siril - en to ca translation catalogue (981 entries)

en: Cosmetic Correction
ca: Correcció Cosmètica

en: Close
ca: Tancar

en: Close current window
ca: Tancar la finestra actual

en: Apply
ca: Aplicar

en: Apply Cosmetic Correction
ca: Aplicar Correcció Cosmètica

en: Cold Sigma:
ca: Sigma fred:

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
ca: Quantes vegades (en unitats de desviació mitjana) el valor d'un píxel es desvia del valor dels píxels que l'envolten per ser considerat un píxel fred.

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a cold pixel.
ca: Quantes vegades (en unitats de desviació mitjana) el valor d'un píxel ha de desviar-se del valor dels píxels que l'envolten per ser considerat un píxel fred.

en: Hot Sigma:
ca: Sigma calent:

en: How many times (in averrage deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a hot pixel.
ca: Quantes vegades (en unitats de desviació mitjana) el valor d'un píxel es desvia del valor dels píxels que l'envolten per ser considerat un píxel calent.

en: How many times (in average deviation units) a pixel value must differ from the value of surrounding neighbors to be considered as a hot pixel.
ca: Quantes vegades (en unitats de desviació mitjana) el valor d'un píxel pot desviar-se del valor dels píxels que l'envolten per ser considerat un píxel calent.

en: Amount
ca: Quantitat

en: 0: No correction
    1 : 100% corrected
ca: 0: Sense correcció
    1: 100% corregit

en: Check if the target frames are CFA images.
    Uncheck if images come from a monochrome sensor.
ca: Marcar en cas que el marc objectiu sigui una imatge CFA.
    Desmarcar en cas que les imatges vinguin d'un sensor monocromàtic.

en: Apply to sequence
ca: Aplicar a la seqüència

en: If a sequence is loaded and this is activated, perform the processing on all images of the sequence instead of only the loaded image.
ca: Si una seqüencia està carregada i és activat, aplica el processat a totes les imatges de la seqüència en comptes de només a la imatge carregada.

en: Output prefix:
ca: Prefix de sortida:

en: Prefix of the image names resulting from the cosmetic correction process.
ca: Prefix dels noms de les imatges resultants del procés de correcció cosmètica.

en: Binning
ca: Agrupació

en: Binning factor:
ca: Factor d'agrupació:

en: Downsample mode:
ca: Mode de reducció de mostreig:

en: Average
ca: Mitjana

en: Sum
ca: Suma

en: Contrast-Limited Adaptive Histogram Equalization...
ca: Equalització Adaptativa d'Histograma limitada pel contrast...

en: Reset
ca: Restablir

en: Cancel
ca: Canceŀlar

en: Tiles Grid Size
ca: Mida de les ceŀles del mosaic

en: Sets size of grid for histogram equalization. Input image will be divided into equally sized rectangular tiles.
ca: Defineix la mida de la graella per l'equalització de l'histograma. La imatge d'entrada serà dividida en ceŀles rectangulars de la mateixa mida.

en: Clip Limit
ca: Límit de retall

en: Sets threshold for contrast limiting.
ca: Defineix el llindar per la limitació de contrast.

note: Try to have 3 lines here.
en: Please, make sure to remove all black borders or other
    stacking residuals by cropping the image. If you don't,
    artifacts may appear.
ca: Si us plau, estigues segur que has eliminat tots els marges
    negres i altres residus de l'apilament, retallant la imatge. Si
    no és així, poden aparèixer artefactes.

en: Preview
ca: Vista prèvia

en: Wavelets Layers Extraction
ca: Extracció de Capes Ondetes

en: Apply wavelet extraction.
ca: Aplicar l'extracció d'ondetes.

en: Number of wavelet layers. You can choose up to 9 layers for wavelets computing.
ca: Nombre de capes ondetes. Pots triar fins a 9 capes pel còmput de les ondetes.

en: Type of algorithm
ca: Tipus d'algorisme

en: Nb. of Layers:
ca: Num. de Capes:

en: Interpolation:
ca: Interpolació:

en: Banding Reduction
ca: Reducció de Bandes

en: Defines the strength of the correction.
ca: Defineix la intensitat de la correcció.

en: Protect from Highlights
ca: Protecció dels "Highligts"

en: Bright pixels are ignored.
ca: S'ignoren els píxels brillants.

en: 1/Sigma Factor
ca: 1/"Factor sigma"

en: Background for lines is computed using pixels in SigmaFactor * StdDev only. Higher value will give a better protection.
ca: El fons de les línies es calcula utilitzant només píxels en SigmaFactor * StdDev. Un valor més alt proporcionarà una millor protecció.

en: Vertical banding
ca: Bandes verticals

en: Check this box if banding is vertical.
ca: Marca la casella si les bandes són verticals.

en: Prefix of the image names resulting from the unband process.
ca: Prefixe del nom de les imatges resultants del procés d'eliminació de bandes.

en: Median Filter
ca: Filtre de Mediana

en: Kernel Size:
ca: Mida del núcli:

en: Kernel Size. This is the odd size of the neighborhood considered for each pixel.
ca: Mida del Nucli. És el nombre imparell de píxels veïns considerats per cada píxel.

en: Iterations
ca: Iteracions

en: Number of iterations of the algorithm.
    This is useful when modulation parameter is different to 1 helping the whole process to converge to better result.
ca: Nombre d'iteracions de l'algorisme.
    Això és útil quan els paràmetres de modulació són diferents a 1, ajudant tot el procés de convergència a tenir un millor resultat.

en: Modulation
ca: Modulació

en: Modulation parameter set in the [0, 1] range.
    When this parameter is equal to 1, no modulation is applied.
    If the parameters is null, so no filter is apply at all.
ca: Defineix un paràmetre de modulació en el rang [0, 1].
    Quan aquest paràmetre és igual a 1, no s'aplica cap modulació.
    Si el paràmetre és nul, no s'hi aplica cap mena de filtre.

en: Use Luminance
ca: Utilitzar Luminància

en: Rotational Gradient
ca: Gradient Rotacional

en: The rotational gradient will be applied.
ca: El gradient rotacional serà aplicat.

en: Radial shift
ca: Desplaçament radial

en: Radial shift used to compute rotational gradient.
ca: El desplaçament radial utilitzat pel càlcul del gradient computacional.

en: Rotational shift
ca: Desplaçament rotacional

en: Rotational shift used to compute rotational gradient.
ca: El desplaçament rotacional utilitzat per càlcul del gradient rotacional.

en: Use current selection
ca: Utilitza la selecció actual

en: You should specify a selection around the object you want to analyze.
ca: Has d'especificar una selecció al voltant de l'objecte que vols analitzar.

en: X centre:
ca: Centra X:

en: X coordinate of the center of polar coordinates.
ca: Les ordenades del centre de les coordenades polars.

en: Y centre:
ca: Centre Y:

en: Y coordinate of the center of polar coordinates.
ca: Les abscisses del centre de les coordenades polars.

en: StarNet Star Removal
ca: Eliminació d'estrelles amb StarNet

en: Execute
ca: Executar

en: Apply StarNet
ca: Aplica StarNet

en: Pre-stretch linear image
ca: Pre-estirar imatge lineal

en: Generate star mask
ca: Generar màscara d'estrelles

en: If selected, a star mask will be generated and saved in the working directory. The star mask is calculated as the difference between the original image and the starless image. The default is to produce a star mask.
ca: Si el selecciones, es generarà i guardarà una mascara d'estrelles en el directori de treball. La mascara d'estrelles es calcula com la diferència entre la imatge original i la imatge sense estrelles. L'opció per defecte es generar una mascara d'estrelles.

en: Use custom stride
ca: Utilitzar salt personalitzat

en: If selected, a custom value may be entererd for the StarNet stride parameter. The default value is 256 and the StarNet developer recommends not to change this.
ca: Si el selecciones, podràs definir un valor concret pel paràmetre "stride" de StarNet. El valor per defecte es 256 i els desenvolupadors de StarNet recomanen no canviar-lo.

en: Stride
ca: Salt

en: Sets the size of tiles passed to the StarNet neural network for processing. It is strongly recommended to leave this at the default setting. Halving the stride setting quadruples the processing time. If altered, stride must be an even integer between 2-256.
ca: Defineix la mida de les cel·les que es passen a la xarxa neuronal de StarNet per a processar-les. És fortament recomanat deixar la configuració per defecte. Reduir a la meitat aquest paràmetre quadruplica el temps de processat. Si es modifica, el paràmetre "stride" ha de ser un enter parell entre 2 i 256.

en: Recompose stars on completion
ca: Recompondre les estrelles en acabar

en: If selected, on completion of the StarNet process the star recomposition tool will open, providing an interface for independently stretching and blending the background and the stars if star reduction, rather than total removal, is desired.
    This option has no effect if processing a sequence.
ca: Si es selecciona, en finalitzar el procés StarNet, s'obrirà l'eina de recomposició d'estrelles, proporcionant una interfície per estirar i barrejar de manera independent el fons i les estrelles si es desitja una reducció d'estrelles, en lloc de la seva eliminació total.
    Aquesta opció no té efecte si es processa una seqüència.

en: Upsample x2
ca: Ampliar mostreig x2

en: If selected, the image will be upsampled by a factor of 2 before running StarNet. This improves performance on very tight stars but quadruples processing time and may impair performance on very large stars. The image is rescaled to the original size on completion.
ca: Si el selecciones, la imatge es sobre-mostrarà amb un factor de 2 abans d'executar StarNet. Aquesta opció millora el rendiment en estels molt junts però quadruplica el temps de processat i pot afectar-ne el rendiment en estels molt grans. La imatge es tornarà a la mida original en acabar.

en: Apply StarNet to all images in the current sequence. Starless and, if selected, star mask, sequences will be generated.
ca: Aplica StarNet a totes les imatges de la seqüència. Es generaran seqüències sense estels i (si ho esculls) de mascara d'estels.

en: Wavelets control
ca: Control d'Ondetes

en: Reset changes
ca: Restableix canvis

en: Cancel all changes applied
ca: Canceŀlar tots els canvis aplicats

en: Select an algorithm type to perform wavelets
ca: Selecciona un tipus d'algorisme per fer Ondetes

en: Type:
ca: Tipus:

en: Nb of layers:
ca: Num. de capes:

en: Number of wavelet layers that will be used
ca: Nombre de capes que s'utilitzaran per les ondetes

en: Compute wavelets
ca: Computar ondetes

en: Layer 1
ca: Capa 1

en: Layer 2
ca: Capa 2

en: Layer 3
ca: Capa 3

en: Layer 4
ca: Capa 4

en: Layer 5
ca: Capa 5

en: Layer 6
ca: Capa 6

en: Adjust
ca: Ajustar

en: Asinh Transformation
ca: Transformació Asinh

en: Stretch factor
ca: Factor d'estirat

en: The parameter stretch factor allows to adjust the non-linearity factor.
ca: El paràmetre "Factor d'estirat" permet ajustar el factor no lineal.

en: Black Point
ca: Punt Negre

en: Constant value that is subtracted from the image.
ca: Valor constant que és restat a la imatge.

en: Human-weighted luminance
ca: Lluminositat adaptada a la percepció humana

en: For colour images, use human eye luminous efficiency weights to compute the luminance used to compute the stretch for each pixel.
ca: Per imatges amb color, utilitza la funció d'eficiència lluminosa per triar la lluminositat utilitzada per computar l'estirat dels píxels.

en: Background Extraction
ca: Extracció del fons

en: Close the window.
ca: Tanca la finestra.

en: This will confirm the background model previously applied with the <b>Compute Background</b> button. However, in the case of a sequence, if the <b>Apply to sequence</b> button is checked, this will compute the model and apply it to the whole sequence.
ca: Aquest pas confirma el model del fons aplicat anteriorment amb el botó <b>Computar fons</b>. No obstant això, en el cas d'una seqüència, si el botó <b>Aplicar a la seqüència</b> està marcat, això computarà el model i l'aplicarà a tota la seqüència.

en: Choose between interpolation methods.
ca: Selecció entre mètodes d'interpolació.

en: Polynomial
ca: Polinòmica

en: Smoothing
ca: Suavitzat

en: Number of sample per line that will be automatically placed.
ca: Nombre de mostres que es posaran automàticament, per cada línia.

en: Adjust the smoothing parameter for the interpolation method. A smoothing parameter that is too small may result in overshoots and undershoots between points in the background, while a smoothing parameter that is too large may not be suitable for large deviations in gradient.
ca: Ajustar el paràmetre de suavitzat per al mètode d'interpolació. Un paràmetre de suavitzat massa petit pot provocar sobre-passaments i infra-passaments entre els punts del fons, mentre que un paràmetre de suavitzat massa gran pot no ser adequat per a grans desviacions en el gradient.

en: page 1
ca: pàgina 1

en: Degree order:
ca: Rang de virat:

en: Choose the degree order of the polynomial function used in the fit.
    By default the value is of 4.
    The higher the degree order is, the more complex the gradient can be removed.
ca: Tria el rang de viratge de la funció polinòmica utilitzada per l'ajust.
    Per defecte el valor és 4.
    Com més gran sigui el valor, es podran eliminar gradients més complexos.

en: Samples per line
ca: Mostres per línia

en: Avoid generating banding by adding some random noise in the low dynamic background gradient.
    This should be enabled for non-stretched images.
ca: Evitar la generació de bandes afegint soroll aleatori en el gradient de fons de baixa dinàmica.
    Aquesta opció hauria d'estar habilitada per imatges no estirades.

en: Tolerance of global sample rejection, in sigma units. By decreasing this value, Siril will be more restrictive to select background samples.
ca: Tolerància del rebuig de mostres globals, en unitats de desviació estàndard. Disminuint aquest valor, Siril serà mes restrictiu a l'hora de seleccionar mostres del fons.

en: Add dither
ca: Afegir distorsió

en: Hit this option when color banding is produced after background extraction.
    Dither is an intentionally applied form of noise used to randomize quantization error, preventing large-scale patterns such as color banding in images.
ca: Utilitzar aquesta opció quan apareguin bandes de color després d'aplicar l'extracció del fons.
    La distorsió és l'aplicació intencionada de soroll, utilitzada per afegir aleatorietat a la quantització de l'error. Utilitzat per evitar patrons macroscòpics, com per exemple bandes de colors a les imatges.

en: Generate
ca: Generar

en: Click here to generate the automatically defined samples.
ca: Prem aquí per generar el mostreig de forma aleatòria.

en: Clear
ca: Netejar

en: Click here to clear all the samples.
ca: Prem aquí per eliminar totes les mostres.

en: You also can set samples manually.
    Left click adds samples while right click removes them.
ca: També pots afegir les mostres manualment.
    Fent clic esquerra afegiràs mostres, i amb clic dret les podràs eliminar.

en: Interpolation Method
ca: Mètode d'interpolació

en: Choose the type of correction you want apply:
    Subtraction: it is mainly used to correct additive effects, such as gradients caused by light pollution or by the Moon.
    Division: it is mainly used to correct multiplicative phenomena, such as vignetting or differential atmospheric absorption for example. However, this kind of operation should be done by master-flat correction.
ca: Tria el tipus de correcció que vols aplicar:
    Resta: és generalment utilitzada per corregir efectes additius, com per exemple gradients causats per contaminació lumínica o per la Lluna.
    Divisió: és generalment utilitzada per corregir fenòmens multiplicatius, com per exemple vinyetatge o absorció atmosfèrica diferencial. Tanmateix, aquest tipus d'operació s'hauria de fer per correcció amb "master-flat".

en: Subtraction
ca: Resta

en: Division
ca: Divisió

en: Correction
ca: Correcció

en: This will compute the synthetic background and will apply the selected correction. The model is always computed from the original image kept in memory allowing the user to work iteratively.
ca: Això computarà el fons sintètic i hi aplicarà la correcció seleccionada. El model és sempre computat a partir de la imatge original i es manté a memòria per permetre a l'usuari treballar iterativament.

en: Keep pressing this button to see the original image.
ca: Manteniu premut aquest botó per veure la imatge original.

en: Prefix of the image names resulting from the background extraction process.
ca: Prefixe dels noms de les imatges resultants del procés d'extracció de fons.

en: Save
ca: Guarda

en: root name of the converted images (the &apos;dest&apos; in dest1.fit)
ca: nom de l'arrel de les imatges convertides ( &apos;dest&apos; ajusta a dest1.fit)

en: root name of the converted images (the 'dest' in dest1.fit)
ca: nom de l'arrel de les imatges convertides (the 'dest' a dest1.fit)

en: <b>Filename</b>
ca: <b>Nom de fitxer</b>

en: 8-bit unsigned integer
ca: Enter sense signe de 8 bits

en: 16-bit unsigned integer
ca: Enter sense signe de 16 bits

en: 32-bit floating point
ca: Coma flotant sense signe de 32 bits

en: <b>Sample Format</b>
ca: <b>Factor de les mostres</b>

en: None
ca: Cap

en: Deflate compression
ca: Rebaixa la compressió

en: <b>Compression</b>
ca: <b>Compressió</b>

en: ICC profile
ca: Perfil ICC

en: Embed sRGB ICC profile in the image
ca: Insertar el perfil sRGB ICC a la imatge

en: <b>Image Description</b>
ca: <b>Descripció de l'Imatge</b>

en: <b>Image Copyright</b>
ca: <b>Copiright de l'Imatge</b>

en: Standard TIFF
ca: TIFF Estàndard

en: Quality:
ca: Qualitat:

en: Not available
ca: No disponible

en: 16-bit signed integer
ca: Enter amb signe de 16 bits

en: Sample Format
ca: Factor de les mostres

en: Save MIPS-HI and MIPS-LO values
ca: Guarda els valors de MPIS-HI i MIPS-LO

en: Embedded Data
ca: Dades incrustades

en: Color saturation
ca: Saturació del color

en: Hue:
ca: To:

en: Pink-Red / Red-Orange
ca: Rosa-Vermell / Vermell-Taronja

en: Orange-Brown / Yellow
ca: Taronja-Marró / Groc

en: Yellow-Green / Green-Cyan
ca: Groc-Verd / Verd-Cian

en: Cyan
ca: Cian

en: Cyan-Blue / Blue-Magenta
ca: Cian-Blau / Blau-Magenta

en: Magenta / Pink
ca: Magenta / Rosa

en: Value of 0 means no change, negative reduces the color saturation, positive increases it.
ca: Un valor de 0 no aplica cap canvi, negatiu redueix la saturació dels colors, i positiu l'incrementa.

en: Background factor
ca: Factor de fons

en: Subtractive Chromatic Green Noise Reduction
ca: Reducció Cromàtica del Soroll Verd per Resta

en: Protection method:
ca: Metode de protecció:

en: Average Neutral Protection is the default option. This is the recommended option in most cases.
ca: Protecció Mitjana Neutral és l'opció per defecte. I és l'opció recomanada en la major part dels casos.

en: Average Neutral
ca: Mitjana Neutral

en: Maximum Neutral
ca: Màxim Neutral

en: Maximum Mask
ca: Màscara del Màxim

en: Additive Mask
ca: Màscara Additiva

en: Preserve lightness
ca: Conservar Lluminositat

en: Preserves the original CIE L* component in the processed image.
ca: Conservar el component CIE L* original en la imatge processada.

en: Enter a wavelength value in nanometers here, between 380 and 780, decimals are accepted.
ca: Introdueix el valor d'una longitud d'ona en nanòmetres aquí, entre 380 i 780 (s'accepten decimals).

en: Alternatively, for true colour rendering,
    select a filter from the list or
    enter a visible wavelength in nm
ca: Alternativament, per renderitzar color real,
    selecciona el filtre de la llista o
    entra una longitud d'ona visible en nm

en: Deconvolution
ca: Desconvolució

en: Generate the kernel and use it to deconvolve the current image or sequence
ca: Genera el nucli i l'utilitza per aplicar la desconvolució a la imatge o seqüència

en: Estimates a PSF from the image
ca: Estima una PSF a partir de la imatge

en: PSF from stars
ca: PSF d'estels

en: Models a PSF based on the average PSF parameters of the identified stars. If no stars have been detected, an attempt will be made to detect stars in the image within a suitable range of peak brightness.
ca: Modela una PSF basant-se en la PSF mitja dels estels identificats. Si no s'hi han detectat estels, s'intentarà detectar-los en un rang adequat de brillantors pic.

en: Manual PSF
ca: PSF Manual

en: Use a manually defined PSF based on the parameters chosen.
ca: Utilitza una PSF definida per l'usuari.

en: Spectral Irregularity
ca: Irregularitat espectral

en: ℓ0 Descent
ca: Descens ℓ0

en: Previous PSF
ca: PSF Anterior

en: Reuse the previously calculated PSF.
ca: Reutilitza la PSF calculada anteriorment.

en: Select a PSF to load from file. The PSF must be square and should ideally have odd length / width.
ca: Selecciona una PSF a carregar d'un fitxer. La PSF ha de ser quadrat i idealment tenir llargada / amplada imparell.

en: Load PSF from file
ca: Carregar la PSF d'un fitxer

en: Generate PSF
ca: Generar la PSF

en: Generate and preview the PSF, but do not carry out deconvolution
ca: Genera una previsualització de la PSF, però sense efectuar una desconvolució

en: Save PSF to a file
ca: Guarda la PSF en un fitxer

en: PSF from selection
ca: PSF de la selecció

en: Takes a PSF directly from the image fitted to the current dimension. The PSF size will be the minimum of the selection width and height.
ca: Agafa una PSF directament de la imatge ajustada a les dimensions actuals. La mida de la PSF serà el mínim d'entre l'amplada i l'alçada de la selecció.

en: General PSF Parameters
ca: Paràmetres generals de la PSF

en: PSF size
ca: Mida de la PSF

en: Make sure the size is big enough not to crop off any significant parts of the PSF.
ca: Assegura't que la mida és suficientment gran per no retallar cap part significant de la PSF.

en: Profile
ca: Perfil

en: Gaussian and Moffat profiles are good models for star shapes. Disc profiles can be used to improve out-of-focus issues. Airy disc models the inherent diffraction of your telescope.
ca: Els perfils Gaussians i Moffat son bons models de formes d'estels. Es poden utilitzar perfils de disc per millorar problemes de desenfocament. Els discs d'Airy modelen la difracció inherent del telescopi.

en: Gaussian
ca: Gaussiana

en: Airy Disc
ca: Disc d'Airy

en: Ratio
ca: Raó

en: For elliptical PSFs, this gives the ratio of the shorter and longer dimensions.
ca: Per les PSF el·líptiques, això dona la raó entre la dimensió curta i la llarga.

en: Full width at half maximum. For disc profiles this is just the diameter of the disc. For elliptical PSFs this is the longer PSF dimension.
ca: Amplada màxima a mitja alçada. Per perfils de disc això és el diàmetre. Per PSF el·líptiques això és la dimensió llarga de la PSF.

en: For elliptical PSFs, the angle from the x axis in degrees.
ca: L'angle respecte l'eix de les X en graus, per PSF el·líptiques.

en: For Moffat profiles, this sets the value of beta. See the astrometry documentation for information on this parameter.
ca: Defineix la variable beta, per perfils de Moffat. Per més informació sobre aquest paràmetre consulta la documentació astronòmica.

en: Pixel Size / μm
ca: Mida del píxel / µm

en: Wavelength / nm
ca: Longitud d'ona / nm

en: Focal length / mm
ca: Distància focal / mm)

en: Diameter / mm
ca: Diàmetre / mm

en: Sensor pixel size in microns
ca: Mida dels píxels del sensor en microns

en: Telescope focal length (this should account for any multiplication factor introduced by Barlows or field flatteners)
ca: Distància focal del telescopi (s'ha de tenir en compte qualsevol factor multiplicador introduït per lents de Barrlow o d'aplanament de camp)

en: Diameter of the telescope primary aperture
ca: Diàmetre d'apertura principal del telescopi

en: Central Obstruction / %
ca: Obstrucció central / %

en: Manual PSF Parameters
ca: Paràmetres PSF manuals

en: Regularization parameter for PSF estimation. Try decreasing this value for noisy images.
ca: Paràmetre per regular l'estimació de la PSF. Intenta disminuir-lo per imatges sorolloses.

en: Blind Deconvolution PSF Estimation
ca: Estimació per desconvolució cega de la PSF

en: Multiscale
ca: Multi-escala

en: This improves ℓ0 PSF estimation for large PSFs. It is not required for small PSFs and takes longer to compute. Consider using it for PSF sizes above 20.
ca: Això millora l'estimació PSF ℓ0 per a PSFs grans. No és necessari per a PSFs petites i triga més temps a calcular. Considera usar-ho per a mides de PSF superiors a 20.

en: These settings can be left alone in the vast majority of cases.
ca: Aquests ajustos es poden deixar sense canvis en la gran majoria de casos.

en: PSF estimation regularisation parameter
ca: Paràmetre per regular l'estimació de la PSF

en: Number of iterations for PSF estimation. Do not reduce this below 2. There is negligible benefit in increasing it beyond 3.
ca: Nombre d'iteracions per a l'estimació la PSF. No el redueixis per sota de 2. Hi ha un benefici negligible en augmentar-lo per sobre de 3.

en: Ratio of lambda at successive scales for multiscale PSF estimation.
ca: Raó de lambda a escales successives per l'estimació de la PSF multi-escala.

en: Lambda min
ca: Lambda mín

en: Minimum value of lambda for multiscale PSF estimation
ca: Mínim valor de lambda per l'estimació de la PSF multi-escala

en: Scale factor between successive scales of multiscale PSF estimation
ca: Factor d'escala entre les successives escales de l'estimació de la PSF multi-escala

en: Amount of blur to use for upsampling during PSF estimation
ca: Quantitat de desenfocament per usar en l'escalat durant l'estimació de la PSF

en: Better kernel
ca: Millor nucli

en: Kernel ℓ1
ca: Nucli ℓ1

en: Amount of blur to use for downsampling during PSF estimation
ca: Quantitat de desenfocament per utilitzar a la reducció de mostreig durant l'estimació de la PSF

en: Sets a minimum pixel value for the PSF. PSF pixels with values less than this will be set to zero.
ca: Estableix un valor mínim de píxel per la PSF. Els píxels de la PSF amb valors inferiors a aquest seran posats a zero.

en: Uses a refinement technique to improve subsequent iterations of the PSF estimator. This should essentially always be enabled.
ca: Utilitza una tècnica de refinament per millorar les iteracions posteriors a l'estimador de la PSF. Essencialment això hauria d'estar sempre habilitat.

en: ℓ1 gradient parameter
ca: ℓ1 paràmetre de gradient

en: These settings should almost always be left at the default value.
ca: Aquestes configuracions haurien de romandre gairebé sempre al valor per defecte.

en: Expert Settings
ca: Configuració experta

en: ℓ0 Descent Method
ca: Mètode de Descens ℓ0

en: Compensation factor
ca: Factor de compensació

en: This parameter controls the sharpness of the estimated PSF. If the underlying image is sharp, this parameter should be set to a large value to avoid artefacts in the estimated PSF. On the other hand, if the underlying image contains a small amount of intrinsic blur (i.e. as a result of being oversampled) this parameter should be reduced to close to unity in order to obtain sufficient sharpness in the PSF.
ca: Aquest paràmetre controla la nitidesa de la PSF estimada. Si la imatge subjacent és nítida, aquest paràmetre hauria de ser establert a un valor alt per evitar artefactes en la PSF estimada. Per l'altra banda, si la imatge subjacent conté una petita quantitat de desenfocament intrínsec (és a dir, com a resultat de ser sobre-mostrejada), aquest paràmetre hauria de ser reduït a prop de la unitat per obtenir suficient nitidesa en la PSF.

en: This parameter sets the number of samples per outer loop. Sufficient samples must be chosen to ensure the PSF estimate converges: for low noise images a fairly small number of samples will suffice. For noisy images, the value may require increasing to as much as around 250.
ca: Aquest paràmetre estableix el nombre de mostres per cicle extern. Cal triar un nombre suficient de mostres per assegurar que l'estimació de la PSF convergeix: per a imatges amb poc soroll, un nombre prou petit de mostres serà suficient. Per a imatges sorolloses, el valor pot requerir un augment de fins a uns 250.

en: Outer loop iterations. This parameter should not generally require adjustment.
ca: Iteracions del cicle extern. Aquest paràmetre generalment no hauria de requerir cap ajustament.

en: This parameter sets the number of iterations in the algorithm inner loop. It should not usually require adjustment.
ca: Aquest paràmetre estableix el nombre d'iteracions en l'algoritme del cicle intern. No hauria de necessitar ajustaments normalment.

en: Spectral Irregularity Method
ca: Mètode d'Irregularitat Espectral

en: Symmetrical PSF
ca: PSF Simètrica

en: If checked, a PSF defined from stars will be circularly symmetric. If unchecked the PSF may be elongated and have a defined rotation angle.
ca: Si es marca, una PSF definida a partir d'estels serà circularment simètrica. Si no es marca, la PSF pot estar allargada i tenir un angle de rotació definit.

en: PSF from Stars
ca: PSF dels estels

en: PSF Generation
ca: Generació de la PSF

en: PSF Preview
ca: Previsualització de la PSF

en: Shows a preview of the PSF, if one has been calculated.
ca: Mostra una vista prèvia de la PSF, si ja se n'ha calculada una.

en: Usage tips
ca: Consells d'ús

en: Opens a page in the online Siril documentation with usage tips and examples of settings that can work for different types of image.
ca: Obre una pàgina de la documentació en línia de Siril amb consells d'ús i exemples de configuració que poden funcionar per a diferents tipus d'imatges.

en: Once the PSF is estimated or provided the image is finally deconvolved using the selected algorithm.
    Choose Richardson-Lucy for deep space images; choose either Split Bregman or Wiener filtering for lunar and planetary images.
ca: Un cop s'estima o es proporciona la PSF, la imatge finalment es deconvoluciona utilitzant l'algorisme seleccionat.
    Escull Richardson-Lucy per a les imatges d'espai profund; escull el filtratge Split Bregman o Wiener per a les imatges lunars i planetàries.

en: Split Bregman method with TV regularization
ca: Mètode Split Bregman amb regularització TV

en: Richardson-Lucy method with TV regularization
ca: Mètode de Richardson-Lucy amb regularització TV

en: Number of iterations for final deconvolution if using an iterative method
ca: Nombre d'iteracions per a la deconvolució final si s'utilitza un mètode iteratiu

en: Regularization parameter for the final non-blind stage deconvolution
ca: Paràmetre de regularització per a la deconvolució final en la fase no cega

en: Sets an early stop criterion for the Richardson-Lucy algorithm to prevent noise amplification. Deconvolution will stop early if the average pixel difference ratio between subsequent iterations is less than this value.
ca: Estableix un criteri d'aturada anticipada per a l'algorisme Richardson-Lucy per evitar l'amplificació de soroll. La deconvolució s'aturarà prèviament si la proporció mitjana de diferència de píxels entre les iteracions posteriors és inferior a aquest valor.

en: Total Variation regularization preserves sharp edges in the image well. If in doubt, stick with Total Variation. However it can have a tendency to produce a "staircase effect" in large uniform areas.
    Frobenius norm of the Hessian uses a second order regularization term. It is more often used in regularizing denoising algorithms but can perform well when deconvolving a star mask produced by Siril's Starnet++ interface.
ca: La regularització de Variació Total preserva bé els contorns nítids de la imatge. En cas de dubte, opta per la Variació Total. No obstant això, pot tenir tendència a produir un "efecte d'escala" en àrees uniformes grans.
    La norma de Frobenius del Hessian utilitza un terme de regularització d'ordre segon. Es fa servir més sovint en la regularització d'algoritmes de desoroll i pot funcionar bé en la deconvolució d'una màscara d'estels produïda per la interfície Starnet++ de Siril.

en: Frobenius norm of Hessian
ca: Norma de Frobenius de Hessian

en: Stopping criterion
ca: Criteri d'aturada

en: Sets a stopping criterion based on difference between successive estimates. To activate the criterion the checkbox must be selected.
ca: Estableix un criteri d'aturada basat en la diferència entre les estimacions successives. Per activar el criteri, s'ha de seleccionar la casella.

en: Gradient descent step size
ca: Mida dels passos del descens en gradient

en: If in doubt, use Gradient Descent. It is more gradual and has a controllable step size that can help to avoid ringing artefacts around stars. For stretched images Mulitiplicative may give good results and require fewer iterations.
ca: En cas de dubte, faci servir el Descens de Gradient. És més gradual i té una mida de pas controlable que pot ajudar a evitar artefactes d'anellament al voltant d'estels. Per a les imatges estirades, la Multiplicativa pot donar bons resultats i requerir menys iteracions.

en: Multiplicative
ca: Multiplicativa

en: Gradient Descent
ca: Descens en gradient

en: Deconvolve the currently loaded sequence. If no sequence is loaded, the current image will be deconvolved.
ca: Deconvoluciona la seqüència carregada actualment. Si no hi ha cap seqüència carregada, la imatge actual serà deconvolucionada.

en: Provides a custom prefix to use when deconvolving a sequence.
ca: Proporciona un prefix personalitzat per utilitzar quan es deconvoluciona una seqüència.

en: Crop sequence
ca: Retalla seqüència

en: Prefix of the image names resulting from the cropping process.
ca: Prefix dels noms de les imatges resultants del procés de retallat.

en: Remove salt and pepper noise
ca: Elimina soroll "sal i pebre"

en: This option applies cosmetic correction to remove salt and pepper noise before the primary denoising algorithm. This is generally a good thing and the setting defaults to active.
ca: Aquesta opció aplica correccions estètiques per eliminar el soroll de "salt i pebre" abans de l'algorisme primari de reducció de soroll. Això generalment és una cosa positiva i l'ajust per defecte és actiu.

en: Suppresses blocky colour artefacts that may rarely appear in colour images. This option treats each channel separately and eliminates artefacts at the cost of some speed. Most of the time this is not required, so it is off by default and should only be enabled in the rare event that you see artefacts when denoising a colour image.
ca: Suprimeix els defectes de color en blocs que poden aparèixer rarament en imatges en color. Aquesta opció tracta cada canal per separat i elimina els defectes a canvi de certa velocitat. La majoria de les vegades això no és necessari, així que està desactivat per defecte i només hauria de ser activat en l'estrany cas que es vegin defectes en eliminar el soroll d'una imatge en color.

en: No secondary denoising stage
ca: Sense la segona fase de reducció de soroll

en: No secondary denoising process will be used. The primary algorithm by itself usually performs well so this is the default.
ca: No s'aplicarà la segona etapa de reducció de soroll. Normalment la primera etapa de l'algorisme aconsegueix un bon resultat, i par això aquesta opció es la per defecte.

en: Anscombe VST with exact unbiased inverse
ca: Anscombe VST amb inversió exacta no esbiaixada

en: The Anscombe VST is useful when denoising photon-limited images where the noise characteristics are not Gaussian but primarily Poisson or a Poisson-Gaussian mix. It cannot be used in conjunction with DA3D or SOS. Ref: https://ieeexplore.ieee.org/document/5278406
ca: L'Anscombe VST és útil per eliminar el soroll en imatges limitades per fotons on les característiques de soroll no són gaussianes sinó principalment de Poisson o una barreja de Poisson-Gaussià. No es pot utilitzar conjuntament amb DA3D o SOS. Ref: https://ieeexplore.ieee.org/document/5278406

en: Data Adaptive Dual Domain Denoising
ca: Dades Adaptatives de Reducció de Soroll de Domini Dual

en: SOS iteration works by iterating the primary denoising algorithm multiple times, each time mixing back a fraction of the noisy image. This can improve denoising performance and reduce staircasing artefacts. Ref: https://arxiv.org/abs/1502.06220
ca: La iteració SOS funciona iterant l'algoritme principal d'eliminació de soroll diverses vegades, cada vegada barrejant una fracció de la imatge sorollosa. Això pot millorar el rendiment de l'eliminació de soroll i reduir els defectes de l'efecte d'escala. Ref: https://arxiv.org/abs/1502.06220

en: Secondary Denoising Algorithm
ca: Algorisme secundari de reducció de soroll

en: Sets the number of SOS iterations. 3-5 is usually a good starting point.
ca: Defineix el nombre de iteracions SOS. Entre 3 i 5 sol ser un bon punt per començar.

en: Sets the number of SOS iterations. 3-5 iterations usually provides good convergence. Convergence can be seen by examining the updated image noise estimate shown in the log window after each iteration. (These noise values are measured after noise from the original image is mixed back in to prepare the next iteration, so the final output noise level is substantially lower than the intermediate values shown between iterations.)
ca: Estableix el nombre d'iteracions SOS. De 3 a 5 iteracions solen proporcionar una bona convergència. La convergència es pot veure examinant l'estimació actualitzada del soroll de la imatge mostrada a la finestra de registre després de cada iteració. (Aquests valors de soroll es mesuren després que el soroll de la imatge original es barreja de nou per preparar la següent iteració, de manera que el nivell de soroll de sortida final és substancialment més baix que els valors intermedis mostrats entre iteracions.)

en: rho sets the amount of the original noisy image at each iteration. A higher value means less noise is mixed in, and more of the intermediate result is kept. Values close to 0 or 1 may result in a need for more iterations to achieve convergence at the maximum improvement SOS can produce.
ca: rho estableix la quantitat de la imatge sorollosa original en cada iteració. Un valor més alt significa que s'hi barreja menys soroll i es conserva més del resultat intermedi. Valors propers a 0 o 1 poden resultar en la necessitat de més iteracions per assolir la convergència amb la millora màxima que pot produir SOS.

en: Rho sets the amount of the original noisy image mixed back in between each SOS iteration. Up to a point, larger values will result in greater effectiveness but beyond a certain point the algorithm will fail to converge. The default of 0.2 is often a good starting point.
ca: Rho estableix la quantitat de la imatge sorollosa original barrejada entre cada iteració SOS. Fins a cert punt, valors més grans resultaran en una major efectivitat, però més enllà d'un cert punt l'algoritme no convergirà. El valor per defecte de 0.2 sol ser un bon punt de partida.

en: SOS Advanced Options
ca: Opcions avançades SOS

en: Modulation allows a fraction of the noisy image to be mixed into the denoised result. This may be useful to add microtexture if the denoised result looks artificially smooth. A value of 1 means the output will be 100% denoised, with none of the noisy image added. Modulation is performed at the end of the process, after primary and secondary denoising stages have both completed.
ca: La modulació permet barrejar una fracció de la imatge sorollosa en el resultat el soroll del qual ha estat eliminat. Això pot ser útil per afegir microtextura si el resultat el soroll del qual ha estat eliminat sembla artificialment suau. Un valor de 1 vol dir que la sortida serà 100% sense soroll, sense afegir cap imatge sorollosa. La modulació es realitza al final del procés, després que les etapes d'eliminació de soroll primari i secundari hagin acabat.

en: Sets modulation. The pixel value is calculated as m * b + (1-m) * orig, where m is the modulation, b is the denoised value and orig is the original pixel value. Modulation reduces the denoising performance, but a little modulation can be useful to add back microtexture to flat regions of the image.
ca: Estableix la modulació. El valor del píxel es calcula com a m * b + (1-m) * orig, on m és la modulació, b és el valor del soroll eliminst i orig és el valor del píxel original. La modulació redueix el rendiment de l'eliminació de soroll, però una mica de modulació pot ser útil per afegir microtextura de nou a les regions planes de la imatge.

en: Channel Extraction
ca: Extracció de canal

en: File name for the first FITS file to save.
ca: Nom de fitxer per el primer fitxer FITS a guardar.

en: File name for the second FITS file to save.
ca: Nom de fitxer per el segon fitxer FITS a guardar.

en: File name for the third FITS file to save.
ca: Nom de fitxer per el tercer fitxer FITS a guardar.

note: RGB
en: Red:
ca: Vermell:

en: Green:
ca: Verd:

en: Blue:
ca: Blau:

en: Select the color space corresponding to the three extracted images
ca: Selecciona l'espai de colors corresponent a les tres imatges extretes

en: HSL
ca: HLS

en: Color Space:
ca: Espai de color:

en: Information
ca: Informació

en: Information related to the image, extracted from the file if available, from the preferences otherwise.
    Modified data can be saved in a FITS file.
ca: Informació de la imatge extreta del fitxer, si no està disponible s'obté de les preferències.
    Les modificacions d'aquestes dades es poden guardar en fitxers FITS.

en: Non-square pixels can be entered but will not be used in most cases.
ca: Es poden introduir píxels no quadrats però en la major part dels casos no s'utilitzaran.

en: If the focal length is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
ca: Si la distància focal no es carrega automàticament, utilitzant la capçalera del fitxer, pots actualitzar el camp manualment.

en: If the Pixel X size is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
ca: Si la mida X del Píxel no es carrega automàticament, utilitzant la capçalera del fitxer, pots actualitzar el camp manualment.

en: Focal length (mm):
ca: Distància focal (mm):

en: If the Pixel Y size is not automatically loaded, using file's header, you can update the field by yourself.
ca: Si la mida Y del Píxel no es carrega automàticament, utilitzant la capçalera del fitxer, pots actualitzar el camp manualment.

en: Computed sampling (arcsec/pixel):
ca: Mostreig computat (arcsec/píxel):

en: If the binning is not automatically loaded, using file's header, you can update this combo box.
ca: Si el binning no es carrega automàticament, utilitzant la capçalera del fitxer, pots actualitzar-lo en aquesta caixa.

en: Save focal length and pixel size as default values in the settings to be used for images that do not contain these metadata
ca: Guarda la distancia focal i la mida dels píxels com a valors per defecte a la configuració, per utilitzar-los en imatges que no continguin metadades

en: Image compositing
ca: Composició de la imatge

en: Multi-layer image composition
ca: Composició multicapa de la imatge

en: Layer alignments
ca: Alineament de capes

note: don't destroy it on removal from grid
en: not loaded
ca: no carregat

en: Adjust layers brightness
ca: Ajusta la brillantor de les capes

en: Automatically adjust the brightness of the colours picked for layers so that they don't overflow when compositing (based on max value for each image). Colour hues are unchanged.
ca: Ajusta automàticament la brillantor dels colors seleccionats per les capes, per tal de que no es desbordin els valors quan sigui composta la imatge (basada en el valor màxim per cada imatge). El to del color no canvia.

en: Finalize colour balance
ca: Finalitza el balanceig de color

en: Open the RGB calibration tool on the resulting image. This will modify the result in a destructive way to align the three channels of the result.
    Modifying parameters in this windows afterward will void the colour balance, and it will have to be remade.
ca: Obre l'eina de calibratge RGB a la imatge resultant. Això modificarà la imatge resultant de forma destructiva per alinear els tres canals del resultat.
    Modificar paràmetres en aquesta finestra posteriorment afectarà al balanç de color, i l'hauràs de repetir.

en: Type of luminance-based colour composition. They represent the way of adding colour information to luminance data.
ca: Tipus de lluminositat basada en la composició del color. Representa la manera en que se suma la informació dels colors per calcular la lluminositat.

en: HSL composition
ca: Composició HSL

en: HSV composition
ca: Composició HSV

en: CIE L*a*b* composition
ca: Composició CIE L*a*b*

en: Align layers on this reference layer:
ca: Alinea les capes en aquesta capa de referència:

en: Align
ca: Alinear

en: Automatic alignment using the selected registration method.
ca: Alineament automàtic utilitzant el mètode de registre seleccionat.

en: and using this alignment method:
ca: i utilitzant aquest mètode d'alineament:

en: Image pattern alignment (planetary/deep-sky)
ca: Alineament per patrons en la imatge (planetari/cel profund)

note: the list below depends on the content of the glade file. It * should be done in the same way as in registration.c, but it * woud be easier if the two glades are merged.
en: One star registration (deep-sky)
ca: Alineament pel registre d'una estrella (cel profund)

en: For LRGB composition, the reference layer should be luminance.
ca: Per composicions LRGB, la capa de referencia hauria de ser la lluminositat.

en: Luminance
ca: Lluminositat

en: Red
ca: Vermell

en: Green
ca: Verd

en: Blue
ca: Blau

en: Fourier Transform
ca: Transformada de Fourier

en: Name of the magnitude file:
ca: Nom del fitxer de magnitud:

en: Name of the phase file:
ca: Nom del fitxer de fase:

en: Order:
ca: Ordre:

en: modulus
ca: modul

en: phase
ca: fase

en: Centered
ca: Centrat

en: Direct Transform
ca: Transformada Directe

en: Magnitude of the image:
ca: Magnitud de la imatge:

en: Phase of the image:
ca: Fase de la imatge:

en: Select Magnitude
ca: Selecciona Magnitud

en: Select Phase
ca: Selecciona Fase

en: Inverse Transform
ca: Transformada Inversa de Fourier

note: gtk_widget_set_visible(lookup_widget("ghtBPcontrols1"), FALSE);
en: Advanced
ca: Avançat

en: Show advanced stretch options
ca: Mostra les opcions avançades d'estirat

en: Select a starless image for recomposing with a star mask.
    While the primary aim of the tool is star recomposition as part of a star reduction workflow, you can specify any two fits files with the same dimensions and bit depth for blending.
ca: Selecciona una imatge amb els estels eliminats per ser recomposta amb una màscara d'estels.
    Tot i que l'objectiu principal d'aquesta eina és la recomposició d'estels com a part del procés de reducció d'estels, es pot especificar qualsevol parell de fitxers FITS amb les mateixes dimensions i bits per mesclar-les.

en: Expands to show a mini histogram and transfer function display for the star image
ca: S'expandeix per mostrar un mini histograma amb la funció de transferència per la imatge de l'estel

en: Set the stretch model for colour stretches. The options are: evenly weighted luminance, which calculates the stretch based on a luminance value weighting the R, G and B channels equally; human weighted luminance, which strecthes based on a luminance value weighting the R, G and B channels according to the relative sensitivity of the human eye; and independent channel values, which applies the stretch independently to each channel of the pixel.
    Note that luminance based models are not generally invertible.
ca: Estableix el model d'estirament per a estiraments de color. Les opcions són: lluminància ponderada uniformement, que calcula l'estirament en funció d'un valor de lluminància valorant els canals R, G i B equitativament; lluminància ponderada per l'ésser humà, que estira en funció d'un valor de lluminància valorant els canals R, G i B segons la sensibilitat relativa de l'ull humà; i valors de canal independents, que aplica l'estirament independentment a cada canal del píxel.
    Tingues en compte que els models basats en lluminància generalment no són invertibles.

en: Human weighted luminance
ca: Lluminositat esbiaixada per l'humà

en: Even weighted luminance
ca: Lluminositat ponderada uniformement

en: Independently controls the contrast added (the slope of the stretch) at SP, thus adjusting the amount of stretch applied to the rest of the image. Increasing D increases the intensity of stars in the resulting composition.
ca: Controla de forma independent el contrast afegit (la pendent de l'estirat) al punt de simetria, ajustant quant s'estira la resta de la imatge. Augmentar D augmenta la intensitat dels estels a la composició resultant.

en: Local stretch intensity (b)
ca: Intensitat local de l'estirat (b)

en: Symmetry point (SP)
ca: Punt de simetria (SP)

en: Sets the symmetry point around which the stretch is focused. For star recomposition, increasing SP reduces the intensity of stars with peak brightness below SP and therefore the amount of stars that show in the resulting composition.
ca: Defineix el punt de simetria (SP) al voltant del qual se centre l'estirat. Per la recomposició d'estels, augmentar el SP redueix la intensitat dels estels amb brillantor pic per sota del SP i per tant la quantitat d'estels que es poden observar a la composició resultant.

en: Allows setting SP from the current selection. This is best suited for use with the background image, where it can effectively pick out faint detail above the background. It is not generally useful with the star mask image.
ca: Permet definir un SP en la selecció actual. Això està pensat per utilitzar-ho amb la imatge de fons, on pot detectar amb més facilitat detalls tènues damunt del fons. Generalment no s'utilitza amb la màscara d'estels.

en: Expands to show a mini histogram and transfer function display for the background image.
ca: S'expandeix per mostrar un mini histograma i una funció de transferència per la imatge de fons.

en: This dropper allows you to set the background stretch symmetry point  based on the average value of  the current selection. This helps in picking out faint detail above the dark background.
ca: Aquest menu et permet definir el punt de simetria per l'estirat del fons, basant-se en el valor mitjà de la selecció actual. Això ajuda a destacar petits detalls per sobre del fons fosc.

en: Resets stretch parameters for the star image
ca: Restableix el paràmetre d'estirat pels estels de la imatge

en: Applies current stretch to the star image and resets the stretch parameters.
ca: Aplica l'estirament actual a la imatge de l'estel i reinicia els paràmetres d'estirament.

en: Resets stretch parameters for the starless image
ca: Restableix el paràmetre d'estirat per les imatges sense estels

en: Applies current stretch to the starless image and resets the stretch parameters.
ca: Aplica l'estirament actual a la imatge sense estel i reinicia els paràmetres d'estirament.

en: Linear Match
ca: Coincidència lineal

en: Close the dialog.
ca: Tancar el diàleg.

en: Computes a linear function between a reference image and a target.
ca: Computa una funció lineal entre la imatge de referencia i la objectiu.

en: Reference:
ca: Referència:

en: Choose the reference image. This image must have same dimensions.
ca: Tria la imatge de referència. Aquesta imatge ha de tenir les mateixes dimensions.

en: Choose Reference Image
ca: Tria la Imatge de Referència

en: Reject low
ca: Rebuig baix

en: The algorithm will ignore all reference pixels whose values are outside of the [low, high] range.
ca: L'algorisme ignorarà tots els píxels de referència el valor dels quals caigui fora del rang [baix, alt].

en: Reject high
ca: Rebuig alt

en: Detect stars in the current loaded image (not sequence image) and compute PSF
ca: Detectar estels en la imatge carregada (no a la seqüència de imatges) i computa la PSF

en: Average PSF parameters for selected stars
ca: Paràmetres PSF mitjans pels estels seleccionats

en: Sequence List
ca: Llista de seqüencia

en: List of images in the sequence, with their state and quality information. Quality is FWHM when PSF registration is used, so lower is better, and gradient estimator for DFT registration, higher is better. X and Y columns are the translation relative to the reference image.
ca: Llista de imatges a la seqüencia, amb el seu estat i informació de qualitat. La qualitat és FWHM quan s'ha utilitzat el registrat amb PSF, per tant com més baix millor, i el gradient estimador del registre DFT, com més alt millor. X i Y son la quantitat de columnes de translació relatives a la imatge de referencia.

en: File
ca: Fitxer

en: Quality
ca: Qualitat

en: Frame List
ca: Llista de Fotogrames

en: Select the channel you want to display.
ca: Selecciona el canal que vols mostrar.

en: Excludes all images of the sequence from the processing schedule
ca: Exclou totes les imatges de la seqüencia del processat

en: Includes all images of the sequence in the processing schedule
ca: Inclou totes les imatges de la seqüencia al processat

en: Includes/excludes selected images of the sequence from the processing schedule
ca: Inclou/Exclou les imatges de la seqüencia seleccionades del processat

en: Reference image
ca: Imatge de referencia

en: If set, the current image will be the reference image for registration.
    Only one image can be the reference image in a sequence, setting it will unset the image previously set as reference.
    If not set manually, the first image of the sequence is taken as reference.
ca: Quan està activat, la imatge mostrada actualment serà la de referencia pel registrat.
    Nomes una imatge pot ser de referencia en una seqüencia, activar-ho farà que la imatge marcada anteriorment com a referencia deixi de ser-ho.
    Si no es marca manualment, la primera imatge de la seqüencia serà agafada com la de referencia.

en: Enter the number of the image you want to reach.
ca: Introdueix el número de la imatge a la que vols arribar.

en: Image Plate Solver
ca: Resolutor de Imatge

en: OK
ca: D'acord

en: Start the plate solving algorithm.
ca: Començar l'algorisme de resolució de imatges.

en: Start the photometric color calibration algorithm.
ca: Començar l'algorisme de calibració fotomètrica.

en: Right Ascension:
ca: Ascensió recta:

en: Declination:
ca: Declinació:

en: This button is checked for negative declination (southern hemisphere).
ca: Marca aquest botó per declinacions negatives (hemisferi sud).

en: Enter the identifier or the name of an object located close to the centre of the image. This feature requires an Internet connection (asks SIMBAD by default or the selected server at the right).
    If coordinates are already filled when clicking on the Get Metadata From Image button below, this is probably not required.
ca: Introdueix l'identificador o el nom d'un objecte situat a prop del centre de la imatge. Aquesta funcionalitat requereix una connexió a Internet (pregunta a SIMBAD per defecte o al servidor seleccionat a la dreta).
    Si les coordenades ja estan omplertes quan es fa clic al botó de sota Obtenir Metadades de la Imatge, probablement no és necessari.

en: Find
ca: Troba

en: Start searching the coordinates of named object. This feature requires an Internet connection (asks SIMBAD by default or the selected server at the right).
    If coordinates are already filled when clicking on the Get Metadata From Image button below, this is probably not required.
ca: Inicia la cerca de les coordenades de l'objecte amb nom. Aquesta funcionalitat requereix una connexió a Internet (pregunta a SIMBAD per defecte o al servidor seleccionat a la dreta).
    Si les coordenades ja estan omplertes quan es fa clic al botó de baix Obtenir Metadades de la Imatge, probablement no és necessari.

en: Effective focal length of the optical system in millimeter. Even if the input value has not to be very accurate, try to give a value with an error not exceeding 20%.
ca: Distancia focal efectiva del sistema òptic en mil·límetres. Tot i que el valor no ha de ser molt precís, intenta posar un valor amb un error menor al 20%.

en: Focal length (mm):
ca: Distància focal (mm):

en: Pixel size (µm):
ca: Mida del píxel (µm):

en: Resolution:
ca: Resolució:

en: Resolver
ca: Resolutor

en: Name
ca: Nom

en: Flip image if needed
ca: Capgira la imatge si és necessari

en: Flip image at the end of the platesolving if image is mirrored.
ca: Capgira la imatge al final de la resolució astronòmica si està invertida.

en: Downsample image
ca: Redueix les mostres de la imatge

en: Auto-crop (for wide field)
ca: Auto-retallat (per camp ample)

en: Checking this box will force plate solving to be redone by Siril. It is not needed if the image contains trustworthy WCS information.
ca: Marcar aquesta casella forçarà a refer la resolució astronòmica feta per Siril. No és necessari si la imatge conté informació WCS fiable.

en: Get Metadata From Image
ca: Agafa les Metadades de la Imatge

en: Server:
ca: Servidor:

en: Use local astrometry.net solver
ca: Utilitza el mètode de resolució local astrometry.net

en: Use the solve-field command to find the astrometric solution instead of Siril's plate solver
ca: Utilitza la comanda solve-field per trobar la solució utilitzant astrometric en comptes de la resolució astronòmica de Siril

en: Image Parameters
ca: Paràmetres de la Imatge

en: Catalogue Limit Mag:
ca: Limit de magnitud del catàleg:

en: Maximum star magnitude used in the catalog queries. Wider is the field, lower is the value.
ca: Magnitud màxima de les estrelles utilitzades per consultes del catàleg. Com més ample és el camp, més baix serà el valor.

en: The limit magnitude is automatically determined using the approximation of the Field Of View.
ca: El limit de la magnitud es determina automàticament utilitzant una aproximació a partir del Camp de Visió (FOV).

en: Online Star Catalogue:
ca: Catàleg esteŀlar en línia:

en: The online catalogue is automatically determined using the approximation of the Field Of View and magnitude.
ca: El catàleg en línia es determina aproximadament utilitzant el Camp de Visió i la magnitud.

en: Choose the online catalogue against one want to compare the image and compute photometry.
    * NOMAD is a simple merge of data from the Hipparcos, Tycho-2, UCAC2, Yellow-Blue 6, and USNO-B catalogs for astrometry and optical photometry, supplemented by 2MASS near-infrared. The almost 100 GB dataset contains astrometric and photometric data for about 1.1 billion stars.
    * APASS, the AAVSO Photometric All Sky Survey, is performing an all-sky photometric survey. This survey is conducted in eight filters: Johnson B and V, plus Sloan u', g′, r′, i′, z_s and Z. It is valid from about 7th magnitude to about 17th magnitude for over 37 million stars.
ca: Tria el catàleg en línia contra el que vols comparar la imatge i computar la fotometria.
    * NOMAD és un combinació simple dels catàlegs Hipparcos, Tycho-2 UCAC2, Yellow-Blue 6, i USNO-B per astronomia i fotometria òptica, suplementada pel catàleg 2MASS de Infraroig proper. El conjunt de dades conté dades astronòmiques i fotomètriques d'aproximadament 1.1 milers de milions d'estrelles.
    * APASS, the AAVSO Photometric All Sky Survey, està duent a terme una inspecció fotomètrica del tot el cel. Aquesta inspecció es du a terme amb vuit filtres: Johnson B i V, plus Solan u', g´, r´, i´, s_s i Z. Es vàlid des de el 7é grau de magnitud fins el 17é per més de 37 milions d'estrelles.

en: Photometric Star Catalogue:
ca: Photometric Star Catalague:

en: The NOMAD catalogue can be installed locally to not rely on an Internet connection for this operation.
ca: El catàleg NOMAD es pot instal·lar localment per no dependre d'una connexió a Internet per fer aquesta operació.

en: Catalogue Parameters
ca: Paràmetres del Catàleg

en: Manual detection
ca: Detecció manual

en: Check this option if you want to pick each stars manually. It could be useful in some cases where Siril can't find enough stars. Please, try to choose the brightest stars in the image.
    Use the Dynamic PSF tool, or the findstar command, adjusting the settings to your image.
ca: Marca aquesta opció si vols triar cada estels manualment. Pot ser útil en alguns cassos quan Siril no pot trobar prou estels. Si us plau, intenta triar els estels més brillants de la imatge.
    Utilitza l'eina per PSF Dinàmica, o la comanda findstar, ajustant la configuració per la imatge.

en: Star Detection
ca: Detecció d'estrelles

en: Automatic detection
ca: Detecció automàtica

en: x coordinate of the start of the background selection
ca: coordenada X de l'inici de la selecció del fons

en: y coordinate of the start of the background selection
ca: coordenada Y de l'inici de la selecció del fons

en: Width of the background selection
ca: Amplada del fons de la selecció

en: Height of the background selection
ca: Alçada de la selecció del fons

en: Selected area
ca: Àrea seleccionada

en: You must specify a selection that represents the true background of the image, trying to exclude all stars or other stellar objects.
ca: Has d'especificar una selecció que representi el fons real de la imatge, intentant excloure totes les estrelles i altres objectes esteŀlars.

en: Background Reference
ca: Referencia del fons

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: Run statistic calculation
ca: Executar el càlcul de les estadístiques

en: Close the window
ca: Tancar finestra

en: Normalized Real [0, 1]
ca: Normalització Real [0, 1]

en: Compute statistics on pixels that have the same filter as the corresponding channel, for CFA (non-demosaiced) images.
ca: Computa estadístiques en píxels que tenen el mateix filtre que el canal corresponent, per les imatges CFA (no desmosaicades).

en: No Selection
ca: No Seleccionat

en: Dynamic PSF
ca: PSF Dinàmica

en: index
ca: índex

en: Half-size in pixels of the search box. Only the brightest pixel will be used in this box to fit a star.
ca: Píxels de meitat de mida per la caixa de cerca. Només el píxel més brillant s'utilitzarà per en aquesta caixa per ajustar l'estrella.

en: Threshold value above the noise for star detection.
    The median and standard deviation of the image are computed, then the threshold is: median + [threshold] x stdev.
    The default value for threshold is 1.00. Increasing this value will detect less dim stars, which should be done only when images have a lot of signal or low noise (high S/N).
ca: Valor llindar per sobre del qual es detecten estrelles.
    La mediana i la desviació estàndard (stdev) de la imatge es computen, després el llindar és: mitjana + [llindar] x stdev.
    El valor per defecte pel llindar és 1.00. Incrementar aquest valor farà més difícil detectar estrelles mes tènues, i s'hauria de fer només per imatges que tenen molt senyal o molt poc soroll (una raó senyal/soroll alta).

en: Radius:
ca: Radi:

en: Threshold:
ca: Llindar:

en: Roundness threshold:
ca: Llindar de rodonesa:

en: Threshold value of star roundnesses. Decrease this value if stars in the images show small trails, conversely, increase it if they are very round to avoid false positives.
    The default value is 0.5, suitable for stars twice as big in one direction as the other.
ca: Valor llindar de la rodonesa de les estrelles. Redueix aquest valor si les estrelles de la imatge mostren traços, si no incrementa'l, per evitar falsos positius.
    El valor per defecte és 0.5, apte per estrelles dues vegades més grans en una direcció respecte l'altre.

en: When checked, this button deactivates some checks done at star detection stage, to reject candidates initially detected based on some psf quality metrics. This can be used to force detecting oddly shaped stars (bad guiding, strong coma) but should be used as a last resort, if playing with all other detection parameters fails.
ca: Quan es marca, aquest botó desactivarà algunes comprovacions a l'etapa de detecció d'estels, per descartar candidats inicialment detectats basats en algunes mètriques de qualitat psf. Pots fer servir aquesta opció per forçar la detecció d'estels amb formes estranyes (com per exemple a causa d'un mal guiat). Però s'ha de fer servir sempre com a últim recurs, si no ho aconsegueixes utilitzant tots els altres paràmetres de detecció.

en: Convergence:
ca: Convergència:

en: Convergence criterion for PSF fitting.
    Default value of 1 should work on most cases. However for images with strong coma, it may be necessary to increase this value to allow for more iteration steps.
    This should normally be the case only for stacked images. Increasing this value may signicantly impact star finding computation time.
ca: Criteri de convergència per l'ajustament a PSF.
    El valor per defecte 1 hauria de funcionar en la majoria dels casos. Nogensmenys, per imatges amb forta coma, pot ser necessari haver d'incrementar aquest valor per permetre més iteracions.
    Això només hauria de ser el cas per imatges apilades. Incrementar aquest valor pot incrementar significativament el temps de còmput per a trobar estels.

en: Minimum beta:
ca: Beta mínima:

en: Minimum value for Moffat beta parameter. This can be used to avoid galaxies being modelled as stars with excessively low beta.
ca: Mínim valor pel paràmetre beta de Moffat. Això es pot utilitzar per evitar que les galàxies siguin modelades com estels amb una beta excessivament baixa.

en: Resets all parameters to defaults.
ca: Reinicialitza tots els paràmetres a valors per defecte.

en: Maximum star amplitude threshold (stars with larger amplitudes will not be detected).
ca: Llindar màxim d'amplitud dels estels (aquells amb amplituds més grans no seran detectades).

en: Mininum star amplitude threshold (stars with smaller amplitudes will not be detected).
ca: Llindar mínim d'amplitud dels estels (aquells amb amplituds més petites no seran detectades).

en: Amplitude range
ca: Rang d'amplitud

en: Roundness range
ca: Llindar de rodonesa

en: Estimate sensor tilt
ca: Inclinació del sensor estimada

en: Export PSF parameters in an ASCII file
ca: Exporta els paràmetres PSF a un fitxer ASCII

en: Remove selected star from the list
ca: Elimina l'estrella seleccionada de la llista

en: Live Stacking
ca: Apilat en directe

en: debayer
ca: interpolació cromàtica

en: for now only detected in files and automatically enabled
ca: per ara només resta activada la detecció a fitxers o automàticament

en: shift-only registration
ca: registrat únicament per translació

en: remove gradient
ca: eliminar el gradient

en: Use 32 bits for image processing. This is slower and generally useless in terms of quality for live stacking.
ca: Utilitza 32 bits pel processament d'imatge. Això és més lent i generalment més inútil en termes de qualitat pel live stacking.

en: waiting for input files
ca: esperant fitxers d'entrada

en: Stacking
ca: Apilant

en: Master-dark and cosmetic correction
ca: Camp fosc mestre i correcció cosmètica

en: Master-flat
ca: Camp pla mestre

en: Stacking with weighted mean
ca: Apilat amb mitjana ponderada

en: Configuration
ca: Configuració

en: Idle
ca: Inactiu

en: Image Information
ca: Informació de la imatge

en: Preferences
ca: Preferències

en: Siril Manual
ca: Documentació

en: Check For Updates
ca: Comprovar Actualitzacions

en: Get Scripts
ca: Obtenir scripts

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de Teclat

en: About Siril
ca: Sobre Siril

en: Image Plate Solver...
ca: Calibració astronòmica de la imatge...

en: Statistics...
ca: Estadístiques...

en: Noise Estimation
ca: Estimació del soroll

en: Aberration Inspector
ca: Inspector d'aberració

en: Information...
ca: Informació...

en: FITS Header...
ca: Capçalera FITS...

en: Dynamic PSF...
ca: PSF dinàmica...

en: Logarithm
ca: Logaritme

en: Square root
ca: Arrel quadrada

en: Squared
ca: Quadrat

en: AutoStretch
ca: Estirat Automàtic

en: High definition
ca: Alta definició

en: Histogram
ca: Histograma

en: Registration
ca: Registrat

en: Selection
ca: Selecció

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Will use registration data if any are available on the registration layer, otherwise if the checkbox 'follow star movement' is checked in the registration tab, it will run with this option.
ca: Utilitzarà les dades de registre si n'hi ha de visibles a la capa de registre, altrament si la casella 'Segueix el moviment de l'estrella' està marcada, utilitzarà aquesta altra opció.

en: PSF for the Sequence
ca: PSF per la Seqüència

en: Pick a Star
ca: Tria una Estrella

en: Search Object...
ca: Busca un Objecte...

en: Search and display solar system objects with mag<20.0.
    This research has made use of IMCCE's SkyBoT VO tool.
ca: Cerca i mostra objectes del sistema solar amg mag<20.0
    Aquesta recerca s'ha fet mitjançant l'ús de l'eina SkyBoT VO de l'IMCCE.

en: Free aspect ratio
ca: Relació d'aspecte lliure

en: Free ratio
ca: Relació lliure

en: Preserve the original aspect ratio of the image
ca: Conservar la relació d'aspecte de la imatge original

en: Preserve ratio
ca: Conservar relació

en: Aspect ratio of the selection
ca: Relació d'aspecte de la selecció

en: Select the whole image and reset ratio
ca: Selecciona la imatge sencera i restableix la relació d'aspecte

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: No guides on the selection
ca: Selecció sense guies

en: No guides
ca: Sense guies

en: Center line guides on the selection
ca: Guies de selecció al centre

en: Center lines
ca: Línies del centre

en: 3 thirds grid guides on the selection
ca: Guies de selecció de terços

en: Rule of thirds
ca: Regla de terços

en: 5 fifhts grid guides on the selection
ca: Guies de selecció de cinquens

en: Rule of fifths
ca: Regla de cinquens

en: Crop
ca: Retalla

en: Crop Sequence...
ca: Retalla la seqüencia...

en: Merge CFA Elements
ca: Ajunta els Elements CFA

en: Select the image containing the CFA0 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA0 prefix.
ca: Selecciona la imatge que conté el patró CFA0 Bayer. Tindrà el prefix CFA0, si s'ha generat utilitzant la funcionalitat Split CFA de Siril.

en: Select the image containing the CFA1 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA1 prefix.
ca: Selecciona la imatge que conté el patró CFA1 Bayer. Tindrà el prefix CFA1, si s'ha generat utilitzant la funcionalitat Split CFA de Siril.

en: Select the image containing the CFA2 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA2 prefix.
ca: Selecciona la imatge que conté el patró CFA2 Bayer. Tindrà el prefix CFA2, si s'ha generat utilitzant la funcionalitat Split CFA de Siril.

en: Select the image containing the CFA3 Bayer subpattern. If this has been produced using Siril's Split CFA function it will have the CFA3 prefix.
ca: Selecciona la imatge que conté el patró CFA3 Bayer. Tindrà el prefix CFA3, si s'ha generat utilitzant la funcionalitat Split CFA de Siril.

en: Input Files
ca: Fitxers d'entrada

en: Histogram Transformation
ca: Transformació d'Histograma

en: Apply histogram transformation
ca: Aplica la transformació d'histograma

en: Horizontal Zoom
ca: Zoom Horitzontal

en: Reset zooms to 1.
ca: Restableix el zoom a 1.

en: Logarithmic scale
ca: Escala logarítmica

en: Toggles whether the stretch applies to the red channel
ca: Permet indicar si l'estirament s'aplica al canal vermell

en: Toggles whether the stretch applies to the green channel
ca: Permet indicar si l'estirament s'aplica al canal verd

en: Toggles whether the stretch applies to the blue channel
ca: Permet indicar si l'estirament s'aplica al canal blau

en: Show grids
ca: Mostra graella

en: Apply autostretch algorithm to image
ca: Aplica l'auto estirat a la imatge

en: Highlights:
ca: Brillants:

en: Midtones:
ca: Tons mitjans:

en: Shadows:
ca: Ombres:

en: Midtones balance
ca: Balanceig de tons mitjans

en: Shadows clipping
ca: Retall d'ombres

en: Highlights clipping
ca: Retall de tons brillants

en: Clip (%)
ca: Retall (%)

en: Clipped pixels count (shadows)
ca: Recompte de píxels retallats (ombres)

en: Clipped pixels count (highlights)
ca: Recompte de píxels retallats (brillants)

en: Prefix of the image names resulting from the mtf process.
ca: Prefix dels noms de les imatges resultants del procés MTF.

en: Saturation stretch
ca: Estirament de la saturació

en: Use single RGB/K expression
ca: Utilitza una única expressió RGB/K

en: Unchecking this option will give you an RGB image where each output channel is expressed by a formula.
ca: Desmarcant aquesta opció crearà una imatge RGB on cada canal s'expressa amb una fórmula.

en: Chan.
ca: Canal

en: Path
ca: Camí

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Function
ca: Funció

en: Operator
ca: Operador

en: column
ca: columna

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Rescale result
ca: Re-escalar el resultat

en: Output
ca: Sortida

en: Apply formula in the text area
ca: Aplica la fórmula a l'àrea de text

en: Add an image as a variable
ca: Afegeix una imatge com a variable

en: Remove selected image
ca: Elimina les imatges seleccionades

en: Asinh Transformation...
ca: Transformació Asinh...

en: Histogram Transformation...
ca: Transformació d'Histograma...

en: Color Calibration
ca: Calibració ce color

en: Color Saturation...
ca: Saturació del color...

en: Remove Green Noise...
ca: Elimina el Soroll Verd...

en: Compute the inverse of the image
ca: Computar la inversa de la imatge

en: Negative Transformation
ca: Transformació Negativa

en: Open the À Trou wavelet transform dialog
ca: Obre el diàleg de la transformació d'ondetes

en: À trous Wavelets Transform...
ca: Transformació Ondetes als forats...

en: Open the remove banding dialog
ca: Obre el diàleg per la supressió de bandes

en: Banding Reduction...
ca: Reducció de Bandes...

en: Open the contrast limited adaptive histogram Equalization dialog
ca: Obre el diàleg per l'equalització adaptativa d'histograma limitada pel contrast (CLAHE)

en: Cosmetic Correction...
ca: Correcció Cosmètica...

en: Open the deconvolution dialog
ca: Obre el diàleg per la desconvolució

en: Deconvolution...
ca: Desconvolució...

en: Fourier Transform...
ca: Transformada de Fourier...

en: Open the median filter dialog
ca: Obrir el diàleg del filtre per mediana

en: Median Filter...
ca: Filtre de Mediana...

en: Open the denoise dialog
ca: Obrir el diàleg de reducció de soroll

en: Open the rotational gradient dialog
ca: Obre el diàleg de gradient rotacional

en: Rotational Gradient...
ca: Gradient Rotacional...

en: Star Processing
ca: Processament d'estels

en: Geometry
ca: Geometria

en: Background Extraction...
ca: Extracció del fons...

en: Extraction
ca: Extracció

en: Linear Match...
ca: Coincidència lineal...

en: RGB Compositing...
ca: Composició RGB...

en: Pixel Math...
ca: Matemàtica de Píxel...

en: Go back to main menu
ca: Retorna al menú principal

en: Run Starnet++
ca: Executa Starnet++

en: StarNet Star Removal...
ca: Suprimeix estels amb StarNet...

en: Star Recomposition...
ca: Recomposició d'estels...

en: Desaturate Stars
ca: Desaturar els estels

en: Full Resynthesis
ca: Resíntesis integral

en: Open the manual color calibration dialog
ca: Obre el diàleg de calibració de color manual

en: Color Calibration...
ca: Calibració de Color...

en: Photometric Color Calibration...
ca: Calibració Fotomètrica de Color...

en: Rotate 90 degrees, clockwise
ca: Rota 90 graus, sentit horari

en: Rotate 90 degrees, counter-clockwise
ca: Rota 90 graus, sentit anti-horari

en: Horizontal Mirror
ca: Miralla horitzontalment

en: Vertical Mirror
ca: Miralla Verticalment

en: Resample...
ca: Re-mostreja...

en: Split Channels...
ca: Separa Canals...

en: Split CFA Channels...
ca: Separa els Canals CFA...

en: Wavelet Layers...
ca: Capes d'Ondetes...

en: Resample
ca: Re-mostreja

en: X scale (%):
ca: Escala X (%):

en: Y scale (%):
ca: Escala Y (%):

en: Preserve Aspect Ratio
ca: Conserva la Relació d'Aspecte

en: Type of algorithm used for resampling
ca: Tipus d'algorisme pel re-mostrejat

en: Nearest Neighbor
ca: Veí més Proper

en: Bilinear
ca: Bilineal

en: Bicubic
ca: Bi-cubic

en: Pixel Area Relation
ca: Resolució de l'Àrea del Píxel

en: Interpolation clamping
ca: Limitació de la interpolació

en: Angle in degrees. Rotation center is the center of the image.
ca: Angle en graus. El centre de rotació és el centre de la imatge.

en: Checking this box will crop the output image.
ca: Marcar aquesta casella de selecció retallara la imatge de sortida.

en: Type of algorithm used for rotation
ca: Tipus d'algorisme per la rotació

en: Search Object
ca: Buscar Objecte

en: Save as unique file
ca: Guardar com a fitxer únic

en: Copy to clipboard
ca: Copia al porta-retalls

en: Split CFA
ca: Separa CFA

en: Apply Split CFA
ca: Aplica Separació de CFA

en: Prefix of the image names resulting from the split cfa process.
ca: Prefixe dels noms de les imatges resultants del procés de separació CFA.

en: Method:
ca: Mètode:

en: Select the method you want to apply.
ca: Selecciona el mètode que vols aplicar.

en: Split CFA Channels
ca: Separa els Canals CFA

en: Extract Ha
ca: Extreure Ha

en: Extract Ha/OIII
ca: Extreure Ha/OIII

en: Extract Green
ca: Extreure Verd

en: current red file
ca: fitxer vermell actual

en: current green file
ca: fitxer verd actual

en: current blue file
ca: fitxer blau actual

en: Size
ca: Mida

en: Date
ca: Data

en: Add files to convert
ca: Afegeix fitxers per convertir

en: Add
ca: Afegir

en: Remove selected files
ca: Elimina els fitxers seleccionats

en: Remove
ca: Elimina

en: Remove all files from the list
ca: Elimina tots els fitxers de la llista

en: Supported types depend on compile-time libraries availability. See documentation.
    RAW images are raw images from digital cameras, like CR2 files for Canon or NEF for Nikon.
    Films of any type can be converted as FITS or SER.
    SER files are directly handled as a sequence, and are not yet available for conversion.
ca: Els tipus suportats depenen de les llibreries disponibles en temps de compilació. Comprova la documentació.
    Les imatges RAW de càmeres digitals, com els fitxers CR2 per Canon o NEF per Nikon.
    Els vídeos de qualsevol tipus es poden convertir a FITS o SER.
    Els fitxers de tipus SER seran tractats directament com una seqüència, i ara per ara no és possible la seva conversió.

en: Supported file types:
ca: Tipus de fitxers suportats:

en: Source
ca: Font

en: Indicates the start indice of your converted files. This value must be included in the [1, 65535] range.
ca: Indica l'inici de l'índex dels teus fitxers convertits. Aquest ha de ser un valor entre el rang [1, 65535].

en: Convert
ca: Convertir

en: Start conversion of all source files into the configured output files, FITS or SER, with colour processing or not.
ca: Comença conversió de tots els fitxers font a els fitxers de sortida configurats, FITS o SER, amb processat de color o no.

en: This sets the destination sequence type.
    FITS images: one FITS file per image.
    SER sequence: one SER file for the whole sequence (limited to 16 bits per channel).
    FITS sequence: one FITS file for the whole sequence.
    
    Note: FITS images will have no effect when the pre-processed sequence is SER or FITS sequence file.
ca: Això estableix el tipus de la seqüència de destí.
    Imatges FITS: un fitxer FITS per imatge.
    Seqüència SER: un únic fitxer SER per tota la seqüència (limitada a 16 bits per canal).
    Seqüència FITS: un fitxer FITS per a tota la seqüència.
    
    Nota: La opció 'Imatges FITS' no tindrà cap efecte quan la seqüència pre-processada sigui de tipus SER o una seqüència FITS.

en: FITS images
ca: Imatges FITS

en: SER sequence
ca: Seqüència SER

en: FITS sequence
ca: Seqüència FITS

en: Multiple sequences
ca: Múltiples seqüències

en: Tick this to create several sequence files instead of a single SER or FITS file for all input elements. Use this if input elements (sequence files such as films, SER or FITS cubes) don't share the same image size or must not be processed together.
ca: Marca-ho per crear múltiples fitxers de seqüència, en comptes d'un únic fitxer SER o FITS, per tots els elements d'entrada. Utilitza-ho quan els elements d'entrada (seqüències com vídeos, SER o cubs FITS) no comparteixen la mateixa mida o s'han de processar per separat.

en: Symbolic Link
ca: Enllaç Simbòlic

en: Debayer
ca: Interpolació cromàtica

en: Enter the base name of the sequence, for example NGC_6822-L. It will create images in the form NGC_6822-L_00001.fit.
ca: Introdueix el nom base de la seqüència, per exemple NGC_6822-L. Crearàimatges en el format NGC_6822-L_00001.fit.

en: Sequence name:
ca: Nom de la seqüència:

en: Destination
ca: Destí

en: This conversion tab is used to import files and convert them into a format with which Siril can work: FITS or SER.
ca: Aquesta pestanya de conversió s'utilitza per importar fitxers i convertir-los a formats amb els que Siril pot treballar: FITS o SER.

en: Conversion
ca: Conversió

en: Search sequences
ca: Buscar seqüències

en: Search current directory for sequences of FITS images, SER or film videos.
ca: Buscar al directori actual seqüències de tipus FITS, SER o vídeos.

en: Resize
ca: Redimensionar

en: Sequence
ca: Seqüència

en: Estimate
ca: Estimar

en: This sets the destination sequence type.
    FITS images: one FITS file per image.
    SER sequence: one SER file for the whole sequence (limited to 16 bits per channel).
    FITS sequence: one FITS file for the whole sequence.
ca: Estableix el tipus de la seqüència de destí.
    Imatges FITS: un fitxer FITS per imatge.
    Seqüència SER: un únic fitxer SER per tota la seqüència (limitada a 16 bits per canal).
    Seqüència FITS: un fitxer FITS per a tota la seqüència.

en: Registration channel:
ca: Canal de registrat:

en: Follow star movement
ca: Segueix el moviment de l'estrella

en: Minimum Star Pairs:
ca: Parells d'estrelles mínims:

en: Shift
ca: Canvi

en: Similarity
ca: Similaritat

en: Affine
ca: Afinitat

en: Homography
ca: Homografia

en: Transformation:
ca: Transformació:

en: Core X-coordinates of the first image.
ca: Coordenada X del nucli de la primera imatge.

en: Core X-coordinates of the second image.
ca: Coordenada X del nucli de la segona imatge.

en: Core Y-coordinates of the first image.
ca: Coordenada Y del nucli de la primera imatge.

en: Core Y-coordinates of the second image.
ca: Coordenada Y del nucli de la segona imatge.

en: Comet velocity in pixel per hour.
ca: Velocitat del cometa en píxels per hora.

en: Star #1:
ca: Estel #1:

en: Star #2:
ca: Estel #2:

en: Star #3:
ca: Estel #3:

en: Size of alignment region(%):
ca: Mida de la regió d'alineament (%):

en: Specifies the framing method to be used:
    - "current" uses the current reference image
    - "maximum" (bounding box) adds a black border around each image as required so that no part of the image is cropped when registered.
    - "minimum" (common area) crops each image to the area it has in common with all images of the sequence.
    - "center of gravity" determines the best framing position as the center of gravity (cog) of all the images
ca: Especifica el mètode d'emarcatge a utilitzar:
    - "actual" utilitza la imatge de referencia actual
    - "màxim" (capça delimitadora) afegeix un marge negre al voltant de cada imatge quan sigui necessari, per tal de no retallar cap part de la imatge, quan aquesta es registrada.
    - "mínim" (àrea comuna) retalla cada imatge a la àrea que te en comú amb la resta d'imatges de la seqüència.
    - "centre de gravetat" determina la millor posició d'emarcatge com al centre de gravetat (cog) de totes les imatges

en: center of gravity
ca: centre de gravetat

en: Registration method:
ca: Mètode de registrat:

en: Register all images from sequence
ca: Registre totes les imatges de la seqüència

en: Registering 0 images of the 0 of the sequence
ca: Registrant 0 imatges de 0 a la seqüència

en: all
ca: totes

en: Image selection:
ca: Selecció d'imatges:

en: Algorithm:
ca: Algoritme:

en: X translation:
ca: Translació X:

en: Y translation:
ca: Translació Y:

en: Manual registration
ca: Registrat manual

en: legend
ca: llegenda

en: Roundness
ca: Arrodoniment

en: Background
ca: Fons

en: Plot
ca: Gràfica

en: Median stacking
ca: Apilonament amb mediana

en: Pixel maximum stacking
ca: Apilonament de píxels màxim

en: Pixel minimum stacking
ca: Apilonament de píxels mínim

en: Method:
ca: Mètode:

en: Recompute
ca: Recomputar

en: Normalisation:
ca: Normalització:

en: Noise
ca: Soroll

en: Pixel rejection:
ca: Rebuig de píxels:

en: Image rejection:
ca: Rebuig d'imatges:

note: Must be short
en: Save in:
ca: Guardar en:

en: Overwrite
ca: Sobreescriure

en: Ready.
ca: Llest.

en: Sequence:
ca: Seqüència:

en: High value
ca: Valor alt

en: Low value
ca: Valor baix

en: Min/Max
ca: Mín/Màx

en: MIPS-LO/HI
ca: MIPS-Baix/Alt

en: User
ca: Usuari

en: Shrink the image
ca: Encongir la imatge

en: Enlarge the image
ca: Engrandir la imatge

en: Fit the image to the window
ca: Encaixa la imatge a la finestra

en: Horizontal mirror
ca: Mirall horitzontal

en: Vertical mirror
ca: Mirall vertical

en: Open
ca: Obrir

en: Change current working directory
ca: Canvia el directori de treball

en: Start livestacking session
ca: Començar sessió d'apilonament en directe

en: Image Processing
ca: Processament d'Imatge

en: Save the current image in a different name
ca: Guarda la imatge actual en un nom diferent

en: Extension:
ca: Extensió:

en: Allow FITS cubes to have images of different sizes
ca: Error d'apilonament: imatges d'entrada tenen mides diferents

en: <b>FITS Header</b>
ca: <b>Capçalera FITS...</b>

en: Enabled
ca: Habilitat

en: Method
ca: Mètode

en: Top-left
ca: Superior-esquerra

en: Top-right
ca: Superior-dreta

en: Bottom-left
ca: Inferior-esquerra

en: Bottom-right
ca: Inferior-dreta

en: Compass
ca: Brúixula

en: General Platesolving
ca: Resolució astronòmica general

en: Degrees of the polynomial correction:
ca: Graus de la correcció polinòmica:

en: Astrometry.net Platesolving
ca: Resolució astronòmica amb astrometry.net

en: Pre-processing
ca: Pre-processant

en: Default name:
ca: Nom per defecte:

en: Sample pixels:
ca: Píxels de mostra:

en: Inner radius:
ca: Radi interior:

en: Camera
ca: Càmera

en: Defines the size of the window.
ca: Defineix la mida de la finestra.

en: Windows
ca: Finestres

en: Measure
ca: Mesurar

en: Patient
ca: Pacient

en: Exhaustive
ca: Exhaustiu

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Introduction Tips
ca: Consells d'introducció

en: Update
ca: Actualitzar

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ca: Eines

en: unknown
ca: desconegut

en:  (flipped)
ca:  (invertida)

en: Focal length:%*.2lf mm
ca: Distància focal (mm): %*.2lf mm

en:  (uncentered)
ca:  (no centrat)

en: Using %d detected stars from image.
ca: S'utilitzen %d estels detectats a la imatge.

en: Photometric Color Calibration succeeded.
ca: Calibració Fotomètrica de Color executada amb èxit.

en: RBF Extraction: processing channel %d...
ca: Extració RBF: processant canal %d...

en: monochrome
ca: monocromàtic

en: Background extraction from %s channel.
ca: Extracció del fons al canal %s.

en: Channels not all mono
ca: Els canals no sot tots mono

en: Image %d not found for writing
ca: Imatge %d no trobada per escriure

en: No information available in preferences.
ca: Informació no disponible a les preferències.

en: Binning x%d: processing...
ca: Binning x%d: processant...

en: Nearest-Neighbor
ca: Veí més proper

en: unsupported image type
ca: tipus d'imatge no acceptat

en: Could not open file %s: %s
ca: Impossible obrir el fitxer %s : %s

en: red
ca: vermell

en: green
ca: verd

en: blue
ca: blau

en: Excellent
ca: Excel·lent

en: Good
ca: Bé

en: Fair
ca: Just

en: Poor
ca: Pobre

en: Bad
ca: Dolent

en: N/A
ca: N/D

en: relative
ca: relatiu

en: Findstar: processing for channel %d...
ca: Findstar: processant canal %d...

en: Found %d %s profile stars in %s, channel #%d (FWHM %f)
ca: %d %s perfils d'estels trobats en %s, canals #%d (FWHM %f)

en: selection
ca: selecció

en: image
ca: imatge

en: Warning
ca: Alerta

en: Background factor must be positive
ca: El factor de fons ha de ser positiu.

en: Error: cannot open sequence
ca: Error: no es pot obrir la seqüència

en: Image %d: '%s'
ca: Imatge %d: '%s'

en: Image %d
ca: Imatge %d

en: Warning: this image is excluded from the sequence main processing list
ca: Atenció: aquesta imatge s'exclou de la llista principal de la seqüència

en: Deconvolution kernel cleared.
ca: S'ha esborrat el nucli de la desconvolució.

en: multiscale estimation
ca: estimació multi-escala

en: Manual PSF generation:
ca: Generació manual de la PSF:

en: Could not save mirrored image: %s
ca: Impossible guardar la imatge emmirallada : %s

en: Symmetry point for channel %d: SP=%f
ca: Punt de simetria pel canal %d: SP=%f

en: linked
ca: enllaçat

en: unlinked
ca: desenllaçat

en: forced
ca: forçat

en: radius = %d
ca: radi = %d

en: profile = %s
ca: perfil = %s

en: Sigma low must be positive.
ca: El sigma baix ha de ser positiu.

en: Sigma high must be positive.
ca: El sigma alt ha de ser positiu.

en: Failed to save the JSON file %s: %s
ca: No s'ha pogut guardar el fitxer JSON %s: %s

en: Interpolation clamping active
ca: Interpolació continguda activa

en: Saving rejection maps
ca: Guardant mapes de rebuig

en: Preprocessing...
ca: Preprocessant...

en: YES
ca: SÍ

en: processor | processors
ca[0]: processador
ca[1]: processadors

en: No current selection in image
ca: Cap imatge seleccionada

en: Using target coordinate from image header: %f, %f
ca: Utilitzant les coordenades de destí de la capçalera de la imatge: %f, %f

en: Using pixel size from image: %.2f
ca: Utilitzant mida de píxel de la imatge: %.2f

en: Using provided focal length: %.2f
ca: Utilitzant distancia focal proveïda: %.2f

en: Using focal length from preferences: %.2f
ca: Utilitzant distancia focal de la configuració: %.2f

en: Using focal length from image: %.2f
ca: Utilitzant distancia focal de la imatge: %.2f

en: Settings could not be loaded from %s: %s
ca: Les preferències no s'han pogut carregar de %s: %s

en: Preprocessing
ca: Preprocessant

en: allow FITS cubes to have different sizes
ca: permetre que els cubs FITS tinguin diferents mides

en: index of the normalization method
ca: índex del mètode de normalització

en: index of the rejection method
ca: índex del mètode de rebuig

en: index of the weighting method
ca: índex del mètode de ponderació

en: pixel | pixels
ca[0]: píxel
ca[1]: píxels

en: channel | channels
ca[0]: canal
ca[1]: canals

en: Cosmetic Correction: processing...
ca: Correcció Cosmètica: processant...

en: No valid PSF found within selection.
ca: No s'ha trobat cap PSF vàlida a la selecció.

en: Spawning starnet failed: %s
ca: La utilització de starnet ha fallat: %s

en: Spawning starnet failed during version check: %s
ca: L'accés a starnet ha fallat durant la comprovació de la versió: %s

en: V2 detected
ca: V2 detectat

en: No suitable StarNet executable found.
ca: No s'ha trobat l'executable de StarNet adequat.

en: No suitable StarNet executable found for a mono image.
ca: No s'ha trobat l'executable de StarNet adequat per a imatges mono.

en: No suitable StarNet executable found for a RGB image.
ca: No s'ha trobat l'executable de StarNet adequat per imatges RGB.

en: Error: cannot read the neural net weights file.
ca: Error: no es poden llegir els pesos neuronals del fitxer.

en: StarNet: job completed.
ca: StarNet: process completat.

en: Starnet: Processing image %d
ca: StarNet: Percentatge processat de la imatge %d

en: No stars detected in the image.
ca: Cap estel detectat a la imatge.

en: Process
ca: Procés

note: 2 = GAIA, 3 = PPMXL 1 = APASS
en: (online catalogue)
ca: (catàleg en línia)

en: (local catalogue)
ca: (catàleg local)

en: Extract Background
ca: Extreure Rerefons

en: Image:
ca: Imatge:

en: Sequence:
ca: Seqüència:

en: B&W
ca: Blanc i Negre

en: Exit
ca: Sortir

en: 
    - Registration
ca: 
    - Registrat

en: 
    - Statistics
ca: 
    - Estadístiques

en: 
    - Selection
ca: 
    - Selecció

en: Clear Sequence Data?
ca: Netejar dades de la seqüència?

note: HSL HSV
en: Hue:
ca: Tonalitat:

en: Saturation:
ca: Saturació:

en: Lightness:
ca: Il·luminació:

en: Value:
ca: Valor:

en: Folder
ca: Directori

en: Red channel
ca: Canal Vermell

en: Mirror X
ca: Mirall X

en: Mirror Y
ca: Mirall Y

en: average
ca: mitjana

en: sum
ca: suma

en: Kernel estimation complete.
ca: Estimació del nucli completada.

note: User wants PSF from stars but has not selected any stars
en: No stars detected. Finding suitable non-saturated stars...
ca: Cap estel detectat. Trobant estels no saturades adients...

en: No suitable stars detectable in this image. Aborting...
ca: Cap estel adient detectada en aquesta imatge. Avortant...

en: Found %d suitably bright, non-saturated stars.
ca: S'han trobat %d estels adientment brillants, i no saturats.

en: Starting PSF computation...
ca: Començant el càlcul de la PSF...

en: Deconvolution PSF generated.
ca: Desconvolució de la PSF generada.

en: Starting PSF estimation...
ca: Començant estimació de la PSF...

en: Amplitude
ca: Aplada

en: Magnitude
ca: Magnitud

en: SNR
ca: Relació senyal-soroll

en: Frames
ca: Imatge

en: Saved plot to image %s
ca: Gràfica guardada a la imatge %s

en: Error: image could not be loaded
ca: Error: la imatge no s'ha pogut carregar

en: Green channel
ca: Canal Verd

en: Blue channel
ca: Canal Blau

en: #Stars
ca: #Estels

en: Excluding
ca: Excloent

en: Including
ca: Incloent

en: sequence | sequences
ca[0]: seqüència
ca[1]: seqüències

en: mean
ca: mitjana

en: median
ca: mediana

en: min
ca: mín

en: max
ca: màx

en: Image %d/%d from the sequence %s
ca: Imatge %d/%d de la seqüència %s

en: unknown image
ca: imatge desconeguda

en: Size of selection in pixel: (%d,%d)
ca: Mida de la selecció en píxels: (%d,%d)

en: No selection
ca: Cap selecció

en: Load an image first, aborted.
ca: Carregar primer una imatge, cancel·lat.

en: This star has already been picked !
ca: Aquest estel ja ha estat seleccionat!

en: Valid StarNet v1 mono and RGB executables found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
ca: Executables StarNet v1 mono i RGB vàlids han estat trobats en el directori d'instal·lació configurat d'StarNet.
    StarNet pot processar imatges mono i RGB.

en: No valid StarNet executable found in the configured StarNet installation directory.
    Check your StarNet installation and Siril configuration.
ca: No s'han trobat executables StarNet v1 mono i RGB vàlids en el directori d'instal·lació configurat d'StarNet.
    Comprovi la seva instal·lació d'StarNet i la configuració de Siril.

en: Valid StarNet v2-Torch executable found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
ca: L'executable StarNet v2-Torch vàlid ha estat trobat en el directori d'instal·lació configurat d'StarNet.
    StarNet pot processar imatges mono i RGB.

en: Valid StarNet v2 executable found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono and RGB images.
ca: L'executable StarNet v2 vàlid ha estat trobat en el directori d'instal·lació configurat d'StarNet.
    StarNet pot processar imatges mono i RGB.

en: Only the StarNet v1 mono executable was found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process mono images only.
ca: Només l'executable StarNet v1 mono ha estat trobat en el directori d'instal·lació configurat d'StarNet.
    StarNet pot processar només imatges mono.

en: Only the StarNet v1 RGB executable was found in the configured StarNet installation directory.
    StarNet can process RGB images only.
ca: Només l'executable StarNet v1 RGB ha estat trobat en el directori d'instal·lació configurat d'StarNet.
    StarNet pot processar només imatges RGB.

en: Not in single image mode
ca: No en mode d'imatge única

en: Unable to apply StarNet to a single image as no single image is loaded. Did you mean to apply to sequence?
ca: Incapaç d'aplicar StarNet a una imatge única car cap imatge única ha estat carregada. Volia dir d'aplicar a una seqüència?

en: Unable to apply StarNet to a sequence as no sequence is loaded. Did you mean to uncheck the apply to sequence option?
ca: Incapaç d'aplicar StarNet a una seqüència car cap seqüència ha estat carregada. Volia dir de desseleccionar l'opció d'aplicar a seqüència?

en: Disk Space: %s
ca: Espai en disc: %s

en: Disk Space: N/A
ca: Espai en disc: N/A

en: Could not open local NOMAD catalogue
ca: Impossible obrir el catàleg local NOMAD

en: Failed to read the local NOMAD catalogue
ca: Ha fallat la lectura del catàleg local NOMAD

en: Error: number of trixels reported by file is out of limits.
ca: Error: el nombre de trixels reportat pel fitxer és fora de límits.

en: Can't open temporary file %s for output. [%s]
ca: No es pot obrir el fitxer temporal %s per la sortida. [%s]

en: Error writing output...
ca: Error escrivint la sortida...

en: BMP images,
ca: Imatges BMP,

en: PIC images (IRIS),
ca: Imatges PIC (IRIS),

en: PGM and PPM binary images
ca: Imatges binàries PGM i PPM

en: RAW images
ca: Imatges RAW

en: FITS-CFA images
ca: Imatges FITS-CFA

en: Films
ca: Pel·lícules

en: SER sequences
ca: Seqüències SER

en: TIFF images
ca: Imatges TIFF

en: JPG images
ca: Imatges JPG

en: PNG images
ca: Imatges PNG

en: HEIF images
ca: Imatges HEIF

en: Supported file types: %s
ca: Tipus d'arxiu suportats: %s

en: Requested converting a sequence file to single FITS image, should not happen
ca: Ha sol·licitat convertir un arxiu de seqüència a imatge FITS, no hauria d'ocórrer

note: when the ifdefs are not compiled, default happens!
en: Error opening %s: file type not supported.
ca: Error obrint %s: tipus d'arxiu no suportat.

en: disabling incompatible multiple output option in conversion
ca: desactivació de l'opció de sortida múltiple incompatible a la conversió.

en: Converting files
ca: Convertint fitxers

en: Failed to queue image conversion task, aborting
ca: Ha fallat en encuar la tasca de conversió d'imatge, cancel·lant

en: Conversion ended with error, %d/%d input files converted
ca: La conversió ha finalitzat en error, %d%d fitxers convertits

en: Conversion succeeded, %d file(s) created for %d input file(s) (%d image(s) converted, %d failed)
ca: Conversió correcta, creat(s) %d fitxer(s) de %d/fitxer(s) d'entrada (%d imatge(s) convertida/es, han fallat %d)

en: Conversion aborted, %d file(s) created for %d input file(s) (%d image(s) converted, %d failed)
ca: Conversió cancel·lada, creat(s) %d fitxer(s) de /%d fitxer(s) d'entrada (%d imatge(s) convertida/es, %d errors)

en: Ignoring an image file '%s' in the inputs as multiple outputs is enabled
ca: Ignorar un fitxer d'imatge '%s' a les entrades car múltiples sortides estan activades

en: Skipping input file %s (failed to be opened)
ca: Ignorant fitxer d'entrada %s (error en obrir)

en: File %s was not recognised as readable by Siril, skipping
ca: No es reconeix el fitxer %s com a llegible per Siril, ignorant

en: Converting 32 bits images (from %s) to 16 bits is not supported, ignoring file.
ca: No es suporta convertir imatges de 32 bits (de %s) a 16 bits, ignorant fitxer.

en: Creating the SER file `%s' failed, aborting.
ca: Error en crear fitxer SER '%s', cancel·lant.

en: Creating the FITS sequence file `%s' failed, aborting.
ca: Error en crear fitxer de seqüència FITS '%s', cancel·lant.

en: Reading %s
ca: Llegint %s

en: Error while opening film %s, aborting.
ca: Error en obrir la pel·lícula %s, abandonant.

en: Error while opening ser file %s, aborting.
ca: Error en obrir el fitxer SER %s, abortant.

en: Error while opening ser file %s, ignoring file.
ca: Error en obrir el fitxer SER %s, ignorant el fitxer.

en: output sequence type unknown, aborting
ca: tipus de seqüència de sortida desconeguda, ignorant

en: Error while converting to SER (no space left?)
ca: Error convertint a SER (no queda prou espai?)

en: Error while converting to FITSEQ (no space left?)
ca: Error convertint a FITSEQ (no queda prou espai?)

en: Error while converting, unknown output
ca: Error en convertir, sortida desconeguda

en: FILM ERROR: incompatible format
ca: ERROR a la PEL·LÍCULA: format no compatible

en: Several images were found in the FITS file but they have different parameters, which is not allowed.
ca: Múltiples imatges han estat trobades en el fitxer FITS però tenen paràmetres diferents, que no és permès.

en: Several images were found in the FITS file but they have different parameters.
ca: Múltiples imatges han estat trobades en el fitxer FITS però tenen paràmetres diferents.

en: Cannot open FITS file %s
ca: No es pot obrir el fitxer FITS %s

en: Cannot open FITS file %s: doesn't seem to be a FITS sequence
ca: No es pot obrir el fitxer FITS: %s, no sembla ser una seqüència FITS

en: Error opening file %s
ca: Error obrint fitxer %s

en: Error: Cannot read the data
ca: Error: No es poden llegir les dades

en: primary
ca: primari

en: _Cancel
ca: _Cancel·lar

en: frame | frames
ca[0]: imatge
ca[1]: imatges

en: Opening image failed
ca: Obertura d'imatge fallida

en: Stacking error: input images have different sizes
ca: Error d'apilonament: imatges d'entrada tenen mides diferents

en: Stacking error: input images have different precision
ca: Error d'apilonament: imatges d'entrada tenen precisions diferents

en: aborting
ca: avortant

en: Unsupported format:
ca: Format no acceptat:

en: minutes
ca: minuts

en: seconds
ca: segons

en: with
ca: amb

en: without
ca: sense

en: Failed to open the first image
ca: Error en obrir la primera imatge

en: Biweight midvariance of the image.
ca: Mitjana ponderada de la imatge.

en: Height in pixels of the specified image.
ca: Alçada en píxels de la imatge especificada.

en: Median absolute deviation of the image.
ca: Desviació absoluta de la mediana de la imatge.

en: Pixel maximum of the image.
ca: Màxim d'un píxel de la imatge.

en: Mean of the image.
ca: Mitjana de la imatge.

en: Median of the image.
ca: Mediana de la imatge.

en: Pixel minimum of the image.
ca: Mínim píxel de la imatge.

en: Standard deviation of the image.
ca: Desviació estàndard de la imatge.

en: _Open
ca: _Obrir

en: Saving the transformation matrices
ca: Guardant les matrius de transformació

en: Transformation aborted.
ca: Transformació avortada.

en: Apply registration
ca: Aplica registrat

en: INVALID
ca: INVÀLID

en: scaleX:%*.3f
ca: escalaX:%*.3f

en: scaleY:%*.3f
ca: escalaY: %*.3f

en: scale:%*.3f
ca: escala: %*.3f

en: Failed to determine registration method...
ca: No s'ha pogut determinar un mètode de registrat...

en: Stacking operation was cancelled.
ca: L'operació d'apilonament s'ha cancel·lat.

en: Output normalization ...... enabled
ca: Normalització de sortida ...... activada

en: Output normalization ...... disabled
ca: Normalització de sortida ...... desactivada

en: percentile clipping
ca: retall de percentils

en: RGB equalization .......... enabled
ca: Equalització RGB .......... activada

en: RGB equalization .......... disabled
ca: Equalització RGB .......... desactivada

en: Unsaved stacking result
ca: Resultats d'apilonament no guardats

en: Percentile low:
ca: Percentil baix:

en: Percentile high:
ca: Percentil alt:

en: Stacking: could not read frame, aborting
ca: Apilonament: no ha pogut llegir el marc, abortant

en: Stacking: image in sequence doesn't has the same dimensions
ca: Apilonament: la imatge de la seqüència no té les mateixes dimensions

en: Stacking failed. Check the log.
ca: Apilonament fallit. Comprovi el log.

en: Stacking complete.
ca: Apilonament finalitzat.

en: Reducing the stacking output to a 16-bit image will result in precision loss
ca: Reduir la sortida d'apilonament a una imatge de 16 bits tindrà com a conseqüència una pèrdua de precisió

en: Up-scaling sequence for stacking
ca: Seqüència d'escalat per l'apilonament
