skrooge - en to ru translation catalogue (2356 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ru: Правка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
ru: Рекомендации

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
ru: Применить все рекомендации

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
ru: Автоматическое обновление

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
ru: Рекомендация слишком длинная для определения

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
ru: Для повышения производительности следует отключить автоматическое обновление.

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
ru: <p><b>Приоритет %1: </b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
ru: Отменить

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
ru: Отменить на месяц

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
ru: Отменить подобные

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
ru: Отменить подобные на месяц

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
ru:  (рекомендовано)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
ru: Показать все рекомендации

[ctx: Information message]
en: Display less advices
ru: Показать меньше рекомендаций

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
ru: Обновить рекомендации

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
ru: Применение всех рекомендуемых изменений

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
ru: Применение всех рекомендаций

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
ru: Рекомендации применены.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
ru: Применить рекомендации не удалось

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
ru: Отмена рекомендации

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
ru: Рекомендация отменена

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
ru: Ошибка отмены рекомендации

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
ru: Рекомендации

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
ru: Совет дня

[ctx: The title]
en: Advice
ru: Рекомендации

[ctx: The tool tip]
en: Advice
ru: Рекомендации

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
ru: <p>...Skrooge позволяет получить рекомендации по управлению счетами. Смотрите <a href="skg://dashboard_plugin">панель виджетов</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
ru: <p>...Skrooge поддерживает автоматическое применение рекомендованных исправлений. Смотрите <a href="skg://dashboard_plugin">панель виджетов</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
ru: Совет дня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know ...?
ru: Знаете ли вы, что...

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ru: Файл

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ru: &Импорт

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ru: Панели

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
ru: Переход

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
ru: Фиксировать основные закладки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
ru: Если отмечено, то основные закладки будут фиксироваться.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
ru: Импорт стандартных закладок

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
ru: <p>...возможно автоматически открывать некоторые закладки при запуске приложения.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
ru: <p>...возможно упорядочить закладки с помощью перетаскивания.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
ru: <p>...двойной щелчок по папке с закладками приведёт к открытию всех закладок, которые в ней содержатся.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
ru: <p>...возможно <a href="skg://import_standard_bookmarks">импортировать стандартные закладки</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
ru: Импорт стандартных закладок

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
ru: Виджеты

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
ru: Отчёт > Доходы и расходы за год

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
ru: Отчёт > Диаграмма категорий за год

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
ru: Отчёт > История операций

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
ru: Стандартные закладки импортированы.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
ru: Ошибка импорта стандартных закладок

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
ru: Закладка создана

[ctx: Action]
en: Open all
ru: Открыть всё

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
ru: Создать закладку текущей страницы

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
ru: Развернуть всё

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
ru: Свернуть всё

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
ru: Создать закладку текущей страницы

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
ru: Создать закладки для всех страниц

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
ru: Создать группу закладок

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
ru: Включить автозапуск

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
ru: Удалить автозапуск

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon...
ru: Изменить значок...

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
ru: Включение автозапуска закладок

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
ru: Отключение автозапуска закладок

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
ru: Состояние автозапуска закладки «%1» изменено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
ru: Включение автозапуска закладок

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
ru: Удаление автозапуска закладок

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
ru: Новая закладка

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
ru: Создание папки закладок «%1»

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
ru: Папка закладок «%1» добавлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
ru: Группа закладок создана

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
ru: Создание закладок

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
ru: Закладка «%1» добавлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
ru: Закладки созданы

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
ru: Создание закладки «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
ru: Изменение значка закладки

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
ru: Значок закладки «%1» изменён

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
ru: Значок закладки изменён

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
ru: Удаление закладки

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
ru: Закладка удалена

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
ru: Поиск

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Список с закладками страниц.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Щелчок мыши с клавишей <span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> открывает выбранный пункт в новой вкладке.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
ru: Список с закладками страниц.

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
ru: Вложенные виджеты

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
ru: Вложенные виджеты

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
ru: Виджеты

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
ru: <p>...возможно просмотреть информацию о своём финансовом положении на странице <a href="skg://dashboard_plugin">«Виджеты»</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
ru: <p>...возможно упорядочить <a href="skg://dashboard_plugin">виджеты</a> с помощью перетаскивания.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
ru: <p>...некоторые виджеты на странице <a href="skg://dashboard_plugin">«Виджеты»</a> имеют параметры.</p>

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
ru: Настроить панель виджетов

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
ru: Добро пожаловать в %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout ...
ru: Выбрать макет...

[ctx: Verb]
en: Flow
ru: Положение

[ctx: Verb]
en: 1 column
ru: В 1 столбец

[ctx: Verb]
en: 2 columns
ru: В 2 столбца

[ctx: Verb]
en: 3 columns
ru: В 3 столбца

[ctx: Verb]
en: 4 columns
ru: В 4 столбца

[ctx: Verb]
en: More ...
ru: Больше...

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
ru: Сервис

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
ru: Перезапустить профилирование

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
ru: Открыть профилирование

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
ru: Полезно для отладки

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
ru: Выполнить

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
ru: Выполнить несколько запросов

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
ru: Разъяснить

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
ru: Разъяснить план запросов

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
ru: Выполнить сценарий «%1»

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
ru: 
    Время выполнения: %1 мс

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
ru: Команда SQL от дополнения отладки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
ru: Команда SQL, которую следует выполнить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
ru: Сценарий, который следует выполнить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
ru: Выполнить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
ru: Выполнить в операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
ru: Обновить базу данных (просмотры, индексы, переключатели)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
ru: Обновить базу данных

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
ru: Вывод SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
ru: &Уровень трассирования:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
ru: Определяет уровень трассирования

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
ru: Включить или выключить профилирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
ru: Включить профилирование

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
ru: Выполнить удаление принудительно?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
ru: Объекты удалены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
ru: Открывать последний файл при запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
ru: Если отмечено, приложение будет автоматически открывать последний используемый файл при запуске.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
ru: Сохранять при выходе

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
ru: Если отмечено, то при закрытии приложения будет автоматически происходить сохранение текущего документа.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
ru: Хранить пароли в KDE Wallet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
ru: Если отмечено, приложение будет хранить пароли в KDE Wallet.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
ru: Выбранный бумажник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
ru: Выбранный бумажник.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
ru: Включить создание резервных копий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
ru: Если отмечено, приложение будет автоматически создавать резервные копии.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
ru: Префикс

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
ru: Префикс названия резервного файла.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
ru: Суффикс

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
ru: Суффикс названия резервного файла.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password...
ru: Изменить пароль...

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1...
ru: Открытие файла %1...

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
ru: Файл %1 не найден! Невозможно открыть файл.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
ru: Файл

[ctx: File Management, as in Save File, Save As...]
en: File management
ru: Управление файлами

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
ru: <p>...последний файл может быть <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">открыт автоматически</a> при запуске приложения.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
ru: <p>...возможно защитить документ <a href="skg://file_change_password">паролем</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
ru: Документ успешно создан.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
ru: Ошибка создания документа.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
ru: Файл успешно сохранён.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
ru: Не удалось сохранить файл

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
ru: Документ %1

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
ru: Файл «%1» сохранён.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
ru: Ошибка сохранения файла «%1».

[ctx: Panel title]
en: Open file
ru: Открытие файла

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
ru: Документ %1

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
ru: Документ восстановлен из временного файла. Возможно открыть исходный документ.

[ctx: Noun]
en: Reopen
ru: Открытие заново

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
ru: Возможно, этот файл защищён.
    Введите пароль.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
ru: <b>Неверный пароль.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
ru: Файл «%1» открыт.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
ru: Не удалось открыть файл «%1» .

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
ru: Попытка восстановления

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
ru: Адрес восстановленного файла: %1
    Внимание: восстановление может содержать ошибки.

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
ru: Открытие восстановленного файла

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
ru: Будьте внимательны, при утрате <b>пароля</b> открыть документ будет <u><b>невозможно</b></u>. Внимание: последствия этого действия возможно отменить только повторной сменой пароля.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
ru: Изменение пароля было отменено.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
ru: Пароль изменён.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
ru: Не удалось изменить пароль.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
ru: Создайте резервную копию документа

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
ru: Не забывайте создавать резервную копию документа на другом носителе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
ru: Хранить пароли в KDE Wallet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
ru: Делать копию при сохранении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
ru: Префикс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
ru: Суффикс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>В префиксе и суффиксе возможно использовать следующие ключевые слова:<br/>&lt;DATE&gt;: — для добавления текущей даты в резервную копию файла<br/>&lt;TIME&gt;: — для добавления текущего времени в резервную копию файла</p><p>По умолчанию резервная копия хранится в том же каталоге, что и сохранённый файл.<br/>Чтобы задать для сохранения резервной копии другой каталог, укажите в префиксе абсолютный путь.<br/>(пример: /backup/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
ru: В избранное/из избранного

[ctx: Verb]
en: Switch close
ru: Переключить закрытие

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
ru: Добавить в избранное

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
ru: Закрытие

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
ru: Состояние закрытия «%1» изменено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
ru: Закрыто.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
ru: Ошибка закрытия

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
ru: В избранное/из избранного

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
ru: Изменено состояние нахождения «%1» в избранном

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
ru: Добавление или удаление операции из избранного

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
ru: Ошибка добавление в избранное

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
ru: Файл %1/html/main.txt не найден

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
ru: Месячный отчёт

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
ru: <p>...возможно создавать <a href="skg://monthly_plugin">месячные отчёты</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
ru: <p>...возможно загрузить дополнительные <a href="skg://monthly_plugin">шаблоны</a> месячных отчётов.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
ru: <p>...возможно создать и опубликовать собственные шаблоны <a href="skg://monthly_plugin">месячных отчётов</a>.</p>

en: Upload
ru: Опубликовать

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
ru: Невозможно скопировать файл из «%1» в «%2»

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
ru: Ошибка удаления «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
ru: Создание месячного отчёта за «%1»

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
ru: Пакет готов. Он доступен здесь: %1, а 3 снимка экрана — здесь: %2, %3 , %4. Теперь можно отправить его вручную.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
ru: Отчёт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
ru: Месяц отчёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
ru: Обновить месячный отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
ru: &Шаблон:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
ru: Шаблон для использования

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
ru: Удаление выбранного источника

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
ru: Загрузить новые шаблоны

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
ru: Печать в файл HTML

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
ru: печать

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
ru: <p>...возможно <a href="skg://file_print">напечатать</a> все открытые страницы.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
ru: Печать успешно выполнена.

[ctx: Error message]
en: Print failed
ru: Ошибка печати

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
ru: Добавить примечание

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
ru: Создание примечания

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
ru: Примечание создано

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
ru: Ошибка выполнения указанной ниже команды с кодом %2:
    «%1»

[ctx: Noun]
en: Bill
ru: Счёт

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
ru: Добавить %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
ru: Примечание не найдено. Необходимо сначала создать примечание с помощью закреплённой панели.

[ctx: Message]
en: Download list of available bills on going...
ru: Загружать список доступных счетов...

[ctx: Noun]
en: More...
ru: Дополнительно...

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
ru: Загрузить и добавить %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
ru: Примечания

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can manage properties on all objects.</p>
ru: <p>...возможно изменять примечания всех объектов.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can add files or Internet links as property.</p>
ru: <p>...возможно добавлять в примечание объектов файлы или ссылки на страницы в Интернете.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
ru: <p>...возможно автоматически загружать и добавлять счета как примечания с помощью %1.</p>

en: Name
ru: Имя

en: Value
ru: Значение

en: Selection
ru: Выделенных

en: All
ru: Все

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
ru: Скопировать или создать ссылку на файл?

[ctx: Question]
en: Copy
ru: Скопировать

[ctx: Question]
en: Link
ru: Создать ссылку

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
ru: Ошибка открытия файла «%1»

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
ru: Переименовать примечание

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
ru: Примечание переименовано

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
ru: Выбор файла

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
ru: Примечания удалены.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
ru: Ошибка удаления

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
ru: Название примечания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
ru: Переименовать примечание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
ru: Добавить примечание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
ru: Значение примечания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
ru: Прикрепить файл к примечанию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
ru: Удалить примечание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
ru: Открыть файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open...
ru: Открыть...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
ru: Для:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
ru: Список примечаний

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
ru: Выбрать все

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
ru: Выбор: %1 строк(и) для %2 (мин.: %3, среднее: %4, макс.: %5)

en: Selection: %1 line for %2
ru: Выбор: %1 строка для %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
ru[0]: Выбор: %1 строка
ru[1]: Выбор: %1 строки
ru[2]: Выбор: %1 строк
ru[3]: Выбор: одна строка

[ctx: The title]
en: Statistic
ru: Статистика

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
ru: Макс. количество отмен действий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
ru: Удалять журнал при сохранении

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
ru: Вернуть предыдущую версию документа

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
ru: Отменить

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
ru: Повторить

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
ru: Очистить журнал

[ctx: Verb]
en: Undo operation '%1'.
ru: Отменить операцию «%1».

[ctx: Verb]
en: Redo operation '%1'.
ru: Повторить операцию «%1».

[ctx: Noun]
en: History
ru: Журнал

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can undo and redo your modifications.</p>
ru: <p>...возможно отменять или повторять изменения.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
ru: <p>...возможно изменять максимальный размер буфера отмены/повтора действий в <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">параметрах</a> программы.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
ru: Журнал слишком большой

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
ru: Для увеличения производительности уменьшите количество отменяемых действий журнала в параметрах программы.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
ru: Открыть панель параметров

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
ru: Очистка журнала выполнена успешно.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
ru: Ошибка очистки журнала

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
ru: Отмена действия выполнена успешно.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
ru: Ошибка отмены действия

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
ru: Повторение действия выполнено успешно.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
ru: Ошибка повторения действия

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
ru: Отмена действия выполнена успешно.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
ru: Повторение действия выполнено успешно.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
ru: Журнал изменений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
ru: Очистить журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
ru: Максимальное количество отмен:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Количество отменяемых действий, которые следует хранить в журнале. Чтобы сохранялись <span style=" font-weight:600;">все</span> действия, укажите значение <span style=" font-weight:600;">-1</span>, но это приведёт к сильному увеличению размера файла.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
ru: -1 — без ограничений

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
ru: Недопустимые параметры

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
ru: Импорт файла %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
ru: Ошибка открытия файла «%1»

[ctx: Import step]
en: Import operations
ru: Импорт операций

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
ru: Использование счёта «%1» для импорта

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
ru: Найдено несколько возможных счетов.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
ru: Счёт по умолчанию «%1» создан для импорта

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some operations are already existing
ru: Начальный баланс «%1» не установлен, поскольку имеются некоторые операции.

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
ru: Начальный баланс «%1» установлен по содержанию файла AFB120

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
ru: Файл AFB120 (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: не удалось выполнить команду %1, код ошибки %2 (попытка %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: не удалось выполнить команду %1, так как время ожидания истекло (попытка %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
ru: Импорт с помощью %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
ru: Невозможно найти идентификатор счёта с регулярным выражением «%1» в строке «%2»

[ctx: Progress message]
en: Download operations
ru: Получение данных операций

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
ru: Счёт не найден. Возможно, не настроен модуль «%1»

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
ru: Указанной ниже командой не удалось загрузить счета:
    %1
    Проверьте установку модуля импорта.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
ru: Некоторые счета не были загружены. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
ru: Импорт

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
ru: Импорт счёта с помощью %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
ru: ^дата

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
ru: ^счёт

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
ru: ^номер

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
ru: ^режим|^тип

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
ru: ^получатель|^держатель

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
ru: ^комментарий|^подробности|^подробно|^инфо

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
ru: ^статус

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
ru: ^закладка

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^cat\w*gor\w*
ru: ^кат\w*гор\w*

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
ru: ^значение|^сумма|^кредит|^дебет

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
ru: ^количество

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
ru: ^единица

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
ru: ^знак

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
ru: ^-|^дебет|^снятие

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
ru: ^идгруппы

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
ru: ^идтранзакции

[ctx: Error message]
en: Columns payee and category not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
ru: Столбцы получателя и категории не найдены. Установите параметры импорта (Настроить Skrooge... / Импорт/Экспорт / CSV / Изменить регулярные выражения...).

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge... / Import/Export / CSV / Edit regular expressions...).
ru: Столбцы даты и суммы не найдены. Установите параметры импорта (Настроить Skrooge... / Импорт/Экспорт / CSV / Изменить регулярные выражения...).

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
ru: Использовать автоматический поиск столбцов

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
ru: Использованное отображение: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
ru: Заголовок в файле CSV не найден

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
ru: Такой формат даты не поддерживается

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
ru: Импорт «%1» с кодом «%2» и форматом даты «%3»

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
ru: Недопустимое количество столбцов в строке %1. Ожидалось %2, обнаружено %3.

[ctx: An operation mode]
en: Transfer
ru: Перевод

[ctx: An operation mode]
en: Direct debit
ru: Прямое списание

[ctx: An operation mode]
en: Check
ru: Чек

[ctx: An operation mode]
en: Deposit
ru: Вклад

[ctx: An operation mode]
en: Payback
ru: Выплата

[ctx: An operation mode]
en: Withdrawal
ru: Снятие со счёта

[ctx: An operation mode]
en: Card
ru: Карта

[ctx: An operation mode]
en: Loan payment
ru: Платёж по кредиту

[ctx: An operation mode]
en: Subscription
ru: Подписка

[ctx: An operation mode]
en: Cash deposit
ru: Денежный депозит

[ctx: An operation mode]
en: Card summary
ru: Сводка по карте

[ctx: An operation mode]
en: Deferred card
ru: Карта с отсрочкой

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
ru: Банк для импорта %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
ru: Банк по умолчанию «%1» создан для импорта

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
ru: Установлен начальный баланс «%1»

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and operations have been exported
ru: Экспортированы только выбранные счета и операции

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
ru: Ошибка сохранения файла «%1»

[ctx: A file format]
en: CSV file
ru: Файл CSV

[ctx: Import step]
en: Import units
ru: Импорт единиц

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
ru: Импорт «%1» с кодировкой «%2» и форматом даты «%3»

[ctx: Import step]
en: Import rules
ru: Импорт правил

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
ru: Импорт «%1» с кодировкой «%2»

[ctx: Error message]
en: %1-%2: '%3'
ru: %1—%2: «%3»

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
ru: Недопустимые данные XML в файле «%1»

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
ru: Импорт банков и счетов

[ctx: Import step]
en: Import scheduled operations
ru: Импорт плановых операций

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
ru: Документ GnuCash

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
ru: Не поддерживаемая версия документа Grisbi. Требуется версия >= 0.6.0.

[ctx: Import step]
en: Import banks
ru: Импорт банков

[ctx: Import step]
en: Import accounts
ru: Импорт счетов

[ctx: Import step]
en: Import payees
ru: Импорт получателей

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
ru: Импорт способа оплаты

[ctx: Import step]
en: Import categories
ru: Импорт категорий

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
ru: Распределение бюджета

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
ru: Финансовый год

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
ru: Файл Grisbi

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
ru: Экспорт файла %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
ru: Экспорт счетов

[ctx: Export step]
en: Export categories
ru: Экспорт категорий

[ctx: Export step]
en: Export payees
ru: Экспорт получателей

[ctx: Export step]
en: Export operations
ru: Экспорт операций

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
ru: Файл IIF

[ctx: A file format]
en: JSON file
ru: Файл JSON

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
ru: Счёт с идентификатором %1 не найден

[ctx: Import step]
en: Import budgets
ru: Импорт бюджетов

[ctx: Export step]
en: Export units
ru: Экспорт единиц

[ctx: Export step]
en: Export budgets
ru: Экспорт бюджетов

[ctx: Export step]
en: Export scheduled operations
ru: Экспорт плановых операций

[ctx: Export step]
en: Export banks
ru: Экспорт банков

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
ru: Документ KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
ru: Счёт

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
ru: Не указано

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
ru: Категория

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
ru: Ошибка выполнения «%1»

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
ru: Не удалось преобразовать книгу учёта «%1» в формат XML

[ctx: A file format]
en: Ledger file
ru: Файл Ledger

[ctx: Import step]
en: Import stocks
ru: Импорт акций

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
ru: Активы

[ctx: Import step]
en: Import assets
ru: Импорт активов

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
ru: Документ Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
ru: Ошибка обработки «%1»

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
ru: Нет прав доступа к чтению файла %1

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
ru: Приложение на языке Java не установлено. Необходимо выполнить его установку вручную.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
ru: Для импорта данных из Microsoft Money нужна программа Sunriise. Но она не установлена ​​в «%1».

[ctx: Warning message]
en: The operation '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
ru: Операция «%1» была восстановлена, потому что её сумма не равна общей сумме разделённых операций

[ctx: Error message]
en: Invalid password
ru: Неверный пароль

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
ru: Ошибка выполнения документа Microsoft Money «%1»

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
ru: Документ Microsoft Money

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
ru: Начальный баланс «%1» установлен по содержанию файла MT940

[ctx: A file format]
en: MT940 file
ru: Файл MT940

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
ru: Ошибка импорта файла OFX

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
ru: Имя

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
ru: Кредит

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
ru: Дебет

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
ru: Проценты

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
ru: Дивиденды

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
ru: Комиссия

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
ru: Плата за услуги

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
ru: Вклад

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
ru: Банкомат

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
ru: Точка продажи

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
ru: Электронный платёж

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
ru: Регулярный платёж

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
ru: Комиссия

[ctx: A file format]
en: OFX file
ru: Файл OFX

en: Invoice
ru: Счёт-фактура

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
ru: Не удалось импортировать счёт-фактуру %1, так как документ не распознан (список поддерживаемых документов: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
ru: Файл PDF (счёт-фактура)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
ru: Категории найдены и импортированы

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
ru: Курс единиц найден и импортирован

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
ru: Единицы найдены и импортированы

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
ru: Трекеры найдены и импортированы

[ctx: An information message]
en: Auto repaired operation
ru: Автоматически восстановленная операция

[ctx: An information message]
en: The total amount of the operation (%1) was different to the sum of the sub-operations (%2). The operation has been repaired.
ru: Общая сумма операции (%1) отличается от суммы подопераций (%2). Операция была восстановлена.

[ctx: A file format]
en: QIF file
ru: Файл QIF

[ctx: Import step]
en: Import trackers
ru: Импорт трекеров

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
ru: Импорт закладок

en: Imported bookmarks
ru: Закладки импортированы

[ctx: Import step]
en: Import interests
ru: Импорт процентов

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
ru: База данных sqlcipher защищена тем же паролем, что и документ

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
ru: Ошибка создания файла «%1»

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
ru: Документ Skrooge

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
ru: Документ SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
ru: Документ SQLite

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
ru: Кредитная карта

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
ru: Чек

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
ru: Наличные

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
ru: Перевод

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
ru: Другой

[ctx: A file format]
en: Homebank document
ru: Документ Homebank

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
ru: Недопустимые данные XML в %1

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
ru: Неизвестный формат XML. Поддерживаются только форматы XML Skrooge и ISO20022

[ctx: A file format]
en: XML file
ru: Файл XML

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
ru: купить

en: Add a new operation in skrooge
ru: Добавление новой операции в Skrooge

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
ru: %1 10 компьютеров

en: Add operation %1
ru: Добавить операцию %1

[ctx: Information message]
en: Operation created
ru: Операция создана

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
ru: Ошибка создания файла «%1»

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
ru: Счета

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
ru: Избранные

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past operations
ru: Только прошедшие операции

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
ru: Текущий

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
ru: Кредитная карта

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
ru: Банковский вклад

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
ru: Инвестиция

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
ru: Кредит

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
ru: Пенсия

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
ru: Наличные

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
ru: Прочее

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> operations.
ru: Сначала необходимо создать хотя бы одну запись счёта <br>на странице <a href="%1">«Счета»</a> или <a href="%2"> импортировать</a> операции.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
ru: Итого «%1»

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
ru: Итого

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile...
ru: Сверить...

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
ru: Счета (средний)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
ru: Счета (детальный)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
ru: Банки

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
ru: Банки (детальный)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
ru: Счета

[ctx: Verb]
en: Open report...
ru: Открыть отчёт...

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
ru: Счета

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
ru: Управление счетами

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
ru: <p>...возможно устанавливать логотипы для <a href="skg://skrooge_bank_plugin">банков</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
ru: <p>...возможно объединять <a href="skg://skrooge_bank_plugin">счета</a> с помощью перетаскивания.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>... you can set a minimum and a maximum limit on your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a>. This will trigger an alarm.</p>
ru: <p>...для <a href="skg://skrooge_bank_plugin">счетов</a> возможно задать минимальную и максимальную суммы. При нарушении лимита будет срабатывать оповещение.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
ru: Счёт в банке «%1» отсутствует

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
ru: Не забывайте удалять неиспользуемые банки

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
ru: Удалить «%1»

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
ru: На закрытом счёте «%1» остались деньги

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
ru: Неправильное действие

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
ru: Открыть заново «%1»

[ctx: Action to create a fake operation to set the amount of the account to 0]
en: Create fake operation
ru: Создать фиктивную операцию

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
ru: Удалить неиспользуемые банки

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
ru: Неиспользуемые банки удалены

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
ru: Ошибка удаления неиспользуемых банков

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
ru: Открыть заново счёт «%1»

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
ru: Счёт открыт заново

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
ru: Ошибка открытия счёта заново

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake operation
ru: Создание фиктивной операции

[ctx: Noun, default comment for a fake operation]
en: Fake operation
ru: Фиктивная операция

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The operation '%1' has been added
ru: Операция «%1» добавлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake operation created.
ru: Фиктивная операция создана.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
ru: Ошибка создания

en: Opened
ru: Открытые

en: Closed
ru: Закрытые

en: Highlighted only
ru: Избранные

en: Graph
ru: График

en: Display the account edit panel
ru: Панель редактирования счетов

[ctx: Other type of bank account]
en: Other...
ru: Другой...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account
ru: Операции счёта

en: '%1'
ru: «%1»

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
ru: Выбор значка банка

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
ru: Файлы изображений

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
ru: Создание счёта «%1»

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
ru: Счёт «%1» добавлен

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
ru: Счёт «%1» создан

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
ru: Ошибка создания счёта

[ctx: Updating an account]
en: Account update
ru: Обновление счёта

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
ru: Выполнена попытка заменить названия выбранных счетов названием существующего счёта. Счета были объединены.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
ru: Выполнена попытка изменить все названия выбранных счетов. Счета были объединены.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
ru: Счёт «%1» обновлён

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
ru: Вы пытаетесь изменить название банка для счёта «%1».
    Внести изменения во все счета в этом банке?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
ru: Изменить счёт?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
ru: Счёт обновлён.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
ru: Ошибка обновления

[ctx: Message]
en: Computing...
ru: Вычисление...

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
ru: Баланс на сегодня: %1     Баланс: %2      Проверено: %3     Не проверено: %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
ru: <p>Баланс на сегодня: %1 </p > <p>Баланс: %2 </p > <p>Проверено: %3 </p> <p>Не проверено: %4 </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing...
ru: Вычисление...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
ru: Значок банка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the operation.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Сумма операции.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">В это поле можно вводить математические формулы, например, <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>. Skrooge автоматически вычислит результат (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
ru: Начальный баланс счёта (отрицательное значение для ссудного счёта)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
ru: Платёжная единица

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
ru: Название счёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
ru: Номер счёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
ru: Максимальная сумма счёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
ru: Адрес агентства

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
ru: Комментарий к счёту

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
ru: Название банка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
ru: Минимальная сумма счёта

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
ru: Начальный &баланс:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
ru: Тип счёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
ru: Номер агентства

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
ru: Номер банка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
ru: Добавить счёт (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
ru: Обновить данные выбранных банков и счетов (Shift+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
ru: Изменить

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
ru: Банки

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
ru: Обработка правил ведения бюджета

[ctx: The title]
en: Budget
ru: Бюджет

[ctx: The tool tip]
en: Budget
ru: Бюджет

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
ru: Напоминание о бюджете «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
ru: Обратите внимание на бюджет.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this budget
ru: Открыть операции, соответствующие этому бюджету

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
ru: Устаревший бюджет

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
ru: Больше месяца не выполнялись операции с бюджетом.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
ru: Обработка правил ведения бюджета

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
ru: Правила ведения бюджета обработаны

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
ru: Ошибка обработки правил ведения бюджета

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
ru: Месячный

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
ru: Годовой

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
ru: Специальный

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
ru: Все

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
ru: Ничего

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
ru: Текущий

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
ru: Текущий год

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
ru: Текущий месяц

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
ru: Предыдущий год

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
ru: Предыдущий месяц

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
ru: Все

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
ru: Отрицательная

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
ru: Положительная

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
ru: Следующий

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
ru: Текущий

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
ru: Текущий год

en: Manual
ru: Вручную

en: Display the edit panel for standard budget
ru: Панель редактирования обычного бюджета

en: Auto
ru: Авто

en: Display the edit panel for automatic budgets
ru: Панель редактирования автоматически созданных бюджетов

en: Rules
ru: Правила

en: Display the edit panel for rules
ru: Панель редактирования правил

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
ru: Удалить существующие бюджеты на %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
ru: Создание правила ведения бюджета

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
ru: Правило ведения бюджета «%1» добавлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
ru: Правило ведения бюджета создано

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
ru: Ошибка создания правила ведения бюджета

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
ru: Создание бюджета

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
ru: Бюджет «%1» добавлен

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
ru: Бюджет создан

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
ru: Ошибка создания бюджета

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
ru: Обновление правила ведения бюджета

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
ru: Правило ведения бюджета «%1» обновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
ru: Правило ведения бюджета обновлено

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
ru: Ошибка обновления правила ведения бюджета

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
ru: Обновление бюджета

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
ru: Бюджет обновлён

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
ru: Ошибка обновления бюджета

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
ru[0]: Выбор: %1 бюджета на %2
ru[1]: Выбор: %1 бюджетов на %2
ru[2]: Выбор: %1 бюджетов на %2
ru[3]: Выбор: %1 бюджета на %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
ru: Выбор: ничего не выбрано

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
ru: Период бюджета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
ru: Год бюджета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
ru: Месяц бюджета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
ru: Сумма бюджета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
ru: Категория бюджета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
ru: Включить подкатегории

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
ru: Включение автоматического создания бюджета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the operations of:
ru: Автоматическое создание бюджета с операциями за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
ru: Балансировать месячные бюджеты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
ru: Балансировать годовые бюджеты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
ru: &Год:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled operations for a better automatic creation
ru: Использовать плановые операции для улучшения создания записей в автоматическом режиме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled operations
ru: Использовать плановые операции

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
ru: Для бюджетов имеющих

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
ru: Разность

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
ru: Изменение бюджета

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
ru: Включение в условия года

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
ru: Год в условиях

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
ru: Разность выполнения перевода в условиях

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
ru: Включение в условия месяца

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
ru: Сумма перевода

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
ru: Включение категорий в условия

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
ru: Категория условия

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
ru: Категория перевода

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
ru: Включение в условия месяца

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
ru: Добавление нового бюджета (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
ru: Обновление выбранного бюджета (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
ru: Обработка правил бюджета

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
ru: Обработать

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
ru: Процентный доход

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests...)]
en: Simulations
ru: Вклады и кредиты

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
ru: <p>...возможно использовать для вычислений <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">калькулятор</a>.</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
ru: Не указана процентная ставка для счёта «%1»

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
ru: Для банковского вклада «%1» не указана процентная ставка

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
ru: Открыть страницу процентных ставок

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
ru: 15 дней

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
ru: +%1 дн.

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
ru: -%1 дн.

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
ru: 24 по 15 дней

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
ru: 360 дней

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
ru: 365 дней

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
ru: Вклады

en: Interests calculator
ru: Расчёт по вкладам

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
ru: Кредит

en: Loan amortization table calculator
ru: Таблица погашения кредита

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
ru: Процентный доход: %1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
ru: Создание ставки для счёта «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
ru: Процентная ставка «%1» добавлена

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
ru: Процентная ставка создана

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
ru: Ошибка создания процентной ставки

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
ru: Обновление ставки для счёта «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
ru: Процентная ставка «%1» обновлена

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
ru: Процентная ставка обновлена

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
ru: Ошибка обновления процентной ставки

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
ru: Количество платежей:	%1
    Ежемесячный платеж: 	%2
    Ежемесячные страховые: 	%3
    Сумма основного долга: 	%4
    Всего процентов: 	%5
    Всего страховых: 	%6
    Итого: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
ru: Счёт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
ru: Показанный счёт

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
ru: &Год:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
ru: Год вычисления

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
ru: Начисление процентов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
ru: Результат начисления процентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
ru: Процентные ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
ru: Установка ставки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
ru: Параметры начисления процентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
ru: &Дата:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
ru: Дата внесения вклада

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
ru: Процентная ставка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
ru: Дата валютирования кредита:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
ru: Режим вычисления даты валютирования кредита.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
ru: Дата валютирования дебета:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
ru: Режим вычисления даты валютирования дебета.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
ru: &Срок вклада:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
ru: Срок вклада

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
ru: Процентная ставка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
ru: Годовая процентная ставка (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
ru: Сумма кредита:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
ru: Продолжительность (в годах):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
ru: Основная сумма кредита

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
ru: Платёжная единица кредита

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
ru: Сводка по оплате

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
ru: Сводка по кредиту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
ru: Ставка страхования (%):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
ru: Продолжительность действия кредитного соглашения в годах

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
ru: Годовая процентная ставка по кредиту

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
ru: Ставка страхования кредитного соглашения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
ru: Сумма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
ru: Основной долг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
ru: Страхование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
ru: Баланс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
ru: Создание процентной ставки (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
ru: Обновление процентной ставки (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
ru: Изменить

[ctx: Verb]
en: Import categories
ru: Импорт категорий

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
ru: Импорт стандартных категорий

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
ru: Импорт категорий [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
ru: Удалить неиспользуемые категории

[ctx: Verb]
en: Open similar categories...
ru: Похожие категории...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
ru: Похожие категории

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
ru: 5 основных категорий расходов

