wxWidgets 3.1 - en to id_ID translation catalogue (1561 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
id_ID: 
    Tolong kirimkan laporan ini kepada pemelihara program, terima kasih!

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
id_ID:               Terima kasih dan kami mohon maaf atas ketidaknyamanannya!

en:  (copy %d of %d)
id_ID:  (salinan %d dari %d)

en:  (error %ld: %s)
id_ID:  (galat %ld: %s)

en:  (in module "%s")
id_ID:  (dalam modul "%s")

en:  (while overwriting an existing item)
id_ID:  (saat menimpa obyek yang ada)

en:  Preview
id_ID:  Pratinjau

en:  bold
id_ID:  tebal

en:  italic
id_ID:  miring

en:  light
id_ID:  ringan

en:  strikethrough
id_ID:  teks coret

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
id_ID: Amplop #10, 4 1/8 x 9 1/2 in

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
id_ID: Amplop #11, 4 1/2 x 10 3/8 in

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
id_ID: Amplop #12, 4 3/4 x 11 in

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
id_ID: Amplop #14, 5 x 11 1/2 in

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
id_ID: Amplop #9, 3 7/8 x 8 7/8 in

en: %d of %lu
id_ID: %d dari %lu

en: %i of %u
id_ID: %i dari %u

en: %lu of %lu
id_ID: %lu dari %lu

en: %s (%d items)
id_ID: %s (%d obyek)

en: %s (or %s)
id_ID: %s (atau %s)

en: %s Error
id_ID: Kesalahan %s

en: %s Information
id_ID: Informasi %s

en: %s Preferences
id_ID: Preferensi %s

en: %s Warning
id_ID: Peringatan %s

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
id_ID: %s tidak pas dengan header tar untuk entri '%s'

en: %s files (%s)|%s
id_ID: berkas %s (%s)|%s

en: %u of %u
id_ID: %u dari %u

en: &About
id_ID: Tent&ang

en: &Actual Size
id_ID: Ukuran Seben&arnya

en: &After a paragraph:
id_ID: Setel&ah paragraf:

en: &Alignment
id_ID: Perat&aan

en: &Apply
id_ID: Ter&apkan

en: &Apply Style
id_ID: Ter&apkan Gaya

en: &Arrange Icons
id_ID: &Atur Ikon

en: &Ascending
id_ID: Urut N&aik

en: &Back
id_ID: &Mundur

en: &Based on:
id_ID: &Berdasarkan:

en: &Before a paragraph:
id_ID: Se&belum paragraf:

en: &Bg colour:
id_ID: &Warna latar:

en: &Blur distance:
id_ID: Jarak &blur:

en: &Bold
id_ID: Te&bal

en: &Bottom
id_ID: &Bawah

en: &Bottom:
id_ID: &Bawah:

en: &Box
id_ID: &Kotak

en: &Bullet style:
id_ID: &Gaya bullet:

en: &Cancel
id_ID: &Batal

en: &Cascade
id_ID: &Bertingkat

en: &Cell
id_ID: &Sel

en: &Character code:
id_ID: &Kode karakter:

en: &Clear
id_ID: &Bersihkan

en: &Close
id_ID: &Tutup

en: &Color
id_ID: &Warna

en: &Colour:
id_ID: &Warna:

en: &Convert
id_ID: &Ubah

en: &Copy
id_ID: &Salin

en: &Copy URL
id_ID: &Salin URL

en: &Customize...
id_ID: &Kustomisasi...

en: &Debug report preview:
id_ID: &Pratinjau laporan debug:

en: &Delete
id_ID: &Hapus

en: &Delete Style...
id_ID: &Hapus Gaya...

en: &Descending
id_ID: Urut &Turun

en: &Details
id_ID: &Rinci

en: &Down
id_ID: &Turun

en: &Edit
id_ID: &Sunting

en: &Edit Style...
id_ID: &Sunting Gaya...

en: &Execute
id_ID: &Jalankan

en: &File
id_ID: &Berkas

en: &Find
id_ID: &Temukan

en: &Finish
id_ID: &Selesai

en: &First
id_ID: &Pertama

en: &Floating mode:
id_ID: &Mode mengambang:

en: &Font family:
id_ID: &Keluarga font:

en: &Font for Level...
id_ID: &Font untuk Level...

en: &Forward
id_ID: &Maju

en: &From:
id_ID: &Dari:

en: &Height:
id_ID: &Tinggi:

en: &Help
id_ID: &Bantuan

en: &Hide details
id_ID: &Sembunyikan detail

en: &Horizontal offset:
id_ID: Jarak &horizontal:

en: &Indentation (tenths of a mm)
id_ID: &Indentasi (persepuluh mm)

en: &Indeterminate
id_ID: &Tidak tentu

en: &Index
id_ID: &Indeks

en: &Italic
id_ID: &Miring

en: &Jump to
id_ID: &Lompat ke

en: &Justified
id_ID: &Rata kanan kiri

en: &Last
id_ID: Terak&hir

en: &Left
id_ID: &Kiri

en: &Left:
id_ID: &Kiri:

en: &List level:
id_ID: &Level daftar:

en: &Move
id_ID: &Pindah

en: &Move the object to:
id_ID: &Pindahkan obyek ke:

en: &Network
id_ID: &Jaringan

en: &New
id_ID: &Baru

en: &Next
id_ID: &Berikut

en: &Next >
id_ID: &Berikutnya >

en: &Next Paragraph
id_ID: &Paragraf berikutnya

en: &Next Tip
id_ID: &Tip Berikutnya

en: &Next style:
id_ID: &Gaya berikutnya:

en: &No
id_ID: &Tidak

en: &Notes:
id_ID: Catata&n:

en: &Number:
id_ID: &Nomor:

en: &Open...
id_ID: &Buka...

en: &Outline level:
id_ID: Level &ikhtisar:

en: &Page Break
id_ID: &Ganti Halaman

en: &Paste
id_ID: &Tempel

en: &Picture
id_ID: &Citra

en: &Point size:
id_ID: &Ukuran titik:

en: &Position (tenths of a mm):
id_ID: &Posisi (persepuluh mm):

en: &Position mode:
id_ID: &Mode posisi:

en: &Preferences
id_ID: &Preferensi

en: &Previous
id_ID: &Sebelumnya

en: &Previous Paragraph
id_ID: &Paragraf Sebelumnya

en: &Print...
id_ID: &Cetak...

en: &Properties
id_ID: &Properti

en: &Quit
id_ID: &Keluar

en: &Redo
id_ID: &Kerjakan Lagi

en: &Redo
id_ID: &Kerjakan Lagi

en: &Rename Style...
id_ID: &Ubah Nama Gaya...

en: &Replace
id_ID: &Ganti

en: &Restart numbering
id_ID: &Ulangi penomoran

en: &Restore
id_ID: &Pulihkan

en: &Right
id_ID: &Kanan

en: &Right:
id_ID: &Kanan:

en: &Save
id_ID: &Simpan

en: &Save as
id_ID: &Simpan sebagai

en: &See details
id_ID: &Lihat detail

en: &Show tips at startup
id_ID: &Tampilkan tip saat awal mula

en: &Size
id_ID: &Ukuran

en: &Size:
id_ID: &Ukuran:

en: &Skip
id_ID: &Lewati

en: &Spacing (tenths of a mm)
id_ID: &Spasi (persepuluh mm)

en: &Spell Check
id_ID: Perik&sa Ejaan

en: &Strikethrough
id_ID: &Coret

en: &Style:
id_ID: &Gaya:

en: &Styles:
id_ID: &Gaya:

en: &Symbol:
id_ID: &Simbol:

en: &Synchronize values
id_ID: &Sinkronisasikan nilai

en: &Table
id_ID: &Tabel

en: &Top
id_ID: A&tas

en: &Top:
id_ID: A&tas:

en: &Underline
id_ID: &Garisbawahi

en: &Underlining:
id_ID: &Garis bawah:

en: &Undo
id_ID: &Urungkan

en: &Undo
id_ID: &Urungkan

en: &Up
id_ID: &Naik

en: &Vertical alignment:
id_ID: Perataan &vertikal:

en: &Vertical offset:
id_ID: Jarak &vertikal:

en: &View...
id_ID: &Tampilan.

en: &Weight:
id_ID: &Bobot:

en: &Width:
id_ID: &Lebar:

en: &Window
id_ID: &Jendela

en: &Yes
id_ID: &Ya

en: '%s' contains illegal characters
id_ID: '%s' mengandung karakter ilegal

en: '%s' doesn't consist only of valid characters
id_ID: '%s' tidak terdiri dari karakter yang sah

en: '%s' has extra '..', ignored.
id_ID: '%s' mempunyai '..' ekstra, diabaikan.

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
id_ID: '%s' bukan suatu nilai numerik yang benar untuk pilihan '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
id_ID: '%s' bukan suatu katalog pesan yang sah.

en: '%s' is not one of the valid strings
id_ID: '%s' bukan merupakan string yang sah

en: '%s' is one of the invalid strings
id_ID: '%s' merupakan string tidak sah

en: '%s' is probably a binary buffer.
id_ID: '%s' kemungkinan suatu penyangga biner.

en: '%s' should be numeric.
id_ID: '%s' harus numerik.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
id_ID: '%s' harus hanya berisi karakter ASCII.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
id_ID: '%s' harus hanya berisi karakter alfabet.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
id_ID: '%s' harus hanya berisi karakter alfabet atau numerik.

en: '%s' should only contain digits.
id_ID: '%s' hanya boleh berisi angka.

en: (Help)
id_ID: (Bantuan)

en: (None)
id_ID: (Nihil)

en: (Normal text)
id_ID: (Teks normal)

en: (bookmarks)
id_ID: (tanda taut)

en: (none)
id_ID: (nihil)

en: , 64-bit edition
id_ID: , edisi 64-bit

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
id_ID: Amplop 6 3/4, 3 5/8 x 6 1/2 in

en: : file does not exist!
id_ID: : berkas tidak ada!

en: : unknown charset
id_ID: : charset tidak dikenal

en: : unknown encoding
id_ID: : pengkodean tidak diketahui

en: < &Back
id_ID: < &Mundur

en: <Any Decorative>
id_ID: <Sebarang Dekoratif>

en: <Any Modern>
id_ID: <Sebarang Modern>

en: <Any Roman>
id_ID: <Sebarang Roman>

en: <Any Script>
id_ID: <Sebarang Skrip>

en: <Any Swiss>
id_ID: <Sebarang Swiss>

en: <Any Teletype>
id_ID: <Sebarang Teletype>

en: <Any>
id_ID: <Apapun>

en: <LINK>
id_ID: <TAUT>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
id_ID: <b><i>Contoh miring tebal.</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
id_ID: <b><i>miring tebal <u>digarisbawahi</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
id_ID: <b>Contoh tebal.</b>

en: <i>Italic face.</i>
id_ID: <i>Contoh miring.</i>

en: A debug report has been generated in the directory
id_ID: Laporan debug telah dihasilkan di dalam direktori

en: A debug report has been generated. It can be found in
id_ID: Laporan debug berhasil dibuat. Laporan dapat ditemukan di

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
id_ID: Suatu koleksi tak kosong mesti terdiri dari node 'elemen'

en: A standard bullet name.
id_ID: Nama bullet standar.

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
id_ID: Lembar A0, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
id_ID: Lembar A1, 594 x 841 mm

en: A3 Extra 322 x 445 mm
id_ID: A3 Ekstra 322 x 445 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
id_ID: A3 Ekstra Transverse 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
id_ID: A3 Diputar 420 x 297 mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
id_ID: Lembar A3, 297 x 420 mm

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
id_ID: A4 Ekstra 9.27 x 12.69 in

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
id_ID: A4 Diputar 297 x 210 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
id_ID: Lembar A4, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
id_ID: Lembar kecil A4, 210 x 297 mm

en: A5 Extra 174 x 235 mm
id_ID: A5 Ekstra 174 x 235 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
id_ID: A5 Diputar 210 x 148 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
id_ID: Lembar A5, 148 x 210 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
id_ID: A6 Diputar 148 x 105 mm

en: About
id_ID: Tentang

en: About %s
id_ID: Tentang %s

en: About...
id_ID: Tentang...

en: Absolute
id_ID: Absolut

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveBorder
id_ID: TepiAktif

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveCaption
id_ID: JudulAktif

en: Actual Size
id_ID: Ukuran Asli

en: Add Column
id_ID: Tambah Kolom

en: Add Row
id_ID: Tambah Baris

en: Add current page to bookmarks
id_ID: Tambahkan halaman ini ke penanda taut

en: Add to custom colours
id_ID: Tambahkan ke warna kustom

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
id_ID: AddToPropertyCollection dipanggil pada suatu pengakses generik

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
id_ID: AddToPropertyCollection dipanggil tanpa penambah yang sah

en: Adding book %s
id_ID: Menambahkan buku %s

en: Advanced
id_ID: Tingkat lanjut

en: After a paragraph:
id_ID: Setelah paragraf:

en: Align Left
id_ID: Rata Kiri

en: Align Right
id_ID: Rata Kanan

en: Alignment
id_ID: Perataan

en: All
id_ID: Semua

en: All files (%s)|%s
id_ID: Semua berkas (%s)|%s

en: All files (*)|*
id_ID: Semua berkas (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
id_ID: Semua berkas (*.*)|*.*

en: All styles
id_ID: Semua gaya

en: Alphabetic Mode
id_ID: Mode Alfabet

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
id_ID: Obyek Yang Sudah Terdaftar disampaikan ke SetObjectClassInfo

en: Already dialling ISP.
id_ID: Sedang menghubungi ISP.

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
id_ID: Opsi radius pojok untuk menambahkan pojokan melengkung.

en: And includes the following files:
id_ID: Dan sertakan berkas berikut:

en: Animation file is not of type %ld.
id_ID: Berkas animasi bukan bertipe %ld.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: AppWorkspace
id_ID: RuangKerjaApp

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
id_ID: Tambahkan log ke berkas '%s' (memilih [Tidak] akan menimpanya)?

en: Application
id_ID: Aplikasi

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Aqua
id_ID: Biru Muda

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Arabic (ISO-8859-6)
id_ID: Arab (ISO-8859-6)

en: Argument %u not found.
id_ID: Argumen %u tidak ditemukan.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Arrow
id_ID: Panah

en: Artists
id_ID: Artis

en: Ascending
id_ID: Urut naik

en: Attributes
id_ID: Atribut

en: Available fonts.
id_ID: Font yang tesedia.

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
id_ID: B4 (JIS) Diputar 364 x 257 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
id_ID: Amplop B4, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
id_ID: Lembar B4, 250 x 354 mm

en: B5 (ISO) Extra 201 x 276 mm
id_ID: B5 (ISO) Ekstra 201 x 276 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
id_ID: B5 (JIS) Diputar 257 x 182 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
id_ID: Amplop B5, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
id_ID: Lembar B5, 182 x 257 millimeter

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
id_ID: B6 (JIS) Diputar 182 x 128 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
id_ID: Amplop B6, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
id_ID: BMP: Gagal mengalokasikan memori.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
id_ID: BMP: Gagal menympan citra tidak sah.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
id_ID: BMP: Gagal menulis peta warna RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
id_ID: BMP: Gagal menulis data.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
id_ID: BMP: Gagal menulis header berkas (Bitmap).

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
id_ID: BMP: Gagal menulis header berkas (BitmapInfo)

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
id_ID: BMP: wxImage tidak mempunyai wxPallete.

en: Background
id_ID: Latar belakang

en: Background &colour:
id_ID: Warna &latar belakang:

en: Background colour
id_ID: Warna latar belakang

en: Baltic (ISO-8859-13)
id_ID: Baltik (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
id_ID: Baltik (tua) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
id_ID: Sebelum paragraf:

en: Black
id_ID: Hitam

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Blank
id_ID: Kosong

en: Blue
id_ID: Biru

en: Blue:
id_ID: Biru:

en: Bold
id_ID: Tebal

en: Border
id_ID: Tepi

en: Borders
id_ID: Tepi

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Bottom margin (mm):
id_ID: Batas bawah (mm):

en: Box Properties
id_ID: Properti Kotak

en: Box styles
id_ID: Gaya kotak

en: Brown
id_ID: Coklat

en: Browse
id_ID: Ramban

en: Bullet &Alignment:
id_ID: Per&ataan Bullet:

en: Bullet style
id_ID: Gaya bullet

en: Bullets
id_ID: Bulet

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Bullseye
id_ID: Sasaran

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonFace
id_ID: TampakMukaTombol

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonHighlight
id_ID: KilauTombol

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonShadow
id_ID: BayanganTombol

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonText
id_ID: TeksTombol

en: C sheet, 17 x 22 in
id_ID: Lembar C, 17 x 22 inci

en: C&lear
id_ID: B&ersihkan

en: C&olour:
id_ID: W&arna:

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
id_ID: Amplop C3, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
id_ID: Amplop C4, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
id_ID: Amplop C5, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
id_ID: Amplop C6, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
id_ID: Amplop C65, 114 x 229 mm

en: CHM handler currently supports only local files!
id_ID: Penangan CHM saat ini hanya mendukung berkas lokal!

en: Ca&pitals
id_ID: Ka&pital

en: Can't &Undo
id_ID: Tidak Bisa &Urungkan

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
id_ID: Gagal menentukan format citra bagi masukan yang tak bisa dirambah.

en: Can't close registry key '%s'
id_ID: Gagal menutup kunci registri '%s'

en: Can't copy values of unsupported type %d.
id_ID: Gagal menyalin nilai dari tipe %d yang tidak didukung.

en: Can't create registry key '%s'
id_ID: Gagal menciptakan kunci registri '%s'

en: Can't create thread
id_ID: Gagal menciptakan thread

en: Can't create window of class %s
id_ID: Gagal menciptakan jendela dari class %s

en: Can't delete key '%s'
id_ID: Gagal menghapus kunci '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
id_ID: Gagal menghapus berkas INI '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
id_ID: Gagal menghapus nilai '%s' dari kunci '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
id_ID: Gagal mengenumerasi subkunci dari kunci '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
id_ID: Gagal mengenumerasi nilai dari kunci '%s'

en: Can't export value of unsupported type %d.
id_ID: Gagal mengekspor nilai dari tipe %d yang tidak didukung.

en: Can't find current position in file '%s'
id_ID: Gagal menemukan posisi saat ini dalam berkas '%s'

en: Can't get info about registry key '%s'
id_ID: Gagal memperoleh info tentang kunci registri '%s'

en: Can't initialize zlib deflate stream.
id_ID: Gagal menginisialisasi stream deflate zlib.

en: Can't initialize zlib inflate stream.
id_ID: Gagal menginisialisasi stream inflate zlib.

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
id_ID: Gagal memantau perubahan pada direktori yang tidak ada "%s".

en: Can't open registry key '%s'
id_ID: Gagal membuka kunci registri '%s'

en: Can't read from inflate stream: %s
id_ID: Tak bisa membaca dari stream inflate: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
id_ID: Gagal membaca stream inflate: EOF yang tak diharapkan pada stream yang mendasarinya.

en: Can't read value of '%s'
id_ID: Gagal membaca nilai dari '%s'

en: Can't read value of key '%s'
id_ID: Gagal membaca nilai dari kunci '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
id_ID: Gagal menyimpan citra ke berkas '%s': ekstensi tidak diketahui.

en: Can't save log contents to file.
id_ID: Gagal menyimpan isi log ke berkas.

en: Can't set thread priority
id_ID: Gagal menetapkan prioritas thread

en: Can't set value of '%s'
id_ID: Gagal menetapkan nilai dari '%s'

en: Can't write to child process's stdin
id_ID: Gagal menulis ke stdin proses anak

en: Can't write to deflate stream: %s
id_ID: Gagal menulis ke stream deflate: %s

en: Cannot enumerate files '%s'
id_ID: Gagal mengenumerasi berkas '%s'

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
id_ID: Gagal mengenumerasi berkas di direktori '%s'

en: Cannot find active dialup connection: %s
id_ID: Gagal menemukan koneksi dialup yang aktif: %s

en: Cannot find the location of address book file
id_ID: Gagal menemukan lokasi dari berkas buku alamat

en: Cannot get an active instance of "%s"
id_ID: Gagal memperoleh instan aktif dari "%s"

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
id_ID: Gagal memperoleh jangkauan prioritas untuk kebijakan penjadwalan %d.

en: Cannot get the hostname
id_ID: Gagal memperoleh nama host

en: Cannot get the official hostname
id_ID: Gagal memperoleh nama host resmi

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
id_ID: Gagal memutus - tidak ada koneksi dialup yang aktif.

en: Cannot initialize OLE
id_ID: Gagal menginisialisasi OLE

en: Cannot initialize sockets
id_ID: Gagal menginisialisasi soket

en: Cannot load icon from '%s'.
id_ID: Gagal memuat ikon dari '%s'.

en: Cannot load resources from '%s'.
id_ID: Gagal memuat sumber daya dari '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
id_ID: Gagal memuat sumber daya dari berkas '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
id_ID: Gagal membuka dokumen HTML: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
id_ID: Gagal membuka buku bantuan HTML: %s

en: Cannot open contents file: %s
id_ID: Gagal membuka isi berkas: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
id_ID: Gagal membuka berkas untuk pencetakan PostScript!

en: Cannot open index file: %s
id_ID: Gagal membuka berkas indeks: %s

en: Cannot open resources file '%s'.
id_ID: Gagal membuka berkas sumber daya '%s'.

en: Cannot print empty page.
id_ID: Gagal mencetak halaman kosong.

en: Cannot read typename from '%s'!
id_ID: Gagal membaca typename dari '%s'!

en: Cannot resume thread %lx
id_ID: Gagal meneruskan thread %lx

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
id_ID: Gagal mengambil kebijakan penjadwalan thread.

en: Cannot set locale to language "%s".
id_ID: Gagal mengatur bahasa ke "%s".

en: Cannot start thread: error writing TLS.
id_ID: Gagal memulai thread: kesalahan menulis TLS.

en: Cannot suspend thread %lx
id_ID: Gagal menunda thread %lx

en: Cannot wait for thread termination
id_ID: Gagal menunggu penghentian thread

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: CaptionText
id_ID: TeksJudul

en: Case sensitive
id_ID: Membedakan huruf besar dan kecil

en: Categorized Mode
id_ID: Mode Terkategorisasi

en: Cell Properties
id_ID: Properti Sel

en: Cen&tred
id_ID: Te&ngah

en: Centered
id_ID: Tengah

en: Central European (ISO-8859-2)
id_ID: Eropa Tengah (ISO-8859-2)

en: Centre
id_ID: Tengah

en: Centre text.
id_ID: Tengahi teks.

en: Centred
id_ID: Tengahkan

en: Ch&oose...
id_ID: Pi&lih...

en: Change List Style
id_ID: Ubah Gaya Daftar

en: Change Object Style
id_ID: Ubah Gaya Obyek

en: Change Properties
id_ID: Ubah Properti

en: Change Style
id_ID: Ubah Gaya

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
id_ID: Perubahan tidak dapat disimpan untuk menghindari penimpaan berkas yang sudah ada "%s"

en: Changing current directory to "%s" failed
id_ID: Gagal pindah ke direktori "%s"

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Character
id_ID: Karakter

en: Character styles
id_ID: Gaya karakter

en: Check to add a period after the bullet.
id_ID: Centang untuk menambah titik setelah bullet.

en: Check to add a right parenthesis.
id_ID: Centang untuk menambah tanda kurung tutup.

en: Check to edit all borders simultaneously.
id_ID: Centang untuk menyunting tepi secara bersamaan.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
id_ID: Centang untuk mengapit bullet dalam tanda kurung.

en: Check to indicate right-to-left text layout.
id_ID: Centang untuk penulisan teks dari kanan-ke-kiri.

en: Check to make the font bold.
id_ID: Centang untuk membuat font tebal.

en: Check to make the font italic.
id_ID: Centang untuk membuat font miring.

en: Check to make the font underlined.
id_ID: Centang untuk membuat font bergarisbawah.

en: Check to restart numbering.
id_ID: Centang untuk memulai lagi penomoran.

en: Check to show a line through the text.
id_ID: Centang untuk menampilkan garis menembus teks.

en: Check to show the text in capitals.
id_ID: Centang untuk menampilkan teks dalam huruf besar.

en: Check to show the text in small capitals.
id_ID: Centang untuk menampilkan teks dalam huruf besar ukuran kecil.

en: Check to show the text in subscript.
id_ID: Centang untuk menampilkan teks dalam subscript.

en: Check to show the text in superscript.
id_ID: Centang untuk menampilkan teks dalam superscript.

en: Check to suppress hyphenation.
id_ID: Centang untuk menghindari tanda sambung.

en: Choose ISP to dial
id_ID: Pilih ISP yang akan dihubungi

en: Choose a directory:
id_ID: Pilih direktori:

en: Choose a file
id_ID: Pilih berkas

en: Choose colour
id_ID: Pilih warna

en: Choose font
id_ID: Pilih font

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
id_ID: Terdeteksi kebergantungan melingkar melibatkan modul "%s".

en: Cl&ose
id_ID: Tutu&p

en: Class not registered.
id_ID: Kelas tidak terdaftar.

en: Clear the log contents
id_ID: Bersihkan isi log

en: Click to apply the selected style.
id_ID: Klik untuk menerapkan gaya yang dipilih.

en: Click to browse for a symbol.
id_ID: Klik untuk meramban simbol.

en: Click to cancel changes to the font.
id_ID: Klik untuk membatalkan perubahan font.

en: Click to cancel the font selection.
id_ID: Klik untuk membatalkan font yang dipilih.

en: Click to change the font colour.
id_ID: Klik untuk mengubah warna font.

en: Click to change the text background colour.
id_ID: Klik untuk mengubah warna latar belakang teks.

en: Click to change the text colour.
id_ID: Klik untuk mengubah warna teks.

en: Click to choose the font for this level.
id_ID: Klik untuk memilih font bagi tingkatan ini.

en: Click to close this window.
id_ID: Klik untuk menutup jendela ini.

en: Click to confirm changes to the font.
id_ID: Klik untuk mengkonfirmasi perubahan atas font.

en: Click to confirm the font selection.
id_ID: Klik untuk mengkonfirmasi pemilihan font.

en: Click to create a new box style.
id_ID: Klik untuk membuat gaya kotak yang baru.

en: Click to create a new character style.
id_ID: Klik untuk membuat gaya karakter yang baru.

en: Click to create a new list style.
id_ID: Klik untuk membuat gaya daftar yang baru.

en: Click to create a new paragraph style.
id_ID: Klik untuk membuat gaya paragraf yang baru.

en: Click to create a new tab position.
id_ID: Klik untuk membuat posisi tab baru.

en: Click to delete all tab positions.
id_ID: Klik untuk menghapus semua posisi tab.

en: Click to delete the selected style.
id_ID: Klik untuk menghapus gaya yang dipilih.

en: Click to delete the selected tab position.
id_ID: Klik menghapus posisi tab yang dipilih.

en: Click to edit the selected style.
id_ID: Klik untuk menyunting gaya yang dipilih.

en: Click to rename the selected style.
id_ID: Klik untuk mengubah nama gaya yang dipilih.

en: Close
id_ID: Tutup

en: Close All
id_ID: Tutup Semua

en: Close current document
id_ID: Tutup dokumen saat ini

en: Close this window
id_ID: Tutup jendela ini

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Collapse
id_ID: Perkecil

en: Color
id_ID: Warna

en: Colour
id_ID: Warna

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
id_ID: Dialog pemilihan warna gagal dengan galat %0lx.

en: Colour:
id_ID: Warna:

en: Column %u
id_ID: Kolom %u

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
id_ID: Perintah Command Line %d tidak dapat diubah ke Unicode dan akan dibiarkan.

en: Common dialog failed with error code %0lx.
id_ID: Dialog umum gagal dengan kode galat %0lx.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
id_ID: Komposisi tidak didukung oleh sistem ini, tolong hidupkan pada WIndow Manager anda.

