skanlite - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom to Actual size
sv: Zooma till faktisk storlek

en: Zoom to Fit
sv: Fyll sidan

en: Scanning application by KDE based on libksane.
sv: Bildinläsningsprogram av KDE baserat på libksane.

en: (C) 2008-2020 Kåre Särs
sv: © 2008-2020 Kåre Särs

en: developer
sv: utvecklare

en: contributor
sv: bidragsgivare

en: Importing libksane to extragear
sv: Import av libksane till extragear

en: Writing the user manual
sv: Skrev handboken

en: Help with translations
sv: Hjälp med översättningar

en: Sane scanner device name. Use 'test' for test device.
sv: Sane-bildläsarenhetens namn. Använd 'test' för testenhet.

en: device
sv: enhet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SaveLocation)
en: Save Location
sv: Plats att spara på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save Location:
sv: Plats att spara på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePrefixLabel)
en: Name & Format:
sv: Namn och format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStartFromLabel)
en: Start numbering from:
sv: Starta numrering från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultLabel)
en: Example:
sv: Exempel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, u_resultValue)
en: /home/joe/example.png
sv: /home/anna/exempel.png

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkanliteSettings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Image saving
sv: Spara bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview before saving:
sv: Förhandsgranska innan spara.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Save mode:
sv: Metod att spara:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for every image
sv: Öppna dialogrutan för att spara för varje bild

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveModeCB)
en: Open the save dialog for the first image only
sv: Öppna dialogrutan för att spara bara för den första bilden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name && Format:
sv: Namn och format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, imgPrefix)
en: Image
sv: Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Specify save quality:
sv: Ange kvalitet att spara:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGB)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setPreviewDPI)
en: Set preview resolution (DPI)
sv: Ange förhandsgranskningarnas upplösning (punkter per tum)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, u_disableSelections)
en: Disable automatic selections
sv: Inaktivera automatiska markeringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revertOptions)
en: Revert scanner options to default values
sv: Återställ bildläsaralternativ till standardvärden

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Reselect scanner device
sv: Välj bildläsarenhet igen

en: Saving: %v kB
sv: Sparar: %v KiB

en: Skanlite Settings
sv: Inställningar av Skanlite

en: Opening the selected scanner failed.
sv: Misslyckades öppna vald bildläsare.

[ctx: prefix for auto naming]
en: Image-
sv: Bild-

en: The image will be saved in the PNG format, as the selected image type does not support saving 16 bit color images.
sv: Bilden sparas med PNG-format, eftersom den valda bildtypen inte stöder att spara 16-bitars färgbilder.

en: New Image File Name
sv: Nytt bildfilnamn

en: Failed to save image
sv: Misslyckades spara bild

en: Failed to upload image
sv: Misslyckades ladda upp bild
