skrooge - en to uk translation catalogue (2371 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
uk: Зміни

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

[ctx: Dashboard widget title]
en: Advices
uk: Поради

[ctx: Noun, a user action]
en: Activate all advice
uk: Увімкнення всіх порад

[ctx: Noun, a type of refresh for advice]
en: Automatic refresh
uk: Автоматичне оновлення

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Advice are very long to compute
uk: Порада є надто довгою для визначення

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To improve performances, you should switch the widget in 'Manual refresh' (see contextual menu).
uk: Щоб покращити швидкодію, вам слід перемкнути віджет у режим «Оновлення вручну» (за допомогою контекстного меню).

en: <p><b>Priority %1:</b>%2</p>
uk: <p><b>Пріоритет %1:</b>%2</p>

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss
uk: Відкинути

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss during current month
uk: Відкидати протягом поточного місяця

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind
uk: Відкинути цю пораду

[ctx: Dismiss an advice provided]
en: Dismiss this kind during current month
uk: Відкидати цю пораду протягом поточного місяця

[ctx: To recommend this action]
en:  (recommended)
uk:  (рекомендовано)

[ctx: Information message]
en: Display all advices
uk: Показати усі поради

[ctx: Information message]
en: Display less advices
uk: Показати менше порад

[ctx: Information message]
en: Refresh advices
uk: Оновлення панелі порад

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply all recommended corrections
uk: Застосувати усі рекомендовані виправлення

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Activate all advice
uk: Увімкнення всіх порад

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice activated.
uk: Пораду задіяно.

[ctx: Error message]
en: Advice activation failed
uk: Спроба задіяння поради зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Dismiss advice
uk: Відкинути пораду

[ctx: Successful message after an user action]
en: Advice dismissed.
uk: Пораду відкинуто.

[ctx: Error message]
en: Advice dismiss failed
uk: Невдала спроба відкидання поради

[ctx: Noun, a list of items]
en: Advice
uk: Поради

[ctx: Noun, a list of items]
en: Tip of the day
uk: Порада дня

[ctx: The title]
en: Advice
uk: Порада

[ctx: The tool tip]
en: Advice
uk: Порада

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… Skrooge can give you advice on how to manage your accounts. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
uk: <p>…Skrooge може дати вам пораду щодо керування вашими рахунками. Див. <a href="skg://dashboard_plugin">панель приладів</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… Skrooge can automatically apply recommended corrections. See the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a>.</p>
uk: <p>…Skrooge може автоматично застосовувати рекомендовані виправлення. Див. <a href="skg://dashboard_plugin">панель приладів</a>.</p>

[ctx: Dashboard widget title]
en: Tip of the day
uk: Порада дня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Did you know …?
uk: Чи знаєте ви…

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
uk: Файл

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
uk: &Імпорт

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels
uk: Панелі

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: Go
uk: Перехід

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_pinhomebookmarks) i18n: ectx: label, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: Pin home bookmarks
uk: Фіксувати основні закладки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (pinhomebookmarks), group (Bookmark)
en: If checked, the home bookmarks will be pinned.
uk: Якщо позначено, основні закладки буде зафіксовано.

[ctx: Verb]
en: Import standard bookmarks
uk: Імпортувати стандартні закладки

[ctx: Verb, action to display bookmarks]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: Noun, a bookmark as in a webbrowser bookmark]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… some bookmarks can be opened automatically when the application is launched.</p>
uk: <p>…деякі з закладок можна відкривати у автоматичному режимі під час запуску програми.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… bookmarks can be reorganized by drag & drop.</p>
uk: <p>…впорядкувати закладки можна перетягуванням зі скиданням.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… a double click on a folder of bookmarks will open all the bookmarks it contains.</p>
uk: <p>…подвійне клацання на позначці теки закладок призведе до відкриття всіх закладок, що у ній містяться.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://import_standard_bookmarks">import standard bookmarks</a>.</p>
uk: <p>…ви можете <a href="skg://import_standard_bookmarks">імпортувати стандартні закладки</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard bookmarks
uk: Імпортувати стандартні закладки

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Dashboard
uk: Панель приладів

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Income vs Expenditure on 12 last months
uk: Звіт > Вклади і зняття за 12 попередніх місяців

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > Pie categories in 12 last months
uk: Звіт > Секторна діаграма за категоріями протягом 12 попередніх місяців

[ctx: Noun, bookmark name]
en: Report > History
uk: Звіт > Журнал

[ctx: Successful message after an user action]
en: Standard bookmarks imported.
uk: Стандартні закладки імпортовано.

[ctx: Error message]
en: Import standard bookmarks failed
uk: Спроба імпорту стандартних закладок завершилася невдало.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark created
uk: Закладку створено

[ctx: Action]
en: Open all
uk: Відкрити всі

[ctx: Action]
en: Bookmark current page here
uk: Створити закладку на поточній сторінці

[ctx: Noun, user action]
en: Expand all
uk: Розгорнути всі

[ctx: Noun, user action]
en: Collapse all
uk: Згорнути всі

[ctx: Verb]
en: Bookmark current page
uk: Створити закладку на поточній сторінці

[ctx: Verb]
en: Bookmark all pages
uk: Створити закладки для всіх сторінок

[ctx: Verb]
en: Add bookmark group
uk: Додати групу закладок

[ctx: Verb, delete an item]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: Autostart
uk: Автозапуск

[ctx: Verb]
en: Remove Autostart
uk: Вилучити автозапуск

[ctx: Verb, change the name of an item]
en: Rename
uk: Перейменувати

[ctx: Verb, change the icon of an item]
en: Change icon…
uk: Змінити піктограму…

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Autostart bookmarks
uk: Автозапуск закладок

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Do not Autostart bookmarks
uk: Не запускати закладки автоматично

[ctx: An information message]
en: The Autostart status of bookmark '%1' has been changed
uk: Стан автозапуску закладки «%1» було змінено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Autostart bookmarks
uk: Автозапуск закладок

[ctx: Successful message after an user action]
en: Do not Autostart bookmarks
uk: Не запускати закладки автоматично

[ctx: Default name for bookmark]
en: New bookmark
uk: Створити закладку

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark folder creation '%1'
uk: Створення теки закладок «%1»

[ctx: An information message]
en: The bookmark folder '%1' has been added
uk: Було додано теку закладок «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark group created
uk: Створено групу закладок

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmarks creation
uk: Створення закладки

[ctx: An information message]
en: The bookmark '%1' has been added
uk: Було додано закладку «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmarks created
uk: Закладки створено

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark creation '%1'
uk: Створення закладки «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark icon change
uk: Зміна піктограми закладки

[ctx: An information message]
en: The icon of the bookmark '%1' has been changed
uk: Було змінено піктограму закладки «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark icon changed
uk: Піктограму закладки змінено

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark delete
uk: Вилучення закладки

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark deleted
uk: Закладку вилучено

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kQueryGrp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, kFilterEdit)
en: Search
uk: Пошук

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open bookmarked pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">за допомогою цього списку ви можете відкривати сторінки з закладками</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> для відкриття на новій сторінці</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTreeView, kBookmarksList)
en: this list allows you to open bookmarked pages
uk: за допомогою цього списку ви зможете відкривати сторінки з закладками

[ctx: Dashboard widget title]
en: Sub dashboard
uk: Підлегла панель приладів

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Sub dashboard
uk: Підлегла панель приладів

[ctx: Noun, a summary of your financial situation]
en: Dashboard
uk: Панель приладів

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> is there to give you a summary of your situation.</p>
uk: <p>…<a href="skg://dashboard_plugin">панель приладів</a>, на якій ви побачите резюме поточної ситуації.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> can be reorganized by drag and drop.</p>
uk: <p>…впорядкувати віджети <a href="skg://dashboard_plugin">панелі приладів</a> можна перетягуванням зі скиданням.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… some widgets of the <a href="skg://dashboard_plugin">dashboard</a> have parameters.</p>
uk: <p>…деякі з віджетів <a href="skg://dashboard_plugin">панелі приладів</a> можна налаштовувати.</p>

[ctx: Verb]
en: Configure the dashboard
uk: Налаштувати панель приладів

[ctx: Message]
en: Welcome to %1
uk: Вітаємо у %1

[ctx: Verb]
en: Choose layout …
uk: Виберіть компонування…

[ctx: Verb]
en: Flow
uk: Перетікання

[ctx: Verb]
en: 1 column
uk: 1 стовпчик

[ctx: Verb]
en: 2 columns
uk: 2 стовпчики

[ctx: Verb]
en: 3 columns
uk: 3 стовпчики

[ctx: Verb]
en: 4 columns
uk: 4 стовпчики

[ctx: Verb]
en: More …
uk: Більше…

note: i18n: ectx: Menu (tool)
en: Tools
uk: Інструменти

[ctx: Restart the profiling, a method used for analysing performances]
en: Restart profiling
uk: Перезапустити профілювання

[ctx: Open the profiling, a method used for analysing performances]
en: Open profiling
uk: Відкрити профілювання

[ctx: Noun, a plugin allowing to access the SQLite database, useful to debug]
en: Debug
uk: Діагностика

[ctx: A tool tip, explaining that the plugin is useful for debugging purposes]
en: Useful for debug
uk: Корисно для усування вад

[ctx: Execute an SQL query]
en: Execute
uk: Виконати

[ctx: Execute an SQL queries (one per line)]
en: Execute multi queries
uk: Виконати декілька запитів

[ctx: Explain an SQL query]
en: Explain
uk: Пояснити

[ctx: Explain the SQL query plan]
en: Explain query plan
uk: Пояснити план запитів

[ctx: Execute script]
en: Execute script [%1]
uk: Виконати скрипт %1

[ctx: Display the execution time needed by an SQL query]
en: 
    Execution time: %1 ms
uk: 
    Час виконання: %1 мс

[ctx: Display an SQL command from the debug plugin]
en: SQL command from debug plugin
uk: Команда SQL від додатка усування вад

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kSQLInput)
en: SQL command to execute
uk: Команда SQL, яку слід виконати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPlainTextEdit, kInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPlainTextEdit, kInput)
en: Script to execute
uk: Скрипт, який слід виконати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kApply)
en: Execute
uk: Виконати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSQLTransactionPushButton)
en: Execute in a transaction
uk: Виконати під час виконання транзакції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database (views, indexes, triggers)
uk: Оновити базу даних (перегляди, індекси, перемикачі)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kRefreshViewsAndIndexes)
en: Refresh Database
uk: Оновити базу даних

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, kSQLResult) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTextEdit, kSQLResult)
en: SQL output
uk: Вивід SQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTraceLevelLbl)
en: &Trace level:
uk: Р&івень трасування:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kTraceLevel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kTraceLevel)
en: Select level of traces
uk: Визначає рівень трасування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable or disable profiling
uk: Увімкнути або вимкнути профілювання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kEnableProfilingChk)
en: Enable profiling
uk: Увімкнути профілювання

[ctx: Question]
en: Do you want to force the deletion ?
uk: Бажаєте виконати вилучення у примусовому режимі?

[ctx: Successful message after an user action]
en: Objects deleted.
uk: Об’єкти вилучено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openlastfile) i18n: ectx: label, entry (openlastfile), group (File)
en: Open last file on startup
uk: Відкривати попередній файл під час запуску

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (openlastfile), group (File)
en: If checked, the application will automatically start with the last file used.
uk: Якщо позначити цей пункт, програма автоматично запускатиметься з попереднім файлом, з яким ви працювали.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_saveonclose) i18n: ectx: label, entry (saveonclose), group (File)
en: Save on close
uk: Зберігати при виході

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (saveonclose), group (File)
en: If checked, the application will automatically save current document on close.
uk: Якщо позначити цей пункт, програма автоматично зберігатиме поточний документ під час завершення роботи програми.

note: i18n: ectx: label, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: Store passwords in KDE Wallet
uk: Зберігати паролі у торбинці KDE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storeInKdeWallet), group (File)
en: If checked, the application will get/set passwords from KDE wallet.
uk: Якщо позначити цей пункт, програма завантажуватиме паролі з торбинки KDE і зберігатиме паролі у торбинці KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (selectedWallet), group (File)
en: Selected Wallet
uk: Вибрана торбинка

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedWallet), group (File)
en: The Selected Wallet.
uk: Вибрана торбинка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_backup_enabled) i18n: ectx: label, entry (backup_enabled), group (File)
en: Enable backup
uk: Увімкнути створення резервних копій

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backup_enabled), group (File)
en: If checked, the application will automatically create a backup.
uk: Якщо позначити цей пункт, програма автоматично створюватиме резервні копії.

note: i18n: ectx: label, entry (prefix), group (File)
en: Prefix
uk: Префікс

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (prefix), group (File)
en: The prefix for the backup file.
uk: Префікс назви резервного файла.

note: i18n: ectx: label, entry (suffix), group (File)
en: Suffix
uk: Суфікс

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (suffix), group (File)
en: The suffix for the backup file.
uk: Суфікс назви резервного файла.

[ctx: Action allowing the user to change his document password]
en: Change password…
uk: Змінити пароль…

[ctx: Splash screen message]
en: Opening file %1…
uk: Відкриття файла %1…

[ctx: Error Message]
en: File %1 not found! Impossible to open it.
uk: Файл %1 не знайдено! Неможливо його відкрити.

[ctx: Noun, a file as in a text file]
en: File
uk: Файл

[ctx: File Management, as in Save File, Save As…]
en: File management
uk: Керування файлами

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… the last opened file can be <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">open automatically</a> when the application is launched.</p>
uk: <p>…skrooge може <a href="skg://tab_configure?page=File plugin">відкривати останній файл</a>, з яким ви працювали, після запуску.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can secure your document with a <a href="skg://file_change_password">password</a>.</p>
uk: <p>…ви можете убезпечити свої документи <a href="skg://file_change_password">паролем</a>.</p>

[ctx: Successful message after creating a document]
en: Document successfully created.
uk: Документ успішно створено.

[ctx: Error message: Could not create a document]
en: Document creation failed.
uk: Спроба створення документа завершилася невдало.

[ctx: Successfully saved a file]
en: File successfully saved.
uk: Файл успішно збережено.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Cannot save file
uk: Не вдалося зберегти файл

[ctx: Associated with the file extension : for example, .csv --> CSV document]
en: %1 document
uk: документ %1

[ctx: Successfully saved a file]
en: File '%1' saved.
uk: Файл «%1» збережено.

[ctx: Error message: Could not save a file]
en: Failed to save '%1'.
uk: Не вдалося зберегти «%1».

[ctx: Panel title]
en: Open file
uk: Відкриття файла

[ctx: File format for open dialog panel]
en: %1 document
uk: документ %1

[ctx: Warning message]
en: Your document has been restored from its temporary file. You can decide to reopen the original document.
uk: Дані вашого документа було відновлено за тимчасовим файлом. Якщо потрібно, ви можете відкрити початкову версію документа.

[ctx: Noun]
en: Reopen
uk: Повторно відкрити

[ctx: Question]
en: This file seems to be protected.
    Please enter the password.
uk: Здається, цей файл захищено.
    Будь ласка, введіть пароль.

[ctx: The user did not provide the correct password]
en: <b>Wrong password.</b>
uk: <b>Помилковий пароль.</b>

[ctx: Successfully opened a file]
en: File '%1' opened.
uk: Файл «%1» відкрито.

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Failed to open '%1'.
uk: Не вдалося відкрити «%1».

[ctx: Noun]
en: Try a recovery
uk: Спробувати відновити

[ctx: Positive message]
en: Your document has been recovered here: %1
    Take care the recovery could be not perfect
uk: Ваш документ відновлено тут: %1
    Будьте обережні: відновлення може бути неповним.

[ctx: Noun]
en: Open the recovered file
uk: Відкрити відновлений файл

en: Take care, if you lose your <b>password</b> then it will be <u><b>impossible</b></u> to open your document. Warning, this action can not be undone excepted by changing the password again.
uk: Будьте уважні, якщо ви забудете ваш <b>пароль</b>, ви <u><b>не зможете</b></u> відкрити ваш документ. Попередження: наслідки цієї дії не можна буде скасувати інакше, ніж повторною зміною пароля.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Changing password was canceled.
uk: Зміну пароля було скасовано.

[ctx: Successfully changed the document password]
en: Password changed.
uk: Пароль змінено.

[ctx: Error message: Could not change the document password]
en: Failed to change password.
uk: Не вдалося змінити пароль.

[ctx: Advice to the user that he should backup his document]
en: Backup your document
uk: Створіть резервну копію вашого документа

[ctx: Explain the user that he should backup his document]
en: Do not forget to backup your document on another device.
uk: Не забудьте створити резервну копію вашого документа на іншому пристрої.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storeInKdeWallet)
en: Store passwords in KDE Wallet:
uk: Зберігати паролі у торбинці KDE:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Backup on save
uk: Робити копію при збереженні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Prefix:
uk: Префікс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Suffix:
uk: Суфікс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>The following key words can be used in prefix and suffix:<br/>&lt;DATE&gt;: to add the current date in the backuped file<br/>&lt;TIME&gt;: to add the current time in the backuped file</p><p>By default, the backup is stored in the same directory than the saved file.<br/>But, you can force the backup directory by setting an absolute path in the prefix.<br/>(example: /backup/)</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>У префіксі і суфіксі можна використовувати такі ключові слова:<br/>&lt;DATE&gt;: додати поточну дату до файла резервної копії;<br/>&lt;TIME&gt;: додати поточний час до файла резервної копії.</p><p>Типово, резервна копія зберігається у тому самому каталозі, що і збережений файл.<br/>Втім, ви можете вказати каталог для резервних копій, якщо використаєте абсолютний шлях у префіксі.<br/>(Приклад: /backup/)</p></body></html>

[ctx: Verb]
en: Switch highlight
uk: Перемкнути підсвічування

[ctx: Verb]
en: Switch close
uk: Перемкнути закриття

[ctx: The tool tip]
en: Highlight
uk: Підсвітити

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close
uk: Закриття

[ctx: An information to the user]
en: The close status of '%1' has been changed
uk: Стан закриття «%1» було змінено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Closed.
uk: Закрито.

[ctx: Error message]
en: Closure failed
uk: Спроба закриття завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Highlight
uk: Підсвітити

[ctx: An information to the user]
en: The highlight status of '%1' has been changed
uk: Стан підсвічування «%1» було змінено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Highlighted.
uk: Підсвічено.

[ctx: Error message]
en: Highlight failed
uk: Спроба підсвічування зазнала невдачі

[ctx: Error message]
en: File %1/html/main.txt not found
uk: Не знайдено файла %1/html/main.txt

[ctx: A tool tip]
en: Monthly report
uk: Місячний звіт

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can generate a <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a>.</p>
uk: <p>…ви можете створювати <a href="skg://monthly_plugin">місячні звіти</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download more monthly report <a href="skg://monthly_plugin">templates</a>.</p>
uk: <p>…ви можете отримати додаткові <a href="skg://monthly_plugin">шаблони</a> місячних звітів.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create and share your own <a href="skg://monthly_plugin">monthly report</a> template.</p>
uk: <p>…ви можете створити і оприлюднити ваш власний шаблон <a href="skg://monthly_plugin">звіту за місяць</a>.</p>

en: Upload
uk: Вивантаження

[ctx: An error message]
en: Impossible to copy file from '%1' to '%2'
uk: Не вдалося скопіювати файл з «%1» до «%2»

[ctx: Error message]
en: Deletion of '%1' failed
uk: Спроба вилучення «%1» завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Compute monthly report for '%1'
uk: Створити місячний звіт для «%1»

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1 and 3 screen capture there %2, %3 , %4. You can now upload it manually.
uk: Пакунок готовий. Ви можете знайти його у %1 разом із 3 знімками екрана тут: %2, %3 , %4. Тепер ви можете вивантажувати його вручну.

[ctx: Will be followed by a month on which the report will be built]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Report of:
uk: Звіт за:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kMonth)
en: Month of the report
uk: Місяць звіту

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kRefresh) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kRefresh)
en: Refresh the monthly report
uk: Оновити місячний звіт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Template:
uk: &Шаблон:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGSimplePeriodEdit, kTemplate)
en: The template to use
uk: Шаблон, який слід використати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteTemplate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kDeleteSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kDeleteSource)
en: Delete the selected source
uk: Вилучити позначене джерело

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kGetNewHotStuff)
en: Get more templates
uk: Отримати додаткові шаблони

[ctx: Verb, print in an html file]
en: Print into a html file
uk: Надрукувати до файла html

[ctx: Verb, action to use a printer]
en: print
uk: друк

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://file_print">print</a> all opened pages.</p>
uk: <p>…ви можете <a href="skg://file_print">надрукувати</a> всі відкриті сторінки.</p>

[ctx: Successful message after an user action]
en: Print successfully done.
uk: Друк успішно виконано.

[ctx: Error message]
en: Print failed
uk: Спроба друку зазнала невдачі

[ctx: Allows user to add a user defined property on an object]
en: Add property
uk: Додати властивість

[ctx: Create a user defined property]
en: Property creation
uk: Створення властивості

[ctx: The user defined property was successfully created]
en: Property created
uk: Властивість створено

[ctx: Error message]
en: The following command line failed with code %2:
    '%1'
uk: Спроба виконання вказаної нижче команди зазнала невдачі з кодом %2:
    «%1»

[ctx: Noun]
en: Bill
uk: Рахунок

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Add %1=%2
uk: Додати %1=%2

[ctx: Help]
en: No property found. You must create a property from the dock first.
uk: Властивості не знайдено. Спочатку вам слід створити властивість за допомогою бічної панелі.

[ctx: Message]
en: Download list of available bills on going…
uk: Отримуємо список доступних рахунків…

[ctx: Noun]
en: More…
uk: Більше…

[ctx: Add a property (attribute=value)]
en: Download and add %1 (%2)
uk: Отримати і додати %1 (%2)

[ctx: Noun, an item's properties]
en: Properties
uk: Властивості

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can manage properties on all objects.</p>
uk: <p>…ви можете керувати властивостями всіх об’єктів.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can add files or Internet links as property.</p>
uk: <p>…ви можете додавати файли або посилання на сторінки у Інтернеті у поле властивості.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can automatically download and add bills as properties by using %1.</p>
uk: <p>…ви можете наказати програмі автоматично отримувати і додавати рахунки як властивості за допомогою %1.</p>

en: Name
uk: Назва

en: Value
uk: Значення

en: Selection
uk: Вибір

en: All
uk: Всі

[ctx: Question]
en: Do you want copy or link the file?
uk: Бажаєте виконати копіювання чи створення посилання на файл?

[ctx: Question]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: Question]
en: Link
uk: Створити посилання

[ctx: Error message: could not open the requested file]
en: Open file '%1' failed
uk: Спроба відкриття файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Create a user defined property]
en: Rename property
uk: Перейменувати властивість

[ctx: The user property was successfully renamed]
en: Property renamed
uk: Властивість перейменовано

[ctx: Open panel caption]
en: Select a file
uk: Виберіть файл

[ctx: The user defined property was successfully deleted]
en: Properties deleted.
uk: Властивості вилучено.

[ctx: Error message: Could not delete an item]
en: Delete failed
uk: Помилка вилучення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAttribute) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAttribute)
en: The property name
uk: Назва властивості

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRename) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRename)
en: Rename property
uk: Перейменувати властивість

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add property
uk: Додати властивість

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kValue) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kValue)
en: The property value
uk: Значення властивості

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSelectFile) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSelectFile)
en: Select a file as property
uk: Вибрати файл як властивість

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kRemove)
en: Remove property
uk: Вилучити властивість

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open file
uk: Відкрити файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenBtn)
en: Open…
uk: Відкрити…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For:
uk: Для:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kView)
en: List of properties
uk: Список властивостей

[ctx: Select all objects in a list]
en: Select all
uk: Позначити все

en: Selection: %1 lines for %2 (min: %3, average: %4, max: %5)
uk: Позначено: %1 рядків для %2 (мін.: %3, сер.: %4, макс.: %5)

en: Selection: %1 line for %2
uk: Позначено: %1 рядок для %2

en: Selection: %1 line | Selection: %1 lines
uk[0]: Позначено: %1 рядок
uk[1]: Позначено: %1 рядки
uk[2]: Позначено: %1 рядків
uk[3]: Позначено: один рядок

[ctx: The title]
en: Statistic
uk: Статистика

note: i18n: ectx: label, entry (maxNumberOfUndo), group (skg_undoredo)
en: Maximum undo depth
uk: Максимальна кількість скасувань

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cleanHistoryOnSave) i18n: ectx: label, entry (cleanHistoryOnSave), group (skg_undoredo)
en: Clean history on save
uk: Спорожняти журнал під час збереження

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Revert document
uk: Повернутися до попередньої версії документа

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Undo
uk: Вернути

[ctx: Verb, action to redo previous cancelled action]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: Verb, action to cancel previous action]
en: Clear history
uk: Спорожнити журнал

[ctx: Verb]
en: Undo transaction '%1'.
uk: Скасувати операцію «%1».

[ctx: Verb]
en: Redo transaction '%1'.
uk: Повторити операцію «%1».

[ctx: Noun]
en: History
uk: Журнал

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can undo and redo your modifications.</p>
uk: <p>…ви можете скасовувати або повторювати ваші зміни.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can modify the maximum size of the undo/redo stack in the <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">settings</a>.</p>
uk: <p>…ви можете змінювати максимальний розмір буфера скасування/повернення дій за допомогою <a href="skg://tab_configure?page=Undo redo plugin">параметрів програми</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: History is too large
uk: Занадто великий журнал

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by reducing your history size in settings.
uk: Ви можете покращити швидкодію програми зменшенням граничних розмірів журналу дій у параметрах програми.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open settings panel
uk: Відкрити панель параметрів

[ctx: Message for successful user action]
en: Clear history successfully done.
uk: Виконано спорожнення журналу.

[ctx: Error message]
en: Clear history failed
uk: Спроба спорожнити журнал зазнала невдачі

[ctx: Successful message after an user action]
en: Undo successfully done.
uk: Скасування дії успішно виконано.

[ctx: Error message]
en: Undo failed
uk: Спроба скасування зазнала невдачі

[ctx: Successful message after an user action]
en: Redo successfully done.
uk: Повернення дії успішно виконано.

[ctx: Error message]
en: Redo failed
uk: Спроба повторення дії зазнала невдачі

[ctx: Message for successful user action]
en: Undo successfully done.
uk: Скасування дії успішно виконано.

[ctx: Message for successful user action]
en: Redo successfully done.
uk: Повернення дії успішно виконано.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kTransactionList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kTransactionList)
en: History of modifications
uk: Журнал змін

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearHistoryBtn)
en: Clear history
uk: Спорожнити журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum undo depth:
uk: Максимальна кількість скасувань:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The number of undoable actions to keep in the history. If you want to keep <span style=" font-weight:600;">all</span> actions in the history, set this to <span style=" font-weight:600;">-1</span>, but be warned that the file size will increase steeply.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Кількість пунктів дій, які слід утримувати у журналі скасування. Якщо ви бажаєте, щоб програма зберігала у журналі <span style=" font-weight:600;">всі</span> дії, вкажіть значення <span style=" font-weight:600;">-1</span>, але пам’ятайте, що це призведе до швидкого збільшення розмірів файла.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kcfg_maxNumberOfUndo)
en: -1 for no limit
uk: -1 — без обмежень

[ctx: Error message]
en: Invalid parameters
uk: Некоректні параметри

[ctx: Import step]
en: Import %1 file
uk: Імпортування файла %1

[ctx: Error message]
en: Open file '%1' failed
uk: Спроба відкриття файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Import step]
en: Import transactions
uk: Імпортування операцій

[ctx: An information message]
en: Using account '%1' for import
uk: Використання рахунку «%1» для імпорту

[ctx: An information message]
en: More than one possible account found.
uk: Знайдено декілька можливих рахунків.

[ctx: An information message]
en: Default account '%1' created for import
uk: Для імпортування створено типовий рахунок «%1»

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has not been set because some transactions are already existing
uk: Початковий баланс «%1» не було встановлено, оскільки деякі з записів операцій вже існували

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with AFB120 file content
uk: Початковий баланс «%1» було встановлено за вмістом файла AFB120

[ctx: A file format]
en: AFB120 file (cfomb)
uk: файл AFB120 (cfomb)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed with code %2 (Retry %3)
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Спробу виконати команду %1 визнано невдалою через отримання коду %2 (Повторна спроба %3)

[ctx: A warning message]
en: WARNING: The command %1 failed due to a time out (Retry %2)
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Спробу виконати команду %1 визнано невдалою через перевищення часу очікування на дані (Повторна спроба %2)

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with %1
uk: Імпортування за допомогою %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to find the account id with the regular expression '%1' in line '%2'
uk: Не вдалося знайти ідентифікатор рахунку на основі формального виразу «%1» у рядку «%2»

[ctx: Progress message]
en: Download transactions
uk: Отримання даних операцій

[ctx: Error message]
en: Your backend '%1' seems to be not well configure because no account has been found.
uk: Здається, модуль «%1» не налаштовано належним чином, оскільки жодного рахунку не було знайдено.

[ctx: Error message]
en: No accounts downloaded with the following command:
    %1
    Check your backend installation.
uk: За допомогою вказаної нижче команди не вдалося отримати даних рахунків.
    %1
    Перевірте, чи встановлено відповідні модулі.

[ctx: Warning message]
en: Some accounts have not been downloaded. %1
uk: Дані деяких рахунків не було отримано. %1

[ctx: Progress message]
en: Import
uk: Імпорт

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import one account with %1
uk: Імпорт одного облікового запису за допомогою %1

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^date
uk: ^дата

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^account
uk: ^рахунок

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^number|^num?ro
uk: ^номер

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^mode|^type
uk: ^режим|^тип

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^payee|^tiers
uk: ^тримувач|^держувач

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^comment|^libell?|^d?tail|^info
uk: ^коментар|^подробиці|^докладно|^інфо

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^status|^pointage
uk: ^стан

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^bookmarked
uk: ^записано

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^cat\w*gor\w*
uk: ^кат\w*гор\w*

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^value|^amount|^valeur|^montant|^credit|^debit
uk: ^сума|^кредит|^дебіт

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^quantity
uk: ^кількість|^к-ть

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^unit
uk: ^одиниця

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^sign|^sens
uk: ^знак

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and | and translate the words]
en: ^-|^debit|^withdrawal
uk: ^-|^дебіт|^відкликано

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idgroup
uk: ^груп

[ctx: This is a regular expression to find the column in a csv file. You should keep the ^ and translate the word]
en: ^idtransaction
uk: ^переказ

[ctx: Error message]
en: Columns payee and category not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge… / Import/Export / CSV / Edit regular expressions…).
uk: Не знайдено стовпчиків отримувача і категорії. Параметри імпортування можна вказати у налаштуваннях програми. (Налаштувати Skrooge… / Імпорт/Експорт / CSV / Змінити формальні вирази…)

[ctx: Error message]
en: Columns date and amount not found. Set import parameters in settings (Configure Skrooge… / Import/Export / CSV / Edit regular expressions…).
uk: Не знайдено стовпчиків дати і суми. Параметри імпортування можна вказати у налаштуваннях програми.  (Налаштувати Skrooge… / Імпорт/Експорт / CSV / Змінити формальні вирази…)

[ctx: An information message]
en: Use automatic search of the columns
uk: Використовувати автоматичний пошук стовпчиків

[ctx: An information message]
en: Mapping used: %1
uk: Використане відображення: %1

[ctx: Error message]
en: Header not found in CSV file
uk: Не виявлено заголовка файла CSV

[ctx: Error message]
en: Date format not supported
uk: Такий формат дати не підтримується

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with code '%2' and date format '%3'
uk: Імпорт «%1» з кодом «%2» і форматом дати «%3»

[ctx: Error message]
en: Invalid number of columns in line %1. Expected %2. Found %3.
uk: Помилкова кількість стовпчиків у рядку %1. Мало бути %2. Знайдено %3.

[ctx: An transaction mode]
en: Transfer
uk: Переказ

[ctx: An transaction mode]
en: Direct debit
uk: Прямий дебет

[ctx: An transaction mode]
en: Check
uk: Чек

[ctx: An transaction mode]
en: Deposit
uk: Депозит

[ctx: An transaction mode]
en: Payback
uk: Сплата

[ctx: An transaction mode]
en: Withdrawal
uk: Скасування

[ctx: An transaction mode]
en: Card
uk: Картка

[ctx: An transaction mode]
en: Loan payment
uk: Сплата за кредитом

[ctx: An transaction mode]
en: Subscription
uk: Передплата

[ctx: An transaction mode]
en: Cash deposit
uk: Грошовий депозит

[ctx: An transaction mode]
en: Card summary
uk: Резюме картки

[ctx: An transaction mode]
en: Deferred card
uk: Кредитна картка

[ctx: Noun]
en: Bank for import %1
uk: Банк для імпортування %1

[ctx: An information message]
en: Default bank '%1' created for import
uk: Для імпортування створено типовий банк «%1»

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set
uk: Було встановлено початковий баланс «%1»

[ctx: An information message]
en: Only selected accounts and transactions have been exported
uk: Було експортовано лише позначені рахунки і операції

[ctx: Error message]
en: Save file '%1' failed
uk: Спроба зберегти файл «%1» завершилася невдало

[ctx: A file format]
en: CSV file
uk: Файл CSV

[ctx: Import step]
en: Import units
uk: Імпортування одиниць

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2' and date format '%3'
uk: Імпорт «%1» за допомогою кодека «%2» і формату дати «%3»

[ctx: Import step]
en: Import rules
uk: Імпортування правил

[ctx: An information message]
en: Import of '%1' with codec '%2'
uk: Імпорт «%1» за допомогою кодека «%2»

[ctx: Error message]
en: %1-%2: '%3'
uk: %1-%2: «%3»

[ctx: Error message]
en: Invalid XML content in file '%1'
uk: Некоректні дані XML у файлі «%1»

[ctx: Import step]
en: Import banks and accounts
uk: Імпортування записів банків і рахунків

[ctx: Import step]
en: Import scheduled transactions
uk: Імпортування запланованих операцій

[ctx: A file format]
en: GnuCash document
uk: Документ GnuCash

[ctx: Error message]
en: Bad version of Grisbi document. Version must be >= 0.6.0
uk: Некоректна версія документа Grisbi. Слід використовувати версії >= 0.6.0.

[ctx: Import step]
en: Import banks
uk: Імпортування записів банків

[ctx: Import step]
en: Import accounts
uk: Імпортування рахунків

[ctx: Import step]
en: Import payees
uk: Імпортування записів отримувачів

[ctx: Import step]
en: Import payment mode
uk: Імпортування режиму сплати

[ctx: Import step]
en: Import categories
uk: Імпортування категорій

[ctx: Noun]
en: Budgetary allocation
uk: Бюджетні відрахування

[ctx: Noun]
en: Fiscal year
uk: Фіскальний рік

[ctx: A file format]
en: Grisbi file
uk: Файл Grisbi

[ctx: Export step]
en: Export %1 file
uk: Експортування до файла %1

[ctx: Export step]
en: Export accounts
uk: Експортування рахунків

[ctx: Export step]
en: Export categories
uk: Експортування категорій

[ctx: Export step]
en: Export payees
uk: Експортування записів отримувачів

[ctx: Export step]
en: Export transactions
uk: Експортування операцій

[ctx: A file format]
en: Intuit Interchange Format file
uk: Файл Intuit Interchange Format

[ctx: A file format]
en: JSON file
uk: Файл JSON

[ctx: Error message]
en: Account with identifier %1 not found
uk: Не знайдено рахунку з ідентифікатором %1

[ctx: Import step]
en: Import budgets
uk: Імпортування бюджетів

[ctx: Export step]
en: Export units
uk: Експортування одиниць

[ctx: Export step]
en: Export budgets
uk: Експортування бюджетів

[ctx: Export step]
en: Export scheduled transactions
uk: Експортування запланованих операцій

[ctx: Export step]
en: Export banks
uk: Експортування записів банків

[ctx: A file format]
en: KMyMoney document
uk: Документ KMyMoney

[ctx: The default category for the accounts for ledger export]
en: Account
uk: Рахунок

[ctx: Category not defined]
en: Not defined
uk: Не визначено

[ctx: The default category for the categories for ledger export]
en: Category
uk: Категорія

[ctx: Error message]
en: The execution of '%1' failed
uk: Спроба виконати «%1» завершилася невдало

[ctx: Error message]
en: The ledger conversion in xml of '%1' failed
uk: Спроба перетворити книгу у xml для «%1» зазнала невдачі

[ctx: A file format]
en: Ledger file
uk: файл Ledger

[ctx: Import step]
en: Import stocks
uk: Імпортування даних з фондової біржі

[ctx: Noun, a type of account]
en: Assets
uk: Активи

[ctx: Import step]
en: Import assets
uk: Імпортування записів активів

[ctx: A file format]
en: Money Manager Ex document
uk: Документ Money Manager Ex

[ctx: Error message]
en: Error during parsing of '%1'
uk: Помилка під час спроби обробки «%1»

[ctx: Error message]
en: The file %1 does not have read access rights
uk: Немає доступу до читання файла %1

[ctx: Error message]
en: The java application is not installed. You must manually install it.
uk: Програму мовою java не встановлено. Вам слід встановити її вручну.

[ctx: Error message]
en: The sunriise application is needed for Microsoft Money import but is not installed in '%1'
uk: Для імпортування даних з Microsoft Money потрібна програма sunriise. Втім, її не встановлено до «%1».

[ctx: Warning message]
en: The transaction '%1' has been repaired because its amount was not equal to the sum of the amounts of its splits
uk: Запис операції «%1» було відновлено, оскільки її сума не дорівнювала сумі сум її частин

[ctx: Error message]
en: Invalid password
uk: Некоректний пароль

[ctx: Error message]
en: The extraction from the Microsoft Money document '%1' failed
uk: Спроба видобути дані з документа Microsoft Money «%1» завершилася невдало

[ctx: A file format]
en: Microsoft Money document
uk: Документ Microsoft Money

[ctx: An information message]
en: The initial balance of '%1' has been set with MT940 file content
uk: Початковий баланс «%1» було встановлено за вмістом файла MT940

[ctx: A file format]
en: MT940 file
uk: Файл MT940

[ctx: Import step]
en: Import OFX file
uk: Імпортування файла OFX

[ctx: Error message]
en: OFX import failed
uk: Спроба імпортування OFX зазнала невдачі

[ctx: Adjective, an unknown item]
en: Unknown
uk: Невідомий

[ctx: Noun, the title of an item]
en: Title
uk: Назва

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Credit
uk: Надходження

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Debit
uk: Витрати

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Interest
uk: Відсотки

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Dividend
uk: Дивіденд

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: FI fee
uk: Банківський відсоток

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Service charge
uk: Стягнення за послугу

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Deposit
uk: Депозит

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: ATM
uk: Банкомат

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Point of sale
uk: Касовий апарат

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Electronic payment
uk: Електронний платіж

[ctx: Noun, type of OFX transaction]
en: Repeating payment
uk: Регулярна сплата

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
en: Commission
uk: Комісія

[ctx: A file format]
en: OFX file
uk: Файл OFX

en: Invoice
uk: Накладна

[ctx: An information message]
en: Invoice %1 has not been imported because it is not recognized (List of recognized extractors: %2).
uk: Накладну %1 не імпортовано, оскільки її не розпізнано (список розпізнаваних засобів видобування: %2).

[ctx: A file format]
en: PDF file (invoice)
uk: файл PDF (накладна)

[ctx: An information message]
en: Categories found and imported
uk: Знайдено та імпортовано категорії

[ctx: An information message]
en: Units prices found and imported
uk: Ціни одиниць було знайдено та імпортовано

[ctx: An information message]
en: Units found and imported
uk: Одиниці було знайдено та імпортовано

[ctx: An information message]
en: Trackers found and imported
uk: Стеження знайдено і імпортовано

[ctx: An information message]
en: Auto repaired transaction
uk: Автоматичне відновлення операції

[ctx: An information message]
en: The total amount of the transaction (%1) was different to the sum of the sub-transactions (%2). The transaction has been repaired.
uk: Сума операції (%1) відрізняється від суми сум підоперацій (%2). Дані операції відновлено за даними підоперацій.

[ctx: A file format]
en: QIF file
uk: Файл QIF

[ctx: Import step]
en: Import trackers
uk: Імпортування стежень

[ctx: Import step]
en: Import bookmarks
uk: Імпортування закладок

en: Imported bookmarks
uk: Імпортовані закладки

[ctx: Import step]
en: Import interests
uk: Імпортування даних відсоткових ставок

[ctx: An information message]
en: The sqlcipher database has been protected with the same password than your document
uk: Базу даних sqlcipher захищено тим самим паролем, що і ваш документ

[ctx: An error message]
en: Creation file '%1' failed
uk: Спроба створення файла «%1» завершилася невдало

[ctx: A file format]
en: Skrooge document
uk: Документ Skrooge

[ctx: A file format]
en: SQLCipher document
uk: Документ SQLCipher

[ctx: A file format]
en: SQLite document
uk: Документ SQLite

[ctx: Noun: type of payement]
en: Credit card
uk: Кредитна картка

[ctx: Noun: type of payement]
en: Check
uk: Чек

[ctx: Noun: type of payement]
en: Cash
uk: Готівка

[ctx: Noun: type of payement]
en: Transfer
uk: Переказ

[ctx: Noun: type of payement]
en: Other
uk: Інше

[ctx: A file format]
en: Homebank document
uk: Документ Homebank

[ctx: Error message]
en: The conversion in xml of '%1' failed
uk: Спроба перетворити у xml для «%1» зазнала невдачі

[ctx: Error message]
en: Unknown XML format. Only Skrooge and ISO20022 XML formats are supported
uk: Невідомий формат XML. Передбачено підтримку лише форматів Skrooge і XML ISO20022

[ctx: A file format]
en: XML file
uk: Файл XML

[ctx: default keyword for krunner plugin]
en: buy
uk: купити

[ctx: Example of krunner command]
en: %1 10 shop
uk: %1 10 магазин

en: Add a new transaction in skrooge
uk: Додавання нової операції у Skrooge

en: Add transaction %1
uk: Додати операцію %1

[ctx: Information message]
en: Transaction created
uk: Операцію створено

[ctx: Error message: Could not create a file]
en: Creation of file %1 failed
uk: Спроба створення файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Accounts
uk: Рахунки

[ctx: Display only favorite accounts]
en: Highlighted only
uk: Лише підсвічені

[ctx: Noun, a type of account]
en: Only past transactions
uk: Лише попередні операції

[ctx: Noun, a type of account]
en: Current
uk: Поточний

[ctx: Noun, a type of account]
en: Credit card
uk: Кредитна картка

[ctx: Noun, a type of account]
en: Saving
uk: Ощадний

[ctx: Noun, a type of account]
en: Investment
uk: Інвестиція

[ctx: Noun, a type of account]
en: Loan
uk: Кредит

[ctx: Noun, a type of account]
en: Pension
uk: Пенсія

[ctx: Noun, a type of account]
en: Wallet
uk: Гаманець

[ctx: Noun, a type of account]
en: Other
uk: Інше

[ctx: Message, do not translate URL]
en: First, you have to create at least one account<br>from <a href="%1">"Bank and Account"</a> page or <a href="%2">import</a> transactions.
uk: Спершу вам слід створити принаймні один запис рахунку за допомогою сторінки <a href="%1">«Банк і рахунок»</a> або <a href="%2">імпортувати</a> записи операцій.

[ctx: the numerical total of a sum of values]
en: Total of %1
uk: Загалом з %1

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
en: Total
uk: Загалом

[ctx: Verb: Reconciliation is process through which you ensure compliance with your bank's statement]
en: Reconcile…
uk: Звірити…

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Medium)
uk: Рахунки (середній)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Full)
uk: Рахунки (повний)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Light)
uk: Банки (простий)

[ctx: Noun, a list of banks]
en: Banks (Full)
uk: Банки (повний)

[ctx: Noun, a list of bank accounts]
en: Accounts (Light)
uk: Рахунки (простий)

[ctx: Verb]
en: Open report…
uk: Відкрити звіт…

[ctx: Display a list of Accounts]
en: Accounts
uk: Рахунки

[ctx: This allows the user to manage his list of accounts]
en: Manage your accounts
uk: Об’єднання рахунків

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can associate a logo with your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">banks</a>.</p>
uk: <p>…ви можете пов’язати логотипи з вашими <a href="skg://skrooge_bank_plugin">банками</a>.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a> can be merged by drag & drop.</p>
uk: <p>…<a href="skg://skrooge_bank_plugin">рахунки</a> можна об’єднувати перетягуванням зі скиданням.</p>

[ctx: Description of a tip]
en: <p>… you can set a minimum and a maximum limit on your <a href="skg://skrooge_bank_plugin">accounts</a>. This will trigger an alarm.</p>
uk: <p>…ви можете встановити обмеження на мінімальну і максимальну суму на <a href="skg://skrooge_bank_plugin">рахунках</a>. Якщо обмеження буде перевищено, програма показуватиме попередження.</p>

[ctx: A bank is in the list of used banks, but it doesn't have any account attached]
en: Bank '%1' has no account
uk: Немає рахунку для банку «%1»

[ctx: User can delete banks with no accounts]
en: Do not forget to remove useless banks
uk: Не забудьте вилучити зайві записи банків

[ctx: Action to delete a bank]
en: Delete '%1'
uk: Вилучити «%1»

[ctx: A account is closed but the amount is not equal to 0]
en: Closed account '%1' still has money
uk: На закритому рахунку «%1» залишилася певна сума

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This is may be not normal
uk: Така ситуація може бути ненормальною

[ctx: Action to reopen the account]
en: Reopen '%1'
uk: Повторно відкрити «%1»

[ctx: Action to create a fake transaction to set the amount of the account to 0]
en: Create fake transaction
uk: Створити фіктивну операцію

[ctx: Delete banks with no account]
en: Delete unused banks
uk: Вилучити зайвий запис банку

[ctx: Successfully deleted a bank with no account]
en: Unused bank deleted
uk: Зайвий запис банку вилучено

[ctx: Could not delete a bank with no account]
en: Unused bank deletion failed
uk: Спроба вилучення зайвого запису банку зазнала невдачі

[ctx: Reopen a closed account]
en: Reopen account '%1'
uk: Повторно відкрити рахунок «%1»

[ctx: Successfully reopen account]
en: Account reopened
uk: Рахунок відкрито повторно

[ctx: Failure]
en: reopening of the account failed
uk: спроба повторного відкриття рахунку зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create fake transaction
uk: Створити фіктивну операцію

[ctx: Noun, default comment for a fake transaction]
en: fake transaction
uk: фіктивна операція

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The transaction '%1' has been added
uk: Було додано запис операції «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Fake transaction created.
uk: Створено фіктивний запис операції.

[ctx: Error message]
en: Creation failed
uk: Спроба створення зазнала невдачі

en: Opened
uk: Відкрито

en: Closed
uk: Закрито

en: Highlighted only
uk: Лише підсвічені

en: Graph
uk: Графік

en: Display the account edit panel
uk: Показувати панель редагування рахунків

[ctx: Other type of bank account]
en: Other…
uk: Інший…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account
uk: Операції рахунку

en: '%1'
uk: %1

[ctx: Title of panel]
en: Select a bank icon
uk: Виберіть піктограму банку

[ctx: File format for open dialog panel]
en: Image files
uk: файли зображень

[ctx: Creating an account]
en: Account creation '%1'
uk: Створення рахунку «%1»

[ctx: An information to the user that something was added]
en: The account '%1' has been added
uk: Було додано рахунок «%1»

[ctx: Successfully created an account]
en: Account '%1' created
uk: Рахунок «%1» створено

[ctx: Error message : Could not create an account]
en: Account creation failed
uk: Спроба створення рахунку зазнала невдачі

[ctx: Updating an account]
en: Account update
uk: Оновлення рахунку

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected accounts to an existing account. Accounts have been merged.
uk: Ви намагалися замінити назви позначених рахунків на назву наявного рахунку. Записи рахунків було об’єднано.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected accounts. Accounts have been merged.
uk: Ви намагалися змінити всі назви позначених рахунків. Записи рахунків було об’єднано.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been updated
uk: Рахунок «%1» було оновлено

[ctx: Question]
en: You are trying to modify bank name of account named '%1'.
    Do you want to do this modification for all accounts of this bank ?
uk: Ви намагаєтеся змінити назву банку для рахунку з назвою «%1».
    Бажаєте внести зміни до всіх рахунків у цьому банку?

[ctx: Question]
en: Do you want to modify the account ?
uk: Бажаєте внести зміни до запису рахунка?

[ctx: Successfully updated an account]
en: Account updated.
uk: Рахунок оновлено.

[ctx: Error message : Could not update an account]
en: Update failed
uk: Спроба оновлення завершилася невдало

[ctx: Message]
en: Computing…
uk: Обчислюємо…

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: Today balance : %1     Balance : %2     Checked : %3     To be Checked : %4
uk: Поточний баланс: %1    Баланс: %2       Погашено: %3     Має бути погашено:  %4

[ctx: Information on an account's status : Balance is the current amount of money on the account, Checked is the amount of money on your last bank's statement, To be Checked is the differences between these two values]
en: <p>Today balance : %1 < / p > <p>Balance : %2 < / p > <p>Checked : %3 < / p > <p>To be Checked : %4 < / p >
uk: <p>Поточний баланс: %1</p><p>Баланс: %2</p><p>Погашено: %3</p><p>Має бути погашено: %4</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInfo)
en: Computing…
uk: Обчислюємо…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorIcon)
en: Icon of the bank
uk: Піктограма банку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amount of the transaction.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can enter expressions here, such as <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>, skrooge will compute the result (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Сума операції.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">У це поле можна вводити математичні формули, наприклад <span style=" font-style:italic;">3+4*2</span>. Програма skrooge автоматично обчислить результат (<span style=" font-style:italic;">11</span>)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Initial balance of the account (A negative value for a loan account)
uk: Початковий баланс рахунку (від'ємне значення для кредитних рахунків)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the initial balance of the account
uk: Одиниця для початкового балансу рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAccount)
en: Name of the account
uk: Назва рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorNumber)
en: Number of the account
uk: Номер рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMaxLimitAmout)
en: Maximum amount of the account
uk: Максимальна сума рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAddress)
en: Address of the agency
uk: Адреса агенції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorComment)
en: Comment of the account
uk: Коментар до рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorBank)
en: Name of the bank
uk: Назва банку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kMinLimitAmout)
en: Minimum amount of the account
uk: Мінімальна сума рахунку

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Initial &balance:
uk: Початковий &баланс:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountCreatorType)
en: Type of the account
uk: Тип рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorAgencyNumber)
en: Number of the agency
uk: Номер агенції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAccountCreatorBankNumber)
en: Number of the bank
uk: Номер банку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd)
en: Add a bank and an account (Ctrl+Enter)
uk: Додати банк і рахунок (Ctrl+Enter)

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate)
en: Update selected banks and accounts (Shift+Enter)
uk: Оновити дані вибраних банків і рахунків (Shift+Enter)

[ctx: Verb, modify an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAccountCreatorUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn)
en: Modify
uk: Змінити

[ctx: Noun, a list of financial accounts]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kGroup)
en: Banks
uk: Банки

[ctx: Verb]
en: Process budget rules
uk: Обробити правила ведення бюджету

[ctx: The title]
en: Budget
uk: Бюджет

[ctx: The tool tip]
en: Budget
uk: Бюджет

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Budget alarm for '%1'
uk: Нагадування щодо бюджету «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your budget.<br> %1.<br>%2 / %3
uk: Зверніть увагу на ваш бюджет.<br> %1.<br>%2 / %3

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this budget
uk: Відкрити записи операцій, що відповідають цьому бюджету

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Old budget treatment
uk: Застарілий бюджет

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The budget has not been treated for at least one month.
uk: З бюджетом не виконувалося операцій принаймні один місяць.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process budget rules
uk: Обробка правил ведення бюджету

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rules processed
uk: Правила ведення бюджету оброблено

[ctx: Error message]
en: Budget rules failed
uk: Спроба обробки правил ведення бюджету зазнала невдачі

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Monthly
uk: Місячний

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Yearly
uk: Річний

[ctx: Noun, how to define a budget period]
en: Individual
uk: Спеціальний

[ctx: Noun, budget items to display]
en: All
uk: Всі

[ctx: Noun, budget items to display]
en: None
uk: Нічого

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current
uk: Поточний

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current year
uk: Поточний рік

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Current month
uk: Поточний місяць

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous year
uk: Попередній рік

[ctx: Noun, budget items to display]
en: Previous month
uk: Попередній місяць

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: All
uk: Всі

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Negative
uk: Від’ємний

[ctx: Noun, condition item to a apply a transfer of budget]
en: Positive
uk: Додатний

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Next
uk: Наступний

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current
uk: Поточний

[ctx: Noun, mode item to a apply a transfer of budget]
en: Current year
uk: Поточний рік

en: Manual
uk: Вручну

en: Display the edit panel for standard budget
uk: Показувати панель редагування для стандартного бюджету

en: Auto
uk: Авто

en: Display the edit panel for automatic budgets
uk: Показати панель редагування для автоматично створених бюджетів

en: Rules
uk: Правила

en: Display the edit panel for rules
uk: Показувати панель редагування для правил

[ctx: Option]
en: Remove existing budgets for %1
uk: Вилучити вже створені бюджети для %1

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule creation
uk: Створення правила ведення бюджету

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been added
uk: Було додано правило бюджетування «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule created
uk: Правило ведення бюджету створено

[ctx: Error message]
en: Budget rule creation failed
uk: Спроба створення правила ведення бюджету зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget creation
uk: Створення бюджету

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' has been added
uk: Було додано бюджет «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget created
uk: Бюджет створено

[ctx: Error message]
en: Budget creation failed
uk: Спроба створення бюджету зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget rule update
uk: Оновлення правил ведення бюджету

[ctx: An information to the user]
en: The budget rule '%1' has been updated
uk: Було оновлено правило бюджетування «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget rule updated
uk: Правила ведення бюджету оновлено

[ctx: Error message]
en: Budget rule update failed
uk: Спроба оновлення правил ведення бюджету зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Budget update
uk: Оновлення бюджету

[ctx: Successful message after an user action]
en: Budget updated
uk: Бюджет оновлено

[ctx: Error message]
en: Budget update failed
uk: Спроба оновлення бюджету зазнала невдачі

en: Selection: %1 budget for %2 | Selection: %1 budgets for %2
uk[0]: Вибір: %1 бюджет для %2
uk[1]: Вибір: %1 бюджети для %2
uk[2]: Вибір: %1 бюджетів для %2
uk[3]: Вибір: %1 бюджет для %2

[ctx: Noun]
en: Selection: none
uk: Вибір: нічого не вибрано

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPeriod) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPeriod)
en: Period of the budget
uk: Період бюджету

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearAutoBase) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kY
en: Year of the budget
uk: Рік бюджету

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonth) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonth)
en: Month of the budget
uk: Місяць бюджету

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the budget
uk: Сума бюджету

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the budget
uk: Категорія бюджету

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncludingSubCategories)
en: Including sub categories
uk: Включати підкатегорії

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Enable automatic budget creation
uk: Увімкнути автоматичне створення бюджетів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoBudgetCheck)
en: Automatic creation based on the transactions of:
uk: Автоматичне створення на основі операцій:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingMonthly)
en: Balancing each monthly budget.
uk: Збалансовувати бюджети всіх місяців.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kBalancingAnnual)
en: Balancing the annual budget
uk: Збалансовувати річний бюджет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Year:
uk: &Рік:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use the scheduled transactions for a better automatic creation
uk: Використовувати заплановані операції для покращення створення записів у автоматичному режимі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kUseScheduledOperation)
en: Use scheduled transactions
uk: Використовувати заплановані операції

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: For budgets having
uk: Для бюджетів з

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When delta
uk: Якщо різниця

[ctx: Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modify budget
uk: Зміна бюджету

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kYearCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kYearCheck)
en: Enable condition on the year
uk: Використовувати умову для року

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kYearRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kYearRule)
en: Year of the condition
uk: Рік умови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kConditionCmb) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kModeCmb)
en: Condition to transfer the delta
uk: Умова для виконання переказу різниці

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kMonthRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kMonthRule)
en: Month of the condition
uk: Місяць умови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit2)
en: Amount of the transfer
uk: Сума переказу

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryCheck) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kCategoryTransferCheck)
en: Enable condition on the category
uk: Використовувати умову для категорії

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryRule)
en: Category of the condition
uk: Категорія умови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryTransfer)
en: Category of the transfer
uk: Категорія переказу

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kMonthCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kMonthCheck)
en: Enable condition on the month
uk: Використовувати умову для місяця

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddBtn)
en: Create a new budget (Ctrl+Enter)
uk: Створити бюджет (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected budget (Shift+Enter)
uk: Оновити дані вибраного бюджету (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process rules
uk: Обробити правила

[ctx: Verb, add an item to a list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kProcessBtn)
en: Process
uk: Обробити

[ctx: The estimated amount of money earned through interests on a remunerated account]
en: Estimated interest
uk: Обчислені відсотки

[ctx: Compute financial simulations for various situations (interests…)]
en: Simulations
uk: Імітації

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can use the <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">calculator</a> for many things</p>
uk: <p>…для обчислень ви можете скористатися <a href="skg://skrooge_calculator_plugin">калькулятором</a>.</p>

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: No interest rate defined for account '%1'
uk: Не вказано відсоткової ставки для рахунку «%1»

[ctx: User did not define an interest rate on an investment account]
en: Your investment account '%1' doesn't have interest rate defined
uk: Для вашого інвестиційного облікового запису «%1» не визначено відсоткової ставки

[ctx: Link allowing user to open a new tab for defining interests parameters]
en: Open interest page
uk: Відкрити сторінку відсоткових ставок

[ctx: A period of 15 days]
en: Fifteen
uk: П’ятнадцять

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day +%1
uk: +%1 день

[ctx: Used for configurating when interests are paid on an account : %s days after being calculated]
en: Day -%1
uk: -%1 день

[ctx: 24 fifteen is the name of a financial method to compute interests on an account]
en: 24 fifteen
uk: 24 по п’ятнадцять

[ctx: A period of 360 days]
en: 360 days
uk: 360 днів

[ctx: A period of 365 days]
en: 365 days
uk: 365 днів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Interest
uk: Відсоток

en: Interests calculator
uk: Калькулятор відсоткових ставок

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kAmortizationTableTitle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Amortization Table
uk: Таблиця погашення

en: Loan amortization table calculator
uk: Калькулятор таблиці погашення кредиту

[ctx: The Annual interest is the amount of money gained in one year on a remunerated account]
en: Annual interest=%1
uk: Річна відсоткова ставка=%1

[ctx: Lets the user create parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter creation for account '%1'
uk: Створення параметра відсоткової ставки для рахунку «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been added
uk: Було додано параметр відсоткової ставки «%1»

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully created]
en: Interest parameter created
uk: Параметр відсоткової ставки створено.

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be created]
en: Interest parameter creation failed
uk: Спроба створення параметра відсоткової ставки зазнала невдачі

[ctx: Lets the user update parameters for computing interests on an account]
en: Interest parameter update for account '%1'
uk: Оновлення параметра відсоткової ставки для рахунку «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The interest parameter '%1' has been updated
uk: Було оновлено параметр відсоткової ставки «%1»

[ctx: User defined parameters for computing interests were successfully updated]
en: Interest parameter updated
uk: Параметр відсоткової ставки оновлено.

[ctx: Error message: User defined parameters for computing interests could not be updated]
en: Interest parameter update failed
uk: Спроба оновлення параметра відсоткової ставки зазнала невдачі

en: Number of payments:	%1
    Monthly payment: 	%2
    Monthly insurance: 	%3
    Total principal paid: 	%4
    Total interest paid: 	%5
    Total insurance paid: 	%6
    Total paid: 		%7
uk: Кількість сплат:	%1
    Місячна сплата: 	%2
    Місячне страхування: 	%3
    Загальна основна сплата: 	%4
    Загальна сплата за відсотками: 	%5
    Загальна сплата на страхування: 	%6
    Загальна сума: 		%7

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel)
en: Account:
uk: Рахунок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDisplayAccountCombo)
en: Displayed account
uk: Показаний рахунок

[ctx: Noun, a year]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kYearLabel)
en: &Year:
uk: &Рік:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, KYearEdit)
en: Year of computation
uk: Рік обчислення

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestResultsTitle)
en: Interest Results
uk: Відсотки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestResultTable)
en: Result of interest computation
uk: Результат обчислення відсотків

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kInterestValuesTitle)
en: Interest Values
uk: Відсоткові ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kDefineValueTitle)
en: Define Value
uk: Визначити вставку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kInterestView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kInterestView)
en: Parameters for interest computation
uk: Параметри обчислення відсотків

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLabel)
en: Da&te:
uk: &Дата:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the interest's quote
uk: Дата значення ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kRateLabel)
en: Rate (%):
uk: Ставка (%):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCreditValueDateLbl)
en: Credit value date:
uk: Дата суми надходжень:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCreditValueDate)
en: The credit value date computation mode.
uk: Режим обчислення дати суми надходження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDebitValueDateLbl)
en: Debit value date:
uk: Дата суми витрат:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDebitValueDate)
en: The debit value date computation mode.
uk: Режим обчислення дати суми витрат.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLbl)
en: &Base computation:
uk: &База обчислення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: The base of the computation.
uk: База обчислення.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kRateEdit)
en: Rate of the interest
uk: Відсоткова ставка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAnnualRateLabel)
en: Annual interest rate (%):
uk: Річна відсоткова ставка (у %):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLoanLabel)
en: Loan amount (principal):
uk: Сума кредиту (основна):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLength)
en: Length (years):
uk: Тривалість (у роках):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kLoanEdit)
en: Amount of the loan
uk: Сума кредитування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the loan
uk: Одиниця кредитування

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kPaymentSummaryTitle)
en: Payment Summary
uk: Резюме сплати

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kLoadSummaryTitle)
en: Loan Summary
uk: Резюме кредиту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kInsuranceRateLbl)
en: Insurance rate(%):
uk: Ставка страхування (у %):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kLenghtEdit)
en: Length of the loan in years
uk: Тривалість дії кредитної угоди у роках

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kAnnualRateEdit)
en: Annual rate of the loan
uk: Річна ставка кредитування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QDoubleSpinBox, kInsuranceRateEdit)
en: Insurance rate of the loan
uk: Ставка страхування кредитної угоди у відсотках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable) i18n: ectx: label, entry (mapping_amount), group (skrooge_importexport)
en: Amount
uk: Сума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Principal
uk: Основна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Insurance
uk: Страхування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, kAmortizationTable)
en: Balance
uk: Баланс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Create a new interest parameter (Ctrl+Enter)
uk: Створити параметр відсоткової ставки (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUni
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update interest parameters (Shift+Enter)
uk: Оновити параметри відсоткової ставки (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Modify
uk: Змінити

[ctx: Verb]
en: Import categories
uk: Імпортувати категорії

[ctx: Verb]
en: Import standard categories
uk: Імпортувати стандартні категорії

[ctx: Verb]
en: Import categories [%1]
uk: Імпортувати категорії [%1]

[ctx: Verb]
en: Delete unused categories
uk: Вилучити невикористані категорії

[ctx: Verb]
en: Open similar categories…
uk: Відкрити подібні категорії…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar categories
uk: Подібні категорії

[ctx: Report header]
en: 5 main categories of expenditure
uk: 5 основних категорій зняття з рахунку

[ctx: Report header]
en: 5 main variations
uk: 5 основних змін

[ctx: Report header]
en: Budget
uk: Бюджет

[ctx: Report header]
en: 5 main variations (issues)
uk: 5 основних змін (вад)

[ctx: Successful message after an user action]
en: Categories imported.
uk: Категорії імпортовано.

[ctx: Error message]
en: Importing categories failed.
uk: Спроба імпортування категорій зазнала невдачі.

[ctx: List of categories. It is not needed to translate each item. You can set the list you want. ';' must be used to separate categories. ' > ' must be used to separate category and sub category (no limit of level).]
en: Alimony;Auto;Auto > Fuel;Auto > Insurance;Auto > Lease;Auto > Loan;Auto > Registration;Auto > Service;Bank Charges;Bank Charges > Interest Paid;Bank Charges > Service Charge;Bills;Bills > Electricity;Bills > Fuel Oil;Bills > Local Taxes;Bills > Mortgage;Bills > Natural Gas;Bills > Rent;Bills > TV;Bills > Telephone;Bills > Water & Sewage;Bonus;Business;Business > Auto;Business > Capital Goods;Business > Legal Expenses;Business > Office Rent;Business > Office Supplies;Business > Other;Business > Revenue;Business > Taxes;Business > Travel;Business > Utilities;Business > Wages & Salary;Car;Car > Fuel;Car > Insurance;Car > Lease;Car > Loan;Car > Registration;Car > Service;Cash Withdrawal;Charity;Charity > Donations;Child Care;Child Support;Clothing;Disability;Div Income;Div Income > Ord dividend;Div Income > Stock dividend;Education;Education > Board;Education > Books;Education > Fees;Education > Loans;Education > Tuition;Employment;Employment > Benefits;Employment > Foreign;Employment > Lump sums;Employment > Other employ;Employment > Salary & wages;Food;Food > Dining Out;Food > Groceries;Gardening;Gift Received;Gifts;Healthcare;Healthcare > Dental;Healthcare > Doctor;Healthcare > Hospital;Healthcare > Optician;Healthcare > Prescriptions;Holidays;Holidays > Accomodation;Holidays > Travel;Household;Household > Furnishings;Household > Repairs;Insurance;Insurance > Auto;Insurance > Disability;Insurance > Home and Contents;Insurance > Life;Insurance > Medical;Int Inc;Int Inc > Bank Interest;Int Inc > Gross;Int Inc > Net;Int Inc > Other savings;Invest. income;Invest. income > 1st option;Invest. income > Dividend;Invest. income > Foreign;Invest. income > Other savings;Invest. income > Other trusts;Invest. income > Other trusts#Capital;Invest. income > Other trusts#Dist. rec'd;Invest. income > Other trusts#Estate;Investment Income;Investment Income > Dividends;Investment Income > Interest;Investment Income > Long-Term Capital Gains;Investment Income > Short-Term Capital Gains;Investment Income > Tax-Exempt Interest;Job Expense;Job Expense > Non-Reimbursed;Job Expense > Reimbursed;Legal Fees;Leisure;Leisure > Books & Magazines;Leisure > Entertaining;Leisure > Films & Video Rentals;Leisure > Hobbies;Leisure > Sporting Events;Leisure > Sports Goods;Leisure > Tapes & CDs;Leisure > Theatre & Concerts etc;Leisure > Toys & Games;Loan;Loan > Loan Interest;Long-Term Capital gains;Mortgage;Mortgage > Interest;Mortgage > PMI;Mortgage > Principle;Motor;Motor > Fuel;Motor > Loan;Motor > Service;Other Expense;Other Expense > Unknown;Other Income;Other Income > Child Support;Other Income > Employee Share Option;Other Income > Gifts Received;Other Income > Loan Principal Received;Other Income > Lottery or Premium Bond Prizes;Other Income > Student loan;Other Income > Tax Refund;Other Income > Unemployment Benefit;Pension;Pension > Employer;Personal Care;Pet Care;Pet Care > Food;Pet Care > Supplies;Pet Care > Vet's Bills;Recreation;Retirement Accounts;Retirement Accounts > 401(k)403(b) Plan Contributions;Retirement Accounts > 529 Plan Contributions;Retirement Accounts > IRA Contributions;Retirement Income;Retirement Income > 401(k);Retirement Income > 401(k) > 403(b) Distributions;Retirement Income > IRA Distributions;Retirement Income > Pensions & Annuities;Retirement Income > State Pension Benefits;Short-Term Capital gains;Social Security Benefits;Taxes;Taxes > AMT;Taxes > Federal Tax;Taxes > Federal Taxes;Taxes > Local Tax;Taxes > Local Taxes;Taxes > Other Invest;Taxes > Other Tax;Taxes > Property Taxes;Taxes > Social Security;Taxes > State Tax;Taxes > State Taxes;Travel;Travel > Accomodations;Travel > Car Rental;Travel > Fares;Utilities;Utilities > Electricity;Utilities > Garbage & Recycling;Utilities > Gas;Utilities > Sewer;Utilities > Telephone;Utilities > Water;Wages & Salary;Wages & Salary > Benefits;Wages & Salary > Bonus;Wages & Salary > Commission;Wages & Salary > Employer Pension Contributions;Wages & Salary > Gross Pay;Wages & Salary > Net Pay;Wages & Salary > Overtime;Wages & Salary > Workman's Comp
uk: Утримання;Авто;Авто > Паливо;Авто > Страхування;Авто > Оренда;Авто > Позичка;Авто > Реєстрація;Авто > Послуги;Банківські послуги;Банківські послуги > Сплачені відсотки;Банківські послуги > Плата за обслуговування;Квитанції;Квитанції > Електроенергія;Квитанції > Пальне;Квитанції > Місцеві податки;Квитанції > Закладні;Квитанції > Природній газ;Квитанції > Квартирна плата;Квитанції > ТБ;Квитанції > Телефон;Квитанції > Водопостачання і водовідведення;Премія;Бізнес;Бізнес > Авто;Бізнес > Засоби виробництва;Бізнес > Судові витрати;Бізнес > Оренда офісу;Бізнес > Офісні витрати;Бізнес > Інше;Бізнес > Виручка;Бізнес > Податки;Бізнес > Відрядження;Бізнес > Комунальні послуги;Бізнес > Заробітна платня та винагороди;Автомобіль;Автомобіль > Пальне;Автомобіль > Страхування;Автомобіль > Оренда;Автомобіль > Здання у оренду;Автомобіль > Реєстрація;Автомобіль > Обслуговування;Зняття з рахунку;Благодійність;Благодійність > Пожертви;Піклування про дітей;Витрати на дітей;Одежа;Непрацездатність;Дивіденди;Дивіденди > Звичайні дивіденди;Дивіденди > Дивіденди акціями;Освіта;Освіта > Пансіон;Освіта > Книги;Освіта > Гонорари;Освіта > Кредити;Освіта > Плата за навчання;Робота;Робота > Соціальна допомога;Робота > Сторонній заробіток;Робота > Гонорари;Робота > Інша зайнятість;Робота > Заробітна платня та премії;Харчування;Харчування > Швидке харчування;Харчування > Продуктові крамниці;Садівництво;Отримані подарунки;Подарунки;Оздоровлення;Оздоровлення > Стоматологія;Оздоровлення > Приватні лікарі;Оздоровлення > Державні лікарні;Оздоровлення > Офтальмологія;Оздоровлення > Ліки;Відпочинок;Відпочинок > Проживання;Відпочинок > Транспортні витрати;Утримання будинку;Утримання будинку > Меблі;Утримання будинку > Ремонт;Страхування;Страхування > Авто;Страхування > Непрацездатність;Страхування > Помешкання та меблювання;Страхування > Життя;Страхування > Медичне;Загальний прибуток;Загальний прибуток > Банківські відсотки;Загальний прибуток > Брутто;Загальний прибуток > Нетто;Загальний прибуток > Інше;Прибутки від володіння;Прибутки від володіння > Дивіденди;Прибутки від володіння > Сторонній;Прибутки від володіння > Інше;Прибутки від володіння > Інша довірена власність;Прибутки від володіння > Інша довірена власність#Капітал;Прибутки від володіння > Інша довірена власність#Успадкована власність;Прибутки від капіталовкладень;Прибутки від капіталовкладень > Дивіденди;Прибутки від капіталовкладень > Відсотки;Прибутки від капіталовкладень > Прибутки від довготривалих вкладень;Прибутки від капіталовкладень > Прибутки від короткотермінових вкладів;Прибутки від капіталовкладень > Неоподатковні відсотки;Робочі витрати;Робочі витрати > Без відшкодування;Робочі витрати > З відшкодуванням;Юридичні витрати;Дозвілля;Дозвілля > Книги і журнали;Дозвілля > Розваги;Дозвілля > Кінотеатри та оренда відео;Дозвілля > Захоплення;Дозвілля > Спортивні події;Дозвілля > Спортивні товари;Дозвілля > Відеокасети та компакт-диски;Дозвілля > Театри і концерти;Дозвілля > Іграшки та відеоігри;Кредити;Кредити > Сплата відсотків;Довготривалі вкладення капіталу;Іпотека;Іпотека > Відсотки;Іпотека > Приватне страхування іпотек;Іпотека > Погашення основної суми;Моторний човен;Моторний човен > Паливо;Моторний човен > Кредит;Моторний човен > Обслуговування;Інші витрати;Інші витрати > Несподівані;Інші прибутки;Інші прибутки > Догляд за дітьми;Інші прибутки > Отримані подарунки;Інші прибутки > Повернення позички;Інші прибутки > Виграші у лотереї та інші азартні ігри;Інші прибутки > Студентський кредит;Інші прибутки > Повернення податків;Інші прибутки > Соціальна допомога з непрацездатності;Пенсія;Пенсія > Пенсія від роботодавця;Особистий догляд;Догляд за тваринами;Догляд за тваринами > Харчування;Догляд за тваринами > Супутні товари;Догляд за тваринами > Квитанції ветеринара;Пенсійні рахунки;Пенсійні рахунки > Пенсії та щорічні виплати;Податки;Податки > Єдиний податок;Податки > Державні податки;Податки > Місцеві податки;Податки > Інші податки;Податки > Податок на нерухомість;Податки > Сплати у соціальні фонди;Транспортні витрати;Транспортні витрати > Проживання;Транспортні витрати > Оренда автомобіля;Транспортні витрати > Вартість проїзду;Обслуговування;Комунальні послуги > Електроенергія;Комунальні послуги > Вивезення та утилізація сміття;Комунальні послуги > Газ;Комунальні послуги > Каналізація;Комунальні послуги > Телефон;Комунальні послуги > Водопостачання;Заробітна платня і винагороди;Заробітна платня і винагороди > Відшкодування;Заробітна платня і винагороди > Бонуси;Заробітна платня і винагороди > Комісія;Заробітна платня і винагороди > Пенсійні виплати роботодавця;Заробітна платня і винагороди > Брутто;Заробітна платня і винагороди > Нетто;Заробітна платня і винагороди > Понаднормова робота

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import standard categories
uk: Імпортувати стандартні категорії

[ctx: Noun, categories of items]
en: Categories
uk: Категорії

[ctx: A tool tip]
en: Categories management
uk: Керування категоріями

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_categories_plugin">categories</a> can be reorganized by drag & drop.</p>
uk: <p>…впорядкувати <a href="skg://skrooge_categories_plugin">категорії</a> можна перетягуванням зі скиданням.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… if you delete a <a href="skg://skrooge_categories_plugin">category</a>, all transactions affected by this category will be associated to its parent category.</p>
uk: <p>…якщо ви вилучите <a href="skg://skrooge_categories_plugin">категорію</a>, всі пов’язані з цією категорією операції буде пов’язано з батьківською категорією вилученої категорії.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused categories
uk: Забагато невикористаних категорій

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing categories that have no transactions.
uk: Ви можете покращити швидкодію програми вилученням записів категорій, у яких не міститься жодного запису операції.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Important variation for '%1'
uk: Важлива зміна у «%1»

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open sub transactions with category containing '%1'
uk: Відкрити підоперації, категорія яких містить рядок «%1»

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some categories seem to be identical
uk: Деякі з категорій здаються ідентичними

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some categories seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
uk: Деякі з категорій здаються ідентичними, але мають різний синтаксис. Ці категорії можна об’єднати.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category containing '%1'
uk: Підоперації, категорія яких містить рядок «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused categories
uk: Вилучення невикористаних категорій

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused categories deleted
uk: Вилучено невикористані категорії

[ctx: Error message]
en: Unused categories deletion failed
uk: Спроба вилучення невикористаних категорій зазнала невдачі

[ctx: Verb]
en: Add category
uk: Додати категорію

en: Income
uk: Вклади

en: Expenditure
uk: Зняття

en: Highlighted
uk: Підсвічено

[ctx: An help]
en: Add a sub category to the selected one
uk: Додати підкатегорію до вибраної категорії

[ctx: Noun, default name for a new category]
en: New category
uk: Нова категорія

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category creation '%1'
uk: Створення категорії «%1»

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been created
uk: Було створено категорію «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category '%1' created
uk: Категорію «%1» створено

[ctx: Error message]
en: Category creation failed
uk: Спроба створення категорії зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Category update
uk: Оновлення категорії

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected categories. Categories have been merged.
uk: Ви намагалися змінити назви всіх позначених категорій. Записи категорій було об’єднано.

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been merged with category '%2'
uk: Запис категорії «%1» було об’єднано із записом категорії «%2»

[ctx: An information message]
en: The category '%1' has been updated
uk: Було оновлено запис категорії «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Category updated
uk: Категорію оновлено

[ctx: Error message]
en: Category update failed
uk: Спроба оновлення категорії зазнала невдачі

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, skgcategoriesplugin_base)
en: Categories
uk: Категорії

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput1)
en: The category to modify
uk: Категорія, яку слід змінити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput2)
en: The sub category to add
uk: Підкатегорія, яку слід додати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyCategoryButton)
en: Update selected categories (Shift+Enter)
uk: Оновити позначені категорії (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused categories
uk: Вилучити невикористані категорії

[ctx: Verb, delete unused categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
uk: Вилучити невикористані

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: Import
uk: Імпортувати

note: i18n: ectx: Menu (other)
en: Other
uk: Інше

note: i18n: ectx: label, entry (automatic_validation), group (skrooge_importexport)
en: Automatic validation after import
uk: Автоматичне підтвердження після імпортування

note: i18n: ectx: label, entry (apply_rules), group (skrooge_importexport)
en: Apply rules on to imported transactions
uk: Застосувати правила до всіх імпортованих операцій

note: i18n: ectx: label, entry (open_after_import_or_processing), group (skrooge_importexport)
en: Open transactions after import or processing
uk: Відкрити операції після імпортування або обробки

note: i18n: ectx: label, entry (since_last_import), group (skrooge_importexport)
en: Import only transactions since the last imported one
uk: Імпортувати дані лише операцій, які було виконано після останнього імпортування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_header) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_header), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the header
uk: Автоматичний пошук заголовка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_search_columns) i18n: ectx: label, entry (automatic_search_columns), group (skrooge_importexport)
en: Automatic search of the columns
uk: Автоматичний пошук стовпчиків

note: i18n: ectx: label, entry (header_position), group (skrooge_importexport)
en: Header position
uk: Позиція заголовка

note: i18n: ectx: label, entry (columns_positions), group (skrooge_importexport)
en: Column positions
uk: Позиції стовпчиків

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_date), group (skrooge_importexport)
en: Date
uk: Дата

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_number), group (skrooge_importexport)
en: Number
uk: Номер

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_mode), group (skrooge_importexport)
en: Mode
uk: Режим

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_payee), group (skrooge_importexport)
en: Payee
uk: Отримувач

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_comment), group (skrooge_importexport)
en: Comment
uk: Коментар

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_status), group (skrooge_importexport)
en: Status
uk: Стан

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_bookmarked), group (skrooge_importexport)
en: Bookmarked
uk: Створено закладку

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_account), group (skrooge_importexport)
en: Account
uk: Рахунок

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_category), group (skrooge_importexport)
en: Category
uk: Категорія

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_quantity), group (skrooge_importexport)
en: Quantity
uk: Обсяг

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_sign), group (skrooge_importexport)
en: Sign
uk: Значок

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_debit), group (skrooge_importexport)
en: Debit
uk: Витрати

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_unit), group (skrooge_importexport)
en: Unit
uk: Одиниця

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idtransaction), group (skrooge_importexport)
en: Idtransaction
uk: Ід. операції

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_idgroup), group (skrooge_importexport)
en: Idgroup
uk: Ід. групи

note: i18n: ectx: label, entry (mapping_property), group (skrooge_importexport)
en: Property
uk: Властивість

note: i18n: ectx: label, entry (backends), group (skrooge_importexport)
en: List of backends used
uk: Список використаних модулів

note: i18n: ectx: label, entry (csv_date_format), group (skrooge_importexport)
en: CSV date format
uk: Формат дати CSV

note: i18n: ectx: label, entry (ledger_account_identification), group (skrooge_importexport)
en: Ledger account identification
uk: Ідентифікація рахунка облікової книги

note: i18n: ectx: label, entry (qif_date_format), group (skrooge_importexport)
en: QIF date format
uk: Формат дати QIF

note: i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_on_open), group (skrooge_unit)
en: Download all values on open
uk: Отримувати усі значення під час запуску

note: i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_importexport) i18n: ectx: label, entry (download_frequency), group (skrooge_unit)
en: Frequency of the automatic download
uk: Частота автоматичного отримання даних

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import
uk: Імпортувати

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import…
uk: Імпортувати…

[ctx: Verb, action to import items from another format]
en: Import with backends
uk: Імпортувати за допомогою модулів

[ctx: Verb, action to import]
en: Import currency values…
uk: Імпортувати суми у валюті…

[ctx: Verb, action to import]
en: Import rules…
uk: Імпортувати правила…

[ctx: Verb, action to export items in another format]
en: Export
uk: Експортувати

[ctx: Verb, action to export items to another format]
en: Export…
uk: Експортувати…

[ctx: Noun, apply some kind of transformation on an item]
en: Processing
uk: Обробка

[ctx: Verb, action to find and group transfers]
en: Find and group transfers
uk: Знайти і згрупувати перекази

[ctx: Verb, action to anonymize a document]
en: Anonymize
uk: Анонімізувати

[ctx: Verb, action to clean an import]
en: Clean bank's imports
uk: Очистити банківські імпорти

[ctx: Verb, action to validate imported transactions]
en: Switch validation of imported transactions
uk: Увімкнути або вимкнути перевірку імпортованих операцій

[ctx: Verb, action to merge]
en: Validate transactions that do not require further action
uk: Узгодити операції, які не потребують подальших дій

[ctx: Verb, action to open]
en: Open imported transactions not yet validated…
uk: Відкрити імпортовані операції, які ще не перевірено…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions imported and not yet validated
uk: Операції було імпортовано, але ще не було підтверджено

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge imported transactions
uk: Об’єднати імпортовані операції

[ctx: Noun]
en: Force the merge
uk: Примусове об’єднання

[ctx: Information message]
en: You have some krunner's transactions to import
uk: У черзі імпортування перебуває декілька операцій з krunner

[ctx: Question]
en: Do you really want to import %1 into the current document ?
uk: Ви справді хочете імпортувати %1 до поточного документа?

[ctx: Question]
en: Import confirmation
uk: Підтвердження імпортування

[ctx: Information]
en: You must enter the list of backends to use separated by a ';'.
    A backend can have parameters. You can pass the parameters in parenthesis separated by comma.
    
    Example: backendA;backendB(parameter1,parameter2).
    
    Here is the list of known backends: %1.
uk: Вам слід ввести список модулів обробки, відокремивши у ньому записи символом «;».
    Модулі можуть мати параметри. Параметри слід вказувати у дужках з відокремленням комами.
    
    Приклад: модульA;модульB(параметр1,параметр2).
    
    Ось список відомих програмі модулів: %1.

[ctx: Format date]
en: Automatic detection
uk: Автоматичне визначення

[ctx: Noun]
en: Import / Export
uk: Імпорт/Експорт

[ctx: Noun]
en: Import / Export management
uk: Керування імпортом/експортом

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge is able to detect <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">automatically</a> transfers after an import.</p>
uk: <p>…skrooge здатен <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">автоматично</a> визначати перекази після імпорту.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can automatically import transaction with <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">backend</a>.</p>
uk: <p>…ви можете наказати програмі автоматично імпортувати дані операцій за допомогою <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">модуля імпортування</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://import_operation">import</a> many files in one shot.</p>
uk: <p>…ви можете здійснювати одночасний <a href="skg://import_operation">імпорт</a> декількох файлів.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… unit amounts can be imported through a CSV file.</p>
uk: <p>…суми у одиницях можна імпортувати безпосередньо з файла CSV.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can customize your CSV import with regular expressions defined in <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">setting</a> panel.</p>
uk: <p>…ви можете налаштувати схему імпортування до CSV за допомогою формальних виразів, визначених на панелі <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge import and export plugin">параметрів</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export the full content of your document into a XML file.</p>
uk: <p>…ви можете експортувати вміст ваших документів до файлів XML.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export some accounts or transactions just be selecting them before to launch the <a href="skg://export">export_operation</a>.</p>
uk: <p>…ви можете експортувати дані певних рахунків або операцій: достатньо позначити їхні записи перед використанням <a href="skg://export">дії з експортування</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can apply <a href="skg://skrooge_search_plugin">automatic rules</a> after an import to set the right categories.</p>
uk: <p>…ви можете застосовувати <a href="skg://skrooge_search_plugin">правила автоматичного визначення</a> належних категорій платежів під час імпорту даних.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can convert file by using the batch tool '%1'.</p>
uk: <p>…ви можете виконувати перетворення даних за допомогою пакетного засобу «%1».</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge uses the name of the imported file to find the target account.</p>
uk: <p>…для пошуку рахунку Skrooge використовує назву імпортованого файла.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with backends
uk: Імпортування за допомогою модулів

[ctx: Error message]
en: Syntax error in backend "%1"
uk: Синтаксична помилка у модулі «%1»

[ctx: Question]
en: The backend '%1' needs a password.
    Please enter the password.
uk: Модулю «%1» потрібен пароль для доступу.
    Будь ласка, введіть пароль.

[ctx: A file format]
en: CSV Files
uk: Файли CSV

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import with codec %1
uk: Імпорт за допомогою кодека %1

[ctx: Error message]
en: Import of file named '%1' failed
uk: Спроба імпорту файла з назвою «%1» зазнала невдачі

[ctx: Error message]
en: Import canceled by user
uk: Імпортування скасовано користувачем

en: %1 file successfully imported. | %1 files successfully imported.
uk[0]: Було успішно імпортовано %1 файл.
uk[1]: Було успішно імпортовано %1 файли.
uk[2]: Було успішно імпортовано %1 файлів.
uk[3]: Було успішно імпортовано %1 файл.

[ctx: Noun]
en: Install %1
uk: Встановлення %1

[ctx: Information message]
en: The installation will be done during the next import
uk: Встановлення буде виконано під час наступної дії з імпортування

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Export
uk: Експорт

[ctx: Successful message after an user action]
en: File '%1' successfully exported.
uk: Файл «%1» було успішно експортовано.

[ctx: Error message]
en: Export of '%1' failed
uk: Спроба експорту «%1» завершилася невдало

[ctx: Question]
en: The file can be made anonymous in two ways.<br/><b>Reversibly:</b> enter a key and memorize it, it will be used to go back.<br/><b>Irreversibly (recommended):</b> do not enter a key.<br/><br/>To reverse an anonymous file, simply try to anonymize it with the same key.
uk: Файл можна зробити анонімним у два способи.<br/><b>Із можливістю повернення:</b> введіть ключ і запам'ятайте його — ним можна буде скористатися для повернення конфіденційних даних.<br/><b>Без можливості повернення (рекомендовано):</b> не вказуйте ключа.<br/><br/>Щоб повернути конфіденційні дані у анонімному файлі, просто спробуйте виконати його анонімізацію із тим самим ключем.

[ctx: An anonymized document is a document where all private data has been removed]
en: Document anonymized.
uk: Документ анонімізовано.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Find and group transfers
uk: Знайти і згрупувати перекази

en: Document successfully processed. %1 transfer created. | Document successfully processed. %1 transfers created.
uk[0]: Документ успішно оброблено. Додано %1 операцію.
uk[1]: Документ успішно оброблено. Додано %1 операції.
uk[2]: Документ успішно оброблено. Додано %1 операцій.
uk[3]: Документ успішно оброблено. Додано %1 операцію.

[ctx: Information message]
en: No transfers found
uk: Записів операцій не виявлено

[ctx: Error message]
en: Processing failed.
uk: Спроба обробки завершилася невдало.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Clean bank's imports
uk: Чисті банківські імпорти

[ctx: Successful message after an user action]
en: Document successfully cleaned.
uk: Документ успішно очищено.

[ctx: Error message]
en: Clean failed.
uk: Спроба очищення завершилася невдало.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch validation of imported transactions
uk: Увімкнути або вимкнути перевірку імпортованих операцій

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions validated.
uk: Імпортовані операції перевірено.

[ctx: Error message]
en: Validation failed
uk: Спроба перевірки зазнала невдачі

[ctx: Error message]
en: Invalid selection, you must select one imported transaction and one manual transaction with same amounts
uk: Некоректний вибір. Вам слід вибрати одну імпортовану операцію і одну операцію, введену вручну, з однаковими сумами.

[ctx: Question]
en: Amounts are not equals. Do you want to force the merge ?
uk: Суми не є рівними. Бажаєте виконати об’єднання у примусовому режимі?

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge imported transactions
uk: Об’єднати імпортовані операції

[ctx: Error message]
en: Merge failed
uk: Спроба об’єднання зазнала невдачі

[ctx: Successful message after an user action]
en: Imported transactions merged.
uk: Імпортовані операції додано.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Validate all transactions
uk: Перевірка всіх операцій

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions validated.
uk: Операцію перевірено.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions imported and not yet validated
uk: Значну частину операцій було імпортовано, але не було перевірено

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: After importing transactions, you should review them, make corrections on, for instance, category, payee. Once done, you should mark the imported transaction as validated, so that you know the transaction has been fully processed.
uk: Після завершення імпортування записів операцій вам слід переглянути ці записи, внести до них виправлення, наприклад щодо категорії або отримувача. Після внесення змін вам слід позначити імпортований запис операції як перевірений (узгоджений), щоб програма могла повноцінно працювати зі створеним записом.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Krunner's transaction ongoing [%1 %2 %3]
uk: Обробляється операція з Krunner [%1 %2 %3]

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Transactions created through krunner have to be fully created in skrooge.
uk: Дані операцій, створені за допомогою krunner, слід повністю відтворити у Skrooge.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Import transaction in %1
uk: Імпортуйте операцію до %1

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Remove transaction
uk: Вилучіть операцію

[ctx: An erro message]
en: Open file '%1' failed
uk: Спроба відкриття файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Import krunner's transaction
uk: Імпорт операції з krunner

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been added
uk: Було додано запис операції «%1»

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions imported.
uk: Операції імпортовано.

[ctx: Error message]
en: Import failed
uk: Імпортування зазнало невдачі

[ctx: Message for successful user action]
en: Transactions removed.
uk: Операції вилучено.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kGeneral)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kGeneral)
en: General import settings
uk: Загальні параметри імпортування

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: After import
uk: Після імпортування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: This option allows to apply all rules defined in "Search and process" on all imported transactions
uk: За допомогою цього пункту ви можете застосувати усі правила, визначені у розділі «Знайти і обробити» до всіх імпортованих записів операцій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_apply_rules)
en: Apply rules on imported transactions
uk: Застосувати правила до всіх імпортованих операцій

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: This option allows to validate all imported transactions
uk: За допомогою цього пункту можна перевірити чинність усіх імпортованих записів операцій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automatic_validation)
en: Automatic validation
uk: Автоматичне підтвердження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: This option allows to open all imported transactions at the end of the import
uk: За допомогою цього пункту можна наказати програмі відкрити усі записи імпортованих операцій, щойно буде завершено імпортування.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_open_after_import_or_processing)
en: Open transactions
uk: Відкрити операції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">WARNING: </span>In some conditions, this option can cause missing transactions. </p><p>This option is mainly interesting with OFX import when your bank is not able to generate real unique identifier for transactions.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">ПОПЕРЕДЖЕННЯ: </span>За певних умов використання цього пункту може призвести до втрати даних операцій. </p><p>Основним призначенням цього пункту є імпортування даних OFX, для яких вашим банком не створено дійсного унікального ідентифікатора.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_since_last_import)
en: Import only transactions since the last imported one (not recommended)
uk: Імпортувати дані лише операцій, які було виконано після останнього імпортування (не рекомендовано)

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kCsv)
en: Settings for CSV import
uk: Параметри імпортування даних CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Header position:
uk: Позиція заголовка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 0 if CSV file does not have header
uk: 0, якщо у файлі CSV немає заголовка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the transaction
uk: Дата операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateLbl)
en: Date:
uk: Дата:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction, for example the Check number, or a Transfer reference.
uk: Номер операції, наприклад номер чека або переказу.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kNumberLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNumberEdit)
en: Number of the transaction
uk: Кількість операцій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kNumberLbl)
en: Number:
uk: Номер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Transaction mode (how you made the operation).
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
uk: Режим операції (спосіб її виконання).
    Приклади: кредитна картка, чек, переказ…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kTypeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode
uk: Режим операції

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTypeLabel)
en: Mode:
uk: Режим:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kPayeeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPayeeEdit)
en: Payee of the transaction
uk: Отримувач платежу

[ctx: Noun, a person or institution receiving a payment, or paying the operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeLabel)
en: Pa&yee:
uk: &Отримувач:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCommentLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCommentEdit)
en: Comment of the transaction
uk: Коментар щодо операції

[ctx: Noun, a user comment on an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommentLabel)
en: Comment:
uk: Коментар:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction (reconciled or not)
uk: Стан операції (узгоджено чи ні)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status of the transaction
uk: Стан операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kStatusLbl)
en: Status:
uk: Стан:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Bookmark of the transaction
uk: Закладка операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kBookmarkedLbl)
en: Boo&kmarked:
uk: Ство&рено закладку:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAccountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kAccountEdit)
en: Account of the transaction
uk: Рахунок операції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kCategoryLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction
uk: Категорія операції

[ctx: Noun, the category of an item]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryLabel)
en: Category:
uk: Категорія:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kAmountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kQuantityLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCal
en: Amount of the transaction
uk: Обсяг операції

[ctx: Noun, a numerical quantity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountLabel)
en: Amount:
uk: Сума:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kQuantityLbl)
en: Quantity:
uk: Обсяг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign of the transaction
uk: Значок операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl)
en: Sign:
uk: Значок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kUnitLbl) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitEdit)
en: Unit of the transaction
uk: Одиниця операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kUnitLbl)
en: Unit:
uk: Одиниця:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kidtransaction) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Id to join all transactions as a split transaction
uk: Ідентифікатор для об’єднання всіх операцій у одну розділену операцію

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kidtransaction)
en: Idtransaction:
uk: Ід. операції:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_8)
en: Id to join all transactions as a transfer
uk: Ідентифікатор для об’єднання всіх операцій у один переказ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Idgroup:
uk: Ід. групи:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_9)
en: To identify column to import as properties
uk: Для визначення стовпчика, який слід імпортувати як властивості

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Property:
uk: Властивість:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You have to define <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">regular expression</span></a> allowing to automatically map each attribute.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вам слід визначити <a "href=https://uk.wikipedia.org/wiki/Регулярний_вираз"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">формальний вираз</span></a> для автоматичної прив’язки кожного з атрибутів.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Column positions:
uk: Позиції стовпчиків:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLabelColumns)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Must be a string containing following key words separated by <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">  Має бути рядком, що містить наведені нижче ключові слова, відокремлені символом <span style=" font-weight:600;">|</span>:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">or nothing to ignore the column</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  or anything else to import the column as a property.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Example:</span></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt;">або нічого, щоб ігнорувати стовпчик</span><span style=" font-size:9pt;"> </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  або щось інше, щоб імпортувати стовпчик як властивість.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">  </span><span style=" font-size:9pt; text-decoration: underline;">Приклад:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, More)
en: Edit regular expressions…
uk: Змінити формальні вирази…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kSignLbl_2) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: How to identify a debit
uk: Спосіб визначення витрат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kSignLbl_2)
en: Debit values of "sign" column:
uk: Значення витрат для стовпчика «знак»:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Date format:
uk: Формат дати:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kLedger)
en: Ledger
uk: Облікова книга

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Account identification:
uk: Ідентифікація рахунка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ledger_account_identification)
en: <html><head/><body><p>In ledger file, there is not difference between an account and a category. During import, we need to be able to do this difference. For that, you must enter here some words that will identify accounts.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>У файлі облікової книги записи рахунків і категорій не відрізняються. Під час імпортування нам доведеться розділити їх. Для цього вам слід ввести тут декілька слів, які нададуть змогу ідентифікувати записи рахунків.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kQif)
en: Settings for QIF import
uk: Параметри імпортування даних QIF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, kBackends)
en: Backends
uk: Модулі

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, kBackends)
en: Settings for import by backends
uk: Параметри імпортування за модулями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_download_on_open)
en: Download on open
uk: Отримувати під час відкриття

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a day
uk: Раз на день

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a week
uk: Раз на тиждень

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_download_frequency)
en: Once a month
uk: Раз на місяць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: List of bac&kends used:
uk: Список використаних &модулів:

note: i18n: ectx: label, entry (fontFutureColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for future transactions
uk: Колір шрифту для наступної операції

note: i18n: ectx: label, entry (fontNotValidatedColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for non-validated transactions
uk: Колір шрифту для непідтверджених операцій

note: i18n: ectx: label, entry (fontSubOperationColor), group (skrooge_operation)
en: Color of font for sub transactions
uk: Колір шрифту для підоперацій

note: i18n: ectx: label, entry (fasteditmode), group (skrooge_operation)
en: Fast edit mode
uk: Режим швидкого редагування

note: i18n: ectx: label, entry (broken_reconciliation), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks a reconciliation:
uk: Що робити, якщо дія порушує узгодження:

note: i18n: ectx: label, entry (broken_import), group (skrooge_operation)
en: What to do, if an action breaks an import:
uk: Що робити, якщо дія порушує імпортування:

note: i18n: ectx: label, entry (computeBalances), group (skrooge_operation)
en: Compute balances
uk: Обчислювати баланси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_oncurrentaccountonly) i18n: ectx: label, entry (oncurrentaccountonly), group (skrooge_operation)
en: On current account only
uk: Лише для початкового рахунку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_setCategoryForPayee) i18n: ectx: label, entry (setCategoryForPayee), group (skrooge_operation)
en: Set the most used category when the payee is modified
uk: Встановлювати найвикористовуванішу категорію при зміні отримувача

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticPointInReconciliation) i18n: ectx: label, entry (automaticPointInReconciliation), group (skrooge_operation)
en: Automatic mark transactions created during reconciliation
uk: Під час узгодження автоматично створено записи позначених операцій

note: i18n: ectx: label, entry (commentFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for fake transaction
uk: Типовий коментар для фіктивної операції

note: i18n: ectx: label, entry (payeeFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default payee for fake transaction
uk: Типовий отримувач для фіктивної операції

note: i18n: ectx: label, entry (categoryFakeOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for fake transaction
uk: Типова категорія для фіктивної операції

note: i18n: ectx: label, entry (commentCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for commission transaction
uk: Типовий коментар для комісійної операції

note: i18n: ectx: label, entry (categoryCommissionOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for commission transaction
uk: Типова категорія для комісійної операції

note: i18n: ectx: label, entry (commentTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default comment for tax transaction
uk: Типовий коментар для податкової операції

note: i18n: ectx: label, entry (categoryTaxOperation), group (skrooge_operation)
en: Default category for tax transaction
uk: Типова категорія для податкової операції

[ctx: Dashboard widget title]
en: Income & Expenditure
uk: Вклади і зняття

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Grouped
uk: Групування

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Transfers
uk: Перекази

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: Tracked
uk: Стеження

[ctx: Noun, a type of transactions]
en: On subtransactions
uk: Підоперації

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income & Expenditure
uk: Вклади і зняття

[ctx: Verb, duplicate an object]
en: Duplicate
uk: Здублювати

[ctx: Verb]
en: Create template
uk: Створити шаблон

[ctx: Verb, mark an object]
en: Mark
uk: Позначити

[ctx: Verb, mark an object]
en: Check
uk: Позначити

[ctx: Verb]
en: Fast edit
uk: Швидке редагування

[ctx: Verb]
en: Open transactions…
uk: Відкрити операції…

[ctx: Verb]
en: Open transactions with …
uk: Відкрити операції за допомогою…

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions with …
uk: Відкрити підоперації за допомогою…

[ctx: Verb]
en: Open highlights…
uk: Відкрити список підсвічувань…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Highlighted transactions
uk: Підсвічені операції

[ctx: Verb]
en: Open last modified…
uk: Відкрити останню змінену…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during last action
uk: Операції, записи яких було змінено або створено під час останньої дії

[ctx: Verb]
en: Open transactions modified by this action…
uk: Відкрити записи операцій, змінені унаслідок цією операції…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions modified or created during the action '%1'
uk: Операції, записи яких було змінено або створено під час дії «%1»

[ctx: Verb]
en: Open sub transactions…
uk: Відкрити підоперації…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions
uk: Ід. операції

[ctx: Verb]
en: Open potential duplicates…
uk: Відкрити потенційні дублікати…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions potentially duplicated
uk: Потенційні дублікати записів операцій

[ctx: Verb]
en: Open transfers without payee…
uk: Відкрити перекази, не пов’язані з отримувачами…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without payee
uk: Перекази, не пов’язані з отримувачами

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payee…
uk: Відкрити операції, не пов’язані з отримувачами…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without payee
uk: Операції, не пов’язані з отримувачами

[ctx: Verb]
en: Open transfers without category…
uk: Відкрити перекази, не пов’язані з категоріями…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transfers without category
uk: Операції, не пов’язані з категоріями

[ctx: Verb]
en: Open transactions without category…
uk: Відкрити операції, не пов’язані з категоріями…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without category
uk: Операції, не пов’язані з категоріями

[ctx: Verb]
en: Open transactions without mode…
uk: Відкрити операції без визначеного режиму…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions without mode
uk: Операції без визначеного режиму

[ctx: Verb]
en: Open transactions with comments not aligned…
uk: Відкрити записи операцій з невирівняними коментарями…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with comments not aligned
uk: Записи операцій з невирівняними коментарями

[ctx: Verb]
en: Open transactions with dates not aligned…
uk: Відкрити записи операцій з невирівняними датами…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with dates not aligned
uk: Записи операцій з невирівняними датами

[ctx: Verb]
en: Open transactions without payees category…
uk: Відкрити операції, не пов’язані з категорією платників…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub-transactions without payees category
uk: Підоперації без категорії платників

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of all single transactions
uk: Вирівняти коментар записів підоперацій усіх одинарних операцій

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of all single transactions
uk: Вирівняти коментар записів операцій усіх одинарних операцій

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all transactions
uk: Вирівняти дату записів підоперацій усіх операцій

[ctx: Verb]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
uk: Вирівняти категорію усіх окремих операцій із категорією їхнього платника

[ctx: Verb]
en: Open transactions in groups with only one transaction…
uk: Відкрити записи операцій, які є єдиними записами у своїй групі…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions in groups with only one transaction
uk: Існують групи з єдиним записом операції

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of all transactions
uk: Вилучення груп, які містять лише один запис операції усіх операцій

[ctx: Verb]
en: Group transactions
uk: Групувати операції

[ctx: Verb]
en: Ungroup transactions
uk: Зняти групування операцій

[ctx: Verb, action to merge]
en: Merge sub transactions
uk: Об’єднати підоперації

[ctx: Verb, action to apply a template]
en: Apply template
uk: Застосувати шаблон

[ctx: More items in a menu]
en: More
uk: Більше

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of selected single transactions
uk: Вирівняти дату записів підоперацій позначених одинарних операцій

[ctx: Verb]
en: Align date of subtransactions of all single transactions
uk: Вирівняти дату записів підоперацій усіх одинарних операцій

[ctx: Verb]
en: Align comment of transactions of selected single transactions
uk: Вирівняти коментар записів операцій позначених одинарних операцій

[ctx: Verb]
en: Align the category of all selected single transactions with the category of their payee
uk: Вирівняти категорію усіх позначених окремих операцій із категорією їхнього платника

[ctx: Verb]
en: Align comment of subtransactions of selected single transactions
uk: Вирівняти коментар записів підоперацій позначених одинарних операцій

[ctx: Verb]
en: Remove groups with only one transaction of selected transactions
uk: Вилучення груп, які містять лише один запис операції позначених операцій

[ctx: Warning message]
en: The previous reconciliation of '%1' has been broken by this action or a previous one.
uk: Попереднє узгодження «%1» було порушено цією або попередньою дією.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous reconciliation of '%1', so it is cancelled.
uk: Ця дія порушить попереднє узгодження «%1», отже, її скасовано.

[ctx: Warning message]
en: The previous import in '%1' has been broken by this action or a previous one.
uk: Попереднє імпортування у «%1» було порушено цією або попередньою дією.

[ctx: Warning message]
en: This action would break the previous import in '%1', so it is cancelled.
uk: Ця дія порушить попереднє імпортування у «%1», отже, її скасовано.

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Income && Expenditure
uk: Вклади і зняття

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Highlighted transactions
uk: Підсвічені операції

[ctx: Noun]
en: Transactions
uk: Ід. операції

[ctx: Noun]
en: Transaction management
uk: Керування операціями

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can press +, -, CTRL + or CTRL - to quickly change dates.</p>
uk: <p>…ви можете натискати комбінації клавіш +, -, CTRL + або CTRL - для швидкої зміни дат.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can update many <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a> in one shot.</p>
uk: <p>…ви можете оновлювати декілька <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операцій</a> одною командою.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can double click on an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> to show or edit sub transactions.</p>
uk: <p>…ви можете навести вказівник миші на пункт <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операції</a> і двічі клацнути лівою кнопкою миші, щоб змінити або переглянути підоперації.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can duplicate an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> including complex transactions (split, grouped, …).</p>
uk: <p>… ви можете дублювати <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операції</a>, зокрема складні операції (дроблення, груповання…).</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create template of <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a>.</p>
uk: <p>…ви можете створювати шаблони <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операцій</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can group and ungroup <a href="skg://skrooge_operation_plugin">transactions</a>.</p>
uk: <p>…ви можете групувати і знімати групування з <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операцій</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you have to indicate the sign of an <a href="skg://skrooge_operation_plugin">operation</a> only if you want to force it, else it will be determined automatically with the <a href="skg://skrooge_category_plugin">category</a>.</p>
uk: <p>…знак <a href="skg://skrooge_operation_plugin">операції</a> слід вказувати, лише якщо ви хочете встановити його примусово; якщо знак не буде вказано, програма автоматично визначить його за <a href="skg://skrooge_category_plugin">категорією</a>.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Apply template
uk: Застосування шаблону

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template applied.
uk: Шаблон застосовано.

[ctx: Error message]
en: Apply of template failed
uk: Спроба застосування шаблону зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Group transactions
uk: Групувати операції

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been grouped with '%2'
uk: Запис операції «%1» було згруповано із записом «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions grouped.
uk: Операції згруповано.

[ctx: Error message]
en: Group creation failed
uk: Спроба створення групи зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Ungroup transaction
uk: Зняти групування операцій

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been ungrouped
uk: Запис операції «%1» було вилучено з групи

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction ungrouped.
uk: Групування з операцій знято.

[ctx: Error message]
en: Group deletion failed
uk: Спроба вилучення групи завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to marked
uk: Перемкнути на сплачену

[ctx: An information to the user]
en: The status of the transaction '%1' has been changed
uk: Стан операції «%1» було змінено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction marked.
uk: Операції об’єднано.

[ctx: Error message]
en: Switch failed
uk: Спроба перемикання зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Switch to checked
uk: Перемкнути на сплачену

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction checked.
uk: Операцію сплачено.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Duplicate transaction
uk: Дублювання операції

[ctx: An information to the user]
en: The duplicate transaction '%1' has been added
uk: Було додано дублікат запису операції «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction duplicated.
uk: Операцію дубльовано.

[ctx: Error message]
en: Duplicate transaction failed
uk: Спроба дублювання операції зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create template
uk: Створити шаблон

[ctx: An information to the user]
en: The template '%1' has been added
uk: Було додано шаблон «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Template created.
uk: Шаблон створено.

[ctx: Error message]
en: Creation template failed
uk: Спроба створення шаблону зазнала невдачі

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account:
uk: Операції рахунку:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with unit:
uk: Операції з одиницею:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions with category:
uk: Підоперації з категорією:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions followed by tracker:
uk: Підоперації, за якими стежить:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to payee:
uk: Операції, пов’язані з отримувачем:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to budget:
uk: Операції, пов’язані з бюджетом:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Scheduled transactions:
uk: Заплановані операції:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule:
uk: Підоперації, що відповідають правилу:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions grouped or split of:
uk: Підоперації, які згруповано або розділено:

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions grouped with:
uk: Операції, які згруповано за допомогою:

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Duplicate number %1 in account '%2'
uk: Дублювання номера %1 у рахунку «%2»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Your account '%1' contains more than one transaction with number %2.The transaction number should be unique (check number, transaction reference…)
uk: У записах вашого рахунку «%1» міститься декілька операцій з номером %2. Номери операцій не повинні повторюватися (не повинно бути операцій з однаковими номерами чеків, номерами переказів тощо)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit transactions with duplicate number
uk: Змінити параметри операцій з повторами номера

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions of '%1' not reconciled
uk: Значна частина операцій з «%1» залишається неузгодженою

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to reconcile your accounts. By doing so, you acknowledge that your bank has indeed processed these transactions on your account. This is how you enforce compliance with your bank's statements. See online help for more details
uk: Не забудьте узгодити записи ваших рахунків. Узгодження позначає, забезпечить вам впевненість у тому, що банком було проведено відповідні операції з вашим рахунком. Між вашими записами і записами банківської установи не буде відмінностей. Докладніше про це у довідкових матеріалах до програми.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open account '%1' for reconciliation
uk: Відкрити рахунок «%1» для узгодження

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Not enough money in your account '%1'
uk: Недостатньо грошей на вашому рахунку «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is below the minimum limit. You should replenish it.
uk: Сума на цьому рахунку є нижчою за мінімальну. Вам слід поповнити його.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Balance in account '%1' exceeds the maximum limit
uk: Балансом на рахунку «%1» перевищено максимальне обмеження

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The balance of this account exceeds the maximum limit.
uk: Баланс на цьому рахунку перевищив максимальне обмеження.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Your account '%1' is close to the minimum limit
uk: Сума на вашому рахунку «%1» близька до мінімальної

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The amount of this account is close to the minimum limit. You should take care of it.
uk: Сума на цьому рахунку близька до мінімальної. Вам слід звернути на це увагу.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Too much money in your account '%1'
uk: Забагато грошей на вашому рахунку «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You could save money on an account with a better rate. Example: '%1' (%2%)
uk: Ви можете зберігати гроші на рахунку з кращою відсотковою ставкою. Приклад: «%1» (%2%)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have mode
uk: Для багатьох операцій не вказано режиму

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to set a mode for each transaction. This will allow you to generate better reports.
uk: Не забудьте вказати режим для кожної з операцій. Це надасть програмі змогу створювати якісніші звіти.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have category
uk: Для багатьох операцій не вказано категорій

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transaction. This will allow you to generate better reports.
uk: Не забудьте пов’язати кожну операцію з певною категорією. Це надасть програмі змогу створювати якісніші звіти.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have category
uk: Для багатьох операцій не вказано категорій

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a category for each transfer.
uk: Не забудьте пов’язати кожну операцію з певною категорією.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transactions do not have payee
uk: Для багатьох операцій не вказано отримувачів

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transaction. This will allow you to generate better reports.
uk: Не забудьте пов’язати кожну операцію з певним отримувачем. Це надасть програмі змогу створювати якісніші звіти.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many transfers do not have payee
uk: Для багатьох операцій не вказано отримувачів

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget to associate a payee for each transfer.
uk: Не забудьте пов’язати кожну операцію з певним отримувачем.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are in groups with only one transaction
uk: Деякі записи операцій є єдиними операціями у своїй групі

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a transfer is created and when only one part of this transfer is removed, the second part is in a group of only one transaction. This makes no sense.
uk: Під час створення запису переказу грошей з вилученням однієї з частин переказу друга частина потрапляє до групи, у якій міститься лише один запис операції. Існування таких груп позбавлене сенсу.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some simple transactions do not have their comments aligned
uk: У деяких записах простих операціях не вирівняно коментарі

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The comment of the transaction is not aligned with the comment of the subtransaction.
uk: Коментар операції не вирівняно з коментарем підоперації.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions do not have their dates aligned
uk: У деяких записах операцій не вирівняно дати

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The date of the transaction is not aligned with the date of the subtransaction. This case seems to be abnormal.
uk: Дату операції не вирівняно з датою підоперації. Так не мало статися.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Category not aligned with payee's category
uk: Категорію не вирівняно з категорією платника

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some transactions don't have the category aligned with the category of the payee.
uk: У деяких записах операцій категорію не вирівняно з категорією платника.

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of '%1' with duplicate number %2
uk: Операції «%1» з повторами номера %2

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Remove groups with only one transaction
uk: Вилучення груп, які містять лише один запис операції

[ctx: Message for successful user action]
en: Remove groups done.
uk: Вилучення груп завершено.

[ctx: Error message]
en: Remove groups failed
uk: Спроба вилучення груп зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of subtransactions
uk: Вирівнювання коментаря записів підоперацій

[ctx: Message for successful user action]
en: Comments aligned.
uk: Коментарі вирівняно.

[ctx: Error message]
en: Comments alignment failed
uk: Спроба вирівнювання коментарів зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align comment of transactions
uk: Вирівнювання коментаря записів операцій

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align date of subtransactions
uk: Вирівнювання дати записів підоперацій

[ctx: Message for successful user action]
en: Dates aligned.
uk: Дати вирівняно.

[ctx: Error message]
en: Dates alignment failed
uk: Спроба вирівнювання дат зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Align the category of all single transactions with the category of their payee
uk: Вирівнювання категорії усіх окремих операцій із категорією їхнього платника

[ctx: Message for successful user action]
en: Categories aligned.
uk: Категорії вирівняно.

[ctx: Error message]
en: Categories alignment failed
uk: Спроба вирівнювання категорій зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge sub transactions
uk: Об’єднання підоперацій

[ctx: An information to the user]
en: The sub transactions of '%1' have been merged in the transaction '%2'
uk: Підоперації «%1» було об’єднано у операцію «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transactions merged.
uk: Операції об’єднано.

en: Standard
uk: Стандартна

en: Display the edit panel for standard transactions
uk: Показувати панель редагування для стандартних операцій

en: Split
uk: Розділена

en: Display the edit panel for split transactions
uk: Показувати панель редагування для операцій дроблення

en: Transfer
uk: Переказ

en: Display the edit panel for transfers between accounts
uk: Показувати панель редагування для переказів між рахунками

en: Shares
uk: Акції

en: Display the edit panel for purchasing or selling shares
uk: Показувати панель редагування для купівлі або продажу акцій

[ctx: A tool tip]
en: This field is frozen (it will not be affected by Fast Edition). Double click to unfreeze it
uk: Вміст цього поля заморожено (швидке редагування не вплине на нього). Щоб зняти блокування, наведіть на нього вказівник миші і двічі клацніть лівою кнопкою миші.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction update
uk: Оновлення операції

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction updated
uk: Операцію оновлено

[ctx: Error message]
en: Transaction update failed
uk: Спроба оновлення операції завершилася невдало

[ctx: An information message]
en: You modified one part of a transfer
uk: Вами було змінено одну з частин переказу

[ctx: Error message]
en: Cannot update a split transaction
uk: Не вдалося оновити операцію дроблення

[ctx: An information message]
en: Absolute value has been used for transfer creation.
uk: Для створення переказу було використано абсолютне значення.

[ctx: Question]
en: Confirmation
uk: Підтвердження

[ctx: Question]
en: The operation's unit is not compatible with the target account.
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%1):
uk: Операція не сумісна з рахунком призначення. Натисніть кнопку «Скасувати», якщо бажаєте продовжити виконання дії, або введіть значення у одиницях призначення рахунку (%1):

[ctx: Question]
en: Some operation's units are not compatible with the target account.
    The first selected transaction is:%1
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%2):
    The same rate will be applied to all transactions.
uk: Деякі з одиниць операції не сумісні із рахунком призначення.
    Першою вибраною операцією є %1
    Натисніть кнопку «Скасувати», якщо бажаєте продовжити виконання дії, або введіть значення у одиницях рахунку призначення (%2).
    Ту саму одиницю буде використано для усіх операцій.

[ctx: Warning message]
en: You created a transaction in %1 in an account in %2.
uk: Вами створено запис операції у %1 рахунку у %2.

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been updated
uk: Запис операції «%1» було оновлено

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction creation
uk: Створення операції

[ctx: Error message]
en: Impossible to create a transaction with one attribute valuated with %1
uk: Неможливо створити запис операції з одним з параметрів, що обчислюється за допомогою %1

[ctx: Question]
en: The payment's unit (%1) is not compatible with the target account (%2).
    Click Cancel if you want to continue anyway; otherwise, enter the value in the target account's unit (%3):
uk: Одиниця сплати (%1) є несумісною із одиницею рахунка призначення (%2). Натисніть кнопку «Скасувати», якщо бажаєте продовжити виконання дії, або введіть значення у одиницях призначення рахунку (%3):

[ctx: Noun]
en: Shares
uk: Акції

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction created
uk: Операцію створено

[ctx: Error message]
en: Transaction creation failed
uk: Спроба створення операції зазнала невдачі

[ctx: Option to for display of transactions]
en: All
uk: Всі

[ctx: Information]
en: %1 + its credit cards
uk: %1 + кредитні картки

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Transactions
uk: Ід. операції

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Templates
uk: Шаблони

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide marked transactions
uk: ^переказ

[ctx: Option to for display of transactions]
en: Hide checked transactions
uk: Сховати сплачені операції

[ctx: Message]
en: First, you have to create an account.
uk: Спочатку вам слід створити рахунок.

[ctx: Message]
en: Balance: %1     Checked: %2     To be Checked: %3
uk: Баланс: %1     Погашено: %2     Має бути погашено: %3

[ctx: Message]
en: <p>Balance: %1</p><p>Checked: %2</p><p>To be Checked: %3</p>
uk: <p>Баланс: %1</p><p>Погашено: %2</p><p>Має бути погашено: %3</p>

[ctx: A title]
en: Total amount:
uk: Загальна сума:

[ctx: A title]
en: Final balance:
uk: Остаточний баланс:

[ctx: Description]
en: You must select only one account to use reconciliation.
uk: Щоб скористатися інструментами узгодження, вам слід позначити лише один обліковий запис.

[ctx: Message]
en: %1 - Delta: %2     Expenditure: %3     Income: %4
uk: %1 - Різниця: %2     Зняття: %3     Вклади: %4

[ctx: Message]
en: <p>Delta: %1</p><p>Expenditure: %2</p><p>Income: %3</p>
uk: <p>Різниця: %1</p><p>Зняття: %2</p><p>Вклади: %3</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Auto mark account
uk: Автоматичне позначення рахунку

[ctx: An information message]
en: The account '%1' has been auto marked
uk: Рахунок «%1» було позначено автоматично

[ctx: Successful message after an user action]
en: Account auto marked.
uk: Рахунок автоматично позначено.

[ctx: An information message]
en: The account '%1' is reconciled
uk: Рахунок «%1» узгоджено

[ctx: An information message]
en: The transaction '%1' has been checked
uk: Операцію «%1» було перевірено

[ctx: Error message]
en: No Transaction Selected
uk: Не вибрано жодної операції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGFilteredTableView, kOperationView)
en: list of transactions
uk: список операцій

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kReconcilitorAmountEdit)
en: Last balance on your account record
uk: Попередній баланс вашого запису рахунку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCreateFakeOperation)
en: Create fake transaction
uk: Створити фіктивну операцію

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kReconciliateAccount)
en: Account linked to the card, where to transfer the marked transactions
uk: Рахунок пов’язано з карткою, куди слід перераховувати суми за вказаними операціями

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kValidate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kValidate)
en: Validate marked transactions
uk: Перевірка всіх операцій

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kAutoPoint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kAutoPoint)
en: Auto mark all imported transactions
uk: Автоматично позначати всі імпортовані операції

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kReconciliatorButton)
en: Switch information
uk: Перемкнути відомості

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeEdit)
en: Transaction mode (how you made the operation). 
    Examples: Credit Card, Check, Transfer…
uk: Режим операції (спосіб її виконання).
    Приклади: кредитна картка, чек, переказ…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTargetAccountEdit)
en: Target account for this transfer
uk: Рахунок призначення для цього переказу

[ctx: as in "make a money transfer from account A *to account* B"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTargetAccountLabel)
en: To Account:
uk: На рахунок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCategoryEdit)
en: Category of the transaction.
    Use  " > " as a separator between a category and a subcategory.
uk: Категорія операції.
    Роздільником між категорією і підкатегорією має бути рядок « > ».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: Tracker associated to this transaction
uk: Інструмент стеження, пов’язаний з цією операцією

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGComboBox, kTrackerEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A <span style=" font-style:italic;">Tracker</span> is a way to group some transactions together. For example, you may use it to follow refunds.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You will find more information on this in the documentation in the chapter "Trackers".</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Стеження</span> — це спосіб групування операцій. Ви, наприклад можете скористатися ним для стеження за поверненням грошей.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Докладніше про це у главі «Стеження» документації до програми.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAccountLabel3_2)
en: Account for pa&yment:
uk: Рахунок п&латежу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAmountSharesLabel)
en: A&mount of shares:
uk: С&ума акцій:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountSharesEdit)
en: Amount of shares
uk: Сума вартості акцій

[ctx: Noun, a quantity of money taken by a financial institution to perform an operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCommissionLabel)
en: + Commission:
uk: + Комісія:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kCommissionEdit)
en: Amount of the commission
uk: Обсяг комісії

[ctx: Noun, Taxes applied on a financial operation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTaxLabel)
en: + Tax:
uk: + Податок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kTaxEdit)
en: Amount of the Tax
uk: Обсяг податку

[ctx: Noun, the numerical total of a sum of values]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kTotalLabel)
en:  = Total:
uk:  = Загалом:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kPaymentAccountEdit)
en: Payment account for bought share
uk: Рахунок для купівлі акцій

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kFreezeBtn)
en: Freeze / unfreeze fields
uk: Заморозити/Розморозити поля

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kCleanBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kCleanBtn)
en: Clean editor
uk: Спорожнити редактор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kFastEditBtn)
en: Fast edition
uk: Швидке редагування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableWidget, kSubOperationsTable)
en: List of splits
uk: Список дроблень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddOperationBtn)
en: Create a new transaction (Ctrl+Enter)
uk: Створити операцію (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyOperationBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyBtn)
en: Update selected transactions (Shift+Enter)
uk: Оновити вибрані операції (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &What to do, if an action breaks a reconciliation:
uk: &Що робити, якщо дія порушує узгодження:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Nothing
uk: Нічого

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display a warning message
uk: Показати попередження

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_reconciliation) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_broken_import)
en: Display an error message and cancel the current action
uk: Показати повідомлення про помилку і скасувати поточну дію

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default values for special transactions
uk: Типові значення для спеціальних операцій

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Fake
uk: Фіктивний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kPayeeFakeLbl) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kCategoryCommissionLbl)
en: Te&xtLabel
uk: &Текстова мітка

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Commission / Tax
uk: Комісія/Оподаткування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Commission
uk: Комісія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Tax
uk: Оподаткування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_computeBalances)
en: Compute balances (uncheck to improve performances)
uk: Обчислювати баланси (зніміть позначку, щоб пришвидшити роботу)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fontBox)
en: Fonts
uk: Шрифти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontFutureLbl)
en: Font fo&r future transactions:
uk: Шрифт д&ля наступних операцій:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontNotValidatedLbl)
en: Font for non-&validated transactions:
uk: Шрифт для &непідтверджених операцій:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSubOperationLbl)
en: Font for sub transactions:
uk: Шрифт для підоперацій:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fasteditmodelbl)
en: Fast edit &mode:
uk: Режим швидкого &редагування:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in templates only
uk: Шукати лише у шаблонах

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in templates and after in transactions
uk: Шукати спочатку у шаблонах, а потім у операціях

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search in transactions only
uk: Шукати лише у операціях

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_fasteditmode)
en: Search first in transactions and after in templates
uk: Шукати спочатку у операціях, а потім у шаблонах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: W&hat to do, if an action breaks an import:
uk: Що &робити, якщо дія порушує імпортування:

[ctx: Verb]
en: Delete unused payees
uk: Вилучити невикористані записи отримувачів

[ctx: Verb]
en: Open similar payees…
uk: Відкрити подібні записи платників…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Similar payees
uk: Подібні записи платників

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Payees
uk: Отримувачі

[ctx: A tool tip]
en: Payees management
uk: Керування записами отримувачів

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_payee_plugin">payees</a> can be merged by drag & drop.</p>
uk: <p>…записи <a href="skg://skrooge_payee_plugin">отримувачів</a> можна об’єднувати перетягуванням зі скиданням.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused payees
uk: Забагато невикористаних записів отримувачів

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing payees for which no transaction is registered.
uk: Ви можете покращити швидкодію програми вилученням записів отримувачів, які не містять жодних записів операцій.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some payees seem to be identical
uk: Деякі із записів платників здаються ідентичними

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Some payee seem to be identical but with different syntax. They could be merged.
uk: Деякі із записів платників здаються ідентичними, але мають різний синтаксис. Ці категорії можна об’єднати.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused payees
uk: Вилучення невикористаних записів отримувачів

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused payees deleted
uk: Вилучено невикористані записи отримувачів

[ctx: Error message]
en: Unused payees deletion failed
uk: Спроба вилучення невикористаних записів отримувачів зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee creation '%1'
uk: Створення запису отримувача «%1»

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been added
uk: Було додано запис отримувача «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee '%1' created
uk: Запис отримувача «%1» створено

[ctx: Error message]
en: Payee creation failed
uk: Спроба створення запису отримувача зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Payee update
uk: Оновлення запису отримувача

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected payees to an existing payee. Payees have been merged.
uk: Ви намагалися змінити назви позначених записів отримувачів на назву наявного отримувача. Записи отримувачів було об’єднано.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected payees. Payees have been merged.
uk: Ви намагалися змінити всі назви позначених записів отримувачів. Записи отримувачів було об’єднано.

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
uk: Запис отримувача «%1» об’єднано із записом отримувача «%2»

[ctx: An information message]
en: The payee '%1' has been updated
uk: Запис отримувача «%1» було оновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Payee updated
uk: Запис отримувача оновлено

[ctx: Error message]
en: Payee update failed
uk: Спроба оновлення запису отримувача зазнала невдачі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the payee
uk: Назва запису отримувача

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kAddressEdit)
en: Address of the payee
uk: Адреса отримувача

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a payee (Ctrl+Enter)
uk: Створити запис отримувача (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected payee (Shift+Enter)
uk: Змінити позначений запис отримувача (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused tiers
uk: Вилучити невикористаних одержувачів

[ctx: Verb, delete unused tiers]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kDeleteUnusedButton)
en: Delete unused
uk: Вилучити невикористаних

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (skrooge_report)
en: Background color
uk: Колір тла

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (skrooge_report)
en: Text color
uk: Колір тексту

note: i18n: ectx: label, entry (outlineColor), group (skrooge_report)
en: Outline color
uk: Колір контуру

note: i18n: ectx: label, entry (axisColor), group (skrooge_report)
en: Axis color
uk: Колір осей

note: i18n: ectx: label, entry (gridColor), group (skrooge_report)
en: Grid color
uk: Колір сітки

note: i18n: ectx: label, entry (minColor), group (skrooge_report)
en: Minimum color
uk: Колір мінімального значення

note: i18n: ectx: label, entry (maxColor), group (skrooge_report)
en: Maximum color
uk: Колір максимального значення

note: i18n: ectx: label, entry (averageColor), group (skrooge_report)
en: Average color
uk: Колір середнього значення

note: i18n: ectx: label, entry (tendencyColor), group (skrooge_report)
en: Tendency color
uk: Колір лінії тенденції

note: i18n: ectx: label, entry (paretoColor), group (skrooge_report)
en: Pareto color
uk: Колір Парето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_antialiasing) i18n: ectx: label, entry (antialiasing), group (skrooge_report)
en: Antialiasing
uk: Згладжування

note: i18n: ectx: label, entry (maxForecasts), group (skrooge_report)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years)
uk: Максимальна тривалість прогнозів для запланованих операцій (у роках)

[ctx: Dashboard widget title]
en: Report
uk: Звіт

[ctx: Verb]
en: Open very old transactions…
uk: Відкрити записи дуже давніх операцій…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very old transactions
uk: Дуже давні записи операцій

[ctx: Verb]
en: Open very far transactions in the future…
uk: Відкрити записи дуже далеких майбутніх операцій…

[ctx: Noun, a list of items]
en: Very far transactions in the future
uk: Дуже далекі операції у майбутньому

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report
uk: Звіт

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Personal Financial Score
uk: Особистий фінансовий рейтинг

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Report bookmarked named "%1"
uk: Звіт, позначений закладкою «%1»

[ctx: Noun]
en: Report
uk: Звіт

[ctx: Noun]
en: Generate report
uk: Створити звіт

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can double click on a value in <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> to show corresponding transactions.</p>
uk: <p>…ви можете навести вказівник миші на пункт значення у <a href="skg://skrooge_report_plugin">звіті</a> і двічі клацнути лівою кнопкою миші, щоб наказати програмі показати відповідні операції.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can open <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> for selections made in other pages.</p>
uk: <p>…ви можете відкрити <a href="skg://skrooge_report_plugin">звіт</a> за вибраними на інших сторінках пунктами.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can export <a href="skg://skrooge_report_plugin">reports</a> in many formats.</p>
uk: <p>…ви можете експортувати <a href="skg://skrooge_report_plugin">звіт</a> у одному з багатьох форматів.</p>

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Unit equal to
uk: Операції з одиницею, що дорівнює

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions with Category equal to
uk: Операції з категорією, що дорівнює

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions followed by
uk: Операції, наслідком яких було

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions assigned to
uk: Операції, пов’язані з

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected transactions
uk: Вибрані операції

[ctx: Noun, a list of items]
en: Selected sub transactions
uk: Вибрані підоперації

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions corresponding to rule
uk: Операції, що відповідають правилу

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very old
uk: Деякі записи операцій є дуже давніми

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, very old transactions are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
uk: З міркувань швидкодії дуже давні записи операцій не беруться до уваги під час створення графічного звіту. Перевірте, чи все гаразд з цими записами.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Some transactions are very far in the future
uk: Деякі записи операцій мають часові позначки у далекому майбутньому

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: For performances reasons, transactions very far in the future are not taken into account in graph report. Check if these transactions are normal.
uk: З міркувань швидкодії записи операцій у дуже далекому майбутньому не беруться до уваги під час створення графічного звіту. Перевірте, чи все гаразд з цими записами.

[ctx: Display graph values as the sum of transactions amount]
en: Sum of transactions
uk: Сума за операціями

[ctx: Display graph values as the cumulated sum of transactions amount]
en: Cumulated sum of transactions
uk: Загальна сума операцій

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Base 100
uk: Основа 100

[ctx: Display graph values in base 100]
en: Cumulated sum in base 100
uk: Загальна сума за основою 100

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of columns
uk: Значення у стовпчиках у відсотках

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of columns
uk: Абсолютне значення у стовпчиках у відсотках

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Percent of lines
uk: Значення у рядках у відсотках

[ctx: Display graph values in percentage]
en: Absolute percent of lines
uk: Абсолютне значення у рядках у відсотках

[ctx: Display graph values as a number of transactions (or transaction)]
en: Count number of transactions
uk: Кількість операцій

[ctx: Noun]
en: None
uk: Немає

[ctx: Noun]
en: Moving average
uk: Рухоме середнє

[ctx: Noun]
en: Weighted moving average
uk: Зважене рухоме середнє

[ctx: Noun]
note: i18nc("Noun", "Interest rate") , 5);
en: Schedule
uk: Розклад

[ctx: Noun]
en: Budget
uk: Бюджет

en: Setup Report
uk: Налаштувати звіт

en: Display the edit panel for report
uk: Показувати панель редагування для звіту

[ctx: Verb]
en: Open…
uk: Відкрити…

[ctx: Noun]
en: All
uk: Всі

[ctx: Noun]
en:  with
uk:  з

[ctx: Noun]
en: '%1' with '%2'
uk: «%1» з «%2»

[ctx: Noun]
en:  and
uk:  і

[ctx: Noun]
en: '%1' are empty
uk: «%1» — порожній

[ctx: Noun]
en: incomes
uk: прибутки

[ctx: Noun]
en: expenses
uk: витрати

[ctx: Noun]
en: transfers
uk: перекази

[ctx: Noun]
en: grouped
uk: групування

[ctx: Noun]
en: tracked
uk: стеження

[ctx: Noun]
en: during '%1' for '%2'
uk: протягом «%1» для «%2»

en: (%1) or (%2)
uk: (%1) або (%2)

[ctx: Progression step]
en: Create scheduled transactions
uk: Створення записів запланованих операцій

[ctx: Progression step]
en: Create budgeted transactions
uk: Створення записів бюджетованих операцій

[ctx: Noun]
en: N %1
uk: №%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Other filters
uk: Інші фільтри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transaction Types
uk: Типи операцій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kColumnsLabel)
en: Columns:
uk: Стовпчики:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCorrectedByMode)
en: Select how you want to correct values
uk: Виберіть спосіб виправлення значень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColDown)
en: Reduce level
uk: Зменшити рівень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineDown) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineDown)
en: Collapse
uk: Згорнути

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineRemove) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineRemove)
en: Remove
uk: Вилучити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kGrouped) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Include grouped transactions or not in report
uk: Включати чи ні згруповані операції до звіту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kGrouped)
en: Grouped
uk: Групування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kMode) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kMode)
en: Select what you want to do with values
uk: Виберіть дію, яку слід виконати над значеннями

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTracked) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Include tracked transactions or not in report
uk: Включати чи ні операції зі стеженням до звіту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTracked)
en: Tracked
uk: Стеження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kIncomes) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Include incomes or not in report
uk: Включати чи ні прибутки до звіту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIncomes)
en: Incomes
uk: Прибутки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kLinesLabel)
en: Lines:
uk: Рядки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corrected &by:
uk: &Виправлено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data
uk: Дані

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kLines) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kLines)
en: Select what you want to see in the rows
uk: Виберіть бажаний вміст рядків

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kExpenses) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Include expenses or not in report
uk: Включати чи ні витрати до звіту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kExpenses)
en: Expenses
uk: Витрати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kLineUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kLineUp)
en: Expand
uk: Розгорнути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Dates
uk: Дати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kModeLabel)
en: Mode:
uk: Режим:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Forecast:
uk: Прогноз:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kForecastCmb)
en: Choose forecast method:
    - Schedule: Use the scheduled transactions in forecast.
    - Average: Use average of the three previous months in forecast
uk: Вкажіть метод прогнозування:
    - Розклад: використовувати під час прогнозування заплановані операції.
    - Середнє значення: використовувати під час прогнозування середнє значення за три попередніх місяці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kCorrectedBy)
en: Select the index to correct the values
uk: Виберіть індекс для виправлення значень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kColUp) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kColUp)
en: Increase level
uk: Збільшити рівень

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kTransfers) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Include transfers or not in report
uk: Включати чи ні перекази до звіту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kTransfers)
en: Transfers
uk: Перекази

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kColumns) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kColumns)
en: Select what you want to see in the columns
uk: Виберіть бажаний вміст стовпчиків

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kOtherFilters)
en: The list of additional filters from other open pages that can be added
uk: Список додаткових фільтрів з інших відкритих сторінок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
uk: Кольори

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_2)
en: Outline color:
uk: Колір контуру:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_2)
en: &Background color:
uk: Колір т&ла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Tendenc&y color:
uk: Колір лінії &тенденції:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Minimum color:
uk: Колір мін. значення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Maximum color:
uk: Колір макс. значення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: A&verage color:
uk: Колір с&ереднього значення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Grid color:
uk: Колір сітки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Axis color:
uk: Колір осей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Text color:
uk: Колір тексту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6_3)
en: Pareto color:
uk: Колір Парето:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum duration of forecasts on scheduled transactions (years):
uk: Максимальна тривалість прогнозів для запланованих операцій (у роках):

note: i18n: ectx: label, entry (check_on_open), group (skrooge_scheduled)
en: Check on open
uk: Перевірка під час відкриття

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_create_template) i18n: ectx: label, entry (create_template), group (skrooge_scheduled)
en: Create a template when a transaction is scheduled
uk: Створити шаблон під час планування операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_convert_to_from_template) i18n: ectx: label, entry (convert_to_from_template), group (skrooge_scheduled)
en: Convert all existing scheduled transactions to/from template
uk: Перетворити усі наявні заплановані операції на шаблон або з шаблона

note: i18n: ectx: label, entry (remind_me), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (remind_me_days), group (skrooge_scheduled)
en: Remind Me
uk: Нагадати мені

note: i18n: ectx: label, entry (auto_write), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (auto_write_days), group (skrooge_scheduled)
en: Automatically Write
uk: Автоматично записувати

note: i18n: ectx: label, entry (once_every), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (once_every_unit), group (skrooge_scheduled)
en: Periodicity
uk: Періодичність

note: i18n: ectx: label, entry (nb_times), group (skrooge_scheduled) i18n: ectx: label, entry (nb_times_val), group (skrooge_scheduled)
en: Number of times
uk: Кількість повторів

note: i18n: ectx: label, entry (fontDisabledColor), group (skrooge_scheduled)
en: Color of font for disabled schedule
uk: Колір шрифту тексту вимкненого розкладу

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Scheduled transactions
uk: Заплановані операції

[ctx: Item in a combo box]
en: For 5 next days
uk: Наступних 5 днів

[ctx: Item in a combo box]
en: For 10 next days
uk: Наступних 10 днів

[ctx: Item in a combo box]
en: For 15 next days
uk: Наступних 15 днів

[ctx: Item in a combo box]
en: For 30 next days
uk: Наступних 30 днів

[ctx: Item in a combo box]
en: For 60 next days
uk: Наступних 60 днів

[ctx: Item in a combo box]
en: For 90 next days
uk: Наступних 90 днів

[ctx: Verb, create a scheduled transaction]
en: Schedule
uk: Запланувати

[ctx: Verb, skip scheduled transactions]
en: Skip
uk: Пропустити

[ctx: Verb, action to assign a schedule]
en: Assign schedule
uk: Призначити розклад

[ctx: A message that is shown in assign schedule menu for a tempate operation]
en: Cannot assign a schedule to a template
uk: Не вдалося пов'язати розклад із шаблоном

[ctx: Noun, item to unassign a schedule]
en: None
uk: Немає

[ctx: Adjective, a header for active schedule items that should follow]
en: active
uk: активний

[ctx: Adjective, a header for non-active schedule items that should follow]
en: inactive
uk: неактивний

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Assign schedule
uk: Призначення розкладу

[ctx: Successful message after an user action]
en: Schedule assigned.
uk: Розклад призначено.

[ctx: Error message]
en: Schedule assignment failed
uk: Не вдалося призначити розклад

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Insert recurrent transactions
uk: Надає змогу додати регулярні операції

[ctx: Noun]
en: Scheduled transactions
uk: Заплановані операції

[ctx: Noun]
en: Transactions scheduled management
uk: Керування запланованими операціями

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">schedule</a> transactions or templates.</p>
uk: <p>…ви можете <a href="skg://skrooge_scheduled_plugin">запланувати</a> операції або шаблони.</p>

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Conversion schedule
uk: Розклад перетворення

[ctx: An information message]
en: All scheduled transactions have been converted in template
uk: Всі заплановані операції було перетворено на шаблон

[ctx: An information message]
en: A template has been created
uk: Було створено шаблон

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Transaction schedule
uk: Розклад операцій

[ctx: An information to the user]
en: The transaction '%1' has been scheduled
uk: Було заплановано операцію «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Transaction scheduled.
uk: Операцію заплановано.

[ctx: Error message]
en: Transaction schedule failed
uk: Спроба додавання операції до розкладу завершилася невдало.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Skip scheduled transactions
uk: Пропуск запланованих операцій

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transactions skipped.
uk: Заплановані операції пропущено.

[ctx: Error message]
en: Skip of scheduled transaction failed
uk: Не вдалося пропустити заплановану операцію

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Scheduled transaction '%1' not uptodate
uk: Запис запланованої операції «%1» застарів

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the amount of the last inserted transaction (%2)
uk: Сума запланованої операції, «%1», не збігається з останньою введеною сумою операції (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction amount (%1)
uk: Оновлення суми наступної запланованої операції (%1)

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The scheduled transaction '%1' does not have the date aligned with the last inserted transaction (%2)
uk: Дату запланованої операції, «%1», не вирівняно з датою останньої введеної операції (%2)

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Update the next scheduled transaction date (%1)
uk: Оновлення дати наступної запланованої операції (%1)

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Possible schedule '%1'
uk: Можливий розклад «%1»

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: The transaction '%1' seems to be regularly created and could be scheduled
uk: Здається, запис операції «%1» створюється з певною періодичністю, цю операцію можна запланувати.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Monthly schedule the transaction '%1'
uk: Заплануйте виконання операції «%1» щомісяця

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update scheduled transaction
uk: Оновити заплановану операцію

[ctx: An information to the user]
en: The amount of the scheduled transaction of '%1' have been updated
uk: Суму запланованої операції «%1» було оновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Scheduled transaction updated.
uk: Запис запланованої операції оновлено.

[ctx: Error message]
en: Update failed
uk: Спроба оновлення завершилася невдало

[ctx: An information to the user]
en: The date of the scheduled transaction of '%1' have been updated
uk: Дату запланованої операції «%1» було оновлено

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Scheduled transaction
uk: Запланована операція

[ctx: An information to the user]
en: The scheduled transaction of '%1' have been added
uk: Було додано запис запланованої операції «%1»

[ctx: Error message]
en: Schedule failed
uk: Спроба планування завершилася невдало

en: Ongoing
uk: Наступні

en: Complete
uk: Завершені

[ctx: User action]
en: Process immediately
uk: Обробити негайно

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of the schedule
uk: Операції з розкладу

[ctx: Information message]
en: A non-template schedule requires at least one transaction
uk: Для безшаблонного розкладу потрібна принаймні одна операція

[ctx: Information message]
en: Convert to a non-template schedule
uk: Перетворити на безшаблонний розклад

[ctx: Information message]
en: Convert to a template schedule
uk: Перетворити на шаблонний розклад

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Recurrent transaction update
uk: Оновлення регулярної операції

[ctx: An information to the user]
en: The recurrent transaction '%1' has been updated
uk: Запис регулярної операції «%1» було оновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction updated.
uk: Регулярну операцію оновлено.

[ctx: Successful message after an user action]
en: Recurrent transaction inserted.
uk: Регулярну операцію додано.

[ctx: Error message]
en: Insertion failed
uk: Спроба додавання зазнала невдачі

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, kTitle)
en: First, you have to schedule a transaction or a template from the transactions page.
uk: Спочатку вам слід запланувати операцію або шаблон на сторінці операцій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kRemindMe)
en: Remind me:
uk: Нагадати мені:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: days &before term
uk: д&нів до терміну

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Once ever&y:
uk: &Один раз кожні:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: day(s)
uk: день(днів)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: week(s)
uk: тижнів

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: month(s)
uk: місяців

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kOnceEveryUnit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_once_every_unit)
en: year(s)
uk: рік(років)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kAutoWrite)
en: Automatically write:
uk: Автоматично записувати:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: days before &term
uk: днів до &терміну

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kNbTimes)
en: Number of occurrences:
uk: Кількість повторень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kIsTemplate) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kTemplateFrm)
en: Template
uk: Шаблон

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kProcessBtn)
en: Insert scheduled transactions
uk: Вставити заплановані операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kProcessBtn) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kActionGrp)
en: Process
uk: Обробити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kJumpBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Open the transaction page with the selected scheduled transactions
uk: Відкрити сторінку операцій з позначеними операціями з розкладу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kJumpBtn)
en: Jump to the operation
uk: Перейти до операції

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Next occurrence:
uk: Наступне повторення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: If checked, Skrooge will insert relevant occurrences when starting.
uk: Якщо позначити цей пункт, Skrooge автоматично вставить відповідні події під час запуску.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_on_open)
en: Check scheduled transactions on open
uk: Виявляти заплановані операції під час відкриття

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontdisable)
en: Font for disabled schedule:
uk: Шрифт тексту вимкненого розкладу:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Default parameters
uk: Типові параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_remind_me)
en: Remind me
uk: Нагадати мені

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_auto_write)
en: Automatically write
uk: Автоматично записувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_nb_times)
en: Number of occurrences
uk: Кількість повторень

[ctx: Noun, alarms]
en: Alarms
uk: Нагадування

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on all transactions
uk: Виконати під час виконання транзакції

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not checked transactions
uk: Виконати для непогашених операцій

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on imported transactions
uk: Виконати для імпортованих операцій

[ctx: Verb, action to execute]
en: Execute on not validated transactions
uk: Виконати для непідтверджених операцій

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Process execution
uk: Виконання обробки

[ctx: Successful message after an user action]
en: Process executed
uk: Обробку виконано

[ctx: Error message]
en: Process execution failed
uk: Спроба обробки завершилася невдало.

[ctx: Noun]
en: Search and process
uk: Знайти і обробити

[ctx: Noun]
en: Search and process management
uk: Керування пошуком з обробкою

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… skrooge can <a href="skg://skrooge_search_plugin">search</a> and automatically process some transactions.</p>
uk: <p>…Skrooge може <a href="skg://skrooge_search_plugin">шукати</a> і автоматично обробляти певні операції.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create alarms based on <a href="skg://skrooge_search_plugin">searches</a>.</p>
uk: <p>…ви можете створювати нагадування на основі результатів <a href="skg://skrooge_search_plugin">пошуку</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Take care to your alarms.<br> %1.
uk: Зверніть увагу на ваші нагадування.<br> %1.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Open transactions corresponding to this alarm
uk: Відкрити записи операцій, що відповідають цьому нагадуванню

[ctx: Message template]
en: Message to display when alarm is triggered (%1 is the total amount, %2 is the alarm amount, %3 the difference)
uk: Повідомлення, яке слід показати під час вмикання нагадування (%1 — загальна сума, %2 — критична сума, %3 — різниця)

[ctx: Noun, a search]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: Noun, a modification]
en: Update
uk: Оновлення

[ctx: Noun, an alarm]
en: Alarm
uk: Нагадування

[ctx: Noun, a modification by applying a template]
en: Template
uk: Шаблон

[ctx: Adjective, an highlighted item]
en: Highlighted
uk: Підсвічено

en: Display the edit panel for searches
uk: Показувати панель редагування для пошуків

en: Update
uk: Оновити

en: Display the edit panel for updates
uk: Показувати панель редагування для оновлень

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kAlarmFrm)
en: Alarm
uk: Нагадування

en: Display the edit panel for alarm
uk: Показувати панель редагування для нагадувань

en: Display the edit panel for updates by templates
uk: Показувати панель редагування для оновлень на основі шаблонів

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process creation
uk: Створення пошуку з обробкою

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been added
uk: Було додано правило пошуку «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process created
uk: Створено пошук з обробкою

[ctx: Error message]
en: Search and process creation failed
uk: Спроба створення пошуку з обробкою завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search and process update
uk: Оновлення пошуку з обробкою

[ctx: An information to the user]
en: The search rule '%1' have been updated
uk: Правило пошуку «%1» було оновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search and process updated
uk: Пошук з обробкою оновлено

[ctx: Error message]
en: Search and process update failed
uk: Спроба оновлення пошуку з обробкою завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Search update
uk: Оновлення пошуку

[ctx: An information to the user]
en: The search '%1' has been updated
uk: Запис пошуку «%1» було оновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Search updated
uk: Пошук оновлено

[ctx: Error message]
en: Search update failed
uk: Спроба оновлення пошуку завершилася невдало

[ctx: Noun, a list of items]
en: Sub transactions corresponding to rule '%1'
uk: Підоперації, що відповідають правилу «%1»

en: %1 transaction found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked). | %1 transactions found (%2 imported, %3 not yet validated, %4 not checked).
uk[0]: Знайдено %1 операцію (імпортовано %2, ще не звірено %3, %4 не погашено).
uk[1]: Знайдено %1 операції (імпортовано %2, ще не звірено %3, %4 не погашено).
uk[2]: Знайдено %1 операцій (імпортовано %2, ще не звірено %3, %4 не погашено).
uk[3]: Знайдено %1 операцію (імпортовано %2, ще не звірено %3, %4 не погашено).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kApply) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kApply)
en: Apply processes
uk: Застосувати обробки

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kQueryCreator)
en: Allow search definition
uk: Дозволити визначення пошуку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl)
en: Ala&rm amount:
uk: &Критична сума:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmMessageLbl)
en: Alarm &message:
uk: &Повідомлення нагадування:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAlarmAmount)
en: Amount triggering the alarm
uk: Критична сума вмикання нагадування

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTemplate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTemplate)
en: The template to apply on all transactions matching the condition
uk: Шаблон, який слід застосувати до усіх операцій, що відповідають умові

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kAlarmLbl_2)
en: &Template to apply:
uk: &Шаблон для застосування:

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGQueryCreator, kActionCreator)
en: Allow process definition
uk: Дозволити визначення обробки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAdd)
en: Add a search or a process (Ctrl+Enter)
uk: Додати пошук або обробку (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUpdate)
en: Update selected search or process (Shift+Enter)
uk: Оновити позначений пошук або обробку (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSearch) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kSearch)
en: Search without creating rule
uk: Пошук без створення правила

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kOpenReport) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report without creating rule
uk: Відкрити звіт без створення правила

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kOpenReport)
en: Open report
uk: Відкрити звіт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Raise alarm every:
uk: Нагадування кожні:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: minutes
uk: хвилин

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Trackers
uk: Стеження

[ctx: A tool tip]
en: Trackers management
uk: Керування стеженням

[ctx: Description of a tips]
en: <p>…you can follow your refunds by using a <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">tracker</a>.</p>
uk: <p>…ви можете стежити за поверненням грошей за допомогою <a href="skg://skrooge_tracker_plugin">інструмента стеження</a>.</p>

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: '%1' is an old tracker
uk: «%1» є дуже старим стеженням

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: This tracker does not contain recent transaction. You may want to close it if you do not intend to add other transactions
uk: У цьому стеженні не міститься нещодавніх записів операцій. Ймовірно, вам слід закрити стеження, якщо ви не маєте наміру додавати до нього записи операцій.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker creation '%1'
uk: Створення стеження «%1»

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' have been added
uk: Було додано запис стеження «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker '%1' created
uk: Стеження «%1» створено

[ctx: Error message]
en: Tracker creation failed
uk: Спроба створення стеження зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Tracker update
uk: Оновлення стеження

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been updated
uk: Запис стеження «%1» було оновлено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Tracker updated
uk: Стеження оновлено

[ctx: Error message]
en: Tracker update failed
uk: Спроба оновлення стеження зазнала невдачі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameInput) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameInput)
en: Name of the tracker
uk: Назва стеження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCommentEdit)
en: Comment of the tracker
uk: Коментар до стеження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kAddButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kAddButton)
en: Create a tracker (Ctrl+Enter)
uk: Створити стеження (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kModifyButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kModifyButton)
en: Modify selected tracker (Shift+Enter)
uk: Змінити позначене стеження (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, downloadmode) i18n: ectx: label, entry (last), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_monthly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_weekly), group (skrooge_unit) i18n: ectx: label, entry (last_daily), group (skrooge_unit) 
en: Download mode
uk: Режим отримання

note: i18n: ectx: label, entry (nb_loaded_values), group (skrooge_unit)
en: Maximum number of imported values:
uk: Максимальна кількість імпортованих значень:

[ctx: Title of a dashboard widget]
en: Quotes
uk: Курси

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currencies
uk: Валюти

[ctx: Financial indexes, used as an indicator of financial places' health. Examples : Dow Jones, CAC40, Nikkei…]
en: Indexes
uk: Індекси

[ctx: Shares, as in financial shares: parts of a company that you can buy or sell on financial markets]
en: Shares
uk: Акції

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Objects
uk: Об'єкти

[ctx: Only show the list of Shares (financial shares) that you own]
en: Shares owned only
uk: Лише акції у власності

[ctx: A list of transactions made on the specified unit]
en: Transactions with unit equal to '%1'
uk: Операції з одиницею рівною «%1»

[ctx: Message about not having any financial Share or financial index in the document]
en: No share or index defined<br>on the <a href="%1">"Units"</a> page.
uk: На сторінці <a href="%1">«Фінансові інструменти»</a><br>не було визначено акцій або індексу.

[ctx: Verb]
en: Split share…
uk: Розділити акцію…

[ctx: Verb]
en: Delete unused units
uk: Вилучити невикористані одиниці

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Quotes
uk: Курси

[ctx: Noun, the title of a section]
en: Stock portfolio
uk: Портфель акцій

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Create default unit
uk: Створити типову одиницю

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Automatic download of units
uk: Автоматичне отримання даних одиниць

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been downloaded
uk: Було отримано дані щодо одиниці «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save API keys
uk: Збереження ключів до програмного інтерфейсу

[ctx: Noun, units for transactions, usually currencies or a shares]
en: Units
uk: Фінансові інструменти

[ctx: A tool tip]
en: Unit management
uk: Керування одиницями

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a>.</p>
uk: <p>…ви можете отримувати дані щодо <a href="skg://skrooge_unit_plugin">одиниць</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be downloaded <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">automatically</a> when a document is opened.</p>
uk: <p>…дані щодо <a href="skg://skrooge_unit_plugin">одиниць</a> можна отримувати у <a href="skg://tab_configure?page=Skrooge Unit Plugin">автоматичному режимі</a> після відкриття документа.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can split a <a href="skg://skrooge_unit_plugin">share</a>.</p>
uk: <p>…ви можете розділити <a href="skg://skrooge_unit_plugin">акцію</a>.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… <a href="skg://skrooge_unit_plugin">units</a> can be merged by drag & drop.</p>
uk: <p>…<a href="skg://skrooge_unit_plugin">одиниці</a> можна об’єднувати перетягуванням зі скиданням.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can download more <a href="skg://skrooge_unit_plugin">sources</a> of quote.</p>
uk: <p>…ви можете отримувати інші <a href="skg://skrooge_unit_plugin">джерела</a> курсів.</p>

[ctx: Description of a tips]
en: <p>… you can create and share your own source of quote.</p>
uk: <p>…ви можете створювати і оприлюднювати власні джерела курсів.</p>

[ctx: Question]
en: Split share
uk: Розділити акцію

[ctx: Question]
en: Ratio (2 means 2-for-1, 0.5 means 1-for-2):
uk: Коефіцієнт (2 означає 2 до 1, 0,5 означає 1 до 2):

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Split stock '%1' by '%2'
uk: Розділити капітал «%1» на «%2»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Stock split.
uk: Капітал розділено.

[ctx: Error message]
en: Splitting stock failed.
uk: Спроба розділення капіталу завершилася невдало

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a primary currency
uk: Визначення основної валюти

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: To avoid misunderstanding and conflicts between units at conversion time, you should define a primary currency. It is the currency against which all other will be converted
uk: Щоб уникнути помилок і конфліктів між даними одиниць під час перетворень, вам слід визначити основну одиницю виміру грошових сум. Всі інші суми перетворюватимуться у суми у цій одиниці.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as primary currency
uk: Встановити «%1» основною валютою

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit units
uk: Змініть одиниці

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Define a secondary currency
uk: Визначення вторинної валюти

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: When a secondary unit is defined, Skrooge will display it as an additional amount information.
uk: Якщо буде визначено вторинну одиницю, Skrooge показуватиме суми у ній серед додаткових параметрів рахунку.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Set '%1' as secondary currency
uk: Встановити «%1» вторинною валютою

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has not been downloaded for more than a month
uk: Дані щодо одиниці «%1» не завантажувалися протягом понад одного місяця

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Do not forget download units to have a better view of your accounts
uk: Не забудьте отримати дані одиниць, щоб покращити перегляд ваших рахунків

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Download '%1'
uk: Отримати «%1»

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Many unused units
uk: Забагато невикористаних одиниць

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: You can improve performances by removing units for which no transaction is registered.
uk: Ви можете покращити швидкодію програми вилученням записів одиниць, які не містять жодних записів операцій.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The amount of the unit '%1' is not defined
uk: Суму одиниці «%1» не визначено

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' has an amount defined at 1. Most of the time this is not normal and causes wrong computation. Check if this is normal.
uk: Для «%1» визначено суму 1. Здебільшого, таке значення є нормальним і не призводитиме до помилкових результатів обчислень. Втім, вам варто перевірити, чи все гаразд.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: The definition of the unit '%1' is too complex
uk: Визначення одиниці «%1» є надто складним

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: '%1' is defined relatively to another unit defined relatively to a third one. This is too complex and not supported by Skrooge.
uk: «%1» визначено відносно іншої одиниці, визначено відносно третьої одиниці. Такі визначення є надто складними. У Skrooge не передбачено підтримки подібних визначень.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: Unit '%1' has very old values
uk: Для одиниці «%1» визначено дуже старі значення

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: Unit '%1' has very old values. Check if this is normal.
uk: Для одиниці «%1» визначено дуже старі значення. Перевірте, чи все гаразд з цим записом.

[ctx: Advice on making the best (short)]
en: No decimal symbol defined
uk: Не визначено жодного символу відокремлення дробової частини

[ctx: Advice on making the best (long)]
en: In KDE localization settings, there is no decimal symbol defined for currencies. This could be confusing.
uk: У параметрах локалізації KDE не визначено символ відокремлення дробової частини десяткових чисел для валют. Це може призвести до проблем.

[ctx: Advice on making the best (action)]
en: Edit KDE settings
uk: Змініть параметри роботи KDE

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define primary currency
uk: Визначення основної валюти

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the primary unit
uk: Одиниця «%1» тепер є основною одиницею

[ctx: Message for successful user action]
en: Primary currency defined.
uk: Визначено основну валюту.

[ctx: Error message]
en: Primary currency definition failed
uk: Спроба визначення основної валюти зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Define secondary currency
uk: Визначення вторинної валюти

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' is now the secondary unit
uk: Одиниця «%1» тепер є вторинною одиницею

[ctx: Message for successful user action]
en: Secondary currency defined.
uk: Визначено вторинну валюту.

[ctx: Error message]
en: Secondary currency definition failed
uk: Спроба визначення вторинної валюти зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Delete unused units
uk: Вилучення невикористаних одиниць

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unused units deleted
uk: Вилучено невикористані записи одиниць

[ctx: Error message]
en: Unused units deletion failed
uk: Спроба вилучення невикористаних записів одиниць зазнала невдачі

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Unit values
uk: Курси

[ctx: A mode of graph of unit values]
en: Amount owned
uk: Сума у наявності

[ctx: Noun, items to display]
en: All
uk: Всі

[ctx: Noun, a country's currency]
en: Currency
uk: Валюта

[ctx: Noun, a financial share, as in a stock market]
en: Share
uk: Акція

[ctx: Noun, a financial index like the Dow Jones, NASDAQ, CAC40…]
en: Index
uk: Індекс

[ctx: Noun, a physical object like a house or a car]
en: Object
uk: Об'єкт

en: download last value only
uk: отримання лише останнього значення

en: download monthly values since last known value
uk: отримувати щомісячні значення з часу останнього відомого значення

en: download weekly values since last known value
uk: отримувати щотижневі значення з часу останнього відомого значення

en: download daily values since last known value
uk: отримувати щоденні значення з часу останнього відомого значення

en: download all monthly values
uk: отримувати всі значення за місяць

en: download all weekly values
uk: отримувати всі значення за тиждень

en: download all daily values
uk: отримувати всі значення за день

en: simplify values
uk: спрощувати значення

en: Display the edit panel for standard units
uk: Показувати панель редагування для стандартних одиниць

en: Manual / Share
uk: Вручну / Акція

en: Display the edit panel for manual units
uk: Показати панель редагування для нетипових одиниць

en: Values
uk: Значення

en: Display the edit panel for values of units
uk: Показувати панель редагування для значень одиниць

[ctx: Noun]
en: Primary currency
uk: Основна валюта

[ctx: Noun]
en: Secondary currency
uk: Вторинна валюта

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit creation '%1'
uk: Створення запису одиниці «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit '%1' created
uk: Одиницю «%1» створено

[ctx: Error message]
en: Unit creation failed
uk: Спроба створення запису одиниці зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit value creation for '%1'
uk: Створення вартості одиниці для «%1»

[ctx: Successful message after an user action]
en: Unit value created for '%1'
uk: Створено вартість одиниці для «%1»

[ctx: Error message]
en: Unit value creation failed
uk: Спроба створення вартості одиниці зазнала невдачі

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Unit update
uk: Оновлення одиниці

[ctx: Information message]
en: You tried to modify names of selected units to an existing unit. Units have been merged.
uk: Ви намагалися змінити назви позначених одиниць на назву наявної одиниці. Записи одиниць було об’єднано.

[ctx: Information message]
en: You tried to modify all names of selected units. Units have been merged.
uk: Ви намагалися змінити всі назви позначених одиниць. Записи одиниць було об’єднано.

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been updated
uk: Запис одиниці «%1» було оновлено

[ctx: Message for successful user action]
en: Unit updated
uk: Одиницю оновлено

[ctx: Error message]
en: Unit update failed
uk: Спроба оновлення одиниці завершилася невдало

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values for [%1 (%2)]
uk: Отримати значення для [%1 (%2)]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Download values
uk: Отримання значень

[ctx: Successful message after an user action]
en: Download done
uk: Отримання завершено

[ctx: Error message]
en: Download failed
uk: Помилка під час спроби отримання

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Simplify unit values
uk: Спрощення значень у одиницях

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been simplified
uk: Запис одиниці «%1» було спрощено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Simplification done
uk: Спрощення завершено

[ctx: Error message]
en: Simplification failed
uk: Помилка під час спроби спрощення

[ctx: Help meeage in tooltip]
en: Here is the help for the selected source '%1':<br/>%2
uk: Ось довідкове повідомлення щодо вибраного джерела «%1»:<br/>%2

[ctx: Upload message]
en: The package is ready. You can find it here %1. You can now upload it manually.
uk: Пакунок готовий. Ви можете знайти його у %1. Тепер ви можете вивантажувати його вручну.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGTableView, kUnitValueTableViewEdition)
en: List of quotes for selected unit
uk: Список курсів вибраної одиниці

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSpinBox, kNbDecimal)
en: The number of decimal to display of the unit.
uk: Кількість десяткових знаків, які слід показувати для одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kCountryCreatorUnit)
en: The country of the unit.
uk: Країна одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGUnitComboBox, kUnitCreatorUnit)
en: The unit of the unit.
uk: Одиниця одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kNameCreatorUnit)
en: The name of the unit.
uk: Назва одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kSymbolCreatorUnit)
en: The symbol of the unit.
uk: Символ одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kTypeCreatorUnit)
en: The type of the unit.
uk: Тип одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kDownloadSource)
en: The download source for the unit
uk: Отримання джерела даних щодо одиниці

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">The Internet code of the unit.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">You can add &quot; /&quot; if you are not able to download the expected quote but you are able to download the inverse.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Example:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X is the symbol to download EURO in USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">If you want USD in EURO, you have to create a unit USD with &quot;EURUSD=X /&quot; as the Internet code.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">This field can also be set with a yearly rate. The values are computed by clicking on download.<br />Example:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 means -25% per year.</span></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Код одиниці у інтернеті.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Ви можете додати « /», якщо вам не вдається отримати потрібне значення, але обернене значення можна отримати.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; text-decoration: underline;">Приклад:</span><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"> EURUSD=X — символ для отримання EURO у USD.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Якщо вам потрібні USD у EURO, вам слід створити одиницю USD з записом «EURUSD=X /» у полі інтернет-коду.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;"><br /></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">Дані цього поля може бути також заповнено на основі річного курсу. Значення обчислюються після натискання кнопки отримання.<br />Приклад:</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt;">=-25 означає -25% за рік.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kInternetCreatorUnit)
en: The Internet code of the unit.
uk: Інтернет-код одиниці.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGComboBox, kCurrencyList)
en: List of known units
uk: Список відомих одиниць

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kObsolete) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: To include suspended and obsolete currencies
uk: Включити валюти, обіг яких призупинено, та застарілі валюти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kObsolete)
en: Obsolete currencies
uk: Застарілі валюти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEdit)
en: Date of the unit's quote
uk: Дата курсу одиниці

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGCalculatorEdit, kAmountEdit)
en: Amount of the unit's quote
uk: Значення курсу одиниці

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitAdd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitAdd)
en: Create a new unit (Ctrl+Enter)
uk: Створити одиницю (Ctrl+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitUpdate)
en: Update the selected unit (Shift+Enter)
uk: Оновити дані вибраної одиниці (Shift+Enter)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
    See options to modify download frequency.
uk: Отримати курси для вибраної одиниці.
    Змінити частоту отримань можна за допомогою параметрів.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download quotes for the selected unit.
uk: Отримати курси вибраної одиниці.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, kUnitValueDownload)
en: Download
uk: Отримати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kUnitOpen) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kUnitOpen)
en: Open the url of the source
uk: Вилучити адресу сторінки-джерела

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last)
en: Last &value found only
uk: Лише з&найдене попереднє значення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_monthly)
en: &Monthly values since last download
uk: &Щомісячні значення з часу попереднього отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_weekly)
en: Wee&kly values since last download
uk: Що&тижневі значення з часу попереднього отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_last_daily)
en: Dail&y values since last download
uk: Що&денні значення з часу попереднього отримання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_monthly)
en: Monthly values for all dates
uk: Щомісячні значення для всіх дат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_weekly)
en: Weekly values for all dates
uk: Щотижневі значення для всіх дат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_all_daily)
en: Daily values for all dates
uk: Щоденні значення для всіх дат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum num&ber of imported values:
uk: Максимальна &кількість імпортованих значень:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, apikeysBox)
en: API Keys
uk: Ключі до програмного інтерфейсу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apikeys_label)
en: <html><head/><body><p>The following download sources need an API key. So you need to request one from the source site web and enter it here:</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Для отримання даних з вказаних нижче джерел потрібне ключ до програмного інтерфейсу. Вам слід отримати такий ключ з відповідного сайта і ввести його тут:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kSave)
en: For security reasons, these keys are not saved in setting file but in your document.
uk: З міркувань безпеки, такі ключі не зберігаються у файлів параметрів, але зберігаються у документі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kSave)
en: Save in document
uk: Зберегти у документі

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: None
uk: Немає

en: Marked
uk: Створено закладку

en: Checked
uk: Позначено

[ctx: Noun]
en: Day -0
uk: День -0

[ctx: Noun]
en: Day -1
uk: День -1

[ctx: Noun]
en: Day -2
uk: День -2

[ctx: Noun]
en: Day -3
uk: День -3

[ctx: Noun]
en: Day -4
uk: День -4

[ctx: Noun]
en: Day -5
uk: День -5

[ctx: Noun]
en: Fifteen
uk: П’ятнадцять

[ctx: Noun]
en: Never
uk: Ніколи

[ctx: Noun]
en: Day +0
uk: День +0

[ctx: Noun]
en: Day +1
uk: День +1

[ctx: Noun]
en: Day +2
uk: День +2

[ctx: Noun]
en: Day +3
uk: День +3

[ctx: Noun]
en: Day +4
uk: День +4

[ctx: Noun]
en: Day +5
uk: День +5

en: Auto: %1
uk: Авто: %1

[ctx: Noun]
en: Original amount=%1 (%2 = %3 / year)
uk: Початкова сума=%1 (%2 = %3 / рік)

[ctx: Noun]
en: Amount at creation date=%1 (%2 = %3 / year)
uk: Сума на дату створення=%1 (%2 = %3 / рік)

[ctx: Noun]
en: Account balance=%1
uk: Баланс на рахунку=%1

[ctx: Noun]
en: Original delta=%1
uk: Початкова різниця=%1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last year = %1
uk: Зміна за останній рік = %1

[ctx: Noun]
en: Variation on the last 6 months = %1 = %2 / year
uk: Зміна за останні 6 місяців = %1 = %2 / рік

[ctx: Noun]
en: Variation on the last month = %1 = %2 / year
uk: Зміна за останній місяць = %1 = %2 / рік

[ctx: Information]
en: Address= %1
uk: Адреса= %1

[ctx: Information]
en: Category= %1
uk: Категорія= %1

[ctx: Information]
en: Agency number= %1
uk: Номер агенції= %1

[ctx: Information]
en: Number= %1
uk: Номер= %1

[ctx: Information]
en: Comment= %1
uk: Коментар= %1

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is marked but not checked yet.
uk: Цей запис операції позначено, але ще не перевірено.

[ctx: A tool tip]
en: You can use the reconciliation mode to validate marked transactions.
uk: Ви можете скористатися режимом звірки для виконання узгодження записів позначених операцій.

[ctx: A tool tip]
en: Click in this column to switch back status.
uk: Клацніть у цьому стовпчику, щоб перемкнути стан.

[ctx: A tool tip]
en: Click in the Status (checkmark) column to switch back status.
uk: Клацніть у стовпчику стану (стовпчику позначки), щоб перемкнути стан.

[ctx: A tool tip]
en: Ctrl+click to force checked status.
uk: Ctrl+клацання лівою — примусове встановлення перевіреного стану

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is already checked.
uk: Цю операцію вже було перевірено.

[ctx: A tool tip]
en: This transaction is not marked yet.
uk: Цю операцію ще не позначено.

[ctx: A tool tip]
en: Click to set marked status.
uk: Клацніть, щоб позначити запис.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close account '%1'
uk: Закрити рахунок «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open account '%1'
uk: Відкрити рахунок «%1»

[ctx: An information message]
en: Warning, you closed an account with money
uk: Попередження: на закритому рахунку залишається певна сума

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close tracker '%1'
uk: Припинити стеження «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open tracker '%1'
uk: Почати стеження «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close category '%1'
uk: Закрити категорію «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open category '%1'
uk: Відкрити категорію «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Close payee '%1'
uk: Закрити отримувача «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Open payee '%1'
uk: Відкрити отримувача «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Change transaction status
uk: Змінити стан операції

[ctx: An information to the user]
en: The budget '%1' have been updated
uk: Запис бюджету «%1» було оновлено

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move category
uk: Пересунути категорію

[ctx: An information to the user]
en: The category '%1' has been moved to '%2'
uk: Запис категорії «%1» було пересунуто до «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge payees
uk: Об’єднання записів отримувачів

[ctx: An information to the user]
en: The payee '%1' has been merged with payee '%2'
uk: Запис отримувача «%1» об’єднано із записом отримувача «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge accounts
uk: Об’єднання рахунків

[ctx: An information to the user]
en: The account '%1' has been merged with account '%2'
uk: Рахунок «%1» було об’єднано із рахунком «%2»

[ctx: Warning message]
en: The initial balance of the target account '%1' has been change to %2.
    If you want to do the merge without changing the initial balance, you must keep the Ctrl key pressed.
uk: Початковий баланс рахунка призначення «%1» було змінено до %2.
    Якщо вам потрібно виконати об'єднання без зміни початкового балансу, вам слід тримати натиснутою клавішу Ctrl.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge units
uk: Об’єднання одиниць

[ctx: An information to the user]
en: The unit '%1' has been merged with unit '%2'
uk: Запис одиниці «%1» було об’єднано із записом одиниці «%2»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Merge trackers
uk: Об’єднання стежень

[ctx: An information to the user]
en: The tracker '%1' has been merged with tracker '%2'
uk: Стеження «%1» було об’єднано зі стеженням «%2»

[ctx: Noun, an item's attribute]
en: attribute
uk: атрибут

[ctx: A tool tip]
en: Switch in advanced mode
uk: Перемкнутися на розширений режим

[ctx: Tooltip]
en: <html><head/><body><p>Searching is case-insensitive. So table, Table, and TABLE are all the same.<br/>If you just put a word or series of words in the search box, the application will filter the table to keep all lines having these words (logical operator AND). <br/>If you want to add (logical operator OR) some lines, you must prefix your word by '+'.<br/>If you want to remove (logical operator NOT) some lines, you must prefix your word by '-'.<br/>If you want to search only on some columns, you must prefix your word by the beginning of column name like: col1:word.<br/>If you want to search only on one column, you must prefix your word by the column name and a dot like: col1.:word.<br/>If you want to use the character ':' in value, you must specify the column name like this: col1:value:rest.<br/>If you want to search for a phrase or something that contains spaces, you must put it in quotes, like: 'yes, this is a phrase'.</p><p>You can also use operators '&lt;', '&gt;', '&lt;=', '&gt;=', '=' and '#' (for regular expression).</p><p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Examples:</span><br/>+val1 +val2 =&gt; Keep lines containing val1 OR val2<br/>+val1 -val2 =&gt; Keep lines containing val1 but NOT val2<br/>'abc def' =&gt; Keep lines containing the sentence 'abc def' <br/>'-att:abc def' =&gt; Remove lines having a column name starting by abc and containing 'abc def' <br/>abc:def =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and containing def<br/>:abc:def =&gt; Keep lines containing 'abc:def'<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at least one attribute starting by Date is greater than 2015-03-01<br/>Date.&gt;2015-03-01 =&gt; Keep lines where at the Date attribute is greater than 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less than 10<br/>Amount=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is equal to 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt;Keep lines where at least one attribute starting by Amount is less or equal to 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Keep lines having a column name starting by abc and matching the regular expression ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Your filter is understood like this:</span><br/>%1</body></html>
uk: <html><head/><body><p>Пошук виконується без врахування регістру символів. Отже, слова «таблиця», «Таблиця» і «ТАБЛИЦЯ» вважатимуться тим самим критерієм пошуку.<br/>Якщо ви вкажете одне або декілька слів у полі пошуку, програма виконає фільтрування таблиці і залишить у ній лише ті рядки, де є ці слова (використовуючи логічний оператор ТА).<br/>Якщо вам потрібно додати якісь рядки (логічний оператор АБО), вам слід дописати до відповідного слова префікс «+».<br/>Якщо потрібно вилучити якесь слово (логічний оператор НІ) із результатів пошуку, вам слід дописати до нього префікс «-».<br/>Якщо ви хочете шукати лише у певному стовпчику, вам слід додати назву цього стовпчика як префікс, ось так: стовпчик1:слово.</p><p>Якщо у значенні міститься символ «:», слід вказувати стовпчик ось так: стовпчик1:значення:решта.<br/>Якщо потрібно знайти фразу або словосполучення, що містить пробіли, його слід вказати у лапках, ось так: "так, це фраза".</p><p>Також ви можете використовувати оператори «&lt;», «&gt;», «&lt;=», «&gt;=», «=» та «#» (для формальних виразів).</p><p><span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">Приклади:</span><br/>+значення1 +значення2 =&gt; Знайти усі рядки, що містять значення1 АБО значення2<br/>+значення1 -значення2 =&gt; Знайти усі рядки, що містять значення1, але не містять значення2<br/>"abc def" =&gt; Знайти рядки, що містять словосполучення «abc def»<br/>"-att:abc def" =&gt; Вилучити рядки, назва стовпчика яких починається з «abc» і містить «abc def».<br/>abc:def =&gt; Знайти рядки, у яких назва стовпчика починається з «abc» і які містять слово «def»<br/>:abc:def =&gt; Знайти рядки, що містять комбінацію символів «abc:def»<br/>Date&gt;2015-03-01 =&gt; Знайти рядки, у яких атрибут Date (дата) перевищує 2015-03-01<br/>Amount&lt;10 =&gt;Знайти рядки, у яких атрибут Amount (сума) є меншим за 10<br/>Amount=10 =&gt; Знайти рядки, у яких атрибут Amount (сума) є рівним 10<br/>Amount&lt;=10 =&gt; Знайти рядки, у яких атрибут Amount (сума) є меншим за 10 або рівним 10<br/>abc#^d.*f$ =&gt; Знайти рядки, у яких назва стовпчика починається з «abc» і відповідає формальному виразу ^d.*f$</p><span style="font-weight:600; text-decoration: underline;">Ваш фільтр буде оброблено так:</span><br/>%1</body></html>

[ctx: A tool tip]
en: Switch in simple mode
uk: Перемкнутися на простий режим

[ctx: Operator contains]
en: or
uk: або

[ctx: Operator contains]
en: but not
uk: але не

[ctx: Operator contains]
en: Contains
uk: Містить

[ctx: Noun]
en: Regular expression
uk: Формальний вираз

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Double click on items in the list on the left to add them to the query definition
uk: Наведіть вказівник на пункт списку і двічі клацніть лівою кнопкою, щоб додати його до визначення запиту.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SKGTableWidget, kList)
en: Define your query here. Double click on items in the list on the left to add them to the query as defined in the table.
    
    There is a "And" relationship between columns, and a "Or" relationship between lines.
    
    Read the Skrooge documentation for more details.
uk: Тут ви можете визначити ваш запит. Наведіть вказівник миші на пункт у списку, розташованому ліворуч, щоб додати пункт до запиту, визначеному у таблиці.
    
    Передбачено взаємозв’язок типу «ТА» для стовпчиків і взаємозв’язок типу «АБО» для рядків.
    
    Щоб дізнатися більше, ознайомтеся з документацією зі Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kToolHelp)
en: This menu can help you to build your query
uk: За допомогою цього меню ви можете побудувати свій запит

[ctx: An information message]
en: Unit '%1' has been created
uk: Було створено одиницю «%1»

[ctx: Error message]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
uk: Спроба %1 завершилася невдало, оскільки пов’язаний об’єкт все ще не зберігається у базі даних.

[ctx: Noun]
en: Relative to transaction '%1'
uk: Пов’язано з операцією «%1».

[ctx: Noun]
en: Rate change
uk: Зміна ставки

[ctx: An information message]
en: More than one solution is possible for this auto reconciliation.
uk: Знайдено декілька можливих вирішень проблеми автоматичного узгодження.

[ctx: Error message]
en: Can not find the imported transactions for obtaining the expected final balance
uk: Не вдалося знайти записів імпортованих операцій для отримання очікуваного остаточного балансу

[ctx: Noun, a list of items]
en: Transactions of account "%1" used for auto reconciliation
uk: Операції рахунку «%1», які використовуються для автоузгодження

[ctx: Progression step]
en: Apply budget rules
uk: Застосування правил ведення бюджету

[ctx: Message]
en: Transfer of %1 from '%2' to '%3' due to the rule '%4'
uk: Переказ %1 з «%2» до «%3» через правило «%4»

en: Impossible to apply the rule '%1' for budget '%2' because the impacted budget does not exist
uk: Неможливо застосувати правило «%1» до бюджету «%2», оскільки відповідного бюджету не існує

[ctx: Progression step]
en: Create automatic budget
uk: Автоматичне створення бюджету

[ctx: Progression step]
en: Balance budgets
uk: Збалансування бюджету

[ctx: Progression step]
en: Apply rules
uk: Застосування правил

[ctx: Error message]
en: Invalid name '%1' because of the name cannot contain '%2'
uk: Некоректна назва «%1», у назві не може міститися «%2»

[ctx: Information message]
en: The category '%1' has been created
uk: Було створено категорію «%1»

[ctx: Error message]
en: You cannot create a loop.
uk: Створювати цикли не можна.

[ctx: Noun]
en: Wallets
uk: Гаманці

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this transaction because in "checked" status
uk: Вилучення цього запису операції неможливе, оскільки цей запис «позначено»

[ctx: Adjective, a current account]
en: Current
uk: Поточний

[ctx: Noun]
en: Credit card
uk: Кредитна картка

[ctx: Noun, the type of an account]
en: Assets
uk: Активи

[ctx: Noun, a type of account WHERE you invest money]
en: Investment
uk: Інвестиція

[ctx: Noun, as in other type of item]
en: Other
uk: Інше

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this account because it contains some checked transactions
uk: Вилучення цього рахунку неможливе, оскільки у ньому містяться деякі записи позначених операцій

[ctx: Noun]
en: year(s)
uk: рік(років)

[ctx: Noun]
en: month(s)
uk: місяців

[ctx: Noun]
en: week(s)
uk: тижнів

[ctx: Noun]
en: day(s)
uk: днів

[ctx: Noun, financial transactions with a negative amount]
en: Expenditure
uk: Зняття

[ctx: Noun, financial transactions with a positive amount]
en: Income
uk: Вклади

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this tracker because used by some checked transactions
uk: Вилучення цього запису стеження неможливе, оскільки він використовується для деяких позначених операцій

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this payee because used by some checked transactions
uk: Вилучення цього запису отримувача неможливе, оскільки він використовується для деяких позначених операцій

[ctx: Error message]
en: You are not authorized to delete this category because used by some checked transactions
uk: Вилучення цієї категорії неможливе, оскільки вона використовується для деяких позначених операцій

[ctx: Noun]
en: Negative
uk: Від’ємний

[ctx: Noun]
en: Positive
uk: Додатний

[ctx: Noun]
en: Next
uk: Наступний

[ctx: Noun]
en: Current
uk: Поточний

[ctx: Noun]
en: Year
uk: Рік

[ctx: Progression step]
en: Migrate document
uk: Перетворення документа

[ctx: Error message]
en: Impossible to load a document generated by a more recent version
uk: Неможливо завантажити документ, створений за допомогою попередньої версії

[ctx: Progression step]
en: Refresh views
uk: Оновлення панелей перегляду

[ctx: Progression step]
en: Computation of balances
uk: Обчислення балансів

[ctx: Progression step]
en: Computation of budgets
uk: Обчислення бюджетів

[ctx: Error message: Could not perform database migration]
en: Database migration from version %1 to version %2 failed
uk: Спроба перетворення бази даних з версії %1 на базу даних версії %2 зазнала невдачі

[ctx: Error message]
en: Transaction '%1' on '%2' failed
uk: Спроба виконання операції «%1» над «%2» зазнала невдачі

[ctx: Noun, the default value of an item]
en: Default
uk: Типова

[ctx: Noun, the minimum value of an item]
en: Minimum
uk: Мінімальна

[ctx: Noun]
en: Amount in 2 columns
uk: Сума у 2 стовпчиках

[ctx: Noun]
en: Amount entered
uk: Введена сума

[ctx: Noun]
en: Amount entered in 2 columns
uk: Сума, введена у 2 стовпчики

[ctx: Noun, an intermediate value between two extremums]
en: Intermediate
uk: Проміжне

[ctx: Noun]
en: With transactions
uk: ^переказ

[ctx: Noun]
en: With cumulative transactions
uk: З накопичувальними операціями

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account
uk: Рахунок

[ctx: Noun, an account as in a bank account]
en: Account's type
uk: Тип рахунку

[ctx: Noun, a financial operation]
en: Transaction
uk: Ід. операції

[ctx: Noun, the name of an item]
en: Name
uk: Назва

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance
uk: Баланс

[ctx: Noun, as in commercial balance]
en: Balance entered
uk: Введений баланс

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Amount
uk: Сума

[ctx: Name, the numerical amount of a financial operation]
en: Today amount
uk: Сьогоднішня сума

[ctx: Noun]
en: Income entered
uk: Введений прибуток

[ctx: Noun]
en: Expenditure entered
uk: Введена сума зняття

[ctx: Noun]
en: Quantity owned
uk: Кількість у наявності

[ctx: Noun]
en: Amount owned
uk: Сума у наявності

[ctx: Noun]
en: Account number
uk: Номер рахунку

[ctx: Noun, a number identifying an item]
en: Number
uk: Номер

[ctx: Noun]
en: Bank number
uk: Номер банку

[ctx: Noun]
en: Agency number
uk: Номер агенції

[ctx: Noun]
en: Agency address
uk: Адреса агенції

[ctx: Noun]
en: Address
uk: Адреса

[ctx: A person or institution receiving a payment, or paying the operation]
en: Payee
uk: Отримувач

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: Noun, a user comment on an item]
en: Sub comment
uk: Підкоментар

[ctx: Noun, the mode used for payment of the transaction (Credit Card, Cheque, Transfer…)]
en: Mode
uk: Режим

[ctx: Noun]
en: Next occurrence
uk: Наступне повторення

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Date
uk: Дата

[ctx: Noun, the date of creation of an item]
en: Creation date
uk: Дата створення

[ctx: Noun, 7 days]
en: Week
uk: Тиждень

[ctx: Noun, the months in a year]
en: Month
uk: Місяць

[ctx: Noun, 3 months]
en: Quarter
uk: Квартал

[ctx: Noun, 6 months]
en: Semester
uk: Півріччя

[ctx: Noun, the years in a century]
en: Year
uk: Рік

[ctx: Noun, the date of an item]
en: First date
uk: Перша дата

[ctx: Noun, the date of an item]
en: Last date
uk: Остання дата

[ctx: Noun, the date of the last download]
en: Download date
uk: Дата отримання

[ctx: Noun, the date of the last reconciliation]
en: Reconciliation date
uk: Дата узгодження

[ctx: Noun, the category of an item]
en: Category
uk: Категорія

[ctx: Noun, a financial institution]
en: Bank
uk: Банк

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit
uk: Одиниця

[ctx: Noun, the unit of an operation, usually a currency or a share]
en: Unit's type
uk: Тип одиниці

[ctx: Adjective, has an item been checked or not]
en: Checked
uk: Сплачено

[ctx: Adjective, a foreseen value]
en: To be Checked
uk: Має бути погашено

[ctx: Noun, ahe unit symbol, something in the line of $, €, £…]
en: Symbol
uk: Символ

[ctx: Noun, a country in the world (France, China…)]
en: Country
uk: Країна

[ctx: Noun, the type of an item]
en: Type
uk: Тип

[ctx: Noun]
en: Internet code
uk: Інтернет-код

[ctx: Noun]
en: Number of transactions
uk: Кількість операцій

[ctx: Noun, how frequently something occurs]
en: Periodicity
uk: Періодичність

[ctx: Automatically write something]
en: Auto write
uk: Автозапис

[ctx: Noun]
en: Nb of occurrences
uk: Кількість повторень

[ctx: Verb, warn the user about an event]
en: Warn
uk: Попередити

[ctx: Adjective, a closed item]
en: Closed
uk: Закрито

[ctx: Noun, the status of an item]
en: Status
uk: Стан

[ctx: Adjective, an item scheduled to happen on a regular basis]
en: Scheduled
uk: Заплановано

[ctx: Noun]
en: Number of transactions (cumulative)
uk: Кількість операцій (накопичувальна)

[ctx: Noun]
en: Amount (cumulative)
uk: Сума (накопичувальна)

[ctx: Noun]
en: Search description
uk: Пошук опису

[ctx: Noun]
en: Process description
uk: Опис обробки

[ctx: Noun, the type of action]
en: Action type
uk: Тип дії

[ctx: Noun, something that is used to track items]
en: Tracker
uk: Стеження

[ctx: Noun]
en: Import status
uk: Стан імпортування

[ctx: Noun, after the dot]
en: Nb decimal
uk: К-ть цифр

[ctx: Noun, for a share]
en: Rate
uk: Ставка

[ctx: Noun]
en: Value date
uk: Дата суми

[ctx: Noun]
en: Coef
uk: Коеф.

[ctx: Noun]
en: Annual Interest
uk: Річний відсоток

[ctx: Noun]
en: Accrued Interest
uk: Накопичувальний відсоток

[ctx: Noun]
en: Value date for credit
uk: Дата суми надходжень

[ctx: Noun]
en: Value date for debit
uk: Дата суми витрат

[ctx: Noun]
en: Base computation
uk: База обчислення

[ctx: Noun]
en: Month
uk: Місяць

[ctx: Noun]
en: Period
uk: Період

[ctx: Noun, sort order]
en: Order
uk: Порядок

[ctx: Noun]
en: When
uk: Коли

[ctx: Noun]
en: What
uk: Що

[ctx: Noun]
en: Impacted budget
uk: Бюджет, який буде змінено

[ctx: Noun]
en: Rules
uk: Правила

[ctx: Noun]
en: Entered Budget
uk: Введений бюджет

[ctx: Noun]
en: Corrected budget
uk: Виправлений бюджет

[ctx: Noun]
en: Delta after rules
uk: Різниця після застосування правил

[ctx: Noun]
en: Delta
uk: Різниця

[ctx: Noun]
en: Download source
uk: Джерело даних

[ctx: Noun]
en: Transfer
uk: Переказ

[ctx: Noun, a target account of a transfer]
en: To account
uk: На рахунок

[ctx: Noun, a maximum limit]
en: Maximum limit
uk: Обмеження на максимум

[ctx: Noun, a minimum limit]
en: Minimum limit
uk: Обмеження на мінімум

[ctx: Noun, the id of an operation]
en: Transaction id
uk: Ід. операції

[ctx: Noun, the absence of anything]
en: -- Nothing --
uk: -- Нічого --

[ctx: Noun]
en: Balance import
uk: Імпортування балансу

[ctx: Noun]
en: Balance reconciliation
uk: Узгодження балансу

[ctx: Noun, the date of the last import]
en: Import date
uk: Дата імпортування

[ctx: Noun]
en: Number of split
uk: Номер поділу

[ctx: an other category]
en: Others
uk: Інші

en: Expenses in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
uk: Витрати за категорією <b>«%1»</b> зросли на <b>%2</b> до суми <b>%3</b>.

en: Expenses in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
uk: Витрати за категорією <b>«%1»</b> зменшилися на <b>%2</b> до суми <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> increased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
uk: Прибутки за категорією <b>«%1»</b> зросли на <b>%2</b> до суми <b>%3</b>.

en: Incomes in category <b>'%1'</b> decreased by <b>%2</b> for a total of <b>%3</b>.
uk: Прибутки за категорією <b>«%1»</b> зменшилися на <b>%2</b> до суми <b>%3</b>.

[ctx: Noun]
en: Unit for import
uk: Одиниця для імпортування

[ctx: An information message]
en: Default unit '%1' created for import
uk: Створено типову одиницю для імпортування «%1»

en: One transaction not imported because it already exists | %1 transactions not imported because they already exist
uk[0]: %1 операцію не імпортовано через те, що такі операції вже існують
uk[1]: %1 операції не імпортовано через те, що такі операції вже існують
uk[2]: %1 операцій не імпортовано через те, що такі операції вже існують
uk[3]: Одну операцію не імпортовано через те, що така операція вже існує

en: One transaction was not imported because it was dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this. | %1 transactions were not imported because they were dated before the last imported one, you can uncheck the option to avoid this.
uk[0]: %1 запис операції не імпортовано через те, що записи мають дату, що передує останній даті імпортування. Ви можете зняти позначку з відповідного пункту, щоб уможливити повторне імпортування таких записів.
uk[1]: %1 записи операцій не імпортовано через те, що записи мають дату, що передує останній даті імпортування. Ви можете зняти позначку з відповідного пункту, щоб уможливити повторне імпортування таких записів.
uk[2]: %1 записів операції не імпортовано через те, що записи мають дату, що передує останній даті імпортування. Ви можете зняти позначку з відповідного пункту, щоб уможливити повторне імпортування таких записів.
uk[3]: %1 запис операції не імпортовано через те, що запис має дату, що передує останній даті імпортування. Ви можете зняти позначку з відповідного пункту, щоб уможливити повторне імпортування таких записів.

[ctx: Progression step]
en: Finalize import
uk: Завершення імпортування

[ctx: Warning message]
en: Error during execution of rules:
    %1
uk: Помилка під час спроби використання правил:
    %1

en: %1 transaction imported | %1 transactions imported
uk[0]: Імпортовано %1 операцію
uk[1]: Імпортовано %1 операції
uk[2]: Імпортовано %1 операцій
uk[3]: Імпортовано операцію

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is not aligned with import balance %2
uk: Баланс на рахунку «%1» не узгоджено із імпортованим значенням балансу %2

[ctx: Information message]
en: The balance of account '%1' is aligned with import balance %2
uk: Баланс на рахунку «%1» узгоджено із імпортованим значенням балансу %2

[ctx: A file format]
en: All supported formats
uk: Всі підтримувані формати

[ctx: Error message]
en: The import mode %1 is not yet implemented
uk: Режим імпортування %1 ще не реалізовано

[ctx: Error message]
en: This export mode is not yet implemented
uk: Цей режим експортування ще не реалізовано

[ctx: Progression step]
en: Clean import
uk: Очищення імпортування

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be anonymized.
uk: Для анонімізації документа його слід спочатку зберегти.

[ctx: Progression step]
en: Anonymize
uk: Анонімізація

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with an irreversible mode.
uk: Документ було зроблено анонімним без можливості повернення конфіденційних частин.

[ctx: An information message]
en: The document has been made anonymous with a reversible mode. Don't forget the key if you want to reverse it.
uk: Документ було зроблено анонімним у режимі із можливістю повернення конфіденційних даних. Не забудьте ключ, якщо хочете колись повернути ці дані.

[ctx: Progression step]
en: Find and group transfers
uk: Пошук і групування переказів

[ctx: Import step]
en: Import %1
uk: Імпорт %1

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed account
uk: Додати операцію до закритого рахунку неможливо

[ctx: Error message]
en: Transaction impossible because the document is missing
uk: Виконати дію неможливо через відсутність документа

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same recurrent transaction with id=%1.
uk: Спроба встановити ту саму повторювану операцію з ідентифікатором %1.

[ctx: Error message]
en: Cannot set a recurrent for a template operation.
uk: Неможливо встановити повторюваність для шаблонної операції.

[ctx: An information message]
en: Amount has been changed to be aligned with the imported transaction
uk: Суму було змінено з метою узгодження з імпортованими даними операції

[ctx: Information message]
en: Payee '%1' has been created
uk: Було створено запис отримувача «%1»

[ctx: Error message]
en: Trying to set the same template status "%1" to a recurrent operation
uk: Спроба встановити той самий стан шаблона «%1» для повторюваної операції

[ctx: Error message]
en: Need at least one transaction to convert a schedule to a non-template one
uk: Для перетворення розкладу на безшаблонний потрібна принаймні одна операція

[ctx: An information message]
en: Transaction '%1' has been inserted
uk: Було вставлено операцію «%1»

en: Transaction '%2' will be inserted in one day | Transaction '%2' will be inserted in %1 days
uk[0]: Операцію «%2» буде додано через %1 день
uk[1]: Операцію «%2» буде додано через %1 дні
uk[2]: Операцію «%2» буде додано через %1 днів
uk[3]: Операцію «%2» буде додано через %1 день

[ctx: Title]
en: Account
uk: Рахунок

[ctx: Column table title]
en: Quantity
uk: Кількість

[ctx: Column table title]
en: Purchase amount
uk: Сума купівлі

[ctx: Column table title]
en: Initial amount
uk: Початкова сума

[ctx: Column table title]
en: Variation
uk: Зміна

[ctx: Column table title]
en: Variation %
uk: Зміна у відсотках

[ctx: Noun]
en: Total of %1
uk: Загалом з %1

[ctx: An advice]
en: You must try to get out of debt.
uk: Вам слід намагатися позбутися боргу.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, you are now financially independent.
uk: Вітаємо, ви тепер фінансово незалежні.

[ctx: An advice]
en: Congratulations, You saved up ten year’s worth of expenses.
uk: Вітаємо, ви заощадили коштів на десять років витрат.

[ctx: An advice]
en: You saved up %1 year’s worth of expenses. You should continue your effort.
uk: Ви заощадили коштів на %1 років витрат. Вам слід продовжувати.

[ctx: An advice]
en: You saved up one year’s worth of expenses. You should maintain your effort.
uk: Ви заощадили коштів на один рік витрат. Вам слід продовжувати.

[ctx: An advice]
en: You do not have debt but you have no margin. You must maintain your effort.
uk: У вас немає боргу, але немає і вільних коштів. Вам слід намагатися заробити більше.

[ctx: Noun]
en: Savings possible
uk: Можлива економія

[ctx: Noun]
en: Max
uk: Макс.

[ctx: The main text of skrooge]
en: Skrooge allows you to keep a hold on your expenses, by tracking and budgeting them.<br/>What should you do now ?<br/><ul><li>Create at least one <a href="%1">account</a></li><li>Add some transactions, using <a href="%3">import</a> or <a href="%2">manual input</a></li><li>Categorize them</li></ul><p>You may come back to this page any time by closing all tabs.<br/>For more information about using Skrooge, check the <a href="https://skrooge.org">Skrooge website</a>.</p><p>We hope that you will enjoy Skrooge</p>    The Skrooge Team
uk: За допомогою Skrooge ви зможете тримати під контролем свої витрати, стежити за ними і складати бюджети.<br/>Що слід зробити, щоб розпочати роботу з програмою?<br/><ul><li>Створіть принаймні один <a href="%1">запис рахунку</a>.</li><li>Додайте записи операцій за допомогою <a href="%3">імпортування</a> даних або <a href="%2">вручну</a>.</li><li>Розподіліть записи за категоріями.</li></ul><p>Ви можете повернутися до цієї сторінки пізніше, закривши всі вкладки.<br/>Щоб дізнатися більше про користування Skrooge, відвідайте <a href="https://skrooge.org">сайт Skrooge</a>.</p><p>Сподіваємося, Skrooge вам сподобається.</p>    Команда розробників Skrooge

[ctx: A monthly report title]
en: Report for %1
uk: Звіт за %1

[ctx: A monthly report title]
en: Budget
uk: Бюджет

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main categories of expenditure
uk: 5 основних категорій зняття з рахунку

[ctx: A monthly report title]
en: 5 main variations
uk: 5 основних змін

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts in accounts
uk: Суми на рахунках

[ctx: A monthly report title]
en: Amounts of units
uk: Суми у одиницях

[ctx: A monthly report title]
en: Advice
uk: Поради

[ctx: A monthly report title]
en: Stock portfolio
uk: Портфель акцій

[ctx: A monthly report title]
en: Estimated interests
uk: Обчислені відсотки

[ctx: A monthly report title]
en: Alarms
uk: Нагадування

[ctx: A monthly report title]
en: Highlighted transactions
uk: Підсвічені операції

[ctx: A monthly report title]
en: Net Worth
uk: Вільні кошти

[ctx: A monthly report title]
en: Annual Spending
uk: Річні витрати

[ctx: A monthly report title]
en: Personal Finance Score
uk: Особистий фінансовий рейтинг

[ctx: Title of incomes]
en: Incomes:
uk: Прибутки:

[ctx: Title of expenditures]
en: Expenditures:
uk: Зняття:

[ctx: Title of savings]
en: Savings:
uk: Заощадження:

[ctx: A monthly report message]
en: No variation found.
uk: Відхилень не знайдено.

[ctx: A monthly report message]
en: No scheduled transactions defined on the "<a href="%1">Scheduled transactions</a>" page.
uk: На сторінці <a href="%1">«Заплановані операції»</a> не визначено жодної запланованої операції.

[ctx: A monthly report message]
en: No highlighted transactions defined on the "<a href="%1">Transactions</a>" page.
uk: На сторінці <a href="%1">«Операції»</a> не визначено підсвічених операцій.

[ctx: A monthly report message]
en: No budget defined on the "<a href="%1">Budget</a>" page.
uk: На сторінці <a href="%1">«Бюджет»</a> не було визначено бюджету.

[ctx: A monthly report message]
en: No share defined on the "<a href="%1">Unit</a>" page.
uk: На сторінці <a href="%1">«Фінансові інструменти»</a> не було визначено акцій.

[ctx: A monthly report message]
en: All amounts are calculated using the unit rates of the last day of the corresponding period.
uk: Всі суми обчислено на основі курсів станом на останній день відповідного періоду.

[ctx: Progression step]
en: Apply rule
uk: Застосування правила

en: 1 transaction modified by %2 | %1 transactions modified by %2
uk[0]: %2 змінено %1 операцію
uk[1]: %2 змінено %1 операції
uk[2]: %2 змінено %1 операцій
uk[3]: %2 змінено %1 операцію

[ctx: Error message]
en: Rule %1 failed
uk: Помилка у правилі %1

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: contains '#V1S#'
uk: містить «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not contain '#V1S#'
uk: не містить «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: starts with '#V1S#'
uk: починається з «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not start with '#V1S#'
uk: не починається з «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: ends with '#V1S#'
uk: закінчується на «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: does not end with '#V1S#'
uk: не закінчується на «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is empty
uk: є порожнім

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not empty
uk: не є порожнім

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: regexp '#V1S#'
uk: формальний вираз «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: not regexp '#V1S#'
uk: не формальний вираз «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: wildcard '#V1S#'
uk: шаблон-замінник «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: not wildcard '#V1S#'
uk: не шаблон-замінник «#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: ='#V1S#'
uk: =«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: !='#V1S#'
uk: !=«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: >'#V1S#'
uk: >«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: <'#V1S#'
uk: <«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: >='#V1S#'
uk: >=«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: <='#V1S#'
uk: <=«#V1S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is between #V1# and #V2#
uk: лежить між #V1# і #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is between '#V1S#' and '#V2S#'
uk: лежить між «#V1S#» і «#V2S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to lower
uk: значення, нижче

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to upper
uk: значення, вище

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is set to capitalize
uk: значення великими літерами

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not lower
uk: значення, не нижче

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not upper
uk: значення, не вище

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is not capitalize
uk: значення малими літерами

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is lower
uk: нижче

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is upper
uk: вище

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is capitalize
uk: великими літерами

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =#ATT2# with '#V1S#' replaced by '#V2S#'
uk: =#ATT2# з «#V1S#» заміненим на «#V2S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =substring of #ATT2# from #V1# to #V2#
uk: =підрядок #ATT2# з #V1# на #V2#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =#ATT2# as date with format #DF#
uk: =#ATT2# як дату у форматі #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: =word(#ATT2#,#V1S#) as date with format #DF#
uk: =word(#ATT2#,#V1S#) як дату у форматі #DF#

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current month
uk: у поточному місяці

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous month
uk: у попередньому місяці

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in current year
uk: у поточному році

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in previous year
uk: у попередньому році

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 30 days
uk: у попередні 30 днів

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 months
uk: у попередні 3 місяці

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 6 months
uk: у попередні 6 місяців

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 12 months
uk: у попередні 12 місяців

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 2 years
uk: у попередні 2 роки

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 3 years
uk: у попередні 3 роки

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: is in last 5 years
uk: у попередні 5 років

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: If total(#ATT#)#OP##V1# then send '#V2S#'
uk: Якщо загалом(#ATT#)#OP##V1#, надіслати «#V2S#»

[ctx: Description of a condition. Do not translate key words (#V1S#, #V1#, …)]
en: Apply the template '#V2S#'
uk: Застосувати шаблон «#V2S#»

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute contains a given string
uk: Щоб визначити, чи містить атрибут вказаний рядок

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute doesn't contain a given string
uk: Щоб визначити, чи не містить атрибут вказаний рядок

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is starting by a given string
uk: Щоб визначити, чи починається атрибут з вказаного рядка

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not starting by a given string
uk: Щоб визначити, чи не починається атрибут з вказаного рядка

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is ending by a given string
uk: Щоб визначити, чи закінчується атрибут вказаним рядком

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not ending by a given string
uk: Щоб визначити, чи не закінчується атрибут вказаним рядком

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is empty
uk: Щоб визначити, чи є атрибут порожнім

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not empty
uk: Щоб визначити, чи є атрибут непорожнім

[ctx: Help for a condition]
en: To get a captured value by a given regular expression (eg. "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")
uk: Щоб отримати захоплене значення за заданим формальним виразом (наприклад "(\d+)(\s*)(cm|inch(es)?)")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
uk: Щоб визначити, чи збігається атрибут із вказаним формальним виразом (наприклад, "^[H,h]ello$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given regular expression (eg. "^[H,h]ello$")
uk: Щоб визначити, чи не збігається атрибут із вказаним формальним виразом (наприклад, "^[H,h]ello$")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
uk: Щоб визначити, чи збігається атрибут із вказаним виразом із замінниками (наприклад, "_ello")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not matching a given wildcard expression (eg. "_ello")
uk: Щоб визначити, чи не збігається атрибут із вказаним виразом із замінниками (наприклад, "_ello")

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given value
uk: Щоб визначити, чи має атрибут вказане значення

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given value
uk: Щоб визначити, чи не має атрибут вказане значення

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given value
uk: Щоб визначити, чи перевищує значення атрибута вказане значення

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given value
uk: Щоб визначити, чи є значення атрибута меншим за вказане значення

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given value
uk: Щоб визначити, чи має атрибут значення, яке є більшим за вказане значення або рівним йому

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a given value
uk: Щоб встановити для атрибута вказане значення

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is equal to a given string
uk: Щоб визначити, чи дорівнює значення атрибута вказаному рядку

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not equal to a given string
uk: Щоб визначити, чи не дорівнює значення атрибута вказаному рядку

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater than a given string
uk: Щоб визначити, чи перевищує значення атрибута вказаний рядок

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller than a given string
uk: Щоб визначити, чи є значення атрибута меншим за вказаний рядок

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is greater or equal to a given string
uk: Щоб визначити, чи має атрибут значення, яке є більшим за вказаний рядок або рівним йому

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is smaller or equal to a given string
uk: Щоб визначити, чи має атрибут значення, яке є меншим за вказаний рядок або рівним йому

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given values
uk: Щоб визначити, чи лежить значення атрибута між двома вказаними значеннями

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is between two given strings
uk: Щоб визначити, чи лежить значення атрибута між двома вказаними рядками

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in lower case (eg. hello)
uk: Щоб перевести символи у атрибуті у нижній регістр (наприклад, привіт)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in upper case (eg. HELLO)
uk: Щоб перевести символи у атрибуті у верхній регістр (наприклад, ПРИВІТ)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute in capitalized case (eg. Hello)
uk: Щоб зробити регістр символів у атрибуті таким, як на початку речення (наприклад, Привіт)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in lower case (eg. hello)
uk: Щоб визначити, чи не є символи атрибута символами нижнього регістру (наприклад, привіт)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in upper case (eg. HELLO)
uk: Щоб визначити, чи не є символи атрибута символами верхнього регістру (наприклад, ПРИВІТ)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is not in capitalized case (eg. Hello)
uk: Щоб визначити, чи не є регістр символів у атрибуті таким, як на початку речення (наприклад, Привіт)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in lower case (eg. hello)
uk: Щоб визначити, чи є символи атрибута символами нижнього регістру (наприклад, привіт)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in upper case (eg. HELLO)
uk: Щоб визначити, чи є символи атрибута символами верхнього регістру (наприклад, ПРИВІТ)

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the attribute is in capitalized case (eg. Hello)
uk: Щоб визначити, чи є регістр символів у атрибуті таким, як на початку речення (наприклад, Привіт)

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute where a value is replaced by another one
uk: Щоб встановити для атрибута значення іншого атрибута із заміною

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a part of the value of another attribute
uk: Щоб встановити для атрибута значення, яке є частиною значення іншого атрибута

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with the value of another attribute
uk: Щоб встановити для атрибута значення, яке є значенням іншого атрибута

[ctx: Help for a condition]
en: To set the attribute with a word of the value of another attribute converted in date format
uk: Щоб встановити для атрибута значення, яке є словом значення іншого атрибута, із перетворенням у формат дати

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with the value of another attribute
uk: Щоб встановити для атрибута дати значення, яке є значенням іншого атрибута

[ctx: Help for a condition]
en: To set the date attribute with a word of another attribute converted in date format
uk: Щоб встановити для атрибута дати значення, яке є словом значення іншого атрибута, із перетворенням у формат дати

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is today
uk: Щоб визначити, чи є дата операції сьогоднішньою

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous month
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції попередньому місяцю

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in current year
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції поточному року

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in previous year
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції попередньому року

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 30 days
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 30 днів

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 months
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 3 місяці

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 6 months
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 6 місяців

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 12 months
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 12 місяців

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 2 years
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 2 роки

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 3 years
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 3 роки

[ctx: Help for a condition]
en: To find out if the date of the transaction is in last 5 years
uk: Щоб визначити, чи належить дата операції проміжку у останні 5 років

[ctx: logical operator in a search query]
en:  and
uk:  і

[ctx: logical operator in a search query]
en:  or
uk:  або

[ctx: Error message]
en: Impossible to remove a transaction from a closed tracker
uk: Неможливо вилучити операцію з закритого стеження

[ctx: Error message]
en: Impossible to add a transaction in a closed tracker
uk: Неможливо додати операцію до закритого стеження

[ctx: Information message]
en: Tracker '%1' has been created
uk: Було створено стеження «%1»

[ctx: Noun, a country]
en: France
uk: Франція

[ctx: Noun, a country]
en: United States
uk: США

[ctx: Noun, a currency]
en: Dow Jones (DJIA)
uk: Доу Джонс (DJIA)

[ctx: Noun, a country]
en: England
uk: Велика Британія

[ctx: Noun, a country]
en: Germany
uk: Німеччина

[ctx: Noun, a country]
en: Japan
uk: Японія

[ctx: Noun, a country]
en: China
uk: Китай

[ctx: Noun, a country]
en: Singapore
uk: Сінгапур

[ctx: Noun, the country of bitcoin]
en: Internet
uk: Інтернет

[ctx: Error message]
en: Unknown unit '%1'
uk: Невідома одиниця «%1»

[ctx: Error message]
en: Reference unit of a unit cannot be itself.
uk: Еталонною одиницею одиниці не може бути сама одиниця.

[ctx: Progression step]
en: Simplify unit
uk: Спрощення одиниці

[ctx: Progression step]
en: Analyze unit
uk: Аналіз одиниці

[ctx: Progression step]
en: Remove useless values
uk: Вилучення непотрібних значень

[ctx: Error message]
en: Invalid ratio. Ratio must be greater than 0.
uk: Некоректний коефіцієнт. Коефіцієнт має бути більшим за 0.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The URL or the SCRIPT of the source. %1 will be replaced by the internet code of the unit
uk: Адреса або скрипт джерела. %1 буде замінено інтернет-кодом одиниці.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the current day in format yyyy-MM-dd
uk: %1 буде замінено на поточний день у форматі рррр-ММ-дд

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: %1 will be replaced by the previous date in format yyyy-MM-dd
uk: %1 буде замінено на попередню дату у форматі рррр-ММ-дд

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The mode (HTML or CSV or CSVR). In HTML mode, only one value will be extracted from downloaded page. In CSV mode, a value per line will be extracted. CSVR means CSV in reverse mode.
uk: Режим (HTML, CSV або CSVR). У режимі HTML зі отриманої сторінки буде видобуте лише одне значення. У режимі CSV буде видобуто одне значення на кожен рядок. CSVR — CSV у оберненому режимі.

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the price (see %1)
uk: Формальний вираз для пошуку ціни (див. %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The regular expression for the date (see %1)
uk: Формальний вираз для пошуку дати (див. %1)

[ctx: Description test for a text file used to define a source of download]
en: The format of the date (see %1) or "UNIX" for unix time
uk: Формат запису дати (див. %1) або «UNIX» для часу у форматі UNIX

[ctx: Error message]
en: Source of download %1 is not installed.
uk: Джерело отримання %1 не встановлено.

[ctx: An information message]
en: Open url '%1' failed
uk: Спроба відкриття адреси «%1» завершилася невдало

[ctx: Information message]
en: Price not found for '%1' with regular expression '%2' in line '%3'
uk: Для «%1» за формальним виразом «%2» у рядку «%3» ціни не виявлено

[ctx: Error message]
en: Impossible to download unit %1 with Internet code %2 on the source %3.
uk: Не вдалося отримати дані одиниці %1 з інтернет-кодом %2 з джерела %3.

[ctx: Error message]
en: Impossible to open unit %1 with Internet code %2.
uk: Не вдалося відкрити дані одиниці %1 з інтернет-кодом %2.

[ctx: the day after today]
en: tomorrow
uk: завтра

[ctx: this day]
en: today
uk: сьогодні

[ctx: the day before today]
en: yesterday
uk: вчора

[ctx: the week after this week]
en: next week
uk: наступний тиждень

[ctx: the month after this month]
en: next month
uk: наступний місяць

[ctx: @option yesterday]
en: &Yesterday
uk: В&чора

[ctx: @option today]
en: &Today
uk: С&ьогодні

[ctx: @option tomorrow]
en: To&morrow
uk: &Завтра

[ctx: @option next week]
en: Next &Week
uk: Наступний &тиждень

[ctx: @option next month]
en: Next M&onth
uk: Наступний м&ісяць

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
uk: Без дати

note: i18n: ectx: label, entry (show_splash_screen), group (Main Panel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_splash_screen)
en: Show splash screen
uk: Показувати вікно вітання

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_bookmarks), group (Main Panel)
en: Update modified bookmarks on close
uk: Оновлювати змінені закладки під час завершення роботи

note: i18n: ectx: label, entry (update_modified_contexts), group (Main Panel)
en: Update modified pages on close
uk: Оновлювати змінені сторінки під час завершення роботи

note: i18n: ectx: label, entry (main_tabs_position), group (Main Panel)
en: Main tabs position
uk: Позиція основних вкладок

note: i18n: ectx: label, entry (date_format), group (Main Panel)
en: Date format
uk: Формат дати

note: i18n: ectx: label, entry (icon_in_system_tray), group (Main Panel)
en: Icon in system tray
uk: Піктограма системного лотка

[ctx: Move tooltip]
en: Move first
uk: Пересунути на початок

[ctx: Move tooltip]
en: Move before
uk: Пересунути до

[ctx: Move tooltip]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: Move tooltip]
en: Move after
uk: Пересунути після

[ctx: Move tooltip]
en: Move last
uk: Пересунути в кінець

[ctx: Question]
en: Title
uk: Назва

[ctx: Question]
en: New title (Empty to retrieve the default title):
uk: Нова назва (не заповнюйте, якщо слід отримати типову назву):

en: Date of the transaction
    up or down to add or remove one day
    CTRL + up or CTRL + down to add or remove one month
uk: Дата операції
    ↑ або ↓ додасть або вилучить один день
    CTRL + ↑ або CTRL + ↓ додасть або вилучить один місяць

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kResetInternalFilter)
en: Reset the internal filter
uk: Відновити початкове значення внутрішнього фільтра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kConfigure) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kConfigure)
en: To configure the table
uk: Для налаштовування таблиці

[ctx: Noun, user action]
en: Show tool bar
uk: Показати панель інструментів

[ctx: Noun, user action]
en: Export…
uk: Експорт…

[ctx: Title of the content SVG export]
en: Skrooge SVG export
uk: Експорт SVG зі Skrooge

[ctx: Description of the content SVG export]
en: A SVG drawing created by the Skrooge.
uk: Малюнок SVG, створений за допомогою Skrooge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kPrint) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kPrint)
en: Print the graph
uk: Надрукувати граф

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kCopy) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kCopy)
en: Copy picture
uk: Копіювати зображення

[ctx: A place holder for a filter field]
en: Filter
uk: Фільтр

[ctx: The current month]
en: Current month
uk: Поточний місяць

[ctx: The month before the current month]
en: Last month
uk: Попередній місяць

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugins…
uk: Завантаження додатків…

[ctx: Splash screen message]
en: Loading plugin %1/%2: %3…
uk: Завантаження додатка %1/%2: %3…

en: Developer of plugin '%1'
uk: Розробник додатка «%1»

en: ,
     '%1'
uk: ,
     «%1»

[ctx: Noun]
en: Pages
uk: Сторінки

[ctx: Widget description]
en: Progress of the current action
uk: Поступ поточної дії

[ctx: Widget description]
en: Cancel the current action
uk: Скасувати поточну дію

[ctx: Verb]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: Verb]
en: Show all
uk: Показати все

[ctx: Noun, user action]
en: New Tab
uk: Створити вкладку

[ctx: Verb]
en: Lock panels
uk: Заблокувати панелі

[ctx: Verb]
en: Unlock panels
uk: Розблокувати панелі

[ctx: Noun, user action]
en: Pin this page
uk: Фіксування цієї сторінки

[ctx: Noun, user action]
en: Close All
uk: Закрити всі

[ctx: Noun, user action]
en: Close All Other
uk: Закрити всі інші

[ctx: Noun, user action]
en: Save page state
uk: Збереження стану сторінки

[ctx: Noun, user action]
en: Reset page state
uk: Відновлення стану сторінки

[ctx: Noun, user action]
en: Reopen last page closed
uk: Повторне відкриття останньої закритої сторінки

[ctx: Noun, user action]
en: Overwrite bookmark state
uk: Перезаписати стан закладки

[ctx: Noun, user action]
en: Configure…
uk: Налаштувати…

[ctx: Noun, user action]
en: Menu
uk: Меню

[ctx: Noun, user action]
en: Previous
uk: Назад

[ctx: Noun, user action]
en: Next
uk: Далі

[ctx: Noun, user action]
en: Enable editor
uk: Увімкнути редактор

[ctx: Noun, user action]
en: Migrate to SQLCipher format
uk: Перехід на формат SQLCipher

[ctx: Information message]
en: You can exit full screen mode with %1 or with the contextual menu
uk: Вийти з повноекранного режиму можна за допомогою натискання %1 або контекстного меню

[ctx: Information message]
en: At least one page must be opened to enable full screen mode
uk: Для вмикання повноекранного режиму має бути відкрито принаймні одну сторінку

[ctx: skgtestimportskg]
en: The application cannot be closed when a transaction is running.
uk: Роботу програми не можна завершувати до завершення виконання операції.

[ctx: Question]
en: The document has been modified.
    Do you want to save it before closing?
uk: Документ було змінено.
    Бажаєте зберегти його до завершення роботи?

[ctx: Question]
en: Save as
uk: Зберегти як

[ctx: Question]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: Question]
en: Do not save
uk: Не зберігати

[ctx: Question]
en: Current modifications will not be saved.
    Do you want to continue?
uk: Внесені зміни не буде збережено.
    Бажаєте завершити роботу?

[ctx: Question]
en: Close confirmation
uk: Підтвердження закриття

[ctx: Date format]
en: Short date (%1, %2)
uk: Скорочений запис дати (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Long date (%1, %2)
uk: Дата повністю (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy short date (%1, %2)
uk: Форматована скорочена дата (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: Fancy long date (%1, %2)
uk: Форматована дата повністю (%1, %2)

[ctx: Date format]
en: ISO date (%1, %2)
uk: Дата у форматі ISO (%1, %2)

[ctx: Noun]
en: General
uk: Загальне

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save settings
uk: Зберегти параметри

[ctx: Noun, user action]
en: Unpin this page
uk: Скасування фіксування цієї сторінки

[ctx: Noun, indicate that current document is modified]
en:  [modified]
uk:  [змінено]

[ctx: Noun, indicate that current document is loaded in read only]
en:  [read only]
uk:  [лише читання]

[ctx: Noun, default name for a new document]
en: Untitled
uk: Без назви

[ctx: An information message]
en: Impossible to open the page because the plugin was not found
uk: Не вдалося відкрити сторінку, оскільки не було знайдено відповідного додатка

[ctx: Error message]
en: Unknown plugin or action [%1] in url [%2]
uk: Невідомий додаток або дія [%1] з адресою [%2]

[ctx: Information message]
en: A page cannot be closed when a transaction is running.
uk: Сторінку не можна закривати до завершення виконання операції.

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Reset default state
uk: Відновити типовий стан

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state has been reset
uk: Типовий стан відновлено

[ctx: Warning header]
en: Warning: %1
uk: Попередження: %1

[ctx: Error header]
en: Error: %1
uk: Помилка: %1

[ctx: Information header]
en: Information: %1
uk: Відомості: %1

[ctx: Done header]
en: Done: %1
uk: Виконано: %1

[ctx: Noun]
en: Notification
uk: Сповіщення

[ctx: Verb]
en: Open …
uk: Відкрити…

[ctx: Question]
en: File <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
uk: Файл з назвою <b>%1</b> вже існує. Перезаписати його?

[ctx: Question]
en: Warning
uk: Попередження

[ctx: Verb]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capitalize
uk: великі

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: capwords
uk: перші_великі

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: lower
uk: малі

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: trim
uk: обрізати

[ctx: Key word to modify a string into a field]
en: upper
uk: вище

[ctx: An information message]
en: The document must be saved to be migrated.
uk: Для перенесення даних документ слід спочатку зберегти.

[ctx: Positive message]
en: Your document has been migrated.
    Here is the new file:
    %1
uk: Дані вашого документа перенесено у новий формат.
    Новий файл збережено тут:
    %1

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
uk: Перегляд

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockContext) i18n: ectx: ToolBar (context)
en: Pages
uk: Сторінки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">this list allows you to open new pages</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> to open in a new page</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">за допомогою цього списку ви можете відкривати нові сторінки</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ctrl</span> для відкриття на новій сторінці</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QListWidget, kContextList)
en: this list allows you to open new pages
uk: за допомогою цього списку ви можете відкривати нові сторінки

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, kDockMessages)
en: &Messages
uk: &Повідомлення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear all messages
uk: Спорожнити журнал повідомлень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kClearMessageBtn)
en: Clear messages
uk: Вилучити повідомлення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_icon_in_system_tray)
en: Show icon in system tray
uk: Показувати піктограму у системному лотку

[ctx: Verb, ask something to the user]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts)
en: Ask
uk: Запитати

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Always
uk: Завжди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_contexts) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Never
uk: Ніколи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: North
uk: Північ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: South
uk: Південь

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: West
uk: Захід

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_main_tabs_position)
en: East
uk: Схід

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_update_modified_bookmarks)
en: Ask
uk: Запитати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Update modified &bookmarks on close:
uk: Оновлювати з&мінені закладки під час завершення роботи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Main tabs position:
uk: &Позиція основних вкладок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update modified pages on close:
uk: Оновлення змінених сторінок під час завершення:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
uk: Показ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Date fo&rmat:
uk: &Формат дати:

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Today
uk: Сьогодні

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 7 days
uk: Наступних 7 днів

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 15 days
uk: Наступних 30 днів

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next month
uk: Наступного місяця

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 months
uk: Наступні 3 місяці

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 6 months
uk: Наступні 6 місяців

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next year
uk: Наступного року

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Next 3 years
uk: Наступні 3 роки

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the future
uk: Далеко у майбутньому

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 7 days
uk: Попередніх 7 днів

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 15 days
uk: Попередніх 15 днів

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last month
uk: Попереднього місяця

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 months
uk: Попередні 3 місяці

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 6 months
uk: Попередні 6 місяців

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last year
uk: Попереднього року

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Last 3 years
uk: Попередні 3 роки

[ctx: A group name for grouping by date attibute]
en: Far away in the past
uk: Далеко у минулому

[ctx: How to display a grouping title. Here "title (count) Sum= [min , average , max]"]
en: %1: %2 (%3) Sum=%4 [%5 , %6 , %7]
uk: %1: %2 (%3) Сума=%4 [%5 , %6 , %7]

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Bookmark update '%1'
uk: Оновлення закладки «%1»

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Update object
uk: Оновлення об’єкта

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Property creation
uk: Створення властивості

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Move bookmark
uk: Пересунути закладку

[ctx: An information to the user]
en: The bookmark '%1' has been moved to '%2'
uk: Закладку «%1» було пересунуто до «%2»

[ctx: Period mode]
en: All Dates
uk: Всі дати

[ctx: Period mode]
en: Current…
uk: Поточний…

[ctx: Period mode]
en: Previous…
uk: Попередній…

[ctx: Period mode]
en: Last…
uk: Останній…

[ctx: Period mode]
en: Custom…
uk: Нетиповий…

[ctx: Period mode]
en: Timeline…
uk: Розклад…

[ctx: Period interval]
en: day(s)
uk: днів

[ctx: Period interval]
en: week(s)
uk: тижнів

[ctx: Period interval]
en: month(s)
uk: місяців

[ctx: Period interval]
en: quarter(s)
uk: кварталів

[ctx: Period interval]
en: semester(s)
uk: семестрів

[ctx: Period interval]
en: year(s)
uk: років

[ctx: A period]
en: From %1 to %2
uk: З %1 до %2

[ctx: A period]
en: Previous day | %1 previous days
uk[0]: Попередній %1 день
uk[1]: Попередні %1 дні
uk[2]: Попередні %1 днів
uk[3]: Попередній день

[ctx: A period]
en: Previous week | %1 previous weeks
uk[0]: Попередній %1 тиждень
uk[1]: Попередні %1 тижні
uk[2]: Попередні %1 тижнів
uk[3]: Попередній тиждень

[ctx: A period]
en: Previous month | %1 previous months
uk[0]: Попередній %1 місяць
uk[1]: Попередні %1 місяці
uk[2]: Попередні %1 місяців
uk[3]: Попередній місяць

[ctx: A period]
en: Previous year | %1 previous years
uk[0]: Попередній %1 рік
uk[1]: Попередні %1 роки
uk[2]: Попередні %1 років
uk[3]: Попередній рік

[ctx: A period]
en: Previous quarter | %1 previous quarters
uk[0]: Попередній %1 квартал
uk[1]: Попередні %1 квартали
uk[2]: Попередні %1 кварталів
uk[3]: Попередній квартал

[ctx: A period]
en: Previous semester | %1 previous semesters
uk[0]: Попередній %1 семестр
uk[1]: Попередні %1 семестри
uk[2]: Попередні %1 семестрів
uk[3]: Попередній семестр

[ctx: A period]
en: Last day | %1 last days
uk[0]: Останній %1 день
uk[1]: Останні %1 дні
uk[2]: Останні %1 днів
uk[3]: Останній день

[ctx: A period]
en: Last week | %1 last weeks
uk[0]: Останній %1 тиждень
uk[1]: Останні %1 тижні
uk[2]: Останні %1 тижнів
uk[3]: Останній тиждень

[ctx: A period]
en: Last month | %1 last months
uk[0]: Останній %1 місяць
uk[1]: Останні %1 місяці
uk[2]: Останні %1 місяців
uk[3]: Останній місяць

[ctx: A period]
en: Last year | %1 last years
uk[0]: Останній %1 рік
uk[1]: Останні %1 роки
uk[2]: Останні %1 років
uk[3]: Останній рік

[ctx: A period]
en: Last quarter | %1 last quarters
uk[0]: Останній %1 квартал
uk[1]: Останні %1 квартали
uk[2]: Останні %1 кварталів
uk[3]: Останній квартал

[ctx: A period]
en: Last semester | %1 last semesters
uk[0]: Останній %1 семестр
uk[1]: Останні %1 семестри
uk[2]: Останні %1 семестрів
uk[3]: Останній семестр

[ctx: A period]
en: Current day
uk: Поточний день

[ctx: A period]
en: Current week
uk: Поточний тиждень

[ctx: A period]
en: Current month
uk: Поточний місяць

[ctx: A period]
en: Current year
uk: Поточний рік

[ctx: A period]
en: Current quarter
uk: Поточний квартал

[ctx: A period]
en: Current semester
uk: Поточний семестр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kFuture)
en: including future
uk: разом з майбутніми

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateBeginLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateBegin)
en: Begin date
uk: Дата початку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateBeginLabel)
en: from
uk: від

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, kDateEndLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd) i18n: ectx: property (statusTip), widget (SKGDateEdit, kDateEnd)
en: End date
uk: Дата завершення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kDateEndLabel)
en: to
uk: до

en: Show: %1
uk: Показати: %1

en: Show
uk: Показати

[ctx: A period including all dates]
en: All dates
uk: усі файли

[ctx: The current quarter]
en: Current quarter
uk: Поточний квартал

[ctx: The current semester]
en: Current semester
uk: Поточний семестр

[ctx: The current year]
en: Current year
uk: Поточний рік

[ctx: The quarter before the current quarter]
en: Last quarter
uk: Попередній квартал

[ctx: The semester before the current semester]
en: Last semester
uk: Попередній семестр

[ctx: The year before the current year]
en: Last year
uk: Попередній рік

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of lines
uk: Стос за рядками

[ctx: Noun, a type of graph, with bars stacked upon each other]
en: Stack of columns
uk: Стос за стовпчиками

[ctx: Noun, a type of graph, with bars placed besides each other]
en: Histogram
uk: Гістограма

[ctx: Noun, a type of graph with only points]
en: Point
uk: Точковий

[ctx: Noun, a type of graph with only lines]
en: Line
uk: Лінія

[ctx: Noun, a type of graph, with lines stacked upon each other]
en: Stacked area
uk: Стос

[ctx: Noun, a type of graph, with bubbles]
en: Bubble
uk: Бульбашка

[ctx: Noun, a type of graph that looks like a sliced pie]
en: Pie
uk: Кругова діаграма

[ctx: Noun, a type of graph that looks like concentric slices of a pie (a la filelight)]
en: Concentric pie
uk: Концентрична діаграма

[ctx: Noun, a type of graph that looks treemap]
en: Treemap
uk: Мозаїчна карта

en: Table
uk: Таблиця

en: Text
uk: Текст

[ctx: Noun, user action]
en: Reset default colors
uk: Відновлення типових кольорів

[ctx: Noun, user action]
en: All values in positive
uk: Всі значення додатні

[ctx: Noun, user action]
en: Show limits
uk: Показ меж

[ctx: Noun, user action]
en: Show average
uk: Показ середнього

[ctx: Noun, user action]
en: Show tendency line
uk: Показ лінії тенденції

[ctx: Noun, user action]
en: Show Pareto curve
uk: Показ кривої Парето

[ctx: Noun, user action]
en: Show legend
uk: Показ умовних позначень

[ctx: Noun, user action]
en: Show origin
uk: Показ початку координат

[ctx: Noun, user action]
en: Show decimals
uk: Показ дробової частини

en: %1 (raw)
uk: %1 (без обробки)

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum
uk: Сума

[ctx: Noun, the numerical average of a list of values]
en: Average
uk: Середнє значення

[ctx: Noun, the minimum value of a list of values]
en: Min
uk: Мін.

[ctx: Noun, the maximum value of a list of values]
en: Max
uk: Макс.

[ctx: Noun]
en: Tendency line
uk: Лінія тенденції

[ctx: Noun, the numerical sum of a list of values]
en: Sum of '%1'
uk: Сума «%1»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLineEdit, kFilterEdit)
en: Filter
uk: Фільтр

[ctx: Question]
en: Do you really want to close this pinned page?
uk: Ви справді бажаєте закрити цю фіксовану сторінку?

[ctx: Question]
en: Pinned page
uk: Фіксована сторінка

[ctx: Question]
en: Bookmark '%1' has been modified. Do you want to update it with the current state?
uk: Закладку «%1» було змінено. Бажаєте оновити її згідно поточного стану?

[ctx: Question]
en: Bookmark has been modified
uk: Закладку було змінено

[ctx: Successful message after an user action]
en: Bookmark updated
uk: Закладку оновлено

[ctx: Question]
en: Page has been modified. Do you want to update it with the current state?
uk: Сторінку було змінено. Бажаєте оновити її згідно поточного стану?

[ctx: Question]
en: Page has been modified
uk: Сторінку було змінено

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default state
uk: Зберегти типовий стан

[ctx: Successful message after an user action]
en: Default state saved
uk: Типовий стан збережено

[ctx: Verb]
en: Save the state of this tab
uk: Зберегти стан цієї вкладки

[ctx: Noun, Menu name]
en: Columns
uk: Стовпчики

[ctx: Noun, Menu name]
en: Group by
uk: Групувати за

[ctx: Noun, grouping option]
en: None
uk: Немає

[ctx: Noun, grouping option]
en: Sorted column
uk: Впорядкований стовпчик

[ctx: Noun, user action]
en: View appearance
uk: Вигляд

[ctx: Noun, user action]
en: Resize to content
uk: Змінити розмір вмісту

[ctx: Noun, user action]
en: Auto resize
uk: Автоматична зміна

[ctx: Noun, user action]
en: Alternate row colors
uk: Чергувати кольори рядків

[ctx: Noun, user action]
en: Save parameters
uk: Зберегти параметри

[ctx: Noun, name of the user action]
en: Save default parameters
uk: Зберегти типові параметри

[ctx: Action]
en: Print…
uk: Надрукувати…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOriginal)
en: Fit zoom
uk: Підбір масштабу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomOut) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomOut)
en: Zoom out
uk: Зменшити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, kZoomSlider) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QSlider, kZoomSlider)
en: Custom zoom
uk: Нетиповий масштаб

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, kZoomIn) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QToolButton, kZoomIn)
en: Zoom in
uk: Збільшити

[ctx: Error message]
en: Impossible to insert object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
uk: Неможливо вставити об’єкт (%1 використовується %2).
    Назва обмеження: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to update object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
uk: Неможливо оновити запис об’єкта (%1 використовується %2).
    Назва обмеження: %3

[ctx: Error message]
en: Impossible to delete used object (%1 is used by %2).
    Constraint name: %3
uk: Вилучати використані об’єкти не можна (%1 використовується %2).
    Назва обмеження: %3

[ctx: User interrupted something that Skrooge was performing]
en: The current transaction has been interrupted
uk: Поточну дію було перервано

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction cannot be started during execution of another one
uk: Операцію не можна розпочати через виконання іншої операції

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: A transaction must be opened to do this action
uk: Для виконання цієї дії слід відкрити операцію

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Closing transaction failed because too many transactions ended
uk: Спроба закриття операції зазнала невдачі через завелику кількість завершених операцій

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Remove of transactions is forbidden inside a transaction
uk: Вилучення операцій у межах операції заборонено

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Creation of a group of transactions is forbidden inside a transaction
uk: Створення групи операцій у межах операції заборонено

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Undo / Redo is forbidden inside a transaction
uk: Під час виконання операції заборонене скасування/повторення дій

[ctx: Something went wrong with SQL transactions]
en: Change password is forbidden inside a transaction
uk: Під час виконання операції не можна змінювати пароль

[ctx: Inform the user that the password protection was removed]
en: The document password has been removed.
uk: Пароль документа вилучено.

[ctx: Inform the user that the password was successfully changed]
en: The document password has been modified.
uk: Пароль документа змінено.

[ctx: Noun]
en: Recovery
uk: Відновлення

[ctx: Error message]
en: Impossible to recover this file
uk: Цей файл не вдалося відновити

[ctx: Error message]
en: Wrong installation
uk: Помилкове встановлення

[ctx: Error message]
en: Wrong password
uk: Помилковий пароль

[ctx: Error message]
en: Oups, this file seems to be corrupted
uk: Вибачте, здається файл пошкоджено.

[ctx: Information message]
en: This document is protected by a password but the database is still in SQLite mode.
    Do you know that the SQLCipher mode is more secured because even the temporary file is encrypted?
uk: Цей документ захищено паролем, але база даних все ще працює у режимі Sqlite.
    Чи знаєте ви, що режим Sqlcipher є захищенішим, оскільки у цьому режимі шифрується навіть тимчасовий файл?

[ctx: Information message]
en: A security hole has been detected and corrected on this version of the application. We strongly encourage you to change your password.
uk: У цій версії програми виправлено виявлену ваду захисту. Ми наполегливо рекомендуємо вам змінити ваш пароль.

[ctx: Popup message]
en: The migration failed but the document has been loaded without error because debug mode is activated
uk: Спроба перенесення даних зазнала невдачі, але документ було завантажено без помилок через те, що задіяно режим діагностики.

[ctx: The document has been upgraded to the latest Skrooge version format]
en: The document has been migrated
uk: Документ перетворено

[ctx: Error message]
en: This application can not run correctly because the %3 version of the system (%1) is not aligned with the %4 version embedded in Qt (%2). You should rebuild Qt with the option -system-sqlite.
uk: Програма не може працювати належним чином, оскільки версія %3 у системі (%1) не збігається з версією %4, вбудованою до Qt (%2). Вам слід повторно зібрати Qt з параметром -system-sqlite.

[ctx: Error message: Can not save a file if it has no name yet]
en: Save not authorized because the file name is not yet defined
uk: Збережено без уповноваження, оскільки ще не визначено назви файла

[ctx: Cannot save the file while the application is still performing an SQL transaction]
en: Save is forbidden if a transaction is still opened
uk: Збереження заборонено, якщо не закрито операцію

[ctx: There is already a file with the same name]
en: File '%1' already exist
uk: Файл з назвою «%1» вже існує.

[ctx: Error message: Could not create a backup file]
en: Creation of backup file %1 failed
uk: Спроба створення резервної копії файла %1 зазнала невдачі

[ctx: Error message: writing a file failed]
en: Write file '%1' failed
uk: Спроба запису до файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Verb, automatically load when the application is started]
en: autostart
uk: автозапуск

[ctx: Progression step]
en: Update materialized views
uk: Оновлення матеріалізованих панелей

[ctx: Error message: Could not open a file]
en: Open file '%1' failed
uk: Спроба відкриття файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Error message]
en: No database defined
uk: Не визначено жодної бази даних

[ctx: Verb, save a document]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: Noun, the value of an item]
en: Value
uk: Значення

[ctx: Noun, date of last modification]
en: Last modification
uk: Час останньої зміни

[ctx: Error message: We expected only one object in the result, but got more]
en: More than one object returned in '%1' for '%2'
uk: У «%1» було повернуто декілька об’єктів у відповідь на запит «%2»

[ctx: Error message: We expected at least one object in the result, but got none]
en: No object returned in '%1' for '%2'
uk: У «%1» не було повернуто жодного об’єкта у відповідь на запит «%2»

[ctx: Error message: an invalid character was found]
en: The name '%1' is invalid : the '%2' character is forbidden
uk: Назва «%1» є некоректною: не можна використовувати символ «%2»

[ctx: Error message: Something failed because of a database issue]
en: %1 failed because linked object is not yet saved in the database.
uk: Спроба %1 завершилася невдало, оскільки пов’язаний об’єкт все ще не зберігається у базі даних.

[ctx: Error message: Loops are forbidden in Skrooge data structures]
en: You cannot create a loop, ie parent and child with the same name. For example, A > A is a loop. A > B > A is another kind of loop
uk: Створювати циклічні посилання не можна, тобто не можна створювати основний і підлеглий записи з однією назвою. Наприклад, A > A — цикл. A > B > A — ще один приклад циклу.

[ctx: Error message: Could not load something because it is not in the database]
en: Load of '%1' with '%2' failed because it was not found in the database
uk: Спроба завантаження «%1» з «%2» зазнала невдачі через те, що об’єкт не вдалося знайти у базі даних

en: Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found one object) | Load of '%2' with '%3' failed because of bad size of result (found %1 objects)
uk[0]: Спроба завантаження «%2» з «%3» зазнала невдачі через неправильну кількість результатів (знайдено %1 об’єкт)
uk[1]: Спроба завантаження «%2» з «%3» зазнала невдачі через неправильну кількість результатів (знайдено %1 об’єкти)
uk[2]: Спроба завантаження «%2» з «%3» зазнала невдачі через неправильну кількість результатів (знайдено %1 об’єктів)
uk[3]: Спроба завантаження «%2» з «%3» зазнала невдачі через неправильну кількість результатів (знайдено %1 об’єкт)

[ctx: Error message for an object]
en: '%1': %2
uk: «%1»: %2

[ctx: An information to the user that something was deleted]
en: '%1' has been deleted
uk: «%1» було вилучено

[ctx: An information to the user]
en: The property '%1=%2' has been added on '%3'
uk: Додано властивість «%1=%2» для «%3»

[ctx: Welcome message]
en: Welcome to %1
uk: Вітаємо у %1

[ctx: Title for tips of the day]
en: Did you know …?
uk: Чи знаєте ви, що…

[ctx: Logical condition]
en: %1 or %2
uk: %1 або %2

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and (%2)
uk: (%1) і (%2)

[ctx: Logical condition]
en: not (%1)
uk: не (%1)

[ctx: Logical condition]
en: (%1) and not (%2)
uk: (%1) і не (%2)

[ctx: An information message]
en: Open file '%1' failed
uk: Спроба відкриття файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Error message]
en: Impossible to copy '%1' to '%2'
uk: Не вдалося скопіювати з «%1» до «%2»

[ctx: Error message about encrypting a file]
en: Old encrypted files are no more supported. You should use Skrooge <= 2.32.0 to remove the encryption.
uk: Підтримку застарілих шифрованих файлів припинено. Для усування шифрування вам слід скористатися Skrooge <= 2.32.0.

[ctx: An error message: creating a file failed]
en: Creation file '%1' failed
uk: Спроба створення файла «%1» завершилася невдало

[ctx: Error message: something failed]
en: %1 failed
uk: Помилка: %1

[ctx: Error message]
en: Creation failed. The object already exists.
uk: Спроба створення завершилася невдало. Об’єкт з такою назвою вже існує.

[ctx: The description of the application]
en: Personal finances management made simple
uk: Керування особистими фінансами, наближене до простого користувача

[ctx: Fullname]
en: (c) 2007-%1 Stephane MANKOWSKI & Guillaume DE BURE
uk: © Stephane MANKOWSKI і Guillaume DE BURE, 2007–%1

[ctx: A job description]
en: Architect & Developer
uk: Архітектор і розробник

[ctx: A job description]
en: Developer
uk: Розробник

[ctx: A job description]
en: Developer - Google Summer Of Code 2010
uk: Розробник — Google Summer Of Code 2010

[ctx: The description of the application]
en: The application name is inspired by Charles Dicken's tale <i>A Christmas Carol</i>, where the main character, Ebenezer Scrooge, a grumpy old narrow man, gets visited by three ghosts who change the way he sees the world, in a good way.
uk: Назву програми запозичено з повісті Чарлза Діккенса <i>Різдвяна пісня</i>, у якій основним персонажем є Ебенезер Скрудж (Ebenezer Scrooge) — жадібний обмежений стариган, якого відвідують три привиди, які змінюють його ставлення до світу на краще.

[ctx: Reason of the about/credit]
en: Users helping us to improve this application
uk: Користувачі, які допомогли нам із покращенням цієї програми

[ctx: Application argument]
en: Document to open
uk: Документ, який слід відкрити

[ctx: Application argument]
en: Display environment variables used by this application.
uk: Показати змінні середовища, які використовуються цією програмою.

[ctx: Help]
en: Environment variables:
uk: Змінні середовища:

[ctx: Help, do not translate x]
en:   %1: To enable traces. x is the level of traces expected. This enables the debug mode too.
uk:   %1: щоб увімкнути трасування. x — рівень очікуваного трасування. Також вмикає режим діагностики.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the profiling. This enables the debug mode too.
uk:   %1: щоб увімкнути профілювання. Також вмикає режим діагностики.

[ctx: Help do not translate x]
en:   %1: To dump sql order taking more than x ms.
uk:   %1: щоб створювати дамп дій sql, які тривають понад x мс.

[ctx: Help]
en:   %1: To enable the high DPI mode.
uk:   %1: щоб увімкнути режим високої роздільної здатності.

[ctx: Splash screen message]
en: Loading …
uk: Завантаження…

[ctx: The name of the application]
en: Skrooge Convert
uk: Перетворення Skrooge

[ctx: The description of the application]
en: A conversion tool for financial files (KMyMoney, GnuCash, Skrooge, …)
uk: Інструмент для перетворення фінансових даних у різних форматах (KMyMoney, GnuCash, Skrooge…)

[ctx: Application argument]
en: Input file. Supported formats:
    %1
uk: Файл вхідних даних. Підтримувані формати:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Output file. Supported formats:
    %1
uk: Файл результатів. Підтримувані формати:
    %1

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter
uk: Назва параметра

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter
uk: Значення параметра

[ctx: Application argument]
en: Name of a parameter for export
uk: Назва параметра для експортування

[ctx: Application argument]
en: Value of a parameter for export
uk: Значення параметра для експортування

[ctx: Error message]
en: Missing -in option
uk: Не вказано параметра -in

[ctx: Error message]
en: Missing -out option
uk: Не вказано параметра -out

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Import parameters
uk:  Імпортування параметрів

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Imported file:
uk:  Файл імпортування:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Export parameters
uk:  Експортування параметрів

[ctx: Title of a console trace section]
en:  Exported file:
uk:  Файл експортування:

[ctx: Title of a console trace section]
en:  FAILED
uk:  ПОМИЛКА

[ctx: Title of a console trace section]
en:  SUCCESSFUL
uk:  УСПІШНО
