skanpage - en to is translation catalogue (120 entries)

en: New document
is: Nýtt skjal

en: Nothing to print.
is: Ekkert til að prenta.

en: Previous printing operation still in progress.
is: Fyrri prentun er enn í gangi.

en: Document sent to printer.
is: Skjalið var sent á prentara.

en: No file path given.
is: Engin skráaslóð var gefin upp.

en: Nothing to save.
is: Ekkert til að vista.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error ocurred while saving: %1.
is: Villa kom upp við vistun: %1.

[ctx: indicate status update during saving]
en: Processing page %1 to save the document.
is: Vinn úr síðu %1 til að vista skjalið

[ctx: @info: user message to confirm the save process and the filename]
en: Document saved as '%1'.
is: Skjalið vistað sem '%1'.

[ctx: @info: user message to confirm the OCR and save process and the filename]
en: Document saved with OCR as '%1'.
is: Skjalið vistað með ljóslestri sem '%1'.

[ctx: @info: user message to inform that the save process has failed]
en: Failed to save document as '%1'.
is: Tókst ekki að vista skjalið sem '%1'.

en: Failed to save image.
is: Tókst ekki að vista mynd.

[ctx: format filter for a file dialog, all formats supported by the application will be displayed]
en: All supported files
is: Allar studdar skrár

en: Failed to load image!
is: Mistókst að hlaða inn mynd!

en: Failed to load PDF file!
is: Mistókst að hlaða inn PDF-skrá!

en: Multi-page scanning application by KDE.
is: Forrit til skönnunar á mörgum síðum frá KDE.

en: © 2015–2022 Kåre Särs, Alexander Stippich
is: © 2015-2022 Kåre Särs, Alexander Stippich

en: developer
is: forritari

en: Sane scanner device name. Use “test” for test device.
is: Heiti Sane-skönnunartækis. Notaðu "test" fyrir prófun.

en: device
is: tæki

en: A file path in which the options of your scanner device are dumped.
is: Slóð á skrá þangað sem valkostum skannans þíns er dembt.

en: A local image or PDF file that shall be imported. Image formats must be supported by Qt.
is: Mynd á tæki eða PDF-skrá sem ætti að flytja inn. Myndsnið verða að vera studd af Qt.

en: Year
is: Ár

en: Year (00–99)
is: Ár (00–99)

en: Month
is: Mánuður

en: Day
is: Dagur

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Full date
is: Full dagsetning

en: Full time
is: Tími

en: Reload devices list
is: Endurnýja tækjalista

[ctx: @info]
en: No devices found.
is: Engin tæki fundust.

en: Open Selected Device
is: Opna valið tæki

[ctx: @info]
en: Searching for available devices…
is: Leita að tiltækum tækjum…

en: Select Previous Page
is: Velja fyrri síðu

en: Select Next Page
is: Velja næstu síðu

en: Move Selected Page Up
is: Flytja valda síðu upp

en: Move Selected Page Down
is: Flytja valda síðu niður

[ctx: @info]
en: Processing page…
is: Unnið úr síðu…

[ctx: Page index]
en: Page %1
is: Síða %1

en: Move Up
is: Færa upp

en: Move Down
is: Færa niður

en: Rotate Left
is: Snúa til vinstri

en: Rotate Right
is: Snúa til hægri

en: Flip
is: Spegla

en: Save Page
is: Vista síðu

en: Save Page As
is: Vista síðu sem

en: Delete Page
is: Eyða síðu

en: %1 page | %1 pages
is[0]: %1 síða
is[1]: %1 síður

en: Flip Pages
is: Spegla síður

en: Flip Odd Pages
is: Spegla oddatölusíður

en: Flip Even Pages
is: Spegla síður með jöfnum tölum

en: Flip All Pages
is: Spegla allar síður

en: Reorder Pages
is: Endurraða síðum

en: Reverse Order
is: Öfug röð

[ctx: @info:placeholder]
en: This document contains no pages yet
is: Þetta skjal inniheldur ennþá engar blaðsíður

[ctx: @info:placeholder]
en: Click the <interface>Scan</interface> button to add one
is: Smelltu á <interface>Skanna</interface>-hnappinn til að bæta við einni

en: Zoom In
is: Auka aðdrátt

en: Zoom Out
is: Minnka aðdrátt

en: Zoom Fit
is: Aðdráttur svo passi

en: Zoom 100%
is: Aðdráttur 100%

[ctx: @title:window]
en: Export PDF
is: Flytja út PDF

[ctx: @label]
en: Title:
is: Titill:

en: Optical Character Recognition
is: Ljóslestur (OCR)

[ctx: @option:check Enable optical character recognition]
en: Enable
is: Virkja

[ctx: @info:usagetip]
en: If the required languages are not listed, install Tesseract’s language file with the system’s package manager.
is: Ef umbeðin tungumál finnst ekki á listanum ættirðu að setja upp viðkomandi Tesseract-tungumálaskrár með pakkastjóranum þínum.

en: Save
is: Vista

[ctx: menu category]
en: File
is: Skrá

[ctx: menu category]
en: Scan
is: Skanna

[ctx: menu category]
en: Help
is: Hjálp

[ctx: Countdown string with time given in seconds]
en: Next scan starts in<nl/>%1 s
is: Næsta skönnun hefst eftir<nl/>%1 sek.

[ctx: @info]
en: Scan in progress…
is: Skönnun í gangi…

en: Discard All
is: Henda öllu

en: Confirm Discard
is: Staðfesta að henda

en: Discard all documents?
is: Henda öllum skjölum?

en: Save All
is: Vista allt

en: Save All As
is: Vista allt sem

[ctx: @action:button import existing PDF file]
en: Import
is: Flytja inn

en: Export PDF
is: Flytja út sem PDF

en: Preview
is: Forskönnun

en: Scan
is: Skanna

en: Cancel
is: Hætta við

en: Show Scanner Options
is: Sýna valkosti skanna

en: Share
is: Deila

en: Print
is: Prenta

en: About Skanpage
is: Um Skanpage-hugbúnaðinn

en: Configure Skanpage…
is: Grunnstilla Skanpage…

en: Configure Keyboard Shortcuts…
is: Grunnstilla flýtilykla…

en: Quit
is: Hætta

[ctx: @option:check a noun, as in 'the default setting']
en: Default
is: Sjálfgefið

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Brightness: %1
is: Birtustig: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Contrast: %1
is: Birtuskil: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Gamma: %1
is: Litróf: %1

[ctx: Unit suffix for bit]
en: bit
is: bita

[ctx: Unit suffix for microsecond]
en: µs
is: µsek.

[ctx: Unit suffix for second]
en: s
is: sek.

en: Select options for quick access:
is: Veldu valkosti fyrir flýtiaðgang:

en: Show More
is: Sýna meira

en: Configure Visibility
is: Stilla sýnileika

en: Reselect Scanner
is: Velja aftur skönnunartæki

en: Discard this selection
is: Henda þessu vali

en: New Preview Scan
is: Ný forskönnun

en: Add Selection Area
is: Bæta við valsvæði

en: Split Scan Vertically
is: Kljúfa skönnun lóðrétt

en: Split Scan Horizontally
is: Kljúfa skönnun lárétt

en: Clear Scan Areas
is: Hreinsa skönnunarsvæði

en: Close Preview
is: Loka forskönnun

en: Configure
is: Grunnstilla

en: Devices to show:
is: Tæki sem á að sýna:

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners only
is: Einungis skannar

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners, cameras, and virtual devices
is: Skannar, myndavélar og sýndartæki

en: Default file format:
is: Sjálfgefið skráasnið:

en: Default save location:
is: Sjálfgefinn vistunarstaður:

en: Title template:
is: Titilsniðmát:

en: Preview:
is: Forskoðun:

en: Show Samples
is: Birta sýnishorn

en: Hide Samples
is: Fela sýnishorn

en: Close
is: Loka

en: Share as:
is: Deila sem:
