skanlite - en to da translation catalogue (41 entries)

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom to Actual size
da: Zoom til faktisk størrelse

en: Zoom to Fit
da: Zoom så det passer

en: Scanning application by KDE based on libksane.
da: Scanningsprogram fra KDE baseret på libksane.

en: developer
da: Udvikler

en: contributor
da: medvirkende

en: Importing libksane to extragear
da: Import af libksane til extragear

en: Writing the user manual
da: Brugermanual skrevet af

en: Help with translations
da: Hjælp med oversættelser

en: Sane scanner device name. Use 'test' for test device.
da: Navn på SANE-scannerenhed. Brug "test" for testenhed.

en: device
da: enhed

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SaveLocation)
en: Save Location
da: Gemmeplacering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save Location:
da: Sted at gemme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePrefixLabel)
en: Name & Format:
da: Navn og format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStartFromLabel)
en: Start numbering from:
da: Start nummerering fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultLabel)
en: Example:
da: Eksempel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultValue)
en: /home/joe/example.png
da: /home/jens/eksempel.png

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkanliteSettings)
en: Settings
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Image saving
da: Billedlagring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview before saving:
da: Forhåndsvis før gemning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Save mode:
da: Måde at gemme:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for every image
da: Åbn gemme-dialogen for hvert billede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for the first image only
da: Åbn gemme-dialogen for kun det første billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name && Format:
da: Navn og format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, imgPrefix)
en: Image
da: Billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Specify save quality:
da: Angiv gemmekvalitet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGB)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setPreviewDPI)
en: Set preview resolution (DPI)
da: Angiv opløsning af forhåndsvisning (DPI)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, u_disableSelections)
en: Disable automatic selections
da: Deaktivér automatiske markeringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revertOptions)
en: Revert scanner options to default values
da: Sæt scannerindstillingerne tilbage til standardværdierne

en: Configure...
da: Indstil...

en: Reselect scanner device
da: Vælg scannerenhed igen

en: Saving: %v kB
da: Gemmer: %v kB

en: Skanlite Settings
da: Skanlite indstillinger

en: Opening the selected scanner failed.
da: Åbning af den valgte scanner mislykkedes.

[ctx: prefix for auto naming]
en: Image-
da: Billed-

en: The image will be saved in the PNG format, as the selected image type does not support saving 16 bit color images.
da: Billedet vil blive gemt i PNG-format, da den valgte billedtype ikke understøtter at gemme billeder med 16-bit-farver.

en: New Image File Name
da: Filnavn for nyt billede

en: Failed to save image
da: Kunne ikke gemme billede

en: Failed to upload image
da: Kunne ikke uploade billede
