ksokoban - en to ar translation catalogue (40 entries)

en: Sasquatch
ar: ذو القدم الكبيرة

en: Mas Sasquatch
ar: ذو القدم الكبيرة الثاني

en: Sasquatch III
ar: ذو القدم الكبيرة الثالث

en: Microban (easy)
ar: ميكروبان (سهل)

en: Sasquatch IV
ar: ذو القدم الكبيرة الرابع

en: Skladnik
ar: أمين المستودع

en: The japanese warehouse keeper game
ar: لعبة أمين المستودع اليابانية

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
ar: النقل إلى كيوت 5 وإطار كِيدِي 5 وغيرها من التنظيفات

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
ar: إعادة كتابة اللعبة الأصلية من كِيدِي 3 إلى كِيدِي 4

en: For writing the original ksokoban game
ar: كتابة اللعبة الأصلية

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
ar: لمساهمته بمستويات اللعبة المضمنة فيها

en: Level collection file to load.
ar: ملف مجموع المستويات لتحميله.

[ctx: @title:menu]
en: Level Collection
ar: مجموعة المستويات

[ctx: @action]
en: Load Levels…
ar: حمل المستويات…

[ctx: @action]
en: Next Level
ar: المستوى التالي

[ctx: @action]
en: Previous Level
ar: المستوى السابق

[ctx: @action]
en: Restart Level
ar: أعد المستوى

[ctx: @item animation speed]
en: Slow
ar: بطيء

[ctx: @item animation speed]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: @item animation speed]
en: Fast
ar: سريع

[ctx: @item animation speed]
en: Off
ar: مغلق

[ctx: @item bookmark entry]
en: (unused)
ar: (غير مستخدمة)

[ctx: @item bookmark entry]
en: (invalid)
ar: (غير صالح)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
ar: تحميل مستويات من ملف

[ctx: @info]
en: No levels found in file.
ar: لم يعثر على مستويات في الملف.

[ctx: @label]
en: Level:
ar: المستوى:

[ctx: @label]
en: Steps:
ar: الخطوات:

[ctx: @label]
en: Pushes:
ar: الدَفعات:

[ctx: @info]
en: Level completed.
ar: اكتمل المستوى.

en: This is the last level in the current collection.
ar: هذا أخر مستوى في المجموعة الحالية.

en: You have not completed this level yet.
ar: لم تكمل هذا المستوى حتى الآن.

en: This is the first level in the current collection.
ar: هذا أول مستوى في المجموعة الحالية.

en: Bookmarks for external levels is not implemented yet.
ar: نأسف، علامات المستويات الخارجية لم تنفذ حتى الآن.

en: This level is broken.
ar: هذا المستوى معطوب.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: &لعبة

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
ar: ال&تحريك

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
ar: ضع &علامة

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
ar: اذهب إلى &علامة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي
