ksokoban - en to uk translation catalogue (40 entries)

en: Sasquatch
uk: Саскватч

en: Mas Sasquatch
uk: Мас-саскватч

en: Sasquatch III
uk: Саскватч III

en: Microban (easy)
uk: Мікробан (проста гра)

en: Sasquatch IV
uk: Саскватч IV

en: The japanese warehouse keeper game
uk: Японська гра у супровід складу

en: (c) 1998 Anders Widell <awl@hem.passagen.se>
    (c) 2012 Lukasz Kalamlacki
uk: © Anders Widell <awl@hem.passagen.se>, 1998
    © Lukasz Kalamlacki, 2012

en: For porting to Qt5/KF5 and doing other cleanups
uk: За портування на Qt5/KF5 та чищення коду

en: For rewriting the original ksokoban game from kde3 to kde4
uk: За переписування початкової версії гри ksokoban з kde3 на kde4

en: For writing the original ksokoban game
uk: За створення початкової версії гри ksokoban

en: For contributing the Sokoban levels included in this game
uk: Створення рівнів Сокобану, включених до цієї гри

en: Level collection file to load.
uk: Файл збірки рівнів, який слід завантажити.

[ctx: @title:menu]
en: Level Collection
uk: Збірка рівнів

[ctx: @action]
en: Load Levels…
uk: Завантажити рівні…

[ctx: @action]
en: Next Level
uk: Наступний рівень

[ctx: @action]
en: Previous Level
uk: Попередній рівень

[ctx: @action]
en: Restart Level
uk: Почати рівень знову

[ctx: @item animation speed]
en: Slow
uk: Повільно

[ctx: @item animation speed]
en: Medium
uk: Помірно

[ctx: @item animation speed]
en: Fast
uk: Швидко

[ctx: @item animation speed]
en: Off
uk: Вимкнути

[ctx: @item bookmark entry]
en: (unused)
uk: (не використовується)

[ctx: @item bookmark entry]
en: (invalid)
uk: (некоректний)

[ctx: @title:window]
en: Load Levels from a File
uk: Завантаження рівнів з файла

[ctx: @info]
en: No levels found in file.
uk: У файлі не знайдено жодного рівня.

[ctx: @label]
en: Level:
uk: Рівень:

[ctx: @label]
en: Steps:
uk: Кроків:

[ctx: @label]
en: Pushes:
uk: Штовхань:

[ctx: @info]
en: Level completed.
uk: Рівень пройдено.

en: This is the last level in the current collection.
uk: Це останній рівень у поточній збірці.

en: You have not completed this level yet.
uk: Цей рівень ще не пройдено.

en: This is the first level in the current collection.
uk: Це перший рівень у поточній збірці.

en: Bookmarks for external levels is not implemented yet.
uk: Вибачте, закладки для зовнішніх рівнів ще не реалізовано.

en: This level is broken.
uk: Дані цього рівня пошкоджено.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (animation_speed)
en: &Animation
uk: &Анімація

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks_menu)
en: &Bookmarks
uk: &Закладки

note: i18n: ectx: Menu (set_bookmarks)
en: &Set Bookmark
uk: &Встановити закладку

note: i18n: ectx: Menu (goto_bookmarks)
en: &Go to Bookmark
uk: Пере&йти до закладки

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель
