skanlite - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom to Actual size
ja: 実際のサイズにズーム

en: developer
ja: 開発者

en: contributor
ja: 協力者

en: Importing libksane to extragear
ja: libksane を extragear にインポート

en: Writing the user manual
ja: ユーザマニュアルを執筆

en: Help with translations
ja: ローカライゼーションのための手助け

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SaveLocation)
en: Save Location
ja: 保存場所

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save Location:
ja: 保存場所:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePrefixLabel)
en: Name & Format:
ja: 名前とフォーマット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStartFromLabel)
en: Start numbering from:
ja: 開始番号:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultLabel)
en: Example:
ja: 例:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkanliteSettings)
en: Settings
ja: 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview before saving:
ja: 保存する前に画像のプレビューを表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Save mode:
ja: 保存モード:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for every image
ja: 画像ごとに保存ダイアログを開く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for the first image only
ja: 最初の画像にのみ保存ダイアログを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name && Format:
ja: 名前とフォーマット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, imgPrefix)
en: Image
ja: 画像

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Specify save quality:
ja: 画質を指定:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setPreviewDPI)
en: Set preview resolution (DPI)
ja: プレビューの解像度 (DPI) を指定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revertOptions)
en: Revert scanner options to default values
ja: スキャナのオプションを既定値に戻す

en: Skanlite Settings
ja: Skanlite の設定

en: Opening the selected scanner failed.
ja: 選択されたスキャナを開けませんでした

[ctx: prefix for auto naming]
en: Image-
ja: 画像

en: Failed to save image
ja: 画像を保存できませんでした

en: Failed to upload image
ja: 画像をアップロードできませんでした
