skanlite - en to bs translation catalogue (34 entries)

en: Zoom In
bs: Uvećaj

en: Zoom Out
bs: Umanji

en: Zoom to Actual size
bs: Uvećaj do stvarne veličine

en: Zoom to Fit
bs: Uveličaj do uklapanja

en: developer
bs: programer

en: contributor
bs: doprinosilac

en: Importing libksane to extragear
bs: Uvoz libksane u extragear

en: Writing the user manual
bs: Pisanje korisničkog priručnika

en: Chusslove Illich
bs: Časlav Ilić

en: Help with translations
bs: Pomoć pri prevodu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SaveLocation)
en: Save Location
bs: Sačuvaj lokaciju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save Location:
bs: Lokacija upisivanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePrefixLabel)
en: Name & Format:
bs: Ime i format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStartFromLabel)
en: Start numbering from:
bs: Započni numerisanje od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultLabel)
en: Example:
bs: Primjer:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkanliteSettings)
en: Settings
bs: Postavke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Image saving
bs: Spašavanje slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview before saving:
bs: Pregled prije spašavanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Save mode:
bs: Način rada za čuvanje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for every image
bs: Otvori prozor za snimanje za svaku sliku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for the first image only
bs: Otvori prozor za snimanje samo za prvu sliku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name && Format:
bs: Ime i Format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, imgPrefix)
en: Image
bs: Slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Specify save quality:
bs: Specificiraj kvalitet snimanja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGB)
en: General
bs: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setPreviewDPI)
en: Set preview resolution (DPI)
bs: Postavi rezoluciju pregleda (DPI)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, u_disableSelections)
en: Disable automatic selections
bs: Onemogući automatske izbore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revertOptions)
en: Revert scanner options to default values
bs: Vrati opcije skenera na podrazumijevane vrijednosti

en: Skanlite Settings
bs: Skanlite podešavanja

en: Opening the selected scanner failed.
bs: Otvaranje odabranog skenera nije uspjelo.

[ctx: prefix for auto naming]
en: Image-
bs: Slika-

en: New Image File Name
bs: Novo ime datoteke slike

en: Failed to save image
bs: Snimanje slike nije uspjelo

en: Failed to upload image
bs: Neuspjelo postavljanje slike
