skrooge - en to ka translation catalogue (1110 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ka: ჩასწორება

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
ka: რჩევები

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
ka: ყველა რჩევის გააქტიურება

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
ka: ავტომატური განახლება

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
ka: რჩევის გამოთვლას მეტისმეტად დიდი დრო სჭირდება

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
ka: <p><b>პრიორიტეტი %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
ka: მოსილება

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
ka: მიმდინარე თვის განმავლობაში მოცილება

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
ka: ამ ტიპის მოცილება

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
ka: ამ ტიპის მოცილება მიმდინარე თვილს განმავლობაში

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
ka:  (რეკომენდებულია)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
ka: ყველა რჩევის ჩვენება

[ctx: Information message]
en: Display less advices
ka: ნაკლები რჩევის ჩვენება

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
ka: რჩევების განახლება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
ka: ყველა რეკომენდებული შესწორების გადატარება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
ka: ყველა მოწყობილობის გადატარება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
ka: რჩევა გააქტივებულია.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
ka: რჩევის გააქტივების შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
ka: რჩევის მოცილება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
ka: რჩევა მოცილებულია.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
ka: რჩევის მოცილების შეცდომა

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
ka: რჩევა

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
ka: დღის მინიშნება

[ctx: The title]
en: Advice
ka: რჩევა

[ctx: The tool tip]
en: Advice
ka: რჩევა

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
ka: დღის მინიშნება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know …?
ka: იცოდით …?

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ka: ფაილი

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ka: &შემოტანა

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ka: პანელები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
ka: საწყისი სანიშნების მიმაგრება

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
ka: სტანდარტული სანიშნების შემოტანა

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
ka: სანიშნები

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
ka: სანიშნები

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
ka: სტანდარტული სანიშნების შემოტანა

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
ka: სამუშაო დაფა

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
ka: ანგარიში > ისტორია

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
ka: სტანდარტული სანიშნების შემოტანის შეცდომა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
ka: სანიშნი შეიქნა

[ctx: Action]
en: Open all
ka: ყველას გახსნა

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
ka: მიმდინარე გვერდის აქ ჩანიშვნა

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
ka: ყველას ამოკეცვა

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
ka: ყველას ჩაკეცვა

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
ka: მიმდინარე გვერდის ჩანიშვნა

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
ka: ყველა გვერდის ჩანიშვნა

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
ka: სანიშნების ჯგუფის დამატება

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
ka: ავტოსტარტი

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
ka: ავტომატური გაშვების მოცილება

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
ka: გადარქმევა

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon…
ka: ხატულის შეცვლა…

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
ka: სანიშნების ავტომატური გაშვება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
ka: სანიშნები ავტომატურად არ აგეშვება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
ka: სანიშნების ავტომატური გაშვება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
ka: სანიშნები ავტომატურად არ აგეშვება

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
ka: ახალი სანიშნე

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
ka: სანიშნების საქაღალდის შექმნა '%1'

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
ka: სანიშნების საქაღალდე '%1' დაემატა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
ka: სანიშნების ჯგუფი შექმნილია

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
ka: სანიშნების შექმნა

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
ka: სანიშნი %1 დამატებულია

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
ka: სანიშნი შეიქმნა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
ka: სანიშნის შექმნა '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
ka: სანიშნის ხატულის შეცვლა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
ka: სანიშნის ხატულა შეიცვალა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
ka: სანიშნის წაშლა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
ka: სანიშნი წაიშალა

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
ka: ქვესამუშაო მაგიდა

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
ka: ქვესამუშაო მაგიდა

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
ka: სამუშაო დაფა

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
ka: სამუშაო მაგიდის მორგება

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
ka: მოგესალმებით %1-ში

[ctx: Verb]
en: Choose layout …
ka: აირჩეთ განლაგება …

[ctx: Verb]
en: Flow
ka: დინება

[ctx: Verb]
en: 1 column
ka: 1 სვეტი

[ctx: Verb]
en: 2 columns
ka: 2 სვეტი

[ctx: Verb]
en: 3 columns
ka: 3 სვეტი

[ctx: Verb]
en: 4 columns
ka: 4 სვეტი

[ctx: Verb]
en: More …
ka: მეტი …

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
ka: ხელსაწყოები

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
ka: პროფაილერის გადატვირთვა

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
ka: პროფაილერის გახსნა

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
ka: პროგრამის შეცდომის პოვნა

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
ka: გამოსადეგია გასამართად

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
ka: გაშვება

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
ka: ბევრი მოთხოვნის შესრულება

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
ka: ახსნა

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
ka: მოთხოვნის გეგმის ახსნა

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
ka: სკრიპტის შესრულება [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
ka: 
    შესრულების დრო: %1 მწმ

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
ka: SQL ბრძანება გამართვის დამატებიდან

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
ka: შესასრულებელი SQL ბრძანებები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
ka: შესასრულებელი სკრიპტი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
ka: გაშვება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
ka: ტრანზაქციის შესრულება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
ka: ბაზების განახლება (ხედები, ინდექსები, ტრიგერები)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
ka: მონაცემთა ბაზის განახლება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
ka: SQL -ის გამოტანა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
ka: &ტრეისის დონე:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
ka: აირჩიეთ ტრეისების დონე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
ka: პროფილირების ჩართვა ან გამორთვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
ka: პროფილირების ჩართვა

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
ka: გნებავთ, ძალით წაშალოთ?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
ka: ობიექტები წაიშალა.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
ka: ბოლო ფაილის გაშვებისას გახსნა

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
ka: თუ ჩართულია, აპლიკაცია ბოლოს გამოყენებული ფაილით გაეშვება.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
ka: შენახვა დახურვისას

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
ka: თუ ჩართულია, დახურვისას აპლიკაცია დოკუმენტს ავტომატურად შეინახავს.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
ka: პაროლების KDE-ის საფულეში შენახვა

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
ka: თუ ჩართულია, აპლიკაცია პაროლებთან KDE -საფულით იმუშავებს.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
ka: არჩეული საფულე

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
ka: არჩეული საფილე.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
ka: მარქაფის ჩართვა

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
ka: თუ ჩართულია, აპლიკაცია მარქაფებს ავტომატურად შექმნის.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
ka: პრეფიქსი

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
ka: მარქაფის ფაილის პრეფიქსი.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
ka: სუფიქსი

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
ka: მარქაფის ფაილის სუფიქსი.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password…
ka: პაროლის შეცვლა…

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1…
ka: ფაილის გახსნა (%1) …

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
ka: ფაილი %1 ვერ ვიპოვე! მისი გახსნა შეუძლებელია.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
ka: ფაილი

[ctx: File Management, as in Save File, Save As…]
en: File management
ka: ფაილების მართვა

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
ka: დოკუმენტი წარმატებით შეიქმნა.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
ka: დოკუმენტის შექმნის შეცდომა.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
ka: ფაილის შენახვაწარმატებულია.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
ka: ფაილის შენახვა შეუძლებელია

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
ka: %1 დოკუმენტი

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
ka: ფაილი '%1' შენახულია.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
ka: '%1'-ის შენახვის შეცდომა.

