skrooge - en to ar translation catalogue (2394 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ar: حرّر

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيس

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advice
ar: النصيحة

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
ar: فعّل كل النصائح

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
ar: تحديث آلي

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
ar: حساب النصائح طويل جدًّا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
ar: لتحسين الأداء، يجب أن تحوّل الودجة إلى «تحديث يدوي» (انظر القائمة السياقية).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
ar: الأولوية %1: %2

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
ar: تجاهل

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
ar: تجاهل خلال الشهر الحالي

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
ar: تجاهل هذا النوع

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
ar: تجاهل هذا النوع خلال الشهر الحالي

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
ar:  (مستحسن)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
ar: اعرض كل النصائح

[ctx: Information message]
en: Display less advices
ar: اعرض عددًا أقل من النصائح

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
ar: حدّث النصائح

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
ar: طبّق كل التصويبات المستحسنة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
ar: فعّل كل النصائح

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
ar: فعّل النصيحة.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
ar: فشل تفعيل النصيحة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
ar: تجاهل النصيحة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
ar: تجاهل النصيحة.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
ar: فشل تجاهل النصيحة

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
ar: نصيحة

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
ar: فائدة اليوم

[ctx: The title]
en: Advice
ar: نصيحة

[ctx: The tool tip]
en: Advice
ar: نصيحة

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
ar: <p>… يمكن لراصد راصد أن يقدّم لك نصائح لإدارة حساباتك. انظر <a href="skg://dashboard_plugin">لوحة التحكم</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
ar: <p>… يمكن لراصد راصد أن يطبّق آليًّا التصويبات المستحسنة. انظر <a href="skg://dashboard_plugin">لوحة التحكم</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
ar: فائدة اليوم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know …?
ar: هل تعلم…؟

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ar: ملف

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ar: ا&ستورد

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ar: اللوحات

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
ar: اذهب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
ar: ثبّت العلامات المبدئية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
ar: عندما يحدد، العلامات المبدئية ستثبت.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
ar: استورد العلامات المبدئية

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
ar: علامات

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
ar: علامات

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
ar: <p>… يمكن فتح بعض العلامات آليًّا عند إطلاق التطبيق.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
ar: <p>… يمكن إعادة تنظيم العلامات بالسحب والإفلات.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
ar: <p>… النقر المزدوج على مجلد علامات سيفتح كل العلامات التي يحويها.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك <a href="skg://import_standard_bookmarks">استيراد العلامات المبدئية</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
ar: استيراد العلامات المبدئية

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
ar: تقرير > الدخل مقابل النفقات على 12 شهرًا الماضية

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
ar: تقرير > فئات الفطيرة في آخر 12 شهرًا

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
ar: تقرير > السجل

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
ar: استوردت العلامات المبدئية.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
ar: فشل استيراد العلامات المبدئية

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
ar: أنشئت العلامة

[ctx: Action]
en: Open all
ar: افتح الكل

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
ar: ضع علامة على الصفحة الحالية هنا

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
ar: وسّع الكل

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
ar: اطوِ الكلّ

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
ar: ضع علامة على الصفحة الحالية

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
ar: ضع علامة على كل الصفحات

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
ar: أضف مجموعة علامات

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
ar: بدء آلي

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
ar: أزل البدء الآلي

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
ar: أعد التسمية

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon…
ar: غيّر الأيقونة…

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
ar: بدء آلي للعلامات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
ar: لا تبدأ العلامات آليًّا

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
ar: غيّر حالة بدء العلامة '%1' آليًّا

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
ar: بدء آلي للعلامات

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
ar: لا تبدأ العلامات آليًّا

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
ar: علامة جديدة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
ar: إنشاء مجلد العلامات '%1'

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
ar: أضيف مجلد العلامات '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
ar: أنشئت مجموعة العلامات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
ar: إنشاء العلامات

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
ar: أضيفت العلامة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
ar: أنشئت العلامات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
ar: إنشاء العلامة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
ar: تغيير أيقونة العلامة

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
ar: غيّرت أيقونة العلامة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
ar: غيّرت أيقونة العلامة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
ar: احذف العلامة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
ar: حذفت العلامة

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
ar: ابحث

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">تتيح لك هذه القائمة فتح الصفحات التي وضعت عليها علامات</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> للفتح في صفحة جديدة</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
ar: تتيح لك هذه القائمة فتح الصفحات التي وضعت عليها علامات

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
ar: لوحة تحكم فرعية

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
ar: لوحة تحكم فرعية

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
ar: <p>… <a href="skg://dashboard_plugin">لوحة التحكم</a> موجودة لتعطيك ملخصًا عن حالتك.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
ar: <p>… يمكن إعادة تنظيم <a href="skg://dashboard_plugin">لوحة التحكم</a> بالسحب والإفلات.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
ar: <p>… بعض ودجات <a href="skg://dashboard_plugin">لوحة التحكم</a> لها وسائط.</p>

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
ar: اضبط لوحة التحكم

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
ar: أهلًا بك في %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout …
ar: اختر تخطيطًا …

[ctx: Verb]
en: Flow
ar: تدفق

[ctx: Verb]
en: 1 column
ar: عمود واحد

[ctx: Verb]
en: 2 columns
ar: عمودان

[ctx: Verb]
en: 3 columns
ar: 3 أعمدة

[ctx: Verb]
en: 4 columns
ar: 4 أعمدة

[ctx: Verb]
en: More …
ar: المزيد …

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
ar: أدوات

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
ar: أعد تشغيل التحليل

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
ar: افتح التحليل

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
ar: التنقيح

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
ar: مفيد للتنقيح

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
ar: نفّذ

[ctx: Execute an SQL query (Benchmark)]
en: Execute benchmark
ar: نفّذ معيارًا

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
ar: نفّذ استعلامات متعددة

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
ar: اشرح

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
ar: اشرح خطة الاستعلام

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
ar: نفّذ سكربت [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
ar: 
    وقت التنفيذ: %1 ميلي ثانية

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
ar: أمر SQL من إضافة التنقيح

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms %2
ar: 
    وقت التنفيذ: %1 ميلي ثانية %2

[ctx: Display the average execution time of an SQL query]
en: Average for %1 runs
ar: متوسط %1 تشغيل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
ar: أمر SQL للتنفيذ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
ar: السكربت المراد تنفيذه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
ar: نفّذ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
ar: نفّذ في معاملة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
ar: حدّث قاعدة البيانات (طرق العرض، الفهارس، المشغلات)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
ar: حدّث قاعدة البيانات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
ar: خرج SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
ar: مستوى التتبّع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
ar: اختر مستوى التتبّعات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
ar: فعّل أو عطّل التحليل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
ar: فعّل التحليل

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
ar: هل تريد فرض الحذف؟

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
ar: حذفت الكائنات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
ar: افتح آخر ملف عند البدء

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
ar: عندما يحدد، سيبدأ التطبيق آليًّا بآخر ملف استخدم.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
ar: احفظ عند الإغلاق

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
ar: عندما يحدد، سيحفظ التطبيق آليًّا المستند الحالي عند إغلاقه.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
ar: اخزن كلمات السر في محفظة كيدي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
ar: عندما يحدد، سيحصل التطبيق/يضع كلمات السر من محفظة كيدي.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
ar: المحفظة المختارة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
ar: المحفظة المختارة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
ar: فعّل النسخ الاحتياطي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
ar: عندما يحدد، سيخلق التطبيق آليًّا نسخة احتياطية.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
ar: السابقة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
ar: بادئة ملف النسخة الاحتياطية.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
ar: اللاحقة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
ar: لاحقة ملف النسخة الاحتياطية.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password…
ar: غيّر كلمة السر…

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1…
ar: يفتح الملف %1…

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
ar: الملف %1 لا يوجد! لا يمكن فتحه.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
ar: ملف

[ctx: File Management, as in Save File, Save As…]
en: File management
ar: إدارة الملفات

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
ar: <p>… يمكن <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">فتح</a> آخر ملف آليًّا عند إطلاق التطبيق.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك تأمين مستندك بـ<a href="skg://file_change_password">كلمة سر</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
ar: أنشئ المستند بنجاح.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
ar: فشل إنشاء المستند.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
ar: حفظ الملف بنجاح.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
ar: لا يمكن حفظ الملف

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
ar: مستند %1

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
ar: حفظ الملف '%1'.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
ar: فشل حفظ '%1'.

[ctx: Panel title]
en: Open file
ar: افتح ملفًا

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
ar: مستند %1

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
ar: استعيد مستندك من ملفه المؤقت. يمكنك أن تقرّر إعادة فتح المستند الأصلي.

[ctx: Noun]
en: Reopen
ar: أعد الفتح

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
ar: هذا الملف يبدو أنه محمي.
    أدخل كلمة السر من فضلك.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
ar: <b>كلمة سر خاطئة.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
ar: فتح الملف '%1'.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
ar: فشل فتح '%1'.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
ar: جرّب الاستعادة

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
ar: استعيد مستندك هنا: %1
    احذر من أن الاستعادة قد لا تكون كاملة

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
ar: افتح الملف المستعاد

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
ar: احذر، إذا فقدت <b>كلمة السر</b> فإنه سيكون <u><b>من المستحيل</b></u> فتح مستندك. تحذير، هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه إلا بتغيير كلمة السر مرة أخرى.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
ar: ألغي تغيير كلمة السر.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
ar: غيّرت كلمة السر.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
ar: فشل تغيير كلمة السر.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
ar: انسخ مستندك احتياطيًّا

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
ar: لا تنسَ أن تنسخ مستندك احتياطيًّا على جهاز آخر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
ar: اخزن كلمات السر في محفظة كيدي:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
ar: نسخ احتياطي عند الحفظ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
ar: البادئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
ar: اللاحقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>يمكن استخدام الكلمات الرئيسة التالية في البادئة واللاحقة:<br/>&lt;DATE&gt;: لإضافة التاريخ الحالي في الملف المنسوخ احتياطيًّا<br/>&lt;TIME&gt;: لإضافة الوقت الحالي في الملف المنسوخ احتياطيًّا</p><p>بالمبدئي، النسخة الاحتياطية تخزن في نفس المجلد مثل الملف المحفوظ.<br/>ولكن، يمكنك فرض مجلد النسخ الاحتياطي بوضع مسار مطلق في البادئة.<br/>(مثال: /backup/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
ar: حوّل الإبراز

[ctx: Verb]
en: Switch close
ar: حوّل الإغلاق

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
ar: إبراز

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
ar: غيّرت حالة إغلاق '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
ar: مغلق.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
ar: فشل الإغلاق

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
ar: إبراز

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
ar: غيّرت حالة إبراز '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
ar: أبرز.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
ar: فشل الإبراز

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
ar: الملف %1/html/main.txt لا يوجد

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
ar: تقرير شهري

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك توليد <a href="skg://monthly_plugin">تقرير شهري</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك تنزيل المزيد من <a href="skg://monthly_plugin">القوالب</a> للتقرير الشهري.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
ar: <p>… يمكنك خلق ومشاركة قالبك الخاص لـ<a href="skg://monthly_plugin">التقرير الشهري</a>.</p>

en: Upload
ar: ارفع

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
ar: لا يمكن نسخ الملف من '%1' إلى '%2'

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
ar: فشل حذف '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
ar: احسب التقرير الشهري لـ '%1'

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
ar: الرزمة جاهزة. يمكنك إيجادها هنا %1 و 3 التقاطات شاشة هناك %2، %3 ، %4. يمكنك الآن رفعها يدويًّا.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
ar: تقرير:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
ar: شهر التقرير

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
ar: حدّث التقرير الشهري

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
ar: &قالب:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
ar: القالب للاستخدام

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
ar: احذف المصدر المختار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
ar: أحضر المزيد من القوالب

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
ar: اطبع في ملف html

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
ar: اطبع

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
ar: <p>… يمكنك <a href="skg://file_print">طباعة</a> كل الصفحات المفتوحة.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
ar: إنجاز الطباعة بنجاح.

[ctx: Error message]
en: Print failed
ar: فشل الطباعة

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
ar: أضف خاصية

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
ar: إنشاء الخاصية

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
ar: إنشاء الخاصية بنجاح

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
ar: فشل سطر الأوامر التالي بالرمز %2:
    '%1'

[ctx: Noun]
en: Bill
ar: فاتورة

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
ar: أضف %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
ar: لا يوجد خاصية. يجب عليك إنشاء خاصية من لوحة الإرساء أولاً.

[ctx: Message]
en: Download list of available bills on going…
ar: جاري تنزيل قائمة الفواتير المتاحة…

[ctx: Noun]
en: More…
ar: المزيد…

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
ar: نزّل و أضف %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can manage properties on all objects.</p>
ar: <p>… يمكنك إدارة الخصائص على كل الكائنات.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can add files or Internet links as property.</p>
ar: <p>… يمكنك إضافة ملفات أو روابط إنترنت كخصائص.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
ar: <p>… يمكنك آليًّا تنزيل وإضافة فواتير كخصائص باستخدام %1.</p>

en: Name
ar: الاسم

en: Value
ar: القيمة

en: Selection
ar: التحديد

en: All
ar: الكلّ

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
ar: أتريد نسخ الملف أم ربطه؟

[ctx: Question]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: Question]
en: Link
ar: اربط

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
ar: فشل فتح الملف '%1'

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
ar: أعد تسمية الخاصية

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
ar: إعادة تسمية الخاصية بنجاح

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
ar: اختر ملفًا

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
ar: حذف الخصائص بنجاح.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
ar: فشل الحذف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
ar: اسم الخاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
ar: أعد تسمية الخاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
ar: أضف خاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
ar: قيمة الخاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
ar: اختر ملفًا كخاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
ar: أزل الخاصية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
ar: افتح ملفًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open…
ar: افتح…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
ar: لـ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
ar: قائمة الخصائص

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
ar: حدد الكل

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
ar: الاختيار: %1 سطر ل %2 (الحد الأدنى: %3، المتوسط: %4، الحد الأقصى: %5)

en: Selection: %1 line for %2
ar: الاختيار: %1 سطر ل %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
ar[0]: الاختيار: %1 سطر
ar[1]: الاختيار: %1 سطرين
ar[2]: الاختيار: %1 أسطر
ar[3]: الاختيار: %1 أسطر
ar[4]: الاختيار: %1 أسطر
ar[5]: الاختيار: %1 سطر

[ctx: The title]
en: Statistic
ar: إحصائيات

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
ar: الحد الأقصى لعمق التراجع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
ar: نظّف السجل عند الحفظ

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
ar: عدِّل المستند

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
ar: كرّر

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
ar: امحُ السجل

[ctx: Verb]
en: Undo transaction '%1'.
ar: تراجع عن المعاملة '%1'.

[ctx: Verb]
en: Redo transaction '%1'.
ar: كرر المعاملة '%1'.

[ctx: Noun]
en: History
ar: السجل

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can undo and redo your modifications.</p>
ar: <p>… يمكنك التراجع وإعادة تعديلاتك.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك تعديل الحجم الأقصى لمكدس التراجع/الإعادة في <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">الإعدادات</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
ar: السجل كبير جدًا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
ar: يمكنك تحسين الأداء بتقليل حجم سجلك في الإعدادات.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
ar: افتح لوحة الإعدادات

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
ar: إنجاز مسح السجل بنجاح.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
ar: فشل مسح السجل

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
ar: إنجاز التراجع بنجاح.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
ar: فشل التراجع

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
ar: إنجاز الإعادة بنجاح.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
ar: فشل الإعادة

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
ar: إنجاز التراجع بنجاح.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
ar: إنجاز الإعادة بنجاح.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
ar: سجل التعديلات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
ar: امحُ السجل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
ar: الحد الأقصى لعمق التراجع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">عدد الإجراءات القابلة للتراجع المراد الاحتفاظ بها في السجل. إذا كنت تريد الاحتفاظ بكل الإجراءات في السجل، فاضبط هذا على <span style=" font-weight:600;">-1</span>، ولكن انتبه إلى أن حجم الملف سيزداد بشكل كبير.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
ar: -1 بلا حد

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
ar: معاملات غير صحيحة

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
ar: استورد ملف %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
ar: فشل فتح الملف '%1'

[ctx: Import step]
en: Import transactions
ar: استورد المعاملات

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
ar: استخدم الحساب '%1' للاستيراد

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
ar: عُثر على أكثر من حساب واحد محتمل.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
ar: إنشاء حساب مبدئي '%1' للاستيراد

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some transactions are already existing
ar: لم تُضبط الميزانية المبدئية ل '%1' لوجود بعض المعاملات مسبقًا

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
ar: ضبطت الميزانية المبدئية ل '%1' بمحتوى ملف AFB120

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
ar: ملف AFB120 (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
ar: تحذير: فشل الأمر %1 بالرمز %2 (إعادة المحاولة %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
ar: تحذير: فشل الأمر %1 بسبب انتهاء المهلة (إعادة المحاولة %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
ar: استورد ب %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
ar: لا يمكن العثور على مُعرّف الحساب بالتعبير النمطي '%1' في السطر '%2'

[ctx: Progress message]
en: Download transactions
ar: نزّل المعاملات

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
ar: يبدو أن الواجهة الخلفية '%1' غير مضبوطة جيدًا لأنه لم يُعثر على أي حساب.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
ar: لم تنزل أي حسابات بالأمر التالي:
    %1
    تحقق من تثبيت الواجهة الخلفية الخاصة بك.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
ar: لم تنزل بعض الحسابات. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
ar: استيراد

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
ar: استورد حسابًا واحدًا ب %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
ar: ^تاريخ

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
ar: ^حساب

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
ar: ^رقم|^عد?د

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
ar: ^نمط|^نوع

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
ar: ^المدفوع له|^طرف ثالث

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
ar: ^تعليق|^تسمية|^تفصيل|^معلومات

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
ar: ^الحالة|^وضع

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
ar: ^وضع علامة

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^cat\w*gor\w*
ar: ^فئ\w*

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
ar: ^قيمة|^مبلغ|^مقدار|^ائتمان|^سحب

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
ar: ^كمية

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
ar: ^وحدة

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
ar: ^إشارة|^اتجاه

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
ar: ^-|^سحب

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
ar: ^مجموعة_المُعرّف

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
ar: ^معاملة_المُعرّف

[ctx: Error message]
en: Columns payee and category not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge… / Import/Export / CSV / Edit regular expressions…).
ar: لم يُعثر على عمودي المدفوع له والفئة. اضبط معاملات الاستيراد في الإعدادات (اضبط راصد… / استيراد/تصدير / CSV / عدّل التعبيرات النمطية…).

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge… / Import/Export / CSV / Edit regular expressions…).
ar: لم يُعثر على عمودي التاريخ والمبلغ. اضبط معاملات الاستيراد في الإعدادات (اضبط راصد… / استيراد/تصدير / CSV / عدّل التعبيرات النمطية…).

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
ar: استخدم البحث الآلي عن الأعمدة

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
ar: الربط المستخدم: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
ar: لم يُعثر على الترويسة في ملف CSV

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
ar: صيغة التاريخ غير مدعومة

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
ar: استيراد '%1' بالرمز '%2' وصيغة التاريخ '%3'

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
ar: عدد الأعمدة غير صالح في السطر %1. المتوقع %2. الموجود %3.

[ctx: An transaction mode]
en: Transfer
ar: حوّالة

[ctx: An transaction mode]
en: Direct debit
ar: خصم مباشر

[ctx: An transaction mode]
en: Check
ar: شيك

[ctx: An transaction mode]
en: Deposit
ar: إيداع

[ctx: An transaction mode]
en: Payback
ar: إعادة الدفع

[ctx: An transaction mode]
en: Withdrawal
ar: سحب

[ctx: An transaction mode]
en: Card
ar: بطاقة

[ctx: An transaction mode]
en: Loan payment
ar: سداد قرض

[ctx: An transaction mode]
en: Subscription
ar: اشتراك

[ctx: An transaction mode]
en: Cash deposit
ar: إيداع نقدي

[ctx: An transaction mode]
en: Card summary
ar: ملخص البطاقة

[ctx: An transaction mode]
en: Deferred card
ar: بطاقة مؤجلة

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
ar: مصرف للاستيراد %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
ar: إنشاء مصرف مبدئي '%1' للاستيراد

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
ar: ضبطت الميزانية المبدئية ل '%1'

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and transactions have been exported
ar: اُصدرت الحسابات والمعاملات المختارة فقط

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
ar: فشل حفظ الملف '%1'

[ctx: A file format]
en: CSV file
ar: ملف CSV

[ctx: Import step]
en: Import units
ar: استورد الوحدات

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
ar: استيراد '%1' بالترميز '%2' وصيغة التاريخ '%3'

[ctx: Import step]
en: Import rules
ar: استورد القواعد

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
ar: استيراد '%1' بالترميز '%2'

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
ar: محتوى XML غير صالح في الملف '%1'

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
ar: استورد المصارف والحسابات

[ctx: Import step]
en: Import scheduled transactions
ar: استورد المعاملات المجدولة

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
ar: مستند GnuCash

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
ar: إصدار سيئ لمستند Grisbi. يجب أن يكون الإصدار >= 0.6.0

[ctx: Import step]
en: Import banks
ar: استورد المصارف

[ctx: Import step]
en: Import accounts
ar: استورد الحسابات

[ctx: Import step]
en: Import payees
ar: استورد المدفوع لهم

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
ar: استورد نمط الدفع

[ctx: Import step]
en: Import categories
ar: استورد الفئات

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
ar: تخصيص الميزانية

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
ar: السّنة الماليّة

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
ar: ملف Grisbi

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
ar: صدّر ملف %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
ar: صدر الحسابات

[ctx: Export step]
en: Export categories
ar: صدر الفئات

[ctx: Export step]
en: Export payees
ar: صدر المدفوع لهم

[ctx: Export step]
en: Export transactions
ar: صدر المعاملات

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
ar: ملف Intuit Interchange Format

[ctx: A file format]
en: JSON file
ar: ملف JSON

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
ar: لم يُعثر على الحساب بالمعرّف %1

[ctx: Import step]
en: Import budgets
ar: استورد الميزانيات

[ctx: Export step]
en: Export units
ar: صدر الوحدات

[ctx: Export step]
en: Export budgets
ar: صدر الميزانيات

[ctx: Export step]
en: Export scheduled transactions
ar: صدر المعاملات المجدولة

[ctx: Export step]
en: Export banks
ar: صدر المصارف

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
ar: مستند KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
ar: الحساب

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
ar: غير معرّفة

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
ar: الفئة

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
ar: فشل تنفيذ '%1'

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
ar: فشل تحويل الدفتر إلى XML ل '%1'

[ctx: A file format]
en: Ledger file
ar: ملف Ledger

[ctx: Import step]
en: Import stocks
ar: استورد الأسهم

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
ar: الأصول

[ctx: Import step]
en: Import assets
ar: استورد الأصول

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
ar: مستند Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
ar: حدث خطأ أثناء تحليل '%1'

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
ar: الملف %1 لا يمتلك حقوق الوصول للقراءة

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
ar: تطبيق جافا غير مثبت. يجب أن تثبته يدويًا.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
ar: تطبيق sunriise مطلوب لاستيراد Microsoft Money لكنه غير مثبت في '%1'

[ctx: Warning message]
en: The transaction '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
ar: إصلاح المعاملة '%1' لأن مبلغها لم يكن مساويًا لمجموع مبالغ تقسيماتها

[ctx: Error message]
en: Invalid password
ar: كلمة سر غير صالحة

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
ar: فشل الاستخراج من مستند Microsoft Money '%1'

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
ar: مستند Microsoft Money

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
ar: ضبطت الميزانية المبدئية ل '%1' بمحتوى ملف MT940

[ctx: A file format]
en: MT940 file
ar: ملف MT940

[ctx: Import step]
en: Import OFX file
ar: استورد ملف OFX

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
ar: فشل استيراد OFX

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
ar: دائن

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
ar: مدين

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
ar: الفائدة

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
ar: عائد

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
ar: رسوم المؤسّسة الماليّة

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
ar: رسوم خدمة

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
ar: وديعة

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
ar: آلة الصرف الآليّ

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
ar: نقطة البيع

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
ar: دفعة إلكترونيّة

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
ar: دفعة متكرّرة

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
ar: لجنة

[ctx: A file format]
en: OFX file
ar: ملف OFX

en: Invoice
ar: الفاتورة

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
ar: الفاتورة %1 لم تستورد لأنّها ليست معروفة (قائمة المستخلصات المعروفة: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
ar: ملف PDF (فاتورة)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
ar: العثور على الفئات واستيرادها

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
ar: العثور على أسعار الوحدات واستيرادها

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
ar: العثور على الوحدات واستيرادها

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
ar: العثور على المتتبّعات واستيرادها

[ctx: An information message]
en: Auto repaired transaction
ar: معاملة مُصلحة آلية

[ctx: An information message]
en: The total amount of the transaction (%1) was different to the sum of the sub-transactions (%2). The transaction has been repaired.
ar: المبلغ الإجماليّ للمعاملة (%1) مختلف عن مجموع المعاملات الفرعيّة (%2). المعاملة أصلحت.

[ctx: A file format]
en: QIF file
ar: ملف QIF

[ctx: Import step]
en: Import trackers
ar: استورد المتتبّعات

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
ar: استورد العلامات…

en: Imported bookmarks
ar: العلامات المستوردة

[ctx: Import step]
en: Import interests
ar: استورد الفوائد

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
ar: قاعدة بيانات sqlcipher حميت بنفس كلمة مرور مستندك

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
ar: فشل إنشاء الملف '%1'

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
ar: مستند راصد

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
ar: مستند SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
ar: مستند SQLite

[ctx: Noun: type of payment]
en: Credit card
ar: بطاقة ائتما

[ctx: Noun: type of payment]
en: Check
ar: شيك

[ctx: Noun: type of payment]
en: Cash
ar: نقد

[ctx: Noun: type of payment]
en: Transfer
ar: حوالة

[ctx: Noun: type of payment]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: A file format]
en: Homebank document
ar: مستند Homebank

[ctx: Error message]
en: The saxon-xslt application is not installed. You must manually install it. This could be by the package libsaxonb-java.
ar: تطبيق saxon-xslt لم يثبّت. يجب عليك تثبيته يدويًّا. يمكن أن يكون عبر حزمة libsaxonb-java.

[ctx: Error message]
en: The conversion in xml of '%1' failed
ar: فشل التحويل إلى xml لـ '%1'

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
ar: تنسيق XML غير معروف. يدعم راصد فقط تنسيقات XML ISO20022

[ctx: A file format]
en: XML file
ar: ملف XML

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
ar: شراء

en: Add a new transaction in skrooge
ar: أضف معاملة جديدة في راصد

en: Add transaction %1
ar: أضف المعاملة %1

[ctx: Information message]
en: Transaction created
ar: أُنشئت المعاملة

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
ar: فشل إنشاء الملف %1

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
ar: الحسابات

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
ar: المميّزة فقط

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past transactions
ar: المعاملات الماضية فقط

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
ar: الجاري

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
ar: بطاقة ائتمان

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
ar: إيداع

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
ar: استثمار

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
ar: قرض

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
ar: تقاعد

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
ar: المحفظة

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> transactions.
ar: أوّلًا، أنشئ حسابًا واحدًا على الأقلّ<br>من صفحة <a href="%1">«البنك والحساب»</a> أو <a href="%2">استورد</a> المعاملات.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
ar: المجموع من %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
ar: المجموع

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile…
ar: سوِّ…

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
ar: الحسابات (وسط)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
ar: الحسابات (كامل)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
ar: البنوك (خفيف)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
ar: البنوك (كامل)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
ar: الحسابات (خفيف)

[ctx: Verb]
en: Open report…
ar: افتح تقرير…

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
ar: الحسابات

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
ar: أدر حساباتك

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك ربط شعار مع <a href="skg://skrooge_bank_plugin">بنوكك</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
ar: <p>… <a href="skg://skrooge_bank_plugin">الحسابات</a> يمكن دمجها عبر السحب والإفلات.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can set a minimum and a maximum limit on your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a>. This will trigger an alarm.</p>
ar: <p>… يمكنك ضبط حدٍّ أدنى و حدٍّ أقصى على <a href="skg://skrooge_bank_plugin">حساباتك</a>. هذا سيطلّق منبّهًا.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
ar: البنك '%1' لا يملك حسابًا

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
ar: لا تنسَ إزالة البنوك غير الضروريّة

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
ar: احذف '%1'

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
ar: الحساب المغلق '%1' ما يزال يملك مالًا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
ar: قد لا يكون هذا طبيعيًّا

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
ar: أعد فتح '%1'

[ctx: Action to create a fake transaction to set the amount of the account to 0]
en: Create fake transaction
ar: أنشئ معاملة وهمية

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
ar: احذف البنوك غير المستخدمة

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
ar: البنك غير المستخدم حذف

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
ar: فشل حذف البنك غير المستخدم

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
ar: أعد فتح الحساب '%1'

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
ar: الحساب أعيد فتحه

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
ar: فشل إعادة فتح الحساب

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake transaction
ar: أنشئ معاملة وهمية

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
ar: معاملة وهمية

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The transaction '%1' has been added
ar: المعاملة '%1' أضيفت

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake transaction created.
ar: المعاملة الزائفة أنشئت.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
ar: فشل الإنشاء

en: Opened
ar: مفتوح

en: Closed
ar: مغلق

en: Highlighted only
ar: المميّزة فقط

en: Graph
ar: رسم بياني

en: Display the account edit panel
ar: اعرض لوحة تعديل الحساب

[ctx: Other type of bank account]
en: Other…
ar: أخرى…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account
ar: معاملات الحساب

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
ar: اختر أيقونة بنك

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
ar: ملفّات صور

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
ar: إنشاء الحساب '%1'

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
ar: الحساب '%1' أضيف

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
ar: الحساب '%1' أنشئ

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
ar: فشل إنشاء الحساب

[ctx: Updating an account]
en: Account update
ar: تحديث الحساب

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
ar: حاولت تعديل أسماء الحسابات المختارة إلى حساب موجود. الحسابات دمجت.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
ar: حاولت تعديل كلّ أسماء الحسابات المختارة. الحسابات دمجت.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
ar: الحساب '%1' حدّث

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
ar: أنت تحاول تعديل اسم بنك للحساب المسمى '%1'.
    هل تريد إجراء هذا التعديل لكلّ حسابات هذا البنك؟

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
ar: هل تريد تعديل الحساب؟

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
ar: الحساب حدّث.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
ar: فشل التّحديث

[ctx: Message]
en: Computing…
ar: حوسبة…

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
ar: رصيد اليوم: %1     الرصيد: %2     مدقّق: %3     للتدقيق: %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
ar: <p>رصيد اليوم: %1</p><p>الرصيد: %2</p><p>مدقّق: %3</p><p>للتدقيق: %4</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing…
ar: حوسبة…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
ar: أيقونة البنك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the transaction.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">مبلغ المعاملة.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يمكنك إدخال تعبيرات هنا، مثل <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>، راصد سيحسب النتيجة (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
ar: الرصيد المبدئيّ للحساب (قيمة سلبيّة لحساب القرض)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
ar: وحدة الرصيد المبدئيّ للحساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
ar: اسم الحساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
ar: رقم الحساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
ar: الحدّ الأقصى لمبلغ الحساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
ar: عنوان الوكالة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
ar: تعليق الحساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
ar: اسم البنك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
ar: الحدّ الأدنى لمبلغ الحساب

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
ar: الرصيد ال&مبدئيّ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
ar: نوع الحساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
ar: رقم الوكالة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
ar: رقم البنك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
ar: أضف بنكًا وحسابًا (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
ar: حدّث البنوك والحسابات المختارة (Shift+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
ar: عدّل

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
ar: البنوك

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
ar: عالِج قواعد الميزانيّة

[ctx: The title]
en: Budget
ar: الميزانية

[ctx: The tool tip]
en: Budget
ar: الميزانية

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
ar: منبّه الميزانيّة لـ '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
ar: احترس بميزانيّتك.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this budget
ar: افتح المعاملات التي توافق هذه الميزانيّة

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
ar: معالجة ميزانيّة قديمة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
ar: الميزانيّة لم تعالج لشهر واحد على الأقلّ.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
ar: عالِج قواعد الميزانيّة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
ar: قواعد الميزانيّة عولجت

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
ar: فشلت قواعد الميزانيّة

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
ar: شهريًّا

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
ar: سنويًّا

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
ar: فردي

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
ar: الحالي

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
ar: السّنة الحاليّة

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
ar: الشّهر الحاليّ

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
ar: السّنة الماضية

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
ar: الشّهر الماضي

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
ar: سالب

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
ar: موجب

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
ar: التالي

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
ar: الحالي

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
ar: السّنة الحاليّة

en: Manual
ar: يدويّ

en: Display the edit panel for standard budget
ar: اعرض لوحة التعديل للميزانيّة المعياريّة

en: Auto
ar: آليّ

en: Display the edit panel for automatic budgets
ar: اعرض لوحة التعديل للميزانيّات الآليّة

en: Rules
ar: القواعد

en: Display the edit panel for rules
ar: اعرض لوحة التعديل للقواعد

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
ar: أزل الميزانيّات الموجودة لـ %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
ar: إنشاء قاعدة الميزانيّة

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
ar: قاعدة الميزانيّة '%1' أضيفت

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
ar: قاعدة الميزانيّة أنشئت

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
ar: فشل إنشاء قاعدة الميزانيّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
ar: إنشاء الميزانيّة

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
ar: الميزانيّة '%1' أضيفت

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
ar: الميزانيّة أنشئت

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
ar: فشل إنشاء الميزانيّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
ar: تحديث قاعدة الميزانيّة

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
ar: قاعدة الميزانيّة '%1' حدّثت

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
ar: قاعدة الميزانيّة حدّثت

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
ar: فشل تحديث قاعدة الميزانيّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
ar: تحديث الميزانيّة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
ar: الميزانيّة حدّثت

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
ar: فشل تحديث الميزانيّة

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
ar[0]: الاختيار: ميزانيّة %1 لـ %2
ar[1]: الاختيار: ميزانيّتان %1 لـ %2
ar[2]: الاختيار: ميزانيّات %1 لـ %2
ar[3]: الاختيار: ميزانيّات %1 لـ %2
ar[4]: الاختيار: ميزانيّات %1 لـ %2
ar[5]: الاختيار: ميزانيّات %1 لـ %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
ar: الاختيار: لا شيء

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
ar: فترة الميزانيّة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
ar: سنة الميزانيّة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
ar: شهر الميزانيّة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
ar: مبلغ الميزانيّة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
ar: فئة الميزانيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
ar: شاملًا الفئات الفرعيّة

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
ar: فعّل إنشاء الميزانيّة الآليّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the transactions of:
ar: إنشاء آليّ بناءً على معاملات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
ar: وازِن كلّ ميزانيّة شهريّة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
ar: وازِن الميزانيّة السّنويّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
ar: ال&سنة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled transactions for a better automatic creation
ar: استخدم المعاملات المجدولة لإنشاء آلي أفضل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled transactions
ar: استعمل المعاملات المجدولة

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
ar: للميزانيات التي لديها

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
ar: عندما يكون فرق

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
ar: عدّل الميزانية

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
ar: فعّل الشرط للسنة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
ar: سنة الشرط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
ar: شرط لنقل الفرق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
ar: شهر الشرط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
ar: مبلغ النقل

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
ar: فعّل الشرط للفئة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
ar: فئة الشرط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
ar: فئة النقل

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
ar: فعّل الشرط للشهر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
ar: أنشئ ميزانية جديدة (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
ar: حدّث الميزانية المحدّدة (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
ar: عالج القواعد

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
ar: عالج

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
ar: الفائدة التقديرية

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests…)]
en: Simulations
ar: المحاكاة

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
ar: <p>… يمكن أن تستخدم <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">الحاسبة</a> لأشياء كثيرة</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
ar: لا يوجد معدل فائدة محدد للحساب '%1'

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
ar: حسابك الاستثماري '%1' لا يحتوي على معدل فائدة محدد

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
ar: افتح صفحة الفائدة

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
ar: خمسة عشر

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
ar: يوم +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
ar: يوم -%1

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
ar: 24 خمسة عشر

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
ar: 360 يومًا

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
ar: 365 يومًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
ar: الفائدة

en: Interests calculator
ar: حاسبة الفوائد

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
ar: جدول الاستهلاك

en: Loan amortization table calculator
ar: حاسبة جدول استهلاك القروض

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
ar: الفائدة السنوية=%1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
ar: إنشاء معامل الفائدة للحساب '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
ar: أُضيف معامل الفائدة '%1'

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
ar: أُنشِئ معامل الفائدة

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
ar: فشل إنشاء معامل الفائدة

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
ar: تحديث معامل الفائدة للحساب '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
ar: حُدّث معامل الفائدة '%1'

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
ar: حُدّث معامل الفائدة

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
ar: فشل تحديث معامل الفائدة

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
ar: عدد الدفعات:	%1
    الدفعة الشهرية: 	%2
    التأمين الشهري: 	%3
    إجمالي المبلغ الأصلي المدفوع: 	%4
    إجمالي الفائدة المدفوعة: 	%5
    إجمالي التأمين المدفوع: 	%6
    الإجمالي المدفوع: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
ar: الحساب:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
ar: الحساب المعروض

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
ar: ال&سنة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
ar: سنة الحساب

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
ar: نتائج الفائدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
ar: نتيجة حساب الفائدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
ar: قيم الفائدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
ar: حدّد القيمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
ar: معاملات حساب الفائدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
ar: التاري&خ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
ar: تاريخ اقتباس الفائدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
ar: المعدل (٪):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
ar: تاريخ قيمة الائتمان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
ar: وضع حساب تاريخ قيمة الائتمان.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
ar: تاريخ قيمة الخصم:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
ar: وضع حساب تاريخ قيمة الخصم.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
ar: الحساب ال&مبدئي:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
ar: أساس الحساب.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
ar: معدل الفائدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
ar: معدل الفائدة السنوي (٪):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
ar: مبلغ القرض (المبلغ الأصلي):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
ar: المدة (بالسنوات):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
ar: مبلغ القرض

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
ar: وحدة القرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
ar: ملخص الدفع

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
ar: ملخص القرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
ar: معدل التأمين (٪):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
ar: مدة القرض بالسنوات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
ar: المعدل السنوي للقرض

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
ar: معدل تأمين القرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
ar: الكمية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
ar: المبلغ الأصلي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
ar: التأمين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
ar: الرصيد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
ar: أنشئ معامل فائدة جديد (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
ar: حدّث معاملات الفائدة (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
ar: عدّل

[ctx: Verb]
en: Import categories
ar: استورد الفئات

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
ar: استورد الفئات القياسية

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
ar: استورد الفئات [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
ar: احذف الفئات غير المستخدمة

[ctx: Verb]
en: Open similar categories…
ar: افتح الفئات المتشابهة…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
ar: الفئات المتشابهة

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
ar: 5 فئات رئيسة للنفقات

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
ar: 5 تغيرات رئيسة

[ctx: Report header]
en: Budget
ar: الميزانية

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
ar: 5 تغيرات رئيسة (مشاكل)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
ar: اُستوردت الفئات.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
ar: فشل استيراد الفئات.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accommodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accommodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
ar: نفقة إعالة;مركبة;مركبة > وقود;مركبة > تأمين;مركبة > إيجار;مركبة > قرض;مركبة > تسجيل;مركبة > صيانة;رسوم بنكية;رسوم بنكية > فوائد مدفوعة;رسوم بنكية > رسوم خدمة;فواتير;فواتير > كهرباء;فواتير > وقود وزيت;فواتير > ضرائب محلية;فواتير > رهن عقاري;فواتير > غاز طبيعي;فواتير > إيجار;فواتير > تلفزيون;فواتير > هاتف;فواتير > مياه وصرف صحي;علاوة;أعمال تجارية;أعمال تجارية > سيارة;أعمال تجارية > بضائع رأسمالية;أعمال تجارية > مصروفات قانونية;أعمال تجارية > إيجار مكتب;أعمال تجارية > لوازم مكتبية;أعمال تجارية > أخرى;أعمال تجارية > إيرادات;أعمال تجارية > ضرائب;أعمال تجارية > سفر;أعمال تجارية > مرافق;أعمال تجارية > أجور ومرتبات;سيارة;سيارة > وقود;سيارة > تأمين;سيارة > إيجار;سيارة > قرض;سيارة > تسجيل;سيارة > صيانة;سحب نقدي;جمعيات خيرية;جمعيات خيرية > تبرعات;رعاية الأطفال;نفقة إعالة الأطفال;ملابس;إعاقة;دخل أسهم;دخل أسهم > أرباح أسهم عادية;دخل أسهم > أرباح أسهم;تعليم;تعليم > إقامة;تعليم > كتب;تعليم > رسوم;تعليم > قروض;تعليم > مصاريف دراسية;توظيف;توظيف > مزايا;توظيف > أجنبي;توظيف > مبالغ إجمالية;توظيف > وظائف أخرى;توظيف > مرتبات وأجور;طعام;طعام > طعام بالخارج;طعام > بقالة;بستنة;هدية مستلمة;هدايا;رعاية صحية;رعاية صحية > أسنان;رعاية صحية > طبيب;رعاية صحية > مستشفى;رعاية صحية > أخصائي بصريات;رعاية صحية > وصفات طبية;إجازات;إجازات > إقامة;إجازات > سفر;منزل;منزل > أثاث;منزل > إصلاحات;تأمين;تأمين > سيارة;تأمين > إعاقة;تأمين > منزل ومحتويات;تأمين > حياة;تأمين > طبي;دخل فائدة;دخل فائدة > فائدة بنكية;دخل فائدة > إجمالي;دخل فائدة > صافي;دخل فائدة > مدخرات أخرى;دخل استثماري;دخل استثماري > الخيار الأول;دخل استثماري > أرباح الأسهم;دخل استثماري > أجنبي;دخل استثماري > مدخرات أخرى;دخل استثماري > أمانات أخرى;دخل استثماري > أمانات أخرى#رأسمال;دخل استثماري > أمانات أخرى#استلام موزع;دخل استثماري > أمانات أخرى#ميراث;دخل استثماري;دخل استثماري > أرباح الأسهم;دخل استثماري > فائدة;دخل استثماري > مكاسب رأسمالية طويلة الأجل;دخل استثماري > مكاسب رأسمالية قصيرة الأجل;دخل استثماري > فائدة معفاة من الضرائب;مصاريف عمل;مصاريف عمل > غير مستردة;مصاريف عمل > مستردة;رسوم قانونية;ترفيه;ترفيه > كتب ومجلات;ترفيه > استضافة;ترفيه > أفلام وإيجار فيديو;ترفيه > هوايات;ترفيه > أحداث رياضية;ترفيه > سلع رياضية;ترفيه > أشرطة وأقراص مدمجة;ترفيه > مسرح وحفلات إلخ;ترفيه > ألعاب ودمى;قرض;قرض > فائدة القرض;مكاسب رأسمالية طويلة الأجل;رهن عقاري;رهن عقاري > فائدة;رهن عقاري > تأمين رهن شخصي;رهن عقاري > مبلغ أصلي;مركبة;مركبة > وقود;مركبة > قرض;مركبة > صيانة;مصاريف أخرى;مصاريف أخرى > غير معروف;دخل آخر;دخل آخر > نفقة إعالة الأطفال;دخل آخر > خيار سهم الموظف;دخل آخر > هدايا مستلمة;دخل آخر > مبلغ أصلي للقرض مستلم;دخل آخر > جوائز يانصيب أو سندات مميزة;دخل آخر > قرض طالب;دخل آخر > استرداد ضريبي;دخل آخر > إعانة بطالة;تقاعد;تقاعد > صاحب العمل;عناية شخصية;رعاية الحيوانات الأليفة;رعاية الحيوانات الأليفة > طعام;رعاية الحيوانات الأليفة > لوازم;رعاية الحيوانات الأليفة > فواتير الطبيب البيطري;استجمام;حسابات التقاعد;حسابات التقاعد > مساهمات خطة 401(k)403(b);حسابات التقاعد > مساهمات خطة 529;حسابات التقاعد > مساهمات IRA;دخل التقاعد;دخل التقاعد > 401(k);دخل التقاعد > 401(k) > توزيعات 403(b);دخل التقاعد > توزيعات IRA;دخل التقاعد > معاشات وعوائد سنوية;دخل التقاعد > مزايا معاش الدولة;مكاسب رأسمالية قصيرة الأجل;مزايا الضمان الاجتماعي;ضرائب;ضرائب > ضريبة الحد الأدنى البديلة;ضرائب > ضريبة فيدرالية;ضرائب > ضرائب فيدرالية;ضرائب > ضريبة محلية;ضرائب > ضرائب محلية;ضرائب > استثمار آخر;ضرائب > ضريبة أخرى;ضرائب > ضرائب الملكية;ضرائب > ضمان اجتماعي;ضرائب > ضريبة الولاية;ضرائب > ضرائب الولاية;سفر;سفر > إقامات;سفر > إيجار سيارة;سفر > أجرة;مرافق;مرافق > كهرباء;مرافق > قمامة وإعادة تدوير;مرافق > غاز;مرافق > صرف صحي;مرافق > هاتف;مرافق > ماء;أجور ومرتبات;أجور ومرتبات > مزايا;أجور ومرتبات > علاوة;أجور ومرتبات > عمولة;أجور ومرتبات > مساهمات صاحب العمل في المعاش;أجور ومرتبات > إجمالي الراتب;أجور ومرتبات > صافي الراتب;أجور ومرتبات > عمل إضافي;أجور ومرتبات > تعويض العمال

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
ar: استيراد الفئات القياسية

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
ar: الفئات

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
ar: إدارة الفئات

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categories</a> can be reorganized by drag & drop.</p>
ar: <p>… يمكن <a href="skg://skrooge_categories_plugin">إعادة تنظيم الفئات</a> عن طريق السحب والإفلات.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… if you delete a <a href="skg://skrooge_categories_plugin">category</a>, all transactions affected by this category will be associated to its parent category.</p>
ar: <p>… إذا حذفت <a href="skg://skrooge_categories_plugin">فئة</a>، ستُربط جميع المعاملات المتأثرة بهذه الفئة بفئتها الأم.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
ar: فئات كثيرة غير مستخدمة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no transactions.
ar: يمكن أن تحسّن الأداء بحذف الفئات التي لا تحتوي على معاملات.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
ar: تغيير مهم لـ '%1'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub transactions with category containing '%1'
ar: افتح المعاملات الفرعية التي تحتوي فئة '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
ar: بعض الفئات تبدو متطابقة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
ar: تبدو بعض الفئات متطابقة ولكنها مختلفة في بناء الجملة. يمكن دمجها.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category containing '%1'
ar: المعاملات الفرعية التي تحتوي على الفئة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
ar: حذف الفئات غير المستخدمة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
ar: حُذِفت الفئات غير المستخدمة

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
ar: فشل حذف الفئات غير المستخدمة

[ctx: Verb]
en: Add category
ar: أضف فئة

en: Income
ar: الدخل

en: Expenditure
ar: النفقة

en: Highlighted
ar: مميّز

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
ar: أضف فئة فرعية إلى الفئة المحددة

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
ar: فئة جديدة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
ar: إنشاء فئة '%1'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
ar: أُنشِئت الفئة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
ar: أُنشِئت الفئة '%1'

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
ar: فشل إنشاء الفئة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
ar: تحديث الفئة

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
ar: حاولت تعديل جميع أسماء الفئات المحددة. الفئات قد دمجت.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
ar: دُمِجت الفئة '%1' مع الفئة '%2'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
ar: حُدّثت الفئة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
ar: حُدّثت الفئة

[ctx: Error message]
en: Category update failed
ar: فشل تحديث الفئة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
ar: الفئات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
ar: الفئة المراد تعديلها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
ar: الفئة الفرعية المراد إضافتها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
ar: حدّث الفئات المحددة (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
ar: احذف الفئات غير المستخدمة

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
ar: احذف غير المستخدم

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
ar: استورد

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
ar: أخرى

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
ar: التحقق الآلي بعد الاستيراد

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported transactions
ar: طبق القواعد على المعاملات المستوردة

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open transactions after import or processing
ar: افتح المعاملات بعد الاستيراد أو المعالجة

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only transactions since the last imported one
ar: استورد المعاملات التي تلت آخر معاملة اُستوردت فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
ar: البحث الآلي عن الرأس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
ar: البحث الآلي عن الأعمدة

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
ar: موضع الرأس

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
ar: مواضع الأعمدة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
ar: الرقم

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
ar: الوضع

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
ar: المُستلم

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
ar: تعليق

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
ar: الحالة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
ar: مُعلّم

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
ar: الحساب

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
ar: الفئة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
ar: الكمية

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
ar: إشارة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
ar: مدين

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
ar: الوحدة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
ar: معرّف المعاملة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
ar: معرّف المجموعة

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
ar: الخاصية

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
ar: قائمة الخلفيات المستخدمة

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
ar: صيغة تاريخ CSV

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
ar: التعرف على حساب Ledger

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
ar: صيغة تاريخ QIF

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
ar: نزّل كل القيم عند الفتح

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
ar: تواتر التنزيل الآلي

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
ar: استورد

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import…
ar: استورد…

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
ar: استورد بالخلفيات

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values…
ar: استورد قيم العملات…

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules…
ar: استورد القواعد…

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export…
ar: صدّر…

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
ar: المعالجة

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
ar: ابحث عن التحويلات وجمعها

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
ar: أخف الهوية

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
ar: نظّف واردات البنك

[ctx: Verb, action to validate imported transactions]
en: Switch validation of imported transactions
ar: غيّر التحقق من المعاملات المستوردة

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate transactions that do not require further action
ar: تحقق من المعاملات التي لا تتطلب المزيد من الإجراءات

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported transactions not yet validated…
ar: افتح المعاملات المستوردة التي لم يتحقق منها بعد…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions imported and not yet validated
ar: المعاملات المستوردة التي لم يتحقق منها بعد

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported transactions
ar: ادمج المعاملات المستوردة

[ctx: Noun]
en: Force the merge
ar: افرض الدمج

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's transactions to import
ar: لديك بعض معاملات krunner للاستيراد

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
ar: هل تريد حقاً استيراد %1 إلى المستند الحالي؟

[ctx: Question]
en: Import confirmation
ar: تأكيد الاستيراد

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
ar: يجب أن تدخل قائمة الخلفيات التي تريد استخدامها مفصولة بـ ';'.
    يمكن أن تكون للخلفية معاملات. يمكنك إدخال المعاملات بين قوسين ومفصولة بفاصلة.
    
    مثال: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    هذه هي قائمة الخلفيات المعروفة: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
ar: اكتشاف آليّ

[ctx: Noun]
en: Import / Export
ar: استورد/صدر

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
ar: إدارة الاستيراد / التصدير

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge is able to detect <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatically</a> transfers after an import.</p>
ar: <p>… راصد قادر على اكتشاف التحويلات <a href="skg://tab_configure?page=راصد import and export plugin">آليًا</a> بعد الاستيراد.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can automatically import transaction with <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">backend</a>.</p>
ar: <p>… يمكن أن تستورد المعاملات آليًا باستخدام <a href="skg://tab_configure?page=راصد import and export plugin">الخلفية</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://import_operation">import</a> many files in one shot.</p>
ar: <p>… يمكن أن <a href="skg://import_operation">تستورد</a> العديد من الملفات في دفعة واحدة.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
ar: <p>… يمكن استيراد قيم الوحدات عبر ملف CSV.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can customize your CSV import with regular expressions defined in <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">setting</a> panel.</p>
ar: <p>… يمكن أن تخصص استيراد ملفات CSV باستخدام تعابير نمطية حددتها في لوحة <a href="skg://tab_configure?page=راصد import and export plugin">اضبط</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export the full content of your document into a XML file.</p>
ar: <p>… يمكن أن تصدّر المحتوى الكامل لمستندك إلى ملف XML.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export some accounts or transactions just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
ar: <p>… يمكن أن تصدّر بعض الحسابات أو المعاملات بمجرد تحديدها قبل تشغيل <a href="skg://export">معاملة التصدير</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can apply <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatic rules</a> after an import to set the right categories.</p>
ar: <p>… يمكن أن تطبق <a href="skg://skrooge_search_plugin">قواعد آلية</a> بعد الاستيراد لتحديد الفئات الصحيحة.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
ar: <p>… يمكن أن تحوّل الملف باستخدام أداة الدفعات '%1'.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
ar: <p>… راصد يستخدم اسم الملف المستورد للعثور على الحساب الهدف.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
ar: استورد بالخلفيات

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
ar: خطأ صياغة في الخلفية '%1'

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
ar: الخلفية '%1' تحتاج كلمة سرّ.
    أدخل كلمة السرّ.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
ar: ملفّات CSV

en: Encoding :
ar: التّرميز :

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
ar: استورد بالترميز %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
ar: فشل استيراد الملفّ المسمى '%1'

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
ar: أوقف المستخدم الاستيراد

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
ar[0]: جرى استيراد ملفّ واحد بنجاح.
ar[1]: جرى استيراد ملفّين بنجاح.
ar[2]: جرى استيراد %1 ملفّ بنجاح.
ar[3]: جرى استيراد %1 ملفّ بنجاح.
ar[4]: جرى استيراد %1 ملفّ بنجاح.
ar[5]: جرى استيراد %1 ملفّ بنجاح.

[ctx: Noun]
en: Install %1
ar: ثبّت %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
ar: سيجري التثبيت خلال الاستيراد القادم

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
ar: جرى تصدير الملفّ '%1' بنجاح.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
ar: فشل تصدير '%1'

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
ar: يمكن التعمية على الملفّ بطريقتين:<br/><b>عكسيّة:</b> أدخل مفتاحا و تذكّره، سَيُستخدم للعودة.<br/><b>لا عكسيّة (مُستحسن):</b> لا تُدخل مفتاحا.<br/><br/>لإلغاء التعمية على ملفّ، حاول التعمية عليه بنفس المفتاح.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
ar: المستند مُعَمّى.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
ar: اعثر على التحويلات و جمّعها

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
ar[0]: جرى معالجة المستند بنجاح. أُنشيء تحويل واحد.
ar[1]: جرى معالجة المستند بنجاح. أُنشيء تحويلان.
ar[2]: جرى معالجة المستند بنجاح. أُنشيء %1 تحويل.
ar[3]: جرى معالجة المستند بنجاح. أُنشيء %1 تحويل.
ar[4]: جرى معالجة المستند بنجاح. أُنشيء %1 تحويل.
ar[5]: جرى معالجة المستند بنجاح. أُنشيء %1 تحويل.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
ar: لا يوجد تحويلات

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
ar: فشلت المعالجة.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
ar: نظّف مستوردات البنك

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
ar: جرى تنظيف المستند بنجاح.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
ar: فشل التنظيف.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported transactions
ar: بدّل التحقّق من المعاملات المستوردة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions validated.
ar: جرى التحقق من المعاملات المستوردة.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
ar: فشل التحقق

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported transaction and one manual transaction with same amounts
ar: الاختيار غير صالح، يجب أن تختار معاملة مستوردة و معاملة يدويّة بنفس المبالغ

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
ar: المبالغ غير متساوية. هل تريد إجبار الدمج؟

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported transactions
ar: ادمج المعاملات المستوردة

[ctx: Error message]
en: Merge failed
ar: فشل الدّمج.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions merged.
ar: جرى دمج المعاملات المستوردة.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all transactions
ar: تحقّق من كل المعاملات

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions validated.
ar: تُحقق من المعاملات.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions imported and not yet validated
ar: جرى استيراد العديد من المعاملات و لم يجر التحقق منها بعد

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing transactions, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported transaction as validated, so that you know the transaction has been fully processed.
ar: بعد استيراد المعاملات، يجب أن تراجعها و تجري عليها تصحيحات، على سبيل المثال على الفئة و المتسلّم. بعد الانتهاء، يجب أن توسم المعاملة المستوردة كمعاملة جرى التحقق منها، لتتأكد من أنّها عُولجت بالكامل.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's transaction ongoing [%1 %2 %3]
ar: معاملة كرانر قيد التنفيذ [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Transactions created through krunner have to be fully created in skrooge.
ar: يجب أن تكون المعاملات التي أنشئت من خلال كرانر قد جرى إنشاؤها بالكامل في راصد.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import transaction in %1
ar: استورد المعاملة في %1

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
ar: أزل المعاملة

[ctx: An error message]
en: Open file '%1' failed
ar: فشل فتح الملفّ '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's transaction
ar: استورد معاملة مشغلك

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been added
ar: أُضيفت المعاملة '%1'

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions imported.
ar: جرى استيراد المعاملات.

[ctx: Error message]
en: Import failed
ar: فشل الاستيراد

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions removed.
ar: جرى إزالة المعاملات.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
ar: إعدادات الاستيراد العامة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
ar: بعد الاستيراد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported transactions
ar: يسمح هذا الخيار بتطبيق كل القواعد المعرفة في 'ابحث و عالج' على كل المعاملات المستوردة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported transactions
ar: طبّق القواعد على المعاملات المستوردة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported transactions
ar: يسمح هذا الخيار بالتحقّق من كل المعاملات المستوردة آليًّا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
ar: التحقّق الآلي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported transactions at the end of the import
ar: يسمح هذا الخيار بفتح كل المعاملات المستوردة في نهاية الاستيراد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
ar: افتح المعاملات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing transactions. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for transactions.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">تحذير: </span>في بعض الأحيان، قد يتسبب هذا الخيار في فقدان بعض المعاملات. </p><p>هذا الخيار مثير للاهتمام في الغالب مع استيراد OFX عندما لا يكون البنك قادرا على توليد معرّف فريد حقيقي للمعاملات.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only transactions since the last imported one (not recommended)
ar: استورد المعاملات فقط منذ آخر معاملة مستوردة (غير مستحسن)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
ar: إعدادات استيراد CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
ar: موضع الترويسة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
ar: 0 إذا لم يكن لملفّ CSV ترويسة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the transaction
ar: تاريخ المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
ar: التّاريخ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction, for example the Check number, or a Transfer reference.
ar: عدد المعاملة، على سبيل المثال عدد الشيك أو مرجع التحويل.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction
ar: عدد المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
ar: العدد:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Transaction mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
ar: وضع المعاملة (كيف أنجزت المعاملة).
    أمثلة: بطاقة الائتمان، شيك، تحويل…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
ar: وضع المعاملة

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
ar: الوضع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the transaction
ar: متسلّم المعاملة

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
ar: ال&مُتسلِّم:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the transaction
ar: تعليق المعاملة

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
ar: التعليق:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction (reconciled or not)
ar: حالة المعاملة (مسواة أم لا)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction
ar: حالة المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
ar: الحالة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the transaction
ar: شارة المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
ar: المُ&شَارُ إليها:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the transaction
ar: حساب المعاملة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction
ar: فئة المعاملة

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
ar: الفئة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the transaction
ar: مبلغ المعاملة

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
ar: العدد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
ar: الكمية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the transaction
ar: إشارة المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
ar: وقّع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the transaction
ar: وحدة المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
ar: الوحدة:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kidtransaction) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Id to join all transactions as a split transaction
ar: معرّف لتضمين كل المعاملات كمعاملة مجزأة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
ar: معرف المعاملة:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8)
en: Id to join all transactions as a transfer
ar: معرّف لتضمين كل المعاملات كتحويل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
ar: معرّف المجموعة:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
ar: لتعريف عمود للاستيراد كخاصيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
ar: الخاصية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يجب عليك تعريف <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">تعبير نمطي</span></a> يسمح لك بضبط كل الخاصية آليًّا.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
ar: مواضع الأعمدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يجب أن تكون سلسلة نصيّة تحتوي على الكلمات المفتاحية التالية و التي يفصلها الرمز <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">أو لا شيء لتجاهل العمود</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  أو أيّ شيء آخر لاستيراد العمود كخاصية.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">مثال:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions…
ar: عدّل التعابير النمطية…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
ar: كيفية تعريف خصم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
ar: قيم الخصم لعمود 'وقّع':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
ar: نسق التّاريخ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
ar: تعريف الحساب:

[ctx: Don't translate the word "Ledger" because this is the name of an application]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>في ملفّ برنامج ledger، لا يوجد فرق بين حساب و فئة. خلال الاستيراد، علينا التفريق بينهما. لذلك، يجب عليك إدخال بعض الكلمات هنا لتُعَرّف الحسابات.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
ar: إعدادات استيراد QIF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
ar: الخلفيات

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
ar: إعدادات الاستيراد بالخلفيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
ar: نزّل عند الفتح

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
ar: مرة في اليوم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
ar: مرة في الأسبوع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
ar: مرة في الشهر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
ar: قائمة الخلفيات المُستخدَمة:

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future transactions
ar: لون الخطّ للمعاملات المستقبلية

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated transactions
ar: لون الخطّ للمعاملات غير المتحقّق منها

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub transactions
ar: لون الخطّ للمعاملات الفرعية

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
ar: وضع التعديل السريع

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
ar: ما العمل، إذا تسبّب إجراء ما بكسر تسوية:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
ar: ما العمل، إذا تسبّب إجراء ما بكسر استيراد:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
ar: احسب الأرصدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
ar: على الحساب الحالي فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
ar: اضبط الفئة الأكثر استخدامًا عند تعديل المتسلّم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic mark transactions created during reconciliation
ar: وسم آلي للمعاملات التي أُنشئت خلال التسوية

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake transaction
ar: التعليق المبدئي للمعاملة الزائفة

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake transaction
ar: المتسلّم المبدئي للمعاملة الزائفة

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake transaction
ar: الفئة المبدئية للمعاملة الزائفة

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission transaction
ar: التعليق المبدئي لمعاملة العمولة

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission transaction
ar: الفئة المبدئية لمعاملة العمولة

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax transaction
ar: التعليق المبدئي لمعاملة الضريبة

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax transaction
ar: الفئة المبدئية لمعاملة الضريبة

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
ar: الإيراد و النفقات

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Grouped
ar: مجمّعة

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Transfers
ar: حوالات

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Tracked
ar: متتبعة

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: On subtransactions
ar: على المعاملات الفرعية

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
ar: الإيراد و النفقات

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
ar: كرّر

[ctx: Verb]
en: Create template
ar: أنشئ قالبًا

[ctx: Verb, mark an object]
en: Mark
ar: وسم

[ctx: Verb, mark an object]
en: Check
ar: تحقّق

[ctx: Verb]
en: Fast edit
ar: تعديل سريع

[ctx: Verb]
en: Open transactions…
ar: افتح المعاملات…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with …
ar: افتح المعاملات بـ…

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions with …
ar: افتح المعاملات الفرعية بـ…

[ctx: Verb]
en: Open highlights…
ar: افتح المميزات…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted transactions
ar: المعاملات المميزة

[ctx: Verb]
en: Open last modified…
ar: افتح آخر المعدّلات…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during last action
ar: المعاملات المعدّلة أو المُنشأة خلال آخر إجراء

[ctx: Verb]
en: Open transactions modified by this action…
ar: افتح المعاملات التي عدلها هذا الإجراء…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during the action '%1'
ar: المعاملات التي عُدّلت أو أُنشئت خلال الإجراء '%1'

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions…
ar: افتح المعاملات الفرعية…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions
ar: المعاملات الفرعية

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates…
ar: افتح التكرارات المحتملة…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions potentially duplicated
ar: المعاملات التي قد تكون مكررة

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee…
ar: افتح التحويلات بلا متسلّم…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
ar: التحويلات بلا متسلّم

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payee…
ar: افتح المعاملات بلا متسلّم…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without payee
ar: المعاملات بلا متسلّم

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category…
ar: افتح التحويلات بلا فئة…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
ar: التحويلات بلا فئة

[ctx: Verb]
en: Open transactions without category…
ar: افتح المعاملات بلا فئة…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without category
ar: المعاملات بلا فئة

[ctx: Verb]
en: Open transactions without mode…
ar: افتح المعاملات بلا وضع…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without mode
ar: المعاملات بلا وضع

[ctx: Verb]
en: Open transactions with comments not aligned…
ar: افتح المعاملات بتعليقات غير متّسقة…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with comments not aligned
ar: المعاملات بتعليقات غير متّسقة

[ctx: Verb]
en: Open transactions with dates not aligned…
ar: افتح المعاملات بتواريخ غير متّسقة…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with dates not aligned
ar: المعاملات بتواريخ غير متّسقة

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payees category…
ar: افتح المعاملات بلا فئة للمتسلّم…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-transactions without payees category
ar: المعاملات الفرعية بلا فئة للمتسلّم

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of all single transactions
ar: اتّسق تعليقات المعاملات الفرعية لكل المعاملات الفردية

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of all single transactions
ar: اتّسق تعليقات المعاملات لكل المعاملات الفردية

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all transactions
ar: اتّسق تاريخ المعاملات الفرعية لكل المعاملات

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
ar: اتّسق فئة كل المعاملات الفردية مع فئة متسلّمها

[ctx: Verb]
en: Open transactions in groups with only one transaction…
ar: افتح المعاملات في مجموعات بمعاملة واحدة فقط…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions in groups with only one transaction
ar: المعاملات في مجموعات بمعاملة واحدة فقط

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of all transactions
ar: أزل المجموعات بمعاملة واحدة فقط من كل المعاملات

[ctx: Verb]
en: Group transactions
ar: جمّع المعاملات

[ctx: Verb]
en: Ungroup transactions
ar: فكّ تجميع المعاملات

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub transactions
ar: ادمج المعاملات الفرعية

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
ar: طبّق قالبًا

[ctx: More items in a menu]
en: More
ar: المزيد

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of selected transactions (single or split)
ar: مواءمة تاريخ المعاملات الفرعية للمعاملات المحددة (مفردة أو مقسمة)

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all single transactions
ar: اتّسق تاريخ المعاملات الفرعية لكل المعاملات الفردية

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of selected single transactions
ar: اتّسق تعليقات المعاملات للمعاملات الفردية المختارة

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single transactions with the category of their payee
ar: اتّسق فئة كل المعاملات الفردية المختارة مع فئة متسلّمها

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of selected single transactions
ar: اتّسق تعليقات المعاملات الفرعية للمعاملات الفردية المختارة

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of selected transactions
ar: أزل المجموعات بمعاملة واحدة فقط من المعاملات المختارة

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
ar: جرى كسر التسوية السابقة لـ '%1' من خلال هذا الإجراء أو إجراء سابق.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
ar: سيتسبب هذا الإجراء بكسر التسوية السابقة لـ '%1'، لذا فهو ملغي.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
ar: جرى كسر الاستيراد السابق في '%1' من خلال هذا الإجراء أو إجراء سابق.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
ar: سيتسبب هذا الإجراء بكسر الاستيراد السابق في '%1'، لذا فهو ملغي.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
ar: الإيراد و النفقات

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted transactions
ar: المعاملات المميزة

[ctx: Noun]
en: Transactions
ar: المعاملات

[ctx: Noun]
en: Transaction management
ar: إدارة المعاملات

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
ar: <p>… يمكنك ضغط +، -، Ctrl++ أو Ctrl+- لتغيير التواريخ بسرعة.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a> in one shot.</p>
ar: <p>… يمكنك تحديث العديد من <a href="skg://skrooge_operation_plugin">المعاملات</a> في خطوة واحدة.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub transactions.</p>
ar: <p>… يمكنك النقر المزدوج على <a href="skg://skrooge_operation_plugin">معاملة</a> لإظهار أو تعديل المعاملات الفرعية.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex transactions (split, grouped, …).</p>
ar: <p>… يمكنك تكرار <a href="skg://skrooge_operation_plugin">معاملة</a> بما في ذلك المعاملات المعقدة (المجزأة، المجمّعة، …).</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك إنشاء قالب من <a href="skg://skrooge_operation_plugin">المعاملات</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك تجميع و فك تجميع <a href="skg://skrooge_operation_plugin">المعاملات</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
ar: <p>… عليك تحديد إشارة <a href="skg://skrooge_operation_plugin">المعاملة</a> فقط إذا كنت تريد فرضها، و إلا فستُحدد آليًّا مع <a href="skg://skrooge_category_plugin">الفئة</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
ar: طبّق قالبًا

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
ar: طُبِّق القالب.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
ar: فشل تطبيق القالب

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group transactions
ar: جمع المعاملات

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been grouped with '%2'
ar: جُمعت المعاملة '%1' مع '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions grouped.
ar: جُمعت المعاملات.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
ar: فشل إنشاء المجموعة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup transaction
ar: فك تجميع المعاملة

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been ungrouped
ar: فُكّ تجميع المعاملة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction ungrouped.
ar: فُكّ تجميع المعاملة.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
ar: فشل حذف المجموعة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to marked
ar: حوّل إلى معلمة

[ctx: An information to the user]
en: The status of the transaction '%1' has been changed
ar: غُيّرت حالة المعاملة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction marked.
ar: عُلّمت المعاملة.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
ar: فشلت معاملة التحويل

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
ar: حوّل إلى مدققة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction checked.
ar: دُقّقت المعاملة.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate transaction
ar: انسخ المعاملة

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate transaction '%1' has been added
ar: أُضيفت المعاملة المنسوخة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction duplicated.
ar: نُسِخت المعاملة.

[ctx: Error message]
en: Duplicate transaction failed
ar: فشل نسخ المعاملة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
ar: أنشئ قالبًا

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
ar: أُضيف القالب '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
ar: أُنشئ القالب.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
ar: فشل إنشاء القالب

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account:
ar: معاملات الحساب:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with unit:
ar: المعاملات ذات الوحدة:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category:
ar: المعاملات الفرعية ذات الفئة:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions followed by tracker:
ar: المعاملات الفرعية المتبوعة بمتتبع:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to payee:
ar: المعاملات المُخصّصة للمُتسلّم:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to budget:
ar: المعاملات المُخصّصة للميزانية:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled transactions:
ar: المعاملات المجدولة:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule:
ar: المعاملات الفرعية الموافقة للقاعدة:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions grouped or split of:
ar: المعاملات الفرعية المجمّعة أو الموزّعة من:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions grouped with:
ar: المعاملات المجمّعة مع:

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
ar: رقم مكرر %1 في الحساب '%2'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one transaction with number %2.The transaction number should be unique (check number, transaction reference…)
ar: يحتوي حسابك '%1' على أكثر من معاملة واحدة بالرقم %2. يجب أن يكون رقم المعاملة فريدًا (رقم الشيك، مرجع المعاملة…)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit transactions with duplicate number
ar: عدّل المعاملات ذات الرقم المكرر

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions of '%1' not reconciled
ar: لم تتم مطابقة العديد من معاملات '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these transactions on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
ar: لا تنس مطابقة حساباتك. بفعل هذا، أنت تُقرّ أن مصرفك قد عالج هذه المعاملات في حسابك بالفعل. هذه طريقة للتحقق من تطابق كشوفات مصرفك مع سجلاتك. انظر المساعدة عبر الإنترنت لمزيد من التفاصيل

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
ar: افتح الحساب '%1' للمطابقة

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
ar: لا يوجد ما يكفي من المال في حسابك '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
ar: رصيد هذا الحساب دون الحد الأدنى. عليك أن تزيد رصيده.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
ar: الرصيد في الحساب '%1' يتجاوز الحد الأقصى

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
ar: رصيد هذا الحساب يتجاوز الحد الأقصى.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
ar: حسابك '%1' قريب من الحد الأدنى

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
ar: رصيد هذا الحساب قريب من الحد الأدنى. عليك الانتباه لذلك.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
ar: الكثير من المال في حسابك '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
ar: بإمكانك توفير المال في حساب ذي معدل أفضل. مثال: '%1' (%2%)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have mode
ar: لا يوجد وضع للعديد من المعاملات

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each transaction. This will allow you to generate better reports.
ar: لا تنس تعيين وضع لكل معاملة. سيتيح لك هذا إنشاء تقارير أفضل.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have category
ar: لا يوجد فئة للعديد من المعاملات

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transaction. This will allow you to generate better reports.
ar: لا تنس ربط فئة بكل معاملة. سيتيح لك هذا إنشاء تقارير أفضل.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
ar: لا يوجد فئة للعديد من التحويلات

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
ar: لا تنس ربط فئة بكل تحويل.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have payee
ar: لا يوجد مُتسلّم للعديد من المعاملات

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transaction. This will allow you to generate better reports.
ar: لا تنس ربط مُتسلّم بكل معاملة. سيتيح لك هذا إنشاء تقارير أفضل.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
ar: لا يوجد مُتسلّم للعديد من التحويلات

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
ar: لا تنس ربط مُتسلّم بكل تحويل.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are in groups with only one transaction
ar: بعض المعاملات في مجموعات تحوي معاملة واحدة فقط

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one transaction. This makes no sense.
ar: عند إنشاء تحويل وعند إزالة جزء واحد فقط من هذا التحويل، يكون الجزء الثاني في مجموعة من معاملة واحدة فقط. هذا ليس منطقيا.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple transactions do not have their comments aligned
ar: لا يوجد محاذاة لتعليقات بعض المعاملات البسيطة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the transaction is not aligned with the comment of the subtransaction.
ar: تعليق المعاملة لا يتماشى مع تعليق المعاملة الفرعية.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions do not have their dates aligned
ar: لا يوجد محاذاة لتاريخ بعض المعاملات

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the transaction is not aligned with the date of the subtransaction. This case seems to be abnormal.
ar: تاريخ المعاملة لا يتماشى مع تاريخ المعاملة الفرعية. هذه الحالة تبدو غير طبيعية.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
ar: الفئة لا تتوافق مع فئة المُتسلّم

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some transactions don't have the category aligned with the category of the payee.
ar: بعض المعاملات لا تتوافق فئتها مع فئة المُتسلّم.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of '%1' with duplicate number %2
ar: معاملات '%1' ذات الرقم المكرر %2

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one transaction
ar: أزل المجموعات ذات المعاملة الواحدة

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
ar: أُزيلت المجموعات.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
ar: فشل إزالة المجموعات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of subtransactions
ar: وافق تعليق المعاملات الفرعية

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
ar: ووفقت التعليقات.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
ar: فشل مواءمة التعليقات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of transactions
ar: وافق تعليق المعاملات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of subtransactions
ar: وافق تاريخ المعاملات الفرعية

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
ar: ووفقت التواريخ.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
ar: فشل مواءمة التواريخ

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
ar: وافق فئة كل المعاملات الفردية مع فئة المُتسلّم

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
ar: الفئات المتوائمة.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
ar: فشل مواءمة الفئات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub transactions
ar: ادمج المعاملات الفرعية

[ctx: An information to the user]
en: The sub transactions of '%1' have been merged in the transaction '%2'
ar: دُمجت المعاملات الفرعية لـ '%1' في المعاملة '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions merged.
ar: دُمجت المعاملات.

en: Standard
ar: قياسي

en: Display the edit panel for standard transactions
ar: أعرض لوحة التعديل للمعاملات المبدئية

en: Split
ar: تجزئة

en: Display the edit panel for split transactions
ar: أعرض لوحة التعديل للمعاملات المقسمة

en: Transfer
ar: حوالة

en: Display the edit panel for transfers between accounts
ar: أعرض لوحة التعديل للتحويلات بين الحسابات

en: Shares
ar: أسهم

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
ar: أعرض لوحة التعديل لشراء أو بيع الأسهم

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
ar: هذا الحقل مجمد (لن يتأثر بالتحرير السريع). انقر نقرًا مزدوجًا لإلغاء تجميده

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction update
ar: تحديث المعاملة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction updated
ar: حُدِّثت المعاملة

[ctx: Error message]
en: Transaction update failed
ar: فشل تحديث المعاملة

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
ar: عدّلت جزءًا من تحويل

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split transaction
ar: لا يمكن تحديث معاملة مقسمة

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
ar: اُستخدمت القيمة المطلقة لإنشاء التحويل.

[ctx: Question]
en: Confirmation
ar: تأكيد

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
ar: وحدة المعاملة غير متوافقة مع الحساب المستهدف.
    انقر على إلغاء إذا كنت ترغب في المتابعة على أي حال؛ وإلا، أدخل القيمة بوحدة الحساب المستهدف (%1):

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected transaction is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all transactions.
ar: بعض وحدات المعاملات غير متوافقة مع الحساب المستهدف.
    أول معاملة مختارة هي: %1
    انقر على إلغاء إذا كنت تريد المتابعة على أي حال؛ وإلا، أدخل القيمة بوحدة الحساب المستهدف (%2):
    سيُطبق نفس السعر على كل المعاملات.

[ctx: Warning message]
en: You created a transaction in %1 in an account in %2.
ar: أنشأت معاملة في %1 في حساب في %2.

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been updated
ar: حُدِّثت المعاملة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction creation
ar: إنشاء معاملة

[ctx: Error message]
en: Impossible to create a transaction with one attribute valuated with %1
ar: لا يمكن إنشاء معاملة بسمة مقيمة بـ %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
ar: وحدة الدفعة (%1) غير متوافقة مع الحساب المستهدف (%2).
    انقر على إلغاء إذا كنت تريد المتابعة على أي حال؛ وإلا، أدخل القيمة بوحدة الحساب المستهدف (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
ar: أسهم

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction created
ar: أُنشئت المعاملة

[ctx: Error message]
en: Transaction creation failed
ar: فشل إنشاء المعاملة

[ctx: Option to for display of transactions]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
ar: %1 + بطاقات الائتمان الخاصة به

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Transactions
ar: المعاملات

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Templates
ar: القوالب

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide marked transactions
ar: أخفِ المعاملات المعلمة

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide checked transactions
ar: أخفِ المعاملات المدققة

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
ar: عليك أولًا إنشاء حساب.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
ar: الرصيد: %1     مدققة: %2     لتدقق: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
ar: <p>الرصيد: %1</p><p>مدققة: %2</p><p>لتدقق: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
ar: المبلغ الإجمالي:

[ctx: A title]
en: Final balance:
ar: الرصيد النهائي:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
ar: عليك أن تختار حسابًا واحدًا فقط لاستخدام المطابقة.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
ar: %1 - فرق: %2     الإنفاق: %3     الدخل: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
ar: <p>فرق: %1</p><p>الإنفاق: %2</p><p>الدخل: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto mark account
ar: تعليم آلي للحساب

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto marked
ar: عُلِّم الحساب '%1' آليًا

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto marked.
ar: عُلِّم الحساب آليًا.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
ar: حوسب الحساب '%1'

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been checked
ar: دُقّقت المعاملة '%1'

[ctx: Error message]
en: No Transaction Selected
ar: لا يوجد معاملة مختارة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of transactions
ar: قائمة المعاملات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
ar: آخر رصيد في سجل حسابك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake transaction
ar: أنشئ معاملة وهمية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the marked transactions
ar: الحساب المرتبط بالبطاقة، حيث تُحول المعاملات المعلمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate marked transactions
ar: صادق على المعاملات المعلمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto mark all imported transactions
ar: عَلِّم كل المعاملات المستوردة آليًا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
ar: حوّل المعلومات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
ar: وضع المعاملة (كيف أنجزت المعاملة).
    أمثلة: بطاقة ائتمانية، شيك، تحويل…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
ar: الحساب المستهدف لهذا التحويل

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
ar: إلى حساب:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
ar: فئة المعاملة.
    استخدم " > "  كفاصل بين الفئة والفئة الفرعية.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this transaction
ar: المتتبع المرتبط بهذه المعاملة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some transactions together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">المتتبع هو طريقة لتجميع بعض المعاملات معًا. على سبيل المثال، يمكنك استخدامه لمتابعة المبالغ المستردة.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ستجد المزيد من المعلومات حول هذا في التوثيق في فصل "المتتبعات".</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
ar: حساب ال&دفع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
ar: &مبلغ الأسهم:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
ar: مبلغ الأسهم

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
ar: + عمولة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
ar: مبلغ العمولة

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
ar: + ضريبة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
ar: مبلغ الضريبة

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
ar:  = المجموع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
ar: حساب الدفع للأسهم المشتراة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
ar: جمّد / ألغِ تجميد الحقول

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
ar: نظّف المحرر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
ar: التحرير السريع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
ar: قائمة التقسيمات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new transaction (Ctrl+Enter)
ar: أنشئ معاملة جديدة (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected transactions (Shift+Enter)
ar: حدّث المعاملات المختارة (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
ar: م&ا تفعل، إن كانت هناك معاملة أدت إلى كسر المطابقة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
ar: لا شيء

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
ar: أعرض رسالة تحذير

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
ar: أعرض رسالة خطأ وألغِ المعاملة الحالية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special transactions
ar: القيم المبدئية للمعاملات الخاصة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
ar: وهمي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
ar: ل&صيقة نصّيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
ar: لصيقة نصّيّة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
ar: العمولة / الضريبة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
ar: العمولة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
ar: الضريبة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
ar: احسب الأرصدة (ألغِ الاختيار لتحسين الأداء)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
ar: الخطوط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future transactions:
ar: الخط للمعاملات &المستقبلية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated transactions:
ar: الخط للمعاملات &غير المصادق عليها:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub transactions:
ar: الخط للمعاملات الفرعية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
ar: وضع التحرير الس&ريع:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
ar: ابحث في القوالب فقط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in transactions
ar: ابحث أولًا في القوالب وبعدها في المعاملات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in transactions only
ar: ابحث في المعاملات فقط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in transactions and after in templates
ar: ابحث أولًا في المعاملات وبعدها في القوالب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
ar: م&ا تفعل، إن كانت هناك معاملة أدت إلى كسر الاستيراد:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
ar: احذف المتسلّمين غير المستخدمين

[ctx: Verb]
en: Open similar payees…
ar: افتح المتسلّمين المشابهين…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
ar: المتسلّمون المشابهون

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
ar: المُتسلّمون

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
ar: إدارة المتسلّمين

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
ar: <p>… يمكن دمج <a href="skg://skrooge_payee_plugin">المتسلّمين</a> بالسحب والإسقاط.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
ar: الكثير من المتسلّمين غير المستخدمين

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no transaction is registered.
ar: بإمكانك تحسين الأداء بحذف المتسلّمين الذين لا توجد معاملات مسجلة لهم.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
ar: يبدو أن بعض المتسلّمين متطابقون

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
ar: يبدو أن بعض المتسلّمين متطابقون ولكن مع صيغة مختلفة. يمكن دمجهم.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
ar: احذف المتسلّمين غير المستخدمين

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
ar: حُذِف المتسلّمون غير المستخدمين

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
ar: فشل حذف المتسلّمين غير المستخدمين

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
ar: إنشاء مُتسلِّم '%1'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
ar: أُضيف المُتسلّم '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
ar: أُنشئ المُتسلّم '%1'

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
ar: فشل إنشاء المُتسلّم

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
ar: تحديث المُتسلّم

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
ar: حاولت تعديل أسماء المستفيدين المحددين إلى مستفيد موجود. لقد دمج المستفيدون.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
ar: حاولت تعديل كل أسماء المستفيدين المحددين. لقد دمج المستفيدون.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
ar: دمج المستفيد '%1' مع المستفيد '%2'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
ar: حدّث المستفيد '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
ar: حدّث المستفيد

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
ar: فشل تحديث المستفيد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
ar: اسم المستفيد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
ar: عنوان المستفيد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
ar: أنشئ مستفيدًا (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
ar: عدّل المستفيد المحدد (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused tiers
ar: احذف المستويات غير المستخدمة

[ctx: Verb, delete unused tiers]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
ar: احذف غير المستخدم

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
ar: لون الخلفية

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
ar: لون النّص

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
ar: لون الخط الخارجي

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
ar: لون المحور

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
ar: لون الشبكة

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
ar: لون القيمة الدّنيا

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
ar: لون القيمة القصوى

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
ar: لون المعدّل

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
ar: لون الاتجاه

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
ar: لون باريتو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
ar: التنعيم

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years)
ar: المدة القصوى للتنبؤات على المعاملات المجدولة (بالسنوات)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
ar: التقرير

[ctx: Verb]
en: Open very old transactions…
ar: افتح المعاملات القديمة جدًا…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old transactions
ar: المعاملات القديمة جدًا

[ctx: Verb]
en: Open very far transactions in the future…
ar: افتح المعاملات البعيدة جدًا في المستقبل…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far transactions in the future
ar: المعاملات البعيدة جدًا في المستقبل

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
ar: تقرير

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
ar: النتيجة المالية الشخصية

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
ar: تقرير مُشار إليه بالعلامة "%1"

[ctx: Noun]
en: Report
ar: تقرير

[ctx: Noun]
en: Generate report
ar: أنشئ تقريرًا

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can double click on a value in <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> to show corresponding transactions.</p>
ar: <p>… يمكنك النقر المزدوج على قيمة في <a href="skg://skrooge_report_plugin">التقارير</a> لعرض المعاملات المقابلة لها.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
ar: <p>… يمكنك فتح <a href="skg://skrooge_report_plugin">التقارير</a> للتحديدات التي قمت بها في الصفحات الأخرى.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
ar: <p>… يمكنك تصدير <a href="skg://skrooge_report_plugin">التقارير</a> بصيغ عديدة.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Unit equal to
ar: المعاملات التي وحدتها تساوي

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Category equal to
ar: المعاملات التي فئتها تساوي

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions followed by
ar: المعاملات التي تتبع

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to
ar: المعاملات المعينة إلى

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected transactions
ar: المعاملات المحددة

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub transactions
ar: المعاملات الفرعية المحددة

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions corresponding to rule
ar: المعاملات التي توافق القاعدة

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very old
ar: بعض المعاملات قديمة جدًا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old transactions are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
ar: لأسباب تتعلق بالأداء، لا تؤخذ المعاملات القديمة جدًا في الاعتبار في التقرير الرسومي. تحقق من أن هذه المعاملات طبيعية.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very far in the future
ar: بعض المعاملات بعيدة جدًا في المستقبل

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, transactions very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
ar: لأسباب تتعلق بالأداء، لا تؤخذ المعاملات البعيدة جدًا في المستقبل في الاعتبار في التقرير الرسومي. تحقق من أن هذه المعاملات طبيعية.

[ctx: Display graph values as the sum of transactions amount]
en: Sum of transactions
ar: مجموع المعاملات

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of transactions amount]
en: Cumulated sum of transactions
ar: المجموع المتراكم للمعاملات

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Base 100
ar: الأساس 100

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
ar: المجموع المتراكم في الأساس 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
ar: نسبة مئوية من الأعمدة

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
ar: النسبة المئوية المطلقة للأعمدة

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
ar: نسبة مئوية من الأسطر

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
ar: النسبة المئوية المطلقة للأسطر

[ctx: Display graph values as a number of transactions (or transaction)]
en: Count number of transactions
ar: عدد المعاملات

[ctx: Noun]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Noun]
en: Moving average
ar: المتوسط المتحرك

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
ar: المتوسط المتحرك الموزون

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
ar: الجدولة

[ctx: Noun]
en: Budget
ar: الميزانية

en: Setup Report
ar: اضبط التقرير

en: Display the edit panel for report
ar: اعرض لوحة التعديل للتقرير

[ctx: Verb]
en: Open…
ar: افتح…

[ctx: Noun]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Noun]
en:  with
ar:  مع

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
ar: '%1' مع '%2'

[ctx: Noun]
en:  and
ar:  و

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
ar: '%1' فارغة

[ctx: Noun]
en: incomes
ar: الدخل

[ctx: Noun]
en: expenses
ar: المصروفات

[ctx: Noun]
en: transfers
ar: التحويلات

[ctx: Noun]
en: grouped
ar: مجموعة

[ctx: Noun]
en: tracked
ar: متتبعة

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
ar: خلال '%1' من أجل '%2'

en: (%1) or (%2)
ar: (%1) أو (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled transactions
ar: أنشئ المعاملات المجدولة

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted transactions
ar: أنشئ المعاملات المدرجة بالميزانية

[ctx: Noun]
en: N %1
ar: ر %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
ar: مرشحات أخرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transaction Types
ar: أنواع المعاملات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
ar: الأعمدة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
ar: اختر كيف تريد تصحيح القيم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
ar: اخفض المستوى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
ar: اطوِ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
ar: أزل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped transactions or not in report
ar: تضمين المعاملات المجمعة في التقرير أو لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
ar: مجمّعة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
ar: اختر ماذا تريد فعله بالقيم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked transactions or not in report
ar: تضمين المعاملات المتتبعة في التقرير أو لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
ar: متتبعة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
ar: تضمين الدخل في التقرير أو لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
ar: الدخل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
ar: الأسطر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
ar: صحّح &بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
ar: البيانات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
ar: اختر ماذا تريد أن ترى في الأسطر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
ar: تضمين المصروفات في التقرير أو لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
ar: المصروفات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
ar: وسع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
ar: التّواريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
ar: الوضع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
ar: التّنبّؤ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled transactions in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
ar: اختر طريقة التنبؤ:
    - الجدولة: استخدم المعاملات المجدولة في التنبؤ.
    - المتوسط: استخدم متوسط الأشهر الثلاثة السابقة في التنبؤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
ar: اختر الفهرس لتصحيح القيم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
ar: زد المستوى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
ar: تضمين التحويلات في التقرير أو لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
ar: حوالات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
ar: اختر ماذا تريد أن ترى في الأعمدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
ar: قائمة المرشحات الإضافية من الصفحات المفتوحة الأخرى التي يمكن إضافتها

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ar: الألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
ar: لون الخط الخارجي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
ar: لون ال&خلفية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
ar: لون ال&اتجاه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
ar: لون القيمة الدّنيا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
ar: لون القيمة القصوى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
ar: لون ال&معدّل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
ar: لون الشبكة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
ar: لون المحور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
ar: لون النّصّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
ar: لون باريتو:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years):
ar: المدة القصوى للتنبؤات على المعاملات المجدولة (بالسنوات):

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
ar: تحقق عند الفتح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when a transaction is scheduled
ar: أنشئ قالبًا عند جدولة معاملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_convert_to_from_template) i18n: ectx: label, entry (convert_to_from_template), group (skrooge_scheduled)
en: Convert all existing scheduled transactions to/from template
ar: حوّل كل المعاملات المجدولة الموجودة إلى/من القالب

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
ar: ذكّرني

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
ar: اكتب آليًّا

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
ar: المدّة

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
ar: عدد المرات

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
ar: لون الخط للجدولة المعطلة

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled transactions
ar: المعاملات المجدولة

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
ar: للـ 5 أيام القادمة

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
ar: للـ 10 أيام القادمة

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
ar: للـ 15 يومًا القادمة

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
ar: للـ 30 يومًا القادمة

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
ar: للـ 60 يومًا القادمة

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
ar: للـ 90 يومًا القادمة

[ctx: Verb, create a scheduled transaction]
en: Schedule
ar: جدول

[ctx: Verb, skip scheduled transactions]
en: Skip
ar: تخطّ

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
ar: عيّن جدولة

[ctx: A message that is shown in assign schedule menu for a template operation]
en: Cannot assign a schedule to a template
ar: لا يمكن تعيين جدولة لقالب

[ctx: Noun, item to unassign a schedule]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Adjective, a header for active schedule items that should follow]
en: active
ar: نشطة

[ctx: Adjective, a header for non-active schedule items that should follow]
en: inactive
ar: غير نشطة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
ar: تعيين جدولة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
ar: عيّنت الجدولة

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
ar: فشل تعيين الجدولة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent transactions
ar: أدخل المعاملات المتكررة

[ctx: Noun]
en: Scheduled transactions
ar: المعاملات المجدولة

[ctx: Noun]
en: Transactions scheduled management
ar: إدارة المعاملات المجدولة

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> transactions or templates.</p>
ar: <p>… يمكنك <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">جدولة</a> المعاملات أو القوالب.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
ar: جدولة التحويل

[ctx: An information message]
en: All scheduled transactions have been converted in template
ar: حوّلت كل المعاملات المجدولة إلى قوالب

[ctx: An information message]
en: A template has been created
ar: أنشئ قالب

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction schedule
ar: جدولة المعاملة

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been scheduled
ar: جدولت المعاملة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction scheduled.
ar: جدولت المعاملة

[ctx: Error message]
en: Transaction schedule failed
ar: فشلت جدولة المعاملة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled transactions
ar: تخطّ المعاملات المجدولة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transactions skipped.
ar: تخطّيت المعاملات المجدولة

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled transaction failed
ar: فشل تخطي المعاملة المجدولة

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled transaction '%1' not uptodate
ar: المعاملة المجدولة '%1' ليست حديثة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the amount of the last inserted transaction (%2)
ar: لا تمتلك المعاملة المجدولة '%1' مبلغ آخر معاملة أُدرجت (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction amount (%1)
ar: حدّث مبلغ المعاملة المجدولة التالية (%1)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the date aligned with the last inserted transaction (%2)
ar: لا تمتلك المعاملة المجدولة '%1' تاريخًا متوافقًا مع آخر معاملة أُدرجت (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction date (%1)
ar: حدّث تاريخ المعاملة المجدولة التالية (%1)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
ar: جدولة محتملة '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The transaction '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
ar: تبدو المعاملة '%1' أنها تنشأ بانتظام ويمكن جدولتها

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the transaction '%1'
ar: أجدل المعاملة '%1' شهريًّا

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled transaction
ar: تحديث المعاملة المجدولة

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled transaction of '%1' have been updated
ar: حدّث مبلغ المعاملة المجدولة لـ '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transaction updated.
ar: حدّثت المعاملة المجدولة

[ctx: Error message]
en: Update failed
ar: فشل التّحديث

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled transaction of '%1' have been updated
ar: حدّث تاريخ المعاملة المجدولة لـ '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled transaction
ar: المعاملة المجدولة

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled transaction of '%1' have been added
ar: أضيفت المعاملة المجدولة لـ '%1'

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
ar: فشلت الجدولة

en: None
ar: لا شيء

en: First open day of the month
ar: أول يوم عمل في الشهر

en: Previous open day
ar: اليوم المفتوح السابق

en: Closest open day
ar: أقرب يوم مفتوح

en: Next open day
ar: اليوم المفتوح التالي

[ctx: The parameter is a day of the week (monday to sunday)]
en: Previous %1
ar: السابق %1

[ctx: The parameter is a day of the week (monday to sunday)]
en: Closest %1
ar: الأقرب %1

[ctx: The parameter is a day of the week (monday to sunday)]
en: Next %1
ar: التالي %1

en: Ongoing
ar: جارية

en: Complete
ar: مكتملة

[ctx: User action]
en: Process immediately
ar: نفّذ فورًا

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of the schedule
ar: معاملات الجدولة

[ctx: Information message]
en: A non-template schedule requires at least one transaction
ar: تتطلب الجدولة غير المبدئية معاملة واحدة على الأقل

[ctx: Information message]
en: Convert to a non-template schedule
ar: حوّل إلى جدولة غير مبدئية

[ctx: Information message]
en: Convert to a template schedule
ar: حوّل إلى جدولة مبدئية

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent transaction update
ar: تحديث المعاملة المتكررة

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent transaction '%1' has been updated
ar: حدّثت المعاملة المتكررة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction updated.
ar: حدّثت المعاملة المتكررة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction inserted.
ar: أُدخلت المعاملة المتكررة

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
ar: فشل الإدخال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
ar: أيام قبل الموعد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
ar: الحدوث التالي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
ar: القالب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
ar: مرة كل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
ar: اكتب آليًّا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
ar: ذكّرني:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
ar: أيام &قبل الموعد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled transactions
ar: أدرج المعاملات المجدولة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
ar: المعاملة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the transaction page with the selected scheduled transactions
ar: افتح صفحة المعاملات بالمعاملات المجدولة المحدّدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
ar: اقفز إلى المعاملة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
ar: يوم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
ar: أسبوع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
ar: شهر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
ar: سنة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule a transaction or a template from the transactions page.
ar: أولا، عليك جدولة معاملة أو قالب من صفحة المعاملات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
ar: عدد مرّات الحدوث:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Adaptation:
ar: التكيف:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
ar: إذا حدّد، راصد يدرج الحدوث المناسب عند البدء.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled transactions on open
ar: افحص المعاملات المجدولة عند الفتح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
ar: خطّ للجدول المعطّل:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
ar: الوسائط الافتراضيّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
ar: ذكّرني

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
ar: اكتب آليا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
ar: عدد مرّات الحدوث

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
ar: المنبّهات

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all transactions
ar: نفّذ على كلّ المعاملات

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked transactions
ar: نفّذ على المعاملات غير المفحوصة

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported transactions
ar: نفّذ على المعاملات المستوردة

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated transactions
ar: نفّذ على المعاملات غير المصادق عليها

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule '%1'
ar: المعاملات الفرعيّة المطابقة للقاعدة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
ar: تنفيذ معاملة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
ar: نفّذ المعاملة

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
ar: فشل تنفيذ المعاملة

[ctx: Noun]
en: Search and process
ar: ابحث ونفّذ معاملة

[ctx: Noun]
en: Search and process management
ar: إدارة البحث والمعاملة

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some transactions.</p>
ar: <p>… راصد يمكنه <a href="skg://skrooge_search_plugin">البحث</a> آليا و تنفيذ بعض المعاملات.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك إنشاء تنبيهات بناءً على <a href="skg://skrooge_search_plugin">معاملات البحث</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
ar: اعتني بتنبيهاتك. <br> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this alarm
ar: افتح المعاملات المطابقة لهذا التنبيه

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
ar: رسالة للعرض عند قدح المنبّه ( %1 هو المبلغ الكلّي، %2 هو مبلغ المنبّه، %3 هو الفرق )

[ctx: Noun, a search]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
ar: المنبّه

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
ar: القالب

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
ar: مميّز

en: Display the edit panel for searches
ar: اعرض لوحة التحرير للبحث

en: Update
ar: حدّث

en: Display the edit panel for updates
ar: اعرض لوحة التحرير للتحديثات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
ar: المنبّه

en: Display the edit panel for alarm
ar: اعرض لوحة التحرير للمنبه

en: Display the edit panel for updates by templates
ar: اعرض لوحة التحرير للتحديثات بالقوالب

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
ar: إنشاء بحث ومعاملة

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
ar: أُضيفت قاعدة البحث '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
ar: أُنشئ البحث والمعاملة

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
ar: فشل إنشاء البحث والمعاملة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
ar: تحديث البحث والمعاملة

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
ar: حُدّثت قاعدة البحث '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
ar: حُدّث البحث والمعاملة

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
ar: فشل تحديث البحث والمعاملة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
ar: تحديث البحث

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
ar: حُدّث البحث '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
ar: حُدّث البحث

[ctx: Error message]
en: Search update failed
ar: فشل تحديث البحث

en: %1 transaction found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 transactions found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
ar[0]: عُثر على %1 من المعاملات (%2 مستوردة، %3 لم يُصادق عليها بعد، %4 غير مفحوصة).
ar[1]: عُثر على معاملة واحدة (%2 مستوردة، %3 لم يُصادق عليها بعد، %4 غير مفحوصة).
ar[2]: عُثر على معاملتين (%2 مستوردة، %3 لم يُصادق عليها بعد، %4 غير مفحوصة).
ar[3]: عُثر على %1 معاملات (%2 مستوردة، %3 لم يُصادق عليها بعد، %4 غير مفحوصة).
ar[4]: عُثر على %1 معاملة (%2 مستوردة، %3 لم يُصادق عليها بعد، %4 غير مفحوصة).
ar[5]: عُثر على %1 معاملة (%2 مستوردة، %3 لم يُصادق عليها بعد، %4 غير مفحوصة).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
ar: طبّق المعاملات

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
ar: اسمح بتعريف البحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
ar: مبلغ المنبّه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
ar: رسالة المنبّه:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
ar: المبلغ الذي يطلق المنبّه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTemplate)
en: The template to apply on all transactions matching the condition
ar: القالب للتطبيق على كل المعاملات المطابقة للشرط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
ar: القالب المراد تطبيقه:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
ar: اسمح بتعريف المعاملة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
ar: أضف بحثا أو معاملة (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
ar: حدّث البحث أو المعاملة المحدّدة (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
ar: ابحث دون إنشاء قاعدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
ar: افتح التقرير دون إنشاء قاعدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
ar: افتح التقرير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
ar: أطلق منبّهًا كلّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
ar: دقيقة

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolBar)
en: Search Toolbar
ar: شريط أدوات البحث

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
ar: المتتبّعون

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
ar: إدارة المتتبّعين

[ctx: Description of a tips]
en: <p>…you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك متابعة معاملات ردّ المبلغ باستخدام <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">متتبّع</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
ar: المتتبّع '%1' قديم

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent transaction. You may want to close it if you do not intend to add other transactions
ar: هذا المتتبّع لا يضمّ معاملات حديثة. ربّما تودّ إغلاقه إن لم تكن تنوي إضافة معاملات أخرى

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
ar: إنشاء متتبّع '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
ar: أُضيف المتتبّع '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
ar: أُنشئ المتتبّع '%1'

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
ar: فشل إنشاء المتتبّع

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
ar: تحديث المتتبّع

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
ar: حُدّث المتتبّع '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
ar: حُدّث المتتبّع

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
ar: فشل تحديث المتتبّع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
ar: اسم المتتبّع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
ar: تعليق المتتبّع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
ar: أنشئ متتبّعًا (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
ar: عدّل المتتبّع المحدّد (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
ar: وضع التنزيل

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
ar: أقصى عدد للقيم المستوردة:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
ar: عروض الأسعار

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
ar: العملات

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei…]
en: Indexes
ar: المؤشرات

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
ar: الأسهم

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
ar: الكائنات

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
ar: الأسهم المملوكة فقط

[ctx: A list of transactions made on the specified unit]
en: Transactions with unit equal to '%1'
ar: معاملات بوحدة تساوي '%1'

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
ar: لم يُعرّف أيّ سهم أو مؤشّر مالي<br>في صفحة <a href="%1">«الوحدات»</a>.

[ctx: Verb]
en: Split share…
ar: قسّم سهم…

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
ar: احذف الوحدات غير المستعملة

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
ar: عروض الأسعار

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
ar: محفظة الأسهم

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
ar: أنشئ وحدة مبدئيّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
ar: تنزيل آلي للوحدات

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
ar: نُزّلت الوحدة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
ar: احفظ مفاتيح API

[ctx: Noun, units for transactions, usually currencies or a shares]
en: Units
ar: الوحدات

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
ar: إدارة الوحدات

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك تنزيل <a href="skg://skrooge_unit_plugin">الوحدات</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
ar: <p>… يمكن تنزيل <a href="skg://skrooge_unit_plugin">الوحدات</a> <a href="skg://tab_configure?page=راصد Unit Plugin">آليًا</a> عند فتح مستند.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
ar: <p>… يمكنك تقسيم <a href="skg://skrooge_unit_plugin">سهم</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
ar: <p>… يمكن دمج <a href="skg://skrooge_unit_plugin">الوحدات</a> بالسّحب والإفلات.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
ar: <p>… يمكنك تنزيل المزيد من <a href="skg://skrooge_unit_plugin">مصادر</a> عروض الأسعار.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create and share your own source of quote.</p>
ar: <p>… يمكنك إنشاء ومشاركة مصدر عرض سعر خاص بك.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
ar: قسّم السهم

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
ar: النسبة (2 تعني 2-لـ-1، 0.5 تعني 1-لـ-2):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
ar: قسّم السهم '%1' بـ '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
ar: تجزئة السهم.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
ar: فشل تقسيم السهم.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
ar: عرّف عملة أساسيّة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
ar: لِتَجنُّب سوء الفهم والتّعارض بين الوحدات عند التّحويل، عليك تعريف عملة أساسيّة. هي العملة التي ستُحوّل كلّ العملات الأخرى إليها.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
ar: اجعل '%1' العملة الأساسيّة

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
ar: عدّل الوحدات

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
ar: عرّف عملة ثانويّة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
ar: عندما تُعرّف وحدة ثانويّة، راصد سيعرضها كمعلومة مبلغ إضافيّة.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
ar: اجعل '%1' العملة الثّانويّة

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
ar: الوحدة '%1' لم تُنزّل لأكثر من شهر

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
ar: لا تنس تنزيل الوحدات لتكون عندك رؤية أفضل لحساباتك

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
ar: نزّل '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
ar: وحدات كثيرة غير مستعملة

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no transaction is registered.
ar: يمكنك تحسين الأداء بحذف الوحدات التي لم تُسجّل لها معاملات.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
ar: لم يُعرّف مبلغ الوحدة '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
ar: لـ '%1' مبلغ معرّف بـ 1. هذا غالبا ليس طبيعيّا ويسبّب حسابات خاطئة. افحص هل هذا طبيعي.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
ar: تعريف الوحدة '%1' معقّد جدّا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
ar: تُعرّف '%1' بالنسبة لوحدة أخرى، وتلك الوحدة معرّفة بالنسبة لثالثة. هذا معقّد جدّا ولا يدعمه راصد.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
ar: الوحدة '%1' لديها قيم قديمة جدّا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
ar: الوحدة '%1' لديها قيم قديمة جدّا. افحص هل هذا طبيعي.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has a too long symbol
ar: الوحدة ”%1“ تحتوي على رمز طويل جدًا

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has a too long symbol. You should shorten it.
ar: الوحدة ”%1“ تحتوي على رمز طويل جدًا. يجب تقصيره.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
ar: لم يُعرّف أي رمز عشري

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
ar: في إعدادات التّوطين لكيدي، لم يُعرّف أي رمز عشري للعملات. هذا قد يكون مربكًا.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
ar: عدّل إعدادات كيدي

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
ar: عرّف عملة أساسيّة

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
ar: الوحدة '%1' هي الآن الوحدة الأساسيّة

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
ar: عُرفت العملة الأساسيّة.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
ar: فشل تعريف العملة الأساسيّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
ar: عرّف عملة ثانويّة

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
ar: الوحدة '%1' هي الآن الوحدة الثّانويّة

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
ar: عُرفت العملة الثّانويّة.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
ar: فشل تعريف العملة الثّانويّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
ar: احذف الوحدات غير المستعملة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
ar: حُذفت الوحدات غير المستعملة

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
ar: فشل حذف الوحدات غير المستعملة

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
ar: قيم الوحدة

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
ar: المبلغ المملوك

[ctx: Noun, items to display]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
ar: العملة

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
ar: سهم

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40…]
en: Index
ar: المؤشر

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
ar: كائن

en: download last value only
ar: نزّل القيمة الأخيرة فقط

en: download monthly values since last known value
ar: نزّل القيم الشّهريّة منذ آخر قيمة معروفة

en: download weekly values since last known value
ar: نزّل القيم الأسبوعيّة منذ آخر قيمة معروفة

en: download daily values since last known value
ar: نزّل القيم اليوميّة منذ آخر قيمة معروفة

en: download all monthly values
ar: نزّل كلّ القيم الشّهريّة

en: download all weekly values
ar: نزّل كلّ القيم الأسبوعيّة

en: download all daily values
ar: نزّل كلّ القيم اليوميّة

en: simplify values
ar: بسّط القيم

en: Display the edit panel for standard units
ar: اعرض لوحة التّحرير للوحدات القياسيّة

en: Manual / Share
ar: يدوي / سهم

en: Display the edit panel for manual units
ar: اعرض لوحة التّحرير للوحدات اليدويّة

en: Values
ar: القيم

en: Display the edit panel for values of units
ar: اعرض لوحة التّحرير لقيم الوحدات

[ctx: Noun]
en: Primary currency
ar: العملة الأساسيّة

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
ar: العملة الثّانويّة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
ar: إنشاء الوحدة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
ar: أُنشئت الوحدة '%1'

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
ar: فشل إنشاء الوحدة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
ar: إنشاء قيمة الوحدة لـ '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
ar: أُنشئت قيمة الوحدة لـ '%1'

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
ar: فشل إنشاء قيمة الوحدة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
ar: تحديث الوحدة

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
ar: حاولت تعديل أسماء الوحدات المحدّدة إلى وحدة موجودة. الوحدات دُمجت.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
ar: حاولت تعديل كلّ أسماء الوحدات المحدّدة. الوحدات دُمجت.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
ar: حُدّثت الوحدة '%1'

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
ar: حُدّثت الوحدة

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
ar: فشل تحديث الوحدة

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
ar: نزّل القيم لـ [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
ar: نزّل القيم

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
ar: انتهى التنزيل

[ctx: Error message]
en: Download failed
ar: فشل التّنزيل

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
ar: بسّط قيم الوحدة

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
ar: بُسّطت الوحدة '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
ar: انتهى التّبسيط

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
ar: فشل التّبسيط

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
ar: إليك المساعدة للمصدر المحدّد '%1':<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
ar: الحزمة جاهزة. يمكنك العثور عليها هنا %1. يمكنك الآن رفعها يدويّا.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
ar: قائمة عروض الأسعار للوحدة المحدّدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
ar: عدد الأرقام العشرية للعرض للوحدة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
ar: بلد الوحدة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
ar: وحدة الوحدة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
ar: اسم الوحدة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
ar: رمز الوحدة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
ar: نوع الوحدة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
ar: مصدر تنزيل الوحدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">الرمز البرمجي للوحدة على الإنترنت.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">أضف &quot; /&quot; إذا كنت لا تستطيع تنزيل السعر المتوقع، لكن يمكنك تنزيل السعر العكسي.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">مثال:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X هو رمز تنزيل اليورو بالدولار الأمريكي.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">إذا أردت الدولار الأمريكي باليورو، أنشئ وحدة الدولار الأمريكي بالرمز البرمجي للإنترنت &quot;EURUSD=X /&quot;.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">يمكنك أيضاً ضبط هذا الحقل بمعدل سنوي. تُحسب القيم بالنقر على زر التنزيل.<br />مثال:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 يعني -25% سنوياً.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
ar: الرمز البرمجي للوحدة على الإنترنت.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
ar: قائمة الوحدات المعروفة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
ar: لتضمين العملات المعلقة والملغاة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
ar: العملات الملغاة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
ar: تاريخ سعر الوحدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
ar: قيمة سعر الوحدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
ar: أنشئ وحدة جديدة (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
ar: حدّث الوحدة المحددة (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
ar: نزّل أسعار الوحدة المحددة. انظر الخيارات لتعديل تكرار التنزيل.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
ar: نزّل أسعار الوحدة المحددة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
ar: نزّل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
ar: افتح رابط المصدر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
ar: ال&قيمة الأخيرة التي وُجدت فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
ar: &القيم الشهرية منذ آخر تنزيل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
ar: ال&قيم الأسبوعية منذ آخر تنزيل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
ar: القيم ال&يومية منذ آخر تنزيل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
ar: القيم الشهرية لجميع التواريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
ar: القيم الأسبوعية لجميع التواريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
ar: القيم اليومية لجميع التواريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
ar: الحد الأقصى ل&عدد القيم المستوردة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
ar: مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات (API Keys)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>تتطلب مصادر التنزيل التالية مفتاح واجهة برمجة تطبيقات. لذا، اطلب واحداً من موقع المصدر على الويب وأدخله هنا:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
ar: لأسباب أمنية، لا تُحفظ هذه المفاتيح في ملف الإعدادات بل في مستندك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
ar: احفظ في المستند

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Marked
ar: مؤشر

en: Checked
ar: مفحوص

[ctx: Noun]
en: Day -0
ar: اليوم -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
ar: اليوم -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
ar: اليوم -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
ar: اليوم -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
ar: اليوم -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
ar: اليوم -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
ar: خمسة عشر

[ctx: Noun]
en: Never
ar: البتة

[ctx: Noun]
en: Day +0
ar: اليوم +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
ar: اليوم +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
ar: اليوم +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
ar: اليوم +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
ar: اليوم +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
ar: اليوم +5

en: Auto: %1
ar: آليّ: %1

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
ar: القيمة الأصلية =%1 (%2 = %3 / سنة)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
ar: القيمة في تاريخ الإنشاء =%1 (%2 = %3 / سنة)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
ar: رصيد الحساب =%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
ar: الفرق الأصلي =%1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
ar: التغير في السنة الأخيرة = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
ar: التغير في الستة أشهر الأخيرة = %1 = %2 / سنة

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
ar: التغير في الشهر الأخير = %1 = %2 / سنة

[ctx: Information]
en: Address= %1
ar: العنوان = %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
ar: الفئة = %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
ar: رقم الوكالة = %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
ar: الرقم = %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
ar: تعليق = %1

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is marked but not checked yet.
ar: هذه المعاملة مؤشرة ولكن لم تُفحص بعد.

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate marked transactions.
ar: استخدم وضع التسوية للتحقق من المعاملات المؤشرة.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
ar: انقر في هذا العمود لتبديل الحالة.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
ar: انقر في عمود الحالة (علامة التحقق) لتبديل الحالة.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
ar: Ctrl+نقرة لفرض حالة فُحص.

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is already checked.
ar: هذه المعاملة فُحصت بالفعل.

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is not marked yet.
ar: هذه المعاملة لم تُؤشّر بعد.

[ctx: A tool tip]
en: Click to set marked status.
ar: انقر لضبط الحالة إلى 'مؤشر'.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
ar: أغلق حساب '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
ar: افتح حساب '%1'

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
ar: تحذير، لقد أغلقت حساباً فيه مال

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
ar: أغلق تعقب '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
ar: افتح تعقب '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
ar: أغلق فئة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
ar: افتح فئة '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
ar: أغلق متسلّم '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
ar: افتح متسلّم '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change transaction status
ar: غيّر حالة المعاملة

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
ar: الموازنة '%1' حُدّثت

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
ar: انقل الفئة

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
ar: الفئة '%1' نُقلت إلى '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
ar: ادمج المستلّمين

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
ar: المستلّم '%1' دُمج مع المستلّم '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
ar: ادمج الحسابات

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
ar: الحساب '%1' دُمج مع الحساب '%2'

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
ar: الرصيد المبدئي للحساب المستهدف '%1' غُيّر إلى %2.
    إذا أردت الدمج دون تغيير الرصيد المبدئي، استمر بالضغط على مفتاح Ctrl.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
ar: ادمج الوحدات

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
ar: الوحدة '%1' دُمجت مع الوحدة '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
ar: ادمج المتعقبات

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
ar: المتتبع '%1' دُمج مع المتتبع '%2'

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
ar: صفة

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
ar: بدّل إلى الوضع المتقدم

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
ar: <html><head/><body><p>البحث غير حساس لحالة الأحرف. لذا 'جدول' و 'جدول' و 'جدول' كلها متشابهة.<br/>إذا أدخلت كلمة أو سلسلة من الكلمات في مربع البحث، سيقوم التطبيق بتصفية الجدول للاحتفاظ بجميع الأسطر التي تحتوي على هذه الكلمات (عامل التشغيل المنطقي AND). <br/>إذا أردت إضافة (عامل التشغيل المنطقي OR) بعض الأسطر، أضف '+' قبل الكلمة.<br/>إذا أردت حذف (عامل التشغيل المنطقي NOT) بعض الأسطر، أضف '-' قبل الكلمة.<br/>إذا أردت البحث في أعمدة معينة فقط، أضف بداية اسم العمود قبل الكلمة مثل: عمود1:كلمة.<br/>إذا أردت البحث في عمود واحد فقط، أضف اسم العمود ونقطة قبل الكلمة مثل: عمود1.:كلمة.<br/>إذا أردت استخدام الحرف ':' في القيمة، حدّد اسم العمود هكذا: عمود1:قيمة:بقية.<br/>إذا أردت البحث عن عبارة أو شيء يحتوي على مسافات، ضعه بين علامتي اقتباس، مثل: 'نعم، هذه عبارة'.</p><p>يمكنك أيضاً استخدام عوامل التشغيل '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' و '#' (للتعبير النمطي).<br/><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">أمثلة:</span><br/>+قيمة1 +قيمة2 =&gt; احتفظ بالأسطر التي تحتوي على قيمة1 أو قيمة2<br/>+قيمة1 -قيمة2 =&gt; احتفظ بالأسطر التي تحتوي على قيمة1 ولكن ليس قيمة2<br/>'أ ب ج' =&gt; احتفظ بالأسطر التي تحتوي على الجملة 'أ ب ج' <br/>'-صفة:أ ب ج' =&gt; احذف الأسطر التي لها اسم عمود يبدأ بـ 'صفة' ويحتوي على 'أ ب ج' <br/>صفة:د =&gt; احتفظ بالأسطر التي لها اسم عمود يبدأ بـ 'صفة' ويحتوي على 'د'<br/>:أبج:ديه =&gt; احتفظ بالأسطر التي تحتوي على 'أبج:ديه'<br/>التاريخ&gt;2015-03-01 =&gt; احتفظ بالأسطر التي فيها صفة واحدة على الأقل تبدأ بـ 'التاريخ' أكبر من 2015-03-01<br/>التاريخ.&gt;2015-03-01 =&gt; احتفظ بالأسطر التي فيها الصفة 'التاريخ' أكبر من 2015-03-01<br/>القيمة&lt;10 =&gt;احتفظ بالأسطر التي فيها صفة واحدة على الأقل تبدأ بـ 'القيمة' أقل من 10<br/>القيمة=10 =&gt;احتفظ بالأسطر التي فيها صفة واحدة على الأقل تبدأ بـ 'القيمة' تساوي 10<br/>القيمة&lt;=10 =&gt;احتفظ بالأسطر التي فيها صفة واحدة على الأقل تبدأ بـ 'القيمة' أقل من 10 أو تساويها<br/>أبج#^د.*ه$ =&gt; احتفظ بالأسطر التي لها اسم عمود يبدأ بـ 'أبج' ويطابق التعبير النمطي ^د.*ه$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">التطبيق يفهم مُصَفّيك هكذا:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
ar: بدّل إلى الوضع البسيط

[ctx: Operator contains]
en: or
ar: أو

[ctx: Operator contains]
en: but not
ar: ولكن ليس

[ctx: Operator contains]
en: Contains
ar: يحتوي

[ctx: Noun]
en: Regular expression
ar: تعبير نمطي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
ar: انقر نقراً مزدوجاً على العناصر في القائمة على اليسار لإضافتها إلى تعريف الاستعلام

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
ar: عرّف استعلامك هنا. انقر نقراً مزدوجاً على العناصر في القائمة على اليسار لإضافتها إلى الاستعلام كما هو معرّف في الجدول.
    
    توجد علاقة "AND" بين الأعمدة، وعلاقة "OR" بين الأسطر.
    
    اقرأ وثائق راصد للمزيد من التفاصيل.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
ar: هذه القائمة يمكن أن تساعدك في بناء استعلامك

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
ar: الوحدة '%1' أنشئت

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
ar: %1 فشل لأن الكائن المرتبط لم يُحفظ بعد في قاعدة البيانات.

[ctx: Noun]
en: Relative to transaction '%1'
ar: بالنسبة إلى المعاملة '%1'

[ctx: Noun]
en: Rate change
ar: تغير السعر

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
ar: أكثر من حل ممكن لهذه التسوية الآلية.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported transactions for obtaining the expected final balance
ar: لا يمكن إيجاد المعاملات المستوردة للحصول على الرصيد النهائي المتوقع

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account "%1" used for auto reconciliation
ar: معاملات الحساب "%1" المستخدمة للتسوية الآلية

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
ar: طبّق قواعد الموازنة

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
ar: نقل %1 من '%2' إلى '%3' بسبب القاعدة '%4'

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
ar: لا يمكن تطبيق القاعدة '%1' على الموازنة '%2' لأن الموازنة المتأثرة لا توجد

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
ar: أنشئ موازنة آلية

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
ar: وازِن الميزانيات

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
ar: طبّق القواعد

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
ar: اسم '%1' غير صالح لأن الاسم لا يمكن أن يحتوي على '%2'

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
ar: الفئة '%1' أنشئت

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
ar: لا يمكنك إنشاء حلقة.

[ctx: Noun]
en: Wallets
ar: المحافظ

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this transaction because in "checked" status
ar: أنت غير مخول بحذف هذه المعاملة لأن حالتها "فُحص"

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
ar: حالي

[ctx: Noun]
en: Credit card
ar: بطاقة ائتمان

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
ar: أصول

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
ar: استثمار

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked transactions
ar: أنت غير مخول بحذف هذا الحساب لأنه يحتوي على بعض المعاملات المفحوصة

[ctx: Noun]
en: year(s)
ar: سنة

[ctx: Noun]
en: month(s)
ar: شهر

[ctx: Noun]
en: week(s)
ar: أسبوع

[ctx: Noun]
en: day(s)
ar: يوم

[ctx: Noun, financial transactions with a negative amount]
en: Expenditure
ar: المصروفات

[ctx: Noun, financial transactions with a positive amount]
en: Income
ar: الدخل

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked transactions
ar: أنت غير مخول بحذف هذا المتعقب لأنه مستخدم من قبل بعض المعاملات المفحوصة

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked transactions
ar: أنت غير مخول بحذف هذا المستلّم لأنه مستخدم من قبل بعض المعاملات المفحوصة

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked transactions
ar: أنت غير مخول بحذف هذه الفئة لأنها مستخدمة من قبل بعض المعاملات المفحوصة

[ctx: Noun]
en: Negative
ar: سالب

[ctx: Noun]
en: Positive
ar: موجب

[ctx: Noun]
en: Next
ar: التالي

[ctx: Noun]
en: Current
ar: الحالي

[ctx: Noun]
en: Year
ar: سنة

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
ar: ارحل المستند

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
ar: لا يمكن تحميل مستند أنشئ بإصدار أحدث

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
ar: حدّث المناظر

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
ar: حساب الأرصدة

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
ar: حساب الموازنات

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
ar: ترحيل قاعدة البيانات من الإصدار %1 إلى الإصدار %2 فشل

[ctx: Error message]
en: Transaction '%1' on '%2' failed
ar: المعاملة '%1' على '%2' فشلت

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
ar: مبدئي

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
ar: الحد الأدنى

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
ar: القيمة في عمودين

[ctx: Noun]
en: Amount entered
ar: المبلغ المُدخل

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
ar: المبلغ المُدخل في عمودين

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
ar: متوسط

[ctx: Noun]
en: With transactions
ar: مع المعاملات

[ctx: Noun]
en: With cumulative transactions
ar: مع المعاملات التراكمية

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
ar: حساب

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
ar: نوع الحساب

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Transaction
ar: معاملة

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
ar: اسم

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
ar: رصيد

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
ar: الرصيد المدخل

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
ar: قيمة

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
ar: قيمة اليوم

[ctx: Noun]
en: Income entered
ar: الدخل المُدخل

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
ar: المصروفات المدخلة

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
ar: الكمية المملوكة

[ctx: Noun]
en: Amount owned
ar: القيمة المملوكة

[ctx: Noun]
en: Account number
ar: رقم الحساب

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
ar: رقم

[ctx: Noun]
en: Bank number
ar: رقم المصرف

[ctx: Noun]
en: Agency number
ar: رقم الوكالة

[ctx: Noun]
en: Agency address
ar: عنوان الوكالة

[ctx: Noun]
en: Address
ar: عنوان

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
ar: المستلّم

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
ar: تعليق

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
ar: تعليق فرعي

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
en: Mode
ar: الوضع

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
ar: الحدوث التالي

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
ar: تاريخ

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
ar: تاريخ الإنشاء

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
ar: أسبوع

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
ar: شهر

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
ar: ربع سنة

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
ar: نصف سنة

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
ar: سنة

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
ar: التاريخ الأول

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
ar: التاريخ الأخير

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
ar: تاريخ التنزيل

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
ar: تاريخ التسوية

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
ar: الفئة

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
ar: المصرف

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
ar: الوحدة

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
ar: النوع الوحدة

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
ar: مفحوص

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
ar: يجب أن يفحص

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £…]
en: Symbol
ar: الرمز

[ctx: Noun, a country in the world (France, China…)]
en: Country
ar: دولة

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
ar: النوع

[ctx: Noun]
en: Internet code
ar: الرمز البرمجي للإنترنت

[ctx: Noun]
en: Number of transactions
ar: عدد المعاملات

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
ar: دورية

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
ar: كتابة آلية

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
ar: عدد الوقوعات

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
ar: حذّر

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
ar: المغلقة

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
ar: من المقرر

[ctx: Noun]
en: Number of transactions (cumulative)
ar: عدد المعاملات (التراكمي)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
ar: المبلغ (التراكمي)

[ctx: Noun]
en: Search description
ar: وصف البحث

[ctx: Noun]
en: Process description
ar: وصف المعاملة

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
ar: نوع الإجراء

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
ar: المتتبّع

[ctx: Noun]
en: Import status
ar: حالة الاستيراد

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
ar: عدد عشري

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
ar: المعدل (٪):

[ctx: Noun]
en: Value date
ar: تاريخ القيمة

[ctx: Noun]
en: Coef
ar: المُعامل

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
ar: الفائدة السنوية

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
ar: الفائدة المستحقة

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
ar: تاريخ القيمة للدائن

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
ar: تاريخ القيمة للمدين

[ctx: Noun]
en: Base computation
ar: الحساب الأساسي

[ctx: Noun]
en: Month
ar: الشهر

[ctx: Noun]
en: Period
ar: المدّة

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
ar: الترتيب

[ctx: Noun]
en: When
ar: متى

[ctx: Noun]
en: What
ar: ماذا

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
ar: الميزانية المتأثرة

[ctx: Noun]
en: Rules
ar: القواعد

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
ar: الميزانية المدخلة

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
ar: الميزانية المصححة

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
ar: الفرق بعد القواعد

[ctx: Noun]
en: Delta
ar: الفرق

[ctx: Noun]
en: Download source
ar: مصدر التنزيل

[ctx: Noun]
en: Transfer
ar: حوالة

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
ar: إلى الحساب

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
ar: الحد الأقصى

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
ar: الحد الأدنى

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Transaction id
ar: معرّف المعاملة

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
ar: -- لا شيء --

[ctx: Noun]
en: Balance import
ar: استيراد الرصيد

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
ar: تسوية الرصيد

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
ar: تاريخ الاستيراد

[ctx: Noun]
en: Number of split
ar: عدد الانقسام

[ctx: an other category]
en: Others
ar: أخرى

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ar: زاد الإنفاق في الفئة <b>'%1'</b> بمقدار <b>%2</b> ليصبح المجموع <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ar: نقص الإنفاق في الفئة <b>'%1'</b> بمقدار <b>%2</b> ليصبح المجموع <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ar: زاد الدخل في الفئة <b>'%1'</b> بمقدار <b>%2</b> ليصبح المجموع <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ar: نقص الدخل في الفئة <b>'%1'</b> بمقدار <b>%2</b> ليصبح المجموع <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
ar: وحدة الاستيراد

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
ar: إنشاء وحدة مبدئية '%1' للاستيراد

en: One transaction not imported because it already exists | %1 transactions not imported because they already exist
ar[0]: لم تستورد معاملة واحدة لوجودها سابقًا
ar[1]: لم تستورد %1 معاملة لوجودها سابقًا
ar[2]: لم تستورد %1 معاملة لوجودها سابقًا
ar[3]: لم تستورد %1 معاملة لوجودها سابقًا
ar[4]: لم تستورد %1 معاملة لوجودها سابقًا
ar[5]: لم تستورد %1 معاملة لوجودها سابقًا

en: One transaction was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 transactions were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
ar[0]: لم تستورد معاملة واحدة لتاريخها السابق لآخر معاملة مستوردة، بإمكانك إلغاء تحديد الخيار لتجنب ذلك.
ar[1]: لم تستورد %1 معاملة لتاريخها السابق لآخر معاملة مستوردة، بإمكانك إلغاء تحديد الخيار لتجنب ذلك.
ar[2]: لم تستورد %1 معاملة لتاريخها السابق لآخر معاملة مستوردة، بإمكانك إلغاء تحديد الخيار لتجنب ذلك.
ar[3]: لم تستورد %1 معاملة لتاريخها السابق لآخر معاملة مستوردة، بإمكانك إلغاء تحديد الخيار لتجنب ذلك.
ar[4]: لم تستورد %1 معاملة لتاريخها السابق لآخر معاملة مستوردة، بإمكانك إلغاء تحديد الخيار لتجنب ذلك.
ar[5]: لم تستورد %1 معاملة لتاريخها السابق لآخر معاملة مستوردة، بإمكانك إلغاء تحديد الخيار لتجنب ذلك.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
ar: إنهاء الاستيراد

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
ar: خطأ أثناء تنفيذ القواعد:
    %1

en: %1 transaction imported | %1 transactions imported
ar[0]: استورد %1 معاملة
ar[1]: استورد معاملة واحدة
ar[2]: استورد معاملتان
ar[3]: استورد %1 معاملات
ar[4]: استورد %1 معاملة
ar[5]: استورد %1 معاملة

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
ar: رصيد الحساب '%1' لا يتوافق مع رصيد الاستيراد %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
ar: رصيد الحساب '%1' يتوافق مع رصيد الاستيراد %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
ar: كلّ النُّسق المدعومة

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
ar: وضع الاستيراد %1 لم ينفذ بعد

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
ar: وضع التصدير هذا لم ينفذ بعد

[ctx: Progression step]
en: Clean import
ar: تنظيف الاستيراد

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
ar: يجب حفظ المستند للتعمية.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
ar: التعمية

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
ar: المستند أضحى مُعمّى بوضع غير قابل للعكس.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
ar: المستند أضحى مُعمّى بوضع قابل للعكس. لا تنسَ المفتاح إذا أردت فك التعمية.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
ar: ابحث عن التحويلات واجمعها

[ctx: Import step]
en: Import %1
ar: استورد %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed account
ar: لا يمكن إضافة معاملة في حساب مغلق

[ctx: Error message]
en: Transaction impossible because the document is missing
ar: المعاملة مستحيلة لأن المستند مفقود

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same recurrent transaction with id=%1.
ar: حاول ضبط المعاملة المتكررة نفسها بالمعرف =%1.

[ctx: Error message]
en: Cannot set a recurrent for a template operation.
ar: لا يمكن ضبط التكرار لمعاملة القالب.

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported transaction
ar: غير المبلغ ليتوافق مع المعاملة المستوردة

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
ar: إنشاء مدفوع له '%1'

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same template status "%1" to a recurrent operation
ar: حاول ضبط حالة القالب نفسها "%1" لمعاملة متكررة

[ctx: Error message]
en: Need at least one transaction to convert a schedule to a non-template one
ar: يتطلب معاملة واحدة على الأقل لتحويل جدول إلى غير قالب

[ctx: An information message]
en: Transaction '%1' has been inserted
ar: أُدرِجت المعاملة '%1'

en: Transaction '%2' will be inserted in one day | Transaction '%2' will be inserted in %1 days
ar[0]: سيدرج المعاملة '%2' في يوم واحد
ar[1]: سيدرج المعاملة '%2' في يوم واحد
ar[2]: سيدرج المعاملة '%2' في يومين
ar[3]: سيدرج المعاملة '%2' في %1 أيام
ar[4]: سيدرج المعاملة '%2' في %1 يومًا
ar[5]: سيدرج المعاملة '%2' في %1 يوم

[ctx: Title]
en: Account
ar: الحساب

[ctx: Column table title]
en: Quantity
ar: الكمية

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
ar: مبلغ الشراء

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
ar: المجموع الابتدائي

[ctx: Column table title]
en: Variation
ar: التباين

[ctx: Column table title]
en: Variation %
ar: التباين %

[ctx: Noun]
en: Total of %1
ar: المجموع %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
ar: يجب عليك أن تسعى للخروج من الديون.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
ar: تهانينا، أنت الآن مستقل ماليًا.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
ar: تهانينا، لقد وفرت ما يعادل نفقات عشر سنوات.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
ar: لقد وفرت ما يعادل نفقات %1 سنة. عليك متابعة جهدك.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
ar: لقد وفرت ما يعادل نفقات سنة واحدة. عليك أن تحافظ على جهدك.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
ar: ليس لديك ديون، ولكن ليس لديك هامش. عليك أن تحافظ على جهدك.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
ar: التوفيرات الممكنة

[ctx: Noun]
en: Max
ar: الأقصى

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some transactions, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
ar: يسمح لك راصد راصد بالتحكم في نفقاتك، عبر تتبعها ووضع ميزانية لها.<br/>ماذا عليك أن تفعل الآن؟<br/><ul><li>أنشئ <a href="%1">حسابًا</a> واحدًا على الأقل</li><li>أضف بعض المعاملات، باستخدام <a href="%3">الاستيراد</a> أو <a href="%2">الإدخال اليدوي</a></li><li>صنفها</li></ul><p>بإمكانك العودة إلى هذه الصفحة في أي وقت عبر إغلاق كل الألسن.<br/>لمزيد من المعلومات حول استخدام راصد، تصفح <a href="https://skrooge.org">موقع راصد</a>.</p><p>نتمنى أن تستمتع براصد راصد</p>    فريق راصد

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
ar: تقرير لـ %1

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
ar: الميزانية

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
ar: 5 فئات إنفاق رئيسة

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
ar: 5 تباينات رئيسة

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
ar: المبالغ في الحسابات

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
ar: مبالغ الوحدات

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
ar: النصيحة

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
ar: محفظة الأسهم

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
ar: الفوائد المقدرة

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
ar: المنبّهات

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted transactions
ar: المعاملات المميزة

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
ar: القيمة الصافية

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
ar: الإنفاق السنوي

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
ar: نقاط المالية الشخصية

[ctx: Title of incomes]
en: Incomes:
ar: الدخل:

[ctx: Title of expenditures]
en: Expenditures:
ar: المصروفات:

[ctx: Title of savings]
en: Savings:
ar: التوفير:

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
ar: لم يعثر على تباين.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled transactions defined on the "<a href="%1">Scheduled transactions</a>" page.
ar: لم يعرف أي معاملات مجدولة في صفحة "<a href="%1">المعاملات المجدولة</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted transactions defined on the "<a href="%1">Transactions</a>" page.
ar: لم تعرف أي معاملات مميزة في صفحة "<a href="%1">المعاملات</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
ar: لم تعرف أي ميزانية في صفحة "<a href="%1">الميزانية</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
ar: لم تعرف أي حصة في صفحة "<a href="%1">الوحدة</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
ar: تحسب كل المبالغ باستخدام أسعار الوحدات لآخر يوم في الفترة المقابلة.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
ar: طبق القاعدة

en: 1 transaction modified by %2 | %1 transactions modified by %2
ar[0]: عدلت معاملة واحدة بواسطة %2
ar[1]: عدلت %1 معاملة بواسطة %2
ar[2]: عدلت %1 معاملة بواسطة %2
ar[3]: عدلت %1 معاملة بواسطة %2
ar[4]: عدلت %1 معاملة بواسطة %2
ar[5]: عدلت %1 معاملة بواسطة %2

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
ar: فشلت القاعدة %1

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: contains '#V1S#'
ar: يحتوي على '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not contain '#V1S#'
ar: لا يحتوي على '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: starts with '#V1S#'
ar: يبدأ بـ '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not start with '#V1S#'
ar: لا يبدأ بـ '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: ends with '#V1S#'
ar: ينتهي بـ '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not end with '#V1S#'
ar: لا ينتهي بـ '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is empty
ar: فارغ

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not empty
ar: ليس فارغًا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: regexp '#V1S#'
ar: عبارة منتظمة '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: not regexp '#V1S#'
ar: ليس عبارة منتظمة '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: wildcard '#V1S#'
ar: حرف بدل '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: not wildcard '#V1S#'
ar: ليس حرف بدل '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is between #V1# and #V2#
ar: بين #V1# و #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
ar: بين '#V1S#' و '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to lower
ar: ضبط ليكون صغيرًا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to upper
ar: ضبط ليكون كبيرًا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to capitalize
ar: ضُبط ليكون بحرف كبير

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not lower
ar: ليس صغيرا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not upper
ar: ليس كبيرا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not capitalize
ar: ليس بحرف كبير

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is lower
ar: هو صغير

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is upper
ar: هو كبير

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is capitalize
ar: هو بحرف كبير

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
ar: =#ATT2# مع استبدال '#V1S#' بـ '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
ar: =سلسلة فرعية من #ATT2# من #V1# إلى #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#)
ar: =كلمة(#ATT2#,#V1S#)

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =#ATT2# as date with format #DF#
ar: =#ATT2# كتاريخ بالصيغة #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#) as date with format #DF#
ar: =كلمة(#ATT2#,#V1S#) كتاريخ بالصيغة #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current month
ar: هو في الشهر الحالي

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous month
ar: هو في الشهر السابق

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current year
ar: هو في السنة الحالية

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous year
ar: هو في السنة السابقة

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 30 days
ar: هو في آخر 30 يومًا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 months
ar: هو في آخر 3 أشهر

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 6 months
ar: هو في آخر 6 أشهر

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 12 months
ar: هو في آخر 12 شهرًا

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 2 years
ar: هو في آخر سنتين

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 years
ar: هو في آخر 3 سنوات

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 5 years
ar: هو في آخر 5 سنوات

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: If total(#ATT#)#OP##V1# then send '#V2S#'
ar: إذا كان الإجمالي (#ATT#)#OP##V1#، فبادر بإرسال '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: Apply the template '#V2S#'
ar: طبق القالب '#V2S#'

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تحتوي على سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تحتوي على سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تبدأ بسلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تبدأ بسلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تنتهي بسلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تنتهي بسلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة فارغة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة ليست فارغة

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
ar: للحصول على قيمة ملتقطة بواسطة عبارة منتظمة معينة (مثال "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تطابق عبارة منتظمة معينة (مثال "^[H,h]ello$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تطابق عبارة منتظمة معينة (مثال "^[H,h]ello$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تطابق تعبيرا لحرف بدل معين (مثال "_ello")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تطابق تعبيرا لحرف بدل معين (مثال "_ello")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تساوي قيمة معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تساوي قيمة معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أكبر من قيمة معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أصغر من قيمة معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أكبر أو تساوي قيمة معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
ar: لضبط السمة بقيمة معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة تساوي سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة لا تساوي سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أكبر من سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أصغر من سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أكبر أو تساوي سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
ar: لمعرفة ما إذا كانت السمة أصغر أو تساوي سلسلة نصية معينة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة تقع بين قيمتين معطاة

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة تقع بين سلسلتين نصيتين معطاة

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
ar: لِتضبط السمة بأحرف صغيرة (مثال: hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
ar: لِتضبط السمة بأحرف كبيرة (مثال: HELLO)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
ar: لِتضبط السمة بأحرف كبيرة في البداية (مثال: Hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة ليست بأحرف صغيرة (مثال: hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة ليست بأحرف كبيرة (مثال: HELLO)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة ليست بأحرف كبيرة في البداية (مثال: Hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة بأحرف صغيرة (مثال: hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة بأحرف كبيرة (مثال: HELLO)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
ar: لِتكتشف إذا كانت السمة بأحرف كبيرة في البداية (مثال: Hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
ar: لِتضبط السمة بقيمة سمة أخرى حيث يتم استبدال قيمة بأخرى

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
ar: لِتضبط السمة بجزء من قيمة سمة أخرى

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
ar: لِتضبط السمة بقيمة سمة أخرى

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
ar: لِتضبط السمة بكلمة من قيمة سمة أخرى، حُول إلى تنسيق التاريخ

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
ar: لِتضبط سمة التاريخ بقيمة سمة أخرى

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
ar: لِتضبط سمة التاريخ بكلمة من سمة أخرى، حُول إلى تنسيق التاريخ

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is today
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة هو اليوم

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous month
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في الشهر الماضي

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in current year
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في السنة الحالية

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous year
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في السنة الماضية

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 30 days
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر 30 يوماً

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 months
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر 3 شهور

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 6 months
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر 6 شهور

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 12 months
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر 12 شهراً

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 2 years
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر سنتين

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 years
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر 3 سنوات

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 5 years
ar: لِتكتشف إذا كان تاريخ المعاملة في آخر 5 سنوات

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
ar:  و

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
ar:  أو

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove a transaction from a closed tracker
ar: من غير الممكن إزالة معاملة من متتبع مغلق

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed tracker
ar: من غير الممكن إضافة معاملة في متتبع مغلق

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
ar: اِبتكر المتتبع '%1'

[ctx: Noun, a country]
en: France
ar: فرنسا

[ctx: Noun, a country]
en: United States
ar: الولايات المتّحدة

[ctx: Noun, a country]
en: England
ar: إنلكترا

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
ar: ألمانيا

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
ar: اليابان

[ctx: Noun, a country]
en: China
ar: الصين

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
ar: سنغافورة

[ctx: Noun, a currency]
en: Bitcoin
ar: بيتكوين

[ctx: Noun, the country of bitcoin]
en: Internet
ar: الشّابكة

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Ripple
ar: تموج

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Litecoin
ar: لايت كوين

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Dogecoin
ar: دوجيكوين

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Gas
ar: غاز

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
ar: الوحدة '%1' غير معروفة

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
ar: الوحدة المرجعية للوحدة لا يمكن أن تكون هي نفسها.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
ar: بَسِط الوحدة

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
ar: حَلل الوحدة

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
ar: أَزِل القيم عديمة الفائدة

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
ar: النسبة غير صالحة. يجب أن تكون النسبة أكبر من 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
ar: عنوان URL أو السكربت للمصدر. %1 سيتم استبدالها برمز الإنترنت للوحدة

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
ar: %1 سيتم استبدالها باليوم الحالي بتنسيق yyyy-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
ar: %1 سيتم استبدالها بالتاريخ السابق بتنسيق yyyy-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
ar: الوضع (HTML أو CSV أو CSVR). في وضع HTML، سيتم استخراج قيمة واحدة فقط من الصفحة التي نزلت. في وضع CSV، سيتم استخراج قيمة لكل سطر. CSVR تعني CSV بالوضع المعكوس.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
ar: التعبير النمطي للسعر (اطلع على %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
ar: التعبير النمطي للتاريخ (اطلع على %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
ar: تنسيق التاريخ (اطلع على %1) أو "UNIX" لتوقيت يونكس

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
ar: مصدر التنزيل %1 لم يركب.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
ar: فشل فتح عنوان URL '%1'

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
ar: لم يعثر على سعر لـ '%1' بالتعبير النمطي '%2' في السطر '%3'

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
ar: من غير الممكن تنزيل الوحدة %1 مع رمز الإنترنت %2 من المصدر %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
ar: من غير الممكن فتح الوحدة %1 مع رمز الإنترنت %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
ar: غداً

[ctx: this day]
en: today
ar: اليوم

[ctx: the day before today]
en: yesterday
ar: البارحة

[ctx: the week after this week]
en: next week
ar: الأسبوع القادم

[ctx: the month after this month]
en: next month
ar: الشّهر القادم

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
ar: الأ&مس

[ctx: @option today]
en: &Today
ar: الي&وم

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ar: ال&غدّ

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ar: الأ&سبوع القادم

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ar: ال&شّهر القادم

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ar: بلا تاريخ

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
ar: مشاهدة شاشة البداية

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
ar: حَدِث المراجع المعدلة عند الإغلاق

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
ar: حَدِث الصفحات المعدلة عند الإغلاق

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
ar: موضع ألسنة التبويب الرئيسة

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

note: i18n: ectx: label, entry (currency_format), group (Main Panel)
en: Currency format
ar: نسق العملة

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
ar: أيقونة في علبة النظام

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
ar: اِنقل أولاً

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
ar: اِنقل قبل

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
ar: اِنقل بعد

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
ar: اِنقل آخراً

[ctx: Question]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
ar: عنوان جديد (اِتركها فارغة لاستعادة العنوان المبدئي):

en: Date of the transaction
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
ar: تاريخ المعاملة
    ارفع أو أنزل لإضافة أو إزالة يوم واحد
    CTRL + ارفع أو CTRL + أنزل لإضافة أو إزالة شهر واحد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
ar: أَعد تعيين المرشح الداخلي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
ar: لِضبط الجدول

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
ar: اِعرض شريط الأدوات

[ctx: Noun, user action]
en: Export…
ar: صدّر…

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
ar: تصدير راصد SVG

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
ar: رسم SVG أُنشئ بواسطة راصد.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
ar: اطبع الرسم البياني

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
ar: انسخ الصورة

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
ar: المرشّح

[ctx: The current month]
en: Current month
ar: الشّهر الحاليّ

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
ar: الشهر الماضي

[ctx: Progress bar percent; %p is the value, % is the sign. Use the appropriate percent sign and positioning for your locale.]
en: %p%
ar: %p٪

