skrooge - en to pl translation catalogue (2025 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
pl: Edycja

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
pl: Porady

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
pl: Aktywuj wszystkie porady

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
pl: Samoodświeżanie

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
pl: Porady liczą się długo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
pl: Aby polepszyć wydajność, należy przełączyć element interfejsu na 'Ręczne odświeżanie' (zobacz menu podręczne).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
pl: <p><b>Priorytet %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
pl: Odrzuć

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
pl: Odrzuć podczas bieżącego miesiąca

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
pl: Odrzuć ten rodzaj

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
pl: Odrzuć ten rodzaj podczas bieżącego miesiąca

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
pl:  (zalecane)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
pl: Pokaż wszystkie porady

[ctx: Information message]
en: Display less advices
pl: Pokaż mniej porad

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
pl: Odśwież porady

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
pl: Zastosuj wszystkie zalecane poprawki

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
pl: Włącz wszystkie porady

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
pl: Włączono porady.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
pl: Włączenie porad nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
pl: Odrzuć poradę

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
pl: Porada odrzucona.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
pl: Odrzucenie porady nieudane

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
pl: Porady

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
pl: Wskazówka dnia

[ctx: The title]
en: Advice
pl: Porady

[ctx: The tool tip]
en: Advice
pl: Porady

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
pl: Wskazówka dnia

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
pl: Plik

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
pl: &Importuj

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
pl: Panele

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
pl: Idź

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
pl: Pinezka na zakładkach domowych

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
pl: Jeśli zaznaczono, to na zakładkach domowych będą pinezki.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
pl: Zaimportuj standardowe zakładki

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
pl: Import standardowych zakładek

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
pl: Tablica

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
pl: Sprawozdanie > Przychody względem rozchodów w czasie ostatnich 12 miesięcy

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
pl: Sprawozdanie > Kategorie wykresu kołowego w czasie ostatnich 12 miesięcy

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
pl: Sprawozdanie > Historia

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
pl: Zaimportowano standardowe zakładki.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
pl: Importowanie standardowych zakładek nieudane

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
pl: Utworzono zakładkę

[ctx: Action]
en: Open all
pl: Otwórz wszystkie

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
pl: Tutaj utwórz zakładkę dla bieżącej strony

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
pl: Rozwiń wszystko

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
pl: Zwiń wszystko

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
pl: Utwórz zakładkę dla bieżącej strony

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
pl: Utwórz zakładkę dla wszystkich stron

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
pl: Dodaj grupę zakładek

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
pl: Usuń

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
pl: Usuń z autostartu

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
pl: Zmień nazwę

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
pl: Samoczynne uruchamianie zakładek

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
pl: Nie uruchamiaj zakładek samoczynnie

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
pl: Stan uruchamiania zakładki '%1' uległ zmianie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
pl: Samoczynne uruchamianie zakładek

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
pl: Nie uruchamiaj zakładek samoczynnie

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
pl: Nowa zakładka

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
pl: Tworzenie katalogu zakładek '%1'

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
pl: Został dodany katalog zakładek '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
pl: Utworzono grupę zakładek

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
pl: Tworzenie zakładki

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
pl: Dodano zakładkę '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
pl: Utworzono zakładki

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
pl: Tworzenie zakładki '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
pl: Zmiana ikony zakładki

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
pl: Ikona zakładki '%1' uległa zmianie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
pl: Zmieniono ikonę zakładki

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
pl: Usuń zakładkę

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
pl: Usunięto zakładkę

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
pl: Znajdź

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">to umożliwia otwieranie stron z zakładek</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span>, aby otworzyć w nowej stronie</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
pl: ten spis umożliwia otwieranie stron z zakładek

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
pl: Podtablica

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
pl: Podtablica

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
pl: Tablica

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
pl: Ustawienia tablicy

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
pl: Witamy w %1

[ctx: Verb]
en: Flow
pl: Przepływ

[ctx: Verb]
en: 1 column
pl: 1 kolumna

[ctx: Verb]
en: 2 columns
pl: 2 kolumny

[ctx: Verb]
en: 3 columns
pl: 3 kolumny

[ctx: Verb]
en: 4 columns
pl: 4 kolumny

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
pl: Narzędzia

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
pl: Uruchom ponownie profilowanie

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
pl: Otwórz profilowanie

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
pl: Debugowanie

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
pl: Przydatne do debugowania

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
pl: Wykonaj

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
pl: Wykonaj wiele zapytań

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
pl: Wyjaśnij

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
pl: Wyjaśnij plan kwerendy

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
pl: Wykonaj skrypt [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
pl: 
    Czas wykonania: %1 ms

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
pl: Polecenie SQL z wtyczki debugowania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
pl: Polecenie SQL do wykonania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
pl: Skrypt do wykonania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
pl: Wykonaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
pl: Wykonaj w transakcji

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
pl: Wczytaj ponownie bazę danych (widoki, indeksy, wyzwalacze)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
pl: Odśwież bazę danych

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
pl: Wyjście SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
pl: &Poziom śledzenia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
pl: Wybierz poziom śledzeń

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
pl: Włącz lub wyłącz profile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
pl: Włącz profile

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
pl: Czy chcesz wymusić usunięcie ?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
pl: Usunięto obiekty.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
pl: Otwórz ostatnio używany plik po uruchomieniu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
pl: Jeśli zaznaczone, program samoczynnie wystartuje z ostatnio używanym plikiem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
pl: Zapisz przed zamknięciem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
pl: Jeśli zaznaczone, program samoczynnie zapisze bieżący dokument przy zamknięciu.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
pl: Przechowuj hasła w portfelu KDE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
pl: Jeżeli zaznaczone, program pobierze/ustawi hasła z portfela KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
pl: Wybrany portfel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
pl: Wybrany portfel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
pl: Włącz tworzenie kopii zapasowych

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
pl: Jeśli zaznaczone, program samoczynnie utworzy kopię zapasową.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
pl: Przedrostek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
pl: Przedrostek pliku kopii zapasowej.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
pl: Przyrostek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
pl: Przyrostek pliku kopii zapasowej.

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
pl: Nie znaleziono pliku %1! Nie można go otworzyć.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
pl: Plik

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
pl: Pomyślnie utworzono dokument.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
pl: Tworzenie dokumentu nieudane.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
pl: Pomyślnie zapisano plik.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
pl: Nie można zapisać pliku

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
pl: %1 dokument

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
pl: Zapisano plik '%1'.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
pl: Nieudane zapisywanie: '%1'.

[ctx: Panel title]
en: Open file
pl: Otwórz plik

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
pl: %1 dokument

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
pl: Twój dokument został przywrócony z jego pliku tymczasowego. Możesz jednak postanowić otworzyć pierwotny dokument.

[ctx: Noun]
en: Reopen
pl: Otwórz ponownie

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
pl: Ten plik wygląda na zabezpieczony.
    Proszę wprowadzić hasło.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
pl: <b>Błędne hasło.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
pl: Otwarto plik '%1'.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
pl: Otwarcie '%1' nieudane.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
pl: Spróbuj przywrócić

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
pl: Twój dokument został przywrócony w następującym miejscu: %1
    Miej na uwadze, że przywracanie nie zawsze jest idealne

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
pl: Otwórz przywrócony plik

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
pl: Uważaj, jeżeli zgubisz swoje <b>hasło</b>, to otworzenie twojego dokumentu stanie się <u><b>niemożliwe</b></u>. Uwaga, tego działania nie można confnąć bez ponownej zmiany hasła.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
pl: Zaniechano zmiany hasła.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
pl: Zmieniono hasło.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
pl: Zmiana hasła nieudana.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
pl: Utwórz kopię zapasową swojego dokumentu

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
pl: Nie zapomnij utworzyć kopi zapasowej swojego dokumentu na osobnym urządzeniu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
pl: Przechowuj hasła w portfelu KDE:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
pl: Kopia zapasowa przy zapisywaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
pl: Przedrostek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
pl: Przyrostek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
pl: <html><head/><body><p>Następujących słów kluczowych można używać w przedrostkach i przyrostkach:<br/>&lt;DATE&gt;: aby dodać bieżącą datę do pliku kopii zapasowej<br/>&lt;TIME&gt;: aby dodać bieżący czas do pliku kopii zapasowej</p><p>Domyślnie, kopia zapasowa jest przechowywana w tym samym katalogu co zapisany plik.<br/>Można jednak wymusić katalog kopii zapasowej poprzez ustawienie bezwzględnej ścieżki w przedrostku .<br/>(przykład: /kopia_zapasowa/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
pl: Przełącz podświetlenie

[ctx: Verb]
en: Switch close
pl: Przełącz zamknięcie

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
pl: Podświetlenie

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
pl: Zamknij

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
pl: Stan zamknięcia '%1' uległ zmianie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
pl: Zamknięte.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
pl: Zamykanie nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
pl: Podświetlenie

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
pl: Stan podświetlenia '%1' uległ zmianie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
pl: Podświetlono.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
pl: Podświetlenie nieudane

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
pl: Nie znaleziono pliku %1/html/main.txt

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
pl: Miesięczne sprawozdanie

en: Upload
pl: Wyślij

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
pl: Nie można skopiować pliku z '%1' do '%2'

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
pl: Nieudane usuwanie '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
pl: Oblicz miesięczne sprawozdanie dla '%1'

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
pl: Pakiet jest gotowy. Możesz go znaleźć tutaj %1 i trzy zrzuty ekranu tutaj %2, %3, %4. Teraz możesz je wysłać ręcznie.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
pl: Sprawozdanie z:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
pl: Miesiąc sprawozdania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
pl: Odśwież miesięczne sprawozdanie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
pl: &Szablon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
pl: Szablony do użycia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
pl: Usuń wybrane źródło

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
pl: Pobierz wzorce

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
pl: Wydrukuj do pliku html

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
pl: drukuj

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
pl: Pomyślnie wykonano drukowanie.

[ctx: Error message]
en: Print failed
pl: Drukowanie nieudane

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
pl: Dodaj właściwość

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
pl: Tworzenie właściwości

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
pl: Utworzono właściwość

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
pl: Następujący wiersz polecenia zakończył kodem %2:
    '%1'

[ctx: Noun]
en: Bill
pl: Rachunek

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
pl: Dodaj %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
pl: Nie znaleziono właściwości. Najpierw musisz utworzyć właściwość z doku.

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
pl: Pobierz i dodaj %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
pl: Właściwości

en: Name
pl: Nazwa

en: Value
pl: Wartość

en: Selection
pl: Zaznaczenia

en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
pl: Chcesz kopię czy odnośnik do pliku?

[ctx: Question]
en: Copy
pl: Skopiuj

[ctx: Question]
en: Link
pl: Odnośnik

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
pl: Otwarcie pliku '%1' nieudane

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
pl: Zmień nazwę własności

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
pl: Zmieniono nazwę własności

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
pl: Wybierz plik

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
pl: Usunięto właściwości.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
pl: Usuwanie nieudane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
pl: Nazwa własności

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
pl: Zmień nazwę własności

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
pl: Dodaj własność

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
pl: Wartość własności

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
pl: Wybierz plik jako własność

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
pl: Usuń własność

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
pl: Otwórz plik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
pl: Dla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
pl: Wykaz właściwości

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
pl: Zaznaczona: %1 wierszy dla %2 (min: %3, średnia: %4, maks.: %5)

en: Selection: %1 line for %2
pl: Zaznaczono: %1 wiersz dla %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
pl[0]: Zaznaczono: %1 wiersz
pl[1]: Zaznaczono: %1 wiersze
pl[2]: Zaznaczono: %1 wierszy

[ctx: The title]
en: Statistic
pl: Statystyka

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
pl: Pamięć działań do cofnięcia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
pl: Wyczyść historię przy zapisie

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
pl: Przywróć dokument

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
pl: Cofnij

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
pl: Przywróć

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
pl: Wyczyść historię

[ctx: Verb]
en: Undo transaction '%1'.
pl: Cofnij transakcję '%1'.

[ctx: Verb]
en: Redo transaction '%1'.
pl: Przywróć transakcję '%1'.

[ctx: Noun]
en: History
pl: Historia

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
pl: Historia jest za duża

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
pl: Możesz zwiększyć wydajność poprzez zmniejszenie rozmiaru historii w ustawieniach.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
pl: Otwórz panel ustawień

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
pl: Pomyślnie wyczyszczono historię.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
pl: Czyszczenie historii nieudane

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
pl: Pomyślnie wykonano cofnięcie.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
pl: Cofnięcie nieudane

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
pl: Pomyślnie wykonano przywrócenie.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
pl: Przywrócenie nieudane

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
pl: Pomyślnie wykonano cofnięcie.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
pl: Pomyślnie wykonano przywrócenie.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
pl: Historia zmian

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
pl: Wyczyść historię

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
pl: Pamięć działań do cofnięcia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Liczba działań do cofnięcia przechowywanych w historii. Jeżeli chcesz przechowywać <span style=" font-weight:600;">wszystkie</span> działania w historii, ustaw to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, ale wiedz, że rozmiar pliku będzie się stopniowo zwiększał.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
pl: -1 dla braku ograniczenia

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
pl: Nieprawidłowe parametry

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
pl: Zaimportuj plik %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
pl: Otwarcie pliku '%1' nieudane

[ctx: Import step]
en: Import transactions
pl: Zaimportuj transakcje

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
pl: Używanie konta '%1' do importu

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
pl: Znaleziono więcej niż jedno możliwe konto.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
pl: Utworzono domyślne konto '%1' do importu

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some transactions are already existing
pl: Początkowe saldo '%1' nie zostało ustawione, ponieważ pewne transakcje już istnieją

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
pl: Początkowe saldo '%1' zostało ustawione z zawartością pliku AFB120

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
pl: Plik AFB120 (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
pl: UWAGA: Polecenie %1 zostało zakończone kodem błędu %2 (Ponowienie %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
pl: UWAGA: Upłynął czas na polecenie %1 (Ponowienie %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
pl: Zaimportuj przy użyciu %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
pl: Nie możliwe jest znalezienie id konta przy użyciu wyrażenia regularnego '%1' w wierszu '%2'

[ctx: Progress message]
en: Download transactions
pl: Pobierz transakcje

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
pl: Twój silnik '%1' nie wygląda na dobrze ustawiony, bo nie znaleziono żadnych kont.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
pl: Nie pobrano żadnych kont przy użyciu następującego polecenia:
    %1
    Sprawdź instalację silnika.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
pl: Niektóre z kont nie zostały pobrane. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
pl: Zaimportuj

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
pl: Zaimportuj jedno konto przy użyciu %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
pl: ^data

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
pl: ^konto

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
pl: ^numer|^num?ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
pl: ^tryb|^rodzaj

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
pl: ^odbiorca|^części

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
pl: ^komentarz|^libell?|^d?tail|^info

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
pl: ^stan|^pointage

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
pl: ^w_zakładce

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
pl: ^wartość|^kwota|^valeur|^montant|^uznanie|^obciążenie

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
pl: ^ilość

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
pl: ^jednostka

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
pl: ^znak|^sens

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
pl: ^-|^obciążenie|^wypłata

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
pl: ^idgrupy

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
pl: ^idtransakcji

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
pl: Użyj samoczynnego szukania kolumn

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
pl: Użyte mapowanie: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
pl: Nie znaleziono nagłówka w pliku CSV

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
pl: Format daty niewspierany

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
pl: Import '%1' o formacie kodu '%2' i daty '%3'

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
pl: Nieprawidłowa liczba kolumn w linii %1. Oczekiwano %2. Znaleziono %3.

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
pl: Bank do importu %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
pl: Stworzono domyślny bank '%1' do importu

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
pl: Początkowe saldo '%1' zostało ustawione

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
pl: Nieudane zapisywanie pliku '%1'

[ctx: A file format]
en: CSV file
pl: Plik CSV

[ctx: Import step]
en: Import units
pl: Zaimportuj jednostki

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
pl: Import '%1' przy użyciu kodeku '%2' i formatu daty '%3'

[ctx: Import step]
en: Import rules
pl: Zaimportuj wytyczne

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
pl: Zaimportuj '%1' przy użyciu kodeka '%2'

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
pl: Nieprawidłowa zawartość XML w pliku '%1'

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
pl: Zaimportuj banki i konta

[ctx: Import step]
en: Import scheduled transactions
pl: Zaimportuj zaplanowane transakcje

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
pl: Dokument GnuCash

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
pl: Zła wersja dokumentu Grisbi. Wersja musi być >= 0.6.0

[ctx: Import step]
en: Import banks
pl: Zaimportuj banki

[ctx: Import step]
en: Import accounts
pl: Zaimportuj konta

[ctx: Import step]
en: Import payees
pl: Zaimportuj odbiorców

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
pl: Zaimportuj tryby płatności

[ctx: Import step]
en: Import categories
pl: Zaimportuj kategorie

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
pl: Przydział budżetowy

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
pl: Rok fiskalny

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
pl: Plik Grisbi

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
pl: Wyeksportuj plik %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
pl: Wyeksportuj konta

[ctx: Export step]
en: Export categories
pl: Wyeksportuj kategorie

[ctx: Export step]
en: Export payees
pl: Wyeksportuj odbiorców

[ctx: Export step]
en: Export transactions
pl: Wyeksportuj transakcje

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
pl: Plik Intuit Interchange Format

[ctx: A file format]
en: JSON file
pl: Plik JSON

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
pl: Nie znaleziono konta o identyfikatorze %1

[ctx: Import step]
en: Import budgets
pl: Zaimportuj budżety

[ctx: Export step]
en: Export units
pl: Wyeksportuj jednostki

[ctx: Export step]
en: Export budgets
pl: Wyeksportuj budżety

[ctx: Export step]
en: Export scheduled transactions
pl: Wyeksportuj zaplanowane transakcje

[ctx: Export step]
en: Export banks
pl: Wyeksportuj banki

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
pl: Dokument KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
pl: Konto

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
pl: Nieokreślona

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
pl: Kategoria

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
pl: Nieudane wykonywanie '%1'

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
pl: Nie udało się przekształcić księgi rachunkowej na xml '%1'

[ctx: A file format]
en: Ledger file
pl: Pliki księgi rachunkowej

[ctx: Import step]
en: Import stocks
pl: Zaimportuj kapitały akcyjne

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
pl: Aktywa

[ctx: Import step]
en: Import assets
pl: Zaimportuj aktywa

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
pl: Dokument Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
pl: Błąd przy przetwarzaniu '%1'

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
pl: Plik %1 nie ma praw do odczytu

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
pl: Program java nie jest wgrany. Trzeba go wgrać ręcznie.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
pl: Program sunriise jest niezbędny do zaimportowania Microsoft Money, lecz nie jest zainstalowany '%1'

[ctx: Error message]
en: Invalid password
pl: Nieprawidłowe hasło

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
pl: Nieudane wydobywanie z dokumentu Microsoft Money '%1'

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
pl: Dokument Microsoft Money

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
pl: Początkowe saldo '%1' zostało ustawione z zawartością pliku MT940

[ctx: A file format]
en: MT940 file
pl: Plik MT940

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
pl: Nieudane importowanie OFX

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
pl: Nieznane

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
pl: Środki

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
pl: Należności

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
pl: Oprocentowanie

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
pl: Dywidenda

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
pl: Opłata FI

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
pl: Opłata za usługę

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
pl: Wpłata

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
pl: Bankomat

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
pl: Punkt sprzedaży

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
pl: Płatność elektroniczna

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
pl: Powtarzająca się zapłata

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
pl: Prowizja

[ctx: A file format]
en: OFX file
pl: Plik OFX

en: Invoice
pl: Faktura

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
pl: Faktura %1 nie została zaimportowana, ponieważ jej nie rozpoznano (Lista rozpoznanych ekstraktorów: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
pl: Plik PDF (faktura)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
pl: Znaleziono i zaimportowano kategorie

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
pl: Znaleziono i zaimportowano ceny jednostek

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
pl: Znaleziono i zaimportowano jednostki

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
pl: Znaleziono i zaimportowano elementy śledzące

[ctx: An information message]
en: The total amount of the transaction (%1) was different to the sum of the sub-transactions (%2). The transaction has been repaired.
pl: Całkowita kwota transakcji (%1) jest różna od sumy podtransakcji (%2). Transakcja została naprawiona.

[ctx: A file format]
en: QIF file
pl: Plik QIF

[ctx: Import step]
en: Import trackers
pl: Zaimportuj śledzenia

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
pl: Zaimportuj zakładki

en: Imported bookmarks
pl: Zaimportowane zakładki

[ctx: Import step]
en: Import interests
pl: Zaimportuj odsetki

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
pl: Baza danych sqlcipher jest chroniona tym samym hasem co twój dokument

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
pl: Nie udało się utworzyć pliku '%1'

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
pl: Dokument Skrooge

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
pl: Dokument SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
pl: Dokument SQLite

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
pl: Karta kredytowa

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
pl: Czek

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
pl: Gotówka

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
pl: Przelew

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
pl: Inny

[ctx: A file format]
en: Homebank document
pl: Dokument Homebank

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
pl: Nieprawidłowa zawartość XML w %1

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
pl: Nieznany format XML. Obsługiwane są formaty tylko Skrooge oraz ISO20022 XML

[ctx: A file format]
en: XML file
pl: Plik XML

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
pl: kup

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
pl: %1 10 komputer

en: Add transaction %1
pl: Dodaj transakcję %1

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
pl: Nieudane tworzenie pliku %1

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
pl: Konta

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
pl: Tylko podświetlone

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past transactions
pl: Tylko przeszłe transakcje

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
pl: Bieżące

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
pl: Karta kredytowa

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
pl: Oszczędnościowe

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
pl: Inwestycyjne

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
pl: Pożyczka

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
pl: Emerytalne

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
pl: Portfel

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
pl: Inne

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> transactions.
pl: Najpierw musisz utworzyć co najmniej jedno konto <br>ze strony <a href="%1">"Bank i Konto"</a> lub <a href="%2">zaimportować</a> transakcje.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
pl: Suma z %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
pl: Suma

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
pl: Konta (Średnie)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
pl: Konta (W pełni)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
pl: Banki (Lekko)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
pl: Banki (W pełni)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
pl: Konta (Lekko)

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
pl: Konta

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
pl: Zarządzaj swoimi kontami

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
pl: Bank '%1' nie ma konta

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
pl: Nie zapomnij usunąć bezużytecznych banków

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
pl: Usuń '%1'

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
pl: Zamknięte konto '%1' nadal zawiera pieniądze

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
pl: To może być nienormalne

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
pl: Otwórz ponownie '%1'

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
pl: Usuń nieużywane banki

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
pl: Usunięto nieużywane banki

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
pl: Usuwanie nieużytecznych banków nieudane

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
pl: Ponownie otwórz konto '%1'

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
pl: Ponownie otworzono konto

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
pl: nieudane ponowne otwieranie konta

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
pl: fikcyjna transakcja

[ctx: Error message]
en: Creation failed
pl: Tworzenie nieudane

en: Opened
pl: Otwarte

en: Closed
pl: Zamknięte

en: Highlighted only
pl: Tylko podświetlone

en: Graph
pl: Wykres

en: Display the account edit panel
pl: Wyświetl panel edycji kont

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account
pl: Transakcje konta

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
pl: Wybierz ikonę banku

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
pl: Pliki ze zdjęciami

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
pl: Tworzenie konta '%1'

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
pl: Dodano konto '%1'

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
pl: Utworzono konto '%1'

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
pl: Nieudane tworzenie konta

[ctx: Updating an account]
en: Account update
pl: Uaktualnienie konta

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
pl: Próbowano zmienić nazwy zaznaczonych kont na nazwy istniejących kont. Konta zostały scalone.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
pl: Próbowano zmienić wszystkie nazwy zaznaczonych kont. Konta zostały scalone.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
pl: Uaktualniono konto '%1'

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
pl: Próbowano zmienić nazwę banku dla konta o nazwie '%1'.
    Czy wykonać tę zmianę dla wszystkich kont tego banku?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
pl: Czy chcesz zmienić konto ?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
pl: Uaktualniono konto.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
pl: Nieudane uaktualnianie

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
pl: Dzisiejsze saldo : %1     Saldo : %2     Rozliczone : %3     Do rozliczenia : %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
pl: <p>Dzisiejsze saldo : %1 < / p > <p>Saldo : %2 < / p > <p>Rozliczone : %3 < / p > <p>Do rozliczenia : %4 < / p >

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
pl: Logo banku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the transaction.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kwota transakcji.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Możesz tutaj wpisać wyrażenia takie jak <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, Skrooge obliczy wynik (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
pl: Początkowe saldo konta (wartość ujemna dla konta pożyczki)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
pl: Jednostka początkowego salda konta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
pl: Nazwa konta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
pl: Numer konta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
pl: Najwyższa kwota konta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
pl: Adres oddziału

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
pl: Uwaga do konta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
pl: Nazwa banku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
pl: Minimalna kwota konta

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
pl: Początkowe &saldo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
pl: Rodzaj konta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
pl: Numer oddziału

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
pl: Numer banku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
pl: Dodaj bank i konto (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
pl: Dodaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij zaznaczone konta i banki (Shift+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
pl: Zmień

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
pl: Banki

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
pl: Przetwórz wytyczne budżetu

[ctx: The title]
en: Budget
pl: Budżet

[ctx: The tool tip]
en: Budget
pl: Budżet

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
pl: Alarm budżetu dla '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
pl: Zatroszcz się swoim budżetem.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this budget
pl: Otwórz transakcje odpowiadające temu budżetowi

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
pl: Traktowanie starego budżetu

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
pl: Budżet nie został poddany żadnemu działaniu przez ponad miesiąc.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
pl: Przetwórz wytyczne budżetu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
pl: Przetworzono wytyczne budżetu

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
pl: Niepowodzenie wytycznych budżetu

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
pl: Miesięczny

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
pl: Roczny

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
pl: Własny

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
pl: Żadne

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
pl: Bieżące

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
pl: Bieżący rok

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
pl: Bieżący miesiąc

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
pl: Poprzedni rok

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
pl: Poprzedni miesiąc

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
pl: Dowolna

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
pl: Ujemna

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
pl: Dodatnia

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
pl: Następny

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
pl: Bieżący

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
pl: Bieżący rok

en: Manual
pl: Ręczny

en: Display the edit panel for standard budget
pl: Wyświetl panel edycji dla standardowego budżetu

en: Auto
pl: Zautomatyzowany

en: Display the edit panel for automatic budgets
pl: Wyświetl panel edycji dla samoczynnych budżetów

en: Rules
pl: Wytyczne

en: Display the edit panel for rules
pl: Wyświetl panel edycji dla wytycznych

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
pl: Usuń istniejące budżety dla %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
pl: Tworzenie wytycznej budżetu

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
pl: Dodano wytyczną budżetu '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
pl: Utworzono wytyczną budżetu

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
pl: Nieudane tworzenie wytycznej budżetu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
pl: Tworzenie budżetu

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
pl: Dodano budżet '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
pl: Utworzono budżet

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
pl: Tworzenie budżetu nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
pl: Uaktualnienie wytycznych budżetu

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
pl: Uaktualniono wytyczną budżetu '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
pl: Uaktualniono wytyczną budżetu

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
pl: Nieudane uaktualnianie wytycznej budżetu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
pl: Uaktualnienie budżetu

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
pl: Uaktualniono budżet

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
pl: Uaktualnienie budżetu nieudana

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
pl[0]: Zaznaczono: %1 budżet dla %2
pl[1]: Zaznaczono: %1 budżety %2
pl[2]: Zaznaczono: %1 budżetów dla %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
pl: Zaznaczono: nic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
pl: Okres budżetu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
pl: Rok budżetu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
pl: Miesiąc budżetu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
pl: Kwota budżetu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
pl: Kategoria budżetu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
pl: Uwzględnianie pod-kategorii

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
pl: Włącz samoczynne tworzenie budżetu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
pl: Bilansowanie budżetu z każdego miesiąca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
pl: Bilansowanie rocznego budżetu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
pl: &Rok:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled transactions for a better automatic creation
pl: Użyj zaplanowanych transakcji od lepszego samoczynnego tworzenia

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
pl: Dla budżetów mających

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
pl: Gdy delta

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
pl: Zmień budżet

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
pl: Uwzględnij warunek na roku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
pl: Rok warunku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
pl: Warunek przelania delty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
pl: Miesiąc warunku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
pl: Kwota przelewu

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
pl: Włącz warunek dla kategorii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
pl: Kategoria warunku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
pl: Kategoria przelewu

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
pl: Uwzględnij warunek na miesiącu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
pl: Utwórz nowy budżet (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij zaznaczony budżet (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
pl: Przetwórz wytyczne

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
pl: Przetwórz

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
pl: Oszacowane odsetki

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
pl: Nie określono stóp procentowych dla konta '%1'

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
pl: Twoje konto inwestycyjne '%1' nie ma określonej stopy procentowej

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
pl: Otwórz stronę oprocentowania

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
pl: Piętnaście

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
pl: Dzień +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
pl: Dzień -%1

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
pl: 24 piętnastki

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
pl: 360 dni

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
pl: 365 dni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
pl: Oprocentowanie

en: Interests calculator
pl: Kalkulator oprocentowania

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
pl: Tablica amortyzacji

en: Loan amortization table calculator
pl: Kalkulator tablicy amortyzacji pożyczki

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
pl: Roczne oprocentowanie=%1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
pl: Tworzenie parametru oprocentowania dla konta '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
pl: Dodano parametr odsetek '%1'

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
pl: Utworzono parametr oprocentowania

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
pl: Tworzenie parametru oprocentowania nieudane

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
pl: Uaktualnienie parametru oprocentowania dla konta '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
pl: Uaktualniono parametr oprocentowania '%1'

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
pl: Uaktualniono parametr oprocentowania

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
pl: Uaktualnienie parametru oprocentowania nieudana

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
pl: Liczba spłat:	%1
    Miesięczna spłata: 	%2
    Miesięczne ubezpieczenie: 	%3
    Całkowita kwota główna: 	%4
    Całkowita kwota odsetek: 	%5
    Całkowita kwota ubezpieczenia: 	%6
    Całkowita kwota do zapłaty: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
pl: Konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
pl: Konto wyświetlane

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
pl: &Rok:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
pl: Rok obliczeń

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
pl: Wyniki oprocentowania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
pl: Wynik obliczenia oprocentowania

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
pl: Wartości odsetek

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
pl: Podane wartości

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
pl: Parametry do obliczenia oprocentowania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
pl: Da&ta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
pl: Data notowania oprocentowania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
pl: Stopa (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
pl: Data wyceny środków:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
pl: Tryb obliczenia daty wyceny środków.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
pl: Data wyceny należności:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
pl: Tryb obliczenia daty wartości należności.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
pl: Podstawa o&bliczeniowa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
pl: Podstawa do obliczeń

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
pl: Stopa procentowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
pl: Roczna stopa procentowa (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
pl: Kwota pożyczki (kapitał):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
pl: Czas trwania (lata):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
pl: Kwota pożyczki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
pl: Jednostka pożyczki

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
pl: Podsumowanie spłaty

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
pl: Podsumowanie pożyczki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
pl: Stawka ubezpieczenia(%):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
pl: Czas trwania pożyczki w latach

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
pl: Roczna rata pożyczki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
pl: Stawka ubezpieczenia pożyczki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
pl: Kwota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
pl: Kapitał

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
pl: Ubezpieczenie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
pl: Saldo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
pl: Utwórz nowy parametr oprocentowania (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
pl: Dodaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij parametry oprocentowania (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
pl: Zmień

[ctx: Verb]
en: Import categories
pl: Zaimportuj kategorie

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
pl: Zaimportuj standardowe kategorie

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
pl: Zaimportuj kategorie [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
pl: Usuń nieużywane kategorie

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
pl: Podobne kategorie

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
pl: 5 głównych kategorii rozchodu

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
pl: 5 głównych wariacji

[ctx: Report header]
en: Budget
pl: Budżet

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
pl: 5 głównych wariacji (przypadków)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
pl: Zaimportowano kategorie.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
pl: Nieudane importowanie kategorii.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
pl: Alimenty;Auto;Auto > Paliwo;Auto > Ubezpieczenie;Auto > Dzierżawa;Auto > Pożyczka;Auto > Rejestracja;Auto > Obsługa;Opłaty bankowe;Opłaty bankowe > Zapłacone odsetki;Opłaty bankowe > Opłaty za usługę;Rachunki;Rachunki > Elektryczność;Rachunki > Paliwo olejowe;Rachunki > Lokalne podatki;Rachunki > Hipoteka;Rachunki > Gaz naturalny;Rachunki > Czynsz;Rachunki > TV;Rachunki > Telefon;Rachunki > Woda i ścieki;Bonus;Firma;Firma > Auto;Firma > Dobra kapitałowe;Firma > Wydatki prawne;Firma > Wynajem biura;Firma > Zaopatrzenie biura;Firma > Inne;Firma > Obrót;Firma > Podatki;Firma > Podróżee;Firma > Zaopatrzenie;Firma > Stawki i wypłaty;Samochód;Samochód > Paliwo;Samochód > Ubezpieczenie;Samochód > Leasing;Samochód > Pożyczka;Samochód > Rejestracja;Samochód > Obsługa;Podjęcie pieniędzy;Charytatywność;Charytatywność > Wpłaty;Opieka nad dzieckiem;Wsparcie dziecka;Ubrania;Dysfunkcje;Przychody z dywidendy;Przychód z dywidendy > Regularna dywidenda;Przychód z dywidendy > Nieregularna dywidenda;Edukacja;Edukacja > Tablica;Edukacja > Książki;Edukacja > Opłaty;Edukacja > Pożyczki;Edukacja > Czesne;Zatrudnienie;Zatrudnienie > Zyski;Zatrudnienie > Zagraniczne;Zatrudnienie > Sumy kawałkowe;Zatrudnienie > Inne zatrudnienie;Zatrudnienie > Stawki i wypłaty;Jedzenie;Jedzenie > Wyjścia na miasto;Jedzenie > Sklepy spożywcze;Ogród;Otrzymane prezenty;Prezenty;Opieka zdrowotna;Opieka zdrowotna > Dentysta;Opieka zdrowia > Lekarz;Opieka zdrowotna > Szpital;Opieka zdrowotna > Okulista;Opieka zdrowia > Recepty;Wakacje;Wakacje > Zakwaterowanie;Wakacje > Podróże;Gospodarstwo domowe;Gospodarstwo domowe > Umeblowanie;Gospodarstwo domowe > Naprawy;Ubezpieczenie;Ubezpieczenie > Auto;Ubezpieczenie > Dysfunkcje;Ubezpieczenie > Dom i jego zawartość;Ubezpieczenie > Życie;Ubezpieczenie > Medyczne;Int Inc;Int Inc > Oprocentowanie bankowe;Int Inc > Brutto;Int Inc > Netto;Int Inc > Inne oszczędności;Przychód z inwestycji;Przychód z inwestycji > 1-sza opcja;Przychód z inwestycji > Dywidenda;Przychód z inwestycji > Zagraniczne;Przychód z inwestycji > Inne oszczędności;Przychód z inwestycji > Inne powiernictwa;Przychód z inwestycji > Inne powiernictwa#Kapitał;Przychód z inwestycji > Inne powiernictwa#Dist. rec'd;Przychód z inwestycji > Inne powiernictwa#Nieruchomości;Przychód z inwestycji;Przychód z inwestycji > Dywidendy;Przychód z inwestycji > Odsetki;Przychód z inwestycji > Zyski z długoterminowych inwestycji;Przychód z inwestycji > Zyski z krótkoterminowych inwestycji;Przychód z inwestycji > Odsetki wolne od podatku;Rozchody pracy;Rozchody pracy > Nierefundowane;Rozchody pracy > Refundowane;Opłaty prawne;Czas wolny;Czas wolny > Książki i czasopisma;Czas wolny > Rozrywka;Czas wolny > Filmy i wypożyczalnia wideo;Czas wolny > Hobby;Czas wolny > Wydarzenia sportowe;Czas wolny > Dobra sportowe;Czas wolny > Taśmy i płyty CD;Czas wolny > Teatr i koncerty itp.;Czas wolny > Zabawki i gry;Pożyczka;Pożyczka > Oprocentowanie pożyczki;Zyski z długoterminowych inwestycji;Hipoteka;Hipoteka > Oprocentowanie;Hipoteka > PMI;Hipoteka > Kapitał;Silnik;Silnik > Paliwo;Silnik > Pożyczka;Silnik > Obsługa;Inne rozchody;Inne rozchody > Nieznane;Inne przychody;Inne przychody > Wsparcie dziecka;Inne przychody > Opcja papierów pracowniczych;Inne przychody > Otrzymane prezenty;Inne przychody > Otrzymany kapitał pożyczki;Inne przychody > Loteria lub inne nagrody;Inne przychody > Pożyczka studencka;Inne przychody > Zwrot podatku;Inne przychody > Zasiłek dla bezrobotnych;Emerytura;Emerytura > Pracodawca;Pielęgnacja osobista;Pielęgnacja zwierzęcia;Pielęgnacja zwierzęcia > Jedzenie;Pielęgnacja zwierzęcia > Zaopatrzenie;Pielęgnacja zwierzęcia > Weterynarze Rachunki;Rekreacja;Konta emerytalne;Konta emerytalne > Składki planu 401(k)403(b) ;Konta emerytalne > Składki planu 529;Konta emerytalne > Składki IRA;Przychód z emerytury;Przychód z emerytury > 401(k);Przychód z emerytury > 401(k) > Dystrybucje 403(b);Przychód z emerytury > Dystrybucje IRA ;Przychód z emerytury > Emerytury i renty;Przychód z emerytury > Zasiłki do państwowej emerytury;Zyski z krótkoterminowych inwestycji;Zasiłek z opieki socjalnej;Podatki;Podatki > AMT;Podatki > Podatek federalny;Podatki > Podatki federalne;Podatki > Podatki lokalne;Podatki > Podatki lokalne;Podatki > Inne inwestycyjne;Podatki > Inne podatki;Podatki > Podatki od własności;Podatki > Zasiłek z opieki socjalnej;Podatki > Podatki państwowe;Podatki > Podatki państwowe;Podróże;Podróże > Zakwaterowania;Podróże > Wypożyczenia samochodu;Podróże > Taksówka;Media;Media > Elektryczność;Utilities > Śmieci i recykling;Media > Gaz;Media > Ścieki;Media > Telefon;Media > Woda;Stawki i wypłaty;Stawki i wypłaty > Benefits;Stawki i wypłaty > Bonus;Stawki i wypłaty > Prowizja;Stawki i wypłaty > Wpłaty na fundusz emerytalne pracownika;Stawki i wypłaty > Zapłata brutto;Stawki i wypłaty > Zapłata netto;Stawki i wypłaty > Nadgodziny;Stawki i wypłaty > Workman's Comp

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
pl: Import standardowych kategorii

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
pl: Kategorie

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
pl: Zarządzanie kategoriami

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
pl: Wiele nieużywanych kategorii

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no transactions.
pl: Możesz polepszyć wydajność przez usunięcie kategorii, które nie mają transakcji.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
pl: Ważna wariacja dla '%1'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub transactions with category containing '%1'
pl: Otwórz pod-transakcje z kategorią zawierającą '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
pl: Niektóre z kategorii wyglądają tak samo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
pl: Niektóre z kategorii wyglądają tak samo, lecz mają różną składnię. Można je scalić.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category containing '%1'
pl: Pod-transakcje z kategorią zawierającą '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
pl: Usuń nieużywane kategorie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
pl: Usunięto nieużywane kategorie

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
pl: Usuwanie nieużywanych kategorii nieudane

[ctx: Verb]
en: Add category
pl: Dodaj kategorię

en: Income
pl: Przychód

en: Expenditure
pl: Rozchód

en: Highlighted
pl: Podświetlony

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
pl: Dodaj podkategorię do tej wybranej

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
pl: Nowa kategoria

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
pl: Tworzenie kategorii '%1'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
pl: Utworzono kategorię '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
pl: Utworzono kategorię '%1'

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
pl: Tworzenie kategorii nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
pl: Uaktualnienie kategorii

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
pl: Próbowano zmienić wszystkie nazwy zaznaczonych kategorii. Kategorie zostały scalone.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
pl: Scalono kategorię '%1' z kategorią '%2'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
pl: Uaktualniono kategorię '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
pl: Uaktualniono kategorię

[ctx: Error message]
en: Category update failed
pl: Uaktualnienie kategorii nieudana

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
pl: Kategorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
pl: Kategoria do zmiany

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
pl: Podkategoria do dodania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij zaznaczone kategorie (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
pl: Usuń nieużywane kategorie

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
pl: Usuń nieużywane

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
pl: Inne

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
pl: Samoczynne sprawdzanie importów

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open transactions after import or processing
pl: Otwórz transakcje po imporcie lub przetworzeniu

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only transactions since the last imported one
pl: Zaimportuj tylko transakcje od czasu ostatnio zaimportowanej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
pl: Samoczynnie znajdź nagłówek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
pl: Samoczynne przeszukiwanie kolumn

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
pl: Położenie nagłówka

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
pl: Położenia kolumn

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
pl: Data

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
pl: Numer

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
pl: Tryb

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
pl: Odbiorca

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
pl: Komentarz

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
pl: Stan

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
pl: W zakładkach

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
pl: Konto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
pl: Kategoria

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
pl: Ilość

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
pl: Podpis

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
pl: Należności

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
pl: Jednostka

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
pl: Idtransakcji

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
pl: IdGrupy

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
pl: Właściwość

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
pl: Wykaz używanych silników

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
pl: Format daty CSV

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
pl: Identyfikacja konta księgi rachunkowej

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
pl: Format daty QIF

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
pl: Pobierz wszystkie kursy przy otwarciu

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
pl: Częstotliwość samoczynnych pobierań

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
pl: Zaimportuj

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
pl: Zaimportuj przy użyciu silnika

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
pl: Wyeksportuj

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
pl: Przetwarzanie

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
pl: Znajdź i grupuj przelewy

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
pl: Uczyń anonimowym

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
pl: Wyczyść importy banku

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate transactions that do not require further action
pl: Zatwierdź transakcje, które nie wymagają dalszych działań

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions imported and not yet validated
pl: Transakcje zaimportowane i jeszcze niezatwierdzone

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported transactions
pl: Scal zaimportowane transakcje

[ctx: Noun]
en: Force the merge
pl: Wymuś scalanie

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's transactions to import
pl: Masz pewne transakcje krunnera do zaimportowania

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
pl: Czy na pewno zaimportować %1 do bieżącego dokumentu ?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
pl: Potwierdzenie importowania

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
pl: Musisz podać wykaz używanych silników, oddzielonych ';'.
    Silnik może przyjmować parametry. Parametry możesz przekazywać w nawiasach oddzilonych przecinkami.
    
    Przykład: silnikA;silnikB(parametr1,parametr2).
    
    Oto wykaz znanych silników: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
pl: Samoczynne wykrywanie

[ctx: Noun]
en: Import / Export
pl: Import / Eksport

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
pl: Zarządzanie importem / eksportem

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
pl: Zaimportuj przy użyciu silników

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
pl: Błąd składni w silniku "%1"

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
pl: Silnik '%1' wymaga hasła.
    Proszę podać hasło.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
pl: Pliki CSV

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
pl: Zaimportuj przy użyciu kodeka %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
pl: Nieudane importowanie pliku o nazwie '%1'

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
pl: Import został porzucony przez użytkownika

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
pl[0]: Pomyślnie zaimportowano %1 plik.
pl[1]: Pomyślnie zaimportowano %1 pliki.
pl[2]: Pomyślnie zaimportowano %1 plików.

[ctx: Noun]
en: Install %1
pl: Zainstaluj %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
pl: Instalacja zostanie wykonana przy następnym importowaniu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
pl: Eksport

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
pl: Pomyślnie wyeksportowano plik '%1'.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
pl: Nieudane eksportowanie '%1'

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
pl: Ten plik można zrobić anonimowym na dwa sposoby.<br/><b>Odwracalnie:</b> wpisz klucz i zapamiętaj go, bo będzie wykorzystywany do wrócenia z powrotem.<br/><b>Nieodwracalnie(zalecane):</b> nie wpisuj klucza.<br/><br/>Aby odwrócić plik anonimowy, po prostu spróbuj zrobić go anonimowym przy użyciu tego samego klucza.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
pl: Uczyniono dokument anonimowym.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
pl: Znajdź i grupuj przelewy

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
pl[0]: Pomyślnie przetworzono dokument. Utworzono %1 przelew.
pl[1]: Pomyślnie przetworzono dokument. Utworzono %1 przelewy.
pl[2]: Pomyślnie przetworzono dokument. Utworzono %1 przelewów.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
pl: Nie znaleziono przelewów

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
pl: Przetwarzanie nieudane.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
pl: Czyszczenie importów banku

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
pl: Pomyślnie oczyszczono dokument.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
pl: Czyszczenie nieudane.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions validated.
pl: Zatwierdzono zaimportowane transakcje.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
pl: Zatwierdzanie nieudane

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported transaction and one manual transaction with same amounts
pl: Nieprawidłowe wybór, musisz wybrać jedną zaimportowaną transakcję i jedną ręczną transakcję z takimi samymi kwotami

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
pl: Kwoty nie są równe. Czy chcesz wymusić scalanie ?

[ctx: Error message]
en: Merge failed
pl: Scalanie nieudane

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions merged.
pl: Scalono zaimportowane transakcje.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all transactions
pl: Sprawdź wszystkie transakcje

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions validated.
pl: Sprawdzone transakcje.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing transactions, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported transaction as validated, so that you know the transaction has been fully processed.
pl: Po transakcjach importu, powinieneś je przejrzeć, zrobić poprawki dla np. kategorii, odbiorcy. Gdy już to zrobisz, powinieneś oznaczyć zaimportowane transakcje jako zatwierdzone, tak żebyś wiedział(a), że transakcja została w pełni przetworzona.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's transaction ongoing [%1 %2 %3]
pl: Trwające transakcje Krunnera [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Transactions created through krunner have to be fully created in skrooge.
pl: Transakcje utworzone przez krunnera muszą być w pełni utworzone w skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
pl: Usuń transakcję

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
pl: Nieudane otwarcie pliku '%1'

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions imported.
pl: Zaimportowano transakcje.

[ctx: Error message]
en: Import failed
pl: Nieudane importowanie

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions removed.
pl: Usunięto transakcje.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
pl: Ogólne

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
pl: Ogólne ustawienia importowania

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
pl: Po imporcie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported transactions
pl: Ta opcja umożliwia zastosowanie wszystkich zasad określonych w "Wyszukaj i przetwórz" na wszystkie zaimportowane transakcje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported transactions
pl: Ta opcja umożliwia zatwierdzenie wszystkich zaimportowanych transakcji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
pl: Samoczynne zatwierdzanie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported transactions at the end of the import
pl: Ta opcja umożliwia otwarcie wszystkich zaimportowanych transakcji na końcu importowania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
pl: Otwórz transakcje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing transactions. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for transactions.</p></body></html>
pl: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">UWAGA: </span>W niektórych przypadkach, ta opcja może zgubić transakcje. </p><p>Opcja ta jest interesująca przy importowaniu OFX, gdy twój bank nie jest w stanie utworzyć prawdziwie niepowtarzalnego identyfikatora dla transakcji.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only transactions since the last imported one (not recommended)
pl: Zaimportuj tylko transakcje od czasu ostatnio zaimportowanej (niezalecane)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
pl: Ustawienia importowania CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
pl: Położenie nagłówka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
pl: 0 jeżeli plik CSV nie ma nagłówka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
pl: Data:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction, for example the Check number, or a Transfer reference.
pl: Numer transakcji, na przykład numer czeku lub numer przelewu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
pl: Numer:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
pl: Tryb transakcji

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
pl: O&dbiorca:

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
pl: Komentarz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
pl: Stan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
pl: W za&kładkach:

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
pl: Kategoria:

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
pl: Kwota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
pl: Ilość:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
pl: Podpis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
pl: Jednostka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
pl: Idtransakcji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
pl: Idgrupy:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
pl: Aby rozpoznać kolumnę importowaną jako właściwości

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
pl: Właściwość:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Musisz określić <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">wyrażenie regularne</span></a> pozwalające samoczynnie zmapować każdy atrybut.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
pl: Położenia kolumn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Musi być łańcuchem znaków zawierającym następujące słowa kluczowe rozdzielone przez <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">lub nic, aby zignorować kolumnę</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  lub cokolwiek innego, aby zaimportować właściwość kolumny.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Przykład:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
pl: Jak rozpoznać należność

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
pl: Wartości należności kolumny "podpis":

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
pl: Format daty:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
pl: Księga rachunkowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
pl: Rozpoznanie konta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
pl: <html><head/><body><p>W pliku księgi rachunkowej, nie ma różnicy pomiędzy kontem, a kategorią. Podczas importowania, musimy mieć możliwość zrobienia tej różnicy. Z tego powodu musisz wpisać jakieś słowa, po których dane konta zostaną rozpoznane.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
pl: Ustawienia importowania QIF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
pl: Silniki

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
pl: Ustawienia importowania przez silniki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
pl: Pobierz przy otwarciu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
pl: Raz na dzień

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
pl: Raz na tydzień

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
pl: Raz na miesiąc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
pl: Wykaz używanych silni&ków:

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
pl: Tryb szybkiej edycji

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
pl: Co zrobić, gdy działanie popsuje uzgodnienie:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
pl: Co zrobić, gdy działanie popsuje import:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
pl: Oblicz salda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
pl: Tylko na kontach walutowych

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
pl: Ustaw najczęściej używaną kategorię przy zmianie odbiorcy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic mark transactions created during reconciliation
pl: Sam oznacz transakcje utworzone podczas uzgadniania

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
pl: Przychód i rozchód

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: On subtransactions
pl: Dla podtransakcji

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
pl: Przychód i rozchód

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
pl: Powiel

[ctx: Verb]
en: Create template
pl: Utwórz wzorzec

[ctx: Verb]
en: Fast edit
pl: Szybko edytuj

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted transactions
pl: Podświetlone transakcje

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during last action
pl: Transakcje zmienione lub utworzone podczas ostatniego działania

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during the action '%1'
pl: Transakcje zmienione lub utworzone podczas działania '%1'

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions
pl: Podtransakcje

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions potentially duplicated
pl: Prawdopodobnie powielono transakcje

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
pl: Przelewy bez odbiorcy

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without payee
pl: Transakcje bez odbiorcy

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
pl: Przelewy bez kategorii

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without category
pl: Transakcje bez kategorii

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without mode
pl: Transakcje bez trybu

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with comments not aligned
pl: Transakcje z niewyrównanymi komentarzami

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with dates not aligned
pl: Transakcje z niewyrównanymi datami

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-transactions without payees category
pl: Podtransakcje bez kategorii odbiorcy

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of all single transactions
pl: Wyrównaj komentarze podtransakcji dla wszystkich pojedynczych transakcji

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of all single transactions
pl: Wyrównaj komentarze transakcji dla wszystkich pojedynczych transakcji

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
pl: Wyrównaj kategorię wszystkich pojedynczych transakcji z kategorią ich odbiorcy

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions in groups with only one transaction
pl: Transakcje w grupach z tylko jedną transakcją

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of all transactions
pl: Usuń grupy z tylko jedną transakcją dla wszystkich transakcji

[ctx: Verb]
en: Group transactions
pl: Zgrupuj transakcje

[ctx: Verb]
en: Ungroup transactions
pl: Rozgrupuj transakcje

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub transactions
pl: Scal pod-transakcje

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
pl: Zastosuj wzorzec

[ctx: More items in a menu]
en: More
pl: Więcej

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of selected single transactions
pl: Wyrównaj daty podtransakcji dla wybranych pojedynczych transakcji

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all single transactions
pl: Wyrównaj daty podtransakcji dla wszystkich pojedynczych transakcji

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of selected single transactions
pl: Wyrównaj komentarze podtransakcji dla wybranych pojedynczych transakcji

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single transactions with the category of their payee
pl: Wyrównaj kategorię wszystkich zaznaczonych pojedynczych transakcji z kategorią ich odbiorcy

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of selected single transactions
pl: Wyrównaj komentarze podtransakcji dla wybranych pojedynczych transakcji

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of selected transactions
pl: Usuń grupy z tylko jedną transakcją dla wybranych transakcji

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
pl: Poprzednie uzgodnienie '%1' zostało popsute przez to działanie lub poprzednie.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
pl: To działanie popsuje poprzednie uzgodnienie '%1', więc zaniechano go.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
pl: Poprzedni import w '%1' został popsuty przez to działania lub poprzednie.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
pl: To działanie spowoduje popsucie poprzedniego importu '%1', więc zaniechano go.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
pl: Przychód i rozchód

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted transactions
pl: Podświetlone transakcje

[ctx: Noun]
en: Transactions
pl: Transakcje

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
pl: Zastosuj wzorzec

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
pl: Zastosowano wzorzec

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
pl: Nieudane stosowanie szablonu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group transactions
pl: Zgrupuj transakcje

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions grouped.
pl: Pogrupowano transakcje.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
pl: Tworzenie grupy nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup transaction
pl: Rozgrupuj transakcje

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction ungrouped.
pl: Rozgrupowano transakcje.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
pl: Usuwanie grupy nieudane

[ctx: An information to the user]
en: The status of the transaction '%1' has been changed
pl: Stan transakcji '%1' uległ zmianie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction marked.
pl: Oznaczono transakcje.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
pl: Przełączenie nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
pl: Tworzenie szablonu

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
pl: Dodano wzorzec '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
pl: Utworzono wzorzec

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
pl: Tworzenie szablonu nieudane

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account:
pl: Transakcje konta:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with unit:
pl: Transakcje z jednostką:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category:
pl: Pod-transakcje z kategorią:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions followed by tracker:
pl: Pod-transakcje śledzone przez śledzenie:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to payee:
pl: Transakcje przypisane odbiorcy:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to budget:
pl: Transakcje przypisane budżetowi:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled transactions:
pl: Zaplanowane transakcje:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule:
pl: Pod-transakcje odpowiadające wytycznej:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions grouped or split of:
pl: Pod-transakcje pogrupowane lub podzielone:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions grouped with:
pl: Transakcje pogrupowane z:

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
pl: Powielony numer %1 w koncie '%2'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit transactions with duplicate number
pl: Edytuj transakcje z powielonym numerem

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these transactions on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
pl: Nie zapomnij uzgodnić salda swoich kont. Robiąc to, przyjmujesz do wiadomości, że twój bank rzeczywiście przetworzył te transakcje na twoim koncie. Właśnie w ten sposób wymuszasz zgodność z oświadczeniami twojego banku. Po więcej szczegółów zajrzyj do pomocy.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
pl: Otwórz konto '%1' do oświadczenia zgodności

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
pl: Niewystarczająco pieniędzy na twoim koncie '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
pl: Kwota na tym koncie jest poniżej minimalnej granicy. Powinieneś je zasilić.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
pl: Saldo na koncie '%1' przekracza górną granicę

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
pl: Saldo na koncie przekracza górną granicę.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
pl: Twoje konto '%1' jest blisko minimalnej granicy

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
pl: Kwota na tym koncie jest blisko minimalnej granicy. Powinieneś zwrócić na nie uwagę.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
pl: Zbyt wiele pieniędzy na twoim koncie '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
pl: Możesz oszczędzić pieniądze na koncie z lepszą stawką. Przykład: '%1' (%2%)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each transaction. This will allow you to generate better reports.
pl: Nie zapomnij ustawić trybu z każdą transakcją. Pozwoli ci to na sporządzenie lepszych sprawozdań.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transaction. This will allow you to generate better reports.
pl: Nie zapomnij skojarzyć kategorii z każdą transakcją. Pozwoli ci to na sporządzenie lepszych sprawozdań.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
pl: Wiele przelewów nie ma kategorii

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
pl: Nie zapomnij skojarzyć kategorii dla każdego przelewu.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transaction. This will allow you to generate better reports.
pl: Nie zapomnij skojarzyć odbiorcy z każdą transakcją. Pozwoli ci to na sporządzenie lepszych sprawozdań.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
pl: Wiele przelewów nie ma odbiorcy

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
pl: Nie zapomnij skojarzyć odbiorcy dla każdego przelewu.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are in groups with only one transaction
pl: Pewne transakcje są w grupach z tylko jedną transakcją

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one transaction. This makes no sense.
pl: Gdy przelew zostaje utworzony i gdy tylko jedna część tego przelewu zostaje usunięta, to ta druga część jest w grupie tylko jednej transakcji. Nie ma to sensu.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple transactions do not have their comments aligned
pl: Pewne proste transakcje nie mają wyrównanych swoich komentarzy

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the transaction is not aligned with the comment of the subtransaction.
pl: Komentarz transakcji nie jest wyrównany z komentarzem podtransakcji.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions do not have their dates aligned
pl: Pewne transakcje nie mają wyrównanych swoich dat

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the transaction is not aligned with the date of the subtransaction. This case seems to be abnormal.
pl: Data transakcji nie jest wyrównana z datą podtransakcji. Ten przypadek wygląda nie niezwyczajny.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
pl: Kategorie niewyrównane z kategorią odbiorcy

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some transactions don't have the category aligned with the category of the payee.
pl: Niektóre transakcje nie mają wyrównanych kategorii z kategorią odbiorcy.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of '%1' with duplicate number %2
pl: Transakcje '%1' z powielonym numerem %2

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
pl: Ukończono usuwanie grup.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
pl: Nieudane usuwanie grup

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
pl: Wyrównano komentarze.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
pl: Nieudane wyrównywanie komentarzy

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
pl: Wyrównano daty.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
pl: Nieudane wyrównywanie dat

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
pl: Wyrównaj kategorię wszystkich pojedynczych transakcji z kategorią ich odbiorcy

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
pl: Wyrównano kategorie.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
pl: Nie udało się wyrównać kategorii

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub transactions
pl: Scal pod-transakcje

[ctx: An information to the user]
en: The sub transactions of '%1' have been merged in the transaction '%2'
pl: Podtransakcje '%1' zostały scalone z transakcjami '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions merged.
pl: Scalono transakcje.

en: Split
pl: Seria

en: Transfer
pl: Przelew

en: Display the edit panel for transfers between accounts
pl: Wyświetl panel edycji dla przelewów

en: Shares
pl: Papiery

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
pl: Wyświetl panel edycji dla kupna lub sprzedaży papierów

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
pl: Pole jest zamrożone (nie zostanie zmienione przez szybką edycję). Naciśnij dwukrotnie na nim, aby je odmrozić

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction update
pl: Uaktualnienie transakcji

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
pl: Zmieniono jedną część przelewu

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
pl: Do utworzenia przelewu została użyta wartość bezwzględna.

[ctx: Question]
en: Confirmation
pl: Potwierdzenie

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
pl: Jednostka transakcji jest niezgodna z docelowym kontem.
    Naciśnij zaniechaj, jeśli chcesz kontynuować mimo to; w przeciwnym wypadku podaj wartość w jednostce docelowego konta (%1):

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected transaction is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all transactions.
pl: Niektóre z jednostek transakcji nie są zgodne z kontem docelowym.
    Pierwszą zaznaczoną transakcją jest: %1.
    Naciśnij zaniechaj, jeśli chcesz kontynuować mimo to; w przeciwnym wypadku podaj wartość w jednostce docelowego konta (%2):
    Ta sama stawka zostanie zastosowana dla wszystkich transakcji.

[ctx: Warning message]
en: You created a transaction in %1 in an account in %2.
pl: Utworzyłeś transakcję w %1 na koncie w %2.

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been updated
pl: Uaktualniono transakcje '%1'

[ctx: Error message]
en: Impossible to create a transaction with one attribute valuated with %1
pl: Niemożliwym jest utworzenie transakcji z jednym atrybutem o wartości %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
pl: Jednostka opłaty (%1) jest niezgodna z jednostką docelowego konta (%2).
    Naciśnij zaniechaj, jeśli chcesz kontynuować mimo to; w przeciwnym wypadku podaj wartość w jednostce docelowego konta (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
pl: Papiery

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
pl: %1 + jego karty kredytowe

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Transactions
pl: Transakcje

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide checked transactions
pl: Ukryj sprawdzone transakcje

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
pl: Najpierw musisz utworzyć konto.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
pl: Saldo: %1     Rozliczone: %2     Do rozliczenia: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
pl: <p>Saldo: %1</p><p>Rozliczone: %2</p><p>Do rozliczenia: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
pl: Całkowita kwota:

[ctx: A title]
en: Final balance:
pl: Saldo końcowe:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
pl: Możesz wybrać tylko jedno konto, aby użyć oświadczenia zgodności.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
pl: %1 - Delta: %2     Rozchód: %3     Przychód: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
pl: <p>Delta: %1</p><p>Rozchód: %2</p><p>Przychód: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
pl: Przełącz na rozliczone

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
pl: Konto '%1' jest uzgodnione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
pl: Ostatnie zarejestrowane saldo na koncie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the marked transactions
pl: Konto powiązane z kartą, na którą przenieść wskazane transakcje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate marked transactions
pl: Sprawdź oznaczone transakcje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto mark all imported transactions
pl: Sam oznacz wszystkie zaimportowane transakcje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
pl: Przełącz informacje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
pl: Konto docelowe dla tego przekazu

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
pl: Na konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
pl: Kategoria transakcji.
    Użyj  " > " do oddzielenia kategorii od podkategorii.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some transactions together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Śledzenie</span> jest sposobem na pogrupowanie pewnych transakcji. Na przykład możesz użyć go do śledzenia zwrotów.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dokumentacji w rozdziale "Śledzenia".</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
pl: Konto &powiązane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
pl: Wartość &papierów:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
pl: Wartość papierów

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
pl: + Prowizja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
pl: Kwota prowizji

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
pl: + Podatek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
pl: Kwota podatku

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
pl:  = Razem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
pl: Konto do płacenia za papiery

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
pl: Zamroź / odmroź pola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
pl: Wyczyść edytor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
pl: Szybka edycja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
pl: Wykaz serii przelewów

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected transactions (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij zaznaczone transakcje (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
pl: &Co zrobić, gdy działanie popsuje uzgodnienie:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
pl: Nic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
pl: Wyświetl ostrzeżenie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
pl: Wyświetl błąd i porzuć bieżące działanie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
pl: Fikcyjna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
pl: EtykietaTe&kstowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
pl: EtykietaTekstowa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
pl: Prowizja / Podatek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
pl: Prowizja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
pl: Podatek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
pl: Oblicz salda (odznacz, aby polepszyć wydajność)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
pl: Czcionki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
pl: Tryb szybkiej &edycji:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
pl: Szukaj tylko we wzorcach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in transactions
pl: Najpierw poszukaj we wzorcach, a później w transakcjach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in transactions and after in templates
pl: Najpierw poszukaj w transakcjach, a później we wzorcach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
pl: &Co zrobić, gdy działanie popsuje import:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
pl: Usuń nieużywanych odbiorców

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
pl: Podobni odbiorcy

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
pl: Odbiorcy

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
pl: Zarządzanie odbiorcami

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
pl: Wielu nieużywanych odbiorców

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no transaction is registered.
pl: Możesz polepszyć wydajność, poprzez usunięcie odbiorców, dla których nie zarejestrowano transakcji.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
pl: Niektórzy z odbiorców wyglądają tak samo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
pl: Niektórzy z odbiorców wyglądają tak samo, lecz mają różną składnię. Można je scalić.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
pl: Usuń nieużywanych odbiorców

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
pl: Usunięto nieużywanych odbiorców

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
pl: Usuwanie nieużywanych odbiorców nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
pl: Tworzenie odbiorcy '%1'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
pl: Dodano odbiorcę '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
pl: Utworzono odbiorcę '%1'

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
pl: Tworzenie odbiorcy nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
pl: Uaktualnienie odbiorcy

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
pl: Próbowano zmienić nazwy zaznaczonych odbiorców na nazwy istniejących odbiorców. Odbiorcy zostali scaleni.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
pl: Próbowano zmienić wszystkie nazwy zaznaczonych odbiorców. Odbiorcy zostali scaleni.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
pl: Scalono odbiorcę '%1' z odbiorcą '%2'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
pl: Uaktualniono odbiorcę '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
pl: Uaktualniono odbiorcę

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
pl: Uaktualnienie odbiorcy nieudane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
pl: Nazwa odbiorcy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
pl: Adres odbiorcy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
pl: Utwórz odbiorcę (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
pl: Zmień wybranego odbiorcę (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
pl: Kolor tła

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
pl: Kolor tekstu

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
pl: Kolor obrysu

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
pl: Kolor osi

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
pl: Kolor siatki

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
pl: Kolor minimum

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
pl: Kolor maksimum

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
pl: Kolor przeciętnej

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
pl: Kolor tendencji

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
pl: Kolor Pareto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
pl: Wygładzanie krawędzi

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years)
pl: Najdłuższa prognoza na planowanych transakcjach (w latach)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
pl: Sprawozdanie

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old transactions
pl: Bardzo stare transakcje

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far transactions in the future
pl: Transakcje bardzo odległe w przyszłości

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
pl: Sprawozdanie

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
pl: Osobisty wynik finansowy

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
pl: Sprawozdanie z zakładki o nazwie "%1"

[ctx: Noun]
en: Report
pl: Sprawozdanie

[ctx: Noun]
en: Generate report
pl: Sporządzanie sprawozdania

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Unit equal to
pl: Transakcje z jednostką równą

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Category equal to
pl: Transakcje z kategorią równą

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions followed by
pl: Transakcje zakończone przez

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to
pl: Transakcje przypisane do

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected transactions
pl: Zaznaczone transakcje

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub transactions
pl: Wybrane podtransakcje

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions corresponding to rule
pl: Transakcje odpowiadające wytycznej

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very old
pl: Pewne transakcje są bardzo stare

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old transactions are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
pl: Z powodu wydajności, pewne bardzo stare transakcje nie są brane pod uwagę w sprawozdaniu z wykresami. Sprawdź czy te transakcje są normalne.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very far in the future
pl: Pewne transakcje są bardzo odległe w przyszłości

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, transactions very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
pl: Z powodu wydajności, pewne transakcje odległe w przyszłości nie są brane pod uwagę w sprawozdaniu z wykresami. Sprawdź czy te transakcje są normalne.

[ctx: Display graph values as the sum of transactions amount]
en: Sum of transactions
pl: Suma transakcji

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Base 100
pl: Podstawa 100

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
pl: Skumulowana suma o podstawie 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
pl: Procent kolumn

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
pl: Bezwzględny procent kolumn

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
pl: Procent wierszy

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
pl: Bezwzględny procent wierszy

[ctx: Noun]
en: None
pl: Brak

[ctx: Noun]
en: Moving average
pl: Średnia ruchoma

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
pl: Średnia ruchoma ważona

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
pl: Harmonogram

[ctx: Noun]
en: Budget
pl: Budżet

en: Setup Report
pl: Ustawienia sprawozdania

en: Display the edit panel for report
pl: Wyświetl panel edycji dla sprawozdania

[ctx: Noun]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Noun]
en:  with
pl:  z

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
pl: '%1' z '%2'

[ctx: Noun]
en:  and
pl:  i

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
pl: '%1' są puste

[ctx: Noun]
en: incomes
pl: przychody

[ctx: Noun]
en: expenses
pl: rozchody

[ctx: Noun]
en: transfers
pl: przelewy

[ctx: Noun]
en: grouped
pl: zgrupowane

[ctx: Noun]
en: tracked
pl: śledzone

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
pl: podczas '%1' dla '%2'

en: (%1) or (%2)
pl: (%1) lub (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled transactions
pl: Utwórz zaplanowane transakcje

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted transactions
pl: Utwórz transakcje budżetowe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
pl: Inne filtry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transaction Types
pl: Rodzaje transakcji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
pl: Kolumny:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
pl: Wybierz jak chcesz poprawić wartości

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
pl: Zmniejsz poziom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
pl: Zwiń

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
pl: Usuń

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped transactions or not in report
pl: Uwzględnić czy nie uwzględniać zgrupowanych transakcji w sprawozdaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
pl: Zgrupowane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
pl: Wybierz co chcesz zrobić z wartościami

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked transactions or not in report
pl: Uwzględnić czy nie uwzględniać śledzonych transakcji w sprawozdaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
pl: Śledzone

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
pl: Uwzględnić czy nie uwzględnić przychody w sprawozdaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
pl: Przychody

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
pl: Wiersze:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
pl: &Poprawione przez:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
pl: Wybierz zawartość wierszy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
pl: Uwzględnić czy nie uwzględnić rozchody w sprawozdaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
pl: Rozchody

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
pl: Rozwiń

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
pl: Daty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
pl: Tryb:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
pl: Prognoza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled transactions in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
pl: Wybierz metodę prognozowania:
    - Planowa: Użyj planowych transakcji w prognozie.
    - Średnia: Użyj średnich z trzech poprzednich miesięcy prognozy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
pl: Wybierz indeks do poprawiania wartości

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
pl: Zwiększ poziom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
pl: Uwzględnić uwzględnić przelewy w sprawozdaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
pl: Przelewy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
pl: Wybierz zawartość kolumn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
pl: Wykaz dodatkowych filtrów z innych otwartych stron, które można dodać

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pl: Kolory

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
pl: Kolor obrysu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
pl: Kolor &tła:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
pl: Kolor tendenc&ji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
pl: Kolor minimum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
pl: Kolor maksimum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
pl: &Kolor przeciętnej:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
pl: Kolor siatki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
pl: Kolor osi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
pl: Kolor tekstu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
pl: Kolor Pareto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years):
pl: Najdłuższa prognoza na planowanych transakcjach (w latach):

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
pl: Sprawdź przy otwarciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_convert_to_from_template) i18n: ectx: label, entry (convert_to_from_template), group (skrooge_scheduled)
en: Convert all existing scheduled transactions to/from template
pl: Wszystkie zaplanowane transakcje zostały przekształcone we wzorcu

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
pl: Przypomnij mi

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
pl: Samoczynnie zapisz

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
pl: Okresowość

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
pl: Liczba razy

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
pl: Kolor czcionki dla wyłączonego harmonogramu

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled transactions
pl: Zaplanowane transakcje

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
pl: Na następne 5 dni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
pl: Na następne 10 dni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
pl: Na następne 15 dni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
pl: Na następne 30 dni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
pl: Na następne 60 dni

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
pl: Na następne 90 dni

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
pl: Przypisz plan

[ctx: A message that is shown in assign schedule menu for a tempate operation]
en: Cannot assign a schedule to a template
pl: Wszystkie zaplanowane transakcje zostały przekształcone we wzorcu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
pl: Przypisz plan

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
pl: Przypisano plan.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
pl: Nie udało się przypisać planu

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent transactions
pl: Wstaw transakcje powtarzające się

[ctx: Noun]
en: Scheduled transactions
pl: Zaplanowane transakcje

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
pl: Planowanie konwersji

[ctx: An information message]
en: All scheduled transactions have been converted in template
pl: Wszystkie zaplanowane transakcje zostały przekształcone we wzorcu

[ctx: An information message]
en: A template has been created
pl: Szablon został utworzony

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled transactions
pl: Pomiń zaplanowane transakcje

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transactions skipped.
pl: Pominięto zaplanowane transakcje.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the amount of the last inserted transaction (%2)
pl: Zaplanowana transakcja '%1' nie posiada kwoty ostatnio wstawionej transakcji (%2)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the date aligned with the last inserted transaction (%2)
pl: Zaplanowana transakcja '%1' nie posiada daty wyrównanej z ostatnio wstawioną transakcją (%2)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
pl: Możliwy plan '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled transaction of '%1' have been updated
pl: Uaktualniono kwotę zaplanowanej transakcji '%1'

[ctx: Error message]
en: Update failed
pl: Uaktualnienie nieudana

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled transaction of '%1' have been updated
pl: Uaktualniono datę zaplanowanej transakcji '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled transaction
pl: Zaplanowane transakcje

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
pl: Nieudane planowanie

en: Ongoing
pl: Trwające

en: Complete
pl: Ukończone

[ctx: User action]
en: Process immediately
pl: Przetwórz natychmiastowo

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of the schedule
pl: Transakcje z harmonogramu

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
pl: Nieudane wstawianie

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule a transaction or a template from the transactions page.
pl: Najpierw musisz zaplanować transakcję lub wzorzec ze strony transakcji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
pl: Przypomnij:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
pl: &dni przed terminem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
pl: &Raz na:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
pl: dzień(dni)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
pl: tydzień(tygodnie)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
pl: miesiąc(miesiące)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
pl: rok(lata)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
pl: Zapisz samoczynnie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
pl: dni przed &terminem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
pl: Liczba wystąpień:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
pl: Szablon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled transactions
pl: Wstaw zaplanowane transakcje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
pl: Przetwórz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the transaction page with the selected scheduled transactions
pl: Otwórz stronę transakcji z zaznaczonymi zaplanowanymi transakcjami

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
pl: Przejdź do transakcji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
pl: Następne wystąpienie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
pl: Jeśli zaznaczone, Skrooge wstawi odpowiednie wystąpienia podczas startu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled transactions on open
pl: Sprawdź zaplanowane transakcje po otwarciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
pl: Czcionka dla wyłączonego harmonogramu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
pl: Standardowe ustawienia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
pl: Przypomnienie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
pl: Zapisz samoczynnie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
pl: Liczba wystąpień

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
pl: Alarmy

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
pl: Przetwarzanie wykonania

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
pl: Wykonano przetworzenie

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
pl: Wykonanie przetworzenia nieudane

[ctx: Noun]
en: Search and process
pl: Znajdź i przetwórz

[ctx: Noun]
en: Search and process management
pl: Zarządzanie znajdź i przetwórz

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
pl: Zatroszcz się o swoje alarmy.<br> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this alarm
pl: Otwórz transakcje odpowiadające temu alarmowi

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
pl: Wiadomość do wyświetlenia po uruchomieniu alarmu (%1 jest całkowitą kwotą, %2 jest kwotą alarmu, %3 jest różnicą)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
pl: Znajdź

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
pl: Uaktualnij

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
pl: Szablon

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
pl: Podświetlony

en: Display the edit panel for searches
pl: Wyświetl panel edycji dla wyszukiwań

en: Update
pl: Uaktualnij

en: Display the edit panel for updates
pl: Wyświetl panel edycji dla uaktualnień

en: Display the edit panel for alarm
pl: Wyświetl panel edycji dla alarmu

en: Display the edit panel for updates by templates
pl: Wyświetl panel edycji dla uaktualniania przez wzorce

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
pl: Tworzenie znajdź i przetwórz

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
pl: Dodano wytyczną wyszukiwania '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
pl: Utworzono znajdź i przetwórz

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
pl: Tworzenie znajdź i przetwórz nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
pl: Uaktualnienie znajdź i przetwórz

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
pl: Uaktualniono wytyczną wyszukiwania '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
pl: Uaktualniono znajdź i przetwórz

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
pl: Uaktualnienie znajdź i przetwórz nieudana

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
pl: Uaktualnienie wyszukanych

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
pl: Uaktualniono wyszukiwanie '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
pl: Uaktualniono wyszukiwanie

[ctx: Error message]
en: Search update failed
pl: Nieudane uaktualnianie wyszukanych

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule '%1'
pl: Pod-transakcje odpowiadające wytycznej '%1'

en: %1 transaction found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 transactions found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
pl[0]: znaleziono %1 transakcję (zaimportowano %2, nie zatwierdzono %3, nie rozliczono %4).
pl[1]: znaleziono %1 transakcje (zaimportowano %2, nie zatwierdzono %3, nie rozliczono %4).
pl[2]: znaleziono %1 transakcji (zaimportowano %2, nie zatwierdzono %3, nie rozliczono %4).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
pl: Zastosuj procesy

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
pl: Pozwól na definiowanie wyszukiwań

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
pl: Kwota ala&rmu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
pl: Wiado&mość alarmu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
pl: Kwota wyzwalająca alarm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
pl: Szablon do zas&tosowania:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
pl: Pozwól na definiowanie procesów

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
pl: Dodaj wyszukiwanie lub proces (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij wybrane wyszukiwanie lub proces (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
pl: Znajdź bez tworzenia wytycznej

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
pl: Otwórz sprawozdanie bez tworzenia wytycznych

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
pl: Otwórz sprawozdanie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
pl: Podnieś alarm co każde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
pl: minuty

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
pl: Śledzenia

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
pl: Zarządzanie śledzeniami

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
pl: '%1' jest starym śledzeniem

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent transaction. You may want to close it if you do not intend to add other transactions
pl: To śledzenie nie zawiera ostatniej transakcji. Możesz chcieć zamknąć je jeżeli nie masz zamiaru dodać innych transakcji

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
pl: Tworzenie śledzenia '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
pl: Dodano śledzienie '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
pl: Utworzono śledzenie '%1'

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
pl: Tworzenie śledzenia nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
pl: Uaktualnienie śledzenia

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
pl: Uaktualniono śledzenie '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
pl: Uaktualniono śledzenie

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
pl: Uaktualnienie śledzenia nieudana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
pl: Nazwa śledzenia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
pl: Komentarz do śledzenia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
pl: Utwórz śledzenie (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
pl: Zmień zaznaczone śledzenie (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
pl: Tryb pobierania

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
pl: Największa liczba importowanych wartości:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
pl: Notowania

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
pl: Waluty

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
pl: Papiery

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
pl: Obiekty

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
pl: Tylko nabyte papiery

[ctx: A list of transactions made on the specified unit]
en: Transactions with unit equal to '%1'
pl: Transakcje z jednostką równą '%1'

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
pl: Nie określono papieru lub indeksu<br>na stronie <a href="%1">"Jednostki"</a>.

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
pl: Usuń nieużywane jednostki

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
pl: Notowania

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
pl: Portfolio papierów wartościowych

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
pl: Tworzenie domyślnej jednostki

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
pl: Samoczynne pobieranie jednostek

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
pl: Pobrano jednostkę '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
pl: Zapisz klucze API

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
pl: Zarządzanie jednostkami

[ctx: Question]
en: Split share
pl: Podziel papier

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
pl: Stosunek (2 oznacza 2 do 1, 0.5 oznacza 1 do 2) :

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
pl: Podziel kapitał akcyjny '%1' przez '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
pl: Podzielono kapitał akcyjny.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
pl: Nieudane dzielenie kapitału akcyjnego.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
pl: Określ podstawową walutę

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
pl: Aby uniknąć nieporozumień i konfliktów pomiędzy jednostkami w czasie konwersji, powinieneś zdefiniować walutę podstawową. Jest to waluta, względem której wszystkie inne zostaną przekształcone

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
pl: Ustaw '%1' jako podstawą walutę

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
pl: Edytuj jednostki

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
pl: Określ dodatkową walutę

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
pl: Gdy zdefiniowano dodatkową jednostkę, Skrooge wyświetli dodadkową informację o kwocie.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
pl: Ustaw '%1' jako dodatkową walutę

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
pl: Jednostka '%1' nie została pobrana przez dłużej niż miesiąc

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
pl: Nie zapomnij pobrać jednostek, aby mieć lepszy widok na twoje konta

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
pl: Pobierz '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
pl: Wiele nieużywanych jednostek

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no transaction is registered.
pl: Możesz polepszyć wydajność, poprzez usunięcie jednostek, dla których nie zarejestrowano transakcji.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
pl: Ilość jednostki '%1' nie została określona

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
pl: '%1' ma wartość ilości ustawioną na 1. W większości przypadków nie jest to normalne i powoduje błędy w obliczeniach. Upewnij się, że ta wartość jest poprawna.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
pl: Definicja jednostki '%1' jest zbyt złożona

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
pl: '%1' jest określona względem innej jednostki określonej względem trzeciej. Jest to zbyt złożone i nieobsługiwane przez Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
pl: Jednostka '%1' ma bardzo stare wartości

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
pl: Jednostka '%1' ma bardzo stare wartości. Sprawdź czy to normalne.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
pl: Nie określono symbolu dziesiętnego

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
pl: W ustawieniach regionalnych KDE, nie określono symbolu dziesiętnego dla walut. To może okazać się mylące.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
pl: Zmień ustawienia KDE

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
pl: Określ podstawową walutę

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
pl: Jednostka '%1' jest od teraz podstawową jednostką

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
pl: Określono podstawową walutę.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
pl: Określanie podstawowej waluty nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
pl: Określ dodatkową walutę

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
pl: Jednostka '%1' jest od teraz dodatkową jednostką

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
pl: Określono dodatkową walutę.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
pl: Określanie dodatkowej waluty nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
pl: Usuń nieużywane jednostki

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
pl: Usunięto nieużywane jednostki

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
pl: Usuwanie nieużywanych jednostek nieudane

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
pl: Wartości jednostkowe

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
pl: Kwota nabycia

[ctx: Noun, items to display]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
pl: Waluta

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
pl: Papier

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
pl: Obiekt

en: download last value only
pl: pobierz tylko ostatnią wartość

en: download monthly values since last known value
pl: pobierz wszystkie miesięczne wartości od czasu ostatnio znanej wartości

en: download weekly values since last known value
pl: pobierz wszystkie tygodniowe wartości od czasu ostatnio znanej wartości

en: download daily values since last known value
pl: pobierz wszystkie dzienne wartości od czasu ostatnio znanej wartości

en: download all monthly values
pl: pobierz wszystkie miesięczne wartości

en: download all weekly values
pl: pobierz wszystkie tygodniowe wartości

en: download all daily values
pl: pobierz wszystkie dzienne wartości

en: simplify values
pl: uprość wartości

en: Display the edit panel for standard units
pl: Wyświetl panel edycji dla standardowych jednostek

en: Manual / Share
pl: Ręcznie / Papier

en: Display the edit panel for manual units
pl: Wyświetl panel edycji dla własnych jednostek

en: Values
pl: Wartości

en: Display the edit panel for values of units
pl: Wyświetl panel edycji dla wartości jednostek

[ctx: Noun]
en: Primary currency
pl: Podstawowa waluta

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
pl: Dodatkowa waluta

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
pl: Tworzenie jednostki '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
pl: Utworzono jednostkę '%1'

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
pl: Tworzenie jednostki nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
pl: Tworzenie wartości jednostki dla '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
pl: Utworzono wartość jednostki dla '%1'

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
pl: Tworzenie wartości jednostki nieudane

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
pl: Uaktualnienie jednostki

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
pl: Próbowano zmienić nazwy zaznaczonych jednostek na nazwy istniejących jednostek. Jednostki zostały scalone.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
pl: Próbowano zmienić wszystkie nazwy zaznaczonych jednostek. Jednostki zostały scalone.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
pl: Uaktualniono jednostkę '%1'

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
pl: Uaktualniono jednostkę

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
pl: Uaktualnienie jednostki nieudana

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
pl: Pobierz wartości dla [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
pl: Pobierz wartości

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
pl: Ukończono pobieranie

[ctx: Error message]
en: Download failed
pl: Nieudane pobieranie

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
pl: Uprość wartości jednostek

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
pl: Uproszczono jednostkę '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
pl: Ukończono upraszczanie

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
pl: Nieudane upraszczanie

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
pl: Oto pomoc dla wybranego źródła '%1':<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
pl: Pakiet jest gotowy. Możesz go znaleźć tutaj %1. Teraz możesz go wysłać ręcznie.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
pl: Spis notowań dla zaznaczonej jednostki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
pl: Liczba miejsc znaczących do wyświetlenia jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
pl: Kraj jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
pl: Jednostka jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
pl: Nazwa jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
pl: Symbol jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
pl: Rodzaj jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
pl: Źródło pobierania dla jednostki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Kod internetowy jednostki.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Możesz dodać &quot; /&quot; jeżeli nie nie jesteś w stanie pobrać oczekiwanych notowań, ale możesz pobrać inwersje.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Przykład:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X jest symbolem pobrania EURO w USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Jeżeli chcesz USD w EURO, musisz utworzyć jednostkę USD z &quot;EURUSD=X /&quot; jako kod internetowy</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Pole to może być również ustawione z roczną stawką. Wartości zostają obliczone poprzez kliknięcie na przycisk pobierz.<br />Przykład:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 oznacza -25% na rok.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
pl: Kod internetowy dla jednostki.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
pl: Spis znanych jednostek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
pl: Aby uwzględnić zawieszone lub zdezaktualizowane waluty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
pl: Zdezaktualizowane waluty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
pl: Data notowania jednostki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
pl: Kwota notowania jednostki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
pl: Utwórz nową jednostkę (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
pl: Uaktualnij zaznaczoną jednostkę (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
pl: Pobierz notowania zaznaczonej jednostki.
    Sprawdź opcje by zmienić częstotliwość pobierania.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
pl: Pobierz notowania zaznaczonej jednostki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
pl: Pobierz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
pl: Otwarte adres url źródła

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
pl: &Tylko ostatnio znaleziona wartość

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
pl: &Miesięczne wartości od ostatniego pobrania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
pl: &Tygodniowe wartości od ostatniego pobrania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
pl: &Codziennie wartości od ostatniego pobrania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
pl: Miesięczne wartości dla wszystkich dat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
pl: Tygodniowe wartości dla wszystkich dat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
pl: Codziennie wartości dla wszystkich dat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
pl: &Największa liczba importowanych wartości:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
pl: Klucze API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
pl: <html><head/><body><p>Następujące źródła pobierania wymagają klucza API. Musisz zażądać takiego klucza ze strony źródłowej i wpisać go tutaj:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
pl: Z powodów bezpieczeństwa, klucze te nie są zapisywane w pliku ustawień, lecz w twoim dokumnecie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
pl: Zapisz w dokumencie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: None
pl: Brak

en: Checked
pl: Rozliczone

[ctx: Noun]
en: Day -0
pl: Dzień -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
pl: Dzień -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
pl: Dzień -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
pl: Dzień -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
pl: Dzień -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
pl: Dzień -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
pl: Piętnaście

[ctx: Noun]
en: Never
pl: Nigdy

[ctx: Noun]
en: Day +0
pl: Dzień +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
pl: Dzień +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
pl: Dzień +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
pl: Dzień +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
pl: Dzień +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
pl: Dzień +5

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
pl: Kwota początkowa=%1 (%2 = %3 / lata)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
pl: Kwota w chwili utworzenia =%1 (%2 = %3 / lata)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
pl: Saldo konta=%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
pl: Różnica początkowa=%1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
pl: Wariacja w ostatnim roku=%1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
pl: Wariacja w ostatnich 6 miesiącach = %1 = %2 / rok

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
pl: Wariacja w ostatnim miesiącu = %1 = %2 / rok

[ctx: Information]
en: Address= %1
pl: Adres= %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
pl: Kategoria= %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
pl: Numer oddziału= %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
pl: Numer = %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
pl: Komentarz= %1

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate marked transactions.
pl: Możesz użyć trybu oświadczania zgodności, aby zatwierdzić wskazane transakcje.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
pl: Naciśnij na tej kolumnie stanu, aby wycofać do poprzedniego stanu.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
pl: Naciśnij na kolumnie stanu (ptaszek), aby wycofać do poprzedniego stanu.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
pl: Ctrl+klik, aby wymusić rozliczony stan.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
pl: Zamknij konto '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
pl: Otwórz konto '%1'

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
pl: Ostrzeżenie, zamknięto konto z pieniędzmi

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
pl: Zamknij śledzenie '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
pl: Rozpocznij śledzenie '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
pl: Zamknij kategorię '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
pl: Otwórz kategorię '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
pl: Zamknij odbiorcę '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
pl: Otwórz odbiorcę '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
pl: Uaktualniono budżet '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
pl: Przenieś kategorię

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
pl: Przeniesiono kategorię '%1' do '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
pl: Scal odbiorców

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
pl: Scalono odbiorcę '%1' z odbiorcą '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
pl: Scal konta

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
pl: Scalono konto '%1' z kontem '%2'

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
pl: Początkowe saldo konta docelowego '%1' zostało zmienione na '%2'
    Jeśli chcesz dokonać scalenia bez miany początkowego salda, przytrzymaj klawisz Ctrl.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
pl: Scal jednostki

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
pl: Scalono jednostkę '%1' z jednostką '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
pl: Scal śledzenia

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
pl: Scalono śledzenie '%1' ze śledzeniem '%2'

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
pl: atrybut

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
pl: Przełącz na tryb zaawansowany

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
pl: <html><head/><body><p>Wyszukiwanie nie zważa na wielkość liter. Tak więc tabela, Tabela i TABELA traktowane są tak samo.<br/>Jeśli umieścisz słowo w szeregu słów w polu wyszukiwania, aplikacja odfiltruje tabelę, aby zachować wszystkie wiersze zawierające te słowa (logiczny operator AND). <br/>Jeśli chcesz dodać (logiczny operator OR) pewne wiersze, to musisz dodać swoje słowo w przedrostku poprzez "+".<br/>Jeśli chcesz usunąć (logiczny operator NOT) niektóre wiersze, to musisz dodać swoje słowo w przedrostku poprzez "-".<br/>Jeśli chcesz przeszukać tylko jedną kolumnę , to musisz dodać swoje słowo przed nazwą kolumny w następujący sposób: col1:słowo.<br/>Jeśli chcesz użyć znaku ":" w wartości, to nazwę kolumny musisz podać następująco: col1:wartość:reszta.<br/>Jeśli chcesz wyszukać wyrażenia lub czegoś co zawiera znaki odstępów, to musisz umieścić to w cudzysłowach, tak jak tu: "tak, to jest wyrażenie".</p><p>Możesz także użyć operatora "&lt;" oraz "&gt;".</p><p><span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">Przykłady:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Zachowaj wiersze zawierające val1 LUB val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Zachowaj wiersze zawierające val1 lecz NIE val2<br/>"abc def" =&gt; Zachowaj wiersze zawierające wyrażenie "abc def" <br/>"-att:abc def" =&gt; Usuń wiersze, których nazwa kolumny zaczyna się od abc i zawiera "abc def" <br/>abc:def =&gt; Zachowaj wiersze zawierające, których nazwa kolumny zaczyna się od abc i zawiera  def<br/>:abc:def =&gt; Zachowaj wiersze zawierające "abc:def"<br/>Data&gt;2015-03-01 =&gt; Zachowaj wiersze, w których atrybut Data jest większy niż 2015-03-01<br/>Kwota&lt;10 =&gt;Zachowaj wiersze zawierające, w których atrybut Kwota jest mniejszy niż  10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Zachowaj wiersze z nazwą kolumny zaczynającą się na abc i która pasuje do wyrażenia regularnego ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Twój filtr jest rozumiany w następujący sposób:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
pl: Przełącz na tryb prosty

[ctx: Operator contains]
en: or
pl: lub

[ctx: Operator contains]
en: but not
pl: lecz nie

[ctx: Operator contains]
en: Contains
pl: Zawiera

[ctx: Noun]
en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
pl: Naciśnij dwukrotnie na elementy ze spisu po lewej, aby dodać je do definicji zapytania

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
pl: Zdefiniuj tutaj swoje zapytanie. Naciśnij dwukrotnie na elementy na liście po lewej i dodaj je do zapytania, tak jak zdefiniowane w tabeli.
    
    Istnieje logiczny związek "i" pomiędzy kolumnami, i logiczny związek "lub" pomiędzy liniami.
    
    Przeczytaj dokumentację Skrooge po więcej szczegółów.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
pl: To menu może pomóc zbudować twoje zapytanie

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
pl: Utworzono jednostkę '%1'

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
pl: %1 zawiódł, ponieważ obiekt odniesienia jeszcze nie jest zapisany w bazie.

[ctx: Noun]
en: Rate change
pl: Zmiana stawki

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
pl: Możliwe jest więcej niż jedno rozwiązanie dla tego samoczynnego oświadczenia zgodności.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported transactions for obtaining the expected final balance
pl: Nie można znaleźć zaimportowanych transakcji do uzyskania oczekiwanego salda końcowego

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account "%1" used for auto reconciliation
pl: Transakcje konta "%1" używane do uzgadniania

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
pl: Zastosuj wytyczne budżetu

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
pl: Przelew o wartości %1 od '%2' do '%3' przedawniony ze względu na zasadę '%4'

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
pl: Nie można zastosować wytycznej '%1' dla budżetu '%2' bo budżet, na który to wpływa nie istnieje

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
pl: Utwórz budżet samoczynnie

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
pl: Zbilansuj budżety

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
pl: Zastosuj wytyczne

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
pl: Nieprawidłowa nazwa '%1', ponieważ nazwa nie może zawierać '%2'

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
pl: Utworzono kategorię '%1'

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
pl: Nie możesz utworzyć zapętlenia.

[ctx: Noun]
en: Wallets
pl: Portfele

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this transaction because in "checked" status
pl: Nie jesteś upoważniony do usunięcia tej transakcji, ponieważ jest w stanie "rozliczonym"

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
pl: Bieżące

[ctx: Noun]
en: Credit card
pl: Karta kredytowa

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
pl: Aktywa

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
pl: Inwestycje

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
pl: Inne

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked transactions
pl: Nie jesteś upoważniony do usunięcia tego konta, ponieważ zawiera ono pewne rozliczone transakcje

[ctx: Noun]
en: year(s)
pl: rok(lata)

[ctx: Noun]
en: month(s)
pl: miesiąc(miesiące)

[ctx: Noun]
en: week(s)
pl: tydzień(tygodnie)

[ctx: Noun]
en: day(s)
pl: dzień(dni)

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked transactions
pl: Nie jesteś upoważniony do usunięcia tego śledzenia, ponieważ jest ono używane przez pewne rozliczone transakcje

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked transactions
pl: Nie jesteś upoważniony do usunięcia tego odbiorcy, ponieważ jest on używany przez pewne zrealizowane transakcje

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked transactions
pl: Nie jesteś upoważniony do usunięcia tej kategorii, ponieważ jest ona używana przez pewne rozliczone transakcje

[ctx: Noun]
en: Negative
pl: Ujemne

[ctx: Noun]
en: Positive
pl: Dodatnie

[ctx: Noun]
en: Next
pl: Następny

[ctx: Noun]
en: Current
pl: Bieżący

[ctx: Noun]
en: Year
pl: Rok

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
pl: Migruj dokument

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
pl: Nie można wczytać dokumentu wygenerowanego przez nowszą wersję

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
pl: Odśwież widoki

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
pl: Obliczenie sald

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
pl: Obliczenie budżetów

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
pl: Migracja bazy danych z wersji %1 do wersji %2 nieudana

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
pl: Domyślne

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
pl: Kwota w 2 kolumnach

[ctx: Noun]
en: Amount entered
pl: Wpisana kwota

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
pl: Kwota wpisana w 2 kolumnach

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
pl: Wartość pośrednia

[ctx: Noun]
en: With transactions
pl: Z transakcjami

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
pl: Konto

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
pl: Rodzaj konta

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Transaction
pl: Transakcja

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
pl: Saldo

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
pl: Wpisane saldo

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
pl: Kwota

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
pl: Dzisiejsza kwota

[ctx: Noun]
en: Income entered
pl: Wpisany przychód

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
pl: Wpisany rozchód

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
pl: Nabyta ilość

[ctx: Noun]
en: Amount owned
pl: Kwota nabycia

[ctx: Noun]
en: Account number
pl: Numer konta

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
pl: Numer

[ctx: Noun]
en: Bank number
pl: Numer banku

[ctx: Noun]
en: Agency number
pl: Numer oddziału

[ctx: Noun]
en: Agency address
pl: Adres oddziału

[ctx: Noun]
en: Address
pl: Adres

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
pl: Odbiorca

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
pl: Komentarz

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
pl: Pod-komentarz

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
pl: Następne wystąpienie

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
pl: Data

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
pl: Data utworzenia

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
pl: Tydzień

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
pl: Miesiąc

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
pl: Kwartał

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
pl: Semestr

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
pl: Rok

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
pl: Pierwsza data

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
pl: Ostatnia data

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
pl: Data pobrania

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
pl: Data uzgodnienia

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
pl: Kategoria

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
pl: Jednostka

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
pl: Rodzaj jednostki

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
pl: Rozliczone

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
pl: Do rozliczenia

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
pl: Rodzaj

[ctx: Noun]
en: Internet code
pl: Kod internetowy

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
pl: Okresowość

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
pl: Samozapis

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
pl: Liczba wystąpień

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
pl: Ostrzeżeń

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
pl: Zamknięty

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
pl: Stan

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
pl: Zaplanowany

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
pl: Kwota (skumulowana)

[ctx: Noun]
en: Search description
pl: Opis szukania

[ctx: Noun]
en: Process description
pl: Opis procesu

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
pl: Rodzaj działania

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
pl: Śledzenie

[ctx: Noun]
en: Import status
pl: Stan importu

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
pl: Miejsca dziesiętne

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
pl: Stawka

[ctx: Noun]
en: Value date
pl: Data wyceny

[ctx: Noun]
en: Coef
pl: Wsp.