[ctx: Panel title]
en: Open file
ka: ფაილის გახსნა

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
ka: %1 დოკუმენტი

[ctx: Noun]
en: Reopen
ka: ხელახლა გახსნა

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
ka: როგორც ჩანს, ფაილი დაცულია.
    შეიყვანეთ პაროლი.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
ka: <b>არასწორი პაროლი.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
ka: ფაილი "%1" გაიხსნა.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
ka: %1-ის გახსნის შეცდომა.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
ka: აღდგენის ცდა

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
ka: აღდგენილი ფაილის გახსნა

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
ka: პაროლის ცვლილება გაუქმდა.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
ka: პაროლი შეიცვალა.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
ka: პაროლის შეცვლის შეცდომა.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
ka: თქვენი დოკუმენტის მარქაფი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
ka: პაროლების KDE-ის საფულეში შენახვა:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
ka: მარქაფი შენახვისას

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
ka: პრეფიქსი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
ka: სუფიქსი:

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
ka: გამოკვეთის გადართვა

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
ka: მოუნიშნავის გაბუნდოვნება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
ka: დაიხურა.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
ka: დახურვის შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
ka: მოუნიშნავის გაბუნდოვნება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
ka: გამოკვეთილია.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
ka: გამოკვეთის შეცდომა

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
ka: ფაილი %1/html/main.txt ვერ ვიპოვე

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
ka: ანგარიში თვეში ერთხელ

en: Upload
ka: ატვირთვა

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
ka: '%1'-დან '%2'-ში ფაილის კოპირება შეუძლებელია

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
ka: '%1'-ის წაშლის შეცდომა

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
ka: ანგარიში:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
ka: რეპორტის თვე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
ka: თვეში ერთხელ გამოცემული ანგარიშის განახლება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
ka: &შაბლონი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
ka: გამოსაყენებელი ნიმუში

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
ka: მონიშნული წყაროს წაშლა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
ka: მეტი ნიმუშის მიღება

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
ka: HTML ფაილში დაბეჭდვა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
ka: ბეჭდვა წარმატებით დასრულდა.

[ctx: Error message]
en: Print failed
ka: ბეჭდვს შეცდომა

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
ka: თვისების დამატება

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
ka: თვისების შექმნა

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
ka: თვისებაშეიქმნა

[ctx: Noun]
en: Bill
ka: ჩეკი

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
ka: დამატება %1=%2

[ctx: Noun]
en: More…
ka: მეტი …

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
ka: %1-ის გადმოწერა და დამატება (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
ka: თვისებები

en: Name
ka: სახელი

en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: Selection
ka: მონიშნული

en: All
ka: ყველა

[ctx: Question]
en: Copy
ka: კოპირება

[ctx: Question]
en: Link
ka: ბმული

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა: %1

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
ka: თვისების სახელის გადარქმევა

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
ka: თვისების სახელი შეცვლილია

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
ka: აირჩიეთ ფაილი

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
ka: თვისება წაიშალა.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
ka: წაშლის შეცდომა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
ka: თვისების სახელი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
ka: თვისების სახელის გადარქმევა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
ka: თვისების დამატება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
ka: თვისების მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
ka: აირჩიეთ თვისების ფაილი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
ka: თვისების წაშლა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
ka: ფაილის გახსნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open…
ka: გახსნა…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
ka: რისთვის:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
ka: თვისებების ჩამონათვალი

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
ka: ყველას მონიშვნა

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
ka[0]: მონიშნული: %1 ხაზი
ka[1]: მონიშნული: %1 ხაზი

[ctx: The title]
en: Statistic
ka: სტატისტიკა

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
ka: დაბრუნებს მაქსიმალური სიღრმე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
ka: შენახვისას ისტორიის გასუფთავება

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
ka: დოკუმენტის დაბრუნება

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
ka: დაბრუნება

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
ka: თავიდან

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
ka: ისტორიის გაწმენდა

[ctx: Verb]
en: Undo transaction '%1'.
ka: ტრანზაქციის გაუქმება: %1.

[ctx: Verb]
en: Redo transaction '%1'.
ka: ტრანზაქციის გამეორება: %1.

[ctx: Noun]
en: History
ka: ისტორია

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
ka: ისტორია ძაიან დიდია

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
ka: პარამეტრების პანელის გახსნა

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
ka: ისტორია წარმატებით წაიშალა.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
ka: ისტორიის შეცვლის შეცდომა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
ka: გაუქმება წარმატებულად დასრულდა.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
ka: გაუქმების შეცდომა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
ka: გამეორება წარმატებით დასრულდა.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
ka: დაბრუნების შეცდომა

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
ka: გაუქმება წარმატებულად დასრულდა.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
ka: გამეორება წარმატებით დასრულდა.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
ka: ცვლილებების ისტორია

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
ka: ისტორიის გაწმენდა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
ka: დაბრუნებს მაქსიმალური სიღრმე:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
ka: -1 ნიშნავს ლიმიტის გარეშე

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
ka: არასწორი პარამეტრები

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
ka: %1 ფაილის შემოტანა

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა: %1

[ctx: Import step]
en: Import transactions
ka: ტრანზაქციების შემოტანა

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
ka: შემოტანისთვის '%1' ანგარიშის გამოყენება

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
ka: ნაპოვნია ერთზე მეტი შესაძლო ანგარიში.

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
ka: AFB120 ფაილი (cfomb)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
ka: %1-ით შემოტანა

[ctx: Progress message]
en: Download transactions
ka: ტრანზაქციების გადმოწერა

[ctx: Progress message]
en: Import
ka: შემოტანა

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
ka: ^თარიღი

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
ka: ^ანგარიში

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
ka: ^რიცხვი|^რიცხვი?ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
ka: ^რეჟიმი|^ტიპი

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
ka: CSV ფაილში თავსართი ვერ ვიპოვე

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
ka: თარიღის ფორმატი მხარდაუჭერელია

[ctx: An transaction mode]
en: Transfer
ka: გადაცემა

[ctx: An transaction mode]
en: Direct debit
ka: პირდაპირი სესხი

[ctx: An transaction mode]
en: Check
ka: შემოწმება

[ctx: An transaction mode]
en: Deposit
ka: დეპოზიტი

[ctx: An transaction mode]
en: Payback
ka: გადახდა

[ctx: An transaction mode]
en: Withdrawal
ka: გამოტანა

[ctx: An transaction mode]
en: Card
ka: ბარათი

[ctx: An transaction mode]
en: Loan payment
ka: სესხის გადახდა

[ctx: An transaction mode]
en: Subscription
ka: გამოწერა

[ctx: An transaction mode]
en: Cash deposit
ka: ქეშის შეტანა

[ctx: An transaction mode]
en: Card summary
ka: ბარათის მიმოხილვა

[ctx: An transaction mode]
en: Deferred card
ka: გადადებული ბარათი

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
ka: შემოსატანი ბანკი %1

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
ka: ფაილის შენახვა ვერ მოხერხდა %1

[ctx: A file format]
en: CSV file
ka: CSV ფაილი

[ctx: Import step]
en: Import units
ka: ერთეულების შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import rules
ka: წესების შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
ka: ბანკებისა და ანგარიშების შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების შემოტანა

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
ka: GnuCash -ის დოკუმენტი

[ctx: Import step]
en: Import banks
ka: ბანკების შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import accounts
ka: ანგარიშების შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import payees
ka: გადამხდელების შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
ka: გადახდს რეჟიმის შემოტანა

