ksokoban - en to ru translation catalogue (40 entries)

en: Sasquatch
ru: Снежный человек

en: Mas Sasquatch
ru: Мощный снежный человек

en: Sasquatch III
ru: Снежный человек III

en: Microban (easy)
ru: Микробан (легко)

en: Sasquatch IV
ru: Снежный человек IV

en: The japanese warehouse keeper game
ru: Японская игра о кладовщике

en: (c) 1998 Anders Widell <awl@hem.passagen.se>
    (c) 2012 Lukasz Kalamlacki
ru: © Anders Widell <awl@hem.passagen.se>, 1998
    © Lukasz Kalamlacki, 2012

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
ru: Перенос на Qt5/KF5 и другие доработки

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
ru: Переписывание исходной игры ksokoban с kde3 на kde4

en: For writing the original ksokoban game
ru: Написание исходной игры ksokoban

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
ru: Предоставление включённых в эту игру уровней «сокобан»

en: Level collection file to load.
ru: Файл с набором уровней для загрузки.

[ctx: @title:menu]
en: Level Collection
ru: Набор уровней

[ctx: @action]
en: Load Levels…
ru: Загрузить уровни…

[ctx: @action]
en: Next Level
ru: Следующий уровень

[ctx: @action]
en: Previous Level
ru: Предыдущий уровень

[ctx: @action]
en: Restart Level
ru: Перезапустить уровень

[ctx: @item animation speed]
en: Slow
ru: Низкая скорость

[ctx: @item animation speed]
en: Medium
ru: Средняя скорость

[ctx: @item animation speed]
en: Fast
ru: Высокая скорость

[ctx: @item animation speed]
en: Off
ru: Анимация отключена

[ctx: @item bookmark entry]
en: (unused)
ru: (неиспользуемая закладка)

[ctx: @item bookmark entry]
en: (invalid)
ru: (неверная закладка)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
ru: Загрузка уровней из файла

[ctx: @info]
en: No levels found in file.
ru: В файле не найдено уровней.

[ctx: @label]
en: Level:
ru: Уровень:

[ctx: @label]
en: Steps:
ru: Шаги:

[ctx: @label]
en: Pushes:
ru: Толчки:

[ctx: @info]
en: Level completed.
ru: Уровень завершён.

en: This is the last level in the current collection.
ru: Это последней уровень в текущем наборе.

en: You have not completed this level yet.
ru: Этот уровень ещё не завершён.

en: This is the first level in the current collection.
ru: Это первый уровень в текущем наборе.

en: Bookmarks for external levels is not implemented yet.
ru: Закладки для внешних уровней ещё не реализованы.

en: This level is broken.
ru: Этот уровень повреждён.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ru: &Игра

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
ru: &Анимация

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
ru: &Закладки

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
ru: &Поставить закладку

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
ru: &Перейти на закладку

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов