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
pl: Roczne odsetki

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
pl: Nagromadzone odsetki

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
pl: Data wyceny środków

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
pl: Data wyceny należności

[ctx: Noun]
en: Base computation
pl: Podstawa obliczeniowa

[ctx: Noun]
en: Month
pl: Miesiąc

[ctx: Noun]
en: Period
pl: Okres

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
pl: Kolejność

[ctx: Noun]
en: When
pl: Kiedy

[ctx: Noun]
en: What
pl: Co

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
pl: Obciążony budżet

[ctx: Noun]
en: Rules
pl: Wytyczne

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
pl: Zaksięgowany budżet

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
pl: Poprawiony budżet

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
pl: Różnica po wytycznych

[ctx: Noun]
en: Delta
pl: Różnica

[ctx: Noun]
en: Download source
pl: Źródło pobierania

[ctx: Noun]
en: Transfer
pl: Przelew

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
pl: Na konto

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
pl: Górne ograniczenie

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
pl: Dolne ograniczenie

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Transaction id
pl: Id transakcji

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
pl: -- Nic --

[ctx: Noun]
en: Balance import
pl: Import salda

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
pl: Uzgadnianie salda

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
pl: Zaimportuj datę

[ctx: Noun]
en: Number of split
pl: Numer części transakcji

[ctx: an other category]
en: Others
pl: Inne

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pl: Rozchody w kategorii <b>'%1'</b> powiększone o <b>%2</b> dla łącznej sumy <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pl: Rozchody w kategorii <b>'%1'</b> pomniejszone o <b>%2</b> dla łącznej sumy <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pl: Przychody w kategorii <b>'%1'</b> powiększone o <b>%2</b> dla łącznej sumy <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pl: Przychody w kategorii <b>'%1'</b> pomniejszone o <b>%2</b> dla łącznej sumy <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
pl: Jednostka do importu

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
pl: Utworzono domyślną jednostkę '%1' do importu

en: One transaction not imported because it already exists | %1 transactions not imported because they already exist
pl[0]: Nie zaimportowano jednej transakcji, ponieważ już istnieje
pl[1]: Nie zaimportowano %1 transakcji, ponieważ już istnieją
pl[2]: Nie zaimportowano %1 transakcji, ponieważ już istnieją

en: One transaction was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 transactions were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
pl[0]: Nie zaimportowano jednej transakcji, bo ma ona datę przed ostatnio zaimportowaną, możesz odznaczyć opcję, aby tego uniknąć.
pl[1]: Nie zaimportowano %1 transakcji, bo mają one datę przed ostatnio zaimportowanymi, możesz odznaczyć opcję, aby tego uniknąć.
pl[2]: Nie zaimportowano %1 transakcji, bo mają one datę przed ostatnio zaimportowanymi, możesz odznaczyć opcję, aby tego uniknąć.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
pl: Zakończ import

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
pl: Błąd podczas wykonywania wytycznych:
    %1

en: %1 transaction imported | %1 transactions imported
pl[0]: Zaimportowano %1 transakcję
pl[1]: Zaimportowano %1 transakcje
pl[2]: Zaimportowano %1 transakcji

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
pl: Saldo konta '%1' nie jest wyrównane z zaimportowanym saldem %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
pl: Saldo konta '%1' jest wyrównane z zaimportowanym saldem %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
pl: Wszystkie obsługiwane rozszerzenia

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
pl: Tryb importu %1 nie został jeszcze zaimplementowany

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
pl: Ten tryb eksportu nie jest jeszcze zaimplementowany

[ctx: Progression step]
en: Clean import
pl: Wyczyść import

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
pl: Dokument musi być zapisany, aby uczynić go anonimowym.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
pl: Uczyń anonimowym

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
pl: Dokument uczyniono anonimowym w trybie nieodwracalnym.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
pl: Dokument uczyniono anonimowym w trybie odwracalnym. Nie zapomnij klucza, jeśli będziesz chciał odwrócić to działanie.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
pl: Znajdź i grupuj przelewy

[ctx: Import step]
en: Import %1
pl: Zaimportuj %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed account
pl: Niemożliwym jest dodanie transakcji do zamkniętego konta

[ctx: Error message]
en: Cannot set a recurrent for a template operation.
pl: Nie można ustawić powtarzania się na wzorcu transakcji.

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported transaction
pl: Zmieniono kwotę, aby ją wyrównać z zaimportowaną transakcją

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
pl: Utworzono odbiorcę '%1'

[ctx: Title]
en: Account
pl: Konto

[ctx: Column table title]
en: Quantity
pl: Ilość

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
pl: Kwota zakupu

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
pl: Początkowa kwota

[ctx: Column table title]
en: Variation
pl: Wariacja

[ctx: Column table title]
en: Variation %
pl: Wariacja %

[ctx: Noun]
en: Total of %1
pl: Suma z %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
pl: Musisz wydostać się ze swojego długu.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
pl: Gratulacje, teraz jesteś finansowo niezależny.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
pl: Gratulacje, zaoszczędziłeś sumę równą 10 letnim wydatkom.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
pl: Zaoszczędziłeś sumę równą %1 latom wydatków. Powinieneś kontynuować swój wysiłek.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
pl: Zaoszczędziłeś sumę równą jednemu rokowi wydatków. Powinieneś kontynuować swój wysiłek.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
pl: Nie masz długu, ale nie masz też wystarczającego zapasu. Powinieneś kontynuować swój wysiłek.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
pl: Możliwe oszczędności

[ctx: Noun]
en: Max
pl: Maks

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some transactions, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
pl: Skrooge da ci możliwość nadzorowania wydatków, poprzez śledzenie i tworzenie dla nich budżetu.<br/>Co masz teraz zrobić ?<br/><ul><li>Utwórz co najmniej jedno <a href="%1">konto</a></li><li>Dodaj kilka transakcji poprzez <a href="%3">importowanie</a> lub <a href="%2">wpisując je ręcznie</a></li><li>Przyporządkuj dodane transakcje</li></ul><p> Strona ta pojawi się ponownie po zamknięciu wszystkich kart.<br/>Więcej informacji na temat używania Skrooge, znajdziesz na <a href="https://skrooge.org"> jego stronie internetowej</a>.</p><p>Mamy nadzieję, że korzystanie z naszego programu będzie dla ciebie przyjemnością</p>    Zespół Skrooge

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
pl: Sprawozdanie dla %1

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
pl: Budżet

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
pl: 5 głównych kategorii rozchodu

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
pl: 5 głównych wariacji

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
pl: Kwoty na kontach

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
pl: Kwoty jednostek

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
pl: Porady

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
pl: Portfolio papierów wartościowych

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
pl: Oszacowane odsetki

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
pl: Alarmy

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted transactions
pl: Podświetlone transakcje

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
pl: Wartość netto

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
pl: Roczne wydatki

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
pl: Osobisty wynik finansowy

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
pl: Nie znaleziono wariacji.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled transactions defined on the "<a href="%1">Scheduled transactions</a>" page.
pl: Nie określono zaplanowanych transakcji na stronie  "<a href="%1">Zaplanowane transakcje</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted transactions defined on the "<a href="%1">Transactions</a>" page.
pl: Nie określono podświetlonych transakcji na stronie  "<a href="%1">Transakcje</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
pl: Nie określono budżetu na stronie  "<a href="%1">Budżet</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
pl: Nie określono papieru na stronie  "<a href="%1">Jednostki</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
pl: Wszystkie kwoty zostały obliczone przy użyciu wartości jednostek z ostatniego dnia odpowiadającego okresu.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
pl: Zastosuj wytyczną

en: 1 transaction modified by %2 | %1 transactions modified by %2
pl[0]: 1 transakcja zmieniona przez %2
pl[1]: %1 transakcje zmienione przez %2
pl[2]: %1 transakcji zmienionych przez %2

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
pl: Nieudana wytyczna %1

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut zawiera dany ciąg znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie zawiera danego ciągu znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut zaczyna się od danego ciągu znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie zaczyna się od danego ciągu znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut kończy się na dany ciąg znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie kończy się na dany ciąg znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest pusty

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie jest pusty

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
pl: Aby uzyskać przechwyconą wartość danym wyrażeniem regularnym (np. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
pl: Aby znaleźć czy atrybut pasuje do danego wyrażenia regularnego (np. "^[H,h]ello$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie pasuje do danego wyrażenia regularnego (np. "^[H,h]ello$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
pl: Aby znaleźć czy atrybut pasuje do danego wyrażenia ze znakiem wieloznacznym (eg. "_ello")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie pasuje do danego wyrażenia ze znakiem wieloznacznym (eg. "_ello")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest równy danej wartości

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie jest równy danej wartości

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest większy od danej wartości

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest mniejszy od danej wartości

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest większy lub równy danej wartości

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
pl: Aby ustawić atrybut o danej wartości

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest równy danemu ciągowi znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut nie jest równy danemu ciągowi znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest większy od danego ciągu znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest mniejszy od danego ciągu znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest większy lub równy danego ciągu znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest mniejszy lub równy danemu ciągowi znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest pomiędzy dwoma danymi wartościami

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
pl: Aby znaleźć czy atrybut jest pomiędzy dwoma danymi ciągami znaków

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
pl: Aby ustawić atrybut na małe litery (np. hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
pl: Aby ustawić atrybut na wielkie litery (np. HELLO)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
pl: Aby ustawić atrybut na z wielkiej litery (np. Hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
pl: Aby sprawdzić czy atrybut nie jest z małych liter (np. hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
pl: Aby sprawdzić czy atrybut nie jest z wielkich liter (np. HELLO)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
pl: Aby sprawdzić czy atrybut nie jest z wielkiej litery (np. Hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
pl: Aby sprawdzić czy atrybut jest z małych liter (np. hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
pl: Aby sprawdzić czy atrybut jest z wielkich liter (np. HELLO)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
pl: Aby sprawdzić czy atrybut jest z wielkiej litery (np. Hello)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
pl: Aby ustawić atrybut na wartość innego atrybutu, podczas gdy wartośc jest zastępowanna inną wartością

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
pl: Aby ustawić atrybut na część wartości innego atrybutu

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
pl: Aby ustawić atrybut na wartość innego atrybutu

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
pl: Aby ustawić atrybut na słowo wartości innego atrybutu przekształconego na format daty

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
pl: Aby ustawić atrybut daty na wartość innego atrybutu

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
pl: Aby ustawić atrybut daty na słowo innego atrybutu przekształconego na format daty

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is today
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji jest na dzisiaj

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous month
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w poprzednim miesiącu

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in current year
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji jest w bieżącym roku

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous year
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji jest w poprzednim roku

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 30 days
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 30 latach

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 months
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 3 miesiącach

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 6 months
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 6 miesiącach

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 12 months
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 12 miesiącach

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 2 years
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 2 latach

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 years
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 3 latach

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 5 years
pl: Aby sprawdzić czy data transakcji była w ostatnich 5 latach

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
pl:  oraz

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
pl:  lub

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove a transaction from a closed tracker
pl: Niemożliwym jest usunięcie transakcji z zamkniętego śledzenia

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed tracker
pl: Niemożliwym jest dodanie transakcji do zamkniętego śledzenia

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
pl: Utworzono śledzenie '%1'

[ctx: Noun, a country]
en: France
pl: Francja

[ctx: Noun, a country]
en: United States
pl: Stany Zjednoczone

[ctx: Noun, a country]
en: England
pl: Anglia

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
pl: Niemcy

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
pl: Japonia

[ctx: Noun, a country]
en: China
pl: Chiny

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
pl: Singapur

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Bitcoin Cash
pl: Gotówka Bitcoin

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Dash
pl: Kreskowana

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: ICON
pl: Ikona

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Bitcoin Gold
pl: Złoto Bitcoin

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Status
pl: Stan

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: KuCoin Shares
pl: Udziały KuCoin

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Experience Points
pl: Punkty doświadczenia

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Kyber Network
pl: Sieć Kyber

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Request Network
pl: Żądaj sieci

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Power Ledger
pl: Zaawansowana księga rachunkowa

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Gas
pl: Paliwo

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Santiment Network Token
pl: Token sieciowy Santiment

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: DeepBrain Chain
pl: Łańcuch DeepBrain

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
pl: Nieznana jednostka '%1'

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
pl: Jednostka odnosząca jednostki nie może być sobą sama.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
pl: Uprość jednostkę

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
pl: Analizuj jednostkę

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
pl: Usuń niepotrzebne wartości

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
pl: Nieprawidłowy stosunek. Stosunek musi być większy niż 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
pl: Adres URL lub SKRYPT źródła. %1 zostanie zastąpione przez kod internetowy jednostki

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
pl: %1 zostanie zastąpiona bieżącą datą w postaci rrrr-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
pl: %1 zostanie zastąpiona poprzednią datą w postaci rrrr-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
pl: Tryb (HTML lub CSV lub CSVR). W trybie HTML, wydobyta może zostać tylko jedna wartość ze strony pobierania. W trybie CSV, może zostać wydobyta jedna wartość na wiersz. CSVR oznacza CSV w trybie odwrotnym.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
pl: Wyrażenie regularne dla ceny (zobacz %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
pl: Wyrażenie regularne dla daty (zobacz %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
pl: Format daty (zobacz %1) lub "UNIX" dla czasu unix

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
pl: Źródło pobierania %1 nie jest zainstalowane.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
pl: Nieudane otwarcie adresu url '%1'

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
pl: Nie znaleziono ceny dla '%1' z wyrażeniem regularnym '%2' w wierszu '%3'

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
pl: Niemożliwym jest pobranie jednostki %1 z kodem internetowym %2 ze źródła %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
pl: Niemożliwym jest otwarcie jednostki %1 z kodem internetowym %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
pl: jutro

[ctx: this day]
en: today
pl: dzisiaj

[ctx: the day before today]
en: yesterday
pl: wczoraj

[ctx: the week after this week]
en: next week
pl: następny tydzień

[ctx: the month after this month]
en: next month
pl: następny miesiąc

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
pl: &Wczoraj

[ctx: @option today]
en: &Today
pl: &Dzisiaj

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
pl: &Jutro

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
pl: Następny &tydzień

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
pl: Na&stępny miesiąc

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
pl: Bez daty

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
pl: Wyświetlaj ekran powitalny

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
pl: Zapisz zmiany w zakładkach przed zamknięciem

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
pl: Uaktualnij zmienione strony przed zamknięciem

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
pl: Położenie głównych kart

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
pl: Format daty

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
pl: Ikona w tacce systemowej

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
pl: Przesuń jako pierwszy

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
pl: Przesuń przed

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
pl: Usuń

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
pl: Przesuń za

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
pl: Przesuń jako ostatni

[ctx: Question]
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
pl: Nowy tytuł (pusty nadaje domyślny tytuł):

en: Date of the transaction
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
pl: Data transakcji
    góra lub dół, aby dodać lub odjąć jeden dzień
    CTRL + góra lub CTRL + dół, aby dodać lub odjąć jeden miesiąc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
pl: Wyzeruj filtr wewnętrzny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
pl: Aby ustawić tabelę

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
pl: Pokaż pasek narzędzi

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
pl: Eksport SVG Skrooge

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
pl: Rysunek SVG utworzony przez Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
pl: Drukuj wykres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
pl: Skopiuj obraz

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
pl: Odfiltruj

[ctx: The current month]
en: Current month
pl: Bieżący miesiąc

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
pl: Ostatni miesiąc

en: Developer of plugin '%1'
pl: Programista wtyczki '%1'

[ctx: Noun]
en: Pages
pl: Strony

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
pl: Postęp bieżącego działania

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
pl: Porzuć bieżące działanie

[ctx: Verb]
en: Hide
pl: Ukryj

[ctx: Verb]
en: Show all
pl: Pokaż wszystkie

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
pl: Nowa karta

[ctx: Verb]
en: Lock panels
pl: Zablokuj panele

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
pl: Odblokuj panele

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
pl: Pinezka na tej stronie

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
pl: Zamknij wszystkie

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
pl: Zamknij wszystkie pozostałe

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
pl: Zapisz stan strony

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
pl: Wyzeruj stanu strony

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
pl: Otwórz ostatnio zamkniętą stronę

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
pl: Zastąp stan zakładki

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
pl: Poprzedni

[ctx: Noun, user action]
en: Next
pl: Następny

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
pl: Włącz edytor

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
pl: Przenieś do formatu SQLCipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
pl: Można wyjść z trybu pełnego ekranu przy pomocy %1 lub przy pomocy menu podręcznego

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
pl: Co najmniej jedna strona musi być otwarta, aby włączyć tryb pełnoekranowy

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when a transaction is running.
pl: Program nie może zostać zamknięty w trakcie wykonywania transakcji.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
pl: Ten dokument uległ zmianie.
    Czy chcesz go zapisać przed zamknięciem?

[ctx: Question]
en: Save as
pl: Zapisz jako

[ctx: Question]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: Question]
en: Do not save
pl: Nie zapisuj

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
pl: Obecne zmiany nie zostaną zapisane.
    Czy chcesz kontynuować?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
pl: Potwierdzenie zamknięcia

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
pl: Skrócona data (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
pl: Długa data (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
pl: Ozdobna skrócona data (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
pl: Ozdobna długa data (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
pl: Data ISO (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
pl: Odczep pinezkę z tej strony

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
pl:  [ze zmianami]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
pl:  [tylko do odczytu]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
pl: Bez tytułu

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
pl: Nie można otworzyć strony z powodu braku wtyczki

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
pl: Nieznana wtyczka lub działanie [%1] w adresie url [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when a transaction is running.
pl: Strona nie może zostać zamknięta w trakcie wykonywania transakcji.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
pl: Przywróć stan domyślny

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
pl: Przywrócono stan domyślny

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
pl: Ostrzeżenie: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
pl: Błąd: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
pl: Informacja: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
pl: Zrobiono: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
pl: Powiadomienie

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
pl: Plik <b>%1</b> już istnieje. Czy na pewno chcesz go zastąpić?

[ctx: Question]
en: Warning
pl: Ostrzeżenie

[ctx: Verb]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
pl: zamień na wielkie litery

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
pl: słowa z wielkich liter

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
pl: dolny

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
pl: przytnij

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
pl: dolny

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
pl: Dokument musi być zapisany, aby uczynić go przenieść.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
pl: Dokument został przeniesiony.
    Nowy plik znajduje się w:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
pl: Widok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
pl: Strony

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">to umożliwia otwieranie nowych stron</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span>, aby otworzyć nową stronę</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
pl: ten spis umożliwia otwieranie nowych stron

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
pl: Wiado&mości

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
pl: Wyczyść wszystkie wiadomości

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
pl: Wyczyść wiadomości

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
pl: Pokaż ikonę na tacce systemowej

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
pl: Pytaj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
pl: Zawsze

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
pl: Nigdy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
pl: Północ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
pl: Południe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
pl: Zachód

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
pl: Wschód

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
pl: Pytaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
pl: Uaktualnij zmienione &zakładki przed zamknięciem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
pl: Położenie &głównych kart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
pl: Uaktualnij zmienione strony przed zamknięciem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
pl: Wyświetlanie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
pl: Fo&rmat daty:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
pl: Dzisiaj

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
pl: Następne 7 dni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
pl: Następne 15 dni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
pl: Następny miesiąc

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
pl: Następne 3 miesiące

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
pl: Następne 6 miesięcy

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
pl: Następny rok

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
pl: Następne 3 lata

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
pl: Bardzo daleko w przyszłości

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
pl: Ostatnie 7 dni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
pl: Ostatnie 15 dni

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
pl: Ostatni miesiąc

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
pl: Ostatnie 3 miesiące

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
pl: Ostatnie 6 miesięcy

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
pl: Ostatni rok

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
pl: Ostatnie 3 lata

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
pl: Bardzo daleko w przeszłości

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
pl: %1: %2 (%3) Suma=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
pl: Uaktualnienie zakładki '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
pl: Uaktualnij obiekt

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
pl: Tworzenie właściwości

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
pl: Przenieś zakładkę

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
pl: Przeniesiono zakładkę '%1' do '%2'

[ctx: Period mode]
en: All Dates
pl: Wszystkie daty

[ctx: Period interval]
en: day(s)
pl: dzień(dni)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
pl: tydzień(tygodnie)

[ctx: Period interval]
en: month(s)
pl: miesiąc(miesiące)

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
pl: kwartał(y)

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
pl: semestr(y)

[ctx: Period interval]
en: year(s)
pl: rok(lata)

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
pl: Od %1 do %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
pl[0]: Poprzedni dzień
pl[1]: %1 poprzednie dni
pl[2]: %1 poprzednich dni

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
pl[0]: Poprzedni tydzień
pl[1]: %1 poprzednie tygodnie
pl[2]: %1 poprzednich tygodni

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
pl[0]: Poprzedni miesiąc
pl[1]: %1 poprzednie miesiące
pl[2]: %1 poprzednich miesięcy

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
pl[0]: Poprzedni rok
pl[1]: %1 poprzednie lata
pl[2]: %1 poprzednich lat

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
pl[0]: Poprzedni kwartał
pl[1]: %1 poprzednie kwartały
pl[2]: %1 poprzednich kwartałów

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
pl[0]: Poprzedni semestr
pl[1]: %1 poprzednie semestry
pl[2]: %1 poprzednich semestrów

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
pl[0]: Ostatni dzień
pl[1]: %1 ostatnie dni
pl[2]: %1 ostatnich dni

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
pl[0]: Ostatni tydzień
pl[1]: %1 ostatnie tygodnie
pl[2]: %1 ostatnich tygodni

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
pl[0]: Ostatni miesiąc
pl[1]: %1 ostatnie miesiące
pl[2]: %1 ostatnich miesięcy

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
pl[0]: Ostatni rok
pl[1]: %1 ostatnie lata
pl[2]: %1 ostatnich lat

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
pl[0]: Ostatni kwartał
pl[1]: %1 ostatnie kwartały
pl[2]: %1 ostatnich kwartałów

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
pl[0]: Ostatni semestr
pl[1]: %1 ostatnie semestry
pl[2]: %1 ostatnich semestrów

[ctx: A period]
en: Current day
pl: Bieżący dzień

[ctx: A period]
en: Current week
pl: Bieżący tydzień

[ctx: A period]
en: Current month
pl: Bieżący miesiąc

[ctx: A period]
en: Current year
pl: Bieżący rok

[ctx: A period]
en: Current quarter
pl: Bieżący kwartał

[ctx: A period]
en: Current semester
pl: Bieżący semestr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
pl: uwzględniając przyszłość

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
pl: Data początkowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
pl: od

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
pl: Data końcowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
pl: do

en: Show: %1
pl: Pokaż: %1

en: Show
pl: Pokaż

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
pl: Wszystkie daty

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
pl: Bieżący kwartał

[ctx: The current semester]
en: Current semester
pl: Bieżący semestr

[ctx: The current year]
en: Current year
pl: Bieżący rok

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
pl: Ostatni kwartał

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
pl: Ostatni semestr

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
pl: Ostatni rok

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
pl: Linowy skumulowany

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
pl: Kolumnowy skumulowany

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
pl: Punktowy

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
pl: Liniowy

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
pl: Warstwowy skumulowany

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
pl: Bąbelkowy

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
pl: Kołowy

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
pl: Koncentryczny kołowy

en: Table
pl: Tabela

en: Text
pl: Tekst

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
pl: Przywróć domyślne kolory

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
pl: Wszystkie wartości dodatnie

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
pl: Pokaż granice

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
pl: Pokaż średnią

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
pl: Pokaż linie tendencji

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
pl: Pokaż krzywą Pareto

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
pl: Pokaż legendę

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
pl: Pokaż początek

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
pl: Pokaż miejsca dziesiętne

en: %1 (raw)
pl: %1 (nieprzetworzona)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
pl: Suma

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
pl: Średnia

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
pl: Maks

[ctx: Noun]
en: Tendency line
pl: Linia tendencji

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
pl: Suma z '%1'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
pl: Filtruj

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
pl: Czy na pewno chcesz zamknąć tę stronę z pinezką?

[ctx: Question]
en: Pinned page
pl: Strona z pinezką

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
pl: Zakładka '%1' uległa zmianie. Czy chcesz uaktualnić ją do bieżącego stanu?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
pl: Zakładka uległa zmianie

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
pl: Zakładka uaktualniona

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
pl: Strona uległa zmianie. Czy chcesz uaktualnić ją do bieżącego stanu?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
pl: Strona uległa zmianie

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
pl: Zapisanie stanu domyślnego

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
pl: Zapisano stan domyślny

[ctx: Verb]
en: Save this tab
pl: Zapisz tę kartę

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
pl: Kolumny

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
pl: Grupuj według

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
pl: Brak

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
pl: Posortowana kolumna

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
pl: Wygląd widoku

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
pl: Dostosuj do treści

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
pl: Sam dostosuj

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
pl: Naprzemienna kolorystyka wierszy

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
pl: Zapisz parametry

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
pl: Zapisz domyślne parametry

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
pl: Dostosuj, aby zmieścić

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
pl: Pomniejsz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
pl: Powiększenie użytkownika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
pl: Powiększ

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
pl: Niemożliwym jest wstawienie obiektu (%1 jest używany przez %2).
    Nazwa ograniczenia: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
pl: Niemożliwym jest uaktualnienie obiektu (%1 jest używany przez %2).
    Nazwa ograniczenia: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
pl: Niemożliwym jest usunięcie obiektu (%1 jest używany przez %2).
    Nazwa ograniczenia: %3

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
pl: Nie można rozpocząć transakcji, podczas wykonywania innej

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
pl: Transakcja musi być otwarta, aby wykonać tę transakcję

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
pl: Zamykanie transakcji nieudane, ponieważ zbyt wiele transakcji zakończyło

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
pl: Usuwanie transakcji zakazanych wewnątrz transakcji

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
pl: Tworzenie grupy jest zakazane wewnątrz transakcji

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
pl: Cofanie / przywracanie jest zakazane wewnątrz transakcji

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
pl: Zmiana hasła nie jest dozwolona wewnątrz transakcji

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
pl: Hasło dokumentu zostało usunięte.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
pl: Hasło dokumentu zostało zmienione.

[ctx: Noun]
en: Recovery
pl: Przywracanie

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
pl: Niemożliwym jest przywrócenie tego pliku

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
pl: Błędna instalacja

[ctx: Error message]
en: Wrong password
pl: Błędne hasło

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
pl: Ups, plik ten wygląda na uszkodzony

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
pl: Ten dokument jest chroniony hasłem, lecz baza danych jest nadal w trybie SQLite. Czy wiedziałeś, że tryb SQLCipher jest bezpieczniejszy, bo szyfrowane są w nim nawet pliki tymczasowe?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
pl: W tej wersji aplikacji została załatana luka bezpieczeństwa. Zalecamy zmianę hasła.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
pl: Nieudana migracja, lecz dokument został wczytany bez błędów, bo został aktywowany tryb debugowania

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
pl: Dokument został poddany migracji

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
pl: Ta aplikacja nie może działać poprawnie, bo wersja %3 systemu (%1) nie jest równa wersji osadzonej %4 w Qt (%2). Należy przebudować Qt z opcją -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
pl: Nie uwierzytelniono zapisu, ponieważ nazwa pliku nie jest jeszcze określona

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
pl: Zapis jest zakazany przy nadal otwartej transakcji

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
pl: Plik '%1' już istnieje

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
pl: Tworzenie pliku kopi zapasowej '%1' nieudane

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
pl: Nieudane zapisywanie pliku '%1'

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
pl: Uaktualnij zmaterializowane widoki

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
pl: Otwarcie pliku '%1' nieudane

[ctx: Error message]
en: No database defined
pl: Nie określono bazy danych

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
pl: Wartość

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
pl: Ostatnia zmiana

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
pl: Zwrócono więcej niż jeden obiekt w '%1' dla '%2'

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
pl: Nie zwrócono żadnego obiektu w '%1' dla '%2'

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
pl: Nazwa '%1' jest nieprawidłowa : znak '%2' jest zakazany

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
pl: %1 zawiódł, ponieważ obiekt odniesienia jeszcze nie jest zapisany w bazie.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
pl: Nie możesz utworzyć zapętlenia, np. nadrzędne i podrzędne mają tę samą nazwę. Na przykład, A > A jest zapętleniem. A > B > A jest innym rodzajem zapętlenia

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
pl: Wczytanie '%1' z '%2' nieudane, ponieważ nie zostało znalezione w bazie danych

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
pl[0]: Wczytanie '%2' z '%3' nieudane, ponieważ zły rozmiar wyniku (znaleziono jeden obiekt)
pl[1]: Wczytanie '%2' z '%3' nieudane, ponieważ zły rozmiar wyniku (znaleziono %1 obiekty)
pl[2]: Wczytanie '%2' z '%3' nieudane, ponieważ zły rozmiar wyniku (znaleziono %1 obiektów)

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
pl: '%1' został usunięty

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
pl: Dodano własność '%1=%2' dnia '%3'

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
pl: Witaj w %1

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
pl: %1 lub %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
pl: (%1) oraz (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
pl: nie (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
pl: (%1) i nie (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
pl: Otwarcie pliku '%1' nieudane

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
pl: Nie można skopiować '%1' do '%2'

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
pl: Szyfrowanie AES128 jest nieobsługiwane (%1). Proszę zainstalować qca-ossl.

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
pl: Szyfrowanie nieudane

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
pl: Tworzenie pliku '%1' nieudane

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
pl: %1 nieudane

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
pl: Nieudane tworzenie. Obiekt już istnieje.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
pl: Zarządzanie finansami osobistymi w uproszczeniu

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
pl: Pomysłodawca i programista

[ctx: A job description]
en: Developer
pl: Programista

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
pl: Programista - Google Summer Of Code 2010

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
pl: Inspiracją do nazwy programu było opowiadanie Charlesa Dickensa <i>Opowieść wigilijna</i>, gdzie główna postać, Ebenezer Scrooge, zrzędliwy, stary, szczupły człowiek zostaje odwiedzony prze trzy duchy, które zmieniają na dobre sposób w jaki widzi świat.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
pl: Użytkownicy pomagający nam w ulepszaniu tej aplikacji

[ctx: Application argument]
en: Document to open
pl: Dokument do otwarcia

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
pl: Wyświetl zmienne środowiskowe używane przez tę aplikację.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
pl: Zmienne środowiskowe:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
pl:   %1: Aby włączyć śledzenie. x jest poziomem oczekiwanym śledzenia. Włącza to także tryb diagnostyczny.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
pl:   %1: Aby włączyć profilowanie. Włącza to także tryb diagnostyczny.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
pl:   %1: Aby zrzucić polecenia sql zajmujące więcej niż x ms.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
pl:   %1: Aby włączyć tryb wysokiego DPI.

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
pl: Przekształcenie Skrooge

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
pl: Plik wejściowy. Obsługiwane formaty:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
pl: Plik wyjściowy. Obsługiwane formaty:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
pl: Nazwa parametru

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
pl: Wartość parametru

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
pl: Nazwa parametru do eksportu

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
pl: Wartość parametru do eksportu

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
pl: Brakująca - opcja wejścia

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
pl: Brakująca - opcja wyjścia

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
pl:  Importowane parametry

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
pl:  Importowany plik:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
pl:  Eksportuj parametry

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
pl:  Eksportowany plik:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
pl:  NIEPOWODZENIE

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
pl:  POWODZENIE