[ctx: Import step]
en: Import categories
ka: კატეგორიები შემოტანა

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
ka: ბიუჯეტის განაწილება

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
ka: ფისკალური წელი

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
ka: Grisbi ფაილი

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
ka: %1 ფაილის გატანა

[ctx: Export step]
en: Export accounts
ka: ანგარიშების გატანა

[ctx: Export step]
en: Export categories
ka: კატეგორიების გატანა

[ctx: Export step]
en: Export payees
ka: გადამხდელების გატანა

[ctx: Export step]
en: Export transactions
ka: ტრანზაქციების გატანა

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
ka: Intuit მიმოცვლის ფორმატის ფაილი

[ctx: A file format]
en: JSON file
ka: JSON ფაილი

[ctx: Import step]
en: Import budgets
ka: ბიუჯეტების შემოტანა

[ctx: Export step]
en: Export units
ka: ერთეულების გატანა

[ctx: Export step]
en: Export budgets
ka: ბიუჯეტების გატანა

[ctx: Export step]
en: Export scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების გატანა

[ctx: Export step]
en: Export banks
ka: ბანკების გატანა

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
ka: KMyMoney -ის დოკუმენტი

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
ka: ანგარიში

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
ka: აღუწერელია

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
ka: კატეგორია

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
ka: '%1'-ის შესრულების შეცდომა

[ctx: A file format]
en: Ledger file
ka: Ledger ფაილი

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
ka: აქტივები

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
ka: შეცდომა '%1'-ის დამუშავებისას

[ctx: Error message]
en: Invalid password
ka: არასწორი პაროლი

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
ka: Microsoft Money დოკუმენტი

[ctx: A file format]
en: MT940 file
ka: MT940 ფაილი

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
ka: OFX -ის შემოტანის შეცდომა

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
ka: უცნობი

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
ka: კრედიტი

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
ka: დებიტი

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
ka: ინტერესი

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
ka: დივიდენდი

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
ka: მომსახურების საფასური

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
ka: დეპოზიტი

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
ka: გაყიდვის წერტილი

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
ka: ელექტრონული გადახდა

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
ka: განმეორებადი გადახდა

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
ka: საკომისიო

[ctx: A file format]
en: OFX file
ka: OFX ფაილი

en: Invoice
ka: ინვოისი

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
ka: PDF ფაილი (ინვოისი)

[ctx: An information message]
en: Auto repaired transaction
ka: ავტომატურად გასწორებული ტრანზაქცია

[ctx: A file format]
en: QIF file
ka: QIF ფაილი

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
ka: სანიშნების შემოტანა

en: Imported bookmarks
ka: შემოტანილი სანიშნები

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
ka: ფაილის ('%1') შექმნის შეცდომა

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
ka: Skrooge -ის დოკუმენტი

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
ka: SQLCipher -ის დოკუმენტი

[ctx: A file format]
en: SQLite document
ka: SQLite -ის დოკუმენტი

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
ka: საკრედიტო ბარათი

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
ka: შემოწმება

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
ka: ნაღდი ფული

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
ka: გადაცემა

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
ka: სხვები

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
ka: არასწორი XML დოკუმენტი: %1

[ctx: A file format]
en: XML file
ka: XML ფაილი

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
ka: შეძენა

en: Add a new transaction in skrooge
ka: ახალი ტრანზაქციის დამატება Skrooge-ში

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
ka: %1 10 კომპიუტერი

en: Add transaction %1
ka: %1 ტრანზაქციის დამატება

[ctx: Information message]
en: Transaction created
ka: ტრანზაქცია შეიქმნა

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
ka: ფაილის ('%1') შექმნის შეცდომა

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
ka: ანგარიშები

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
ka: მხოლოდ გამოკვეთილები

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past transactions
ka: მხოლოდ წარსული ტრანზაქციები

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
ka: საკრედიტო ბარათი

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
ka: Შენახვა

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
ka: ინვესტიცია

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
ka: სესხი

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
ka: პენსია

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
ka: საფულე

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
ka: სხვები

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
ka: სულ %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
ka: ჯამში

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
ka: ანგარიშები (საშუალო)

[ctx: Verb]
en: Open report…
ka: ანგარიშის გახსნა…

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
ka: ანგარიშები

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
ka: ანგრიშების მართვა

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
ka: '%1'-ის წაშლა

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
ka: '%1'-ის თავიდან გახსნა

[ctx: Action to create a fake transaction to set the amount of the account to 0]
en: Create fake transaction
ka: ცრუ ტრანზაქციის შექმნა

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
ka: გამოუყენებელი ბანკების წაშლა

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
ka: გამოუყენებელი ბანკი წაიშალა

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
ka: გამოუყენებელი ბანკის წაშლის შეცდომა

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
ka: ანგარიშის ('%1') თავიდან გახსნა

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
ka: ანგარიში თავიდან გაიხსნა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake transaction
ka: ცრუ ტრანზაქციის შექმნა

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
ka: ცრუ ტრანზაქცია

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The transaction '%1' has been added
ka: ტრანზაქცია '%1' დაემატა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake transaction created.
ka: ცრუ ტრანზაქცია შეიქმნა.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
ka: შექმნის შეცდომა

en: Opened
ka: გახსნა

en: Closed
ka: დახურულია

en: Highlighted only
ka: მხოლოდ გამოკვეთილები

en: Graph
ka: გრაფიკი

[ctx: Other type of bank account]
en: Other…
ka: სხვა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account
ka: ტრანზაქციები ანგარიშისთვის

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
ka: აირჩიეთ ბანკის ხატულა

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
ka: ასლის ფალები

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
ka: ანგარიშის შექმნა '%1'

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
ka: ანგარიში '%1' შეიქმნა

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
ka: ანგარიშის შექმნის შეცდომა

[ctx: Updating an account]
en: Account update
ka: ანგარიშის განახლება

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
ka: ანგარიში '%1' განახლდა

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
ka: ანგარიში განახლდა.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
ka: განახლება ვერ მოხერხდა

[ctx: Message]
en: Computing…
ka: გამოთვლა…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing…
ka: გამოთვლა…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
ka: ბანკის ხატულა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
ka: ანგარიშის სახელი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
ka: ანგარიშის ნომერი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
ka: ანგარიშის მაქსიმალური რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
ka: სააგენტოს მისამართი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
ka: ანგარიშის კომენტარი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
ka: ბანკის სახელი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
ka: ანგარიშის მინიმალური რაოდენობა

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
ka: საწყისი &ბალანსი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
ka: ანგარიშის ტიპი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
ka: სააგენტოს ნომერი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
ka: ბანკის ნომერი

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
ka: დამატება

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
ka: შეცვლა

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
ka: ბანკები

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
ka: ბიუჯეტის წესების დამუშავება

[ctx: The title]
en: Budget
ka: ბიუჯეტი

[ctx: The tool tip]
en: Budget
ka: ბიუჯეტი

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
ka: ბიუჯეტის წესების დამუშავება

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
ka: ბიუჯეტის წესების შეცდომა

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
ka: თვეში ერთხელ

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
ka: წლიურად

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
ka: ინდივიდუალური

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
ka: ყველა

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
ka: მიმდინარე წელი

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
ka: მიმდინარე თვე

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
ka: წინა წელი

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
ka: წინა თვე

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
ka: ყველა

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
ka: უარყოფითი

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
ka: დადებითი

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
ka: მიმდინარე წელი

en: Manual
ka: ხელით

en: Auto
ka: ავტომატური

en: Rules
ka: წესები

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
ka: ბიუჯეტის შექმნა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
ka: ბიუჯეტი შეიქმნა

