skrooge - en to fi translation catalogue (1948 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
fi: Neuvot

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
fi: Aktivoi kaikki neuvot

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
fi: Automaattivirkistys

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
fi: Neuvojen laskenta kestää kauan

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi elementin automaattivirkistys tulisi poistaa käytöstä (katso kontekstivalikosta).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
fi: <p><b>Tärkeys %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
fi: Ohita

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
fi: Ohita kuluvassa kuussa

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
fi: Ohita tällaiset

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
fi: Ohita tällaiset kuluvassa kuussa

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
fi: (suositeltu)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
fi: Näytä kaikki neuvot

[ctx: Information message]
en: Display less advices
fi: Näytä vähemmän neuvoja

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
fi: Virkistä neuvot

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
fi: Käytä kaikkia suositeltuja korjauksia

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
fi: Aktivoi kaikki neuvot

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
fi: Neuvo aktivoitu.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
fi: Neuvon aktivointi epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
fi: Ohita neuvo

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
fi: Neuvo ohitettu.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
fi: Neuvon ohitus epäonnistui

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
fi: Neuvot

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
fi: Päivän vinkki

[ctx: The title]
en: Advice
fi: Neuvo

[ctx: The tool tip]
en: Advice
fi: Neuvo

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
fi: <p>…Skrooge osaa neuvoa tilien hallinnassa. Katso <a href="skg://dashboard_plugin">kojelautaa</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
fi: <p>…Skrooge osaa tehdä automaattisesti suositeltuja korjauksia. Katso <a href="skg://dashboard_plugin">kojelautaa</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
fi: Päivän vinkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know ...?
fi: Tiesitkö…?

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
fi: &Tuo

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
fi: Paneelit

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
fi: Siirry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
fi: Kiinnitä kotisivun kirjanmerkit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
fi: Jos valittu, kotisivun kirjanmerkit kiinnitetään.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
fi: Tuo vakiokirjanmerkit

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
fi: <p>…jotkin kirjanmerkit voi avata automaattisesti sovellusta käynnistettäessä.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
fi: <p>…kirjanmerkkejä voi järjestellä vetämällä ja pudottamalla.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
fi: <p>…kirjanmerkkikansion kaksoisnapsautus avaa kaikki sen sisältämät kirjanmerkit.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
fi: <p>…voit tuoda <a href="skg://import_standard_bookmarks">vakiokirjanmerkit</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
fi: Tuo vakiokirjanmerkit

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
fi: Kojelauta

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
fi: Raportoi > Tulot ja menot 12 viime kuukaudelta

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
fi: Raportoi > Piirakkakaavio luokista 12 viime kuukaudelta

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
fi: Raportoi > Historia

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
fi: Vakiokirjanmerkit tuotu.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
fi: Vakiokirjanmerkkien tuonti epäonnistui.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
fi: Kirjanmerkki luotu

[ctx: Action]
en: Open all
fi: Avaa kaikki

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
fi: Kirjanmerkitse nykyinen sivu tähän

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
fi: Kutista kaikki

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
fi: Merkitse nykyinen sivu kirjanmerkillä

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
fi: Kirjanmerkitse kaikki sivut

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
fi: Lisää kirjanmerkkiryhmä

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
fi: Automaattikäynnistys

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
fi: Poista automaattikäynnistys

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon...
fi: Vaihda kuvake…

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
fi: Käynnistä kirjanmerkit automaattisesti

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
fi: Älä käynnistä kirjanmerkkejä automaattisesti

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
fi: Kirjanmerkin ”%1” automaattikäynnistyksen tilaa on muutettu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
fi: Käynnistä kirjanmerkit automaattisesti

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
fi: Älä käynnistä kirjanmerkkejä automaattisesti

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
fi: Kirjanmerkkikansion ”%1” luonti

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
fi: Kirjanmerkkikansio ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
fi: Kirjanmerkkiryhmä luotu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
fi: Kirjanmerkin luonti

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
fi: Kirjanmerkki ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
fi: Kirjanmerkit luotu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
fi: Kirjanmerkin ”%1” luonti

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
fi: Kirjanmerkin kuvakkeen vaihto

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
fi: Kirjanmerkin ”%1” kuvaketta on muutettu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
fi: Kirjanmerkin kuvaketta vaihdettu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
fi: Kirjanmerkin poisto

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
fi: Kirjanmerkki poistettu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
fi: tästä luettelosta voit avata kirjanmerkittyjä sivuja

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
fi: Kojelauta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
fi: <p>…<a href="skg://dashboard_plugin">kojelaudalta</a> saat yhteenvedon tilanteestasi.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
fi: <p>…<a href="skg://dashboard_plugin">kojelautaa</a> voi järjestellä vetämällä ja pudottamalla.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
fi: <p>…joillakin <a href="skg://dashboard_plugin">kojelaudan</a> elementeillä on parametreja.</p>

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
fi: Tervetuloa – %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout ...
fi: Valitse asettelu…

[ctx: Verb]
en: 1 column
fi: 1 sarake

[ctx: Verb]
en: 2 columns
fi: 2 saraketta

[ctx: Verb]
en: 3 columns
fi: 3 saraketta

[ctx: Verb]
en: 4 columns
fi: 4 saraketta

[ctx: Verb]
en: More ...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
fi: Käynnistä profilointi uudelleen

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
fi: Avaa profilointi

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
fi: Kätevää virheenpaikannuksessa

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
fi: Suorita

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
fi: Selitä

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
fi: Selitä kyselysuunnitelma

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
fi: Suorita komentojono [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
fi: 
    Suoritusaika: %1 ms

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
fi: Virheenpaikannusliitännäisen SQL-komento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
fi: Suoritettava SQL-komento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
fi: Suoritettava komentojono

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
fi: Suorita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
fi: Suorita tapahtumana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
fi: Virkistä tietokanta (näkymät, indeksit, laukaisimet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
fi: Virkistä tietokanta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
fi: SQL-tuloste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
fi: &Jäljitystaso:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
fi: Valitse jäljityksen taso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
fi: Ota profilointi käyttöön tai poista käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
fi: Ota profilointi käyttöön

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
fi: Haluatko pakottaa poistamisen?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
fi: Olioita poistettu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
fi: Avaa viimeisin tiedosto käynnistettäessä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
fi: Jos valittu, sovellus avaa käynnistettäessä automaattisesti viimeksi käytetyn tiedoston.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
fi: Tallenna suljettaessa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
fi: Jos valittu, sovellus tallentaa automaattisesti avoimen tiedoston suljettaessa.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
fi: Tallenna salasanat KDE:n lompakkoon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
fi: Jos valittu, sovellus käyttää salasanoihin KDE:n lompakkoa.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
fi: Valittu lompakko

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
fi: Valittu lompakko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
fi: Ota varmuuskopiointi käyttöön

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
fi: Jos valittu, sovellus luo automaattisesti varmuuskopion.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
fi: Etuliite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
fi: Varmuuskopiotiedoston etuliite.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
fi: Jälkiliite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
fi: Varmuuskopiotiedoston jälkiliite.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password...
fi: Vaihda salasana…

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1...
fi: Avataan tiedostoa %1…

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
fi: Tiedostoa %1 ei löydy! Sitä on mahdotonta avata.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: File Management, as in Save File, Save As...]
en: File management
fi: Tiedostonhallinta

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
fi: <p>…viimeksi avoimen tiedoston voi <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">avata automaattisesti</a> sovellusta käynnistettäessä.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
fi: <p>…tiedostot voi salata <a href="skg://file_change_password">salasanalla</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
fi: Tiedosto luotiin onnistuneesti.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
fi: Tiedoston luonti epäonnistui.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
fi: Tiedosto tallennettu onnistuneesti.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
fi: %1-tiedosto

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
fi: Tiedosto ”%1” tallennettu.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
fi: Tallennus epäonnistui: ”%1”.

[ctx: Panel title]
en: Open file
fi: Avaa tiedosto

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
fi: Tiedosto %1

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
fi: Tiedostosi on palautettu väliaikaistiedostosta. Voit haluta avata alkuperäisen tiedoston.

[ctx: Noun]
en: Reopen
fi: Avaa uudelleen

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
fi: Tiedosto näyttää olevan suojattu.
    Anna salasana.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
fi: <b>Väärä salasana.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
fi: Tiedosto ”%1” avattu.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
fi: Avaaminen epäonnistui: ”%1”.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
fi: Yritä palautusta

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
fi: Tiedostosi on palautettu tänne: %1
    Huomaa, ettei palautus ehkä ole täydellinen

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
fi: Avaa palautettu tiedosto

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
fi: Huomaa, että jos kadotat <b>salasanasi</b>, tiedostoa on <u><b>mahdotonta</b></u> enää avata. Varoitus: tätä toimintoa ei voi kumota paitsi vaihtamalla salasanan uudestaan.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
fi: Salasanan vaihto peruttiin.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
fi: Salasana vaihdettu.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
fi: Salasanan vaihto epäonnistui.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
fi: Varmuuskopioi tiedostosi

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
fi: Älä unohda tiedostosi varmuuskopiointia toiselle laitteelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
fi: Tallenna salasanat KDE:n lompakkoon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
fi: Varmuuskopioi tallennettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
fi: Etuliite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
fi: Säästötili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Etu- ja jälkiliitteissä voi käyttää seuraavia avainsanoja:<br/>&lt;DATE&gt;: lisää varmuuskopiotiedostoon nykyinen päiväys<br/>&lt;TIME&gt;: lisää varmuuskopiotiedostoon nykyinen kellonaika</p><p>Varmuuskopio tallennetaan oletusarvoisesti tallennetun tiedoston kansioon.<br/>Voit kuitenkin muuttaa varmuuskopiokansio lisäämällä etuliitteeseen polun.<br/> (Esimerkiksi: /varmuuskopiot/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
fi: Vaihda korostusta

[ctx: Verb]
en: Switch close
fi: Vaihda sulkemistilaa

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
fi: Kohteen ”%1” sulkemistilaa on muutettu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
fi: Suljettu.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
fi: Sulkeminen epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
fi: Kohteen ”%1” korostustilaa on muutettu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
fi: Korostettu.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
fi: Korostus epäonnistui

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
fi: Tiedostoa %1/html/main.txt ei löydy

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
fi: Kuukausiraportti

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
fi: <p>…on mahdollista laatia <a href="skg://monthly_plugin">kuukausiraportteja</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
fi: <p>…on mahdollista ladata lisää <a href="skg://monthly_plugin">kuukausiraporttimalleja</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
fi: <p>…on mahdollista laatia ja jakaa omia <a href="skg://monthly_plugin">kuukausiraporttimalleja</a>.</p>

en: Upload
fi: Lähetä

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
fi: Tiedostoa ei voi kopioida lähteestä ”%1” kohteeseen ”%2”

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
fi: Poistaminen epäonnistui: ”%1”.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
fi: Laske kuukausiraportti ajalle ”%1”

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
fi: Raportti kuukaudelta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
fi: Raportin kuukausi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
fi: Virkistä kuukausiraportti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
fi: &Malli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
fi: Käytettävä malli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
fi: Poista valittu lähde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
fi: Hae lisää malleja…

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
fi: Tulosta HTML-tiedostoksi

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
fi: tulosta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
fi: <p>…on mahdollista <a href="skg://file_print">tulostaa</a> kaikki avoimet sivut.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
fi: Tulostus onnistui.

[ctx: Error message]
en: Print failed
fi: Tulostus epäonnistui

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
fi: Lisää ominaisuus

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
fi: Ominaisuuden luonti

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
fi: Ominaisuus luotu

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
fi: Seuraava komentorivi epäonnistui koodilla %2:
    ”%1”

[ctx: Noun]
en: Bill
fi: Lasku

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
fi: Lisää %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
fi: Ominaisuutta ei löytynyt. Ominaisuus on ensin luotava telakasta.

[ctx: Noun]
en: More...
fi: Lisää…

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
fi: Lataa ja lisää %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can manage properties on all objects.</p>
fi: <p>…voit hallita kaikkien olioiden ominaisuuksia.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can add files or Internet links as property.</p>
fi: <p>…voit lisätä tiedostoja tai internetlinkkejä ominaisuuksiksi.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
fi: <p>…voit automaattisesti ladata ja lisätä laskuja ominaisuuksiksi käyttäen ominaisuutta %1.</p>

en: Name
fi: Nimi

en: Value
fi: Arvo

en: Selection
fi: Valinta

en: All
fi: Kaikki

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
fi: Haluatko kopioida vai linkittää tiedoston?

[ctx: Question]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: Question]
en: Link
fi: Linkitä

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” avaus epäonnistui

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
fi: Muuta ominaisuuden nimeä

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
fi: Ominaisuuden nimeä muutettu

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
fi: Ominaisuudet poistettu.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
fi: Poisto epäonnistui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
fi: Ominaisuuden nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
fi: Muuta ominaisuuden nimeä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
fi: Lisää ominaisuus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
fi: Ominaisuuden arvo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
fi: Valitse ominaisuuden tiedosto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
fi: Poista ominaisuus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
fi: Avaa tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open...
fi: Avaa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
fi: Ominaisuusluettelo

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
fi[0]: Valinta: %1 rivi
fi[1]: Valinta: %1 riviä

[ctx: The title]
en: Statistic
fi: Tilastot

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
fi: Kumoamisen enimmäissyvyys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
fi: Tyhjennä historia tallennettaessa

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
fi: Kumoa muutokset

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

[ctx: Verb]
en: Undo operation '%1'.
fi: Kumoa tapahtuma ”%1”.

[ctx: Verb]
en: Redo operation '%1'.
fi: Tee uudelleen tapahtuma ”%1”.

[ctx: Noun]
en: History
fi: Historia

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can undo and redo your modifications.</p>
fi: <p>…voit kumota ja tehdä uudelleen muutoksiasi.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">asetuksissa</a> voi muuttaa kumoamispinon enimmäissyvyyttä.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
fi: Historia on liian suuri

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
fi: Voit parantaa suorituskykyä pienentämällä asetuksista historian kokoa.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
fi: Avaa asetuspaneeli

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
fi: Historia onnistuneesti tyhjennetty.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
fi: Historian tyhjennys epäonnistui

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
fi: Kumoaminen onnistui.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
fi: Kumoaminen epäonnistui

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
fi: Tehty onnistuneesti uudelleen.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
fi: Uudelleen tekeminen epäonnistui

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
fi: Kumoaminen onnistui.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
fi: Tehty onnistuneesti uudelleen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
fi: Muutoshistoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
fi: Kumoamisen enimmäissyvyys:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
fi: −1 tarkoittaa ’ei rajoitusta’

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
fi: Virheellisiä parametreja

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
fi: Tuo %1-tiedosto

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” tuonti epäonnistui

[ctx: Import step]
en: Import operations
fi: Tuo tapahtumat

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
fi: Käytetään tuontiin tiliä ”%1”

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
fi: Löytyi useampi kuin yksi mahdollinen tili.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
fi: Tuontia varten luotiin oletustili ”%1”

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some operations are already existing
fi: Tilin ”%1” alkusaldoa ei ole asetettu, koska joitakin tapahtumia on yhä

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
fi: Tilin ”%1” alkusaldoksi on asetettu AFB120-tiedoston sisältö

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
fi: AFB120-tiedosto (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
fi: VAROITUS: Komento %1 epäonnistui koodilla %2 (uusi yritys %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
fi: VAROITUS: Komento %1 epäonnistui aikakatkaisun takia (uudelleenyritys %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
fi: Tuo toiminnolla %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
fi: Tilin tunnistetta on mahdoton löytää säännöllisellä lausekkeella "%1” rivillä ”%2”

[ctx: Progress message]
en: Download operations
fi: Lataa tapahtumia

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
fi: Taustaosasi ”%1” ei näy olevan oikein asetettu, koska tiliä ei löytynyt.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
fi: Seuraava komento ei ladannut yhtään tiliä:
    %1
    Tarkista taustaosasi asennus.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
fi: Joitakin tilejä ei ole ladattu. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
fi: Tuo yksi tili toiminnolla %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
fi: ^päiväys

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
fi: ^tili

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
fi: ^numero|^num?ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
fi: ^kirjanmerkitty

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
fi: ^määrä

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
fi: ^yksikkö

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
fi: ^ryhmäid

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
fi: ^tapahtumaid

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
fi: Päiväys- ja määräsarakkeita ei löytynyt. Muuta tuontiparametreja asetuksissa (Skroogen asetukset… → Tuonti ja vienti → CSV → Muokkaa säännöllisiä lausekkeita…).

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
fi: Etsi sarakkeet automaattisesti

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
fi: Käytetty kytkös: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
fi: Otsikkoa ei löydy CSV-tiedostosta

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
fi: Päiväysmuotoa ei tueta

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
fi: Kohteen ”%1” tuonti koodilla ”%2” ja päiväysmuodolla ”%3”

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
fi: Virheellinen määrä sarakkeita rivillä %1. Odotettiin %2:ta, löytyi %3.

[ctx: An operation mode]
en: Transfer
fi: Tilisiirto

[ctx: An operation mode]
en: Direct debit
fi: Suoraveloitus

[ctx: An operation mode]
en: Check
fi: Šekki

[ctx: An operation mode]
en: Deposit
fi: Pano

[ctx: An operation mode]
en: Payback
fi: Palautus

[ctx: An operation mode]
en: Withdrawal
fi: Nosto

[ctx: An operation mode]
en: Card
fi: Kortti

[ctx: An operation mode]
en: Loan payment
fi: Lainanmaksu

[ctx: An operation mode]
en: Subscription
fi: Tilaus

[ctx: An operation mode]
en: Cash deposit
fi: Käteispano

[ctx: An operation mode]
en: Card summary
fi: Kortin yhteenveto

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
fi: Tuonnin %1 pankki

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
fi: Tuontia varten luotiin oletuspankki ”%1”

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
fi: Tilin ”%1” alkusaldo on asetettu

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and operations have been exported
fi: Vain valitut tilit ja tapahtumat on viety

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” tallennus epäonnistui

[ctx: A file format]
en: CSV file
fi: CSV-tiedosto

[ctx: Import step]
en: Import units
fi: Tuontiyksiköt

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
fi: Kohteen ”%1” tuonti koodekilla ”%2” ja päiväysmuodolla ”%3”

[ctx: Import step]
en: Import rules
fi: Tuo säännöt

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
fi: Kohteen ”%1” tuonti koodekilla ”%2”

[ctx: Error message]
en: %1-%2: '%3'
fi: %1-%2: ”%3”

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
fi: Virheellistä XML-sisältöä tiedostossa ”%1”

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
fi: Tuo pankkeja ja tilejä

[ctx: Import step]
en: Import scheduled operations
fi: Tuo ajastettuja tapahtumia

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
fi: GnuCash-tiedosto

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
fi: Huono Grisbi-tiedoston versio. Version on oltava >= 0.6.0.

[ctx: Import step]
en: Import banks
fi: Tuo pankkeja

[ctx: Import step]
en: Import accounts
fi: Tuo tilejä

[ctx: Import step]
en: Import payees
fi: Tuo maksunsaajia

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
fi: Tuo maksutapa

[ctx: Import step]
en: Import categories
fi: Tuo luokkia

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
fi: Budjettiosoitus

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
fi: Tilivuosi

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
fi: Grisbi-tiedosto

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
fi: Vie tiedostoon %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
fi: Vie tilejä

[ctx: Export step]
en: Export categories
fi: Vie luokkia

[ctx: Export step]
en: Export payees
fi: Vie maksunsaajia

[ctx: Export step]
en: Export operations
fi: Vie tapahtumia

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
fi: Intuit Interchange Format -tiedosto

[ctx: A file format]
en: JSON file
fi: JSON-tiedosto

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
fi: Ei löydy tiliä tunnisteella %1

[ctx: Import step]
en: Import budgets
fi: Tuo budjetteja

[ctx: Export step]
en: Export units
fi: Vie yksiköitä

[ctx: Export step]
en: Export budgets
fi: Vie budjetteja

[ctx: Export step]
en: Export scheduled operations
fi: Vie ajastettuja tapahtumia

[ctx: Export step]
en: Export banks
fi: Vie pankkeja

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
fi: KMyMoney-tiedosto

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
fi: Tili

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
fi: Ei määritetty

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
fi: Luokka

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
fi: Toiminnon ”%1” suoritus epäonnistui

[ctx: Import step]
en: Import stocks
fi: Tuo osakkeita

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
fi: Varallisuustili

[ctx: Import step]
en: Import assets
fi: Tuo varallisuus

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
fi: Money Manager Ex -tiedosto

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
fi: Virhe jäsennettäessä: ”%1”

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
fi: Tiedostoon %1 ei ole lukuoikeuksia

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
fi: Java-sovellusta ei ole asennettu. Asenna se itse.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
fi: Microsoft Money -tuontiin tarvittavaa sunriise-sovellusta ei ole asennettu kohteeseen ”%1”

[ctx: Warning message]
en: The operation '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
fi: Tapahtumaa ”%1” on korjattu, koska sen määrä ei vastunnut osiensa yhteissummaa

[ctx: Error message]
en: Invalid password
fi: Virheellinen salasana

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
fi: Microsoft Money -tiedoston ”%1” lukeminen epäonnistui

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
fi: Microsoft Money -tiedosto

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
fi: Tilin ”%1” alkusaldoksi on asetettu MT940-tiedoston sisältö.

[ctx: A file format]
en: MT940 file
fi: MT940-tiedosto

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
fi: OFX-tuonti epäonnistui

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
fi: Kredit

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
fi: Debet

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
fi: Korko

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
fi: Osinko

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
fi: FI-maksu

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
fi: Palvelumaksu

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
fi: Pano

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
fi: Pankkiautomaatti

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
fi: Myyntipiste

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
fi: Verkkomaksu

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
fi: Toistuva maksu

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
fi: Toimeksianto

[ctx: A file format]
en: OFX file
fi: OFX-tiedosto

en: Invoice
fi: Lasku

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
fi: PDF-tiedosto (lasku)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
fi: Luokkia löytyi ja ne tuotiin

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
fi: Löydetyt ja tuodut yksikköhinnat

[ctx: An information message]
en: Auto repaired operation
fi: Automaattisesti korjattu tapahtuma

[ctx: An information message]
en: The total amount of the operation (%1) was different to the sum of the sub-operations (%2). The operation has been repaired.
fi: Tapahtuman kokonaismäärä (%1) eroaa sen osien summasta (%2). tapahtuma on korjattu.

[ctx: A file format]
en: QIF file
fi: QIF-tiedosto

[ctx: Import step]
en: Import trackers
fi: Tuo jäljittimet

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
fi: Tuo kirjanmerkit

en: Imported bookmarks
fi: Tuodut kirjanmerkit

[ctx: Import step]
en: Import interests
fi: Tuo korot

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
fi: SQLCipher-tietokanta on suojattu samalla salasanalla kuin tiedostosi

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” luonti epäonnistui

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
fi: Skrooge-tiedosto

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
fi: SQLCipher-tiedosto

[ctx: A file format]
en: SQLite document
fi: SQLite-tiedosto

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
fi: Luottokortti

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
fi: Šekki

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
fi: Käteinen

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
fi: Tilisiirto

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
fi: Muu

[ctx: A file format]
en: Homebank document
fi: Homebank-tiedosto

[ctx: A file format]
en: XML file
fi: XML-tiedosto

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
fi: osta

en: Add a new operation in skrooge
fi: Lisää Skroogeen uusi tapahtuma

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
fi: %1 10 tietokone

en: Add operation %1
fi: Lisää tapahtuma %1

[ctx: Information message]
en: Operation created
fi: Tapahtuma luotu

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
fi: Tiedoston %1 luonti epäonnistui

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
fi: Tilit

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
fi: Vain korostetut

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past operations
fi: Vain aiemmat tapahtumat

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
fi: Päätili

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
fi: Luottokortti

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
fi: Säästötili

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
fi: Sijoitustili

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
fi: Lainatili

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
fi: Eläketili

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
fi: Lompakko

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> operations.
fi: Vähintään yksi tili on luotava<br><a href="%1">Pankki ja tilit</a> -sivulla tai <a href="%2">tuonti</a>-toiminnolla.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
fi: Yhteensä %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
fi: Yhteensä

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile...
fi: Yhteensovitus…

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
fi: Tilit (täysi)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
fi: Pankit (kevyt)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
fi: Pankit (täysi)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
fi: Tilit (kevyt)

[ctx: Verb]
en: Open report...
fi: Avaa raportti…

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
fi: Tilit

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
fi: Hallitse tilejäsi

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_bank_plugin">pankkeihin</a> voi liittää tunnuskuvia.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_bank_plugin">tilejä</a> voi järjestää vetämällä ja pudottamalla.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
fi: Pankissa ”%1” ei ole tilejä

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
fi: Älä unohda poistaa käyttämättömiä pankkeja

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
fi: Poista ”%1”

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
fi: Suljetulla tilillä ”%1” on yhä rahaa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
fi: Tämä ei ole normaalia

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
fi: Avaa ”%1” uudelleen

[ctx: Action to create a fake operation to set the amount of the account to 0]
en: Create fake operation
fi: Luo valetapahtuma

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
fi: Poista käyttämättömät pankit

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
fi: Käyttämätön pankki poistettu

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
fi: Käyttämättömän pankin poisto epäonnistui

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
fi: Avaa tili ”%1” uudelleen

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
fi: Tili avattu uudelleen

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
fi: Tilin avaus uudelleen epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake operation
fi: Luo valetapahtuma

[ctx: Noun, default comment for a fake operation]
en: Fake operation
fi: Valetapahtuma

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The operation '%1' has been added
fi: Tapahtuma ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake operation created.
fi: Valetapahtuma luotu.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
fi: Luonti epäonnistui

en: Opened
fi: Avoimet

en: Closed
fi: Suljettu

en: Highlighted only
fi: Vain korostetut

en: Graph
fi: Kaavio

en: Display the account edit panel
fi: Näytä tilin muokkauspaneeli

[ctx: Other type of bank account]
en: Other...
fi: Muu…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account
fi: Tapahtumat tilillä

en: '%1'
fi: ”%1”

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
fi: Valitse pankin kuvake

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
fi: Kuvatiedostot

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
fi: Tilin ”%1” luonti

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
fi: Tili ”%1” on lisätty

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
fi: Tili ”%1” luotu

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
fi: Tilin luonti epäonnistui

[ctx: Updating an account]
en: Account update
fi: Tilin päivitys

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen tilien kaikkia nimiä. Tilit on yhdistetty.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen tilien kaikkia nimiä. Tilit on yhdistetty.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
fi: Tili ”%1” on päivitetty

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
fi: Yrität muuttaa tilin ”%1” pankin nimeä.
    Haluatko tehdä muutoksen saman pankin kaikkiin tileihin?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
fi: Tili päivitetty.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
fi: Päivitys epäonnistui

[ctx: Message]
en: Computing...
fi: Lasketaan…

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
fi: Nykyinen saldo: %1     Saldo: %2     Tarkistettu: %3     Tarkistettava: %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
fi: <p>Nykyinen saldo: %1</p>  <p>Saldo: %2</p> <p>Tarkistettu: %3</p> <p>Tarkistettava: %4</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing...
fi: Lasketaan…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
fi: Pankin kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
fi: TIlin alkusaldon yksikkö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
fi: Tilin nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
fi: Tilin numero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
fi: Tilin enimmäissaldo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
fi: Konttorin osoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
fi: Tilin kommentti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
fi: Pankin nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
fi: Tilin vähimmäissaldo

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
fi: Alku&saldo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
fi: Tilin tyyppi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
fi: Konttorin numero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
fi: Pankin numero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
fi: Lisää pankki ja tili (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
fi: Virkistä valitut pankit ja tilit (Vaihto+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
fi: Muuta

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
fi: Pankit

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
fi: Käsittele budjettisäännöt

[ctx: The title]
en: Budget
fi: Budjetti

[ctx: The tool tip]
en: Budget
fi: Budjetti

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
fi: Budjettihälytys kohteelle ”%1”

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
fi: Huolehdi budjetistasi.<br> %1<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this budget
fi: Avaa budjettia vastaavat tapahtumat

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
fi: Vanhan budjetin käsittely

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
fi: Budjettia ei ole käsitelty ainakaan kuukauteen.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
fi: Käsittele budjettisäännöt

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
fi: Budjettisäännöt käsitelty

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
fi: Budjettisäännöt epäonnistuivat

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
fi: Yksittäinen

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
fi: Tämä vuosi

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
fi: Tämä kuukausi

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
fi: Edellinen vuosi

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
fi: Negatiivinen

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
fi: Positiivinen

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
fi: Tämä vuosi

en: Display the edit panel for standard budget
fi: Näytä vakiobudjetin muokkauspaneeli

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Display the edit panel for automatic budgets
fi: Näytä muokkauspaneeli automaattibudjeteille

en: Rules
fi: Säännöt

en: Display the edit panel for rules
fi: Näytä sääntöjen muokkauspaneeli

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
fi: Budjettisäännön luonti

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
fi: Budjettisääntö ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
fi: Budjettisääntö luotu

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
fi: Budjettisäännön luonti epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
fi: Budjetin luonti

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
fi: Budjetti ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
fi: Budjetti luotu

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
fi: Budjetin luonti epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
fi: Budjettisäännön päivitys

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
fi: Budjettisääntö ”%1” on päivitetty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
fi: Budjettisääntö päivitetty

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
fi: Budjettisäännön päivitys epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
fi: Budjetin päivitys

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
fi: Budjetti päivitetty

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
fi: Budjetin päivitys epäonnistui

[ctx: Noun]
en: Selection: none
fi: Valinta: ei mitään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
fi: Budjettikausi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
fi: Budjettivuosi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
fi: Budjettikuukausi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
fi: Budjetin summa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
fi: Budjetin luokka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
fi: Sisällytetään aliluokat

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
fi: Luo budjetit automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the operations of:
fi: Automaattinen luonti perustuu tapahtumiin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
fi: Saatetaan kuukausibudjetteja tasapainoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
fi: Saatetaan vuosibudjettia tasapainoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
fi: &Vuosi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled operations for a better automatic creation
fi: Käytä ajastettuja tapahtumia parantaaksesi automaattiluontia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled operations
fi: Käytä ajastettuja tapahtumia

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
fi: Budjeteille, joissa

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
fi: Kun delta

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
fi: Muuta budjettia

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
fi: Käytä ehtoa vuodelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
fi: Ehdon vuosi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
fi: Ehdon kuukausi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
fi: Siirron summa

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
fi: Käytä ehtoa luokalle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
fi: Ehdon luokka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
fi: Siirron luokka

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
fi: Käytä kuukaudelle ehtoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
fi: Luo uusi budjetti (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
fi: Päivitä valittua budjettia (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
fi: Käsittele säännöt

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
fi: Käsittele

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
fi: Arvioitu korko

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests...)]
en: Simulations
fi: Simulaatiot

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_calculator_plugin">laskinta</a> voi käyttää moniin asioihin</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
fi: Tilin ”%1” korkokantaa ei ole määritetty

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
fi: Sijoitustilisi ”%1” korkoa ei ole asetettu

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
fi: Avaa korkosivu

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
fi: Viisitoista

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
fi: Päivä +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
fi: Päivä −%1

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
fi: 360 päivää

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
fi: 365 päivää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
fi: Korko

en: Interests calculator
fi: Korkolaskin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
fi: Kuoletustaulukko

en: Loan amortization table calculator
fi: Lainankuoletustaulukkolaskin

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
fi: Vuotuinen korko = %1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
fi: Tilin ”%1” korkoparametrin luonti

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
fi: Korkoparametri ”%1” on lisätty

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
fi: Korkoparametri luotu

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
fi: Korkoparametrin luonti epäonnistui

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
fi: Tilin ”%1” korkoparametrin päivitys

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
fi: Korkoparametri ”%1” on päivitetty

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
fi: Korkoparametri päivitetty

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
fi: Korkoparametrin päivitys epäonnistui

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
fi: Maksujen määrä: 	%1
    Kuukausittainen maksu: 	%2
    Kuukausittainen vakuutus: 	%3
    Maksettu kokonaispääoma: 	%4
    Maksettu kokonaiskorko: 	%5
    Maksettu kokonaisvakuutus: 	%6
    Maksut yhteensä: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
fi: Tili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
fi: Näytetty tili

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
fi: &Vuosi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
fi: Laskentavuosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
fi: Korkojen tulos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
fi: Korkolaskennan tulos

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
fi: Korkoarvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
fi: Määritä arvo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
fi: Korkolaskennan parametrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
fi: Päi&väys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
fi: Korko (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
fi: Luottoarvon päiväys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
fi: Luottoarvon päiväyksen laskentatapa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
fi: Veloitusarvon päiväys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
fi: Veloitusarvon päiväyksen laskentatapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
fi: Laskennan perusta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
fi: Korkokanta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
fi: Vuotuinen korkokanta (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
fi: Lainan määrä (pääoma):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
fi: Kesto (vuosia):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
fi: Lainan määrä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
fi: Lainan yksikkö

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
fi: Maksujen yhteenveto

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
fi: Lainan yhteenveto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
fi: Vakuutuskorko (%):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
fi: Lainan kesto vuosina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
fi: Lainan vuotuinen korko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
fi: Lainan vakuutuskorko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
fi: Määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
fi: Investointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
fi: Vakuutukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
fi: Saldo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
fi: Luo uusi korkoparametri (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
fi: Päivitä korkoparametrit (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
fi: Muuta

[ctx: Verb]
en: Import categories
fi: Tuo luokkia

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
fi: Tuo vakioluokat

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
fi: Tuo luokkia [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
fi: Poista käyttämättömät luokat

[ctx: Verb]
en: Open similar categories...
fi: Avaa samankaltaiset luokat…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
fi: Samankaltaiset luokat

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
fi: 5 päämenoluokkaa

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
fi: 5 päämuunnelmaa

[ctx: Report header]
en: Budget
fi: Budjetti

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
fi: Luokat tuotu.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
fi: Luokkien tuonti epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
fi: Tuo vakioluokat

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
fi: Luokat

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
fi: Luokkien hallinta

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
fi: Useita käyttämättömiä luokkia

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no operations.
fi: Voit parantaa suorituskykyä poistamalla luokat, joihin ei ole tapahtumia.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
fi: Jotkin luokat vaikuttavat identtisiltä

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
fi: Jotkin luokat vaikuttavat syntaksieroistaan huolimatta identtisiltä, ja ne voisi yhdistää.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category containing '%1'
fi: Alitapahtumat, joiden luokkaan kuuluu ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
fi: Poista käyttämättömät luokat

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
fi: Käyttämättömät luokat poistettu

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
fi: Käyttämättömien luokkien poisto epäonnistui

[ctx: Verb]
en: Add category
fi: Lisää luokka

en: Income
fi: Tulot

en: Expenditure
fi: Menot

en: Highlighted
fi: Korostetut

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
fi: Lisää valittuun luokkaan aliluokka

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
fi: Uusi luokka…

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
fi: Luokan luonti ”%1”

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
fi: Luokka ”%1” on luotu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
fi: Luokka ”%1” luotu

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
fi: Luokan luonti epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
fi: Luokan päivitys

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen luokkien kaikkia nimiä. Luokat on yhdistetty.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
fi: Luokka ”%1” yhdistettiin luokkaan ”%2”

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
fi: Luokka ”%1” on päivitetty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
fi: Luokka päivitetty

[ctx: Error message]
en: Category update failed
fi: Luokan päivitys epäonnistui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
fi: Luokat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
fi: Päivitä valitut luokat (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
fi: Poista käyttämättömät luokat

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
fi: Poista käyttämättömät

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
fi: Tuo

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
fi: Muu

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
fi: Automaattinen todennus tuonnin jälkeen

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported operations
fi: Käytä sääntöjä tuotuihin tapahtumiin

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open operations after import or processing
fi: Avaa tapahtumat tuonnin tai käsittelyn jälkeen

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only operations since the last imported one
fi: Tuo vain viimeisimmän tuodun jälkeiset tapahtumat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
fi: Otsakkeen automaattinen haku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
fi: Sarakkeiden automaattinen haku

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
fi: Otsakkeen sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
fi: Sarakkeiden sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
fi: Päiväys

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
fi: Numero

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
fi: Tila

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
fi: Maksunsaaja

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
fi: Kommentti

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
fi: Tila

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
fi: Kirjanmerkitty

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
fi: Tili

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
fi: Luokka

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
fi: Määrä

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
fi: Etumerkki

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
fi: Yksikkö

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
fi: Ominaisuus

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
fi: Käytettyjen taustaosien luettelo

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
fi: CSV-päiväysmuoto

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
fi: QIF-päiväysmuoto

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
fi: Lataa avattaessa kaikki arvot

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
fi: Automaattilatausten taajuus

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import...
fi: Tuo…

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
fi: Tuo taustaosilla

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values...
fi: Tuo valuuttojen arvot…

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules...
fi: Tuo säännöt…

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
fi: Vie

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export...
fi: Vie…

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
fi: Käsitellään

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
fi: Etsi ja ryhmittele siirtoja

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
fi: Anonymisoi

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
fi: Puhdista pankin tuonnit

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported operations
fi: Yhdistä tuontitapahtumat

[ctx: Noun]
en: Force the merge
fi: Pakota yhdistäminen

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's operations to import
fi: Joitakin KRunnerin tapahtumia on tuotavana

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
fi: Anna käytettävien taustaosien luettelo puolipistein (;) erotettuna.
    Taustaosalla voi olla parametreja. Ne voi välittää sulkeissa pilkuin erotettuna.
    
    Esimerkki: taustaosaA;taustaosaB(parametri1,parametri2).
    
    Tässä on luettelo tunnetuista taustaosista: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
fi: Automaattinen tunnistus

[ctx: Noun]
en: Import / Export
fi: Tuonti ja vienti

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
fi: Tuontien ja vientien hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
fi: <p>…yksiköiden määrät voi tuoda CSV-tiedostolla.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export the full content of your document into a XML file.</p>
fi: <p>…voit viedä tiedoston koko sisällön XML-tiedostoon.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export some accounts or operations just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
fi: <p>…tilejä tai tapahtumia voi tuoda valitsemalla ne ennen <a href="skg://export">vientitapahtuman</a> käynnistämistä.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
fi: <p>…voit muuntaa tiedoston eräajotyökalulla ”%1”.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
fi: <p>…Skrooge käyttää tuodun tiedoston nimeä etsiessään kohdetiliä.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
fi: Tuo taustaosilla

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
fi: Syntaksivirhe taustaosassa ”%1”

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
fi: Taustaosa "%1” vaatii salasanaa.
    Anna salasana.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
fi: CSV-tiedostot

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
fi: Tuo koodekilla %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” tuonti epäonnistui

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
fi: Käyttäjä peruutti tuonnin

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
fi[0]: %1 tiedosto onnistuneesti tuotu.
fi[1]: %1 tiedostoa onnistuneesti tuotu.

[ctx: Noun]
en: Install %1
fi: Asenna %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
fi: Asennus tehdään seuraavan tuonnin yhteydessä

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
fi: Vie

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
fi: Tiedosto ”%1” vietiin onnistuneesti.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” vienti epäonnistui.

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
fi: Tiedostosta voi anonymisoida kahdella tapaa.<br/><b>Palautettavasti:</b> anna avain ja paina sen muistiisi, silä voi palata takaisin.<br/><b>Palauttamattomasti (suositeltavaa):</b> älä anna avainta.<br/><br/>Anonymisoidun tiedoston palauttamiseksi anonymisoi se vain samalla avaimella.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
fi: Tiedosto on anonymisoitu.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
fi: Etsi ja ryhmittele siirtoja

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
fi[0]: Tiedosto on käsitelty onnistuneesti. Luotiin %1 siirto.
fi[1]: Tiedosto on käsitelty onnistuneesti. Luotiin %1 siirtoa.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
fi: Siirtoja ei löytynyt

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
fi: Käsittely epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
fi: Puhdista pankin tuonnit

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
fi: Tiedoston puhdistus onnistui.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
fi: Puhdistus epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported operations
fi: Yhdistä tuodut tapahtumat

[ctx: Error message]
en: Merge failed
fi: Yhdistäminen epäonnistui

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations merged.
fi: Tuodut tapahtumat yhdistettiin.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing operations, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported operation as validated, so that you know the operation has been fully processed.
fi: Kun tapahtumat on tuotu, ne tulisi tarkistaa ja korjata esimerkiksi luokka ja saaja. Kun näin on tehty, merkitse tuotu tapahtuma kelvolliseksi, jotta tiedät sen tulleen täysin käsitellyksi.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove operation
fi: Poista tapahtuma

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” avaus epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's operation
fi: Tuo KRunnerin tapahtuma

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been added
fi: Tapahtuma ”%1” on lisätty.

