ksokoban - en to pt_BR translation catalogue (34 entries)

en: Microban (easy)
pt_BR: Microban (fácil)

en: The japanese warehouse keeper game
pt_BR: O jogo do almoxarife japonês

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
pt_BR: Por portar para o Qt5/KF5 e fazer outras limpezas

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
pt_BR: Por reescrever o jogo ksokoban original para o KDE 3 e KDE 4

en: For writing the original ksokoban game
pt_BR: Por escrever o jogo ksokoban original

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
pt_BR: Pelas contribuições aos níveis do Sokoban incluídos neste jogo

en: Level collection file to load.
pt_BR: Arquivo de coleção de níveis a carregar.

en: &Level Collection
pt_BR: Co&leção de níveis

en: &Load Levels...
pt_BR: &Carregar níveis

en: &Next Level
pt_BR: &Próximo nível

en: &Previous Level
pt_BR: &Nível anterior

en: Re&start Level
pt_BR: &Reiniciar o nível

en: &Slow
pt_BR: &Lento

en: &Medium
pt_BR: &Médio

en: &Fast
pt_BR: &Rápido

en: &Off
pt_BR: &Desligado

en: (unused)
pt_BR: (não usado)

en: (invalid)
pt_BR: (inválido)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
pt_BR: Carregar níveis a partir do arquivo

en: No levels found in file
pt_BR: Nenhum nível encontrado no arquivo

en: Level:
pt_BR: Nível:

en: Steps:
pt_BR: Passos:

en: Pushes:
pt_BR: Movimentos:

en: Level completed
pt_BR: Nível concluído

en: This is the last level in
    the current collection.
pt_BR: Este é o último nível da
    coleção atual.

en: You have not completed
    this level yet.
pt_BR: Você ainda não concluiu
    este nível.

en: This is the first level in
    the current collection.
pt_BR: Este é o primeiro nível da
    coleção atual.

en: Sorry, bookmarks for external levels
    is not implemented yet.
pt_BR: Infelizmente, marcadores para níveis
    externos ainda não foram implementados.

en: This level is broken
pt_BR: Este nível não funciona

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pt_BR: &Jogo

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
pt_BR: &Animação

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
pt_BR: &Favoritos

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
pt_BR: &Definir favorito

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
pt_BR: &Ir para favorito