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
id_ID: Berkas Bantuan HML Terkompresi (*.chm)|*.chm|

en: Computer
id_ID: Komputer

en: Config entry name cannot start with '%c'.
id_ID: Nama entri konfigurasi tidak bisa diawali dengan '%c'.

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Connecting...
id_ID: Membuat koneksi...

en: Contents
id_ID: Isi

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlDark
id_ID: KendaliGelap

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlLight
id_ID: KendaliTerang

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
id_ID: Konversi ke charset '%s' tidak dimungkinkan.

en: Convert
id_ID: Ubah

en: Copied to clipboard:"%s"
id_ID: Tersalin ke clipboard: "%s"

en: Copies:
id_ID: Salinan:

en: Copy
id_ID: Salin

en: Copy selection
id_ID: Salin seleksi

en: Corner
id_ID: Pojok

en: Corner &radius:
id_ID: &Radius pojokan:

en: Could not create temporary file '%s'
id_ID: Gagal membuat berkas sementara '%s'

en: Could not extract %s into %s: %s
id_ID: Gagal mengekstrak %s ke dalam %s: %s

en: Could not find tab for id
id_ID: Gagal menemukan tab untuk id

en: Could not initalize libnotify.
id_ID: Gagal menginisialisasi libnotify.

en: Could not locate file '%s'.
id_ID: Gagal menemukan file '%s'.

en: Could not set current working directory
id_ID: Gagal mengatur lokasi direktori ini

en: Could not start document preview.
id_ID: Gagal memulai pratinjau dokumen.

en: Could not start printing.
id_ID: Gagal memulai pencetakan.

en: Could not transfer data to window
id_ID: Gagal mentransfer data ke jendela

en: Couldn't add an image to the image list.
id_ID: Gagal menambahkan citra ke daftar citra.

en: Couldn't create OpenGL context
id_ID: Gagal menciptakan konteks OpenGL

en: Couldn't create a timer
id_ID: Gagal menciptakan pewaktu

en: Couldn't create the overlay window
id_ID: Gagal membuat overlay window

en: Couldn't enumerate translations
id_ID: Gagal menghitung terjemahan

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
id_ID: Gagal menemukan simbol '%s' dalam pustaka dinamis

en: Couldn't get the current thread pointer
id_ID: Gagal memperoleh penunjuk thread saat ini

en: Couldn't init the context on the overlay window
id_ID: Gagal menjalankan konteks di overlay window

en: Couldn't initialize GIF hash table.
id_ID: Gagal menjalankan GIF has table.

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
id_ID: Gagal memuat citra PNG - berkas rusak atau memori tidak cukup.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
id_ID: Gagal memuat data suara dari '%s'.

en: Couldn't obtain folder name
id_ID: Gagal mendapatkan nama direktori

en: Couldn't open audio: %s
id_ID: Gagal membuka audio: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
id_ID: Gagal meregister format clipboard '%s'.

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
id_ID: Gagal mengambil informasi tentang obyek list control %d.

en: Couldn't save PNG image.
id_ID: Gagal menyimpan citra PNG.

en: Couldn't terminate thread
id_ID: Gagal menghentikan thread

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
id_ID: Membuat Parameter %s tidak dideklarasikan di RTTI Parameter

en: Create directory
id_ID: Buat direktori

en: Create new directory
id_ID: Buat direktori baru

en: Creating %s "%s" failed.
id_ID: Gagal membuat %s "%s".

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Cross
id_ID: Silang

en: Cu&t
id_ID: Po&tong

en: Current directory:
id_ID: Direktori saat ini:

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom size
id_ID: Ukuran kustom

en: Customize Columns
id_ID: Kustomisasi Kolom

en: Cut
id_ID: Potong

en: Cut selection
id_ID: Potong seleksi

en: D sheet, 22 x 34 in
id_ID: Kertas D, 22 x 34 in

en: DDE poke request failed
id_ID: Permintaan poke DDE gagal

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
id_ID: Header DIB: Pengkodean tidak sesuai dengan bitdepth.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
id_ID: Header DIB: Tinggi citra > 32767 pixel untuk berkas.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
id_ID: DIB Header: Lebar citra > 32767 pixel untuk berkas.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
id_ID: DIB Header: bitdepth dalam berkas tidak diketahui.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
id_ID: Header DIB: Pengkodean dalam file tidak diketahui.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
id_ID: Amplop DL, 110 x 220 mm

en: Dashed
id_ID: Melesat

en: Debug report "%s"
id_ID: Laporan debug "%s"

en: Debug report couldn't be created.
id_ID: Laporan debut tidak dapat dibuat.

en: Debug report generation has failed.
id_ID: Pembuatan laporan debut gagal.

en: Decorative
id_ID: Dekoratif

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Default
id_ID: Standar

en: Default encoding
id_ID: Pengkodean default

en: Default font
id_ID: Font standar

en: Default printer
id_ID: Printer default

en: Delete A&ll
id_ID: Hapus Semu&a

en: Delete Column
id_ID: Hapus Kolom

en: Delete Row
id_ID: Hapus Baris

en: Delete Style
id_ID: Hapus Gaya

en: Delete Text
id_ID: Hapus Teks

en: Delete item
id_ID: Hapus obyek

en: Delete selection
id_ID: Hapus seleksi

en: Delete style %s?
id_ID: Hapus gaya %s?

en: Deleted stale lock file '%s'.
id_ID: Menghapus file lock '%s' yang terhenti.

en: Deleting password for "%s/%s" failed: %s.
id_ID: Menghapus password untuk "%s/%s" gagal: %s.

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
id_ID: Ketergantungan "%s" dari modul "%s" tidak ada.

en: Descending
id_ID: Urut turun

en: Developed by
id_ID: Dikembangkan oleh

en: Developers
id_ID: Pengembang

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
id_ID: Fungsi dial up tidak tersedia karena remote access service (RAS) tidak terinstall pada mesin ini. Silahkan menginstall.

en: Did you know...
id_ID: Tahukah anda...

en: DirectFB error %d occurred.
id_ID: Galat DirectFB %d terjadi.

en: Directories
id_ID: Direktori

en: Directory '%s' couldn't be created
id_ID: Direktori '%s' tidak bisa dibuat

en: Directory '%s' couldn't be deleted
id_ID: Direktori '%s' tidak dapat dihapus

en: Directory does not exist
id_ID: Direktori tidak ada

en: Directory doesn't exist.
id_ID: Direktori tidak ada.

en: Discard changes and reload the last saved version?
id_ID: Batalkan semua perubahan dan buka ulang simpanan versi terakhir?

