skrooge - en to eo translation catalogue (547 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
eo: Redakti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
eo: Rezigni

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
eo: (rekomendita)

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
eo: Konsilo

[ctx: The title]
en: Advice
eo: Konsilo

[ctx: The tool tip]
en: Advice
eo: Konsilo

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
eo: Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
eo: &Importi

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
eo: Paneloj

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
eo: Ek

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
eo: Legosignoj

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
eo: Legosignoj

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
eo: Stirtablo

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
eo: Plivastigi ĉion

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
eo: Malvistigi ĉion

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
eo: Forigi

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
eo: Aŭtomata starto

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
eo: Renomi

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
eo: Serĉi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
eo: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">tiu ĉi listo permesas al vi malfermi legomarkitajn paĝojn</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> por malfermi en nova paĝo</p></body></html>

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
eo: Stirtablo

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
eo: Bonvenon al %1

[ctx: Verb]
en: Flow
eo: Fluo

[ctx: Verb]
en: More …
eo: Plia …

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
eo: Iloj

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
eo: Sencimigi

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
eo: Lanĉi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
eo: Lanĉi

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
eo: Prefikso

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
eo: Sufikso

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password…
eo: Sanĝi pasvorton…

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1…
eo: Malfermante dosieron %1…

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
eo: Dosiero

[ctx: Panel title]
en: Open file
eo: Malfermi dosieron

[ctx: Noun]
en: Reopen
eo: Remalfermi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
eo: Prefikso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
eo: Sufikso:

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
eo: Emfazi

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
eo: Fermi

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
eo: Emfazi

en: Upload
eo: Alŝuti

[ctx: Noun]
en: More…
eo: Pli…

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
eo: Ecoj

en: Name
eo: Nomo

en: Value
eo: Valoro

en: Selection
eo: Elekto

en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Question]
en: Copy
eo: Kopii

[ctx: Question]
en: Link
eo: Ligo

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
eo: Elekti dosieron

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
eo: La forigado fiaskis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
eo: Malfermi dosieron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open…
eo: Malfermi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
eo: Listo de proprecoj

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
eo: Elekti ĉion

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
eo[0]: Elekto: %1 linio
eo[1]: Elekto: %1 linioj

[ctx: The title]
en: Statistic
eo: Statistiko

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
eo: Maksimuma profundeco de malfaro

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
eo: Malfari

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
eo: Refari

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
eo: Viŝi historion

[ctx: Noun]
en: History
eo: Historio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
eo: Viŝi historion

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
eo: Nevalidaj parametroj

[ctx: Import step]
en: Import transactions
eo: Importi transakciojn

[ctx: Progress message]
en: Import
eo: Importi

[ctx: An transaction mode]
en: Transfer
eo: Translokigo

[ctx: An transaction mode]
en: Direct debit
eo: Rekta debeto

[ctx: An transaction mode]
en: Check
eo: Kontroli

[ctx: An transaction mode]
en: Deposit
eo: Deponejo

[ctx: An transaction mode]
en: Card
eo: Karto

[ctx: An transaction mode]
en: Loan payment
eo: Pago de prunto

[ctx: An transaction mode]
en: Subscription
eo: Abono

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
eo: Konto

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
eo: Ne difinita

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
eo: Kategorio

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
eo: Aktivoj

[ctx: Error message]
en: Invalid password
eo: Nevalida pasvorto

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
eo: Kredito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
eo: Debeto

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
eo: Interezo

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
eo: Dividendo

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
eo: Deponejo

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
eo: Komisiono

en: Invoice
eo: Ricevo

[ctx: An information message]
en: Auto repaired transaction
eo: Aŭtomate riparis transakcion

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
eo: Kontroli

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
eo: Kontantmono

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
eo: Translokigo

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
eo: Alia

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
eo: Aĉeti

en: Add a new transaction in skrooge
eo: Aldoni novan transakcion en skrooge

en: Add transaction %1
eo: Aldoni transakcion %1

[ctx: Information message]
en: Transaction created
eo: Transakcio kreiĝis

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
eo: Kreo de dosiero %1 malsukcesis

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
eo: Kontoj

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
eo: Aktuala

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
eo: Konservante

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
eo: Investo

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
eo: Prunto

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
eo: Portilo

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
eo: Alia

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
eo: Sumo

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
eo: Kontoj (Mezaj)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
eo: Kontoj (Plenaj)

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
eo: Kontoj

[ctx: Action to create a fake transaction to set the amount of the account to 0]
en: Create fake transaction
eo: Elektitaj transakcioj

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
eo: Forigi neuzitajn bankojn

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
eo: Forigis neuzitan bankon

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake transaction
eo: Krei falsan transakcion

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
eo: falsa transakcio

en: Opened
eo: Malfermita

en: Closed
eo: Fermita

en: Graph
eo: Grafeo

[ctx: Other type of bank account]
en: Other…
eo: Alia…

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
eo: Bildaj dosieroj

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
eo: Kreado de konto malsukcesis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
eo: Nomo de la konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
eo: Numero de la konto

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
eo: Aldoni

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
eo: Modifi

[ctx: The title]
en: Budget
eo: Buĝeto

[ctx: The tool tip]
en: Budget
eo: Buĝeto

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
eo: Monata

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
eo: Ĉiujare

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
eo: Individuo

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
eo: Aktuala

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
eo: Nuna jaro

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
eo: Nuna monato

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
eo: Antaŭa jaro

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
eo: Antaŭa monato

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
eo: Minussigno

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
eo: Plussigno

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
eo: Sekva

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
eo: Aktuala

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
eo: Nuna jaro

en: Manual
eo: Manuma

en: Auto
eo: Aŭtomata

en: Rules
eo: Reguloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
eo: &Jaro:

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
eo: Procezo

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests…)]
en: Simulations
eo: Simuladoj

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
eo: Dekkvin

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
eo: 365 tagoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
eo: Interezo

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
eo: Konto:

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
eo: &Jaro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
eo: Kvanto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
eo: Kapitalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
eo: Kompensi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
eo: Aldoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
eo: Modifi

[ctx: Report header]
en: Budget
eo: Buĝeto

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
eo: Kategorioj

[ctx: Verb]
en: Add category
eo: Aldoni kategorion

en: Income
eo: Enspezoj

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
eo: Nova kategorio

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
eo: Kategorioj

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
eo: Importi

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
eo: Alia

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
eo: Dato

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
eo: Numero

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
eo: Moduso

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
eo: Pagato

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
eo: Komento

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
eo: Stato

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
eo: Legosignita

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
eo: Konto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
eo: Kategorio

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
eo: Kvanto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
eo: Subskribi

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
eo: Debeto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
eo: Unuoj

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
eo: Eco

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
eo: Importi

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import…
eo: Importi…

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
eo: Eksporti

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export…
eo: Eksporti…

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
eo: Prilaborado

[ctx: A file format]
en: CSV Files
eo: CSV-dosieroj

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
eo: Eksporti

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
eo: Forigi transakcion

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's transaction
eo: Importi transakcion de krunner

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
eo: Ĝenerala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
eo: Malfermi Transakciojn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the transaction
eo: Dato de la transakcio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
eo: Dato:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction
eo: Numero de la transakcio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
eo: Nombro:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Transaction mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
eo: Transakcia reĝimo (kiel vi efektivigis la agon).
    Ekzemploj: Kreditkarto, Ĉeko, Transdono…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
eo: Transakcia reĝimo

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
eo: Reĝimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the transaction
eo: Pagato de la transakcio

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
eo: Pa&gato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the transaction
eo: Komento de la transakcio

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
eo: Komento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction (reconciled or not)
eo: Stato de la transakcio (ĉu repacigita aŭ ne)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction
eo: Stato de la transakcio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
eo: Stato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the transaction
eo: Konto de la transakcio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction
eo: Kategorio de la transakcio

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
eo: Kategorio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the transaction
eo: Sumo de la transakcio

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
eo: Sumo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
eo: Kvanto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the transaction
eo: Signo de la transakcio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
eo: Signo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the transaction
eo: Unuo de la Transakcio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
eo: Unuo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
eo: Formo de dato:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
eo: Ĉeflibro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
eo: Internoj (backends)

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Grouped
eo: Grupigitaj

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Transfers
eo: Translokigoj

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Tracked
eo: Spuritaj

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
eo: Duobligi

[ctx: Verb, mark an object]
en: Mark
eo: Marki

[ctx: Verb, mark an object]
en: Check
eo: Marki

[ctx: Verb]
en: Fast edit
eo: Rapida redaktado

[ctx: Verb]
en: Open transactions…
eo: Malfermi transakciojn…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with …
eo: Malfermi transakciojn per …

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions with …
eo: Malfermi subtransakciojn per …

[ctx: Verb]
en: Open transactions modified by this action…
eo: Malfermi transakciojn modifitajn per ĉi ago…

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions…
eo: Malfermi subtransakciojn…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions
eo: Subtransakcioj

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payee…
eo: Malfermi transakciojn sen pagato…

[ctx: Verb]
en: Open transactions without category…
eo: Malfermi transakciojn sen kategorio…

[ctx: Verb]
en: Open transactions without mode…
eo: Malfermi transakciojn sen reĝimo…

[ctx: More items in a menu]
en: More
eo: Pli

[ctx: Noun]
en: Transactions
eo: Transakcioj

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup transaction
eo: Malgrupigi transakcion

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate transaction
eo: Duobligi transakcion

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate transaction '%1' has been added
eo: La duplikita transakcio '%1' estis aldonita

en: Standard
eo: Defaŭlta

en: Split
eo: Dividi

en: Transfer
eo: Translokigo

en: Shares
eo: Akcioj

[ctx: Question]
en: Confirmation
eo: Konfirmo

[ctx: Noun]
en: Shares
eo: Akcioj

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction created
eo: Transakcio kreiĝis

[ctx: Option to for display of transactions]
en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Transactions
eo: Transakcioj

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Templates
eo: Ŝablonoj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake transaction
eo: Krei falsan transakcion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
eo: Transakcia reĝimo (kiel vi efektivigis la agon).
    Ekzemploj: Kreditkarto, Ĉeko, Transdono…

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
eo: Nenio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
eo: TekstaEtikedo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
eo: Komisiono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
eo: Imposto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
eo: Tiparoj

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
eo: Pagitoj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused tiers
eo: Forigi neuzitajn nivelojn

[ctx: Verb, delete unused tiers]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
eo: Forigi neuzitajn

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
eo: Fona koloro

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
eo: Raporto

[ctx: Verb]
en: Open very old transactions…
eo: Malfermi tre malnovajn transakciojn…

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
eo: Raporto

[ctx: Noun]
en: Report
eo: Raporto

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected transactions
eo: Elektitaj transakcioj

[ctx: Noun]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
eo: Horaro

[ctx: Noun]
en: Budget
eo: Buĝeto

[ctx: Verb]
en: Open…
eo: Malfermi…

[ctx: Noun]
en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Noun]
en:  and
eo:  kaj

[ctx: Noun]
en: expenses
eo: elspezoj

[ctx: Noun]
en: transfers
eo: translokigoj

[ctx: Noun]
en: grouped
eo: grupigitaj

[ctx: Noun]
en: tracked
eo: spuritaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
eo: Kolumnoj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
eo: Malvastigi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
eo: Grupigitaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
eo: Spuritaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
eo: Linioj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
eo: Datumo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
eo: Elspezoj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
eo: Vastigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
eo: Datoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
eo: Moduso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
eo: Translokigoj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
eo: Koloroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
eo: &Fonkoloro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
eo: Kradkoloro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
eo: Teksta koloro:

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled transactions
eo: Planitaj transakcioj

[ctx: Verb, create a scheduled transaction]
en: Schedule
eo: Horaro

[ctx: Verb, skip scheduled transactions]
en: Skip
eo: Preterlasi

[ctx: Noun, item to unassign a schedule]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Adjective, a header for active schedule items that should follow]
en: active
eo: aktiva

[ctx: Adjective, a header for non-active schedule items that should follow]
en: inactive
eo: neaktiva

[ctx: Noun]
en: Scheduled transactions
eo: Planitaj transakcioj

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled transaction
eo: Ĝisdatigi planitan transakcion

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled transaction
eo: Planita transakcio

en: Complete
eo: Kompleta

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
eo: Enmeto malsukcesis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
eo: tago(j)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
eo: semajno(j)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
eo: monato(j)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
eo: jaro(j)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
eo: Ŝablono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
eo: Procezo

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
eo: Alarmoj

[ctx: Noun, a search]
en: Search
eo: Serĉi

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
eo: Ĝisdatigi

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
eo: Alarmo

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
eo: Ŝablono

en: Update
eo: Ĝisdatigi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
eo: Alarmo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
eo: Malfermi raporton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
eo: minutoj

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
eo: Kunordigaj serviloj

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
eo: Citiloj

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
eo: Valutoj

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei…]
en: Indexes
eo: Indeksoj

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
eo: Akcioj

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
eo: Objektoj

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
eo: Citiloj

[ctx: Noun, units for transactions, usually currencies or a shares]
en: Units
eo: Unuoj

[ctx: Noun, items to display]
en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
eo: Valuto

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
eo: Komunigi

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40…]
en: Index
eo: Indekso

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
eo: Objekto

en: Values
eo: Valoroj

[ctx: Error message]
en: Download failed
eo: Elŝuto malsukcesis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
eo: Elŝuti

