skanpage - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: New document
ja: 新しいドキュメント

[ctx: for file names, indicates a range: from file0000.png to file0014.png]
en: %1 ... %2
ja: %1 〜 %2

en: Nothing to print.
ja: 印刷するものはありません。

en: Previous printing operation still in progress.
ja: 前回の印刷が実行中です。

en: Document sent to printer.
ja: ドキュメントをプリンタに送信しました。

en: No file path given.
ja: ファイルパスが指定されていません。

en: Nothing to save.
ja: 保存するものはありません。

[ctx: %1 is the error message]
en: An error ocurred while saving: %1.
ja: 保存中にエラーが発生しました: %1。

en: Document saved as PDF.
ja: ドキュメントを PDF として保存しました。

en: Document saved with OCR as PDF.
ja: ドキュメントを OCR 付き PDF として保存しました。

en: Document saved as image.
ja: ドキュメントを画像として保存しました。

en: Failed to save document as image.
ja: ドキュメントを画像として保存できませんでした。

en: Multi-page scanning application by KDE.
ja: KDE の複数ページのスキャン用アプリケーション。

en: developer
ja: 開発者

en: Sane scanner device name. Use 'test' for test device.
ja: SANE スキャナのデバイス名。テストデバイスには 'test' を使います。

en: device
ja: デバイス

en: Reload devices list
ja: デバイス一覧の再読み込み

[ctx: @info]
en: No devices found.
ja: デバイスが見つかりません。

en: Open selected device
ja: 選択したデバイスを開く

en: Select previous page
ja: 前のページを選択

en: Select next page
ja: 次のページを選択

en: Move selected page up
ja: 選択したページを上へ移動

en: Move selected page down
ja: 選択したページを下へ移動

[ctx: @info]
en: Processing page...
ja: ページを処理しています...

[ctx: Page index]
en: Page %1
ja: ページ %1

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Flip
ja: 反転

en: Save Page
ja: ページを保存

en: Delete Page
ja: ページを削除

en: %1 page | %1 pages
ja[0]: %1 ページ

en: Reorder Pages
ja: ページの並べ替え

en: Reverse Order
ja: 順序を反転

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom Fit
ja: 合わせる

en: Zoom 100%
ja: 100%

[ctx: menu category]
en: File
ja: ファイル

[ctx: menu category]
en: Scan
ja: スキャン

[ctx: menu category]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: Countdown string with time given in seconds]
en: Next scan starts in<nl/>%1 s
ja: 次のスキャンは<nl/>%1 秒後に開始します

[ctx: @info]
en: Scan in progress.
ja: スキャン中です。

en: Discard All
ja: すべて破棄

en: Save All
ja: すべて保存

en: Export PDF
ja: PDF をエクスポート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Scan
ja: スキャン

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Show Scanner Options
ja: スキャナのオプションを表示

en: Share
ja: 共有

en: Print
ja: 印刷

en: About Skanpage
ja: Skanpage について

en: Configure Skanpage…
ja: Skanpage を設定...

en: Configure Keyboard Shortcuts…
ja: キーボードショートカットを設定...

en: Quit
ja: 終了

[ctx: @option:check a noun, as in 'the default setting']
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Brightness: %1
ja: 明るさ: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Contrast: %1
ja: コントラスト: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Gamma: %1
ja: ガンマ: %1

[ctx: Unit suffix for bit]
en: bit
ja: ビット

[ctx: Unit suffix for microsecond]
en: µs
ja: µ秒

[ctx: Unit suffix for second]
en: s
ja: 秒

en: Select options for quick access:
ja: クイックアクセスのオプションを選択:

en: Show More
ja: さらに表示

en: Configure Visibility
ja: 表示を設定

en: Reselect Scanner
ja: スキャナを再選択

en: Discard this selection
ja: この選択を破棄する

en: Add Selection Area
ja: 選択領域を追加

en: Split Scan Vertically
ja: スキャンを垂直に分割

en: Split Scan Horizontally
ja: スキャンを水平に分割

en: Configure
ja: 設定

en: Devices to show:
ja: 表示するデバイス:

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners only
ja: スキャナのみ

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners, cameras, and virtual devices
ja: スキャナ、カメラおよび仮想デバイス

en: Default file format:
ja: デフォルトのファイル形式:

en: Default save location:
ja: デフォルトの保存場所:

en: Close
ja: 閉じる

en: Share as:
ja: 次で共有:
