ksokoban - en to pt translation catalogue (34 entries)

en: Microban (easy)
pt: Microban (fácil)

en: The japanese warehouse keeper game
pt: O jogo de empurrar caixotes

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
pt: Pela migração para o Qt5/KF5 e por outras limpezas

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
pt: Pela remodelação do jogo original do KSokoban do KDE3 para o KDE4

en: For writing the original ksokoban game
pt: Pela criação do jogo original do KSokoban

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
pt: Por contribuir nos níveis do Sokoban incluídos neste jogo

en: Level collection file to load.
pt: Ficheiro de colecção de níveis a carregar.

en: &Level Collection
pt: Colecção de &Níveis

en: &Load Levels...
pt: &Carregar os Níveis...

en: &Next Level
pt: &Nível Seguinte

en: &Previous Level
pt: Nível &Anterior

en: Re&start Level
pt: R&einiciar o Nível

en: &Slow
pt: &Lentas

en: &Medium
pt: &Médias

en: &Fast
pt: &Rápidas

en: &Off
pt: &Desligadas

en: (unused)
pt: (vazio)

en: (invalid)
pt: (inválido)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
pt: Carregar os Níveis de um Ficheiro

en: No levels found in file
pt: Não foi encontrado nenhum nível no ficheiro

en: Level:
pt: Nível:

en: Steps:
pt: Passos:

en: Pushes:
pt: Empurrões:

en: Level completed
pt: Nível concluído

en: This is the last level in
    the current collection.
pt: Este é o último nível
    da colecção actual.

en: You have not completed
    this level yet.
pt: Ainda não concluiu
    este nível.

en: This is the first level in
    the current collection.
pt: Este é o primeiro nível
    da colecção actual.

en: Sorry, bookmarks for external levels
    is not implemented yet.
pt: Ainda não é possível guardar a
    posição nos níveis externos.

en: This level is broken
pt: Este nível está estragado

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pt: Jo&go

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
pt: &Animação

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
pt: Fa&voritos

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
pt: &Colocar um Favorito

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
pt: &Ir para o Favorito
