skrooge - en to it translation catalogue (2341 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
it: Suggerimenti

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
it: Attiva tutti i suggerimenti

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
it: Aggiornamento automatico

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
it: I consigli sono piuttosto lunghi da elaborare

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
it: Per migliorare le prestazioni, devi cambiare l'oggetto in «Aggiornamento manuale» (vedi il menu contestuale).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
it: <p><b>Priorità %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
it: Ignora

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
it: Ignora durante il mese corrente

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
it: Ignora questo genere

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
it: Ignora questo genere durante il mese corrente

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
it:  (consigliato)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
it: Visualizza tutti i suggerimenti

[ctx: Information message]
en: Display less advices
it: Visualizza meno suggerimenti

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
it: Aggiorna i suggerimenti

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
it: Applica tutte le correzioni consigliate

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
it: Attiva tutti i suggerimenti

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
it: Suggerimenti attivati.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
it: Attivazione dei suggerimenti non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
it: Ignora suggerimento

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
it: Suggerimento ignorato.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
it: Non è possibile ignorare il suggerimento

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
it: Suggerimento

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
it: Suggerimento del giorno

[ctx: The title]
en: Advice
it: Suggerimento

[ctx: The tool tip]
en: Advice
it: Suggerimento

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
it: <p>… Skrooge può darti consigli su come gestire i tuoi conti. Vedi il <a href="skg://dashboard_plugin">quadro degli strumenti</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
it: <p>… Skrooge può applicare automaticamente le correzioni consigliate. Vedi il <a href="skg://dashboard_plugin">quadro degli strumenti</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
it: Suggerimento del giorno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know …?
it: Sapevi che…

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
it: &Importa

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
it: Pannelli

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
it: Vai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
it: Fissa segnalibri pagina principale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
it: Se selezionata, saranno fissati i segnalibri della pagina principale.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
it: Importa segnalibri standard

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
it: <p>… alcuni segnalibri possono essere automaticamente aperti all'avvio dell'applicazione.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
it: <p>… i segnalibri possono essere organizzati tramite trascinamento.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
it: <p>… un doppio clic su una cartella di segnalibri aprirà tutti i segnalibri in essa contenuti.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
it: <p>… puoi <a href="skg://import_standard_bookmarks">importare i segnalibri standard</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
it: Importa segnalibri standard

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
it: Quadro degli strumenti

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
it: Rapporto > Bilancio fra entrate e uscite negli ultimi 12 mesi

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
it: Rapporto > Grafico a torta delle categorie negli ultimi 12 mesi

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
it: Rapporto > Cronologia

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
it: Segnalibri standard importati.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
it: Importazione dei segnalibri standard non riuscita

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
it: Segnalibro creato

[ctx: Action]
en: Open all
it: Apri tutti

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
it: Aggiungi la pagina corrente ai segnalibri qui

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
it: Espandi tutto

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
it: Comprimi tutto

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
it: Aggiungi la pagina corrente ai segnalibri

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
it: Aggiungi tutte le pagine ai segnalibri

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
it: Aggiungi gruppo di segnalibri

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
it: Avvio automatico

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
it: Rimuovi avvio automatico

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon…
it: Cambia l'icona…

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
it: Apri automaticamente i segnalibri

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
it: Non aprire automaticamente i segnalibri

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
it: Lo stato di apertura automatica del segnalibro «%1» è stato modificato

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
it: Apri automaticamente i segnalibri

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
it: Non aprire automaticamente i segnalibri

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
it: Nuovo segnalibro

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
it: Creazione della cartella dei segnalibri «%1»

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
it: È stata aggiunta la cartella dei segnalibri «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
it: Gruppo di segnalibri creato

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
it: Creazione dei segnalibri

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
it: È stato aggiunto il segnalibro «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
it: Segnalibri creati

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
it: Creazione del segnalibro «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
it: Modifica icona del segnalibro

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
it: È stata modificata l'icona del segnalibro «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
it: Icona del segnalibro modificata

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
it: Elimina segnalibro

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
it: Segnalibro eliminato

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
it: Ricerca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quest'elenco ti permette di aprire le pagine salvate nei segnalibri</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> per aprire in una nuova pagina</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
it: Quest'elenco ti permette di aprire le pagine salvate nei segnalibri

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
it: Quadro degli strumenti secondario

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
it: Quadro degli strumenti secondario

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
it: Quadro degli strumenti

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
it: <p>… il <a href="skg://dashboard_plugin">quadro degli strumenti</a> ti offre un riepilogo della tua situazione.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
it: <p>… il <a href="skg://dashboard_plugin">quadro degli strumenti</a> può essere riorganizzato tramite trascinamento.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
it: <p>… alcuni oggetti del <a href="skg://dashboard_plugin">quadro degli strumenti</a> hanno parametri.</p>

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
it: Configura il quadro degli strumenti

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
it: Benvenuto/a in %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout …
it: Scegli la disposizione…

[ctx: Verb]
en: Flow
it: Flusso

[ctx: Verb]
en: 1 column
it: Una colonna

[ctx: Verb]
en: 2 columns
it: Due colonne

[ctx: Verb]
en: 3 columns
it: Tre colonne

[ctx: Verb]
en: 4 columns
it: Quattro colonne

[ctx: Verb]
en: More …
it: Altro …

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
it: Riavvia il profiling

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
it: Apri il profiling

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
it: Utile per il debug

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
it: Esegui

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
it: Esegui ricerche multiple

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
it: Spiega

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
it: Spiega piano di ricerca

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
it: Esegui script [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
it: 
    Tempo di esecuzione: %1 ms

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
it: Comando SQL dall'estensione di debug

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
it: Comando SQL da eseguire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
it: Script da eseguire

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
it: Esegui

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
it: Esegui in una transazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
it: Aggiorna la banca dati (viste, indici, ricorrenze)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
it: Aggiorna la banca dati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
it: Messaggi SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
it: Livello di &tracciatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
it: Seleziona il livello della tracciatura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
it: Attiva o disattiva il profiling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
it: Attiva il profiling

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
it: Vuoi forzare l'eliminazione?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
it: Oggetti eliminati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
it: Apri l'ultimo file all'avvio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
it: Se selezionata, all'avvio verrà automaticamente aperto l'ultimo file utilizzato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
it: Salva automaticamente il file all'uscita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
it: Se selezionata, alla chiusura il file utilizzato verrà automaticamente salvato.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
it: Memorizza le password in KDE Wallet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
it: Se selezionata, l'applicazione recupererà / imposterà le password da KDE Wallet.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
it: Portafoglio selezionato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
it: Il portafoglio selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
it: Abilita le copie di sicurezza

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
it: Se selezionata, l'applicazione creerà automaticamente una copia di sicurezza.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
it: Prefisso

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
it: Il percorso per i file delle copie di sicurezza.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
it: Suffisso

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
it: Il suffisso per i file delle copie di sicurezza.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password…
it: Cambia la password…

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1…
it: Apertura del file %1…

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
it: File %1 non trovato. Impossibile aprirlo.

[ctx: File Management, as in Save File, Save As…]
en: File management
it: Gestione dei file

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
it: <p>… l'ultimo file aperto può essere <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">aperto automaticamente</a> all'avvio dell'applicazione.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
it: <p>… puoi proteggere il documento con una <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
it: Documento creato correttamente.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
it: Creazione del documento non riuscita.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
it: File salvato correttamente.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
it: Impossibile salvare il file

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
it: Documento %1

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
it: File «%1» salvato.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
it: Salvataggio del file «%1» non riuscito.

[ctx: Panel title]
en: Open file
it: Apri file

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
it: Documento %1

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
it: Il tuo documento è stato ripristinato dal file temporaneo. Puoi scegliere di riaprire il documento originale.

[ctx: Noun]
en: Reopen
it: Riapri

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
it: Questo file sembra essere protetto.
    Inserisci la password.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
it: <b>Password errata.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
it: File «%1» aperto.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
it: Apertura di «%1» non riuscita.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
it: Tenta un recupero

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
it: Il tuo documento è stato ripristinato qui: %1
    Tieni presente che il recupero potrebbe essere imperfetto

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
it: Apri il file ripristinato

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
it: Attenzione: nel caso in cui perdessi la <b>password</b>, <u><b>non sarai più in grado</b></u> di aprire il tuo documento. Attenzione, questa azione non può essere annullata a meno che non cambi di nuovo la password.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
it: Cambiamento della password annullato.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
it: Password modificata.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
it: Modifica della password non riuscita.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
it: Crea una copia di sicurezza del documento

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
it: Non dimenticare di creare una copia di sicurezza del documento su un altro dispositivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
it: Memorizza le password in KDE Wallet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
it: Crea una copia di sicurezza al salvataggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
it: Prefisso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
it: Suffisso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Le parole chiave seguenti possono essere usate nei prefissi e nei suffissi:<br/>&lt;DATE&gt;: per aggiungere la data attuale nel file della copia di sicurezza<br/>&lt;TIME&gt;: per aggiungere l'ora attuale nel file della copia di sicurezza</p><p>Per impostazione predefinita, la copia di sicurezza è memorizzata nella stessa cartella del file salvato.<br/>Puoi comunque forzare la cartella della copia di sicurezza impostando un percorso assoluto nel prefisso.<br/>(esempio: /backup/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
it: Alterna evidenziazione

[ctx: Verb]
en: Switch close
it: Alterna chiusura

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
it: Evidenziazione

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
it: Lo stato di chiusura di «%1» è stato modificato

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
it: Chiuso.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
it: Chiusura non riuscita.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
it: Evidenziazione

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
it: Lo stato di evidenziazione di «%1» è stato modificato

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
it: Operazione evidenziata

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
it: Evidenziazione dell'operazione non riuscita

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
it: File %1/html/main.txt non trovato

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
it: Rapporto mensile

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
it: <p>… puoi generare dei <a href="skg://monthly_plugin">rapporti mensili</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
it: <p>… puoi scaricare ulteriori <a href="skg://monthly_plugin">modelli di rapporti mensili</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
it: <p>… puoi creare e condividere il tuo modello di <a href="skg://monthly_plugin">rapporto mensile</a>.</p>

en: Upload
it: Carica

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
it: Impossibile copiare il file da «%1» a «%2»

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
it: Eliminazione di «%1» non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
it: Calcola il rapporto mensile per «%1»

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
it: Il pacchetto è pronto. Qui puoi trovare il pacchetto %1 e là le tre schermate %2, %3 ,%4. Ora puoi caricarlo manualmente.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
it: Rapporto di:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
it: Mese del rapporto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
it: Aggiorna il rapporto mensile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
it: &Modello:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
it: Il modello da utilizzare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
it: Elimina la fonte selezionata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
it: Ottieni altri modelli

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
it: Stampa in un file html

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
it: stampa

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
it: <p>… puoi stampare <a href="skg://file_print">tutte le pagine aperte</a>.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
it: Stampa eseguita correttamente.

[ctx: Error message]
en: Print failed
it: Stampa non riuscita

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
it: Aggiungi proprietà

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
it: Creazione delle proprietà

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
it: Proprietà create

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
it: La seguente riga di comando non ha funzionato con codice %2:
    «%1»

[ctx: Noun]
en: Bill
it: Fattura

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
it: Aggiungi %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
it: Nessuna proprietà trovata. Devi prima creare una proprietà dal cruscotto.

[ctx: Message]
en: Download list of available bills on going…
it: Scarica l'elenco di tutte le fatture in corso disponibili…

[ctx: Noun]
en: More…
it: Altro…

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
it: Scarica e aggiungi %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can manage properties on all objects.</p>
it: <p>… puoi gestire le proprietà su tutti gli oggetti.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can add files or Internet links as property.</p>
it: <p>… puoi aggiungere file o collegamenti internet come proprietà.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
it: <p>… puoi scaricare e aggiungere automaticamente le fatture come proprietà utilizzando %1.</p>

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Selection
it: Selezione

en: All
it: Tutto

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
it: Vuoi copiare o collegare il file?

[ctx: Question]
en: Copy
it: Copia

[ctx: Question]
en: Link
it: Collega

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
it: Apertura del file «%1» non riuscita

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
it: Rinomina proprietà

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
it: Proprietà rinominata

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
it: Seleziona un file

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
it: Proprietà eliminate.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
it: Eliminazione non riuscita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
it: Nome della proprietà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
it: Rinomina proprietà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
it: Aggiungi proprietà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
it: Il valore della proprietà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
it: Seleziona un file come proprietà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
it: Elimina proprietà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
it: Apri file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open…
it: Apri…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
it: Per:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
it: Elenco delle proprietà

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
it: Selezione: %1 righe per %2 (min: %3, media: %4, max: %5)

en: Selection: %1 line for %2
it: Selezione: %1 riga per %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
it[0]: Selezione: %1 riga
it[1]: Selezione: %1 righe

[ctx: The title]
en: Statistic
it: Statistica

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
it: Numero massimo di operazioni annullabili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
it: Pulisci la cronologia quando il file viene salvato

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
it: Ripristina documento

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
it: Rifai

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
it: Pulisci la cronologia

[ctx: Verb]
en: Undo transaction '%1'.
it: Annulla transazione «%1».

[ctx: Verb]
en: Redo transaction '%1'.
it: Rifai transazione «%1».

[ctx: Noun]
en: History
it: Cronologia

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can undo and redo your modifications.</p>
it: <p>… puoi annullare e ripetere le modifiche apportate.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
it: <p>… nelle <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">impostazioni</a> puoi modificare il numero di eventi che puoi annullare o ripetere.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
it: La cronologia è troppo grande

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
it: Puoi migliorare le prestazioni riducendo le dimensioni della cronologia nelle impostazioni.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
it: Apri il pannello delle impostazioni

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
it: Pulizia della cronologia avvenuta correttamente.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
it: Pulizia della cronologia non riuscita

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
it: Annullamento avvenuto correttamente.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
it: Annullamento non riuscito

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
it: Ripetizione effettuata correttamente.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
it: Ripetizione non riuscita

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
it: Annullamento avvenuto correttamente.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
it: Ripetizione effettuata correttamente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
it: Cronologia delle modifiche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
it: Pulisci cronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
it: Numero massimo di operazioni annullabili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Il numero delle azioni che è possibile annullare. Se vuoi mantenere <span style=" font-weight:600;">un elenco infinito</span> delle azioni che è possibile annullare, devi impostarlo a <span style=" font-weight:600;">-1</span>, ma tieni conto che la dimensione del file crescerà notevolmente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
it: -1 per nessun limite

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
it: Parametri non validi

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
it: Importa file %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
it: Apertura del file «%1» non riuscita

[ctx: Import step]
en: Import transactions
it: Importa transazioni

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
it: Utilizzo il conto «%1» per l'importazione

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
it: Più di un possibile conto trovato.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
it: Conto predefinito «%1» creato per l'importazione

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some transactions are already existing
it: Il saldo iniziale per «%1» non è stato impostato perché alcune transazioni esistono già

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
it: Il saldo iniziale di «%1» è stato impostato tramite il contenuto del file AFB120

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
it: File AFB120 (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
it: ATTENZIONE: il comando %1 ha generato errore con codice %2 (tentativo %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
it: ATTENZIONE: il comando %1 ha generato errore a causa di un timeout (tentativo %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
it: Importa con %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
it: Impossibile trovare l'identificativo del conto con l'espressione regolare «%1» alla riga «%2»

[ctx: Progress message]
en: Download transactions
it: Scarica transazioni

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
it: Il motore «%1» sembra non essere configurato bene poiché non è stato trovato alcun conto.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
it: Nessun conto scaricato col seguente comando:
    %1
    Controlla l'installazione del motore.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
it: Alcuni conti non sono stati scaricati. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
it: Importa

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
it: Importa un conto con %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
it: ^data

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
it: ^conto

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
it: ^numero|^num?ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
it: ^modo|^tipo

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
it: ^beneficiario|^livelli

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
it: ^commento|^libell?|^d?ttaglio|^info

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
it: ^stato|^riscontro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
it: ^segnalibro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
it: ^valore|^importo|^credito|^debito

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
it: ^quantità

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
it: ^unità

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
it: ^segno

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
it: ^-|^debito|^prelievo

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
it: ^id_gruppo

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
it: ^id_transazione

[ctx: Error message]
en: Columns payee and category not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge… / Import/Export / CSV / Edit regular expressions…).
it: Colonne del beneficiario e della categoria non trovate. Imposta i parametri di importazione nelle impostazioni (Configura Skrooge… / Importa/Esporta / CSV / Modifica espressioni regolari…).

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge… / Import/Export / CSV / Edit regular expressions…).
it: Colonne della data e dell'importo non trovate. Imposta i parametri di importazione nelle impostazioni (Configura Skrooge… / Importa/Esporta / CSV / Modifica espressioni regolari…).

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
it: Utilizza la ricerca automatica delle colonne

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
it: Mappatura utilizzata: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
it: L'intestazione non è stata trovata nel file CSV

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
it: Formato della data non supportato

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
it: Importazione di «%1» con codice «%2» e formato data «%3»

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
it: Numero di colonne non valido nella riga %1. Attese %2, trovate %3.

[ctx: An transaction mode]
en: Transfer
it: Trasferimento

[ctx: An transaction mode]
en: Direct debit
it: Addebito diretto

[ctx: An transaction mode]
en: Check
it: Assegno

[ctx: An transaction mode]
en: Deposit
it: Deposito

[ctx: An transaction mode]
en: Payback
it: Rimborso

[ctx: An transaction mode]
en: Withdrawal
it: Prelievo

[ctx: An transaction mode]
en: Card
it: Carta di debito

[ctx: An transaction mode]
en: Loan payment
it: Pagamento di prestito

[ctx: An transaction mode]
en: Subscription
it: Abbonamento

[ctx: An transaction mode]
en: Cash deposit
it: Deposito contanti

[ctx: An transaction mode]
en: Card summary
it: Riepilogo carta

[ctx: An transaction mode]
en: Deferred card
it: Carta di debito differita

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
it: Banca per l'importazione %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
it: Banca predefinita «%1» creata per l'importazione

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
it: È stato impostato il saldo iniziale di «%1»

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and transactions have been exported
it: Sono state esportati solo i conti e le transazioni selezionate

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
it: Salvataggio del file «%1» non riuscito

[ctx: A file format]
en: CSV file
it: File CSV

[ctx: Import step]
en: Import units
it: Importa unità

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
it: Importazione di «%1» con codifica «%2» e formato data «%3»

[ctx: Import step]
en: Import rules
it: Importa regole

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
it: Importazione di «%1» con codifica «%2»

[ctx: Error message]
en: %1-%2: '%3'
it: %1-%2: «%3»

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
it: Contenuto XML non valido nel file «%1»

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
it: Importa banche e conti

[ctx: Import step]
en: Import scheduled transactions
it: Importa transazioni pianificate

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
it: Documento GnuCash

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
it: Versione errata per il documento Grisbi. La versione deve essere >= 0.6.0

[ctx: Import step]
en: Import banks
it: Importa banche

[ctx: Import step]
en: Import accounts
it: Importa conti

[ctx: Import step]
en: Import payees
it: Importa beneficiari

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
it: Importa modalità di pagamento

[ctx: Import step]
en: Import categories
it: Importa categorie

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
it: Destinazione fondi

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
it: Anno fiscale

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
it: File Grisbi

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
it: Esporta file %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
it: Esporta conti

[ctx: Export step]
en: Export categories
it: Esporta categorie

[ctx: Export step]
en: Export payees
it: Esporta beneficiari

[ctx: Export step]
en: Export transactions
it: Esporta transazioni

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
it: File Intuit Interchange Format

[ctx: A file format]
en: JSON file
it: File JSON

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
it: Conto con identificativo %1 non trovato

[ctx: Import step]
en: Import budgets
it: Importa budget

[ctx: Export step]
en: Export units
it: Esporta unità

[ctx: Export step]
en: Export budgets
it: Esporta budget

[ctx: Export step]
en: Export scheduled transactions
it: Esporta transazioni pianificate

[ctx: Export step]
en: Export banks
it: Esporta banche

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
it: Documento KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
it: Conto

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
it: Non definita

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
it: Categoria

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
it: L'esecuzione di «%1» non è riuscita

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
it: La conversione in XML del mastrino di «%1» non è riuscita

[ctx: A file format]
en: Ledger file
it: File mastrino

[ctx: Import step]
en: Import stocks
it: Importa titoli

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
it: Beni

[ctx: Import step]
en: Import assets
it: Importa beni

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
it: Documento Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
it: Errore durante l'analisi di «%1»

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
it: Il file %1 non possiede diritti di accesso in lettura

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
it: L'applicazione java non è installata. Devi installarla manualmente.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
it: L'applicazione sunriise è richiesta per l'importazione Microsoft Money, ma non è installata in «%1»

[ctx: Warning message]
en: The transaction '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
it: La transazione «%1» è stata riparata, dato che il suo importo non corrispondeva alla somma delle due parti

[ctx: Error message]
en: Invalid password
it: Password non valida

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
it: Estrazione dal documento Microsoft Money «%1» non riuscita

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
it: Documento Microsoft Money

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
it: Il saldo iniziale di «%1» è stato impostato tramite il contenuto del file MT940

[ctx: A file format]
en: MT940 file
it: File MT940

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
it: Importazione del file OFX non riuscita

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
it: Titolo

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
it: Credito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
it: Debito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
it: Interesse

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
it: Dividendo

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
it: Oneri finanziari

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
it: Prezzo servizio

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
it: Deposito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
it: Bancomat

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
it: POS

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
it: Pagamento elettronico

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
it: Ripetizione pagamento

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
it: Commissioni

[ctx: A file format]
en: OFX file
it: File OFX

en: Invoice
it: Fattura

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
it: La fattura %1 non è stata importata perché non è stata riconosciuta (elenco degli estrattori riconosciuti: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
it: File PDF (fattura)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
it: Categorie trovate e importate

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
it: Valori di cambio trovati e importati

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
it: Unità trovate e importate

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
it: Mastrini trovati e importati

[ctx: An information message]
en: Auto repaired transaction
it: Transazione con riparazione automatica

[ctx: An information message]
en: The total amount of the transaction (%1) was different to the sum of the sub-transactions (%2). The transaction has been repaired.
it: Il totale della transazione (%1) era diverso dalla somma delle sotto-transazioni (%2). L'operazione è stata riparata.

[ctx: A file format]
en: QIF file
it: File QIF

[ctx: Import step]
en: Import trackers
it: Importa mastrini

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
it: Importa segnalibri

en: Imported bookmarks
it: Segnalibri importati

[ctx: Import step]
en: Import interests
it: Importa interessi

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
it: La banca dati sqlcipher è stata protetta con la stessa password del tuo documento

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
it: Creazione del file «%1» non riuscita

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
it: Documento Skrooge

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
it: Documento SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
it: Documento SQLite

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
it: Carta di credito

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
it: Assegno

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
it: Contanti

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
it: Bonifico

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
it: Altro

[ctx: A file format]
en: Homebank document
it: Documento Homebank

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
it: Contenuto XML non valido in %1

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
it: Formato XML sconosciuto. Sono supportati solo i formati XML Skrooge e ISO20022

[ctx: A file format]
en: XML file
it: File XML

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
it: compra

en: Add a new transaction in skrooge
it: Aggiungi una nuova transazione in Skrooge

en: Add transaction %1
it: Aggiungi transazione %1

[ctx: Information message]
en: Transaction created
it: Transazione creata

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
it: Creazione del file %1 non riuscita

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
it: Conti

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
it: Solo evidenziati

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past transactions
it: Solo vecchie transazioni

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
it: Corrente

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
it: Carta di credito

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
it: Risparmio

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
it: Investimento

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
it: Mutuo

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
it: Pensione

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
it: Portafoglio

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
it: Altro

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> transactions.
it: Prima è necessario creare almeno un conto <br>dalla pagina <a href="%1">«Banche e conti»</a> oppure <a href="%2">importare</a> transazioni.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
it: Totale di %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
it: Totale

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile…
it: Riconciliazione…

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
it: Conti (medio)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
it: Conti (completo)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
it: Banche (semplificato)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
it: Banche (completo)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
it: Conti (semplificato)

[ctx: Verb]
en: Open report…
it: Apri rapporto…

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
it: Conti

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
it: Gestione dei conti

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
it: <p>… puoi associare un logo alle tue <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banche</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
it: <p>… i <a href="skg://skrooge_bank_plugin">conti</a> possono essere uniti tramite trascinamento.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can set a minimum and a maximum limit on your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a>. This will trigger an alarm.</p>
it: <p>… puoi impostare un limite minimo e massimo sui tuoi <a href="skg://skrooge_bank_plugin">conti</a>. Questo attiverà un avviso.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
it: La banca «%1» non ha conti

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
it: Si consiglia di eliminare le banche inutilizzate

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
it: Elimina «%1»

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
it: Nel conto chiuso «%1» ci sono ancora soldi

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
it: Questo potrebbe non essere normale

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
it: Riapri «%1»

[ctx: Action to create a fake transaction to set the amount of the account to 0]
en: Create fake transaction
it: Crea transazione fasulla

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
it: Elimina banche inutilizzate

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
it: Banche non utilizzate eliminate

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
it: Eliminazione delle banche non utilizzate non riuscita

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
it: Riapri conto «%1»

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
it: Conto riaperto

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
it: riapertura del conto non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake transaction
it: Crea transazione fasulla

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
it: transazione fasulla

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The transaction '%1' has been added
it: È stata aggiunta la transazione «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake transaction created.
it: Transazione fasulla creata.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
it: Creazione non riuscita

en: Opened
it: Aperto

en: Closed
it: Chiuso

en: Highlighted only
it: Solo evidenziati

en: Graph
it: Grafico

en: Display the account edit panel
it: Mostra il pannello di modifica del conto

[ctx: Other type of bank account]
en: Other…
it: Altro…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account
it: Transazioni del conto

en: '%1'
it: «%1»

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
it: Seleziona un icona per la banca

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
it: File immagine

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
it: Creazione del conto «%1»

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
it: È stato aggiunto il conto «%1»

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
it: Creazione del conto «%1» terminata

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
it: Creazione del conto non riuscita

[ctx: Updating an account]
en: Account update
it: Aggiornamento del conto

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
it: Hai cercato di modificare i nomi dei conti selezionati in un conto esistente. I conti sono stati unificati.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
it: Hai cercato di modificare tutti i nomi dei conti selezionati. I conti sono stati unificati.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
it: È stato aggiornato il conto «%1»

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
it: Stai cercando di modificare il nome della banca contenente il conto «%1».
    Vuoi che questa operazione si rifletta su tutti i conti di questa banca?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
it: Vuoi modificare il conto?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
it: Conto aggiornato.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
it: Aggiornamento non riuscito

[ctx: Message]
en: Computing…
it: Calcolo in corso…

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
it: Saldo giornaliero: %1     Saldo: %2     Verificato: %3     Da verificare: %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
it: <p>Saldo giornaliero: %1 < / p > <p>Saldo: %2 < / p > <p>Verificato: %3 < / p > <p>Da verificare: %4 < / p >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing…
it: Calcolo in corso…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
it: Icona della banca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the transaction.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Importo della transazione.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Puoi inserire qui espressioni, tipo <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge calcolerà il risultato (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
it: Saldo iniziale del conto (un valore negativo per il conto di un mutuo)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
it: Valuta per il saldo iniziale del conto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
it: Nome del conto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
it: Numero del conto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
it: Importo massimo del conto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
it: Indirizzo dell'agenzia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
it: Commento sul conto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
it: Nome della banca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
it: Importo minimo del conto

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
it: &Saldo iniziale:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
it: Tipo di conto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
it: Numero dell'agenzia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
it: Numero della banca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
it: Aggiungi una banca e un conto (Ctrl+Invio)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
it: Aggiungi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
it: Aggiorna le banche e i conti selezionati (Maiusc+Invio)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
it: Modifica

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
it: Banche

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
it: Elabora regole del budget

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
it: Notifica budget per «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
it: Occupati del tuo budget.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this budget
it: Apri transazioni relative a questo budget

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
it: Trattamento del vecchio budget

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
it: Il budget non è stato trattato da almeno un mese.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
it: Elabora regole del budget

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
it: Regole del budget processate

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
it: Creazione delle regole del budget non riuscita

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
it: Mensile

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
it: Annuale

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
it: Singolo

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
it: Tutto

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
it: Corrente

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
it: Anno corrente

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
it: Mese corrente

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
it: Anno precedente

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
it: Mese precedente

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
it: Tutto

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
it: Negativo

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
it: Positivo

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
it: Prossimo

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
it: Corrente

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
it: Anno corrente

en: Manual
it: Manuale

en: Display the edit panel for standard budget
it: Mostra il pannello di modifica del budget standard

en: Auto
it: Automatico

en: Display the edit panel for automatic budgets
it: Mostra il pannello di modifica dei budget automatici

en: Rules
it: Regole

en: Display the edit panel for rules
it: Mostra il pannello di modifica delle regole

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
it: Rimuovi i budget esistenti per %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
it: Creazione delle regole del budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
it: È stata aggiunta la regola del budget «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
it: Regole del budget create

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
it: Creazione delle regole del budget non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
it: Creazione del budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
it: È stato aggiunto il budget «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
it: Budget creato

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
it: Creazione del budget non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
it: Aggiornamento regola del budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
it: È stata aggiornata la regola del budget «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
it: Regole del budget aggiornate

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
it: Creazione delle regole del budget non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
it: Aggiornamento del budget

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
it: Budget aggiornato

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
it: Aggiornamento del budget non riuscito

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
it[0]: Selezione: %1 budget per %2
it[1]: Selezione: %1 budget per %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
it: Selezione: nessuna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
it: Periodo del budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
it: Anno del budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
it: Mese del budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
it: Totale del budget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
it: Categoria del budget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
it: Includi sotto-categorie

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
it: Attiva la creazione automatica del budget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the transactions of:
it: Creazione automatica basata sulle transazioni di:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
it: Quadratura dei budget mensili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
it: Quadratura dei budget annuali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
it: A&nno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled transactions for a better automatic creation
it: Usa le transazioni pianificate per una creazione automatica migliore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled transactions
it: Usa le transazioni pianificate

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
it: Per i budget che hanno

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
it: Quando la differenza

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
it: Modifica budget

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
it: Abilita la condizione per l'anno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
it: Anno della condizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
it: Condizione di trasferimento della differenza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
it: Mese della condizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
it: Totale del trasferimento

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
it: Abilita la condizione per la categoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
it: Categoria della condizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
it: Categoria del trasferimento

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
it: Abilita la condizione per il mese

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
it: Crea un nuovo budget (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
it: Aggiorna budget selezionato (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
it: Elabora regole

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
it: Elabora

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
it: Interesse stimato

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests…)]
en: Simulations
it: Simulazioni

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
it: <p>… puoi usare la <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calcolatrice</a> per molte cose</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
it: Nessun tasso di interesse definito per il conto «%1»

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
it: Non è stato impostato alcun tasso di interesse per il tuo conto di investimento «%1»

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
it: Apri pagina degli interessi

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
it: Quindici

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
it: Giorno +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
it: Giorno -%1

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
it: 24 quindici

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
it: 360 giorni

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
it: 365 giorni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
it: Interesse

en: Interests calculator
it: Calcolo degli interessi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
it: Tabella di ammortamento

en: Loan amortization table calculator
it: Calcolo della tabella di ammortamento

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
it: Interesse annuo=%1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
it: Creazione del tasso di interesse per il conto «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
it: È stato aggiunto il tasso di interesse «%1»

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
it: Tasso di interesse creato

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
it: Creazione del tasso di interesse non riuscita

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
it: Tasso di interesse aggiornato per il conto «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
it: È stato aggiornato il tasso di interesse «%1»

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
it: Tasso di interesse aggiornato

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
it: Aggiornamento del tasso di interesse non riuscito

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
it: Numero di pagamenti:	%1
    Pagamento mensile: 	%2
    Assicurazione mensile: 	%3
    Totale capitale pagato: 	%4
    Totale interessi pagati: 	%5
    Totale assicurazione pagata: 	%6
    Totale pagato: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
it: Conto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
it: Conto mostrato

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
it: A&nno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
it: Anno contabilizzato

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
it: Risultati interesse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
it: Risultato del calcolo degli interessi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
it: Valori interesse

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
it: Definisci valore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
it: Parametri per il calcolo degli interessi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
it: Da&ta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
it: Data di quotazione dell'interesse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
it: Tasso (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
it: Valuta del credito:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
it: Il metodo di calcolo della valuta del credito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
it: Valuta del debito:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
it: Il metodo di calcolo della valuta del debito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
it: &Base di calcolo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
it: La base del calcolo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
it: Tasso di interesse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
it: Tasso d'interesse annuale (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
it: Importo del mutuo (capitale):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
it: Durata (anni):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
it: Totale del mutuo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
it: Valuta del mutuo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
it: Riepilogo pagamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
it: Riepilogo mutuo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
it: Tasso assicurazione (%):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
it: Durata del mutuo in anni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
it: Tasso annuo del mutuo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
it: Tasso di assicurazione del mutuo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
it: Importo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
it: Capitale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
it: Assicurazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
it: Saldo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
it: Crea un nuovo parametro per gli interessi (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
it: Aggiungi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
it: Aggiorna parametro per gli interessi (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
it: Modifica

[ctx: Verb]
en: Import categories
it: Importa categorie

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
it: Importa categorie standard

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
it: Importa categorie [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
it: Elimina categorie non utilizzate

[ctx: Verb]
en: Open similar categories…
it: Apri categorie simili…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
it: Categorie simili

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
it: Cinque principali categorie di spesa

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
it: Cinque variazioni principali

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
it: Cinque variazioni principali (emissioni)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
it: Categorie importate.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
it: Importazione delle categorie non riuscita.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
it: Alimenti;Auto;Auto > Carburante;Auto > Assicurazione;Auto > Noleggio;Auto > Rata;Auto > Registrazione;Auto > Manutenzione;Spese bancarie;Spese bancarie > Interessi pagati;Spese bancarie > Spese di servizio;Fatture;Fatture > Elettricità;Fatture > Combustibile;Fatture > Tasse locali;Fatture > Mutuo ipotecario;Fatture > Gas;Fatture > Affitto;Fatture > TV;Fatture > Telefono;Fatture > Acqua e rifiuti;Bonus;Lavoro;Lavoro > Auto;Lavoro > Beni capitali;Lavoro > Spese legali;Lavoro > Affitto ufficio;Lavoro > Forniture ufficio;Lavoro > Altro;Lavoro > Spese fiscali;Lavoro > Tasse;Lavoro > Viaggi;Lavoro > Utilità;Lavoro > Compensi e stipendi;Macchina;Macchina > Carburante;Macchina > Assicurazione;Macchina > Noleggio;Macchina > Rata;Macchina > Registrazione;Macchina > Manutenzione;Prelievi in contanti;Beneficenza;Beneficenza > Donazioni;Cure ai figli;Assistenza ai figli;Abbigliamento;Disabilità;Dividendi;Dividendi > dividendi ordinari;Dividendi > Azionari;Istruzione;Istruzione > Retta;Istruzione > Libri;Istruzione > Tasse;Istruzione > Prestiti;Istruzione > Ripetizioni;Impiegati;Impiegati > Benefit;Impiegati > Esterni;Impiegati > Forfetario;Impiegati > Altre occupazioni;Impiegati > Stipendi e remunerazioni;Alimentazione;Alimentazione > Cene fuori casa;Alimentazione > Acquisto alimentari;Giardinaggio;Regali ricevuti;Regali;Cura personale;Cura personale > Dentista;Cura personale > Dottore;Cura personale > Ospedale;Cura personale > Ottico;Cura personale > Prescrizioni mediche;Vacanze;Vacanze > Alloggio;Vacanze > Viaggi;Manutenzione casa;Manutenzione casa > Arredamento;Manutenzione casa > Riparazioni;Assicurazione;Assicurazione > Auto;Assicurazione > Disabilità;Assicurazione > Casa;Assicurazione > Vita;Assicurazione > Medica;Entrate personali;Entrate personali > Interessi di banca;Entrate personali > Lorde;Entrate personali > Nette;Entrate personali > Altri risparmi;Investimenti;Investimenti > prima opzione;Investimenti > Dividendi;Investimenti > Stranieri;Investimenti > Altri risparmi;Investimenti > Altri fondi;Investimenti > Altri fondi#Capitale;Investimenti > Altri fondi#Dist. ricev.;Investimenti > Altri fondi#Immobili;Entrate investimenti;Entrate investimenti > Dividendi;Entrate investimenti > Interessi;Entrate investimenti > Utili da investimenti a lungo termine;Entrate investimenti > Utili da investimenti a breve termine;Entrate investimenti > Interessi non tassabili;Spese di lavoro;Spese di lavoro > Non rimborsabili;Spese di lavoro > Rimborsabili;Spese legali;Tempo libero;Tempo libero > Libri e riviste;Tempo libero > Ricevimenti;Tempo libero > Film e noleggio video;Tempo libero > Hobby;Tempo libero > Eventi sportivi;Tempo libero > Articoli sportivi;Tempo libero > DVD e CD;Tempo libero > Teatro e concerti;Tempo libero > Giocattoli e giochi;Prestiti;Prestiti > Interessi su prestiti;Ipoteche;Ipoteche > Interessi;Ipoteche > PMI;Motore;Motore > Carburante;Motore > Prestito;Motore > Assistenza;Altre spese;Altre spese > Sconosciuta;Altre entrate;Altre entrate > Assistenza ai figli;Altre entrate > Regali ricevuti;Altre entrate > Lotteria o premi;Altre entrate > Prestiti di studio;Altre entrate > Rimborso tasse;Pensione;Pensione > Impiegato;Cura personale;Cura animali;Cura animali > Cibo;Cura animali > Forniture;Cura animali > Fatture veterinario;Tasse;Tasse > Tasse regionali;Tasse > Tasse comunali;Tasse > Tasse provinciali;Tasse > Tasse statali;Tasse > IMU;Viaggi;Viaggi > Alloggio;Viaggi > Noleggio auto;Viaggi > Tasse;Utilità;Utilità > Elettricità;Utilità > Ritiro rifiuti;Utilità > Gas;Utilità > Fognature;Utilità > Telefono;Utilità > Acqua;Stipendio;Stipendio > Benefit;Stipendio > Bonus;Stipendio > Commissioni;Stipendio > Contribuzione pensionistica;Stipendio > Stipendio lordo;Stipendio > Stipendio netto;Stipendio > Straordinario

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
it: Importa categorie standard

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
it: Gestione delle categorie

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categories</a> can be reorganized by drag & drop.</p>
it: <p>… le <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categorie</a> possono essere organizzate tramite trascinamento.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… if you delete a <a href="skg://skrooge_categories_plugin">category</a>, all transactions affected by this category will be associated to its parent category.</p>
it: <p>… se elimini una <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categoria</a>, tutte le transazioni collegate a questa categoria saranno associate alla sua categoria superiore.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
it: Molte categorie risultano inutilizzate

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no transactions.
it: Eliminando le categorie che non sono utilizzate le prestazioni possono essere migliorate.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
it: Variazione importante di «%1»

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub transactions with category containing '%1'
it: Apri le transazioni secondarie delle categorie che contengono «%1»

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
it: Alcune categorie sembrano essere identiche

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
it: Alcune categorie sembrano essere identiche ma con differente sintassi. Potrebbero essere unite.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category containing '%1'
it: Transazioni secondarie con categoria che contiene «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
it: Elimina categorie non utilizzate

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
it: Le categorie non utilizzate sono state eliminate

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
it: Non è stato possibile eliminare le categorie non utilizzate

[ctx: Verb]
en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Income
it: Entrate

en: Expenditure
it: Uscite

en: Highlighted
it: Selezionate

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
it: Aggiungi una sotto-categoria a quella selezionata

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
it: Nuova categoria

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
it: Creazione della categoria «%1»

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
it: È stata creata la categoria «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
it: Categoria «%1» creata

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
it: Creazione della categoria non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
it: Aggiornamento categoria

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
it: Hai cercato di modificare tutti i nomi delle categorie selezionate. Le categorie sono state unificate.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
it: La categoria «%1» è stata unita alla categoria «%2»

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
it: È stata aggiornata la categoria «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
it: Categoria aggiornata

[ctx: Error message]
en: Category update failed
it: Aggiornamento della categoria non riuscito

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
it: Categorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
it: La categoria da modificare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
it: La sottocategoria da aggiungere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
it: Aggiorna categorie selezionate (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
it: Elimina categorie non utilizzate

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
it: Elimina inutilizzati

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
it: Importa

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
it: Altro

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
it: Approvazione automatica dopo l'importazione

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported transactions
it: Applica le regole alle transazioni importate

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open transactions after import or processing
it: Apri transazioni dopo l'importazione o l'elaborazione

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only transactions since the last imported one
it: Importa solo le transazioni a partire dall'ultima operazione importata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
it: Ricerca automatica dell'intestazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
it: Ricerca automatica delle colonne

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
it: Posizione intestazione

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
it: Posizione colonne

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
it: Data

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
it: Numero

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
it: Metodo

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
it: Beneficiario

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
it: Commento

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
it: Stato

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
it: Salvato nei segnalibri

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
it: Conto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
it: Categoria

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
it: Quantità

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
it: Segno

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
it: Debito

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
it: Unità

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
it: Id_transazione

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
it: Id_gruppo

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
it: Proprietà

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
it: Elenco dei motori utilizzati

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
it: Formato data CSV

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
it: Identificazione conto del mastrino

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
it: Formato data QIF

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
it: Scarica tutti i valori all'apertura

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
it: Frequenza dello scaricamento automatico

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
it: Importa

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import…
it: Importa…

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
it: Importa con motori

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values…
it: Importa valori valute…

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules…
it: Importa regole…

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
it: Esporta

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export…
it: Esporta…

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
it: Elaborazione

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
it: Trova e raggruppa i trasferimenti

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
it: Rendi anonimo

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
it: Svuota importazioni di banca

[ctx: Verb, action to validate imported transactions]
en: Switch validation of imported transactions
it: Commuta la convalida delle transazioni importate

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate transactions that do not require further action
it: Approva le transazioni che non richiedono ulteriori azioni

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported transactions not yet validated…
it: Apri transazioni importate che non sono state ancora approvate…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions imported and not yet validated
it: Operazioni transazioni ma non ancora approvate

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported transactions
it: Unisci transazioni importate

[ctx: Noun]
en: Force the merge
it: Forza l'unione

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's transactions to import
it: È presente qualche transazione di krunner da importare

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
it: Vuoi davvero importare %1 nel documento attuale?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
it: Conferma importazione

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
it: Devi inserire l'elenco dei motori da usare separati da un punto e virgola (;).
    Il motore può contenere parametri. Puoi indicare i parametri tra parentesi, separati da virgola.
    
    Esempio: motoreA;motoreB(parametro1,parametro2).
    
    Ecco l'elenco dei motori conosciuti: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
it: Riconoscimento automatico

[ctx: Noun]
en: Import / Export
it: Importa / Esporta

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
it: Gestione di importazione ed esportazione

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge is able to detect <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatically</a> transfers after an import.</p>
it: <p>… skrooge è in grado di rilevare <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automaticamente</a> i trasferimenti dopo un'importazione.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can automatically import transaction with <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">backend</a>.</p>
it: <p>… puoi importare automaticamente la transazione con il <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">motore</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://import_operation">import</a> many files in one shot.</p>
it: <p>… puoi <a href="skg://import_operation">importare</a> diversi file con un'unica azione.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
it: <p>… gli importi delle unità possono essere importati tramite un file CSV.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can customize your CSV import with regular expressions defined in <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">setting</a> panel.</p>
it: <p>… puoi personalizzare l'importazione CSV con espressioni regolari, definendole nel pannello delle <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">impostazioni</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export the full content of your document into a XML file.</p>
it: <p>… puoi esportare l'intero contenuto del tuo documento in un file XML.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export some accounts or transactions just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
it: <p>… puoi esportare alcuni conti o transazioni soltanto selezionandole prima di avviare l'operazione di <a href="skg://export">esportazione</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can apply <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatic rules</a> after an import to set the right categories.</p>
it: <p>… puoi applicare <a href="skg://skrooge_search_plugin">regole automatiche</a> dopo un'importazione, in modo da impostare le categorie corrette.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
it: <p>… puoi convertire i file tramite lo strumento sequenziale «%1».</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
it: <p>… skrooge usa il nome del file importato per trovare il conto di destinazione.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
it: Importa con motori

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
it: Errore di sintassi nel motore «%1»

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
it: Il motore «%1» ha bisogno di una password.
    Inseriscila.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
it: File CSV

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
it: Importa con codifica %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
it: Importazione del file «%1» non riuscita

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
it: Importazione annullata dall'utente

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
it[0]: %1 file è stato correttamente importato.
it[1]: %1 file sono stati importati correttamente.

[ctx: Noun]
en: Install %1
it: Installa %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
it: L'installazione sarà eseguita durante la prossima importazione

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
it: Esporta

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
it: Il file «%1» è stato correttamente esportato.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
it: Esportazione di «%1» non riuscita

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
it: Puoi rendere anonimo il file in due modi.<br/><b>In modo reversibile:</b> digita una password e memorizzala, ti servirà per tornare indietro.<br/><b>In modo irreversibile (consigliato):</b> non digitare password.<br/><br/>Per ripristinare un file anonimo, prova a renderlo ulteriormente anonimo con la stessa password.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
it: Il documento è stato reso anonimo.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
it: Trova e raggruppa i trasferimenti

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
it[0]: Documento elaborato correttamente. %1 trasferimento creato.
it[1]: Documento elaborato correttamente. %1 trasferimenti creati.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
it: Nessun trasferimento trovato

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
it: Elaborazione non riuscita.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
it: Svuota importazioni di banca

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
it: Documento ripulito correttamente.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
it: Pulizia del documento non riuscita.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported transactions
it: Commuta la convalida delle transazioni importate

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions validated.
it: Transazioni importate approvate.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
it: Approvazione non riuscita

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported transaction and one manual transaction with same amounts
it: Selezione non valida, devi selezionare una transazione importata e un'operazione manuale con lo stesso importo

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
it: Gli importi non sono uguali. Vuoi forzare l'unione?

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported transactions
it: Unisci transazioni importate

[ctx: Error message]
en: Merge failed
it: Unione non riuscita

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions merged.
it: Transazioni importate unite correttamente.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all transactions
it: Approva tutte le transazioni

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions validated.
it: Transazioni approvate.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions imported and not yet validated
it: Molte transazioni sono state importate ma non ancora approvate

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing transactions, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported transaction as validated, so that you know the transaction has been fully processed.
it: Puoi ricontrollare le transazioni, dopo averle importate, eseguendo correzioni, per esempio, sulle categorie o il beneficiario. Una volta fatto, puoi segnare la transazione importata come approvata, in modo da essere certo che sia stata completamente elaborata.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's transaction ongoing [%1 %2 %3]
it: Transazione di krunner in corso [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Transactions created through krunner have to be fully created in skrooge.
it: Le transazioni create tramite krunner devono essere create completamente in skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import transaction in %1
it: Importa transazione in %1

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
it: Rimuovi transazione

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
it: Apertura del file «%1» non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's transaction
it: Importa transazione di krunner

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been added
it: È stata aggiunta la transazione «%1»

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions imported.
it: Transazioni importate.

[ctx: Error message]
en: Import failed
it: Importazione non riuscita

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions removed.
it: Transazioni rimosse.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
it: Impostazioni generali di importazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
it: Dopo l'importazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported transactions
it: Questa opzione permette di applicare tutte le regole definite in «Ricerca ed elaborazione» su tutte le transazioni importate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported transactions
it: Applica le regole alle transazioni importate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported transactions
it: Questa opzione permette di convalidare tutte le transazioni importate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
it: Approvazione automatica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported transactions at the end of the import
it: Questa opzione permette di aprire tutte le transazioni importate alla fine dell'importazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
it: Apri transazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing transactions. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for transactions.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">ATTENZIONE: </span>in certe condizioni, questa opzione può causare la perdita di transazioni. </p><p>Questa opzione risulta particolarmente interessante con le importazioni OFX, quando la tua banca non è in grado di generare identificativi univoci veri per le transazioni.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only transactions since the last imported one (not recommended)
it: Importa solo le transazioni a partire dall'ultima operazione importata (non consigliato)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
it: Impostazioni per l'importazione CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
it: Posizione intestazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
it: 0 se il file CSV non contiene intestazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the transaction
it: Data della transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
it: Data:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction, for example the Check number, or a Transfer reference.
it: Numero della transazione, per esempio il numero dell'assegno o il riferimento del bonifico.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction
it: Numero della transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
it: Numero:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Transaction mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
it: Metodo della transazione (come è stata eseguita).
    Esempi: carta di credito, assegno, bonifico…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
it: Metodo transazione

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
it: Modalità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the transaction
it: Beneficiario della transazione

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
it: Bene&ficiario:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the transaction
it: Commento della transazione

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
it: Commento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction (reconciled or not)
it: Stato della transazione (riconciliata o no)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction
it: Stato della transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
it: Stato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the transaction
it: Segnalibro della transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
it: Segnalibro sal&vato:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the transaction
it: Conto della transazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction
it: Categoria della transazione

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
it: Categoria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the transaction
it: Importo della transazione

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
it: Importo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
it: Quantità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the transaction
it: Segno della transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
it: Segno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the transaction
it: Unità della transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
it: Unità:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kidtransaction) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Id to join all transactions as a split transaction
it: Identificativo per unire tutte le transazioni come una transazione di divisione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
it: Id_transazione:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8)
en: Id to join all transactions as a transfer
it: Identificativo per unire tutte le transazioni come un trasferimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
it: Id_gruppo:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
it: Per identificare la colonna da importare come proprietà

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
it: Proprietà:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Devi definire le <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">espressioni regolari</span></a> in modo da mappare automaticamente ciascun attributo.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
it: Posizione delle colonne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Deve essere una stringa contenente le seguenti parole chiave separate da <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">o niente per ignorare la colonna</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  o qualsiasi altra cosa per importare la colonna come proprietà.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Esempio:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions…
it: Modifica espressioni regolari…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
it: Come identificare un debito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
it: Valori debitori della colonna «segno»:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
it: Formato della data:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
it: Mastrino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
it: Identificativo conto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Nel file mastrino non c'è differenza tra un conto e una categoria. Durante l'importazione è necessario, tuttavia, essere in grado di distinguere gli elementi. Per questo motivo, devi inserire qui del testo per identificare i conti.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
it: Impostazioni per l'importazione QIF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
it: Motori

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
it: Impostazioni per l'importazione tramite motori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
it: Apri dopo lo scaricamento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
it: Una volta al giorno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
it: Una volta alla settimana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
it: Una volta al mese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
it: Elenco dei &motori utilizzati:

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future transactions
it: Colore carattere per le transazioni future

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated transactions
it: Colore carattere per le transazioni non approvate

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub transactions
it: Colore carattere per le transazioni secondarie

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
it: Modalità di modifica veloce

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
it: Cosa fare se un'azione rovina una riconciliazione:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
it: Cosa fare se un'azione rovina un'importazione:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
it: Calcola saldi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
it: Solo sul conto corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
it: Imposta la categoria più usata quando viene modificato il beneficiario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic mark transactions created during reconciliation
it: Transazioni con contrassegno automatico create durante la riconciliazione

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake transaction
it: Commento predefinito per la transazione fasulla

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake transaction
it: Beneficiario predefinito per la transazione fasulla

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake transaction
it: Categoria predefinita per la transazione fasulla

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission transaction
it: Commento predefinito per la transazione di commissione

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission transaction
it: Categoria predefinita per la transazione di commissione

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax transaction
it: Commento predefinito per la transazione di tassazione

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax transaction
it: Categoria predefinita per la transazione di tassazione

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
it: Entrate e uscite

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Grouped
it: Raggruppate

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Transfers
it: Trasferimenti

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Tracked
it: Tracciate

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: On subtransactions
it: Sulle transazioni secondarie

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
it: Entrate e uscite

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
it: Duplica

[ctx: Verb]
en: Create template
it: Crea modello

[ctx: Verb, mark an object]
en: Mark
it: Contrassegna

[ctx: Verb]
en: Fast edit
it: Modifica veloce

[ctx: Verb]
en: Open transactions…
it: Apri transazioni…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with …
it: Apri transazioni con…

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions with …
it: Apri transazioni secondarie con…

[ctx: Verb]
en: Open highlights…
it: Apri operazioni evidenziate…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted transactions
it: Transazioni evidenziate

[ctx: Verb]
en: Open last modified…
it: Apri operazioni modificate di recente…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during last action
it: Transazioni create o modificate durante l'ultima azione

[ctx: Verb]
en: Open transactions modified by this transaction…
it: Apri le transazioni modificate da questa transazione…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during the action '%1'
it: Transazioni modificate o create durante l'azione «%1»

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions…
it: Apri transazioni secondarie…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions
it: Transazioni secondarie

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates…
it: Apri potenziali duplicati…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions potentially duplicated
it: Transazioni potenzialmente duplicate

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee…
it: Apri trasferimenti senza un beneficiario…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
it: Trasferimenti senza un beneficiario

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payee…
it: Apri transazioni senza beneficiario…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without payee
it: Transazioni senza un beneficiario

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category…
it: Apri trasferimenti senza categoria…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
it: Trasferimenti senza categoria

[ctx: Verb]
en: Open transactions without category…
it: Apri transazioni senza categoria…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without category
it: Transazioni senza categoria

[ctx: Verb]
en: Open transactions without mode…
it: Apri transazioni senza metodo…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without mode
it: Transazioni senza metodo

[ctx: Verb]
en: Open transactions with comments not aligned…
it: Apri transazioni con commenti non allineati…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with comments not aligned
it: Transazioni con commenti non allineati

[ctx: Verb]
en: Open transactions with dates not aligned…
it: Apri transazioni con date non allineate…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with dates not aligned
it: Transazioni con date non allineate

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payees category…
it: Apri transazioni senza categoria dei beneficiari…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-transactions without payees category
it: Transazioni secondarie senza categoria dei beneficiari

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of all single transactions
it: Allinea commento delle transazioni secondarie di tutte le transazioni singole

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of all single transactions
it: Allinea commento delle transazioni di tutte le transazioni singole

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all transactions
it: Allinea data delle transazioni secondarie di tutte le transazioni

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
it: Allinea la categoria di tutte le singole transazioni con la categoria del rispettivo beneficiario

[ctx: Verb]
en: Open transactions in groups with only one transaction…
it: Apri transazioni in gruppi con una sola transazione…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions in groups with only one transaction
it: Transazioni in gruppi con una sola transazione

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of all transactions
it: Rimuovi i gruppi con una sola transazione di tutte le transazioni

[ctx: Verb]
en: Group transactions
it: Raggruppa transazioni

[ctx: Verb]
en: Ungroup transactions
it: Separa transazioni

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub transactions
it: Unisci transazioni secondarie

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
it: Applica modello

[ctx: More items in a menu]
en: More
it: Altro

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of selected single transactions
it: Allinea data delle transazioni secondarie delle transazioni singole selezionate

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all single transactions
it: Allinea data delle transazioni secondarie di tutte le transazioni singole

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of selected single transactions
it: Allinea commento delle transazioni delle transazioni singole selezionate

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single transactions with the category of their payee
it: Allinea la categoria di tutte le singole transazioni selezionate con la categoria del rispettivo beneficiario

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of selected single transactions
it: Allinea commento delle transazioni secondarie delle transazioni singole selezionate

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of selected transactions
it: Rimuovi i gruppi con una sola transazione delle transazioni selezionate

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
it: La riconciliazione precedente di «%1» è stata danneggiata da questa azione o da una precedente.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
it: Questa azione rovinerebbe la riconciliazione precedente di «%1», dunque sarà annullata.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
it: L'importazione precedente di «%1» è stata danneggiata da questa azione o da una precedente.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
it: Questa azione rovinerebbe l'importazione precedente di «%1», dunque sarà annullata.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
it: Entrate e uscite

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted transactions
it: Transazioni evidenziate

[ctx: Noun]
en: Transactions
it: Transazioni

[ctx: Noun]
en: Transaction management
it: Gestione transazioni

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
it: <p>… puoi premere +, -, Ctrl + oppure Ctrl - per modificare velocemente le date.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a> in one shot.</p>
it: <p>… puoi aggiornare diverse <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transazioni</a> con un'unica azione.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub transactions.</p>
it: <p>… puoi fare doppio clic su una <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transazione</a> per mostrare e modificare eventuali transazioni secondarie.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex transactions (split, grouped, …).</p>
it: <p>… puoi duplicare una <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transazione</a> anche complessa come le transazioni raggruppate o divise.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a>.</p>
it: <p>… puoi creare modelli di <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transazioni</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a>.</p>
it: <p>… puoi raggruppare o separare <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transazioni</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
it: <p>… devi indicare il segno di una <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operazione</a> solo se vuoi forzarla, altrimenti essa verrà determinata automaticamente con la <a href="skg://skrooge_category_plugin">categoria</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
it: Applica modello

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
it: Modello applicato.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
it: Applicazione del modello non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group transactions
it: Raggruppa transazioni

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been grouped with '%2'
it: La transazione «%1» è stata raggruppata con «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions grouped.
it: Transazioni raggruppate.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
it: Creazione del gruppo non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup transaction
it: Separa transazioni

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been ungrouped
it: È stata separata l'operazione «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction ungrouped.
it: Transazione separata.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
it: Eliminazione del gruppo non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to marked
it: Alterna lo stato di contrassegnata

[ctx: An information to the user]
en: The status of the transaction '%1' has been changed
it: Lo stato della transazione «%1» è stato modificato

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction marked.
it: Transazioni contrassegnate.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
it: Impostazione non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate transaction
it: Duplicazione della transazione

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate transaction '%1' has been added
it: È stata aggiunta la transazione duplicata «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction duplicated.
it: Transazione duplicata.

[ctx: Error message]
en: Duplicate transaction failed
it: Duplicazione della transazione non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
it: Crea modello

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
it: È stato aggiunto il modello «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
it: Modello creato.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
it: Creazione del modello non riuscita

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account:
it: Transazioni del conto:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with unit:
it: Transazioni con unità:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category:
it: Transazioni secondarie con categoria:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions followed by tracker:
it: Transazioni secondarie seguite dal mastrino:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to payee:
it: Transazioni assegnate al beneficiario:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to budget:
it: Transazioni assegnate al budget:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled transactions:
it: Transazioni pianificate:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule:
it: Transazioni secondarie corrispondenti alla regola:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions grouped or split of:
it: Transazioni secondarie raggruppate o suddivise di:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions grouped with:
it: Transazioni raggruppate con:

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
it: Duplica il numero %1 nel conto «%2»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one transaction with number %2.The transaction number should be unique (check number, transaction reference…)
it: Il conto «%1» contiene più di una transazione con numero %2. Il numero delle transazioni dovrebbe essere univoco (controlla il numero, i riferimenti della transazione, ecc…)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit transactions with duplicate number
it: Modifica transazioni con numero duplicato

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions of '%1' not reconciled
it: Molte transazioni di «%1» non sono state riconciliate

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these transactions on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
it: Non dimenticare di riconciliare i conti. Facendolo, ti assicuri che la tua banca ha elaborato correttamente tutte le transazioni e che il saldo corrisponde con quello di Skrooge. Consulta la guida in linea per ulteriori dettagli

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
it: Apri il conto «%1» per la riconciliazione

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
it: Soldi insufficienti nel conto «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
it: L'importo di questo conto è sotto il limite minimo. Devi ripristinarlo.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
it: Il saldo nel conto «%1» eccede il limite massimo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
it: Il saldo di questo conto eccede il limite massimo.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
it: Il tuo conto «%1» è vicino al limite minimo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
it: L'importo di questo conto è vicino al limite minimo. Te ne dovresti occupare.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
it: Troppi soldi nel conto «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
it: Potresti risparmiare soldi con un conto a migliori condizioni di interesse. Esempio: «%1» (%2%)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have mode
it: Molte transazioni non hanno metodo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each transaction. This will allow you to generate better reports.
it: Non dimenticare di associare un metodo a ogni transazioni. Questo ti permetterà di ottenere dei rapporti migliori.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have category
it: Molte transazioni non appartengono ad alcuna categoria

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transaction. This will allow you to generate better reports.
it: Non dimenticare di associare le transazioni a una categoria. Questo ti permetterà di generare dei rapporti migliori.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
it: Molti trasferimenti non appartengono ad alcuna categoria

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
it: Non dimenticare di associare i trasferimenti a una categoria.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have payee
it: Molte transazioni non hanno un beneficiario

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transaction. This will allow you to generate better reports.
it: Non dimenticare di associare un beneficiario a ogni transazione. Questo ti permetterà di ottenere dei rapporti migliori.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
it: Molti trasferimenti non hanno un beneficiario

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
it: Non dimenticare di associare i trasferimenti a un beneficiario.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are in groups with only one transaction
it: Alcune transazioni sono in gruppi con una sola transazione

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one transaction. This makes no sense.
it: Quando viene creato un trasferimento e soltanto una sua parte viene rimossa, la seconda parte fa parte di un gruppo di una sola transazione. Questo non ha senso.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple transactions do not have their comments aligned
it: Alcune semplici transazioni non hanno i commenti allineati

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the transaction is not aligned with the comment of the subtransaction.
it: Il commento delle transazioni non è allineato col commento delle transazioni secondarie.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions do not have their dates aligned
it: Alcune transazioni non hanno le date allineate

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the transaction is not aligned with the date of the subtransaction. This case seems to be abnormal.
it: La data della transazione non è allineata con la data delle transazioni secondarie. Questo caso non sembra essere normale.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
it: Categoria non allineata con la categoria del beneficiario

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some transactions don't have the category aligned with the category of the payee.
it: Alcune transazioni non hanno la categoria allineata con la categoria del beneficiario.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of '%1' with duplicate number %2
it: Transazioni di «%1» con numero %2 duplicato

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one transaction
it: Rimuovi i gruppi con una sola transazioni

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
it: Rimuovi i gruppi lavorati.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
it: Rimuovi i gruppi non riusciti

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of subtransactions
it: Allinea commento delle transazioni secondarie

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
it: Commenti allineati.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
it: Allineamento dei commenti non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of transactions
it: Allinea commento delle transazioni

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of subtransactions
it: Allinea data delle transazioni secondarie

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
it: Date allineate.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
it: Allineamento delle date non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
it: Allinea la categoria di tutte le singole transazioni con la categoria del rispettivo beneficiario

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
it: Categorie allineate.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
it: Allineamento delle categorie non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub transactions
it: Unisci transazioni secondarie

[ctx: An information to the user]
en: The sub transactions of '%1' have been merged in the transaction '%2'
it: Le operazioni transazioni di «%1» sono state unite nella transazione «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions merged.
it: Transazioni unite.

en: Display the edit panel for standard transactions
it: Mostra il pannello di modifica per le transazioni standard

en: Split
it: Divisione

en: Display the edit panel for split transactions
it: Mostra il pannello di modifica per le transazioni di divisione

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Display the edit panel for transfers between accounts
it: Mostra il pannello di modifica per i trasferimenti tra conti

en: Shares
it: Azioni

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
it: Mostra il pannello di modifica per l'acquisto o la vendita delle azioni

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
it: Questo campo è protetto (non verrà modificato dalla modifica veloce). Fai doppio clic per rimuovere la protezione

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction update
it: Aggiornamento transazione

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction updated
it: Transazione aggiornata

[ctx: Error message]
en: Transaction update failed
it: Aggiornamento della transazione non riuscito

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
it: Hai modificato una parte di un trasferimento

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split transaction
it: Impossibile aggiornare una transazione di divisione

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
it: È stato utilizzato il valore assoluto per la creazione del trasferimento.

[ctx: Question]
en: Confirmation
it: Conferma

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
it: La valuta dell'operazione non è compatibile con il conto di destinazione.
    Fai clic su Annulla per continuare comunque; altrimenti inserisci il valore nella valuta del conto di destinazione (%1):

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected transaction is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all transactions.
it: Le valute di alcune operazioni non sono compatibili con il conto di destinazione.
    La prima transazione selezionata è: %1
    Fai clic su Annulla per continuare comunque; altrimenti inserisci il valore nella valuta del conto di destinazione (%2):
    Sarà applicato lo stesso tasso a tutte le transazioni.

[ctx: Warning message]
en: You created a transaction in %1 in an account in %2.
it: Hai creato una transazione in %1 in un conto in %2.

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been updated
it: È stata aggiornata la transazione «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction creation
it: Creazione della transazione

[ctx: Error message]
en: Impossible to create a transaction with one attribute valuated with %1
it: Impossibile creare una transazione con un attributo valutato con %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
it: La valuta del pagamento (%1) non è compatibile con il conto di destinazione (%2).
    Fai clic su Annulla per continuare comunque; altrimenti inserisci il valore nella valuta del conto di destinazione (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
it: Azioni

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction created
it: Transazione creata

[ctx: Error message]
en: Transaction creation failed
it: Creazione della transazione non riuscita

[ctx: Option to for display of transactions]
en: All
it: Tutto

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
it: %1 + le sue carte di credito

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Transactions
it: Transazioni

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Templates
it: Modelli

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide marked transactions
it: Nascondi transazioni contrassegnate

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide checked transactions
it: Nascondi transazioni verificate

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
it: Devi prima creare un conto.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
it: Saldo: %1     Verificato: %2     Da verificare: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
it: <p>Saldo: %1</p><p>Verificato: %2</p><p>Da verificare: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
it: Importo totale:

[ctx: A title]
en: Final balance:
it: Saldo finale:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
it: Per utilizzare lo strumento di riconciliazione devi selezionare solo un conto.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
it: %1 - Differenza: %2     Uscite: %3     Entrate: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
it: <p>Differenza: %1</p><p>Uscite: %2</p><p>Entrate: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto mark account
it: Contrassegna automaticamente il conto

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto marked
it: Il conto «%1» è stato contrassegnato automaticamente

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto marked.
it: Conto contrassegnato automaticamente.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
it: Alterna lo stato di verificata

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
it: Il conto «%1» è riconciliato

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been checked
it: È stata verificata la transazione «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction checked.
it: Transazione verificata.

[ctx: Error message]
en: No Transaction Selected
it: Nessuna transazione selezionata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of transactions
it: elenco delle transazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
it: Ultimo saldo nelle registrazioni contabili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake transaction
it: Crea transazione fasulla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the marked transactions
it: Conto collegato alla carta, in cui trasferire le transazioni selezionate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate marked transactions
it: Approva le operazioni contrassegnate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto mark all imported transactions
it: Selezione automatica di tutte le transazioni importate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
it: Alterna le informazioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
it: Metodo della transazione (come è stata eseguita).
    Esempi: carta di credito, assegno, bonifico…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
it: Conto di destinazione per questo trasferimento

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
it: Al conto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
it: Categoria della transazione.
    Usa « > » come separatore tra una categoria e la sua sotto-categoria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this transaction
it: Mastrino associato a questa transazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some transactions together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Un <span style=" font-style:italic;">mastrino</span> serve per raggruppare diverse transazioni. Per esempio, puoi usare un mastrino per mantenere traccia dei rimborsi.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Per ulteriori informazioni, consulta la documentazione nel capitolo "Mastrini".</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
it: Conto per il pa&gamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
it: I&mporto delle azioni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
it: L'importo delle azioni

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
it: + Commissione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
it: Importo della commissione

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
it: + Imposte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
it: Importo delle imposte

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
it:  = Totale:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
it: Conto di pagamento per le azioni comprate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
it: Blocca / sblocca i campi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
it: Azzera editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
it: Modifica veloce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
it: Elenco delle suddivisioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new transaction (Ctrl+Enter)
it: Crea una nuova transazione (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected transactions (Shift+Enter)
it: Aggiorna le transazioni selezionate (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
it: &Cosa fare se un'azione rovina una riconciliazione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
it: Nulla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
it: Visualizza un messaggio di avviso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
it: Visualizza un messaggio di errore e annulla l'azione attuale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special transactions
it: Valori predefiniti per le transazioni speciali

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
it: Fasullo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
it: EtichettaDiTe&sto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
it: EtichettaDiTesto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
it: Commissione / tassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
it: Commissione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
it: Tassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
it: Conteggio dei saldi (disattiva per migliorare le prestazioni)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
it: Caratteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future transactions:
it: Carattere pe&r le transazioni future:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated transactions:
it: Carattere per le transazioni non appro&vate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub transactions:
it: Carattere per le transazioni secondarie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
it: Modalità di &modifica veloce:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
it: Cerca solo fra i modelli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in transactions
it: Cerca prima nei modelli e successivamente nelle transazioni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in transactions only
it: Cerca solo nelle transazioni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in transactions and after in templates
it: Cerca prima nelle transazioni poi nei modelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
it: C&osa fare se un'azione rovina un'importazione:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
it: Elimina beneficiari non utilizzati

[ctx: Verb]
en: Open similar payees…
it: Apri beneficiari simili…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
it: Beneficiari simili...

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
it: Beneficiari

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
it: Gestione dei beneficiari

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
it: <p>… i <a href="skg://skrooge_payee_plugin">beneficiari</a> possono essere raggruppati con il trascinamento.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
it: Alcuni beneficiari non sono utilizzati

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no transaction is registered.
it: Si possono migliorare le prestazioni eliminando beneficiari sotto i quali non esistono transazioni.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
it: Alcuni beneficiari sembrano essere identici

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
it: Alcuni beneficiari sembrano essere identici ma con differente sintassi. Potrebbero essere uniti.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
it: Elimina beneficiari non utilizzati

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
it: Beneficiari non utilizzati eliminati correttamente

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
it: Eliminazione dei beneficiari non utilizzati non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
it: Creazione del beneficiario «%1»

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
it: È stato aggiunto il beneficiario «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
it: Beneficiario «%1» creato

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
it: Creazione del beneficiario non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
it: Aggiornamento beneficiario

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
it: Hai cercato di modificare i nomi dei beneficiari selezionati in un beneficiario esistente. I beneficiari sono stati unificati.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
it: Hai cercato di modificare tutti i nomi dei beneficiari selezionati. I beneficiari sono stati unificati.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
it: Il beneficiario «%1» è stato unito al beneficiario «%2»

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
it: È stato aggiornato il beneficiario «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
it: Beneficiario aggiornato

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
it: Aggiornamento del beneficiario non riuscito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
it: Nome del beneficiario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
it: Indirizzo del beneficiario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
it: Crea un beneficiario (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
it: Modifica il beneficiario selezionato (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused tiers
it: Elimina livelli non utilizzati

[ctx: Verb, delete unused tiers]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
it: Elimina inutilizzati

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
it: Colore di sfondo

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
it: Colore testo

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
it: Colore contorno

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
it: Colore asse

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
it: Colore griglia

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
it: Colore valore minimo

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
it: Colore massimo

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
it: Colore valore medio

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
it: Colore linea di tendenza

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
it: Colore Pareto

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years)
it: Durata massima delle previsioni sulle transazioni pianificate (anni)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
it: Rapporto

[ctx: Verb]
en: Open very old transactions…
it: Apri le transazioni molto vecchie…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old transactions
it: Transazioni molto vecchie

[ctx: Verb]
en: Open very far transactions in the future…
it: Apri le transazioni molto lontane nel futuro…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far transactions in the future
it: Transazioni molto lontane nel futuro

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
it: Rapporto

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
it: Affidabilità finanziaria personale

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
it: Rapporto contrassegnato di nome «%1»

[ctx: Noun]
en: Report
it: Rapporto

[ctx: Noun]
en: Generate report
it: Genera rapporto

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can double click on a value in <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> to show corresponding transactions.</p>
it: <p>… puoi fare doppio clic su un valore nei <a href="skg://skrooge_report_plugin">rapporti</a> per richiamare le transazioni corrispondenti.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
it: <p>… puoi aprire <a href="skg://skrooge_report_plugin">rapporti</a> da selezioni fatte in altre pagine.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
it: <p>… puoi esportare i <a href="skg://skrooge_report_plugin">rapporti</a> in molti formati.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Unit equal to
it: Transazioni con unità uguale a

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Category equal to
it: Transazioni con categoria uguale a

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions followed by
it: Transazioni seguite da

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to
it: Transazioni assegnate a

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected transactions
it: Transazioni selezionate

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub transactions
it: Transazioni secondarie selezionate

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions corresponding to rule
it: Transazioni corrispondenti alla regola

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very old
it: Alcune transazioni sono molto vecchie

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old transactions are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
it: Per una questione di prestazioni, le transazioni molto vecchie non saranno considerate nel rapporto grafico. Verifica se queste transazioni sono normali.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very far in the future
it: Alcune transazioni sono molto lontane nel futuro

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, transactions very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
it: Per una questione di prestazioni, le transazioni molto lontane nel futuro non saranno considerate nel rapporto grafico. Verifica se queste transazioni sono normali.

[ctx: Display graph values as the sum of transactions amount]
en: Sum of transactions
it: Somma delle transazioni

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of transactions amount]
en: Cumulated sum of transactions
it: Somma cumulativa delle transazioni

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
it: Somma cumulativa su base 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
it: Percentuale delle colonne

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
it: Percentuale assoluta delle colonne

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
it: Percentuale delle righe

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
it: Percentuale assoluta delle righe

[ctx: Display graph values as a number of transactions (or transaction)]
en: Count number of transactions
it: Conteggio delle transazioni

[ctx: Noun]
en: None
it: Nulla

[ctx: Noun]
en: Moving average
it: Media mobile

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
it: Media mobile ponderata

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
it: Pianificazione

en: Setup Report
it: Imposta rapporto

en: Display the edit panel for report
it: Mostra il pannello di modifica dei rapporti

[ctx: Verb]
en: Open…
it: Apri…

[ctx: Noun]
en: All
it: Tutto

[ctx: Noun]
en:  with
it:  con

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
it: «%1» con «%2»

[ctx: Noun]
en:  and
it:  e

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
it: «%1» sono vuoti

[ctx: Noun]
en: incomes
it: entrate

[ctx: Noun]
en: expenses
it: uscite

[ctx: Noun]
en: transfers
it: trasferimenti

[ctx: Noun]
en: grouped
it: raggruppate

[ctx: Noun]
en: tracked
it: tracciate

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
it: durante «%1» per «%2»

en: (%1) or (%2)
it: (%1) oppure (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled transactions
it: Crea transazioni pianificate

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted transactions
it: Crea transazioni bilanciate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
it: Altri filtri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transaction Types
it: Tipi di transazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
it: Colonne:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
it: Seleziona il metodo per correggere i valori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
it: Abbassa livello

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
it: Contrai

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped transactions or not in report
it: Includi o no le transazioni raggruppate nel rapporto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
it: Raggruppate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
it: Seleziona cosa vuoi fare con questi valori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked transactions or not in report
it: Includi o no le transazioni tracciate nel rapporto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
it: Tracciate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
it: Includi o no le entrate nel rapporto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
it: Entrate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
it: Righe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
it: Corretto &da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
it: Dati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
it: Seleziona cosa vuoi visualizzare nelle righe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
it: Includi o no le spese nel rapporto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
it: Uscite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
it: Espandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
it: Date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
it: Modalità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
it: Previsione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled transactions in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
it: Scegli il metodo di previsione:
    - Pianificato: usa le transazioni pianificate.
    - Medio: usa la media dei tre mesi precedenti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
it: Seleziona l'indice per correggere i valori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
it: Aumenta livello

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
it: Includi o no i trasferimenti nel rapporto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
it: Trasferimenti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
it: Seleziona cosa vuoi visualizzare nelle colonne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
it: L'elenco dei filtri aggiuntivi che possono essere aggiunti da altre pagine aperte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
it: Colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
it: Colore contorno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
it: Colore di sfon&do:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
it: Colore linea di tenden&za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
it: Colore valore minimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
it: Colore massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
it: Colore &valore medio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
it: Colore griglia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
it: Colore asse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
it: Colore testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
it: Colore Pareto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years):
it: Durata massima delle previsioni sulle transazioni pianificate (anni):

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
it: Controlla all'apertura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when a transaction is scheduled
it: Crea un modello quando viene pianificata una transazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_convert_to_from_template) i18n: ectx: label, entry (convert_to_from_template), group (skrooge_scheduled)
en: Convert all existing scheduled transactions to/from template
it: Converti tutte le transazioni pianificate esistenti in/da un modello

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
it: Avvisami

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
it: Registra automaticamente

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
it: Periodicità

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
it: Numero di volte

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
it: Colore del carattere per le operazioni pianificate disattivate

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled transactions
it: Transazioni pianificate

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
it: Per i prossimi 5 giorni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
it: Per i prossimi 10 giorni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
it: Per i prossimi 15 giorni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
it: Per i prossimi 30 giorni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
it: Per i prossimi 60 giorni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
it: Per i prossimi 90 giorni

[ctx: Verb, create a scheduled transaction]
en: Schedule
it: Pianificazione

[ctx: Verb, skip scheduled transactions]
en: Skip
it: Salta

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
it: Assegna pianificazione

[ctx: A message that is shown in assign schedule menu for a tempate operation]
en: Cannot assign a schedule to a template
it: Impossibile assegnare una pianificazione a un modello

[ctx: Noun, item to unassign a schedule]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Adjective, a header for active schedule items that should follow]
en: active
it: attivo

[ctx: Adjective, a header for non-active schedule items that should follow]
en: inactive
it: inattivo

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
it: Assegna pianificazione

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
it: Pianificazione assegnata.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
it: Assegnazione della pianificazione non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent transactions
it: Inserisci transazioni ricorrenti

[ctx: Noun]
en: Scheduled transactions
it: Transazioni pianificate

[ctx: Noun]
en: Transactions scheduled management
it: Gestione delle transazioni pianificate

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> transactions or templates.</p>
it: <p>… puoi <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">pianificare</a> le transazioni o i modelli.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
it: Pianificazione conversioni

[ctx: An information message]
en: All scheduled transactions have been converted in template
it: Tutte le transazioni pianificate sono state convertite in modello

[ctx: An information message]
en: A template has been created
it: È stato creato un modello

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction schedule
it: Pianificazione transazioni

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been scheduled
it: È stata pianificata la transazione «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction scheduled.
it: Transazione pianificata.

[ctx: Error message]
en: Transaction schedule failed
it: Pianificazione della transazione non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled transactions
it: Salta le transazioni pianificate

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transactions skipped.
it: Transazioni pianificate saltate.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled transaction failed
it: Salto delle transazioni pianificate non riuscito

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled transaction '%1' not uptodate
it: Transazione pianificata «%1» non aggiornata

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the amount of the last inserted transaction (%2)
it: La transazione «%1» pianificata non contiene l'importo dell'ultima transazione inserita (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction amount (%1)
it: Aggiorna l'importo della prossima transazione pianificata (%1)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the date aligned with the last inserted transaction (%2)
it: La transazione «%1» pianificata non ha la data allineata con l'ultima transazione inserita (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction date (%1)
it: Aggiorna l'importo della prossima transazione pianificata (%1)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
it: Pianificazione «%1» possibile

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The transaction '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
it: La transazione «%1» sembra essere regolarmente creata e può essere pianificata

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the transaction '%1'
it: Pianifica mensilmente la transazione «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled transaction
it: Usa le transazioni pianificate

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled transaction of '%1' have been updated
it: È stato aggiornato l'importo della transazione pianificata di «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transaction updated.
it: Transazione pianificata aggiornata.

[ctx: Error message]
en: Update failed
it: Aggiornamento non riuscito

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled transaction of '%1' have been updated
it: È stata aggiornata la data della transazione pianificata di «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled transaction
it: Transazioni pianificate

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled transaction of '%1' have been added
it: È stata aggiunta la transazione pianificata di «%1»

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
it: Pianificazione non riuscita

en: Ongoing
it: In corso

en: Complete
it: Completata

[ctx: User action]
en: Process immediately
it: Elabora subito

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of the schedule
it: Transazioni della pianificazione

[ctx: Information message]
en: A non-template schedule requires at least one transaction
it: Una pianificazione senza modello richiede almeno una transazione

[ctx: Information message]
en: Convert to a non-template schedule
it: Converti in una pianificazione senza modello

[ctx: Information message]
en: Convert to a template schedule
it: Converti in una pianificazione con modello

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent transaction update
it: Aggiornamento transazione ricorrente

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent transaction '%1' has been updated
it: È stata aggiornata la transazione ricorrente «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction updated.
it: Transazione ricorrente aggiornata.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction inserted.
it: Transazione ricorrente inserita.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
it: Inserimento non riuscito

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule a transaction or a template from the transactions page.
it: Per prima cosa devi pianificare una o un modello dalla pagina delle transazioni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
it: Avvisami:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
it: giorni &prima del termine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
it: Una volta o&gni:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
it: giorno/i

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
it: settimana/e

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
it: mese/i

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
it: anno/i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
it: Registra automaticamente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
it: giorni prima del &termine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
it: Numero di eventi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
it: Modello

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled transactions
it: Inserisci transazioni pianificate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
it: Elabora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the transaction page with the selected scheduled transactions
it: Apri la pagina delle transazioni con le transazioni pianificate selezionate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
it: Salta all'operazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
it: Prossimo evento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
it: Se attivata, Skrooge inserirà tutti gli eventi rilevanti all'avvio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled transactions on open
it: Controlla transazioni pianificate all'apertura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
it: Carattere per la pianificazione disattivata:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
it: Parametri predefiniti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
it: Avvisami

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
it: Registra automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
it: Numero di eventi

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
it: Notifiche

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all transactions
it: Esegui in tutte le transazioni

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked transactions
it: Esegui sulle transazioni non verificate

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported transactions
it: Esegui sulle transazioni importate

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated transactions
it: Esegui sulle transazioni non convalidate

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
it: Esecuzione elaborazione

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
it: Elaborazione eseguita

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
it: Esecuzione elaborazione non riuscita

[ctx: Noun]
en: Search and process
it: Ricerca ed elaborazione

[ctx: Noun]
en: Search and process management
it: Gestione delle ricerche e delle elaborazioni

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some transactions.</p>
it: <p>… Skrooge può eseguire <a href="skg://skrooge_search_plugin">ricerche</a> ed elaborazioni automatizzate su alcune transazioni.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
it: <p>… puoi creare notifiche in base ai risultati di una <a href="skg://skrooge_search_plugin">ricerca</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
it: Occupati delle notifiche.<br> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this alarm
it: Apri transazioni corrispondenti a questa notifica

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
it: Messaggio da visualizzare quando la notifica viene attivata (%1 è l'importo totale, %2 è l'importo della notifica, %3 la differenza)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
it: Notifica

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
it: Modello

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
it: Selezionato

en: Display the edit panel for searches
it: Mostra il pannello di modifica delle ricerche

en: Update
it: Aggiorna

en: Display the edit panel for updates
it: Mostra il pannello di modifica degli aggiornamenti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
it: Notifica

en: Display the edit panel for alarm
it: Mostra il pannello di modifica delle notifiche

en: Display the edit panel for updates by templates
it: Mostra il pannello di modifica degli aggiornamenti per modelli

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
it: Creazione di ricerche ed elaborazioni

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
it: È stata aggiunta la regola di ricerca «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
it: Ricerca ed elaborazione creati

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
it: Creazione di ricerche ed elaborazioni non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
it: Aggiornamento ricerca ed elaborazione

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
it: È stata aggiornata la regola di ricerca «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
it: Ricerca ed elaborazione aggiornati

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
it: Aggiornamento ricerca ed elaborazione non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
it: Aggiornamento della ricerca

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
it: È stata aggiornata la ricerca «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
it: Ricerca aggiornata

[ctx: Error message]
en: Search update failed
it: Aggiornamento della ricerca non riuscito

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule '%1'
it: Transazioni secondarie corrispondenti alla regola «%1»

en: %1 transaction found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 transactions found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
it[0]: %1 transazione trovata (%2 importate, %3 non ancora approvate, %4 non verificate).
it[1]: %1 transazioni trovate (%2 importate, %3 non ancora approvate, %4 non verificate).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
it: Applica elaborazioni

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
it: Consenti definizione della ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
it: Impo&rto per la notifica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
it: &Messaggio di notifica:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
it: Importo che attiva la notifica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTemplate)
en: The template to apply on all transactions matching the condition
it: Il modello da applicare a tutte le transazioni che soddisfano la condizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
it: &Modello da applicare:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
it: Consenti definizione dell'elaborazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
it: Aggiungi una ricerca o un'elaborazione (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
it: Aggiorna ricerca o modifica (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
it: Ricerca senza la creazione di una regola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
it: Apri rapporto senza la creazione di una regola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
it: Apri rapporto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
it: Mostra notifica ogni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
it: minuti

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
it: Mastrini

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
it: Gestione dei mastrini

[ctx: Description of a tips]
en: <p>…you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
it: <p>…puoi seguire i tuoi rimborsi usando un <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">mastrino</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
it: «%1» è un vecchio mastrino

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent transaction. You may want to close it if you do not intend to add other transactions
it: Questo mastrino non contiene transazioni recenti. Puoi chiuderlo, se non intendi aggiungervi altre transazioni

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
it: Creazione del mastrino «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
it: È stato aggiunto il mastrino «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
it: Mastrino «%1» creato

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
it: Creazione del mastrino non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
it: Aggiornamento del mastrino

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
it: È stato aggiornato il mastrino «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
it: Mastrino aggiornato

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
it: Aggiornamento del mastrino non riuscito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
it: Nome del mastrino

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
it: Commento del mastrino

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
it: Creazione di un mastrino (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
it: Modifica del mastrino selezionato (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
it: Modalità scaricamento

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
it: Numero massimo di valori importati:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
it: Quotazioni

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
it: Valute

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei…]
en: Indexes
it: Indici

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
it: Azioni

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
it: Solo azioni possedute

[ctx: A list of transactions made on the specified unit]
en: Transactions with unit equal to '%1'
it: Transazioni con unità uguale a «%1»

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
it: Non sono presenti azioni o indici <br>nella pagina delle <a href="%1">«Unità»</a>.

[ctx: Verb]
en: Split share…
it: Fraziona azione…

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
it: Elimina unità non utilizzate

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
it: Quotazioni

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
it: Portafoglio titoli

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
it: Crea unità predefinita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
it: Scaricamento automatico delle unità

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
it: È stata scaricata l'unità «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
it: Salva le chiavi API

[ctx: Noun, units for transactions, usually currencies or a shares]
en: Units
it: Unità

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
it: Gestione delle unità

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
it: <p>… puoi scaricare le <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unità</a> dalla rete.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
it: <p>… l'aggiornamento delle <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unità</a> può avvenire <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automaticamente</a> all'apertura del documento.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
it: <p>… puoi <a href="skg://skrooge_unit_plugin">frazionare</a> un titolo.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
it: <p>… le <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unità</a> possono essere unificate con il trascinamento.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
it: <p>… puoi scaricare ulteriori <a href="skg://skrooge_unit_plugin">fonti</a> di quotazioni.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create and share your own source of quote.</p>
it: <p>… puoi creare e condividere le fonti delle tue quotazioni.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
it: Fraziona azione

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
it: Rapporto (2 significa 2-per-1, 0.5 significa 1-per-2):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
it: Dividi il titolo «%1» per «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
it: Titolo diviso.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
it: Divisione dei titoli non riuscita.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
it: Definisce una valuta principale

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
it: Per evitare incomprensioni e conflitti fra unità al momento della conversione, è consigliato impostare una valuta principale. Tutte le altre valute saranno convertite in base a questa valuta

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
it: Imposta «%1» come valuta principale

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
it: Modifica unità

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
it: Definisci una valuta secondaria

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
it: Quando si definisce una valuta secondaria, Skrooge la mostrerà come informazione aggiuntiva.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
it: Imposta «%1» come valuta secondaria

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
it: L'unità «%1» non è aggiornata da più di un mese

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
it: Non dimenticare di scaricare i dati aggiornati per avere una visione più realistica dei conti.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
it: Scarica «%1»

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
it: Molte unità non sono utilizzate

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no transaction is registered.
it: Si possono migliorare le prestazioni eliminando le unità sotto le quali non esistono transazioni.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
it: L'importo dell'unità «%1» non è definito

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
it: «%1» ha un importo definito a 1. La maggior parte delle volte questo non è normale e causa calcoli errati. Verifica se è normale.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
it: La definizione dell'unità «%1» è troppo complessa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
it: «%1» è definito in relazione a un'altra unità, a sua volta definita in relazione a una terza. Ciò è troppo complesso e non è supportato da Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
it: L'unità «%1» contiene valori molto vecchi

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
it: L'unità «%1» contiene valori molto vecchi. Verifica se questo è normale.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
it: Non è stato configurato alcun simbolo decimale

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
it: Nelle impostazioni di localizzazione di KDE non è definito il simbolo di separazione decimale per le valute. Ciò potrebbe creare confusione.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
it: Modifica le impostazioni di KDE

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
it: Definisci la valuta principale

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
it: L'unità «%1» è ora l'unità primaria

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
it: Valuta principale definita.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
it: Definizione della valuta principale non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
it: Definisci la valuta secondaria

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
it: L'unità «%1» è ora l'unità secondaria

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
it: Valuta secondaria definita.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
it: Definizione della valuta secondaria non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
it: Elimina unità non utilizzate

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
it: Unità non utilizzate eliminate

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
it: Eliminazione delle unità non utilizzate non riuscita

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
it: Valori delle unità

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
it: Importo posseduto

[ctx: Noun, items to display]
en: All
it: Tutti

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
it: Valuta

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
it: Azione

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40…]
en: Index
it: Indice

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
it: Oggetto

en: download last value only
it: scarica solo l'ultimo valore

en: download monthly values since last known value
it: scarica i valori mensili dall'ultimo valore conosciuto

en: download weekly values since last known value
it: scarica i valori settimanali dall'ultimo valore conosciuto

en: download daily values since last known value
it: scarica i valori giornalieri dall'ultimo valore conosciuto

en: download all monthly values
it: scarica tutti i valori mensili

en: download all weekly values
it: scarica tutti i valori settimanali

en: download all daily values
it: scarica tutti i valori giornalieri

en: simplify values
it: semplifica i valori

en: Display the edit panel for standard units
it: Mostra il pannello di modifica per le unità standard

en: Manual / Share
it: Manuale / Azione

en: Display the edit panel for manual units
it: Mostra il pannello di modifica delle unità aggiunte manualmente

en: Values
it: Valori

en: Display the edit panel for values of units
it: Mostra il pannello di modifica per i valori delle unità

[ctx: Noun]
en: Primary currency
it: Valuta principale

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
it: Valuta secondaria

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
it: Creazione dell'unità «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
it: Unità «%1» creata

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
it: Creazione dell'unità non riuscita

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
it: Creazione del valore dell'unità per «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
it: Valore dell'unità creato per «%1»

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
it: Creazione del valore dell'unità non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
it: Aggiornamento unità

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
it: Hai cercato di modificare i nomi delle unità selezionate in un'unità esistente. Le unità sono state unificate.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
it: Hai cercato di modificare tutti i nomi delle unità selezionate. Le unità sono state unificate.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
it: È stata aggiornata l'unità «%1»

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
it: Unità aggiornata

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
it: Aggiornamento dell'unità non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
it: Scarica valori per [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
it: Scarica valori

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
it: Scaricamento terminato

[ctx: Error message]
en: Download failed
it: Scaricamento non riuscito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
it: Semplifica i valori delle unità

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
it: È stata semplificata l'unità «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
it: Semplificazione terminata

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
it: Semplificazione non riuscita

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
it: Qui trovi la guida per la fonte selezionata «%1»:<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
it: Il pacchetto è pronto. Qui puoi trovare il pacchetto %1. Ora puoi caricarlo manualmente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
it: Elenco delle quotazioni per l'unità selezionata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
it: Il numero di cifre decimali da mostrare.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
it: Il paese dell'unità.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
it: La valuta dell'unità.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
it: Il nome dell'unità.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
it: Il simbolo dell'unità.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
it: Il tipo di unità.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
it: La fonte di scaricamento per l'unità

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Il codice internet dell'unità.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Puoi aggiungere &quot; /&quot; se non riesci a scaricare la quotazione attesa ma sei in grado di scaricare quella inversa.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Esempio:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X è il simbolo per scaricare EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Se vuoi ottenere USD in EURO devi creare un'unità USD con «EURUSD=X /» come codice internet.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Questo campo può essere impostato anche con un tasso annuale. I valori sono calcolati quando fai clic sullo scaricamento.<br />Esempio:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 significa -25% per anno.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
it: Il codice internet dell'unità.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
it: Elenco delle unità conosciute

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
it: Per includere valute sospese e obsolete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
it: Valute obsolete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
it: Data di quotazione dell'unità

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
it: Importo della quotazione dell'unità

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
it: Crea una nuova unità (Ctrl+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
it: Aggiornamento dell'unità selezionata (Maiusc+Invio)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
it: Scarica quotazioni per l'unità selezionata.
    Guarda le opzioni per personalizzare la frequenza di aggiornamento.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
it: Scarica quotazioni per l'unità selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
it: Scarica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
it: Apri l'url della fonte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
it: Solo l'ultimo &valore trovato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
it: Valori &mensili dall'ultimo aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
it: &Valori settimanali dall'ultimo aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
it: Valori g&iornalieri dall'ultimo aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
it: Valori mensili per tutte le date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
it: Valori settimanali per tutte le date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
it: Valori giornalieri per tutte le date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
it: Num&ero massimo di valori importati:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
it: Chiavi API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Le seguenti fonti di scaricamento richiedono una chiave API. Devi ottenerne una dal sito web della fonte e inserirla qui:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
it: Per ragioni di sicurezza queste chiavi non vengono salvate nel file delle impostazioni ma nel tuo documento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
it: Salva nel documento

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nulla

en: Marked
it: Selezionato

en: Checked
it: Verificato

[ctx: Noun]
en: Day -0
it: Giorno -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
it: Giorno -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
it: Giorno -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
it: Giorno -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
it: Giorno -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
it: Giorno -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
it: Quindici

[ctx: Noun]
en: Never
it: Mai

[ctx: Noun]
en: Day +0
it: Giorno +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
it: Giorno +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
it: Giorno +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
it: Giorno +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
it: Giorno +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
it: Giorno +5

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
it: Importo originale=%1 (%2 = %3 / anno)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
it: Importo alla data di creazione=%1 (%2 = %3 / anno)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
it: Saldo del conto=%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
it: Differenza originale=%1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
it: Variazione sull'ultimo anno = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
it: Variazione sugli ultimi 6 mesi = %1 = %2 / anno

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
it: Variazione sul mese scorso = %1 = %2 / anno

[ctx: Information]
en: Address= %1
it: Indirizzo= %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
it: Categoria= %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
it: Numero dell'agenzia= %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
it: Numero= %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
it: Commento= %1

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is marked but not checked yet.
it: Questa transazione è selezionata ma non ancora verificata.

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate marked transactions.
it: Puoi usare la modalità di riconciliazione per convalidare le transazioni selezionate.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
it: Fai clic in questa colonna per tornare allo stato precedente.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
it: Fai clic nella colonna Stato (segno di spunta) per tornare allo stato precedente.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
it: Ctrl+clic per forzare lo stato di verificato.

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is already checked.
it: Questa transazione è già stata verificata.

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is not marked yet.
it: Questa transazione non è stata ancora selezionata.

[ctx: A tool tip]
en: Click to set marked status.
it: Fai clic qui per selezionare la transazione.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
it: Chiudi il conto «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
it: Apri il conto «%1»

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
it: Attenzione, hai chiuso un conto in ci sono soldi

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
it: Chiudi il mastrino «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
it: Apri il mastrino «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
it: Chiudi la categoria «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
it: Apri la categoria «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
it: Chiudi il beneficiario «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
it: Apri il beneficiario «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change transaction status
it: Modifica lo stato della transazione

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
it: È stato aggiornato il budget «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
it: Sposta categoria

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
it: La categoria «%1» è stata spostata in «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
it: Unisci beneficiari

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
it: Il beneficiario «%1» è stato unito al beneficiario «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
it: Unisci conti

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
it: Il conto «%1» è stato unito al conto «%2»

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
it: Il saldo iniziale del conto di destinazione «%1» è stato cambiato in %2.
    Se vuoi eseguire l'unione senza modificare il saldo iniziale, devi mantenere premuto il tasto Ctrl.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
it: Unisci valute

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
it: L'unità «%1» è stata unita all'unità «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
it: Unisci mastrini

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
it: Il mastrino «%1» è stato unito al mastrino «%2»

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
it: attributo

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
it: Passa alla modalità avanzata

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
it: <html><head/><body><p>La ricerca non tiene conto delle maiuscole e minuscole. Dunque tabella, Tabella e TABELLA sono considerate uguali.<br/>Se inserisci una parola o un gruppo di parole nella casella di ricerca, l'applicazione filtrerà la tabella per mantenere tutte le righe che contengono quelle parole (operatore logico AND). <br/>Se vuoi aggiungere (operatore logico OR) delle righe, devi aggiungere il prefisso «+» alla parola.<br/>Se vuoi ricercare solo in alcune colonne, devi aggiungere il prefisso alla parola all'inizio della colonna, in questo modo: col1:parola.<br/>Se vuoi rimuovere (operatore logico NOT) delle righe, devi aggiungere il prefisso «-» alla parola.<br/>Se vuoi cercare solo in una colonna, devi aggiungere il nome della colonna e un punto come prefisso, in questo modo: col1:parola.<br/>Se vuoi usare il carattere «:» nel valore, devi specificare il nome della colonna, in questo modo: col1:valore:resto.<br/>Se vuoi cercare una frase o qualcosa che contiene spazi, devi inserirla tra virgolette, in questo modo: 'sì, questa è una frase'.</p><p>Puoi anche usare gli operatori «&lt;», «&gt;», «&lt;=», «&gt;=», «=» e «#» (per l'espressione regolare).</p><p><span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">Esempi:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Mantiene le righe che contengono val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Mantiene le righe che contengono val1 ma NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Mantiene le righe che contengono la frase «abc def» <br/>'-att:abc def' =&gt; Rimuove le righe che hanno un nome di colonna che inizia per abc e che contengono «abc def» <br/>abc:def =&gt; Mantiene le righe che hanno un nome di colonna che inizia per abc e che contengono def<br/>:abc:def =&gt; Mantiene le righe che contengono «abc:def»<br/>Data&gt;2015-03-01 =&gt; Mantiene le righe in cui almeno un attributo che inizia per Data è maggiore di 2015-03-01<br/>Data.&gt;2015-03-01 =&gt; Mantiene le righe in cui l'attributo Data è maggiore di 2015-03-01<br/>Importo&lt;10 =&gt;Mantiene le righe in cui almeno un attributo che inizia Importo è minore di 10<br/>Importo=10 =&gt;Mantiene le righe in cui almeno un attributo che inizia per Importo è uguale a 10<br/>Importo&lt;=10 =&gt;Mantiene le righe in cui almeno un attributo che inizia per Importo è minore o uguale a 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Mantiene le righe che hanno un nome di colonna che inizia per abc e che corrisponde all'espressione regolare ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Il tuo filtro è interpretato come questo:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
it: Passa alla modalità semplice

[ctx: Operator contains]
en: or
it: o

[ctx: Operator contains]
en: but not
it: ma non

[ctx: Operator contains]
en: Contains
it: Contiene

[ctx: Noun]
en: Regular expression
it: Espressione regolare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
it: Fai doppio clic sugli elementi nell'elenco sulla sinistra per aggiungerli alla ricerca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
it: Imposta qui la ricerca. Fai doppio clic sugli elementi dell'elenco sulla sinistra per aggiungerli alla ricerca.
    
    Vi è una relazione «AND» fra le colonne e una relazione «OR» fra le righe.
    
    Leggi la documentazione di Skrooge per ulteriori dettagli.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
it: Questo menu ti può aiutare a costruire la ricerca

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
it: È stata creata l'unità «%1»

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
it: %1 non riuscito perché l'oggetto collegato non è ancora disponibile nel database.

[ctx: Noun]
en: Relative to transaction '%1'
it: Relativo alla transazione «%1»

[ctx: Noun]
en: Rate change
it: Cambio del tasso

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
it: È possibile più di una soluzione per questa riconciliazione automatica.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported transactions for obtaining the expected final balance
it: Impossibile trovare le transazioni importate al fine di ottenere il saldo finale atteso

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account "%1" used for auto reconciliation
it: Transazioni del conto «%1» utilizzato per la riconciliazione automatica

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
it: Applica regole del budget

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
it: Trasferimento di %1 da «%2» a «%3» dovuto alla regola «%4»

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
it: Impossibile applicare la regola «%1» per il budget «%2», poiché il budget incluso non esiste

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
it: Crea budget automatico

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
it: Saldo budget

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
it: Applica regole

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
it: Il nome «%1» non è valido. Il nome non può contenere «%2»

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
it: È stata creata la categoria «%1»

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
it: Non puoi creare un'operazione ciclica.

[ctx: Noun]
en: Wallets
it: Portafogli

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this transaction because in "checked" status
it: Non sei autorizzato a eliminare questa transazione poiché è «verificata»

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
it: Corrente

[ctx: Noun]
en: Credit card
it: Carta di credito

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
it: Beni

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
it: Investimento

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
it: Altro

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked transactions
it: Non sei autorizzato a eliminare questo conto perché contiene transazioni verificate

[ctx: Noun]
en: year(s)
it: anno/i

[ctx: Noun]
en: month(s)
it: mese/i

[ctx: Noun]
en: week(s)
it: settimana/e

[ctx: Noun]
en: day(s)
it: giorno/i

[ctx: Noun, financial transactions with a negative amount]
en: Expenditure
it: Uscite

[ctx: Noun, financial transactions with a positive amount]
en: Income
it: Entrate

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked transactions
it: Non sei autorizzato a eliminare questo mastrino perché utilizzato da alcune transazioni verificate

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked transactions
it: Non sei autorizzato a eliminare questo beneficiario perché utilizzato da alcune transazioni verificate

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked transactions
it: Non sei autorizzato a eliminare questa categoria perché utilizzata da alcune transazioni verificate

[ctx: Noun]
en: Negative
it: Negativo

[ctx: Noun]
en: Positive
it: Positivo

[ctx: Noun]
en: Next
it: Successivo

[ctx: Noun]
en: Current
it: Corrente

[ctx: Noun]
en: Year
it: Anno

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
it: Migrazione documento

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
it: Impossibile caricare un documento generato da versione più recente

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
it: Aggiorna viste

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
it: Calcolo dei saldi

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
it: Calcolo dei budget

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
it: Migrazione non riuscita della banca dati dalla versione %1 alla versione %2

[ctx: Error message]
en: Transaction '%1' on '%2' failed
it: Transazione «%1» su «%2» non riuscita

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
it: Minimo

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
it: Importo su due colonne

[ctx: Noun]
en: Amount entered
it: Importo indicato

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
it: Importo indicato in due colonne

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
it: Intermedio

[ctx: Noun]
en: With transactions
it: Con transazioni

[ctx: Noun]
en: With cumulative transactions
it: Con transazioni cumulative

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
it: Conto

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
it: Tipo di conto

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Transaction
it: Transazione

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
it: Nome

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
it: Saldo

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
it: Saldo indicato

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
it: Importo

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
it: Importo di oggi

[ctx: Noun]
en: Income entered
it: Entrata indicata

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
it: Uscita indicata

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
it: Quantità posseduta

[ctx: Noun]
en: Amount owned
it: Importo posseduto

[ctx: Noun]
en: Account number
it: Numero del conto

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
it: Numero

[ctx: Noun]
en: Bank number
it: Numero della banca

[ctx: Noun]
en: Agency number
it: Numero dell'agenzia

[ctx: Noun]
en: Agency address
it: Indirizzo dell'agenzia

[ctx: Noun]
en: Address
it: Indirizzo

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
it: Beneficiario

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
it: Commento

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
it: Commento secondario

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
en: Mode
it: Metodo

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
it: Prossimo evento

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
it: Data

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
it: Data di creazione

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
it: Settimana

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
it: Mese

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
it: Quadrimestre

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
it: Semestre

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
it: Anno

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
it: Prima ricorrenza

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
it: Ultima ricorrenza

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
it: Data di scaricamento

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
it: Data di riconciliazione

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
it: Categoria

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
it: Banca

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
it: Valuta

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
it: Tipo di valuta monetaria

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
it: Verificato

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
it: Da verificare

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £…]
en: Symbol
it: Simbolo

[ctx: Noun, a country in the world (France, China…)]
en: Country
it: Stato

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
it: Tipo

[ctx: Noun]
en: Internet code
it: Codice internet

[ctx: Noun]
en: Number of transactions
it: Numero delle transazioni

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
it: Periodicità

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
it: Registrazione automatica

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
it: N. di eventi

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
it: Avviso

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
it: Chiuso

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
it: Stato

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
it: Pianificato

[ctx: Noun]
en: Number of transactions (cumulative)
it: Numero delle transazioni (cumulative)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
it: Importo (cumulativo)

[ctx: Noun]
en: Search description
it: Ricerca descrizione

[ctx: Noun]
en: Process description
it: Descrizione del processo

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
it: Tipo di azione

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
it: Mastrino

[ctx: Noun]
en: Import status
it: Stato dell'importazione

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
it: Cifre decimali

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
it: Tasso d'interesse

[ctx: Noun]
en: Value date
it: Data della valuta

[ctx: Noun]
en: Coef
it: Coeff.

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
it: Interessi annuali

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
it: Interessi acquisiti

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
it: Data della valuta del credito

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
it: Data della valuta per il debito

[ctx: Noun]
en: Base computation
it: Base di calcolo

[ctx: Noun]
en: Month
it: Mese

[ctx: Noun]
en: Period
it: Periodo

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
it: Ordine

[ctx: Noun]
en: When
it: Quando

[ctx: Noun]
en: What
it: Cosa

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
it: Budget destinato

[ctx: Noun]
en: Rules
it: Regole

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
it: Budget indicato

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
it: Budget corretto

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
it: Differenza dopo le regole

[ctx: Noun]
en: Delta
it: Differenza

[ctx: Noun]
en: Download source
it: Fonte di scaricamento

[ctx: Noun]
en: Transfer
it: Trasferimento

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
it: Al conto

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
it: Limite massimo

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
it: Limite minimo

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Transaction id
it: ID transazione

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
it: -- Nulla --

[ctx: Noun]
en: Balance import
it: Importazione saldo

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
it: Riconciliazione saldo

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
it: Data importazione

[ctx: Noun]
en: Number of split
it: Numero di divisioni

[ctx: an other category]
en: Others
it: Altre

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
it: Spese nella categoria <b>«%1»</b> aumentate del <b>%2</b> per un totale di <b>%3</b>

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
it: Spese nella categoria <b>«%1»</b> diminuite del <b>%2</b> per un totale di <b>%3</b>

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
it: Introiti per la categoria <b>«%1»</b> aumentati del <b>%2</b> per un totale di <b>%3</b>

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
it: Introiti per la categoria <b>«%1»</b> diminuiti del <b>%2</b> per un totale di <b>%3</b>

[ctx: Noun]
en: Unit for import
it: Unità per le operazioni importate

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
it: Valuta predefinita «%1» creata per l'importazione

en: One transaction not imported because it already exists | %1 transactions not imported because they already exist
it[0]: Una transazione non è stata importata perché già esistente
it[1]: %1 transazioni non sono state importate perché già esistenti

en: One transaction was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 transactions were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
it[0]: Una transazione non è stata importata poiché datata prima dell'ultima transazione importata; hai la possibilità di disattivare l'opzione per evitare questo.
it[1]: %1 transazioni non sono state importate poiché datate prima dell'ultima transazione importata; hai la possibilità di disattivare l'opzione per evitare questo.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
it: Finalizza importazione

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
it: Errore durante l'esecuzione delle regole:
    %1

en: %1 transaction imported | %1 transactions imported
it[0]: %1 transazione importata
it[1]: %1 transazioni importate.

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
it: Il saldo del conto «%1» non è allineato al saldo di importazione %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
it: Il saldo del conto «%1» è allineato al saldo di importazione %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
it: Tutti i formati supportati

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
it: Il metodo di importazione %1 non è ancora stato implementato

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
it: Questo modo di esportazione non è ancora stato implementato

[ctx: Progression step]
en: Clean import
it: Pulisci importazione

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
it: Per essere reso anonimo il documento deve essere salvato.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
it: Rendi anonimo

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
it: Il documento è stato reso anonimo in modo irreversibile.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
it: Il documento è stato reso anonimo in modo reversibile. Non dimenticare la password, se vuoi ripristinarlo.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
it: Trova e raggruppa i trasferimenti

[ctx: Import step]
en: Import %1
it: Importa %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed account
it: Impossibile aggiungere una transazione in un conto chiuso

[ctx: Error message]
en: Transaction impossible because the document is missing
it: Transazione impossibile poiché il documento non è presente

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same recurrent transaction with id=%1.
it: Tentativo di impostare la stessa transazione ricorrente con id=%1.

[ctx: Error message]
en: Cannot set a recurrent for a template operation.
it: Impossibile impostare un'operazione ricorrente per un'operazione da modello.

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported transaction
it: L'importo è stato cambiato per essere allineato con la transazione importata

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
it: È stato creato il beneficiario «%1»

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same template status "%1" to a recurrent operation
it: Tentativo di impostare lo stesso stato di modello «%1» a un'operazione ricorrente

[ctx: Error message]
en: Need at least one transaction to convert a schedule to a non-template one
it: Per convertire una pianificazione in una senza modello è necessaria almeno una transazione

[ctx: An information message]
en: Transaction '%1' has been inserted
it: È stata inserita la transazione «%1»

en: Transaction '%2' will be inserted in one day | Transaction '%2' will be inserted in %1 days
it[0]: La transazione «%2» sarà inserita in un giorno
it[1]: La transazione «%2» sarà inserita fra %1 giorni

[ctx: Title]
en: Account
it: Conto

[ctx: Column table title]
en: Quantity
it: Quantità

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
it: Importo acquisto

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
it: Importo iniziale

[ctx: Column table title]
en: Variation
it: Variazione

[ctx: Column table title]
en: Variation %
it: Variazione %

[ctx: Noun]
en: Total of %1
it: Totale di %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
it: Devi tentare di uscire dal debito.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
it: Congratulazioni, ora sei finanziariamente indipendente.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
it: Congratulazioni, hai risparmiato il corrispettivo di dieci anni di spesa.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
it: Hai risparmiato il corrispettivo di %1 anni di spesa. Devi continuare gli sforzi.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
it: Hai risparmiato il corrispettivo di un anno di spesa. Devi continuare gli sforzi.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
it: Non hai debiti ma non hai margine di spesa. Devi continuare gli sforzi.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
it: Risparmi possibili

[ctx: Noun]
en: Max
it: Massimo

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some transactions, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
it: Skrooge ti permette di gestire le tue spese, mantenendone traccia e gestendole.<br/>Cosa devi fare ora?<br/><ul><li>Crea almeno un <a href="%1">conto</a></li><li>Aggiungi alcune transazioni, <a href="%3">importandole</a> o <a href="%2">inserendole manualmente</a></li><li>Attribuisci loro una categoria</li></ul><p>Puoi tornare a questa pagina quando vuoi, chiudendo tutte le schede.<br/>Per altre informazioni sull'uso di Skrooge, consulta il <a href="https://skrooge.org">sito web del programma</a>.</p><p>Ci auguriamo che ti diverta con Skrooge</p>    La squadra di Skrooge

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
it: Rapporto per %1

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
it: 5 principali categorie di spesa

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
it: 5 variazioni principali

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
it: Importi nei conti

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
it: Importi delle unità

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
it: Suggerimento

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
it: Portafoglio titoli

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
it: Interessi stimati

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
it: Notifiche

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted transactions
it: Transazioni evidenziate

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
it: Valore netto

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
it: Spesa annuale

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
it: Affidabilità delle finanze personali

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
it: Nessuna variazione trovata.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled transactions defined on the "<a href="%1">Scheduled transactions</a>" page.
it: Non è stata definita alcuna transazione pianificata nella pagina delle <a href="%1">«Transazioni pianificate»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted transactions defined on the "<a href="%1">Transactions</a>" page.
it: Non è stata definita alcuna transazione evidenziata nella pagina <a href="%1">«Transazioni»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
it: Non è stato definito alcun budget nella pagina <a href="%1">«Budget»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
it: Non sono state definite azioni nella pagina <a href="%1">«Unità»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
it: Tutti gli importi sono calcolati utilizzando i tassi dell'ultimo giorno del periodo corrispondente.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
it: Applica regola

en: 1 transaction modified by %2 | %1 transactions modified by %2
it[0]: Una transazione modificata da %2
it[1]: %1 transazioni modificate da %2

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
it: Regola %1 non riuscita

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: contains '#V1S#'
it: contiene '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not contain '#V1S#'
it: non contiene '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: starts with '#V1S#'
it: inizia con '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not start with '#V1S#'
it: non inizia con '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: ends with '#V1S#'
it: finisce con '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not end with '#V1S#'
it: non finisce con '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is empty
it: è vuoto

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not empty
it: non è vuoto

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: regexp '#V1S#'
it: espr. reg. '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: not regexp '#V1S#'
it: non espr. reg. '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: wildcard '#V1S#'
it: carattere jolly '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: not wildcard '#V1S#'
it: non carattere jolly '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is between #V1# and #V2#
it: è compreso fra #V1# e #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
it: è compreso fra '#V1S#' e '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to lower
it: è impostato come inferiore

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to upper
it: è impostato come superiore

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to capitalize
it: è impostato prima lettera maiuscola

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not lower
it: non è inferiore

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not upper
it: non è superiore

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not capitalize
it: prima lettera non è maiuscola

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is lower
it: è inferiore

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is upper
it: è superiore

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is capitalize
it: è prima lettera maiuscola

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
it: =#ATT2# con '#V1S#' sostituito da '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
it: =sottoinsieme di #ATT2# da #V1# a #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =#ATT2# as date with format #DF#
it: =#ATT2# come data con formato #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#) as date with format #DF#
it: =word(#ATT2#,#V1S#) come data con formato #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current month
it: è presente nel mese corrente

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous month
it: è presente nel mese precedente

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current year
it: è presente nell'anno corrente

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous year
it: è presente nell'anno precedente

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 30 days
it: è presente negli ultimi 30 giorni

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 months
it: è presente negli ultimi 3 mesi

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 6 months
it: è presente negli ultimi 6 mesi

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 12 months
it: è presente negli ultimi 12 mesi

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 2 years
it: è presente negli ultimi 2 anni

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 years
it: è presente negli ultimi 3 anni

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 5 years
it: è presente negli ultimi 5 anni

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: If total(#ATT#)#OP##V1# then send '#V2S#'
it: Se total(#ATT#)#OP##V1# allora invia '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: Apply the template '#V2S#'
it: Applica il modello '#V2S#'

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
it: Per sapere se l'attributo contiene la stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
it: Per sapere se l'attributo non contiene la stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
it: Per sapere se l'attributo inizia con la stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
it: Per sapere se l'attributo non inizia con la stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
it: Per sapere se l'attributo finisce con la stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
it: Per sapere se l'attributo non finisce con la stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
it: Per sapere se l'attributo è vuoto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
it: Per sapere se l'attributo non è vuoto

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
it: Per ottenere un valore catturato con un'espressione regolare (per es. «(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
it: Per sapere se l'attributo corrisponde all'espressione regolare indicata (es. «^[C,c]iao$»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
it: Per sapere se l'attributo non corrisponde all'espressione regolare indicata (es. «^[C,c]iao$»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
it: Per sapere se l'attributo corrisponde al carattere jolly indicato (es. «_iao»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
it: Per sapere se l'attributo non corrisponde al carattere jolly indicato (es. «_iao»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
it: Per sapere se l'attributo è uguale al valore indicato

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
it: Per sapere se l'attributo non è uguale al valore indicato

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
it: Per sapere se l'attributo è maggiore del valore indicato

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
it: Per sapere se l'attributo è minore del valore indicato

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
it: Per sapere se l'attributo è maggiore o uguale al valore indicato

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
it: Per impostare l'attributo col valore indicato

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
it: Per sapere se l'attributo è uguale alla stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
it: Per sapere se l'attributo non è uguale alla stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
it: Per sapere se l'attributo è maggiore della stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
it: Per sapere se l'attributo è minore della stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
it: Per sapere se l'attributo è maggiore o uguale alla stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
it: Per sapere se l'attributo è inferiore o uguale alla stringa indicata

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
it: Per sapere se l'attributo si trova tra due valori indicati

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
it: Per sapere se l'attributo si trova tra due stringhe indicate

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
it: Per impostare l'attributo in minuscolo (es. ciao)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
it: Per impostare l'attributo in maiuscolo (es. CIAO)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
it: Per impostare l'attributo con prima lettera maiuscola (es. Ciao)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
it: Per sapere se l'attributo non è in minuscolo (es. ciao)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
it: Per sapere se l'attributo non è in maiuscolo (es. CIAO)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
it: Per sapere se l'attributo non è con prima lettera maiuscola (es. Ciao)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
it: Per sapere se l'attributo è in minuscolo (es. ciao)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
it: Per sapere se l'attributo è in maiuscolo (es. CIAO)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
it: Per sapere se l'attributo è con prima lettera maiuscola (es. Ciao)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
it: Per impostare l'attributo col valore di un altro attributo, dove un valore è sostituito da un altro

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
it: Per impostare l'attributo con una parte del valore di un altro attributo

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
it: Per impostare l'attributo col valore di un altro attributo

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
it: Per impostare l'attributo con una parola del valore di un altro attributo convertito in formato data

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
it: Per impostare l'attributo data col valore di un altro attributo

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
it: Per impostare l'attributo con una parola di un altro attributo convertito in formato data

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is today
it: Per sapere se la data della transazione è oggi

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous month
it: Per sapere se la data della transazione è nel mese precedente

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in current year
it: Per sapere se la data della transazione è nell'anno corrente

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous year
it: Per sapere se la data della transazione è nell'anno precedente

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 30 days
it: Per sapere se la data della transazione è negli ultimi trenta giorni

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 months
it: Per sapere se la data della transazione è negli ultimi tre mesi

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 6 months
it: Per sapere se la data della transazione è negli ultimi sei mesi

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 12 months
it: Per sapere se la data della transazione è oggi ultimi dodici mesi

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 2 years
it: Per sapere se la data della transazione è negli ultimi due anni

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 years
it: Per sapere se la data della transazione è negli ultimi tre anni

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 5 years
it: Per sapere se la data della transazione è negli ultimi cinque anni

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
it:  e

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
it:  oppure

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove a transaction from a closed tracker
it: Impossibile rimuovere una transazione da un mastrino chiuso

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed tracker
it: Impossibile aggiungere una transazione in un mastrino chiuso

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
it: È stato creato il mastrino «%1»

[ctx: Noun, a country]
en: France
it: Francia

[ctx: Noun, a country]
en: United States
it: Stati Uniti

[ctx: Noun, a country]
en: England
it: Inghilterra

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
it: Germania

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: Noun, a country]
en: China
it: Cina

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
it: Valuta «%1» sconosciuta

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
it: L'unità di riferimento di una valuta non può essere l'unità stessa.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
it: Semplifica unità

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
it: Analizza unità

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
it: Rimuovi i valori inutili

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
it: Tasso non valido. Deve essere maggiore di 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
it: L'URL o lo SCRIPT della fonte. %1 sarà sostituito dal codice internet dell'unità

