ksokoban - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Sasquatch
tr: Kocaayak

en: Mas Sasquatch
tr: Mas Kocaayak

en: Sasquatch III
tr: Kocaayak III

en: Microban (easy)
tr: Mikroban (kolay)

en: Sasquatch IV
tr: Kocaayak IV

en: The japanese warehouse keeper game
tr: Japon depo sorumlusu oyunu

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
tr: Qt5/KF5 geçişi ve diğer temizlikler için

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
tr: Özgün ksokoban oyununu KDE3'ten KDE4'e aktardığı için

en: For writing the original ksokoban game
tr: Özgün ksokoban oyununu yazdığı için

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
tr: Bu oyunda içerilen Sokoban düzeylerine katkıda bulunduğu için

en: Level collection file to load.
tr: Yüklenecek düzey koleksiyonu dosyası.

en: &Level Collection
tr: Düzey K&oleksiyonu

en: &Load Levels...
tr: &Düzeyleri Yükle...

en: &Next Level
tr: &Sonraki Düzey

en: &Previous Level
tr: Ö&nceki Düzey

en: Re&start Level
tr: Dü&zeyi Yeniden Başlat

en: &Slow
tr: Y&avaş

en: &Medium
tr: O&rta

en: &Fast
tr: &Hızlı

en: &Off
tr: &Kapalı

en: (unused)
tr: (kullanılmıyor)

en: (invalid)
tr: (geçersiz)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
tr: Dosyadan Düzeyler Yükle

en: No levels found in file
tr: Dosyada düzey bulunamadı

en: Level:
tr: Düzey:

en: Steps:
tr: Adımlar:

en: Pushes:
tr: İtmeler:

en: Level completed
tr: Düzey tamamlandı

en: This is the last level in
    the current collection.
tr: Bu, geçerli koleksiyondaki
    son düzey.

en: You have not completed
    this level yet.
tr: Bu düzeyi henüz
    tamamlamadınız.

en: This is the first level in
    the current collection.
tr: Bu, geçerli koleksiyondaki
    ilk düzey.

en: Sorry, bookmarks for external levels
    is not implemented yet.
tr: Üzgünüm, dış düzeyler için
    yer imleri kullanılamıyor.

en: This level is broken
tr: Bu düzey bozuk

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
tr: &Oyun

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
tr: &Canlandırma

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
tr: Y&er İmleri

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
tr: Yer İmi &Koy

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
tr: Yer İmine &Git
