skanpage - en to ar translation catalogue (134 entries)

en: New document
ar: مستند جديد

en: Nothing to print.
ar: لا شيء لطباعته.

en: Previous printing operation still in progress.
ar: عمليات الطباعة السابقة ما زالت مستمرة.

en: Document sent to printer.
ar: أرسل المستند للطابعة.

en: No file path given.
ar: لم يُعط مسار للملف.

en: Nothing to save.
ar: لا شيء لحفظه.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error ocurred while saving: %1.
ar: خطأ أثناء الحفظ: %1.

[ctx: indicate status update during saving]
en: Processing page %1 to save the document.
ar: يعالج الصفحة %1 ليحفظ المستند.

[ctx: @info: user message to confirm the save process and the filename]
en: Document saved as '%1'.
ar: هل يحفظ المستند كـ '%1'.

[ctx: @info: user message to confirm the OCR and save process and the filename]
en: Document saved with OCR as '%1'.
ar: هل يحفظ المستند كـ '%1' مع التعرف الضوئي للمحارف؟

[ctx: @info: user message to inform that the save process has failed]
en: Failed to save document as '%1'.
ar: فشل حفظ المستند كـ '%1'.

en: Failed to save image.
ar: فشل حفظ الصّورة.

[ctx: format filter for a file dialog, all formats supported by the application will be displayed]
en: All supported files
ar: كلّ الملفّات المدعومة

en: Failed to load image!
ar: فشل تحميل الصّورة!

en: Failed to load PDF file!
ar: فشل تحميل ملفّ بي دي اف!

en: Skanpage
ar: ماسح الصفحات

en: Multi-page scanning application by KDE.
ar: تطبيق لمسح الصفحات ضوئيا بواسطة كِيدِي.

en: © 2015–2022 Kåre Särs, Alexander Stippich
ar: © 2015–2022 كاري سارس، ألكسندر ستيبيتش

en: developer
ar: مطوّر

en: Sane scanner device name. Use “test” for test device.
ar: اسم جهاز Sane للماسح الضّوئيّ. استخدم 'test' لجهاز الاختبار.

en: device
ar: الجهاز

en: A file path in which the options of your scanner device are dumped.
ar: مسار ملف يفرغ فيه خيارات جهاز الماسح الضوئي الخاص بك.

en: A local image or PDF file that shall be imported. Image formats must be supported by Qt.
ar: صورة محلية أو ملف بي دي إف دي إف محلي يجب استيراده. يجب أن تكون تنسيقات الصور مدعومة من قبل كيو تي.

en: Year
ar: السنة

en: Year (00–99)
ar: السنة (00–99)

en: Month
ar: الشهر

en: Day
ar: اليوم

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Full date
ar: صيغة التاريخ الطويلة

en: Full time
ar: صيغة الوقت الطويلة

[ctx: Prefix for document name indicating an unsaved document]
en: * %1
ar: ‏*‏ %1

en: Reload devices list
ar: أعد تحميل قائمة الأجهزة

[ctx: Device vendor with device model, followed by the device name identifier]
en: %1 %2
    (%3)
ar: ‏%1 ‏%2
    (‏%3)

[ctx: @info]
en: No devices found.
ar: لم يُعثر على أجهزة.

en: Open Selected Device
ar: افتح الجهاز المحدد

[ctx: @info]
en: Searching for available devices…
ar: يبحث عن الأجهزة المتوفرة…

en: Select Previous Page
ar: حدد الصفحة السابقة

en: Select Next Page
ar: حدد الصفحة التالية

en: Move Selected Page Up
ar: انقل الصفحة المحدّدة لأعلى

en: Move Selected Page Down
ar: انقل الصفحة المحدّدة لأسفل

[ctx: @info]
en: Processing page…
ar: معالجة الصفحة…

[ctx: Page index]
en: Page %1
ar: الصفحة %1

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

en: Rotate Left
ar: دوّر لليسار

en: Rotate Right
ar: دوّر لليمين

en: Flip
ar: اعكس

en: Save Page
ar: احفظ الصفحة

en: Save Page As
ar: احفظ الصفحة كـ

en: Delete Page
ar: احذف الصفحة

en: %1 page | %1 pages
ar[0]: 0 صفحة
ar[1]: صفحة واحدة
ar[2]: صفحتين
ar[3]: %1 صفحات
ar[4]: %1 صفحة
ar[5]: %1 صفحة

en: Flip Pages
ar: اعكس الصفحات

en: Flip Odd Pages
ar: اعكس الصفحات الفردية

en: Flip Even Pages
ar: اعكس الصفحات الزوجية

en: Flip All Pages
ar: اعكس كل الصفحات

en: Reorder Pages
ar: أعد ترتيب الصفحات

[ctx: Indicates how pages are going to be reordered]
en: 13 24 → 1234
ar: ‎13 24 → 1234