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
ru: 5 основных изменений

[ctx: Report header]
en: Budget
ru: Бюджет

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
ru: 5 основных изменений (проблемы)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
ru: Категории импортированы.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
ru: Ошибка импорта категорий.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
ru: Содержание;Авто;Авто > Топливо;Авто > Страхование;Авто > Аренда;Авто > Кредит;Авто > Регистрация;Авто > Услуги;Банковские услуги;Банковские услуги > Уплаченные проценты;Банковские услуги > Плата за обслуживание;Счета;Счета > Электроэнергия;Счета > Топливо;Счета > Местные налоги;Счета > Ипотека;Счета > Природный газ;Счета > Квартплата;Счета > ТВ;Счета > Телефон;Счета > Водоснабжение и водоотведение;Премия;Бизнес;Бизнес > Авто;Бизнес > Средства производства;Бизнес > Судебные расходы;Бизнес > Аренда офиса;Бизнес > Офисные расходы;Бизнес > Другое;Бизнес > Выручка;Бизнес > Налоги;Бизнес > Командировки;Бизнес > Коммунальные услуги;Бизнес > Заработная плата и вознаграждения;Автомобиль;Автомобиль > Топливо;Автомобиль > Страхование;Автомобиль > Аренда;Автомобиль > Сдача в аренду;Автомобиль > Регистрация;Автомобиль > Обслуживание;Снятие со счёта;Благотворительность;Благотворительность > Пожертвования;Забота о детях;Расходы на детей;Одежда;Неработоспособность;Дивиденды;Дивиденды > Обычные дивиденды;Дивиденды > Дивиденды акциями;Образование;Образование > Пансион;Образование > Книги;Образование > Гонорары;Образование > Кредиты;Образование > Плата за обучение;Работа;Работа > Социальная помощь;Работа > Побочный заработок;Работа > Гонорары;Работа > Другая занятость;Работа > Заработная плата и премии;Питание;Питание > Фастфуд;Питание > Продуктовые магазины; Садоводство;Полученные подарки;Подарки;Здоровье;Здоровье > Стоматология;Здоровье > Частные врачи;Здоровье > Государственные больницы;Здоровье > Офтальмология;Здоровье > Лекарства;Отдых;Отдых > Жильё;Отдых > Транспортные расходы;Содержание дома;Содержание дома > Мебель;Содержание дома > Ремонт;Страхование;Страхование > Авто;Страхование > Нетрудоспособность;Страхование > Помещения и меблировка;Страхование > Жизнь;Страхование > Медицинское;Общий доход;Общий доход > Банковские проценты;Общий доход > Брутто;Общий доход > Нетто;Общий доход > Другое;Доходы от владения;Доходы от владения > Дивиденды;Доходы от владения > Зарубежные источники;Доходы от владения > Другое;Доходы от владения > Другая собственность;Доходы от владения > Другая собственность#Капитал;Доходы от владения > Другая собственность#Наследство;Доходы от капиталовложений;Доходы от капиталовложений > Дивиденды;Доходы от капиталовложений > Проценты;Доходы от капиталовложений > Доходы от долгосрочных вкладов;Доходы от капиталовложений > Доходы от краткосрочных вкладов;Доходы от капиталовложений > Необлагаемые налогом проценты;Рабочие расходы;Рабочие расходы > Без возмещения;Рабочие расходы > С возмещением;Юридические расходы;Досуг;Досуг > Книги и журналы;Досуг > Развлечения;Досуг > Кинотеатры и сервисы видео;Досуг > Интересы;Досуг > Спортивные события;Досуг > Спортивные товары;Досуг > Видео- и аудиопродукция;Досуг > Театры и концерты;Досуг > Игрушки и видеоигры;Кредиты;Кредиты > Уплата процентов;Долговременные вложения капитала;Ипотека;Ипотека > Проценты;Ипотека > Страхование;Ипотека > Погашение основной суммы;Моторная лодка;Моторная лодка > Топливо;Моторная лодка > Кредит;Моторная лодка > Обслуживание;Прочие расходы;Прочие расходы > Внеплановые;Прочие доходы;Прочие доходы > Уход за детьми;Прочие доходы > Полученные подарки;Прочие доходы > Возвращение ссуды;Прочие доходы > Выигрыши в лотереи и другие азартные игры;Прочие доходы > Студенческий кредит;Прочие доходы > Возврат налогов;Прочие доходы > Социальная помощь по нетрудоспособности;Пенсия;Пенсия > Пенсия работодателя;Личный уход;Уход за животными;Уход за животными > Питание;Уход за животными > Сопутствующие товары;Уход за животными > Ветеринарные услуги;Пенсионные счета;Пенсионные счета > Пенсии и ежегодные выплаты;Налоги;Налоги > Государственные налоги;Налоги > Местные налоги;Налоги > Прочие налоги;Налоги > Налог на недвижимость;Налоги > Выплаты в социальные фонды;Путешествия;Путешествия > Проживание;Путешествия > Аренда автомобиля;Путешествия > Оплата проезда;Обслуживание;Коммунальные услуги > Электроэнергия;Коммунальные услуги > Вывоз и утилизация мусора;Коммунальные услуги > Газ;Коммунальные услуги > Водоотведение;Коммунальные услуги > Телефон;Коммунальные услуги > Водоснабжение;Заработная плата и вознаграждения;Заработная плата и вознаграждения > Возмещение;Заработная плата и вознаграждения > Бонусы;Заработная плата и вознаграждения > Комиссия;Заработная плата и вознаграждения > Пенсионные выплаты работодателя;Заработная плата и вознаграждения > Брутто;Заработная плата и вознаграждения > Нетто;Заработная плата и вознаграждения > Сверхурочная работа

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
ru: Импорт стандартных категорий

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
ru: Категории

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
ru: Управление категориями доходов и расходов

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categories</a> can be reorganized by drag & drop.</p>
ru: <p>...возможно упорядочить <a href="skg://skrooge_categories_plugin">категории</a> с помощью перетаскивания.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... if you delete a <a href="skg://skrooge_categories_plugin">category</a>, all operations affected by this category will be associated to its parent category.</p>
ru: <p>...при удалении <a href="skg://skrooge_categories_plugin">категории</a> все связанные с ней операции будут связаны с категорией уровнем выше.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
ru: Много неиспользуемых категорий

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no operations.
ru: Возможно повысить производительность программы, удалив категории без операций.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
ru: Существенное изменение в «%1»

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub operations with category containing '%1'
ru: Открыть подоперации с категорией, содержащей строку «%1»

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
ru: Среди категорий имеются дубликаты

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
ru: Среди категорий имеются дубликаты, которые различаются только синтаксисом. Такие категории возможно объединить.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category containing '%1'
ru: Подоперации с категорией, содержащей строку «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
ru: Удаление неиспользуемых категорий

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
ru: Неиспользуемые категории удалены

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
ru: Ошибка удаления неиспользуемых категорий

[ctx: Verb]
en: Add category
ru: Добавить категорию

en: Income
ru: Доходы

en: Expenditure
ru: Расходы

en: Highlighted
ru: Избранные

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
ru: Добавить к выбранной категории подкатегорию

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
ru: Новая категория

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
ru: Создание категории «%1»

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
ru: Категория «%1» создана

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
ru: Категория «%1» создана

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
ru: Ошибка создания категории

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
ru: Обновление категории

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
ru: Выполнена попытка изменить все названия выбранных категорий. Категории были объединены.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
ru: Категория «%1» объединена с категорией «%2»

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
ru: Категория «%1» обновлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
ru: Категория обновлена

[ctx: Error message]
en: Category update failed
ru: Ошибка обновления категории

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
ru: Категории

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
ru: Категория для изменения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
ru: Подкатегория для добавления

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
ru: Обновить выбранные операции (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
ru: Удалить неиспользуемые категории

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
ru: Удалить неиспользуемые пункты

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
ru: Импорт

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
ru: Прочее

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
ru: Автоматическое подтверждение после импорта

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported operations
ru: Применить правила к импортируемым операциям

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open operations after import or processing
ru: Открыть операции после импорта или обработки

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only operations since the last imported one
ru: Импорт с последней импортированной операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
ru: Автоматический поиск заголовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
ru: Автоматический поиск столбцов

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
ru: Позиция заголовка

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
ru: Позиции столбцов

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
ru: Дата

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
ru: Номер

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
ru: Режим

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
ru: Получатель

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
ru: Комментарий

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
ru: Статус

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
ru: Закладка создана

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
ru: Счёт

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
ru: Категория

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
ru: Количество

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
ru: Подпись

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
ru: Дебет

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
ru: Единица

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
ru: Ид. транзакции

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
ru: Ид. группы

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
ru: Примечание

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
ru: Список использованных модулей

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
ru: Формат даты CSV

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
ru: Идентификация счёта из книги учёта

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
ru: Формат даты QIF

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
ru: Загружать при запуске все значения

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
ru: Частота автоматической загрузки данных

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
ru: Импорт

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import...
ru: Импорт...

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
ru: Импорт других форматов

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values...
ru: Импорт стоимости валюты...

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules...
ru: Импорт правил...

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export...
ru: Экспорт...

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
ru: Обработка

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
ru: Поиск и группировка переводов

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
ru: Сделать анонимным

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
ru: Очистка банковских импортов

[ctx: Verb, action to validate imported operations]
en: Switch validation of imported operations
ru: Включить или отключить подтверждение импортированных операций

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate operations that do not require further action
ru: Подтвердить операции, не требующие доп. действий

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported operations not yet validated...
ru: Неподтверждённые импортированные операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations imported and not yet validated
ru: Неподтверждённые импортированные операции

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported operations
ru: Объединить импортированные операции

[ctx: Noun]
en: Force the merge
ru: Принудительное объединение

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's operations to import
ru: Для импорта имеется несколько операций с krunner

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
ru: Действительно импортировать %1 в текущий документ?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
ru: Подтверждение импорта

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
ru: Укажите модули, разделяя их символом «;».
    Для модуля возможно указать параметры. Параметры указываются в скобках и отделяются друг от друга запятыми.
    
    Пример: модульA;модульB(параметр1,параметр2).
    
    Список поддерживаемых модулей: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
ru: Автоопределение

[ctx: Noun]
en: Import / Export
ru: Импорт/Экспорт

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
ru: Управление импортом/экспортом

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge is able to detect <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatically</a> transfers after an import.</p>
ru: <p>...Skrooge позволяет <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">автоматически</a> определять переводы после импорта.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can automatically import operation with <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">backend</a>.</p>
ru: <p>...возможно автоматически импортировать операции с помощью <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">модуля импорта</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://import_operation">import</a> many files in one shot.</p>
ru: <p>...возможно осуществлять одновременный <a href="skg://import_operation">импорт</a> нескольких файлов.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
ru: <p>...возможно импортировать суммы в единицах непосредственно из файла CSV.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can customize your CSV import with regular expressions defined in <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">setting</a> panel.</p>
ru: <p>...возможно настроить схему импорта в CSV с использованием регулярных выражений, определённых в <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">параметрах</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export the full content of your document into a XML file.</p>
ru: <p>...возможно экспортировать содержимое документов в XML-файл.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export some accounts or operations just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
ru: <p>...для экспорта определённых счетов или операций их следует выбрать перед запуском <a href="skg://export">операции экспорта</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can apply <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatic rules</a> after an import to set the right categories.</p>
ru: <p>...возможно применять <a href="skg://skrooge_search_plugin">правила автоопределения</a> категорий доходов и расходов при импорте данных.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
ru: <p>...возможно преобразовать данные с помощью инструмента пакетной обработки «%1».</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
ru: <p>...для поиска счёта Skrooge использует название импортируемого файла.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
ru: Импорт с модулем

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
ru: Синтаксическая ошибка в модуле «%1»

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
ru: Для модуля импорта «%1» требуется пароль.
    Введите его.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
ru: Файлы CSV

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
ru: Импорт (кодировка %1)

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
ru: Ошибка импорта файла «%1»

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
ru: Импорт отменён пользователем

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
ru[0]: Успешно импортирован %1 файл.
ru[1]: Успешно импортировано %1 файла.
ru[2]: Успешно импортировано %1 файлов.
ru[3]: Успешно импортирован %1 файл.

[ctx: Noun]
en: Install %1
ru: Установка %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
ru: Установка будет выполнена при следующем импорте

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
ru: Файл «%1» успешно экспортирован.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
ru: Ошибка экспорта «%1»

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
ru: Файл возможно сделать анонимным двумя способами.<br/><b>С возможностью отмены:</b> введите ключ и запомните его. Этот ключ будет возможно использовать для отмены.<br/><b>Без возможности отмены (рекомендуется):</b> не вводите ключ.<br/><br/>Для отмены анонимности файла просто попытайтесь сделать его анонимным с помощью этого же ключа.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
ru: Документ сделан анонимным.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
ru: Поиск и группировка переводов

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
ru[0]: Документ успешно обработан. Создан %1 перевод.
ru[1]: Документ успешно обработан. Создано %1 перевода.
ru[2]: Документ успешно обработан. Создано %1 переводов.
ru[3]: Документ успешно обработан. Создан 1 перевод.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
ru: Переводы не найдены

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
ru: Ошибка обработки.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
ru: Очистка банковских импортов

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
ru: Документ успешно очищен.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
ru: Ошибка очищения документа.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported operations
ru: Включение или отключение подтверждения импортированных операций

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations validated.
ru: Импортированные операции подтверждены.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
ru: Ошибка при подтверждении.

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported operation and one manual operation with same amounts
ru: Некорректный выбор. Следует выбрать одну импортированную операцию и одну операцию, введённую вручную, с одинаковыми суммами.

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
ru: Суммы не равны. Выполнить объединение принудительно?

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported operations
ru: Объединение импортированных операций

[ctx: Error message]
en: Merge failed
ru: Ошибка объединения

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported operations merged.
ru: Импортированные операции объединены.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all operations
ru: Подтверждение всех операций

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations validated.
ru: Операции подтверждены.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations imported and not yet validated
ru: Много импортированных операций не подтверждены.

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing operations, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported operation as validated, so that you know the operation has been fully processed.
ru: После импорта операции, проверьте её, если требуется, то внесите изменения. Затем подтвердите её, чтобы операция стала полноценной.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's operation ongoing [%1 %2 %3]
ru: Выполняется операция KRunner [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Operations created through krunner have to be fully created in skrooge.
ru: Операции, созданные с помощью KRunner, следует полностью создать в Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import operation in %1
ru: Импорт операции в %1

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove operation
ru: Удалить операцию

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
ru: Ошибка открытия файла «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's operation
ru: Импорт операции KRunner

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been added
ru: Операция «%1» добавлена

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations imported.
ru: Операции импортированы.

[ctx: Error message]
en: Import failed
ru: Ошибка импорта

[ctx: Message for successful user action]
en: Operations removed.
ru: Операции удалены.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
ru: Общее

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
ru: Общие параметры импорта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
ru: После импорта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported operations
ru: Этот параметр позволяет применить все правила, указанные на странице «Поиск и обработка», ко всем импортированным операциям

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported operations
ru: Применять правила к импортируемым операциям

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported operations
ru: Этот параметр позволяет подтвердить все импортированные операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
ru: Автоматическое подтверждение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported operations at the end of the import
ru: Этот параметр позволяет открыть все импортированные операции по завершению импорта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open operations
ru: Открыть операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing operations. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for operations.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: </span>в некоторых случаях использование этого параметра может привести к потере операций. </p><p>Этот параметр полезен при импорте OFX, когда банк не может создать настоящий уникальный идентификатор операций.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only operations since the last imported one (not recommended)
ru: Импорт с последней импортированной операции (не рекомендуется)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
ru: Параметры импорта CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
ru: Позиция заголовка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
ru: 0, если файл CSV не имеет заголовка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the operation
ru: Дата операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
ru: Дата:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation, for example the Check number, or a Transfer reference.
ru: Номер операции, например, номер чека или перевода.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the operation
ru: Номер операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
ru: Номер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Operation mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
ru: Способ оплаты операции.
    Например: кредитная карта, чек, перевод...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode
ru: Способ оплаты операции

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
ru: Способ оплаты:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the operation
ru: Получатель платежа

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
ru: По&лучатель:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the operation
ru: Комментарий к операции

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
ru: Комментарий:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation (reconciled or not)
ru: Статус операции (сверено или нет)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the operation
ru: Статус операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
ru: Статус:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the operation
ru: Закладка операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
ru: Закладка &создана:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the operation
ru: Счёт операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation
ru: Категория операции

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
ru: Категория:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the operation
ru: Сумма операции

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
ru: Сумма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
ru: Количество:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the operation
ru: Подпись операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
ru: Подпись:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the operation
ru: Единица операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
ru: Единица:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kidtransaction) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Id to join all operations as a split operation
ru: Идентификатор для установки операций в разделённые операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
ru: Ид. транзакции:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8)
en: Id to join all operations as a transfer
ru: Идентификатор для объединения всех операций в перевод

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
ru: Ид. группы:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
ru: Импорт примечания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
ru: Примечание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Для автоматического сопоставления каждого атрибута требуется указать <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">регулярное выражение</span></a>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
ru: Позиции столбцов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Должна быть строка, содержащая ключевые слова, разделённые символом <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">если ничего не содержится, то столбец будет проигнорирован</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;"> также может содержаться иная информация для импорта примечания.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Например:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions...
ru: Изменить регулярные выражения...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
ru: Определение дебета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
ru: Величина дебета для столбца «подпись»:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
ru: Формат даты:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
ru: Книга учёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
ru: Индентификация счёта:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>В файле Legder нет разницы между счетами и статьями. При импорте необходимо установить это различие. Для этого следует указать текст, с помощью которого будет выполняться идентификация счетов.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
ru: Параметры импорта QIF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
ru: Модули импорта

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
ru: Параметры импорта с помощью модулей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
ru: Загружать при открытии

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
ru: Раз в день

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
ru: Раз в неделю

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
ru: Раз в месяц

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
ru: Список использованных &модулей:

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future operations
ru: Шрифт будущих операций

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated operations
ru: Шрифт неподтверждённых операций

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub operations
ru: Шрифт подопераций

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
ru: Быстрое редактирование

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
ru: Что делать, если действие вызывает ошибку сверки:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
ru: Что делать, если действие вызывает ошибку импорта:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
ru: Вычислять баланс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
ru: Только для текущего счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
ru: Устанавливать наиболее часто используемую категорию при изменении получателя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic point operations created during reconciliation
ru: Автоматически отмечать операции, созданные при сверке

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake operation
ru: Комментарий по умолчанию для фиктивной операции

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake operation
ru: Получатель по умолчанию для фиктивной операции

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake operation
ru: Категория по умолчанию для фиктивной операции

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission operation
ru: Комментарий по умолчанию для операции комиссии

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission operation
ru: Категория по умолчанию для операции комиссии

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax operation
ru: Комментарий по умолчанию для налоговой операции

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax operation
ru: Категория по умолчанию для налоговой операции

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
ru: Доходы и расходы

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Grouped
ru: Сгруппированные

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Transfers
ru: Переводы

[ctx: Noun, a type of operations]
en: Tracked
ru: Трекер

[ctx: Noun, a type of operations]
en: On suboperations
ru: Подоперации

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
ru: Доходы и расходы

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
ru: Копировать

[ctx: Verb]
en: Create template
ru: Создать шаблон

[ctx: Verb, mark an object]
en: Point
ru: Изменить статус операции

[ctx: Verb]
en: Fast edit
ru: Быстрое редактирование

[ctx: Verb]
en: Open operations...
ru: Операции...

[ctx: Verb]
en: Open operations with ...
ru: Операции с...

[ctx: Verb]
en: Open sub operations with ...
ru: Подоперации с...

[ctx: Verb]
en: Open highlights...
ru: Избранные операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted operations
ru: Избранные операции

[ctx: Verb]
en: Open last modified...
ru: Последние изменённые операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during last action
ru: Последние изменённые операции

[ctx: Verb]
en: Open operations modified by this transaction...
ru: Изменённые этой транзакцией операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations modified or created during the action '%1'
ru: Операции, изменённые или созданные во время действия «%1»

[ctx: Verb]
en: Open sub operations...
ru: Подоперации...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations
ru: Подоперации

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates...
ru: Одинаковые операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations potentially duplicated
ru: Одинаковые операции

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee...
ru: Переводы, у которых не указан получатель...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
ru: Переводы, у которых не указан получатель

[ctx: Verb]
en: Open operations without payee...
ru: Операции, у которых не указан получатель...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without payee
ru: Операции, у которых не указан получатель

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category...
ru: Переводы, у которых не указана категория...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
ru: Переводы, у которых не указана категория

[ctx: Verb]
en: Open operations without category...
ru: Операции, у которых не указана категория...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without category
ru: Операции, у которых не указана категория

[ctx: Verb]
en: Open operations without mode...
ru: Операции, у которых не указан способ оплаты...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations without mode
ru: Операции, у которых не указан способ оплаты

[ctx: Verb]
en: Open operations with comments not aligned...
ru: Операции с несхожими комментариями...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with comments not aligned
ru: Операции с комментариями, отличающимися от подопераций

[ctx: Verb]
en: Open operations with dates not aligned...
ru: Операции с несхожими датами...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with dates not aligned
ru: Операции с несхожими датами

[ctx: Verb]
en: Open operations without payees category...
ru: Операции, у которых не указана категория получателя...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-operations without payees category
ru: Подоперации без категории получателя

[ctx: Verb]
en: Align comment of suboperations of all single operations
ru: Сделать комментарии подопераций всех одиночных операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Align comment of operations of all single operations
ru: Сделать комментарии операций всех одиночных операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of all operations
ru: Сделать даты подопераций всех операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single operations with the category of their payee
ru: Привести категорию всех одиночных операций в соответствие с категорией получателя

[ctx: Verb]
en: Open operations in groups with only one operation...
ru: Группы с единственной операцией...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations in groups with only one operation
ru: Группы с единственной операцией

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one operation of all operations
ru: Удалить группы с одной операцией из всех операций

[ctx: Verb]
en: Group operations
ru: Группировать операции

[ctx: Verb]
en: Ungroup operations
ru: Разгруппировать операции

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub operations
ru: Объединить подоперации

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
ru: Применить шаблон

[ctx: More items in a menu]
en: More
ru: Ещё

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of selected single operations
ru: Сделать даты подопераций выбранных одиночных операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Align date of suboperations of all single operations
ru: Сделать даты подопераций всех одиночных операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Align comment of operations of selected single operations
ru: Сделать комментарии операций выбранных одиночных операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single operations with the category of their payee
ru: Привести категорию всех выбранных одиночных операций в соответствие с категорией получателя

[ctx: Verb]
en: Align comment of suboperations of selected single operations
ru: Сделать комментарии подопераций выбранных одиночных операций одинаковыми

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one operation of selected operations
ru: Удалить группы с одной операцией из выбранных операций

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
ru: При предыдущей сверке «%1» из-за этого или предыдущего действия произошла ошибка.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
ru: Это действие отменено, так как оно бы привело к ошибке предыдущей сверки «%1».

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
ru: При предыдущем импорте в «%1» из-за этого или предыдущего действия произошла ошибка.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
ru: Это действие отменено, так как оно бы привело к ошибке предыдущего импорта в «%1».

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
ru: Доходы и расходы

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted operations
ru: Избранные операции

[ctx: Noun]
en: Operations
ru: Операции

[ctx: Noun]
en: Operation management
ru: Управление операциями

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
ru: <p>...возможно использовать клавиши «+», «-», «CTRL +» или «CTRL -» для ускорения смены дат.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a> in one shot.</p>
ru: <p>...возможно обновить несколько <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операций</a> одним действием.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub operations.</p>
ru: <p>...возможно просмотреть или изменить подоперации, сделав двойной щелчок по записи <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операции</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex operations (split, grouped, ...).</p>
ru: <p>...возможно копировать <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операции</a>, в том числе сложные (разделённые, сгруппированные...).</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
ru: <p>...возможно создавать шаблоны <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операций</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operations</a>.</p>
ru: <p>...возможно выполнять и отменять группировку <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операций</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
ru: <p>...подпись <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операции</a> следует указывать, только если её требуется установить принудительно. Если подпись не будет указана, она будет автоматически сформирована на основе <a href="skg://skrooge_category_plugin">категории</a> этой операции.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
ru: Применение шаблона

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
ru: Шаблон применён.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
ru: Ошибка применения шаблона

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group operations
ru: Группировка операций

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been grouped with '%2'
ru: Операция «%1» сгруппирована с «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations grouped.
ru: Операции сгруппированы.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
ru: Ошибка создания группы

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup operation
ru: Разгруппировка операций

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been ungrouped
ru: Операция «%1» разгруппирована

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation ungrouped.
ru: Операции разгруппированы.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
ru: Ошибка удаления группы

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to pointed
ru: Указание в качестве отмеченной

[ctx: An information to the user]
en: The status of the operation '%1' has been changed
ru: Статус операции «%1» изменён

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation pointed.
ru: Отметка/снятие отметки у операции.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
ru: Ошибка указания операции

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate operation
ru: Копирование операции

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate operation '%1' has been added
ru: Копия операции «%1» добавлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation duplicated.
ru: Операция дублирована.

[ctx: Error message]
en: Duplicate operation failed
ru: Ошибка копирования операции

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
ru: Создание шаблона

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
ru: Шаблон «%1» добавлен

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
ru: Шаблон создан.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
ru: Ошибка создания шаблона

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account:
ru: Операции счёта:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with unit:
ru: Операции с единицей:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations with category:
ru: Подоперации с категорией:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations followed by tracker:
ru: Подоперации, связанные с трекером:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to payee:
ru: Операции с получателем:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to budget:
ru: Операции с бюджетом:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled operations:
ru: Плановые операции:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule:
ru: Подоперации, соответствующие правилу:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations grouped or split of:
ru: Сгруппированые или разделённые подоперации:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations grouped with:
ru: Операции, сгруппированные с:

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
ru: Одинаковый номер %1 в счёте «%2»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one operation with number %2.The operation number should be unique (check number, transaction reference...)
ru: Счёт «%1» содержит несколько операций с номером %2. Номера операций (чеков, переводов и т.п.) должны быть уникальными.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit operations with duplicate number
ru: Изменить одинаковый номер

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations of '%1' not reconciled
ru: Много операций «%1» не сверены

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these operations on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
ru: Не забывайте сверять на соответствие записи счетов. Сверка позволяет проконтролировать банковские операции со счётом и обеспечить соответствие записям банка. Более подробные сведения доступны в справке в Интернете.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
ru: Открыть счёт «%1» для сверки

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
ru: Недостаточно денег на счёте «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
ru: Сумма на этом счёте меньше минимальной. Пополните его.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
ru: Баланс на счёте «%1» превышает макс. предел

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
ru: Баланс на счёте превышает максимальный предел

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
ru: Сумма на счёте «%1» близка к минимальной

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
ru: Обратите внимание, что сумма на этом счёте близка к минимальной.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
ru: Слишком много денег на счёте «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
ru: Возможно хранить деньги на счёте с более выгодной процентной ставкой. Например: «%1» (%2%)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have mode
ru: Много операций без способа оплаты

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each operation. This will allow you to generate better reports.
ru: Не забывайте указывать способ оплаты для каждой операции. Это позволит создавать более качественные отчёты.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have category
ru: Много операций без категории

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each operation. This will allow you to generate better reports.
ru: Не забывайте указывать категорию для каждой операции. Это позволит создавать более качественные отчёты.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
ru: Много переводов без категории

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
ru: Не забывайте указывать категорию для каждого перевода.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many operations do not have payee
ru: Много операций без получателя

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each operation. This will allow you to generate better reports.
ru: Не забывайте указывать получателя для каждой операции. Это позволит создавать более качественные отчёты.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
ru: Много переводов без получателя

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
ru: Не забывайте указывать получателя для каждого перевода.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are in groups with only one operation
ru: Имеются группы с единственной операцией

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one operation. This makes no sense.
ru: При переводе денежной суммы и удалением одной из операций, вторая операция попадает в группу и содержится в ней одна. В таких группах нет смысла.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple operations do not have their comments aligned
ru: Имеются простые операции с несхожими комментариями

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the operation is not aligned with the comment of the suboperation.
ru: Имеются операции с комментариями, отличающимися от подопераций

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations do not have their dates aligned
ru: Имеются операции с несхожими датами

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the operation is not aligned with the date of the suboperation. This case seems to be abnormal.
ru: Дата операции не совпадает с датой подоперации. Вероятно, это ошибка.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
ru: Категория не совпадает с категорией получателя

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some operations don't have the category aligned with the category of the payee.
ru: Имеются операции, где категория не соответствует категории получателя.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of '%1' with duplicate number %2
ru: Операции «%1» с одинаковым номером %2

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one operation
ru: Удаление групп с одной операцией

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
ru: Удаление групп завершено.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
ru: Ошибка удаления групп

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of suboperations
ru: Обновление комментариев

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
ru: Комментарии схожи.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
ru: При попытке сделать комментарии одинаковыми произошла ошибка

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of operations
ru: Обновление комментариев

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of suboperations
ru: Обновление дат

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
ru: Даты схожи.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
ru: При попытке сделать даты одинаковыми произошла ошибка

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single operations with the category of their payee
ru: Привести категорию всех одиночных операций в соответствие с категорией получателя

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
ru: Категории схожи.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
ru: При попытке сделать категории одинаковыми произошла ошибка

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub operations
ru: Объединение подопераций

[ctx: An information to the user]
en: The sub operations of '%1' have been merged in the operation '%2'
ru: Подоперации «%1» объединены с операцией «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operations merged.
ru: Операции объединены

en: Standard
ru: Обычные

en: Display the edit panel for standard operations
ru: Панель редактирования обычных операций

en: Split
ru: Разделённые

en: Display the edit panel for split operations
ru: Панель редактирования разделённых операций

en: Transfer
ru: Перевод

en: Display the edit panel for transfers between accounts
ru: Панель редактирования переводов между счетами

en: Shares
ru: Акции

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
ru: Панель редактирования покупки или продажи акций

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
ru: Это поле заморожено, поэтому к нему нельзя применить быстрое редактирование. Чтобы разморозить поле, сделайте по нему двойной щелчок.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation update
ru: Обновление операции

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation updated
ru: Операция обновлена

[ctx: Error message]
en: Operation update failed
ru: Ошибка обновления операции

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
ru: Изменена одна из частей перевода

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split operation
ru: Ошибка обновления разделённой операции

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
ru: Для создания перевода было использовано абсолютное значение.

[ctx: Question]
en: Confirmation
ru: Подтверждение

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
ru: Единица операции несовместима с целевым счётом.
    Нажмите кнопку «Отменить», если желаете продолжить выполнение действия, или введите значение в единицах целевого счёта (%1):

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected operation is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all operations.
ru: Некоторые единицы операций несовместимы с целевым счётом.
    Первая выбранная операция: %1
    Нажмите кнопку «Отменить», если следует продолжить выполнение действия, или введите значение в единицах целевого счёта (%2):
    Указанная ставка будет применена ко всем операциям.

[ctx: Warning message]
en: You created an operation in %1 in an account in %2.
ru: Создание операции в %1 на счете в %2.

[ctx: An information message]
en: The operation '%1' has been updated
ru: Операция «%1» обновлена

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation creation
ru: Создание операции

[ctx: Error message]
en: Impossible to create an operation with one attribute valuated with %1
ru: Невозможно создать операцию с параметром со значением %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
ru: Единица платежа (%1) несовместима с целевым счётом (%2).
    Нажмите кнопку «Отменить», если следует продолжить выполнение действия, или введите значение в единицах целевого счёта (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
ru: Акции

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation created
ru: Операция создана

[ctx: Error message]
en: Operation creation failed
ru: Ошибка создания операции

[ctx: Option to for display of operations]
en: All
ru: Все

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
ru: %1 + кредитные карты

[ctx: Option to for display of operations]
en: Operations
ru: Операции

[ctx: Option to for display of operations]
en: Templates
ru: Шаблоны

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide pointed operations
ru: Скрыть отмеченные операции

[ctx: Option to for display of operations]
en: Hide checked operations
ru: Скрыть проверенные операции

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
ru: Сначала следует создать счёт.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
ru: Баланс: %1     Проверено: %2     Не проверено: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
ru: <p>Баланс: %1</p><p>Проверено: %2</p><p>Не проверено: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
ru: Общая сумма:

[ctx: A title]
en: Final balance:
ru: Окончательный баланс:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
ru: Вы должны выбрать только один счёт для сверки.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
ru: %1 - Разность: %2     Расходы: %3     Доходы: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
ru: <p>Разность: %1</p><p>Расходы: %2</p><p>Доходы: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto point account
ru: Автоматическая отметка счёта

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto pointed
ru: Счёт «%1» автоматически отмечен

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto pointed.
ru: Счёт автоматически отмечен.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
ru: Указание в качестве проверенной

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
ru: Счёт «%1» сверен

[ctx: An information message]
en: The operation '%1' has been checked
ru: Операция «%1» проверена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation checked.
ru: Операция проверена.

[ctx: Error message]
en: No Operation Selected
ru: Нет выбранных операций

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of operations
ru: Список операций

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
ru: Последнее состояние баланса счёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake operation
ru: Создать фиктивную операцию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the pointed operations
ru: Связанный с картой счёт, на который следует перевести отмеченные операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate pointed operations
ru: Подтвердить отмеченные операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto point all imported operations
ru: Автоматически отмечать все импортированные операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
ru: Переключить информацию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Operation mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer...
ru: Способ оплаты операции. 
    Например: кредитная карта, чек, перевод...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
ru: Целевой счёт для этого перевода

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
ru: Перевод на счёт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the operation.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
ru: Категория операции.
    Используйте символ « > » для разделения категории с подкатегорией.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this operation
ru: Трекер, привязанный к этой операции

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some operations together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"> <span style=" font-style:italic;">Трекеры</span> позволяют связывать операции между собой. Например, их можно использовать для контроля над возвратом долга.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Более подробные сведения доступны в руководстве по работе с приложением в главе «Трекеры».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
ru: Счёт &платежа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
ru: Сумма &акций:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
ru: Сумма стоимости акций

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
ru: + Комиссия:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
ru: Сумма комиссии

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
ru: + Налог:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
ru: Объем налога

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
ru:  = Итого:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
ru: Счёт для покупки акций

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
ru: Заморозить/разморозить поля ввода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
ru: Очистить поля ввода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
ru: Быстрое редактирование

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
ru: Список разделённых операций

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new operation (Ctrl+Enter)
ru: Добавление новой операции (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected operations (Shift+Enter)
ru: Изменение выбранной операции (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
ru: &Что делать, если действие вызывает ошибку сверки:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
ru: Ничего

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
ru: Показать предупреждение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
ru: Показать сообщение об ошибке и отменить текущее действие

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special operations
ru: Значения по умолчанию для специальных операций

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
ru: Фиктивная

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
ru: &Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
ru: Текст

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
ru: Комиссия/Налог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
ru: Комиссия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
ru: Налог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
ru: Вычислять баланс (замедляет работу)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
ru: Шрифты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future operations:
ru: Шрифт д&ля будущих операций:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated operations:
ru: Шрифт не&подтверждённых операций:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub operations:
ru: Шрифт для подопераций:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
ru: Быстрое &редактирование:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
ru: Искать только в шаблонах

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in operations
ru: Искать сначала в шаблонах, а затем в операциях

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in operations only
ru: Искать только в операциях

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in operations and after in templates
ru: Искать сначала в операциях, а затем в шаблонах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
ru: Ч&то делать, если действие вызывает ошибку импорта:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
ru: Удалить неиспользуемых получателей

[ctx: Verb]
en: Open similar payees...
ru: Похожие получатели...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
ru: Похожие получатели

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
ru: Получатели

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
ru: Управление записями получателей

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
ru: <p>...возможно объединять <a href="skg://skrooge_payee_plugin">получателей</a> с помощью перетаскивания.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
ru: Много неиспользуемых получателей

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no operation is registered.
ru: Возможно повысить производительность программы, удалив получателей, которые не участвуют в операциях.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
ru: Среди получателей имеются дубликаты

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
ru: Среди получателей имеются дубликаты, которые различаются только синтаксисом. Таких получателей возможно объединить.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
ru: Удаление неиспользуемых получателей

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
ru: Неиспользуемые получатели удалены

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
ru: Ошибка удаления неиспользуемых получателей

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
ru: Создание записи получателя «%1»

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
ru: Получатель «%1» добавлен

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
ru: Запись получателя «%1» создана

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
ru: Ошибка создания записи получателя

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
ru: Обновление записи получателя

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
ru: Выполнена попытка заменить названия выбранных получателей названием существующего получателя. Получатели были объединены.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
ru: Выполнена попытка изменить все имена выбранных получателей. Получатели были объединены.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
ru: Получатель «%1» объединён с получателем «%2»

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
ru: Получатель «%1» обновлён

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
ru: Запись получателя обновлена

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
ru: Ошибка обновления записи получателя

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
ru: Имя получателя

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
ru: Адрес получателя

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
ru: Добавление получателя (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
ru: Изменение выбранной записи получателя (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
ru: Цвет фона

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
ru: Цвет текста

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
ru: Цвет обводки

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
ru: Цвет осей

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
ru: Цвет сетки

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
ru: Цвет минимума

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
ru: Цвет максимума

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
ru: Цвет среднего значения

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
ru: Цвет тенденции

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
ru: Цвет кривой Парето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
ru: Сглаживание

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled operations (years)
ru: Максимальная продолжительность прогнозов по плановым операциям (в годах)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
ru: Отчёт

[ctx: Verb]
en: Open very old operations...
ru: Очень старые операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old operations
ru: Очень старые операции

[ctx: Verb]
en: Open very far operations in the future...
ru: Предстоящие в отдалённом будущем операции...

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far operations in the future
ru: Предстоящие в отдалённом будущем операции

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
ru: Отчёт

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
ru: Персональный финансовый рейтинг

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
ru: Отчёт, обозначенный закладкой «%1»

[ctx: Noun]
en: Report
ru: Отчёт

[ctx: Noun]
en: Generate report
ru: Создание отчёта

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can double click on a value in <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> to show corresponding operations.</p>
ru: <p>...двойной щелчок по значению в <a href="skg://skrooge_report_plugin">отчёте</a> позволяет просмотреть соответствующие операции.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
ru: <p>...возможно открыть <a href="skg://skrooge_report_plugin">отчёт</a> по выбранным на страницах пунктам.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
ru: <p>...возможно экспортировать <a href="skg://skrooge_report_plugin">отчёт</a> во множество форматов.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Unit equal to
ru: Операции с единицей, равной

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations with Category equal to
ru: Операции с категорией, равной

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations followed by
ru: Операции, следствием которых было

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations assigned to
ru: Операции, связанные с

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected operations
ru: Выбранные операции

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub operations
ru: Выбранные подоперации

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations corresponding to rule
ru: Операции, соответствующие правилу

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very old
ru: Некоторые операции очень старые

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old operations are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
ru: Проверьте операции, так как очень старые операции не учитываются при создании графического отчёта.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some operations are very far in the future
ru: Некоторые операции предстоят в отдалённом будущем

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, operations very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these operations are normal.
ru: Проверьте операции, так как предстоящие в отдалённом будущем операции не учитываются при создании графического отчёта.

[ctx: Display graph values as the sum of operations amount]
en: Sum of operations
ru: Сумма операций

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of operations amount]
en: Cumulated sum of operations
ru: Общая сумма операций

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Base 100
ru: С основанием 100

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
ru: Общая сумма с основанием 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
ru: Проценты в столбцах

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
ru: Абс. значения процентов в столбцах

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
ru: Проценты в строках

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
ru: Абс. значения процентов в строках

[ctx: Display graph values as a number of operations (or transaction)]
en: Count number of operations
ru: Количество операций

[ctx: Noun]
en: None
ru: Ничего

[ctx: Noun]
en: Moving average
ru: Скользящая средняя

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
ru: Взвешенное скользящее среднее

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
ru: Расписание

[ctx: Noun]
en: Budget
ru: Бюджет

en: Setup Report
ru: Настройка отчёта

en: Display the edit panel for report
ru: Панель редактирования отчёта

[ctx: Verb]
en: Open...
ru: Открыть...

[ctx: Noun]
en: All
ru: Все

[ctx: Noun]
en:  with
ru:  с

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
ru: «%1» с «%2»

[ctx: Noun]
en:  and
ru:  и

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
ru: «%1» — пустой

[ctx: Noun]
en: incomes
ru: доходы

[ctx: Noun]
en: expenses
ru: расходы

[ctx: Noun]
en: transfers
ru: переводы

[ctx: Noun]
en: grouped
ru: сгруппированные

[ctx: Noun]
en: tracked
ru: с трекером

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
ru: в период «%1» для «%2»

en: (%1) or (%2)
ru: (%1) или (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled operations
ru: Создание плановых операций

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted operations
ru: Создание операций, включённых в бюджет

[ctx: Noun]
en: N %1
ru: № %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
ru: Прочие фильры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Operation Types
ru: Типы операций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
ru: Столбцы:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
ru: Выберите способ исправления значений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
ru: Уменьшить уровень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
ru: Свернуть

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped operations or not in report
ru: Включение сгруппированных операций в отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
ru: Сгруппированные

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
ru: Выберите, что вы хотите сделать со значениями

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked operations or not in report
ru: Включение операций с трекером в отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
ru: С трекером

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
ru: Включение доходов в отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
ru: Доходы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
ru: Строки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
ru: Исправлено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
ru: Данные

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
ru: Выберите желаемое содержимое строк

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
ru: Включение расходов в отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
ru: Расходы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
ru: Развернуть

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
ru: Даты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
ru: Режим:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
ru: Прогноз:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled operations in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
ru: Выбор метода прогноза:
    - Расписание: используется при прогнозировании плановых операций.
    - Среднее: используется при прогнозировании средних значений за три последних месяца.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
ru: Выберите индекс для исправления значений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
ru: Увеличить уровень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
ru: Включение переводов в отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
ru: Переводы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
ru: Выберите желаемое содержимое столбцов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
ru: Список дополнительных фильтров с других открытых страниц — эти фильтры возможно добавить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ru: Цвета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
ru: Обводка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
ru: &Фон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
ru: Тен&денция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
ru: Минимум:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
ru: Максимум:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
ru: Среднее &значение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
ru: Сетка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
ru: Оси:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
ru: Текст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
ru: Кривая Парето:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled operations (years):
ru: Максимальная продолжительность прогнозов по плановым операциям (в годах):

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
ru: Проверка во время открытия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when an operation is scheduled
ru: Создать шаблон при планировании операции

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
ru: Предупредить

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
ru: Автозапись

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
ru: Периодичность

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
ru: Количество раз

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
ru: Шрифт для завершённых плановых операций

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled operations
ru: Плановые операции

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
ru: На следующие 5 дней

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
ru: На следующие 10 дней

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
ru: На следующие 15 дней

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
ru: На следующие 30 дней

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
ru: На следующие 60 дней

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
ru: На следующие 90 дней

[ctx: Verb, create a scheduled operation]
en: Schedule
ru: Запланировать

[ctx: Verb, skip scheduled operations]
en: Skip
ru: Пропустить

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
ru: Назначить расписание

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
ru: Назначение расписания

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
ru: Расписание назначено.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
ru: Ошибка назначения расписания

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent operations
ru: Добавление операций

[ctx: Noun]
en: Scheduled operations
ru: Плановые операции

[ctx: Noun]
en: Operations scheduled management
ru: Управление плановыми операциями

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> operations or templates.</p>
ru: <p>...возможно <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">планировать</a> операции и шаблоны.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
ru: Преобразование расписания

[ctx: An information message]
en: All scheduled operations have been converted in template
ru: Все плановые операции преобразованы в шаблон

[ctx: An information message]
en: A template has been created
ru: Шаблон создан

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Operation schedule
ru: Планирование операции

[ctx: An information to the user]
en: The operation '%1' has been scheduled
ru: Операция «%1» запланирована

[ctx: Successful message after an user action]
en: Operation scheduled.
ru: Операция запланирована.

[ctx: Error message]
en: Operation schedule failed
ru: Ошибка планирования операции

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled operations
ru: Пропуск плановых операций

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operations skipped.
ru: Плановые операции пропущены.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled operation failed
ru: Не удалось пропустить плановую операцию

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled operation '%1' not uptodate
ru: Плановая операция «%1» устарела

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the amount of the last inserted operation (%2)
ru: Плановая операция «%1» не имеет суммы последней добавленной операции (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation amount (%1)
ru: Обновить сумму следующей плановой операции (%1)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled operation '%1' does not have the date aligned with the last inserted operation (%2)
ru: Дата плановой операции «%1» не совпадает с датой последней добавленной операции (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled operation date (%1)
ru: Обновить дату следующей плановой операции (%1)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
ru: Возможно расписание «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The operation '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
ru: Операция «%1» создаётся регулярно и может быть запланирована

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the operation '%1'
ru: Запланировать ежемесячно операцию «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled operation
ru: Обновление плановой операции

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled operation of '%1' have been updated
ru: Сумма плановой операции «%1» обновлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled operation updated.
ru: Плановые операции обновлены.

[ctx: Error message]
en: Update failed
ru: Ошибка обновления

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled operation of '%1' have been updated
ru: Дата плановой операции «%1» обновлена

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled operation
ru: Операция запланирована

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled operation of '%1' have been added
ru: Плановая операция «%1» добавлена

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
ru: Ошибка планирования

en: Ongoing
ru: Предстоящие

en: Complete
ru: Завершённые

[ctx: User action]
en: Process immediately
ru: Обработать немедленно

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of the schedule
ru: Плановые операции

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent operation update
ru: Обновление операции

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent operation '%1' has been updated
ru: Повторяющаяся операция «%1» обновлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation updated.
ru: Повторяющаяся операция обновлена.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent operation inserted.
ru: Повторяющаяся операция добавлена.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
ru: Ошибка вставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule an operation or a template from the operations page.
ru: Сначала следует запланировать операцию или шаблон на странице операций.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
ru: Предупредить за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
ru: дней &до срока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
ru: Раз &в:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
ru: день (дней)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
ru: неделя (недель)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
ru: месяц (месяцев)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
ru: год (лет)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
ru: Автозапись за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
ru: дней до &срока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
ru: Кол-во операций:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled operations
ru: Вставить плановые операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
ru: Обработать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the operation page with the selected scheduled operations
ru: Открыть страницу операций с выбранными плановыми операциями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
ru: Перейти к операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
ru: Дата выполнения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
ru: Если отмечено, то Skrooge будет добавлять соответствующие операции при запуске.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled operations on open
ru: Проверять плановые операции при запуске

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
ru: Завершённые плановые операции:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
ru: Параметры по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
ru: Предупредить за

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
ru: Автозапись за

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
ru: Кол-во операций

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
ru: Напоминания

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all operations
ru: Выполнить для всех операций

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked operations
ru: Выполнить для непроверенных операций

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported operations
ru: Выполнить для импортированных операций

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated operations
ru: Выполнить для неподтверждённых операций

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
ru: Выполнение обработки

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
ru: Обработка выполнена

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
ru: Ошибка обработки.

[ctx: Noun]
en: Search and process
ru: Поиск и обработка

[ctx: Noun]
en: Search and process management
ru: Поиск и обработка операций

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some operations.</p>
ru: <p>...Skrooge позволяет <a href="skg://skrooge_search_plugin">искать</a> и автоматически обрабатывать определённые операции.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
ru: <p>...возможно создавать напоминания на основе <a href="skg://skrooge_search_plugin">результатов поиска</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
ru: Обратите внимание на напоминания.<br> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open operations corresponding to this alarm
ru: Операции, соответствующие этому напоминанию

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
ru: Сообщение, которое будет показано при срабатывании напоминания (%1 — общая сумма, %2 — сумма напоминания, %3 — разница)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
ru: Обработка

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
ru: Напоминание

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
ru: Шаблон

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
ru: Избранные

en: Display the edit panel for searches
ru: Панель редактирования поиска

en: Update
ru: Обработка

en: Display the edit panel for updates
ru: Панель редактирования обновлений

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
ru: Напоминания

en: Display the edit panel for alarm
ru: Панель редактирования напоминаний

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
ru: Шаблон

en: Display the edit panel for updates by templates
ru: Панель редактирования обновлений на основе шаблонов

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
ru: Создание поиска и обработки

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
ru: Правило поиска «%1» добавлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
ru: Поиск и обработка созданы

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
ru: Ошибка создания поиска и обработки

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
ru: Обновление поиска и обработки

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
ru: Правило поиска «%1» обновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
ru: Поиск и обработка обновлены

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
ru: Ошибка обновления поиска и обработки

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
ru: Обновление поиска

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
ru: Запись поиска «%1» обновлена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
ru: Поиск обновлён

[ctx: Error message]
en: Search update failed
ru: Ошибка обновления поиска

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub operations corresponding to rule '%1'
ru: Подоперации, соответствующие правилу «%1»

en: %1 operation found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 operations found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
ru[0]: Найдена %1 операция (импортированных — %2, ещё не подтверждённых — %3, непроверенных — %4).
ru[1]: Найдено %1 операции (импортированных — %2, ещё не подтверждённых — %3, непроверенных — %4).
ru[2]: Найдено %1 операций (импортированных — %2, ещё не подтверждённых — %3, непроверенных — %4).
ru[3]: Найдена одна операция (импортированных — %2, ещё не подтверждённых — %3, непроверенных — %4).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
ru: Применить обработку

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
ru: Разрешить определение поиска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
ru: Напоминание &при сумме:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
ru: Сообщение &напоминания:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
ru: Сумма, при которой сработает напоминание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTemplate)
en: The template to apply on all operations matching the condition
ru: Шаблон, который будет применён ко всем операциям, которые соответствуют условию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
ru: &Шаблон для применения:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
ru: Разрешить определение обработки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
ru: Добавить поиск или обработку (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
ru: Обновить выбранный поиск или обработку (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
ru: Поиск без создания правила

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
ru: Открыть отчёт без создания правила

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
ru: Открыть отчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
ru: Напоминать каждые:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
ru: мин.

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
ru: Трекеры

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
ru: Управление трекерами

[ctx: Description of a tips]
en: <p>...you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
ru: <p>...возможно следить за возвратом долга с помощью <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">трекера</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
ru: Трекер «%1» устарел

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent operation. You may want to close it if you do not intend to add other operations
ru: Этот трекер не содержит последней операции. Вероятно, следует закрыть его, если не требуется привязывать к нему операции.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
ru: Создание трекера «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
ru: Трекер «%1» добавлен

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
ru: Трекер «%1» создан

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
ru: Ошибка создания трекера

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
ru: Обновление трекера

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
ru: Трекер «%1» обновлён

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
ru: Трекер обновлён

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
ru: Ошибка обновления трекера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
ru: Название трекера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
ru: Комментарий к трекеру

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
ru: Добавление трекера (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
ru: Изменить выбранный трекер (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
ru: Загружать по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
ru: Максимальное количество импортированных значений:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
ru: Курсы

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
ru: Валюты

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei...]
en: Indexes
ru: Индексы

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
ru: Акции

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
ru: Объекты

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
ru: Акции в собственности

[ctx: A list of operations made on the specified unit]
en: Operations with unit equal to '%1'
ru: Операции с единицей, равной «%1»

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
ru: Акции и индексы не указаны на странице <a href="%1">«Платёжные единицы»</a>.

[ctx: Verb]
en: Split share...
ru: Разделить акцию...