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
ka: ბიუჯეტის შექმნის შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
ka: ბიუჯეტის წესის განახლება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
ka: ბიუჯეტის წესი განახლდა

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
ka: ბიუჯეტის წესის განახლების შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
ka: ბიუჯეტის განახლება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
ka: ბიუჯეტი განახლდა

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
ka: ბიუჯეტის განახლების შეცდომა

[ctx: Noun]
en: Selection: none
ka: არჩევანი: არაფერი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
ka: ბიუჯეტის პერიოდი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
ka: ბიუჯეტის წელი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
ka: ბიუჯეტის თვე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
ka: ბიუჯეტის რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
ka: ბიუჯეტის კატეგორია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
ka: ქვეკატეგორიების ჩათვლით

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
ka: ბიუჯეტის ავტომატური შექმნის ჩართვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
ka: &წელი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების გამოყენება

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
ka: როცა დელტა

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
ka: ბიუჯეტის შეცვლა

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
ka: პროცესი

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests…)]
en: Simulations
ka: სიმულაციები

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
ka: თხუთმეტი

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
ka: დღე +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
ka: დღე -%1

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
ka: 360 დღე

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
ka: 365 დღე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
ka: ინტერესი

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
ka: ანგარიში:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
ka: ნაჩვენები ანგარიში

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
ka: &წელი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
ka: გამოთვლის წელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
ka: მნიშვნელობის განსაზღვრა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
ka: &თარიღი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
ka: ხანგრძლივობა (წლები)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
ka: სესხის რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
ka: სესხის ერთეული

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
ka: გადასახდელი ჯამში

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
ka: სესხის მიმოხილვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
ka: დაზღვევა (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
ka: რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
ka: პრინციპალი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
ka: დაზღვევა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
ka: ბალანსი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
ka: დამატება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
ka: შეცვლა

[ctx: Verb]
en: Import categories
ka: კატეგორიები შემოტანა

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
ka: კატეგორიები შემოტანა [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
ka: გამოუყენებელი კატეგორიების წაშლა

[ctx: Verb]
en: Open similar categories…
ka: მსგავსი კატეგორიების გახსნა…

[ctx: Report header]
en: Budget
ka: ბიუჯეტი

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
ka: კატეგორიები

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
ka: გამოუყენებელი კატეგორიების წაშლა

[ctx: Verb]
en: Add category
ka: კატეგორიის დამატება

en: Income
ka: შემოსავალი

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
ka: ახალი კატეგორია

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
ka: კატეგორიები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
ka: გამოუყენებელი კატეგორიების წაშლა

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
ka: შემოტანა

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
ka: სხვები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
ka: თავსართის ავტომატური ძებნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
ka: სვეტების ავტომატური ძებნა

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
ka: თავსართის მდებარეობა

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
ka: სვეტის მდებარეობები

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
ka: თარიღი

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
ka: რიცხვი

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
ka: რეჟიმი

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
ka: გადამხდელი

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
ka: შენიშვნა

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
ka: სტატუსი

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
ka: ჩამატებულია სანიშნეებში

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
ka: ანგარიში

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
ka: კატეგორია

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
ka: რაოდენობა

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
ka: ხელმოწერა

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
ka: დებიტი

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
ka: ერთეული

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
ka: პარამეტრი

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
ka: CSV თარიღის ფორმატი

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
ka: შემოტანა

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import…
ka: შემოტანა…

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules…
ka: წესების შემოტანა…

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
ka: გატანა

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export…
ka: გატანა…

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
ka: დამუშავება

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported transactions not yet validated…
ka: ჯერ დაუდასტურებელი შემოტანილი ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported transactions
ka: შემოტანილი ტრანზაქციების შერწყმა

[ctx: Noun]
en: Force the merge
ka: ნაიძულები შერწყმა

[ctx: Question]
en: Import confirmation
ka: შემოტანის დადასტურება

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
ka: თვითამოცნობა

[ctx: Noun]
en: Import / Export
ka: შეტანა / გატანა

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
ka: შემოტანა / გატანის მართვა

[ctx: A file format]
en: CSV Files
ka: CSV ფაილები

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
ka: შემოტანა მომხმარებლის მიერ გაუქმდა

[ctx: Noun]
en: Install %1
ka: %1-ის დაყენება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
ka: გატანა

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
ka: დამუშავება ვერ მოხერხდა.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
ka: მოსუფთავების შეცდომა.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions validated.
ka: შემოტანილი ტრანზაქციები გადამოწმებულია.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
ka: შემოწმების შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported transactions
ka: შემოტანილი ტრანზაქციების შერწყმა

[ctx: Error message]
en: Merge failed
ka: შერწყმის შეცდომა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions merged.
ka: შემოტანილი ტრანზაქციები შერწყმულია.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all transactions
ka: ყველა ტრანზაქცის გადამოწმება

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions validated.
ka: ტრანზაქციები გადამოწმებულია.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import transaction in %1
ka: ტრანზაქციის შემოტანა %1-ში

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
ka: ტრანზაქციის წაშლა

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა: %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's transaction
ka: KRunner-ის ტრანზაქციის შემოტანა

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been added
ka: ტრანზაქცია '%1' დაემატა

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions imported.
ka: ტრანზაქციები შემოტანილია.

[ctx: Error message]
en: Import failed
ka: შემოტანის შეცდომა

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions removed.
ka: ტრანზაქციები წაშლილია.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
ka: საერთო

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
ka: შემოტანის ზოგადი პარამეტრები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
ka: შემოტანის შემდეგ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
ka: ავტომატური გადამოწმება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
ka: ტრანზაქციების გახსნა

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
ka: CSV-ის შემოტანის მორგება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
ka: თავსართის მდებარეობა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the transaction
ka: ტრანზაქციის თარიღი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
ka: თარიღი:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction
ka: ტრანზაქციების რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
ka: რიცხვი:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
ka: ტრანზაქციის რეჟიმი

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
ka: რეჟიმი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the transaction
ka: ტრანზაქციის გადამხდელი

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
ka: &გადამხდელი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the transaction
ka: ტრანზაქციის კომენტარი

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
ka: კომენტარი:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction
ka: ტრანზაქციის სტატუსი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
ka: მდგომარეობა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the transaction
ka: ტრანზაქციის სანიშნე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
ka: შენახულია &სანიშნებში:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the transaction
ka: ტრანზაქციის ანგარიში

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction
ka: ტრანზაქციის კატეგორია

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
ka: კატეგორია:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the transaction
ka: ტრანზაქციის რაოდენობა

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
ka: რაოდენობა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
ka: რაოდენობა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the transaction
ka: ტრანზაქციის ნიშანი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
ka: შესვლა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the transaction
ka: ტრანზაქციის ერთეული

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
ka: ერთეული:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
ka: თვისება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
ka: სვეტის მდებარეობები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions…
ka: რეგულარული გამოსახულებების ჩასწორება…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
ka: თარიღის ფორმატი:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
ka: უკანაბოლოები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
ka: დღეში ერთხელ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
ka: კვირაში ერთხელ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
ka: თვეში ერთხელ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
ka: გამოყენებული &უკანაბოლოების სია:

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
ka: სწრაფი ჩასწორების რეჟიმი

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
ka: ბალანსების გამოთვლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
ka: მხოლოდ მიმდინარე ანგარიშზე

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake transaction
ka: ნაგულისხმევი კომენტარი ცრუ ტრანზაქციისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake transaction
ka: ნაგულისხმევი გადამხდელი ცრუ ტრანზაქციისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake transaction
ka: ნაგულისხმევი კატეგორია ცრუ ტრანზაქციისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission transaction
ka: ნაგულისხმევი კომენტარი კომისიის ტრანზაქციისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission transaction
ka: ნაგულისხმევი კატეგორია კომისიის ტრანზაქციისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax transaction
ka: ნაგულისხმევი კომენტარი გადასახადის ტრანზაქციისთვის

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax transaction
ka: ნაგულისხმევი კატეგორია გადასახადის ტრანზაქციისთვის

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Grouped
ka: დაჯგუფებული

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Transfers
ka: გადარიცხვები

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Tracked
ka: ტრეკერით

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: On subtransactions
ka: ქვეტრანზაქციებზე

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
ka: დუბლიკაცია

[ctx: Verb]
en: Create template
ka: ნიმუშის შექმნა

[ctx: Verb, mark an object]
en: Mark
ka: დანიშვნა

[ctx: Verb]
en: Fast edit
ka: სწრაფი ჩასწორება

[ctx: Verb]
en: Open transactions…
ka: ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with …
ka: ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions with …
ka: ქვეტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted transactions
ka: გამოკვეთილი ტრანზაქციები

[ctx: Verb]
en: Open transactions modified by this transaction…
ka: ამ ტრანზაქციის მიერ შეცვლილი ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions…
ka: ქვეტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions
ka: ქვეტრანზაქციები

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates…
ka: პრობლემის დუბლიკატების გახსნა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions potentially duplicated
ka: დიდი შანსით ტრანზაქციები დუბლირებულია

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee…
ka: გადამხდელის არმქონე ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payee…
ka: გადამხდელის არმქონე ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without payee
ka: ტრანზაქციები გადამხდელის გარეშე

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category…
ka: კატეგორიის არმქონე ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Verb]
en: Open transactions without category…
ka: კატეგორიის არმქონე ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without category
ka: ტრანზაქციები კატეგორიის გარეშე

[ctx: Verb]
en: Open transactions without mode…
ka: ტრანზაქციების გახსნა რეჟიმის გარეშე…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with comments not aligned…
ka: ტრანზაქციების გახსნა გასწორებული თარიღების გარეშე…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with dates not aligned…
ka: ტრანზაქციების გახსნა გასწორებული თარიღების გარეშე…

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payees category…
ka: გახსენით ტრანზაქციები გადამხდელების კატეგორიის გარეშე…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-transactions without payees category
ka: ქვეტრანზაქციები გადამხდელის კატეგორიის გარეშე

[ctx: Verb]
en: Open transactions in groups with only one transaction…
ka: ტრანზაქციების გახსნა ჯგუფებში, რომლებსაც, მხოლოდ, ერთი ტრანზაქცია აქვთ…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions in groups with only one transaction
ka: მხოლოდ, ერთი ტრანზაქციის მქონე ტრანზაქციის ჯგუფები

[ctx: Verb]
en: Group transactions
ka: ტრანზაქციების დაჯგუფება

[ctx: Verb]
en: Ungroup transactions
ka: ტრანზაქციების განჯგუფება

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub transactions
ka: შემოტანილი ქვეტრანზაქციების შერწყმა

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
ka: შაბლონის გადატარება

[ctx: More items in a menu]
en: More
ka: მეტი

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted transactions
ka: გამოკვეთილი ტრანზაქციები

[ctx: Noun]
en: Transactions
ka: ტრანზაქციები

[ctx: Noun]
en: Transaction management
ka: ტრანზაქციების მართვა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
ka: შაბლონის გადატარება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
ka: შაბლონი გადატარებულია.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
ka: შაბალონის გადატარების შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group transactions
ka: ტრანზაქციების დაჯგუფება

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been grouped with '%2'
ka: ტრანზაქცია '%1' დაჯგუფდა '%2'-სთან ერთად

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions grouped.
ka: ტრანზაქციები დაჯგუფდა.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
ka: ჯგუფის შექმნის შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup transaction
ka: ტრანზაქციების განჯგუფება

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been ungrouped
ka: ტრანზაქციის '%1' დაჯგუფება მოიხსნა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction ungrouped.
ka: ტრანზაქცია განჯგუფდა.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to marked
ka: დანიშნულზე გადართვა

[ctx: An information to the user]
en: The status of the transaction '%1' has been changed
ka: შეიცვალა სტატუსი ტრანზაქციისთვის '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction marked.
ka: ტრანზაქცია დანიშნულია.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
ka: გადართვის შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate transaction
ka: ტრანზაქციის დუბლირება

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate transaction '%1' has been added
ka: დუბლირებული ტრანზაქცია '%1' დაემატა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction duplicated.
ka: ტრანზაქცია დუბლირებულია.

[ctx: Error message]
en: Duplicate transaction failed
ka: ტრანზაქციის დუბლირება ჩავარდა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
ka: ნიმუშის შექმნა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
ka: ნიმუში შეიქმნა.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account:
ka: ტრანზაქციები ანგარიშისთვის:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category:
ka: ქვეტრანზაქციები კატეგორიებით:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled transactions:
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციები:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions grouped with:
ka: ტრანზაქციები დაჯგუფდა:

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of subtransactions
ka: ქვეტრანზაქციის კომენტარების სწორება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of transactions
ka: ტრანზაქციის კომენტარების სწორება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of subtransactions
ka: ქვეტრანზაქციის მონაცემების სწორება

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
ka: კატეგორიები გასწორდა.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
ka: კატეგორიების სწორების შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub transactions
ka: შემოტანილი ქვეტრანზაქციების შერწყმა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions merged.
ka: ტრანზაქციები შერწყმულია.

en: Standard
ka: სტანდარტული

en: Split
ka: გაყოფა

en: Transfer
ka: გადაცემა

en: Shares
ka: გაზიარებები

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction update
ka: ტრანზაქციის განახლება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction updated
ka: ტრანზაქცია განახლდა

[ctx: Error message]
en: Transaction update failed
ka: ტრანზაქციის განახლების შეცდომა

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split transaction
ka: გაყოფილი ტრანზაქციის განახლება შეუძლებელია

[ctx: Question]
en: Confirmation
ka: დასტური

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been updated
ka: ტრანზაქცია '%1' განახლდა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction creation
ka: ტრანზაქციის შექმნა

[ctx: Noun]
en: Shares
ka: გაზიარებები

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction created
ka: ტრანზაქცია შეიქმნა

[ctx: Error message]
en: Transaction creation failed
ka: ტრანზაქციის შექმნა ჩავარდა

[ctx: Option to for display of transactions]
en: All
ka: ყველა

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Transactions
ka: ტრანზაქციები

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Templates
ka: შაბლონები

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide marked transactions
ka: დანიშნული ტრანზაქციების დამალვა

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide checked transactions
ka: შემოწმებული ტრანზაქციების დამალვა

[ctx: A title]
en: Total amount:
ka: საერთო თანხა:

[ctx: A title]
en: Final balance:
ka: საბოლოო ბალანსი:

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto mark account
ka: ანგარიშის ავტომონიშვნა

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto marked
ka: ანგარიში '%1' ავტომატურად მოინიშნა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto marked.
ka: ანგარიში ავტომატურად დანიშნულია.

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been checked
ka: ტრანზაქცია '%1' შემოწმდა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction checked.
ka: ტრანზაქცია შემოწმებულია.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of transactions
ka: ტრანზაქციების სია

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake transaction
ka: ცრუ ტრანზაქციის შექმნა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate marked transactions
ka: დანიშნული ტრანზაქცის გადამოწმება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this transaction
ka: ამ ტრანზაქციასთან ასოცირებული ტრეკერი

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
ka: + გადასახადი:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
ka: არაფერი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special transactions
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობები სპეციალური ტრანზაქციებისთვის

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
ka: ცრუ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
ka: ტექსტური ჭდე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
ka: საკომისიო

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
ka: გადასახადი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
ka: შრიფტები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub transactions:
ka: ფონტი ქვეტრანზაქციებისთვის:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in transactions only
ka: ძებნა, მხოლოდ, ტრანზაქციებში

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
ka: გადამხდელები

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
ka: ფონის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
ka: ტექსტის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
ka: ღერძის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
ka: ბადის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
ka: მინიმალური ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
ka: მაქსიმალური ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
ka: საშუალო ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
ka: ტენდენციის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
ka: პარეტოს ფერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
ka: მომრგვალება

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
ka: ანგარიში

[ctx: Verb]
en: Open very old transactions…
ka: ძალიან ძველი ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old transactions
ka: ძალიან ძველი ტრანზაქციები

[ctx: Verb]
en: Open very far transactions in the future…
ka: მომავალში ძალიან შორს მყოფი ტრანზაქციების გახსნა…

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
ka: ანგარიში

[ctx: Noun]
en: Report
ka: ანგარიში

[ctx: Noun]
en: Generate report
ka: ანგარიშის გენერაცია

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected transactions
ka: მონიშნული ტრანზაქციები

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub transactions
ka: მონიშნული ქვეტრანზაქციები

[ctx: Display graph values as the sum of transactions amount]
en: Sum of transactions
ka: ტრანზაქციების ჯამი

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of transactions amount]
en: Cumulated sum of transactions
ka: დაგროვებული ტრანზაქციების ჯამი

[ctx: Display graph values as a number of transactions (or transaction)]
en: Count number of transactions
ka: ტრანზაქციების რაოდენობის დათვლა

[ctx: Noun]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
ka: განრიგი

[ctx: Noun]
en: Budget
ka: ბიუჯეტი

[ctx: Verb]
en: Open…
ka: გახსნა…

[ctx: Noun]
en: All
ka: ყველა

[ctx: Noun]
en:  and
ka:  და

en: (%1) or (%2)
ka: (%1) ან (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების შექმნა

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted transactions
ka: ბიუჯეტირებული ტრანზაქციების შექმნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transaction Types
ka: ტრანზაქციის ტიპები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
ka: სვეტი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
ka: აკეცვა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
ka: წაშლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
ka: დაჯგუფებული

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
ka: ტრეკერით

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
ka: ხაზები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
ka: მონაცემები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
ka: გაფართოება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
ka: თარიღები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
ka: რეჟიმი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
ka: გადარიცხვები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ka: ფერები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
ka: კიდის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
ka: &ფონის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
ka: ბადის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
ka: ტექსტის ფერი:

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციები

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
ka: შემდეგი 5 დღით

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
ka: შემდეგი 10 დღით

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
ka: შემდეგი 15 დღით

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
ka: შემდეგი 30 დღით

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
ka: შემდეგი 60 დღით

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
ka: შემდეგი 90 დღით

[ctx: Verb, create a scheduled transaction]
en: Schedule
ka: განრიგი

[ctx: Verb, skip scheduled transactions]
en: Skip
ka: გამოტოვება

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
ka: განრიგის მინიჭება

[ctx: Noun, item to unassign a schedule]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: Adjective, a header for active schedule items that should follow]
en: active
ka: აქტიური

[ctx: Adjective, a header for non-active schedule items that should follow]
en: inactive
ka: არააქტიური

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
ka: განრიგის მინიჭება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
ka: განრიგი მინიჭებულია.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
ka: განრიგის მინიჭების შეცდომა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent transactions
ka: განმეორებადი ტრანზაქციების ჩასმა

[ctx: Noun]
en: Scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციები

[ctx: Noun]
en: Transactions scheduled management
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების მართვა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction schedule
ka: ტრანზაქციის განრიგი

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been scheduled
ka: ტრანზაქცია '%1' დაიგეგმა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction scheduled.
ka: ტრანზაქცია დაიგეგმა.

[ctx: Error message]
en: Transaction schedule failed
ka: ტრანზაქციის დაგეგმვა ჩავარდა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების გამოტოვება

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transactions skipped.
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციები გამოტოვებულია.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled transaction failed
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციის გამოტოვება ჩავარდა

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction date (%1)
ka: შემდეგი დაგეგმილი ტრანზაქციის თარიღის (%1) განახლება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled transaction
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციის განახლება

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled transaction of '%1' have been updated
ka: '%1'-ის დაგეგმილი ტრანზაქციების რაოდენობა განახლდა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transaction updated.
ka: დაგეგმილი ტრანზაქცია განახლდა.

[ctx: Error message]
en: Update failed
ka: განახლება ვერ მოხერხდა

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled transaction of '%1' have been updated
ka: '%1'-ის დაგეგმილი ტრანზაქციების თარიღი განახლდა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled transaction
ka: დაგეგმილი ტრანზაქცია

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled transaction of '%1' have been added
ka: დაგეგმილი ტრანზაქცია '%1' დაემატა

en: Ongoing
ka: მიმდინარე

en: Complete
ka: დასრულებულია

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent transaction update
ka: განმეორებადი ტრანზაქციის განახლება

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent transaction '%1' has been updated
ka: განმეორებადი ტრანზაქცია '%1' განახლდა

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction updated.
ka: განმეორებადი ტრანზაქცია განახლდა.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction inserted.
ka: განმეორებადი ტრანზაქცია ჩასმულია.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
ka: ჩასმის შეცდომა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
ka: დღე(ები)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
ka: კვირა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
ka: თვე

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
ka: წელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
ka: შაბლონი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled transactions
ka: დაგეგმილი ტრანზაქციების ჩასმა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
ka: პროცესი

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
ka: მაღვიძარა

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all transactions
ka: შესრულება ყველა ტრანზაქციაზე

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked transactions
ka: შესრულება ყველა არდანიშნული ტრანზაქციაზე

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported transactions
ka: შესრულება შემოტანილ ტრანზაქციებზე

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated transactions
ka: შესრულება არაგადამოწმებულ ტრანზაქციებზე

[ctx: Noun, a search]
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
ka: განახლება

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
ka: მაღვიძარა

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
ka: შაბლონი

en: Update
ka: განახლება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
ka: მაღვიძარა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
ka: პროცესების გადატარება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
ka: ანგარიშის გახსნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
ka: წუთი

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
ka: ტრეკერები

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
ka: ბრჭყალები

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
ka: ვალუტები

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei…]
en: Indexes
ka: ინდექსები

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
ka: გაზიარებები

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
ka: ობიექტები

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
ka: ბრჭყალები

[ctx: Noun, units for transactions, usually currencies or a shares]
en: Units
ka: სექციები

[ctx: Noun, items to display]
en: All
ka: ყველა

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
ka: ფული

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
ka: გაზიარება

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40…]
en: Index
ka: ინდექსი

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
ka: ობიექტი

en: Values
ka: მნიშვნელობები

[ctx: Noun]
en: Primary currency
ka: ძირითადი ვალუტა

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
ka: მეორეადი ვალუტა

[ctx: Error message]
en: Download failed
ka: გადმოწერის შეცდომა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
ka: ჩამოტვირთვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
ka: დოკუმენტში შენახვა

en: Yes
ka: კი

en: No
ka: არა

en: None
ka: არაფერი

en: Marked
ka: დანიშნულები

en: Checked
ka: შემოწმებულია

[ctx: Noun]
en: Day -0
ka: დღე -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
ka: დღე -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
ka: დღე -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
ka: დღე -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
ka: დღე -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
ka: დღე -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
ka: თხუთმეტი

[ctx: Noun]
en: Never
ka: არასდროს

[ctx: Noun]
en: Day +0
ka: დღე +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
ka: დღე +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
ka: დღე +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
ka: დღე +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
ka: დღე +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
ka: დღე +5

en: Auto: %1
ka: ავტო: %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
ka: კატეგორიის გადატანა

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
ka: ატრიბუტი

[ctx: Operator contains]
en: or
ka: ან

[ctx: Operator contains]
en: Contains
ka: შეიცავს

[ctx: Noun]
en: Regular expression
ka: რეგულარულ გამოსახულება

[ctx: Noun]
en: Relative to transaction '%1'
ka: ახლოს ტრანზაქციასთან '%1'

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: Noun]
en: Credit card
ka: საკრედიტო ბარათი

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
ka: აქტივები

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
ka: ინვესტიცია

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
ka: სხვები

[ctx: Noun]
en: year(s)
ka: წელი

[ctx: Noun]
en: month(s)
ka: თვე

[ctx: Noun]
en: week(s)
ka: კვირა

[ctx: Noun]
en: day(s)
ka: დღე(ები)

[ctx: Noun, financial transactions with a positive amount]
en: Income
ka: შემოსავალი

[ctx: Noun]
en: Negative
ka: უარყოფითი

[ctx: Noun]
en: Positive
ka: დადებითი

[ctx: Noun]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: Noun]
en: Current
ka: მიმდინარე

[ctx: Noun]
en: Year
ka: წელი

[ctx: Error message]
en: Transaction '%1' on '%2' failed
ka: ტრანზაქცია '%1' '%2'-ზე ჩავარდა

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
ka: მინიმუმი

[ctx: Noun]
en: Amount entered
ka: შეყვანილი თანხა

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
ka: საშუალო

[ctx: Noun]
en: With transactions
ka: ტრანზაქციებით

[ctx: Noun]
en: With cumulative transactions
ka: დაგროვებადი ტრანზაქციებით

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
ka: ანგარიში

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Transaction
ka: ტრანზაქცია

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
ka: ბალანსი

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
ka: რაოდენობა

[ctx: Noun]
en: Account number
ka: ანგარიშის ნომერი

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
ka: ნომერი

[ctx: Noun]
en: Address
ka: მისამართი

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
ka: გადამხდელი

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
ka: შენიშვნა

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
ka: ქვეკომენტარი

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
en: Mode
ka: რეჟიმი

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
ka: შემდეგი შედეგი

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
ka: თარიღი

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
ka: შექმნის თარიღი

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
ka: კვირა

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
ka: თვე

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
ka: კვარტალი

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
ka: სემესტრი

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
ka: წელი

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
ka: პირველი თარიღი

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
ka: ბოლო თარიღი

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
ka: გადმოწერის თარიღი

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
ka: შეთანხმების თარიღი

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
ka: კატეგორია

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
ka: ბანკი

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
ka: ერთეული

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
ka: ერთეულის ტიპი

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
ka: შემოწმებულია

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £…]
en: Symbol
ka: სიმბოლო

[ctx: Noun, a country in the world (France, China…)]
en: Country
ka: ქვეყანა

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
ka: ტიპით

[ctx: Noun]
en: Internet code
ka: ინტერნეტის კოდი

[ctx: Noun]
en: Number of transactions
ka: ტრანზაქციების რაოდენობა

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
ka: ავტომატური ჩაწერა

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
ka: გაფრთხ

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
ka: დახურულია

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
ka: სტატუსი

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
ka: დაგეგმილია

[ctx: Noun]
en: Number of transactions (cumulative)
ka: ტრანზაქციების რაოდენობა (კუმულატიური)

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
ka: ქმედების ტიპი

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
ka: ტრეკერი

[ctx: Noun]
en: Import status
ka: შემოტანის სტატუსი

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
ka: სიხშირე

[ctx: Noun]
en: Month
ka: თვე

[ctx: Noun]
en: Period
ka: პერიოდი

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
ka: დალაგება

[ctx: Noun]
en: When
ka: როდის

[ctx: Noun]
en: What
ka: რა

[ctx: Noun]
en: Rules
ka: წესები

[ctx: Noun]
en: Delta
ka: დელტა

[ctx: Noun]
en: Transfer
ka: გადაცემა

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Transaction id
ka: ტრანზაქციის id

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
ka: შემოტანის თარიღი

[ctx: an other category]
en: Others
ka: სხვები

en: %1 transaction imported | %1 transactions imported
ka[0]: %1 ტრანზაქცია შემოტანილია
ka[1]: %1 ტრანზაქცია შემოტანილია

[ctx: A file format]
en: All supported formats
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფორმატი

[ctx: Import step]
en: Import %1
ka: %1-ის შემოტანა

[ctx: An information message]
en: Transaction '%1' has been inserted
ka: ტრანზაქცია '%1' ჩაისვა

[ctx: Title]
en: Account
ka: ანგარიში

[ctx: Column table title]
en: Quantity
ka: რაოდენობა

[ctx: Column table title]
en: Variation
ka: ვარიაცია

[ctx: Noun]
en: Total of %1
ka: სულ %1

[ctx: Noun]
en: Max
ka: მაქს

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
ka: ბიუჯეტი

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
ka: რჩევა

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
ka: მაღვიძარა

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted transactions
ka: გამოკვეთილი ტრანზაქციები

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is empty
ka: ცარიელია

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not empty
ka: ცარიელი არაა

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is lower
ka: ნაკლებია

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is upper
ka: ზემოთაა

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current month
ka: მიმდინარე თვეშია

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous month
ka: წინა თვეში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current year
ka: მიმდინარე წელშია

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous year
ka: წინა წელში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 30 days
ka: ბოლო 30 დღეში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 months
ka: ბოლო 3 თვეში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 6 months
ka: ბოლო 6 თვეში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 12 months
ka: ბოლო 12 თვეში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 2 years
ka: ბოლო 2 წელში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 years
ka: ბოლო 3 წელში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 5 years
ka: ბოლო 5 წელში

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: Apply the template '#V2S#'
ka: '#V2S#' შაბლონის გადატარება

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
ka:  და

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
ka:  ან

[ctx: Noun, a country]
en: France
ka: საფრანგეთი

[ctx: Noun, a country]
en: United States
ka: ამერიკის შეერთებული შტატები

[ctx: Noun, a country]
en: England
ka: ინგლისი

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
ka: გერმანია

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
ka: იაპონია

[ctx: Noun, a country]
en: China
ka: ჩინეთი

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
ka: სინგაპური

[ctx: Noun, the country of bitcoin]
en: Internet
ka: ინტერნეტი

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Ripple
ka: ჭავლი

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Dash
ka: პანელი

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Status
ka: სტატუსი

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Waves
ka: ტალღები

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Gas
ka: აირი

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
ka: ხვალ

[ctx: this day]
en: today
ka: დღეს

[ctx: the day before today]
en: yesterday
ka: გუშინ

[ctx: the week after this week]
en: next week
ka: შემდეგი კვირა

[ctx: the month after this month]
en: next month
ka: შემდეგი თვე

[ctx: @option today]
en: &Today
ka: დღეს

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ka: ხვალ

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ka: შემდეგი კვირა

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ka: შემდეგ თვე

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ka: თარიღის გარეშე

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
ka: მისასალმებელი ეკრანის ჩვენება

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
ka: თარიღის ფორმატი

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: Question]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: Noun, user action]
en: Export…
ka: გატანა…

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
ka: ფილტრი

[ctx: The current month]
en: Current month
ka: მიმდინარე თვე

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
ka: წინა თვეში

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins…
ka: დამატებების ჩატვირთვა…

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3…
ka: %1/%2: %3 დამატების ჩატვირთვა…

[ctx: Noun]
en: Pages
ka: გვერდები

[ctx: Verb]
en: Hide
ka: დამალვა

[ctx: Verb]
en: Show all
ka: ყველას ჩვენება

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
ka: ახალი ჩანართი

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
ka: ყველას დახურვა

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
ka: აქტიურის გარდა ყველას დახურვა

[ctx: Noun, user action]
en: Configure…
ka: მორგება…

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
ka: მენიუ

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
ka: წინა

[ctx: Noun, user action]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: Question]
en: Save as
ka: შენახვა როგორც

[ctx: Question]
en: Save
ka: შენახვა

[ctx: Question]
en: Close confirmation
ka: დახურვის დადასტურება

[ctx: Noun]
en: General
ka: საერთო

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
ka: პარამეტრების შენახვა

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
ka:  [შეცვლილი]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
ka:  (მხოლოდ-კითხვადი)

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
ka: უსათაურო

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
ka: გაფრთხილება: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
ka: შეცდომა: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
ka: შეტყობინება

[ctx: Verb]
en: Open …
ka: გახსნა …

[ctx: Question]
en: Warning
ka: ყურადღება

[ctx: Verb]
en: Save
ka: შენახვა

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
ka: ქვემოთ

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
ka: ზემოთ

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ka: ნახვა

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
ka: გვერდები

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
ka: &შეტყობინებები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
ka: ყველა შეტყობინების გასუფთავება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
ka: სისტემის კუთხეში ხატულის ჩვენება

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
ka: კითხვა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
ka: ყოველთვის

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
ka: არასდროს

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
ka: ჩრდილოეთი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
ka: სამხრეთი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
ka: დასავლეთი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
ka: აღმოსავლეთი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
ka: კითხვა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ka: ჩვენება

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
ka: დღეს

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
ka: შემდეგი თვე

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
ka: გაისად

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
ka: ბოლო 7 დღე

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
ka: წინა თვეში

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
ka: წინა წელს

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
ka: %1: %2 (%3) ჯამი=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
ka: ობიექტის განახლება

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
ka: თვისების შექმნა

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
ka: სანიშნეს გადატანა

[ctx: Period mode]
en: Current…
ka: მიმდინარე…

[ctx: Period mode]
en: Previous…
ka: წინა…

[ctx: Period mode]
en: Custom…
ka: ხელით…

[ctx: Period mode]
en: Timeline…
ka: დროის ხაზი…

[ctx: Period interval]
en: day(s)
ka: დღე(ები)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
ka: კვირა

[ctx: Period interval]
en: month(s)
ka: თვე

[ctx: Period interval]
en: year(s)
ka: წელი

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
ka[0]: წინა დღე
ka[1]: %1 წინა დღე

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
ka[0]: წინა კვირა
ka[1]: %1 წინა კვირა

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
ka[0]: წინა თვე
ka[1]: %1 წინა თვე

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
ka[0]: წინა წელი
ka[1]: %1 წინა წელი

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
ka[0]: წინა კვირა
ka[1]: %1 წინა კვირა

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
ka[0]: 1 თვის წინ
ka[1]: %1 თვის წინ

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
ka[0]: ბოლო წელი
ka[1]: %1 ბოლო წელი

[ctx: A period]
en: Current day
ka: მიმდინარე დღე

[ctx: A period]
en: Current week
ka: მიმდინარე კვირა

[ctx: A period]
en: Current month
ka: მიმდინარე თვე

[ctx: A period]
en: Current year
ka: მიმდინარე წელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
ka: გამომგზავნი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
ka: დასასრულის თარიღი

en: Show: %1
ka: ჩვენება: %1

en: Show
ka: ჩვენება

[ctx: The current year]
en: Current year
ka: მიმდინარე წელი

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
ka: წინა წელს

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
ka: ჰისტოგრამა

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
ka: წერტილი

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
ka: ხაზი

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
ka: ბუშტი

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
ka: სექტორი

en: Table
ka: ცხრილი

en: Text
ka: ტექსტი

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
ka: ახსნის ჩვენება

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
ka: საწყისის ჩვენება

en: %1 (raw)
ka: %1 (დაუმუშავებელი)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
ka: ჯამი

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
ka: საშუალო

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
ka: მინ

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
ka: მაქს

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
ka: ფილტრი

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
ka: სვეტები

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
ka: დაჯგუფება

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
ka: ზომის ავტომატური შეცვლა

[ctx: Action]
en: Print…
ka: დაბეჭდვა…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
ka: ჩატევა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
ka: დაპატარავება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
ka: გადიდება

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current transaction has been interrupted
ka: მიმდინარე ტრანზაქცია შეწყდა

[ctx: Noun]
en: Recovery
ka: გამოკეთება

[ctx: Error message]
en: Wrong password
ka: არასწორი პაროლი

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა: %1

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
ka: შენახვა

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
ka: მნიშვნელობა

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
ka: ბოლო ცვლილება

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
ka: მოგესალმებით %1-ში

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know …?
ka: იცოდით …?

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
ka: %1 ან %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
ka: (%1) და (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
ka: არა (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
ka: (%1) და არა (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა: %1

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
ka: ფაილის ('%1') შექმნის შეცდომა

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
ka: %1 -ის შეცდომა

[ctx: A job description]
en: Developer
ka: პროგრამისტი

[ctx: Application argument]
en: Document to open
ka: გასახსნელი დოკუმენტი

[ctx: Splash screen message]
en: Loading …
ka: ჩატვირთვა …

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
ka:  შემოტანის პარამეტრები

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
ka:  შემოტანილი ფაილი:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
ka:  გატანი პარამეტრები

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
ka:  გატანილი ფაილი:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
ka:  წარუმატებელია

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
ka:  წარმატებულია
