skanlite - en to et translation catalogue (39 entries)

en: Zoom In
et: Suurenda

en: Zoom Out
et: Vähenda

en: Zoom to Actual size
et: Tegelik suurus

en: Zoom to Fit
et: Mahuta aknasse

en: Scanning application by KDE based on libksane.
et: KDE skannimisrakendus, mille aluseks on libksane.

en: (C) 2008-2020 Kåre Särs
et: (C) 2008-2020: Kåre Särs

en: developer
et: arendaja

en: contributor
et: kaasautor

en: Importing libksane to extragear
et: libksane import extrageari

en: Writing the user manual
et: Käsiraamatu autor

en: Help with translations
et: Abi tõlgetega

en: Sane scanner device name. Use 'test' for test device.
et: Sane skanneri nimi. Testimiseks kasuta nime 'test'.

en: device
et: seade

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SaveLocation)
en: Save Location
et: Salvestamiskoht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save Location:
et: Salvestamiskoht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePrefixLabel)
en: Name & Format:
et: Nimi ja vorming:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStartFromLabel)
en: Start numbering from:
et: Nuumerduse alustamine numbrist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultLabel)
en: Example:
et: Näide:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultValue)
en: /home/joe/example.png
et: /home/juku/eeskuju.png

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkanliteSettings)
en: Settings
et: Seadistused

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Image saving
et: Pildi salvestamine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview before saving:
et: Eelvaatlus enne salvestamist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Save mode:
et: Salvestamisviis:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for every image
et: Salvestamisdialoogi avamine iga pildi puhul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for the first image only
et: Salvestamisdialoogi avamine ainult esimese pildi puhul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name && Format:
et: Nimi ja vorming:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, imgPrefix)
en: Image
et: Pilt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Specify save quality:
et: Salvestamise kvaliteet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGB)
en: General
et: Üldine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setPreviewDPI)
en: Set preview resolution (DPI)
et: Eelvaatluse eraldusvõime (DPI)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, u_disableSelections)
en: Disable automatic selections
et: Automaatse valimise keelamine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revertOptions)
en: Revert scanner options to default values
et: Skanneri valikute lähtestamine vaikeväärtustele

en: Saving: %v kB
et: Salvestamine: %v kB

en: Skanlite Settings
et: Skanlite seadistused

en: Opening the selected scanner failed.
et: Valitud skanneri avamine nurjus.

[ctx: prefix for auto naming]
en: Image-
et: Pilt-

en: New Image File Name
et: Uue pildi failinimi

en: Failed to save image
et: Pildi salvestamine nurjus

en: Failed to upload image
et: Pildi üleslaadimine nurjus
