skanpage - en to fi translation catalogue (102 entries)

en: New document
fi: Uusi tiedosto

[ctx: for file names, indicates a range: from file0000.png to file0014.png]
en: %1 ... %2
fi: %1 … %2

en: Nothing to print.
fi: Ei tulostettavaa.

en: Previous printing operation still in progress.
fi: Aiempi tulostus on yhä käynnissä.

en: Document sent to printer.
fi: Tiedosto lähetettiin tulostimeen.

en: No file path given.
fi: Tiedoston sijaintia ei annettu.

en: Nothing to save.
fi: Ei tallennettavaa.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error ocurred while saving: %1.
fi: Tallennettaessa sattui virhe: %1.

[ctx: indicate status update during saving]
en: Processing page %1 to save the document.
fi: Käsitellään sivua %1 tiedoston tallentamiseksi.

en: Document saved as PDF.
fi: Tiedosto tallennettiin PDF:ksi.

en: Document saved with OCR as PDF.
fi: Tunnistettu tekstitiedosto tallennettiin PDF:ksi.

en: Document saved as image.
fi: Tiedosto tallennettiin kuvaksi.

en: Failed to save document as image.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa kuvaksi.

en: Failed to save image.
fi: Kuvan tallentaminen epäonnistui.

[ctx: format filter for a file dialog, all formats supported by the application will be displayed]
en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: Failed to load image!
fi: Kuvan lataaminen epäonnistui!

en: Failed to load PDF file!
fi: PDF-tiedoston lataaminen epäonnistui!

en: Multi-page scanning application by KDE.
fi: KDE:n useamman sivun lukusovellus.

en: © 2015-2022 Kåre Särs, Alexander Stippich
fi: © 2015–2022 Kåre Särs, Alexander Stippich

en: developer
fi: kehittäjä

en: Sane scanner device name. Use 'test' for test device.
fi: Sane-kuvanlukijalaitteen nimi. Käytä testilaitteelle nimeä ”test”.

en: device
fi: laite

en: A file path in which the options of your scanner device are dumped.
fi: Tiedostosijainti, johon kuvanlukulaitteen valinnat vedostetaan.

en: A local image or pdf file that shall be imported. Image formats must be supported by Qt.
fi: Tuotava paikallinen kuva- tai PDF-tiedosto. Kuvatiedostomuodon on oltava Qt:n tukema.

en: Reload devices list
fi: Lataa laiteluettelo uudelleen

[ctx: @info]
en: No devices found.
fi: Laitteita ei löytynyt.

en: Open selected device
fi: Avaa valittu laite

[ctx: @info]
en: Searching for available devices
fi: Etsitään käytettävissä olevia laitteita

en: Select previous page
fi: Valitse edellinen sivu

en: Select next page
fi: Valitse seuraava sivu

en: Move selected page up
fi: Siirrä valittua sivua ylemmäs

en: Move selected page down
fi: Siirrä valittua sivua alemmas

[ctx: @info]
en: Processing page...
fi: Käsitellään sivua…

[ctx: Page index]
en: Page %1
fi: Sivu %1

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

en: Flip
fi: Pyöräytä

en: Save Page
fi: Tallenna sivu

en: Delete Page
fi: Poista sivu

en: %1 page | %1 pages
fi[0]: Yksi sivu
fi[1]: %1 sivua

en: Flip Pages
fi: Kierrä sivut

en: Flip Odd Pages
fi: Kierrä parittomat sivut

en: Flip Even Pages
fi: Kierrä parilliset sivut

en: Flip All Pages
fi: Kierrä kaikki sivut

en: Reorder Pages
fi: Järjestä sivut uudelleen

en: Reverse Order
fi: Käänteinen järjestys

[ctx: @info:placeholder]
en: This document contains no pages yet
fi: Tiedostossa ei vielä ole sivuja

[ctx: @info:placeholder]
en: Click the <interface>Scan</interface> button to add one
fi: Lisää yksi napsauttamalla <interface>Lue</interface>

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom Fit
fi: Sovita

en: Zoom 100%
fi: Lähennys 100 %

[ctx: @title:window]
en: Export PDF
fi: Vie PDF:ksi

[ctx: @label]
en: Title:
fi: Otsikko:

[ctx: @label]
en: File:
fi: Tiedosto:

[ctx: @action:button]
en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Optical Character Recognition
fi: Optinen tekstintunnistus (OCR)

[ctx: @option:check Enable optical character recognition]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @info:usagetip]
en: If the required languages are not listed, install Tesseract's language file with the system's package manager.
fi: Ellei tarvitsemaasi kieltä ole luettelossa, aseta järjestelmän paketinhallinnalla Tesseractin kielitiedosto.

[ctx: menu category]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: menu category]
en: Scan
fi: Lue

[ctx: menu category]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: Countdown string with time given in seconds]
en: Next scan starts in<nl/>%1 s
fi: Uuden kuvanluvun alkuun<nl/> %1 s

[ctx: @info]
en: Scan in progress.
fi: Luku yhä meneillään.

en: Discard All
fi: Hylkää kaikki

en: Save All
fi: Tallenna kaikki

[ctx: @action:button import existing PDF file]
en: Import
fi: Tuo

en: Export PDF
fi: Vie PDF

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Scan
fi: Lue

en: Cancel
fi: Peru

en: Show Scanner Options
fi: Näytä laitevalinnat

en: Share
fi: Jaa

en: Print
fi: Tulosta

en: About Skanpage
fi: Tietoa Skanpagesta

en: Configure Skanpage…
fi: Skanpagen asetukset…

en: Configure Keyboard Shortcuts…
fi: Aseta pikanäppäimet…

en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @option:check a noun, as in 'the default setting']
en: Default
fi: Oletus

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Brightness: %1
fi: Kirkkaus: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Contrast: %1
fi: Kontrasti: %1

[ctx: Unit suffix for bit]
en: bit
fi: bittiä

en: Select options for quick access:
fi: Tee pikakäytön valinnat:

en: Show More
fi: Näytä lisää

en: Configure Visibility
fi: Näkyvyysasetukset

en: Reselect Scanner
fi: Valitse kuvanlukulaite uudelleen

en: Discard this selection
fi: Hylkää tämä valinta

en: New Preview Scan
fi: Uusi esikatseluluku

en: Add Selection Area
fi: Lisää valinta-alue

en: Split Scan Vertically
fi: Jaa pystysuuntaan

en: Split Scan Horizontally
fi: Jaa vaakasuuntaan

en: Close Preview
fi: Sulje esikatselu

en: Configure
fi: Asetukset

en: Devices to show:
fi: Näytettävät laitteet:

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners only
fi: Vain kuvanlukijat

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners, cameras, and virtual devices
fi: Kuvanlukijat, kamerat ja virtuaalilaitteet

en: Default file format:
fi: Oletustiedostomuoto:

en: Default save location:
fi: Oletustallennuspaikka:

en: Close
fi: Sulje

en: Share as:
fi: Jaa nimellä:
