skrooge - en to sv translation catalogue (1880 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
sv: Råd

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
sv: Aktivera alla råd

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
sv: Automatisk uppdatering

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
sv: Råd tar mycket lång tid att beräkna

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
sv: För att förbättra prestanda, bör du ändra den grafiska komponenten till "Manuell uppdatering' (se den sammanhangsberoende menyn).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
sv: <p><b>Prioritet %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
sv: Bortse från

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
sv: Bortse från under aktuell månad

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
sv: Bortse från den här typen

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
sv: Bortse från den här typen under aktuell månad

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
sv:  (rekommenderad)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
sv: Visa alla råd

[ctx: Information message]
en: Display less advices
sv: Visa färre råd

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
sv: Uppdatera råd

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
sv: Verkställ alla rekommenderade rättningar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
sv: Aktivera alla råd

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
sv: Råd aktiverade.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
sv: Misslyckades aktivera råd

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
sv: Avfärda råd

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
sv: Råd avförda.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
sv: Misslyckades med att avföra råd

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
sv: Råd

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
sv: Dagens tips

[ctx: The title]
en: Advice
sv: Råd

[ctx: The tool tip]
en: Advice
sv: Råd

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
sv: Dagens tips

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
sv: Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
sv: &Importera

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
sv: Paneler

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
sv: Gå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
sv: Fäst upp hembokmärken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
sv: Om markerat, fästs hembokmärken upp.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
sv: Importera standardbokmärken

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
sv: Importera standardbokmärken

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
sv: Rapport > Inkomster mot utgifter under de 12 senaste månaderna

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
sv: Rapport > Kategorier i cirkeldiagram under de 12 senaste månaderna

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
sv: Rapport > Historik

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
sv: Standardbokmärken importerade.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
sv: Misslyckades med att importera standardbokmärken

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
sv: Skapade bokmärke

[ctx: Action]
en: Open all
sv: Öppna alla

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
sv: Lägg till bokmärke för aktuell sida här

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
sv: Expandera alla

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
sv: Dra ihop alla

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
sv: Lägg till bokmärke för aktuell sida

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
sv: Lägg till bokmärke för alla sidor

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
sv: Lägg till bokmärkesgrupp

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
sv: Starta automatiskt

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
sv: Ta bort automatiskt visade vid start

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
sv: Bokmärken automatiskt visade vid start

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
sv: Visa inte bokmärken automatiskt vid start

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
sv: Status att automatiskt visas vid start för bokmärket '%1' har ändrats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
sv: Bokmärken automatiskt visade vid start

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
sv: Visa inte bokmärken automatiskt vid start

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
sv: Skapa bokmärkeskatalog '%1'

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
sv: Bokmärkskatalogen '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
sv: Skapade bokmärkesgrupp

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
sv: Skapa bokmärken

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
sv: Bokmärket '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
sv: Skapade bokmärken

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
sv: Skapa bokmärke '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
sv: Ändring av bokmärkesikon

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
sv: Ikonen för bokmärket '%1' har ändrats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
sv: Bokmärkesikon ändrad

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
sv: Bokmärke borttaget

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Listan låter dig öppna sidor med bokmärken</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Använd <span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> för att öppna som ny sida</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
sv: Listan låter dig öppna sidor med bokmärken

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
sv: Delinstrumentpanel

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
sv: Delinstrumentpanel

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
sv: Anpassa instrumentpanelen

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
sv: Välkommen till %1

[ctx: Verb]
en: Flow
sv: Flöde

[ctx: Verb]
en: 1 column
sv: 1 kolumn

[ctx: Verb]
en: 2 columns
sv: 2 kolumner

[ctx: Verb]
en: 3 columns
sv: 3 kolumner

[ctx: Verb]
en: 4 columns
sv: 4 kolumner

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
sv: Starta om profilering

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
sv: Visa profilering

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
sv: Felsökning

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
sv: Användbar för felsökning

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
sv: Utför

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
sv: Utför flera förfrågningar

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
sv: Förklara

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
sv: Förklara frågeplan

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
sv: Kör skript [%1]

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
sv: 
    Körtid: %1 ms

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
sv: SQL-sats från felsökningsinsticksprogram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
sv: SQL-sats att utföra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
sv: Skript att köra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
sv: Utför

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
sv: Kör i en transaktion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
sv: Uppdatera databas (vyer, index, utlösare)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
sv: Uppdatera databas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (KTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
sv: Utmatning från SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
sv: &Spårningsnivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
sv: Välj spårningsnivå

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
sv: Aktivera eller inaktivera profilering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
sv: Aktivera profilering

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
sv: Vill du tvinga borttagning?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
sv: Objekt borttagna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
sv: Öppna senaste fil vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
sv: Om markerad, startar programmet automatiskt med den senast använda filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
sv: Spara vid stängning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
sv: Om markerad, sparar programmet automatiskt aktuellt dokument vid stängning.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
sv: Lagra lösenord i KDE:s plånbok

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
sv: Om markerad, kommer programmet att hämta och lagra lösenord i KDE:s plånbok.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
sv: Välj plånbok

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
sv: Den valda plånboken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
sv: Aktivera säkerhetskopiering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
sv: Om markerad, skapar programmet automatiskt en säkerhetskopia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
sv: Prefix för den säkerhetskopierade filen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
sv: Suffix för den säkerhetskopierade filen.

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
sv: Filen %1 hittades inte. Det är omöjligt att öppna den.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
sv: Fil

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
sv: Dokument skapat med lyckat resultat.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
sv: Misslyckades med att skapa dokument.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
sv: Fil sparad med lyckat resultat.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
sv: Kan inte spara fil

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
sv: %1 dokument

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
sv: Fil '%1' sparad.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
sv: Misslyckades med att spara '%1'.

[ctx: Panel title]
en: Open file
sv: Öppna fil

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
sv: %1 dokument

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
sv: Dokumentet har återställts från en tillfällig fil. Du kan välja att öppna originaldokumentet igen.

[ctx: Noun]
en: Reopen
sv: Öppna igen

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
sv: Filen verkar vara skyddad.
    Ange lösenordet.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
sv: <b>Felaktigt lösenord.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
sv: Fil '%1' öppnad.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
sv: Misslyckades med att öppna '%1'.

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
sv: Försök med en återställning

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
sv: Dokumentet har återställts här: %1
    Var försiktig eftersom återställningen kanske inte är helt perfekt.

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
sv: Öppna den återställda filen

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
sv: Var försiktig, om du förlorar ditt <b>lösenord</b> kommer det att vara <u><b>omöjligt</b></u> att öppna dokumentet. Varning: åtgärden kan inte ångras utom genom att ändra lösenordet igen.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
sv: Ändra lösenord avbrutet.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
sv: Lösenord ändrat.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
sv: Misslyckades med att ändra lösenord.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
sv: Säkerhetskopiera dokumentet

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
sv: Glöm inte bort att säkerhetskopiera dokumentet på en annan enhet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
sv: Lagra lösenord i KDE:s plånbok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
sv: Säkerhetskopiera vid spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Följande nyckelord kan användas som prefix och suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: för att lägga till aktuellt datum i den säkerhetskopierade filen<br/>&lt;TIME&gt;: för att lägga till aktuell tid  i den säkerhetskopierade filen</p><p>Normalt lagras säkerhetskopian i samma katalog som den sparade filen.<br/>Men det går att tvinga säkerhetskopieringens katalog genom att ange en absolut sökväg i prefixet.<br/>(till exempel: /backup/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
sv: Byt bokmärke

[ctx: Verb]
en: Switch close
sv: Byt stängning

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
sv: Bokmärke

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
sv: Stängningsstatus för '%1' har ändrats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
sv: Stängd.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
sv: Stängning misslyckades

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
sv: Bokmärke

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
sv: Bokmärkesstatus för '%1' har ändrats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
sv: Bokmärkt.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
sv: Bokmärke kunde inte skapas

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
sv: Filen %1/html/main.txt hittades inte

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
sv: Månadsrapport

en: Upload
sv: Ladda upp

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
sv: Omöjligt att kopiera fil från '%1' till '%2'

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
sv: Borttagning av '%1' misslyckades

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
sv: Sammanställ månadsrapport för '%1'

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
sv: Paketet är klart. Du finner det här %1, och tre skärmbilder här %2, %3, %4. Du kan nu ladda upp det manuellt.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
sv: Rapport för:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
sv: Rapportens månad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
sv: Uppdatera månadsrapporten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
sv: &Mall:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
sv: Mallen att använda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
sv: Ta bort markerad källa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
sv: Hämta fler mall

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
sv: Skriv ut till en HTML-fil

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
sv: skriv ut

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
sv: Utskrift utförd med lyckat resultat.

[ctx: Error message]
en: Print failed
sv: Utskrift misslyckades

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
sv: Lägg till egenskap

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
sv: Skapa egenskap

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
sv: Egenskap skapad

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
sv: Följande kommandorad misslyckades med koden %2:
    '%1'

[ctx: Noun]
en: Bill
sv: Räkning

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
sv: Lägg till %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
sv: Ingen egenskap hittades. Du måste först skapa en egenskap från dockningspanelen.

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
sv: Ladda ner och lägg till %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: Selection
sv: Markering

en: All
sv: Alla

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
sv: Vill du kopiera eller skapa en länk till filen?

[ctx: Question]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: Question]
en: Link
sv: Skapa länk

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
sv: Misslyckades med att öppna filen '%1'

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
sv: Byt namn på egenskap

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
sv: Bytte egenskapens namn

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
sv: Markera en fil

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
sv: Egenskaper borttagna.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
sv: Borttagning misslyckades

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
sv: Egenskapens namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
sv: Byt namn på egenskap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
sv: Lägg till egenskap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
sv: Egenskapens värde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
sv: Välj en fil som egenskap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
sv: Ta bort egenskap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
sv: Öppna fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
sv: För:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
sv: Lista med egenskaper

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
sv: Markera alla

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
sv: Markering: %1 rad för %2 (min: %3, medel: %4, max: %5)

en: Selection: %1 line for %2
sv: Markering: %1 rad för %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
sv[0]: Markering: %1 rad
sv[1]: Markering: %1 rader

[ctx: The title]
en: Statistic
sv: Statistisk

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
sv: Maximalt antal steg att ångra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
sv: Rensa historik vid spara

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
sv: Ångra dokumentändringar

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
sv: Rensa historik

[ctx: Verb]
en: Undo transaction '%1'.
sv: Ångra transaktion '%1'.

[ctx: Verb]
en: Redo transaction '%1'.
sv: Gör om transaktion '%1'.

[ctx: Noun]
en: History
sv: Historik

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
sv: Historiken är för stor

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
sv: Du kan förbättra prestanda genom att reducera historikstorleken i inställningarna.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
sv: Öppna inställningsruta

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
sv: Rensa historik utförd med lyckat resultat.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
sv: Rensa historik misslyckades

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
sv: Ångra utfört med lyckat resultat.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
sv: Ångra misslyckades

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
sv: Gör om utfört med lyckat resultat.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
sv: Gör om misslyckades

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
sv: Ångra utfört med lyckat resultat.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
sv: Gör om utfört med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
sv: Ändringshistorik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
sv: Rensa historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
sv: Maximalt antal steg att ångra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Antal åtgärder att ångra som finns i historiken. Om du vill behålla <span style=" font-weight:600;">alla</span> åtgärder i historiken, ställ in värdet till <span style=" font-weight:600;">-1</span>, men se upp med att filstorleken kommer att öka brant.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
sv: -1 betyder ingen gräns

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
sv: Felaktiga parametrar

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
sv: Importera %1-fil

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
sv: Misslyckades med att öppna filen '%1'

[ctx: Import step]
en: Import transactions
sv: Importera transaktioner

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
sv: Använder konto '%1' för import

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
sv: Mer än ett möjligt konto hittades.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
sv: Standardkonto '%1' skapat för import

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some transactions are already existing
sv: Den ursprungliga behållningen för '%1' har inte angivits eftersom det redan finns vissa transaktioner

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
sv: Den ursprungliga behållningen för '%1' är angiven från innehållet i en AFB120-fil

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
sv: AFB120-fil (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
sv: Varning: Kommandot %1 misslyckades med koden %2 (försök %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
sv: Varning: Kommandot %1 misslyckades på grund av utgången tidsgräns  (försök %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
sv: Importera med %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
sv: Omöjligt att hitta kontoidentifieraren med det reguljära uttrycket '%1' på rad '%2'

[ctx: Progress message]
en: Download transactions
sv: Ladda ner transaktioner

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
sv: Gränssnittet '%1' verkar inte bra inställt eftersom inget konto hittades.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
sv: Inga konton nerladdade med följande kommando:
    %1
    Kontrollera installationen av gränssnittet.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
sv: Vissa konton har inte laddats ner. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
sv: Importera

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
sv: Importera ett konto med %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
sv: ^datum

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
sv: ^konto

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
sv: ^nummer|^num?ro

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
sv: ^l?ge|^typ

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
sv: ^betala

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
sv: ^kommentar|^detalj|^info

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
sv: ^status

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
sv: ^bokm?rk

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^cat\w*gor\w*
sv: ^kat\w*gor\w*

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
sv: ^v?rde|^belopp|^kredit|^debet

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
sv: ^antal

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
sv: ^enhet

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
sv: ^tecken

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
sv: ^-|^debet|^uttag

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
sv: ^idgrupp

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
sv: ^idtransaktion

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
sv: Använd automatisk sökning av kolumnerna

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
sv: Använd avbildning: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
sv: Huvud hittades inte i CSV-fil

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
sv: Datumformat stöds inte

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
sv: Import av '%1' med kod '%2' och datumformat '%3'

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
sv: Ogiltigt antal kolumner på rad %1. Förväntade %2, hittade %3.

[ctx: An transaction mode]
en: Transfer
sv: Överför

[ctx: An transaction mode]
en: Direct debit
sv: Direkt debet

[ctx: An transaction mode]
en: Deposit
sv: Insättning

[ctx: An transaction mode]
en: Payback
sv: Återbetalning

[ctx: An transaction mode]
en: Withdrawal
sv: Uttag

[ctx: An transaction mode]
en: Card
sv: Kort

[ctx: An transaction mode]
en: Loan payment
sv: Låneinbetalning

[ctx: An transaction mode]
en: Subscription
sv: Prenumeration

[ctx: An transaction mode]
en: Cash deposit
sv: Kontantinsättning

[ctx: An transaction mode]
en: Card summary
sv: Kortsammanfattning

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
sv: Bank för import %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
sv: Standardbank '%1' skapad för import

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
sv: Den ursprungliga behållningen för '%1' har registrerats

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and transactions have been exported
sv: Bara valda konton och transaktioner har exporterats

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
sv: Misslyckades med att spara filen '%1'

[ctx: A file format]
en: CSV file
sv: CSV-fil

[ctx: Import step]
en: Import units
sv: Importera enheter

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
sv: Import av '%1' med kodare '%2' och datumformat '%3'

[ctx: Import step]
en: Import rules
sv: Importera regler

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
sv: Import av '%1' med avkodaren %2'

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
sv: Felaktigt XML-innehåll i fil '%1'

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
sv: Importera banker och konton

[ctx: Import step]
en: Import scheduled transactions
sv: Importera schemalagda transaktioner

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
sv: Gnucash-dokument

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
sv: Felaktig version av Grisbi-dokument. Version måste vara >= 0.6.0

[ctx: Import step]
en: Import banks
sv: Importera banker

[ctx: Import step]
en: Import accounts
sv: Importera konton

[ctx: Import step]
en: Import payees
sv: Importera betalningsmottagare

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
sv: Importera betalningssätt

[ctx: Import step]
en: Import categories
sv: Importera kategorier

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
sv: Budgettilldelning

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
sv: Räkenskapsår

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
sv: Grisbi-fil

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
sv: Exportera %1-fil

[ctx: Export step]
en: Export accounts
sv: Exportera konton

[ctx: Export step]
en: Export categories
sv: Exportera kategorier

[ctx: Export step]
en: Export payees
sv: Exportera betalningsmottagare

[ctx: Export step]
en: Export transactions
sv: Exportera transaktioner

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
sv: Intuit Interchange Format-fil

[ctx: A file format]
en: JSON file
sv: JSON-fil

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
sv: Konto med identifieraren %1 hittades inte

[ctx: Import step]
en: Import budgets
sv: Importera budgetar

[ctx: Export step]
en: Export units
sv: Exportera enheter

[ctx: Export step]
en: Export budgets
sv: Exportera budgetar

[ctx: Export step]
en: Export scheduled transactions
sv: Exportera schemalagda transaktioner

[ctx: Export step]
en: Export banks
sv: Exportera banker

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
sv: KMyMoney-dokument

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
sv: Konto

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
sv: Inte definierat

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
sv: Körning av '%1' misslyckades

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
sv: Huvudbokskonverteringen till XML av '%1' misslyckades

[ctx: A file format]
en: Ledger file
sv: Huvudboksfil

[ctx: Import step]
en: Import stocks
sv: Importera aktier

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
sv: Tillgångar

[ctx: Import step]
en: Import assets
sv: Importera tillgångar

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
sv: Money Manager Ex-dokument

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
sv: Fel vid tolkning av '%1'

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
sv: Filen %1 har inte läsrättigheter

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
sv: Programmet Java är inte installerat. Det måste installeras manuellt.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
sv: Programmet sunriise behövs för import från Microsoft Money, men är inte installerat i '%1'

[ctx: Warning message]
en: The transaction '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
sv: Transaktionen '%1' har reparerats eftersom dess belopp inte var lika med summan av beloppen hos dess delar

[ctx: Error message]
en: Invalid password
sv: Ogiltig lösenord

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
sv: Extraktion från Microsoft Money-dokumentet '%1' misslyckades

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
sv: Microsoft Money-dokument

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
sv: Den ursprungliga behållningen för '%1' är angiven från innehållet i en MT940-fil

[ctx: A file format]
en: MT940 file
sv: MT940-fil

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
sv: Import av OFX misslyckades

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
sv: Rubrik

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
sv: Kreditera

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
sv: Debitera

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
sv: Ränta

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
sv: Utdelning

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
sv: FI-avgift

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
sv: Avgift

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
sv: Insättning

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
sv: Bankomat

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
sv: Försäljningsställe

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
sv: Elektronisk betalning

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
sv: Upprepad betalning

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
sv: Provision

[ctx: A file format]
en: OFX file
sv: OFX-fil

en: Invoice
sv: Faktura

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
sv: Faktura %1 har inte importerats eftersom den inte kändes igen (lista över igenkända extraktionsvärden: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
sv: PDF-fil (faktura)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
sv: Kategorier hittade och importerade

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
sv: Kurser hittade och importerade

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
sv: Enheter hittade och importerade

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
sv: Uppföljare hittade och importerade

[ctx: An information message]
en: Auto repaired transaction
sv: Automatiskt reparerad transaktion

[ctx: An information message]
en: The total amount of the transaction (%1) was different to the sum of the sub-transactions (%2). The transaction has been repaired.
sv: Det totala beloppet för transaktionen (%1) skiljer sig från summan av deltransaktioner (%2). Transaktionen har reparerats.

[ctx: A file format]
en: QIF file
sv: QIF-fil

[ctx: Import step]
en: Import trackers
sv: Importera uppföljningar

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
sv: Importera bokmärken

en: Imported bookmarks
sv: Importerade bokmärken

[ctx: Import step]
en: Import interests
sv: Importera räntor

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
sv: Databasen sqlcipher har skyddats med samma lösenord som dokumentet

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
sv: Misslyckades skapa filen '%1'

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
sv: Skrooge-dokument

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
sv: SQLCipher-dokument

[ctx: A file format]
en: SQLite document
sv: SQLite-dokument

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
sv: Kreditkort

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
sv: Kontanter

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
sv: Överföring

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
sv: Annan

[ctx: A file format]
en: Homebank document
sv: Homebank-dokument

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in %1
sv: Felaktigt XML-innehåll i %1

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
sv: Okänt XML-format. Bara Skrooge och ISO 20022 XML-format stöds.

[ctx: A file format]
en: XML file
sv: XML-fil

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
sv: köp

en: Add a new transaction in skrooge
sv: Lägg till en ny transaktion i skrooge

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 computer
sv: %1 10 dator

en: Add transaction %1
sv: Lägg till transaktion %1

[ctx: Information message]
en: Transaction created
sv: Transaktion skapad

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
sv: Misslyckades skapa filen %1

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
sv: Konton

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
sv: Bara bokmärkta

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past transactions
sv: Bara historiska transaktioner

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
sv: Lönekonto

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
sv: Kreditkort

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
sv: Sparkonto

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
sv: Investeringskonto

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
sv: Lån

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
sv: Plånbok

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
sv: Annat

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> transactions.
sv: Först måste du skapa åtminstone ett konto<br>på sidan <a href="%1">"Bank och konto"</a> eller <a href="%2">importera</a> transaktioner.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
sv: Totalt %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
sv: Totalt

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
sv: Konton (normal)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
sv: Konton (fullständig)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
sv: Banker (enkel)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
sv: Banker (fullständig)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
sv: Konton (enkel)

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
sv: Konton

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
sv: Hantera konton

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
sv: Banken '%1' har inget konto

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
sv: Glöm inte att ta bort oanvända banker

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
sv: Ta bort '%1'

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
sv: Det stängda kontot '%1' innehåller fortfarande pengar

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
sv: Detta är kanske inte normalt

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
sv: Öppna '%1' igen

[ctx: Action to create a fake transaction to set the amount of the account to 0]
en: Create fake transaction
sv: Skapa påhittad transaktion

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
sv: Ta bort oanvända banker

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
sv: Oanvänd bank borttagen

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
sv: Misslyckades med att ta bort oanvänd bank

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
sv: Öppna konto '%1' igen

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
sv: Konto öppnat igen

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
sv: misslyckades öppna kontot igen

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake transaction
sv: Skapa påhittad transaktion

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
sv: påhittad transaktion

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The transaction '%1' has been added
sv: Transaktionen '%1' har lagts till

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake transaction created.
sv: Påhittad transaktion skapad.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
sv: Misslyckades skapa

en: Opened
sv: Öppnad

en: Closed
sv: Stängd

en: Highlighted only
sv: Bara bokmärkta

en: Graph
sv: Diagram

en: Display the account edit panel
sv: Visa redigeringspanelen för konton

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account
sv: Transaktioner för konto

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
sv: Markera en bankikon

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
sv: Bildfiler

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
sv: Skapa konto '%1'

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
sv: Kontot '%1' har infogats

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
sv: Konto '%1' skapat

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
sv: Misslyckades skapa konto

[ctx: Updating an account]
en: Account update
sv: Uppdatera konto

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
sv: Du försökte ändra namn på markerade konton till ett befintligt konto. Kontona har sammanfogats.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
sv: Du försökte ändra alla namn på markerade konton. Kontona har sammanfogats.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
sv: Konto '%1' har uppdaterats

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
sv: Du försöker ändra banknamn för kontot som heter '%1'.
    Vill du göra ändringen för alla konton i denna bank?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
sv: Vill du ändra kontot?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
sv: Konto uppdaterat.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
sv: Uppdatering misslyckades

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
sv: Dagens behållning: %1   Behållning: %2     Kontrollerade: %3   Ska kontrolleras: %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
sv: <p>Dagens behållning: %1</p><p>Behållning: %2</p><p>Kontrollerade: %3</p><p>Ska kontrolleras: %4</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
sv: Bankens logotyp

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
sv: Kontots ingående behållning (ett negativt värde för ett lånekonto)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
sv: Enhet för kontots ingående behållning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
sv: Kontots namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
sv: Kontonummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
sv: Kontots maximala belopp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
sv: Organisationens adress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
sv: Kontots kommentar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
sv: Bankens namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
sv: Kontots minimala belopp

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
sv: Ingående sal&do:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
sv: Typ av konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
sv: Organisationens nummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
sv: Bankens clearingnummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
sv: Lägg till en bank och ett konto (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
sv: Uppdatera markerade banker och konton (Skift+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
sv: Ändra

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
sv: Banker

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
sv: Behandla budgetregler

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
sv: Budgetlarm för %1

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
sv: Ta hand om din budget.<br>%1.<br>%2/%3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this budget
sv: Öppna transaktioner som hör ihop med budgeten

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
sv: Behandling av gammal budget

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
sv: Budgeten har inte behandlats på mer än en månad.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
sv: Behandla budgetregler

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
sv: Budgetregler behandlade

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
sv: Budgetregler misslyckades

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
sv: Månatligen

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
sv: Individuell

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
sv: Alla

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
sv: Inga

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
sv: Aktuella

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
sv: Aktuellt år

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
sv: Aktuell månad

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
sv: Föregående år

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
sv: Föregående månad

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
sv: Alla

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
sv: Negativ

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
sv: Positiv

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
sv: Aktuell

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
sv: Aktuellt år

en: Manual
sv: Manuell

en: Display the edit panel for standard budget
sv: Visa redigeringspanelen för standardbudgetar

en: Auto
sv: Automatisk

en: Display the edit panel for automatic budgets
sv: Visa redigeringspanelen för automatiska budgetar

en: Rules
sv: Regler

en: Display the edit panel for rules
sv: Visa redigeringspanelen för regler

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
sv: Ta bort existerande budgetar för %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
sv: Skapa budgetregel

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
sv: Budgetregeln '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
sv: Budgetregel skapad

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
sv: Misslyckades med att skapa budgetregel

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
sv: Skapa budget

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
sv: Budget '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
sv: Budget skapad

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
sv: Misslyckades med att skapa budget

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
sv: Uppdatering av budgetregel

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
sv: Budgetregel '%1' har uppdaterats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
sv: Budgetregel uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
sv: Uppdatering av budgetregel misslyckades

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
sv: Uppdatera budget

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
sv: Budget uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
sv: Budgetuppdatering misslyckades

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
sv[0]: Markering: %1 budget för %2
sv[1]: Markering: %1 budgetar för %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
sv: Markering: ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
sv: Budgetens räkenskapsperiod

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
sv: Budgetens räkenskapsår

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
sv: Budgetens räkenskapsmånad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
sv: Budgetens storlek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
sv: Budgetens kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
sv: Inklusive delkategorier

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
sv: Aktivera skapa budget automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the transactions of:
sv: Skapa automatiskt baserat på transaktionerna från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
sv: Balanserar varje månatlig budget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
sv: Balanserar den årliga budgeten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
sv: Å&r:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled transactions for a better automatic creation
sv: Använd schemalagda transaktioner för att förbättra skapa automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled transactions
sv: Använd schemalagda transaktioner

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
sv: För budgetar som har

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
sv: När delta

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
sv: Ändra budget

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
sv: Aktivera villkor för året

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
sv: Villkorets år

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
sv: Villkor för att överföra delta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
sv: Villkorets månad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
sv: Överföringens belopp

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
sv: Aktivera villkor för kategorin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
sv: Villkorets kategori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
sv: Transaktionens kategori

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
sv: Aktivera villkor för månaden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
sv: Skapa en ny budget (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
sv: Uppdatera markerad budget (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
sv: Behandla regler

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
sv: Behandla

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
sv: Uppskattad ränta

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
sv: Ingen räntesats definierad för kontot '%1'

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
sv: Investeringskontot '%1' har ingen räntesats definierad

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
sv: Öppna räntesida

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
sv: Femton

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
sv: Dag +%1

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
sv: Dag -%1

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
sv: 24 femton

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
sv: 360 dagar

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
sv: 365 dagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
sv: Ränta

en: Interests calculator
sv: Ränteräknare

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
sv: Amorteringstabell

en: Loan amortization table calculator
sv: Lånräknare för amorteringstabell

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
sv: Årlig ränta = %1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
sv: Skapa ränteparameter för kontot '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
sv: Ränteparameter '%1' har infogats

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
sv: Skapade ränteparameter

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
sv: Misslyckades med att skapa ränteparameter

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
sv: Uppdatering av ränteparameter för kontot '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
sv: Ränteparameter '%1' har uppdaterats

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
sv: Ränteparameter uppdaterad

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera ränteparameter

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
sv: Antal betalningar:	%1
    Månatlig inbetalning: 	%2
    Månatlig försäkringstaxa: 	%3
    Totalt inbetalt lånebelopp: 	%4
    Total inbetald ränta: 	%5
    Total inbetald försäkringstaxa: 	%6
    Total inbetalning: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
sv: Konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
sv: Visat konto

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
sv: Å&r:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
sv: Beräkningsår

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
sv: Ränteresultat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
sv: Resultat av ränteberäkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
sv: Räntevärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
sv: Definiera värde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
sv: Parametrar för ränteberäkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
sv: Da&tum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
sv: Datum för ränteförslaget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
sv: Räntesats (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
sv: Kreditvärdesdatum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
sv: Beräkningsmetod för kreditvärdesdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
sv: Debetvärdesdatum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
sv: Beräkningsmetod för debetvärdesdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
sv: &Beräkningsbas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
sv: Beräkningens bas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
sv: Räntesatsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
sv: Årlig räntesats (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
sv: Lånebelopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
sv: Längd (år):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
sv: Lånets belopp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
sv: Lånets enhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
sv: Sammanfattning av betalningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
sv: Sammanfattning av lån

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
sv: Försäkringstaxa (%):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
sv: Lånets längd i år

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
sv: Lånets årliga räntesats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
sv: Lånets försäkringstaxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
sv: Belopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
sv: Lånebelopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
sv: Försäkring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
sv: Behållning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
sv: Skapa en ny ränteparameter (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
sv: Uppdatera ränteparametrar (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
sv: Ändra

[ctx: Verb]
en: Import categories
sv: Importera kategorier

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
sv: Importera standardkategorier

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
sv: Importera kategorier [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
sv: Ta bort oanvända kategorier

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
sv: Liknande kategorier

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
sv: Fem huvudkategorier för utgifter

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
sv: Fem huvudvarianter

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
sv: Fem huvudvarianter (problem)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
sv: Kategorier importerade.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
sv: Import av kategorier misslyckades.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
sv: Anställning > Annan anställning;Anställning > Engångsbelopp;Anställning > Lön;Anställning > Naturaförmåner;Anställning > Utland;Anställning;Arbetsutgifter > Ersättningsbara;Arbetsutgifter > Utan ersättning;Arbetsutgifter;Bankavgifter > Inbetald ränta;Bankavgifter > Serviceavgifter;Bankavgifter;Barnbidrag;Barnomsorg;Bil > Bränsle;Bil > Försäkring;Bil > Leasing;Bil > Lån;Bil > Service;Bil > Trafikskatt;Bil;Bonus;Diverse inkomster > Aktieutdelning;Diverse inkomster > Vanlig utdelning;Diverse inkomster;Fritid > Band och skivor;Fritid > Böcker och tidningar;Fritid > Film- och videohyra;Fritid > Hobbyer;Fritid > Lek och spel;Fritid > Sportutrustning;Fritid > Teater och konserter;Fritid > Tävlingar;Fritid > Underhållning;Fritid;Företag > Bil;Företag > Hjälpmedel;Företag > Inkomster;Företag > Juridiska avgifter;Företag > Kapitalvaror;Företag > Kontorshyra;Företag > Kontorsmateriel;Företag > Löner;Företag > Resor;Företag > Skatter;Företag > Övrigt;Företag;Försäkring > Bil;Försäkring > Hem och sakförsäkring;Försäkring > Invalid;Försäkring > Liv;Försäkring > Olycksfall;Försäkring;Försörjningsstöd;Gåvor;Hem > Möbler;Hem > Reparationer;Hem;Hygien;Hypotek > Amorteringar;Hypotek > Ränta;Hypotek;Hälsovård > Läkare;Hälsovård > Optiker;Hälsovård > Recept;Hälsovård > Sjukhus;Hälsovård > Tandläkare;Hälsovård;Inkomst av investeringar > Andra besparingar;Inkomst av investeringar > Andra fonder;Inkomst av investeringar > Kortfristiga kapitalvinster;Inkomst av investeringar > Långsiktiga kapitalvinster;Inkomst av investeringar > Ränta;Inkomst av investeringar > Skattebefriad ränta;Inkomst av investeringar > Utdelning;Inkomst av investeringar > Utländska;Inkomst av investeringar;Juridiska avgifter;Kläder;Kontantuttag;Kortfristiga kapitalvinster;Lån > Låneränta;Lån;Långsiktiga kapitalvinster;Lön > Bonus;Lön > Bruttolön;Lön > Förmåner;Lön > Nettolön;Lön > Provison;Lön > ÖvertidLön;Mat > Restaurang;Mat > Varor;Mat;Motorfordon > Bränsle;Motorfordon > Lån;Motorfordon > Service;Motorfordon;Mottagna gåvor;Pension > Allmän > Garanti;Pension > Allmän > Inkomst;Pension > Allmän > Premie;Pension > Allmän;Pension > Tjänstepension;Pension;Pensionssparande > Pensionsförsäkring;Pensionssparande;Rekreation;Resor > Bilhyra;Resor > Biljetter;Resor > Boende;Resor;Räkningar > Amorteringar;Räkningar > Elektricitet;Räkningar > Hyra;Räkningar > Kommunalskatt;Räkningar > Naturgas;Räkningar > Telefon;Räkningar > Tv-avgift;Räkningar > Vatten och avlopp;Räkningar > Villaolja;Räkningar;Semester > Boende;Semester > Resor;Semester;Sjukpension;Skatter > Kommunalskatt;Skatter > Statlig skatt;Skatter > Övriga;Skatter;Sällskapsdjur > Förbrukning;Sällskapsdjur > Mat;Sällskapsdjur > Veterinär;Sällskapsdjur;Trädgårdsskötsel;Underhåll;Utbildning > Avgifter;Utbildning > Böcker;Utbildning > Logi;Utbildning > Lån;Utbildning;Välgörenhet > Gåvor;Välgörenhet;Övriga inkomster > Aktieandelar;Övriga inkomster > Arbetslöshetsstöd;Övriga inkomster > Barnbidrag;Övriga inkomster > Lotteri- eller obligationsvinster;Övriga inkomster > Låneåterbetalningar;Övriga inkomster > Mottagna gåvor;Övriga inkomster > Sjukpenning;Övriga inkomster > Skatteåterbäring;Övriga inkomster > Studielån;Övriga inkomster;Övriga utgifter > Okända;Övriga utgifter;

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
sv: Importera standardkategorier

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
sv: Hantering av kategorier

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
sv: Många oanvända kategorier

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no transactions.
sv: Du kan förbättra prestanda genom att ta bort kategorier som saknar transaktioner.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
sv: Viktig avvikelse för '%1'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub transactions with category containing '%1'
sv: Öppna deltransaktioner med kategori som innehåller '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
sv: Vissa kategorier verkar vara identiska

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
sv: Vissa kategorier verkar vara identiska men med olika syntax. De skulle kunna slås ihop.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category containing '%1'
sv: Deltransaktioner med kategori som innehåller '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
sv: Ta bort oanvända kategorier

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
sv: Oanvända kategorier borttagna

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
sv: Misslyckades med att ta bort oanvända kategorier

[ctx: Verb]
en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Income
sv: Inkomst

en: Expenditure
sv: Utgift

en: Highlighted
sv: Bokmärkt

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
sv: Lägg till en delkategori i den markerade

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
sv: Ny kategori

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
sv: Skapa kategori '%1'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
sv: Kategori '%1' har skapats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
sv: Kategori '%1' skapad

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
sv: Misslyckades med att skapa kategori

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
sv: Uppdatering av kategori

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
sv: Du försökte ändra alla namn på markerade kategorier. Kategorierna har sammanfogats.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
sv: Kategori '%1' har sammanfogats med kategori '%2'

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
sv: Kategori '%1' har uppdaterats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
sv: Kategori uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Category update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera kategori

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
sv: Kategorier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
sv: Kategori att ändra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
sv: Delkategori att lägga till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
sv: Uppdatera markerade kategorier (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
sv: Ta bort oanvända kategorier

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
sv: Ta bort oanvända

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
sv: Importera

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
sv: Annat

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
sv: Automatiskt godkännande efter import

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported transactions
sv: Använd regler för alla importerade transaktioner

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open transactions after import or processing
sv: Öppna transaktioner efter import eller behandling

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only transactions since the last imported one
sv: Importera bara transaktioner sedan den senast importerade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
sv: Automatisk sökning i rubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
sv: Automatisk sökning av kolumnerna

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
sv: Rubrikposition

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
sv: Kolumnpositioner

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
sv: Datum

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
sv: Nummer

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
sv: Metod

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
sv: Betalningsmottagare

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
sv: Kommentar

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
sv: Har bokmärke

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
sv: Konto

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
sv: Skapa en ny kategori

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
sv: Antal

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
sv: Tecken

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
sv: Debet

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
sv: Enhet

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
sv: Transaktions-id

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
sv: Grupp-id

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
sv: Egenskap

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
sv: Lista med använda gränssnitt

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
sv: CSV-datumformat

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
sv: Huvudbokskontots identifikation

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
sv: QIF-datumformat

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
sv: Ladda ner alla värden vid öppna

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
sv: Den automatiska nerladdningens frekvens

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
sv: Importera

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
sv: Importera med gränssnitt

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
sv: Behandlas

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
sv: Hitta och gruppera överföringar

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
sv: Anonymisera

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
sv: Städa import från bank

[ctx: Verb, action to validate imported transactions]
en: Switch validation of imported transactions
sv: Ändra godkännande av importerade transaktioner

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate transactions that do not require further action
sv: Godkänn transaktioner som inte kräver ytterligare åtgärder

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions imported and not yet validated
sv: Transaktioner importerade och ännu inte godkända

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported transactions
sv: Sammanfoga importerade transaktioner

[ctx: Noun]
en: Force the merge
sv: Tvinga sammanfogning

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's transactions to import
sv: Vissa transaktioner från Kör program finns att importera

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
sv: Vill du verkligen importera %1 i det aktuella dokumentet?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
sv: Importbekräftelse

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
sv: Du måste skriva in listan med gränssnitt att använda åtskilda av ';'.
    Ett gränssnitt kan ha parametrar. De kan skickas med inom parenteser åtskilda av kommatecken.
    
    Exempel: gränssnitt-A;gränssnitt-B(parameter1,parameter2).
    
    Här är listan med kända gränssnitt: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
sv: Automatisk detektering

[ctx: Noun]
en: Import / Export
sv: Import och export

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
sv: Hantering av import och export

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
sv: Importera med gränssnitt

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
sv: Syntaxfel i gränssnitt "%1"

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
sv: Gränssnittet '%1' kräver ett lösenord.
    Ange lösenordet.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
sv: CSV-filer

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
sv: Importera med avkodaren %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
sv: Import av filen vid namn '%1' misslyckades

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
sv: Import avbruten av användaren

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
sv[0]: %1 fil importerad med lyckat resultat.
sv[1]: %1 filer importerade med lyckat resultat.

[ctx: Noun]
en: Install %1
sv: Installera %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
sv: Installationen utförs vid nästa import

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
sv: Filen '%1' exporterad med lyckat resultat.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
sv: Export av '%1' misslyckades

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
sv: Filen kan göras anonym på två sätt,<br/><b>Omvändbart:</b> Ange en nyckel och lägg den på minnet. Den kan användas för att gå tillbaka.<br/><b>Oåterkalleligt (rekommenderas):</b> Ange inte en nyckel.<br/><br/>Försök helt enkelt anonymisera den med samma nyckel för att ändra tillbaka en anonymiserad fil.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
sv: Dokument anonymiserat.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
sv: Hitta och gruppera överföringar

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
sv[0]: Dokumentet behandlat med lyckat resultat. %1 transaktion skapad.
sv[1]: Dokumentet behandlat med lyckat resultat. %1 transaktioner skapade.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
sv: Inga överföringar hittades

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
sv: Behandling misslyckades.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
sv: Städa import från bank

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
sv: Dokumentet städat med lyckat resultat.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
sv: Städning misslyckades.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported transactions
sv: Ändra godkännande av importerade transaktioner

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions validated.
sv: Importerade transaktioner godkända.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
sv: Godkänna misslyckades

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported transaction and one manual transaction with same amounts
sv: Ogiltig markering. Du måste markera en importerad transaktion och en manuell transaktion med samma belopp

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
sv: Beloppen är inte lika. Vill du tvinga borttagning?

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported transactions
sv: Sammanfoga importerade transaktioner

[ctx: Error message]
en: Merge failed
sv: Sammanfogning misslyckades

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions merged.
sv: Importerade transaktioner sammanfogade.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all transactions
sv: Godkänn alla transaktioner

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions validated.
sv: Transaktioner godkända.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions imported and not yet validated
sv: Många transaktioner importerade och ännu inte godkända

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing transactions, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported transaction as validated, so that you know the transaction has been fully processed.
sv: Efter att ha importerat transaktioner, bör du granska dem, och rätta exempelvis instans, kategori, betalningsmottagare. När det väl är gjort, bör du markera den importerade transaktionen som godkänd, så att du vet att transaktionen har behandlats fullständigt.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's transaction ongoing [%1 %2 %3]
sv: Hantering av transaktioner i Kör program pågår [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Transactions created through krunner have to be fully created in skrooge.
sv: Transaktioner skapade via Kör program måste kompletteras i skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import transaction in %1
sv: Importera transaktioner i %1

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
sv: Ta bort transaktion

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
sv: Misslyckades öppna filen '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's transaction
sv: Importera transaktioner från Kör program

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been added
sv: Transaktion '%1' har lagts till

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions imported.
sv: Transaktioner importerade.

[ctx: Error message]
en: Import failed
sv: Import misslyckades

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions removed.
sv: Transaktioner borttagna.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
sv: Allmänna importinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
sv: Efter import

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported transactions
sv: Alternativet tillåter att alla regler definierade under "Sök och behandla" verkställs för alla importerade transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported transactions
sv: Använd regler för importerade transaktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported transactions
sv: Alternativet tillåter att alla importerade transaktioner godkänns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
sv: Automatiskt godkännande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported transactions at the end of the import
sv: Alternativet tillåter att alla importerade transaktioner visas när importen är klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
sv: Visa transaktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing transactions. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for transactions.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">Varning: </span>Under vissa omständigheter kan alternativet orsaka att transaktioner missas. </p><p>Alternativet är i huvudsak intressant vid OFX-import när banken inte kan generera verkligt unika identifierare för transaktioner.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only transactions since the last imported one (not recommended)
sv: Importera bara transaktioner sedan den senast importerade (rekommenderas ej)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
sv: Inställningar av CSV-import

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
sv: Rubrikposition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
sv: 0 om CSV-filen inte har något huvud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the transaction
sv: Transaktionens datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
sv: Datum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction, for example the Check number, or a Transfer reference.
sv: Transaktionens nummer, till exempel checknummer, eller en referens till överföringen.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction
sv: Transaktionens nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
sv: Nummer:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
sv: Transaktionsmetod

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the transaction
sv: Transaktionens betalningsmottagare

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
sv: Betalnings&mottagare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the transaction
sv: Transaktionens kommentar

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction (reconciled or not)
sv: Transaktionens status (avstämd eller inte)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction
sv: Transaktionens status

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the transaction
sv: Transaktionens bokmärke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
sv: Har bo&kmärke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the transaction
sv: Transaktionens konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction
sv: Transaktionens kategori

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
sv: Kategori:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the transaction
sv: Transaktionens belopp

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
sv: Belopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
sv: Antal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
sv: Tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
sv: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
sv: Transaktions-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
sv: Grupp-id:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
sv: För att identifiera kolumner att importera som egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
sv: Egenskap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Du måste definiera <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">reguljära uttryck</span></a> som tillåter automatisk avbildning av varje egenskap.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
sv: Kolumnpositioner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Måste vara en sträng som innehåller följande nyckelord åtskilda av <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">eller ingenting för att ignorera kolumnen</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  eller vad som helst annat för att importera kolumnen som en egenskap.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Exempel:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
sv: Hur debet kan identifieras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
sv: Debetvärden i "teckenkolumn":

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
sv: Datumformat:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
sv: Huvudbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
sv: Kontots identifikation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>I huvudboksfilen är det ingen skillnad mellan ett konto och en kategori. Under import måste vi kunna skilja på dem. För att göra det måste du mata in några ord som identifierar konton.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
sv: Inställningar av QIF-import

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
sv: Gränssnitt

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
sv: Inställningar av gränssnittsimport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
sv: Ladda ner vid öppna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
sv: En gång per dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
sv: En gång per vecka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
sv: En gång per månad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
sv: Lista över använda &gränssnitt:

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
sv: Snabbredigeringsläge

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
sv: Vad som ska göras om en åtgärd förstör en avstämning:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
sv: Vad som ska göras om en åtgärd förstör en import:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
sv: Beräkna behållningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
sv: Bara för aktuellt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
sv: Ställ in oftast använd kategori när betalningsmottagaren ändras

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
sv: Inkomster och utgifter

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
sv: Inkomster och utgifter

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
sv: Duplicera

[ctx: Verb]
en: Create template
sv: Skapa mall

[ctx: Verb, mark an object]
en: Mark
sv: Markera

[ctx: Verb]
en: Fast edit
sv: Snabbredigering

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
sv: Överföringar utan betalningsmottagare

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
sv: Överföringar utan kategori

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
sv: Verkställ mall

[ctx: More items in a menu]
en: More
sv: Mer...

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
sv: Föregående avstämning av '%1' har förstörts av den här eller föregående åtgärd.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
sv: Åtgärden skulle förstöra föregående avstämning av '%1', så den har avbrutits.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
sv: Föregående import i '%1' har förstörts av den här eller en föregående åtgärd.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
sv: Åtgärden skulle förstöra föregående import i '%1', så den har avbrutits.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
sv: Inkomster och utgifter

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
sv: Verkställ mall

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
sv: Skapade mall.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
sv: Misslyckades med att skapa mall

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
sv: Misslyckades med att skapa grupp

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
sv: Borttagning av grupp misslyckades

[ctx: Error message]
en: Switch failed
sv: Byte misslyckades

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
sv: Skapa mall

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
sv: Mallen '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
sv: Skapade mall.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
sv: Misslyckades med att skapa mall

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
sv: Duplicerat nummer %1 i kontot '%2'

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
sv: Öppna kontot '%1' för avstämning

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
sv: För lite pengar i kontot '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
sv: Beloppet i kontot är nära under minimala gräns. Du bör fylla på det.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
sv: Behållning på kontot '%1' överskrider den maximala gränsen

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
sv: Behållning på det här kontot överskrider den maximala gränsen.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
sv: Kontot '%1' är nära sin minimala gräns

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
sv: Beloppet i kontot är nära sin minimala gräns. Du bör ta hand om det.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
sv: För mycket pengar i kontot '%1'

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
sv: Du skulle spara pengar i ett konto med bättre räntesats. Exempelvis: '%1' (%2%)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
sv: Många överföringar saknar kategori

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
sv: Glöm inte bort att koppla ihop varje överföring med en kategori.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
sv: Många överföringar saknar betalningsmottagare

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
sv: Glöm inte bort att koppla ihop varje transaktion med en betalningsmottagare.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
sv: Kategorin är inte justerad till betalningsmottagarens kategori

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
sv: Borttagning av grupper klar.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
sv: Borttagning av grupper misslyckades

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
sv: Kommentarer justerade.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
sv: Misslyckades justera kommentarer

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
sv: Datum justerade.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
sv: Misslyckades justera datum

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
sv: Kategorier justerade.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
sv: Kategorijustering misslyckades

en: Split
sv: Dela

en: Transfer
sv: Överför

en: Display the edit panel for transfers between accounts
sv: Visa redigeringspanelen för överföring mellan konton

en: Shares
sv: Aktier

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
sv: Visa redigeringspanelen för att köpa eller sälja aktier

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
sv: Fältet är fryst (det kommer inte att påverkas av snabbredigering). Dubbelklicka för att ta bort frysning.

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
sv: Du ändrade en del av en överföring

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
sv: Absolutvärdet har används för att skapa överföring.

[ctx: Question]
en: Confirmation
sv: Bekräftelse

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
sv: Transaktionens enhet är inte kompatibel med använt konto.
    Klicka på Avbryt om du vill fortsätta ändå. Skriv annars in värdet i det använda kontots enhet (%1):

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
sv: Betalningens enhet (%1) är inte kompatibel med använt konto (%2).
    Klicka på Avbryt om du vill fortsätta ändå. Skriv annars in värdet i det använda kontots enhet (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
sv: Aktier

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
sv: %1 och dess kreditkort

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
sv: Först måste du skapa ett konto.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
sv: Behållning: %1   Kontrollerade: %2   Ska kontrolleras: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
sv: <p>Behållning: %1</p><p>Kontrollerade: %2</p><p>Ska kontrolleras: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
sv: Totalt belopp:

[ctx: A title]
en: Final balance:
sv: Slutlig behållning:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
sv: Du måste markera endast ett konto för att utföra avstämning.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
sv: %1 - Delta: %2      Utgift: %3    Inkomst: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
sv: <p>Delta: %1</p><p>Utgift: %2</p><p>Inkomst: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
sv: Byt till markerad

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
sv: Kontot '%1' har stämts av

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
sv: Senaste behållning i kontosammanställningen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
sv: Byt information

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
sv: Överföring till konto

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
sv: Till konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
sv: Konto för &betalning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
sv: Antal a&ktier:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
sv: Aktiebelopp

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
sv: + provision:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
sv: Provisionens storlek

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
sv: + skatt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
sv: Skattens storlek

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
sv:  = totalt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
sv: Betalningskonto för köpta aktier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
sv: Lås eller lås upp fält

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
sv: Rensa editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
sv: Snabbredigering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
sv: Delningslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
sv: &Vad som ska göras om en åtgärd förstör en avstämning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
sv: Ingenting

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
sv: Visa ett varningsmeddelande

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
sv: Visa ett felmeddelande och avbryt aktuell åtgärd

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
sv: Påhittad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
sv: Te&xtetikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryTaxLbl)
en: TextLabel
sv: Textetikett

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
sv: Provision och skatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
sv: Provision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
sv: Skatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
sv: Beräkna behållningar (avmarkera för att förbättra prestanda)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
sv: Snabbredigerings&läge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
sv: Sök bara i mallar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
sv: Va&d som ska göras om en åtgärd förstör en import:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
sv: Ta bort oanvända betalningsmottagare

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
sv: Liknande betalningsmottagare

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
sv: Betalningsmottagare

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
sv: Hantering av betalningsmottagare

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
sv: Många oanvända betalningsmottagare

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
sv: Vissa betalningsmottagare verkar vara identiska

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
sv: Vissa betalningsmottagare verkar vara identiska men med olika syntax. De skulle kunna slås ihop.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
sv: Ta bort oanvända betalningsmottagare

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
sv: Oanvända betalningsmottagare borttagna

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
sv: Misslyckades med att ta bort oanvända betalningsmottagare

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
sv: Skapa betalningsmottagare '%1'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
sv: Betalningsmottagare '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
sv: Betalningsmottagare '%1' skapad

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
sv: Misslyckades med att skapa betalningsmottagare

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
sv: Uppdatera betalningsmottagare

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
sv: Du försökte ändra namn på markerade betalningsmottagare till en befintlig betalningsmottagare. Betalningsmottagarna har sammanfogats.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
sv: Du försökte ändra alla namn på markerade betalningsmottagare. Betalningsmottagarna har sammanfogats.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
sv: Betalningsmottagare '%1' har sammanfogats med betalningsmottagare '%2'

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
sv: Betalningsmottagare '%1' har uppdaterats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
sv: Betalningsmottagare uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
sv: Betalningsmottagarens namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
sv: Betalningsmottagarens adress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
sv: Skapa en betalningsmottagare (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
sv: Ändra markerad betalningsmottagare (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
sv: Textfärg

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
sv: Konturfärg

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
sv: Axelfärg

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
sv: Rutnätsfärg

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
sv: Minimumfärg

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
sv: Maximumfärg

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
sv: Medelfärg

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
sv: Tendensfärg

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
sv: Paretofärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
sv: Rapport

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
sv: Rapport

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
sv: Personligt ekonomiskt index

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
sv: Rapport bokmärkt med namnet "%1"

[ctx: Noun]
en: Report
sv: Rapport

[ctx: Noun]
en: Generate report
sv: Skapa rapport

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Base 100
sv: Bas 100

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
sv: Samlad summa i bas 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
sv: Procent av kolumner

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
sv: Absolut procent av kolumner

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
sv: Procent av linjer

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
sv: Absolut procent av linjer

[ctx: Noun]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Noun]
en: Moving average
sv: Rörligt medelvärde

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
sv: Viktat rörligt medelvärde

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
sv: Schema

en: Setup Report
sv: Inställningsrapport

en: Display the edit panel for report
sv: Visa redigeringspanelen för rapporter

[ctx: Noun]
en: All
sv: Alla

[ctx: Noun]
en:  with
sv:  med

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
sv: '%1' med '%2'

[ctx: Noun]
en:  and
sv:  och

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
sv: '%1' är tom

[ctx: Noun]
en: incomes
sv: inkomster

[ctx: Noun]
en: expenses
sv: utgifter

[ctx: Noun]
en: transfers
sv: överföringar

[ctx: Noun]
en: grouped
sv: grupperad

[ctx: Noun]
en: tracked
sv: uppföljs

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
sv: under '%1' för '%2'

en: (%1) or (%2)
sv: (%1) eller (%2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
sv: Andra filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
sv: Kolumner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
sv: Välj hur du vill korrigera värden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
sv: Minska nivå

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
sv: Dra ihop

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
sv: Grupperad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
sv: Välj vad du vill göra med värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
sv: Uppföljs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
sv: Inkludera inkomster eller inte i rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
sv: Inkomster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
sv: Rader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
sv: &Rättad av:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
sv: Välj vad du vill se på raderna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
sv: Inkludera utgifter eller inte i rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
sv: Utgifter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
sv: Expandera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
sv: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
sv: Metod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
sv: Prognos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
sv: Välj index för att korrigera värden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
sv: Öka nivå

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
sv: Inkludera överföringar eller inte i rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
sv: Överföringar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
sv: Välj vad du vill se i kolumnerna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
sv: Listan med ytterligare filter från andra öppna sidor som kan läggas till

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
sv: Konturfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
sv: Tendens&färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
sv: Minimumfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
sv: Maximumfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
sv: &Medelfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
sv: Rutnätsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
sv: Axelfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
sv: Textfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
sv: Paretofärg:

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
sv: Kontrollera vid öppna

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
sv: Påminn mig

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
sv: Skriv automatiskt

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
sv: Intervall

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
sv: Antal tillfällen

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
sv: Färg på teckensnitt för avaktiverat schema

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
sv: Nästa fem dagar

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
sv: Nästa tio dagar

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
sv: Nästa 15 dagar

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
sv: Nästa 30 dagar

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
sv: Nästa 60 dagar

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
sv: Nästa 90 dagar

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
sv: Tilldela schema

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
sv: Tilldela schema

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
sv: Schema tilldelat.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
sv: Schematilldelning misslyckades

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
sv: Konverteringsschema

[ctx: An information message]
en: A template has been created
sv: En mall har skapats

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
sv: Möjligt schema '%1'

[ctx: Error message]
en: Update failed
sv: Uppdatering misslyckades

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
sv: Schemaläggning misslyckades

en: Ongoing
sv: Pågår

en: Complete
sv: Färdig

[ctx: User action]
en: Process immediately
sv: Behandla omedelbart

[ctx: Information message]
en: A non-template schedule requires at least one transaction
sv: Ett schema utan mall kräver minst en transaktion.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
sv: Misslyckades med att infoga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
sv: Påminn mig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
sv: dagar innan &förfallodag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
sv: En gång &per:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
sv: dag(ar)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
sv: vecka/veckor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
sv: månad(er)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
sv: år

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
sv: Skriv automatiskt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
sv: &dagar innan förfallodag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
sv: Antal förekomster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
sv: Mall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
sv: Behandla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
sv: Gå till transaktionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
sv: Nästa förekomst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
sv: Om markerad, infogar Skrooge lämpliga förekomster vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
sv: Teckensnitt för avaktiverat schema:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
sv: Standardparametrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
sv: Påminn mig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
sv: Skriv automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
sv: Antal förekomster

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
sv: Alarm

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
sv: Behandla

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
sv: Behandling utförd

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
sv: Behandling misslyckades.

[ctx: Noun]
en: Search and process
sv: Sök och behandla

[ctx: Noun]
en: Search and process management
sv: Hantering av sök och behandla

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
sv: Ta hand om alarm.<br>%1.

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
sv: Meddelande att visa när alarmet utlöses (%1 är totala beloppet, %2 är alarmbeloppet, %3 skillnaden)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
sv: Sök

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
sv: Mall

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
sv: Bokmärke

en: Display the edit panel for searches
sv: Visa redigeringspanelen för sökningar

en: Update
sv: Uppdatera

en: Display the edit panel for updates
sv: Visa redigeringspanelen för uppdateringar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
sv: Nytt alarm

en: Display the edit panel for alarm
sv: Visa redigeringspanelen för alarm

en: Display the edit panel for updates by templates
sv: Visa redigeringspanelen för uppdatering av mallar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
sv: Skapar sök och behandla

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
sv: Sökregel '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
sv: Sök och behandla skapad

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
sv: Misslyckades med att skapa sök och behandla

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
sv: Uppdatering av sök och behandla

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
sv: Sökregel '%1' har uppdaterats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
sv: Sök och behandla uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera sök och behandla

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
sv: Uppdatera sökning

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
sv: Sökning '%1' har uppdaterats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
sv: Sökning uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Search update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera sökning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
sv: Verkställ behandlingar

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
sv: Tillåt sökdefinition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
sv: Ala&rmbelopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
sv: Alarm&meddelande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
sv: Belopp som utlöser alarmet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
sv: &Mall att använda:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
sv: Tillåt behandlingsdefinition

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
sv: Lägg till en sökning eller en behandling (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
sv: Uppdatera markerad sökning eller behandling (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
sv: Sök utan att skapa en regel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
sv: Visa rapport utan att skapa en regel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
sv: Visa rapport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
sv: Utlös alarm var:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
sv: minuter

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
sv: Uppföljningar

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
sv: Hantering av uppföljning

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
sv: '%1' är en gammal uppföljning

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
sv: Skapa uppföljning '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
sv: Uppföljning '%1' har infogats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
sv: Uppföljning '%1' skapad

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
sv: Misslyckades med att skapa uppföljning

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
sv: Uppdatera uppföljning

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
sv: Uppföljning '%1' har uppdaterats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
sv: Uppföljning uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera uppföljning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
sv: Uppföljningens namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
sv: Uppföljningens kommentar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
sv: Skapa en uppföljning (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
sv: Ändra markerad uppföljning (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
sv: Nerladdningsläge

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
sv: Maximalt antal importerade värden:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
sv: Kurser

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
sv: Valutor

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
sv: Aktier

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
sv: Objekt

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
sv: Bara ägda aktier

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
sv: Ingen aktie definierad på sidan <a href="%1">"Enheter"</a>.

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
sv: Ta bort oanvända enheter

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
sv: Kurser

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
sv: Aktieportfölj

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
sv: Skapa standardenhet

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
sv: Automatisk nerladdning av enheter

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
sv: Enhet '%1' har laddats ner

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
sv: Spara programmeringsgränssnittsnycklar

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
sv: Enhetshantering

[ctx: Question]
en: Split share
sv: Aktiesplit

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
sv: Förhållande (2 betyder 2 för 1, 0,5 betyder 1 för 2):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
sv: Aktiesplit av '%1' med '%2'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
sv: Aktiesplit utförd.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
sv: Misslyckades med att utföra aktiesplit.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
sv: Definiera en primär valuta

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
sv: Du bör definiera en primär enhet för att undvika missförstånd och konflikter mellan enheter vid konvertering. Det är valutan som alla andra kommer att konverteras mot.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
sv: Definiera '%1' som primär valuta

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
sv: Redigera enheter

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
sv: Definiera en sekundär valuta

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
sv: När en sekundär enhet är definierad, kommer Skrooge att visa den som en ytterligare beloppsinformation.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
sv: Definiera '%1' som sekundär valuta

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
sv: Enheten '%1' har inte laddats ner mer än en månad

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
sv: Glöm inte att ladda ner enheter för att få en bättre översikt av dina konton

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
sv: Ladda ner '%1'

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
sv: Många oanvända enheter

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
sv: Värdet på enheten '%1' är inte definierad

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
sv: '%1' har värdet definierat som 1. I de flesta fall är det inte normalt och orsakar felaktiga beräkningar. Kontrollera om det är normalt.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
sv: Definitionen av enheten '%1' är för komplex

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
sv: '%1' är definierade i förhållande till en annan enhet, definierad relativt en tredje. Det är alltför komplext, och stöds inte av Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
sv: Enhet '%1' har mycket gamla värden

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
sv: Enhet '%1' har mycket gamla värden. Kontrollera om det är normalt.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
sv: Inget decimaltecken definierat

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
sv: Det finns inget decimaltecken definierat för valutor i KDE:s landsinställningar. Det kan orsaka förvirring.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
sv: Redigera KDE:s inställningar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
sv: Definiera primär valuta

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
sv: Enhet '%1 är nu den primära enheten

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
sv: Primär valuta definierad.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
sv: Misslyckades med att definiera primär valuta

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
sv: Definiera sekundär valuta

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
sv: Enhet '%1 är nu den sekundära enheten

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
sv: Sekundär valuta definierad.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
sv: Misslyckades med att definiera sekundär valuta

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
sv: Ta bort oanvända enheter

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
sv: Oanvända enheter borttagna

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
sv: Misslyckades med att ta bort oanvända enheter

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
sv: Enhetsvärden

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
sv: Skuldbelopp

[ctx: Noun, items to display]
en: All
sv: Alla

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
sv: Valuta

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
sv: Aktie

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
sv: Objekt

en: download last value only
sv: ladda bara ner senaste värde

en: download monthly values since last known value
sv: ladda ner månatliga värden sedan senaste kända värde

en: download weekly values since last known value
sv: ladda ner veckovisa värden sedan senaste kända värde

en: download daily values since last known value
sv: ladda ner dagliga värden sedan senaste kända värde

en: download all monthly values
sv: ladda ner alla månatliga värden

en: download all weekly values
sv: ladda ner alla veckovisa värden

en: download all daily values
sv: ladda ner alla dagliga värden

en: simplify values
sv: förenkla värden

en: Display the edit panel for standard units
sv: Visa redigeringspanelen för standardenheter

en: Manual / Share
sv: Manuell, aktie

en: Display the edit panel for manual units
sv: Visa redigeringspanelen för manuella enheter

en: Values
sv: Värden

en: Display the edit panel for values of units
sv: Visa redigeringspanelen för enhetsvärden

[ctx: Noun]
en: Primary currency
sv: Primär valuta

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
sv: Sekundär valuta

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
sv: Skapa enhet '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
sv: Enhet '%1' skapad

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
sv: Misslyckades med att skapa enhet

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
sv: Skapa enhetsvärde för '%1'

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
sv: Enhetsvärde skapat för '%1'

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
sv: Misslyckades med att skapa enhetsvärde

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
sv: Enhetsuppdatering

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
sv: Du försökte ändra namn på markerade enheter till en befintlig enhet. Enheterna har sammanfogats.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
sv: Du försökte ändra alla namn på markerade enheter. Enheterna har sammanfogats.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
sv: Enhet '%1' har uppdaterats

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
sv: Enhet uppdaterad

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
sv: Misslyckades med att uppdatera enhet

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
sv: Ladda ner värden för [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
sv: Ladda ner värden

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
sv: Nerladdning klar

[ctx: Error message]
en: Download failed
sv: Nerladdning misslyckades

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
sv: Förenkla enhetsvärden

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
sv: Enhet '%1' har förenklats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
sv: Förenkling klar

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
sv: Förenkling misslyckades

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
sv: Här är hjälp om markerad källa '%1':<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
sv: Paketet är klart. Du finner det här %1. Du kan nu ladda upp det manuellt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
sv: Kurslista för markerad enhet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
sv: Antal decimaler att visa för enheten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
sv: Enhetens land.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
sv: Enhetens enhet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
sv: Enhetens namn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
sv: Enhetens symbol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
sv: Enhetens typ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
sv: Enhetens nerladdningskälla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Enhetens Internetkod.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Du kan lägga till &quot; /&quot; om du inte kan ladda ner förväntad kurs, men du kan ladda ner den omvända.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Exempel:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X är symbolen för att ladda ner EUR i USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Om du vill ha USD i EUR, måste du skapa enheten USD med &quot;EURUSD=X /&quot; som Internetkod</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Fältet kan också ställas in med en årlig kurs. Värdena beräknas genom att klicka på nerladdning.<br />Exempel:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 betyder -25% per år.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
sv: Enhetens internetkod.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
sv: Lista med kända enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
sv: För att inkludera indragna och föråldrade valutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
sv: Föråldrade valutor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
sv: Datum för enhetens kurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
sv: Värdet på enhetens kurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
sv: Skapa en ny enhet (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
sv: Uppdatera markerad enhet (Skift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
sv: Ladda ner kurser för den markerade enheten.
    Se inställningarna för att ändra nerladdningsfrekvensen.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
sv: Ladda ner kurser för den markerade enheten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
sv: Ladda ner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
sv: Öppna källans webbadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
sv: Bara senaste hittade &värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
sv: &Månatliga värden sedan senaste nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
sv: Vec&kovisa värden sedan senaste nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
sv: Dagliga &värden sedan senaste nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
sv: Månatliga värden för alla datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
sv: Veckovisa värden för alla datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
sv: Dagliga värden för alla datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
sv: Maximalt antal i&mporterade värden:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
sv: Programmeringsgränssnittsnycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Följande nerladdningskällor kräver en programmeringsgränssnittsnyckel. Du måste begära en från källans webbplats och skriva in den här:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
sv: Av säkerhetsskäl sparas inte nycklarna i inställningsfilen utan i dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
sv: Spara i dokument

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: Checked
sv: Kontrollerad

[ctx: Noun]
en: Day -0
sv: Dag -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
sv: Dag -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
sv: Dag -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
sv: Dag -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
sv: Dag -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
sv: Dag -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
sv: Femton

[ctx: Noun]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: Noun]
en: Day +0
sv: Dag +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
sv: Dag +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
sv: Dag +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
sv: Dag +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
sv: Dag +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
sv: Dag +5

en: Auto: %1
sv: Automatisk: %1

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
sv: Ursprungligt belopp=%1 (%2 = %3 %/år)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
sv: Belopp vid skapandedatum=%1 (%2 = %3 %/år)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
sv: Kontots behållning = %1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
sv: Ursprungligt delta = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
sv: Ändring under det senaste året = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
sv: Ändring under de senaste sex månaderna = %1 = %2/år

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
sv: Ändring under den senaste månaden = %1 = %2/år

[ctx: Information]
en: Address= %1
sv: Adress= %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
sv: Kategori= %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
sv: Organisationsnummer= %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
sv: Nummer= %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
sv: Kommentar= %1

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
sv: Klicka i kolumnen för att byta tillbaka status.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
sv: Klicka i statuskolumnen (med kryss) för att byta tillbaka status.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
sv: Ctrl+klicka för att tvinga kontrollerad status

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
sv: Stäng konto '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
sv: Öppna konto '%1'

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
sv: Varning, du stängde ett konto med pengar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
sv: Stäng uppföljning '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
sv: Öppna uppföljning '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
sv: Stäng kategori '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
sv: Öppna kategori '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
sv: Stäng betalningsmottagare '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
sv: Öppna betalningsmottagare '%1'

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
sv: Budget '%1' har uppdaterats

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
sv: Flytta kategori

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
sv: Kategori '%1' har flyttats till '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
sv: Sammanfoga betalningsmottagare

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
sv: Betalningsmottagare '%1' har sammanfogats med betalningsmottagare '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
sv: Sammanfoga konton

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
sv: Kontot '%1' har sammanfogats med kontot '%2'

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
sv: Den ursprungliga behållningen för målkontot '%1' har ändrats till %2.
    Om du vill utföra sammanfogningen utan att ändra ursprunglig behållning måste du hålla nere Ctrl-tangenten.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
sv: Sammanfoga enheter

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
sv: Enheten '%1' har sammanfogats med enheten '%2'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
sv: Sammanfoga uppföljningar

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
sv: Uppföljning '%1' har sammanfogats med uppföljning '%2'

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
sv: egenskap

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
sv: Brytare i avancerat läge

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
sv: <html><head/><body><p>Sökningen är inte skiftlägeskänslig. Alltså är tabell, Tabell och TABELL alla likadana.<br/>Om man bara skriver in ord eller ordföljder i sökrutan, filtrerar programmet tabellen så att alla rader som innehåller orden behålls (logiska operatorn OCH).<br/>Om man vill lägga till en viss rad (logisk operator ELLER), måste ordet inledas med '+'.<br/>Om man vill ta bort en viss rad (logisk operator INTE), måste ordet inledas med '-'.<br/>Om man bara vill söka i vissa kolumner, måste ordet inledas med kolumnnamnet såsom: kol1:ord.<br/>Om man bara vill söka i en kolumn, måste ordet inledas med kolumnnamnet och en punkt såsom: kol1.:ord.<br/>Om man vill använda tecknet ':' i ett värde, måste kolumnnamnet anges så här: kol1:värde:resten.<br/>Om man vill söka efter en mening eller något som innehåller mellanslag, måste det anges inom citationstecken, såsom: 'Jo, detta är en mening'.</p><p>Det går också att använda operatorerna '&lt;', '&gt;',  '&lt;=', '&gt;=', '=' och '#' (i reguljära uttryck).</p><p><span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">Exempel:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Behåll rader som innehåller val1 ELLER val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Behåll rader som innehåller val1 men INTE val2<br/>'abc def' =&gt; Behåll rader som innehåller meningen 'abc def'<br/>'-att:abc def' =&gt; Ta bort rader som har ett kolumnnamn som börjar med abc och innehåller 'abc def'<br/>abc:def =&gt; Behåll rader som har ett kolumnnamn som börjar med abc och innehåller def<br/>:abc:def =&gt; Behåll rader som innehåller 'abc:def'<br/>Datum&gt;2015-03-01 =&gt; Behåll rader där egenskapen Datum är större än 2015-03-01<br/>Belopp&lt;10 =&gt; Behåll rader där egenskapen Belopp är mindre än 10<br/>Belopp=10 =&gt; Behåll rader där egenskapen Belopp är lika med 10<br/>Belopp&lt;=10 =&gt; Behåll rader där egenskapen Belopp är mindre än eller lika med 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Behåll rader med ett kolumnnamn som börjar på abc och matchar det reguljära uttrycket ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Filtret tolkas på följande sätt:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
sv: Brytare i enkelt läge

[ctx: Operator contains]
en: or
sv: eller

[ctx: Operator contains]
en: but not
sv: men inte

[ctx: Operator contains]
en: Contains
sv: Innehåller

[ctx: Noun]
en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
sv: Dubbelklicka på objekt i listan till vänster för att lägga till dem i sökdefinitionen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
sv: Definiera din förfrågan här. Dubbelklicka på objekt i listan till vänster för att lägga till dem i förfrågan definierad i tabellen.
    
    Förhållandet mellan kolumner är "och", medan förhållandet mellan rader är "eller".
    
    Läs dokumentationen om Skrooge för ytterligare detaljinformation.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
sv: Menyn kan hjälpa till att bygga upp en förfrågan

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
sv: Enhet '%1' har skapats

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
sv: %1 misslyckades eftersom länkat objekt ännu inte har sparats i databasen.

[ctx: Noun]
en: Rate change
sv: Kursändring

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
sv: Mer än en lösning är möjlig för den här automatiska avstämningen.

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
sv: Verkställ budgetregler

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
sv: Överföring av %1 från '%2' till '%3' på grund av regel '%4'

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
sv: Omöjligt att använda regel '%1' för budget '%2' eftersom den påverkade budgeten inte finns

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
sv: Skapa automatisk budget

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
sv: Balanserar budgetar

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
sv: Verkställ regler

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
sv: Ogiltigt namn '%1' eftersom det inte får innehålla '%2'

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
sv: Kategori '%1' har skapats

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
sv: Du kan inte skapa en snurra.

[ctx: Noun]
en: Wallets
sv: Plånböcker

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
sv: Lönekonto

[ctx: Noun]
en: Credit card
sv: Kreditkort

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
sv: Tillgångar

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
sv: Investeringskonto

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
sv: Annat

[ctx: Noun]
en: year(s)
sv: år

[ctx: Noun]
en: month(s)
sv: månad(er)

[ctx: Noun]
en: week(s)
sv: vecka/veckor

[ctx: Noun]
en: day(s)
sv: dag(ar)

[ctx: Noun]
en: Negative
sv: Negativ

[ctx: Noun]
en: Positive
sv: Positiv

[ctx: Noun]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Noun]
en: Current
sv: Aktuell

[ctx: Noun]
en: Year
sv: År

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
sv: Överför dokument

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
sv: Omöjligt att läsa in ett dokument skapat av en senare version

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
sv: Uppdatera vyer

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
sv: Beräkning av behållningar

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
sv: Beräkning av budgetar

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
sv: Överföring av databas från version %1 till version %2 misslyckades

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
sv: Standard

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
sv: Belopp i två kolumner

[ctx: Noun]
en: Amount entered
sv: Belopp inmatat

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
sv: Belopp inmatat i två kolumner

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
sv: Intermediär

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
sv: Konto

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
sv: Kontotyp

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
sv: Behållning

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
sv: Behållning inmatad

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
sv: Belopp

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
sv: Dagens belopp

[ctx: Noun]
en: Income entered
sv: Inkomst inmatad

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
sv: Utgift inmatad

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
sv: Skuldkvantitet

[ctx: Noun]
en: Amount owned
sv: Skuldbelopp

[ctx: Noun]
en: Account number
sv: Kontonummer

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
sv: Nummer

[ctx: Noun]
en: Bank number
sv: Clearingnummer

[ctx: Noun]
en: Agency number
sv: Organisationsnummer

[ctx: Noun]
en: Agency address
sv: Organisationsadress

[ctx: Noun]
en: Address
sv: Adress

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
sv: Betalningsmottagare

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
sv: Delkommentar

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
sv: Nästa förekomst

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
sv: Skapad datum

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
sv: Månad

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
sv: Kvartal

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
sv: Halvår

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
sv: År

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
sv: Första datum

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
sv: Sista datum

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
sv: Nerladdningsdatum

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
sv: Avstämningsdatum

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
sv: Enhet

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
sv: Enhetstyp

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
sv: Kontrollerad

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
sv: Ska kontrolleras

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
sv: Typ

[ctx: Noun]
en: Internet code
sv: Internetkod

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
sv: Intervall

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
sv: Skriv automatiskt

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
sv: Antal förekomster

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
sv: Varna

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
sv: Stängt

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
sv: Schemaläggning

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
sv: Belopp (samlat)

[ctx: Noun]
en: Search description
sv: Sökbeskrivning

[ctx: Noun]
en: Process description
sv: Behandlingsbeskrivning

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
sv: Åtgärdstyp

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
sv: Uppföljning

[ctx: Noun]
en: Import status
sv: Importstatus

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
sv: Antal decimaler

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
sv: Kurs

[ctx: Noun]
en: Value date
sv: Värdedatum

[ctx: Noun]
en: Coef
sv: Koeff

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
sv: Årlig ränta

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
sv: Ränta på ränta

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
sv: Värdedatum för kredit

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
sv: Värdedatum för debet

[ctx: Noun]
en: Base computation
sv: Beräkningsbas

[ctx: Noun]
en: Month
sv: Månad

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
sv: Ordning

[ctx: Noun]
en: When
sv: När

[ctx: Noun]
en: What
sv: Vad

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
sv: Påverkad budget

[ctx: Noun]
en: Rules
sv: Regler

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
sv: Inmatad budget

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
sv: Rättad budget

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
sv: Delta efter regler

[ctx: Noun]
en: Download source
sv: Nerladdningskälla

[ctx: Noun]
en: Transfer
sv: Överför

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
sv: Till konto

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
sv: Maximal gräns

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
sv: Minimal gräns

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
sv: -- Ingenting --

[ctx: Noun]
en: Balance import
sv: Importera behållning

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
sv: Avstämning av behållning

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
sv: Importera datum

[ctx: Noun]
en: Number of split
sv: Delningsantal

[ctx: an other category]
en: Others
sv: Annan

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
sv: Utgifter i kategori <b>'%1'</b> ökade med <b>%2</b> vilket totalt ger <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
sv: Utgifter i kategori <b>'%1'</b> minskade med <b>%2</b> vilket totalt ger <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
sv: Inkomster i kategori <b>'%1'</b> ökade med <b>%2</b> vilket totalt ger <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
sv: Inkomster i kategori <b>'%1'</b> minskade med <b>%2</b> vilket totalt ger <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
sv: Enhet för import

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
sv: Standardenhet '%1' skapad för import

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
sv: Slutför import

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
sv: Fel vid körning av regler:
    %1

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
sv: Behållningen på kontot '%1' stämmer inte med den importerade behållningen %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
sv: Behållningen på kontot '%1' stämmer med den importerade behållningen %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
sv: Alla format som stöds

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
sv: Importläge %1 är ännu inte implementerat

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
sv: Exportläget är ännu inte färdigkodat

[ctx: Progression step]
en: Clean import
sv: Rensa import

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
sv: Dokumentet måste sparas för att kunna anonymiseras.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
sv: Anonymisera

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
sv: Dokumentet har anonymiserats på ett oåterkalleligt sätt.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
sv: Dokumentet har anonymiserats på ett omvändbart sätt. Glöm inte bort nyckeln om du vill ändra tillbaka det.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
sv: Hitta och gruppera överföringar

[ctx: Import step]
en: Import %1
sv: Importera %1

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same recurrent transaction with id=%1.
sv: Försöker ställa in samma upprepade transaktion med id = %1.

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
sv: Betalningsmottagare '%1' har skapats

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same template status "%1" to a recurrent operation
sv: Försöker ställa in samma mallstatus "%1" för en upprepad operation

[ctx: Error message]
en: Need at least one transaction to convert a schedule to a non-template one
sv: Minst en transaktion behövs för att konvertera ett schema till ett schema utan mall

[ctx: Title]
en: Account
sv: Konto

[ctx: Column table title]
en: Quantity
sv: Antal

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
sv: Köpbelopp

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
sv: Ingående belopp

[ctx: Column table title]
en: Variation
sv: Förändring

[ctx: Column table title]
en: Variation %
sv: Förändring %

[ctx: Noun]
en: Total of %1
sv: Totalt %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
sv: Du måste försöka bli skuldfri.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
sv: Gratulerar, du är ekonomiskt oberoende.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
sv: Gratulerar. Du har sparat till utgifter för tio år.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
sv: Du har sparat till utgifter för %1 år. Du bör fortsätta på samma sätt.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
sv: Du har sparat till utgifter för ett år. Du bör upprätthålla samma insats.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
sv: Du har inga skulder men saknar marginal. Du måste upprätthålla samma insats.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
sv: Möjliga besparingar

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
sv: Rapport för %1

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
sv: Fem huvudkategorier för utgifter

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
sv: Fem huvudvarianter

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
sv: Saldon i konton

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
sv: Antal enheter

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
sv: Råd

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
sv: Aktieportfölj

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
sv: Uppskattade räntor

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
sv: Alarm

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
sv: Nettotillgångar

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
sv: Årsvisa utgifter

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
sv: Personligt ekonomiskt index

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
sv: Ingen variation hittades.

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
sv: Ingen budget definierad på sidan "<a href="%1">Budget</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
sv: Ingen aktie definierad på sidan "<a href="%1">Enheter</a>".

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
sv: Alla belopp beräknas med räntesatser för sista dagen i motsvarande period.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
sv: Verkställ regel

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
sv: Regel %1 misslyckades

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen innehåller en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen inte innehåller en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen börjar med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen inte börjar med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen slutar med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen inte slutar med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
sv: För att ta reda på om egenskapen är tom

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
sv: För att ta reda på om egenskapen inte är tom

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
sv: För att få ett urvalsvärde från ett givet reguljärt uttryck (t.ex. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
sv: För att ta reda på om egenskapen motsvarar ett givet reguljärt uttryck (t.ex. "^[H,h]allå$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
sv: För att ta reda på om egenskapen inte motsvarar ett givet reguljärt uttryck (t.ex. "^[H,h]allå$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
sv: För att ta reda på om egenskapen motsvarar ett givet uttryck med jokertecken (t.ex. "_allå")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
sv: För att ta reda på om egenskapen inte motsvarar ett givet uttryck med jokertecken (t.ex. "_allå")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
sv: För att ta reda på om egenskapen är lika med ett givet värde

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
sv: För att ta reda på om egenskapen inte är lika med ett givet värde

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
sv: För att ta reda på om egenskapen inte är större än ett givet värde

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
sv: För att ta reda på om egenskapen inte är mindre än ett givet värde

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
sv: För att ta reda på om egenskapen inte är större än eller lika med ett givet värde

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
sv: För att tilldela egenskapen ett givet värde

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen är lika med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen inte är lika med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen är större än en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen är mindre än en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen är större än eller lika med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
sv: För att ta reda på om egenskapen är mindre än eller lika med en given sträng

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
sv: För att ta reda på om egenskapen är mellan två givna värden

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
sv: För att ta reda på om egenskapen är mellan två givna strängar

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
sv: För att ändra egenskapen till små bokstäver (t.ex. hallå)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
sv: För att ändra egenskapen till stora bokstäver (t.ex. HALLÅ)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
sv: För att ändra egenskapen till stor inledande bokstav (t.ex. Hallå)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
sv: För att ta reda på om egenskapen inte har bara små bokstäver (t.ex. hallå)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
sv: För att ta reda på om egenskapen inte har bara stora bokstäver (t.ex. HALLÅ)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
sv: För att ta reda på om egenskapen inte har inledande stor bokstav (t.ex. Hallå)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
sv: För att ta reda på om egenskapen bara har små bokstäver (t.ex. hallå)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
sv: För att ta reda på om egenskapen bara har stora bokstäver (t.ex. HALLÅ)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
sv: För att ta reda på om egenskapen har inledande stor bokstav (t.ex. Hallå)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
sv: För att tilldela egenskapen värdet av en annan egenskap där ett värde ersätts av ett annat

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
sv: För att tilldela egenskapen en del av värdet av en annan egenskap

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
sv: För att tilldela egenskapen värdet av en annan egenskap

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
sv: För att tilldela egenskapen ett ord av värdet av en annan egenskap konverterat till datumformat

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
sv: För att tilldela datumegenskapen värdet av en annan egenskap

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
sv: För att tilldela datumegenskapen ett ord av värdet av en annan egenskap konverterat till datumformat

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
sv:  och

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
sv:  eller

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
sv: Uppföljning '%1' har skapats

[ctx: Noun, a country]
en: France
sv: Frankrike

[ctx: Noun, a country]
en: United States
sv: Förenta staterna

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
sv: Tyskland

[ctx: Noun, a country]
en: China
sv: Kina

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
sv: Okänd enhet '%1'

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
sv: Referensenheten för en enhet kan inte vara själva enheten.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
sv: Förenkla enhet

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
sv: Analysera enhet

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
sv: Ta bort oanvändbara värden

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
sv: Ogiltigt förhållande. Förhållandet måste vara större än 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
sv: Källans webbadress eller skript. %1 ersätts av enhetens Internet-kod.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
sv: %1 ersätts av dagens datum på formen åååå-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
sv: %1 ersätts av föregående datum på formen åååå-MM-dd

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
sv: Metoden (HTML, CSV eller CSVR). Med HTML-metoden kommer bara ett värde extraheras från den nerladdade sidan. Med CSV-metoden extraheras ett värde per rad. CSVR betyder omvänd CSV.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
sv: Det reguljära uttrycket för kursen (se %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
sv: Det reguljära uttrycket för datumet (se %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
sv: Datumformatet (se %1) eller "UNIX" för unix-tid

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
sv: Källan för nerladdning %1 ej installerad.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
sv: Misslyckades öppna webbadress '%1'

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
sv: Kurs för '%1' hittades inte med reguljärt uttryck '%2' på rad '%3'

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
sv: Omöjligt att ladda ner enhet %1 med Internetkod %2 för källan %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
sv: Omöjligt att öppna enhet %1 med internetkod %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
sv: i morgon

[ctx: this day]
en: today
sv: i dag

[ctx: the day before today]
en: yesterday
sv: i går

[ctx: the week after this week]
en: next week
sv: nästa vecka

[ctx: the month after this month]
en: next month
sv: nästa månad

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
sv: I &går

[ctx: @option today]
en: &Today
sv: I &dag

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
sv: I &morgon

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
sv: Nästa &vecka

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
sv: Nästa må&nad

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
sv: Inget datum

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
sv: Visa startskärm

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
sv: Uppdatera ändrade bokmärken när programmet avslutas

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
sv: Uppdatera ändrade sidor när programmet avslutas

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
sv: Huvudflikarnas position

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
sv: Datumformat

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
sv: Ikon i systembrickan

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
sv: Flytta först

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
sv: Flytta före

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
sv: Flytta efter

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
sv: Flytta sist

[ctx: Question]
en: Title
sv: Rubrik

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
sv: Ny rubrik (tom för att hämta standardrubriken):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
sv: Återställ internt filter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
sv: För att anpassa tabellen

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
sv: Visa verktygsrad

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
sv: SVG-export från Skrooge

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
sv: En SVG-teckning skapad av Skrooge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
sv: Skriv ut diagram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
sv: Kopiera bild

[ctx: The current month]
en: Current month
sv: Aktuell månad

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
sv: Förra månaden

en: Developer of plugin '%1'
sv: Utvecklare av insticksprogrammet '%1'

[ctx: Noun]
en: Pages
sv: Sidor

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
sv: Pågående transaktionsförlopp

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
sv: Avbryt pågående transaktion

[ctx: Verb]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: Verb]
en: Show all
sv: Visa alla

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: Verb]
en: Lock panels
sv: Lås paneler

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
sv: Lås upp paneler

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
sv: Sätt upp sidan

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
sv: Stäng alla

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
sv: Stäng alla andra

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
sv: Spara sidtillstånd

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
sv: Återställ sidtillstånd

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
sv: Öppna senast stängda sida igen

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
sv: Skriv över bokmärkestillstånd

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: Noun, user action]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
sv: Aktivera editor

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
sv: Överför till SQLCipher-format

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
sv: Du kan avsluta fullskärmsläge med %1 eller med den sammanhangsberoende menyn

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
sv: Åtminstone en sida måste vara öppnad för att aktivera fullskärmsläge

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
sv: Dokumentet har ändrats.
    Vill du spara det innan det programmet avslutas?

[ctx: Question]
en: Save as
sv: Spara som

[ctx: Question]
en: Save
sv: Spara

[ctx: Question]
en: Do not save
sv: Spara inte

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
sv: Aktuella ändringar kommer inte att sparas.
    Vill du fortsätta?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
sv: Stäng bekräftelse

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
sv: Kort datumformat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
sv: Långt datumformat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
sv: Snyggt kort datumformat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
sv: Snyggt långt datumformat (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
sv: ISO datumformat (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
sv: Spara inställningar

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
sv: Ta ner sidan

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
sv:  [ändrad]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
sv:  [skrivskyddad]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
sv: Namnlös

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
sv: Kunde inte öppna sidan eftersom insticksprogrammet inte hittades

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
sv: Okänt insticksprogram eller åtgärd [%1] för webbadress [%2]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
sv: Återställ standardtillstånd

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
sv: Standardtillstånd återställt

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
sv: Varning: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
sv: Fel: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
sv: Klar: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
sv: Underrättelse

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
sv: Filen <b>%1</b> finns redan. Vill du verkligen skriva över den?

[ctx: Question]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: Verb]
en: Save
sv: Spara

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
sv: versaler

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
sv: inledande versaler

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
sv: gemener

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
sv: avkorta

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
sv: versaler

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
sv: Dokumentet måste sparas för att kunna överföras.

[ctx: Positive message]
en: You document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
sv: Dokumentet har överförts.
    Här är den nya filern:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
sv: Sidor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Listan låter dig öppna nya sidor</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Använd <span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> för att öppna som ny sida</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
sv: Listan låter dig öppna nya sidor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
sv: &Meddelanden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
sv: Rensa alla meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
sv: Rensa meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
sv: Visa ikon i systembrickan

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
sv: Norr

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
sv: Söder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
sv: Väster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
sv: Öster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
sv: Uppdatera ändrade &bokmärken vid avslutning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
sv: &Huvudflikarnas position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
sv: Uppdatera ändrade sidor när programmet avslutas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
sv: Visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
sv: Datumfo&rmat:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
sv: I dag

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
sv: Nästa sju dagar

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
sv: Nästa 15 dagar

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
sv: Nästa månad

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
sv: Nästa tre månader

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
sv: Nästa sex månader

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
sv: Nästa år

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
sv: Nästa tre år

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
sv: Långt in i framtiden

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
sv: Senaste 15 dagarna

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
sv: Förra månaden

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
sv: Senaste tre månaderna

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
sv: Senaste sex månaderna

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
sv: Förra året

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
sv: Senaste tre åren

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
sv: För länge sedan

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
sv: %1: %2 (%3) Summa=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
sv: Uppdatera bokmärke '%1'

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
sv: Uppdatera objekt

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
sv: Skapa egenskap

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
sv: Flytta bokmärke

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
sv: Bokmärket '%1' har flyttats till '%2'

[ctx: Period mode]
en: All Dates
sv: Alla datum

[ctx: Period interval]
en: day(s)
sv: dag(ar)

[ctx: Period interval]
en: week(s)
sv: vecka/veckor

[ctx: Period interval]
en: month(s)
sv: månad(er)

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
sv: kvartal

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
sv: halvår

[ctx: Period interval]
en: year(s)
sv: år

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
sv: Från %1 till %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
sv[0]: Föregående dag
sv[1]: %1 föregående dagar

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
sv[0]: Föregående vecka
sv[1]: %1 föregående veckor

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
sv[0]: Föregående månad
sv[1]: %1 föregående månader

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
sv[0]: Föregående år
sv[1]: %1 föregående år

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
sv[0]: Föregående kvartal
sv[1]: %1 föregående kvartal

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
sv[0]: Föregående halvår
sv[1]: %1 föregående halvåren

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
sv[0]: Igår
sv[1]: %1 senaste dagarna

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
sv[0]: Förra veckan
sv[1]: %1 senaste veckorna

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
sv[0]: Förra månaden
sv[1]: %1 senaste månaderna

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
sv[0]: Förra året
sv[1]: %1 senaste åren

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
sv[0]: Förra kvartalet
sv[1]: %1 senaste kvartalen

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
sv[0]: Förra halvåret
sv[1]: %1 senaste halvåren

[ctx: A period]
en: Current day
sv: Idag

[ctx: A period]
en: Current week
sv: Denna veckan

[ctx: A period]
en: Current month
sv: Denna månaden

[ctx: A period]
en: Current year
sv: Innevarande år

[ctx: A period]
en: Current quarter
sv: Detta kvartalet

[ctx: A period]
en: Current semester
sv: Detta halvåret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
sv: Inklusive framtid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
sv: Startdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
sv: från

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
sv: Slutdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
sv: till

en: Show: %1
sv: Visa: %1

en: Show
sv: Visa

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
sv: Alla datum

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
sv: Detta kvartalet

[ctx: The current semester]
en: Current semester
sv: Detta halvåret

[ctx: The current year]
en: Current year
sv: Detta året

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
sv: Förra kvartalet

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
sv: Förra halvåret

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
sv: Förra året

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
sv: Staplade linjer

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
sv: Staplade kolumner

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
sv: Punkter

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
sv: Linjer

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
sv: Överlagrat område

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
sv: Bubbeldiagram

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
sv: Cirkeldiagram

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
sv: Koncentriskt cirkeldiagram

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
sv: Trädkarta

en: Table
sv: Tabell

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
sv: Återställ standardfärger

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
sv: Alla värden positiva

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
sv: Visa gränser

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
sv: Visa medelvärde

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
sv: Visa tendenslinje

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
sv: Visa Paretokurva

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
sv: Visa förklaring

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
sv: Visa origo

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
sv: Visa decimaler

en: %1 (raw)
sv: %1 (obehandlad)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
sv: Summa

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
sv: Medelvärde

[ctx: Noun]
en: Tendency line
sv: Tendenslinje

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
sv: Summan av '%1'

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
sv: Vill du verkligen ta ner den uppsatta sidan?

[ctx: Question]
en: Pinned page
sv: Uppsatt sida:

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
sv: Bokmärke '%1' har ändrats. Vill du uppdatera det med det aktuella tillståndet?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
sv: Bokmärke har ändrats

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
sv: Bokmärke uppdaterat

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
sv: Sidan har ändrats. Vill du uppdatera den med det aktuella tillståndet?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
sv: Sidan har ändrats

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
sv: Spara standardtillstånd

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
sv: Standardtillstånd sparat

[ctx: Verb]
en: Save this tab
sv: Spara fliken

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
sv: Gruppera enligt

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
sv: Sorterad kolumn

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
sv: Vyutseende

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
sv: Anpassa storlek till innehåll

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
sv: Ändra storlek automatiskt

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
sv: Alternera radfärger

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
sv: Spara parametrar

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
sv: Spara standardparametrar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
sv: Anpassa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
sv: Zooma ut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
sv: Egen zoom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
sv: Kunde inte infoga objekt (%1 används av %2).
    Begränsningsnamn: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
sv: Kunde inte uppdatera objekt (%1 används av %2).
    Begränsningsnamn: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
sv: Kunde inte ta bort använt objekt (%1 används av %2).
    Begränsningsnamn: %3

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
sv: En transaktion kan inte påbörjas medan en annan pågår

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
sv: En transaktion måste vara öppen för att utföra åtgärden

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
sv: Att stänga transaktionen misslyckades eftersom för många transaktioner avslutades

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
sv: Borttagning av transaktioner inne i en transaktion är inte tillåten

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
sv: Det är inte tillåtet att skapa en grupp av transaktioner inne i en transaktion

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
sv: Ångra och Gör om är inte tillåtna inne i en transaktion

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
sv: Byta lösenord är inte tillåtet inne i en transaktion

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
sv: Dokumentets lösenord har tagits bort.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
sv: Dokumentets lösenord har ändrats.

[ctx: Noun]
en: Recovery
sv: Återställning

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
sv: Omöjligt att återställa den här filen

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
sv: Felaktig installation

[ctx: Error message]
en: Wrong password
sv: Felaktigt lösenord

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
sv: Hoppsan, den här filen verkar vara förstörd

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
sv: Dokumentet är skyddat av ett lösenord men databasen är fortfarande i SQLite-läge.
    Visste du om att SQLCipher-läge är säkrare, eftersom även den tillfälliga filen är krypterad?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
sv: Ett säkerhetsproblem har detekterats och korrigerats i den här versionen av programmet. Vi rekommenderar starkt att du ändrar ditt lösenord.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
sv: Överföringen misslyckades, men dokumentet har lästs in utan fel eftersom felsökningsläge är aktiverat.

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
sv: Dokumentet har överförts

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
sv: Programmet kan inte köra korrekt eftersom versionen av %3 på systemet (%1) inte motsvarar versionen av %4 inbäddad i Qt (%2). Qt måste byggas om med alternativet -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
sv: Spara inte tillåtet eftersom filnamnet inte ännu är definierat

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
sv: Spara är inte tillåtet om en transaktion fortfarande är öppen

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
sv: Fil '%1' finns redan

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
sv: Misslyckades med att skapa säkerhetskoperingsfilen %1

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
sv: Misslyckades med att skriva filen '%1'

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
sv: starta automatiskt

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
sv: Uppdatera existerande vyer

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
sv: Misslyckades med att öppna filen '%1'

[ctx: Error message]
en: No database defined
sv: Ingen databas definierad

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
sv: Spara

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
sv: Värde

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
sv: Senaste ändring

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
sv: Mer än ett objekt returnerades i '%1' för '%2'

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
sv: Inget objekt returnerades i '%1' för '%2'

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
sv: Namnet '%1' är ogiltigt: tecknet '%2' tillåts inte

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
sv: %1 misslyckades eftersom länkat objekt ännu inte har sparats i databasen.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
sv: Det går inte att skapa rundgång, dvs. överliggande och underliggande objekt med samma namn. Till exempel är A  > A rundgång, och A > B > A är en annan typ av rundgång.

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
sv: Laddning av '%1' med '%2' misslyckades eftersom det inte hittades i databasen

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
sv[0]: Laddning av '%2' med '%3' misslyckades eftersom resultat har felaktig storlek (hittade ett objekt)
sv[1]: Laddning av '%2' med '%3' misslyckades eftersom resultat har felaktig storlek (hittade %1 objekt)

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
sv: '%1' har tagits bort

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
sv: Egenskapen '%1=%2' har infogats för '%3'

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
sv: Välkommen till %1

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
sv: %1 eller %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
sv: (%1) och (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
sv: inte (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
sv: (%1) och inte (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
sv: Misslyckades med att öppna filen '%1'

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
sv: Omöjligt att kopiera '%1' till '%2'

[ctx: An error message about encryption]
en: AES128 encryption is not supported (%1). Please install qca-ossl.
sv: Kryptering med AES128 stöds inte (%1). Installera qca-ossl.

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Encryption failed
sv: Kryptering misslyckades

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
sv: Misslyckades skapa filen '%1'

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
sv: %1 misslyckades

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
sv: Misslyckades skapa objekt. Objektet finns redan.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
sv: Hemekonomihantering på det enkla sättet

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
sv: © 2007-%1 Stephane Mankowski och Guillaume De Bure

[ctx: Fullname]
en: Stephane MANKOWSKI
sv: Stephane Mankowski

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
sv: Arkitekt och utvecklare

[ctx: Fullname]
en: Guillaume DE BURE
sv: Guillaume De Bure

[ctx: A job description]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: Fullname]
en: Siddharth SHARMA
sv: Siddharth Sharma

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
sv: Utvecklare - Google Summer of Code 2010

[ctx: The description of the application]
note: i18nc("Fullname", "Priscilla DU PREEZ"), i18nc("A job description", "Splash screen photographer"), QLatin1String(""), QLatin1String("") , QStringLiteral("") );
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
sv: Programmets namn är inspirerat av Charles Dickens berättelse <i>En julsaga</i>, där huvudpersonen, Ebenezer Scrooge, en butter trångsynt gamling, får besök av tre andar som ändrar hans syn på världen till det bättre.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
sv: Användare som hjälper oss förbättra programmet

[ctx: Application argument]
en: Document to open
sv: Dokument att öppna

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
sv: Visa miljövariabler som används av programmet.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
sv: Miljövariabler:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
sv:   %1: För att aktivera spårning. x är förväntat spårningsnivå. Det aktiverar också felsökningsläge.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
sv:   %1: För att aktivera profilering. Det aktiverar också felsökningsläge.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
sv:   %1: För att dumpa en SQL-order som tar mer än x ms.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
sv:   %1: För att aktivera högupplösningsläget.

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
sv: Skrooge-konvertering

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
sv: Indatafil. Format som stöds:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
sv: Utdatafil. Format som stöds:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
sv: En parameters namn

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
sv: En parameters värde

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
sv: Namn på en parameter att exportera

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
sv: Värde på en parameter att exportera

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
sv: Saknar väljaren -in

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
sv: Saknar väljaren -out

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
sv:  Importera parametrar

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
sv:  Importerad fil:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
sv:  Exportera parametrar

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
sv:  Exporterad fil:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
sv:  MISSLYCKADES

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
sv:  LYCKADES
