ksokoban - en to nn translation catalogue (37 entries)

en: Microban (easy)
nn: Mikroban (lett)

en: The japanese warehouse keeper game
nn: Det japanske lagersjefspelet

en: (c) 1998 Anders Widell <awl@hem.passagen.se>
    (c) 2012 Lukasz Kalamlacki
nn: © 1998 Anders Widell <awl@hem.passagen.se>
    © 2012 Łukasz Kalamłacki

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
nn: Porta spelet til Qt5/KF5 samt anna opprydding

en: Lukasz Kalamlacki
nn: Łukasz Kalamłacki

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
nn: Porta det opphavlege KSokoban-spelet frå KDE 3 til KDE 4

en: For writing the original ksokoban game
nn: Skreiv dei opphavlege KSokoban-spelet

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
nn: For å ha laga Sokoban-brett i dette spelet

en: Level collection file to load.
nn: Brettsamlingsfil som skal opnast.

[ctx: @title:menu]
en: Level Collection
nn: Brettsamling

[ctx: @action]
en: Load Levels…
nn: Opna brett …

[ctx: @action]
en: Next Level
nn: Neste brett

[ctx: @action]
en: Previous Level
nn: Førre brett

[ctx: @action]
en: Restart Level
nn: Start brettet på nytt

[ctx: @item animation speed]
en: Slow
nn: Sakte

[ctx: @item animation speed]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: @item animation speed]
en: Fast
nn: Rask

[ctx: @item animation speed]
en: Off
nn: Av

[ctx: @item bookmark entry]
en: (unused)
nn: (ikkje brukt)

[ctx: @item bookmark entry]
en: (invalid)
nn: (ugyldig)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
nn: Last brett frå fil

[ctx: @info]
en: No levels found in file.
nn: Fann ingen brett i fila.

[ctx: @label]
en: Level:
nn: Brett:

[ctx: @label]
en: Steps:
nn: Steg:

[ctx: @label]
en: Pushes:
nn: Skubb:

[ctx: @info]
en: Level completed.
nn: Brett fullført.

en: This is the last level in the current collection.
nn: Dette er det siste brettet i denne samlinga.

en: You have not completed this level yet.
nn: Du er ikkje ferdig med dette brettet enno.

en: This is the first level in the current collection.
nn: Dette er det første brettet i denne samlinga.

en: Bookmarks for external levels is not implemented yet.
nn: Bokmerke for eksterne nivå er ikkje implementert enno.

en: This level is broken.
nn: Dette brettet er øydelagt.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nn: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
nn: &Animasjon

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
nn: &Definer bokmerke

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
nn: &Gå til bokmerke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje
