ориентации сверху вниз.

note: User wants PSF from stars but has not selected any stars
en: No stars detected. Finding suitable non-saturated stars...
ru: Звёзды не обнаружены. Поиск подходящих ненасыщенных звёзд...

en: No suitable stars detectable in this image. Aborting...
ru: На изображении не обнаружено подходящих звёзд. Прерывание…

en: Found %d suitably bright, non-saturated stars.
ru: Обнаружено %d достаточно ярких, ненасыщенных звёзд.

en: Kernel size not large enough to fit PSF generated from detected stars. Increasing kernel size to %d. To override, specify kernel size using the -ks= option.
ru: Размер ядра недостаточен для подгонки PSF, созданной из найденных звёзд. Увеличение размера ядра до %d. Для переопределения, укажите размер ядра, используя опцию -ks=.

en: Warning: PSF generated from the stars detected in this image appears to be too big for the specified kernel size. Recommend increasing kernel size to %d.
ru: Предупреждение: PSF, созданная по звёздам, найденным на этом изображении, выглядит слишком большой для указанного размера ядра. Рекомендуется увеличить размер ядра до %d.

en: Starting PSF computation...
ru: Расчёт PSF...

en: Deconvolution PSF generated.
ru: PSF для реконструкции создана.

note: Refuse to process the image using previous PSF if there is no previous PSF defined Refuse to process the sequence using previous PSF if there is no previous PSF defined
en: Error: trying to use previous PSF but no PSF has been generated. Aborting...
ru: Ошибка: не удалось использовать предыдущую PSF, поскольку PSF не была создана. Прерывание...

en: Starting PSF estimation...
ru: Начинается оценка PSF...

en: Starting non-blind deconvolution...
ru: Начинается реконструкция…

en: Wiener deconvolution...
ru: Реконструкция по Винеру…

en: Richardson-Lucy halted early by the stopping criterion after iteration
ru: Реконструкция по Ричардсону-Люси остановлена ранее критерием остановки после итерации

en: Richardson-Lucy deconvolution...
ru: Реконструкция по Ричардсону-Люси...

en: Image row order has changed since PSF was generated. The PSF orientation will be updated to match before applying to this image.
ru: Порядок строк в изображении изменился после создания PSF. Ориентация PSF будет обновлена перед применением к этому изображению.

en: Deconvolution. Processing sequence...
ru: Реконструкция. Обработка последовательности...

en: Light curve with NINA star list
ru: Световая кривая со списком звёзд NINA

en: _OK
ru: _ОК

en: Select the NINA star list file
ru: Выберите файл NINA со списком звёзд

en: CSV file (*.csv)
ru: Файл CSV (*.csv)

en: Process a sequence to get a light curve on a star using the list of reference stars created by the NINA exoplanet plugin
ru: Обрабатывает последовательность для получения световой кривой звезды, используя список опорных звёзд, созданных плагином экзопланет NINA

en: Use comparative stars selected for their color
ru: Использовать звёзды сравнения, выбранные по их цвету

en: Use comparative stars selected by the AAVSO
ru: Использовать звёзды сравнения, выбранные AAVSO

en: Display the light curve
ru: Показать световую кривую

en: Color similar to the target mean they will get extincted the same way by the changing atmosphere
ru: Цвет, схожий с целевым, означает, что они точно так же исчезнут из-за изменения атмосферы

en: The AAVSO gives stars that are know to not be variable
ru: Звёзды, предоставленные AAVSO, не являются переменными

en: if not checked, a PNG image of the graph will be generated instead (if gnuplot is available, for both cases)
ru: если флажок не установлен, вместо этого будет создано изображение графика в формате PNG (если gnuplot доступен, в обоих случаях)

en: The currently loaded image must be plate solved
ru: Загруженное изображение должно иметь астрономическое решение

en: The sequence seems to have a heavy drift, the computation of a light curve may not be accurate or possible
ru: Похоже, что последовательность имеет значительный дрейф. Вычислен световой кривой может быть неточным или невозможным

en: Something went wrong while saving plot
ru: Что-то пошло не так при сохранении графика

en: FITS Files (*.fit, *.fits, *.fts, *.fit.fz, *.fits.fz, *.fts.fz)
ru: Файлы FITS (*.fit, *.fits, *.fts, *.fit.fz, *.fits.fz, *.fts.fz)

en: Graphics Files (*.bmp
ru: Графические файлы (*.bmp

note: NETPBM FILES
en: Netpbm Files (*.ppm, *.pnm, *.pgm)
ru: Файлы Netpbm (*.ppm, *.pnm, *.pgm)

note: IRIS FILES
en: IRIS PIC Files (*.pic)
ru: Файлы IRIS PIC (*.pic)

note: SER FILES
en: SER files (*.ser)
ru: Файлы SER (*.ser)

en: Film Files (*.avi, *.mpg, ...)
ru: Видеофайлы (*.avi, *.mpg, ...)

en: All supported files
ru: Все поддерживаемые файлы

en: Cosmetic correction file (*.lst)
ru: Файл косметической коррекции (*.lst)

en: Format not supported.
ru: Формат не поддерживается.

en: FITS sequences are not supported for master files. Please select a single FITS file.
ru: Последовательности FITS не поддерживаются в качестве мастер-файлов. Выберите одиночный файл FITS.

en: There is no valid WCS information in the header. Let's make a plate solving.
ru: В заголовке отсутствует достоверная информация WCS. Давайте выполним астрономическое решение.

en: Plate solving will be recomputed for image
ru: Для изображения будет повторно получено астрономическое решение.

en: Existing plate solve (WCS information) will be resused for image
ru: Существующее решение (информация WCS) будет повторно использовано для изображения

en: Using remote APASS instead of local NOMAD catalogue
ru: Использовать удалённый каталог APASS вместо локального каталога NOMAD

en: Photometric Color Calibration
ru: Фотометрическая калибровка цвета

en: Amplitude
ru: Амплитуда

en: Magnitude
ru: Блеск

en: SNR
ru: Сигнал/шум

en: Frames
ru: Кадры

en: GNUplot not available: the light curve data will be produced in %s but no image will be created. You can specify the path to gnuplot in the Siril preferences.
ru: Gnuplot не найден: данные для световой кривой будут сохранены в %s; изображение не будет создано. Вы можете указать путь к gnuplot в настройках Siril.

en: Calibrated data for %d points of the light curve, %d excluded because of invalid calibration
ru: Откалиброваны данные для %d точек кривой блеска, исключено %d из-за неправильной фотометрии

en: Output files (*%s)
ru: Итоговые файлы (*%s)

en: Saved plot to image %s
ru: График сохранён в изображении %s

en: Star roundness (1 is round)
ru: Округлость звёзд (1 - круглая)

en: FWHM (px)
ru: FWHM (пиксели)

en: Star magnitude (absolute)
ru: Звёздная величина (абсолютная)

en: Star magnitude (relative, use setmag)
ru: Звёздная величина (относительная, используйте setmag)

en: Background value
ru: Значение фона

en: Star position on X axis
ru: Положение звезды по X

en: Star position on Y axis
ru: Положение звезды по Y

en: SNR (dB)
ru: Сигнал/шум (дБ)

en: wFWHM (px)
ru: wFWHM (пиксели)

en: Shift on X axis
ru: Сдвиг по X

en: Shift on Y axis
ru: Сдвиг по Y

en: Exclude Frame %d
ru: Исключить кадр %d

en: Show Frame %d
ru: Показать кадр %d

en: Zoom to selection
ru: Масштаб по выделению

en: Only keep points within selection
ru: Только в выделении

en: Exclude selected points
ru: Исключить выбранные точки

en: You don't have permission to write in this directory: %s
ru: Нет прав на запись в директорию %s

en: You don't have permission to execute this file: %s
ru: Отсутствуют права на выполнение файла: %s

en: You don't have permission to read this file: %s
ru: Отсутствуют права на чтение файла: %s

en: Cannot refresh script list
ru: Не удалось обновить список сценариев

en: Inner radius value must be less than outer. Please change the value in Photometry tab.
ru: Внутренний радиус должен быть меньше внешнего. Пожалуйста, измените значение на вкладке «Фотометрия».

en: Setting quantization to 0 has only a sense with a GZIP compression and GZIP 2 often produces better compression of floating­point images.
ru: Установка значения квантования в 0 имеет смысл только при сжатии GZIP, а GZIP 2 часто обеспечивает лучшее сжатие изображений с плавающей точкой.

en: Wrong value
ru: Неверное значение

en: Reset all preferences
ru: Вернуть исходные параметры

en: Do you really want to reset all preferences to default value?
ru: Действительно хотите вернуть все параметры к исходным?

en: Reset Preferences
ru: Вернуть исходные параметры

en: Cannot create logfile [%s]
ru: Невозможно создать файл журнала [%s]

en: Log files (*.log)
ru: Файлы журналов (*.log)

en: Are you sure you want to clear the log? There is no possible undo.
ru: Уверены, что хотите очистить журнал? Это действие нельзя отменить.

en: Clear the Log
ru: Очистить журнал

en: Stars FWHM must have the same units.
ru: FWHM звёзд должна иметь одинаковые единицы измерения.

en: Stars properties must all be computed on the same layer
ru: Свойства звёзд должны быть рассчитаны на одном слое

en: Stars must all be modeled with the same profile type
ru: Звёзды должны моделироваться с одним типом профиля

en: Average Gaussian PSF
    
    N:	%d stars (%d saturated and excluded)
    B:	%.6f
    A:	%.6f
    FWHMx:	%.2f%s
    FWHMy:	%.2f%s
    r:	%.3f
    Angle:	%.2f deg
    rmse:	%.3e
ru: Усреднённая PSF по Гауссу
    
    N:	звёзд %d (насыщенные и исключённые %d)
    B:	%.6f
    A:	%.6f
    FWHMx:	%.2f%s
    FWHMy:	%.2f%s
    Округлость:	%.3f
    Угол:	%.2f°
    rmse:	%.3e

en: Average Moffat PSF
    
    N:	%d stars (%d saturated and excluded)
    B:	%.6f
    A:	%.6f
    Beta:	%.2f
    FWHMx:	%.2f%s
    FWHMy:	%.2f%s
    r:	%.3f
    Angle:	%.2f deg
    rmse:	%.3e
ru: Усреднённая PSF по Моффату
    
    N:	звёзд %d (насыщенные и исключённые %d)
    B:	%.6f
    A:	%.6f
    Beta:	%.2f
    FWHMx:	%.2f%s
    FWHMy:	%.2f%s
    Округлость:	%.3f
    Угол:	%.2f°
    rmse:	%.3e

en: Average Star Data
ru: Усреднить данные звёзд

en: %d star | %d stars
ru[0]: %d звезда
ru[1]: %d звезды
ru[2]: %d звёзд

en: Star %d of %d
ru: Звезда %d из %d

en: Star list file (*.lst)
ru: Файл списка звёзд (*.lst)

en: Error: error writing the CSV.
ru: Ошибка: ошибка записи CSV.

en: PSF and quick photometry results
ru: PSF и результаты быстрой фотометрии

en: Nothing to export
ru: Нет данных для экспорта

en: There are no stars in the list.
ru: В списке нет звёзд.

en: Preview %d
ru: Предпросмотр %d

en: Load
    sequences
ru: Загрузите
    последовательности

en: Unsaved star recomposition result
ru: Несохранённый результат восстановления звёзд

en: Star recomposition
ru: Восстановление звёзд

en: Show advanced stretch options.
ru: Показать больше настроек растягивания.

en: This dropper allows you to set the background stretch symmetry point  based on the average value of the current selection. This helps in picking out faint detail above the dark background.
ru: Пипетка позволяет установить точку симметрии растягивания фона на основе среднего значения текущего выделения. Это помогает выделить слабые детали выше тёмного фона.

en: Eyedropper disabled with unapplied BP shift
ru: Пипетка отключена с неприменённым сдвигом BP

en: Error: image could not be loaded
ru: Ошибка: изображение не может быть загружено

en: Image loading failed
ru: Не удалось загрузить изображение

en: Error: images do not match
ru: Ошибка: изображения не совпадают

en: Image width, height, bit depth and number of channels must match
ru: Ширина, высота, разрядность и количество каналов изображения должны совпадать

en: There is no starless image loaded
ru: Изображение без звёзд не загружено

en: Load an image using the left-hand file chooser before attempting to set SP using the eyedropper
ru: Загрузить изображение с помощью левого диалога выбора файлов, прежде чем пытаться установить SP с помощью пипетки

en: Load an image using the right-hand file chooser before attempting to set SP using the eyedropper
ru: Загрузить изображение с помощью правого диалога выбора файлов, прежде чем пытаться установить SP с помощью пипетки

note: gtk_widget_set_visible(lookup_widget("ghtBPcontrols1"), TRUE);
en: Simple
ru: Меньше

en: Show only simple stretch options. Note that any parameters that have been set while in advanced mode will remain set.
ru: Отображает только простые настройки растягивания. Любые параметры, указанные в расширенных настройках остаются установленными.

en: FITS Files (*.fit, *.fits, *.fts)
ru: Файлы FITS (*.fit, *.fits, *.fts)

note: GRAPHICS FILES BMP FILES
en: BMP Files (*.bmp)
ru: Файлы BMP (*.bmp)

en: JPEG Files (*.jpg, *.jpeg)
ru: Файлы JPEG (*.jpg, *.jpeg)

en: PNG Files (*.png)
ru: Файлы PNG (*.png)

en: TIFF Files (*.tif, *.tiff)
ru: Файлы TIFF (*.tif, *.tiff)

en: Supported Image Files
ru: Поддерживаемые форматы

en: Saving BMP
ru: Сохранение BMP

en: Saving PNG
ru: Сохранение PNG

en: Saving Netpbm
ru: Сохранение Netpbm

en: Saving JPG
ru: Сохранение JPG

en: Saving TIFF
ru: Сохранение TIFF

en: Saving FITS
ru: Сохранение FITS

en: File saving failed. Check the logs for more info.
ru: Не удалось сохранить файл. Больше информации в журнале.

en: Viewer mode is not linear
ru: Нелинейный режим просмотра

en: You are saving an image that is displayed in a non linear mode. What you see is not what you will get. Switch the viewer mode to linear to save what you see.
ru: Вы сохраняете изображение, которое отображается в нелинейном режиме просмотра. То, что вы видите, это не то, что будет сохранено. Переключитесь в линейный режим, чтобы увидеть, то, что вы сохраняете.

en: Save Anyway
ru: Всё равно сохранить

en: Snapshot <b>%s</b> was saved into the working directory.
ru: Снимок <b>%s</b> сохранён в рабочей директории.

en: Snapshot was saved into the clipboard.
ru: Снимок сохранён в буфере обмена.

en: Cannot take snapshot: %s
ru: Не удалось сделать снимок: %s

en: You are about to use scripts. Running automatic scripts is something that is easy and generally it provides a nice image. However you have to keep in mind that scripts are not magic; automatic choices are made where human decision would probably be better. Also, every commands used in a script are available on the interface with a better parameter control.
ru: Вы собираетесь использовать сценарии. Запуск автоматических сценариев это просто и обычно в результате получается красивое изображение. Однако необходимо помнить, что сценарии это не магия. Автоматический выбор делается там, где решение, принятое человеком могло бы быть лучше. Кроме того, каждая команда, используемая в сценариях доступна через интерфейс пользователя с лучшим контролем параметров.

en: Please read me before using scripts
ru: Пожалуйста, прочтите меня перед использованием сценариев

en: Run Script
ru: Выполнить сценарий

en: Searching scripts in: "%s"...
ru: Поиск сценариев в: "%s"...

en: Loading script: %s
ru: Загрузка сценария: %s

en: Cannot refresh the scripts if the list is empty.
ru: Нельзя обновить сценарии, если список пуст.

en: B&W channel
ru: Ч/Б канал

en: Green channel
ru: Зелёный канал

en: Blue channel
ru: Синий канал

en: No sequence loaded
ru: Нет загруженных последовательностей

en: Selected all images from sequence
ru: Выбрать все изображения в последовательности

en: Unselected all images from sequence
ru: Отменено выделение всех изображений в последовательности

en: #Stars
ru: Кол-во звёзд

en: %s image %d in sequence %s
ru: %s изображение %d в последовательности %s

en: Excluding
ru: Исключая

en: Including
ru: Включая

en: Image %d has been unselected from sequence
ru: Изображение %d было исключено из выделения в последовательности

en: Image %d has been selected from sequence
ru: Изображение %d было выбрано из последовательности

en: Exclude all images?
ru: Исключить все изображения?

en: This erases previous image selection and there's no possible undo.
ru: Предыдущий выбор изображений будет очищен без возможности отмены.

en: Exclude All
ru: Исключить все

en: Include all images?
ru: Включить все изображения?

en: Include All
ru: Включить все

en: sequence | sequences
ru[0]: последовательность
ru[1]: последовательности
ru[2]: последовательностей

en: An image (or sequence) is already loaded
ru: Изображение (или последовательность) уже загружено

en: Are you sure you want to close everything and open the new image?
ru: Уверены, что хотите закрыть всё и открыть новое изображение?

en: Unable to load CSS style sheet file: %s. Please reinstall Siril
ru: Не удалось загрузить стиль CSS: %s. Пожалуйста, переустановите Siril

en: Welcome to the newest version of Siril. Please take a moment to read some tips about this release
ru: Добро пожаловать в новую версию Siril. Предлагаем вам краткий обзор новшеств и изменений

en: The RGB tab is now ready for processing. You can select and work on this tab which is open by default if the image is RGB.
ru: Вкладка RGB готова для обработки. Вы можете выбрать и работать с этой вкладкой, открываемой по умолчанию, если используется изображение RGB.

en: Pre-processing steps are grouped together in the right panel. You can reach each step with the F1...F7 keys
ru: Шаги предварительной обработки сгруппированы справа. Вы можете перемещаться между ними, нажимая клавиши F1..F7

en: This button will hide the right panel. You can also try the full screen mode (Control - F)
ru: Эта кнопка скрывает панель справа. Вы также можете перейти в полноэкранный режим, нажав Ctrl+F

en: Press F10 or click on this button to open the menu. Here you can find the shortcut list and the preferences dialog where many of the options are available
ru: Нажмите F10 или щёлкните эту кнопку, чтобы открыть меню. Здесь можно найти список клавиатурных комбинаций и диалог настройки программы

en: You can get more scripts by clicking on the "Get scripts" item in the menu
ru: Можно скачать дополнительные сценарии, выбрав в меню пункт «Скачать сценарии»

en: A brand new documentation set is also available via the menu "Siril Manual"
ru: Новая документация доступна также через меню «Руководство Siril»

en: You can change your working directory by hitting this button. The working directory is shown right below the title at the center of the headerbar
ru: Вы можете сменить рабочую директорию, нажав эту кнопку. Выбранная директория отображается точно по центру вверху, под названием программы

en: You can open a single image or FITS/SER sequence
ru: Вы можете открыть одиночный кадр или последовательность FITS/SER

en: Here is a list of the most recent FITS files you’ve opened
ru: Список недавно открывавшихся файлов в формате FITS

en: Processing algorithms are all in this single menu
ru: Все алгоритмы обработки собраны в этом меню

en: Use this button to undo an operation
ru: Используйте эту кнопку, чтобы отменить операцию

en: Use this button to redo an operation
ru: Используйте эту кнопку, чтобы вернуть отменённую операцию

en: Siril works in 32-bit per channel precision by default. You can change it in Preferences and you can change the currently loaded image precision with this selector
ru: По умолчанию Siril теперь работает в режиме 32 бит на канал. Глобально вы можете поменять это в настройках, а для текущего изображения — здесь

en: Save your work as many times as needed by choosing a new name ...
ru: Текущее состояние проекта можно сохранять сколько угодно раз под новым именем...

en: ... or save the current FITS image with the same name
ru: ...либо прямо в текущий файл в формате FITS

en: Take a snapshot of your image at any time, with false color, in negative view or with annotation
ru: В любой момент можно сделать снимок вашего изображения — в псведоцветах, негативе, или с аннотациями

en: As usual you can enter Siril commands. To have an overview of all commands, type "help"
ru: Как и раньше можно вводить команды. Чтобы получить справку по ним, наберите "help"

en: Basic viewing operations are available in the main toolbar. Zooming is available with Ctrl-Scroll up and down
ru: На основной панели есть основные операции просмотра. Масштаб просмотра можно менять прокруткой колеса мыши с зажатой клавишей Ctrl

en: To pan your image you can use Ctrl-Click (and drag)
ru: Чтобы перемещаться по изображению, нажмите Ctrl, щёлкните и потащите

en: Enjoy using the new Siril
ru: Желаем получить массу удовольствия с новой версией Siril!

en: Error: sequence is SER or FITSEQ
ru: Ошибка: последовательность SER или FITSEQ

en: Only FITS format is supported for sequence CFA splitting
ru: Для разделения последовательности на CFA поддерживается только формат FITS

en: mean
ru: среднее

en: median
ru: медиана

en: sigma
ru: сигма

en: avgDev
ru: Абсол. откл.

en: sqrt(BWMV)
ru: √BWMV

en: min
ru: мин

en: max
ru: макс.

en: Image %d/%d from the sequence %s
ru: Изображение %d/%d из последовательности %s

en: unknown image
ru: неизвестное изображение

en: Size of selection in pixel: (%d,%d)
ru: Размер выделения в пикселях (%d,%d)

en: No selection
ru: Выделение отсутствует

en: Load an image first, aborted.
ru: Сначала загрузите изображение, прерывание.

en: This star has already been picked !
ru: Эта звезда уже выбрана!

en: Peaker
ru: Указатель

en: Valid StarNet v1 mono and RGB executables found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
ru: В директории установки StarNet обнаружены подходящие исполняемые файлы StarNet v1 для монохромных и RGB изображений.
    StarNet может обрабатывать монохромные и RGB изображения.

en: No valid StarNet executable found in the configured StarNet installation directory.
    Check your StarNet installation and Siril configuration.
ru: В директории установки не обнаружен необходимый исполняемый файл StarNet.
    Проверьте установку StarNet и конфигурацию Siril.

en: Valid StarNet v2-Torch executable found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
ru: В директории установки StarNet обнаружен подходящий исполняемый файл StarNet v2, основанный на библиотеке Torch.
    StarNet может обрабатывать монохромные и RGB изображения.

en: Valid StarNet v2 executable found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
ru: В директории установки StarNet обнаружен подходящий исполняемый файл StarNet v2.
    StarNet может обрабатывать монохромные и RGB изображения.

en: Only the StarNet v1 mono executable was found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono images only.
ru: В директории установки StarNet найден лишь исполняемый файл StarNet v1 mono.
    StarNet может обрабатывать только монохромные изображения.

en: Only the StarNet v1 RGB executable was found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process RGB images only.
ru: В директории установки StarNet найден лишь исполняемый файл StarNet v1 RGB.
    StarNet может обрабатывать только RGB изображения.

en: Not in single image mode
ru: Не в режиме одиночного изображения

en: Unable to apply StarNet to a single image as no single image is loaded. Did you mean to apply to sequence?
ru: Не удалось применить StarNet к одиночному изображению, поскольку не загружено ни одного одиночного изображения. Вы имели в виду применить к последовательности?

en: Unable to apply StarNet to a sequence as no sequence is loaded. Did you mean to uncheck the apply to sequence option?
ru: Не удалось применить StarNet к последовательности, поскольку не загружено ни одной последовательности. Вы имели в виду снять флажок применить к последовательности?

en: Mem: %s
ru: Память: %s

en: Mem: N/A
ru: Память: н/д

en: Disk Space: %s
ru: На диске: %s

en: Disk Space: N/A
ru: На диске: н/д

en: Could not open local NOMAD catalogue
ru: Не могу открыть локальный каталог NOMAD

en: Failed to read the local NOMAD catalogue
ru: Невозможно прочитать локальный каталог NOMAD

en: Error: number of trixels reported by file is out of limits.
ru: Ошибка: кол-во трикселей сообщённое файлом выходит за приделы.

en: Can't open temporary file %s for output. [%s]
ru: Не удалось открыть временный файл %s для вывода. [%s]

en: Error writing output...
ru: Ошибка записи вывода...

en: BMP images,
ru: BMP,

en: PIC images (IRIS),
ru: PIC (IRIS),

en: PGM and PPM binary images
ru: двоичные PGM и PPM

en: RAW images
ru: RAW (фото)

en: FITS-CFA images
ru: FITS-CFA

en: Films
ru: Видео

en: SER sequences
ru: последовательности SER

en: TIFF images
ru: TIFF

en: JPG images
ru: JPG

en: PNG images
ru: Изображения PNG

en: HEIF images
ru: HEIF

en: Supported file types: %s
ru: Поддерживаемые форматы: %s

en: Requested converting a sequence file to single FITS image, should not happen
ru: Запрошена конвертация файла последовательности в одиночное изображение FITS, такого не должно быть

note: when the ifdefs are not compiled, default happens!
en: Error opening %s: file type not supported.
ru: Ошибка при открытии %s: файлы этого типа не поддерживаются.

en: disabling incompatible multiple output option in conversion
ru: отключение несовместимого множественного вывода при конвертации

en: Converting files
ru: Конвертирование файлов

en: Failed to queue image conversion task, aborting
ru: Не удалось поставить преобразование изображений в очередь, прерывание

en: Conversion ended with error, %d/%d input files converted
ru: Конвертация завершена с ошибкой, конвертировано %d/%d файлов

en: Conversion succeeded, %d file(s) created for %d input file(s) (%d image(s) converted, %d failed)
ru: Конвертация удалась. Создано %d файлов из %d входящих (конвертировано %d изображений, не удалось конвертировать %d)

en: Conversion aborted, %d file(s) created for %d input file(s) (%d image(s) converted, %d failed)
ru: Конвертация прервана. Создано %d файлов из %d входящих (конвертировано %d изображений, не удалось конвертировать %d)

en: Conversion ended with error, %d output files created
ru: Конвертация завершена с ошибкой, создано %d итоговых файлов

en: Conversion succeeded, %d file(s) created for %d input file(s)
ru: Конвертация успешна, создано %d файлов из %d входящих

en: Conversion aborted, %d file(s) created for %d input file(s)
ru: Конвертация прервана, создано %d файлов из %d входящих

en: Ignoring an image file '%s' in the inputs as multiple outputs is enabled
ru: Игнорирование файла изображения '%s' на входе, поскольку включен множественный вывод

en: Skipping input file %s (failed to be opened)
ru: Пропускается входящий файл %s (не удалось открыть)

en: File %s was not recognised as readable by Siril, skipping
ru: Файл %s не распознан как читаемый Siril, пропускаем

en: Converting 32 bits images (from %s) to 16 bits is not supported, ignoring file.
ru: Конвертация 32-битных изображений (из %s) в 16-битные не поддерживается, игнорирование файла.

en: Creating the SER file `%s' failed, aborting.
ru: Не удалось создать файл SER `%s', прерывание.

en: Creating the FITS sequence file `%s' failed, aborting.
ru: Не удалось создать файл последовательности FITS `%s', прерывание.

en: Reading %s
ru: Чтение %s

en: Error while opening film %s, aborting.
ru: Ошибка при открытии ролика %s, прерывание.

en: Error while opening ser file %s, aborting.
ru: Ошибка при открытии ser-файла %s, прерывание.

en: Error while opening ser file %s, ignoring file.
ru: Ошибка при открытии ser-файла %s, игнорируем его.

en: output sequence type unknown, aborting
ru: неизвестный тип итоговой последовательности, прерывание

en: Error while converting to SER (no space left?)
ru: Ошибка при конвертации в SER (закончилось место?)

en: Error while converting to FITSEQ (no space left?)
ru: Ошибка при конвертации в FITSQ (закончилось место?)

en: Error while converting to FITS
ru: Ошибка при конвертации в FITS

en: No space left!
ru: Не осталось свободного места!

en: Error while converting, unknown output
ru: Ошибка при конвертации, неизвестный вывод

en: FILM ERROR: incompatible format
ru: ОШИБКА ВИДЕО: несовместимый формат

en: Several images were found in the FITS file but they have different number of layers, which is not allowed.
ru: В файле FITS найдено несколько изображений, имеющих разное количество слоёв, что недопустимо.

en: Several images were found in the FITS file but they have different parameters, which is not allowed.
ru: В файле FITS найдено несколько изображений, имеющих разные параметры, что недопустимо.

en: Several images were found in the FITS file but they have different parameters.
ru: В файле FITS найдено несколько изображений, имеющих разные параметры.

en: Cannot open FITS file %s
ru: Не удалось открыть файл FITS %s

en: Cannot open FITS file %s: doesn't seem to be a FITS sequence
ru: Не удалось открыть файл FITS %s: не выглядит последовательностью FITS

en: FITS images with 64 bits signed integer per pixel.channel are not supported.
ru: Изображения FITS с данной разрядностью (64 бита целочисленное со знаком) на пиксель/канал не поддерживаются.

en: Your version of cfitsio does not support multi-threading
ru: Ваша версия cfitsio не поддерживает многопотоковость

en: Unknown FITS data format in internal conversion
ru: Неизвестный формат данных FITS во внутренней конвертации

en: Cannot save image in sequence not opened for writing
ru: Не удаётся сохранить изображение в последовательности, не открытой для записи

en: Removing failed FITS sequence file: %s
ru: Удаление неверного файла последовательности FITS: %s

en: You should enable the Developer Mode in order to create symbolic links instead of simply copying files.
ru: Необходимо включить режим разработчика для создания символических ссылок вместо простого копирования файлов.

en: Symbolic link could not be made, copying the file. Error: %s
ru: Символическая ссылка не может быть создана, копирование файла. Ошибка: %s

en: Error opening BMP.
ru: Ошибка при открытии BMP.

en: readbmp: %ld header bytes read instead of 54
ru: readbmp: прочитано %ld байт заголовка вместо 54

en: readbmp: file reports negative, zero or excessive dimensions
ru: readbmp: размеры, сообщённые файлом отрицательные, нулевые или чрезмерные

en: readbmp: could not read all data: (%zu, %lu)
ru: readbmp: не удалось прочитать все данные: (%zu, %lu)

en: Sorry but Siril cannot open this kind of BMP. Try to convert it before.
ru: Извините, но Siril не может открыть этот тип BMP. Попытайтесь сначала конвертировать его.

en: Reading BMP: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение BMP: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Can't create BMP file.
ru: Не удалось создать файл в формате BMP.

en: Saving BMP: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Сохранение BMP: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Sorry but Siril cannot open this file.
ru: Извините, но Siril не может открыть файл.

en: Wrong magic cookie in PNM file, ASCII types and b&w bitmaps are not supported.
ru: Неверные куки в файле PNM, типы ASCII и ч/б битовые карты не поддерживаются.

en: Error reading 8-bit PPM image data.
ru: Ошибка чтения 8-битных данных изображения PPM.

en: Error reading 16-bit gray PPM image data.
ru: Ошибка чтения 16-битных данных изображения PPM в градациях серого.

en: Error reading 16-bit color PPM image data.
ru: Ошибка чтения 16 битных цветных данных изображения PPM.

en: Not handled max value for PNM: %d.
ru: Максимальное значение для PNM не обработано: %d.

en: Reading NetPBM: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение NetPBM: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Error opening file %s
ru: Ошибка при открытии файла %s

en: Saving NetPBM: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Сохранение NetPBM: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Wrong magic cookie in PIC file. This image is not supported.
ru: Неверные куки в файле PIC. Это изображение не поддерживается.

en: Sorry but Siril cannot open the PIC file: %s.
ru: Извините, но Siril не может файл PIC: %s.

en: Error: seek failure in file.
ru: Ошибка: поиск сбоя в файле.

en: Error: memory allocation failure.
ru: Ошибка: не удалось выделить память.

en: Error: Cannot read the data
ru: Ошибка: Нельзя прочитать данные

en: Reading PIC: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение PIC: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

note: removing left white spaces if exist
en: Date (of observation): %s
ru: Дата наблюдения: %s

note: removing left white spaces if exist
en: Time (of observation): %s
ru: Время (наблюдения): %s

en: Alpha channel is ignored.
ru: Альфа-канал проигнорирован.

en: An unexpected error was encountered while trying to read the file.
ru: Возникла неожиданная ошибка при попытке чтения этого файла.

en: Unknown TIFF file.
ru: Неизвестный файл TIFF.

en: Could not open the TIFF file %s
ru: Не удалось открыть файл %s в формате TIFF

en: Siril cannot read this TIFF format.
ru: Siril не может прочитать этот формат TIFF.

en: TIFFTAG Orientation not handled.
ru: Ориентация TIFFTAG не поддерживается.

en: Reading TIFF: %d-bit file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение TIFF: %d-битный файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Siril cannot create TIFF file.
ru: Siril не может создавать файл в формате TIFF.

en: TIFF file has unexpected number of channels (not 1 or 3).
ru: Файл TIFF имеет неожиданное число каналов (не 1 или 3).

en: Saving TIFF: Cannot write TIFF file.
ru: Сохранение TIFF: не удалось записать файл TIFF.

en: Saving TIFF: %d-bit file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Сохранение TIFF: %d битный файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Sorry but Siril cannot open the file: %s.
ru: Извините, но Siril не может открыть файл: %s.

en: Reading JPG: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение JPG: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Siril cannot create JPG file.
ru: Siril не может создавать файл в формате JPG.

en: Saving JPG: file %s, quality=%d%%, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Сохранение JPG: файл %s, качество %d%%, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Error opening the file %s
ru: Ошибка при открытии файла %s

en: Reading PNG: %d-bit file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение PNG: %d-битный файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Saving PNG: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Сохранение PNG: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Siril cannot open this file in CFA mode: no RAW data available.
ru: Siril не может открыть этот файл в режиме CFA: нет данных RAW.

en: Decoding %s %s file (ISO=%g, Exposure=1/%0.1f sec)
ru: Декодирование файла %s %s (ISO=%g, Выдержка=1/%0.1f с)

en: Decoding %s %s file (ISO=%g, Exposure=%0.1f sec)
ru: Декодирование файла %s %s (ISO=%g, Выдержка=%0.1f с)

en: Filter pattern: %s
ru: Шаблон фильтра: %s

en: Reading RAW: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение RAW: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: primary
ru: основной

en: Load HEIF image content
ru: Загрузка содержимого изображения HEIF

en: _Cancel
ru: О_тмена

en: Select image
ru: Выберите изображение

en: Input file contains no readable images.
ru: Входящий файл не содержит читаемых изображений.

en: This is a sequence of %d images: loading the primary one.
ru: Это последовательность из %d изображений. Загрузка первого.

en: Reading HEIF: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels
ru: Чтение HEIF: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u

en: Loaded FITS file has a BSCALE different than 1 (%f)
ru: Загруженный файл FITS имеет BSCALE отличный от 1 (%f)

en: FITS error: %s
ru: Ошибка FITS: %s

en: Normalizing input data to our float range [0, 1]
ru: Нормализация входящих данных к нашему диапазону плавающих значений [0, 1]

en: Cannot move to first image in FITS file
ru: Не удалось переместиться к первому изображению в файле FITS

en: Cannot get dimension of FITS file
ru: Не удалось получить размеры файла FITS

en: Cannot move to next image in FITS file
ru: Не удалось переместиться к следующему изображению в файле FITS

en: FITS image format %d is not supported by Siril.
ru: Siril не поддерживает формат изображения FITS %d.

en: Fitsio error reading data, file: %s.
ru: Ошибка чтения данных Fitsio, файл: %s.

en: %s.[any_allowed_extension] not found.
ru: %s.[any_allowed_extension] не найден.

en: The file %s is not a FITS file or doesn't exists with FITS extensions.
ru: Файл %s не является файлом FITS или не существует с расширениями FITS.

en: Reading FITS: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels, %d bits
ru: Чтение FITS: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u, битов %d

en: FITS read partial: there is no layer %d in the image %s
ru: Частичное чтение FITS: нет слоя %d в изображении %s

en: Unsupported FITS image format (%ld axes).
ru: Неподдерживаемый формат изображения FITS (осей %ld).

en: Loaded partial FITS file %s
ru: Частичная загрузка файла FITS %s

en: FITSIO error getting image parameters.
ru: Ошибка FITSIO при получении параметров изображения.

en: The FITS image contains more than 3 channels (%ld). Opening only the three first.
ru: В изображении FITS более 3 каналов (%ld). Открываются только первые 3.

en: Unknown FITS compression method in internal conversion
ru: Неизвестный метод сжатия FITS во внутренней конвертации

en: Saving FITS: file %s, %ld layer(s), %ux%u pixels, %d bits
ru: Сохранение FITS: файл %s, слоёв %ld, пикселей %u×%u, битов %d

en: ERROR: trying to save a FITS image with an unsupported format (%d).
ru: ОШИБКА: попытка сохранить изображение FITS с неподдерживаемым форматом (%d).

en: Selecting the primary header failed, is the FITS file '%s' malformed?
ru: Не удалось выбрать первичный заголовок. Файл FITS '%s' повреждён?

en: frame | frames
ru[0]: кадр
ru[1]: кадра
ru[2]: кадров

en: (Monochrome Preview)
ru: (предпросмотр в Ч/Б)

en: Opening image failed
ru: Не удалось открыть изображение

en: Stacking error: images with > 3 dimensions are not supported
ru: Ошибка укладки: изображения с более чем 3 измерениями не поддерживаются

en: Stacking error: input images have different sizes
ru: Ошибка укладки: входящие изображения имеют разный размер

en: Stacking error: input images have different precision
ru: Ошибка укладки: входящие изображения имеют разную точность

en: Parameters for mp4 file creation were incorrect. Image dimension has to be a multiple of 2, fps and file name non nul, quality between 1 and 5.
ru: Параметры для создания файла mp4 неверны. Размер изображения должен быть кратен 2, значения fps и имени файла непустые, качество между 1 и 5.

en: Warning code:
ru: Предупреждение:

en: Error code:
ru: Ошибка:

en: going on
ru: продолжение

en: aborting
ru: прерывание

en: Header is empty
ru: Заголовок пуст

en: Wrong reserved keyword:
ru: Неверное зарезервированное ключевое слово:

en: Library not defined in preferences:
ru: Библиотека не определена в настройках:

en: Key not found:
ru: Ключ не найден:

en: Wrong date:
ru: Неверная дата:

en: Wrong coordinates:
ru: Неверные координаты:

en: Unsupported format:
ru: Неподдерживаемый формат:

en: Wrongly formatted string:
ru: Неверный формат строки:

en: More than one match for:
ru: Более одного совпадения для:

en: No match found for:
ru: Не найдено совпадений для:

en: Problem with path:
ru: Проблема с путём:

en: Could not create temp FITS for header update:
ru: Не удалось создать временный FITS для обновления заголовка:

en: Internal error
ru: Внутренняя ошибка

en: Using most recent matching file: %s
ru: Используется самый последний соответствующий файл: %s

en: This sequence file was created by a version of siril that is newer than this one, it may not be loaded as expected
ru: Последовательность создана более новой версией Siril и, возможно, не загрузится корректно

en: The sequence file %s seems to be corrupted
ru: Файл последовательности %s, похоже, повреждён

en: %s: Copying registration data from non-demosaiced layer to green layer
ru: %s: Копирование данных регистрации с недебайеризованного слоя на зелёный слой

en: Could not load sequence %s
ru: Не удалось загрузить последовательность %s

en: The sequence %s doesn't start at the frame number %d with the specified fixed size index (%d). Cannot load.
ru: Последовательность %s начинается не с кадра №%d с фиксированным размером индекса (%d). Не удалось загрузить.

en: Checking sequences in the directory: %s.
ru: Проверка последовательностей в директории: %s.

en: Current working directory is not set, aborting.
ru: Текущая рабочая директория не установлена, прерывание.

en: sequence %d, found: %d to %d
ru: последовательность %d, найдено: %d до %d

en: No sequence found, verify working directory or change FITS extension in settings (current is %s)
ru: Последовательности не найдены. Проверьте рабочую директорию или измените расширение FITS в настройках (текущее %s)

en: Cannot load SER sequence. Need at least 2 frames to be usable in Siril. Please convert the SER file into FITS file.
ru: Не удалось загрузить последовательность SER. Необходимо хотя бы 2 кадра, чтобы быть практичной в Siril. Конвертируйте файл SER в FITS.

en: Deprecated sequence
ru: Устаревшая последовательность

en: Film sequences are now deprecated in Siril: some features are disabled and others may crash. We strongly encourage you to convert this sequence into a SER file. SER file format is a simple image sequence format, similar to uncompressed films.
ru: В настоящее время последовательности видео устарели в Siril: некоторые опции отключены, а другие могут привести к падению. Мы настоятельно рекомендуем конвертировать эту последовательность в файл SER. Формат SER это простой формат последовательности изображений, похожий на несжатые видео.

en: Convert to SER
ru: Конвертация в SER

en: Sequence loaded: %s (%d->%d)
ru: Загружена последовательность: %s (%d->%d)

en: Could not load image %d from sequence %s
ru: Не удалось загрузить изображение %d из последовательности %s

en: Could not load frame %d from SER sequence %s
ru: Не удалось загрузить кадр %d из последовательности SER %s

en: Could not load frame %d from FITS sequence %s
ru: Не удалось загрузить кадр %d из последовательности FITS %s

en: Could not load frame %d from AVI sequence %s
ru: Не удалось загрузить кадр %d из последовательности AVI %s

en: Could not load partial image %d from sequence %s
ru: Не удалось частично загрузить изображение %d из последовательности %s

en: This operation is not supported on AVI sequences (seq_open_image)
ru: Эта операция не поддерживается для последовательностей AVI (seq_open_image)

en: This operation is not supported on internal sequences (seq_open_image)
ru: Эта операция не поддерживается для внутренних последовательностей (seq_open_image)

en: Closing sequence %s
ru: Закрываем последовательность %s

en: This operation will use registration data of layer %d
ru: Эта операция будет использовать данные регистрации слоя %d

en: internal sequence
ru: внутренняя последовательность

en: Photometry analysis failed for image %d (%s)
ru: Фотометрический анализ изображения %d (%s) не удался

en: No star found in the area image %d around %d,%d: error %s (use a larger area?)
ru: Не найдены звёзды в области изображения %d вокруг %d,%d: ошибка %s (использовать бо́льшую область?)

en: No star found in the area image %d around %d,%d: error %s (use 'follow star' option?)
ru: Не найдены звёзды в области изображения %d вокруг %d,%d: ошибка %s (использовать опцию "follow star"?)

en: Star analysis does not give consistent results when exposure changes across the sequence.
ru: Анализ звёзд не даёт постоянных результатов когда в последовательности меняется экспозиция.

en: Photometry for star at %.1f, %.1f in image %d
ru: Фотометрия звезды в %.1f, %.1f на изображении %d

en: No registration data stored for this layer
ru: Для этого слоя нет данных регистрации

en: Some registration data was found for another layer.
    Do you want to save the psf data as registration data for this layer?
ru: Некоторые данные регистрации были найдены для другого слоя.
    Хотите сохранить данные psf как данные регистрации для этого слоя?

en: The reference image has a null matrix and was not previously registered. Please select another one.
ru: Опорное изображение имеет нулевую матрицу и ранее не было зарегистрировано. Выберите другое изображение.

en: The current image has a null matrix and was not previously registered. Please load another one to select the star.
ru: Текущее изображение имеет нулевую матрицу и ранее не было зарегистрировано. Загрузите другое, чтобы выбрать звёзды.

en: This area is outside of the reference image. Please select the reference image to select another star.
ru: Эта область за приделами опорного изображения. Выберите другое опорное изображение, чтобы выбрать другую звезду.

en: The sequence analysis of the PSF will use a sliding selection area centred on the previous found star; this disables parallel processing.
ru: При анализе последовательности PSF будет использовано скользящее выделение с центром на предыдущей найденной звезде; это отключает параллельную обработку.

en: The sequence analysis of the PSF will use registration data to move the selection area for each image; this is compatible with parallel processing.
ru: Анализ последовательности в PSF будет использовать данные регистрации для перемещения области выделения для каждого изображения; это совместимо с параллельной обработкой.

en: PSF on area
ru: PSF по области

en: Fixing the selection number in the .seq file (%d) to the actual value (%d) (not saved)
ru: Исправляет номер выделения в файле .seq (%d) до фактического значения %d (не сохранено)

en: Sequence drift could not be checked as sequence has no regdata on layer %d
ru: Дрейф последовательности не может быть проверен, поскольку она не имеет данных регистрации для слоя %d

en: Warning: the sequence appears to have heavy drifted images (%d pixels for image %d), photometry will probably not be reliable. Check the sequence and exclude some images
ru: Предупреждение: похоже, что последовательность содержит изображения с большим дрейфом (%d пикселей для кадра %d), поэтому фотометрия, возможно, не будет верной. Проверьте последовательность и исключите некоторые изображения

en: Registration data cleared for layer %d
ru: Данные регистрации слоя %d очищены

en: Registration (back-up) data cleared for layer %d
ru: Резервная копия данных регистрации слоя %d очищена

en: Statistics data cleared for layer %d
ru: Статистика слоя %d очищена

en: Statistics data (back-up) cleared for layer %d
ru: Резервная копия статистики слоя %d очищена

en: Using registration information from layer %d to export sequence
ru: Использование данных регистрации из слоя %d для экспорта последовательности

en: AVI file `%s' could not be created
ru: Файл AVI `%s' было невозможно создать.

en: MP4 output is not supported because siril was not compiled with ffmpeg support.
ru: Вывод MP4 не поддерживается, поскольку siril был скомпилирован без поддержки ffmpeg.

en: Film output needs to have a width that is a multiple of 32 and an even height, resizing selection.
ru: Для вывода ролика требуется ширина, кратная 32 и чётная высота, изменение размера выделения.

en: image %d is excluded from export
ru: кадр %d исключён из экспорта

en: Processing image %s
ru: Обработка изображения %s

en: Export: could not read frame, aborting
ru: Экспорт: невозможно прочитать кадр, прерывание

en: Sequence export failed. Check the log.
ru: Экспорт последовательности не удался. Проверьте журнал.

en: Sequence export failed
ru: Экспорт последовательности не удался.

en: Sequence export succeeded.
ru: Последовательность успешно экспортирована.

en: Sequence export succeeded.
ru: Последовательность успешно экспортирована.

en: Registration data found
ru: Обнаружены данные регистрации

en: Export has detected registration data with more than simple shifts.
    Normally, you should apply existing registration before exporting.
ru: Экспортом определены данные регистрации, включающие больше преобразований, чем простые сдвиги.
    Обычно перед экспортом необходимо применить существующую регистрацию.

en: Export anyway
ru: Всё равно экспортировать

en: Width or height cannot be null. Not resizing.
ru: Значение длины или ширины не может быть пустым. Размер не изменяется.

en: Export cropped sequence?
ru: Экспортировать откадрированную последовательность?

en: An active selection was detected. The exported sequence will only contain data within the drawn selection. You can confirm the crop or cancel it. If you choose to click on cancel, the exported sequence will contain all data.
ru: Обнаружено активное выделение. Экспортированная последовательность будет содержать только данные из выделения. Подтвердите кадрирование или отмените его. Если нажать 'Отмена', экспортированная последовательность будет содержать все данные.

en: Confirm Crop
ru: Подтвердить кадрирование

en: Cropping to selection
ru: Кадрирование по выделению

en: Cannot add an image with different properties to an existing sequence.
ru: Нельзя добавить изображение с другими свойствами в текущую последовательность.

en: Invalid image index requested for write, aborting file creation
ru: Запрошен некорректный индекс изображения для записи, прерывание создание файла

en: writer: Saving image %d, %ld layer(s), %ux%u pixels, %d bits
ru: сохранение: Сохранение изображения %d, слоёв %ld, пикселей %u×%u, битов %d

en: Incomplete file creation: %d file(s) remained to be written
ru: Неполное создание файла: осталось записать %d файлов

en: Saved %d image in the sequence
     | Saved %d images in the sequence
ru[0]: Сохранено %d изображение в последовательности
ru[1]: Сохранено %d изображения в последовательности
ru[2]: Сохранено %d изображений в последовательности

en: Number of images allowed in the write queue: %d (zero or less is unlimited)
ru: Кол-во изображений, разрешённых для записи в очереди: %d (0 или меньше — неограниченно)

en: Warning: no timestamps stored in the SER sequence.
ru: Предупреждение: в последовательности SER нет отметок времени.

en: Trying to fix broken SER file...
ru: Попытка исправить повреждённый файл SER...

en: SER file has been fixed...
ru: Файл SER был исправлен...

en: Writing a 32-bit image to SER files is not supported.
ru: Запись 32 битных изображений в файл SER не поддерживается.

en: Warning: no timestamps stored in the SER file.
ru: Предупреждение: в файле SER нет отметок времени.

en: Warning: timestamps in the SER file are all identical.
ru: Предупреждение: отметки времени в файле SER идентичны.

en: Timestamps in the SER file are correctly ordered.
ru: Отметки времени в файле SER в правильном порядке.

en: Warning: timestamps in the SER file are not in the correct order.
ru: Предупреждение: отметки времени в файле SER в неверном порядке.

note: closes, frees and zeroes
en: Removing failed SER file: %s
ru: Удаление некорректного файла SER: %s

en: The SER sequence is being created with no image in it.
ru: Создаётся последовательность SER без изображений внутри.

en: Created SER file %s
ru: Создан файл SER %s

en: Forcing SER frame as CFA instead of monochrome, because Bayer information from file has been overridden in preferences
ru: Принудительное использование кадра SER в качестве CFA вместо монохромного, поскольку информация о шаблоне Байера из файла была переопределена в настройках

en: Forcing SER Bayer pattern to %s as configured in the preferences
ru: Принудительная установка шаблона Байера SER в %s согласно значению из настроек

en: This type of Bayer pattern is not handled yet.
ru: Этот тип шаблона Байера пока не поддерживается.

en: For a demosaiced image, layer has to be R, G or B (0 to 2).
ru: Для дебайеризованного изображения слой должен быть R, G или B (0 – 2).

en: Trying to add an image of different size in a SER
ru: Попытка добавить изображение другого размера в SER

en: Cannot open a sequence from here
ru: Нельзя открыть последовательность отсюда

en: Opening %s failed.
ru: Не удалось открыть %s.

en: Cannot open another file while the processing thread is still operating on the current one!
ru: Нельзя открыть другой файл пока идёт предобработка текущего!

en: Error opening file
ru: Ошибка при открытии файла

en: There was an error when opening this image. See the log for more information.
ru: При открытии изображения произошла ошибка. Больше информации в журнале.

en: Registering with %s transformation
ru: Регистрация с преобразованием %s

en: minutes
ru: минуты

en: seconds
ru: секунды

en: Noise: %0.3f
    
    Last image processing time: %s
ru: Шум: %0.3f
    
    Время обработки последнего изображения: %s

en: Noise: %0.3f
ru: Шум: %0.3f

en: Noise: N/A
ru: Шум: н/д

en: %d images stacked
    
    %d %s of cumulative exposure
ru: %d изображений уложено
    
    %d %s общей экспозиции

en: Paused ...
ru: Пауза...

en: COSMETIC CORRECTION: can only use masterdark in livestacking mode - disabling
ru: КОСМЕТИЧЕСКАЯ КОРРЕКЦИЯ: можно использовать только темновой мастер кадр при укладке на лету — отключаем

en: COSMETIC CORRECTION: could not read the inputs - disabling
ru: КОСМЕТИЧЕСКАЯ КОРРЕКЦИЯ: не читаются входящие файлы - отключаем

en: Stopping live stacking engine...
ru: Завершаем укладку на лету…

en: File not supported for live stacking: %s
ru: Файл не поддерживается при укладке на лету: %s

en: Could not open file: %s
ru: Не удалось открыть файл %s

en: Starting live stacking
ru: Начинаем укладку на лету

en: Unable to monitor CWD (%s): %s
ru: Невозможно наблюдать за рабочим каталогом (%s): %s

en: NOT USING DARK: cannot open file '%s'
ru: БЕЗ ТЕМНОВЫХ КАДРОВ: не удалось открыть файл '%s'

en: Calibration with color images is not yet supported
ru: Калибровка цветными изображениями пока не поддерживается

en: Master dark %d x %d configured for live stacking (%s cosmetic correction)
ru: Темновой мастер-кадр %d × %d сконфигурирован для укладки на лету (%s косметическая коррекция)

en: with
ru: с

en: without
ru: без

en: NOT USING FLAT: cannot open file '%s'
ru: БЕЗ ПЛОСКОГО ПОЛЯ: не удалось открыть файл '%s'

en: Master flat %d x %d configured for live stacking
ru: Мастер-кадр плоского поля %d × %d сконфигурирован для укладки на лету

en: Preprocessing is ready
ru: Предобработка готова

en: Preprocessing not used
ru: Предобработка не используется

en: live stacking is already running, stop it first
ru: укладка на лету уже запущена, сначала остановите её

en: Global star registration
ru: Регистрация всего звёздного неба

en: preprocessing failed
ru: предобработка не удалась

en: Live stacking waiting for files
ru: Ожидание файлов для укладки на лету

en: Failed to open the first image
ru: Не удалось открыть первое изображение

en: live stacking will debayer images
ru: укладка на лету дебайеризует изображения

en: live stacking will not debayer images
ru: укладка на лету не дебайеризует изображения

en: Preprocessed image to %s
ru: Предобработка изображения в %s

en: Failed to rename or make a symbolic link to the input file
ru: Не удалось переименовать или создать символическую ссылку на входящий файл

en: Waiting for second image
ru: Ожидаем второе изображение

en: Failed to read the sequence, aborting.
ru: Не удалось прочитать последовательность, прекращаем.

en: Dark image is not the same size, not using (%dx%d)
ru: Темновое изображение другого размера, не используем (%d×%d)

en: Flat image is not the same size, not using (%dx%d)
ru: Изображение плоского поля другого размера, не используем (%d×%d)

en: Reference image statistics not found
ru: Статистика опорного изображения не найдена

en: Stacking failed for image %d
ru: Не удалась укладка изображения %d

en: Could not save the stacking result %s, aborting
ru: Не удалось сохранить результат укладки %s, прерывание

en: Stacked image %d
ru: Уложено изображение %d

en: Time to process the last image for live stacking: %s
ru: Время обработки последнего изображения для укладки на лету: %s

en: Images with %ld channels are not supported
ru: Изображения с %ld каналами не поддерживаются

en: Absolute value of x.
ru: Абсолютное значение x.

en: Arc cosine of x.
ru: Арккосинус x.

en: Hyperbolic arc cosine of x.
ru: Гиперболический арксинус x.

en: Arc sine of x.
ru: Арксинус x.

en: Hyperbolic arc sine of x.
ru: Гиперболический арксинус x.

en: Arc tangent of x.
ru: Арктангенс x.

en: Arc tangent of y/x.
ru: Арктангенс y/x.

en: Hyperbolic arc tangent of x.
ru: Гиперболический арктангенс x.

en: Round x upwards to the nearest integer.
ru: Округлить x вверх до ближайшего целого значения.

en: Cosine of x.
ru: Косинус x.

en: Hyperbolic cosine of x.
ru: Гиперболический косинус x.

en: The constant e=2.718282...
ru: Постоянная e=2.718282...

en: Exponential function.
ru: Показательная функция.

en: Factorial function.
ru: Факториал.

en: Conditional function (or inline if function).
    
    Returns <i>expr_true</i> if <i>cond</i> evaluates to nonzero.
    Returns <i>expr_false</i> if <i>cond</i> evaluates to zero.
ru: Функция проверки условий (встроенная функция if).
    
    Возвращает <i>expr_true</i> если <i>cond</i> не равно нулю.
    Возвращает <i>expr_false</i> если <i>cond</i> равно нулю.

en: Highest integer less than or equal to x.
ru: Наибольшее целое значение меньшее или равное x.

en: Natural logarithm of x.
ru: Натуральный логарифм x.

en: Base-10 logarithm of x.
ru: Десятичный логарифм x.

en: Base-2 logarithm of x.
ru: Двоичный логарифм x.

en: Maximum function.
ru: Функция максимума.

en: Minimum function.
ru: Функция максимума.

en: Midtones Transfer Function (MTF) of x for a midtones balance parameter m in the [0, 1] range.
ru: Передаточная функция полутонов (MTF) x для параметра баланса полутонов m в диапазоне [0, 1].

en: Combinations function.
ru: Функция сочетаний.

en: Permutations function.
ru: Функция перестановок.

en: The constant π=3.141592...
ru: Постоянная π=3.141592...

en: Exponentiation function.
ru: Функция возведения в степень.

en: Sign of x:
    
    	 +1 if x &gt; 0
    	 −1 if x &lt; 0
    	  0 if x = 0.
ru: Знак x:
    
    	 +1 если x &gt; 0
    	 −1 если x &lt; 0
    	  0 если x = 0.

en: Sine of x.
ru: Синус x.

en: Hyperbolic sine of x.
ru: Гиперболический синус x.

en: Square root of x.
ru: Квадрат. корень из x.

en: Tangent of x.
ru: Тангенс x.

en: Hyperbolic tangent of x.
ru: Гиперболический тангенс x.

en: Truncated integer part of x.
ru: Усечённая целая часть x.

en: Average absolute deviation of the image.
ru: Среднее абсолютное отклонение изображения.

en: Biweight midvariance of the image.
ru: Двухвесовая средняя дисперсия изображения.

en: Height in pixels of the specified image.
ru: Высота указанного изображения в пикселях.

en: Median absolute deviation of the image.
ru: Медианное абсолютное отклонение изображения.

en: Pixel maximum of the image.
ru: Максимальное значение пикселей изображения.

en: Mean of the image.
ru: Среднее значение изображения.

en: Median of the image.
ru: Медиана изображения.

en: Pixel minimum of the image.
ru: Минимальное значение пикселей изображения.

en: Estimation of Gaussian noise in the image.
ru: Оценка Гауссова шума изображения.

en: Standard deviation of the image.
ru: Стандартное отклонение изображения.

en: Width in pixels of the specified image.
ru: Ширина указанного изображения в пикселях.

en: Pixel Inversion operator.
ru: Оператор инверсии пикселя.

en: Unary Minus operator (sign change).
ru: Унарный оператор минус (смена знака).

en: Unary Plus operator.
ru: Унарный оператор плюс.

en: Logical NOT operator.
ru: Логический оператор НЕ.

en: Exponentiation operator.
ru: Оператор возведения в степень.

en: Multiplication operator.
ru: Оператор умножения.

en: Division operator.
ru: Оператор деления.

en: Modulus operator.
ru: Оператор модуля.

en: Addition operator.
ru: Оператор сложения.

en: Subtraction operator.
ru: Оператор вычитания.

en: Less Than relational operator.
ru: Оператор сравнения МЕНЬШЕ.

en: Less Than Or Equal relational operator.
ru: Оператор сравнения МЕНЬШЕ ИЛИ РАВЕН.

en: Greater Than relational operator.
ru: Оператор сравнения БОЛЬШЕ.

en: Greater Than Or Equal relational operator.
ru: Оператор сравнения БОЛЬШЕ ИЛИ РАВЕН.

en: Equal To relational operator.
ru: Оператор сравнения РАВЕН.

en: Not Equal To relational operator.
ru: Оператор сравнения НЕ РАВЕН.

en: Logical AND operator.
ru: Логический оператор И.

en: Logical OR operator.
ru: Логический оператор ИЛИ.

en: Syntax error
ru: Синтаксическая ошибка

en: %d x %d pixels (%d channel) | %d x %d pixels (%d channels)
ru[0]: %d × %d пиксель (%d канал)
ru[1]: %d × %d пикселя (%d канала)
ru[2]: %d × %d пикселей (%d каналов)

en: Pixel Math result
ru: Результат математической операции над пикселями

en: Error in pixel math expression '%s' at character %d
ru: Ошибка выражения '%s' в символе %d

en: A maximum of %d images can be used in a single expression.
ru: Максимум %d изображений может использоваться в одном выражении.

en: Incompatible parameters
ru: Несовместимые параметры

en: 3 channel images are incompatible with the "Use single RGB/K expression" unchecked.
ru: Трёхканальные изображения несовместимы с отключённой опцией "Использовать одно выражение RGB/K".

en: No images loaded
ru: Изображения не загружены

en: You must load images first.
ru: Сначала нужно загрузить изображения.

en: Parameter error
ru: Ошибка параметра

en: Parameter symbols could not be parsed.
ru: Символы параметра не могут быть разобраны.

en: _Open
ru: _Открыть

en: Image must have same dimension
ru: Изображение должно иметь те же размеры

en: Cannot load new image
ru: Не удалось загрузить новое изображение

en: You've reached the maximum of loaded image file.
ru: Достигнут максимум загруженного изображения.

en: Make sure you load the first image
ru: Убедитесь, что первое изображение загружено

en: Make sure you load the first selected image
ru: Убедитесь, что первое выбранное изображение загружено

en: Make sure you load an image which is included
ru: Убедитесь, что вы загрузили изображение, которое включено

en: Draw a selection around the star
ru: Сделайте выделение вокруг звезды

en: No star found, make another selection
ru: Звёзд не найдено, сделайте другое выделение

en: Star analysis failed
ru: Не удалось выполнить анализ звёзд

en: The star was not found in the reference image. Change the selection or the reference image
ru: На опорном изображении не найдено звёзд. Измените выделение или опорное изображение

en: The current image has a null matrix and was not previously registered. Please load another one to select the stars.
ru: Текущее изображение имеет нулевую матрицу и ранее не было зарегистрировано. Загрузите другое, чтобы выбрать звёзды.

en: PSF on area for 2 or 3 stars
ru: PSF в области для 2 или 3 звёзд

en: %s: not enough memory to do this operation (%s required per thread, %s considered available)
ru: %s: для операции недостаточно памяти (на изображение необходимо %s, доступно %s)

en: Creating the aligned image sequence
ru: Создание последовательности выравненных изображений

en: Saving the transformation matrices
ru: Сохранение матриц преобразования

en: Processing star #%d
ru: Обработка звезды №%d

en: Less than two stars were found in the reference image, try setting another as reference?
ru: На опорном изображении найдено менее двух звёзд, попробовать установить другое в качестве опорного?

en: No star was found in the reference image, try setting another as reference?
ru: На опорном изображении не найдено звёзд, установить другое как опорное?

en: Saving the transformation matrices
ru: Сохранение матриц преобразования

en: Cannot perform star matching: Image %d skipped
ru: Не удалось сопоставить звёзды: Кадр %d пропущен

note: for display purposes
en: Trial #%d: After sequence analysis, we are choosing image %d as new reference for registration
ru: Попытка №%d: После анализа последовательности изображение %d будет установлено как опорное

en: Registration finished.
ru: Регистрация завершена.

en: Total: %d failed, %d registered.
ru: Итого: неудачно %d, зарегистрировано %d.

en: Applying existing registration from layer #%d to transform the images
ru: Применение существующей регистрации со слоя №%d для трансформации изображений

en: No registration data exists for this layer
ru: Для этого слоя нет данных регистрации

en: Framing: Shift from reference origin: %d, %d
ru: Кадрирование: Сдвиг от исходной точки: %d, %d

en: Applying transformation on a sequence opened as CFA is a bad idea.
ru: Применение трансформации к последовательности, открытой как CFA это плохая идея.

en: Frame %d:
ru: Кадр %d:

en: Applying registration completed.
ru: Регистрация успешно применена.

en: %d image processed.
     | %d images processed.
ru[0]: Обработано %d изображение.
ru[1]: Обработаны %d изображения.
ru[2]: Обработано %d изображений.

en: Total: %d failed, %d exported.
ru: Итого: неудачно %d, экспортировано %d.

en: Transformation aborted.
ru: Преобразование прервано.

en: Apply registration
ru: Применить регистрацию

en: The reference image has a null matrix and was not previously aligned, choose another one, aborting
ru: Опорное изображение имеет нулевую матрицу и ранее не было выравнено, выберите другое. Прерывание

en: Applying registration computed with higher degree of freedom (%d) than shift is not allowed when interpolation is set to none, aborting
ru: Применение регистрации, рассчитанной с бо́льшим количеством степеней свободы (%d), чем простой сдвиг не допускается, если интерполяция установлена в 'нет', прерывание

en: Applying registration with changes in output image sizeis not allowed when interpolation is set to none , aborting
ru: Применение регистрации с изменением размера исходящих изображений не допускается, если интерполяция установлена в 'нет', прерывание

en: Applying registration on images with different sizes when interpolation is set to none is not allowed, aborting
ru: Применение регистрации к изображениям разного размера не допускается, если интерполяция установлена в 'нет', прерывание

en: Existing registration data is a set of identity matrices, no transformation would be applied, aborting
ru: Существующая регистрация является рядом идентичных матриц, трансформация не будет применена. Прерывание

en: Existing registration data is a set of null matrices, no transformation would be applied, aborting
ru: Существующая регистрация является рядом нулевых матриц, трансформация не будет применена. Прерывание

en: Some images were not registered, excluding them
ru: Некоторые изображения не зарегистрированы, исключаем их

en: Framing method "cog" requires all images to be of same size, aborting
ru: Для кадрирования "центр тяжести" необходимы изображения одного размера, прерывание

en: Unknown framing method, aborting
ru: Неизвестный метод кадрирования, прерывание

en: The output sequence is too small compared to reference image (too much rotation or little overlap?)
ru: Итоговая последовательность слишком мала по сравнению с опорным изображением (слишком большой поворот или малое перекрытие?)

en: You should change framing method, aborting
ru: Измените метод кадрирования, прерывание

en: There is no timestamp stored in the file
ru: В файле отсутствуют отметки времени

en: Siril cannot perform the registration without date information in the file.
ru: Siril не может выполнить регистрацию без данных о дате в файле.

en: Unable to convert DATE-OBS to a valid date
ru: Не удалось преобразовать DATE-OBS в правильную дату

en: Siril cannot convert the DATE-OBS keyword into a valid date needed in the alignment.
ru: Siril не удалось преобразовать ключевое слово DATE-OBS в правильную дату, необходимую для выравнивания.

en: Dates of the two images are identical
ru: Даты двух изображений идентичны

en: Siril cannot compute the velocity needed for the alignment.
ru: Невозможно рассчитать скорость, необходимую для выравнивания.

en: Moving object registration
ru: Регистрация движущегося объекта

en: shift-only (2 degrees)
ru: только сдвиг (2 степени)

en: similarity (4 degrees)
ru: подобие (4 степени)

en: affine (6 degrees)
ru: аффинное (6 степеней)

en: homography (8 degrees)
ru: гомография (8 степеней)

en: INVALID
ru: НЕВЕРНО

en: Recomputing already existing registration for this layer
ru: Повторное вычисление существующей регистрации для этого слоя

en: Registering a sequence opened as CFA is a bad idea.
ru: Регистрация последовательности, открытой как CFA, это плохая идея.

en: Reference Image:
ru: Опорное изображение:

en: Found %d stars in reference, channel #%d
ru: Найдено %d звёзд на опорном изображении, канал №%d

en: There are not enough stars in reference image to perform alignment
ru: На опорном изображении недостаточно звёзд, чтобы выполнить выравнивание

en: Reference Image: Limiting to %d brightest stars
ru: Опорное изображение: ограничение до %d ярчайших звёзд

en: Cannot perform star matching: try #%d. Image %d skipped
ru: Не удалось сопоставить звёзды: попытка №%d. Кадр %d пропущен

en: Not enough star pairs (%d): Image %d skipped
ru: Недостаточно пар звёзд (%d): Изображение %d пропущено

en: Less than %d%% star pairs kept by shift model, it may be too rigid for your data: Image %d skipped
ru: Менее %d%% пар звёзд сохранено моделью сдвига, она, возможно, слишком жёсткая для ваших данных: Кадр %d пропущен

en: Less than %d%% star pairs kept by similarity model, it may be too rigid for your data: Image %d skipped
ru: Менее %d%% пар звёзд сохранено моделью подобия, она, возможно, слишком жёсткая для ваших данных: Кадр %d пропущен

en: Less than %d%% star pairs kept by affine model, it may be too rigid for your data: Image %d skipped
ru: Менее %d%% пар звёзд сохранено аффинной моделью, она, возможно, слишком жёсткая для ваших данных: Кадр %d пропущен

en: Less than %d%% star pairs kept by homography model, Image %d may show important distortion
ru: Менее %d%% пар звёзд сохранено моделью гомографии. Кадр %d может иметь сильные искажения

en: Found %d stars in image %d, channel #%d
ru: Найдено %d звёзд на изображении %d, канал №%d

en: Not enough stars. Image %d skipped
ru: Недостаточно звёзд. Пропускаем изображение %d

en: Target Image: Limiting to %d brightest stars
ru: Целевое изображение: ограничение до %d ярчайших звёзд

en: Registration aborted.
ru: Регистрация прервана.

note: Matching information
en: Matching stars in image %d: done
ru: Сопоставление звёзд на изображении %d: завершено

en: Initial pair matches: %d
ru: Первоначальное совпадение пар: %d

en: Pair matches after fitting: %d
ru: Совпадение пар после подгонки: %d

en: Inliers:%*.3f
ru: Норма: %*.3f

en: scaleX:%*.3f
ru: масштаб по X:%*.3f

en: scaleY:%*.3f
ru: масштаб по Y:%*.3f

en: scale:%*.3f
ru: масштаб:%*.3f

en: rotation:%+*.3f deg
ru: вращение:%+*.3f°

en: dx:%+*.2f px
ru: dx:%+*.2f пикс.

en: dy:%+*.2f px
ru: dy:%+*.2f пикс.

en: roundness:%*.2f
ru: округлость:%*.2f

en: The number of stars has capped, readapting threshold and filtering
ru: Ограничение кол-ва звёзд, изменение порога и фильтрация

en: Trial #%d: After sequence alignement, image #%d could not align more than half of the frames, recomputing
ru: Попытка №%d: После выравнивания последовательности, более половины кадров не могут быть выравнены на изображение %d, пересчёт

en: After %d trials, no reference image could align more than half of the frames, selecting best candidate
ru: После %d попыток, более половины кадров не могут выравнены ни по одному опорному изображению, выбирается лучший кандидат

en: Trial #%d: Reference image: #%d - Frames aligned: %d
ru: Попытка №%d: Опорное изображение: №%d — Выравнено кадров: %d

note: for display purposes
en: After sequence analysis, we are choosing image %d as new reference for registration
ru: После анализа последовательности изображение %d выбрано опорным для регистрации

en: After sequence alignement, image %d is too far from the sequence cog, recomputing
ru: После выравнивания последовательности, изображение %d слишком далеко от центра тяжести последовательности, пересчёт

en: Distance to cog is  %2.1fpx while threshold is set at %2.1fpx
ru: До центра тяжести %2.1f пикс., в то время как порог установлен в %2.1f пикс.

en: Could not find a better frame, keeping image %d as the reference for the sequence
ru: Не удалось найти лучший кадр, изображение %d сохранено как опорное для последовательности

en: After sequence alignment, we find that image %d is %2.1fpx away from sequence cog, i.e. within allowable bounds
ru: После выравнивания последовательности, изображение %d находится в допустимых границах (%2.1f пикс. от центра тяжести)

en: <b>1-2-3 Stars Registration</b>: This is the simplest method to register deep-sky images. Images are aligned using shifting, if you pick one star, or shifting + rotation if 2 or 3 stars are selected.
    If only shifts are computed, they are saved in the seq file and the aligned sequence does not need to be exported. Images will be shifted pixel-wise during stacking step.
    If rotation is also computed, then the aligned images need to be exported using Apply Existing Registration.
ru: <b>1-2-3 звезды</b>: это простейший метод регистрации изображений глубокого космоса. Изображения выравниваются с использованием сдвига, если выбрана одна звезда и сдвиг + вращение, если выбраны 2 или 3 звезды.
    Если вычисляется только сдвиг, эти данные сохраняются в файл seq и выравненную последовательность не надо экспортировать. Изображения будут сдвинуты попиксельно в ходе укладки.
    Если вычисляется и вращение, то выравненные изображения необходимо экспортировать используя пункт "Применить существующую регистрацию".

en: <b>Global Star Alignment</b>: This is a more powerful and accurate algorithm (but also slower) to perform deep-sky images. The global matching is based on triangle similarity method for automatically identify common stars in each image. A new sequence is created with the prefix of your choice (r_ by default).
ru: <b>Всё звёздное небо</b>: Более мощный и точный алгоритм (но, также, более медленный) регистрации изображений глубокого космоса. Полное сопоставление основано на методе сходства треугольников для автоматического определения общих звёзд на каждом изображении. В результате создаётся новая последовательность с выбранным префиксом (по умолчанию - r_).

en: <b>Two-Pass Global Star Alignment</b>: The global star alignment is done in two passes, allowing the reference frame to be chosen from detected star information instead of automatically choosing the first frame of the sequence.
ru: <b>Всё звёздное небо в 2 шага</b>: Полное выравнивание звёзд выполняется в два шага, что позволяет выбрать опорное изображение, основываясь на информации об обнаруженных звёздах, вместо автоматического выбора первого изображения в последовательности.

en: <b>Image Pattern Alignment</b>: This is a simple registration by translation method using cross correlation in the spatial domain. This method is fast and is used to register planetary movies. It can also be used for some deep-sky images registration. Shifts at pixel precision are saved in seq file.
ru: <b>По паттерну</b>: Простая регистрация методом переноса, используя кросс-корреляцию в пространственном домене. Это быстрый метод и используется для регистрации роликов с планетами. Он также может применяться для регистрации некоторых изображений глубокого космоса. Сдвиги с пиксельной точностью сохраняются в файле seq.

en: <b>KOMBAT</b>: This simple algorithm tries to locate a single pattern on images and to align them accordingly. Only translation is taken into account yet.
ru: <b>KOMBAT</b>: Этот простой алгоритм пытается обнаружить один паттерн на изображениях и выровнять их соответствующим образом. Пока во внимание принимается только сдвиг.

en: <b>Comet/Asteroid Registration</b>: This algorithm is dedicated to the comet and asteroid registration. It is necessary to have timestamps stored in FITS header and to load a sequence of star aligned images. This methods makes a translation of a certain number of pixels depending on the timestamp of each images and the global shift of the object between the first and the last image.
ru: <b>По комете/астероиду</b>: Алгоритм регистрации комет и астероидов. Для его применения необходимы отметки времени, сохранённые в заголовке FITS, и загруженная последовательность с выравненными изображениями звёзд. Алгоритм осуществляет сдвиг каждого изображения на определённое количество пикселей, в зависимости от его отметки времени, и общий сдвиг объекта между первым и последним изображениями.

en: <b>Apply existing registration</b>: This is not an algorithm but rather a commodity to apply previously computed registration data stored in the sequence file. The interpolation method and simplified drizzle can be selected in the Output Registration section and it can be applied on selected images only, to avoid saving unnecessary images.
ru: <b>Применить существующую регистрацию</b>: это не алгоритм, а, скорее, возможность применить выполненную ранее регистрацию, которая сохранена в файле seq. Метод интерполяции и режим сверхразрешения (drizzle) могут быть выбраны в разделе "Результат регистрации" и он может быть применён только к выбранным изображениям, чтобы избежать сохранения ненужных изображений.

en: Number of standard deviations for rejection of worst images by k-sigma clipping algorithm.
ru: Количество стандартных отклонений для выбраковки наихудших изображений с помощью алгоритма обрезки k-σ.

en: 1-2-3 Stars Registration (deep-sky)
ru: 1-2-3 звезды (дальний космос)

en: Image Pattern Alignment (planetary - full disk)
ru: По паттерну (полный диск планет)

en: KOMBAT (planetary surfaces or full disk)
ru: KOMBAT (поверхности планет или полный диск)

en: Comet/Asteroid Registration
ru: По комете/астероиду

en: Apply Existing Registration
ru: Применить существующую регистрацию

en: Loading registration method: %s
ru: Загрузка способа регистрации: %s

en: Register DFT: loading and processing reference frame
ru: Регистрация DTF: загрузка и обработка опорного кадра

en: Register: could not load first image to register, aborting.
ru: Регистрация: не удалось загрузить первое изображение, прерывание.

en: Register: processing image %s
ru: Регистрация: обработка изображения %s

en: Best frame: #%d.
ru: Лучший кадр: №%d.

en: Register using KOMBAT: loading and processing reference frame
ru: Регистрация с помощью KOMBAT: загрузка и обработка опорного кадра

en: Cannot perform KOMBAT alignment for frame %d
ru: Не удалось выравнять кадр %d с помощью KOMBAT

en: Register: KOMBAT could not find alignment pattern on image #%d.
ru: Регистрация: KOMBAT не удалось обнаружить паттерн для выравнивания на изображении №%d.

en: Registration PSF: failed to compute PSF for reference frame at least
ru: Регистрация PSF: не удалось вычислить PSF по крайней мере для опорного кадра

en: Best frame: #%d with fwhm=%.3g.
ru: Лучший кадр: №%d с fwhm=%.3g.

en: Registering %d images of the %d of the sequence
ru: Регистрация %d изображений из %d в последовательности

en: not available for sequences with variable image sizes
ru: недоступно для последовательностей с изображениями разного размера

en: Failed to determine registration method...
ru: Не удалось определить метод регистрации...

en: Debayer the sequence for registration
ru: Для регистрации необходимо дебайеризовать последовательность

en: Select images in the sequence
ru: Выберите изображения в последовательности

en: Select an area in image first, and select images in the sequence
ru: Сначала выберите область на изображении и выберите изображения в последовательности

en: Select a layer with existing registration
ru: Выберите слой с существующей регистрацией

en: Select an area in image first
ru: Сначала выберите область на изображении

en: All prerequisites are not filled for registration. Select a rectangle first.
ru: Не все необходимые для регистрации условия выполнены. Сначала выберите прямоугольник.

en: Cannot use area selection on a sequence with variable image sizes
ru: Нельзя использовать выделение области, когда изображения в последовательности имеют разный размер

en: The object is not moving, please check your registration data.
ru: Объект неподвижен, проверьте данные регистрации.

en: When interpolation is set to None, the transformation can only be set to Shift. Aborting
ru: При установке интерполяции "Нет", преобразование может быть установлено только в "Сдвиг". Прерывание

en: Opening images for stacking
ru: Открываю изображения для укладки

en: Opening image %d failed
ru: Не удалось открыть изображение %d

en: There was an error opening frame %d for stacking
ru: Ошибка открытия кадра %d для укладки

en: Super-pixel is not handled yet for on the fly SER stacking
ru: Суперпиксели пока не обрабатываются при укладке SER на лету

en: Rejection stacking is only supported for FITS images/sequences and SER sequences.
    Use "Sum Stacking" instead.
ru: Укладка с выбраковкой поддерживает только изображения/последовательности в формате FITS и последовательности в формате SER.
    Используйте метод укладки «Сумма»

en: We have %d parallel blocks of size %d (+%d) for stacking.
ru: В наличии %d параллельных блоков размером %d (+%d) для укладки.

en: A bug has been found. Unable to split the image area into the correct processing blocks.
ru: Обнаружен баг. Невозможно разбить область изображения на корректные блоки для обработки.

en: Error reading one of the image areas
ru: Ошибка чтения одной из областей изображения

en: Sequence does not have registration info, cannot use weighing by %s, aborting
ru: У последовательности нет данных регистрации, невозможно использовать веса по %s, прерывание

en: number of stars
ru: кол-во звёзд

en: Using %d MB memory maximum for stacking
ru: Для укладки используется максимально %d Мб памяти

en: Select at least two frames for stacking. Aborting.
ru: Выберите как минимум два кадра для укладки. Прерывание.

en: The Generalized Extreme Studentized Deviate Test needs at least three frames for stacking. Aborting.
ru: Для укладки с помощью GESDT необходимо как минимум три кадра. Прерывание.

en: No registration layer passed, ignoring registration data!
ru: Не указан слой с регистрацией; данные регистрации проигнорированы!

note: no image has been loaded
en: Rejection stack error: uninitialized sequence
ru: Ошибка укладки с выбраковкой: последовательность не загружена

en: Rejection stack error: sequence has wrong image size (%dx%d for sequence, %ldx%ld for images)
ru: Ошибка укладки с выбраковкой: изображения в последовательности неправильного размера (%dx%d для последовательности, %ldx%ld для изображений)

en: Processing the sequence as RGB
ru: Обработка последовательности как RGB

en: Stacking a film will work only on one core and will be slower than if you convert it to SER
ru: Укладка ролика будет использовать только одно ядро и будет медленнее, чем если бы он был конвертирован в SER

en: Computing weights based on noise...
ru: Вычисление весов на основе шума...

en: Computing weights based on wFWHM...
ru: Вычисление весов на основе wFWHM...

en: Computing weights based on number of stars...
ru: Вычисление весов на основе количества звёзд...

en: Computing weights based on number of stacked images...
ru: Вычисление весов на основе количества уложенных изображений...

en: Starting stacking...
ru: Укладка начинается…

en: Rejection stacking in progress...
ru: Выполняется укладка с выбраковкой...

en: Median stacking in progress...
ru: Выполняется укладка по медиане…

en: Finalizing stacking...
ru: Укладка завершается…

en: Pixel rejection in channel #%d: %.3lf%% - %.3lf%%
ru: Выбраковка пикселей в канале №%d: %.3lf%% - %.3lf%%

en: Rejection stacking failed. Check the log.
ru: Укладка с выбраковкой не удалась. Подробности в журнале.

en: Median stacking failed. Check the log.
ru: Укладка по медиане не удалась. Подробности в журнале.

en: Stacking operation was cancelled.
ru: Укладка была отменена.

en: Stacking failed.
ru: Укладка не удалась.

en: Rejection stacking complete.
ru: Укладка с выбраковкой завершена.

en: Rejection stacking complete. %d images have been stacked.
ru: Укладка с выбраковкой завершена. Уложено %d изображений.

en: Median stacking complete.
ru: Укладка по медиане завершена.

en: Median stacking complete. %d images have been stacked.
ru: Укладка по медиане завершена. Уложено %d изображений.

en: Normalization computation time
ru: Время вычисления нормализации

en: Your system does not have enough memory to normalize images for stacking operation (%d MB free for %d MB required)
ru: Недостаточно памяти для нормализации изображений перед укладкой (свободно %d Мб из %d необходимых)

en: With the current memory and thread (%d) limits, up to %d thread(s) can be used for sequence normalization
ru: С текущим ограничением памяти и количества потоков (%d), кол-во потоков, которое можно использовать для нормализации последовательности — %d

en: Computing normalization...
ru: Вычисление нормализации...

en: The reference image is not in the selected set of images. Please choose another reference image.
ru: Среди выбранных изображений не опорного. Выберите другое опорное изображение

en: Normalization failed.
ru: Нормализация не удалась.

en: %s Check image %d first.
ru: %s Сначала проверьте изображение %d.

en: Input sequence is in 32-bit format but preferences are set to 16-bit output format. Please, change your preference settings and retry.
ru: Входящая последовательность имеет 32 битный формат, но в настройках указан 16 битный формат вывода. Измените настройки и попробуйте снова.

en: Your system does not allow one to open more than %d files at the same time. You may consider either to enhance this limit (the method depends of your Operating System) or to convert your FITS sequence into a SER sequence before stacking, or to stack with the "sum" method.
ru: Ваша система не может открыть более %d файлов одновременно. Вы можете либо увеличить этот лимит (метод зависит от операционной системы), либо конвертировать последовательность файлов из FITS в SER, или использовать для укладки метод «Сумма».

en: Stacking result will be stored as a 32-bit image
ru: Результат укладки будет сохранён как 32 битное изображение

en: Stacking has detected registration data with more than simple shifts.
    Normally, you should apply existing registration before stacking.
ru: Укладкой определены данные регистрации, включающие больше преобразований, чем простые сдвиги.
    Обычно перед укладкой необходимо применить существующую регистрацию.

en: Stack anyway
ru: Всё равно уложить

en: Stacking: processing...
ru: Укладка: обработка...

en: Integration of %d images on %d of the sequence:
ru: Укладка %d фото из %d в последовательности

en: Pixel combination ......... average
ru: Объединение пикселей ......... среднее

en: Pixel combination ......... normalized sum
ru: Объединение пикселей ......... нормализованная сумма

en: Pixel combination ......... median
ru: Объединение пикселей ......... медиана

en: Pixel combination ......... minimum
ru: Объединение пикселей ......... минимум

en: Pixel combination ......... maximum
ru: Объединение пикселей ......... максимум

en: Pixel combination ......... none
ru: Объединение пикселей ......... нет

en: none
ru: нет

en: additive
ru: аддитивная

en: multiplicative
ru: мультипликативная

en: additive + scaling
ru: аддитивная с масштабированием

en: multiplicative + scaling
ru: мультипликативная с масштабированием

en:  (fast)
ru:  (быстро)

en: Input normalization ....... %s%s
ru: Нормализация ввода ....... %s%s

en: Output normalization ...... enabled
ru: Нормализация вывода ...... включена

en: Output normalization ...... disabled
ru: Нормализация вывода ...... отключена

en: Pixel rejection ........... none
ru: Выбраковка пикселей ........... нет

en: percentile clipping
ru: обрезка по процентилям

en: sigma clipping
ru: обрезка по σ

en: median sigma clipping
ru: медианная обрезка по σ

en: winsorized sigma clipping
ru: винсоризованная обрезка по σ

en: linear fit clipping
ru: линейная обрезка

en: GESDT clipping
ru: обрезка GESDT

en: Pixel rejection ........... %s
ru: Выбраковка пикселей ........... %s

en: Rejection parameters ...... outliers=%.3f significance=%.3f
ru: Параметры выбраковки ...... выбросы=%.3f значимость=%.3f

en: Rejection parameters ...... low=%.3f high=%.3f
ru: Параметры выбраковки ...... нижний=%.3f верхний=%.3f

en: Creating rejection maps ... no
ru: Создание карт выбраковки ... нет

en: Creating rejection maps ... yes (merged)
ru: Создание карт выбраковки ... да (слиты)

en: Creating rejection maps ... yes
ru: Создание карт выбраковки ... да

en: Image weighting ........... from noise
ru: Присвоение веса изображениям ............. по шуму

en: Image weighting ........... from image count
ru: Присвоение веса изображениям ............. по кол-ву кадров

en: Image weighting ........... from weighted FWHM
ru: Присвоение веса изображениям ............. по взвешенной FWHM

en: Image weighting ........... from star count
ru: Присвоение веса изображениям........... по кол-ву звёзд

en: Image weighting ........... disabled
ru: Присвоение веса изображениям ............. отключено

en: RGB equalization .......... enabled
ru: Выравнивание RGB ............. включено

en: RGB equalization .......... disabled
ru: Выравнивание RGB ............. отключено

en: Stacking result image
ru: Результат укладки

en: Unsaved stacking result
ru: Несохранённый результат укладки

en: Low clipping factor for the percentile clipping rejection algorithm.
ru: Коэф-т обрезки низов для алгоритма выбраковки по процентилям.

en: High clipping factor for the percentile clipping rejection algorithm.
ru: Коэф-т обрезки верхов для алгоритма выбраковки по процентилям.

en: Percentile low:
ru: Нижний порог:

en: Percentile high:
ru: Верхний порог:

en: Tolerance for low pixel values of the linear fit clipping algorithm, in sigma units.
ru: Допуск для нижнего порога значений пикселей линейного алгоритма, в значениях σ.

en: Tolerance for high pixel values of the linear fit clipping algorithm, in sigma units.
ru: Допуск для верхнего порога значений пикселей линейного алгоритма, в значениях σ.

en: Linear low:
ru: Нижний порог:

en: Linear high:
ru: Верхний порог:

en: Low clipping factor for the sigma clipping rejection algorithm.
ru: Коэф-т обрезки низов для алгоритма выбраковки по σ.

en: High clipping factor for the sigma clipping rejection algorithm.
ru: Коэф-т обрезки верхов для алгоритма выбраковки по σ.

en: Expected fraction of maximum outliers for the Generalized Extreme Studentized Deviate Test algorithm.
ru: Ожидаемая доля максимальных выбросов для алгоритма выбраковки GESDT.

en: Probability of making a false positive for the Generalized Extreme Studentized Deviate Test algorithm. Increasing this value will reject more pixels.
ru: Вероятность принятия ложноположительного решения для алгоритма GESDT. При увеличении этого значения будет отброшено больше пикселей.

en: ESD Outliers:
ru: Выбросы:

en: ESD Significance:
ru: Значимость:

en: Stacking %d images of the %d of the sequence
ru: Укладка %d изображений из %d в последовательности

en: No frame selected for stacking (select at least 2). Aborting.
ru: Не выбраны кадры для укладки (выберите хотя бы 2). Прерывание

en: Stacking: could not read frame, aborting
ru: Укладка: не удалось прочитать кадр, прерывание.

en: Stacking: image in sequence doesn't has the same dimensions
ru: Укладка: изображения в последовательности имеют разные размеры

en: Stacking failed. Check the log.
ru: Укладка не удалась. Подробности в журнале.

en: Stacking complete.
ru: Укладка завершена.

en: Reducing the stacking output to a 16-bit image will result in precision loss
ru: Снижение разрядности результата укладки до 16 битного изображения приведёт к потере точности

en: Up-scaling sequence for stacking
ru: Увеличение масштаба последовательности перед укладкой

en: Stacking will be done without up-scaling (disabling 'drizzle')
ru: Укладка будет выполнена без увеличения масштаба (отключен 'drizzle')
