skrooge - en to fr translation catalogue (2316 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
fr: Modifier

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
fr: Conseils

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
fr: Activer tous les conseils

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
fr: Rafraîchissement automatiquement

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
fr: Les conseils sont très longs à calculer

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
fr: Pour améliorer les performances, vous devriez passer le composant graphique en mode « Rafraîchissement manuel » (voir le menu contextuel).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
fr: <p><b>Priorité %1 : </b> %2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
fr: Rejeter

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
fr: Rejeter pour le mois courant

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
fr: Rejeter ce type de conseil

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
fr: Rejeter ce type de conseil pour le mois courant

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
fr:  (recommandé)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
fr: Afficher tous les conseils

[ctx: Information message]
en: Display less advices
fr: Afficher moins de conseils

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
fr: Rafraîchir les conseils

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
fr: Appliquer toutes les correction recommandées

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
fr: Activer tous les conseils

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
fr: Conseils activés.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
fr: L'activation des conseils a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
fr: Rejeter un conseil

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
fr: Conseils rejeté.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
fr: Le rejet du conseil a échoué

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
fr: Conseil

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
fr: Astuce du jour

[ctx: The title]
en: Advice
fr: Conseil

[ctx: The tool tip]
en: Advice
fr: Conseil

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
fr: <p>... Skrooge peut vous donner des conseils pour bien gérer vos comptes. Voir le <a href="skg://dashboard_plugin">tableau de bord</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
fr: <p>... Skrooge peut automatiquement appliquer les corrections recommandées. Voir le <a href="skg://dashboard_plugin">tableau de bord</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
fr: Astuce du jour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know ...?
fr: Savez-vous que... ?

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
fr: Fichier

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
fr: &Importer

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
fr: Panneaux

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
fr: Aller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
fr: Épingler les signets d'accueil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
fr: Si cette option est sélectionnée, les signets d'accueil seront épinglés.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
fr: Importation des signets standards

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
fr: Signets

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
fr: Signets

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
fr: <p>... certains signets peuvent être ouverts automatiquement quand l'application est lancée.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
fr: <p>... les signets peuvent être ré-organisés par un glisser-déposer.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
fr: <p>... un double clic sur un dossier de signets va ouvrir tous les signets qu'il contient.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez <a href="skg://import_standard_bookmarks">importer les signets standards</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
fr: Importation des signets standards

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
fr: Tableau de bord

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
fr: Rapport > Revenus vs Dépenses sur les 12 derniers mois

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
fr: Rapport > Catégories sous forme de camembert sur les 12 derniers mois

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
fr: Rapport > Historique

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
fr: Signets standards importés.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
fr: L'importation des signets standards a échoué

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
fr: Signet créé

[ctx: Action]
en: Open all
fr: Tout ouvrir

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
fr: Définir ici un signet pour la page courante

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
fr: Tout développer

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
fr: Tout réduire

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
fr: Créer un signet pour la page actuelle

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
fr: Créer des signets pour toutes les pages

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
fr: Ajouter un groupe de signets

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
fr: Démarrer automatiquement

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
fr: Supprimer le démarrage automatique

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon...
fr: Change l'icône...

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
fr: Démarrer automatiquement les signets

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
fr: Ne pas démarrer automatiquement les signets

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
fr: L'état de démarrage automatique du signet « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
fr: Démarrer automatiquement les signets

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
fr: Ne pas démarrer automatiquement les signets

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
fr: Nouveau signet

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
fr: Création d'un dossier de signets « %1 »

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
fr: Le dossier de signet « %1 » a été ajouté

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
fr: Création d'un groupe de signets

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
fr: Création de signets

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
fr: Le signet « %1 » a été ajouté

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
fr: Signets créés

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
fr: Création du signet « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
fr: Changement d'icône pour un signet

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
fr: L'icône du signet « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
fr: Changement d'icône du signet

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
fr: Suppression de signets

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
fr: Signet supprimé

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
fr: Recherche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'DejaVu Sans' ; font-size : 10pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">cette liste vous permet d'ouvrir vos signets</p>
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "><span style=" font-weight : 600 ; ">Ctrl</span> pour ouvrir dans une nouvelle page</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
fr: cette liste vous permet d'ouvrir des signets

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
fr: Sous-tableau de bord

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
fr: Sous-tableau de bord

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
fr: Tableau de bord

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
fr: <p>... un <a href="skg://dashboard_plugin">tableau de bord</a> est disponible ici pour vous donner une résumé de votre situation.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
fr: <p>... le <a href="skg://dashboard_plugin">tableau de bord</a> peut être ré-organisé par un glisser-déposer.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
fr: <p>... des composants graphique du <a href="skg://dashboard_plugin">tableau de bord</a> possèdent des paramètres.</p>

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
fr: Configurer le tableau de bord

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
fr: Bienvenue dans %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout ...
fr: Sélectionner une mise en page...

[ctx: Verb]
en: Flow
fr: Flux

[ctx: Verb]
en: 1 column
fr: 1 colonne

[ctx: Verb]
en: 2 columns
fr: 2 colonnes

[ctx: Verb]
en: 3 columns
fr: 3 colonnes

[ctx: Verb]
en: 4 columns
fr: 4 colonnes

[ctx: Verb]
en: More ...
fr: Plus...

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
fr: Outils

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
fr: Re-démarrer un profilage

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
fr: Ouvrir un profilage

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
fr: Déboguer

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
fr: Utile pour le débogage

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
fr: Exécuter

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
fr: Exécuter de multiples demandes

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
fr: Explique

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
fr: Expliquer le plan de demandes

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
fr: Exécuter le script [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
fr: 
    Temps d'exécution  : %1 ms

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
fr: Commande SQL venant du module externe de débogage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
fr: Commande SQL à exécuter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
fr: Script à exécuter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
fr: Exécuter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
fr: Exécuter dans une transaction

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
fr: Rafraîchir une base de données (vues, index, déclencheurs)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
fr: Rafraîchir une base de données

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
fr: Résultat de la commande SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
fr: Niveau de trace  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
fr: Sélectionnez le niveau de traces

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
fr: Activation ou désactivation d'un profilage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
fr: Activation d'un profilage

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
fr: Voulez-vous forcer la suppression ?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
fr: Objets supprimés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
fr: Ouvre le fichier le plus récent au démarrage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
fr: Si cette option est sélectionnée, l'application démarrera automatiquement avec le dernier fichier utilisé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
fr: Enregistrer à la fermeture

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
fr: Si cette option est sélectionnée, l'application enregistrera automatiquement le document courant à la fermeture.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
fr: Conserver les mots de passe dans le gestionnaire de portefeuilles de KDE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
fr: Si cette option est sélectionnée, l'application ira chercher / enregistrer les mots de passe dans le gestionnaire de portefeuilles de KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
fr: Portefeuille sélectionné

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
fr: Le portefeuille sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
fr: Activer la copie de secours

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
fr: Si cette option est sélectionnée, l'application démarrera automatiquement la création d'une copie de sauvegarde.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
fr: Préfixe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
fr: Le préfixe pour la copie de secours.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
fr: Suffixe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
fr: Le suffixe pour la copie de secours.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password...
fr: Changer le mot de passe...

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1...
fr: Chargement du fichier %1...

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
fr: Fichier %1 introuvable ! Impossible de l'ouvrir.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
fr: Fichier

[ctx: File Management, as in Save File, Save As...]
en: File management
fr: Gestion de fichiers

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
fr: <p>... le dernier document ouvert peut être <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">ouvert automatiquement</a> quand l'application est lancée.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez protéger votre document avec un <a href="skg://file_change_password">mot de passe</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
fr: Document correctement créé.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
fr: La création du document a échoué.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
fr: Fichier correctement enregistré.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
fr: Impossible d'enregistrer un fichier

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
fr: Fichier « %1 » enregistré.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
fr: Impossible d'enregistrer « %1 ».

[ctx: Panel title]
en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
fr: Votre document a été restauré depuis son fichier temporaire. Vous pouvez décider de ré-ouvrir le document d'origine.

[ctx: Noun]
en: Reopen
fr: Ré-ouvrir

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
fr: Ce fichier semble être protégé.
    Veuillez saisir le mot de passe.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
fr: <b>Mauvais mot de passe.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
fr: Fichier « %1 » ouvert.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
fr: Impossible d'ouvrir « %1 ».

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
fr: Essayer une récupération

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
fr: Votre document a été récupéré ici : %1
    Faites attention car cette récupération peut ne pas être parfaite

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
fr: Ouvrir le fichier récupéré

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
fr: Faites attention, si vous perdez votre <b>mot de passe</b> alors il sera <u><b>impossible</b></u> d'ouvrir votre document. Attention, il est impossible d'annuler cette action sauf en changeant le mot de passe à nouveau.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
fr: Le changement du mot de passe a été annulé.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
fr: Votre mot de passe a été modifié.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
fr: Le changement de mot de passe a échoué.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
fr: Sauvegarder votre document

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
fr: N'oubliez pas de sauvegarder votre document sur un autre disque.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
fr: Conserver les mots de passe dans le gestionnaire de portefeuilles de KDE  :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
fr: Faire une copie de sauvegarde lors de l'enregistrement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
fr: Préfixe  :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
fr: Suffixe  :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Les mots clés suivants peuvent être utilisés comme préfixe ou suffixe :<br/>&lt;DATE&gt;: pour ajouter la date courante au fichier de sauvegarde<br/>&lt;TIME&gt;: pour ajouter l'heure courante au fichier de sauvegarde</p><p>Par défaut, le fichier de sauvegarde est mis dans le même dossier que le fichier sauvé.<br/>Mais, vous pouvez forcer le dossier de sauvegarde en précisant un emplacement absolu comme préfixe.<br/>(exemple: /sauvegardes/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
fr: Basculer la mise en valeur

[ctx: Verb]
en: Switch close
fr: Basculer la fermeture

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
fr: Mettre en valeur

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
fr: L'état de fermeture de « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
fr: Fermé.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
fr: La fermeture a échouée

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
fr: Mise en valeur

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
fr: La mise en valeur de « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
fr: Mis en valeur.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
fr: La mise en valeur a échoué

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
fr: Impossible de trouver le fichier « %1/html/main.txt »

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
fr: Rapport mensuel

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez générer un <a href="skg://monthly_plugin">rapport mensuel</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez télécharger davantage de <a href="skg://monthly_plugin">modèles</a> de rapport mensuel.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
fr: <p>... vous pouvez créer et partager vos propres modèles de <a href="skg://monthly_plugin">rapport mensuel</a>.</p>

en: Upload
fr: Envoyer

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
fr: Impossible de copier le fichier de « %1 » vers « %2 »

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
fr: La suppression de « %1 » a échouée

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
fr: Calculer le rapport mensuel pour « %1 »

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
fr: Le paquet est prêt. Vous pouvez le trouver ici (%1) ainsi que 3 captures d'écran là (%2, %3 , %4). Vous pouvez maintenant le télécharger manuellement.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
fr: Rapport de  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
fr: Mois du rapport

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
fr: Rafraîchir le rapport mensuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
fr: Modèle  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
fr: Le modèle à utiliser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
fr: Supprimer la source sélectionnée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
fr: Obtenir d'avantage de modèles

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
fr: Imprimer dans un fichier html

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
fr: imprimer

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
fr: <p>... vous pouvez <a href="skg://file_print">imprimer</a> toutes les pages ouvertes.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
fr: Impression réussie.

[ctx: Error message]
en: Print failed
fr: L'impression a échoué

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
fr: Ajouter une propriété

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
fr: Création de propriété

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
fr: Propriété créée

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
fr: La ligne de commandes suivante a échouée avec la code %2 :
    « %1 »

[ctx: Noun]
en: Bill
fr: Facture

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
fr: Ajouter %1 = %2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
fr: Aucune propriété trouvée. Vous devez d'abord créer une propriété depuis le dock.

[ctx: Message]
en: Download list of available bills on going...
fr: Télécharger des factures disponibles en cours...

[ctx: Noun]
en: More...
fr: Plus...

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
fr: Télécharger et ajouter %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
fr: Propriétés

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can manage properties on all objects.</p>
fr: <p>... vous pouvez gérer des propriétés sur tous les objets.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can add files or Internet links as property.</p>
fr: <p>... vous pouvez ajouter des fichiers ou des liens Internet comme des propriétés.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
fr: <p>... vous pouvez automatiquement télécharger et ajouter une facture comme une propriété en utilisant %1.</p>

en: Name
fr: Nom

en: Value
fr: Valeur

en: Selection
fr: Sélection

en: All
fr: Tous

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
fr: Voulez-vous copier ou lier le fichier ?

[ctx: Question]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: Question]
en: Link
fr: Lier

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
fr: Le chargement de « %1 » a échoué

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
fr: Renommer une propriété

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
fr: Propriété renommée

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
fr: Sélectionner un fichier

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
fr: Propriétés supprimées.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
fr: Échec de la suppression

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
fr: Le nom de la propriété

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
fr: Renommer une propriété

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
fr: Ajouter une propriété

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
fr: La valeur de la propriété

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
fr: Sélectionnez un fichier comme propriété

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
fr: Supprimer une propriété

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open...
fr: Ouvrir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
fr: Pour  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
fr: Liste des propriétés

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
fr: Sélection  : %1 lignes pour %2 (min: %3, moyenne: %4, max: %5)

en: Selection: %1 line for %2
fr: Sélection  : %1 ligne pour %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
fr[0]: Sélection  : %1 ligne
fr[1]: Sélection  : %1 lignes

[ctx: The title]
en: Statistic
fr: Statistique

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
fr: Nombre maximum d'annulations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
fr: Nettoyer l'historique à l'enregistrement

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
fr: Rétablir un document

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
fr: Refaire

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
fr: Effacer l'historique

[ctx: Verb]
en: Undo operation '%1'.
fr: Annuler l'opération « %1 ».

[ctx: Verb]
en: Redo operation '%1'.
fr: Refaire l'opération « %1 ».

[ctx: Noun]
en: History
fr: Historique

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can undo and redo your modifications.</p>
fr: <p>... vous pouvez annuler et refaire vos modifications.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez modifier la taille maximum de la pile de « Annuler »/ « Refaire » dans le <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">panel de configuration</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
fr: L'historique est trop volumineux

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
fr: Vous pouvez améliorer les performances en réduisant la taille de votre historique dans les paramètres de configuration.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
fr: Ouvrir le panneau de configuration

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
fr: Nettoyage de l'historique réussi.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
fr: Le nettoyage de l'historique a échoué

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
fr: Annulation réussie.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
fr: Échec de l'annulation

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
fr: L'action « Refaire » a été effectuée avec succès.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
fr: Impossible de refaire cette action

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
fr: Annulation réussie.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
fr: L'action « Refaire » effectuée avec succès.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
fr: Historique des modifications

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
fr: Effacer l'historique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
fr: Nombre maximum d'annulations  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'Sans Serif' ; font-size : 9pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">Le nombre d'actions pouvant être annulées à conserver dans l'historique. Si vous voulez conserver <span style=" font-weight : 600 ; ">toutes</span> les actions dans l'historique, sélectionnez <span style=" font-weight : 600 ; ">-1</span>, mais faites attention car la taille de votre fichier va augmenter rapidement.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
fr: La valeur « -1 » signifie aucune limite

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
fr: Paramètres non valables

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
fr: Importation du fichier %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
fr: Le chargement de « %1 » a échoué

[ctx: Import step]
en: Import operations
fr: Opérations d'importation

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
fr: Utilisation du compte « %1 » pour l'importation

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
fr: Plus d'un compte possible a été trouvé.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
fr: Compte par défaut « %1 » créé pour importation

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some operations are already existing
fr: La balance initiale de « %1 » n'a pas été définie car certaines opérations sont déjà présentes

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
fr: La balance initiale de « %1 » a pas été définie avec le contenu du fichier « AFB120 »

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
fr: Fichier « AFB120 » (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
fr: ATTENTION : la commande %1 a échoué avec le code %2 (Essai %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
fr: ATTENTION : la commande %1 a échoué à cause en raison d'un délai trop long (Essai %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
fr: Importation avec %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
fr: Impossible de trouver un identifiant de compte avec l'expression rationnelle « %1 » dans la ligne « %2 »

[ctx: Progress message]
en: Download operations
fr: Télécharger des opérations

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
fr: Votre moteur externe « %1 » ne semble pas être correctement configuré parce que aucun compte n'a été trouvé.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
fr: Aucun compte téléchargé avec la ligne de commandes suivante :
    %1
    Veuillez vérifier l'installation de vos moteurs externes.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
fr: Certains comptes n'ont pas été téléchargés. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
fr: Importer

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
fr: Importer un compte avec %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
fr: ^compte

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
fr: ^number|^num ? ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
fr: ^comment|^commentaire|^libell ?|^d ?tail|^info

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
fr: ^état|^pointage

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
fr: ^quantité

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
fr: ^unité|^monnaie

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
fr: ^signe|^sens

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
fr: ^-|^debit|^retrait

[ctx: Error message]
en: Columns payee and category not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
fr: Impossible de trouver les colonnes bénéficiaire et catégorie. Positionnez les options d'importation dans les paramètres (Configurer Skrooge... / Importation/Exportation / CSV / Modifier des expressions rationnelles...).

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
fr: Impossible de trouver des colonnes de date et de montant. Définissez les paramètres d'importation dans la configuration (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
fr: Utilise une recherche automatique des colonnes

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
fr: Correspondance utilisée  : %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
fr: En-tête introuvable dans le fichier « CSV »

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
fr: Format de date non pris en charge

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
fr: Importation de « %1 » avec l'encodage « %2 » et la format de date « %3 »

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
fr: Nombre de colonnes non valable en ligne %1. Attendu %2. Trouvé %3.

[ctx: An operation mode]
en: Transfer
fr: Virement

[ctx: An operation mode]
en: Direct debit
fr: Prélèvement

[ctx: An operation mode]
en: Check
fr: Chèque

[ctx: An operation mode]
en: Deposit
fr: Dépôt

[ctx: An operation mode]
en: Payback
fr: Remboursement

[ctx: An operation mode]
en: Withdrawal
fr: Retrait

[ctx: An operation mode]
en: Card
fr: Carte

[ctx: An operation mode]
en: Loan payment
fr: Paiement du prêt

[ctx: An operation mode]
en: Subscription
fr: Abonnement

[ctx: An operation mode]
en: Cash deposit
fr: Dépôt en espèces

[ctx: An operation mode]
en: Card summary
fr: Sommaire de la carte

[ctx: An operation mode]
en: Deferred card
fr: Carte à débit différé

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
fr: Banque pour l'importation %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
fr: Banque par défaut « %1 » créée pour l'importation

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
fr: La balance initiale de « %1 » n'a pas été définie

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and operations have been exported
fr: Seulement les comptes et opérations sélectionnés ont étés exportés

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
fr: L'enregistrement du fichier « %1 » a échoué

[ctx: A file format]
en: CSV file
fr: Fichier « CSV »

[ctx: Import step]
en: Import units
fr: Importation des unités

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
fr: Importation de « %1 » avec l'encodage « %2 » et la format de date « %3 »

[ctx: Import step]
en: Import rules
fr: Importation des règles

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
fr: Importation de « %1 » avec l'encodage « %2 »

[ctx: Error message]
en: %1-%2: '%3'
fr: %1-%2  : « %3 »

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
fr: Contenu XML non valable dans le fichier « %1 »

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
fr: Importation des banques et des comptes

[ctx: Import step]
en: Import scheduled operations
fr: Importation des opérations programmées

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
fr: Document « GnuCash »

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
fr: Version incorrecte de document « Grisbi  ». La version doit être supérieure à 0.6.0

[ctx: Import step]
en: Import banks
fr: Importation des banques

[ctx: Import step]
en: Import accounts
fr: Importation des comptes

[ctx: Import step]
en: Import payees
fr: Importer des bénéficiaires

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
fr: Importation des modes de paiement

[ctx: Import step]
en: Import categories
fr: Importation des catégories

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
fr: Imputation budgétaire

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
fr: Exercice fiscal

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
fr: Document « Grisbi »

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
fr: Exportation du fichier %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
fr: Exportation des comptes

[ctx: Export step]
en: Export categories
fr: Exportation des catégories

[ctx: Export step]
en: Export payees
fr: Exporter des bénéficiaires

[ctx: Export step]
en: Export operations
fr: Exportation des opérations

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
fr: Fichier Intuit Interchange

[ctx: A file format]
en: JSON file
fr: Fichier « JSON »

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
fr: Impossible de trouver le compte ayant l'identifiant %1

[ctx: Import step]
en: Import budgets
fr: Importation des budgets

[ctx: Export step]
en: Export units
fr: Exportation des unités

[ctx: Export step]
en: Export budgets
fr: Exportation des budgets

[ctx: Export step]
en: Export scheduled operations
fr: Exportation des opérations programmées

[ctx: Export step]
en: Export banks
fr: Exportation des banques

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
fr: Document « KMyMoney »

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
fr: Compte

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
fr: Indéfini

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
fr: L'exécution de « %1 » a échoué

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
fr: La conversion du registre « %1 » en « xml » a échoué.

[ctx: A file format]
en: Ledger file
fr: Fichier Ledger

[ctx: Import step]
en: Import stocks
fr: Importation des actions

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
fr: Actif

[ctx: Import step]
en: Import assets
fr: Importation des actifs

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
fr: Document « Money Manager Ex »

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
fr: Erreur pendant l'analyse de « %1 »

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
fr: Le fichier %1 n'a pas les droits en lecture

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
fr: L'application Java n'est pas installée. Vous devez l'installer manuellement.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
fr: L'application « sunriise » est nécessaire pour l'importation « Microsoft Money » mais elle n'est pas installée dans « %1 »

[ctx: Warning message]
en: The operation '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
fr: L'opération « %1 » a été corrigée car son montant n'était pas égal à la somme des montants de ses sous-opérations

[ctx: Error message]
en: Invalid password
fr: Mot de passe non valable

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
fr: L'extraction depuis le document « Microsoft Money » de « %1 » a échoué

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
fr: Document « Microsoft Money »

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
fr: La balance initiale de « %1 » a pas été définie avec le contenu du fichier « MT940 »

[ctx: A file format]
en: MT940 file
fr: Fichier « MT940 »

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
fr: L'importation « OFX » a échoué

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
fr: Titre

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
fr: Crédit

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
fr: Débit

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
fr: Intérêt

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
fr: Dividende

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
fr: Frais FI

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
fr: Frais de service

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
fr: Dépôt

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
fr: DAB

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
fr: Point de vente

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
fr: Paiement électronique

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
fr: Paiement récurrent

[ctx: A file format]
en: OFX file
fr: Fichier « OFX »

en: Invoice
fr: Facture

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
fr: La facture %1 n'a pas été importée car non reconnue (Liste des extracteurs reconnus: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
fr: Fichier PDF (facture)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
fr: Catégories trouvées et importées

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
fr: Prix des unités trouvées et importées

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
fr: Unités trouvées et importées

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
fr: Suiveurs trouvés et importés

[ctx: An information message]
en: Auto repaired operation
fr: Réparation automatique de l'opération

[ctx: An information message]
en: The total amount of the operation (%1) was different to the sum of the sub-operations (%2). The operation has been repaired.
fr: Le montant de l'opération (%1) était différent de la somme des sous-opérations (%2). L'opération a été réparée.

[ctx: A file format]
en: QIF file
fr: Fichier « QIF »

[ctx: Import step]
en: Import trackers
fr: Importation des traceurs

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
fr: Importation des signets

en: Imported bookmarks
fr: Signets importés

[ctx: Import step]
en: Import interests
fr: Importation des intérêts

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
fr: La base de données « SQL Cypher » a été protégée avec le même mot de passe que votre document

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
fr: Le création du fichier « %1 » a échoué

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
fr: Document « Skrooge »

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
fr: Document « SQL Cipher »

[ctx: A file format]
en: SQLite document
fr: Document « SQLite »

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
fr: Carte de crédit

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
fr: Chèque

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
fr: Espèce

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
fr: Transfert

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
fr: Autre

[ctx: A file format]
en: Homebank document
fr: Document « Homebank »

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
fr: Contenu « XML » non valable dans le fichier %1

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
fr: Format « XML » inconnu. Seuls les formats XML « Skrooge » et « ISO20022 » sont pris en charge.

[ctx: A file format]
en: XML file
fr: Fichier « XML »

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
fr: acheter

en: Add a new operation in skrooge
fr: Ajouter une nouvelle opération dans Skrooge

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
fr: %1 10 ordinateur

en: Add operation %1
fr: Ajouter l'opération %1

[ctx: Information message]
en: Operation created
fr: Opération créée

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
fr: La création du fichier « %1 » a échoué

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
fr: Uniquement ceux mis en valeur

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past operations
fr: Uniquement les opérations passées

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
fr: Courant

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
fr: Carte de crédit

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
fr: Économies

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
fr: Investissement

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
fr: Prêt

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
fr: Retraite

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
fr: Portefeuille

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
fr: Autre

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> operations.
fr: Tout d'abord, vous devez créer au moins un compte en banque<br>depuis la page <a href="%1"> « Banque et compte » </a> ou <a href="%2">importer</a> des opérations.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
fr: Total pour %1

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile...
fr: Rapprocher...

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
fr: Comptes (Intermédiaire)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
fr: Comptes (Complet)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
fr: Banques (Léger)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
fr: Banques (Complet)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
fr: Comptes (Léger)

[ctx: Verb]
en: Open report...
fr: Ouvrir un rapport...

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
fr: Comptes

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
fr: Gérer vos comptes

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez associer un logo à vos <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banques</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
fr: <p>... les <a href="skg://skrooge_bank_plugin">comptes</a> peuvent être fusionnés par un glisser-déposer.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can set a minimum and a maximum limit on your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a>. This will trigger an alarm.</p>
fr: <p>... vous pouvez positionner une limite minimale et une limite maximale sur vos <a href="skg://skrooge_bank_plugin">comptes</a>. Cela déclenchera des alarmes.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
fr: La banque « %1 » n'a aucun compte

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
fr: N'oubliez pas de supprimer les banques inutiles

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
fr: Supprimer « %1 »

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
fr: Le compte fermé « %1 » contient encore de l'argent

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
fr: Ceci est peut être anormal

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
fr: Ré-ouvrir « %1 ».

[ctx: Action to create a fake operation to set the amount of the account to 0]
en: Create fake operation
fr: Créer une opération fictive

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
fr: Supprimer les banques non utilisées

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
fr: Banques non utilisées supprimées

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
fr: La suppression des banques non utilisées a échoué

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
fr: Ré-ouvrir le compte « %1 »

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
fr: Le compte a été ré-ouvert

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
fr: la ré-ouverture du compte a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake operation
fr: Créer une opération fictive

[ctx: Noun, default comment for a fake operation]
en: Fake operation
fr: Opération fictive

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The operation '%1' has been added
fr: L'opération « %1 » a été ajoutée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake operation created.
fr: Opération fictive créée.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
fr: La création a échoué

en: %1:
fr: %1  :

en: Opened
fr: Ouvert

en: Closed
fr: Fermé

en: Highlighted only
fr: Uniquement ceux mis en valeur

en: Graph
fr: Graphique

en: Display the account edit panel
fr: Afficher le panneau d'édition des comptes

[ctx: Other type of bank account]
en: Other...
fr: Autre...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account
fr: Opérations de compte

en: '%1'
fr: « %1 »

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
fr: Sélectionner une icône de banque

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
fr: Fichiers image

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
fr: Création du compte « %1 »

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
fr: Le compte « %1 » a été ajouté

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
fr: Compte « %1 » créé

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
fr: La création du compte a échoué

[ctx: Updating an account]
en: Account update
fr: Mise à jour du compte

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier les noms des comptes sélectionnés avec un compte existant. Les comptes ont été fusionnés.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier les noms des comptes sélectionnés. Les comptes ont été fusionnés.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
fr: Le compte « %1 » a été modifié

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
fr: Vous modifiez le nom d'une banque pour le compte nommé « %1 ».
    Voulez-vous faire cette modification pour tous les comptes de cette banque ?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
fr: Voulez-vous vraiment modifier ce compte ?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
fr: Compte mis à jour.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
fr: Échec de la mise à jour

[ctx: Message]
en: Computing...
fr: Calcul en cours...

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
fr: Solde aujourd'hui : %1 Solde : %2 Rapproché : %3 À rapprocher : %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
fr: <p>Solde aujourd'hui : %1</p><p>Solde : %2</p><p>Rapproché : %3</p><p>À rapprocher : %4</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing...
fr: Calcul en cours...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
fr: Logo de la banque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the operation.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'Bitstream Vera Sans' ; font-size : 9pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">Montant de l'opération.</p>
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">Vous pouvez enter une expression ici, telle que <span style=" font-style : italic ; ">3 + 4 * 2</span>, Skrooge calculera le résultat (<span style=" font-style : italic ; ">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
fr: Solde initial du compte (Une valeur négative pour un compte de prêt)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
fr: Unité du solde initial du compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
fr: Nom du compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
fr: Numéro de compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
fr: Montant maximum du compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
fr: Adresse de l'agence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
fr: Commentaire du compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
fr: Nom de la banque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
fr: Montant minimum du compte

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
fr: Balance initiale  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
fr: Type du compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
fr: Numéro d'agence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
fr: Numéro de banque

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
fr: Ajouter une banque et un compte (« Ctrl » + « Entrée »)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
fr: Modifier les banques et comptes sélectionnés (« Maj »+ « Entrée »)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
fr: Modifier

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
fr: Banques

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
fr: Traiter les règles de budget

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
fr: Alarme du budget pour « %1 »

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
fr: Faites attention à votre budget.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this budget
fr: Ouvrir les opérations correspondant à ce budget

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
fr: Ancien traitement du budget

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
fr: Le budget n'a pas été traité depuis au moins un mois.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
fr: Traiter les règles de budget

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
fr: Règles de budget traitées

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
fr: Le traitement des règles de budget a échoué

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
fr: Mensuel

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
fr: Annuel

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
fr: Individuel

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
fr: Tous

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
fr: Courant

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
fr: Année courante

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
fr: Mois courant

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
fr: Année précédente

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
fr: Mois précédent

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
fr: Tous

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
fr: Négatif

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
fr: Positif

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
fr: Courant

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
fr: Année courante

en: Manual
fr: Manuel

en: Display the edit panel for standard budget
fr: Affiche le panneau d'édition pour le budget standard

en: Display the edit panel for automatic budgets
fr: Afficher le panneau d'édition pour les budgets automatiques

en: Rules
fr: Règles

en: Display the edit panel for rules
fr: Afficher le panneau d'édition pour les règles

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
fr: Supprimer les budgets existants pour %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
fr: Création d'une règle de budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
fr: La règle de budget « %1 » a été ajoutée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
fr: Règle de budget créée

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
fr: La création de la règle de budget a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
fr: Création d'un budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
fr: Le budget « %1 » a été ajouté

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
fr: Budget créé

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
fr: La création du budget a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
fr: Mise à jour d'une règle de budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
fr: La règle de budget « %1 » a été modifiée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
fr: Règle de budget mise à jour

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
fr: La mise à jour de la règle du budget a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
fr: Mise à jour d'un budget

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
fr: Budget mis à jour

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
fr: La mise à jour du budget a échoué

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
fr[0]: Sélection  : %1 budget pour %2
fr[1]: Sélection  : %1 budgets pour %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
fr: Sélection  : aucune

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
fr: Période du budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
fr: Année du budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
fr: Mois du budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
fr: Montant du budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
fr: Catégorie du budget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
fr: Incluant les sous-catégories

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
fr: Activer la création automatique d'un budget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the operations of:
fr: Création automatique reposant sur les opérations de :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
fr: Équilibrage de chaque budget mensuel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
fr: Équilibrage du budget annuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
fr: Année  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled operations for a better automatic creation
fr: Utiliser les opérations programmées pour une meilleure création automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled operations
fr: Utiliser les opérations programmées

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
fr: Pour les budgets ayant

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
fr: Quand la différence

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
fr: Modifier un budget

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
fr: Activer une condition sur l'année

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
fr: Année de la condition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
fr: Condition le transfert de la différence

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
fr: Mois de la condition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
fr: Montant du transfert

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
fr: Activer une condition sur la catégorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
fr: Catégorie de la condition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
fr: Catégorie du transfert

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
fr: Activer une condition sur le mois

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
fr: Créer un nouveau budget (« Ctrl » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour le budget sélectionné (« Maj » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
fr: Traiter les règles

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
fr: Traiter

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
fr: Intérêts estimés

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
fr: <p>... vous pouvez utiliser la <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculatrice</a> pour plein de choses</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
fr: Aucun taux d'intérêt défini pour le compte « %1 »

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
fr: Votre compte d'investissement « %1 » n'a aucun taux d'intérêts défini

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
fr: Ouvrir la page des intérêts

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
fr: Quinzaine

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
fr: Jour + %1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
fr: Jour - %1

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
fr: 24 quinzaines

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
fr: 360 jours

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
fr: 365 jours

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
fr: Intérêt

en: Interests calculator
fr: Calculateur d'intérêts

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
fr: Tableau d'amortissement

en: Loan amortization table calculator
fr: Calculateur de tableau d'amortissement d'un prêt

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
fr: Intérêts annuels = %1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
fr: Création du paramètre de calcul des intérêts pour le compte « %1 »

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
fr: La paramètre d'intérêt « %1 » a été ajouté

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
fr: Paramètre de calcul des intérêts créé

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
fr: La création du paramètre de calcul des intérêts a échoué

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
fr: Mise à jour du paramètre de calcul des intérêts pour le compte « %1 »

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
fr: La paramètre d'intérêt « %1 » a été modifié

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
fr: Paramètre de calcul des intérêts mis à jour

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
fr: La mise à jour du paramètre de calcul des intérêts a échoué

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
fr: Nombre de paiements  : 	%1
    Montant de la mensualité  : 	%2
    Montant de l'assurance  : 	%3
    Capital remboursé  : 	%4
    Total des intérêts payés  : 	%5
    Total des assurance payées  : 	%6
    Total payé  : 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
fr: Compte  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
fr: Compte affiché

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
fr: Année  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
fr: Année du calcul

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
fr: Résultats d'intérêts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
fr: Résultat du calcul d'intérêts

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
fr: Valeurs des intérêts

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
fr: Définition de la valeur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
fr: Paramètres de calcul des intérêts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
fr: Date :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
fr: Date de la cotation des intérêts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
fr: Taux (%)  :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
fr: Date de valeur pour le crédit  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
fr: Le mode de calcul de la date de valeur pour un crédit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
fr: Date de valeur pour le débit  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
fr: Le mode de calcul de la date de valeur pour un débit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
fr: Base de calcul  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
fr: La base de calcul.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
fr: Taux d'intérêt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
fr: Taux d'intérêt annuel (%) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
fr: Montant du prêt (capital)  :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
fr: Durée (années)  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
fr: Montant du prêt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
fr: Unité du prêt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
fr: Résumé des paiements

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
fr: Résumé du prêt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
fr: Taux d'assurance (%)  :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
fr: Durée du prêt en années

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
fr: Taux annuel du prêt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
fr: Taux d'assurance du prêt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
fr: Montant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
fr: Capital

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
fr: Assurance

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
fr: Créer un nouveau paramètre de calcul d'intérêts (« Ctrl » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour les paramètres de calcul d'intérêts (« Maj » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
fr: Modifier

[ctx: Verb]
en: Import categories
fr: Importation des catégories

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
fr: Importation des catégories standards

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
fr: Importation des catégories [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
fr: Supprimer les catégories non utilisées

[ctx: Verb]
en: Open similar categories...
fr: Ouvrir les catégories similaires...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
fr: Catégories similaires

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
fr: 5 principales catégories de dépense

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
fr: 5 principales variations

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
fr: 5 principales variations (problèmes)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
fr: Catégories importées.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
fr: L'importation des catégories a échouée.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
fr: Alimentation ; Alimentation > Cantine ; Alimentation > Épicerie ; Alimentation > Restaurant ; Alimentation > Supermarché ; Allocations et Sécurité sociale ; Allocations et Sécurité sociale > ASSEDICs ; Allocations et Sécurité sociale > Allocations de logement ; Allocations et Sécurité sociale > Allocations familiales ; Allocations et Sécurité sociale > Bourses d'étude ; Allocations et Sécurité sociale > Indemnités Journalières ; Allocations et Sécurité sociale > Invalidité ; Allocations et Sécurité sociale > Prêts d'honneur ; Allocations et Sécurité sociale > Remboursement de frais de santé ; Allocations et Sécurité sociale > Veuvage  ; Animaux ; Animaux > Alimentation ; Animaux > Fournitures ; Animaux > Toilettage ; Animaux > Vétérinaire ; Assurance ; Assurance > Automobile ; Assurance > Habitation ; Assurance > Responsabilité civile ; Assurance > Santé ; Assurance > Vie ; Automobile ; Automobile > Achat ; Automobile > Amendes ; Automobile > Assurance ; Automobile > Carburant ; Automobile > Contrôle technique ; Automobile > Péage ; Automobile > Réparations ; Automobile > Stationnement ; Autres dépenses ; Autres dépenses > Cadeaux ; Autres revenus ; Autres revenus > Cadeaux reçus ; Autres revenus > Crédits d'impôts ; Autres revenus > Déblocage de prêt ; Autres revenus > Gains aux jeux ; Dons ; Dons > Cadeaux ; Dons > Caritatif ; Dons > Donations ; Dépenses professionnelles ; Dépenses professionnelles > Non-remboursées ; Dépenses professionnelles > Remboursées ; Éducation ; Éducation > Fournitures ; Éducation > Frais scolaires ; Éducation > Leçons ; Enfants ; Enfants > Crèche et nourrice ; Frais bancaires ; Frais bancaires > Intérêts ; Frais bancaires > Pénalités bancaires ; Frais bancaires > Services bancaires ; Frais généraux ; Frais généraux > Charges de loyer ; Frais généraux > Chauffage ; Frais généraux > Câble et satellite ; Frais généraux > Eau ; Frais généraux > Électricité ; Frais généraux > Gaz ; Frais généraux > Internet ; Frais généraux > Loyer ; Frais généraux > Remboursement de prêt ; Frais généraux > Téléphone ; Frais généraux > Téléphone portable ; Loisirs ; Loisirs > Billard ; Loisirs > Bowling ; Loisirs > Cassettes et CDs ; Loisirs > Cinéma ; Loisirs > Discothèque ; Loisirs > Divertissement ; Loisirs > Équipements sportifs ; Loisirs > Informatique ; Loisirs > Jeux et jouets ; Loisirs > Livres et Magazines ; Loisirs > Musées et expositions ; Loisirs > Parc d'attraction ; Loisirs > Spectacles ; Loisirs > Sport ; Loisirs > Vidéo ; Maison ; Maison > Ameublement ; Maison > Entretien ; Maison > Équipement ; Maison > Jardinage ; Maison > Personnel de maison ; Maison > Travaux ; Prêt ; Prêt > Amortissement de prêt ; Prêt > Assurance ; Prêt > Frais de dossier ; Prêt > Frais de remboursement anticipé ; Prêt > Intérêts de prêt ; Prêt > Remboursement anticipé de prêt ; Rentes et pensions ; Rentes et pensions > Rentes temporaires ; Rentes et pensions > Rentes viagères ; Rentes et pensions > Retraite complémentaire ; Rentes et pensions > Retraite du régime général ; Retenues sur salaire ; Retenues sur salaire > Autres avantages en nature ; Retenues sur salaire > Chèques déjeuner ; Retenues sur salaire > Remboursement d'acompte ; Retenues sur salaire > Remboursement d'avance ; Retenues sur salaire > Saisie Opposition ; Retenues sur salaire > Véhicule de fonction ; Retrait d'espèces ; Revenus d'investissement ; Revenus d'investissement > Coupon ; Revenus d'investissement > Dividende ; Revenus d'investissement > Intérêts de CODEVI ; Revenus d'investissement > Intérêts de LEP ; Revenus d'investissement > Intérêts de livret A et Bleu ; Revenus d'investissement > Intérêts de livret B ; Revenus d'investissement > Intérêts de livrets bancaires ; Revenus d'investissement > Plus-values Boursières ; Revenus d'investissement > Prime d'état sur Épargne Logement ; Revenus du travail ; Revenus du travail > Acompte sur paie ; Revenus du travail > Avance sur paie ; Revenus du travail > Commissions ; Revenus du travail > Heures supplémentaires ; Revenus du travail > Participation aux bénéfices ; Revenus du travail > Participation aux résultats ; Revenus du travail > Plus-values de Stock-Options ; Revenus du travail > Prime ; Revenus du travail > Remboursements de frais professionnels ; Revenus du travail > Salaire brut ; Revenus du travail > Salaire net ; Santé ; Santé > Dentiste ; Santé > Hôpital ; Santé > Médecin généraliste ; Santé > Médecin spécialiste ; Santé > Opticien ; Santé > Pharmacie ; Soins ; Soins > Coiffeur ; Soins > Esthétique ; Soins > Habillement ; Taxes et impôts ; Taxes et impôts > Autres taxes ; Taxes et impôts > ISF ; Taxes et impôts > Impôts sur le revenu ; Taxes et impôts > Intérêts de retard ; Taxes et impôts > Redevance télévisuelle ; Taxes et impôts > Taxe d'habitation ; Taxes et impôts > Taxe foncière ; Transport ; Transport > Train ; Transport > Transports en commun ; Vacances ; Vacances > Frais divers ; Vacances > Logement ; Vacances > Voyage

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
fr: Importation des catégories standards

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
fr: Gestion des catégories

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categories</a> can be reorganized by drag & drop.</p>
fr: <p>... les <a href="skg://skrooge_categories_plugin">catégories</a> peuvent être ré-organisés par un glisser-déposer.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... if you delete a <a href="skg://skrooge_categories_plugin">category</a>, all operations affected by this category will be associated to its parent category.</p>
fr: <p>... si vous supprimez une <a href="skg://skrooge_categories_plugin">catégorie</a>, toutes les opérations affectée par cette catégorie seront associées à sa catégorie parente.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
fr: Beaucoup de catégories non utilisées

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no operations.
fr: Vous pouvez améliorer les performances en supprimant les catégories non utilisées.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
fr: Importante variation pour « %1 »

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub operations with category containing '%1'
fr: Ouvrir les sous-opérations avec la catégorie contenant « %1 »

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
fr: Certaines catégories semblent identiques

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
fr: Certaines catégories semblent identiques mais avec une syntaxe différente. Elles pourraient être fusionnées.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category containing '%1'
fr: Sous-opérations avec la catégorie contenant « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
fr: Supprimer les catégories non utilisées

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
fr: Catégories non utilisées supprimées

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
fr: La suppression des catégories non utilisées a échoué

[ctx: Verb]
en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: Income
fr: Revenu

en: Expenditure
fr: Dépense

en: Highlighted
fr: Mis en valeur

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
fr: Ajouter une sous-catégorie à la catégorie sélectionnée

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
fr: Nouvelle catégorie

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
fr: Création d'une catégorie « %1 »

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
fr: La catégorie « %1 » a été créée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
fr: Catégorie « %1 » créée

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
fr: La création de la catégorie a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
fr: Mise à jour de catégorie

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier tous les noms des catégories sélectionnées. Les catégories ont été fusionnées.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
fr: La catégorie « %1 » a été fusionnée avec la catégorie « %2 »

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
fr: La catégorie « %1 » a été créée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
fr: Catégorie mise à jour

[ctx: Error message]
en: Category update failed
fr: La mise à jour de la catégorie a échoué

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
fr: Catégories

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
fr: La catégorie à modifier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
fr: La sous-catégorie à ajouter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour les catégories sélectionnées (« Maj » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
fr: Supprimer les catégories non utilisées

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
fr: Supprimer celles non utilisées

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
fr: Importer

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
fr: Autre

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
fr: Validation automatique après l'importation

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported operations
fr: Appliquer les règles aux opérations importées

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open operations after import or processing
fr: Ouvrir les opérations après une importation ou un traitement

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only operations since the last imported one
fr: Importer uniquement les opérations depuis la dernière importée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
fr: Recherche automatique de l'en-tête

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
fr: Recherche automatique des colonnes

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
fr: Position de l'en-tête

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
fr: Positions des colonnes

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
fr: Numéro

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
fr: Bénéficiaire

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
fr: Commentaire

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
fr: États

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
fr: Marqué par un signet

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
fr: Compte

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
fr: Catégorie

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
fr: Quantité

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
fr: Signe

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
fr: Débit

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
fr: Unité

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
fr: Id-transaction

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
fr: Id-groupe

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
fr: Propriété

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
fr: Liste des moteurs externes utilisés

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
fr: Format de date « CSV »

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
fr: Identification du compte pour le registre

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
fr: Format de date « QIF »

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
fr: Télécharger toutes les valeur à l'ouverture

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
fr: Fréquence du téléchargement automatique

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
fr: Importer

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import...
fr: Importer...

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
fr: Importation avec les moteurs externes

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values...
fr: Importer les valeurs des monnaies...

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules...
fr: Importation des règles...

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export...
fr: Exporter...

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
fr: Traitement

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
fr: Rechercher et grouper les transferts

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
fr: Rendre anonyme

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
fr: Nettoyer les importations

[ctx: Verb, action to validate imported operations]
en: Switch validation of imported operations
fr: Basculer la validation des opérations importées

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate operations that do not require further action
fr: Valider les opérations ne demandant aucune action ultérieure

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported operations not yet validated...
fr: Ouvrir les opérations importées et non encore validées...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations imported and not yet validated
fr: Opérations importées et non encore validées

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported operations
fr: Fusionner les opérations importées

[ctx: Noun]
en: Force the merge
fr: Forcer la fusion

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's operations to import
fr: Vous avez certaines opérations de KRunner à importer

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
fr: Voulez-vous vraiment importer %1 dans le document courant ?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
fr: Configuration d'importation

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
fr: Vous devez saisir la liste des moteurs externes à utiliser séparés par un « ; ».
    Un moteur peut avoir des paramètres. Vous pouvez passer les paramètres entre parenthèses.
    Exemple : système-A ; système-B(paramètre 1,paramètre 2).
    
    Voici la liste des moteurs externes connus : %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
fr: Détection automatique

[ctx: Noun]
en: Import / Export
fr: Importer / Exporter

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
fr: Gestion de l'importation / exportation

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge is able to detect <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatically</a> transfers after an import.</p>
fr: <p>... Skrooge est capable de détecter <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatiquement</a> des transferts après une importation.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can automatically import operation with <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">backend</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez automatiquement importer une opération avec des <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">moteurs externes</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_operation">import</a> many files in one shot.</p>
fr: <p>... vous pouvez <a href="skg://import_operation">importer</a> plusieurs fichiers en une fois.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
fr: <p>... le montant des unités peuvent être importés grâce un fichier « CSV ».</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can customize your CSV import with regular expressions defined in <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">setting</a> panel.</p>
fr: <p>... vous pouvez paramétrer votre importation « CSV » avec des expressions rationnelles définies dans le <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">panneau de configuration</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export the full content of your document into a XML file.</p>
fr: <p>... vous pouvez exporter la totalité du contenu de votre document dans un fichier « XML ».</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export some accounts or operations just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez exporter des comptes ou des opérations simplement en les sélectionnant avec de lancer la commande <a href="skg://export">exportation</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can apply <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatic rules</a> after an import to set the right categories.</p>
fr: <p>... vous pouvez appliquer <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatiquement des règles</a> après une importation pour définir les catégories correctes.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
fr: <p>... vous pouvez convertir un fichier en utilisant l'outil de traitement en tâche de fond « %1 ».</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
fr: <p>... Skrooge utilise le nom du fichier importé pour déterminer le compte cible.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
fr: Importation avec des moteurs externes

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
fr: Erreur de syntaxe dans le moteur « %1 »

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
fr: Le moteur externe « %1 » a besoin d'un mot de passe.
    Veuillez saisir le mot de passe.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
fr: Fichiers « CSV »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
fr: Importation avec l'encodage %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
fr: L'importation du fichier « %1 » a échoué

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
fr: Importation annulée par l'utilisateur

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
fr[0]: %1 fichier importé.
fr[1]: %1 fichiers importés.

[ctx: Noun]
en: Install %1
fr: Installer %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
fr: L'installation sera faite durant la prochaine importation

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
fr: Le fichier « %1 » a été exporté avec succès.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
fr: L'exportation de « %1 » a échoué

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
fr: Le fichier peut être rendu anonyme de deux façons différentes.<br/> <b>Réversible :</b> Saisissez et mémorisez la clé, elle sera utile pour revenir en arrière.<br/><b>Irréversible (recommandé) :</b> Ne saisissez pas de clé.<br/><br/> Pour revenir en arrière sur un fichier anonyme, il suffit simplement d'essayer de le rendre anonyme à nouveau avec la même clé.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
fr: Document rendu anonyme.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
fr: Rechercher et grouper les transferts

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
fr[0]: Document traité avec succès. %1 transfert créé.
fr[1]: Document traité avec succès. %1 transferts créés.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
fr: Aucun transfert trouvé

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
fr: Le traitement a échoué.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
fr: Nettoyer les importations

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
fr: Document effacé avec succès.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
fr: L'effacement a échoué.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported operations
fr: Basculer la validation des opérations importées

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations validated.
fr: Opérations importées validées.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
fr: La validation a échoué

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported operation and one manual operation with same amounts
fr: Sélection non valable. Vous devez sélectionner une opération importée et une opération manuelle avec les mêmes montants

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
fr: Les montants ne sont pas égaux. Voulez-vous forcer la fusion ?

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported operations
fr: Fusionner les opérations importées

[ctx: Error message]
en: Merge failed
fr: La fusion a échoué

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations merged.
fr: Opérations importées fusionnées.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all operations
fr: Valider toutes les opérations

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations validated.
fr: Opérations validées.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations imported and not yet validated
fr: Beaucoup d'opérations importées et non encore validées

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing operations, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported operation as validated, so that you know the operation has been fully processed.
fr: Après l'importation d'opérations, vous devriez les revoir, les corriger, par exemple concernant les catégories, les bénéficiaires. Une fois réalisé, vous devriez marquer les opérations importées comme validées, comme cela vous saurez que les opérations ont été complètement traitées.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's operation ongoing [%1 %2 %3]
fr: Opération Krunner en cours [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Operations created through krunner have to be fully created in skrooge.
fr: Des opérations créées par KGoldRunner doivent être complètement créées dans Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import operation in %1
fr: Importé l'opération dans %1

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove operation
fr: Supprimer une opération

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
fr: Le chargement de « %1 » a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's operation
fr: Importer une opération de KGoldRunner

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been added
fr: L'opération « %1 » a été ajoutée

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations imported.
fr: Opérations importées.

[ctx: Error message]
en: Import failed
fr: L'importation a échoué

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations removed.
fr: Opérations supprimées.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
fr: Paramètres généraux d'importation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
fr: Après importation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported operations
fr: Cette option permet d'appliquer toutes les règles définies dans « Rechercher et traiter » sur toutes les opérations importées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported operations
fr: Appliquer les règles aux opérations importées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported operations
fr: Cette option permet de valider toutes les opérations importées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
fr: Validation automatique

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported operations at the end of the import
fr: Cette option permet d'ouvrir toutes les opérations importées à la fin de l'importation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open operations
fr: Ouvrir des opérations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing operations. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for operations.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">ATTENTION: </span>Dans certaines conditions, cette option peut causer des opérations manquantes. </p><p>Cette option a un intérêt principalement avec l'importation OFX lorsque votre banque n'est pas en mesure de générer des identifiants vraiment unique pour les opérations.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only operations since the last imported one (not recommended)
fr: Importer uniquement les opérations depuis la dernière importée (non recommandé)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
fr: Paramètres pour l'importation « CSV »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
fr: Position de l'en-tête :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
fr: 0 si le fichier « CSV » n'a aucune en-tête

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the operation
fr: Date de l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
fr: Date :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation, for example the Check number, or a Transfer reference.
fr: Numéro de l'opération, par exemple, le numéro de chèque ou la référence d'un transfert.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation
fr: Numéro de l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
fr: Numéro :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Operation mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
fr: Type d'opération (comment vous avez fait l'opération). 
    Exemples  : carte de crédit, chèque, transfert...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode
fr: Type de l'opération

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
fr: Mode :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the operation
fr: Bénéficiaire de l'opération

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
fr: Bénéficiaire :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the operation
fr: Commentaire de l'opération

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
fr: Commentaire :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation (reconciled or not)
fr: État de l'opération (rapprochée ou non)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation
fr: État de l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
fr: États :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the operation
fr: Signet de l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
fr: Marqué par un signet :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the operation
fr: Compte de l'opération

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation
fr: Catégorie de l'opération

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
fr: Catégorie :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the operation
fr: Montant de l'opération

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
fr: Montant :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
fr: Quantité :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the operation
fr: Signe de l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
fr: Signe :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the operation
fr: Unité de l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
fr: Unité :

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kidtransaction) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Id to join all operations as a split operation
fr: Identifiant pour lier toutes les opérations comme une opération ventilée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
fr: Id-transaction :

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8)
en: Id to join all operations as a transfer
fr: Identifiant pour lier toutes les opérations comme un transfert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
fr: Id-groupe :

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
fr: Pour identifier une colonne à importer comme une propriété

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
fr: Propriété :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vous devez définir <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">une expression rationnelle</span></a> permettant de définir la correspondance de chaque attribut.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
fr: Positions des colonnes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'DejaVu Sans' ; font-size : 9pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "> Doit être une chaîne contenant les mots clés suivants séparés par <span style=" font-weight : 600 ; ">|</span>  : </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'DejaVu Sans' ; font-size : 8pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "><span style=" font-size : 9pt ; "> </span><span style=" font-size : 9pt ; ">ou rien pour ignorer la colonne</span><span style=" font-size : 9pt ; "> </span></p>
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "><span style=" font-size : 9pt ; "> ou autre chose pour importer la colonne comme une propriété.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type : empty ; margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; font-size : 9pt ; "></p>
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "><span style=" font-size : 9pt ; "> </span><span style=" font-size : 9pt ; text-decoration : underline ; ">Exemple  : </span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions...
fr: Modifier des expressions rationnelles...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
fr: Comment identifier un débit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
fr: Valeurs de débit pour la colonne « signe » :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
fr: Format de date :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
fr: Registre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
fr: Identification du compte :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Dans le fichier de registre, il n'y a aucune différence entre un compte et une catégorie. Durant l'importation, il est nécessaire de faire la différence. Pour cela, vous devez saisir ici, certains mots clé qui identifieront les comptes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
fr: Paramètres pour l'importation « QIF »

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
fr: Moteurs externes

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
fr: Paramètres pour l'importation par moteurs complémentaires

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
fr: Télécharger à l'ouverture

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
fr: Une fois par jour

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
fr: Une fois par semaine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
fr: Une fois par mois

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
fr: Liste des moteurs externes utilisés :

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future operations
fr: Couleur de la police pour les opérations ultérieures

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated operations
fr: Couleur de la police pour les opérations non validées

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub operations
fr: Couleur de la police pour les sous-opérations

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
fr: Mode d'édition rapide

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
fr: Que faire si une action casse un rapprochement :

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
fr: Que faire si une action casse une importation :

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
fr: Calculer les balances

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
fr: Seulement sur le compte courant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
fr: Positionner la catégorie la plus utilisées quand le bénéficiaire est modifié

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic point operations created during reconciliation
fr: Pointer automatiquement les opérations durant le rapprochement

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake operation
fr: Commentaire par défaut pour l'opération fictive

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake operation
fr: Bénéficiaire par défaut pour l'opération fictive

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake operation
fr: Catégorie par défaut pour l'opération fictive

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission operation
fr: Commentaire par défaut pour les commissions

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission operation
fr: Catégorie par défaut pour les commissions

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax operation
fr: Commentaire par défaut pour les taxes

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax operation
fr: Catégorie par défaut pour les taxes

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
fr: Revenus et dépenses

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Grouped
fr: Groupées

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Transfers
fr: Transferts

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Tracked
fr: Suivies

[ctx: Noun, a type of operations]
en: On suboperations
fr: Sur sous-opérations

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
fr: Revenus et dépenses

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
fr: Dupliquer

[ctx: Verb]
en: Create template
fr: Créer un modèle

[ctx: Verb, mark an object]
en: Point
fr: Pointer

[ctx: Verb]
en: Fast edit
fr: Édition rapide

[ctx: Verb]
en: Open operations...
fr: Ouvrir les opérations...

[ctx: Verb]
en: Open operations with ...
fr: Ouvrir les opérations avec...

[ctx: Verb]
en: Open sub operations with ...
fr: Ouvrir les sous-opérations avec...

[ctx: Verb]
en: Open highlights...
fr: Ouvrir les opérations mises en valeur...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted operations
fr: Opérations mises en valeur

[ctx: Verb]
en: Open last modified...
fr: Ouvrir les dernières modifications...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during last action
fr: Opérations modifiées ou créées pendant la dernière action

[ctx: Verb]
en: Open operations modified by this transaction...
fr: Ouvrir les opérations modifiées par cette action...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during the action '%1'
fr: Opérations modifiées ou créées pendant l'action « %1 »

[ctx: Verb]
en: Open sub operations...
fr: Ouvrir les sous-opérations...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations
fr: Sous-opérations

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates...
fr: Ouvrir les duplications potentielles...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations potentially duplicated
fr: Opérations potentiellement dupliquées

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee...
fr: Ouvrir les transferts sans bénéficiaire...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
fr: Transferts sans bénéficiaire

[ctx: Verb]
en: Open operations without payee...
fr: Ouvrir les opérations sans bénéficiaire...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without payee
fr: Opérations sans bénéficiaire

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category...
fr: Ouvrir les transferts sans catégorie...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
fr: Transferts sans catégorie

[ctx: Verb]
en: Open operations without category...
fr: Ouvrir les opérations sans catégorie...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without category
fr: Opérations sans catégorie

[ctx: Verb]
en: Open operations without mode...
fr: Ouvrir les opérations sans type...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without mode
fr: Opérations sans type

[ctx: Verb]
en: Open operations with comments not aligned...
fr: Ouvrir les opérations avec des commentaires non alignés...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with comments not aligned
fr: Opérations avec des commentaires non alignés

[ctx: Verb]
en: Open operations with dates not aligned...
fr: Ouvrir les opérations avec des dates non alignées...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with dates not aligned
fr: Opérations avec des dates non alignées

[ctx: Verb]
en: Open operations without payees category...
fr: Ouvrir les opérations sans catégorie du bénéficiaire...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-operations without payees category
fr: Sous-opérations sans la catégorie du bénéficiaire :

[ctx: Verb]
en: Align comment of suboperations of all single operations
fr: Aligner le commentaire des sous-opérations de toutes les opérations simples

[ctx: Verb]
en: Align comment of operations of all single operations
fr: Aligner le commentaire des sous-opérations de toutes les opérations simples

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of all operations
fr: Aligner la date des sous-opérations de toutes les opérations

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single operations with the category of their payee
fr: Aligne la catégorie de toutes les opérations simples avec celle de leur bénéficiaire

[ctx: Verb]
en: Open operations in groups with only one operation...
fr: Ouvrir les opérations dans des groupes n'ayant qu'une seule opération...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations in groups with only one operation
fr: Opérations dans des groupes n'ayant qu'une seule opération

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one operation of all operations
fr: Supprimer les groupes n'ayant qu'une seule opération de toutes les opérations

[ctx: Verb]
en: Group operations
fr: Grouper les opérations

[ctx: Verb]
en: Ungroup operations
fr: Dégrouper les opérations

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub operations
fr: Fusionner les sous-opérations

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
fr: Appliquer un modèle

[ctx: More items in a menu]
en: More
fr: Plus

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of selected single operations
fr: Aligner la date des sous-opérations des opérations simples sélectionnées

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of all single operations
fr: Aligner la date des sous-opérations de toutes les opérations simples

[ctx: Verb]
en: Align comment of operations of selected single operations
fr: Aligner le commentaire des sous-opérations des opérations simples sélectionnées

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single operations with the category of their payee
fr: Aligne la catégorie de toutes les opérations simples sélectionnées avec celle de leur bénéficiaire

[ctx: Verb]
en: Align comment of suboperations of selected single operations
fr: Aligner le commentaire des sous-opérations des opérations simples sélectionnées

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one operation of selected operations
fr: Supprimer les groupes n'ayant qu'une seule opération des opérations sélectionnées

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
fr: La rapprochement précédent de « %1 » a été cassé par cette action ou une action antérieure.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
fr: Cette action aurait cassé le rapprochement précédent de « %1 », aussi elle a été annulée.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
fr: L'importation précédente de « %1 » a été cassée par cette action ou une action antérieure.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
fr: Cette action aurait cassé l'importation précédente dans « %1 », aussi elle a été annulée.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
fr: Revenus && dépenses

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted operations
fr: Opérations mises en valeur

[ctx: Noun]
en: Operations
fr: Opérations

[ctx: Noun]
en: Operation management
fr: Gestion des opérations

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
fr: <p>... vous pouvez appuyer sur les touches +, -, « CTRL » « + » ou « CTRL » « - » pour changer rapidement de dates.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a> in one shot.</p>
fr: <p>... vous pouvez mettre à jour plusieurs <a href="skg://skrooge_operation_plugin">opérations</a> en une fois.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub operations.</p>
fr: <p>... vous pouvez double cliquer sur une <a href="skg://skrooge_operation_plugin">opération</a> pour afficher ou modifier ses sous-opérations.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex operations (split, grouped, ...).</p>
fr: <p>... vous pouvez dupliquer une opération incluant des <a href="skg://skrooge_operation_plugin">opérations</a> complexes (ventilées, groupées...).</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez créer un modèle d'<a href="skg://skrooge_operation_plugin">opérations</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez grouper et dégrouper des <a href="skg://skrooge_operation_plugin">opérations</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez indiquer le signe d'une <a href="skg://skrooge_operation_plugin">opération</a> uniquement si vous voulez le forcer, sinon, il sera déterminé automatiquement avec la <a href="skg://skrooge_category_plugin">catégorie</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
fr: Appliquer un modèle

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
fr: Modèle appliqué.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
fr: L'application du modèle a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group operations
fr: Grouper des opérations

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been grouped with '%2'
fr: L'opération « %1 » a été groupée avec « %2 »

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations grouped.
fr: Opérations groupées.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
fr: La création du groupe a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup operation
fr: Dégrouper une opération

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been ungrouped
fr: L'opération « %1 » a été dégroupée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation ungrouped.
fr: Opération dégroupée.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
fr: Le suppression du groupe a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to pointed
fr: Marquer comme pointé

[ctx: An information to the user]
en: The status of the operation '%1' has been changed
fr: L'état de l'opération « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation pointed.
fr: Opération pointée.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
fr: Le marquage a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate operation
fr: Dupliquer une opération

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate operation '%1' has been added
fr: L'opération dupliquée « %1 » a été ajoutée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation duplicated.
fr: Opération dupliquée.

[ctx: Error message]
en: Duplicate operation failed
fr: La duplication de l'opération a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
fr: Créer un modèle

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
fr: Le modèle « %1 » a été ajouté

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
fr: Modèle créé.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
fr: La création du modèle a échoué

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account:
fr: Opérations du compte :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with unit:
fr: Opérations avec l'unité :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category:
fr: Sous-opérations avec la catégorie :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations followed by tracker:
fr: Sous-opérations suivies par le traceur :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to payee:
fr: Opérations assignées au bénéficiaire :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to budget:
fr: Opérations assignées au budget :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled operations:
fr: Opérations programmées :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule:
fr: Sous-opérations correspondant à la règle :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations grouped or split of:
fr: Sous-opérations groupées ou ventilées de :

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations grouped with:
fr: Opérations groupées avec :

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
fr: Numéro %1 dupliqué dans le compte « %2 »

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one operation with number %2.The operation number should be unique (check number, transaction reference...)
fr: Votre compte « %1 » contient plus d'une opération ayant le numéro %2. Le numéro d'opération devrait être unique (numéro de chèque, référence de transaction...)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit operations with duplicate number
fr: Modifier des opérations ayant un numéro dupliqué

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations of '%1' not reconciled
fr: Beaucoup d'opérations de « %1 » non rapprochées.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these operations on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
fr: N'oubliez pas de rapprocher vos comptes. En le faisant, vous reconnaissez que votre banque a, en effet, effectué ces opérations sur votre compte. Cela vous permet d'assurer la cohérence de vos relevés de banque avec vos comptes. Veuillez consulter l'aide en ligne pour plus de détails

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
fr: Ouvrir le compte « %1 » pour rapprochement

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
fr: Pas assez d'argent sur votre compte « %1 »

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
fr: Le montant de ce compte est en dessous de la limite minimale. Vous devriez le renflouer.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
fr: La balance du compte « %1 » excède le limite maximale

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
fr: La balance de ce compte excède le limite maximale.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
fr: Votre compte « %1 » est proche de la limite minimale

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
fr: Le montant de ce compte est proche de la limite minimale. Vous devriez faire attention.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
fr: Trop d'argent sur votre compte « %1 »

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
fr: Vous pourriez épargner de l'argent sur un compte ayant un meilleur taux. Exemple  : « %1 » ( %2 % )

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have mode
fr: Beaucoup d'opérations n'ont aucun type

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each operation. This will allow you to generate better reports.
fr: N'oubliez pas d'associer un type à chaque opération. Cela vous permettra de générer de meilleurs rapports.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have category
fr: Beaucoup d'opérations n'ont aucune catégorie

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each operation. This will allow you to generate better reports.
fr: N'oubliez pas d'associer une catégorie à chaque opération. Cela vous permettra de générer de meilleurs rapports.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
fr: Beaucoup de transferts n'ont aucune catégorie

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
fr: N'oubliez pas d'associer une catégorie à chaque transfert.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have payee
fr: Beaucoup d'opérations n'ont aucun bénéficiaire

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each operation. This will allow you to generate better reports.
fr: N'oubliez pas d'associer un bénéficiaire à chaque opération. Cela vous permettra de générer de meilleurs rapports.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
fr: Beaucoup de transferts n'ont aucun bénéficiaire

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
fr: N'oubliez pas d'associer un bénéficiaire à chaque transfert.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are in groups with only one operation
fr: Certaines opérations sont des groupes n'ayant qu'une seule opération

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one operation. This makes no sense.
fr: Quand un transfert est crée et que seulement une partie du transfert est supprimé, la seconde partie reste dans un groupe n'ayant qu'une seule opération. Cela n'a aucun sens.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple operations do not have their comments aligned
fr: Certaines opérations simples n'ont pas leurs commentaires alignés

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the operation is not aligned with the comment of the suboperation.
fr: Le commentaire de l'opération n'est pas aligné avec le commentaire de la sous-opération.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations do not have their dates aligned
fr: Certaines opérations n'ont pas leurs dates alignées

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the operation is not aligned with the date of the suboperation. This case seems to be abnormal.
fr: La date de l'opération n'est pas alignée avec la date de la sous-opération. Ce cas semble être anormal.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
fr: Catégorie non alignée avec celle du bénéficiaire

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some operations don't have the category aligned with the category of the payee.
fr: Certaines opérations n'ont pas leurs catégories alignées avec celles de leurs bénéficiaires.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of '%1' with duplicate number %2
fr: Opérations de « %1 » ayant le numéro dupliqué %2

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one operation
fr: Supprimer les groupes n'ayant qu'une seule opération

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
fr: Suppression des groupes effectuée.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
fr: La suppression des groupes a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of suboperations
fr: Aligner le commentaire des sous-opérations

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
fr: Commentaires alignés.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
fr: L'alignement des commentaires a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of operations
fr: Aligner le commentaire des opérations

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of suboperations
fr: Aligner la date des sous-opérations

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
fr: Dates alignées.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
fr: L'alignement des dates a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single operations with the category of their payee
fr: Aligner la catégorie de toutes les opérations simples avec celle de leur bénéficiaire

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
fr: Catégories alignées.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
fr: L'alignement des catégories a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub operations
fr: Fusionner les sous-opérations

[ctx: An information to the user]
en: The sub operations of '%1' have been merged in the operation '%2'
fr: La sous opération « %1 » a été fusionnée dans l'opération « %2 »

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations merged.
fr: Opérations fusionnées.

en: Display the edit panel for standard operations
fr: Affiche le panneau d'édition pour les opérations standards

en: Split
fr: Ventilé

en: Display the edit panel for split operations
fr: Affiche le panneau d'édition pour les opérations ventilées

en: Transfer
fr: Transfert

en: Display the edit panel for transfers between accounts
fr: Affiche le panneau d'édition pour les transferts entre comptes

en: Shares
fr: Actions

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
fr: Affiche le panneau d'édition pour les achats ou les ventes d'actions

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
fr: Ce champ est figé (il ne sera pas affecté par l'édition rapide). Faites un double clic pour le débloquer

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation update
fr: Mise à jour d'opération

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation updated
fr: Opération mise à jour

[ctx: Error message]
en: Operation update failed
fr: La mise à jour de l'opération a échoué

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
fr: Vous avez modifié une partie d'un transfert

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split operation
fr: Impossible de mettre à jour une opération ventilée

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
fr: La valeur absolue a été utilisée pour la création du virement.

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
fr: L'unité de l'opération est incompatible avec le compte cible.
    Cliquez sur « Annuler » si vous voulez quand même continuer, sinon saisissez la valeur dans l'unité du compte cible (%1) :

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected operation is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all operations.
fr: Certaines unités des opérations ne sont pas compatible avec le compte cible.
    La première opération sélectionnée est : %1
    Cliquez sur « Annuler » si vous voulez quand même continuer, sinon saisissez la valeur dans l'unité du compte cible (%2)  :
    Le même ration sera appliqué à toutes les opérations.

[ctx: Warning message]
en: You created an operation in %1 in an account in %2.
fr: Vous avez créé un opération dans %1 pour un compte dans %2.

[ctx: An information message]
en: The operation '%1' has been updated
fr: L'opération « %1 » a été modifiée

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation creation
fr: Création d'opération

[ctx: Error message]
en: Impossible to create an operation with one attribute valuated with %1
fr: Impossible de créer une opération ayant un attribut valant %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
fr: L'unité du paiement (%1) est incompatible avec le compte cible (%2).
    Cliquez sur « Annuler » si vous voulez quand même continuer, sinon saisissez la valeur dans l'unité du compte cible (%3) :

[ctx: Noun]
en: Shares
fr: Actions

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation created
fr: Opération créée

[ctx: Error message]
en: Operation creation failed
fr: La création de l'opération a échoué

[ctx: Option to for display of operations]
en: All
fr: Tous

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
fr: %1 + ses cartes de crédits

[ctx: Option to for display of operations]
en: Operations
fr: Opérations

[ctx: Option to for display of operations]
en: Templates
fr: Modèles

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide pointed operations
fr: Cacher les opérations pointées

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide checked operations
fr: Cacher les opérations rapprochées

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
fr: Vous devez d'abord créer un compte.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
fr: Solde : %1 Rapproché : %2 À rapprocher : %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
fr: <p>Solde  : %1</p><p>Rapproché  : %2</p><p>À rapprocher  : %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
fr: Montant total :

[ctx: A title]
en: Final balance:
fr: Solde final :

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
fr: Vous ne devez sélectionner qu'un seul compte pour utiliser le rapprochement.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
fr: %1 - Différence : %2 Dépenses : %3 Revenus : %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
fr: <p>Différence : %1</p><p>Dépenses : %2</p><p>Revenus : %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto point account
fr: Pointer automatiquement un compte

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto pointed
fr: Le compte « %1 » a été pointé automatiquement

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto pointed.
fr: Compte pointé automatiquement.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
fr: Marquer comme rapproché

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
fr: Le compte « %1 » a été rapproché.

[ctx: An information message]
en: The operation '%1' has been checked
fr: L'opération « %1 » a été rapprochée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation checked.
fr: Opération rapprochées.

[ctx: Error message]
en: No Operation Selected
fr: Aucune opération sélectionnée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of operations
fr: liste des opérations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
fr: Dernière solde de votre relevé de compte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake operation
fr: Créer une opération fictive

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the pointed operations
fr: Compte lié à la carte, où transférer les opérations pointées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate pointed operations
fr: Valider les opérations pointées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto point all imported operations
fr: Pointer automatiquement toutes les opérations importées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
fr: Changer les informations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
fr: Type d'opération (comment vous avez fait l'opération). 
    Exemples  : carte de crédit, chèque, transfert...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
fr: Compte cible pour ce transfert

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
fr: Vers le compte :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
fr: Catégorie de l'opération.
    Utilisez « > » comme séparateur entre une catégorie et une sous-catégorie.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this operation
fr: Traceur associée à cette opération

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some operations together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'Bitstream Vera Sans' ; font-size : 9pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">Un <span style=" font-style : italic ; ">Traceur</span> est un moyen de regrouper des opérations ensemble. Par exemple, vous pouvez l'utiliser pour suivre vos remboursements.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type : empty ; margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "></p>
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">Vous trouverez plus d'informations à ce sujet dans la documentation au chapitre « Traceurs ».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
fr: Compte pour paiement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
fr: Montant des actions :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
fr: Montant des actions

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
fr: + Commission :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
fr: Montant de la commission

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
fr: + Taxe :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
fr: Montant de la taxe

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
fr: = Total :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
fr: Compte pour paiement de l'action achetée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
fr: Fige / libère les champs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
fr: Effacer l'éditeur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
fr: Édition rapide

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
fr: Liste des ventilations

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new operation (Ctrl+Enter)
fr: Créer une nouvelle opération (« Ctrl » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected operations (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour les opérations sélectionnées (« Maj » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
fr: &Que faire si une action casse un rapprochement :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
fr: Rien

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
fr: Affiche un avertissement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
fr: Afficher une erreur et annule l'action en cours

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special operations
fr: Valeurs par défaut pour les opérations spéciales

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
fr: Fictive

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
fr: Commission / Taxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
fr: Taxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
fr: Calculer les balances (dé-sélectionner pour améliorer les performances)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
fr: Polices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future operations:
fr: Police pour les opérations ultérieures :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated operations:
fr: Police pour les opérations non validées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub operations:
fr: Police pour les sous-opérations :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
fr: Mode d'édition rapide :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
fr: Rechercher uniquement dans les modèles

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in operations
fr: Rechercher en premier dans les modèles puis dans les opérations

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in operations only
fr: Rechercher uniquement dans les opérations

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in operations and after in templates
fr: Rechercher en premier dans les opérations puis dans les modèles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
fr: Q&ue faire si une action casse une importation :

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
fr: Supprimer les bénéficiaires non utilisés

[ctx: Verb]
en: Open similar payees...
fr: Ouvrir les bénéficiaires similaires...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
fr: Bénéficiaires similaires

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
fr: Bénéficiaires

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
fr: Gestion des bénéficiaires

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
fr: <p>... les <a href="skg://skrooge_payee_plugin">bénéficiaires</a> peuvent être fusionnés par un glisser-déposer.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
fr: Beaucoup de bénéficiaires non utilisés

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no operation is registered.
fr: Vous pouvez améliorer les performances en supprimant les bénéficiaires sans aucune opération enregistrée.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
fr: Certains bénéficiaires semblent identiques

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
fr: Certains bénéficiaires semblent identiques mais avec une syntaxe différente. Ils pourraient être fusionnés.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
fr: Supprimer les bénéficiaires non utilisés

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
fr: Bénéficiaires non utilisés supprimés

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
fr: La suppression des bénéficiaires non utilisés a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
fr: Création d'un bénéficiaire « %1 »

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
fr: Le bénéficiaire « %1 » a été ajouté

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
fr: Bénéficiaire « %1 » créé

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
fr: La création du bénéficiaire a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
fr: Mise à jour du bénéficiaire

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier les noms des bénéficiaires sélectionnés avec un bénéficiaire existant. Les bénéficiaires ont été fusionnés.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier tous les noms des bénéficiaires sélectionnés. Les bénéficiaires ont été fusionnés.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
fr: Le bénéficiaire « %1 » a été fusionné avec le bénéficiaire « %2 »

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
fr: Le bénéficiaire « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
fr: Bénéficiaire modifié

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
fr: La mise à jour du bénéficiaire a échoué

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
fr: Nom du bénéficiaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
fr: Adresse du bénéficiaire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
fr: Créer un bénéficiaire (« Ctrl » + « Enter »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
fr: Modifier le bénéficiaire sélectionné (« Maj » + « Enter »)

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
fr: Couleur de fond

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
fr: Couleur du texte

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
fr: Couleur du contour

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
fr: Couleur des axes

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
fr: Couleur de grille

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
fr: Couleur du minimum

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
fr: Couleur du maximum

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
fr: Couleur de la moyenne

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
fr: Couleur de la ligne de tendance

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
fr: Couleur de la courbe d Pareto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
fr: Anti crénelage

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled operations (years)
fr: Durée maximale pour la prévision sur opérations récurrentes (années)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
fr: Rapport

[ctx: Verb]
en: Open very old operations...
fr: Ouvrir les opérations très anciennes...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old operations
fr: Très anciennes opérations

[ctx: Verb]
en: Open very far operations in the future...
fr: Ouvrir les opérations très loin dans le futur...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far operations in the future
fr: Opérations très loin dans le futur

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
fr: Rapport

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
fr: Score de finance personnelle

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
fr: Signet de rapport nommé « %1 »

[ctx: Noun]
en: Report
fr: Rapport

[ctx: Noun]
en: Generate report
fr: Génération de rapports

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on a value in <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> to show corresponding operations.</p>
fr: <p>... vous pouvez faire une double clic sans un <a href="skg://skrooge_report_plugin">rapport</a> pour afficher les opérations correspondantes.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
fr: <p>... vous pouvez ouvrir des <a href="skg://skrooge_report_plugin">rapports</a> depuis des sélections faites dans d'autres pages.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
fr: <p>... vous pouvez exporter des <a href="skg://skrooge_report_plugin">rapports</a> dans plusieurs formats.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Unit equal to
fr: Opérations avec l'unité égale à

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Category equal to
fr: Opérations avec la catégorie égale à

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations followed by
fr: Opérations suivies par

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to
fr: Opérations assignées à

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected operations
fr: Opérations sélectionnées

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub operations
fr: Sous opérations sélectionnées

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations corresponding to rule
fr: Opérations correspondant à la règle

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very old
fr: Certaines opérations sont très anciennes

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old operations are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
fr: Pour des raisons de performances, les opérations très anciennes ne sont pas prises en compte dans les rapports graphiques. Veuillez vérifier si ces opérations sont normales.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very far in the future
fr: Certaines opérations sont très loin dans le futur

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, operations very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
fr: Pour des raisons de performances, les opérations très loin dans le futur ne sont pas prises en compte dans les rapports graphiques. Veuillez vérifier si ces opérations sont normales.

[ctx: Display graph values as the sum of operations amount]
en: Sum of operations
fr: Somme des opérations

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of operations amount]
en: Cumulated sum of operations
fr: Somme cumulé des opérations

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
fr: Somme cumulée en base 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
fr: Pourcentage des colonnes

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
fr: Pourcentage absolu des colonnes

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
fr: Pourcentage des lignes

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
fr: Pourcentage absolu des lignes

[ctx: Display graph values as a number of operations (or transaction)]
en: Count number of operations
fr: Nombre d'opérations

[ctx: Noun]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Noun]
en: Moving average
fr: Moyenne flottante

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
fr: Moyenne flottante pondérée

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
fr: Programmation

en: Setup Report
fr: Définir un rapport

en: Display the edit panel for report
fr: Affiche le panneau d'édition pour les rapports

[ctx: Verb]
en: Open...
fr: Ouvrir...

[ctx: Noun]
en: All
fr: Tous

[ctx: Noun]
en:  with
fr:  avec

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
fr: « %1 » contenant « %2 »

[ctx: Noun]
en:  and
fr:  et

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
fr: « %1 » sont vides

[ctx: Noun]
en: incomes
fr: revenus

[ctx: Noun]
en: expenses
fr: dépenses

[ctx: Noun]
en: transfers
fr: transferts

[ctx: Noun]
en: grouped
fr: groupées

[ctx: Noun]
en: tracked
fr: suivies

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
fr: pendant « %1 » pour « %2 »

en: (%1) or (%2)
fr: (%1) ou (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled operations
fr: Création des opérations programmées

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted operations
fr: Création des opérations budgétisées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
fr: Autres filtres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Operation Types
fr: Types d'opérations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
fr: Colonnes :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
fr: Sélectionnez comment vous voulez corriger les valeurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
fr: Réduire le niveau

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
fr: Réduire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped operations or not in report
fr: Inclure les opérations groupées ou non dans le rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
fr: Groupées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
fr: Sélectionnez ce que vous voulez faire avec les valeurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked operations or not in report
fr: Inclure les opérations suivies ou non dans le rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
fr: Suivies

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
fr: Inclure les revenus ou non dans le rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
fr: Revenus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
fr: Lignes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
fr: Corrigé par :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
fr: Données

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
fr: Sélectionnez ce que vous voulez voir dans les lignes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
fr: Inclure les dépenses ou non dans le rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
fr: Dépenses

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
fr: Développer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
fr: Mode :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
fr: Prévision :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled operations in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
fr: Choisissez la méthode de prévision : 
    - Programmation : utilise les opérations programmées dans la prévision.
    - Moyenne : utilise la moyenne des trois mois précédents dans la prévision

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
fr: Sélectionnez l'indice de correction des valeurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
fr: Augmenter le niveau

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
fr: Inclure les transferts ou non dans le rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
fr: Transferts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
fr: Sélectionnez ce que vous voulez voir dans les colonnes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
fr: La liste des filtres additionnels provenant des autres pages ouvertes qui peuvent être ajoutés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
fr: Couleurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
fr: Couleur du contour :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
fr: Couleur du &fond :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
fr: Couleur de la ligne de tendance :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
fr: Couleur du minimum :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
fr: Couleur du maximum :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
fr: Couleur de la moyenne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
fr: Couleur de grille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
fr: Couleur des axes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
fr: Couleur du texte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
fr: Couleur de la courbe de Pareto :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled operations (years):
fr: Durée maximale pour la prévision sur opérations récurrentes (années) :

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
fr: Vérifier à l'ouverture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when an operation is scheduled
fr: Créer un modèle quand une opération est programmée

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
fr: Me prévenir

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
fr: Écrire automatiquement

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
fr: Périodicité

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
fr: Nombre de fois

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
fr: Couleur de la police pour les programmations inactives

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled operations
fr: Opérations programmées

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
fr: Pour les 5 prochains jours

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
fr: Pour les 10 prochains jours

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
fr: Pour les 15 prochains jours

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
fr: Pour les 30 prochains jours

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
fr: Pour les 60 prochains jours

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
fr: Pour les 90 prochains jours

[ctx: Verb, create a scheduled operation]
en: Schedule
fr: Programmation

[ctx: Verb, skip scheduled operations]
en: Skip
fr: Ignorer

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
fr: Associer un échéancier

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
fr: Associer un échéancier

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
fr: Échéancier associé.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
fr: Échec de l'association d'un échéancier

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent operations
fr: Insertion des opération récurrentes

[ctx: Noun]
en: Scheduled operations
fr: Opérations programmées

[ctx: Noun]
en: Operations scheduled management
fr: Gestion des opérations programmées

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> operations or templates.</p>
fr: <p>... vous pouvez <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">programmer</a> des opérations ou des modèles.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
fr: Programmation de conversion

[ctx: An information message]
en: All scheduled operations have been converted in template
fr: Toutes les opérations programmées ont été converties en un modèle

[ctx: An information message]
en: A template has been created
fr: Un modèle a été créé

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation schedule
fr: Programmation d'une opération

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been scheduled
fr: L'opération « %1 » a été programmée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation scheduled.
fr: Opération programmée.

[ctx: Error message]
en: Operation schedule failed
fr: La programmation de l'opération a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled operations
fr: Ignorer ces opérations programmées

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operations skipped.
fr: Opérations programmées ignorées.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled operation failed
fr: Impossible d'ignorer les opérations programmées

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled operation '%1' not uptodate
fr: L'opération programmée « %1 » non à jour

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the amount of the last inserted operation (%2)
fr: L'opération programmée « %1 » ne présente pas le montant de la dernière opération insérée (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation amount (%1)
fr: Mettre à jour le montant de la prochaine opération programmée (%1)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the date aligned with the last inserted operation (%2)
fr: L'opération programmée « %1 » n'a pas la date alignée avec la dernière opération insérée (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation date (%1)
fr: Mettre à jour la date (%1) de la prochaine opération programmée

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
fr: Programmation possible « %1 »

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The operation '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
fr: L'opération « %1 » semble être rationnellement créée et pourrait être programmée

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the operation '%1'
fr: Programmer mensuellement l'opération « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled operation
fr: Mettre à jour l'opération programmée

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled operation of '%1' have been updated
fr: Le montant de l'opération programmée « %1 » a été mis à jour

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operation updated.
fr: Opération programmée mise à jour.

[ctx: Error message]
en: Update failed
fr: Échec de la mise à jour

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled operation of '%1' have been updated
fr: La date de l'opération programmée « %1 » a été mis à jour

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled operation
fr: Opération programmée

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled operation of '%1' have been added
fr: L'opération programmée « %1 » a été ajoutée

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
fr: La programmation a échoué

en: Ongoing
fr: En cours

en: Complete
fr: Terminé

[ctx: User action]
en: Process immediately
fr: Traiter immédiatement

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of the schedule
fr: Opérations de la programmation

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent operation update
fr: Mise à jour d'une opération récurrente

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent operation '%1' has been updated
fr: L'opération récurrente « %1 » a été modifiée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation updated.
fr: Opération récurrente mise à jour.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation inserted.
fr: Opération récurrente insérée.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
fr: L'insertion a échoué

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule an operation or a template from the operations page.
fr: Vous devez d'abord programmer une opération ou un modèle depuis la page des opérations.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
fr: Me prévenir :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
fr: jours avant le terme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
fr: Chaque :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
fr: jour(s)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
fr: semaine(s)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
fr: mois

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
fr: année(s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
fr: Écrire automatiquement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
fr: jours avant le terme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
fr: Nombre d'occurrences :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled operations
fr: Insérer des opérations programmées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
fr: Traiter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the operation page with the selected scheduled operations
fr: Ouvrir la page des opérations avec les opérations programmées sélectionnées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
fr: Se déplacer vers l'opération

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
fr: Prochaine occurrence :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
fr: Si cette option est sélectionnée, Skrooge insérera automatiquement les occurrences nécessaires durant le démarrage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled operations on open
fr: Vérifier les opérations programmées à l'ouverture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
fr: Police pour les programmations inactives :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
fr: Paramètres par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
fr: Me prévenir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
fr: Écrire automatiquement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
fr: Nombre d'occurrences

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
fr: Alarmes

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all operations
fr: Exécuter sur toutes les opérations

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked operations
fr: Exécuter sur les opérations non rapprochée

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported operations
fr: Exécuter sur les opérations importées

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated operations
fr: Exécuter sur les opérations non validées

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
fr: Exécution du traitement

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
fr: Traitement exécuté

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
fr: Le traitement a échoué

[ctx: Noun]
en: Search and process
fr: Chercher et traiter

[ctx: Noun]
en: Search and process management
fr: Gestion des recherches et des traitements

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some operations.</p>
fr: <p>... Skrooge peut <a href="skg://skrooge_search_plugin">rechercher</a> et traiter automatiquement des opérations.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez créer des alarmes reposant sur des <a href="skg://skrooge_search_plugin">recherches</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
fr: Faites attention à vos alarmes.<br> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this alarm
fr: Ouvrir les opérations correspondant à cette alarme

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
fr: Message à affiché quand l'alarme est déclenchée (%1 est le montant total, %2 est le montant de l'alarme, %3 est le différence)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
fr: Mettre à jour

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
fr: Alarme

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
fr: Modèle

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
fr: Mis en valeur

en: Display the edit panel for searches
fr: Affiche le panneau d'édition pour les recherches

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Display the edit panel for updates
fr: Affiche le panneau d'édition pour les mises à jour

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
fr: Alarme

en: Display the edit panel for alarm
fr: Affiche le panneau d'édition pour les alarmes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
fr: Modèle

en: Display the edit panel for updates by templates
fr: Affiche le panneau d'édition pour les mises à jour par modèles

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
fr: Création de la recherche et du traitement

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
fr: La recherche « %1 » a été ajoutée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
fr: Recherche et traitement créés

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
fr: La création de la recherche et du traitement a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
fr: Mise à jour de la recherche et du traitement

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
fr: La recherche « %1 » a été modifiée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
fr: Recherche et traitement mis à jour

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
fr: La mise à jour de la recherche et du traitement a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
fr: Mise à jour de la recherche

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
fr: La recherche « %1 » a été modifiée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
fr: Recherche mise à jour

[ctx: Error message]
en: Search update failed
fr: La mise à jour de la recherche a échoué

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule '%1'
fr: Sous-opérations correspondant à la règle « %1 »

en: %1 operation found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 operations found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
fr[0]: %1 opération trouvée (%2 importée, %3 non encore validée, %4 non rapprochée).
fr[1]: %1 opérations trouvée (%2 importées, %3 non encore validées, %4 non rapprochées).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
fr: Appliquer les traitements

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
fr: Permet la définition de recherches

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
fr: Montant de l'alarme :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
fr: Message de l'alarme :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
fr: Montant de déclenchement de l'alarme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTemplate)
en: The template to apply on all operations matching the condition
fr: Le modèle à appliquer sur les opérations correspondantes aux conditions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
fr: Modèle à appliquer :

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
fr: Permet la définition des traitements

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
fr: Ajouter une recherche ou un traitement (« Ctrl » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour la recherche ou le traitement sélectionné (« Maj » + « Entrée »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
fr: Rechercher sans création d'une règle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
fr: Ouvrir un rapport sans création d'une règle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
fr: Ouvrir un rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
fr: Lever une alarme chaque :

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
fr: Traceurs

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
fr: Gestion des traceurs

[ctx: Description of a tips]
en: <p>...you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez suivre vos remboursements en utilisant un <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">traceur</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
fr: « %1 » est un très ancien traceur

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent operation. You may want to close it if you do not intend to add other operations
fr: Ce traceur ne contient aucune opération récente. Vous devriez le fermer si vous ne comptez pas y ajouter d'autres opérations

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
fr: Création d'un traceur « %1 »

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
fr: Le traceur « %1 » a été ajouté

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
fr: Traceur « %1 » créé

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
fr: La création du traceur a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
fr: Mise à jour du traceur

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
fr: Le traceur « %1 » a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
fr: Traceur mis à jour

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
fr: La mise à jour du traceur a échoué

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
fr: Nom du traceur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
fr: Commentaire du traceur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
fr: Créer un traceur (« Ctrl » + « Enter »)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour le traceur sélectionné (« Maj » + « Enter »)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
fr: Mode de téléchargement

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
fr: Nombre maximum de valeurs importées :

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
fr: Cotations

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
fr: Monnaies

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei...]
en: Indexes
fr: Indices

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
fr: Actions

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
fr: Objets

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
fr: Uniquement les actions détenues

[ctx: A list of operations made on the specified unit]
en: Operations with unit equal to '%1'
fr: Opérations avec l'unité égale à « %1 »

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
fr: Aucun action ou indice défini<br>dans la page <a href="%1"> « Unité »</a>.

[ctx: Verb]
en: Split share...
fr: Diviser une action...

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
fr: Supprimer les unités non utilisées

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
fr: Cotations

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
fr: Portefeuille d'actions

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
fr: Créer l'unité par défaut

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
fr: Téléchargement automatique des unités

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
fr: L'unité « %1 » a été téléchargée

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
fr: Enregistrer les clés d'API

[ctx: Noun, units for operations, usually currencies or a shares]
en: Units
fr: Unités

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
fr: Gestion des unités

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez télécharger des <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unités</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
fr: <p>... des <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unités</a> peuvent être <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatiquement</a> téléchargées quand un document est ouvert.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
fr: <p>... vous pouvez diviser une <a href="skg://skrooge_unit_plugin">action</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
fr: <p>... des <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unités</a> peuvent être fusionnées par un glisser-déposer.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
fr: <p>... vous pouvez télécharger davantage de <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> de cotations.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own source of quote.</p>
fr: <p>... vous pouvez créer et partager vos propres sources de cotations.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
fr: Diviser une action

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
fr: Ratio (2 pour 2-pour-1, 0.5 pour 1-pour-2) :

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
fr: Diviser l'action « %1 » par « %2 »

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
fr: Division d'une action.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
fr: La division de l'action a échoué.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
fr: Définir une monnaie principale

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
fr: Pour éviter tout malentendu et conflit entre unités au moment de la conversion, vous devriez définir une monnaie principale. Il s'agit de l'unité dans laquelle toutes les autres seront converties

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
fr: Définir « %1 » comme monnaie principale

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
fr: Éditer les unités

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
fr: Définir une monnaie secondaire

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
fr: Quand une monnaie secondaire est définie, Skrooge l'affichera comme une information additionnelle pour les montants.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
fr: Définir « %1 » comme monnaie secondaire

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
fr: L'unité « %1 » n'a pas été téléchargée depuis plus de un mois

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
fr: N'oubliez pas de télécharger les unités pour avoir un meilleure aperçu de vos comptes

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
fr: Télécharger « %1 »

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
fr: Beaucoup d'unités non utilisées

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no operation is registered.
fr: Vous pouvez améliorer les performances en supprimant les unités sans aucune opération enregistrée.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
fr: La montant de l'unité « %1 » n'est pas défini

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
fr: « %1» a un montant défini à 1. La plus part du temps cela n'est pas normal et cause de faux calculs. Vérifiez si c'est normal.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
fr: La définition de l'unité « %1 » est trop complexe

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
fr: « %1 » est définie relativement à une autre unité, elle même définie relativement à une troisième. Cela est trop complexe et n'est pas prise en charge Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
fr: L'unité « %1 » possède de très anciennes valeurs

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
fr: L'unité « %1 » a de très anciennes valeurs. Veuillez vérifier si cela est normal.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
fr: Aucune symbole de décimale défini

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
fr: Il n'y a pas de symbole défini pour le les décimales des monnaies dans la configuration de KDE. Cela peut créer une confusion.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
fr: Éditer les paramètres de KDE

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
fr: Définir la monnaie principale

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
fr: L'unité « %1 » est maintenant l'unité principale

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
fr: Monnaie principale définie.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
fr: La définition de la monnaie principale a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
fr: Définir la monnaie secondaire

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
fr: L'unité « %1 » est maintenant l'unité secondaire

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
fr: Monnaie secondaire définie.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
fr: La définition de la monnaie secondaire a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
fr: Supprimer les unités non utilisées

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
fr: Unités non utilisées supprimées

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
fr: La suppression des unités non utilisées a échoué

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
fr: Valeurs de l'unité

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
fr: Montant possédé

[ctx: Noun, items to display]
en: All
fr: Tous

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
fr: Monnaie

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
fr: Action

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40...]
en: Index
fr: Indice

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
fr: Objet

en: download last value only
fr: ne télécharger que la dernière valeur

en: download monthly values since last known value
fr: télécharger mensuellement les valeurs depuis la dernière date connue

en: download weekly values since last known value
fr: télécharger hebdomadairement les valeurs depuis la dernière date connue

en: download daily values since last known value
fr: télécharger quotidiennement les valeurs depuis la dernière date connue

en: download all monthly values
fr: télécharger mensuellement toutes les valeurs

en: download all weekly values
fr: télécharger hebdomadairement toutes les valeurs

en: download all daily values
fr: télécharger quotidiennement toutes les valeurs

en: simplify values
fr: simplifier les valeurs

en: Display the edit panel for standard units
fr: Afficher le panneau d'édition pour les unités standards

en: Manual / Share
fr: Manuel / Actions

en: Display the edit panel for manual units
fr: Afficher le panneau d'édition pour les unités manuelles

en: Values
fr: Valeurs

en: Display the edit panel for values of units
fr: Afficher le panneau d'édition pour les valeurs d'unités

[ctx: Noun]
en: Primary currency
fr: Monnaie principale

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
fr: Monnaie secondaire

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
fr: Création d'une unité « %1 »

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
fr: Unité « %1 » créée

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
fr: La création d'une unité a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
fr: Création d'une valeur pour l'unité « %1 »

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
fr: Valeur pour l'unité « %1 » créée

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
fr: La création d'une valeur pour une unité a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
fr: Mise à jour de l'unité

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier les noms des unités sélectionnées avec une unité existante. Les unités ont été fusionnées.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
fr: Vous avez essayé de modifier tous les noms des unités sélectionnées. Les unités ont été fusionnées.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
fr: L'unité « %1 » a été modifiée

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
fr: Unités mises à jour

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
fr: La mise à jour de l'unité a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
fr: Télécharger des valeurs pour « %1 (%2) »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
fr: Télécharger des valeurs

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
fr: Téléchargement effectué

[ctx: Error message]
en: Download failed
fr: Le téléchargement a échoué

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
fr: Simplifier les valeurs d'unités

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
fr: L'unité « %1 » a été simplifiée

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
fr: Simplification effectuée

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
fr: La simplification a échoué

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
fr: Voici l'aide pour le source sélectionnés « %1 » :<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
fr: Le paquet est prêt. Vous pouvez le trouver ici (%1). Vous pouvez maintenant le télécharger manuellement.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
fr: Liste de cotations pour l'unité sélectionnée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
fr: Le nombre de décimales à afficher pour l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
fr: Le pays de l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
fr: L'unité de l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
fr: Le nom de l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
fr: Le symbole de l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
fr: Le type de l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
fr: La source de téléchargement de l'unité

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Le code Internet de l'unité.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Vous pouvez ajouter &quot; /&quot; si vous n'êtes pas capable de télécharger la cotation attendue mais vous êtes capable de télécharger l'inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Exemple : </span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD = X est le symbole pour convertir des EURO en USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Si vous voulez convertir des USD en EURO, vous devez créer une unité USD avec &quot;EURUSD = X / &quot; avec le code Internet.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Ce champ peut aussi être défini avec un taux annuel. Les valeurs sont calculées lors du clic au téléchargement.<br />Exemple : </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">= - 25 signifie - 25 % par an.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
fr: Le code Internet de l'unité.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
fr: Liste des unités connues

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
fr: Pour inclure les monnaies suspendues et obsolètes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
fr: Monnaies obsolètes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
fr: Date de la cotation de l'unité

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
fr: Montant de la cotation de l'unité

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
fr: Créer une nouvelle unité ( « Ctrl » + « Entrée » )

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
fr: Mettre à jour l'unité sélectionnée ( « Maj » + « Entrée » )

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
fr: Télécharger les cotations de l'unité sélectionnée.
    Veuillez consulter les options pour modifier la fréquence de téléchargement.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
fr: Télécharger les cotations de l'unité sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
fr: Télécharger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
fr: Ouvrir l'URL de la source

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
fr: Uniquement la dernière valeur trouvée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
fr: Valeurs mensuelles depuis le dernier téléchargement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
fr: Valeurs hebdomadaires depuis le dernier téléchargement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
fr: Valeurs quotidiennes depuis le dernier téléchargement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
fr: Valeurs mensuelles pour toutes les dates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
fr: Valeurs hebdomadaires pour toutes les dates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
fr: Valeurs quotidiennes pour toutes les dates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
fr: Nombre maximum de valeurs importées :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
fr: Clés d'API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Les sources de téléchargement suivantes ont besoin d'une clé d'API. Aussi, vous devez en demander une sur le site de la source et la saisir ici :</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
fr: Pour des raisons de sécurité, ces clés ne sont pas enregistrer dans le fichier de configuration mais dans votre document.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
fr: Enregistrer dans le document

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun

en: Pointed
fr: Pointé

en: Checked
fr: Rapproché

[ctx: Noun]
en: Day -0
fr: Jour - 0

[ctx: Noun]
en: Day -1
fr: Jour - 1

[ctx: Noun]
en: Day -2
fr: Jour - 2

[ctx: Noun]
en: Day -3
fr: Jour - 3

[ctx: Noun]
en: Day -4
fr: Jour - 4

[ctx: Noun]
en: Day -5
fr: Jour - 5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
fr: Quinzaine

[ctx: Noun]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: Noun]
en: Day +0
fr: Jour + 0

[ctx: Noun]
en: Day +1
fr: Jour + 1

[ctx: Noun]
en: Day +2
fr: Jour + 2

[ctx: Noun]
en: Day +3
fr: Jour + 3

[ctx: Noun]
en: Day +4
fr: Jour + 4

[ctx: Noun]
en: Day +5
fr: Jour + 5

en: Auto: %1
fr: Automatique : %1

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
fr: Montant originel = %1 (%2 = %3 / an)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
fr: Montant à la date de création = %1 (%2 = %3 / an)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
fr: Balance du compte = %1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
fr: Différence originelle = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
fr: Variation durant la dernière année = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
fr: Variation durant les derniers 6 mois = %1 = %2 / année

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
fr: Variation durant le dernier mois = %1 = %2 / année

[ctx: Information]
en: Address= %1
fr: Adresse = %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
fr: Catégorie = %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
fr: Numéro d'agence = %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
fr: Numéro = %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
fr: Commentaire = %1

[ctx: A tool tip]
en: This operation is pointed but not checked yet.
fr: Cette opération est pointée mais non encore rapprochée.

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate pointed operations.
fr: Vous pouvez utiliser le mode rapprochement pour valider les opérations pointées.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
fr: Cliquer dans cette colonne pour revenir l'état initial.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
fr: Cliquer dans la colonne d'état (boîte à cocher) pour revenir l'état initial.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
fr: « Ctrl » + clic pour forcer l'état rapproché.

[ctx: A tool tip]
en: This operation is already checked.
fr: Cette opération est déjà rapprochée.

[ctx: A tool tip]
en: This operation is not pointed yet.
fr: Cette opération n'est pas encore pointée.

[ctx: A tool tip]
en: Click to set pointed status.
fr: Cliquer pour marquer l'état comme pointé.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
fr: Fermeture du compte « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
fr: Ouverture du compte « %1 »

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
fr: Attention, vous avez fermé un compte ayant de l'argent

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
fr: Fermer le traceur « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
fr: Ouvrir le traceur « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
fr: Fermer la catégorie « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
fr: Ouvrir la catégorie « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
fr: Fermer le bénéficiaire « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
fr: Ouvrir le bénéficiaire « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change operation status
fr: Modification de l'état de l'opération

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
fr: Le budget « %1 » a été modifié

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
fr: Déplacer une catégorie

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
fr: La catégorie « %1 » a été déplacée dans « %2 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
fr: Fusionner les bénéficiaires

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
fr: Le bénéficiaire « %1 » a été fusionné avec le bénéficiaire « %2 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
fr: Fusionner les comptes

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
fr: Le compte « %1 » a été fusionné avec le compte « %2 »

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
fr: La balance initiale du compte cible « %1 » a été changée à %2.
    Si vous voulez fusionner sans changer la balance initiale, vous devez conserver la touche Ctrl pressée.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
fr: Fusionner les unités

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
fr: L'unité « %1 » a été fusionnée avec l'unité « %2 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
fr: Fusionner les traceurs

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
fr: Le traceur « %1 » a été fusionné avec le traceur « %2 »

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
fr: attribut

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
fr: Activer le mode avancé

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
fr: <html><head/><body><p>La recherche n'est pas sensible à la case. Aussi « table », « Table » et « TABLE » sont identiques.<br/>Si vous mettez un mot ou une série de mots dans cette boîte de recherche, l'application va filtrer la table pour conserver toutes les lignes ayant ces mots (opérateur logique « ET »). <br/>Si vous voulez ajouter (opérateur logique « OU ») des lignes, vous devez préfixer le mot par « + ».<br/>Si vous voulez supprimer (opérateur logique « NON ») des lignes, vous devez préfixer le mot par « - ».<br/> Si vous voulez rechercher sur certaines colonnes, vous devez préfixer le mot par le nom de la colonne comme ceci : col1 : mot. <br/>Si vous voulez rechercher seulement sur une colonne, vous devez préfixer le mot par le nom de la colonne et un point comme ceci : col1. : mot. <br/>Si vous voulez utiliser le caractère « : » dans une valeur, vous devez spécifier le nom de la colonne comme ceci : col1:valeur : reste.<br/>Si vous voulez rechercher une phrase ou quelque chose qui contient un espace, vous devez le mettre entre cotes comme ceci : « oui, c est une phrase ».</p><p>Vous pouvez aussi utiliser les opérateurs « &lt; », « &gt; », « &lt;= », « &gt;= », « = » et « # » (pour les expressions rationnelles).</p><p><span style=' font-weight:600; text-decoration: underline;'>Exemples :</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Garde les lignes contenant val1 OU val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Garde les lignes contenant val1 mais NON val2<br/>« abc def » =&gt; Garde les lignes contenant la phrase « abc def » <br/> « -att:abc def » =&gt; Supprime les lignes ayant une colonne commençant par abc et contenant « abc def » <br/>abc : def =&gt; Garde les lignes ayant une colonne dont le nom débute par abc et contenant def <br/> : abc : def =&gt; Garde les lignes contenant « abc : def » <br/>Date&gt; « 2015-03-01 » =&gt; Garde les lignes où au moins un attribut commençant par « Date » est plus grand que « 2015-03-01 » <br/>Date.&gt; « 2015-03-01 » =&gt; Garde les lignes où l'attribut « Date » est plus grand que « 2015-03-01 » <br/>Montant&lt;10 =&gt; Garde les lignes où au moins un attribut commençant par « Montant » est plus petit que 10 <br/>Montant&lt;=10 =&gt;Garde les lignes où au moins un attribut commençant par « Montant » est plus petit ou égal à 10 <br/>abc#^d.*f$ =&gt; Garde les lignes ayant un attribut commençant par « abc » et respectant l'expression rationnelle « ^d.*f$ »</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Votre filtre est compris comme ceci :</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
fr: Activer le mode simple

[ctx: Operator contains]
en: or
fr: ou

[ctx: Operator contains]
en: but not
fr: mais pas

[ctx: Operator contains]
en: Contains
fr: Contient

[ctx: Noun]
en: Regular expression
fr: Expression rationnelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
fr: Faites un double clic sur des éléments de la liste de gauche pour les ajouter dans la définition de votre recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
fr: Définissez votre requête ici. Faites un double clic sur des éléments de la liste de gauche pour les ajouter dans la requête définie dans la table.
    
    Il y a une relation « Et » entre les colonnes et une relation « Ou » entre les lignes.
    
    Veuillez consulter la documentation de Skrooge pour plus de détails.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
fr: Ce menu peut vous aider à formuler votre requête

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
fr: L'unité « %1 » a été créée

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
fr: %1 a échoué car l'objet en relation n'est pas encore enregistré dans la base de données.

[ctx: Noun]
en: Relative to operation '%1'
fr: Relatif à l'opération « %1 »

[ctx: Noun]
en: Rate change
fr: Modification de taux

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
fr: Plus d'une solution est possible pour ce rapprochement automatique.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported operations for obtaining the expected final balance
fr: Impossible de trouver les opérations importées pour obtenir la balance finale attendue

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account "%1" used for auto reconciliation
fr: Opérations du compte « %1 » utilisées pour l'auto rapprochement

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
fr: Appliquer les règles de budget

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
fr: Transfert de %1 de « %2 » à « %3 » à cause de la règle « %4 »

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
fr: Impossible d'appliquer la règle « %1 » pour le budget « %2 » parce que le budget impacté n'existe pas

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
fr: Création automatique du budget

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
fr: Équilibrer les budgets

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
fr: Appliquer les règles

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
fr: Nom « %1 » non valable car le nom ne doit pas contenir « %2 »

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
fr: La catégorie « %1 » a été créée

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
fr: Vous ne pouvez pas créer un boucle.

[ctx: Noun]
en: Wallets
fr: Portefeuille

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this operation because in "checked" status
fr: Vous n'êtes pas autorisé à détruire cette opération car elle est dans l'état « rapproché »

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
fr: Courant

[ctx: Noun]
en: Credit card
fr: Carte de crédit

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
fr: Actif

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
fr: Investissement

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
fr: Autre

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked operations
fr: Vous n'êtes pas autorisé à détruire ce compte car il contient quelques opérations rapprochées

[ctx: Noun]
en: year(s)
fr: année(s)

[ctx: Noun]
en: month(s)
fr: mois

[ctx: Noun]
en: week(s)
fr: semaine(s)

[ctx: Noun]
en: day(s)
fr: jour(s)

[ctx: Noun, financial operations with a negative amount]
en: Expenditure
fr: Dépense

[ctx: Noun, financial operations with a positive amount]
en: Income
fr: Revenu

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked operations
fr: Vous n'êtes pas autorisé à détruire ce traceur car il est utilisé par quelques opérations rapprochées

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked operations
fr: Vous n'êtes pas autorisé à détruire ce bénéficiaire car il est utilisé par quelques opérations rapprochées

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked operations
fr: Vous n'êtes pas autorisé à détruire cette catégorie car elle est utilisée par quelques opérations rapprochées

[ctx: Noun]
en: Negative
fr: Négatif

[ctx: Noun]
en: Positive
fr: Positif

[ctx: Noun]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Noun]
en: Current
fr: Courant

[ctx: Noun]
en: Year
fr: Année

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
fr: Faire migrer un document

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
fr: Impossible de charger un document généré par une version plus récente

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
fr: Rafraîchir les vues

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
fr: Calcul des balances

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
fr: Calcul des budgets

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
fr: La migration de la base de données de la version %1 à la version %2 a échoué

[ctx: Error message]
en: Operation '%1' on '%2' failed
fr: L'opération « %1 » sur « %2 » a échoué

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
fr: Défaut

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
fr: Montant sur 2 colonnes

[ctx: Noun]
en: Amount entered
fr: Montant saisi

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
fr: Montant saisi sur 2 colonnes

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
fr: Intermédiaire

[ctx: Noun]
en: With operations
fr: Avec opérations

[ctx: Noun]
en: With cumulative operations
fr: Avec opérations cumulées

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
fr: Compte

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
fr: Type de comptes

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Operation
fr: Opération

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
fr: Nom

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
fr: Balance saisie

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
fr: Montant

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
fr: Montant aujourd'hui

[ctx: Noun]
en: Income entered
fr: Revenu saisi

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
fr: Dépense saisie

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
fr: Quantité possédée

[ctx: Noun]
en: Amount owned
fr: Montant possédé

[ctx: Noun]
en: Account number
fr: Numéro de compte

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
fr: Numéro

[ctx: Noun]
en: Bank number
fr: Numéro de banque

[ctx: Noun]
en: Agency number
fr: Numéro d'agence

[ctx: Noun]
en: Agency address
fr: Adresse de l'agence

[ctx: Noun]
en: Address
fr: Adresse

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
fr: Bénéficiaire

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
fr: Sous-commentaire

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
en: Mode
fr: Type

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
fr: Prochaine occurrence

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
fr: Date de création

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
fr: Mois

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
fr: Trimestre

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
fr: Semestre

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
fr: Année

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
fr: Première date

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
fr: Dernière date

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
fr: Date téléchargement

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
fr: Date rapprochement

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
fr: Banque

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
fr: Unité

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
fr: Type d'unités

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
fr: Rapproché

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
fr: A rapprocher

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £...]
en: Symbol
fr: Symbole

[ctx: Noun, a country in the world (France, China...)]
en: Country
fr: Pays

[ctx: Noun]
en: Internet code
fr: Code Internet

[ctx: Noun]
en: Number of operations
fr: Nombre d'opérations

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
fr: Périodicité

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
fr: Écriture automatique

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
fr: Nombre d'occurrences

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
fr: Prévenir

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
fr: Fermé

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
fr: État

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
fr: Programmée

[ctx: Noun]
en: Number of operations (cumulative)
fr: Nombre d'opérations (cumulé)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
fr: Montant (cumulé)

[ctx: Noun]
en: Search description
fr: Description de la recherche

[ctx: Noun]
en: Process description
fr: Description du traitement

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
fr: Type d'action

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
fr: Traceur

[ctx: Noun]
en: Import status
fr: État de l'importation

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
fr: Nombre de décimales

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
fr: Taux

[ctx: Noun]
en: Value date
fr: Date de valeur

[ctx: Noun]
en: Coef
fr: Coef.

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
fr: Intérêts annuels

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
fr: Intérêts courus

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
fr: Date de valeur pour crédit

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
fr: Date de valeur pour débit

[ctx: Noun]
en: Base computation
fr: Calcul de base

[ctx: Noun]
en: Month
fr: Mois

[ctx: Noun]
en: Period
fr: Période

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
fr: Ordre

[ctx: Noun]
en: When
fr: Quand

[ctx: Noun]
en: What
fr: Quoi

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
fr: Budget impacté

[ctx: Noun]
en: Rules
fr: Règles

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
fr: Budget saisi

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
fr: Budget corrigé

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
fr: Différence après les règles

[ctx: Noun]
en: Delta
fr: Différence

[ctx: Noun]
en: Download source
fr: Source de téléchargement

[ctx: Noun]
en: Transfer
fr: Transfert

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
fr: Vers le compte

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
fr: Limite maximale

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
fr: Limite minimale

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Operation id
fr: Opération ID

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
fr: -- Aucun --

[ctx: Noun]
en: Balance import
fr: Balance importation

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
fr: Balance rapprochement

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
fr: Date d'importation

[ctx: Noun]
en: Number of split
fr: Nombre de découpage

[ctx: an other category]
en: Others
fr: Autres

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
fr: Les dépenses de la catégorie <b> « %1 » </b> ont augmenté de <b>%2</b> pour un total de <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
fr: Les dépenses de la catégorie <b> « %1 » </b> ont diminué de <b>%2</b> pour un total de <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
fr: Les revenus de la catégorie <b> « %1 » </b> ont augmenté de <b>%2</b> pour un total de <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
fr: Les revenus de la catégorie <b> « %1 » </b> ont diminué de <b>%2</b> pour un total de <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
fr: Unité pour l'importation

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
fr: L'unité par défaut « %1 » a été créée pour l'importation

en: One operation not imported because it already exists | %1 operations not imported because they already exist
fr[0]: Une opération non importée car déjà existante
fr[1]: %1 opérations non importées car déjà existantes

en: One operation was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 operations were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
fr[0]: Une opération non importée car antécédente à la dernière importation, vous pouvez décocher l'option pour éviter ceci.
fr[1]: %1 opérations non importées car antécédentes à la dernière importation, vous pouvez décocher l'option pour éviter ceci.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
fr: Finaliser l'importation

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
fr: Erreur durant l'exécution du traitement des règles : 
    %1

en: %1 operation imported | %1 operations imported
fr[0]: %1 opération importée
fr[1]: %1 opérations importées

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
fr: La balance du compte « %1 » n'est pas alignée avec la balance de l'importation %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
fr: La balance du compte « %1 » est alignée avec la balance de l'importation %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
fr: Tous les formats pris en charge

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
fr: Ce mode d'importation %1 n'est pas encore implémenté

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
fr: Ce mode d'exportation n'est pas encore implémenté

[ctx: Progression step]
en: Clean import
fr: Effacer l'importation

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
fr: Le document doit être enregistré pour être rendu anonyme.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
fr: Rendre anonyme

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
fr: Le document a été rendu anonyme avec un mode irréversible.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
fr: Le document a été rendu anonyme avec un mode réversible. N'oubliez pas la clé si vous souhaitez revenir en arrière.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
fr: Rechercher et grouper les transferts

[ctx: Import step]
en: Import %1
fr: Importer %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed account
fr: Impossible d'ajouter une opération dans un compte fermé

[ctx: Error message]
en: Operation impossible because the document is missing
fr: Opération impossible car le document est manquant

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported operation
fr: Le montant a été changé pour être aligné avec le montant de l'opération importée

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
fr: Le bénéficiaire « %1 » a été créé

[ctx: An information message]
en: Operation '%1' has been inserted
fr: L'opération « %1 » a été ajoutée

en: Operation '%2' will be inserted in one day | Operation '%2' will be inserted in %1 days
fr[0]: L'opération « %2 » sera ajoutée dans un jour
fr[1]: L'opération « %2 » sera ajoutée dans %1 jours

[ctx: Title]
en: Account
fr: Compte

[ctx: Column table title]
en: Quantity
fr: Quantité

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
fr: Montant d'achat

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
fr: Montant initial

[ctx: Column table title]
en: Variation %
fr: Variation %

[ctx: Noun]
en: Total of %1
fr: Total pour %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
fr: Vous devez essayer d'éponger votre dette.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
fr: Félicitation, vous êtes financièrement indépendant.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
fr: Félicitation, vous avez épargné 10 années de dépenses.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
fr: Vous avez épargné %1 années de dépenses. Vous devriez continuer votre effort.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
fr: Vous avez épargné une année de dépenses. Vous devriez maintenir votre effort.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
fr: Vous n'avez pas de dette mais vous avez aucune marge. Vous devez maintenir votre effort.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
fr: Épargne éventuelle

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some operations, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
fr: Skrooge vous permet de conserver une maîtrise sur vos dépenses en les surveillant et en les budgétisant.<br/> Que devez-vous faire maintenant ?<br/><ul><li>Créer au moins un nouveau <a href="%1">compte</a></li><li>Ajouter quelques opérations, en utilisant <a href="%3">l'importation</a> ou <a href="%2">le mode manuel</a></li><li>Les catégoriser</li></ul><p>Vous pouvez revenir à cette page à tout moment en fermant toutes les onglets.<br/>Pour plus d'information sur l'usage de Skrooge, veuillez consulter le <a href="https://skrooge.org">site de Skrooge</a>.</p><p>Nous espérons que vous apprécierez Skrooge</p>L'équipe de Skrooge

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
fr: Rapport pour %1

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
fr: 5 principales catégories de dépense

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
fr: 5 principales variations

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
fr: Montants des comptes

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
fr: Montants des unités

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
fr: Conseils

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
fr: Portefeuille d'actions

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
fr: Intérêts estimés

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
fr: Alarmes

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted operations
fr: Opérations mises en valeur

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
fr: Valeur nette

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
fr: Dépense annuelle

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
fr: Score de finance personnelle

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
fr: Aucune variation trouvée.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled operations defined on the "<a href="%1">Scheduled operations</a>" page.
fr: Aucune opération programmée définie dans la page <a href="%1"> « Opérations programmées » </a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted operations defined on the "<a href="%1">Operations</a>" page.
fr: Aucune opération mise en valeur définie dans la page <a href="%1"> « Opérations » </a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
fr: Aucun budget défini dans la page <a href="%1"> « Budget »</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
fr: Aucune action définie dans la page <a href="%1"> « Unité »</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
fr: Tous les montants sont calculés en utilisant les taux des unités au dernier jour de la période correspondante.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
fr: Appliquer la règle

en: 1 operation modified by %2 | %1 operations modified by %2
fr[0]: 1 opération modifiée par %2
fr[1]: %1 opérations modifiées par %2

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
fr: La règle %1 a échoué

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: contains '#V1S#'
fr: contient « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not contain '#V1S#'
fr: ne contient pas « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: starts with '#V1S#'
fr: commence par « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not start with '#V1S#'
fr: ne commence pas par « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ends with '#V1S#'
fr: se termine par « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not end with '#V1S#'
fr: ne se termine pas par « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is empty
fr: est vide

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not empty
fr: n'est pas vide

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =regexpcapture(#ATT2#, '#V1S#', #V2#)
fr: =capture(#ATT2#, « #V1S# », #V2#)

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: regexp '#V1S#'
fr: regexp « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not regexp '#V1S#'
fr: non regexp « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: wildcard '#V1S#'
fr: générique « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not wildcard '#V1S#'
fr: non générique « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ='#V1S#'
fr: = « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: !='#V1S#'
fr: != « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: >'#V1S#'
fr: > « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: <'#V1S#'
fr: < « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: >='#V1S#'
fr: >= « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: <='#V1S#'
fr: <= « #V1S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between #V1# and #V2#
fr: se situe entre #V1# et #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
fr: se situe entre « #V1S# » et « #V2S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to lower
fr: est mis en minuscule

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to upper
fr: est mis en majuscule

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to capitalize
fr: est mis en capitale

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not lower
fr: n'est pas en minuscule

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not upper
fr: n'est pas en majuscule

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not capitalize
fr: n'est pas en capitale

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is lower
fr: est en minuscule

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is upper
fr: est en majuscule

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is capitalize
fr: est en capitale

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
fr: =#ATT2# avec « #V1S# » remplacé par « #V2S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
fr: =sous chaîne de #ATT2# de #V1# à #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#)
fr: =mot(#ATT2#,#V1S#)

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# as date with format #DF#
fr: =#ATT2# comme date dans le format #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#) as date with format #DF#
fr: =mot(#ATT2#,#V1S#) comme date dans le format #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current month
fr: se situe dans le mois courant

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous month
fr: se situe dans le mois précédent

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current year
fr: se situe dans l'année courante

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous year
fr: se situe dans l'année précédente

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 30 days
fr: se situe dans les 30 derniers jours

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 months
fr: se situe dans les 3 derniers mois

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 6 months
fr: se situe dans les 6 derniers mois

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 12 months
fr: se situe dans les 12 derniers mois

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 2 years
fr: se situe dans les 2 dernières années

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 years
fr: se situe dans les 3 dernières années

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 5 years
fr: se situe dans les 5 dernières années

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: If total(#ATT#)#OP##V1# then send '#V2S#'
fr: Si total(#ATT#)#OP##V1# alors envoyer « #V2S# »

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: Apply the template '#V2S#'
fr: Appliquer le modèle « #V2S# »

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
fr: Pour trouver si l'attribut contient une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
fr: Pour trouver si l'attribut ne contient pas une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
fr: Pour trouver si l'attribut démarre par chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
fr: Pour trouver si l'attribut ne démarre pas par chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
fr: Pour trouver si l'attribut fini par chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
fr: Pour trouver si l'attribut ne fini pas par chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
fr: Pour trouver si l'attribut est vide

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
fr: Pour trouver si l'attribut n'est pas vide

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
fr: Pour obtenir la valeur capturée par une expression rationnelle (exemple: « (\d+)(\s*)(cm|inch(es) ?) »)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
fr: Pour trouver si l'attribut correspond à une expression rationnelle donnée (exemple: « ^[H,h]ello$ »)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
fr: Pour trouver si l'attribut ne correspond pas une expression rationnelle donnée (exemple: « ^[H,h]ello$ »)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
fr: Pour trouver si l'attribut correspond à une expression générique donnée (exemple: (exemple: « _ello »)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
fr: Pour trouver si l'attribut ne correspond pas une expression générique donnée (exemple: (exemple: « _ello »)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
fr: Pour trouver si l'attribut est égal à une valeur donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
fr: Pour trouver si l'attribut n'est pas égal à une valeur donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
fr: Pour trouver si l'attribut est supérieur à une valeur donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
fr: Pour trouver si l'attribut est inférieur à une valeur donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
fr: Pour trouver si l'attribut est supérieur ou égal à une valeur donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
fr: Pour positionner l'attribut à une valeur donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
fr: Pour trouver si l'attribut est égal à une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
fr: Pour trouver si l'attribut n'est pas égal à une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
fr: Pour trouver si l'attribut est supérieur à une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
fr: Pour trouver si l'attribut est inférieur à une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
fr: Pour trouver si l'attribut est supérieur ou égal à une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
fr: Pour trouver si l'attribut est inférieur ou égal à une chaîne donnée

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
fr: Pour trouver si l'attribut est entre deux valeurs données

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
fr: Pour trouver si l'attribut est entre deux chaînes données

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
fr: Pour positionner l'attribut en minuscule (exemple: salut)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
fr: Pour positionner l'attribut en majuscule (exemple: SALUT)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
fr: Pour positionner l'attribut en capitalisé (exemple: Salut)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
fr: Pour trouver si l'attribut n'est pas en minuscule (exemple: salut)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
fr: Pour trouver si l'attribut n'est pas en majuscule (exemple: SALUT)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
fr: Pour trouver si l'attribut n'est pas en capitalisé (exemple: Salut)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
fr: Pour trouver si l'attribut est en minuscule (exemple: salut)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
fr: Pour trouver si l'attribut est en majuscule (exemple: SALUT)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
fr: Pour trouver si l'attribut est en capitalisé (exemple: Salut)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
fr: Pour positionner l'attribut avec la valeur d'un autre attribut dans lequel une valeur est remplacée par une autre

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
fr: Pour positionner l'attribut avec une partie de la valeur d'un autre attribut

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
fr: Pour positionner l'attribut avec la valeur d'un autre attribut

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
fr: Pour positionner l'attribut avec un mot de la valeur d'un autre attribut converti en date

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
fr: Pour positionner l'attribut date avec la valeur d'un autre attribut

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
fr: Pour positionner l'attribut date avec un mot de la valeur d'un autre attribut converti en date

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is today
fr: Pour trouver si la date de l'opération est aujourd'hui

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in previous month
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans le mois précédent

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in current year
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans l'année courante

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in previous year
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans l'année précédente

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 30 days
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 30 derniers jours

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 3 months
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 3 derniers mois

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 6 months
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 6 derniers mois

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 12 months
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 12 derniers mois

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 2 years
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 2 dernières années

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 3 years
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 3 dernières années

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 5 years
fr: Pour trouver si la date de l'opération est dans les 5 dernières années

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
fr:  et

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
fr:  ou

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove an operation from a closed tracker
fr: Impossible de supprimer une opération d'un traceur fermé

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed tracker
fr: Impossible d'ajouter une opération dans un traceur fermé

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
fr: Le traceur « %1 » a été créé

[ctx: Noun, a country]
en: United States
fr: États-Unis

[ctx: Noun, a country]
en: England
fr: Angleterre

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
fr: Allemagne

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
fr: Japon

[ctx: Noun, a country]
en: China
fr: Chine

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
fr: Singapour

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Status
fr: État

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
fr: Unité inconnue « %1 »

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
fr: Impossible de définir l'unité de référence d'une unité par elle-même.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
fr: Simplifier une unité

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
fr: Analyser une unité

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
fr: Suppression des valeurs inutiles

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
fr: Ratio non valable. Le ratio doit être supérieur à 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
fr: L'adresse ou le programme de la source. %1 sera remplacée par le code Internet de l'unité

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
fr: %1 sera remplacé par le jour courant au format yyyy-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
fr: %1 sera remplacé par le jour précédant au format yyyy-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
fr: Le mode (« HTML » ou « CSV » ou « CSVR »). En mode « HTML », une seule valeur sera extraite à partir de la page téléchargée. En mode « CSV », une valeur par ligne sera extraite. Le terme « CSVR » signifie « CSV » en mode inversé.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
fr: L'expression rationnelle pour le prix (voir %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
fr: L'expression rationnelle pour la date (voir %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
fr: Le format de la date (voir %1) OU « UNIX » pour une date Unix

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
fr: La source de téléchargement %1 est non installée.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
fr: L'ouverture de l'adresse « %1 » a échoué

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
fr: Prix introuvable pour « %1 » avec l'expression rationnelle « %2 » dans la ligne « %3 »

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
fr: Impossible de télécharger l'unité %1 ayant le code Internet %2 sur la source %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
fr: Impossible d'ouvrir l'unité %1 ayant le code Internet %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
fr: demain

[ctx: this day]
en: today
fr: aujourd'hui

[ctx: the day before today]
en: yesterday
fr: hier

[ctx: the week after this week]
en: next week
fr: semaine prochaine

[ctx: the month after this month]
en: next month
fr: prochain mois

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
fr: &Hier

[ctx: @option today]
en: &Today
fr: Au&jourd'hui

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
fr: De&main

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
fr: Semaine &prochaine

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
fr: Prochain m&ois

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
fr: Aucune date

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
fr: Afficher l'écran de démarrage

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
fr: Mettre à jour les signets modifiés à la fermeture

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
fr: Mettre à jour les page modifiées à la fermeture

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
fr: Position des onglets principaux

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
fr: Format de dates

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
fr: Icône dans la barre à miniatures

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
fr: Déplacer en premier

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
fr: Déplacer avant

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
fr: Déplacer après

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
fr: Déplacer en dernier

[ctx: Question]
en: Title
fr: Titre

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
fr: Nouveau titre (laissez vide pour retrouver le titre par défaut) :

en: Date of the operation
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
fr: Date de l'opération
    « Haut » ou « Bas » pour augmenter ou diminuer d'un jour
    « CTRL » + « Haut » ou « CTRL » + « Bas » pour augmenter ou diminuer d'un mois

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
fr: Ré-initialiser le filtre interne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
fr: Pour configurer le tableau

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
fr: Afficher la barre d'outils

[ctx: Noun, user action]
en: Export...
fr: Exporter...

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
fr: Exportation « SVG » de Skrooge « SVG »

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
fr: Un fichier « SVG » créé par Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
fr: Imprimer le graphe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
fr: Copier une image

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
fr: Filtre

[ctx: The current month]
en: Current month
fr: Mois courant

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
fr: Dernier mois

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins...
fr: Chargement des modules externes...

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3...
fr: Chargement du module externe %1 / %2 : %3...

en: Developer of plugin '%1'
fr: Développeur du module externe « %1 »

en: , '%1'
fr: , « %1 »

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
fr: Progression de l'action courante

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
fr: Annuler l'action en cours

[ctx: Verb]
en: Hide
fr: Cacher

[ctx: Verb]
en: Show all
fr: Tout afficher

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
fr: Nouvel onglet

[ctx: Verb]
en: Lock panels
fr: Verrouiller les panneaux

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
fr: Déverrouiller les panneaux

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
fr: Épingler cette page

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
fr: Tout fermer

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
fr: Fermer tous les autres

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
fr: Enregistrer l'état de la page

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
fr: Réinitialiser l'état de la page

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
fr: Ré-ouvrir la dernière page fermée

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
fr: Écraser l'état du signet

[ctx: Noun, user action]
en: Configure...
fr: Configurer...

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: Noun, user action]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
fr: Activer l'éditeur

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
fr: Migrer vers le format SQL Cipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
fr: Vous pouvez sortir du mode plein écran avec %1 ou avec le menu contextuel

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
fr: Au moins une page doit être ouverte pour activer le mode plein écran

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when an operation is running.
fr: L'application ne peut être fermée tant qu'une opération est en cours.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
fr: Le document a été modifié.
    Voulez-vous l'enregistrer avant fermeture ?

[ctx: Question]
en: Save as
fr: Enregistrer sous

[ctx: Question]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: Question]
en: Do not save
fr: Ne pas enregistrer

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
fr: Les modifications en cours ne seront pas enregistrées.
    Voulez-vous continuer ?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
fr: Confirmation de fermeture

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
fr: Date courte (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
fr: Date longue (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
fr: Date courte fantaisie (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
fr: Date longue fantaisie (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
fr: Date ISO (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
fr: Général

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
fr: Enregistrer la configuration

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
fr: Désépingler cette page

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
fr:  « modifié »

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
fr:  [lecture seule]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
fr: Sans nom

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
fr: Impossible d'ouvrir cette page car il est impossible de trouver le module externe

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
fr: Module externe ou action inconnu [%1] dans l'URL [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when an operation is running.
fr: Impossible de fermer une page tant qu'une opération est en cours.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
fr: Restaurer l'état par défaut

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
fr: La ré-initialisation à l'état par défaut a été effectuée

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
fr: Attention : %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
fr: Erreur : %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
fr: Information : %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
fr: Effectué : %1

[ctx: Verb]
en: Open ...
fr: Ouvrir...

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
fr: Le fichier <b>%1</b> existe déjà. Voulez-vous vraiment l'écraser ?

[ctx: Question]
en: Warning
fr: Attention

[ctx: Verb]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
fr: mettre en capitale

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
fr: mots en capitale

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
fr: minuscule

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
fr: rogner

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
fr: majuscule

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
fr: Le document doit être enregistré pour être migré.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
fr: Votre document a été migré.
    Voici le nouveau fichier :
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
fr: Affichage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https: //www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space : pre-wrap ; }
    </style></head><body style=" font-family : 'DejaVu Sans' ; font-size : 10pt ; font-weight : 400 ; font-style : normal ; ">
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; ">cette liste vous permet d'ouvrir de nouvelles pages</p>
    <p style=" margin-top : 0px ; margin-bottom : 0px ; margin-left : 0px ; margin-right : 0px ; -qt-block-indent : 0 ; text-indent : 0px ; "><span style=" font-weight : 600 ; ">Ctrl</span> pour ouvrir dans une nouvelle page</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
fr: cette liste vous permet d'ouvrir de nouvelles pages

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
fr: Messages

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
fr: Nettoyer les messages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
fr: Nettoyer les messages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
fr: Afficher l'icône dans la boîte à miniatures

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
fr: Demander

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
fr: Toujours

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
fr: Jamais

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
fr: Nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
fr: Sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
fr: Ouest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
fr: Est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
fr: Demander

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
fr: Mettre à jour les signets modifiés à la fermeture :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
fr: Position des onglets principaux :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
fr: Mettre à jour les pages modifiées à la fermeture :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
fr: Affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
fr: Format de date :

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
fr: 7 jours prochains

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
fr: 15 jours prochains

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
fr: Prochain mois

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
fr: 3 prochains mois

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
fr: 6 prochains mois

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
fr: Prochaine année

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
fr: 3 prochaines années

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
fr: Loin dans le futur

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
fr: 7 derniers 7 jours

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
fr: 15 dernier jours

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
fr: Dernier mois

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
fr: 3 derniers mois

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
fr: 6 derniers mois

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
fr: Dernière année

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
fr: 3 dernières années

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
fr: Loin dans le passé

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
fr: %1: %2 (%3) Somme=%4 [%5, %6, %7]

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count)"]
en: %1: %2 (%3)
fr: %1 : %2 (%3)

[ctx: To display a property and its value]
en: %1=%2
fr: %1 = %2

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
fr: Mise à jour du signet « %1 »

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
fr: Modifier un objet

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
fr: Création d'une propriété

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
fr: Déplacer un signet

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
fr: Le signet « %1 » a été déplacé dans « %2 »

[ctx: Period mode]
en: All Dates
fr: Toutes les dates

[ctx: Period mode]
en: Current...
fr: Courant...

[ctx: Period mode]
en: Previous...
fr: Précédent...

[ctx: Period mode]
en: Last...
fr: Dernier...

[ctx: Period mode]
en: Custom...
fr: Personnalisé...

[ctx: Period mode]
en: Timeline...
fr: Chronologie...

[ctx: Period interval]
en: day(s)
fr: jour(s)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
fr: semaine(s)

[ctx: Period interval]
en: month(s)
fr: mois

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
fr: trimestre(s)

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
fr: semestre(s)

[ctx: Period interval]
en: year(s)
fr: année(s)

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
fr: De %1 à %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
fr[0]: Jour précédent
fr[1]: %1 jours précédents

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
fr[0]: Semaine précédente
fr[1]: %1 semaines précédentes

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
fr[0]: Mois précédent
fr[1]: %1 mois précédents

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
fr[0]: Année précédente
fr[1]: %1 années précédentes

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
fr[0]: Trimestre précédent
fr[1]: %1 trimestres précédents

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
fr[0]: Semestre précédent
fr[1]: %1 semestres précédents

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
fr[0]: Dernier jour
fr[1]: %1 derniers jours

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
fr[0]: Dernière semaine
fr[1]: %1 dernières semaines

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
fr[0]: Dernier mois
fr[1]: %1 derniers mois

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
fr[0]: Dernière année
fr[1]: %1 dernières années

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
fr[0]: Dernier trimestre
fr[1]: %1 derniers trimestres

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
fr[0]: Dernier semestre
fr[1]: %1 derniers semestres

[ctx: A period]
en: Current day
fr: Aujourd'hui

[ctx: A period]
en: Current week
fr: Semaine courante

[ctx: A period]
en: Current month
fr: Mois courant

[ctx: A period]
en: Current year
fr: Année courante

[ctx: A period]
en: Current quarter
fr: Trimestre courant

[ctx: A period]
en: Current semester
fr: Semestre courant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
fr: incluant le futur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
fr: Date de début

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
fr: du

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
fr: Date de fin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
fr: au

en: Show: %1
fr: Afficher  : %1

en: Show
fr: Afficher

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
fr: Toutes les dates

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
fr: Trimestre courant

[ctx: The current semester]
en: Current semester
fr: Semestre courant

[ctx: The current year]
en: Current year
fr: Année courante

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
fr: Dernier trimestre

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
fr: Dernier semestre

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
fr: Dernière année

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
fr: Pile des lignes

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
fr: Pile des colonnes

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
fr: Histogramme

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
fr: Ligne

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
fr: Aires empilées

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
fr: Bulle

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
fr: Camembert

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
fr: Camembert concentrique

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
fr: Carte d'arbre

en: Table
fr: Tableau

en: Text
fr: Texte

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
fr: Réinitialiser aux couleurs par défaut

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
fr: Toutes les valeurs en positif

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
fr: Afficher les limites

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
fr: Afficher la moyenne

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
fr: Afficher la ligne de tendance

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
fr: Afficher la courbe de Pareto

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
fr: Afficher la légende

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
fr: Afficher l'origine

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
fr: Afficher les décimales

en: %1 (raw)
fr: %1 (brut)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
fr: Somme

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
fr: Moyenne

[ctx: Noun]
en: Tendency line
fr: Ligne de tendance

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
fr: Somme de « %1 »

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
fr: Filtre

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
fr: Voulez-vous vraiment fermer cette page épinglée ?

[ctx: Question]
en: Pinned page
fr: Page épinglée

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
fr: Le signet « %1 » a été modifié. Voulez-vous le mettre à jour avec l'état actuel ?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
fr: Le signet a été modifié

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
fr: Signet mis à jour

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
fr: La page a été modifiée. Voulez-vous la mettre à jour avec l'état actuel ?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
fr: La page a été modifiée

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
fr: Enregistrer l'état par défaut

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
fr: État par défaut enregistré

[ctx: Verb]
en: Save this tab
fr: Enregistrer cet onglet

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
fr: Colonnes

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
fr: Grouper par

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
fr: Colonne triée

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
fr: Apparence de la vue

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
fr: Re-dimensionner selon le contenu

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
fr: Redimensionnement automatique

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
fr: Alterner les couleurs des lignes

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
fr: Enregistrer les paramètres

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
fr: Enregistrement les paramètres par défaut

[ctx: Action]
en: Print...
fr: Imprimer...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
fr: Ajuster le zoom à la page

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
fr: Zoom arrière

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
fr: Zoom personnalisé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
fr: Zoom avant

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
fr: Impossible d'ajouter un objet (%1 est utilisé par %2)
    Nom de la contrainte  : %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
fr: Impossible de mettre à jour un objet (%1 est utilisé par %2)
    Nom de la contrainte  : %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
fr: Impossible de supprimer un objet (%1 est utilisé par %2)
    Nom de la contrainte  : %3

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current operation has been interrupted
fr: L'opération en cours a été interrompue

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
fr: Impossible de démarrer une transaction pendant l'exécution d'une autre transaction

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
fr: Une transaction doit être ouverte pour faire cette action

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
fr: La fermeture de la transaction a échoué car trop de transactions se sont terminées

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
fr: La suppression de transactions est interdit dans une transaction

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
fr: La création d'un groupe de transaction est interdit dans une transaction

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
fr: Les actions « Annuler » / « Refaire » sont interdites dans une transaction

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
fr: Changer le mot de passe est interdit dans une transaction

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
fr: Le mot de passe du document a été supprimé.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
fr: Le mot de passe du document a été modifié.

[ctx: Noun]
en: Recovery
fr: Récupération

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
fr: Impossible de récupérer ce fichier

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
fr: Mauvaise installation

[ctx: Error message]
en: Wrong password
fr: Mauvais mot de passe

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
fr: Oups, ce fichier semble être corrompu

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
fr: Ce document est protégé par un mot de passe mais la base de données est toujours en mode SQLite.
    Savez vous que le mode SQL Cipher est plus sécurisé car même le fichier temporaire est chiffré ?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
fr: Un problème de sécurité a été détecté et corrigé dans cette version de l'application. Nous vous recommandons de changer votre mot de passe.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
fr: La migration a échoué mais le document a été chargé sans erreur car le mode de débogage est activé

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
fr: Le document a été migré

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
fr: Cette application ne peut fonctionner correctement car la version de %3 de votre système (%1) n'est pas alignée avec la version de %4 incluse dans Qt (%2). Vous devriez reconstruire Qt avec l'option -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
fr: Enregistrement non autorisé car le nom du fichier n'est pas encore défini

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
fr: L'enregistrement est interdit tant qu'une transaction est encore ouverte

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
fr: Le fichier « %1 » existe déjà

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
fr: La création de la copie de secours %1 a échoué

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
fr: L'enregistrement du fichier « %1 » a échoué

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
fr: démarrage automatique

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
fr: Mise à jour des vues matérialisées

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
fr: L'ouverture du fichier « %1 » a échoué

[ctx: Error message]
en: No database defined
fr: Aucune base de données définie

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
fr: Valeur

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
fr: Dernière modification

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
fr: Plus d'un objet a été retourné dans « %1 » pour « %2 »

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
fr: Aucun objet retourné dans « %1 » pour « %2 »

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
fr: Le nom « %1 » est non valable  : le caractère « %2 » est interdit

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
fr: %1 a échoué car l'objet en relation n'est pas encore dans la base de données.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
fr: Vous ne pouvez pas créer une boucle, c'est-à-dire, parent et fils avec le même nom. Par exemple, A > A est une boucle. A > B > A est un autre type de boucle

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
fr: Le chargement de « %1 » avec « %2 » a échoué car il est impossible de le trouver dans la base de données

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
fr[0]: Le chargement de « %2 » avec « %3 » a échoué à cause d'une mauvaise taille du résultat (Un objet trouvé)
fr[1]: Le chargement de « %2 » avec « %3 » a échoué à cause d'une mauvaise taille du résultat ( %1 objets trouvés)

[ctx: Error message for an object]
en: '%1': %2
fr: « %1 »  : %2

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
fr: « %1 » a été supprimé

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
fr: La propriété « %1=%2 » a été ajouté sur « %3 »

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
fr: Bienvenue dans %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know ...?
fr: Savez-vous que... ?

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
fr: %1 ou %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
fr: (%1) et (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
fr: non ( %1 )

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
fr: (%1) et non (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
fr: L'ouverture du fichier « %1 » a échoué

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
fr: Impossible de copier « %1 » vers « %2 »

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
fr: Le chiffrement « AES128 » n'est pas pris en charge (%1). Veuillez installer « qca-ossl ».

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
fr: Le chiffrement a échoué

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
fr: La création du fichier « %1 » a échoué

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
fr: %1 a échoué

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
fr: La création a échoué. L'objet existe déjà.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
fr: Gestion de finances personnelles de façon simple

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
fr: (c) 2007-%1 Stephane Mankowski & Guillaume De Bure

[ctx: Fullname]
en: Stephane MANKOWSKI
fr: Stephane Mankowski

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
fr: Architecte & Développeur

[ctx: Fullname]
en: Guillaume DE BURE
fr: Guillaume De Bure

[ctx: A job description]
en: Developer
fr: Développeur

[ctx: Fullname]
en: Siddharth SHARMA
fr: Siddharth Sharma

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
fr: Développeur - « Google Summer Of Code 2010 »

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
fr: Le nom de l'application est inspirée par le récit de Charles Dickens <i>A Christmas Carol</i>, où le personnage principal, Ebenezer Scrooge, un vieux grincheux, est visité par trois fantômes qui changent la façon dont il voit le monde, dans le bon sens.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
fr: Les utilisateurs nous aidant à améliorer cette application

[ctx: Application argument]
en: Document to open
fr: Document à ouvrir

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
fr: Affiche les variables d'environnement utilisées par cette application.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
fr: Variables d'environnement :

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
fr: 	%1 : pour activer les traces. x est le niveau de traces attendu. Cela active aussi le mode débogage.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
fr: 	%1 : pour activer le profilage. Cela active aussi le mode débogage.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
fr: 	%1 : pour afficher les ordres SQL prenants plus de x ms.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
fr: 	%1 : pour activer le mode DPI élevé.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading ...
fr: Chargement...

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
fr: Convertisseur Skrooge

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, ...)
fr: Un outil de conversion pour les fichiers financiers (« KMyMoney », « GnuCash », « Skrooge »...)

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
fr: Fichier d'entrée. Formats autorisés :
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
fr: Fichier de sortie. Formats autorisés :
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
fr: Nom du paramètre

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
fr: Valeur du paramètre

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
fr: Nom du paramètre pour l'exportation

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
fr: Valeur du paramètre pour l'exportation

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
fr: Option « -in » manquante

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
fr: Option « -out » manquante

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
fr:  Paramètres d'importation

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
fr:  Fichier importé :

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
fr:  Paramètres d'exportation

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
fr:  Fichier exporté :

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
fr:  ÉCHEC

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
fr:  SUCCÈS