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
it: %1 sarà sostituito dal giorno attuale nel formato yyyy-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
it: %1 sarà sostituito dalla data precedente nel formato yyyy-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
it: Tipo di modalità (HTML o CSV o CSVR). In modalità HTML, dalla pagina scaricata verrà estratto solo un valore. In modalità CSV, verrà estratto un valore per riga. CSVR significa CSV in modalità inversa.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
it: L'espressione regolare per il prezzo (vedi %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
it: L'espressione regolare per la data (vedi %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
it: Il formato della data (vedi %1) o «UNIX» per il tempo (unix)

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
it: La fonte dello scaricamento %1 non è installata.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
it: Apertura dell'url «%1» non riuscita

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
it: Prezzo non trovato per «%1» con l'espressione regolare «%2» alla riga «%3»

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
it: Impossibile scaricare l'unità %1 con codice internet %2 nella fonte %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
it: Impossibile aprire l'unità %1 con codice internet %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
it: domani

[ctx: this day]
en: today
it: oggi

[ctx: the day before today]
en: yesterday
it: ieri

[ctx: the week after this week]
en: next week
it: prossima settimana

[ctx: the month after this month]
en: next month
it: prossimo mese

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
it: &Ieri

[ctx: @option today]
en: &Today
it: &Oggi

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
it: &Domani

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
it: Prossima &settimana

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
it: Prossimo &mese

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
it: Nessuna data

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
it: Mostra schermata iniziale

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
it: Aggiorna i segnalibri modificati alla chiusura

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
it: Aggiorna le pagine modificate alla chiusura

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
it: Posizione schede principali

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
it: Formato della data

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
it: Icona nel vassoio di sistema

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
it: Sposta per primo

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
it: Sposta prima

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
it: Sposta dopo

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
it: Sposta per ultimo

[ctx: Question]
en: Title
it: Titolo

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
it: Nuovo titolo (svuotare per recuperare il titolo predefinito):

en: Date of the transaction
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
it: Data della transazione
    su o giù per aggiungere o rimuovere un giorno
    CTRL + su o CTRL + giù per aggiungere o rimuovere un mese

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
it: Azzera il filtro interno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
it: Per configurare la tabella

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
it: Mostra la barra degli strumenti

[ctx: Noun, user action]
en: Export…
it: Esporta…

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
it: Esportazione SVG di Skrooge

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
it: Una immagine SVG creata da Skrooge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
it: Stampa il grafico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
it: Copia immagine

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
it: Filtro

[ctx: The current month]
en: Current month
it: Mese corrente

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
it: Ultimo mese

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins…
it: Caricamento delle estensioni…

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3…
it: Caricamento dell'estensione %1/%2: %3…

en: Developer of plugin '%1'
it: Sviluppatore dell'estensione «%1»

en: , '%1'
it: , «%1»

[ctx: Noun]
en: Pages
it: Pagine

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
it: Avanzamento dell'azione attuale

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
it: Annulla l'azione attuale

[ctx: Verb]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: Verb]
en: Show all
it: Mostra tutti

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
it: Nuova scheda

[ctx: Verb]
en: Lock panels
it: Blocca pannelli

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
it: Sblocca pannelli

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
it: Appunta la pagina

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
it: Chiudi tutto

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
it: Chiudi tutto tranne la selezione attuale

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
it: Salva lo stato della pagina

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
it: Azzera lo stato della pagina

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
it: Riapri l'ultima pagina chiusa

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
it: Sovrascrivi lo stato dei segnalibri

[ctx: Noun, user action]
en: Configure…
it: Configura…

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: Noun, user action]
en: Next
it: Prossimo

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
it: Abilita modifiche

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
it: Migra al formato SQLCipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
it: Puoi uscire dalla modalità a schermo intero con %1 o col menu contestuale

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
it: Per abilitare la modalità a schermo intero deve essere aperta almeno una pagina

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when a transaction is running.
it: L'applicazione non può essere chiusa se è in esecuzione una transazione.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
it: Il documento è stato modificato.
    Vuoi salvarlo prima di chiuderlo?

[ctx: Question]
en: Save as
it: Salva come

[ctx: Question]
en: Save
it: Salva

[ctx: Question]
en: Do not save
it: Non salvare

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
it: Le attuali modifiche non saranno salvate.
    Vuoi continuare?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
it: Conferma chiusura

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
it: Data, formato breve (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
it: Data, formato esteso (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
it: Formato data elegante breve (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
it: Formato data elegante esteso (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
it: Data in formato ISO (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
it: Generale

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
it: Salva impostazioni

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
it: Libera la pagina appuntata

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
it:  [modificato]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
it:  [sola lettura]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
it: Senza nome

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
it: Impossibile aprire la pagina perché l'estensione non è stata trovata

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
it: Estensione o azione sconosciuta [%1] in url [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when a transaction is running.
it: La pagina non può essere chiusa quando è in esecuzione una transazione.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
it: Ripristina stato predefinito

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
it: Le impostazioni predefinite sono state ripristinate

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
it: Avviso: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
it: Errore: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
it: Informazione: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
it: Fatto: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
it: Notifica

[ctx: Verb]
en: Open …
it: Apri …

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
it: Il documento <b>%1</b> esiste già. Vuoi davvero sovrascriverlo?

[ctx: Question]
en: Warning
it: Avviso

[ctx: Verb]
en: Save
it: Salva

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
it: prima lettera maiuscola

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
it: parole maiuscole

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
it: inferiore

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
it: taglia

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
it: superiore

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
it: Per migrare il documento devi prima salvarlo.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
it: Il documento è stato migrato.
    Ecco il nuovo file:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
it: Vista

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
it: Pagine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">questo elenco ti permette di aprire nuove pagine</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> per aprire in una nuova pagina</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
it: questo elenco ti permette di aprire nuove pagine

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
it: &Messaggi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
it: Pulisci tutti i messaggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
it: Pulisci i messaggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
it: Mostra icona nel vassoio di sistema

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
it: Chiedi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
it: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
it: Mai

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
it: Nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
it: Sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
it: Ovest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
it: Est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
it: Chiedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
it: Aggiorna i segnali&bri modificati alla chiusura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
it: Posizione schede &principali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
it: Aggiorna le pagine modificate alla chiusura:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
it: Visualizza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
it: Fo&rmato della data:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
it: Oggi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
it: Prossimi 7 giorni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
it: Prossimi 15 giorni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
it: Prossimo mese

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
it: Prossimi 3 mesi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
it: Prossimi 6 mesi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
it: Prossimo anno

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
it: Prossimi 3 anni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
it: Futuro lontano

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
it: Ultimi 7 giorni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
it: Ultimi 15 giorni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
it: Ultimo mese

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
it: Ultimi 3 mesi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
it: Ultimi 6 mesi

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
it: Ultimo anno

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
it: Ultimi 3 anni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
it: Passato remoto

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
it: %1: %2 (%3) Somma=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
it: Aggiornamento dei segnalibri «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
it: Aggiorna oggetto

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
it: Creazione della proprietà

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
it: Sposta segnalibro

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
it: Il segnalibro «%1» è stato spostato in «%2»

[ctx: Period mode]
en: All Dates
it: Tutte le date

[ctx: Period mode]
en: Current…
it: Corrente…

[ctx: Period mode]
en: Previous…
it: Precedente…

[ctx: Period mode]
en: Last…
it: Ultima…

[ctx: Period mode]
en: Custom…
it: Personalizzata…

[ctx: Period mode]
en: Timeline…
it: Linea temporale…

[ctx: Period interval]
en: day(s)
it: giorno/i

[ctx: Period interval]
en: week(s)
it: settimana/e

[ctx: Period interval]
en: month(s)
it: mese/i

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
it: quadrimestre/i

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
it: semestre/i

[ctx: Period interval]
en: year(s)
it: anno/i

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
it: Da %1 a %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
it[0]: Giorno precedente
it[1]: %1 giorni precedenti

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
it[0]: Settimana precedente
it[1]: %1 settimane precedenti

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
it[0]: Mese precedente
it[1]: %1 mesi precedenti

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
it[0]: Anno precedente
it[1]: %1 anni precedenti

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
it[0]: Quadrimestre precedente
it[1]: %1 quadrimestri precedenti

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
it[0]: Semestre precedente
it[1]: %1 semestri precedenti

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
it[0]: Ultimo giorno
it[1]: %1 ultimi giorni

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
it[0]: Ultima settimana
it[1]: %1 ultime settimane

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
it[0]: Ultimo mese
it[1]: %1 ultimi mesi

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
it[0]: Ultimo anno
it[1]: %1 ultimi anni

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
it[0]: Ultimo quadrimestre
it[1]: %1 ultimi quadrimestri

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
it[0]: Ultimo semestre
it[1]: %1 ultimi semestri

[ctx: A period]
en: Current day
it: Giorno corrente

[ctx: A period]
en: Current week
it: Settimana corrente

[ctx: A period]
en: Current month
it: Mese corrente

[ctx: A period]
en: Current year
it: Anno corrente

[ctx: A period]
en: Current quarter
it: Quadrimestre corrente

[ctx: A period]
en: Current semester
it: Semestre corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
it: incluso futuro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
it: Data di inizio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
it: da

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
it: Data di fine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
it: a

en: Show: %1
it: Mostra: %1

en: Show
it: Mostra

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
it: Tutte le date

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
it: Quadrimestre corrente

[ctx: The current semester]
en: Current semester
it: Semestre corrente

[ctx: The current year]
en: Current year
it: Anno corrente

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
it: Ultimo quadrimestre

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
it: Ultimo semestre

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
it: Ultimo anno

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
it: A righe impilate

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
it: A colonne impilate

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
it: Istogramma

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
it: Punto

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
it: Linea

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
it: Aree impilate

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
it: Bolla

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
it: Torta

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
it: Torta concentrica

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
it: Mappa ad albero

en: Table
it: Tabella

en: Text
it: Testo

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
it: Ripristina i colori predefiniti

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
it: Tutti i valori in positivo

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
it: Mostra limiti

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
it: Mostra media

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
it: Mostra linea di tendenza

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
it: Mostra curva di Pareto

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
it: Mostra legenda

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
it: Mostra origine

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
it: Mostra cifre decimali

en: %1 (raw)
it: %1 (grezzo)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
it: Somma

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
it: Media

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
it: Minimo

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
it: Massimo

[ctx: Noun]
en: Tendency line
it: Linea di tendenza

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
it: Somma di «%1»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
it: Filtro

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
it: Vuoi davvero chiudere questa pagina appuntata?

[ctx: Question]
en: Pinned page
it: Pagina appuntata

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
it: Il segnalibro «%1» è stato modificato. Vuoi aggiornarlo con lo stato attuale?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
it: Il segnalibro è stato modificato

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
it: Segnalibro aggiornato

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
it: La pagina è stata modificata. Vuoi aggiornarla con lo stato corrente?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
it: La pagina è stata modificata

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
it: Salva stato predefinito

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
it: Stato predefinito salvato

[ctx: Verb]
en: Save this tab
it: Salva questa scheda

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
it: Colonne

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
it: Raggruppa per

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
it: Nulla

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
it: Colonna ordinata

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
it: Modo di visualizzazione

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
it: Adatta al contenuto

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
it: Ridimensiona automaticamente

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
it: Colore delle righe alternato

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
it: Salva parametri

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
it: Salva parametri predefiniti

[ctx: Action]
en: Print…
it: Stampa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
it: Adatta alla pagina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
it: Personalizzato

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
it: Ingrandisci

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
it: Impossibile inserire l'oggetto (%1 è usato da %2).
    Vincolo nome: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
it: Impossibile aggiornare l'oggetto (%1 è usato da %2).
    Vincolo nome: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
it: Impossibile eliminare l'oggetto usato (%1 è usato da %2).
    Vincolo nome: %3

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current transaction has been interrupted
it: La transazione corrente è stata interrotta

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
it: Una transazione non può essere eseguita durante l'esecuzione di un'altra transazione

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
it: Per eseguire questa operazione deve essere aperta una transazione

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
it: Chiusura della transazione non riuscita a causa delle troppe transazioni terminate

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
it: La rimozione di transazioni non è consentita all'interno di una transazione

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
it: La creazione di un gruppo di transazioni non è consentita all'interno di una transazione

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
it: L'azione Annulla/Rifai non è consentita all'interno di una transazione

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
it: Il cambio di una password non è consentito all'interno di una transazione

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
it: La password del documento è stata rimossa.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
it: La password del documento è stata modificata.

[ctx: Noun]
en: Recovery
it: Ripristino

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
it: Impossibile ripristinare questo file

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
it: Installazione errata

[ctx: Error message]
en: Wrong password
it: Password errata

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
it: Attenzione, questo file sembra essere danneggiato

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
it: Questo documento è protetto da password ma la banca dati è ancora in modalità SQLite.
    Sai che la modalità SQLCipher è più sicura perché anche il file temporaneo è cifrato?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
it: È stata rilevata e corretta una falla di sicurezza su questa versione dell'applicazione. Ti raccomandiamo vivamente di cambiare la tua password.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
it: La migrazione non è riuscita, ma il documento è stato caricato senza errori perché è attivata la modalità debug

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
it: La migrazione del documento è stata eseguita

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
it: Questa applicazione non può funzionare correttamente perché la versione %3 del sistema (%1) non è allineata alla versione %4 incorporata in Qt (%2). Devi ricompilare Qt con l'opzione -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
it: Salvataggio non permesso poiché il nome del file non è ancora stato definito

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
it: Il salvataggio non è permesso se una transazione è ancora aperta

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
it: Il file «%1» esiste già

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
it: Creazione della copia di sicurezza %1 non riuscita

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
it: Scrittura sul file «%1» non riuscita

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
it: avvio automatico

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
it: Aggiorna le viste materializzate

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
it: Apertura del file «%1» non riuscita

[ctx: Error message]
en: No database defined
it: Non è stata configurata alcuna banca dati

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
it: Salva

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
it: Valore

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
it: Ultima modifica

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
it: Più di un oggetto restituito in «%1» per «%2»

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
it: Nessun oggetto restituito in «%1» per «%2»

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
it: Nome «%1» non valido: il carattere «%2» non è consentito

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
it: %1 non riuscito perché l'oggetto collegato non è ancora disponibile nella banca dati.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
it: Non puoi creare un'operazione ciclica, per es. padre e figlio con lo stesso nome. Per esempio, A > A è ciclica. A > B > A è un altro tipo di operazione ciclica

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
it: Caricamento di «%1» con «%2» non riuscito perché non è stato trovato nella banca dati

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
it[0]: Caricamento di «%2» con «%3» non riuscito a causa della dimensione sbagliata del risultato (un oggetto trovato)
it[1]: Caricamento di «%2» con «%3» non riuscito a causa della dimensione sbagliata del risultato (%1 oggetti trovati)

[ctx: Error message for an object]
en: '%1': %2
it: «%1»: %2

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
it: «%1» è stato eliminato

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
it: La proprietà «%1=%2» è stata aggiunta in «%3»

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
it: Benvenuti a %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know …?
it: Sapevi che…

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
it: %1 o %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
it: (%1) e (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
it: non (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
it: (%1) e non (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
it: Apertura del file «%1» non riuscita

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
it: Impossibile copiare da «%1» a «%2»

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
it: La cifratura AES128 non è supportata (%1). Installa il pacchetto qca-ossl.

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
it: Cifratura non riuscita

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
it: Creazione del file «%1» non riuscita

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
it: %1 non riuscito

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
it: Creazione non riuscita. L'oggetto esiste già.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
it: Gestione semplificata delle finanze personali

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
it: Progettista e sviluppatore

[ctx: A job description]
en: Developer
it: Sviluppatore

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
it: Sviluppatore - Google Summer Of Code 2010

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
it: Il nome dell'applicazione è ispirato dal racconto di Charles Dickens <i>Canto di Natale</i>, in cui il protagonista, Ebenezer Scrooge, un vecchietto facilmente irritabile e scontroso, riceve la visita di tre fantasmi che cambieranno in meglio il modo in cui il protagonista vede il mondo che lo circonda.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
it: Utenti che ci aiutano a migliorare questa applicazione

[ctx: Application argument]
en: Document to open
it: Documento da aprire

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
it: Visualizza le variabili d'ambiente usate da quest'applicazione.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
it: Variabili d'ambiente:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
it:   %1: per abilitare le tracce. x è il livello delle tracce attese. Questo abilita anche la modalità di debug.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
it:   %1: per abilitare la profilazione. Questo abilita anche la modalità di debug.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
it:   %1: per estrarre l'ordine SQL che impiega più di x ms.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
it:   %1: per abilitare il modo a DPI alti.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading …
it: Caricamento …

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
it: Convertitore Skrooge

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, …)
it: Strumento di conversione per file finanziari (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, …)

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
it: File di immissione. Formati supportati:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
it: File di risultato. Formati supportati:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
it: Nome di un parametro

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
it: Valore di un parametro

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
it: Nome di un parametro per l'esportazione

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
it: Valore di un parametro per l'esportazione

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
it: Opzione -in mancante

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
it: Opzione -out mancante

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
it:  Parametri di importazione

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
it:  File importato:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
it:  Parametri di esportazione

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
it:  File esportato:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
it:  NON RIUSCITO

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
it:  RIUSCITO
