skrooge - en to nds translation catalogue (637 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
nds: <p><b>Prioriteet %1:</b>%2</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
nds: Tipp för Vundaag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know ...?
nds: Weetst du al...?

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
nds: Datei

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
nds: &Importeren

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
nds: Paneels

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
nds: Jumpen

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
nds: Standard-Leestekens importeren

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
nds: Leestekens

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
nds: Leestekens

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
nds: <p>... Leestekens laat sik mit »Dregen un Droppen« nieg tohoopstellen.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
nds: Standard-Leestekens importeren

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
nds: Översicht

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
nds: Bericht: Innahmen un Utgaven binnen de verleden 12 Maanden

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
nds: Bericht > Vörgeschicht

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
nds: Standard-Leestekens importeert.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
nds: Standard-Leestekens leten sik nich importeren.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
nds: Leesteken opstellt

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
nds: Disse Siet as Leesteken tofögen

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
nds: Leestekenkoppel tofögen

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
nds: Wegdoon

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
nds: Autostart wegmaken

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
nds: Ümnömen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
nds: Leestekens automaatsch opmaken

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
nds: Leestekens nich automaatsch opmaken

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
nds: Leestekens automaatsch opmaken

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
nds: Leestekens nich automaatsch opmaken

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
nds: Nieg Leesteken

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
nds: Leestekenkoppel opstellt

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
nds: Leesteken opstellen ('%1)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
nds: Leesteken wegdoon

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
nds: Leesteken wegdaan

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
nds: Mit disse List kannst Du Sieden mit Leestekens opmaken.

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
nds: Översicht

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
nds: Fehlersöök

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
nds: SQL-Befehl för't Utföhren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
nds: Utföhren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
nds: Datenbank opfrischen (Ansichten, Indexen, Akschonen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
nds: Datenbank opfrischen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
nds: SQL-Utgaav

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
nds: Spoorstoop kören

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
nds: Leistenkieker an- oder utmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
nds: Leistenkieker anmaken

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
nds: Objekten wegdaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
nds: Tolest bruukt Datei bi't Starten opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
nds: Bi't Tomaken sekern

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
nds: Passwöör binnen Knipp sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
nds: Sekerheitkopie anmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
nds: De Prefix vun de Sekerheitskopie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
nds: De Suffix vun de Sekerheitskopie

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1...
nds: Datei "%1" warrt opmaakt...

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
nds: Datei

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
nds: As't lett is disse Datei schuult.
    Bitte giff dat Passwoort in.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
nds: Sekerheitkopie bi't Sekern

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
nds: Markeren ümdreihen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
nds: Rutheven

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
nds: Rutheevt

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
nds: Rutheven fehlslaan

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
nds: Maandbericht

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
nds: Bericht vun:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
nds: Maand vun den Bericht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
nds: Maandbericht opfrischen

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
nds: drucken

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
nds: Mit Spood druckt

[ctx: Error message]
en: Print failed
nds: Drucken fehlslaan

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
nds: Egenschappen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
nds: Egendomnaam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
nds: Egendom tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
nds: Egendomweert

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
nds: Egendom wegdoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
nds: Datei opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open...
nds: Opmaken...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
nds: Egendomlist

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
nds: Gröttst Torüchnehmendeepde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
nds: Vörgeschicht bi't Sekern leddig maken

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
nds: Torüchnehmen

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
nds: Wedderhalen

[ctx: Verb]
en: Undo operation '%1'.
nds: Akschoon "%1" torüchnehmen

[ctx: Verb]
en: Redo operation '%1'.
nds: Akschoon "%1" wedderhalen

[ctx: Noun]
en: History
nds: Vörgeschicht

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can undo and redo your modifications.</p>
nds: <p>... maakt Ännern laat sik torüchnehmen un wedderhalen.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
nds: Vörgeschicht is to groot

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
nds: Instellenpaneel opmaken

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
nds: Vörgeschicht lett sik nich leddig maken.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
nds: Mit Spood torüchnahmen

[ctx: Error message]
en: Undo failed
nds: Torüchnehmen fehlslaan

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
nds: Mit Spood wedderhaalt

[ctx: Error message]
en: Redo failed
nds: Wedderhalen fehlslaan

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
nds: Mit Spood torüchnahmen

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
nds: Mit Spood wedderhaalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
nds: Vörgeschicht vun Ännern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
nds: Vörgeschicht leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
nds: Gröttst Torüchnehmendeepde

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
nds: -1 = Keen Grenz

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken.

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
nds: Konto "%1" warrt för't Importeren bruukt.

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
nds: Mehr as een mööglich Konto funnen.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
nds: Standardkonto "%1" för't Importeren opstellt

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
nds: Striepen automaatsch dörkieken

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
nds: Datei "%1" lett sik nich sekern.

[ctx: A file format]
en: CSV file
nds: CVS-Datei

[ctx: Error message]
en: %1-%2: '%3'
nds: %1-%2: "%3"

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
nds: Datei "%1" bargt leeg XML-Inholt.

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
nds: GnuCash-Dokment

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
nds: KMyMoney-Dokment

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
nds: Aktiva

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
nds: Nich begäng

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
nds: Titel

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
nds: Provischoon

[ctx: A file format]
en: OFX file
nds: OFX-Datei

[ctx: A file format]
en: QIF file
nds: QIF-Datei

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
nds: Skrooge-Dokment

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
nds: Kreditkoort

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
nds: Scheck

[ctx: A file format]
en: XML file
nds: XML-Datei

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
nds: Kreditkoort

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
nds: Geldanlaag

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
nds: Anner

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
nds: Tosamen

[ctx: Verb]
en: Open report...
nds: Bericht opmaken...

[ctx: Other type of bank account]
en: Other...
nds: Anner...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account
nds: Konto-Akschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
nds: Banklüttbild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
nds: Naam vun dat Konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
nds: De Kontonummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
nds: De Filiaaladress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
nds: En Kommentar för dat Konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
nds: Naam vun de Bank

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
nds: Typ vun dat Konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
nds: De Filiaalnummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
nds: De Bankleddtall

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
nds: Tofögen

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
nds: Ännern

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
nds: Elk Maand

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
nds: Elk Johr

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
nds: Topasst

en: Auto
nds: Automaatsch

en: Rules
nds: Regeln

[ctx: Noun]
en: Selection: none
nds: Köör: keen

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
nds: Konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
nds: Wiest Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
nds: Weert fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
nds: Ännern

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
nds: Standardkategorien importeren

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
nds: Standardkategorien importeren

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
nds: Kategorien

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
nds: Kategoriepleeg

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category containing '%1'
nds: Ünnerakschonen mit Kategorien, de "%1" bargt

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
nds: Nich bruukt Kategorien wegdoon

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
nds: Nich bruukt Kategorien wegdaan

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
nds: Nich bruukt Kategorie lett sik nich wegdoon.

en: Income
nds: Innahmen

en: Expenditure
nds: Utgaven

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
nds: Kategorie "%1" opstellt

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
nds: Kategorie lett sik nich opstellen.

[ctx: Error message]
en: Category update failed
nds: Kategorie lett sik nich opfrischen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
nds: Kategorien

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
nds: Nich bruukt Kategorien wegdoon

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
nds: Nich bruukte wegdoon

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
nds: Importeren

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
nds: Na't Importeren automaatsch pröven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
nds: Koppreeg automaatsch söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
nds: Striepen automaatsch söken

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
nds: Steed vun de Koppreeg

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
nds: Datum

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
nds: Nummer

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
nds: Metood

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
nds: Kommentar

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
nds: Konto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
nds: Kategorie

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
nds: All Weerten bi't Opmaken daalladen

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
nds: Importeren

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import...
nds: Importeren...

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
nds: Exporteren

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export...
nds: Exporteren...

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
nds: Verarbeiden

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
nds: Överdregen söken un tohoopstellen

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
nds: Bankimporten oprümen

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported operations not yet validated...
nds: Importeert un noch nich pröövt Akschonen opmaken...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations imported and not yet validated
nds: Akschonen importeert un noch nich pröövt

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported operations
nds: Importeert Akschonen tosamenföhren

[ctx: Noun]
en: Import / Export
nds: Im- un exporteren

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
nds: Im- un Exporterenpleeg

[ctx: A file format]
en: CSV Files
nds: CSV-Dateien

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
nds: Importeren mit Kodek %1

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
nds[0]: Een Datei mit Spood importeert.
nds[1]: %1 Dateien mit Spood importeert.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
nds: Exporteren

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
nds: Datei "%1" mit Spood exporteert

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
nds: Exporteren vun "%1" fehlslaan

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
nds: Överdregen söken un tohoopstellen

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
nds: Verarbeiden fehlslaan

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations validated.
nds: Importeert Akschonen pröövt.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
nds: Överpröven fehlslaan

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported operation and one manual operation with same amounts
nds: Leeg Köör. Du muttst een importeert Akschoon un een vun Hand utföhrt Akschoon mit de sülvigen Bedrääg utsöken.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported operations
nds: Importeert Akschonen tosamenföhren

[ctx: Error message]
en: Merge failed
nds: Tosamenföhren fehlslaan

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations merged.
nds: Importeert Akschonen tosamenföhrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
nds: Steed vun de Koppreeg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the operation
nds: Datum vun de Akschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
nds: Datum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation, for example the Check number, or a Transfer reference.
nds: Nummer vun de Akschoon, a.B. de Scheck- oder Överwiesennummer.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation
nds: Nummer vun de Akschoon

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode
nds: Oort vun Akschoon

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
nds: Metood:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the operation
nds: Adressaat för de Akschoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the operation
nds: Kommentar för de Akschoon

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
nds: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation
nds: Kategorie vun de Akschoon

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
nds: Kategorie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the operation
nds: Bedrag för de Akschoon

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
nds: Bedrag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the operation
nds: Geldeenheit för de Akschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
nds: Formaat vun't Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
nds: Daalladen un opmaken

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future operations
nds: Schriftklöör för tokamen Akschonen

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated operations
nds: Schriftklöör för nich pröövt Akschonen

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub operations
nds: Schriftklöör för Ünnerakschonen

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
nds: Gau-Bewerken-Bedrief

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
nds: Verdubbeln

[ctx: Verb]
en: Create template
nds: Vörlaag opstellen

[ctx: Verb, mark an object]
en: Point
nds: Punkt

[ctx: Verb]
en: Open highlights...
nds: Markeerte opmaken...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted operations
nds: Markeert Akschonen

[ctx: Verb]
en: Open sub operations...
nds: Ünnerakschonen opmaken...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations
nds: Ünnerakschonen

[ctx: Verb]
en: Group operations
nds: Akschonen tosamenkoppeln

[ctx: Verb]
en: Ungroup operations
nds: Akschonenkoppel opheven

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
nds: Innahmen un Utgaven

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted operations
nds: Markeert Akschonen

[ctx: Noun]
en: Operations
nds: Akschonen

[ctx: Noun]
en: Operation management
nds: Akschonenpleeg

[ctx: Error message]
en: Switch failed
nds: Wesseln fehlslaan

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate operation
nds: Akschoon verdubbeln

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation duplicated.
nds: Akschoon verdubbelt

[ctx: Error message]
en: Duplicate operation failed
nds: Akschoon lett sik nich verdubbeln.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
nds: Vörlaag opstellen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
nds: Vörlaag opstellt.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
nds: Vörlaag lett sik nich opstellen.

en: Shares
nds: Aktien

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation update
nds: Akschoon opfrischen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation updated
nds: Akschoon opfrischt

[ctx: Error message]
en: Operation update failed
nds: Akschoon lett sik nich opfrischen

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split operation
nds: En Opspleetakschoon lett sik nich opfrischen.

