skrooge - en to pt translation catalogue (2340 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
pt: Conselhos

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
pt: Activar todos os conselhos

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
pt: Actualização automática

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
pt: Os avisos levam muito tempo a calcular

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
pt: Para melhorar a performance, deverá mudar o elemento para 'Actualização manual' (ver o menu de contexto).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
pt: <p><b>Prioridade %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
pt: Ignorar

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
pt: Ignorar no mês actual

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
pt: Ignorar este tipo

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
pt: Ignorar este tipo no mês actual

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
pt:  (recomendado)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
pt: Mostrar todos os conselhos

[ctx: Information message]
en: Display less advices
pt: Mostrar menos conselhos

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
pt: Actualizar os conselhos

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
pt: Aplicar todas as correcções recomendadas

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
pt: Activar todos os conselhos

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
pt: O conselho foi activado.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
pt: A activação do conselho foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
pt: Ignorar o conselho

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
pt: O conselho foi ignorado.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
pt: Não foi possível ignorar o conselho

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
pt: Conselho

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
pt: Dica do dia

[ctx: The title]
en: Advice
pt: Conselho

[ctx: The tool tip]
en: Advice
pt: Conselho

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
pt: <p>... o Skrooge lhe pode dar conselhos sobre a gestão das suas contas. Veja o <a href="skg://dashboard_plugin">quadro geral</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
pt: <p>... o Skrooge pode aplicar automaticamente as correcções recomendadas. Veja o <a href="skg://dashboard_plugin">quadro geral</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
pt: Dica do dia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know ...?
pt: Sabia que ...?

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
pt: Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
pt: &Importar

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
pt: Painéis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
pt: Ir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
pt: Fixar os favoritos de topo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
pt: Se estiver assinalado, os favoritos de topo serão fixos.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
pt: Importar os favoritos-padrão

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
pt: <p>... poderá abrir automaticamente alguns favoritos quando a aplicação é lançada.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
pt: <p>... pode reorganizar os favoritos se os arrastar e largar.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
pt: <p>... ao fazer duplo-click numa pasta de favoritos, irá abrir todos os favoritos que esta contém.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
pt: <p>... pode <a href="skg://import_standard_bookmarks">importar</a> favoritos normais ou padrão.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
pt: Importar os favoritos-padrão

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
pt: Painel

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
pt: Relatório > Receita vs Despesa nos últimos 12 meses

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
pt: Relatório > Percentagem de categorias nos últimos 12 meses

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
pt: Relatório > Histórico

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
pt: Os favoritos-padrão foram importados.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
pt: A importação dos favoritos-padrão foi mal-sucedida

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
pt: O favorito foi criado

[ctx: Action]
en: Open all
pt: Abrir tudo

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
pt: Adicionar a página actual aos favoritos

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
pt: Expandir tudo

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
pt: Fechar tudo

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
pt: Adicionar a página actual aos favoritos

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
pt: Adicionar todas as páginas aos favoritos

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
pt: Adicionar um grupo de favoritos

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
pt: Auto-Arrancar

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
pt: Remover o Arranque Automático

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
pt: Mudar o Nome

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon...
pt: Mudar o ícone...

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
pt: Arrancar automaticamente os favoritos

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
pt: Não arrancar automaticamente os favoritos

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
pt: O estado de Auto-Arranque do favorito '%1' foi modificado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
pt: Arrancar automaticamente os favoritos

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
pt: Não arrancar automaticamente os favoritos

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
pt: Novo favorito

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
pt: Criação da pasta de favoritos '%1'

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
pt: Foi adicionada a pasta de favoritos '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
pt: O grupo de favoritos foi criado

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
pt: Criação dos favoritos

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
pt: Foi adicionado o favorito '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
pt: Os favoritos foram criados

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
pt: Criação do favorito '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
pt: Mudança de ícone do favorito

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
pt: Foi modificado o ícone do favorito '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
pt: O ícone do favorito foi alterado

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
pt: Apagar o favorito

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
pt: O favorito foi apagado

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
pt: Procurar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">esta lista permite-lhe abrir as páginas marcadas como favoritos</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> para abrir numa página nova</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
pt: esta lista permite-lhe abrir as páginas marcadas como favoritos

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
pt: Sub-painel

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
pt: Sub-painel

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
pt: Painel

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
pt: <p>... o <a href="skg://dashboard_plugin">painel</a> existe para lhe dar um resumo da sua situação.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
pt: <p>... o <a href="skg://dashboard_plugin">painel de controlo</a> pode ser organizado se arrastar e largar os elementos do mesmo.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
pt: <p>... alguns elementos do <a href="skg://dashboard_plugin">painel de controlo</a> têm parâmetros.</p>

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
pt: Configurar o painel de controlo

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
pt: Bem-vindo ao %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout ...
pt: Escolher a disposição ...

[ctx: Verb]
en: Flow
pt: Fluir

[ctx: Verb]
en: 1 column
pt: 1 coluna

[ctx: Verb]
en: 2 columns
pt: 2 colunas

[ctx: Verb]
en: 3 columns
pt: 3 colunas

[ctx: Verb]
en: 4 columns
pt: 4 colunas

[ctx: Verb]
en: More ...
pt: Mais ...

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
pt: Reiniciar a análise de performance

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
pt: Abrir a análise de performance

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
pt: Depuração

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
pt: Útil para a depuração

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
pt: Executar

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
pt: Executar várias pesquisas

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
pt: Explicar

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
pt: Explicar o plano de consulta

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
pt: Executar o programa [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
pt: 
    Tempo de execução: %1 ms

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
pt: Comando de SQL do 'plugin' de depuração

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
pt: Comando de SQL a executar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
pt: O programa a executar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
pt: Executar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
pt: Executar numa transacção

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
pt: Actualizar a Base de Dados (vistas, índices, 'triggers')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
pt: Actualizar a Base de Dados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
pt: Resultado em SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
pt: Nível de de&talhe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
pt: Seleccionar o nível de detalhe dos resultados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
pt: Activar ou desactivar a análise de performance

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
pt: Activar a análise de performance

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
pt: Deseja forçar a remoção ?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
pt: Os objectos foram apagados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
pt: Abrir o último ficheiro no arranque

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
pt: Se a opção estiver assinalada, o Skrooge irá iniciar automaticamente com o último ficheiro usado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
pt: Gravar ao fechar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
pt: Se a opção estiver assinalada, o Skrooge irá gravar automaticamente o documento actual ao fechar.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
pt: Guardar as senhas na Carteira do KDE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
pt: Se estiver assinalado, o Skrooge irá obter/guardar as senhas a partir da carteira do KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
pt: Carteira Seleccionada

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
pt: A carteira seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
pt: Activar as cópias de segurança

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
pt: Se a opção estiver assinalada, o Skrooge irá criar automaticamente uma cópia de segurança.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
pt: Prefixo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
pt: O prefixo do ficheiro da cópia de segurança.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
pt: Sufixo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
pt: O sufixo do ficheiro da cópia de segurança.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password...
pt: Modificar a senha...

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1...
pt: A abrir o ficheiro %1...

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
pt: O ficheiro %1 não foi encontrado! Não é possível abri-lo.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: File Management, as in Save File, Save As...]
en: File management
pt: Gestão de ficheiros

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
pt: <p>... o último ficheiro aberto poderá ser <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">aberto automaticamente</a> quando a aplicação for lançada.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
pt: <p>... poderá tornar o seu documento seguro com uma <a href="skg://file_change_password">senha</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
pt: O documento foi criado com sucesso.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
pt: A criação do documento foi mal-sucedida.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
pt: O ficheiro foi gravado com sucesso.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
pt: Não é possível gravar o ficheiro

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
pt: Documento %1

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
pt: O ficheiro '%1' foi gravado.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro '%1'.

[ctx: Panel title]
en: Open file
pt: Abrir um ficheiro

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
pt: Documento %1

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
pt: O seu documento foi recuperado a partir do seu ficheiro temporário. Poderá optar por reabrir o documento original.

[ctx: Noun]
en: Reopen
pt: Reabrir

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
pt: Este ficheiro parece estar protegido.
    Introduza por favor a senha respectiva.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
pt: <b>A senha está errada.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
pt: O ficheiro '%1' foi aberto.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
pt: Não foi possível aceder a '%1'.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
pt: Tentar uma recuperação

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
pt: O seu documento foi recuperado para aqui: %1
    Tenha em atenção que a recuperação pode não ter sido perfeita

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
pt: Abrir o ficheiro recuperado

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
pt: Tenha cuidado; se perder a sua <b>senha</b>, então será <u><b>impossível</b></u> abrir o seu documento. Atenção: esta acção não poderá ser anulada a menos que altere a senha de novo.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
pt: A modificação da senha foi cancelada.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
pt: A senha foi alterada.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
pt: Não foi possível mudar a senha.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
pt: Salvaguarde o seu documento

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
pt: Não se esqueça de salvaguardar o seu documento noutro dispositivo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
pt: Guardar as senhas na Carteira do KDE:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
pt: Salvaguardar ao gravar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
pt: Prefixo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
pt: Sufixo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>As seguintes palavras-chave podem ser usadas nos prefixos e sufixos:<br/>&lt;DATE&gt;: adicionar a data actual ao ficheiro guardado<br/>&lt;TIME&gt;: adicionar a hora actual ao ficheiro gravado</p><p>Por omissão, a cópia de segurança é guardada na mesma pasta que o ficheiro gravado.<br/>Contudo, poderá forçar a pasta das cópias de segurança se definir uma localização absoluta no prefixo.<br/>(exemplo: /salvaguarda/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
pt: Mudar de realce

[ctx: Verb]
en: Switch close
pt: Mudar de fecho

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
pt: Realce

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
pt: Fecho

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
pt: Foi modificado o estado de fecho de '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
pt: Fechado.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
pt: O fecho foi mal-sucedido.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
pt: Realce

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
pt: Foi modificado o estado de realce de '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
pt: Realçado.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
pt: O realce foi mal-sucedido

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
pt: O ficheiro '%1/html/main.txt' não foi encontrado

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
pt: Relatório mensal

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
pt: <p>... pode gerar um <a href="skg://monthly_plugin">relatório mensal</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
pt: <p>... pode obter mais modelos de <a href="skg://monthly_plugin">relatórios mensais</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
pt: <p>... pode criar e partilhar os seus próprios modelos de <a href="skg://monthly_plugin">relatórios mensais</a>.</p>

en: Upload
pt: Enviar

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
pt: Não é possível copiar o ficheiro de '%1' para '%2'

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
pt: A remoção do '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
pt: Calcular o relatório mensal para '%1'

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
pt: O pacote está pronto. Poderá encontrá-lo aqui em %1 e três capturas do ecrã em %2, %3, %4. Poderá enviar o mesmo manualmente agora.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
pt: Relatório de:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
pt: Mês do relatório

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
pt: Actualizar o relatório mensal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
pt: &Modelo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
pt: O modelo a usar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
pt: Apagar a fonte seleccionada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
pt: Obter mais modelos

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
pt: Imprimir para um ficheiro HTML

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
pt: imprimir

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
pt: <p>... pode <a href="skg://file_print">imprimir</a> todas as páginas abertas.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
pt: A impressão foi feita com sucesso.

[ctx: Error message]
en: Print failed
pt: A impressão foi mal-sucedida

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
pt: Adicionar uma propriedade

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
pt: Criação da propriedade

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
pt: A propriedade foi criada

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
pt: A seguinte linha de comandos foi mal-sucedida com o código %2:
    '%1'

[ctx: Noun]
en: Bill
pt: Pedro

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
pt: Adicionar %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
pt: Não foi encontrada nenhuma propriedade. Deverá criar primeiro uma propriedade a partir da área acoplável.

[ctx: Message]
en: Download list of available bills on going...
pt: Obter uma lista de todas as contas disponíveis em curso...

[ctx: Noun]
en: More...
pt: Mais...

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
pt: Obter e adicionar o %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
pt: Propriedades

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can manage properties on all objects.</p>
pt: <p>... pode gerir as propriedades de todos os objectos.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can add files or Internet links as property.</p>
pt: <p>... pode adicionar ficheiros e endereços da Internet como propriedades.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
pt: <p>... pode obter automaticamente e adicionar contas como propriedades, usando o %1.</p>

en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Selection
pt: Selecção

en: All
pt: Tudo

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
pt: Deseja copiar ou criar uma ligação para o ficheiro?

[ctx: Question]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: Question]
en: Link
pt: Criar uma Ligação

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
pt: A abertura do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
pt: Mudar o nome da propriedade

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
pt: A propriedade mudou de nome

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
pt: Seleccionar um ficheiro

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
pt: As propriedades foram removidas.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
pt: A remoção falhou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
pt: O nome da propriedade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
pt: Mudar o nome da propriedade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
pt: Adicionar uma propriedade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
pt: O valor da propriedade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
pt: Seleccionar um ficheiro como propriedade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
pt: Remover a propriedade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
pt: Abrir um ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open...
pt: Abrir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
pt: Para:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
pt: Lista de propriedades

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
pt: Selecção: %1 linhas de %2 (mín: %3, média: %4, máx: %5)

en: Selection: %1 line for %2
pt: Selecção: %1 linha de %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
pt[0]: Selecção: %1 linha
pt[1]: Selecção: %1 linhas

[ctx: The title]
en: Statistic
pt: Estatística

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
pt: Número máximo de anulações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
pt: Limpar o histórico ao gravar

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
pt: Reverter o documento

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
pt: Limpar o histórico

[ctx: Verb]
en: Undo operation '%1'.
pt: Desfazer a operação '%1'.

[ctx: Verb]
en: Redo operation '%1'.
pt: Refazer a operação '%1'.

[ctx: Noun]
en: History
pt: Histórico

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can undo and redo your modifications.</p>
pt: <p>... pode desfazer e refazer as suas modificações.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
pt: <p>... poderá modificar o número máximo de operações desfeitas/refeitas na <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">configuração</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
pt: O histórico é demasiado grande

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
pt: Poderá melhorar a performance se reduzir o tamanho do seu histórico na configuração.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
pt: Abra o painel de configuração

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
pt: A limpeza do histórico foi feita com sucesso.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
pt: A limpeza do histórico foi mal-sucedida

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
pt: A operação foi desfeita com sucesso.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
pt: Não foi possível desfazer

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
pt: A operação foi refeita com sucesso.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
pt: Não foi possível refazer

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
pt: A operação foi desfeita com sucesso.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
pt: A operação foi refeita com sucesso.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
pt: Histórico de modificações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
pt: Limpar o histórico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
pt: Número máximo de anulações:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">O número de acções anuláveis a manter no histórico. Se quiser manter <span style=" font-weight:600;">todas</span> as acções no histórico, defina este valor como <span style=" font-weight:600;">-1</span>, mas tenha atenção que o tamanho do ficheiro irá aumentar de forma abrupta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
pt: -1 para ilimitado

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
pt: Parâmetros inválidos

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
pt: Importar o ficheiro %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
pt: A abertura do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Import step]
en: Import operations
pt: Importar as operações

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
pt: A usar a conta '%1' para a importação

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
pt: Foi encontrada mais de uma conta possível.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
pt: A conta predefinida '%1' foi criada para a importação

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some operations are already existing
pt: O saldo inicial de '%1' não foi definido, porque algumas operações já existem

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
pt: O saldo inicial de '%1' foi definido com o conteúdo do ficheiro AFB120

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
pt: Ficheiro AFB120 (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
pt: ATENÇÃO: O comando %1 foi mal-sucedido com o código %2 (Repetição %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
pt: ATENÇÃO: O comando %1 foi mal-sucedido por expirar o tempo-limite (Repetição %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
pt: Importar com o %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
pt: Não foi possível encontrar o ID da conta com a expressão regular '%1' na linha '%2'

[ctx: Progress message]
en: Download operations
pt: Obter as operações

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
pt: A sua infra-estrutura '%1' não parece estar bem configurada, porque não foi encontrada nenhuma conta.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
pt: Não foram obtidas nenhumas contas com o seguinte comando:
    %1
    Verifique a instalação da sua infra-estrutura.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
pt: Algumas contas não foram transferidas. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
pt: Importar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
pt: Importar uma conta com o %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
pt: ^data

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
pt: ^conta

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
pt: ^núm?ro|^num?ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
pt: ^modo|^tipo

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
pt: ^beneficiário|^destinatário

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
pt: ^comentário|^observações?|^detalhe|^info

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
pt: ^estado

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
pt: ^favorito

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
pt: ^valor|^montante|^quantia|^preço|^crédito|^débito

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
pt: ^quantidade

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
pt: ^unidade

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
pt: ^sinal|^menos

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
pt: ^-|^débito|^levantamento

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
pt: ^grupo

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
pt: ^transacção|^transaccao|^transação|^transacao

[ctx: Error message]
en: Columns payee and category not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
pt: As colunas do beneficiário e categoria não foram encontradas. Defina os parâmetros de importação na configuração (Configurar o Skrooge... / Importar/Exportar / CSV / Editar as expressões regulares...).

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
pt: As colunas da data e quantia não foram encontradas. Defina os parâmetros de importação na configuração (Configurar o Skrooge... / Importar/Exportar / CSV / Editar as expressões regulares...).

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
pt: Usar a pesquisa automática das colunas

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
pt: Mapeamento usado: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
pt: O cabeçalho não foi encontrado no ficheiro CSV

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
pt: O formato da data não é suportado

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
pt: Importação de '%1' com o código '%2' e o formato da data '%3'

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
pt: Número de colunas inválido na linha %1. Eram esperadas %2, mas foram encontradas %3.

[ctx: An operation mode]
en: Transfer
pt: Transferência

[ctx: An operation mode]
en: Direct debit
pt: Débito directo

[ctx: An operation mode]
en: Check
pt: Cheque

[ctx: An operation mode]
en: Deposit
pt: Depósito

[ctx: An operation mode]
en: Payback
pt: Retorno

[ctx: An operation mode]
en: Withdrawal
pt: Levantamento

[ctx: An operation mode]
en: Card
pt: Cartão

[ctx: An operation mode]
en: Loan payment
pt: Pagamento de empréstimo

[ctx: An operation mode]
en: Subscription
pt: Subscrição

[ctx: An operation mode]
en: Cash deposit
pt: Depósito de dinheiro

[ctx: An operation mode]
en: Card summary
pt: Resumo do cartão

[ctx: An operation mode]
en: Deferred card
pt: Cartão de crédito

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
pt: Banco para a importação %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
pt: Foi criado um banco predefinido '%1' para a importação

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
pt: O saldo inicial de '%1' foi definido

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and operations have been exported
pt: Apenas as operações e contas seleccionadas foram exportadas

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
pt: A gravação do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: A file format]
en: CSV file
pt: Ficheiro CSV

[ctx: Import step]
en: Import units
pt: Importar as unidades

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
pt: Importação de '%1' com o código '%2' e o formato da data '%3'

[ctx: Import step]
en: Import rules
pt: Importar as regras

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
pt: Importação de '%1' com o formato '%2'

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
pt: O ficheiro tem um conteúdo em XML inválido '%1'

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
pt: Importar os bancos e contas

[ctx: Import step]
en: Import scheduled operations
pt: Importar as operações agendadas

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
pt: Documento do GnuCash

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
pt: A versão do documento Grisbi é inválida. Deverá ser >= 0.6.0

[ctx: Import step]
en: Import banks
pt: Importar os bancos

[ctx: Import step]
en: Import accounts
pt: Importar as contas

[ctx: Import step]
en: Import payees
pt: Importar os beneficiários

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
pt: Importar o modo de pagamento

[ctx: Import step]
en: Import categories
pt: Importar as categorias

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
pt: Alocação orçamental

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
pt: Ano fiscal

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
pt: Ficheiro do Grisbi

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
pt: Exportar o ficheiro %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
pt: Exportar as contas

[ctx: Export step]
en: Export categories
pt: Exportar as categorias

[ctx: Export step]
en: Export payees
pt: Exportar os beneficiários

[ctx: Export step]
en: Export operations
pt: Exportar as operações

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
pt: Ficheiro no formato de intercâmbio do Intuit

[ctx: A file format]
en: JSON file
pt: Ficheiro JSON

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
pt: A conta com o identificador %1 não foi encontrada

[ctx: Import step]
en: Import budgets
pt: Importar os orçamentos

[ctx: Export step]
en: Export units
pt: Exportar as unidades

[ctx: Export step]
en: Export budgets
pt: Exportar os orçamentos

[ctx: Export step]
en: Export scheduled operations
pt: Exportar as operações agendadas

[ctx: Export step]
en: Export banks
pt: Exportar os bancos

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
pt: Documento do KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
pt: Conta

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
pt: Não definida

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
pt: A execução do '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
pt: A conversão do livro de registos em XML do '%1' foi mal-sucedida

[ctx: A file format]
en: Ledger file
pt: Ficheiro de livro de registo

[ctx: Import step]
en: Import stocks
pt: Importar as acções

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
pt: Activos

[ctx: Import step]
en: Import assets
pt: Importar os activos

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
pt: Documento do Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
pt: Erro durante o processamento de '%1'

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
pt: O ficheiro %1 não parece ter permissões de leitura

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
pt: A aplicação Java não está instalada. Tem de a instalar manualmente.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
pt: A aplicação 'sunriise' é necessária para a importação do Microsoft Money, mas não está instalada em '%1'

[ctx: Warning message]
en: The operation '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
pt: A operação '%1' foi reparada, porque o seu montante não era igual à soma dos montantes das suas parcelas

[ctx: Error message]
en: Invalid password
pt: Senha inválida

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
pt: A extracção do documento do Microsoft Money '%1' foi mal-sucedida

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
pt: Documento do Microsoft Money

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
pt: O saldo inicial de '%1' foi definido com o conteúdo do ficheiro MT940

[ctx: A file format]
en: MT940 file
pt: Ficheiro MT940

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
pt: Importação do OFX mal-sucedida

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
pt: Título

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
pt: Crédito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
pt: Débito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
pt: Juros

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
pt: Dividendo

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
pt: taxa de FI

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
pt: Cobrança do serviço

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
pt: Depósito

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
pt: MB

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
pt: Ponto de venda

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
pt: Pagamento electrónico

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
pt: Pagamento recorrente

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
pt: Comissão

[ctx: A file format]
en: OFX file
pt: Ficheiro OFX

en: Invoice
pt: Factura

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
pt: A factura %1 não foi importada, porque não foi reconhecida (Lista de extracções reconhecidas: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
pt: Ficheiro PDF (factura)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
pt: As categorias foram encontradas e importadas

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
pt: Os preços das unidades foram encontrados e importados

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
pt: Unidades encontradas e importadas

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
pt: Seguimentos encontrados e importados

[ctx: An information message]
en: Auto repaired operation
pt: Operação reparada automaticamente

[ctx: An information message]
en: The total amount of the operation (%1) was different to the sum of the sub-operations (%2). The operation has been repaired.
pt: O montante total da operação (%1) era diferente do somatório das sub-operações (%2). A operação foi reparada.

[ctx: A file format]
en: QIF file
pt: Ficheiro QIF

[ctx: Import step]
en: Import trackers
pt: Importar os seguimentos

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
pt: Importar os favoritos

en: Imported bookmarks
pt: Os favoritos foram importados

[ctx: Import step]
en: Import interests
pt: Importar os juros

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
pt: A base de dados 'sqlcipher' foi protegida com a mesma senha que o seu documento

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
pt: A criação do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
pt: Documento do Skrooge

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
pt: Documento do SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
pt: Documento do SQLite

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
pt: Cartão de crédito

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
pt: Cheque

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
pt: Dinheiro

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
pt: Transferência

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
pt: Outro

[ctx: A file format]
en: Homebank document
pt: Documento de banca 'online'

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
pt: Conteúdo XML inválido em %1

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
pt: O formato XML é desconhecido. Só são suportados os formatos em XML do Skrooge e do ISO20022

[ctx: A file format]
en: XML file
pt: Ficheiro XML

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
pt: comprar

en: Add a new operation in skrooge
pt: Adicionar uma nova operação no Skrooge

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
pt: %1 10 computador

en: Add operation %1
pt: Adicionar a operação '%1'

[ctx: Information message]
en: Operation created
pt: A operação foi criada

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
pt: A criação do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
pt: Contas

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
pt: Apenas as realçadas

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past operations
pt: Apenas as operações passadas

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
pt: Actual

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
pt: Cartão de crédito

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
pt: Poupança

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
pt: Investimento

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
pt: Empréstimo

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
pt: Pensão

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
pt: Carteira

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
pt: Outra

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> operations.
pt: Primeiro, terá de criar pelo menos uma conta<br>na página <a href="%1">"Banco e Conta"</a> ou nas operações de <a href="%2">importação</a>.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
pt: Total de %1

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile...
pt: Reconciliar...

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
pt: Contas (Média)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
pt: Contas (Completa)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
pt: Bancos (Resumida)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
pt: Bancos (Completa)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
pt: Contas (Resumida)

[ctx: Verb]
en: Open report...
pt: Abrir o relatório...

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
pt: Contas

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
pt: Gerir as suas contas

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
pt: <p>... poderá associar um logótipo aos seus <a href="skg://skrooge_bank_plugin">bancos</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
pt: <p>... as <a href="skg://skrooge_bank_plugin">contas</a> poderão ser reunidas por arrastamento ('drag & drop').</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can set a minimum and a maximum limit on your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a>. This will trigger an alarm.</p>
pt: <p>... pode definir um limite máximo e mínimo sobre as suas <a href="skg://skrooge_bank_plugin">contas</a>. Isto irá despoletar um alarme.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
pt: O banco '%1' não tem contas

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
pt: Não se esqueça de remover os bancos não-usados

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
pt: Apagar o '%1'

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
pt: A conta fechada '%1' ainda tem dinheiro

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
pt: Isto pode não ser normal

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
pt: Reabrir a '%1'.

[ctx: Action to create a fake operation to set the amount of the account to 0]
en: Create fake operation
pt: Criar uma operação falsa

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
pt: Apagar os bancos não usados

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
pt: O banco não usado foi removido

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
pt: Não foi possível remover o banco não usado

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
pt: Reabrir a conta '%1'

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
pt: A conta foi reaberta

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
pt: a reabertura da conta foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake operation
pt: Criar uma operação falsa

[ctx: Noun, default comment for a fake operation]
en: Fake operation
pt: Operação falsa

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The operation '%1' has been added
pt: A operação '%1' foi adicionada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake operation created.
pt: A operação falsa foi criada.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
pt: A criação da operação foi mal-sucedida

en: Opened
pt: Aberto

en: Closed
pt: Fechado

en: Highlighted only
pt: Apenas os realçados

en: Graph
pt: Gráfico

en: Display the account edit panel
pt: Mostrar o painel de edição da conta

[ctx: Other type of bank account]
en: Other...
pt: Outra...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account
pt: Operações da conta

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
pt: Seleccionar um ícone de banco

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
pt: Ficheiros de imagem

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
pt: Criação da conta '%1'

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
pt: A conta '%1' foi adicionada

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
pt: A conta '%1' foi criada

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
pt: A criação da conta foi mal-sucedida

[ctx: Updating an account]
en: Account update
pt: Actualização da conta

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
pt: Está a tentar modificar os nomes das contas seleccionadas para uma conta existente. Estas foram reunidas.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
pt: Está a tentar modificar todos os nomes das contas seleccionadas. Estas foram reunidas.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
pt: A conta '%1' foi modificada

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
pt: Está a tentar modificar o nome do banco para a conta '%1'.
    Deseja fazer esta modificação para todas as contas deste banco?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
pt: Deseja modificar a conta ?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
pt: A conta foi actualizada.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
pt: A actualização foi mal-sucedida

[ctx: Message]
en: Computing...
pt: A calcular...

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
pt: Saldo de hoje: %1      Saldo: %2     Verificado: %3     A verificar: %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
pt: <p>Saldo de hoje: %1</p><p>Saldo: %2</p><p>Verificado: %3</p><p>A verificar: %4</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing...
pt: A calcular...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
pt: Ícone do banco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the operation.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">O montante da operação.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poderá introduzir as expressões aqui, como por exemplo <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, para que o Skrooge calcule o resultado (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
pt: Saldo inicial da conta (Sendo um valor negativo para uma conta de empréstimo)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
pt: Unidade do saldo inicial da conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
pt: Nome da conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
pt: Número da conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
pt: Montante máximo da conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
pt: Endereço da agência

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
pt: Comentário sobre a conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
pt: Nome do banco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
pt: Montante mínimo da conta

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
pt: &Saldo inicial:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
pt: Tipo da conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
pt: Número da agência

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
pt: Número do banco

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
pt: Adicionar um banco e uma conta (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
pt: Actualizar os bancos e contas seleccionados (Shift+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
pt: Modificar

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
pt: Bancos

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
pt: Processar as regras do orçamento

[ctx: The title]
en: Budget
pt: Orçamento

[ctx: The tool tip]
en: Budget
pt: Orçamento

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
pt: Alarme de orçamento para '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
pt: Tenha atenção ao seu orçamento.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this budget
pt: Abra as operações correspondentes a este orçamento

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
pt: Tratamento de orçamentos antigos

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
pt: O orçamento não foi tratado durante pelo menos um mês.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
pt: Processar as regras do orçamento

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
pt: As regras do orçamento foram processadas

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
pt: As regras do orçamento foram mal-sucedidas

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
pt: Mensal

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
pt: Anual

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
pt: Nada

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
pt: Actuais

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
pt: Ano actual

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
pt: Mês actual

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
pt: Ano anterior

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
pt: Mês anterior

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
pt: Negativo

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
pt: Positivo

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
pt: Actual

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
pt: Ano actual

en: Display the edit panel for standard budget
pt: Mostrar o painel de edição para o orçamento-padrão

en: Display the edit panel for automatic budgets
pt: Mostrar o painel de edição para os orçamentos automáticos

en: Rules
pt: Regras

en: Display the edit panel for rules
pt: Mostrar o painel de edição para as regras

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
pt: Remover os orçamentos existentes de %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
pt: Criação da regra do orçamento

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
pt: A regra do orçamento '%1' foi adicionada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
pt: A regra do orçamento foi criada

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
pt: A criação da regra do orçamento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
pt: Criação do orçamento

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
pt: O orçamento '%1' foi adicionado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
pt: O orçamento foi criado

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
pt: A criação do orçamento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
pt: Actualização da regra do orçamento

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
pt: A regra do orçamento '%1' foi modificada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
pt: A regra do orçamento foi actualizada

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
pt: A actualização da regra do orçamento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
pt: Actualização do orçamento

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
pt: O orçamento foi actualizado

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
pt: A actualização do orçamento foi mal-sucedida

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
pt[0]: Selecção: %1 orçamento para %2
pt[1]: Selecção: %1 orçamentos para %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
pt: Selecção: nada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
pt: Período do orçamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
pt: Ano do orçamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
pt: Mês do orçamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
pt: Montante do orçamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
pt: Categoria do orçamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
pt: Incluindo as sub-categorias

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
pt: Activar a criação automática de orçamentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the operations of:
pt: Criação automática com base nas operações de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
pt: A determinar o saldo de cada orçamento mensal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
pt: A determinar o saldo do orçamento anual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
pt: A&no:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled operations for a better automatic creation
pt: Usar as operações agendadas para uma melhor criação automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled operations
pt: Usar as operações agendadas

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
pt: Para os orçamentos que têm

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
pt: Quando o delta

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
pt: Modificar o orçamento

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
pt: Activar a condição no ano

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
pt: Ano da condição

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
pt: Condição para transferir o delta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
pt: Mês da condição

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
pt: Montante da transferência

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
pt: Activar a condição na categoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
pt: Categoria da condição

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
pt: Categoria da transferência

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
pt: Activar a condição no mês

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
pt: Criar um novo orçamento (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
pt: Actualizar o orçamento seleccionado (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
pt: Processar as regras

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
pt: Processar

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
pt: Juros estimados

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests...)]
en: Simulations
pt: Simulações

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
pt: <p>... pode usar a <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculadora</a> para diversas operações</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
pt: Não está definida a taxa de juro da conta '%1'

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
pt: A sua conta de investimento '%1' não tem uma taxa de juro definida

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
pt: Abrir a página de juros

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
pt: Quinze

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
pt: Dia +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
pt: Dia -%1

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
pt: 24 quinze

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
pt: 360 dias

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
pt: 365 dias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
pt: Juros

en: Interests calculator
pt: Calculadora dos juros

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
pt: Tabela de Amortizações

en: Loan amortization table calculator
pt: Calculadora da tabela de amortizações do financiamento

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
pt: Juro anual=%1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
pt: Criação do parâmetro de juros da conta '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
pt: O parâmetro do juro '%1' foi adicionado

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
pt: Foi criado o parâmetro de juros

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
pt: A criação do parâmetro de juros foi mal-sucedida

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
pt: Actualização do parâmetro de juros da conta '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
pt: Foi actualizado o parâmetro de juros '%1'

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
pt: Foi actualizado o parâmetro de juros

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
pt: A actualização do parâmetro de juros foi mal-sucedida

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
pt: Número de pagamentos:	%1
    Pagamento mensal: 	%2
    Seguro mensal:          %3
    Capital pago total: 	%4
    Juros pagos totais: 	%5
    Seguros pagos totais: 	%6
    Total de pagamentos:	%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
pt: Conta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
pt: Conta apresentada

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
pt: &Ano:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
pt: Ano do cálculo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
pt: Resultado dos Juros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
pt: Resultado do cálculo dos juros

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
pt: Valores dos Juros

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
pt: Definir o Valor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
pt: Parâmetros para o cálculo dos juros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
pt: Da&ta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
pt: Data da cotação dos juros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
pt: Taxa (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
pt: Data de valor do crédito:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
pt: O modo de cálculo da data de valor do crédito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
pt: Data de valor do débito:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
pt: O modo de cálculo da data de valor do débito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
pt: Cálculo de &base:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
pt: A base do cálculo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
pt: A taxa de juro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
pt: Taxa de juro anual (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
pt: Montante do financiamento (capital):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
pt: Duração (anos):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
pt: Montante do financiamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
pt: Unidade do financiamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
pt: Resumo dos Pagamentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
pt: Resumo do Financiamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
pt: Taxa de seguros(%):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
pt: Duração do financiamento em anos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
pt: Taxa anual do financiamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
pt: A taxa de seguros do financiamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
pt: Montante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
pt: Seguros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
pt: Saldo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
pt: Criar um novo parâmetro dos juros (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
pt: Actualizar os parâmetros dos juros (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
pt: Modificar

[ctx: Verb]
en: Import categories
pt: Importar as categorias

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
pt: Importar as categorias-padrão

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
pt: Importar as categorias [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
pt: Apagar as categorias não-usadas

[ctx: Verb]
en: Open similar categories...
pt: Abrir as categorias semelhantes...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
pt: Categorias semelhantes

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
pt: 5 categorias principais de despesas

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
pt: 5 variações principais

[ctx: Report header]
en: Budget
pt: Orçamento

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
pt: 5 variações principais (títulos)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
pt: As categorias foram importadas.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
pt: A importação das categorias foi mal-sucedida.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
pt: Alimónio;Automóvel;Automóvel > Combustível;Automóvel > Seguro;Automóvel > Aluguer;Automóvel > Empréstimo;Automóvel > Registo;Automóvel > Serviço;Encargos Bancários;Encargos Bancários > Juros Pagos;Encargos Bancários > Encargo de Serviço;Contas;Contas > Electricidade;Contas > Combustíveis;Contas > Impostos Locais;Contas > Hipoteca;Contas > Gás Natural;Contas > Renda;Contas > TV;Contas > Telefone;Contas > Água & Saneamento;Bónus;Negócios;Negócios > Automóvel;Negócios > Bens Capitais;Negócios > Despesas Legais;Negócios > Aluguer do Escritório;Negócios > Fornecimentos do Escritório;Negócios > Outro;Negócios > Retorno;Negócios > Impostos;Negócios > Viagens;Negócios > Utilitários;Negócios > Salários;Carro;Carro > Combustível;Carro > Seguro;Carro > Aluguer;Carro > Empréstimo;Carro > Registo;Carro > Serviço;Levantamento de Dinheiro;Caridade;Caridade > Doações;Cuidados Infantis;Suporte Infantil;Roupas;Invalidez;Receitas Dividendos;Receitas Dividendos > Dividendos ordinários;Receitas Dividendos > Dividendos de acções;Educação;Educação > Quadro;Educação > Livros;Educação > Propinas;Educação > Empréstimos;Educação > Formação;Emprego;Emprego > Benefícios;Emprego > Estrangeiro;Emprego > Somas acrescidas;Emprego > Outro emprego;Emprego > Salário;Alimentação;Alimentação > Jantar Fora;Alimentação > Mercearias;Jardins;Prenda Recebida;Oferta;Saúde;Saúde > Dentista;Saúde > Médico;Saúde > Hospital;Saúde > Oftalmologia;Saúde > Prescrições;Férias;Férias > Alojamento;Férias > Viagem;Doméstico;Doméstico > Provisões;Doméstico > Reparações;Seguros;Seguros > Automóvel;Seguros > Invalidez;Seguros > Casa e Recheio;Seguros > Vida;Seguros > Saúde;Receita Int.;Receita Int. > Juros do Banco;Receita Int. > Bruta;Receita Int. > Líquida;Receita Int. > Outras poupanças;Receita Invest.;Receita Invest. > 1a opção;Receita Invest. > Dividendo;Receita Invest. > Estrangeiro;Receita Invest. > Outras poupanças;Receita Invest. > Outros fundos;Receita Invest. > Outros fundos#Capital;Receita Invest. > Outros fundos#Receita dist.;Receita Invest. > Outros fundos#Estatais;Receita Investimento;Receita Investimento > Dividendos;Receita Investimento > Juros;Receita Investimento > Ganhos Capitais a Longo-Prazo;Receita Investimento > Ganhos Capitais a Curto-Prazo;Receita Investimento > Juros Isentos de Impostos;Despesas Emprego;Despesas Emprego > Não-Reembolsáveis;Despesas Emprego > Reembolsáveis;Taxas Legais;Lazer;Lazer > Livros & Revistas;Lazer > Entretenimento;Lazer > Aluguer Filmes & Vídeo;Lazer > Passatempos;Lazer > Eventos Desportivos;Lazer > Bens Desportivos;Lazer > Cassetes & CDs;Lazer > Teatro & Concertos etc;Lazer > Brinquedos & Jogos;Empréstimo;Empréstimo > Juros Empréstimo;Ganhos Capitais a Longo Prazo;Hipoteca;Hipoteca > Juros;Hipoteca > PMI;Hipoteca > Capital;Motor;Motor > Combustível;Motor > Empréstimo;Motor > Serviço;Outras Despesas;Outras Despesas > Desconhecida;Outras Receitas;Outras Receitas > Suporte a Crianças;Outras Receitas > Opções de Acções do Empregado;Outras Receitas > Prendas Recebidas;Outras Receitas > Capital de Empréstimo Recebido;Outras Receitas > Prémios da Lotaria ou Jogos de Sorte;Outras Receitas > Empréstimo para Estudos;Outras Receitas > Retorno de Impostos;Outras Receitas > Subsídio de Desemprego;Pensão;Pensão > Empregador;Cuidado Pessoal;Cuidados Animais;Cuidados Animais > Comida;Cuidados Animais > Compras;Cuidados Animais > Contas Veterinário;Recriação;Contas Reforma;Contas Reforma > Contribuições para o Plano 401(k)403(b);Contas Reforma > Contribuições para o Plano 529;Contas Reforma > Contribuições para IRA;Receitas Reforma;Receitas Reforma > 401(k);Receitas Reforma > Distribuições 401(k) > 403(b);Receitas Reforma > Distribuições IRA;Receitas Reforma > Pensões & Anuidades;Receitas Reforma > Subsídios Estatais de Pensões;Ganhos Capitais a Curto-Prazo;Subsídios da Segurança Social;Impostos;Impostos > AMT;Impostos > Imposto Federal;Impostos > Impostos Federais;Impostos > Imposto Local;Impostos > Impostos Locais;Impostos > Outros Investimentos;Impostos > Outros  Impostos;Impostos > Impostos sobre Propriedades;Impostos > Segurança Social;Impostos > Imposto Estatal;Impostos > Impostos Estatais;Viagens;Viagens > Alojamento;Viagens > Aluguer Automóvel;Viagens > Taxas;Utilidades;Utilidades > Electricidade;Utilidades > Lixo & Reciclagem;Utilidades > Gás;Utilidades > Saneamento;Utilidades > Telefone;Utilidades > Água;Vencimento;Vencimento > Subsídios;Vencimento > Prémios;Vencimento > Comissão;Vencimento > Contribuições para o Fundo de Pensões;Vencimento > Salário Bruto;Vencimento > Salário Líquido;Vencimento > Horas Extraordinárias;Vencimento > Compensação Trabalhadores

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
pt: Importar as categorias-padrão

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
pt: Gestão das categorias

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categories</a> can be reorganized by drag & drop.</p>
pt: <p>... poderá reorganizar as <a href="skg://skrooge_category_plugin">categorias</a> ao arrastá-las e largá-las.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... if you delete a <a href="skg://skrooge_categories_plugin">category</a>, all operations affected by this category will be associated to its parent category.</p>
pt: <p>... se apagar uma <a href="skg://skrooge_category_plugin">categoria</a>, todas as operações afectadas por essa categoria serão associadas à sua categoria-mãe.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
pt: Demasiadas categorias não-usadas

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no operations.
pt: Poderá melhorar a performance se remover as categorias que não têm operações.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
pt: Variação importante do '%1'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub operations with category containing '%1'
pt: Abra as sub-operações com categorias que contêm '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
pt: Algumas categorias parecem ser idênticas

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
pt: Algumas categorias parecem ser idênticas, mas têm sintaxes diferentes. Poderão ser reunidas.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category containing '%1'
pt: Sub-operações com categorias que contêm '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
pt: Apagar as categorias não-usadas

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
pt: As categorias não-usadas foram apagadas

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
pt: A remoção das categorias não-usadas foi mal-sucedida

[ctx: Verb]
en: Add category
pt: Adicionar uma categoria

en: Income
pt: Receita

en: Expenditure
pt: Despesa

en: Highlighted
pt: Realçado

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
pt: Adicionar uma sub-categoria à seleccionada

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
pt: Nova categoria

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
pt: Criação da categoria '%1'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
pt: A categoria '%1' foi criada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
pt: A categoria '%1' foi criada

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
pt: A criação da categoria foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
pt: Actualização da categoria

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
pt: Tentou modificar todos os nomes das categorias seleccionadas. Estas foram reunidas.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
pt: A categoria '%1' foi reunida com a categoria '%2'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
pt: A categoria '%1' foi actualizada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
pt: A categoria foi actualizada

[ctx: Error message]
en: Category update failed
pt: A actualização da categoria foi mal-sucedida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
pt: Categorias

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
pt: A categoria a modificar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
pt: A sub-categoria a adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
pt: Actualizar as categorias seleccionadas (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
pt: Apagar as categorias não-usadas

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
pt: Apagar as não-usadas

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
pt: Importar

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
pt: Outro

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
pt: Validação automática após a importação

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported operations
pt: Aplicar as regras sobre as operações importadas

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open operations after import or processing
pt: Abrir as operações após a importação ou processamento

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only operations since the last imported one
pt: Importar apenas as operações desde a última importada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
pt: Pesquisa automática do cabeçalho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
pt: Pesquisa automática das colunas

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
pt: Posição do cabeçalho

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
pt: Posições das colunas

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
pt: Data

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
pt: Número

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
pt: Modo

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
pt: Beneficiário

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
pt: Comentário

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
pt: Estado

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
pt: Favorito

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
pt: Conta

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
pt: Categoria

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
pt: Quantidade

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
pt: Assinar

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
pt: Débito

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
pt: Unidade

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
pt: Id_transaccao

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
pt: Idgrupo

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
pt: Propriedade

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
pt: Lista de infra-estruturas usadas

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
pt: Formato da data do CSV

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
pt: Identificação da conta do livro de registos

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
pt: Formato da data do QIF

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
pt: Obter todos os valores ao abrir

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
pt: Frequência da transferência automática

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
pt: Importar

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import...
pt: Importar...

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
pt: Importar com as infra-estruturas

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values...
pt: Importar os valores das moedas...

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules...
pt: Importar as regras...

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
pt: Exportar

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export...
pt: Exportar...

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
pt: A processar

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
pt: Procurar e agrupar as transferências

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
pt: Tornar Anónimo

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
pt: Limpar as importações do banco

[ctx: Verb, action to validate imported operations]
en: Switch validation of imported operations
pt: Mudar a validação das operações importadas

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate operations that do not require further action
pt: Valide as operações que não necessitem de mais acção

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported operations not yet validated...
pt: As operações importadas que estão abertas ainda não foram validadas...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations imported and not yet validated
pt: As operações foram importadas e ainda não foram validadas

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported operations
pt: Reunir as operações importadas

[ctx: Noun]
en: Force the merge
pt: Forçar a reunião

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's operations to import
pt: Tem algumas operações do 'krunner' para importar

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
pt: Deseja realmente importar o %1 para o documento actual ?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
pt: Confirmação da importação

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
pt: Tem de indicar a lista de infra-estruturas a usar, separadas por um ';'.
    Uma infra-estrutura poderá ter parâmetros. Poderá passar os parâmetros entre parêntesis.
    
    Exemplo: infra-estruturaA;infra-estruturaB(parâmetros).
    
    Aqui está uma lista com as infra-estruturas conhecidas: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
pt: Detecção automática

[ctx: Noun]
en: Import / Export
pt: Importar / Exportar

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
pt: Importar / Exportar a gestão

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge is able to detect <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatically</a> transfers after an import.</p>
pt: <p>... o Skrooge consegue detectar <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automaticamente</a> as transferências a seguir a uma importação.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can automatically import operation with <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">backend</a>.</p>
pt: <p>... pode importar <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automaticamente</a> uma operação com a infra-estrutura.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_operation">import</a> many files in one shot.</p>
pt: <p>... pode <a href="skg://import_operation">importar</a> vários ficheiros de uma vez.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
pt: <p>... as quantidades das unidades poderão ser importadas através de um ficheiro CSV.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can customize your CSV import with regular expressions defined in <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">setting</a> panel.</p>
pt: <p>... pode personalizar a sua importação de CSV com as expressões regulares definidas no painel de <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">configuração</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export the full content of your document into a XML file.</p>
pt: <p>... poderá exportar todo o conteúdo do seu documento para um ficheiro em XML.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export some accounts or operations just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
pt: <p>... pode exportar algumas contas ou operações, bastando para tal seleccioná-las antes de lançar a <a href="skg://export">operação de exportação</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can apply <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatic rules</a> after an import to set the right categories.</p>
pt: <p>... pode aplicar <a href="skg://skrooge_search_plugins">regras automáticas</a>, após uma importação, para definir as categorias correctas.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
pt: <p>... pode converter o ficheiro se usar a ferramenta em lote '%1'.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
pt: <p>... o Skrooge usa o nome do ficheiro importado para descobrir a conta de destino.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
pt: Importar com as infra-estruturas

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
pt: Erro de sintaxe na infra-estrutura "%1"

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
pt: A infra-estrutura '%1' necessita de uma senha.
    Introduza por favor a senha respectiva.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
pt: Ficheiros CSV

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
pt: Importar com o codificador %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
pt: A importação do ficheiro chamado '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
pt: A importação foi cancelada pelo utilizador

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
pt[0]: Foi importado %1 ficheiro com sucesso.
pt[1]: Foram importados %1 ficheiros com sucesso.

[ctx: Noun]
en: Install %1
pt: Instalar o %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
pt: A instalação será feita durante a próxima importação

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
pt: Exportar

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
pt: O ficheiro '%1' foi exportado com sucesso.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
pt: A exportação do '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
pt: O ficheiro poderá ser tornado anónimo (anonimizado) de duas formas.<br/><b>Reversível:</b> indique uma chave e memorize-a; a mesma será usada para voltar atrás.<br/><b>Irreversível (recomendada):</b> não indique nenhuma chave.<br/><br/>Para reverter um ficheiro anonimizado, basta tentar anonimizá-lo com a mesma chave.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
pt: O documento foi tornado anónimo.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
pt: Procurar e agrupar as transferências

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
pt[0]: O documento foi processado com sucesso. Foi criada %1 transferência.
pt[1]: O documento foi processado com sucesso. Foram criadas %1 transferências.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
pt: Nenhuma transferência encontrada

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
pt: O processamento foi mal-sucedido.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
pt: Limpar as importações do banco

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
pt: O documento foi limpo com sucesso.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
pt: A limpeza foi mal-sucedida.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported operations
pt: Mudar a validação das operações importadas

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations validated.
pt: As operações importadas foram validadas.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
pt: A validação foi mal-sucedida

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported operation and one manual operation with same amounts
pt: A selecção é inválida; deverá seleccionar uma operação importada e uma operação manual com os mesmos montantes

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
pt: Os montantes não são iguais. Deseja forçar a reunião ?

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported operations
pt: Reunir as operações importadas

[ctx: Error message]
en: Merge failed
pt: A reunião foi mal-sucedida

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations merged.
pt: As operações importadas foram reunidas.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all operations
pt: Validar todas as operações

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations validated.
pt: As operações foram validadas.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations imported and not yet validated
pt: Demasiadas operações importadas e ainda não validadas

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing operations, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported operation as validated, so that you know the operation has been fully processed.
pt: Após importar as operações, devê-las-á rever e efectuar correcções, por exemplo, sobre a categoria ou o beneficiário. Assim que terminar, deverá marcar a operação importada como validada, para que saiba que a operação foi processada por completo.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's operation ongoing [%1 %2 %3]
pt: Operação do Krunner em curso [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Operations created through krunner have to be fully created in skrooge.
pt: As operações criadas através do 'krunner' têm de ser criadas por completo no Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import operation in %1
pt: Importar a operação em '%1'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove operation
pt: Remover a operação

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
pt: A abertura do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's operation
pt: Importar a operação do 'krunner'

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been added
pt: A operação '%1' foi adicionada

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations imported.
pt: As operações foram importadas.

[ctx: Error message]
en: Import failed
pt: A importação foi mal-sucedida

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations removed.
pt: As operações foram removidas.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
pt: Configuração geral da importação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
pt: Após a importação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported operations
pt: Esta opção permite aplicar todas as regras definidas em "Procurar e processar" em todas as operações importadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported operations
pt: Aplicar as regras sobre as operações importadas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported operations
pt: Esta opção permite validar todas as operações importadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
pt: Validação automática

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported operations at the end of the import
pt: Esta opção permite abrir todas as operações importadas no fim da importação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open operations
pt: Abrir as sub-operações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing operations. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for operations.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">ATENÇÃO: </span>Em algumas condições, esta opção poderá originar operações em falta.</p><p>Esta opção é particularmente interessante na importação de OFX, quando o seu banco não for capaz de gerar um identificador único real para as operações.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only operations since the last imported one (not recommended)
pt: Importar apenas as operações desde a última importada (não recomendado)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
pt: Configuração da importação de CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
pt: Posição do cabeçalho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
pt: 0 se o ficheiro CSV não tiver cabeçalho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the operation
pt: Data da operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
pt: Data:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation, for example the Check number, or a Transfer reference.
pt: O número da operação, como por exemplo o número do cheque ou uma referência de transferência.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation
pt: Número da operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
pt: Número:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Operation mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
pt: Modo da operação (como a efectuou).
    Exemplos: Cartão de Crédito, Cheque, Transferência...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode
pt: Modo da operação

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
pt: Modo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the operation
pt: O destinatário da operação

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
pt: Benef&iciário:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the operation
pt: Comentário da operação

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
pt: Comentário:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation (reconciled or not)
pt: Estado da operação (consolidada ou não)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation
pt: Estado da operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
pt: Estado:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the operation
pt: Favorito da operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
pt: Fa&vorito:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the operation
pt: Conta da operação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation
pt: Categoria da operação

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
pt: Categoria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the operation
pt: A quantia da operação

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
pt: Quantidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
pt: Montante:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the operation
pt: Sinal da operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
pt: Assinar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the operation
pt: Unidade da operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
pt: Unidade:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kidtransaction) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Id to join all operations as a split operation
pt: ID para juntar todas as operações como uma operação dividida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
pt: Id_transaccao:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8)
en: Id to join all operations as a transfer
pt: ID para reunir todas as operações como uma transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
pt: Id_grupo:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
pt: Identificar a coluna a importar como propriedades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
pt: Propriedade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Terá de definir uma <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">expressão regular</span></a> que permite associar automaticamente cada um dos atributos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
pt: Posições das colunas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Deverá ser um texto que contenha as seguintes palavras-chave, separadas por <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">ou nada para ignorar a coluna</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  ou qualquer outra coisa para importar a coluna como uma propriedade.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Exemplo:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions...
pt: Editar as expressões regulares...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
pt: Como identificar um débito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
pt: Valores do débito da coluna "sinal":

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
pt: Formato da data:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
pt: Livro de Registos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
pt: Identificação da conta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>No ficheiro do livro de registos, não existem diferenças entre uma conta e uma categoria. Durante a importação, é necessário marcar essa diferença. Para tal, tem de indicar aqui algumas palavras que irão identificar as contas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
pt: Configuração da importação de QIF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
pt: Infra-Estruturas

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
pt: Configuração da importação das infra-estruturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
pt: Transferir ao abrir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
pt: Uma por dia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
pt: Uma por semana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
pt: Uma por mês

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
pt: Lista de &infra-estruturas usadas:

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future operations
pt: Cor do texto para as operações futuras

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated operations
pt: Cor do texto para as operações não-validadas

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub operations
pt: Cor do texto para as sub-operações

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
pt: Modo de edição rápida

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
pt: O que fazer, caso uma acção quebre uma consolidação:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
pt: O que fazer, caso uma acção quebre uma importação:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
pt: Calcular os saldos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
pt: Apenas na conta actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
pt: Definir a categoria mais usada quando o beneficiário é modificado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic point operations created during reconciliation
pt: Foram criadas operações auto-apontadas durante a consolidação

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake operation
pt: Comentário predefinido para a operação falsa

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake operation
pt: Beneficiário predefinido para a operação falsa

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake operation
pt: Categoria predefinida para a operação falsa

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission operation
pt: Comentário predefinido para a operação de comissão

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission operation
pt: Categoria predefinida para a operação de comissão

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax operation
pt: Comentário predefinido para a operação de imposto

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax operation
pt: Categoria predefinida para a operação de imposto

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
pt: Receita & Despesa

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Grouped
pt: Agrupado

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Transfers
pt: Transferências

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Tracked
pt: Seguidas

[ctx: Noun, a type of operations]
en: On suboperations
pt: Em sub-operações

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
pt: Receita & Despesa

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
pt: Duplicar

[ctx: Verb]
en: Create template
pt: Criar um modelo

[ctx: Verb, mark an object]
en: Point
pt: Ponto

[ctx: Verb]
en: Fast edit
pt: Edição rápida

[ctx: Verb]
en: Open operations...
pt: Abrir as operações...

[ctx: Verb]
en: Open operations with ...
pt: Abrir as operações com ...

[ctx: Verb]
en: Open sub operations with ...
pt: Abrir as sub-operações com ...

[ctx: Verb]
en: Open highlights...
pt: Abrir os realces...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted operations
pt: Operações realçadas

[ctx: Verb]
en: Open last modified...
pt: Abrir as últimas modificações...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during last action
pt: Operações modificadas ou criadas durante a última acção

[ctx: Verb]
en: Open operations modified by this transaction...
pt: Abrir as operações modificadas por esta transacção...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during the action '%1'
pt: Operações modificadas ou criadas durante a acção '%1'

[ctx: Verb]
en: Open sub operations...
pt: Abrir as sub-operações...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations
pt: Sub-operações

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates...
pt: Abrir os potenciais duplicados...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations potentially duplicated
pt: Operações potencialmente duplicadas

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee...
pt: Abrir as transferências sem beneficiário...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
pt: Transferências sem beneficiário

[ctx: Verb]
en: Open operations without payee...
pt: Abrir as operações sem beneficiário...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without payee
pt: Operações sem beneficiário

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category...
pt: Transferências abertas sem categoria...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
pt: Transferências sem categoria

[ctx: Verb]
en: Open operations without category...
pt: Abrir as operações sem categoria...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without category
pt: Operações sem categoria

[ctx: Verb]
en: Open operations without mode...
pt: Abrir as operações sem modo...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without mode
pt: Operações sem modo

[ctx: Verb]
en: Open operations with comments not aligned...
pt: Abrir as operações com comentários desalinhados...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with comments not aligned
pt: Operações com comentários desalinhados

[ctx: Verb]
en: Open operations with dates not aligned...
pt: Abrir as operações com datas desalinhadas...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with dates not aligned
pt: Operações com datas desalinhadas

[ctx: Verb]
en: Open operations without payees category...
pt: Abrir as operações sem categoria do beneficiário...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-operations without payees category
pt: Sub-operações sem categoria do beneficiário

[ctx: Verb]
en: Align comment of suboperations of all single operations
pt: Alinhar o comentário das sub-operações de todas as operações individuais

[ctx: Verb]
en: Align comment of operations of all single operations
pt: Alinhar o comentário das sub-operações de todas as operações individuais

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of all operations
pt: Alinhar a data das sub-operações de todas as operações

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single operations with the category of their payee
pt: Alinhar a categoria de todas as operações individuais com a categoria do seu beneficiário

[ctx: Verb]
en: Open operations in groups with only one operation...
pt: Abrir as operações em grupos com apenas uma operação...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations in groups with only one operation
pt: Operações em grupos com apenas uma operação

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one operation of all operations
pt: Remove os grupos com apenas uma operação de todas as operações

[ctx: Verb]
en: Group operations
pt: Agrupar as operações

[ctx: Verb]
en: Ungroup operations
pt: Desagrupar as operações

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub operations
pt: Reunir as sub-operações

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
pt: Aplicar o modelo

[ctx: More items in a menu]
en: More
pt: Mais

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of selected single operations
pt: Alinhar a data das sub-operações das operações individuais seleccionadas

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of all single operations
pt: Alinhar a data das sub-operações de todas as operações individuais

[ctx: Verb]
en: Align comment of operations of selected single operations
pt: Alinhar o comentário das sub-operações das operações individuais seleccionadas

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single operations with the category of their payee
pt: Alinhar a categoria de todas as operações individuais seleccionadas com a categoria do seu beneficiário

[ctx: Verb]
en: Align comment of suboperations of selected single operations
pt: Alinhar o comentário das sub-operações das operações individuais seleccionadas

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one operation of selected operations
pt: Remove os grupos com apenas uma operação das operações seleccionadas

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
pt: A consolidação anterior de '%1' foi quebrada por esta acção ou alguma anterior.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
pt: Esta acção iria quebrar a consolidação anterior de '%1', pelo que foi cancelada.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
pt: A importação anterior de '%1' foi quebrada por esta acção ou alguma anterior.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
pt: Esta acção iria quebrar a importação anterior de '%1', pelo que foi cancelada.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
pt: Receita && Despesa

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted operations
pt: Operações realçadas

[ctx: Noun]
en: Operations
pt: Operações

[ctx: Noun]
en: Operation management
pt: Gestão de operações

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
pt: <p>... pode carregar em +, -, CTRL + ou CTRL - para mudar rapidamente as datas.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a> in one shot.</p>
pt: <p>... pode actualizar várias <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operações</a> de uma vez.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub operations.</p>
pt: <p>... pode fazer duplo-click em qualquer <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operação</a> para mostrar ou editar as suas sub-operações.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex operations (split, grouped, ...).</p>
pt: <p>... pode duplicar uma <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operação</a>, incluindo as operações complexas (divididas, agrupadas, ...).</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
pt: <p>... pode criar modelos de <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operações</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
pt: <p>... pode agrupar e desagrupar as <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operações</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
pt: <p>... tem de indicar o sinal de uma <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operação</a> apenas se a quiser forçar, caso contrário este será determinado com base na <a href="skg://skrooge_category_plugin">categoria</a> da mesma.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
pt: Aplicar o modelo

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
pt: O modelo foi aplicado.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
pt: A aplicação do modelo foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group operations
pt: Agrupar as operações

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been grouped with '%2'
pt: A operação '%1' foi agrupada com a '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations grouped.
pt: As operações foram agrupadas.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
pt: A criação do grupo foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup operation
pt: Desagrupar a operação

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been ungrouped
pt: A operação '%1' foi desagrupada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation ungrouped.
pt: A operação foi desagrupada.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
pt: A remoção do grupo foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to pointed
pt: Mudar para a apontada

[ctx: An information to the user]
en: The status of the operation '%1' has been changed
pt: O estado da operação '%1' foi modificado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation pointed.
pt: A operação foi apontada.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
pt: A alteração foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate operation
pt: Duplicar a operação

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate operation '%1' has been added
pt: A operação duplicada '%1' foi adicionada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation duplicated.
pt: A operação foi duplicada.

[ctx: Error message]
en: Duplicate operation failed
pt: A operação duplicada foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
pt: Criar um modelo

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
pt: Foi adicionado o modelo '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
pt: O modelo foi criado.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
pt: A criação do modelo foi mal-sucedida

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account:
pt: Operações da conta:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with unit:
pt: Operações com a unidade:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category:
pt: Sub-operações com a categoria:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations followed by tracker:
pt: Sub-operações acompanhadas pelo seguimento:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to payee:
pt: Operações atribuídas ao beneficiário:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to budget:
pt: Operações atribuídas ao orçamento:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled operations:
pt: Operações agendadas:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule:
pt: Sub-operações correspondentes à regra:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations grouped or split of:
pt: Sub-operações agrupadas ou divididas de:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations grouped with:
pt: Operações agrupadas com:

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
pt: O número '%1' está duplicado na conta '%2'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one operation with number %2.The operation number should be unique (check number, transaction reference...)
pt: A sua conta '%1' contém mais que uma operação com o número %2. O número da operação deverá ser único (número de cheque, referência da transacção, ...)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit operations with duplicate number
pt: Edite as operações com números duplicados

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations of '%1' not reconciled
pt: Demasiadas operações por consolidar de '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these operations on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
pt: Não se esqueça de reconciliar (consolidar) as suas contas. Ao fazê-lo, reconhece que o seu banco processou de facto estas operações na sua conta. Assim é como você aplica uma conformidade com os seus extractos bancários. Veja a ajuda 'online' para obter mais detalhes

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
pt: Abra a conta '%1' para a consolidação

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
pt: Não existe dinheiro suficiente na sua conta '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
pt: O montante desta conta está abaixo do limite mínimo. Deverá depositar algum dinheiro nela.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
pt: O saldo na sua conta '%1' excede o limite máximo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
pt: O saldo desta conta excede o limite máximo.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
pt: A sua conta '%1' está próxima do limite mínimo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
pt: O montante desta conta está próximo do limite mínimo. Deverá ter isso em atenção.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
pt: Existe demasiado dinheiro na sua conta '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
pt: Poderia poupar dinheiro numa conta com uma taxa melhor. Exemplo: '%1' (%2%)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have mode
pt: Muitas operações sem modo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each operation. This will allow you to generate better reports.
pt: Não se esqueça de associar um modo a cada operação. Isto permitir-lhe-á gerar melhores relatórios.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have category
pt: Muitas operações sem categoria

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each operation. This will allow you to generate better reports.
pt: Não se esqueça de associar uma categoria a cada operação. Isto permitir-lhe-á gerar melhores relatórios.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
pt: Muitas transferências sem categoria

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
pt: Não se esqueça de associar uma categoria a cada transferência.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have payee
pt: Muitas operações sem beneficiário

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each operation. This will allow you to generate better reports.
pt: Não se esqueça de associar um beneficiário a cada operação. Isto permitir-lhe-á gerar melhores relatórios.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
pt: Muitas transferências sem beneficiário

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
pt: Não se esqueça de associar um beneficiário a cada transferência.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are in groups with only one operation
pt: Algumas operações estão em grupos apenas com uma operação

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one operation. This makes no sense.
pt: Quando é criada uma transferência e somente uma parte desta transferência é removida, a segunda parte está num grupo com apenas uma operação. Isto não faz sentido.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple operations do not have their comments aligned
pt: Algumas operações simples não têm os seus comentários alinhados

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the operation is not aligned with the comment of the suboperation.
pt: O comentário da operação não está alinhado com o comentário da sub-operação.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations do not have their dates aligned
pt: Algumas operações não têm as suas datas alinhadas

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the operation is not aligned with the date of the suboperation. This case seems to be abnormal.
pt: A data da operação não está alinhada com a data da sub-operação. Isto parece ser um caso anormal.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
pt: A categoria não está alinhada com a do beneficiário

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some operations don't have the category aligned with the category of the payee.
pt: Algumas operações não têm a categoria alinhada com a do beneficiário.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of '%1' with duplicate number %2
pt: Operações de '%1' com o número duplicado %2

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one operation
pt: Remove os grupos com apenas uma operação

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
pt: A remoção dos grupos terminou.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
pt: A remoção dos grupos foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of suboperations
pt: Alinhar o comentário das sub-operações

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
pt: Os comentários foram alinhados.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
pt: O alinhamento dos comentários foi mal-sucedido.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of operations
pt: Alinhar o comentário das operações

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of suboperations
pt: Alinhar a data das sub-operações

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
pt: As datas foram alinhadas.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
pt: O alinhamento das datas foi mal-sucedido.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single operations with the category of their payee
pt: Alinhamento da categoria de todas as operações individuais com a do beneficiário

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
pt: As categorias foram alinhadas.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
pt: O alinhamento das categorias foi mal-sucedido

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub operations
pt: Reunir as sub-operações

[ctx: An information to the user]
en: The sub operations of '%1' have been merged in the operation '%2'
pt: As sub-operações de '%1' foram reunidas com a operação '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations merged.
pt: As operações foram reunidas.

en: Standard
pt: Normal

en: Display the edit panel for standard operations
pt: Mostrar o painel de edição das operações-padrão

en: Split
pt: Dividir

en: Display the edit panel for split operations
pt: Mostrar o painel de edição das operações divididas

en: Transfer
pt: Transferência

en: Display the edit panel for transfers between accounts
pt: Mostrar o painel de edição das transferências entre contas

en: Shares
pt: Acções

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
pt: Mostrar o painel de edição da compra e venda de acções

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
pt: Este campo está congelado (não será afectado pela Edição Rápida). Faça duplo-click nele para o descongelar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation update
pt: Actualização da operação

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation updated
pt: Operação actualizada

[ctx: Error message]
en: Operation update failed
pt: A actualização da operação foi mal-sucedida

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
pt: Modificou uma parte de uma transferência

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split operation
pt: Não é possível actualizar uma operação dividida

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
pt: O valor absoluto foi usado para a criação da transferência.

[ctx: Question]
en: Confirmation
pt: Confirmação

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
pt: A unidade da operação não é compatível com a conta de destino.
    Carregue em Cancelar se quiser continuar à mesma ou então introduza o valor na unidade da conta de destino (%1):

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected operation is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all operations.
pt: Algumas unidades das operações não são compatíveis com a conta de destino.
    A primeira operação seleccionada é: %1
    Carregue em Cancelar se quiser continuar à mesma ou então introduza o valor na unidade da conta de destino (%2):
    Será aplicada a mesma taxa a todas as operações.

[ctx: Warning message]
en: You created an operation in %1 in an account in %2.
pt: Você criou uma operação em %1 numa conta em %2.

[ctx: An information message]
en: The operation '%1' has been updated
pt: A operação '%1' foi actualizada

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation creation
pt: Criação da operação

[ctx: Error message]
en: Impossible to create an operation with one attribute valuated with %1
pt: Não é possível criar uma operação com um valor de atributo igual a %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
pt: A unidade da operação (%1) não é compatível com a conta de destino (%2).
    Carregue em Cancelar se quiser continuar à mesma ou então introduza o valor na unidade da conta de destino (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
pt: Acções

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation created
pt: A operação foi criada

[ctx: Error message]
en: Operation creation failed
pt: A criação da operação foi mal-sucedida

[ctx: Option to for display of operations]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
pt: %1 + seus cartões de crédito

[ctx: Option to for display of operations]
en: Operations
pt: Operações

[ctx: Option to for display of operations]
en: Templates
pt: Modelos

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide pointed operations
pt: Esconder as operações apontadas

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide checked operations
pt: Esconder as operações verificadas

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
pt: Primeiro tem de criar uma conta.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
pt: Saldo: %1     Verificado: %2     A Verificar: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
pt: <p>Saldo: %1</p><p>Verificado: %2</p><p>A Verificar: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
pt: Montante total:

[ctx: A title]
en: Final balance:
pt: Saldo final:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
pt: Só poderá seleccionar uma conta para usar a reconciliação.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
pt: %1 - Delta: %2     Despesa: %3     Receita: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
pt: <p>Delta: %1</p><p>Despesa: %2</p><p>Receita: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto point account
pt: Auto-apontar a conta

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto pointed
pt: A conta '%1' foi auto-apontada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto pointed.
pt: A conta foi auto-apontada.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
pt: Mudar para verificada

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
pt: A conta '%1' está consolidada

[ctx: An information message]
en: The operation '%1' has been checked
pt: A operação '%1' foi verificada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation checked.
pt: A operação foi verificada.

[ctx: Error message]
en: No Operation Selected
pt: Não Foi Seleccionada Nenhuma Operação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of operations
pt: lista de operações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
pt: Último balanço no registo da sua conta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake operation
pt: Criar uma operação falsa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the pointed operations
pt: A conta associada ao cartão, para onde transferir as operações indicadas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate pointed operations
pt: Validar as operações apontadas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto point all imported operations
pt: Apontar automaticamente todas as operações importadas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
pt: Mudar de informação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
pt: Modo da operação (como a efectuou).
    Exemplos: Cartão de Crédito, Cheque, Transferência...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
pt: A conta de destino para esta transferência

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
pt: Para a Conta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
pt: A categoria da operação.
    Use o " > " como uma separador entre uma categoria e uma sub-categoria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this operation
pt: O módulo de seguimento associado a esta operação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some operations together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Um <span style=" font-style:italic;">Seguimento</span> é uma forma de agrupar algumas operações em conjunto. Por exemplo, podê-a-á usar para seguir os retornos.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poderá obter mais informações acerca disto na documentação, no capítulo de "Seguimentos".</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
pt: &Conta de pagamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
pt: &Quantidade de acções:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
pt: Quantidade de acções

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
pt: + Comissão:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
pt: A quantidade da comissão

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
pt: + Taxa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
pt: Quantidade da Taxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitCommission) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitTax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, KTotal) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmUnit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitOfUnitLbl)
en: $
pt: €

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
pt: Conta de pagamento para a acção comprada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
pt: Congelar / descongelar os campos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
pt: Limpar o editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
pt: Edição rápida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
pt: Lista de parcelas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new operation (Ctrl+Enter)
pt: Criar uma nova operação (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected operations (Shift+Enter)
pt: Actualizar as operações seleccionadas (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
pt: O que fazer, caso uma acção quebre uma &consolidação:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
pt: Nada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
pt: Mostrar uma mensagem de aviso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
pt: Mostrar uma mensagem de erro e cancelar a acção actual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special operations
pt: Valores predefinidos para as operações especiais

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
pt: Falso

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
pt: Comissão / Imposto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
pt: Comissão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
pt: Taxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
pt: Calcular os saldos (desligue para aumentar a performance)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
pt: Tipos de Letra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future operations:
pt: Tipo de let&ra das operações futuras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated operations:
pt: Tipo de letra das operações não-&validadas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub operations:
pt: Tipo de letra das sub-operações:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
pt: &Modo de edição rápida:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
pt: Procurar apenas nos modelos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in operations
pt: Procurar primeiro nos modelos e depois nas operações

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in operations only
pt: Procurar apenas nas operações

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in operations and after in templates
pt: Procurar primeiro nas operações e depois nos modelos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
pt: O que fazer, caso uma acção quebre uma &importação:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
pt: Apagar os beneficiários não-usados

[ctx: Verb]
en: Open similar payees...
pt: Abrir os beneficiários semelhantes...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
pt: Beneficiários semelhantes

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
pt: Beneficiários

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
pt: Gestão dos beneficiários

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
pt: <p>... poderá reunir os <a href="skg://skrooge_payee_plugin">beneficiários</a> ao arrastá-los e largá-los.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
pt: Demasiados beneficiários não-usados

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no operation is registered.
pt: Poderá melhorar a performance se remover os beneficiários para os quais não estão registadas quaisquer operações.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
pt: Alguns beneficiários parecem ser idênticos

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
pt: Alguns beneficiários parecem ser idênticos, mas têm uma sintaxe diferente. Poderiam ser reunidos.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
pt: Apagar os beneficiários não-usados

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
pt: Os beneficiários não-usados foram removidos

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
pt: A remoção dos beneficiários não-usados foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
pt: Criação do beneficiário '%1'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
pt: O beneficiário '%1' foi adicionado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
pt: O beneficiário '%1' foi criado

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
pt: A criação do beneficiário foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
pt: Actualização do beneficiário

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
pt: Está a tentar modificar os nomes dos beneficiários seleccionados para um existente. Estes foram reunidos.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
pt: Está a tentar modificar todos os nomes dos beneficiários seleccionados. Estes foram reunidos.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
pt: O beneficiário '%1' foi reunido com o '%2'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
pt: O beneficiário '%1' foi actualizado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
pt: O beneficiário foi actualizado

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
pt: A actualização do beneficiário foi mal-sucedida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
pt: Nome do beneficiário

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
pt: Endereço do beneficiário

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
pt: Criar um beneficiário (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
pt: Modificar o beneficiário seleccionado (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
pt: Cor de fundo

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
pt: Cor do texto

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
pt: Cor do destaque

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
pt: Cor dos eixos

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
pt: Cor da grelha

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
pt: Cor do mínimo

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
pt: Cor do máximo

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
pt: Cor da média

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
pt: Cor da tendência

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
pt: Cor do pareto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
pt: Suavização

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled operations (years)
pt: Duração máxima das previsões nas operações agendadas (anos)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
pt: Relatório

[ctx: Verb]
en: Open very old operations...
pt: Abrir as operações muito antigas...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old operations
pt: Operações muito antigas

[ctx: Verb]
en: Open very far operations in the future...
pt: Abrir as operações muito distantes no futuro...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far operations in the future
pt: Operações num futuro distante

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
pt: Relatório

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
pt: Pontuação Financeira Pessoal

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
pt: Relatório favorito com nome "%1"

[ctx: Noun]
en: Report
pt: Relatório

[ctx: Noun]
en: Generate report
pt: Gerar o relatório

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on a value in <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> to show corresponding operations.</p>
pt: <p>... pode fazer duplo-click num valor nos <a href="skg://skrooge_report_plugin">relatórios</a> para mostrar as operações correspondentes.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
pt: <p>... pode abrir <a href="skg://skrooge_report_plugin">relatórios</a> a partir das selecções feitas nas outras páginas.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
pt: <p>... pode exportar os <a href="skg://skrooge_report_plugin">relatórios</a> em vários formatos.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Unit equal to
pt: Operações com a unidade igual a

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Category equal to
pt: Operações com a categoria igual a

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations followed by
pt: Operações seguidas de

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to
pt: Operações atribuídas a

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected operations
pt: Operações seleccionadas

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub operations
pt: Sub-operações seleccionadas

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations corresponding to rule
pt: Operações correspondentes à regra

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very old
pt: Algumas operações são muito antigas

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old operations are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
pt: Por razões de performance, as operações muito antigas não são tidas em conta no relatório do gráfico. Verifique se essas operações são normais.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very far in the future
pt: Algumas operações estão muito distantes no futuro

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, operations very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
pt: Por razões de performance, as operações muito distantes no futuro não são tidas em conta no relatório do gráfico. Verifique se essas operações são normais.

[ctx: Display graph values as the sum of operations amount]
en: Sum of operations
pt: Soma das operações

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of operations amount]
en: Cumulated sum of operations
pt: Soma acumulada das operações

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
pt: Soma acumulada na base 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
pt: Percentagem de colunas

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
pt: Percentagem absoluta das colunas

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
pt: Percentagem de linhas

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
pt: Percentagem absoluta das linhas

[ctx: Display graph values as a number of operations (or transaction)]
en: Count number of operations
pt: Quantidade de operações

[ctx: Noun]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: Noun]
en: Moving average
pt: Média de movimentos

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
pt: Média ponderada de movimentos

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
pt: Agendamento

[ctx: Noun]
en: Budget
pt: Orçamento

en: Setup Report
pt: Configurar o Relatório

en: Display the edit panel for report
pt: Mostrar o painel de edição para o relatório

[ctx: Verb]
en: Open...
pt: Abrir...

[ctx: Noun]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Noun]
en:  with
pt:  com

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
pt: '%1' com '%2'

[ctx: Noun]
en:  and
pt:  e

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
pt: '%1' estão vazias

[ctx: Noun]
en: incomes
pt: receitas

[ctx: Noun]
en: expenses
pt: despesas

[ctx: Noun]
en: transfers
pt: transferências

[ctx: Noun]
en: grouped
pt: agrupado

[ctx: Noun]
en: tracked
pt: seguido

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
pt: durante '%1' por '%2'

en: (%1) or (%2)
pt: (%1) ou (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled operations
pt: Criar as operações agendadas

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted operations
pt: Criar as operações orçamentadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
pt: Outros filtros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Operation Types
pt: Tipos de Operações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
pt: Colunas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
pt: Seleccione como deseja corrigir os valores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
pt: Reduzir o nível

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
pt: Recolher

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped operations or not in report
pt: Incluir ou não as operações agrupadas no relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
pt: Agrupado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
pt: Seleccione o que deseja fazer com os valores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked operations or not in report
pt: Incluir ou não as operações seguidas no relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
pt: Seguido

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
pt: Incluir ou não as receitas no relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
pt: Receitas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
pt: Linhas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
pt: Corrigido &por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
pt: Dados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
pt: Seleccione o que deseja ver nas linhas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
pt: Incluir ou não as despesas no relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
pt: Despesas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
pt: Expandir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
pt: Datas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
pt: Modo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
pt: Previsão:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled operations in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
pt: Escolha o método de previsão:
    - Calendarização: Usar as operações agendadas na previsão.
    - Média: Usar a média dos três meses anteriores na previsão

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
pt: Seleccionar os índices para corrigir os valores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
pt: Aumentar o nível

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
pt: Incluir ou não as transferências no relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
pt: Transferências

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
pt: Seleccione o que deseja ver nas colunas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
pt: A lista de filtros adicionais das outras páginas abertas que poderão ser adicionados

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pt: Cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
pt: Cor do destaque:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
pt: Cor de &fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
pt: Cor da tendênc&ia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
pt: Cor do mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
pt: Cor do máximo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
pt: Cor da &média:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
pt: Cor da grelha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
pt: Cor dos eixos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
pt: Cor do texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
pt: Cor do pareto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled operations (years):
pt: Duração máxima das previsões nas operações agendadas (anos):

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
pt: Verificar ao abrir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when an operation is scheduled
pt: Criar um modelo quando estiver agendada uma operação

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
pt: Lembrar-Me

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
pt: Escrever Automaticamente

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
pt: Periodicidade

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
pt: Número de vezes

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
pt: Cor do texto para as operações agendadas desactivadas

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled operations
pt: Operações agendadas

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
pt: Para os próximos 5 dias

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
pt: Para os próximos 10 dias

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
pt: Para os próximos 15 dias

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
pt: Para os próximos 30 dias

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
pt: Para os próximos 60 dias

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
pt: Para os próximos 90 dias

[ctx: Verb, create a scheduled operation]
en: Schedule
pt: Escalonar

[ctx: Verb, skip scheduled operations]
en: Skip
pt: Ignorar

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
pt: Atribuir um escalonamento

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
pt: Atribuição do escalonamento

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
pt: O escalonamento foi atribuído.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
pt: A atribuição do escalonamento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent operations
pt: Inserir operações recorrentes

[ctx: Noun]
en: Scheduled operations
pt: Operações agendadas

[ctx: Noun]
en: Operations scheduled management
pt: Gestão das operações agendadas

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> operations or templates.</p>
pt: <p>... pode <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">agendar</a> operações ou modelos.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
pt: Agenda da conversão

[ctx: An information message]
en: All scheduled operations have been converted in template
pt: Todas as operações agendadas foram convertidas no modelo

[ctx: An information message]
en: A template has been created
pt: Foi criado um modelo

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation schedule
pt: Agenda da operação

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been scheduled
pt: A operação '%1' foi agendada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation scheduled.
pt: A operação foi agendada.

[ctx: Error message]
en: Operation schedule failed
pt: O escalonamento da operação foi mal-sucedido

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled operations
pt: Ignorar as operações agendadas

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operations skipped.
pt: As operações agendadas foram ignoradas.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled operation failed
pt: Não foi possível ignorar uma operação agendada

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled operation '%1' not uptodate
pt: A operação agendada '%1' não está actualizada

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the amount of the last inserted operation (%2)
pt: A operação agendada '%1' não tem o montante da última operação introduzida (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation amount (%1)
pt: Actualizar o montante da operação agendada seguinte (%1)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the date aligned with the last inserted operation (%2)
pt: A operação agendada '%1' não tem a data alinhada com a última operação introduzida (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation date (%1)
pt: Actualizar a data da operação agendada seguinte (%1)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
pt: Calendarização possível '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The operation '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
pt: A operação '%1' parece ser criada regularmente e poderia ser agendada

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the operation '%1'
pt: Agendar mensalmente a operação '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled operation
pt: Actualizar a operação agendada

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled operation of '%1' have been updated
pt: O montante da operação agendada '%1' foi actualizado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operation updated.
pt: A operação agendada foi actualizada.

[ctx: Error message]
en: Update failed
pt: A actualização foi mal-sucedida

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled operation of '%1' have been updated
pt: A data da operação agendada '%1' foi actualizada

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled operation
pt: Operação agendada

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled operation of '%1' have been added
pt: A operação agendada de '%1' foi adicionada

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
pt: A calendarização foi mal-sucedida

en: Ongoing
pt: Em curso

en: Complete
pt: Completo

[ctx: User action]
en: Process immediately
pt: Processar imediatamente

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of the schedule
pt: Operações da calendarização

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent operation update
pt: Actualização da operação recorrente

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent operation '%1' has been updated
pt: A operação recorrente '%1' foi actualizada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation updated.
pt: A operação recorrente foi actualizada.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation inserted.
pt: A operação recorrente foi introduzida.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
pt: A inserção foi mal-sucedida

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule an operation or a template from the operations page.
pt: Primeiro, terá de agendar uma operação ou um modelo na página de operações.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
pt: Recordar-me:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
pt: dias &antes do fim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
pt: Uma vez a &cada:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
pt: dias

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
pt: semanas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
pt: meses

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
pt: anos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
pt: Escrever automaticamente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
pt: dias antes do &fim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
pt: Número de ocorrências:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled operations
pt: Inserir as operações agendadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
pt: Processo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the operation page with the selected scheduled operations
pt: Abrir a página de operações com as operações agendadas seleccionadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
pt: Ir para a operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
pt: Ocorrência seguinte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
pt: Se a opção estiver assinalada, o Skrooge irá inserir as ocorrências relevantes no início.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled operations on open
pt: Verificar as operações agendadas no início

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
pt: Tipo de letra das operações agendadas desactivadas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
pt: Parâmetros predefinidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
pt: Recordar-me

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
pt: Escrever automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
pt: Número de ocorrências

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
pt: Alarmes

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all operations
pt: Executar sobre todas as operações

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked operations
pt: Executar sobre as operações não verificadas

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported operations
pt: Executar sobre as operações importadas

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated operations
pt: Executar sobre as operações não-validadas

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
pt: Execução do processo

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
pt: O processo foi executado

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
pt: A execução do processo foi mal-sucedida

[ctx: Noun]
en: Search and process
pt: Pesquisa e processamento

[ctx: Noun]
en: Search and process management
pt: Gestão da pesquisa e processamento

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some operations.</p>
pt: <p>... o Skrooge pode <a href="skg://skrooge_search_plugin">pesquisar</a> e processar automaticamente algumas operações.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
pt: <p>... pode criar alarmes com base em <a href="skg://skrooge_search_plugin">pesquisas</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
pt: Tenha atenção aos seus alarmes.<br/> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this alarm
pt: Abra as operações correspondentes a este alarme

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
pt: A mensagem a mostrar quando despoletar o alarme (%1 é o valor total, o %2 é o valor do alarme e %3 é a diferença)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
pt: Actualizar

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
pt: Alarme

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
pt: Modelo

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
pt: Realçado

en: Display the edit panel for searches
pt: Mostrar o painel de edição com as pesquisas

en: Update
pt: Actualizar

en: Display the edit panel for updates
pt: Mostrar o painel de edição para as actualizações

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
pt: Alarme

en: Display the edit panel for alarm
pt: Mostrar o painel de edição para o alarme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
pt: Modelo

en: Display the edit panel for updates by templates
pt: Mostrar o painel de edição para as actualizações dos modelos

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
pt: Criação da pesquisa e processamento

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
pt: A regra de pesquisa '%1' foi adicionada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
pt: Pesquisa e processamento criados

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
pt: A criação da pesquisa e processamento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
pt: Actualização da pesquisa e processamento

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
pt: A regra de pesquisa '%1' foi actualizada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
pt: Pesquisa e processamento actualizados

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
pt: A actualização da pesquisa e processamento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
pt: Actualização da pesquisa

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
pt: A pesquisa '%1' foi actualizada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
pt: A pesquisa foi actualizada

[ctx: Error message]
en: Search update failed
pt: A actualização da pesquisa foi mal-sucedida

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule '%1'
pt: Sub-operações correspondentes à regra '%1'

en: %1 operation found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 operations found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
pt[0]: %1 operação encontrada (%2 importadas, %3 ainda não validadas, %4 não verificadas).
pt[1]: %1 operações encontradas (%2 importadas, %3 ainda não validadas, %4 não verificadas).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
pt: Aplicar os processos

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
pt: Permitir a definição da pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
pt: Montante para ala&rme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
pt: &Mensagem de alarme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
pt: Quantia que despoleta o alarme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTemplate)
en: The template to apply on all operations matching the condition
pt: O modelo a aplicar em todas as operações correspondentes à condição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
pt: Modelo &a aplicar:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
pt: Permitir a definição do processo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
pt: Adicionar uma pesquisa ou um processo (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
pt: Actualizar a pesquisa ou processo seleccionado (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
pt: Procurar sem criar a regra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
pt: Abrir o relatório sem criar a regra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
pt: Abrir o relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
pt: Alarmar a cada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
pt: minutos

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
pt: Seguimentos

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
pt: Gestão dos seguimentos

[ctx: Description of a tips]
en: <p>...you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
pt: <p>... pode acompanhar os seus retornos com um módulo de <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">seguimento</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
pt: O '%1' é um seguimento antigo

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent operation. You may want to close it if you do not intend to add other operations
pt: Este seguimento não contém operações recentes. Poderá querer fechá-lo, caso não pretenda adicionar outras operações

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
pt: Criação do seguimento '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
pt: O seguimento '%1' foi adicionado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
pt: O seguimento '%1' foi criado

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
pt: A criação do seguimento foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
pt: Actualização do seguimento

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
pt: O seguimento '%1' foi actualizado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
pt: O seguimento foi actualizado

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
pt: A actualização do seguimento foi mal-sucedida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
pt: Nome do seguimento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
pt: Comentário do seguimento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
pt: Criar um seguimento (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
pt: Modificar o seguimento seleccionado (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
pt: Modo de transferência

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
pt: Número máximo dos valores importados:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
pt: Acções

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
pt: Moedas

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei...]
en: Indexes
pt: Índices

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
pt: Acções

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
pt: Objectos

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
pt: Apenas as suas acções

[ctx: A list of operations made on the specified unit]
en: Operations with unit equal to '%1'
pt: Operações com unidades igual a '%1'

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
pt: Não foi definida nenhuma acção na página <a href="%1">"Unidades"</a>.

[ctx: Verb]
en: Split share...
pt: Divisão de acções...

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
pt: Apagar as unidades não-usadas

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
pt: Cotações

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
pt: Carteira de acções

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
pt: Criar uma unidade predefinida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
pt: Transferência automática das unidades

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
pt: A unidade '%1' foi transferida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
pt: Gravar as chaves da API

[ctx: Noun, units for operations, usually currencies or a shares]
en: Units
pt: Unidades

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
pt: Gestão de unidades

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
pt: <p>... pode transferir <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unidades</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
pt: <p>... as <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unidades</a> poderão ser transferidas <a href="skg://tab_config?page=Skrooge Unit Plugin">automaticamente</a> ao abrir um documento.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
pt: <p>... pode dividir uma <a href="skg://skrooge_unit_plugin">acção</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
pt: <p>... as <a href="skg://skrooge_unit_plugin">unidades</a> poderão ser reunidas por arrastamento ('drag & drop').</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
pt: <p>... pode transferir mais <a href="skg://skrooge_unit_plugin">fontes</a> de cotações.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own source of quote.</p>
pt: <p>... pode criar e partilhar as suas próprias fontes de cotações.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
pt: Dividir a acção

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
pt: Proporção (2 significa 2-por-1, 0,5 significa 1-por-2):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
pt: Dividir as acções '%1' por '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
pt: A acção foi dividida.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
pt: A divisão de acções foi mal-sucedida.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
pt: Defina uma moeda primária

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
pt: Para evitar mal-entendidos e conflitos entre unidades, na altura da conversão, deverá definir uma moeda primária. Esta é a moeda para qual todas as outras serão convertidas

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
pt: Defina a '%1' como moeda primária

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
pt: Editar as unidades

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
pt: Defina uma moeda secundária

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
pt: Quando é definida uma unidade secundário, o Skrooge mostrá-la-á como uma informação de montante adicional.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
pt: Defina a '%1' como moeda secundária

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
pt: A unidade '%1' não foi transferida há mais de um mês

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
pt: Não se esqueça de obter as unidades, para ter uma melhor ideia sobre as suas contas

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
pt: Obtenha o '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
pt: Demasiadas unidades não-usadas

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no operation is registered.
pt: Poderá melhorar a performance se remover as unidades para as quais não estão registadas quaisquer operações.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
pt: O montante da unidade '%1' não está definido

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
pt: O '%1' tem um montante definido em 1. Na maioria dos casos, isto não é normal e provoca cálculos errados. Verifique se isto é normal.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
pt: A definição da unidade '%1' é demasiado complexa

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
pt: O '%1' é definido em relação a outra unidade definida em relação a uma terceira. Isto é demasiado complexo e não é suportado pelo Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
pt: A unidade '%1' tem valores demasiado antigos

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
pt: A unidade '%1' tem valores muito antigos. Verifique se isto é normal.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
pt: Não foi definido nenhum símbolo decimal

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
pt: Na configuração regional do KDE, não existe nenhum símbolo decimal definido para os valores monetários. Isso pode ser confuso.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
pt: Editar a configuração do KDE

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
pt: Definir uma moeda primária

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
pt: A unidade '%1' é agora a unidade primária

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
pt: A moeda primária foi definida.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
pt: A definição da moeda primária foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
pt: Definir uma moeda secundária

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
pt: A unidade '%1' é agora a unidade secundária

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
pt: A moeda secundária foi definida.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
pt: A definição da moeda secundária foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
pt: Apagar as unidades não-usadas

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
pt: As unidades não-usadas foram removidas

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
pt: A remoção das unidades não-usadas foi mal-sucedida

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
pt: Valores das unidades

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
pt: Montante devido

[ctx: Noun, items to display]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
pt: Monetário

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
pt: Acção

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40...]
en: Index
pt: Índice

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
pt: Objecto

en: download last value only
pt: obter apenas o último valor

en: download monthly values since last known value
pt: obter os valores mensais desde o último valor conhecido

en: download weekly values since last known value
pt: obter os valores semanais desde o último valor conhecido

en: download daily values since last known value
pt: obter os valores diários desde o último valor conhecido

en: download all monthly values
pt: obter todos os valores mensais

en: download all weekly values
pt: obter todos os valores semanais

en: download all daily values
pt: obter todos os valores diários

en: simplify values
pt: simplificar os valores

en: Display the edit panel for standard units
pt: Mostrar o painel de edição com as unidades-padrão

en: Manual / Share
pt: Manual / Acção

en: Display the edit panel for manual units
pt: Mostrar o painel de edição com as unidades manuais

en: Values
pt: Valores

en: Display the edit panel for values of units
pt: Mostrar o painel de edição com os valores das unidades

[ctx: Noun]
en: Primary currency
pt: Moeda primária

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
pt: Moeda secundária

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
pt: Criação da unidade '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
pt: A unidade '%1' foi criada

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
pt: A criação da unidade foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
pt: Criação do valor da unidade para '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
pt: O valor da unidade para '%1' foi criado

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
pt: A criação do valor da unidade foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
pt: Actualização da unidade

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
pt: Está a tentar modificar os nomes das unidades seleccionadas para uma existente. Estas foram reunidas.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
pt: Está a tentar modificar todos os nomes das unidades seleccionadas. Estas foram reunidas.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
pt: A unidade '%1' foi actualizada

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
pt: A unidade foi actualizada

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
pt: A actualização da unidade foi mal-sucedida

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
pt: Obter os valores de [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
pt: Transferir os valores

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
pt: Transferência terminada

[ctx: Error message]
en: Download failed
pt: Transferência sem sucesso

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
pt: Simplificar os valores das unidades

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
pt: A unidade '%1' foi simplificada

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
pt: Simplificação terminada

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
pt: A simplificação foi mal-sucedida

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
pt: Aqui está a ajuda da fonte seleccionada '%1':<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
pt: O pacote está pronto. Podê-lo-á encontrar aqui em %1. Poderá enviar o mesmo manualmente agora.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
pt: Lista de cotações para a unidade seleccionada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
pt: O nº decimal (número de casas decimais) a mostrar para a unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
pt: O país da unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
pt: A unidade da unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
pt: O nome da unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
pt: O símbolo da unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
pt: O tipo da unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
pt: A fonte de transferência da unidade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">O código de Internet da unidade no <a href="http://finance.yahoo.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Yahoo</span></a>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Poderá adicionar &quot; /&quot; se não puder transferir a cotação esperada, mas possa transferir a inversa.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" text-decoration: underline;">Exemplo:</span> EURUSD=X é o símbolo para obter o EURO em USD.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Se quiser o USD em EURO, terá de criar uma unidade USD com &quot;EURUSD=X /&quot; como código da Internet</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
pt: O código na Internet para a unidade.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
pt: Lista de unidades conhecidas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
pt: Incluir as moedas suspensas e obsoletas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
pt: Moedas obsoletas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
pt: Data da cotação da unidade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
pt: Quantia da cotação da unidade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
pt: Criar uma nova unidade (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
pt: Actualizar a unidade seleccionada (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
pt: Obter as cotações para a unidade seleccionada.
    Veja as opções para modificar a frequência das transferências.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
pt: Obter as cotações para a unidade seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
pt: Obter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
pt: Abrir o URL da fonte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
pt: Apenas o último &valor encontrado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
pt: Valores &mensais desde a última transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
pt: &Valores semanais desde a última transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
pt: Valores &diários desde a última transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
pt: Valores mensais para todas as datas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
pt: Valores semanais para todas as datas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
pt: Valores diários para todas as datas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
pt: Número má&ximo dos valores importados:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
pt: Chaves da API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>As seguintes fontes de transferência precisam de uma chave da API. Como tal, terá de pedir uma na página Web de origem e introduzi-la aqui:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
pt: Por razões de segurança, estas chaves não são guardadas no ficheiro de configurações mas sim no seu documento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
pt: Gravar no documento

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: None
pt: Nada

en: Pointed
pt: Pontos

en: Checked
pt: Verificada

[ctx: Noun]
en: Day -0
pt: Dia -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
pt: Dia -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
pt: Dia -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
pt: Dia -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
pt: Dia -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
pt: Dia -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
pt: Quinze

[ctx: Noun]
en: Never
pt: Nunca

[ctx: Noun]
en: Day +0
pt: Dia +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
pt: Dia +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
pt: Dia +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
pt: Dia +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
pt: Dia +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
pt: Dia +5

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
pt: Montante original=%1 (%2 = %3 / ano)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
pt: Montante na data de criação=%1 (%2 = %3 / ano)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
pt: Saldo da conta=%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
pt: Delta original=%1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
pt: Variação no último ano = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
pt: Variação nos últimos 6 meses = %1 = %2 / ano

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
pt: Variação no último mês = %1 = %2 / ano

[ctx: Information]
en: Address= %1
pt: Endereço = %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
pt: Categoria= %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
pt: Número da agência= %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
pt: Número= %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
pt: Comentário = %1

[ctx: A tool tip]
en: This operation is pointed but not checked yet.
pt: Esta operação está apontada mas ainda não foi verificada.

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate pointed operations.
pt: Pode usar o modo de reconciliação para validar as operações apontadas.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
pt: Carregue nesta coluna para repor o estado.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
pt: Carregue na coluna Estado (marcação) para repor o estado.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
pt: Ctrl+botão do rato para forçar o estado de verificado.

[ctx: A tool tip]
en: This operation is already checked.
pt: Esta operação já está verificada.

[ctx: A tool tip]
en: This operation is not pointed yet.
pt: Esta operação ainda não foi apontada.

[ctx: A tool tip]
en: Click to set pointed status.
pt: Ctrl+botão do rato para forçar o estado de apontado.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
pt: Fechar a conta '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
pt: Abrir a conta '%1'

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
pt: Atenção: fechou uma conta com dinheiro

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
pt: Fechar o seguimento '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
pt: Abrir o seguimento '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
pt: Fechar a categoria '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
pt: Abrir a categoria '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
pt: Fechar o beneficiário '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
pt: Abrir o beneficiário '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change operation status
pt: Modificar o estado da operação

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
pt: O orçamento '%1' foi actualizado

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
pt: Mover a categoria

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
pt: A categoria '%1' foi movida para a '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
pt: Reunião dos beneficiários

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
pt: O beneficiário '%1' foi reunido com o '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
pt: Reunião das contas

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
pt: A conta '%1' foi reunida com a conta '%2'

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
pt: O saldo inicial da conta de destino '%1' foi modificado para %2.
    Se quiser fazer a reunião sem alterar o saldo inicial, terá de manter a tecla Ctrl carregada.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
pt: Reunião das unidades

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
pt: A unidade '%1' foi reunida com a unidade '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
pt: Reunião dos seguimentos

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
pt: O seguimento '%1' foi reunido com o '%2'

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
pt: atributo

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
pt: Mudar para o modo avançado

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
pt: <html><head/><body><p>A pesquisa não faz distinção entre maiúsculas e minúsculas. Como tal, 'tabela', 'Tabela' e 'TABELA' são todos termos iguais.<br/>Se colocou uma palavra ou série de palavras no campo de pesquisa, a aplicação irá filtrar a tabela para manter todas as linhas que têm essas palavras (operador lógico E).<br/>Se quiser adicionar (operador lógico OU) alguma palavra, devê-la-á anteceder com um '+'.<br/>Se quiser remover (operador lógico NÃO) algum termo, devê-lo-á anteceder com um '-'.<br/>Se quiser pesquisar apenas por algumas colunas, deverá anteceder a sua palavra com o nome da coluna, como por exemplo 'col1:palavra'.<br/>Se quiser usar o carácter ':' no valor, deverá indicar o nome da coluna da seguinte forma: 'col1:valor:resto'.<br/>Se quiser pesquisar por uma frase ou por algo que contenha espaços, devê-la-á rodar com plicas, do tipo: 'sim, isto é uma frase'.<br/>Também poderá usar os operadores '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' e '#' (para a expressão regular).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Exemplos:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Mantém as linhas que contêm 'val1' OU 'val2'<br/>+val1 -val2 =&gt; Mantém as linhas que contêm 'val1' mas NÃO 'val2'<br/>'abc def' =&gt; Mantém as linhas que contêm a frase 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove as linhas que têm um nome que começa por 'abc' e que contêm o texto 'abc def'<br/>abc:def =&gt; Mantém as linhas que têm um nome de coluna que começa por 'abc' e que contêm 'def'.<br/>:abc:def =&gt; Mantém as linhas que contêm 'abc:def'<br/>Data&gt;2015-03-01 =&gt; Manter as linhas onde pelo menos um atributo que começa por Data seja maior que 2015-03-01<br/>Data.&gt;2015-03-01 =&gt; Manter as linhas onde o atributo Data seja maior que 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Manter as linhas onde pelo menos um atributo que começa por Amount seja menor que 10<br/>Amount=10 =&gt;Manter as linhas onde pelo menos um atributo que começa por Amount seja igual a 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Manter as linhas onde pelo menos um atributo que começa por Amount seja menor ou igual a 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Manter as linhas que têm um nome de coluna que começa por 'abc' e que corresponde à expressão regular ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">O seu filtro será tratado da seguinte forma:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
pt: Mudar para o modo simples

[ctx: Operator contains]
en: or
pt: ou

[ctx: Operator contains]
en: but not
pt: mas não

[ctx: Operator contains]
en: Contains
pt: Contém

[ctx: Noun]
en: Regular expression
pt: Expressão regular

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
pt: Faça duplo-click nos itens da lista à esquerda para os adicionar à definição de pesquisa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
pt: Defina a sua pesquisa aqui. Faça duplo-click sobre os itens da lista à esquerda, de modo a adicioná-los à consulta, tal como definido na tabela.
    
    Existe uma relação "E" entre as colunas, bem como uma relação "Ou" entre as linhas.
    
    Leia a documentação do Skrooge para obter mais detalhes.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
pt: Este menu pode ajudá-lo a construir a sua pesquisa

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
pt: A unidade '%1' foi criada

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
pt: O %1 falhou porque o objecto associado ainda não está gravado na base de dados.

[ctx: Noun]
en: Relative to operation '%1'
pt: Relativa à operação '%1'

[ctx: Noun]
en: Rate change
pt: Mudança de taxa

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
pt: É possível mais que uma solução para esta reconciliação automática.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported operations for obtaining the expected final balance
pt: Não é possível encontrar as operações importadas para obter o saldo final esperado

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account "%1" used for auto reconciliation
pt: Opções da conta "%1" usadas para a consolidação automática

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
pt: Aplicar as regras do orçamento

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
pt: Transferência de %1 de '%2' para '%3', devido à regra '%4'

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
pt: Não é possível aplicar a regra '%1' para o orçamento '%2', porque o orçamento afectado não existe

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
pt: Criar um orçamento automático

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
pt: Determinar o saldo dos orçamentos

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
pt: Aplicar as regras

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
pt: O nome '%1' é inválido porque não pode conter '%2'

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
pt: A categoria '%1' foi criada

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
pt: Não poderá criar nenhum ciclo.

[ctx: Noun]
en: Wallets
pt: Carteiras

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this operation because in "checked" status
pt: Não tem permissões para apagar esta operação, porque está no estado "confirmado"

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
pt: Actual

[ctx: Noun]
en: Credit card
pt: Cartão de crédito

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
pt: Activos

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
pt: Investimento

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
pt: Outro

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked operations
pt: Não tem permissões para apagar esta conta, porque contém algumas operações confirmadas

[ctx: Noun]
en: year(s)
pt: anos

[ctx: Noun]
en: month(s)
pt: meses

[ctx: Noun]
en: week(s)
pt: semanas

[ctx: Noun]
en: day(s)
pt: dias

[ctx: Noun, financial operations with a negative amount]
en: Expenditure
pt: Despesa

[ctx: Noun, financial operations with a positive amount]
en: Income
pt: Receita

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked operations
pt: Não tem permissões para apagar este seguimento, por conter algumas operações confirmadas

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked operations
pt: Não tem permissões para apagar este beneficiário, por conter algumas operações confirmadas

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked operations
pt: Não tem permissões para apagar esta categoria, por conter algumas operações confirmadas

[ctx: Noun]
en: Negative
pt: Negativo

[ctx: Noun]
en: Positive
pt: Positivo

[ctx: Noun]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Noun]
en: Current
pt: Actual

[ctx: Noun]
en: Year
pt: Ano

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
pt: Migrar o documento

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
pt: Não é possível carregar um documento gerado por uma versão mais recente

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
pt: Actualizar as áreas

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
pt: Cálculo dos saldos

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
pt: Cálculo dos orçamentos

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
pt: A migração da base de dados da versão %1 para a %2 foi mal-sucedida

[ctx: Error message]
en: Operation '%1' on '%2' failed
pt: A operação '%1' em '%2' foi mal-sucedida

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
pt: Mínimo

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
pt: Quantia em 2 colunas

[ctx: Noun]
en: Amount entered
pt: Montante inserido

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
pt: Quantia introduzida em 2 colunas

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
pt: Intermédio

[ctx: Noun]
en: With operations
pt: Com as operações

[ctx: Noun]
en: With cumulative operations
pt: Com as operações acumuladas

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
pt: Conta

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
pt: Tipo da conta

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Operation
pt: Operação

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
pt: Saldo

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
pt: Saldo inserido

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
pt: Montante

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
pt: Montante de hoje

[ctx: Noun]
en: Income entered
pt: Receita inserida

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
pt: Despesa inserida

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
pt: Montante possuído

[ctx: Noun]
en: Amount owned
pt: Montante devido

[ctx: Noun]
en: Account number
pt: Número de conta

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
pt: Número

[ctx: Noun]
en: Bank number
pt: Número do banco

[ctx: Noun]
en: Agency number
pt: Número da agência

[ctx: Noun]
en: Agency address
pt: Endereço da agência

[ctx: Noun]
en: Address
pt: Endereço

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
pt: Beneficiário

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
pt: Sub-comentário

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
en: Mode
pt: Modo

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
pt: Ocorrência seguinte

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
pt: Data

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
pt: Data de criação

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
pt: Semana

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
pt: Mês

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
pt: Trimestre

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
pt: Semestre

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
pt: Ano

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
pt: Data do primeiro

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
pt: Data do último

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
pt: Data da transferência

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
pt: Data da reconciliação

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
pt: Banco

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
pt: Unidade

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
pt: Tipo da unidade

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
pt: Verificada

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
pt: A Verificar

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £...]
en: Symbol
pt: Símbolo

[ctx: Noun, a country in the world (France, China...)]
en: Country
pt: País

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Noun]
en: Internet code
pt: Código na Internet

[ctx: Noun]
en: Number of operations
pt: Número de operações

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
pt: Periodicidade

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
pt: Escrever automaticamente

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
pt: Nº de ocorrências

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
pt: Avisar

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
pt: Fechado

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
pt: Estado

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
pt: Agendado

[ctx: Noun]
en: Number of operations (cumulative)
pt: Número de operações (acumulado)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
pt: Quantia (acumulada)

[ctx: Noun]
en: Search description
pt: Descrição da pesquisa

[ctx: Noun]
en: Process description
pt: Descrição do processo

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
pt: Tipo de acção

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
pt: Seguimento

[ctx: Noun]
en: Import status
pt: Estado da importação

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
pt: Nº casas decimais

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
pt: Taxa

[ctx: Noun]
en: Value date
pt: Data do valor

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
pt: Juro Anual

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
pt: Juro Exacto

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
pt: Data do valor para o crédito

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
pt: Data do valor para o débito

[ctx: Noun]
en: Base computation
pt: Cálculo de base

[ctx: Noun]
en: Month
pt: Mês

[ctx: Noun]
en: Period
pt: Período

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
pt: Ordem

[ctx: Noun]
en: When
pt: Quando

[ctx: Noun]
en: What
pt: O Quê

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
pt: Orçamento afectado

[ctx: Noun]
en: Rules
pt: Regras

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
pt: Orçamento Introduzido

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
pt: Orçamento corrigido

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
pt: Delta após as regras

[ctx: Noun]
en: Download source
pt: Origem da transferência

[ctx: Noun]
en: Transfer
pt: Transferência

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
pt: Para a conta

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
pt: Limite máximo

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
pt: Limite mínimo

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Operation id
pt: ID da operação

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
pt: -- Nada --

[ctx: Noun]
en: Balance import
pt: Importar o saldo

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
pt: Reconciliação do saldo

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
pt: Importar a data

[ctx: Noun]
en: Number of split
pt: Número de parcelas

[ctx: an other category]
en: Others
pt: Outros

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pt: As despesas na categoria <b>'%1'</b> aumentaram em <b>%2</b> para um total de <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pt: As despesas na categoria <b>'%1'</b> diminuíram em <b>%2</b> para um total de <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pt: As receitas na categoria <b>'%1'</b> aumentaram em <b>%2</b> para um total de <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
pt: As receitas na categoria <b>'%1'</b> diminuíram em <b>%2</b> para um total de <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
pt: Unidade para importação

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
pt: A unidade predefinida '%1' foi criada para a importação

en: One operation not imported because it already exists | %1 operations not imported because they already exist
pt[0]: Uma operação não foi importada por já existir
pt[1]: %1 operações não foram importadas por já existirem

en: One operation was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 operations were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
pt[0]: Uma operação não foi importada porque a sua data é anterior à última importada; poderá desligar a opção para evitar isto.
pt[1]: %1 operações não foram importadas porque as suas datas são anteriores à última importada; poderá desligar a opção para evitar isto.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
pt: Finalizar a importação

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
pt: Erro durante a execução das regras:
    %1

en: %1 operation imported | %1 operations imported
pt[0]: %1 operação importada
pt[1]: %1 operações importadas

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
pt: O saldo da conta '%1' não está alinhado com o saldo da importação %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
pt: O saldo da conta '%1' está alinhado com o saldo da importação %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
pt: Todos os formatos suportados

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
pt: O modo de importação %1 ainda não está implementado

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
pt: Este modo de exportação ainda não está implementado

[ctx: Progression step]
en: Clean import
pt: Limpar a importação

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
pt: O documento deverá ser gravado como anónimo.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
pt: Tornar anónimo

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
pt: O documento foi tornado anónimo de forma reversível.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
pt: O documento foi tornado anónimo de forma reversível. Não se esqueça da chave caso queira revertê-lo.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
pt: Procurar e agrupar as transferências

[ctx: Import step]
en: Import %1
pt: Importar o %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed account
pt: Não é possível adicionar uma operação a uma conta fechada

[ctx: Error message]
en: Operation impossible because the document is missing
pt: A operação é impossível porque o documento não está presente

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported operation
pt: O montante foi alterado para ficar alinhado com a operação importada

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
pt: O beneficiário '%1' foi criado

[ctx: An information message]
en: Operation '%1' has been inserted
pt: A operação '%1' foi introduzida

en: Operation '%2' will be inserted in one day | Operation '%2' will be inserted in %1 days
pt[0]: A operação '%2' será inserida daqui a %1 dia
pt[1]: A operação '%2' será inserida daqui a %1 dias

[ctx: Title]
en: Account
pt: Conta

[ctx: Column table title]
en: Quantity
pt: Quantidade

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
pt: Montante da compra

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
pt: Montante inicial

[ctx: Column table title]
en: Variation
pt: Variação

[ctx: Column table title]
en: Variation %
pt: % da Variação

[ctx: Noun]
en: Total of %1
pt: Total de %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
pt: Tem de deixar de estar em dívida.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
pt: Parabéns, é agora financeiramente independente.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
pt: Parabéns, poupou até dez anos de despesas.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
pt: Você poupou %1 anos em despesas. Deveria continuar o seu esforço.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
pt: Você poupou 1 ano em despesas. Deveria continuar o seu esforço.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
pt: Não tem dívidas, mas não tem qualquer margem. Deverá manter o seu esforço.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
pt: Poupança possível

[ctx: Noun]
en: Max
pt: Máx

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some operations, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
pt: O Skrooge permite-lhe manter um registo das suas despesas, fazendo o seu seguimento e orçamento.<br/>O que poderá fazer agora ?<br/><ul><li>Crie pelo menos uma <a href="%1">conta</a></li><li>Adicione algumas operações, usando a <a href="%3">importação</a> ou a <a href="%2">introdução manual</a></li><li>Classifique-as</li></ul><p>Poderá voltar a esta página em qualquer altura, fechando todas as páginas.<br/>Para mais informações sobre o Skrooge, veja a <a href="https://skrooge.org">página Web do Skrooge</a>.</p><p>Esperemos que goste do Skrooge</p>A Equipa do Skrooge

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
pt: Relatório de %1

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
pt: Orçamento

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
pt: 5 categorias principais de despesas

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
pt: 5 variações principais

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
pt: Montantes nas contas

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
pt: Montantes das unidades

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
pt: Conselho

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
pt: Carteira de acções

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
pt: Juros estimados

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
pt: Alarmes

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted operations
pt: Operações realçadas

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
pt: Valor Líquido

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
pt: Despesa Anual

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
pt: Pontuação Financeira Pessoal

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
pt: Não foi encontrada nenhuma variação.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled operations defined on the "<a href="%1">Scheduled operations</a>" page.
pt: Não foram definidas operações agendadas na página de <a href="%1">"Operações Agendadas"</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted operations defined on the "<a href="%1">Operations</a>" page.
pt: Não foram definidas operações realçadas na página de "<a href="%1">Operações</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
pt: Não foi definido nenhum orçamento na página de "<a href="%1">Orçamento</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
pt: Não foi definida nenhuma acção na página <a href="%1">"Unidades"</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
pt: Todos os montantes são calculados com base nas taxas de câmbio do último dia do período correspondente.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
pt: Aplicar a regra

en: 1 operation modified by %2 | %1 operations modified by %2
pt[0]: 1 operação modificada por %2
pt[1]: %1 operações modificadas por %2

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
pt: A regra %1 foi mal-sucedida

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: contains '#V1S#'
pt: contém '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not contain '#V1S#'
pt: não contém '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: starts with '#V1S#'
pt: começa por '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not start with '#V1S#'
pt: não começa por '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ends with '#V1S#'
pt: termina em '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not end with '#V1S#'
pt: não termina em '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is empty
pt: está vazio

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not empty
pt: não está vazio

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =regexpcapture(#ATT2#, '#V1S#', #V2#)
pt: =expregcaptura(#ATT2#, '#V1S#', #V2#)

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: regexp '#V1S#'
pt: expreg '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not regexp '#V1S#'
pt: não é expreg '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: wildcard '#V1S#'
pt: sequência '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not wildcard '#V1S#'
pt: não é sequência '#V1S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between #V1# and #V2#
pt: está entre #V1# e #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
pt: está entre '#V1S#' e '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to lower
pt: está como minúsculas

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to upper
pt: está como maiúsculas

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to capitalize
pt: está em capitalização

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not lower
pt: não está como minúsculas

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not upper
pt: não está como maiúsculas

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not capitalize
pt: não está em capitalização

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is lower
pt: está como minúsculas

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is upper
pt: está como maiúsculas

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is capitalize
pt: está em capitalização

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
pt: =#ATT2# com '#V1S#' substituído por '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
pt: =sub-sequência de #ATT2# de #V1# até #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#)
pt: =palavra(#ATT2#,#V1S#)

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# as date with format #DF#
pt: =#ATT2# como data no formato #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#) as date with format #DF#
pt: =palavra(#ATT2#,#V1S#) como data no formato #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current month
pt: está no mês actual

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous month
pt: está no mês anterior

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current year
pt: está no ano actual

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous year
pt: está no ano anterior

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 30 days
pt: está nos últimos 30 dias

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 months
pt: está nos últimos 3 meses

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 6 months
pt: está nos últimos 6 meses

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 12 months
pt: está nos últimos 12 meses

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 2 years
pt: está nos últimos 2 anos

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 years
pt: está nos últimos 3 anos

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 5 years
pt: está nos últimos 5 anos

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: If total(#ATT#)#OP##V1# then send '#V2S#'
pt: Se total(#ATT#)#OP##V1# então enviar '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: Apply the template '#V2S#'
pt: Aplicar o modelo '#V2S#'

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
pt: Descobrir se o atributo contém um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
pt: Descobrir se o atributo não contém um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
pt: Descobrir se o atributo começa com um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
pt: Descobrir se o atributo não começa com um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
pt: Descobrir se o atributo termina com um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
pt: Descobrir se o atributo não termina com um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
pt: Descobrir se o atributo está vazio

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
pt: Descobrir se o atributo não está vazio

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
pt: Obter um valor capturado com uma expressão regular indicada (p.ex. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
pt: Descobrir se o atributo corresponde a uma determinada expressão regular (p.ex. "^[O,o]lá$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
pt: Descobrir se o atributo não corresponde a uma determinada expressão regular (p.ex. "^[O,o]lá$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
pt: Descobrir se o atributo corresponde a uma determinada expressão com caracteres especiais (p.ex. "_lá")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
pt: Descobrir se o atributo não corresponde a uma determinada expressão com caracteres especiais (p.ex. "_lá")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
pt: Descobrir se o atributo é igual a um dado valor

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
pt: Descobrir se o atributo não é igual a um dado valor

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
pt: Descobrir se o atributo é maior que um dado valor

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
pt: Descobrir se o atributo é menor que um dado valor

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
pt: Descobrir se o atributo é maior ou igual a um dado valor

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
pt: Configurar o atributo com um dado valor

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
pt: Descobrir se o atributo é igual a um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
pt: Descobrir se o atributo não é igual a um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
pt: Descobrir se o atributo é maior que um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
pt: Descobrir se o atributo é menor que um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
pt: Descobrir se o atributo é maior ou igual a um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
pt: Descobrir se o atributo é menor ou igual a um dado texto

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
pt: Descobrir se o atributo se encontra entre os dois valores indicados

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
pt: Descobrir se o atributo se encontra entre os dois textos indicados

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
pt: Configurar o atributo em minúsculas (p.ex., "olá")

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
pt: Configurar o atributo em maiúsculas (p.ex., "OLÁ")

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
pt: Configurar o atributo com capitalização (p.ex., "Olá")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
pt: Descobrir se o atributo não está em minúsculas (p.ex., 'olá')

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
pt: Descobrir se o atributo não está em maiúsculas (p.ex., 'olá')

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
pt: Descobrir se o atributo não está capitalizado (p.ex., 'Olá')

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
pt: Descobrir se o atributo está em minúsculas (p.ex., 'olá')

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
pt: Descobrir se o atributo está em maiúsculas (p.ex., 'OLÁ')

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
pt: Descobrir se o atributo está capitalizado (p.ex., 'Olá')

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
pt: Configurar o atributo com o valor de outro atributo onde um valor é substituído por outro

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
pt: Configurar o atributo com uma parte do valor de outro atributo

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
pt: Configurar o atributo com o valor de outro atributo

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
pt: Configurar o atributo com uma palavra do valor de outro atributo convertida para uma data

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
pt: Configurar o atributo de data com o valor de outro atributo

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
pt: Configurar o atributo de data com uma palavra do valor de outro atributo convertida para uma data

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is today
pt: Descobrir se a data da operação corresponde a hoje

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in previous month
pt: Descobrir se a data da operação corresponde ao mês anterior

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in current year
pt: Descobrir se a data da operação corresponde ao ano actual

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in previous year
pt: Descobrir se a data da operação corresponde ao ano passado

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 30 days
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 30 dias

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 3 months
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 3 meses

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 6 months
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 6 meses

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 12 months
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 12 meses

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 2 years
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 2 anos

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 3 years
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 3 anos

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 5 years
pt: Descobrir se a data da operação corresponde aos últimos 5 anos

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
pt:  e

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
pt:  ou

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove an operation from a closed tracker
pt: Não é possível remover uma operação a um seguimento fechado

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed tracker
pt: Não é possível adicionar uma operação a um seguimento fechado

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
pt: O seguimento '%1' foi criado

[ctx: Noun, a country]
en: France
pt: França

[ctx: Noun, a country]
en: United States
pt: Estados Unidos

[ctx: Noun, a country]
en: England
pt: Inglaterra

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
pt: Alemanha

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
pt: Japão

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
pt: Singapura

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Ethereum Classic
pt: Ethereum Clássico

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Binance Coin
pt: Moeda Binance

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: KuCoin Shares
pt: Acções da KuCoin

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Basic Attention Token
pt: Item de Atenção Básico

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Experience Points
pt: Pontos de Experiência

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Kyber Network
pt: Rede Kyber

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Request Network
pt: Rede de Pedidos

[ctx: Noun, a cryptocurrency]
en: Santiment Network Token
pt: Item da Rede Santiment

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
pt: Unidade desconhecida '%1'

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
pt: A unidade de referência de uma unidade não pode ser ela própria.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
pt: Simplificar a unidade

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
pt: Analisar a unidade

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
pt: Remover os valores inúteis

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
pt: A proporção é inválida. A mesma deverá ser maior que 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
pt: O URL ou o PROGRAMA da origem. O %1 será substituído pelo código na Internet da unidade

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
pt: O %1 será substituído pelo dia actual, no formato aaaa-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
pt: O %1 será substituído pela data anterior, no formato aaaa-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
pt: O modo (HTML, CSV ou CSVR). No modo de HTML, só será extraído um valor da página transferida. No modo de CSV, será extraído um valor por cada linha. O CSVR corresponde ao CSV no modo inverso.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
pt: A expressão regular para o preço (ver em %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
pt: A expressão regular para a data (ver em %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
pt: O formato da data (ver em %1) ou "UNIX" para a data no formato UNIX

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
pt: A fonte da transferência %1 não está instalada.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
pt: A abertura do URL '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
pt: Não foi encontrado o preço de '%1' com a expressão regular '%2' na linha '%3'

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
pt: Não é possível transferir a unidade %1, com o código de Internet %2, da fonte %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
pt: Não é possível abrir a unidade %1 com o código de Internet %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
pt: amanhã

[ctx: this day]
en: today
pt: hoje

[ctx: the day before today]
en: yesterday
pt: ontem

[ctx: the week after this week]
en: next week
pt: semana seguinte

[ctx: the month after this month]
en: next month
pt: mês seguinte

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
pt: &Ontem

[ctx: @option today]
en: &Today
pt: &Hoje

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
pt: A&manhã

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
pt: Semana Segui&nte

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
pt: Mês S&eguinte

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
pt: Sem Data

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
pt: Mostrar o ecrã inicial

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
pt: Actualizar os favoritos modificados ao fechar

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
pt: Actualizar as páginas modificadas ao fechar

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
pt: Posição das páginas principais

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
pt: Formato da data

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
pt: Ícone na bandeja do sistema

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
pt: Mover para o início

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
pt: Mover para antes

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
pt: Mover para depois

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
pt: Mover para o fim

[ctx: Question]
en: Title
pt: Título

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
pt: Novo título (Vazio para obter o título por omissão):

en: Date of the operation
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
pt: Data da operação
    Cima ou Baixo para adicionar ou remover um dia
    CTRL + Cima ou CTRL + Baixo para adicionar ou remover um mês

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
pt: Limpar o filtro interno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
pt: Configurar a tabela

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
pt: Mostrar a barra de ferramentas

[ctx: Noun, user action]
en: Export...
pt: Exportar...

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
pt: Exportação para SVG do Skrooge

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
pt: Um desenho em SVG criado pelo Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
pt: Imprimir o gráfico

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
pt: Copiar a imagem

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
pt: Filtro

[ctx: The current month]
en: Current month
pt: Mês actual

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
pt: Mês passado

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins...
pt: A carregar os 'plugins'...

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3...
pt: A carregar o 'plugin' %1/%2: %3...

en: Developer of plugin '%1'
pt: Programador do 'plugin' '%1'

[ctx: Noun]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
pt: Evolução da acção actual

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
pt: Cancelar a acção actual

[ctx: Verb]
en: Hide
pt: Esconder

[ctx: Verb]
en: Show all
pt: Mostrar tudo

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
pt: Nova Página

[ctx: Verb]
en: Lock panels
pt: Bloquear os painéis

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
pt: Desbloquear os painéis

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
pt: Fixar esta página

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
pt: Fechar Tudo

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
pt: Fechar Todas as Outras

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
pt: Gravar o estado da página

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
pt: Repor o estado da página

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
pt: Repor a última página fechada

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
pt: Substituir o estado do favorito

[ctx: Noun, user action]
en: Configure...
pt: Configurar...

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Noun, user action]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
pt: Activar o editor

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
pt: Migrar para o formato SQLCipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
pt: Pode sair do ecrã completo com %1 ou com o menu de contexto

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
pt: Pelo menos tem de ser aberta uma página para activar o modo de ecrã completo

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when an operation is running.
pt: A aplicação não poderá ser fechada enquanto estiver a decorrer uma operação.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
pt: O documento foi modificado.
    Deseja gravá-lo antes de o fechar?

[ctx: Question]
en: Save as
pt: Gravar como

[ctx: Question]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: Question]
en: Do not save
pt: Não gravar

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
pt: As modificações actuais não serão gravadas.
    Deseja continuar?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
pt: Fechar a confirmação

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
pt: Data curta (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
pt: Data longa (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
pt: Data curta bonita (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
pt: Data longa bonita (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
pt: Data ISO (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
pt: Geral

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
pt: Gravar a configuração

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
pt: Soltar esta página

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
pt:  [modificado]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
pt:  [apenas para leitura]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
pt: Sem Título

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
pt: Não é possível abrir a página, porque não foi encontrado o 'plugin'

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
pt: O 'plugin' ou acção [%1] é desconhecido no URL [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when an operation is running.
pt: A página não poderá ser fechada enquanto estiver a decorrer uma operação.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
pt: Repor o estado predefinido

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
pt: O estado predefinido foi reposto

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
pt: Aviso: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
pt: Erro: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
pt: Informação: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
pt: Pronto: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
pt: Notificação

[ctx: Verb]
en: Open ...
pt: Abrir ...

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
pt: O ficheiro <b>%1</b> já existe. Deseja sobrepo-lo?

[ctx: Question]
en: Warning
pt: Aviso

[ctx: Verb]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
pt: capitalização

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
pt: capitalização de palavras

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
pt: minúsculas

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
pt: eliminação de espaços

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
pt: maiúsculas

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
pt: O documento tem de ser gravado para ser migrado.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
pt: O seu documento foi migrado.
    Aqui está o novo ficheiro:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
pt: Ver

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
pt: Páginas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">esta lista permite-lhe abrir páginas novas</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> para abrir numa página nova</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
pt: esta lista permite-lhe abrir páginas novas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
pt: &Mensagens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
pt: Limpar todas as mensagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
pt: Limpar as mensagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
pt: Mostrar o ícone na bandeja do sistema

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
pt: Perguntar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
pt: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
pt: Nunca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
pt: Norte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
pt: Sul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
pt: Oeste

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
pt: Este

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
pt: Perguntar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
pt: Actualizar os &favoritos modificados ao fechar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
pt: &Posição das páginas principais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
pt: Actualizar as páginas modificadas ao fechar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
pt: Visualização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
pt: Fo&rmato da data:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
pt: Hoje

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
pt: Próximos 7 dias

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
pt: Próximos 15 dias

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
pt: Mês seguinte

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
pt: 3 Meses seguintes

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
pt: 6 meses seguintes

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
pt: Ano seguinte

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
pt: 3 anos seguinte

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
pt: Num futuro distante

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
pt: Últimos 7 dias

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
pt: Últimos 15 dias

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
pt: Mês passado

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
pt: Últimos 3 meses

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
pt: Últimos 6 meses

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
pt: Ano passado

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
pt: Últimos 3 anos

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
pt: Num passado distante

[ctx: A group name for grouping by numerical attibute]
en: > 10000
pt: > 10 000

[ctx: A group name for grouping by numerical attibute]
en: > 1000
pt: > 1 000

[ctx: A group name for grouping by numerical attibute]
en: < -10000
pt: < -10 000

[ctx: A group name for grouping by numerical attibute]
en: < -1000
pt: < -1 000

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
pt: %1: %2 (%3) Soma=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
pt: Actualização do favorito '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
pt: Actualização do objecto

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
pt: Criação da propriedade

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
pt: Mover o favorito

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
pt: O favorito '%1' foi movido para o '%2'

[ctx: Period mode]
en: All Dates
pt: Todas as Datas

[ctx: Period mode]
en: Current...
pt: Actual...

[ctx: Period mode]
en: Previous...
pt: Anterior...

[ctx: Period mode]
en: Last...
pt: Último...

[ctx: Period mode]
en: Custom...
pt: Personalizar...

[ctx: Period mode]
en: Timeline...
pt: Linha temporal...

[ctx: Period interval]
en: day(s)
pt: dias

[ctx: Period interval]
en: week(s)
pt: semanas

[ctx: Period interval]
en: month(s)
pt: meses

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
pt: trimestres

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
pt: semestres

[ctx: Period interval]
en: year(s)
pt: anos

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
pt: De %1 até %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
pt[0]: Desde ontem
pt[1]: Últimos %1 dias

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
pt[0]: Desde a semana passada
pt[1]: Últimas %1 semanas

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
pt[0]: Desde o mês passado
pt[1]: Últimos %1 meses

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
pt[0]: Desde o ano passado
pt[1]: Últimos %1 anos

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
pt[0]: Desde o trimestre passado
pt[1]: Últimos %1 trimestres

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
pt[0]: Desde o semestre passado
pt[1]: Últimos %1 semestres

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
pt[0]: Último dia
pt[1]: Últimos %1 dias

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
pt[0]: Última semana
pt[1]: Últimas %1 semanas

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
pt[0]: Último mês
pt[1]: Últimos %1 meses

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
pt[0]: Último ano
pt[1]: Últimos %1 anos

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
pt[0]: Último trimestre
pt[1]: Últimos %1 trimestres

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
pt[0]: Último semestre
pt[1]: Últimos %1 semestres

[ctx: A period]
en: Current day
pt: Dia actual

[ctx: A period]
en: Current week
pt: Semana actual

[ctx: A period]
en: Current month
pt: Mês actual

[ctx: A period]
en: Current year
pt: Ano actual

[ctx: A period]
en: Current quarter
pt: Trimestre actual

[ctx: A period]
en: Current semester
pt: Semestre actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
pt: incluindo o futuro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
pt: Data inicial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
pt: de

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
pt: Data final

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
pt: até

en: Show: %1
pt: Mostrar: %1

en: Show
pt: Mostrar

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
pt: Todas as datas

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
pt: Trimestre actual

[ctx: The current semester]
en: Current semester
pt: Semestre actual

[ctx: The current year]
en: Current year
pt: Ano actual

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
pt: Trimestre passado

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
pt: Semestre passado

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
pt: Ano passado

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
pt: Pilha de linhas

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
pt: Pilha de colunas

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
pt: Histograma

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
pt: Ponto

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
pt: Linha

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
pt: Área empilhada

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
pt: Bolhas

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
pt: Circular

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
pt: Circular concêntrico

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
pt: Mapa em Árvore

en: Table
pt: Tabela

en: Text
pt: Texto

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
pt: Repor as cores predefinidas

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
pt: Todos os valores positivos

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
pt: Mostrar os limites

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
pt: Mostrar a média

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
pt: Mostrar a linha da tendência

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
pt: Mostrar a curva de Pareto

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
pt: Mostrar a legenda

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
pt: Mostrar a origem

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
pt: Mostrar as casas decimais

en: %1 (raw)
pt: %1 (em bruto)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
pt: Soma

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
pt: Média

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
pt: Mín

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
pt: Máx

[ctx: Noun]
en: Tendency line
pt: Linha da tendência

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
pt: Soma de '%1'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
pt: Filtro

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
pt: Deseja realmente fechar esta página fixa?

[ctx: Question]
en: Pinned page
pt: Página fixa

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
pt: O favorito '%1' foi modificado. Deseja actualizá-lo com o estado actual?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
pt: O favorito foi modificado

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
pt: O favorito foi actualizado

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
pt: A página foi modificada. Deseja actualizá-la com o estado actual?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
pt: A página foi modificada

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
pt: Gravar o estado predefinido

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
pt: O estado predefinido foi gravado

[ctx: Verb]
en: Save this tab
pt: Gravar esta página

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
pt: Colunas

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
pt: Agrupar por

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
pt: Nada

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
pt: Coluna ordenada

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
pt: Aparência da janela

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
pt: Ajustar ao conteúdo

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
pt: Dimensionar automaticamente

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
pt: Cores das linhas alternadas

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
pt: Gravar os parâmetros

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
pt: Gravar os parâmetros predefinidos

[ctx: Action]
en: Print...
pt: Imprimir...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
pt: Ajustar a ampliação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
pt: Reduzir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
pt: Ampliação personalizada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
pt: Ampliar

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
pt: Não é possível inserir o objecto (%1 é usado por %2).
    Nome da restrição: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
pt: Não é possível actualizar o objecto (%1 é usado por %2).
    Nome da restrição: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
pt: Não é possível apagar o objecto usado (%1 é usado por %2).
    Nome da restrição: %3

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current operation has been interrupted
pt: A operação actual foi interrompida

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
pt: Não é possível iniciar uma transacção durante a execução de outra

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
pt: É necessário abrir uma transacção para efectuar esta acção

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
pt: O fecho da transacção falhou porque foram terminadas demasiadas transacções

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
pt: A remoção das transacções é proibida dentro de uma transacção

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
pt: A criação de um grupo de transacções é proibida dentro de uma transacção

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
pt: O Desfazer / Refazer é proibido dentro de uma transacção

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
pt: A mudança de senha é proibida dentro de uma transacção

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
pt: A senha do documento foi removida.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
pt: A senha do documento foi modificada.

[ctx: Noun]
en: Recovery
pt: Recuperação

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
pt: Não é possível recuperar este ficheiro

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
pt: Instalação errada

[ctx: Error message]
en: Wrong password
pt: Senha errada

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
pt: Oops, este ficheiro parece estar corrompido

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
pt: Este documento está protegido com uma senha, mas a base de dados continua ainda no modo de SQLite.
    Sabia que o modo Sqlcipher é mais seguro, dado que até o ficheiro temporário é encriptado?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
pt: Foi detectado um problema de segurança e foi corrigido nesta versão da aplicação. Aconselhamo-o realmente a mudar a sua senha.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
pt: A migração foi mal-sucedida mas o documento foi carregado sem erros, porque o modo de depuração está activo

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
pt: O documento foi migrado

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
pt: Esta aplicação não consegue correr correctamente, porque a versão do %3 do sistema (%1) não está alinhada com a versão do %4 incorporada no Qt (%2). Deverá reconstruir o Qt com a opção -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
pt: A gravação não é autorizada porque o nome do ficheiro não está definido

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
pt: A gravação é proibida se estiver ainda aberta uma transacção

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
pt: O ficheiro '%1' já existe

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
pt: A criação da cópia de segurança %1 foi mal-sucedida

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
pt: A gravação do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
pt: arranque

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
pt: Actualizar as vistas materializadas

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
pt: A abertura do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Error message]
en: No database defined
pt: Não foi definida nenhuma base de dados

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
pt: Valor

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
pt: Última modificação

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
pt: Foi devolvido mais de um objecto em '%1' para '%2'

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
pt: Não foi devolvido qualquer objecto em '%1' para '%2'

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
pt: O nome '%1' é inválido : o carácter '%2' é proibido

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
pt: O %1 falhou porque o objecto associado ainda não está gravado na base de dados.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
pt: Não pode criar um ciclo; i.e., um pai e um filho com o mesmo nome. Por exemplo, o A > A é um ciclo. A > B > A é outro tipo de ciclo

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
pt: O carregamento de '%1' com '%2' falhou porque não foi encontrado na base de dados

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
pt[0]: O carregamento de '%2' com '%3' falhou devido a um tamanho inválido do resultado (foi encontrado um objecto)
pt[1]: O carregamento de '%2' com '%3' falhou devido a um tamanho inválido do resultado (foram encontrados %1 objectos)

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
pt: O '%1' foi removido

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
pt: A propriedade '%1=%2' foi adicionada em '%3'

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
pt: Bem-vindo ao %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know ...?
pt: Sabia que ...?

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
pt: %1 ou %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
pt: (%1) e (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
pt: não (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
pt: (%1) e não (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
pt: A abertura do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
pt: Não é possível copiar o '%1' para '%2'

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
pt: A encriptação com AES128 não é suportada (%1). Instale por favor o qca-ossl.

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
pt: A encriptação foi mal-sucedida

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
pt: A criação do ficheiro '%1' foi mal-sucedida

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
pt: %1 foi mal-sucedido

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
pt: A criação foi mal-sucedida. O objecto já existe.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
pt: Gestão simplificada de finanças pessoais

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
pt: Arquitecto & Programador

[ctx: A job description]
en: Developer
pt: Desenvolvimento

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
pt: Desenvolvimento - Google Summer Of Code 2010

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
pt: O nome da aplicação é baseado no conto de Charles Dickens <i>Um Conto de Natal</i>, onde a personagem principal, Ebenezer Scrooge, um homem avarento e rezingão é visitado por três espíritos que mudam a forma como ele vê o mundo, de uma forma positiva.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
pt: Utilizadores que nos ajudam a melhorar esta aplicação

[ctx: Application argument]
en: Document to open
pt: O documento a abrir

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
pt: Mostrar as variáveis de ambiente usadas por esta aplicação.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
pt: Variáveis de ambiente:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
pt:   %1: Activar os registos de depuração. O 'x' é o nível de registos esperado. Isto também activa o modo de depuração.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
pt:   %1: Activar a análise de performance. Isto activa também o modo de depuração.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
pt:   %1: Apresentar as consultas SQL que levam mais de 'x' ms.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
pt:   %1: Activar o modo de alta resolução.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading ...
pt: A carregar ...

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
pt: Conversão do Skrooge

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, ...)
pt: Uma ferramenta de conversão de ficheiros financeiros (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, ...)

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
pt: Ficheiro de entrada. Formatos suportados:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
pt: Ficheiro de saída. Formatos suportados:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
pt: Nome de um parâmetro

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
pt: Valor de um parâmetro

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
pt: Nome de um parâmetro para a exportação

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
pt: Valor de um parâmetro para a exportação

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
pt: Falta a opção '-in'

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
pt: Falta a opção '-out'

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
pt: Parâmetros de importação

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
pt: Ficheiro importado:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
pt:  Parâmetros de exportação

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
pt: Ficheiro exportado:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
pt:  SEM SUCESSO

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
pt:  COM SUCESSO