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: None
eo: Neniu

en: Checked
eo: Markita

[ctx: Noun]
en: Fifteen
eo: Dekkvin

[ctx: Noun]
en: Never
eo: Neniam

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
eo: Kunfandi pagatojn

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
eo: atributo

[ctx: Operator contains]
en: or
eo: aŭ

[ctx: Operator contains]
en: Contains
eo: Enhavas

[ctx: Noun]
en: Regular expression
eo: Regula esprimo

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
eo: Aktuala

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
eo: Aktivoj

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
eo: Investo

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
eo: Alia

[ctx: Noun]
en: year(s)
eo: jaro(j)

[ctx: Noun]
en: month(s)
eo: monato(j)

[ctx: Noun]
en: week(s)
eo: semajno(j)

[ctx: Noun]
en: day(s)
eo: tago(j)

[ctx: Noun, financial transactions with a positive amount]
en: Income
eo: Enspezoj

[ctx: Noun]
en: Negative
eo: Minussigno

[ctx: Noun]
en: Positive
eo: Plussigno

[ctx: Noun]
en: Next
eo: Sekva

[ctx: Noun]
en: Current
eo: Aktuala

[ctx: Noun]
en: Year
eo: Jaro

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
eo: Defaŭlta

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
eo: Minimumo

[ctx: Noun]
en: Amount entered
eo: Enigita kvanto

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
eo: Konto

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Transaction
eo: Transakcio

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
eo: Kompensi

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
eo: Kvanto

[ctx: Noun]
en: Account number
eo: Kontonumero

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
eo: Nombro

[ctx: Noun]
en: Address
eo: Adreso

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
eo: Pagato

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
eo: Komento

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
en: Mode
eo: Reĝimo

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
eo: Dato

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
eo: Kreodato

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
eo: Semajno

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
eo: Monato

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
eo: Kvarono

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
eo: Jaro

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
eo: Unua rendevuo

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
eo: Dato de repaciĝo

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
eo: Kategorio

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
eo: Banko

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
eo: Unuoj

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
eo: Markita

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £…]
en: Symbol
eo: Simbolo

[ctx: Noun, a country in the world (France, China…)]
en: Country
eo: Lando

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
eo: Tipo

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
eo: Averti

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
eo: Fermita

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
eo: Stato

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
eo: Planita

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
eo: Spuristo

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
eo: Procentoj

[ctx: Noun]
en: Month
eo: Monato

[ctx: Noun]
en: Period
eo: Periodo

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
eo: Bitordo

[ctx: Noun]
en: What
eo: Kio

[ctx: Noun]
en: Rules
eo: Reguloj

[ctx: Noun]
en: Transfer
eo: Translokigo

[ctx: an other category]
en: Others
eo: Aliaj

en: %1 transaction imported | %1 transactions imported
eo[0]: %1 transakcio importita
eo[1]: %1 transakcioj importitaj

[ctx: A file format]
en: All supported formats
eo: Ĉiuj subtenataj formatoj

[ctx: Import step]
en: Import %1
eo: Importi %1

[ctx: Title]
en: Account
eo: Konto

[ctx: Column table title]
en: Quantity
eo: Kvanto

[ctx: Noun]
en: Max
eo: Maks

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
eo: Buĝeto

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
eo: Konsilo

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
eo: Alarmoj

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
eo: Netvaloro

[ctx: Title of incomes]
en: Incomes:
eo: Enspezoj:

[ctx: Title of expenditures]
en: Expenditures:
eo: Elspezoj:

[ctx: Title of savings]
en: Savings:
eo: Ŝparaĵoj:

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
eo:  kaj

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
eo:  aŭ

[ctx: Noun, a country]
en: France
eo: Francujo

[ctx: Noun, a country]
en: United States
eo: Usono

[ctx: Noun, a country]
en: England
eo: Anglujo

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
eo: Germanujo

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
eo: Japanujo

[ctx: Noun, a country]
en: China
eo: Ĉinujo

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
eo: Singapuro

[ctx: Noun, the country of bitcoin]
en: Internet
eo: Interreto

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Ripple
eo: Ondeto

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Dash
eo: Streketo

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Status
eo: Stato

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Gas
eo: Gaso

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
eo: morgaŭ

[ctx: this day]
en: today
eo: hodiaŭ

[ctx: the day before today]
en: yesterday
eo: hieraŭ

[ctx: the week after this week]
en: next week
eo: venontsemajne

[ctx: the month after this month]
en: next month
eo: venontmonate

[ctx: @option today]
en: &Today
eo: &Hodiaŭ

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
eo: &Morgaŭ

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
eo: Venonta &Semajno

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
eo: Venonta M&onato

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
eo: Neniu dato

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
eo: Montri la lanĉprogreson

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
eo: Datoformato

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
eo: Forigi

[ctx: Question]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: Noun, user action]
en: Export…
eo: Eksporti…

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
eo: Filtrilo

[ctx: The current month]
en: Current month
eo: Nuna monato

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
eo: Pasintmonate

[ctx: Noun]
en: Pages
eo: Paĝoj

[ctx: Verb]
en: Hide
eo: Kaŝi

[ctx: Verb]
en: Show all
eo: Montri ĉiujn

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
eo: Nova Langeto

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
eo: Fermi ĉiujn

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
eo: Fermi Ĉiujn Aliajn

[ctx: Noun, user action]
en: Configure…
eo: Agordi…

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
eo: Menuo

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
eo: Antaŭa

[ctx: Noun, user action]
en: Next
eo: Sekva

[ctx: Question]
en: Save as
eo: Konservi kiel

[ctx: Question]
en: Save
eo: Konservi

[ctx: Noun]
en: General
eo: Ĝenerale

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
eo:  [ŝanĝita]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
eo: [nurlegebla]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
eo: Sentitola

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
eo: Averto: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
eo: Eraro: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
eo: Atentigo

[ctx: Verb]
en: Open …
eo: Malfermi …

[ctx: Question]
en: Warning
eo: Averto

[ctx: Verb]
en: Save
eo: Konservi

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
eo: majuskligi

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
eo: malsupre

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
eo: supra

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
eo: Vido

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
eo: Paĝoj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
eo: Forigi ĉiujn mesaĝojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
eo: Montri piktogramon en la sistempleto

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
eo: Demandi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
eo: Ĉiam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
eo: Neniam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
eo: Nordo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
eo: Sudo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
eo: Okcidenta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
eo: Oriento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
eo: Demandi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
eo: Montri

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
eo: Hodiaŭ

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
eo: Venontaj 7 tagoj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
eo: Venontmonate

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
eo: Venontaj 3 monatoj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
eo: Venontaj 6 monatoj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
eo: Venonta jaro

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
eo: Lastaj 7 tagoj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
eo: Pasintmonate

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
eo: Lastaj 3 monatoj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
eo: Lastaj 6 monatoj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
eo: Pasintjare

[ctx: Period mode]
en: Current…
eo: Aktuala…

[ctx: Period mode]
en: Custom…
eo: Propra…

[ctx: Period interval]
en: day(s)
eo: tago(j)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
eo: semajno(j)

[ctx: Period interval]
en: month(s)
eo: monato(j)

[ctx: Period interval]
en: year(s)
eo: jaro(j)

[ctx: A period]
en: Current day
eo: Nuna tago

[ctx: A period]
en: Current month
eo: Nuna monato

[ctx: A period]
en: Current year
eo: Nuna jaro

[ctx: A period]
en: Current quarter
eo: Nuna kvarono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
eo: de

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
eo: Findato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
eo: al

en: Show: %1
eo: Montru: %1

en: Show
eo: Montri

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
eo: Ĉiuj datoj

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
eo: Nuna kvarono

[ctx: The current year]
en: Current year
eo: Nuna jaro

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
eo: Lasta kvarono

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
eo: Pasintjare

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
eo: Histogramo

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
eo: Punkto

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
eo: Linio

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
eo: Torto

en: Table
eo: Tabelo

en: Text
eo: Teksto

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
eo: Sumo

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
eo: Averaĝa

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
eo: Maks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
eo: Filtrilo

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
eo: Kolumnoj

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
eo: Grupigi laŭ

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
eo: Aŭtomata grandigoŝanĝo

[ctx: Action]
en: Print…
eo: Presi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
eo: Adapti zomon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
eo: Malzomi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
eo: Zomi

[ctx: Noun]
en: Recovery
eo: Retrovo

[ctx: Error message]
en: Wrong password
eo: Erara pasvorto

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
eo: aŭtomata starto

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
eo: Konservi

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
eo: Valoro

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
eo: Bonvenon al %1

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
eo: %1 aŭ %2

[ctx: A job description]
en: Developer
eo: Programisto

[ctx: Application argument]
en: Document to open
eo: La dosiero malfermiĝi

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
eo:  Parametroj de enporto

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
eo:  Enportita dosiero:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
eo:  Parametroj de elporto

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
eo:  Elportita dosiero:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
eo:  MALSUKCESA

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
eo:  SUKCESA