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
ru: Удалить неиспользуемые единицы

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
ru: Курсы

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
ru: Портфель акций

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
ru: Создание единицы по умолчанию

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
ru: Автозагрузка данных единиц

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
ru: Единица «%1» загружена

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
ru: Сохранение ключей API

[ctx: Noun, units for operations, usually currencies or a shares]
en: Units
ru: Платёжные единицы

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
ru: Управление единицами

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
ru: <p>...возможно загрузить <a href="skg://skrooge_unit_plugin">стоимость платёжных единиц</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
ru: <p>...возможно <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">автоматически</a> загрузить <a href="skg://skrooge_unit_plugin">платёжные единицы</a> при открытии документа.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
ru: <p>...возможно разделить <a href="skg://skrooge_unit_plugin">акцию</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
ru: <p>...возможно объединять <a href="skg://skrooge_unit_plugin">платёжные единицы</a> с помощью перетаскивания.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
ru: <p>...возможно загрузить дополнительные <a href="skg://skrooge_unit_plugin">источники</a> курсов.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>... you can create and share your own source of quote.</p>
ru: <p>...возможно создать и опубликовать собственные источники курсов.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
ru: Разделение акции

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
ru: Коэффициент (2 означает 2 к 1; 0,5 означает 1 к 2):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
ru: Разделение акции «%1» на «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
ru: Акция разделена.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
ru: Ошибка разделения акции.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
ru: Укажите основную валюту

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
ru: Во избежание ошибок и конфликтов во время операций, следует определить основную валюту. Все суммы будут преобразованы в суммы с этой платёжной единицей.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
ru: Установить «%1» основной валютой

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
ru: Изменить единицы

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
ru: Укажите вторичную валюту

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
ru: Когда указана вторичная единица, Skrooge будет показывать её среди дополнительных параметров суммы.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
ru: Установить «%1» вторичной валютой

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
ru: Данные единицы «%1» не загружались более месяца

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
ru: Не забывайте загружать данные единиц для улучшения просмотра счетов

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
ru: Загрузить данные «%1»

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
ru: Много неиспользуемых единиц

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no operation is registered.
ru: Возможно повысить производительность программы, удалив единицы, которые не используются в операциях.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
ru: Сумма единицы «%1» не указана

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
ru: Для «%1» указана сумма 1. Чаще всего такое значение является ошибочным и приводит к неверным результатам вычислений. Проверьте, всё ли в порядке.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
ru: Определение единицы «%1» слишком сложное

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
ru: Единица «%1» определена относительно другой единицы, которая в свою очередь определена относительно третьей единицы. Такое указание слишком сложное и не предусмотрено в Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
ru: Единица «%1» имеет старую стоимость

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
ru: Единица «%1», возможно, имеет устаревшую стоимость. Проверьте эту запись единицы.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
ru: Разделитель целой и дробной части не указан

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
ru: В региональных параметрах KDE не указан десятичный разделитель для валют. Это может затруднить восприятие информации.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
ru: Изменить параметры KDE

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
ru: Указание основной валюты

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
ru: Единица «%1» теперь является основной

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
ru: Основная валюта указана.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
ru: Ошибка указания основной валюты

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
ru: Указание вторичной валюты

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
ru: «%1» установлена вторичной валютой

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
ru: Вторичная валюта указана.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
ru: Ошибка указания вторичной валюты

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
ru: Удаление неиспользуемых единиц

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
ru: Неиспользуемые единицы удалены

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
ru: Ошибка удаления неиспользуемых единиц

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
ru: Стоимость единицы

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
ru: Сумма в наличии

[ctx: Noun, items to display]
en: All
ru: Все

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
ru: Валюта

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
ru: Акции

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40...]
en: Index
ru: Индексы

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
ru: Объекты

en: download last value only
ru: Только последнюю стоимость

en: download monthly values since last known value
ru: Стоимость за месяц, начиная с последней

en: download weekly values since last known value
ru: Стоимость за неделю, начиная с последней

en: download daily values since last known value
ru: Стоимость за день, начиная с последней

en: download all monthly values
ru: Вся стоимость за месяц

en: download all weekly values
ru: Вся стоимость за неделю

en: download all daily values
ru: Вся стоимость за день

en: simplify values
ru: Упростить стоимость

en: Display the edit panel for standard units
ru: Панель редактирования обычных единиц

en: Manual / Share
ru: Вручную/Акции

en: Display the edit panel for manual units
ru: Панель редактирования нестандартных единиц

en: Values
ru: Стоимость

en: Display the edit panel for values of units
ru: Панель редактирования стоимости единиц

[ctx: Noun]
en: Primary currency
ru: Основная валюта

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
ru: Вторичная валюта

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
ru: Создание единицы «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
ru: Единица «%1» создана

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
ru: Ошибка создания единицы

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
ru: Создание стоимости единицы «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
ru: Стоимость единицы «%1» создана

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
ru: Ошибка создания стоимости единицы

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
ru: Обновление единицы

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
ru: Выполнена попытка заменить названия выбранных единиц названием существующей единицы. Единицы были объединены.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
ru: Выполнена попытка изменить все названия выбранных единиц. Единицы были объединены.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
ru: Единица «%1» обновлена

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
ru: Единица обновлена

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
ru: Ошибка обновления единицы

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
ru: Загрузка стоимости для [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
ru: Загрузка стоимости

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
ru: Загрузка завершена

[ctx: Error message]
en: Download failed
ru: Ошибка загрузки

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
ru: Упрощение стоимости единицы

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
ru: Единица «%1» упрощена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
ru: Упрощение завершено

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
ru: Ошибка упрощения

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
ru: Справка по выбранному источнику «%1»:<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
ru: Пакет готов. Он доступен здесь: %1. Теперь можно отправить его вручную.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
ru: Список курсов выбранной единицы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
ru: Количество знаков после запятой у единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
ru: Страна единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
ru: Другая единица, используемая для вычисления стоимости текущей единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
ru: Название единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
ru: Символ единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
ru: Тип единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
ru: Источник загрузки данных для единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Интернет-код единицы.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Если не удаётся загрузить нужное значение, возможно добавить символ «/», чтобы загрузить обратное.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Например:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X — код для загрузки значения EURO в USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Если требуется загрузить значение USD в EURO, следует создать единицу USD с записью «EURUSD=X /» в этом поле.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Это поле может также использоваться для установки годовой ставки. Значения вычисляются после нажатия кнопки «Загрузить».<br />Например:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 означает -25% за год.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
ru: Интернет-код единицы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
ru: Список известных единиц

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
ru: Включение валют, обращение которых приостановлено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
ru: Устаревшие валюты

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
ru: Дата курса единицы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
ru: Стоимость по курсу единицы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
ru: Добавление единицы (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
ru: Обновление выбранной единицы (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
ru: Загрузить стоимость по курсу для выбранной единицы.
    Изменить частоту загрузки можно с помощью параметров программы.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
ru: Загрузить стоимость по курсу для выбранной единицы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
ru: Загрузить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
ru: Открыть адрес источника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
ru: Только &последняя найденная стоимость

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
ru: &Стоимость за месяц, начиная с последней загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
ru: С&тоимость за неделю, начиная с последней загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
ru: Сто&имость за день, начиная с последней загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
ru: Вся стоимость за месяц

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
ru: Вся стоимость за неделю

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
ru: Вся стоимость за день

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
ru: Максимальное &количество импортированных значений:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
ru: Ключи API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Для выполнения загрузки из следующих источников требуется ключ API. Запросите ключ на веб-сайте источника и введите его здесь:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
ru: В целях безопасности эти ключи сохраняются не в файле настройки, а в документе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
ru: Сохранить в документе

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: None
ru: Ничего

en: Pointed
ru: Отмечено

en: Checked
ru: Проверено

[ctx: Noun]
en: Day -0
ru: -0 дней

[ctx: Noun]
en: Day -1
ru: -1 день

[ctx: Noun]
en: Day -2
ru: -2 дня

[ctx: Noun]
en: Day -3
ru: -3 дня

[ctx: Noun]
en: Day -4
ru: -4 дня

[ctx: Noun]
en: Day -5
ru: -5 дней

[ctx: Noun]
en: Fifteen
ru: 15 дней

[ctx: Noun]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: Noun]
en: Day +0
ru: +0 дней

[ctx: Noun]
en: Day +1
ru: +1 день

[ctx: Noun]
en: Day +2
ru: +2 дня

[ctx: Noun]
en: Day +3
ru: +3 дня

[ctx: Noun]
en: Day +4
ru: +4 дня

[ctx: Noun]
en: Day +5
ru: +5 дней

en: Auto: %1
ru: Авто: %1

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
ru: Исходная сумма=%1 (%2 = %3 / год)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
ru: Сумма на дату создания=%1 (%2 = %3 / год)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
ru: Баланс счёта=%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
ru: Исходная разность = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
ru: Изменение за последний год = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
ru: Изменение за последние 6 месяцев = %1 = %2 / год

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
ru: Изменение за последний месяц = %1 = %2 / год

[ctx: Information]
en: Address= %1
ru: Адрес= %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
ru: Категория= %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
ru: Номер агентства= %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
ru: Номер= %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
ru: Комментарий= %1

[ctx: A tool tip]
en: This operation is pointed but not checked yet.
ru: Эта операция отмечена, но не проверена.

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate pointed operations.
ru: Неподтверждённые отмеченные операции требуется сверять на соответствие.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
ru: Нажмите на этот столбец для переключения к обратному положению.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
ru: Нажмите на столбец статуса (с отметкой) для переключения к обратному положению.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
ru: Ctrl + щелчок мышью — принудительная проверка операции.

[ctx: A tool tip]
en: This operation is already checked.
ru: Эта операция проверена.

[ctx: A tool tip]
en: This operation is not pointed yet.
ru: Эта операция ещё не отмечена.

[ctx: A tool tip]
en: Click to set pointed status.
ru: Нажмите, чтобы отметить запись.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
ru: Закрытие счёта «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
ru: Открытие счёта «%1»

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
ru: Внимание, вы изменили статус счёта с деньгами

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
ru: Закрытие трекера «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
ru: Открытие трекера «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
ru: Закрытие категории «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
ru: Открытие категории «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
ru: Закрытие получателя «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
ru: Открытие получателя «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change operation status
ru: Изменение статуса операции

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
ru: Бюджет «%1» обновлён

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
ru: Перемещение категории

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
ru: Категория «%1» была перемещена в «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
ru: Объединение получателей

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
ru: Получатель «%1» объединён с получателем «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
ru: Объединение счетов

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
ru: Счёт «%1» объединён со счётом «%2»

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
ru: Начальный баланс целевого счёта «%1» изменён на %2.
    Чтобы выполнить объединение без изменения начального баланса, удерживайте нажатой клавишу Ctrl.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
ru: Объединение единиц

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
ru: Единица «%1» объединена с единицей «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
ru: Объединение трекеров

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
ru: Трекер «%1» объединён с трекером «%2»

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
ru: атрибут

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
ru: Переключение в расширенный режим

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
ru: <html><head/><body><p>Поиск нечувствителен к регистру. Поэтому результаты поиска по словам «таблица», «Таблица» и «ТАБЛИЦА» будут совпадать.<br/>Если ввести в поле поиска слово или фразу, приложение использует их в качестве фильтра, чтобы найти в таблице только те строки, которые содержат указанные слова (логический оператор «И»). <br/>Чтобы добавить (логический оператор «ИЛИ») некоторые строки, необходимо добавить перед словом знак «+».<br/>Чтобы удалить (логический оператор «НЕ») некоторые строки, необходимо добавить перед словом знак «-».<br/>Чтобы выполнить поиск только по некоторым столбцам, необходимо добавить перед словом начало заголовка такого столбца, например: ст1:слово.<br/>Чтобы выполнить поиск только по одному столбцу, необходимо добавить перед словом заголовок этого столбца и точку, например: ст1.:слово.<br/>Если значение должно содержать символ «:», заголовок столбца необходимо указать следующим образом: ст1:значение:остальное.<br/>Чтобы выполнить поиск фразы или текста, который содержит пробелы, необходимо взять этот текст в кавычки, например: 'да, это фраза'.</p><p>Также возможно использовать операторы «&lt;», «&gt;», «&lt;=», «&gt;=», «=» и «#» (для регулярного выражения).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Примеры:</span><br/>+значение1 +значение2 =&gt; Найти строки, которые содержат значение1 ИЛИ значение2<br/>+значение1 -значение2 =&gt; Найти строки, которые содержат значение1, но НЕ значение2<br/>'abc def' =&gt; Найти строки, которые содержат фразу «abc def» <br/>'-att:abc def' =&gt; Пропустить  строки, столбец которых начинается с «abc» и содержит «abc def» <br/>abc:def =&gt; Найти строки, столбец которых начинается с «abc» и содержит «def»<br/>:abc:def =&gt; Найти строки, которые содержат «abc:def»<br/>Дата&gt;2015-03-01 =&gt; Найти строки, в которых значение хотя бы одного атрибута, начинающегося со слова «Дата», превышает 2015-03-01<br/>Дата.&gt;2015-03-01 =&gt; Найти строки, в которых значение атрибута «Дата» превышает 2015-03-01<br/>Сумма&lt;10 =&gt;Найти строки, в которых значение хотя бы одного атрибута, начинающегося со слова «Сумма», меньше 10<br/>Сумма=10 =&gt;Найти строки, в которых значение хотя бы одного атрибута, начинающегося со слова «Сумма», равно 10<br/>Сумма&lt;=10 =&gt;Найти строки, в которых значение хотя бы одного атрибута, начинающегося со слова «Сумма», меньше или равно 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Найти строки, столбец которых начинается с «abc» и соответствует регулярному выражению ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Фильтр интерпретируется следующим образом:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
ru: Переключение в обычный режим

[ctx: Operator contains]
en: or
ru: или

[ctx: Operator contains]
en: but not
ru: но не

[ctx: Operator contains]
en: Contains
ru: Содержит

[ctx: Noun]
en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
ru: Двойной щелчок по элементу в списке, добавит его к поисковому запросу.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
ru: Здесь возможно определить условия для поиска. Дважды щёлкните по элементу в списке слева, чтобы добавить его к поисковому запросу.
    
    Столбцы между собой связаны логической операции «И», строки связаны между собой логической операции «ИЛИ».
    
    Подробнее в руководстве пользователя Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
ru: Это меню позволяет сформировать поисковый запрос

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
ru: Единица «%1» создана

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
ru: Ошибка %1, поскольку связанный объект всё ещё не сохранён в базе данных.

[ctx: Noun]
en: Relative to operation '%1'
ru: Связано с операцией «%1».

[ctx: Noun]
en: Rate change
ru: Изменение ставки

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
ru: Доступно несколько решений автоматической сверки.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported operations for obtaining the expected final balance
ru: Невозможно получить ожидаемый окончательный баланс, потому что не обнаружены записи импортированных операций.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Operations of account "%1" used for auto reconciliation
ru: Операции счёта «%1», использованные для автоматической сверки

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
ru: Применение правил ведения бюджета

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
ru: Перевод %1 из «%2» в «%3» согласно правилу «%4»

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
ru: Невозможно применить правило «%1» для бюджета «%2», потому что этого бюджета не существует

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
ru: Автоматическое создание бюджета

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
ru: Составление бюджета

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
ru: Применение правил

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
ru: Недопустимое название «%1», в названии не должно быть «%2»

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
ru: Категория «%1» создана

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
ru: Создавать циклы нельзя.

[ctx: Noun]
en: Wallets
ru: Наличные

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this operation because in "checked" status
ru: Для удаления проверенной операции требуется авторизация

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
ru: Текущий

[ctx: Noun]
en: Credit card
ru: Кредитная карта

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
ru: Активы

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
ru: Инвестиция

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
ru: Прочее

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked operations
ru: Для удаления счёта с проверенными операциями требуется авторизация

[ctx: Noun]
en: year(s)
ru: год(лет)

[ctx: Noun]
en: month(s)
ru: месяц(месяцев)

[ctx: Noun]
en: week(s)
ru: неделя (недель)

[ctx: Noun]
en: day(s)
ru: день(дней)

[ctx: Noun, financial operations with a negative amount]
en: Expenditure
ru: Расходы

[ctx: Noun, financial operations with a positive amount]
en: Income
ru: Доходы

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked operations
ru: Для удаления трекера, который используется с проверенными операциями требуется авторизация

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked operations
ru: Для удаления получателя, который используется с проверенными операциями требуется авторизация

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked operations
ru: Для удаления категории, которая используется с проверенными операциями требуется авторизация

[ctx: Noun]
en: Negative
ru: Отрицательный

[ctx: Noun]
en: Positive
ru: Положительный

[ctx: Noun]
en: Next
ru: Следующий

[ctx: Noun]
en: Current
ru: Текущий

[ctx: Noun]
en: Year
ru: Год

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
ru: Преобразование документа

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
ru: Невозможно загрузить документ, созданный с помощью предыдущей версии

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
ru: Обновление просмотра

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
ru: Вычисление баланса

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
ru: Вычисление бюджета

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
ru: Ошибка преобразования базы данных из версии %1 в версию %2

[ctx: Error message]
en: Operation '%1' on '%2' failed
ru: Ошибка выполнения операции «%1» над «%2»

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
ru: Минимальное

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
ru: Разделить столбец суммы

[ctx: Noun]
en: Amount entered
ru: Введённая сумма

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
ru: Сумма, введённая в 2 столбцах

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
ru: Промежуточная

[ctx: Noun]
en: With operations
ru: С операциями

[ctx: Noun]
en: With cumulative operations
ru: С накопительными операциями

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
ru: Счёт

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
ru: Тип счёта

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Operation
ru: Операция

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
ru: Имя

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
ru: Баланс

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
ru: Введённый баланс

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
ru: Сумма

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
ru: Сумма на сегодня

[ctx: Noun]
en: Income entered
ru: Введённый доход

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
ru: Введённые расходы

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
ru: Количество в наличие

[ctx: Noun]
en: Amount owned
ru: Сумма в наличии

[ctx: Noun]
en: Account number
ru: Номер счёта

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
ru: Номер

[ctx: Noun]
en: Bank number
ru: Номер банка

[ctx: Noun]
en: Agency number
ru: Номер агентства

[ctx: Noun]
en: Agency address
ru: Адрес агентства

[ctx: Noun]
en: Address
ru: Адрес

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
ru: Получатель

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
ru: Подкомментарий

[ctx: Noun, the mode used for payment of the operation (Credit Card, Cheque, Transfer...)]
en: Mode
ru: Способ оплаты

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
ru: Дата выполнения

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
ru: Дата

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
ru: Дата создания

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
ru: Неделя

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
ru: Квартал

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
ru: Полугодие

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
ru: Год

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
ru: Начальная дата

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
ru: Конечная дата

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
ru: Дата загрузки

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
ru: Дата сверки

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
ru: Категория

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
ru: Банк

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
ru: Единица

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
ru: Тип единицы

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
ru: Проверено

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
ru: Не проверено

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £...]
en: Symbol
ru: Символ

[ctx: Noun, a country in the world (France, China...)]
en: Country
ru: Страна

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Noun]
en: Internet code
ru: Интернет-код

[ctx: Noun]
en: Number of operations
ru: Кол-во операций

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
ru: Периодичность

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
ru: Автозапись

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
ru: Кол-во операций

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
ru: Предупредить

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
ru: Закрытые

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
ru: Статус

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
ru: Запланировано

[ctx: Noun]
en: Number of operations (cumulative)
ru: Кол-во операций (общее)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
ru: Сумма (общая)

[ctx: Noun]
en: Search description
ru: Описание поиска

[ctx: Noun]
en: Process description
ru: Описание обработки

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
ru: Тип действия

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
ru: Трекер

[ctx: Noun]
en: Import status
ru: Статус импорта

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
ru: После запятой

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
ru: Ставка

[ctx: Noun]
en: Value date
ru: Дата валютирования

[ctx: Noun]
en: Coef
ru: Коэф.

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
ru: Процентный доход

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
ru: Набежавшие проценты

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
ru: Дата валютирования кредита

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
ru: Дата валютирования дебета

[ctx: Noun]
en: Base computation
ru: Срок вклада

[ctx: Noun]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: Noun]
en: Period
ru: Период

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
ru: Порядок

[ctx: Noun]
en: When
ru: Когда

[ctx: Noun]
en: What
ru: Что

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
ru: Бюджет, который будет изменен

[ctx: Noun]
en: Rules
ru: Правила

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
ru: Введённый бюджет

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
ru: Исправленный бюджет

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
ru: Разность после правил

[ctx: Noun]
en: Delta
ru: Разность

[ctx: Noun]
en: Download source
ru: Источник загрузки

[ctx: Noun]
en: Transfer
ru: Перевод

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
ru: Перевод на счёт

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
ru: Максимальный баланс

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
ru: Минимальный баланс

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Operation id
ru: Идентификатор операции

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
ru: -- Ничего --

[ctx: Noun]
en: Balance import
ru: Импорт баланса

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
ru: Сверка баланса

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
ru: Дата импорта

[ctx: Noun]
en: Number of split
ru: Количество разделений

[ctx: an other category]
en: Others
ru: Прочее

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ru: Расходы в категории <b>«%1»</b> увеличились на <b>%2</b> на общую сумму <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ru: Расходы в категории <b>«%1»</b> снизились на <b>%2</b> на общую сумму <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ru: Доходы в категории <b>«%1»</b> увеличились на <b>%2</b> на общую сумму <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
ru: Доходы в категории <b>«%1»</b> снизились на <b>%2</b> на общую сумму <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
ru: Единица для импорта

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
ru: Единица по умолчанию «%1» создана для импорта

en: One operation not imported because it already exists | %1 operations not imported because they already exist
ru[0]: %1 операция не импортирована из-за того, что эти операции уже существуют
ru[1]: %1 операции не импортированы из-за того, что эти операции уже существуют
ru[2]: %1 операций не импортировано из-за того, что эти операции уже существуют
ru[3]: Одна операция не импортирована из-за того, что такая операция уже существует

en: One operation was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 operations were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
ru[0]: %1 операция не импортирована, так как даты этих операций предшествуют дате последней импортированной операции. Отключите соответствующий параметр, чтобы выполнить импорт.
ru[1]: %1 операции не импортированы, так как даты этих операций предшествуют дате последней импортированной операции. Отключите соответствующий параметр, чтобы выполнить импорт.
ru[2]: %1 операции не импортированы, так как даты этих операций предшествуют дате последней импортированной операции. Отключите соответствующий параметр, чтобы выполнить импорт.
ru[3]: Одна операция не импортирована, так как дата этой операции предшествует дате последней импортированной операции. Отключите соответствующий параметр, чтобы выполнить импорт.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
ru: Завершение импорта

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
ru: Ошибка при выполнении правил:
    %1

en: %1 operation imported | %1 operations imported
ru[0]: Импортирована %1 операция
ru[1]: Импортированы %1 операции
ru[2]: Импортированы %1 операций
ru[3]: Импортирована одна операция

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
ru: Баланс счёта «%1» не соответствует импортированному балансу %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
ru: Баланс счёта «%1» соответствует импортированному балансу %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
ru: Все поддерживаемые форматы

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
ru: Режим импорта %1 ещё не реализован

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
ru: Этот режим экспорта ещё не реализован

[ctx: Progression step]
en: Clean import
ru: Очистка импорта

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
ru: Чтобы сделать документ анонимным, необходимо сначала его сохранить.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
ru: Анонимизация

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
ru: Документ был сделан анонимным без возможности отмены.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
ru: Документ был сделан анонимным с возможностью отмены. Для отмены необходим ключ.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
ru: Поиск и группировка переводов

[ctx: Import step]
en: Import %1
ru: Импорт %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed account
ru: Добавить операцию к закрытому счёту невозможно

[ctx: Error message]
en: Operation impossible because the document is missing
ru: Выполнить действие невозможно из-за отсутствия документа

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported operation
ru: Сумма была изменена, чтобы соответствовать импортированным операциям

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
ru: Получатель «%1» создан

[ctx: An information message]
en: Operation '%1' has been inserted
ru: Операция «%1» добавлена

en: Operation '%2' will be inserted in one day | Operation '%2' will be inserted in %1 days
ru[0]: Операция «%2» будет добавлена через %1 день
ru[1]: Операция «%2» будет добавлена через %1 дня
ru[2]: Операция «%2» будет добавлена через %1 дней
ru[3]: Операция «%2» будет добавлена завтра

[ctx: Title]
en: Account
ru: Счёт

[ctx: Column table title]
en: Quantity
ru: Количество

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
ru: Сумма покупки

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
ru: Начальная сумма

[ctx: Column table title]
en: Variation
ru: Изменение

[ctx: Column table title]
en: Variation %
ru: Изменение (%)

[ctx: Noun]
en: Total of %1
ru: Итого по %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
ru: Рекомендуется погасить задолженность.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
ru: Отлично! Достигнута финансовая независимость.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
ru: Отлично! Суммы сбережений хватит на десять лет расходов.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
ru: Суммы сбережений хватит на следующее количество лет расходов: %1. Следует продолжить формировать накопления.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
ru: Суммы сбережений хватит на год расходов. Следует продолжить формировать накопления.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
ru: Задолженности нет, но нет и прибыли. Следует пытаться заработать больше.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
ru: Возможные сбережения

[ctx: Noun]
en: Max
ru: Макс.

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some operations, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
ru: С помощью Skrooge возможно планировать бюджет и контролировать свои расходы.<br/> <br/> Для начальной работы с программой потребуется:<br/><ul> <li> Создать хотя бы одну запись <a href="%1">счёта</a>.</li> <li> Добавить несколько записей операций с помощью <a href="%3">импорта</a> данных или <a href="%2">вручную</a>. </li> <li> Распределить записи по категориям.</li></ul><p> Возможно вернуться к этой странице позже, закрыв все вкладки.<br/> Для получения дополнительной информации об использовании, посетите <a href="https://skrooge.org">сайт Skrooge</a>.</p> <p>Надеемся, Skrooge вам понравится.</p>    Команда разработчиков Skrooge

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
ru: Отчёт за %1

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
ru: Бюджет

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
ru: 5 основных категорий расходов

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
ru: 5 основных изменений

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
ru: Сумма на счетах

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
ru: Суммы в единицах

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
ru: Рекомендации

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
ru: Портфель акций

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
ru: Процентные доходы

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
ru: Напоминания

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted operations
ru: Избранные операции

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
ru: Чистый капитал

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
ru: Годовые расходы

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
ru: Персональный финансовый рейтинг

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
ru: Изменений не обнаружено.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled operations defined on the "<a href="%1">Scheduled operations</a>" page.
ru: Запланированные операции не указаны на странице <a href="%1">«Плановые операции»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted operations defined on the "<a href="%1">Operations</a>" page.
ru: Избранные операции не указаны на странице <a href="%1">«Операции»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
ru: Бюджет не указан на странице <a href="%1">«Бюджет»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
ru: Акции не указаны на странице <a href="%1">«Платёжные единицы»</a>.

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
ru: Все суммы вычислены на основе курсов по состоянию на последний день соответствующего периода.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
ru: Применение правила

en: 1 operation modified by %2 | %1 operations modified by %2
ru[0]: %1 операция изменена %2
ru[1]: %1 операции изменены %2
ru[2]: %1 операций изменены %2
ru[3]: 1 операция изменена %2

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
ru: Ошибка применения правила %1

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: contains '#V1S#'
ru: содержит «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not contain '#V1S#'
ru: не содержит «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: starts with '#V1S#'
ru: начинается на «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not start with '#V1S#'
ru: не начинается на «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ends with '#V1S#'
ru: заканчивается на «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: does not end with '#V1S#'
ru: не заканчивается на «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is empty
ru: является пустым

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not empty
ru: не является пустым

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: regexp '#V1S#'
ru: рег. выражение «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not regexp '#V1S#'
ru: не рег. выражение «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: wildcard '#V1S#'
ru: шаблон подстановки «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: not wildcard '#V1S#'
ru: не шаблон подстановки «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: ='#V1S#'
ru: =«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: !='#V1S#'
ru: !=«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: >'#V1S#'
ru: >«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: <'#V1S#'
ru: <«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: >='#V1S#'
ru: >=«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: <='#V1S#'
ru: <=«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between #V1# and #V2#
ru: между #V1# и #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
ru: между «#V1S#» и «#V2S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to lower
ru: в нижний регистр

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to upper
ru: в верхний регистр

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is set to capitalize
ru: сделать прописными

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not lower
ru: не нижний регистр

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not upper
ru: не верхний регистр

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is not capitalize
ru: не прописными

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is lower
ru: нижний регистр

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is upper
ru: верхний регистр

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is capitalize
ru: прописными

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
ru: =#ATT2# с «#V1S#» заменено на «#V2S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
ru: =подстрока #ATT2# из #V1# в #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#)
ru: =слово(#ATT2#,#V1S#)

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =#ATT2# as date with format #DF#
ru: =#ATT2# как дату в формате #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#) as date with format #DF#
ru: =слово(#ATT2#,#V1S#) как дату в формате #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current month
ru: в текущем месяце

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous month
ru: в предыдущем месяце

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in current year
ru: в текущем году

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in previous year
ru: в предыдущем году

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 30 days
ru: в предыдущие 30 дней

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 months
ru: в предыдущие 3 месяца

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 6 months
ru: в предыдущие 6 месяцев

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 12 months
ru: в предыдущие 12 месяцев

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 2 years
ru: в предыдущие 2 года

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 3 years
ru: в предыдущие 3 года

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: is in last 5 years
ru: в предыдущие 5 лет

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: If total(#ATT#)#OP##V1# then send '#V2S#'
ru: Если в общем(#ATT#)#OP##V1# отправить '#V2S#'

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, ...)]
en: Apply the template '#V2S#'
ru: Применить шаблон «#V2S#»

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут содержит указанную строку

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут не содержит указанную строку

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут начинается с указанной строки

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут не начинается с указанной строки

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут оканчивается на указанную строку

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут не оканчивается на указанную строку

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
ru: Чтобы узнать, что атрибут пуст

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
ru: Чтобы узнать, что атрибут не пуст

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
ru: Чтобы получить значение, захваченное указанным регулярным выражением (например: "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
ru: Чтобы узнать, что атрибут соответствует указанному регулярному выражению (например, «^[H,h]ello$»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
ru: Чтобы узнать, что атрибут не соответствует указанному регулярному выражению (например, «^[H,h]ello$»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
ru: Чтобы узнать, что атрибут соответствует указанному выражению с подстановочными знаками (например, «_ello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
ru: Чтобы узнать, что атрибут не соответствует указанному выражению с подстановочными знаками (например, «_ello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
ru: Чтобы узнать, что атрибут равен указанному значению

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
ru: Чтобы узнать, что атрибут не равен указанному значению

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
ru: Чтобы узнать, что атрибут больше указанного значения

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
ru: Чтобы узнать, что атрибут меньше указанного значения

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
ru: Чтобы узнать, что атрибут больше или равен указанному значению

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
ru: Установить атрибут с указанным значением

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут равен указанной строке

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут не равен указанной строке

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут больше указанной строки

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут меньше указанной строки

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут больше или равен указанной строке

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
ru: Чтобы узнать, что атрибут меньше или равен указанной строке

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
ru: Чтобы узнать, что атрибут находится в диапазоне между двумя указанными значениями

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
ru: Чтобы узнать, что атрибут находится в диапазоне между двумя указанными строками

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
ru: Установить атрибут в нижнем регистре (например, «hello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
ru: Установить атрибут в верхнем регистре (например, «HELLO»)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
ru: Установить атрибут, начинающийся с заглавной буквы (например, «Hello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
ru: Чтобы узнать, что атрибут не находится в нижнем регистре (например, «hello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
ru: Чтобы узнать, что атрибут не находится в верхнем регистре (например, «HELLO»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
ru: Чтобы узнать, что атрибут не начинается с заглавной буквы (например, «Hello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
ru: Чтобы узнать, что атрибут находится в нижнем регистре (например, «hello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
ru: Чтобы узнать, что атрибут находится в верхнем регистре (например, «HELLO»)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
ru: Чтобы узнать, что атрибут начинается с заглавной буквы (например, «Hello»)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
ru: Установить атрибут со значением другого атрибута, где значение заменяется другим значением

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
ru: Установить атрибут с частью значения другого атрибута

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
ru: Установить атрибут со значением другого атрибута

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
ru: Установить атрибут со словом со значением другого атрибута, преобразованного в формат даты

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
ru: Установить атрибут даты со значением другого атрибута

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
ru: Установить атрибут даты со словом другого атрибута, преобразованного в формат даты

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is today
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на сегодня

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in previous month
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на предыдущий месяц

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in current year
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на текущий год

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in previous year
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на предыдущий год

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 30 days
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 30 дней

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 3 months
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 3 месяца

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 6 months
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 6 месяцев

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 12 months
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 12 месяцев

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 2 years
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 2 года

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 3 years
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 3 года

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the operation is in last 5 years
ru: Чтобы узнать, что дата операции приходится на последние 5 лет

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
ru:  и

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
ru:  или

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove an operation from a closed tracker
ru: Невозможно удалить операцию из закрытого трекера

[ctx: Error message]
en: Impossible to add an operation in a closed tracker
ru: Невозможно привязать операцию к закрытому трекеру

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
ru: Трекер «%1» создан

[ctx: Noun, a country]
en: France
ru: Франция

[ctx: Noun, a country]
en: United States
ru: США

[ctx: Noun, a currency]
en: Dow Jones (DJIA)
ru: Доу Джонс (DJIA)

[ctx: Noun, a country]
en: England
ru: Англия

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
ru: Германия

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
ru: Япония

[ctx: Noun, a country]
en: China
ru: Китай

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
ru: Сингапур

[ctx: Noun, the country of bitcoin]
en: Internet
ru: Интернет

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
ru: Неизвестная единица «%1»

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
ru: Эталонной единицей единицы не может быть она сама.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
ru: Упрощение единицы

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
ru: Анализ единицы

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
ru: Удаление ненужных значений

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
ru: Некорректный коэффициент. Коэффициент должен быть больше 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
ru: URL-адрес или сценарий источника. %1 заменяется интернет-кодом единицы.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
ru: %1 заменяется текущей датой в формате гггг-ММ-дд

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
ru: %1 заменяется предыдущей датой в формате гггг-ММ-дд

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
ru: Режим (HTML, CSV или CSVR). В режиме HTML из загруженной страницы будет извлекаться только одно значение. В режиме CSV будут извлекаться значения для каждой строки. CSVR — это CSV в обратном режиме.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
ru: Регулярное выражение для цены (см. %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
ru: Регулярное выражение для даты (см. %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
ru: Формат даты (см. %1) или «UNIX» для времени в формате UNIX

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
ru: Источник загрузки %1 не установлен.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
ru: Ошибка открытия адреса «%1»

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
ru: Для «%1» с регулярным выражением «%2» в строке «%3» цены не обнаружено

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
ru: Невозможно загрузить данные единицы %1 с интернет-кодом %2 из источника %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
ru: Невозможно открыть единицу %1 с интернет-кодом %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
ru: завтра

[ctx: this day]
en: today
ru: сегодня

[ctx: the day before today]
en: yesterday
ru: вчера

[ctx: the week after this week]
en: next week
ru: на следующей неделе

[ctx: the month after this month]
en: next month
ru: в следующем месяце

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
ru: &Вчера

[ctx: @option today]
en: &Today
ru: &Сегодня

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ru: &Завтра

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ru: Следующая &неделя

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ru: Следующий &месяц

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ru: Без даты

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
ru: Показывать окно приветствия

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
ru: Обновлять изменённые закладки при закрытии

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
ru: Обновлять изменённые страницы при закрытии

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
ru: Расположение основных вкладок

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
ru: Формат даты

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
ru: Значок системного лотка

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
ru: Переместить в начало

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
ru: Переместить вперёд

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
ru: Переместить назад

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
ru: Переместить в конец

[ctx: Question]
en: Title
ru: Название

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
ru: Новое название (оставьте пустым для использования названия по умолчанию):

en: Date of the operation
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
ru: Дата операции.
    Стрелки ↑ или ↓ — добавят или удалят один день.
    CTRL+↑ или CTRL+↓ — добавят или удалят один месяц.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
ru: Восстановить начальное значение внутреннего фильтра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
ru: Настройка таблицы

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
ru: Показать панель инструментов

[ctx: Noun, user action]
en: Export...
ru: Экспорт...

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
ru: Экспорт из Skrooge в SVG

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
ru: Изображение SVG, созданное с помощью Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
ru: Печать графика

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
ru: Копировать изображение

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: The current month]
en: Current month
ru: Текущий месяц

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
ru: Предыдущий месяц

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins...
ru: Загрузка дополнений...

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3...
ru: Загрузка дополнения %1/%2: %3...

en: Developer of plugin '%1'
ru: Разработчик дополнения «%1»

en: , '%1'
ru: , «%1»

[ctx: Noun]
en: Pages
ru: Страницы

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
ru: Выполнение текущего действия

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
ru: Отменить текущее действие

[ctx: Verb]
en: Hide
ru: Скрыть

[ctx: Verb]
en: Show all
ru: Показать всё

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
ru: Новая вкладка

[ctx: Verb]
en: Lock panels
ru: Заблокировать панели

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
ru: Разблокировать панели

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
ru: Зафиксировать эту страницу

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
ru: Закрыть все

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
ru: Закрыть все остальные

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
ru: Сохранить состояние страницы

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
ru: Восстановить состояние страницы

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
ru: Открыть последнюю закрытую страницу

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
ru: Заменить состояние закладки

[ctx: Noun, user action]
en: Configure...
ru: Настроить...

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
ru: Меню

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
ru: Назад

[ctx: Noun, user action]
en: Next
ru: Далее

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
ru: Включить редактор

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
ru: Преобразовать в формат SQLCipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
ru: Для выхода из полноэкранного режима нажмите %1 или используйте контекстное меню.

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
ru: Для включения полноэкранного режима необходимо открыть хотя бы одну страницу

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when an operation is running.
ru: Приложение нельзя закрыть до завершения операции.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
ru: Документ был изменён.
    Сохранить его перед закрытием?

[ctx: Question]
en: Save as
ru: Сохранить как

[ctx: Question]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: Question]
en: Do not save
ru: Не сохранять

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
ru: Изменения не будут сохранены.
    Продолжить?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
ru: Подтверждение закрытия

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
ru: Краткий формат даты (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
ru: Полный формат даты (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
ru: Особый краткий формат даты (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
ru: Особый полный формат даты (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
ru: Дата в формате ISO (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
ru: Общее

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
ru: Сохранение параметров

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
ru: Снять фиксацию этой страницы

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
ru:  [изменено]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
ru:  [только чтение]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
ru: Без названия

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
ru: Невозможно открыть страницу без соответствующего дополнения

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
ru: Неизвестное дополнение или действие [%1] по адресу [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when an operation is running.
ru: Страницу нельзя закрыть до завершения операции.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
ru: Восстановление состояния

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
ru: Состояние по умолчанию восстановлено

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
ru: Предупреждение: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
ru: Информация: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
ru: Завершено: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
ru: Уведомление

[ctx: Verb]
en: Open ...
ru: Открыть...

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
ru: Файл с названием <b>%1</b> уже существует. Заменить его?

[ctx: Question]
en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: Verb]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
ru: прописные

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
ru: с прописной

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
ru: нижний

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
ru: обрезка

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
ru: верхний

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
ru: Чтобы преобразовать документ, необходимо сначала его сохранить.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
ru: Документ преобразован.
    Новый файл:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ru: Вид

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
ru: Страницы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Список страниц.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Щелчок мыши с клавишей <span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> открывает страницу в новой вкладке.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
ru: Список страниц

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
ru: &Сообщения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
ru: Очистить все сообщения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
ru: Очистить сообщения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
ru: Показывать значок в системном лотке

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
ru: Спросить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
ru: Всегда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
ru: Никогда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
ru: Сверху

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
ru: Снизу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
ru: Слева

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
ru: Справа

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
ru: Спросить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
ru: Обновлять изменённые &закладки при закрытии:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
ru: &Расположение основных вкладок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
ru: Обновлять изменённые страницы при закрытии:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ru: Отображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
ru: Фо&рмат даты:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
ru: Следующие 7 дней

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
ru: Следующие 15 дней

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
ru: Следующий месяц

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
ru: Следующие 3 месяца

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
ru: Следующие 6 месяцев

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
ru: Следующий год

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
ru: Следующие 3 года

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
ru: Далеко в будущем

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
ru: Предыдущие 7 дней

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
ru: Предыдущие 15 дней

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
ru: Предыдущий месяц

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
ru: Предыдущие 3 месяца

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
ru: Предыдущие 6 месяцев

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
ru: Предыдущий год

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
ru: Предыдущие 3 года

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
ru: Далеко в прошлом

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
ru: %1: %2 (%3) Сумма=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
ru: Обновление закладки «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
ru: Обновление объекта

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
ru: Создание примечания

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
ru: Перемещение закладки

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
ru: Закладка «%1» была перемещена в «%2»

[ctx: Period mode]
en: All Dates
ru: Все даты

[ctx: Period mode]
en: Current...
ru: Текущий...

[ctx: Period mode]
en: Previous...
ru: Предыдущий...

[ctx: Period mode]
en: Last...
ru: Последний...

[ctx: Period mode]
en: Custom...
ru: Другой...

[ctx: Period mode]
en: Timeline...
ru: Шкала времени...

[ctx: Period interval]
en: day(s)
ru: день (дней)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
ru: неделя (недель)

[ctx: Period interval]
en: month(s)
ru: месяц (месяцев)

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
ru: квартал(кварталов)

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
ru: полугодие(полугодий)

[ctx: Period interval]
en: year(s)
ru: год (лет)

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
ru: С %1 по %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
ru[0]: Предыдущий %1 день
ru[1]: Предыдущие %1 дня
ru[2]: Предыдущие %1 дней
ru[3]: Предыдущий день

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
ru[0]: Предыдущая %1 неделя
ru[1]: Предыдущие %1 недели
ru[2]: Предыдущие %1 недель
ru[3]: Предыдущая неделя

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
ru[0]: Предыдущий %1 месяц
ru[1]: Предыдущие %1 месяца
ru[2]: Предыдущие %1 месяцев
ru[3]: Предыдущий месяц

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
ru[0]: Предыдущий %1 год
ru[1]: Предыдущие %1 года
ru[2]: Предыдущие %1 лет
ru[3]: Предыдущий год

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
ru[0]: Предыдущий %1 квартал
ru[1]: Предыдущие %1 квартала
ru[2]: Предыдущие %1 кварталов
ru[3]: Предыдущий квартал

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
ru[0]: Предыдущее %1 полугодие
ru[1]: Предыдущие %1 полугодия
ru[2]: Предыдущие %1 полугодий
ru[3]: Предыдущее полугодие

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
ru[0]: Предыдущий %1 день
ru[1]: Предыдущие %1 дня
ru[2]: Предыдущие %1 дней
ru[3]: Предыдущий день

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
ru[0]: Предыдущая %1 неделя
ru[1]: Предыдущие %1 недели
ru[2]: Предыдущие %1 недель
ru[3]: Предыдущая неделя

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
ru[0]: Предыдущий %1 месяц
ru[1]: Предыдущие %1 месяца
ru[2]: Предыдущие %1 месяцев
ru[3]: Предыдущий месяц

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
ru[0]: Предыдущий %1 год
ru[1]: Предыдущие %1 года
ru[2]: Предыдущие %1 лет
ru[3]: Предыдущий год

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
ru[0]: Предыдущий %1 квартал
ru[1]: Предыдущие %1 квартала
ru[2]: Предыдущие %1 кварталов
ru[3]: Предыдущий квартал

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
ru[0]: Предыдущее %1 полугодие
ru[1]: Предыдущие %1 полугодия
ru[2]: Предыдущие %1 полугодий
ru[3]: Предыдущее полугодие

[ctx: A period]
en: Current day
ru: Текущий день

[ctx: A period]
en: Current week
ru: Текущая неделя

[ctx: A period]
en: Current month
ru: Текущий месяц

[ctx: A period]
en: Current year
ru: Текущий год

[ctx: A period]
en: Current quarter
ru: Текущий квартал

[ctx: A period]
en: Current semester
ru: Текущий семестр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
ru: включая будущие

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
ru: Начальная дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
ru: С

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
ru: Конечная дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
ru:  по

en: Show: %1
ru: Для показа: %1

en: Show
ru: Показать

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
ru: Все даты

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
ru: Текущий квартал

[ctx: The current semester]
en: Current semester
ru: Текущее полугодие

[ctx: The current year]
en: Current year
ru: Текущий год

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
ru: Предыдущий квартал

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
ru: Предыдущее полугодие

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
ru: Предыдущий год

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
ru: Строковая

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
ru: Столбчатая

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
ru: Гистограмма

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
ru: Точечная

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
ru: Линейная

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
ru: С областями

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
ru: Пузырьковая

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
ru: Круговая

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
ru: Концентрическая

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
ru: Древовидная

en: Table
ru: Таблица

en: Text
ru: Текст

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
ru: Восстановить цвета по умолчанию

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
ru: Все значения положительные

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
ru: Лимиты

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
ru: Среднее

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
ru: Линия тенденции

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
ru: Кривая Парето

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
ru: Легенда

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
ru: Начало координат

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
ru: После запятой

en: %1 (raw)
ru: %1 (без обработки)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
ru: Сумма

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
ru: Среднее значение

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
ru: Мин.

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
ru: Макс.

[ctx: Noun]
en: Tendency line
ru: Линия тенденции

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
ru: Сумма «%1»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
ru: Закрыть эту фиксированную страницу?

[ctx: Question]
en: Pinned page
ru: Фиксированная страница

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
ru: Закладка «%1» была изменена. Обновить её согласно текущему состоянию?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
ru: Закладка была изменена

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
ru: Закладка обновлена

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
ru: Страница была изменена. Обновить её согласно текущему состоянию?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
ru: Страница была изменена

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
ru: Сохранение состояния

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
ru: Состояние сохранено

[ctx: Verb]
en: Save this tab
ru: Сохранить эту вкладку

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
ru: Столбцы

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
ru: Группировать по столбцу

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
ru: Сортировка столбцов

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
ru: Набор столбцов

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
ru: Подогнать ширину столбцов

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
ru: Автоматически подгонять ширину столбцов

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
ru: Чередовать цвета строк

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
ru: Сохранить параметры

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
ru: Сохранение параметров по умолчанию

[ctx: Action]
en: Print...
ru: Печать...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
ru: Вместить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
ru: Уменьшить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
ru: Нетипичный масштаб

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
ru: Увеличить

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
ru: Невозможно вставить объект (%1 используется %2).
    Название ограничения: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
ru: Невозможно обновить объект (%1 используется %2).
    Название ограничения: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
ru: Невозможно удалить использованный объект (%1 используется %2).
    Название ограничения: %3

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current operation has been interrupted
ru: Текущая операция была прервана

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
ru: Операцию нельзя начать из-за выполнения другой операции

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
ru: Для выполнения этого действия следует открыть операцию

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
ru: Ошибка закрытия операции из-за слишком большого количества завершённых операций

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
ru: Удаление операций в рамках операции запрещено

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
ru: Создание группы операций в пределах операции запрещено

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
ru: Во время выполнения операции действия отмена/повтор запрещены

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
ru: Во время выполнения операции изменение пароля запрещено

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
ru: Пароль документа удалён.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
ru: Пароль документа изменён.

[ctx: Noun]
en: Recovery
ru: Восстановление

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
ru: Невозможно восстановить этот файл

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
ru: Ошибка установки

[ctx: Error message]
en: Wrong password
ru: Неверный пароль

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
ru: Ой, этот файл, кажется, повреждён

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
ru: Этот документ защищён паролем, но база данных работает в режиме SQLite.
    Обратите внимание, что режим SQLCipher обеспечивает более высокий уровень безопасности, так как шифруется даже временный файл.

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
ru: В этой версии приложения обнаружена и исправлена уязвимость. Настоятельно рекомендуется сменить пароль.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
ru: Ошибка преобразования документа, но документ был загружен без ошибок из-за того, что задействован режим диагностики.

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
ru: Документ преобразован

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
ru: Правильная работа приложения невозможна, так как версия системы %3 (%1) не соответствует версии %4, встроенной в Qt (%2). Рекомендуется выполнить повторную сборку Qt с параметром -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
ru: Сохранено без авторизации, потому что не указано название файла

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
ru: Сохранение запрещено, если операция не закрыта

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
ru: Файл «%1» уже существует.

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
ru: Ошибка создания резервной копии файла %1

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
ru: Ошибка записи файла «%1»

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
ru: автозапуск

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
ru: Обновление панелей

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
ru: Ошибка открытия файла «%1»

[ctx: Error message]
en: No database defined
ru: Не указано ни одной базы данных

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
ru: Значение

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
ru: Время последнего изменения

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
ru: В «%1» было возвращено несколько объектов в ответ на запрос «%2»

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
ru: В «%1» не было возвращено ни одного объекта в ответ на запрос «%2»

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
ru: Название «%1» является недопустимым: нельзя использовать символ «%2»

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
ru: Ошибка %1, потому что связанный объект ещё не сохранён в базе данных.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
ru: Нельзя создавать родительские и дочерние записи с одинаковым названием. Например, A > A или A > B > A.

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
ru: Ошибка загрузки «%1» с «%2», потому что объект не был найден в базе данных

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
ru[0]: Ошибка загрузки «%2» с «%3» из-за неправильного количества результатов (найден %1 объект)
ru[1]: Ошибка загрузки «%2» с «%3» из-за неправильного количества результатов (найдено %1 объекта)
ru[2]: Ошибка загрузки «%2» с «%3» из-за неправильного количества результатов (найдено %1 объектов)
ru[3]: Ошибка загрузки «%2» с «%3» из-за неправильного количества результатов (найден %1 объект)

[ctx: Error message for an object]
en: '%1': %2
ru: «%1»: %2

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
ru: Удаление «%1» выполнено

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
ru: Примечание «%1=%2» для «%3» добавлено

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
ru: Добро пожаловать в %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know ...?
ru: Знаете ли вы, что...?

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
ru: %1 или %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
ru: (%1) и (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
ru: не (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
ru: (%1) и не (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
ru: Ошибка открытия файла «%1»

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
ru: Невозможно скопировать «%1» в «%2»

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
ru: Шифрование AES-128 не поддерживается (%1). Требуется установить qca-ossl.

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
ru: Ошибка шифрования

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
ru: Ошибка создания файла «%1»

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
ru: Ошибка %1

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
ru: Ошибка создания. Объект уже существует.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
ru: Личный финансовый менеджер

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
ru: © 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
ru: Архитектор и разработчик

[ctx: A job description]
en: Developer
ru: Разработчик

[ctx: Fullname]
en: Siddharth SHARMA
ru: Siddharth Sharma

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
ru: Разработчик — Google Summer Of Code 2010

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
ru: Название программы заимствовано из повести Чарльза Диккенса <i>Рождественская песнь</i>, в которой основным персонажем является Эбенезер Скрудж — очень жадный старик, которого посещают три привидения, и меняют его отношение к миру на лучшее.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
ru: Пользователи, которые помогают улучшать приложение

[ctx: Application argument]
en: Document to open
ru: Документ, который следует открыть

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
ru: Показать переменные среды, которые используются этим приложением.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
ru: Переменные среды:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
ru:   %1: включить трассирование. «x» — это ожидаемый уровень трассирования. Также будет включён режим отладки.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
ru:   %1: включить профилирование. Также будет включён режим отладки.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
ru:   %1: дамп сортировки sql, занимающей более «x» мс.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
ru:   %1: включить режим высокого разрешения.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading ...
ru: Загрузка...

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
ru: Конвертер файлов

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, ...)
ru: Инструмент для преобразования файлов с финансовыми данными (KMyMoney, GnuCash, Skrooge...)

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
ru: Входной файл. Поддерживаемые форматы:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
ru: Выходной файл. Поддерживаемые форматы:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
ru: Название параметра

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
ru: Значение параметра

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
ru: Название параметра для экспорта

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
ru: Значение параметра для экспорта

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
ru: Отсутствует параметр -in

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
ru: Отсутствует параметр -out

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
ru:  Параметры импорта

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
ru:  Файл импорта:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
ru:  Параметры экспорта

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
ru:  Файл экспорта:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
ru:  ОШИБКА

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
ru:  УСПЕШНО