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
nds: För't Opstellen vun Överwiesen wöör de Afsoluutweert bruukt.

[ctx: Question]
en: Confirmation
nds: Beglöven

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
nds: De Eenheit vun de Akschoon passt för dat Teelkonto nich.
    Klick op "Afbreken", wenn Du liekers wiedermaken wullt, oder giff den Weert in de Eenheit vun dat Teelkonto in (%1):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation creation
nds: Akschoon opstellen

[ctx: Noun]
en: Shares
nds: Aktien

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation created
nds: Akschoon opstellt

[ctx: Error message]
en: Operation creation failed
nds: Akschoon lett sik nich opstellen

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
nds: %1 - Verscheel: %2     Utgaven: %3     Innahmen: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
nds: <p>Verscheel: %1</p><p>Utgaven: %2</p><p>Innahmen: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
nds: Na Köör wesseln

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation checked.
nds: Akschoon markeert

[ctx: Error message]
en: No Operation Selected
nds: Keen Akschoon utsöcht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of operations
nds: List mit Akschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
nds: Verleden Kontostand op Dien Kontobericht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
nds: Informatschonen wesseln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
nds: Oort vun Akschoon (wodennig se utföhrt warrt). 
    Bispillen: Kreditkoort, Scheck, Överwiesen...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
nds: Teelkonto för disse Överwiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
nds: De Akschoon ehr Kategorie.
    Bruuk  " > " för't Scheden vun Kategorie un Ünnerkategorie.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this operation
nds: Towiest Mittrecker för disse Akschoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
nds: Tall vun Aktien

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
nds: + Provischoon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
nds: Bedrag vun den Opdrag

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
nds: + Stüer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
nds: Bedrag vun de Stüer

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
nds:  = Tosamen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
nds: Konto för't Betahlen vun kööpt Aktien

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
nds: Editor leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
nds: Textfeld

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
nds: Schriftoorden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub operations:
nds: Schrift för Ünnerakschonen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
nds: Bloots binnen Vörlagen söken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in operations
nds: Eerst binnen Vörlagen un later binnen Akschonen söken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in operations only
nds: Bloots binnen Akschonen söken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in operations and after in templates
nds: Eerst binnen Akschonen un later binnen Vörlagen söken

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
nds: Bericht

[ctx: Noun]
en: Report
nds: Bericht

[ctx: Noun]
en: Generate report
nds: Bericht opstellen

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Unit equal to
nds: Akschonen mit de sülvige Eenheit as

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Category equal to
nds: Akschonen mit de sülvige Kategorie as

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations followed by
nds: Akschonen nagahn vun

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected operations
nds: Markeert Akschonen

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations corresponding to rule
nds: Tohören Akschonen för Regel

[ctx: Noun]
en: None
nds: Keen

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
nds: Planen

en: Setup Report
nds: Bericht instellen

[ctx: Noun]
en:  and
nds:  un

[ctx: Noun]
en: incomes
nds: Innahmen

[ctx: Noun]
en: expenses
nds: Utgaven

[ctx: Noun]
en: transfers
nds: Överwiesen

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
nds: wielt "%1" för "%2"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Operation Types
nds: Akschonentypen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
nds: Striepen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
nds: Stoop minnern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
nds: Innahmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
nds: Regen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
nds: Daten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
nds: Söök de Regeninholden ut, de Du ankieken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
nds: Utgaven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
nds: Daten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
nds: Metood:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
nds: Utblick:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
nds: Stoop grötter maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
nds: Överwiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
nds: Söök de Striepeninholden ut, de Du ankieken wullt.

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
nds: Bi't Opmaken pröven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when an operation is scheduled
nds: En Vörlaag opstellen, wenn en Akschoon plaant warrt

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
nds: Vöranstoot

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
nds: Automaatsch schrieven

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
nds: Tietafstand

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
nds: Tall vun Wedderhalen

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled operations
nds: Plaant Akschonen

[ctx: Verb, create a scheduled operation]
en: Schedule
nds: Planen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent operations
nds: Wedderhaalt vörkamen Akschonen infögen

[ctx: Noun]
en: Scheduled operations
nds: Plaant Akschonen

[ctx: Noun]
en: Operations scheduled management
nds: Pleeg vun plaant Akschonen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
nds: Ümwanneln planen

[ctx: An information message]
en: All scheduled operations have been converted in template
nds: All plaant Akschonen wöörn to en Vörlaag ümwannelt.

[ctx: An information message]
en: A template has been created
nds: En Vörlaag wöör opstellt.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation schedule
nds: Akschoon planen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation scheduled.
nds: Akschoon plaant

[ctx: Error message]
en: Operation schedule failed
nds: Akschoon lett sik nich planen.

[ctx: Error message]
en: Update failed
nds: Opfrischen fehlslaan

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent operation update
nds: Wedderhaalt vörkamen Akschoon opfrischen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation updated.
nds: Wedderhaalt vörkamen Akschoon opfrischt

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation inserted.
nds: Wedderhaalt vörkamen Akschoon inföögt

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
nds: Infögen fehlslaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule an operation or a template from the operations page.
nds: Du muttst toeerst op de Akschonensiet en Akschoon oder Vörlaag planen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
nds: Vöranstoot:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
nds: Daag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
nds: Weken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
nds: Maanden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
nds: Johren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
nds: Automaatsch schrieven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
nds: Tall vun Vörkamen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
nds: Vörgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
nds: Nakamen Vörkamen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
nds: Standardparameters

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
nds: Vöranstoot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
nds: Automaatsch schrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
nds: Tall vun Vörkamen

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all operations
nds: Bi all Akschonen utföhren

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported operations
nds: Bi importeert Akschonen utföhren

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated operations
nds: Bi nich pröövt Akschonen utföhren

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
nds: Vörgang utföhren

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
nds: Vörgang utföhrt

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
nds: Vörgang lett sik nich utföhren

[ctx: Noun]
en: Search and process
nds: Söök un Vörgang

[ctx: Noun]
en: Search and process management
nds: Söök un Vörgangkuntrull

[ctx: Noun, a search]
en: Search
nds: Söök

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
nds: Opfrischen

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
nds: Rutheevt

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
nds: Söök un Vörgang opstellen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
nds: Söök un Vörgang opstellt

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
nds: Opstellen vun Söök un Vörgang fehlslaan

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
nds: Söök un Vörgang opfrischen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
nds: Söök un Vörgang opfrischt

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
nds: Söök un Vörgang laat sik nich opfrischen.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
nds: Söök opfrischen

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
nds: Söök opfrischt

[ctx: Error message]
en: Search update failed
nds: Söök lett sik nich opfrischen

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule '%1'
nds: Ünnerakschonen, de Regel "%1" tohöört

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
nds: Vörgäng bruken

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
nds: Söökdefinitschoon tolaten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
nds: De Bedrag, de den Alarm utlööst

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
nds: Vörgangdefinitschoon tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
nds: Minuten

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
nds: Mittreckers

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
nds: Mittreckers plegen

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
nds: Mittrecker lett sik nich opstellen.

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
nds: Mittrecker lett sik nich opfrischen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
nds: Naam vun den Mittrecker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
nds: En Kommentar för den Mittrecker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
nds: Daalladenmetood

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
nds: Hööchsttall vun importeert Weerten:

[ctx: Verb]
en: Split share...
nds: Aktie opspleten...

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
nds: Standardeenheit opstellen

[ctx: Noun, units for operations, usually currencies or a shares]
en: Units
nds: Eenheiten

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
nds: Eenheiten plegen

[ctx: Question]
en: Split share
nds: Aktie opspleten

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
nds: Aktie opspleten

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
nds: Aktie lett sik nich opspleten.

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
nds: Geldsort

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
nds: Aktie

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
nds: Objekt

en: Values
nds: Weerten

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
nds: Eenheit lett sik nich opstellen.

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
nds: Eenheitenweert lett sik nich opstellen

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
nds: Eenheit lett sik nich opfrischen.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
nds: Weerten för [%1 (%2)] daalladen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
nds: List vun Kursen för utsöcht Eenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
nds: Tall vun Dezimaalsteden för de Eenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
nds: Dat Land vun de Geldeenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
nds: De Eenheit vun de Geldeenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
nds: De Naam för de Eenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
nds: Dat Symbool för de Eenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
nds: De Typ vun de Eenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
nds: List mit begäng Geldeenheiten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
nds: Datum vun den Kurs vun de Geldeenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
nds: Bedrag vun den Kurs vun de Geldeenheit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
nds: Kursen för de markeerte Eenheit daalladen.
    De Daalladen-Wedderhaaltiet lett sik in de Optschonen topassen.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
nds: Kursen för utsöchte Eenheit daalladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
nds: Daalladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
nds: Weerten för elk Maand för all Daten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
nds: Weerten för elk Week för all Daten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
nds: Weerten för elk Dag för all Daten

[ctx: Noun]
en: Day -0
nds: Dag -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
nds: Dag -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
nds: Dag -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
nds: Dag -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
nds: Dag -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
nds: Dag -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
nds: Föffteihn

[ctx: Noun]
en: Day +0
nds: Dag +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
nds: Dag +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
nds: Dag +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
nds: Dag +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
nds: Dag +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
nds: Dag +5

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
nds: Kontostand=%1

[ctx: A tool tip]
en: This operation is already checked.
nds: Disse Akschoon is al markeert.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
nds: Konto "%1" opmaken

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
nds: Mittrecker "%1" tomaken

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
nds: Mittrecker "%1" opmaken

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change operation status
nds: Akschoon-Status ännern

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
nds: Kategorie verschuven

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
nds: Egenschap

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
nds: Eenheit "%1" wöör opstellt.

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
nds: %1 fehlslaan, wiel dat verbunnen Objekt noch nich in de Datenbank sekert is.

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
nds: Du kannst keen Slööp opstellen.

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
nds: Aktuell

[ctx: Noun]
en: Credit card
nds: Kreditkoort

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
nds: Aktiva

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
nds: Anner

[ctx: Noun]
en: year(s)
nds: Johren

[ctx: Noun]
en: month(s)
nds: Maanden

[ctx: Noun]
en: day(s)
nds: Daag

[ctx: Noun, financial operations with a negative amount]
en: Expenditure
nds: Utgaven

[ctx: Noun, financial operations with a positive amount]
en: Income
nds: Innahmen

[ctx: Noun]
en: Year
nds: Johr

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
nds: Standard

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
nds: Lüttst

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
nds: Bedrag in twee Striepen

[ctx: Noun]
en: Amount entered
nds: Ingeven Bedrag

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
nds: Ingeven Bedrag in twee Striepen

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
nds: Merrn

[ctx: Noun]
en: With operations
nds: Mit Akschonen

[ctx: Noun]
en: With cumulative operations
nds: Mit tosamenreekt Akschonen

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
nds: Konto

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
nds: Kontotypen

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Operation
nds: Akschoon

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
nds: Naam

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
nds: Kontostand

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
nds: Bedrag

[ctx: Noun]
en: Account number
nds: Kontonummer

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
nds: Nummer

[ctx: Noun]
en: Bank number
nds: Bankleddtall

[ctx: Noun]
en: Agency number
nds: Filiaalnummer

[ctx: Noun]
en: Agency address
nds: Filiaaladress

[ctx: Noun]
en: Address
nds: Adress

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
nds: Adressaat

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
nds: Kommentar

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
en: Mode
nds: Metood

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
nds: Nakamen Vörkamen

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
nds: Datum

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
nds: Maand

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
nds: Quartaal

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
nds: Halvjohr

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
nds: Johr

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
nds: Eerst Datum

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
nds: Kategorie

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
nds: Eenheit

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
nds: Pröövt

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £...]
en: Symbol
nds: Symbool

[ctx: Noun, a country in the world (France, China...)]
en: Country
nds: Land

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
nds: Typ

[ctx: Noun]
en: Internet code
nds: Internetkode

[ctx: Noun]
en: Number of operations
nds: Tall vun Akschonen

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
nds: Tietafstand

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
nds: Automaatsch schrieven

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
nds: Tall vun Vörkamen

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
nds: Wohrschoen

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
nds: Tomaakt

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
nds: Plaant

[ctx: Noun]
en: Number of operations (cumulative)
nds: Tall vun Akschonen (tosamenreekt)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
nds: Bedrag (tosamenreekt)

[ctx: Noun]
en: Search description
nds: Söökbeschrieven

[ctx: Noun]
en: Process description
nds: Vörgangbeschrieven

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
nds: Akschoontyp

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
nds: Mittrecker

[ctx: Noun]
en: Import status
nds: Importeren-Status

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
nds: Dezimaalsteden

[ctx: Noun]
en: Month
nds: Maand

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
nds: Reeg

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
nds: -- Keen --

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
nds: Standardeenheit "%1" för't Importeren opstellt

[ctx: A file format]
en: All supported formats
nds: All ünnerstütt Formaten

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
nds: Disse Exporterenmetood is noch nich inbuut

[ctx: Error message]
en: Operation impossible because the document is missing
nds: Akschoon nich mööglich, wiel dat Dokment fehlt.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
nds: Mööglich Insparen

en: 1 operation modified by %2 | %1 operations modified by %2
nds[0]: 1 Akschoon vun %2 ännert
nds[1]: %1 Akschonen vun %2 ännert

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is empty
nds: is leddig

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not empty
nds: is nich leddig

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ='#V1S#'
nds: ="#V1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: !='#V1S#'
nds: !="#V1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: >'#V1S#'
nds: >"#V1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: <'#V1S#'
nds: <"#V1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: >='#V1S#'
nds: >="#V1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: <='#V1S#'
nds: <="#V1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between #V1# and #V2#
nds: liggt twischen #V1# un #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
nds: liggt twischen "#V1S#" un "#V2S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to lower
nds: is sieter sett

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to upper
nds: is höger sett

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not lower
nds: is nich sieter

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not upper
nds: is nich höger

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
nds: =#ATT2# mit "#W2S#" inwesselt för "#W1S#"

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
nds: =Deeltekenkeed vun #ATT2# ut #V1# bet #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current month
nds: is binnen dissen Maand

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous month
nds: is binnen den verleden Maand

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current year
nds: is binnen dit Johr

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous year
nds: is binnen dat verleden Johr

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 30 days
nds: is binnen de verleden 30 Daag

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 months
nds: is binnen de verleden 3 Maanden

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 6 months
nds: is binnen de verleden 6 Maanden

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 12 months
nds: is binnen de verleden 12 Maanden

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
nds:  un

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
nds:  oder

[ctx: Noun, a country]
en: France
nds: Frankriek

[ctx: Noun, a country]
en: United States
nds: Vereenigte Staten vun Amerika

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
nds: Düütschland

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
nds: Eenheit "%1" nich begäng

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
nds: Leeg Verdelen. Verdelen mutt grötter as Null wesen.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
nds: morgen

[ctx: this day]
en: today
nds: vundaag

[ctx: the day before today]
en: yesterday
nds: güstern

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
nds: Keen Datum

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
nds: Startschirm wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
nds: Ännert Leestekens bi't Tomaken sekern

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
nds: Positschoon vun't Hööftpaneel

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
nds: Formaat vun't Datum

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
nds: Lüttbild in'n Systeemafsnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
nds: Intern Filter torüchsetten

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
nds: Warktüüchbalken wiesen

[ctx: Noun, user action]
en: Export...
nds: Exporteren...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
nds: Dat Diagramm drucken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
nds: Bild koperen

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins...
nds: Modulen warrt laadt

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
nds: Vörankamen vun de aktuelle Akschoon

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
nds: Aktuell Akschoon afbreken

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
nds: Nieg Paneel

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
nds: All tomaken

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
nds: All anner tomaken

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
nds: Leesteken-Status överschrieven

[ctx: Noun, user action]
en: Configure...
nds: Instellen...

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
nds: Verleden

[ctx: Noun, user action]
en: Next
nds: Nakamen

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
nds: Editor anmaken

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
nds: Dat Dokment wöör ännert.
    Wullt Du dat ehr't Tomaken sekern?

[ctx: Question]
en: Save as
nds: Sekern as

[ctx: Question]
en: Save
nds: Sekern

[ctx: Question]
en: Do not save
nds: Nich sekern

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
nds: Kort Datumformaat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
nds: Lang Datumformaat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
nds: Smuck kort Datumformaat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
nds: Smuck lang Datumformaat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
nds: ISO-Datum (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
nds: Allmeen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
nds: Instellen sekern

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
nds:  [ännert]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
nds: Ahn Titel

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
nds: De Siet lett sik nich opmaken, wiel sik dat Moduul nich finnen lett.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
nds: Standardstatus torüchsetten

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
nds: Standardstatus wöör torüchsett

[ctx: Noun]
en: Notification
nds: Bescheed

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
nds: Dat gifft de Datei <b>%1</b> al. Wullt Du ehr överschrieven?

[ctx: Question]
en: Warning
nds: Wohrschoen

[ctx: Verb]
en: Save
nds: Sekern

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
nds: Mit disse List kannst Du niege Sieden opmaken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
nds: Lüttbild in'n Systeemafsnitt wiesen

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
nds: Fragen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
nds: Jümmers

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
nds: Nienich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
nds: Baven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
nds: Linkerhand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
nds: Rechterhand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
nds: Fragen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
nds: Leesteken "%1" opfrischen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
nds: Egenschap opstellen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
nds: Leesteken verschuven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
nds: Anfangdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
nds: vun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
nds: Enndatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
nds: bet

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
nds: Histogramm

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
nds: Punkt

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
nds: Lien

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
nds: Koken

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
nds: Konzentersch Koken

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
nds: Op Standardklören torüchsetten

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
nds: Verkloren wiesen

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
nds: Summ

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
nds: Dörsnitt

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
nds: Min.

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
nds: Max.

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
nds: Leesteken wöör ännert

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
nds: Leesteken opfrischt

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
nds: De Siet wöör ännert. Wullt Du ehr op Stand bringen?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
nds: De Siet wöör ännert

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
nds: Standardstatus sekern

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
nds: Standardstatus sekert

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
nds: Striepen

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
nds: Parameters sekern

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
nds: Standardparameters sekern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
nds: Ansichtgrött topassen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
nds: Lütter maken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
nds: Egen Ansichtgrött

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
nds: Grötter maken

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
nds: Autostart

[ctx: Error message]
en: No database defined
nds: Keen Datenbank fastleggt

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
nds: Sekern

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
nds: Weert

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
nds: Verleden Ännern

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
nds: Datei "%1" lett sik nich opmaken.

[ctx: Fullname]
en: Stephane MANKOWSKI
nds: Stephane Mankowski

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
nds: Opbuu un Programmschriever

[ctx: Fullname]
en: Guillaume DE BURE
nds: Guillaume de Bure

[ctx: A job description]
en: Developer
nds: Programmschriever

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
nds: De Programmnaam wöör vun Charles Dickens sien Vertellsel <i>A Christmas Carol</i> („En Wiehnachtsgeschicht“) anstött. Ebenezer Scrooge, de Hööftpersoon, oolt un gniesgnaddelig, kriggt Besöök vun dree Spökels, de amenn de Oort ännert, op de he de Welt süht.

[ctx: Application argument]
en: Document to open
nds: Dokment, dat opmaakt warrn schall

[ctx: Splash screen message]
en: Loading ...
nds: An't Laden ...