[ctx: Indicates how pages are going to be reordered]
en: 13 42 → 1234
ar: ‎13 42 → 1234

en: Reverse Order
ar: بالتّرتيب المعكوس

[ctx: @info:placeholder]
en: This document contains no pages yet
ar: لا يحوي هذا المستند على أي صفحة بعد

[ctx: @info:placeholder]
en: Click the <interface>Scan</interface> button to add one
ar: انقر على زر <interface>امسح</interface> لتضيف واحدة

en: Zoom In
ar: قرّب

en: Zoom Out
ar: بعّد

en: Zoom Fit
ar: لائم التقريب

en: Zoom 100%
ar: تكبير 100٪

[ctx: @title:window]
en: Export PDF
ar: صدر إلى بي دي اف

[ctx: @label]
en: Title:
ar: العنوان:

en: Optical Character Recognition
ar: تعرّف بصري على المحارف

[ctx: @option:check Enable optical character recognition]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: @info:usagetip]
en: If the required languages are not listed, install Tesseract’s language file with the system’s package manager.
ar: إذا لم تكن اللغة المطلوبة مدرجة، فالرجاء تثبيت ملف اللغة  لـTesseract بواسطة مدير الحزم الخاص بك.

en: Save
ar: احفظ

[ctx: menu category]
en: File
ar: ملف

[ctx: menu category]
en: Scan
ar: مسح

[ctx: menu category]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: Countdown string with time given in seconds]
en: Next scan starts in<nl/>%1 s
ar: يبدأ المسح في <nl/>%1 ثانية

[ctx: @info]
en: Scan in progress…
ar: يمسح…

[ctx: document title: app title]
en: %1 ― Skanpage
ar: ‏%1 ― ماسح الصفحات

en: Discard All
ar: أهمل الكلّ

en: Confirm Discard
ar: أكّد الحذف

en: Discard all documents?
ar: هل احذف كلّ المستندات؟

en: Save All
ar: احفظ الكلّ

en: Save All As
ar: احفظ الكلّ كـ

[ctx: @action:button import existing PDF file]
en: Import
ar: استورد

en: Export PDF
ar: صدر إلى بي دي اف

en: Preview
ar: عاين

en: Scan
ar: امسح

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Show Scanner Options
ar: أظهر خيارات الماسحة

en: Share
ar: شارك

en: Print
ar: اطبع

en: About Skanpage
ar: عن ماسح الصفحات

en: Configure Skanpage…
ar: اضبط ماسح الصفحات...

en: Configure Keyboard Shortcuts…
ar: اضبط اختصارات لوحة المفاتيح…

en: Quit
ar: أنهِ

en: %1:
ar: ‏%1:

[ctx: Add ':' to make a header text]
en: %1:
ar: ‏%1:

[ctx: @option:check a noun, as in 'the default setting']
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Brightness: %1
ar: السطوع: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Contrast: %1
ar: التباين: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Gamma: %1
ar: غاما: %1

[ctx: Adding unit suffix]
en: %1 %2
ar: ‏%1‏ %2

[ctx: Unit suffix for bit]
en: bit
ar: بت

[ctx: Unit suffix for DPI]
en: DPI
ar: نقطة لكل بوصة

[ctx: Unit suffix for microsecond]
en: µs
ar: ميكرو.ث

[ctx: Unit suffix for second]
en: s
ar: ث

[ctx: Unit suffix for millimeter]
en: mm
ar: مم

[ctx: Unit suffix for percent]
en: %
ar: ٪

[ctx: Unit suffix for pixel]
en: px
ar: بكسل

en: Select options for quick access:
ar: حدد الخيارات للوصول السريع:

[ctx: scanner device vendor and model]
en: %1 %2
ar: ‏%1‏ %2

en: Show More
ar: اعرض المزيد

en: Configure Visibility
ar: اضبط الظهور

en: Reselect Scanner
ar: أعد تحديد الماسحة

en: Discard this selection
ar: أهمل هذا التحديد

en: New Preview Scan
ar: معاينة للمسح جديدة

en: Add Selection Area
ar: أضف منطقة تحديد

en: Split Scan Vertically
ar: اقسم المسح عموديًا

en: Split Scan Horizontally
ar: اقسم المسح أفقياً

en: Clear Scan Areas
ar: أمحو مناطق المسح الضوئي

en: Close Preview
ar: أغلق المعاينة

en: Configure
ar: اضبط

en: Devices to show:
ar: الأجهزة المعروضة:

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners only
ar: الماسحات فقط

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners, cameras, and virtual devices
ar: الماسحات و الكاميرات والأجهزة الافتراضية

en: Default file format:
ar: تنسيق الملف المبدئي:

en: Default save location:
ar: موقع الحفظ المبدئي:

en: Title template:
ar: قالب عنوان:

en: Preview:
ar: المعاينة:

en: Show Samples
ar: اعرض العينات

en: Hide Samples
ar: أخف العينات

en: Close
ar: أغلق

en: Share as:
ar: شارك كـ:
