skrooge - en to ga translation catalogue (185 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ga: Eagar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ga: Príomhbharra Uirlisí

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ga: Comhad

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ga: &Iompórtáil

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ga: Painéil

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
ga: Téigh

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
ga: Cuardaigh

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
ga: Uirlisí

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
ga: Rith

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
ga: Script le rith

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
ga: Rith

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
ga: Réimír

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
ga: Iarmhír

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
ga: Réimír:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
ga: Iarmhír:

en: Upload
ga: Uasluchtaigh

en: Selection
ga: Roghnú

en: All
ga: Uile

[ctx: Question]
en: Link
ga: Nasc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
ga: Oscail comhad

[ctx: Noun]
en: History
ga: Stair

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
ga: Iompórtáil le %1

[ctx: Progress message]
en: Import
ga: Iompórtáil

[ctx: Import step]
en: Import rules
ga: Iompórtáil rialacha

[ctx: Import step]
en: Import categories
ga: Iompórtáil catagóirí

[ctx: Export step]
en: Export categories
ga: Easpórtáil catagóirí

[ctx: A file format]
en: JSON file
ga: Comhad JSON

[ctx: A file format]
en: MT940 file
ga: Comhad MT940

[ctx: A file format]
en: OFX file
ga: Comhad OFX

[ctx: A file format]
en: QIF file
ga: Comhad QIF

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
ga: Iompórtáil leabharmharcanna

[ctx: A file format]
en: XML file
ga: Comhad XML

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
ga: Cuntais (Iomlán)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
ga: Cuntais (Éadrom)

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
ga: Cuntais

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
ga: Cuntas athoscailte

en: Opened
ga: Oscailte

en: Closed
ga: Dúnta

en: Graph
ga: Graf

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
ga: An bhliain seo

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
ga: An mhí seo

en: Manual
ga: De Láimh

en: Auto
ga: Uathoibríoch

en: Rules
ga: Rialacha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
ga: Próiseáil rialacha

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
ga: Próiseáil

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
ga: Lá +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
ga: Lá -%1

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
ga: 360 lá

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
ga: 365 lá

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
ga: Cuntas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
ga: Méid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
ga: Bunairgead

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
ga: Cothromaíocht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
ga: Cuir Leis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
ga: Athraigh

[ctx: Verb]
en: Add category
ga: Cuir catagóir leis

en: Expenditure
ga: Speansais

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
ga: Catagóir nua

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
ga: Catagóirí

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
ga: Iompórtáil

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
ga: Eile

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
ga: Dáta

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
ga: Uimhir

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
ga: Mód

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
ga: Nóta

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
ga: Stádas

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
ga: Cuntas

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
ga: Catagóir

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
ga: Líon

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
ga: Sínigh

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
ga: Aonad

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
ga: Airí

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
ga: Iompórtáil

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
ga: Easpórtáil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
ga: Dáta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
ga: Uimhir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
ga: Stádas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
ga: Líon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
ga: Sínigh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
ga: Aonad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
ga: Formáid an dáta:

en: Standard
ga: Caighdeánach

en: Split
ga: Roinn

en: Transfer
ga: Aistrigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
ga: Lipéad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
ga: Clónna

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
ga: Dath an chúlra

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
ga: Dath téacs

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
ga: Dath na greille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
ga: Frithailiasáil

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
ga: Tuairisc

[ctx: Noun]
en: Report
ga: Tuairisc

en: (%1) or (%2)
ga: (%1) nó (%2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
ga: Colúin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
ga: Bain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
ga: Línte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
ga: Sonraí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
ga: Speansais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
ga: Dátaí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
ga: Mód:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
ga: Aistrithe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ga: Dathanna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
ga: Dath na greille:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
ga: Dath téacs:

en: Complete
ga: Críochnaithe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
ga: lá

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
ga: seachtain

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
ga: mí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
ga: bliain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
ga: Próiseas

[ctx: Noun, a search]
en: Search
ga: Cuardach

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
ga: Nuashonrú

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
ga: Aláram

en: Update
ga: Nuashonraigh

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
ga: Aláram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
ga: Oscail tuairisc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
ga: nóiméad

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
ga: Íosluchtaigh '%1'

en: Values
ga: Luachanna

[ctx: Error message]
en: Download failed
ga: Theip ar íosluchtú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
ga: Íosluchtaigh

en: Yes
ga: Tá

en: No
ga: Níl

en: None
ga: Neamhní

en: Checked
ga: Deimhnithe

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
ga: aitreabúid

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
ga: Cuir rialacha i bhfeidhm

[ctx: Noun]
en: week(s)
ga: seachtain

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
ga: Nóta

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
ga: Fonóta

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
ga: Le Deimhniú

[ctx: Noun]
en: Month
ga: Mí

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
ga: Tuairisc le haghaidh %1

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
ga: Cuir riail i bhfeidhm

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
ga: amárach

[ctx: this day]
en: today
ga: inniu

[ctx: the day before today]
en: yesterday
ga: inné

[ctx: the month after this month]
en: next month
ga: an mhí seo chugainn

[ctx: @option today]
en: &Today
ga: &Inniu

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ga: A&márach

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ga: An t&Seachtain Seo Chugainn

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ga: An Mhí Se&o Chugainn

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ga: Gan Dáta

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
ga: Taispeáin an splancscáileán

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
ga: Formáid an dáta

[ctx: Question]
en: Title
ga: Teideal

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
ga: An mhí seo caite

[ctx: Noun]
en: Pages
ga: Leathanaigh

[ctx: Verb]
en: Hide
ga: Folaigh

[ctx: Verb]
en: Show all
ga: Taispeáin uile

[ctx: Question]
en: Warning
ga: Rabhadh

[ctx: Verb]
en: Save
ga: Sábháil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
ga: Leathanaigh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
ga: I gcónaí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
ga: Riamh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
ga: Tuaisceart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
ga: Deisceart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
ga: Iarthar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
ga: Oirthear

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
ga: Fiafraigh díom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ga: Taispeáin

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
ga: Inniu

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
ga: An mhí seo chugainn

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
ga: An mhí seo caite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
ga: ó

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
ga: Dáta deiridh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
ga: go

en: Show: %1
ga: Taispeáin: %1

en: Show
ga: Taispeáin

en: Table
ga: Tábla

en: Text
ga: Téacs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
ga: Scagaire

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
ga: Colúin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
ga: Súmáil amach

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
ga: Súmáil isteach

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
ga: Sábháil

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
ga: Luach

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
ga: © 2007-%1 Stephane MANKOWSKI agus Guillaume DE BURE

[ctx: A job description]
en: Developer
ga: Forbróir

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
ga: Forbróir - Google Summer Of Code 2010

[ctx: Application argument]
en: Document to open
ga: Cáipéis le hoscailt

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
ga: Rogha -out ar iarraidh

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
ga:  Comhad iompórtáilte:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
ga:  Comhad easpórtáilte:
