skanpage - en to sv translation catalogue (103 entries)

en: New document
sv: Nytt dokument

en: Nothing to print.
sv: Ingenting att skriva ut.

en: Previous printing operation still in progress.
sv: Föregående utskriftsoperation pågår fortfarande.

en: Document sent to printer.
sv: Dokument skickat till skrivare.

en: No file path given.
sv: Ingen filsökväg angiven.

en: Nothing to save.
sv: Ingenting att spara.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error ocurred while saving: %1.
sv: Ett fel uppstod för spara: %1.

[ctx: indicate status update during saving]
en: Processing page %1 to save the document.
sv: Behandlar sida %1 för att spara dokumentet.

en: Document saved as PDF.
sv: Dokument sparat som PDF.

en: Document saved with OCR as PDF.
sv: Dokument med optisk teckenigenkänning sparat som PDF.

en: Document saved as image.
sv: Dokument sparat som bild.

en: Failed to save document as image.
sv: Misslyckades spara dokument som bild.

en: Failed to save image.
sv: Misslyckades spara bild.

[ctx: format filter for a file dialog, all formats supported by the application will be displayed]
en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: Failed to load image!
sv: Misslyckades läsa in bild.

en: Failed to load PDF file!
sv: Misslyckades läsa in PDF-fil.

en: Multi-page scanning application by KDE.
sv: Bildinläsningsprogram för flera sidor av KDE.

en: developer
sv: utvecklare

en: Sane scanner device name. Use 'test' for test device.
sv: Sane-bildläsarenhetens namn. Använd 'test' för testenhet.

en: device
sv: enhet

en: A file path in which the options of your scanner device are dumped.
sv: En filsökväg där bildläsarens alternativ lagras.

en: A local image or pdf file that shall be imported. Image formats must be supported by Qt.
sv: En local bild eller PDF-fil som ska importeras. Bildformaten måste stödjas av Qt.

en: Reload devices list
sv: Uppdatera enhetslista

[ctx: @info]
en: No devices found.
sv: Inga enheter hittades.

en: Open selected device
sv: Öppna markerad enhet

[ctx: @info]
en: Searching for available devices
sv: Söker efter tillgängliga enheter

en: Select previous page
sv: Markera föregående sida

en: Select next page
sv: Markera nästa sida

en: Move selected page up
sv: Flytta markerad sida uppåt

en: Move selected page down
sv: Flytta markerad sida neråt

[ctx: @info]
en: Processing page...
sv: Behandlar sida...

[ctx: Page index]
en: Page %1
sv: Sida %1

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Flip
sv: Vänd

en: Save Page
sv: Spara sida

en: Delete Page
sv: Ta bort sida

en: %1 page | %1 pages
sv[0]: %1 sida
sv[1]: %1 sidor

en: Flip Pages
sv: Vänd sidor

en: Flip Odd Pages
sv: Vänd udda sidor

en: Flip Even Pages
sv: Vänd jämna sidor

en: Flip All Pages
sv: Vänd alla sidor

en: Reorder Pages
sv: Ordna om sidor

en: Reverse Order
sv: Omvänd ordning

[ctx: @info:placeholder]
en: This document contains no pages yet
sv: Det här dokumentet innehåller inte några sidor ännu

[ctx: @info:placeholder]
en: Click the <interface>Scan</interface> button to add one
sv: Klicka på knappen <interface>Läs in</interface> för att lägga till ett

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom Fit
sv: Anpassa

en: Zoom 100%
sv: Zooma 100 %

[ctx: @title:window]
en: Export PDF
sv: Exportera PDF

[ctx: @label]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: @label]
en: File:
sv: Fil:

[ctx: @action:button]
en: Save As…
sv: Spara som…

en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckentydning

[ctx: @option:check Enable optical character recognition]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @info:usagetip]
en: If the required languages are not listed, install Tesseract's language file with the system's package manager.
sv: Om språken som behövs inte listas, installera Tesseracts språkfil med systemets pakethanterare.

[ctx: menu category]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: menu category]
en: Scan
sv: Läs in

[ctx: menu category]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: Countdown string with time given in seconds]
en: Next scan starts in<nl/>%1 s
sv: Nästa inläsning börjar om <nl/>%1 s

[ctx: @info]
en: Scan in progress.
sv: Inläsning pågår.

en: Discard All
sv: Kasta alla

en: Save All
sv: Spara alla

[ctx: @action:button import existing PDF file]
en: Import
sv: Importera

en: Export PDF
sv: Exportera PDF

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Scan
sv: Läs in

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Show Scanner Options
sv: Visa bildläsaralternativ

en: Share
sv: Dela

en: Print
sv: Skriv ut

en: About Skanpage
sv: Om Skanpage

en: Configure Skanpage…
sv: Anpassa Skanpage…

en: Configure Keyboard Shortcuts…
sv: Anpassa snabbtangenter…

en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @option:check a noun, as in 'the default setting']
en: Default
sv: Förval

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Brightness: %1
sv: Ljusstyrka: %1

[ctx: %1 is a numeric value]
en: Contrast: %1
sv: Kontrast: %1

[ctx: Unit suffix for bit]
en: bit
sv: bitar

[ctx: Unit suffix for DPI]
en: DPI
sv: punkter per tum

[ctx: Unit suffix for pixel]
en: px
sv: bildpunkter

en: Select options for quick access:
sv: Välj alternativen för snabbåtkomst:

en: Show More
sv: Visa mer

en: Configure Visibility
sv: Anpassa synlighet

en: Reselect Scanner
sv: Välj bildläsarenhet igen

en: Discard this selection
sv: Överge markering

en: New Preview Scan
sv: Ny förhandsgranskningsinläsning

en: Add Selection Area
sv: Lägg till markerat område

en: Split Scan Vertically
sv: Dela inläsning vertikalt

en: Split Scan Horizontally
sv: Dela inläsning horisontellt

en: Clear Scan Areas
sv: Rensa bildläsningsområden

en: Close Preview
sv: Stäng förhandsgranskning

en: Configure
sv: Anpassa

en: Devices to show:
sv: Enheter att visa:

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners only
sv: Bara bildläsare

[ctx: @option:radio Devices to show for scanning]
en: Scanners, cameras, and virtual devices
sv: Bildläsare, kameror, och virtuella enheter

en: Default file format:
sv: Standardfilformat:

en: Default save location:
sv: Förvald plats att spara:

en: Close
sv: Stäng

en: Share as:
sv: Dela som:
