skrooge - en to ug translation catalogue (354 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
ug: تاشلىۋەت

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
ug: مەسلىھەت

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
ug: بۈگۈنكى كۆرسەتمە

[ctx: The title]
en: Advice
ug: مەسلىھەت

[ctx: The tool tip]
en: Advice
ug: مەسلىھەت

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
ug: بۈگۈنكى كۆرسەتمە

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ug: ئەكىر(&I)

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
ug: تاختايلار

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
ug: يۆتكەل

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
ug: باشقۇرۇش بېتى

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
ug: ھەممىنى ياي

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
ug: ھەممىنى قاتلا

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
ug: نۆۋەتتىكى بەتنى خەتكۈچكە قوش

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
ug: ئۆزلۈكىدىن قوزغات

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
ug: يېڭى خەتكۈش

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
ug: ئىزدە

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
ug: باشقۇرۇش بېتى

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
ug: %1 غا مەرھابا

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
ug: قوراللار

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
ug: سازلا

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
ug: ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
ug: ئىجرا قىلىدىغان قوليازما

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
ug: ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
ug: سانداننى يېڭىلا

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
ug: ئالدى قوشۇلغۇچى

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
ug: مەۋھۇم سان

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
ug: ھۆججەت

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
ug: ھۆججەتنى ساقلىغىلى بولمىدى.

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
ug: %1 پۈتۈك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
ug: ئالدى قوشۇلغۇچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
ug: كەينى قوشۇلغۇچى:

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
ug: يورۇت

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
ug: يورۇت

en: Upload
ug: يۈكلە

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
ug: خاسلىق قوش

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
ug: خاسلىق

en: Selection
ug: تاللاش

en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: Question]
en: Copy
ug: كۆچۈر

[ctx: Question]
en: Link
ug: ئۇلانما

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
ug: ھۆججەت ‹%1› نە ئېچىش مەغلۇپ بولدى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
ug: خاسلىق قوش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
ug: ھۆججەت ئاچ

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
ug: ھەممىنى تاللا

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
ug: يېنىۋال

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
ug: قايتىلا

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
ug: تارىخ خاتىرىسىنى تازىلا

[ctx: Noun]
en: History
ug: ئىز

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
ug: تارىخ خاتىرىسىنى تازىلا

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
ug: ئىناۋەتسىز پارامېتىر

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
ug: ھۆججەت ‹%1› نە ئېچىش مەغلۇپ بولدى

[ctx: Progress message]
en: Import
ug: ئىمپورت قىل

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
ug: مال-مۈلۈك

[ctx: Error message]
en: Invalid password
ug: ئىناۋەتسىز ئىم

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
ug: ئۆسۈم

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
ug: سۈرەت

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
ug: ئامانەت پۇل

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
ug: سودا

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
ug: تەكشۈر

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
ug: پۇل

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
ug: يوللا

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
ug: ھېساباتلار

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
ug: ساقلاۋاتىدۇ

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
ug: مەبلەغ

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
ug: ھەميان

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
ug: جەمئىي

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
ug: ھېساباتلار

en: Closed
ug: يېپىلغان

en: Graph
ug: گرافىك

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
ug: ھېسابات قۇرۇش مەغلۇپ بولدى

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
ug: قوش

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
ug: ئۆزگەرت

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
ug: ھەر ئايدا

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
ug: ھەر يىلى

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
ug: ئۆزگىچە

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
ug: يوق

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
ug: نۆۋەتتىكى يىل

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
ug: نۆۋەتتىكى ئاي

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
ug: ئالدىنقى يىل

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
ug: ئالدىنقى ئاي

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
ug: مەنپىي

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
ug: مۇسبەت

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
ug: نۆۋەتتىكى يىل

en: Manual
ug: قولدا

en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

en: Rules
ug: تۈزۈملەر

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
ug: ئىجرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
ug: ئۆسۈم

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
ug: ھېسابات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
ug: مىقدارى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
ug: دەسمايە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
ug: تەڭپۇڭ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
ug: قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
ug: ئۆزگەرت

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
ug: ئىشلىتىلمىگەن كاتېگورىيەلەرنى ئۆچۈر

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
ug: كاتېگورىيە

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
ug: ئىشلىتىلمىگەن كاتېگورىيەلەرنى ئۆچۈر

[ctx: Verb]
en: Add category
ug: تۈر قوش

en: Income
ug: كىرىم

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
ug: يېڭى كاتېگورىيە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
ug: كاتېگورىيە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
ug: ئىشلىتىلمىگەن كاتېگورىيەلەرنى ئۆچۈر

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
ug: ئىمپورت قىل

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
ug: باشقا

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
ug: چېسلا

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
ug: نومۇرى

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
ug: ئىزاھات

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
ug: ھېسابات

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
ug: كاتېگورىيە

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
ug: سانى

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
ug: ئىمزا

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
ug: بىرلىك

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
ug: خاسلىق

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
ug: ئىمپورت قىل

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
ug: بىر تەرەپ قىلىۋاتىدۇ

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
ug: ئۆزلۈكىدىن تەكشۈر

[ctx: Noun]
en: Install %1
ug: %1 نى ئورنات

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
ug: ھۆججەت ‹%1› نە ئېچىش مەغلۇپ بولدى

[ctx: Error message]
en: Import failed
ug: ئىمپورت قىلىش مەغلۇپ بولدى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
ug: چېسلا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
ug: رەقەم:

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
ug: ئىزاھات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
ug: ھالىتى:

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
ug: تۈرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
ug: ئىمزا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
ug: بىرلىكى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
ug: چېسلا فورماتى:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
ug: ئارقا ئۇچلار

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
ug: كىرىم-چىقىم

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
ug: كىرىم-چىقىم

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
ug: كۆچۈر

en: Standard
ug: ئۆلچەملىك

en: Split
ug: پارچىلا

en: Transfer
ug: يوللا

en: Shares
ug: ھەمبەھىرلەر

[ctx: Question]
en: Confirmation
ug: جەزملەش

[ctx: Noun]
en: Shares
ug: ھەمبەھىرلەر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
ug: خەت نۇسخىلىرى

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
ug: تەگلىك رەڭگى

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
ug: تېكىست رېڭى

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
ug: سېتكا رەڭگى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
ug: ھەرە چىشىغا قارشى

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
ug: دوكلات

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
ug: دوكلات

[ctx: Noun]
en: Report
ug: دوكلات

[ctx: Noun]
en: None
ug: يوق

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
ug: كۈنتەرتىپ

[ctx: Noun]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: Noun]
en:  and
ug:  ۋە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
ug: ئىستون:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
ug: قۇر سانى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
ug: سانلىق-مەلۇمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
ug: چىقىم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
ug: چېسلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
ug: ئۇسۇلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
ug: ئۇزاتقانلىرى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ug: رەڭلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
ug: سېتكا رەڭگى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
ug: تېكىست رەڭگى:

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
ug: دەۋرلىك

en: Complete
ug: تولۇق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
ug: كۈن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
ug: ھەپتە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
ug: ئاي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
ug: يىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
ug: ئىجرا

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
ug: قوڭغۇراقلار

[ctx: Noun, a search]
en: Search
ug: ئىزدە

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
ug: يېڭىلا

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
ug: قوڭغۇراق

en: Update
ug: يېڭىلا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
ug: قوڭغۇراق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
ug: مىنۇت

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
ug: مۇلازىمېتىرلار

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
ug: تىرناق

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
ug: پۇللار

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
ug: ھەمبەھىرلەر

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
ug: نەڭلەر

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
ug: تىرناق

[ctx: Noun, items to display]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
ug: پۇل

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
ug: ھەمبەھىر

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
ug: نەڭ

en: Values
ug: قىممەتلەر

[ctx: Error message]
en: Download failed
ug: چۈشۈرۈش مەغلۇپ بولدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
ug: چۈشۈرۈش

en: Yes
ug: ھەئە

en: No
ug: ياق

en: None
ug: يوق

en: Checked
ug: تاللانغان

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
ug: ئۇلانغان نەڭلەر تېخى ساندانغا ساقلانمىغانلىقى ئۈچۈن %1 مەغلۇپ بولدى.

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
ug: مال-مۈلۈك

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
ug: مەبلەغ

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: Noun]
en: year(s)
ug: يىل

[ctx: Noun]
en: month(s)
ug: ئاي

[ctx: Noun]
en: week(s)
ug: ھەپتە

[ctx: Noun]
en: day(s)
ug: كۈن

[ctx: Noun]
en: Negative
ug: مەنپىي

[ctx: Noun]
en: Positive
ug: مۇسبەت

[ctx: Noun]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: Noun]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

[ctx: Noun]
en: Year
ug: يىل

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
ug: ئەڭ كىچىك

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
ug: ئوتتۇرا سەۋىيىلىك

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
ug: ھېسابات

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
ug: تەڭپۇڭ

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
ug: مىقدارى

[ctx: Noun]
en: Account number
ug: ھېسابات نومۇرى

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
ug: نومۇرى

[ctx: Noun]
en: Address
ug: ئادرېس

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
ug: ھەپتە

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
ug: ئاي

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
ug: پەسىل

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
ug: يىل

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
ug: تۇنجى چېسلا

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
ug: كاتېگورىيە

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
ug: بىرلىك

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
ug: تاللانغان

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
ug: تىپى

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
ug: دەۋرلىك

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
ug: يېپىلغان

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
ug: ھالىتى

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
ug: كۈنتەرتىپكە قويۇلغان

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
ug: ئىزلىغۇچ

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
ug: نىسبىتى

[ctx: Noun]
en: Month
ug: ئاي

[ctx: Noun]
en: Period
ug: مەزگىل

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
ug: تەرتىپلە

[ctx: Noun]
en: When
ug: قاچان

[ctx: Noun]
en: What
ug: مەزمۇن

[ctx: Noun]
en: Rules
ug: تۈزۈملەر

[ctx: Noun]
en: Delta
ug: دېلتا

[ctx: Noun]
en: Transfer
ug: يوللا

[ctx: Column table title]
en: Quantity
ug: سانى

[ctx: Noun]
en: Max
ug: ئەڭ چوڭ قىممەت

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
ug: مەسلىھەت

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
ug:  ۋە

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
ug:  ياكى

[ctx: Noun, a country]
en: France
ug: فىرانسىيە

[ctx: Noun, a country]
en: United States
ug: ئامېرىكا قوشما شتاتلىرى

[ctx: Noun, a country]
en: England
ug: ئەنگلىيە

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
ug: گېرمانىيە

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
ug: ياپونىيە

[ctx: Noun, a country]
en: China
ug: جۇڭگو

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
ug: سىنگاپور

[ctx: Noun, the country of bitcoin]
en: Internet
ug: ئىنتېرنېت

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
ug: ئەتە

[ctx: this day]
en: today
ug: بۈگۈن

[ctx: the day before today]
en: yesterday
ug: تۈنۈگۈن

[ctx: the month after this month]
en: next month
ug: كېيىنكى ئاي

[ctx: @option today]
en: &Today
ug: بۈگۈن(&T)

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
ug: ئەتە(&M)

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
ug: كېيىنكى ھەپتە(&W)

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
ug: كېيىنكى ئاي(&O)

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ug: چېسلا يوق

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
ug: سانلىق-مەلۇمات پىچىمى

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: Question]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
ug: ئوتكەن ئاي

[ctx: Noun]
en: Pages
ug: بەتلەر

[ctx: Verb]
en: Hide
ug: يوشۇر

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
ug: يېڭى بەتكۈچ

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
ug: ھەممىنى تاقا

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
ug: تىزىملىك

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

[ctx: Noun, user action]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: Question]
en: Save as
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

[ctx: Question]
en: Save
ug: ساقلا

[ctx: Noun]
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
ug:  [ئوقۇشقىلا]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
ug: ئاگاھلاندۇرۇش: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
ug: خاتالىق: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
ug: ئۇقتۇرۇش

[ctx: Question]
en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

[ctx: Verb]
en: Save
ug: ساقلا

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ug: كۆرۈنۈش

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
ug: بەتلەر

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
ug: سورا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
ug: ھەمىشە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
ug: ھەرگىز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
ug: شىمال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
ug: جەنۇب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
ug: غەرب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
ug: شەرق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
ug: سورا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
ug: بۈگۈن

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
ug: كېيىنكى 7 كۈن

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
ug: كېيىنكى ئاي

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
ug: كېيىنكى يىل

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
ug: ئاخىرقى 7 كۈن ئىچىدىكىسى

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
ug: ئوتكەن ئاي

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
ug: ئاخىرقى 6 ئاي ئىچىدىكىسى

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
ug: ئۆتكەن يىلدىكىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
ug: ئەۋەتكۈچى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
ug: ئاخىرلىشىش ۋاقتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
ug: غا

en: Show
ug: كۆرسەت

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
ug: سىتاتىسكا گرافىكى، چاسا دىئاگرامما

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
ug: نۇقتا

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
ug: قۇر

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
ug: كۆپۈك

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
ug: دۈگىلەك دىئاگرامما

en: Table
ug: جەدۋەل

en: Text
ug: تېكىست

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
ug: يىغىندا

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
ug: ئوتتۇرىچە

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
ug: ئەڭ كىچىك قىممەت

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
ug: ئەڭ چوڭ قىممەت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
ug: سۈزگۈچ

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
ug: ئىستونلار

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
ug: گۇرۇپپا ئاساسى

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
ug: يوق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
ug: كىچىكلەت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
ug: چوڭايت

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
ug: ھۆججەت ‹%1› نە ئېچىش مەغلۇپ بولدى

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
ug: ساقلا

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
ug: قىممەت

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
ug: ئۇلانغان نەڭلەر تېخى ساندانغا ساقلانمىغانلىقى ئۈچۈن %1 مەغلۇپ بولدى.

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
ug: %1 غا مەرھابا

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
ug: ھۆججەت ‹%1› نە ئېچىش مەغلۇپ بولدى

[ctx: A job description]
en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

[ctx: Application argument]
en: Document to open
ug: ئاچىدىغان پۈتۈك

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
ug:  بۇزۇق
