skrooge - en to bg translation catalogue (300 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
bg: Редактиране

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
bg: Автоматично обновяване

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
bg: Съвет

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
bg: Съвет за деня

[ctx: The title]
en: Advice
bg: Съвет

[ctx: The tool tip]
en: Advice
bg: Съвет

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
bg: Съвет за деня

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
bg: Файл

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
bg: &Импортиране

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
bg: Отметки

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
bg: Отметки

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
bg: Табло

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
bg: Отчет > История

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
bg: Отметката е създадена

[ctx: Action]
en: Open all
bg: Отваряне на всички

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
bg: Разгъване на всички

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
bg: Свиване на всички

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
bg: Изтриване

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
bg: Автоматично стартиране

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
bg: Преименуване

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
bg: Нова отметка

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
bg: Отметките са създадени

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
bg: Отметката е изтрита

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
bg: Търсене

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
bg: Табло

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
bg: Добре дошли в %1

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
bg: Изпълнение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
bg: Изпълнение

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
bg: Представка

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
bg: Файл

[ctx: Panel title]
en: Open file
bg: Отваряне на файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
bg: Представка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
bg: Окончание:

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
bg: Затворено

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
bg: Месечен отчет

en: Upload
bg: Качване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
bg: &Шаблон:

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
bg: печат

en: Name
bg: Име

en: Value
bg: Стойност

en: All
bg: Всички

[ctx: Question]
en: Copy
bg: Копиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
bg: Добавяне на свойство

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
bg: Премахване на свойство

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
bg: Отваряне на файл

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
bg: Избиране на всичко

[ctx: The title]
en: Statistic
bg: Статистика

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
bg: Отмяна

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
bg: Повтаряне

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
bg: Изчистване на история

[ctx: Noun]
en: History
bg: История

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
bg: Изчистване на история

[ctx: Progress message]
en: Import
bg: Внасяне

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
bg: Документ на GnuCash

[ctx: Import step]
en: Import banks
bg: Внасяне на банки

[ctx: Import step]
en: Import accounts
bg: Внасяне на сметки

[ctx: Import step]
en: Import categories
bg: Внасяне на категории

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
bg: Фискална година

[ctx: Export step]
en: Export accounts
bg: Изнасяне на сметки

[ctx: Export step]
en: Export categories
bg: Изнасяне на категории

[ctx: Import step]
en: Import budgets
bg: Внасяне на бюджети

[ctx: Export step]
en: Export budgets
bg: Изнасяне на бюджети

[ctx: Export step]
en: Export banks
bg: Изнасяне на банки

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
bg: Документ на KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
bg: Сметка

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
bg: Неопределено

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
bg: Категория

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
bg: Документ на Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Invalid password
bg: Неправилна парола

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
bg: Документ на Microsoft Money

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
bg: Непознато

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
bg: Кредит

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
bg: Дебит

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
bg: Лихва

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
bg: Дивидент

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
bg: Депозит

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
bg: Електронно плащане

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
bg: Комисионна

en: Invoice
bg: Фактура

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
bg: PDF файл (фактура)

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
bg: Внасяне на отметки

en: Imported bookmarks
bg: Внесени отметки

[ctx: Import step]
en: Import interests
bg: Внесени лихви

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
bg: Документ на Skrooge

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
bg: Документ на SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
bg: Документ на SQLite

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
bg: Кредитна карта

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
bg: Чек

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
bg: В брой

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
bg: Друго

[ctx: A file format]
en: Homebank document
bg: Документ на Homebank

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
bg: Сметки

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
bg: Кредитна карта

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
bg: Инвестиция

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
bg: Заем

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
bg: Пенсия

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
bg: Портфейл

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
bg: Друго

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
bg: Общо

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
bg: Сметки (подробно)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
bg: Банки (кратко)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
bg: Банки (подробно)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
bg: Сметки (кратко)

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
bg: Сметки

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
bg: Управление на сметки

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
bg: Изтриване на '%1'

en: Opened
bg: Отворено

en: Closed
bg: Затворено

en: Graph
bg: Графика

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
bg: Файлове с изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
bg: Икона на банката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
bg: Име на сметката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
bg: Номер на сметката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
bg: Адрес на агенцията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
bg: Коментар към сметката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
bg: Име на банката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
bg: Вид на сметката

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
bg: Добавяне

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
bg: Промяна

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
bg: Банки

[ctx: The title]
en: Budget
bg: Бюджет

[ctx: The tool tip]
en: Budget
bg: Бюджет

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
bg: Месечно

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
bg: Годишно

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
bg: Всички

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
bg: Без

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
bg: Текущ

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
bg: Текуща година

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
bg: Текущ месец

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
bg: Предишна година

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
bg: Предишен месец

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
bg: Всички

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
bg: Текуща година

en: Manual
bg: Ръчно

en: Auto
bg: Автоматично

en: Rules
bg: Правила

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
bg: &Година:

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
bg: 360 дни

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
bg: 365 дни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
bg: Лихва

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
bg: Сметка:

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
bg: &Година:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
bg: &Дата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
bg: Застраховка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
bg: Баланс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
bg: Добавяне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
bg: Промяна

[ctx: Verb]
en: Import categories
bg: Внасяне на категории

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
bg: Внасяне на категории [%1]

[ctx: Report header]
en: Budget
bg: Бюджет

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
bg: Категории

en: Income
bg: Приход

en: Expenditure
bg: Разход

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
bg: Нова категория

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
bg: Категории

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
bg: Внасяне

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
bg: Друго

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
bg: Дата

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
bg: Режим

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
bg: Коментар

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
bg: Състояние

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
bg: Сметка

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
bg: Категория

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
bg: Дебит

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
bg: Единица

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
bg: Внасяне

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
bg: Изнасяне

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
bg: Обработка

[ctx: Noun]
en: Import / Export
bg: Внасяне и изнасяне

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
bg: Изнасяне

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
bg: Общи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
bg: Дата:

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
bg: Коментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
bg: Състояние:

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
bg: Категория:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
bg: Единица:

en: Standard
bg: Стандартно

en: Split
bg: Разделяне

en: Shares
bg: Дялове

[ctx: Question]
en: Confirmation
bg: Потвърждение

[ctx: Noun]
en: Shares
bg: Дялове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
bg: Нищо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
bg: Комисионна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
bg: Данък

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
bg: Шрифтове

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
bg: Цвят на текста

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
bg: Отчет

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
bg: Отчет

[ctx: Noun]
en: Report
bg: Отчет

[ctx: Noun]
en: None
bg: Без

[ctx: Noun]
en: Budget
bg: Бюджет

[ctx: Noun]
en: All
bg: Всички

[ctx: Noun]
en:  with
bg:  с

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
bg: '%1' с '%2'

[ctx: Noun]
en:  and
bg:  и

[ctx: Noun]
en: incomes
bg: приходи

[ctx: Noun]
en: expenses
bg: разходи

en: (%1) or (%2)
bg: (%1) или (%2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
bg: Колони:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
bg: Свиване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
bg: Премахване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
bg: Приходи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
bg: Редове:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
bg: Дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
bg: Разходи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
bg: Разгъване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
bg: Дати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
bg: Режим:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
bg: Цвят на текста:

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
bg: Периодичност

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
bg: ден(дни)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
bg: месец(и)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
bg: година(и)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
bg: Шаблон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
bg: Процес

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
bg: Напомняне

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
bg: Обновяване

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
bg: Шаблон

en: Update
bg: Обновяване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
bg: минути

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
bg: Валути

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
bg: Дялове

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
bg: Обекти

[ctx: Noun, items to display]
en: All
bg: Всички

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
bg: Валута

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
bg: Дял

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
bg: Обект

en: Values
bg: Стойности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
bg: Изтегляне

en: Yes
bg: Да

en: No
bg: Не

en: None
bg: Без

[ctx: Operator contains]
en: or
bg: или

[ctx: Operator contains]
en: but not
bg: но не

[ctx: Operator contains]
en: Contains
bg: Съдържа

[ctx: Noun]
en: Regular expression
bg: Регулярен израз

[ctx: Noun]
en: Wallets
bg: Портфейли

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
bg: Текущ

[ctx: Noun]
en: Credit card
bg: Кредитна карта

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
bg: Инвестиция

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
bg: Друго

[ctx: Noun]
en: year(s)
bg: година(и)

[ctx: Noun]
en: month(s)
bg: месец(и)

[ctx: Noun]
en: day(s)
bg: ден(дни)

[ctx: Noun]
en: Current
bg: Текущ

[ctx: Noun]
en: Year
bg: Година

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
bg: По подразбиране

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
bg: Сметка

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
bg: Име

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
bg: Баланс

[ctx: Noun]
en: Address
bg: Адрес

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
bg: Коментар

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
bg: Дата

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
bg: Седмица

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
bg: Месец

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
bg: Година

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
bg: Категория

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
bg: Банка

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
bg: Единица

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
bg: Отбелязано

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
bg: Вид

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
bg: Периодичност

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
bg: Предупреждение

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
bg: Затворено

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
bg: Състояние

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
bg: Планирано

[ctx: Noun]
en: Month
bg: Месец

[ctx: Noun]
en: Period
bg: Период

[ctx: Noun]
en: When
bg: Кога

[ctx: Noun]
en: What
bg: Какво

[ctx: Noun]
en: Rules
bg: Правила

[ctx: an other category]
en: Others
bg: Други

[ctx: Title]
en: Account
bg: Сметка

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
bg: Бюджет

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
bg: Съвет

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
bg:  и

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
bg:  или

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
bg: Сингапур

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
bg: &Утре

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
bg: Показване на начален екран

[ctx: Verb]
en: Show all
bg: Показване на всички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
bg: Показване на икона в системния панел

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
bg: Винаги

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
bg: Никога

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
bg: Север

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
bg: Юг

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
bg: Запад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
bg: Изток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
bg: Питане

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
bg: Днес

en: Show
bg: Показване

en: Table
bg: Таблица

en: Text
bg: Текст

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
bg: Показване на легенда

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
bg: Сума

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
bg: Филтър

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
bg: Намаляване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
bg: Увеличаване