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins…
ar: تحميل الإضافات…

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3…
ar: تحميل الإضافة %1/%2: %3…

en: Developer of plugin '%1'
ar: مطور الإضافة '%1'

en: ,
     '%1'
ar: ،
     '%1'

[ctx: Noun]
en: Pages
ar: الصفحات

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
ar: تقدّم الإجراء الحالي

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
ar: ألغِ الإجراء الحالي

[ctx: Verb]
en: Hide
ar: أخفِ

[ctx: Verb]
en: Show all
ar: أظهر الكلّ

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
ar: لسان جديد

[ctx: Verb]
en: Lock panels
ar: اقفل اللوحات

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
ar: فك قفل اللوحات

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
ar: ثبت هذه الصفحة

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
ar: أغلق الكل

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
ar: أغلق كل الصفحات الأخرى

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
ar: احفظ حالة الصفحة

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
ar: أعد ضبط حالة الصفحة

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
ar: أعد فتح آخر صفحة مغلقة

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
ar: اكتب فوق حالة العلامة المرجعية

[ctx: Noun, user action]
en: Configure…
ar: اضبط…

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
ar: القائمة

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: Noun, user action]
en: Next
ar: التالي

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
ar: فعّل المحرر

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
ar: رحّل إلى صيغة SQLCipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
ar: يمكنك الخروج من وضع ملء الشاشة بـ %1 أو بالقائمة السياقية

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
ar: يجب فتح صفحة واحدة على الأقل لتمكين وضع ملء الشاشة

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when a transaction is running.
ar: لا يمكن إغلاق التطبيق أثناء تشغيل معاملة.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
ar: جُري تعديل على المستند.
     هل تريد حفظه قبل الإغلاق؟

[ctx: Question]
en: Save as
ar: احفظ ك‍

[ctx: Question]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: Question]
en: Do not save
ar: لا تحفظ

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
ar: لن تُحفظ التعديلات الحالية.
     هل تريد الاستمرار؟

[ctx: Question]
en: Close confirmation
ar: تأكيد الإغلاق

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
ar: تاريخ قصير (%1، %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
ar: التاريخ الطويل (%1، %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
ar: تاريخ قصير مميز (%1، %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
ar: تاريخ طويل مميز (%1، %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
ar: تاريخ آيزو (%1، %2)

[ctx: Currency format]
en: Currency (%1, %2)
ar: العملة (%1، %2)

[ctx: Currency format]
en: Numerical (%1, %2)
ar: عدديّ (%1، %2)

[ctx: Noun]
en: General
ar: عامّ

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
ar: احفظ الإعدادات

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
ar: أزل تثبيت هذه الصفحة

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
ar:  [معدّل]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
ar:  [للقراءة فقط]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
ar: غير معنون

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
ar: لا يمكن فتح الصفحة لأن الإضافة لم تُعثر

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
ar: إضافة أو إجراء غير معروف [%1] في الرابط [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when a transaction is running.
ar: لا يمكن إغلاق صفحة أثناء تشغيل معاملة.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
ar: أعد ضبط الحالة المبدئية

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
ar: إعادة ضبط الحالة المبدئية

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
ar: تحذير: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
ar: خطأ: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
ar: معلومات: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
ar: اكتمل: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
ar: إشعار

[ctx: Verb]
en: Open …
ar: افتح…

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
ar: الملف <b>%1</b> موجود بالفعل. هل تريد حقًا الكتابة فوقه؟

[ctx: Question]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: Verb]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
ar: كبّر أول حرف

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
ar: كبّر الكلمات

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
ar: صغّر

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
ar: قص

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
ar: كبّر

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
ar: يجب حفظ المستند لترحيله.

[ctx: Positive message]
en: Your document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
ar: ترحيل المستند.
     هذا هو الملف الجديد:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ar: اعرض

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
ar: الصفحات

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, skgmainpanel_base)
en: Skrooge
ar: راصد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">هذه القائمة تسمح لك بفتح صفحات جديدة</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> لفتح في صفحة جديدة</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
ar: هذه القائمة تسمح لك بفتح صفحات جديدة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
ar: ال&رسائل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
ar: امحُ كل الرسائل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
ar: امحُ الرسائل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
ar: أظهر أيقونة في علبة النظام

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
ar: اسأل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
ar: دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
ar: البتة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
ar: الشمال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
ar: الجنوب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
ar: الغرب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
ar: الشرق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
ar: اسأل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
ar: حدّث العلامات المرجعية المعدّلة عند الإغلاق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
ar: موقع الألسنة الرئيسة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
ar: حدّث الصفحات المعدّلة عند الإغلاق:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ar: العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
ar: &نسق التّاريخ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Currency format:
ar: نسق العملة:

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next 7 days
ar: 7 أيام القادمة

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next 15 days
ar: 15 يوماً القادمة

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next month
ar: الشّهر القادم

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next 3 months
ar: الـ 3 أشهر التالية

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next 6 months
ar: الـ 6 أشهر التالية

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next year
ar: السنة القادمة

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Next 3 years
ar: الـ 3 سنوات التالية

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Far away in the future
ar: في المستقبل البعيد

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last 7 days
ar: آخر 7 أيام

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last 15 days
ar: آخر 15 يوماً

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last month
ar: الشهر الماضي

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last 3 months
ar: آخر 3 أشهر

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last 6 months
ar: آخر 6 أشهر

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last year
ar: السّنة الماضية

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Last 3 years
ar: آخر 3 سنوات

[ctx: A group name for grouping by date attribute]
en: Far away in the past
ar: في الماضي البعيد

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
ar: %1: %2 (%3) المجموع=%4 [%5 ، %6 ، %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
ar: تحديث العلامة المرجعية '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
ar: حدّث الكائن

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
ar: إنشاء خاصية

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
ar: حرّك العلامة المرجعية

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
ar: نقل العلامة المرجعية '%1' إلى '%2'

[ctx: Period mode]
en: All Dates
ar: كلّ التّواريخ

[ctx: Period mode]
en: Current…
ar: الحالي…

[ctx: Period mode]
en: Previous…
ar: السابق…

[ctx: Period mode]
en: Last…
ar: الأخير…

[ctx: Period mode]
en: Custom…
ar: مخصّص…

[ctx: Period mode]
en: Timeline…
ar: الخطّ الزّمنيّ…

[ctx: Period interval]
en: day(s)
ar: يوم(أيام)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
ar: أسبوع(أسابيع)

[ctx: Period interval]
en: month(s)
ar: شهر(أشهر)

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
ar: ربع(أرباع)

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
ar: نصف سنة (أنصاف سنة)

[ctx: Period interval]
en: year(s)
ar: سنة(سنوات)

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
ar: من %1 إلى %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
ar[0]: اليوم السابق
ar[1]: يومان سابقان
ar[2]: %1 أيام سابقة
ar[3]: %1 أيام سابقة
ar[4]: %1 أيام سابقة
ar[5]: %1 أيام سابقة

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
ar[0]: الأسبوع السابق
ar[1]: أسبوعان سابقان
ar[2]: %1 أسابيع سابقة
ar[3]: %1 أسابيع سابقة
ar[4]: %1 أسابيع سابقة
ar[5]: %1 أسابيع سابقة

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
ar[0]: الشّهر الماضي
ar[1]: الشّهران الماضيان
ar[2]: %1 أشهر الماضية
ar[3]: %1 شهرًا الماضية
ar[4]: %1 شهر الماضي
ar[5]: %1 أشهر سابقة

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
ar[0]: السّنة الماضية
ar[1]: السّنة الماضية
ar[2]: السّنتان الماضيتان
ar[3]: %1 سنوات الماضية
ar[4]: %1 سنة الماضية
ar[5]: %1 سنة الماضية

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
ar[0]: الربع السابق
ar[1]: الربعان السابقان
ar[2]: %1 أرباع سابقة
ar[3]: %1 أرباع سابقة
ar[4]: %1 أرباع سابقة
ar[5]: %1 أرباع سابقة

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
ar[0]: نصف السنة السابق
ar[1]: نصفا السنة السابقان
ar[2]: %1 أنصاف سنة سابقة
ar[3]: %1 أنصاف سنة سابقة
ar[4]: %1 أنصاف سنة سابقة
ar[5]: %1 أنصاف سنة سابقة

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
ar[0]: آخر يوم
ar[1]: آخر يوم
ar[2]: آخر يومين
ar[3]: آخر %1 أيام
ar[4]: آخر %1 يومًا
ar[5]: آخر %1 يوم

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
ar[0]: آخر أسبوع
ar[1]: آخر أسبوع
ar[2]: آخر الأسبوعين
ar[3]: آخر %1 أسابيع
ar[4]: آخر %1 أسبوعيًا
ar[5]: آخر %1 أسبوع

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
ar[0]: آخر شهر
ar[1]: آخر شهر
ar[2]: آخر أسبوعين
ar[3]: آخر %1 أشهر
ar[4]: آخر %1 شهرًا
ar[5]: آخر %1 شهر

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
ar[0]: آخر سنة
ar[1]: آخر سنة
ar[2]: آخر سنتين
ar[3]: آخر %1 سنوات
ar[4]: آخر %1 سنة
ar[5]: آخر %1 سنة

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
ar[0]: آخر ربع
ar[1]: آخر ربع
ar[2]: آخر ربعين
ar[3]: آخر %1 أرباع
ar[4]: +آخر %1 ربعًا
ar[5]: آخر %1 ربع

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
ar[0]: آخر نصف سنة
ar[1]: آخر نصفين سنة
ar[2]: آخر %1 أنصاف سنة
ar[3]: آخر %1 أنصاف سنة
ar[4]: آخر %1 أنصاف سنة
ar[5]: آخر %1 أنصاف سنة

[ctx: A period]
en: Current day
ar: اليوم الحالي

[ctx: A period]
en: Current week
ar: الأسبوع الحالي

[ctx: A period]
en: Current month
ar: الشّهر الحاليّ

[ctx: A period]
en: Current year
ar: السّنة الحاليّة

[ctx: A period]
en: Current quarter
ar: الرّبع الحاليّ

[ctx: A period]
en: Current semester
ar: نصف السنة الحالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
ar: بما في ذلك المستقبل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
ar: تاريخ البدء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
ar: من

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
ar: تاريخ الانتهاء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
ar: إلى

en: Show: %1
ar: اعرض: %1

en: Show
ar: اعرض

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
ar: كلّ التّواريخ

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
ar: الرّبع الحاليّ

[ctx: The current semester]
en: Current semester
ar: نصف السنة الحالي

[ctx: The current year]
en: Current year
ar: السّنة الحاليّة

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
ar: آخر ربع

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
ar: آخر نصف سنة

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
ar: السّنة الماضية

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
ar: تكدس من الخطوط

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
ar: تكدس من الأعمدة

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
ar: المخطّط الدّرجيّ

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
ar: نقطة

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
ar: الخط

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
ar: منطقة مكدسة

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
ar: فقاعة

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
ar: فطيرة

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
ar: فطيرة متحدة المركز

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
ar: خريطة الشجرة

en: Table
ar: الجدول

en: Text
ar: النص

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
ar: أعد ضبط الألوان المبدئية

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
ar: كل القيم موجبة

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
ar: اعرض الحدود

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
ar: اعرض المتوسّط

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
ar: اعرض خط الاتجاه

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
ar: اعرض منحنى باريتو

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
ar: اعرض الأسطورة

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
ar: اعرض الأصل

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
ar: اعرض المنازل العشرية

en: %1 (raw)
ar: %1 (خام)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
ar: المجموع

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
ar: المتوسّط

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
ar: الأدني

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
ar: الأقصى

[ctx: Noun]
en: Tendency line
ar: خط الاتجاه

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
ar: مجموع '%1'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
ar: المرشّح

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
ar: هل ترغب في إغلاق هذه الصفحة المثبّتة حقّاً؟

[ctx: Question]
en: Pinned page
ar: صفحة مثبّتة

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
ar: الإشارة المرجعيّة '%1' عُدِّلت. هل ترغب في تحديثها بالحالة الحاليّة؟

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
ar: الإشارة المرجعيّة عُدِّلت

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
ar: تحديث الإشارة المرجعيّة

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
ar: الصفحة عُدِّلت. هل ترغب في تحديثها بالحالة الحاليّة؟

[ctx: Question]
en: Page has been modified
ar: الصفحة عُدِّلت

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
ar: احفظ الحالة المبدئيّة

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
ar: الحالة المبدئيّة حُفِظت

[ctx: Verb]
en: Save the state of this tab
ar: احفظ حالة هذا اللّسان

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
ar: الأعمدة

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
ar: جمّع حسب

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
ar: العمود المرتّب

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
ar: عرض المظهر

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
ar: غيّر الحجم ليناسب المحتوى

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
ar: تحجيم آلي

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
ar: لوّن الصّفوف بالتّناوب

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
ar: احفظ المعاملات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
ar: احفظ المعاملات المبدئيّة

[ctx: Action]
en: Print…
ar: اطبع…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
ar: تكبير ملائم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
ar: بعّد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
ar: تكبير مخصّص

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
ar: قرّب

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
ar: لا يمكن إدراج الكائن (%1 يُستخدَم بواسطة %2).
    اسم القيد: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
ar: لا يمكن تحديث الكائن (%1 يُستخدَم بواسطة %2).
    اسم القيد: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
ar: لا يمكن حذف الكائن المستخدَم (%1 يُستخدَم بواسطة %2).
    اسم القيد: %3

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
ar: تثبيت خاطئ

[ctx: Error message]
en: Wrong password
ar: كلمة سر خاطئة.

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current transaction has been interrupted
ar: المعاملة الحاليّة أُوقِفت

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
ar: لا يمكن بدء معاملة أثناء تنفيذ أخرى

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
ar: يجب فتح معاملة للقيام بهذا الإجراء

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
ar: إغلاق المعاملة فشل بسبب انتهاء عدد كبير من المعاملات

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
ar: إزالة المعاملات ممنوعة داخل معاملة

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
ar: إنشاء مجموعة من المعاملات ممنوع داخل معاملة

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
ar: التّراجع / الإعادة ممنوعان داخل معاملة

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
ar: تغيير كلمة السّر ممنوع داخل معاملة

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
ar: إزالة كلمة سرّ المستند.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
ar: تعديل كلمة سرّ المستند.

[ctx: Noun]
en: Recovery
ar: الاسترداد

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
ar: لا يمكن استرداد هذا الملف

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
ar: عفواً، يبدو أنّ هذا الملفّ تالف

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
ar: هذا المستند محمي بكلمة سر، ولكن قاعدة البيانات لا تزال في وضع SQLite.
    هل تعلم أن وضع SQLCipher أكثر أمانًا لأن حتى الملف المؤقت معتّم؟

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
ar: اكتشف ثغر أمني وجرى تصويبه في هذا الإصدار من التطبيق. ننصحك بشدّة أن تغيّر كلمة سرّك.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
ar: الهجرة فشلت لكن المستند حُفِظ بدون أخطاء لأن وضع التنقيح مُفعَّل

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
ar: المستند نُقِل

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
ar: هذا التّطبيق لا يعمل بشكل صحيح لأن النّسخة %3 من النّظام (%1) غير متوافقة مع النّسخة %4 المضمّنة في Qt (%2). عليك إعادة بناء Qt مع خيار -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
ar: الحفظ غير مسموح لأن اسم الملف غير معرّف بعد

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
ar: الحفظ ممنوع إذا كانت المعاملة لا تزال مفتوحة

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
ar: الملف '%1' موجود بالفعل

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
ar: إنشاء الملف الاحتياطي %1 فشل

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
ar: كتابة الملف '%1' فشلت

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
ar: بدء آلي

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
ar: تحديث طرق العرض المادية

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
ar: فتح الملف '%1' فشل

[ctx: Error message]
en: No database defined
ar: لا يوجد قاعدة بيانات معرّفة

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
ar: آخر تعديل

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
ar: أكثر من كائن واحد أُعيد في '%1' ل '%2'

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
ar: لا يوجد كائن أُعيد في '%1' ل '%2'

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
ar: الاسم '%1' غير صالح: الحرف '%2' ممنوع

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
ar: %1 فشل لأن الكائن المرتبط لم يحفظ بعد في قاعدة البيانات.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
ar: لا يمكن إنشاء حلقة، أي أب وابن بنفس الاسم. على سبيل المثال، A > A حلقة. A > B > A نوع آخر من الحلقات

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
ar: تحميل '%1' مع '%2' فشل لأنه لم يعثر عليه في قاعدة البيانات

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
ar[0]: تحميل '%2' مع '%3' فشل بسبب حجم النتيجة الخاطئ (عُثر على كائن واحد)
ar[1]: تحميل '%2' مع '%3' فشل بسبب حجم النتيجة الخاطئ (عُثر على كائنان)
ar[2]: تحميل '%2' مع '%3' فشل بسبب حجم النتيجة الخاطئ (عُثر على %1 كائنات)
ar[3]: تحميل '%2' مع '%3' فشل بسبب حجم النتيجة الخاطئ (عُثر على %1 كائنًا)
ar[4]: تحميل '%2' مع '%3' فشل بسبب حجم النتيجة الخاطئ (عُثر على %1 كائن)
ar[5]: تحميل '%2' مع '%3' فشل بسبب حجم النتيجة الخاطئ (عُثر على %1 كائن)

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
ar: حذف '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
ar: إضافة الخاصية '%1=%2' على '%3'

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
ar: أهلاً بك في %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know …?
ar: هل تعلم…؟

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
ar: %1 أو %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
ar: (%1) و (%2)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) or (%2)
ar: (%1) أو (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
ar: ليست (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
ar: (%1) و ليست (%2)

[ctx: Percent value; %1 is the value, % is the sign. Use the appropriate percent sign and positioning for your locale.]
en: %1 %
ar: ‎%1 %

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
ar: فتح الملف '%1' فشل

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
ar: لا يمكن نسخ '%1' إلى '%2'

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Old encrypted files are no more supported. You should use Skrooge <= 2.32.0 to remove the encryption.
ar: الملفات المعمّاة القديمة لم تعد مدعومة. عليك استخدام راصد <= 2.32.0 لإزالة التعمية.

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
ar: إنشاء الملف '%1' فشل

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
ar: %1 فشل

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
ar: الإنشاء فشل. الكائن موجود بالفعل.

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge
ar: راصد

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
ar: جعل إدارة المال الشخصي أمراً بسيطاً

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
ar: (c) 2007-%1 ستيفان مانكوفسكي وغيوم دو بور

[ctx: Fullname]
en: Stephane MANKOWSKI
ar: ستيفان مانكوفسكي

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
ar: مهندس معماري ومطوّر

[ctx: Fullname]
en: Guillaume DE BURE
ar: غيوم دو بور

[ctx: A job description]
en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: Fullname]
en: Siddharth SHARMA
ar: سيدهارت شارما

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
ar: مطوّر - جوجل صيف الشفرة 2010

[ctx: A job description]
en: Splash screen photographer
ar: مصور شاشة البداية

[ctx: The description of the application]
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
ar: اسم التّطبيق مستوحى من حكاية تشارلز ديكنز <i>ترنيمة عيد الميلاد</i>، حيث يزور الأشباح الثلاثة الشّخصية الرّئيسية، إبنزر سكروج، الرجل العجوز الضّيق الغاضب، ويغيّرون طريقة رؤيته للعالم، إلى الأفضل.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
ar: مستخدمون يساعدوننا في تحسين هذا التطبيق

[ctx: Application argument]
en: Document to open
ar: المستند لفتحه

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
ar: اعرض متغيرات البيئة المستخدمة بواسطة هذا التطبيق.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
ar: متغيرات البيئة:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
ar:   %1: لتمكين التتبعات. x هو مستوى التتبعات المتوقعة. هذا يفعّل وضع التنقيح أيضاً.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
ar:   %1: لتمكين التشكيل الجانبي. هذا يفعّل وضع التنقيح أيضاً.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
ar:   %1: لتفريغ أمر sql الذي يستغرق أكثر من x ms.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
ar:   %1: لتمكين وضع DPI العالي.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading …
ar: يحمّل …

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
ar: راصد للملفات

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, …)
ar: أداة تحويل للملفات المالية (KMyMoney، GnuCash، راصد، …)

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
ar: ملفّ الإدخال. التّنسيقات المدعومة:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
ar: ملفّ الإخراج. التّنسيقات المدعومة:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
ar: اسم المعامل

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
ar: قيمة المعامل

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
ar: اسم المعامل للتصدير

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
ar: قيمة المعامل للتصدير

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
ar: خيار -in مفقود

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
ar: خيار -out مفقود

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
ar: معاملات الاستيراد

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
ar: الملف المستورد:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
ar: معاملات التصدير

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
ar: الملف المصدّر:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
ar: فشل

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
ar: نجح