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations imported.
fi: Tapahtumat tuotiin.

[ctx: Error message]
en: Import failed
fi: Tuonti epäonnistui

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations removed.
fi: Tapahtumat poistettiin.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
fi: Yleistä

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
fi: Yleiset tuontiasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
fi: Tuonnin jälkeen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported operations
fi: Tällä valinnalla voi ottaa kaikille tuonneille käyttöön kaikki ”Etsi ja käsittele” -kohdan säännöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported operations
fi: Käytä sääntöjä tuotuihin tapahtumiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
fi: Automaattinen tarkistus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported operations at the end of the import
fi: Tällä valinnalla kaikki tuodut tapahtumat voi tuonnin lopuksi avata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open operations
fi: Avaa tapahtumat

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
fi: CSV-tuonnin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
fi: Otsakkeen sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
fi: 0, ellei CSV-tiedostolla ole otsaketta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the operation
fi: Tapahtuman päiväys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
fi: Päiväys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation, for example the Check number, or a Transfer reference.
fi: Tapahtuman numero, esimerkiksi šekin numero tai siirron viite.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation
fi: Tapahtuman numero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
fi: Numero:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Operation mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
fi: Tapahtuman tyyppi (miten teit tapahtuman).
    Esimerkkejä: luottokortti, šekki, siirto…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode
fi: Tapahtuman tyyppi

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the operation
fi: Tapahtuman saaja

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
fi: Maksun&saaja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the operation
fi: Huomautus tapahtumaan

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation (reconciled or not)
fi: Tapahtuman tila (ratkaistu tai ei)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation
fi: Tapahtuman tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
fi: Tila:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the operation
fi: Tapahtuman kirjanmerkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
fi: &Kirjanmerkitty:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the operation
fi: Tapahtuman tili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation
fi: Tapahtuman luokka

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
fi: Luokka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the operation
fi: Tapahtuman määrä

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
fi: Määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
fi: Määrä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the operation
fi: Tapahtuman etumerkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
fi: Etumerkki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the operation
fi: Tapahtuman yksikkö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
fi: Yksikkö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
fi: Ominaisuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
fi: Sarakkeiden sijainnit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions...
fi: Muokkaa säännöllisiä lausekkeita…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
fi: Etumerkkisarakkeen debit-arvot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
fi: Päiväysmuoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
fi: Tilin tunnistus:

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
fi: QIF-tuonnin asetukset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
fi: Taustaosat

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
fi: Taustaosatuontien asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
fi: Lataa avattaessa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
fi: Kerran päivässä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
fi: Kerran viikossa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
fi: Kerran kuussa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
fi: Käytettyjen t&austaosien luettelo:

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future operations
fi: Tulevien tapahtumien tekstiväri

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated operations
fi: Ei-hyväksyttyjen tapahtumien tekstiväri

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub operations
fi: Alitapahtumien tekstiväri

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
fi: Pikamuokkaustila

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
fi: Laske saldot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
fi: Vain nykyisellä tilillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
fi: Aseta käytetyin luokka maksunsaajaa muokattaessa

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake operation
fi: Valetapahtuman oletushuomautus

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake operation
fi: Valetapahtuman oletusmaksunsaaja

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake operation
fi: Valetapahtuman oletusluokka

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
fi: Tulot ja menot

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Grouped
fi: Ryhmitetyt

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Transfers
fi: Tilisiirrot

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Tracked
fi: Jäljitetyt

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
fi: Tulot ja menot

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
fi: Monista

[ctx: Verb]
en: Create template
fi: Luo malli

[ctx: Verb]
en: Fast edit
fi: Pikamuokkaus

[ctx: Verb]
en: Open operations...
fi: Avaa tapahtumat…

[ctx: Verb]
en: Open operations with ...
fi: Avaa tapahtumat ohjelmalla…

[ctx: Verb]
en: Open sub operations with ...
fi: Avaa alitapahtumat ohjelmalla…

[ctx: Verb]
en: Open highlights...
fi: Avaa korostukset…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted operations
fi: Korostetut tapahtumat

[ctx: Verb]
en: Open last modified...
fi: Avaa viimeksi muutettu…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during last action
fi: Viime toiminnon jälkeen muuttuneet tai luodut tapahtumat

[ctx: Verb]
en: Open sub operations...
fi: Avaa alitapahtumat…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations
fi: Alitapahtumat

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates...
fi: Avaa mahdolliset kaksoiskappaleet…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations potentially duplicated
fi: Tapahtumien mahdollisia kaksoiskappaleita

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee...
fi: Avaa maksunsaajattomat siirrot…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
fi: Maksunsaajattomat siirrot

[ctx: Verb]
en: Open operations without payee...
fi: Avaa saajattomat tapahtumat…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without payee
fi: Saajattomat tapahtumat

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category...
fi: Avaa siirrot, joilta puuttuu luokka…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
fi: Siirrot, joilta puuttuu luokka

[ctx: Verb]
en: Open operations without category...
fi: Avaa tapahtumat, joilta puuttuu luokka…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without category
fi: Tapahtumat, joilta puuttuu luokka

[ctx: Verb]
en: Group operations
fi: Ryhmittele tapahtumat

[ctx: Verb]
en: Ungroup operations
fi: Poista tapahtumien ryhmittely

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub operations
fi: Yhdistä alitapahtumat

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
fi: Käytä mallipohjaa

[ctx: More items in a menu]
en: More
fi: Lisää

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
fi: Tämä toimenpide rikkoisi aiemman tuonnin kohteessa ”%1”, joten se on peruttu.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
fi: Tulot ja menot

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted operations
fi: Korostetut tapahtumat

[ctx: Noun]
en: Operations
fi: Tapahtumat

[ctx: Noun]
en: Operation management
fi: Tapahtumien hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
fi: <p>…päiväyksiä voi muuttaa nopeasti painamalla +, -, Ctrl + tai Ctrl -.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a> in one shot.</p>
fi: <p>…useampia <a href="skg://skrooge_operation_plugin">tapahtumia</a> voi päivittää kerralla.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub operations.</p>
fi: <p>…alitapahtumia voi näyttää tai muokata kaksoisnapsauttamalla <a href="skg://skrooge_operation_plugin">tapahtumaa</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex operations (split, grouped, ...).</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_operation_plugin">tapahtuman</a> (myös jaetut, ryhmitetyt jne.) voi monistaa.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_operation_plugin">tapahtumista</a> voi luoda mallin.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_operation_plugin">tapahtumia</a> voi ryhmitellä ja ryhmittelyn purkaa.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_operation_plugin">tapahtuman</a> etumerkki täytyy määrittää vain, jos haluat pakottaa sen, muulloin se päätellään automaattisesti <a href="skg://skrooge_category_plugin">luokasta</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
fi: Käytä mallia

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
fi: Malli otettu käyttöön.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
fi: Mallin käyttöönotto epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group operations
fi: Ryhmittele tapahtumat

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations grouped.
fi: Tapahtumat on ryhmitetty.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
fi: Ryhmän luominen epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup operation
fi: Pura tapahtumaryhmä

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been ungrouped
fi: Tapahtuman ”%1” ryhmittely on purettu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation ungrouped.
fi: Tapahtuman ryhmittely on purettu.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
fi: Ryhmän poistaminen epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate operation
fi: Monista tapahtuma

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate operation '%1' has been added
fi: Monistustapahtuma ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation duplicated.
fi: Tapahtuma on monistettu.

[ctx: Error message]
en: Duplicate operation failed
fi: Monistustapahtuma epäonnistui

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
fi: Luotiin mallipohja.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account:
fi: Tilin tapahtumat:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with unit:
fi: Tapahtumat yksiköllä:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category:
fi: Alitapahtumat, joiden luokka on:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to payee:
fi: Saajalle osoitetut tapahtumat:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to budget:
fi: Budjettiin osoitetut tapahtumat:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled operations:
fi: Ajastetut tapahtumat:

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one operation with number %2.The operation number should be unique (check number, transaction reference...)
fi: Tililläsi ”%1” on useampi kuin yksi numeron %2 tapahtuma. Tapahtumanumeron tulisi olla ainutkertainen (tilin numeron, tapahtuman viite…)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
fi: Tililläsi ”%1” ei ole tarpeeksi rahaa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
fi: Tämän tilin saldo alittaa alarajan. Saldoa tulisi nostaa.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
fi: Tilin ”%1” saldo on yli ylärajan

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
fi: Tämän tilin saldo ylittää ylärajan.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
fi: Tilisi ”%1” on lähellä alarajaa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
fi: Tämän tilin saldo on lähellä alarajaa. Sitä tulisi tarkkailla.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
fi: Tililläsi ”%1” on liikaa rahaa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
fi: Voisit säästää rahtaa parempikorkoisella tilillä, esim. tilillä ”%1” (%2 %)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each operation. This will allow you to generate better reports.
fi: Älä unohda asettaa kunkin tapahtuman tilaa. Näin saat laadituksi parempia raportteja.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
fi: Älä unohda yhdistää luokkaa kuhunkin siirtoon.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have payee
fi: Monilla tapahtumilla ei ole saajaa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each operation. This will allow you to generate better reports.
fi: Älä unohda kytkeä kuhunkin tapahtumaan saajaa. Näin voit luoda parempia raportteja.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
fi: Useilla siirroilla ei ole maksunsaajaa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
fi: Älä unohda kytkeä maksunsaajaa kuhunkin siirtoon.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are in groups with only one operation
fi: Jotkin tapahtumista ovat vain yhdestä tapahtumasta koostuvissa ryhmissä

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one operation. This makes no sense.
fi: Kun siirto on luotu ja vain yksi siirron osa poistetaan, toinen jää ryhmään, joka koostuu enää yhdestä tapahtumasta. Tässä ei ole järkeä.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple operations do not have their comments aligned
fi: Joidenkin yksinkertaisten tapahtumien huomautukset eivät mene kohdakkoin

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the operation is not aligned with the comment of the suboperation.
fi: Tapahtuman kommentti ei mene kohdakkoin alitapahtuman kommentin kanssa.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one operation
fi: Poista vain yhdestä tapahtumasta koostuvat ryhmät

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
fi: Ryhmät poistettu.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
fi: Ryhmien poisto epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of suboperations
fi: Tasaa alioperaatioiden kommentit

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
fi: Kommentit tasattu.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
fi: Kommenttien tasaus epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of suboperations
fi: Alioperaatioiden päiväysten tasaus

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
fi: Päiväykset tasattu.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
fi: Päivien tasaus epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub operations
fi: Yhdistä alitapahtumat

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations merged.
fi: Tapahtumat yhdistetty.

en: Standard
fi: Vakio

en: Display the edit panel for standard operations
fi: Näytä vakiotapahtumien muokkauspaneeli

en: Split
fi: Jaa

en: Display the edit panel for split operations
fi: Näytä jakotapahtumien muokkauspaneeli

en: Transfer
fi: Siirto

en: Display the edit panel for transfers between accounts
fi: Näytä tilisiirtotapahtumien muokkauspaneeli

en: Shares
fi: Osakkeet

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
fi: Näytä osakkeiden oston ja myynnin muokkauspaneeli.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation update
fi: Tapahtuman päivitys

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation updated
fi: Tapahtuma on päivitetty

[ctx: Error message]
en: Operation update failed
fi: Tapahtuman peruutus epäonnistui

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
fi: Muutit siirron yhtä osaa

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split operation
fi: Jakotapahtumaa ei voi päivittää

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
fi: Siirron luontiin on käytetty absoluuttista arvoa.

[ctx: Question]
en: Confirmation
fi: Vahvistus

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
fi: Tapahtuman yksikkö ei sovi yhteen kohdetilin kanssa.
    Napsauta Peru, jos haluat siitä huolimatta jatkaa, tai anna arvo kohdetilin yksiköinä (%1):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation creation
fi: Tapahtuman luonti

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
fi: Maksun yksikkö (%1) ei sovi yhteen kohdetilin (%2) kanssa.
    Napsauta peru, jos haluat kuitenkin jatkaa, muussa tapauksessa anna arvo kohdetilin yksikössä (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
fi: Osakkeet

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation created
fi: Tapahtuma luotu

[ctx: Error message]
en: Operation creation failed
fi: Tapahtuman luonti epäonnistui

[ctx: Option to for display of operations]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
fi: %1 luottokortteineen

[ctx: Option to for display of operations]
en: Operations
fi: Tapahtumat

[ctx: Option to for display of operations]
en: Templates
fi: Mallit

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide checked operations
fi: Piilota tarkistetut tapahtumat

[ctx: A title]
en: Total amount:
fi: Yhteensä:

[ctx: A title]
en: Final balance:
fi: Loppusaldo:

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation checked.
fi: Tapahtuma tarkistettu.

[ctx: Error message]
en: No Operation Selected
fi: Ei valittua tapahtumaa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of operations
fi: tapahtumaluettelo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
fi: Tilitietueesi loppusaldo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake operation
fi: Luo valetapahtuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
fi: Tapahtumatila (kuinka loit tapahtuman).
    Esimerkkejä: luottokortti, šekki, tilisiirto…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
fi: Siirron kohdetili

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
fi: Tilille:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
fi: Tapahtuman luokka.
    Lisää ” > ” erottimeksi luokan ja aliluokan väliin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
fi: &Maksutili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
fi: &Osakkeiden määrä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
fi: Osakkeiden määrä

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
fi: + toimeksiantopalkkio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
fi: Toimeksiantopalkkion määrä

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
fi: + verot:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
fi: Verojen määrä

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
fi:  = yhteensä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
fi: Ostettujen osakkeiden maksutili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
fi: Tyhjennä muokkain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new operation (Ctrl+Enter)
fi: Luo uusi tapahtuma (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected operations (Shift+Enter)
fi: Virkistä valitut tapahtuma (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
fi: Näytä varoitus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
fi: Näytä virheilmoitus ja peru nykyinen toiminto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special operations
fi: Erityistapahtumien oletusarvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
fi: T&ekstiselite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
fi: Tekstiselite

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
fi: Toimeksianto / vero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
fi: Toimeksianto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
fi: Vero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
fi: Laske saldot (poista käytöstä parantaaksesi suorituskykyä)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
fi: Fontit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future operations:
fi: T&ulevien tapahtumien fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated operations:
fi: &Ei-hyväksyttyjen tapahtumien fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub operations:
fi: Alitapahtumien väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
fi: &Pikamuokkaustila:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
fi: Etsi vain malleista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in operations
fi: Etsi ensin malleista, sitten tapahtumista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in operations only
fi: Etsi vain tapahtumista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in operations and after in templates
fi: Etsi ensin tapahtumista, sitten malleista

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
fi: Poista käyttämättömät maksunsaajat

[ctx: Verb]
en: Open similar payees...
fi: Avaa samankaltaiset maksunsaajat…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
fi: Samankaltaiset maksunsaajat

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
fi: Maksunsaajat

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
fi: Maksunsaajien hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_payee_plugin">maksunsaajia</a> voi yhdistää vetämällä ja pudottamalla.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
fi: Monia käyttämättömiä maksunsaajia

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no operation is registered.
fi: Voit parantaa suorituskykyä poistamalla maksunsaajia, joihin ei kytkeydy tapahtumia.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
fi: Jotkin maksunsaajat vaikuttavat samoilta

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
fi: Jotkin maksunsaajat vaikuttavat samoilta mutta eri tavoin ilmaistuilta: ne voisi yhdistää.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
fi: Poista käyttämättömät maksunsaajat

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
fi: Käyttämättömät maksunsaajat poistettu

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
fi: Käyttämättömien maksunsaajien poisto epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
fi: Maksunsaajan ”%1” luonti

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
fi: Lisättiin maksunsaaja ”%1”

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
fi: Maksunsaaja ”%1” luotu

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
fi: Maksunsaajan luonti epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
fi: Maksunsaajan päivitys

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen maksunsaajien nimet olemassa olevaksi maksunsaajaksi. Maksunsaajat on yhdistetty.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen maksunsaajien kaikkia nimiä. Maksunsaajat on yhdistetty.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
fi: Yhdistettiin maksunsaajat ”%1” ja ”%2”

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
fi: Päivitettiin maksunsaaja ”%1”

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
fi: Maksunsaaja päivitetty

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
fi: Maksunsaajan päivitys epäonnistui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
fi: Maksunsaajan nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
fi: Maksunsaajan osoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
fi: Luo maksunsaaja (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
fi: Muuta valittua maksunsaajaa (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
fi: Taustaväri

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
fi: Tekstiväri

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
fi: Reunaväri

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
fi: Akselien väri

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
fi: Ruudukon väri

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
fi: Minimien väri

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
fi: Maksimien väri

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
fi: Keskiarvojen väri

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
fi: Suuntausväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
fi: Antialiasointi

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
fi: Raportti

[ctx: Verb]
en: Open very old operations...
fi: Avaa hyvin vanhoja tapahtumia…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old operations
fi: Hyvin vanhat tapahtumat

[ctx: Verb]
en: Open very far operations in the future...
fi: Avaa hyvin kaukaisen tulevaisuuden tapahtumia…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far operations in the future
fi: Hyvin kaukaisen tulevaisuuden tapahtumat

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
fi: Raportti

[ctx: Noun]
en: Report
fi: Raportti

[ctx: Noun]
en: Generate report
fi: Laadi raportti

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
fi: <p><a href="skg://skrooge_report_plugin">raportin</a> voi avata muilla sivuilla tehdyistä valinnoista.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_report_plugin">raportteja</a> voi viedä moniin tiedostomuotoihin.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to
fi: Tapahtumat, jotka on osoitettu…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected operations
fi: Valitut tapahtumat

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub operations
fi: Valitut alitapahtumat

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations corresponding to rule
fi: tapahtumat, jotka vastaavat sääntöä

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very old
fi: Jotkin tapahtumia ovat hyvin vanhoja

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old operations are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
fi: Suorituskykysyistä joitakin hyvin vanhoja tapahtumia ei otettu huomioon kaaviossa. Valitse, ovatko nämä tapahtumat tavanomaisia.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very far in the future
fi: Jotkin tapahtumat ovat hyvin kaukana tulevaisuudessa

[ctx: Display graph values as the sum of operations amount]
en: Sum of operations
fi: tapahtumien summa

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of operations amount]
en: Cumulated sum of operations
fi: tapahtumien kasautuva summa

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Base 100
fi: Kanta 100

[ctx: Noun]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Noun]
en: Moving average
fi: Liukuva keskiarvo

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
fi: Painotettu liukuva keskiarvo

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
fi: Aikataulu

[ctx: Noun]
en: Budget
fi: Budjetti

en: Setup Report
fi: Aseta raportti

en: Display the edit panel for report
fi: Näytä raportin muokkauspaneeli

[ctx: Verb]
en: Open...
fi: Avaa…

[ctx: Noun]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Noun]
en:  and
fi: ja

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
fi: ”%1” on tyhjä

[ctx: Noun]
en: incomes
fi: tulot

[ctx: Noun]
en: expenses
fi: menot

[ctx: Noun]
en: transfers
fi: siirrot

[ctx: Noun]
en: grouped
fi: ryhmitetyt

[ctx: Noun]
en: tracked
fi: jäljitetyt

en: (%1) or (%2)
fi: (%1) tai (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled operations
fi: Luo ajastettuja tapahtumia

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted operations
fi: Luo budjetoituja tapahtumia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
fi: Muut suodattimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Operation Types
fi: Tapahtumatyypit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
fi: Sarakkeet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
fi: Valitse, miten haluat korjata arvoja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
fi: Vähennä tasoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
fi: Supista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped operations or not in report
fi: Sisällytetäänkö ryhmätapahtumat raporttiin vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
fi: Ryhmitetyt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
fi: Valitse, mitä haluat tehdä arvoilla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked operations or not in report
fi: Sisällytetäänkö jäljitetyt tapahtumat raporttiin vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
fi: Jäljitetyt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
fi: Sisällytetäänkö tulot raporttiin vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
fi: Tulot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
fi: Rivit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
fi: K&orjannut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
fi: Valitse, mitä haluat nähdä riveillä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
fi: Sisällytetäänkö menot raporttiin vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
fi: Menot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
fi: Laajenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
fi: Päivät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
fi: Tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
fi: Ennuste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled operations in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
fi: Valitse ennustusmenetelmä:
    – Ajastus: Käytä ennusteessa ajastettuja tapahtumia.
    – Keskiarvo: Käytä ennusteessa kolmen edellisen kuun keskiarvoa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
fi: Valitse indeksi arvojen korjaamiseksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
fi: Lisää tasoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
fi: Sisällytetäänkö tilisiirrot raporttiin vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
fi: Tilisiirrot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
fi: Valitse, mitä haluat nähdä sarakkeissa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
fi: Reunaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
fi: &Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
fi: &Suuntauksen väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
fi: Minimin väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
fi: Maksimin väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
fi: K&eskiarvon väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
fi: Ruudukon väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
fi: Akselien väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
fi: Tekstiväri:

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
fi: Valitse avattaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when an operation is scheduled
fi: Luo malli, kun tapahtuma on ajastettu

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
fi: Muistuta minua

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
fi: Kirjoita automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
fi: Jaksollisuus

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
fi: Kertojen määrä

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
fi: Käytöstä poistetun ajastuksen tekstiväri

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled operations
fi: Ajastetut tapahtumat

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
fi: Seuraavat 5 päivää

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
fi: Seuraavat 10 päivää

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
fi: Seuraavat 15 päivää

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
fi: Seuraavat 30 päivää

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
fi: Seuraavat 60 päivää

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
fi: Seuraavat 90 päivää

[ctx: Verb, create a scheduled operation]
en: Schedule
fi: Ajasta

[ctx: Verb, skip scheduled operations]
en: Skip
fi: Ohita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent operations
fi: Lisää toistuvia tapahtumia

[ctx: Noun]
en: Scheduled operations
fi: Ajastetut tapahtumat

[ctx: Noun]
en: Operations scheduled management
fi: Ajastettujen tapahtumien hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> operations or templates.</p>
fi: <p>…tapahtumia tai malleja voi <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">ajastaa</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
fi: Muunnosaikataulu

[ctx: An information message]
en: All scheduled operations have been converted in template
fi: Kaikki ajastetut tapahtumat mallissa on muunnettu

[ctx: An information message]
en: A template has been created
fi: Malli on luotu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation schedule
fi: tapahtumaaikataulu

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been scheduled
fi: Aikataulutettiin tapahtuma ”%1”

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation scheduled.
fi: tapahtuma ajastettu.

[ctx: Error message]
en: Operation schedule failed
fi: tapahtuman ajastus epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled operations
fi: Ohita ajastetut tapahtumat

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operations skipped.
fi: Ajastetut tapahtumat on ohitettu.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled operation failed
fi: Ajastettujen tapahtumien ohittaminen epäonnistui

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled operation '%1' not uptodate
fi: Ajastettu tapahtuma ”%1” ei ajan tasalla

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the amount of the last inserted operation (%2)
fi: Ajastetun tapahtuman ”%1” summa ei vastaa viimeistä lisättyä tapahtumattä (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation amount (%1)
fi: Päivitä seuraavan ajastetun tapahtuman summa (%1)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
fi: Mahdollinen aikataulu ”%1”

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The operation '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
fi: tapahtuma ”%1” vaikuttaa olevan säännöllisesti luotu eikä sitä voi ajastaa

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the operation '%1'
fi: tapahtuman ”%1” kuukausiaikataulu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled operation
fi: Päivitä aikataulutettu tapahtuma

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operation updated.
fi: Päivitettiin aikataulutettu tapahtuma.

[ctx: Error message]
en: Update failed
fi: Päivitys epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled operation
fi: Ajastettu tapahtuma

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
fi: Ajastus epäonnistui

en: Ongoing
fi: Meneillään

en: Complete
fi: Valmis

[ctx: User action]
en: Process immediately
fi: Käsittele välittömästi

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of the schedule
fi: Aikataulun tapahtumat

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent operation update
fi: Toistuvan tapahtuman päivitys

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation updated.
fi: Toistuva tapahtuma päivitetty.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation inserted.
fi: Toistuva tapahtuma lisätty.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
fi: Lisäys epäonnistui

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule an operation or a template from the operations page.
fi: Ensin on ajastettava tapahtuma tai malli tapahtumasivulta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
fi: Muistuta minua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
fi: päivää &ennen aikarajaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
fi: Kerran &joka:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
fi: päivä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
fi: viikko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
fi: kuukausi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
fi: vuosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
fi: Kirjoita automaattisesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
fi: päivää ennen &aikarajaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
fi: Esiintymien määrä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled operations
fi: Lisää ajastettuja tapahtumia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
fi: Käsittele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
fi: Seuraava esiintymä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
fi: Käytöstä poistetun ajastuksen väri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
fi: Oletusparametrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
fi: Muistuta minua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
fi: Kirjoita automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
fi: Esiintymien määrä

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
fi: Hälytykset

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all operations
fi: Suorita kaikille tapahtumille

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported operations
fi: Suorita tuoduille tapahtumille

[ctx: Noun]
en: Search and process
fi: Etsi ja käsittele

[ctx: Noun]
en: Search and process management
fi: ”Etsi ja käsittele” -hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some operations.</p>
fi: <p>…Skrooge voi <a href="skg://skrooge_search_plugin">etsiä</a> ja automaattisesti käsitellä joitakin tapahtumia.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
fi: <p>…on mahdollista luoda <a href="skg://skrooge_search_plugin">hakuihin</a> perustuvia hälytyksiä.</p>

[ctx: Noun, a search]
en: Search
fi: Haku

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
fi: Päivitys

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
fi: Hälytys

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
fi: Malli

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
fi: Korostetut

en: Display the edit panel for searches
fi: Näytä haun muokkauspaneeli

en: Update
fi: Päivitä

en: Display the edit panel for updates
fi: Näytä päivitysten muokkauspaneeli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
fi: Hälytä

en: Display the edit panel for alarm
fi: Näytä hälytysten muokkauspaneeli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
fi: Malli

en: Display the edit panel for updates by templates
fi: Näytä malliin perustuvien päivitysten muokkauspaneeli

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
fi: ”Etsi ja käsittele” -luonti

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
fi: Lisättiin hakusääntö ”%1”

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
fi: ”Etsi ja käsittele” luotu

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
fi: ”Etsi ja käsittele” -luonti epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
fi: ”Etsi ja käsittele” -päivitys

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
fi: Päivitettiin hakusääntö ”%1”

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
fi: ”Etsi ja käsittele” päivitetty

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
fi: ”Etsi ja käsittele” -päivitys epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
fi: Haun päivitys

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
fi: Päivitettiin haku ”%1”

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
fi: Haku päivitetty

[ctx: Error message]
en: Search update failed
fi: Haun päivitys epäonnistui

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule '%1'
fi: Sääntöä ”%1” vastaavat alitapahtumat

en: %1 operation found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 operations found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
fi[0]: Löytyi %1 tapahtuma (%2 tuotu, %3 ei vielä vahvistettu, %4 ei tarkistettu).
fi[1]: Löytyi %1 tapahtumaa (%2 tuotu, %3 ei vielä vahvistettu, %4 ei tarkistettu).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
fi: Hälytyss&umma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
fi: &Hälytysviesti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
fi: Hälytyksen laukaiseva määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
fi: Käytettävä malli&pohja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
fi: Lisää haku tai käsittely (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
fi: Päivitä valittu haku tai käsittely (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
fi: Etsi luomatta sääntöä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
fi: Avaa raportti luomatta sääntöä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
fi: Avaa raportti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
fi: Tee hälytys joka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
fi: minuutti

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
fi: Jäljittimet

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
fi: Jäljitysten hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>...you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
fi: <p>…varoja voi seurata <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">jäljityksellä</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
fi: ”%1” on vanha jäljitin

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
fi: Jäljitin ”%1” on lisätty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
fi: Jäljitin ”%1” luotu

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
fi: Jäljittimen luonti epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
fi: Jäljittimen päivitys

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
fi: Jäljitin ”%1” on päivitetty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
fi: Jäljitin päivitetty

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
fi: Jäljittimen päivitys epäonnistui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
fi: Jäljittimen nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
fi: Jäljittimen kommentti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
fi: Luo jäljitin (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
fi: Muokkaa valittuja jäljitintä (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
fi: Lataustila

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
fi: Tuotujen arvojen enimmäismäärä:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
fi: Lainaukset

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
fi: Valuutat

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei...]
en: Indexes
fi: Indeksit

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
fi: Osakkeet

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
fi: Vain omistetut osakkeet

[ctx: A list of operations made on the specified unit]
en: Operations with unit equal to '%1'
fi: tapahtumat, joiden yksikkö on ”%1”

[ctx: Verb]
en: Split share...
fi: Jaa osake…

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
fi: Poista käyttämättömät yksiköt

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
fi: Lainaukset

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
fi: Osakesalkku

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
fi: Luo oletusyksikkö

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
fi: Yksiköiden automaattinen lataus

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
fi: Tallenna API-avaimet

[ctx: Noun, units for operations, usually currencies or a shares]
en: Units
fi: Yksiköt

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
fi: Yksiköiden hallinta

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_unit_plugin">yksiköitä</a> voi ladata.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_unit_plugin">yksiköt</a> voi ladata <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automaattisesti</a> tiedostoa avattaessa.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_unit_plugin">osakkeen</a> voi jakaa.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
fi: <p>…<a href="skg://skrooge_unit_plugin">yksiköt</a> voi yhdistää vetämällä ja pudottamalla.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
fi: <p>…on mahdollista ladata lisää <a href="skg://skrooge_unit_plugin">lainauslähteitä</a>.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
fi: Jaa osake

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
fi: Suhde (2 tarkoittaa suhdetta 2 : 1, 0,5 suhdetta 1 : 2)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
fi: Osake jaettu.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
fi: Osakkeen jakaminen epäonnistui.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
fi: Aseta ensisijainen valuutta

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
fi: Väärinkäsitysten ja muunnosaikaisten ristiriitojen välttämiseksi tulisi asettaa ensisijainen valuutta. Se on valuutta, johon kaikki muut valuutat muunnetaan.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
fi: Aseta ”%1” ensisijaiseksi valuutaksi

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
fi: Muuta yksiköitä

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
fi: Määritä toissijainen valuutta

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
fi: Kun toissijainen yksikkö on määritetty, Skrooge näyttää sen summan lisätietona.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
fi: Aseta ”%1” toissijaiseksi valuutaksi

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
fi: Yksikköä ”%1” ei ole ladattu yli kuukauteen

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
fi: Älä unohda ladata yksiköitä, jotta saat paremman kuvan tileistäsi

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
fi: Lataa ”%1”

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
fi: Monia käyttämättömiä yksiköitä

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no operation is registered.
fi: Voit parantaa suorituskykyä poistamalla yksiköt, joihin ei kohdistu tapahtumia.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
fi: Yksikön ”%1” määrää ei ole määritetty.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
fi: Yksiköllä ”%1” on hyvin vanhoja arvoja

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
fi: Yksiköllä ”%1” on hyvin vanhoja arvoja. Valitse, onko tämä tavanomaista.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
fi: Desimaalierotinta ei ole määritetty

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
fi: KDE:n alue- ja kieliasetuksissa ei ole asetettu valuuttojen desimaalierotinta. Tästä voi seurata harmia.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
fi: Muuta KDE:n asetuksia

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
fi: Aseta ensisijainen valuutta

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
fi: Ensisijainen valuutta asetettu.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
fi: Ensisijaisen valuutan asetus epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
fi: Aseta toissijainen valuutta

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
fi: Toissijainen valuutta asetettu.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
fi: Toissijaisen valuutan asetus epäonnistui.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
fi: Poista käyttämättömät yksiköt

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
fi: Käyttämättömät yksiköt poistettu

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
fi: Käyttämättömien yksiköiden poisto epäonnistui

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
fi: Yksiköiden arvot

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
fi: Velan määrä

[ctx: Noun, items to display]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
fi: Valuutta

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
fi: Jaa

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40...]
en: Index
fi: Indeksi

en: download last value only
fi: lataa vain viimeisin arvo

en: download monthly values since last known value
fi: lataa viimeisen tunnetun arvon jälkeiset kuukausittaiset arvot

en: download weekly values since last known value
fi: lataa viimeisen tunnetun arvon jälkeiset viikoittaiset arvot

en: download daily values since last known value
fi: lataa viimeisen tunnetun arvon jälkeiset päivittäiset arvot

en: download all monthly values
fi: lataa kaikki kuukausittaiset arvot

en: download all weekly values
fi: lataa kaikki viikoittaiset arvot

en: download all daily values
fi: lataa kaikki päivittäiset arvot

en: simplify values
fi: yksinkertaista arvoja

en: Display the edit panel for standard units
fi: Näytä vakioyksiköiden muokkauspaneeli

en: Values
fi: Arvot

en: Display the edit panel for values of units
fi: Näytä yksikköarvojen muokkauspaneeli

[ctx: Noun]
en: Primary currency
fi: Ensisijainen valuutta

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
fi: Toissijainen valuutta

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
fi: Yksikkö ”%1” luotu

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
fi: Yksikön luominen epäonnistui

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
fi: Yksikölle ”%1” on luotu arvo

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
fi: Yksikön arvon luominen epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
fi: Yksikön päivitys

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen yksiköiden nimiä olemassa olevaksi yksiköksi. Yksiköt on yhdistetty.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
fi: Yritit muuttaa valittujen yksiköiden kaikkia nimiä. Yksiköt on yhdistetty.Yritit muuttaa valittujen yksiköiden kaikkia nimiä. Yksiköt on yhdistetty.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
fi: Päivitettiin yksikkö ”%1”

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
fi: Yksikkö on päivitetty

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
fi: Yksikön päivitys epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
fi: Lataa arvot

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
fi: Lataus on valmis

[ctx: Error message]
en: Download failed
fi: Lataus epäonnistui

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
fi: Sievennä yksiköiden arvoja

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
fi: Yksikkö ”%1” on sievennetty

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
fi: Sievennys on valmis

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
fi: Sieventäminen epäonnistui

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
fi: Tämä on valitun lähteen ”%1” ohje:<br/>%2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
fi: Yksikön maa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
fi: Yksikön yksikkö.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
fi: Yksikön nimi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
fi: Yksikön tunnus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
fi: Yksikön tyyppi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
fi: Yksikön latauslähde

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
fi: Yksikön internetkoodi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
fi: Luettelo tunnetuista yksiköistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
fi: Vanhentuneita valuuttoja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
fi: Luo uusi yksikkö (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
fi: Päivitä valittua yksikköä (Vaihto+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
fi: Lataa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
fi: Avaa lähteen verkko-osoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
fi: V&ain viimeisin löydetty arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
fi: &Kuukausittaiset arvot sitten viime latauksen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
fi: &Viikoittaiset arvot sitten viime latauksen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
fi: &Päivittäiset arvot sitten viime latauksen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
fi: Kaikkien päivien kuukausittaiset arvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
fi: Kaikkien päivien viikoittaiset arvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
fi: Kaikkien päivien päivittäiset arvot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
fi: Tuotujen arvojen enimmäis&määrä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
fi: API-avaimet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
fi: Tietoturvasyistä avaimia ei tallenneta asetuksiin vaan tiedostoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
fi: Tallenna tiedostoon

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: None
fi: Ei mitään

en: Checked
fi: Valittu

[ctx: Noun]
en: Day -0
fi: Päivä -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
fi: Päivä -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
fi: Päivä -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
fi: Päivä -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
fi: Päivä -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
fi: Päivä -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
fi: Viisitoista

[ctx: Noun]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: Noun]
en: Day +0
fi: Päivä +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
fi: Päivä +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
fi: Päivä +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
fi: Päivä +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
fi: Päivä -+4

[ctx: Noun]
en: Day +5
fi: Päivä +5

en: Auto: %1
fi: Automaattinen: %1

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
fi: Alkuperäinen summa=%1 (%2 = %3 / vuosi)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
fi: Luontiajan summa=%1 (%2 = %3 / vuosi)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
fi: Tilin saldo=%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
fi: Alkuperäinen delta=%1

[ctx: Information]
en: Address= %1
fi: Osoite=%1

[ctx: Information]
en: Category= %1
fi: Luokka=%1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
fi: Konttorin numero=%1

[ctx: Information]
en: Number= %1
fi: Numero=%1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
fi: Kommentti=%1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
fi: Sulje tili ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
fi: Avaa tili ”%1”

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
fi: Varoitus, suljit tilin, jolla on rahaa

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
fi: Sulje jäljtin ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
fi: Avaa jäljitin ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
fi: Sulje luokka ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
fi: Avaa luokka ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
fi: Sulje maksunsaaja ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
fi: Avaa maksunsaaja ”%1”

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
fi: Päivitettiin budjetti ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
fi: Siirrä luokkaa

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
fi: Yhdistä maksunsaajat

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
fi: Yhdistettiin maksunsaajat ”%1” ja ”%2”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
fi: Yhdistä tilit

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
fi: Yhdistettiin tilit ”%1” ja ”%2”

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
fi: Kohdetilin ”%1” alkusaldoksi muutettiin %2.
    Jos haluat yhdistää muuttamatta alkusaldoa, pidä Ctrl pohjassa.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
fi: Yhdistä yksiköt

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
fi: Yhdistettiin yksiköt ”%1” ja ”%2”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
fi: Yhdistä jäljittimet

[ctx: Default value]
en: ...
fi: …

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
fi: määrite

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
fi: Vaihda edistyneeseen tilaan

[ctx: Operator contains]
en: or
fi: tai

[ctx: Operator contains]
en: but not
fi: mutta ei

[ctx: Operator contains]
en: Contains
fi: Sisältää

[ctx: Noun]
en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
fi: Luotiin yksikkö ”%1”

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
fi: Käytä budjettisääntöjä

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
fi: Sääntöä ”%1” ei voi käyttää budjettiin ”%2”, koska vaikutuksenalaista budjettia ei ole olemassa

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
fi: Luo automaattinen budjetti

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
fi: Tasapainota budjetit

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
fi: Käytä sääntöjä

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
fi: ”%1” on virheellinen nimi, koska nimi ei voi sisältää ”%2”

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
fi: Luokka ”%1” on luotu

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
fi: Ei voida luoda silmukkaa.

[ctx: Noun]
en: Wallets
fi: Lompakot

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: Noun]
en: Credit card
fi: Luottokortti

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
fi: Varallisuustili

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
fi: Sijoitustili

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Noun]
en: year(s)
fi: vuosi

[ctx: Noun]
en: month(s)
fi: kuukausi

[ctx: Noun]
en: week(s)
fi: viikko

[ctx: Noun]
en: day(s)
fi: päivä

[ctx: Noun, financial operations with a negative amount]
en: Expenditure
fi: Menot

[ctx: Noun, financial operations with a positive amount]
en: Income
fi: Tulot

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked operations
fi: Tämän jäljittimen poistamiseen ei ole oikeutta, koska jotkin tapahtumat käyttävät sitä

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked operations
fi: Tämän maksunsaajan poistamiseen ei ole oikeutta, koska jotkin tapahtumat käyttävät sitä

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked operations
fi: Tämän luokan poistamiseen ei ole oikeutta, koska jotkin tapahtumat käyttävät sitä

[ctx: Noun]
en: Negative
fi: Negatiivinen

[ctx: Noun]
en: Positive
fi: Positiivinen

[ctx: Noun]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: Noun]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: Noun]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
fi: Siirrä tiedosto

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
fi: Uudemman version tiedostoa ei voida ladata

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
fi: Virkistä näkymät

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
fi: Saldolaskenta

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
fi: Budjettilaskenta

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
fi: Tietokannan siirto versiosta %1 versioon %2 epäonnistui

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
fi: Vähintään

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
fi: Määrä 2 sarakkeessa

[ctx: Noun]
en: Amount entered
fi: Annettu määrä

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
fi: Välitulos

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
fi: Tili

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
fi: Tilin tyyppi

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Operation
fi: Tapahtuma

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
fi: Saldo

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
fi: Annettu saldo

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
fi: Määrä

[ctx: Noun]
en: Income entered
fi: Annetut tulot

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
fi: Annetut kulut

[ctx: Noun]
en: Amount owned
fi: Velkamäärä

[ctx: Noun]
en: Account number
fi: Tilinumero

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
fi: Numero

[ctx: Noun]
en: Bank number
fi: Pankin numero

[ctx: Noun]
en: Agency number
fi: Konttorin numero

[ctx: Noun]
en: Agency address
fi: Konttorin osoite

[ctx: Noun]
en: Address
fi: Osoite

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
fi: Maksunsaaja

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
fi: Alikommentti

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
en: Mode
fi: Tila

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
fi: Seuraava esiintymä

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
fi: Luontipäivä

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
fi: Neljännes

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
fi: Loma

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
fi: Ensimmäinen pvm

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
fi: Viimeinen pvm

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
fi: Latauspäivä

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
fi: Luokka

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
fi: Pankki

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
fi: Yksikkö

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
fi: Yksikön tyyppi

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
fi: Valittu

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £...]
en: Symbol
fi: Symboli

[ctx: Noun, a country in the world (France, China...)]
en: Country
fi: Maa

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: Noun]
en: Internet code
fi: Internet-koodi

[ctx: Noun]
en: Number of operations
fi: Tapahtumien määrä

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
fi: Jaksollisuus

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
fi: Kirjoita automaattisesti

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
fi: Esiintymien määrä

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
fi: Varoita

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
fi: Suljettu

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
fi: Tila

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
fi: Ajastettu

[ctx: Noun]
en: Number of operations (cumulative)
fi: Tapahtumien määrä (kasautuva)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
fi: Summa (kasautuva)

[ctx: Noun]
en: Search description
fi: Haun kuvaus

[ctx: Noun]
en: Process description
fi: Prosessin kuvaus

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
fi: Toimintotyyppi

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
fi: Jäljitin

[ctx: Noun]
en: Import status
fi: Tuonnin tila

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
fi: Korko

[ctx: Noun]
en: Value date
fi: Arvon pvm

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
fi: Vuotuinen korko

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
fi: Kertynyt korko

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
fi: Kreditin arvopvm

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
fi: Debitin arvopvm

[ctx: Noun]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: Noun]
en: Period
fi: Jakso

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
fi: Järjestys

[ctx: Noun]
en: When
fi: Milloin

[ctx: Noun]
en: What
fi: Mitä

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
fi: Vaikutuksenalainen budjetti

[ctx: Noun]
en: Rules
fi: Säännöt

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
fi: Annettu budjetti

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
fi: Korjattu budjetti

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
fi: Delta sääntöjen jälkeen

[ctx: Noun]
en: Download source
fi: Latauslähde

[ctx: Noun]
en: Transfer
fi: Tilisiirto

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
fi: Kohdetili

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
fi: Yläraja

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
fi: Alaraja

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
fi: -- Ei mitään --

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
fi: Tuontipäivä

[ctx: an other category]
en: Others
fi: Muut

[ctx: Noun]
en: Unit for import
fi: Tuonnin yksikkö

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
fi: Luotiin tuonnin oletusyksikkö ”%1”

en: One operation not imported because it already exists | %1 operations not imported because they already exist
fi[0]: Yhtä tapahtumaa ei tuotu, koska se oli jo olemassa
fi[1]: %1 tapahtumaa ei tuotu, koska ne olivat jo olemassa

en: One operation was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 operations were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
fi[0]: Yhtä tapahtumattä ei tuotu, koska sen päiväys oli viimeistä tuotua ennen; voit poistaa asetuksen käytöstä välttääksesi tämän.
fi[1]: %1 tapahtumattä ei tuotu, koska niiden päiväys oli viimeistä tuotua ennen; voit poistaa asetuksen käytöstä välttääksesi tämän.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
fi: Viimeistellään tuonti

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
fi: Virhe sääntöjä suoritettaessa:
    %1

en: %1 operation imported | %1 operations imported
fi[0]: Tuotiin yksi tapahtuma
fi[1]: Tuotiin %1 tapahtumaa

[ctx: A file format]
en: All supported formats
fi: Kaikki tuetut muodot

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
fi: Tuontitapaa %1 ei ole vielä toteutettu

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
fi: Tätä vientitapaa ei ole vielä toteutettu

[ctx: Progression step]
en: Clean import
fi: Tuonnin siivous

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
fi: Tiedosto on tallennettava sen anonymisoimiseksi.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
fi: Poista henkilötiedot

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
fi: Tiedosto on anonymisoitu siten, ettei sitä voi palauttaa.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
fi: Etsi ja ryhmittele siirrot

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed account
fi: Suljetulle tilille on mahdotonta lisätä tapahtumia

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
fi: Maksunsaaja ”%1” on luotu

[ctx: An information message]
en: Operation '%1' has been inserted
fi: Lisättiin tapahtuma ”%1”

en: Operation '%2' will be inserted in one day | Operation '%2' will be inserted in %1 days
fi[0]: Lisätään tapahtuma ”%2” seuraavana päivänä
fi[1]: Lisätään tapahtuma ”%2” %1 päivän kuluttua

[ctx: Title]
en: Account
fi: Tili

[ctx: Column table title]
en: Quantity
fi: Määrä

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
fi: Ostomäärä

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
fi: Alkumäärä

[ctx: Column table title]
en: Variation
fi: Vaihtelu

[ctx: Column table title]
en: Variation %
fi: Vaihtelu-%

[ctx: Noun]
en: Total of %1
fi: Yhteensä %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
fi: Sinun täytyy päästä veloistasi.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
fi: Onnea, olet nyt taloudellisesti riippumaton.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
fi: Onnea, olet säästänyt 10 vuoden kulujen verran.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
fi: Olet säästänyt %1 vuoden kulujen verran. Jatka samaa rataa.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
fi: Olet säästänyt vuoden kulujen verran. Jatka samaa rataa.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
fi: Sinulla ei ole velkaa muttei liikkumavaraakaan. Jatka ponnisteluja.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
fi: Mahdolliset säästöt

[ctx: Noun]
en: Max
fi: Enint.

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some operations, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
fi: Skroogen avulla voit pitää huolta menoista jäljittämällä ja budjetoimalla niitä.<br/>Mitä seuraavaksi?<br/><ul><li>Luo vähintään yksi <a href="%1">tili</a>.</li><li>Lisää tapahtumia joko <a href="%3">tuomalla</a> tai <a href="%2">syöttämällä</a> niitä.</li><li>Luokittele tapahtumat.</li></ul><p>Tälle sivulle voi palata milloin vain sulkemalla kaikki välilehdet.<br/>Lisätietoa Skroogesta saa <a href="http://skrooge.org">Skroogen verkkosivuilta</a>.</p><p>Toivomme sinun nauttivan Skroogesta.</p>    Skroogen kehitysryhmä

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
fi: Budjetti

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
fi: 5 päämenoluokkaa

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
fi: Määrät tileillä

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
fi: Määrien yksiköt

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
fi: Neuvo

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
fi: Osakesalkku

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
fi: Arvioidut korot

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
fi: Hälytykset

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted operations
fi: Korostetut tapahtumat

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
fi: Nettovarallisuus

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
fi: Vuotuinen kulutus

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
fi: Vaihtelua ei löytynyt.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled operations defined on the "<a href="%1">Scheduled operations</a>" page.
fi: Sivulla ”<a href="%1">Ajastetut tapahtumat</a>” ei ole määritetty ajastettuja tapahtumia.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
fi: Sovella sääntöä

en: 1 operation modified by %2 | %1 operations modified by %2
fi[0]: %2 muuttanut yhtä tapahtumaa
fi[1]: %2 muuttanut %1 tapahtumaa

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
fi: Sääntö %1 epäonnistui

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: contains '#V1S#'
fi: sisältää ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not contain '#V1S#'
fi: ei sisällä ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: starts with '#V1S#'
fi: alkaa ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not start with '#V1S#'
fi: ei ala ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ends with '#V1S#'
fi: päättyy ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not end with '#V1S#'
fi: ei pääty ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is empty
fi: on tyhjä

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not empty
fi: ei ole tyhjä

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: regexp '#V1S#'
fi: sääntölauseke ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not regexp '#V1S#'
fi: ei sääntölauseke ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: wildcard '#V1S#'
fi: jokeri ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not wildcard '#V1S#'
fi: ei jokeri ”#V1S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between #V1# and #V2#
fi: on välillä #V1#–#V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
fi: on välillä ”#V1S#”–”#V2S#”

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to lower
fi: on asetettu pienaakkosiksi

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to upper
fi: on asetettu suuraakkosiksi

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to capitalize
fi: on asetettu isoiksi alkukirjaimiksi

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not lower
fi: ei pienaakkonen

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not upper
fi: ei suuraakkonen

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is lower
fi: on pienaakkosissa

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is upper
fi: on suuraakkosissa

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current month
fi: on kuluvaa kuuta

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous month
fi: on edelliskuuta

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current year
fi: on kuluvaa vuotta

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous year
fi: on edellisvuotta

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 30 days
fi: on viimeisten 30 päivän aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 months
fi: on viimeisten 3 kk aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 6 months
fi: on viimeisten 6 kk aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 12 months
fi: on viimeisten 12 kk aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 2 years
fi: on viimeisten 2 vuoden aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 years
fi: on viimeisten 3 vuoden aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 5 years
fi: on viimeisten 5 vuoden aikana

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: Apply the template '#V2S#'
fi: Käytä pohjaa ”#V2S#”

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
fi:  ja

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
fi:  tai

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
fi: Jäljitin ”%1” on luotu

[ctx: Noun, a country]
en: France
fi: Ranska

[ctx: Noun, a country]
en: United States
fi: Yhdysvallat

[ctx: Noun, a country]
en: England
fi: Englanti

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: Noun, a country]
en: China
fi: Kiina

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
fi: Tuntematon yksikkö: %1

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
fi: Yksikkö ei voi olla oma viiteyksikkönsä.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
fi: Yksinkertaista yksikköä

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
fi: Analysoi yksikköä

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
fi: Poista käyttämättömät arvot

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
fi: Virheellinen suhde. Suhteen on oltava suurempi kuin 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
fi: Lähteen VERKKO-OSOITE tai SKRIPTI. %1 korvataan yksikön internetkoodilla

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
fi: %1 korvataan nykyisellä päivämäärällä muodossa vvvv-kk-pp

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
fi: %1 korvataan edellisellä päivämäärällä muodossa vvvv-kk-pp

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
fi: Tiedostomuoto (HTML, CSV tai CSVR). HTML-muodossa ladatulta sivulta noudetaan vain yksi arvo. CSV-muodossa noudetaan arvo per rivi. CSVR tarkoittaa CSV:tä käänteistilassa.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
fi: Hinnan säännöllinen lauseke (ks. %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
fi: Päiväyksen säännöllinen lauseke (ks. %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
fi: Päiväysmuoto (ks. %1) tai ”UNIX”, jos UNIX-aika

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
fi: Latauslähdettä ”%1” ei ole asennettu.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
fi: Osoitteen ”%1” avaus epäonnistui.

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
fi: Kohteelle ”%1” ei löytynyt hintaa säännöllisellä lausekkeella ”%2” rivillä ”%3”

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
fi: Yksikköä %1, jonka internetkoodi on %2, on mahdotonta ladata lähteestä %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
fi: Yksikköä %1, jonka internetkoodi on %2, on mahdotonta avata

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
fi: huomenna

[ctx: this day]
en: today
fi: tänään

[ctx: the day before today]
en: yesterday
fi: eilen

[ctx: the week after this week]
en: next week
fi: ensi viikolla

[ctx: the month after this month]
en: next month
fi: ensi kuussa

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
fi: &Eilen

[ctx: @option today]
en: &Today
fi: &Tänään

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
fi: &Huomenna

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
fi: Ensi &viikolla

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
fi: Ensi &kuussa

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
fi: Ei päiväystä

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
fi: Näytä tervetuloikkuna

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
fi: Virkistä muutetut kirjanmerkit suljettaessa

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
fi: Virkistä muutetut sivut suljettaessa

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
fi: Päävälilehden sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
fi: Kuvake ilmoitusalueella

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
fi: Siirrä alkuun

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
fi: Siirrä edelle

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
fi: Siirrä jälkeen

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
fi: Siirrä loppuun

[ctx: Question]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
fi: Uusi otsikko (käytä oletusta jättämällä tyhjäksi):

en: Date of the operation
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
fi: tapahtuman päiväys
    Lisää tai poista päivä: Ylös, Alas
    Lisää tai poista kuukausi: Ctrl+Ylös, Ctrl+Alas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
fi: Nollaa sisäinen suodatin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
fi: Taulukon määrittämiseksi

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
fi: Näytä työkalurivi

[ctx: Noun, user action]
en: Export...
fi: Vie…

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
fi: Skroogen SVG-vienti

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
fi: Skroogen luoma SVG-piirros.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
fi: Tulosta kaavio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
fi: Kopioi kuva

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
fi: Suodata

[ctx: The current month]
en: Current month
fi: Tämä kuu

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
fi: Viime kuu

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins...
fi: Ladataan liitännäisiä…

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3...
fi: Ladataan liitännäistä %1/%2: %3…

en: Developer of plugin '%1'
fi: Liitännäisen ”%1” kehittäjä

en: , '%1'
fi: , ”%1”

[ctx: Noun]
en: Pages
fi: Sivut

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
fi: Nykyisen tapahtuman edistyminen

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
fi: Peru nykyinen tapahtuma

[ctx: Verb]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: Verb]
en: Show all
fi: Näytä kaikki

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: Verb]
en: Lock panels
fi: Lukitse paneelit

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
fi: Avaa paneelien lukitus

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
fi: Kiinnitä tämä sivu

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
fi: Sulje kaikki

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
fi: Sulje kaikki muut

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
fi: Tallenna sivun tila

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
fi: Alusta sivun tila

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
fi: Avaa viimeisin suljettu sivu uudelleen

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
fi: Korvaa kirjanmerkin tila

[ctx: Noun, user action]
en: Configure...
fi: Asetukset…

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: Noun, user action]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
fi: Ota muokkain käyttöön

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
fi: Siirrä SQLCipher-muotoon

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
fi: Koko näytön tilasta voi poistua pikanäppäimellä %1 tai kontekstivalikon kautta

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
fi: Vähintään yhden sivun on oltava auki koko näytön tilan käyttämiseksi

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when an operation is running.
fi: Sovellusta ei voi sulkea tapahtuman ollessa käynnissä.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
fi: Tiedostoa on muutettu.
    Haluatko tallentaa sen ennen sulkemista?

[ctx: Question]
en: Save as
fi: Tallenna nimellä

[ctx: Question]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: Question]
en: Do not save
fi: Älä tallenna

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
fi: Muutoksia ei ole vielä tallennettu.
    Haluatko jatkaa?

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
fi: Lyhyt päiväys (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
fi: Pitkä päiväys (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
fi: Muotoiltu lyhyt päiväys (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
fi: Muotoiltu pitkä päiväys (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
fi: ISO-päiväys (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
fi: Irrota tämä sivu

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
fi: [muutettu]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
fi:  [vain luku]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
fi: Nimetön

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
fi: Sivua on mahdotonta avata, koska liitännäistä ei löydy

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
fi: Tuntematon liitännäinen tai toiminto [%1] osoitteessa [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when an operation is running.
fi: Sivua ei voi sulkea tapahtuman ollessa käynnissä.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
fi: Palauta oletustila

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
fi: Oletustila on alustettu

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
fi: Varoitus: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
fi: Virhe: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
fi: Tietoa: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
fi: Valmis: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
fi: Ilmoitus

[ctx: Verb]
en: Open ...
fi: Avaa…

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
fi: Tiedosto <b>%1</b> on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

[ctx: Question]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: Verb]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
fi: isoalkukirjain

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
fi: pienaakkoset

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
fi: suuraakkoset

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
fi: Tiedosto on tallennettava sen siirtämiseksi.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
fi: Tiedostosi on siirretty.
    Tässä on uusi tiedosto:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
fi: Näkymä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
fi: Sivut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">tästä luettelosta voi avata uusia sivuja</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> avaa uudelle sivulle</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
fi: tästä luettelosta voit avata uusia sivuja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
fi: &Viestit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
fi: Poista kaikki viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
fi: Poista viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
fi: Kysy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
fi: Ylhäällä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
fi: Alhaalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
fi: Vasemmalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
fi: Oikealla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
fi: Kysy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
fi: &Virkistä muutetut kirjanmerkit suljettaessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
fi: Pää&välilehden sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
fi: Virkistä muutetut sivut suljettaessa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
fi: Näyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
fi: Päiväys&muoto:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
fi: Seuraavat 7 päivää

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
fi: Seuraavat 15 päivää

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
fi: Ensi kuu

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
fi: Seuraavat 3 kuukautta

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
fi: Seuraavat 6 kuukautta

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
fi: Ensi vuosi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
fi: Seuraavat 3 vuotta

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
fi: Kaukainen tulevaisuus

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
fi: Viimeiset 7 päivää

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
fi: Viimeiset 15 päivää

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
fi: Viime kuu

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
fi: Viimeiset 3 kuukautta

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
fi: Viimeiset 6 kuukautta

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
fi: Viime vuosi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
fi: Viimeiset 3 vuotta

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
fi: Kaukainen menneisyys

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
fi: %1: %2 (%3) Summa=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
fi: Kirjanmerkin päivitys ”%1”

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
fi: Virkistä olio

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
fi: Ominaisuuden luonti

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
fi: Siirrä kirjanmerkki

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
fi: Kirjanmerkki ”%1” on siirretty kohteeseen ”%2”

[ctx: Period mode]
en: All Dates
fi: Kaikki päivät

[ctx: Period mode]
en: Current...
fi: Nykyinen…

[ctx: Period mode]
en: Previous...
fi: Edellinen…

[ctx: Period mode]
en: Last...
fi: Viimeisin…

[ctx: Period mode]
en: Custom...
fi: Mukautettu…

[ctx: Period mode]
en: Timeline...
fi: Aikajana…

[ctx: Period interval]
en: day(s)
fi: päivää

[ctx: Period interval]
en: week(s)
fi: viikkoa

[ctx: Period interval]
en: month(s)
fi: kuukautta

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
fi: vuosineljännestä

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
fi: lukukautta

[ctx: Period interval]
en: year(s)
fi: vuotta

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
fi: %1–%2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
fi[0]: Edellinen päivä
fi[1]: %1 edellistä päivää

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
fi[0]: Edellinen viikko
fi[1]: %1 edellistä vuotta

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
fi[0]: Edellinen kuukausi
fi[1]: %1 edellistä kuukautta

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
fi[0]: Edellinen vuosi
fi[1]: %1 edellistä vuotta

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
fi[0]: Edellinen vuosineljännes
fi[1]: %1 edellistä vuosineljännestä

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
fi[0]: Edellinen lukukausi
fi[1]: %1 edellistä lukukautta

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
fi[0]: Edellinen päivä
fi[1]: %1 edellistä päivää

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
fi[0]: Viime viikko
fi[1]: %1 viime viikkoa

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
fi[0]: Viime kuu
fi[1]: %1 viime kuuta

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
fi[0]: Viime vuosi
fi[1]: %1 viime vuotta

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
fi[0]: Viime vuosineljännes
fi[1]: %1 viime vuosineljännestä

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
fi[0]: Viime lukukausi
fi[1]: %1 viime lukukautta

[ctx: A period]
en: Current day
fi: Tänäinen

[ctx: A period]
en: Current week
fi: Tämä vuosi

[ctx: A period]
en: Current month
fi: Tämä kuukausi

[ctx: A period]
en: Current year
fi: Tämä vuosi

[ctx: A period]
en: Current quarter
fi: Tämä vuosineljännes

[ctx: A period]
en: Current semester
fi: Tämä lukukausi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
fi: sisältäen tulevaisuuden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
fi: Aloituspäivä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
fi: alkaen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
fi: Lopetuspäivä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
fi: päättyen

en: Show: %1
fi: Näytä: %1

en: Show
fi: Näytä

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
fi: Kaikki päivät

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
fi: Tämä vuosineljännes

[ctx: The current semester]
en: Current semester
fi: Tämä lukukausi

[ctx: The current year]
en: Current year
fi: Tämä vuosi

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
fi: Viime vuosineljännes

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
fi: Viime lukukausi

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
fi: Viime vuosi

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
fi: Rivipino

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
fi: Sarakepino

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
fi: Histogrammi

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
fi: Piste

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
fi: Viiva

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
fi: Pinottu alue

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
fi: Kupla

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
fi: Piirakka

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
fi: Samakeskinen piirakka

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
fi: Puukartta

en: Table
fi: Taulukko

en: Text
fi: Teksti

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
fi: Palaa oletusväreihin

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
fi: Kaikki arvot positiivisia

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
fi: Näytä rajat

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
fi: Näytä keskiarvo

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
fi: Näytä tendenssiviiva

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
fi: Näytä Pareto-käyrä

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
fi: Näytä selite

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
fi: Näytä alkuperä

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
fi: Näytä desimaalit

en: %1 (raw)
fi: %1 (raaka)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
fi: Summa

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
fi: Keskiarvo

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
fi: Minimi

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
fi: Maksimi

[ctx: Noun]
en: Tendency line
fi: Tendenssiviiva

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
fi: Summa – ”%1”

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
fi: Haluatko varmasti sulkea kiinnitetyn sivun?

[ctx: Question]
en: Pinned page
fi: Kiinnitetty sivu

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
fi: Kirjanmerkkiä ”%1” on muutettu. Haluatko virkistää sen nykytilaan?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
fi: Kirjanmerkkiä on muutettu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
fi: Kirjanmerkki päivitetty

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
fi: Sivua on muutettu. Haluatko virkistää sen nykytilaan?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
fi: Sivua on muutettu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
fi: Tallenna oletustila

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
fi: Oletustila tallennettu

[ctx: Verb]
en: Save this tab
fi: Tallenna tämä välilehti

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
fi: Sarakkeet

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
fi: Ryhmittely

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
fi: Lajiteltu sarake

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
fi: Näkymän ulkoasu

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
fi: Sovita koko sisältöön

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
fi: Muuta kokoa automaattisesti

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
fi: Vuorottele rivien väriä

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
fi: Tallenna parametrit

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
fi: Tallenna oletusparametrit

[ctx: Action]
en: Print...
fi: Tulosta…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
fi: Sovita kokoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
fi: Loitonna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
fi: Mukautettu lähennys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
fi: Oliota (%1) ei voi lisätä: %2 käyttää sitä.
    Rajoituksen nimi: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
fi: Oliota (%1) ei voi päivittää: %2 käyttää sitä.
    Rajoituksen nimi: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
fi: Käytettyä oliota (%1) ei voi poistaa: %2 käyttää sitä.
    Rajoituksen nimi: %3

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current operation has been interrupted
fi: Nykyinen tapahtuma on keskeytetty

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
fi: Tapahtumaa ei voi käynnistää toista suoritettaessa

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
fi: Tapahtuma täytyy avata tätä toimintoa varten

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
fi: Tapahtuman sulkeminen epäonnistui, koska liian monta tapahtumaa päättyi

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
fi: Tapahtumien poistaminen on kielletty tapahtuman sisällä

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
fi: Tapahtumaryhmän luominen on kielletty tapahtuman sisällä

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
fi: Kumoaminen/uudelleen tekeminen on kielletty tapahtuman sisällä

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
fi: Salasanan vaihto on kielletty tapahtuman sisällä

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
fi: Tiedostosta on poistettu salasana.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
fi: Tiedoston salasanaa on muutettu.

[ctx: Noun]
en: Recovery
fi: Palautus

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
fi: Tätä tiedostoa on mahdotonta palauttaa

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
fi: Virheellinen asennus

[ctx: Error message]
en: Wrong password
fi: Väärä salasana

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
fi: Hups, tiedosto näyttää olevan vioittunut

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
fi: Tämä tiedosto on salasanasuojattu, mutta tietokanta on yhä SQLite-tilassa.
    Tiesitkö SQLCipher-tilan olevan turvallisempi, koska se salaa väliaikaistiedostonkin?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
fi: Turva-aukko on havaittu ja korjattu sovelluksen tässä versiossa. On hyvin suositeltavaa vaihtaa salasanasi.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
fi: Siirto epäonnistui mutta tiedosto avattiin virheittä, koska virheenpaikannustila on käytössä

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
fi: Tiedosto on siirretty

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
fi: Sovellus ei voi toimia oikein, koska järjestelmän %3-versio (%1) ei ole sama kuin Qt:hen upotetun %4-versio (%2). Qt tulisi koostaa uudelleen valitsimella -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
fi: Tallennusta ei hyväksytty, koska tiedostonimeä ei ole vielä annettu

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
fi: Tallentaminen on kielletty tapahtuman ollessa yhä auki

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
fi: Varmuuskopiotiedoston %1 luonti epäonnistui

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” kirjoitus epäonnistui

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
fi: automaattikäynnistä

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” avaus epäonnistui

[ctx: Error message]
en: No database defined
fi: Tietokantaa ei määritetty

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
fi: Viimeisin muutos

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
fi: Nimi ”%1” on virheellinen: merkki ”%2” on kielletty

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
fi: %1 epäonnistui, koska linkitettyä oliota ei voi vielä tallennettu tietokantaan.

[ctx: Error message for an object]
en: '%1': %2
fi: ”%1”: %2

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
fi: ”%1” on poistettu

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
fi: Ominaisuus ”%1=%2” on lisätty kohteeseen ”%3”

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
fi: Tervetuloa – %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know ...?
fi: Tiesitkö…?

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
fi: %1 tai %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
fi: (%1) ja (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
fi: ei (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
fi: (%1) ja ei (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” avaus epäonnistui

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
fi: Ei voi kopioida lähteestä ”%1” kohteeseen ”%2”

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
fi: AES128-salausta ei tueta (%1). Asenna qca-ossl.

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
fi: Salaus epäonnistui

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
fi: Tiedoston ”%1” luonti epäonnistui

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
fi: %1 epäonnistui

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
fi: Luonti epäonnistui. Olio on jo olemassa.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
fi: Helppo henkilökohtainen taloudenhallinta

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
fi: © 2007–%1 Stephane MANKOWSKI ja Guillaume DE BURE

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
fi: Arkkitehti ja kehittäjä

[ctx: A job description]
en: Developer
fi: Kehittäjä

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
fi: Kehittäjä – Google Summer of Code 2010

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
fi: Sovelluksen nimeä inspiroi Charles Dickensin tarina <i>Joululaulu</i>, jonka päähenkilön, äreän vanhan pihin Ebenezer Scroogen luona vierailee kolme haamua, jotka muuttavat hyvällä tapaa hänen maailmankatsomustaan.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
fi: Käyttäjät, jotka auttavat meitä parantamaan tätä sovellusta

[ctx: Application argument]
en: Document to open
fi: Avattava tiedosto

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
fi: Näytä sovelluksen käyttämät ympäristömuuttujat.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
fi: Ympäristömuuttujat:

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
fi:   %1: suuren DPI-tilan käyttämiseksi.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading ...
fi: Ladataan…

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
fi: Skrooge-muunnos

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, ...)
fi: Taloustietojen (KMyMoney, GnuGash, Skrooge…) muunnostyökalu

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
fi: Syötetiedosto. Tuetut tiedostomuodot:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
fi: Tulostiedosto. Tuetut tiedostomuodot:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
fi: Parametrin nimi

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
fi: Parametrin arvo

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
fi: Vietävän parametrin nimi

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
fi: Vietävän parametrin arvo

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
fi: Puuttuva -in-valitsin

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
fi: Puuttuva -out-valitsin

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
fi:  Tuontiparametrit

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
fi:  Tuotu tiedosto:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
fi:  Vientiparametrit

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
fi:  Viety tiedosto:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
fi: EPÄONNISTUI

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
fi: ONNISTUI