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
id_ID: Tampilkan semua obyek indeks yang berisi substring tersebut. Pencarian tidak membedakan pemakaian huruf besar dan kecil.

en: Display options dialog
id_ID: Tampilkan dialog opsi

en: Displays help as you browse the books on the left.
id_ID: Tampilkan bantuan saat melihat buku di jendela sebelah kiri.

en: Do you want to save changes to %s?
id_ID: Apakah anda ingin menyimpan perubahan ke %s?

en: Document:
id_ID: Dokumen:

en: Documentation by
id_ID: Dokumentasi oleh

en: Documentation writers
id_ID: Penulis Dokumentasi

en: Don't Save
id_ID: Jangan Save

en: Done
id_ID: Selesai

en: Done.
id_ID: Selesai.

en: Dotted
id_ID: Titik

en: Double
id_ID: Ganda

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
id_ID: Kartu Pos Jepang Ganda Diputar 148 x 200 mm

en: Doubly used id : %d
id_ID: User id ganda : %d

en: Drag
id_ID: Geser

en: E sheet, 34 x 44 in
id_ID: Kertas E, 34 x 44 inci

en: EOF while reading from inotify descriptor
id_ID: EOF ketika membaca dari deskriptor inotify

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edit item
id_ID: Sunting butir

en: Elapsed time:
id_ID: Waktu terpakai:

en: Enable the height value.
id_ID: Aktifkan nilai tinggi.

en: Enable the maximum width value.
id_ID: Aktifkan nilai lebar maksimum.

en: Enable the minimum height value.
id_ID: Aktifkan nilai tinggi minimum.

en: Enable the minimum width value.
id_ID: Aktifkan nilai lebar minimum.

en: Enable the width value.
id_ID: Aktifkan nilai lebar.

en: Enable vertical alignment.
id_ID: Aktifkan penjajaran vertikal.

en: Enables a background colour.
id_ID: Aktifkan warna background.

en: Enables a shadow.
id_ID: Aktifkan bayangan.

en: Enables the blur distance.
id_ID: Aktifkan jarak blur.

en: Enables the shadow colour.
id_ID: Aktifkan warna bayangan.

en: Enables the shadow opacity.
id_ID: Aktifkan opasitas bayangan.

en: Enables the shadow spread.
id_ID: Aktifkan sebaran bayangan.

en: Enter a box style name
id_ID: Masukkan nama kotak gaya

en: Enter a character style name
id_ID: Masukkan nama gaya karakter

en: Enter a list style name
id_ID: Masukkan daftar nama gaya

en: Enter a new style name
id_ID: Masukkan nama gaya baru

en: Enter a paragraph style name
id_ID: Masukkan nama gaya paragraf

en: Enter command to open file "%s":
id_ID: Masukkan perintah untuk membuka file '%s':

en: Entries found
id_ID: Entri ditemukan

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
id_ID: Amplop Undangan 220 x 220 mm

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
id_ID: Pengembangan variabel lingkungan gagal: tidak ditemukan '%c' pada posisi %u di '%s'.

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error closing epoll descriptor
id_ID: Galat ketika menutup epoll deskriptor

en: Error closing kqueue instance
id_ID: Galat ketika menutup kqueue instance

en: Error copying the file '%s' to '%s'.
id_ID: Gagal menyalin berkas dari '%s' ke ‘%s’.

en: Error creating directory
id_ID: Kesalahan dalam menciptakan direktori

en: Error in reading image DIB.
id_ID: Galat ketika membaca citra DIB.

en: Error in resource: %s
id_ID: Galat pada sumber %s

en: Error reading config options.
id_ID: Galat saat membaca opsi config.

en: Error saving user configuration data.
id_ID: Galat saat menyimpan data konfigurasi pengguna.

en: Error while printing:
id_ID: Galat ketika mencetak:

en: Error:
id_ID: Kesalahan:

en: Estimated time:
id_ID: Waktu perkiraan:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
id_ID: Berkas yang dapat dieksekusi (*.exe)|*.exe|

en: Execution of command '%s' failed
id_ID: Eksekusi perintah '%s' gagal

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
id_ID: Eksekutif, 7 1/4 x 10 1/2 in

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Expand
id_ID: Perluas

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
id_ID: Mengekspor kunci registri: berkas "%s" sudah ada dan tidak akan ditimpa.

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
id_ID: Hasil ekstrak dari '%s' ke dalam '%s' gagal.

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
id_ID: Nama Face

en: Failed to access lock file.
id_ID: Gagal mengakses file lock.

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
id_ID: Gagal menambahkan deskriptor %d ke epool deskriptor %d

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
id_ID: Gagal mengalokasikan %luKB dari memori untuk data bitmap.

en: Failed to allocate colour for OpenGL
id_ID: Gagal mengalokasikan warna untuk OpenGL

en: Failed to change video mode
id_ID: Gagal merubah mode video

en: Failed to check format of image file "%s".
id_ID: Gagal mengecek format citra "%s".

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
id_ID: Gagal membersihkan direktori laporan debug "%s"

en: Failed to close file handle
id_ID: Gagal menutup file handle

en: Failed to close lock file '%s'
id_ID: Gagal menutup file lock '%s'

en: Failed to close the clipboard.
id_ID: Gagal menutup clipboard.

en: Failed to close the display "%s"
id_ID: Gagal menutup "%s"

en: Failed to connect: missing username/password.
id_ID: Gagal koneksi: kurang nama user/kata kunci.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
id_ID: Gagal koneksi: tidak ada ISP untuk didial.

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
id_ID: Gagal mengubah berkas "%s" ke Unicode.

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
id_ID: Gagal menyalin konten dialog ke clipboard.

en: Failed to copy registry value '%s'
id_ID: Gagal menyalin nilai registri '%s'

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
id_ID: Gagal menyalin isi dari kunci registri '%s' ke '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
id_ID: Gagal menyalin berkas '%s' ke '%s'

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
id_ID: Gagal mennyalin subkunci registri '%s' ke '%s'.

en: Failed to create DDE string
id_ID: Gagal menciptakan string DDE

en: Failed to create MDI parent frame.
id_ID: Gagal menciptakan frame parent MDI.

en: Failed to create a temporary file name
id_ID: Gagal menciptakan suatu nama file sementara

en: Failed to create an anonymous pipe
id_ID: Gagal menciptakan pipa anonymous

en: Failed to create an instance of "%s"
id_ID: Gagal membuat  "%s"

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
id_ID: Gagal menciptakan koneksi ke server '%s' untuk topik '%s'

en: Failed to create cursor.
id_ID: Gagal membuat kursor.

en: Failed to create directory "%s"
id_ID: Gagal membuat direktori "%s"

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
id_ID: Gagal menciptakan direktori '%s'
    (Apakah anda mempunya permisi yang disyaratkan?)

en: Failed to create epoll descriptor
id_ID: Gagal membuat epoll deskriptor

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
id_ID: Gagal menciptakan entri registri untuk file '%s'.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
id_ID: Gagal menciptakan dialog standar temukan/ganti (kode kesalahan %d)

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
id_ID: Gagal membuat wake up pipe yang digunakan oleh event loop.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
id_ID: Gagal menampilkan dokumen HTML dalam pengkodean %s

en: Failed to empty the clipboard.
id_ID: Gagal mengosongkan clipboard.

en: Failed to enumerate video modes
id_ID: Gagal menghitung jumlah mode video

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
id_ID: Gagal mengadakan advise loop dengan server DDE

en: Failed to establish dialup connection: %s
id_ID: Gagal membentuk koneksi dialup: %s

en: Failed to execute '%s'
id_ID: Gagal mengeksekusi '%s'

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
id_ID: Gagal mengeksekusi curl, tolong install di PATH.

en: Failed to find CLSID of "%s"
id_ID: Gagal mencari CLSID  "%s"

en: Failed to find match for regular expression: %s
id_ID: Gagal mencari ekspresi yang cocok: %s

en: Failed to get ISP names: %s
id_ID: Gagal memperoleh nama ISO: %s

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
id_ID: Gagal mendapatkan tatap muka OLE automation untuk "%s"

en: Failed to get data from the clipboard
id_ID: Gagal memperoleh data dari clipboard

en: Failed to get the local system time
id_ID: Gagal memperoleh waktu lokal sistem

en: Failed to get the working directory
id_ID: Gagal memperoleh direktori kerja

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
id_ID: Gagal menginisialisasi GUI: tidak ditemukan tema built-in.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
id_ID: Gagal menginisialisasi MS HTML Help.

en: Failed to initialize OpenGL
id_ID: Gagal menginisialisasi OpenGL

en: Failed to initiate dialup connection: %s
id_ID: Gagal memulai koneksi dialup: %s

en: Failed to insert text in the control.
id_ID: Gagal menyisipkan teks ke dalam kontrol.

en: Failed to inspect the lock file '%s'
id_ID: Gagal memeriksa berkas terkunci '%s'

en: Failed to install signal handler
id_ID: Gagal memasang pengendali sinyal

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
id_ID: Gagal bergabung ke thread, terdeteksi potensi kebocoran memori - silahkan jalankan ulang program

en: Failed to kill process %d
id_ID: Gagal untuk mematikan proses %d

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
id_ID: Gagal memuat bitmap "%s" dari sumber.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
id_ID: Gagal memuat ikon "%s" dari sumber.

en: Failed to load icons from resource '%s'.
id_ID: Gagal memuat ikon dari sumber “%s”.

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
id_ID: Gagal memuat citra %%d dari berkas '%s'.

en: Failed to load image %d from stream.
id_ID: Gagal memuat citra %d dari stream.

en: Failed to load image from file "%s".
id_ID: Gagal memuat citra dari berkas "%s".

en: Failed to load metafile from file "%s".
id_ID: Gagal memuat metafile dari berkas "%s".

en: Failed to load mpr.dll.
id_ID: Gagal memuat mpr.dll.

en: Failed to load resource "%s".
id_ID: Gagal memuat sumber "%s".

en: Failed to load shared library '%s'
id_ID: Gagal memuat shared library '%s'

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
id_ID: Gagal memuat suara dari "%s" (galat %d).

en: Failed to lock resource "%s".
id_ID: Gagal menyunci sumber "%s".

en: Failed to lock the lock file '%s'
id_ID: Gagal mengunci lock file '%s'

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
id_ID: Gagal mengubah deskriptor %d dalam epoll deskriptor %d

en: Failed to modify file times for '%s'
id_ID: Gagal untuk memodifikasi waktu file untuk '%s'

en: Failed to monitor I/O channels
id_ID: Gagal memonitor saluran I/O

en: Failed to open '%s' for reading
id_ID: Gagal membuka '%s' untuk dibaca

en: Failed to open '%s' for writing
id_ID: Gagal membuka '%s' untuk menulis

en: Failed to open CHM archive '%s'.
id_ID: Gagal membuka arsip CHM '%s'.

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
id_ID: Gagal membuka URL "%s" pada browser.

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
id_ID: Gagal membuka direktori "%s" untuk dipantau.

en: Failed to open display "%s".
id_ID: Gagal membuka "%s".

en: Failed to open temporary file.
id_ID: Gagal membuka file sementara.

en: Failed to open the clipboard.
id_ID: Gagal membuka clipboard.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
id_ID: Gagal mengurai Plural-Forms: '%s'

en: Failed to prepare playing "%s".
id_ID: Gagal memutar "%s".

en: Failed to put data on the clipboard
id_ID: Gagal menempatkan data pada clipboard

en: Failed to read PID from lock file.
id_ID: Gagal membaca PID dari file lock.

en: Failed to read config options.
id_ID: Gagal membaca opsi konfigurasi.

en: Failed to read document from the file "%s".
id_ID: Gagal untuk membaca dokumen dari berkas "%s".

en: Failed to read event from DirectFB pipe
id_ID: Gagal membaca event dari DirectFB pipe

en: Failed to read from wake-up pipe
id_ID: Gagal membaca dari wake-up pipe

en: Failed to redirect child process input/output
id_ID: Gagal mengarahkan kembali proses masukan/keluaran child

en: Failed to redirect the child process IO
id_ID: Gagal mengarahkan kembali proses IO child

en: Failed to register DDE server '%s'
id_ID: Gagal meregister server DDE '%s'

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
id_ID: Gagal mengingat pengkodean untuk charset '%s'.

en: Failed to remove debug report file "%s"
id_ID: Gagal mengapus berkas laporan debug "%s"

en: Failed to remove lock file '%s'
id_ID: Gagal menghilangkan file lock '%s'

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
id_ID: Gagal menghapus berkas pengunci ‘%s’.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
id_ID: Gagal mengganti nama nilai registri '%s' ke '%s'.

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
id_ID: Gagal mengubah nama berkas '%s' ke '%s' karena berkas tujuan sudah ada.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
id_ID: Gagal mengganti nama kunci registri '%s' ke '%s'.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
id_ID: Gagal mengambil waktu file untuk '%s'

en: Failed to retrieve text of RAS error message
id_ID: Gagal mengambil teks dari pesan kesalahan RAS

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
id_ID: Gagal mengambil format clipboard yang didukung

en: Failed to save document to the file "%s".
id_ID: Gagal menyimpan dokumen ke berkas "%s".

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
id_ID: Gagal menyimpan citra bitmap ke berkas "%s".

en: Failed to send DDE advise notification
id_ID: Gagal mengirimkan pemberitahuan DDE advise

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
id_ID: Gagal menetapkan mode transfer FTP ke %s.

en: Failed to set clipboard data.
id_ID: Gagal menetapkan data clipboard.

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
id_ID: Gagal mengatur izin mengunci berkas '%s'

en: Failed to set process priority
id_ID: Gagal menetapkan prioritas proses

en: Failed to set temporary file permissions
id_ID: Gagal menetapkan permisi file sementara

en: Failed to set text in the text control.
id_ID: Gagal mengatur teks pada teks kontrol.

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
id_ID: Gagal mengatur thread concurrency level pada %lu

en: Failed to set thread priority %d.
id_ID: Gagal menetapkan prioritas thread %d.

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
id_ID: Gagal mengatur no-blocking pipe, program mungkin akan mengalami galat.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
id_ID: Gagal menyimpan citra '%s' ke memori VFS!

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
id_ID: Gagal mengubah DirectFB pipe ke mode non-blocking

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
id_ID: Gagal mengubah wake up pipe ke mode non-blocking

en: Failed to terminate a thread.
id_ID: Gagal menghentikan thread.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
id_ID: Gagal menghentikan advise loop dengan server DDE

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
id_ID: Gagal menghentikan koneksi dialup: %s

en: Failed to touch the file '%s'
id_ID: Gagal membuat file kosong '%s'

en: Failed to unlock lock file '%s'
id_ID: Gagal membuka kunci dari file lock '%s'

en: Failed to unregister DDE server '%s'
id_ID: Gagal melepas register server DDE '%s'

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
id_ID: Gagal untuk membatalkan pendaftara deskriptor %d dari epoll deskriptor %d

en: Failed to update user configuration file.
id_ID: Gagal memperbaharui berkas konfigurasi.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
id_ID: Gagal mengupload laporan debut (kode error %d).

en: Failed to write to lock file '%s'
id_ID: Gagal menulis file lock '%s'

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
id_ID: Keluarga

en: File
id_ID: Berkas

en: File "%s" could not be opened for reading.
id_ID: Berkas "%s" tidak dapat dibuka untuk dibaca.

en: File "%s" could not be opened for writing.
id_ID: Berkas "%s" tidak dapat dibuka untuk ditulisi.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
id_ID: Berkas '%s' sudah ada, apakah benar anda ingin menimpanya?

en: File '%s' couldn't be removed
id_ID: Berkas '%s' tidak dapat dihapus

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
id_ID: Berkas '%s' tidak dapat diubah nama menjadi '%s'

en: File couldn't be loaded.
id_ID: Berkas tidak bisa dimuat.

en: File dialog failed with error code %0lx.
id_ID: Dialog berkas gagal dengan kode galat %0lx.

en: File error
id_ID: Galat berkas

en: File name exists already.
id_ID: Nama berkas sudah ada.

en: Files
id_ID: Berkas

en: Files (%s)
id_ID: Berkas (%s)

en: Filter
id_ID: Penyaring

en: Find
id_ID: Temukan

en: First
id_ID: Pertama

en: First page
id_ID: Halaman pertama

en: Fixed
id_ID: Tetap

en: Fixed font:
id_ID: Huruf tetap:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
id_ID: Font ukuran tetap.<br> <b>tebal</b> <i>miring</i>

en: Floating
id_ID: Mengambang

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
id_ID: Folio, 8 1/2 x 13 inci

en: Font &weight:
id_ID: Berat &font:

en: Font size:
id_ID: Ukuran huruf:

en: Font st&yle:
id_ID: Ga&ya font:

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
id_ID: Berkas indeks font %s hilang ketika memuat font.

en: Fork failed
id_ID: Fork gagal

en: Forward
id_ID: Maju

en: Forward hrefs are not supported
id_ID: Forward hrefs tidak didukung

en: Found %i matches
id_ID: Menemukan %i sesuai

en: From:
id_ID: Dari:

en: Fuchsia
id_ID: Merah Muda

en: GIF: data stream seems to be truncated.
id_ID: GIF: stream data kelihatannya terpotong.

en: GIF: error in GIF image format.
id_ID: GIF: kesalahan pada format citra GIF.

en: GIF: not enough memory.
id_ID: GIF: tidak cukup memori.

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
id_ID: GTK+ terpasang dimesin ini dan terlalu tua untuk mendukung fitur screen compositing, mohon memasang GTK+ 2.12 atau versi ke atasnya.

en: GTK+ theme
id_ID: Tema GTK+

en: General
id_ID: Umum

en: Generic PostScript
id_ID: Postcript Generik

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
id_ID: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 inci

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
id_ID: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 inci

en: GetProperty called w/o valid getter
id_ID: GetProperty dipanggil tanpda pengambil valid getter

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
id_ID: GetPropertyCollection disebut dengan generic accessor

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
id_ID: GetPropertyCollection dipanggil tanda valid collection getter

en: Go back
id_ID: Kembali

en: Go forward
id_ID: Ke depan

en: Go one level up in document hierarchy
id_ID: Ke satu tingkat diatas dalam hirarki dokumen

en: Go to home directory
id_ID: Ke direktori home

en: Go to parent directory
id_ID: Ke direktori atasnya

en: Graphics art by
id_ID: Grafis oleh

en: Gray
id_ID: Abu-abu

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: GrayText
id_ID: TeksAbu

en: Green
id_ID: Hijau

en: Green:
id_ID: Hijau:

en: Gzip not supported by this version of zlib
id_ID: Gzip tidak didukung oleh versi zlib ini

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
id_ID: Proyek Bantuan HTML (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
id_ID: Anchor HTML %s tidak ada.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
id_ID: Berkas HTML (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Hand
id_ID: Tangan

en: Help Browser Options
id_ID: Opsi Bantuan Browser

en: Help Index
id_ID: Indeks Bantuan

en: Help Printing
id_ID: Bantuan Pencetakan

en: Help Topics
id_ID: Topik Bantuan

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
id_ID: Buku bantuan (*.htb)|*.htb|Buku bantuan (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
id_ID: Direktori bantuan "%s" tidak ditemukan.

en: Help file "%s" not found.
id_ID: Berkas bantuan "%s" tidak ditemukan.

en: Help: %s
id_ID: Bantuan: %s

en: Hide %s
id_ID: Sembunyi: %s

en: Hide Others
id_ID: Sembunyikan Lainnya

en: Hide this notification message.
id_ID: Sembunyikan pesan pemberitahuan ini.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Highlight
id_ID: Kilau

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: HighlightText
id_ID: KilauTeks

en: Home directory
id_ID: Direktori rumah

en: How the object will float relative to the text.
id_ID: Bagaimana obyek akan mengapung relatif terhadap teks.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: I-Beam
id_ID: Batang-I

en: ICO: Error in reading mask DIB.
id_ID: ICO: Kesalahan dalam membaca mask DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
id_ID: ICO: Kesalahan dalam menulis berkas citra!

en: ICO: Image too tall for an icon.
id_ID: ICO: Citra terlalu tinggi untuk suatu ikon.

en: ICO: Image too wide for an icon.
id_ID: ICO: Citra terlalu lebar untuk suatu ikon.

en: ICO: Invalid icon index.
id_ID: ICO: Indeks ikon tidak sah.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
id_ID: IFF: stream data kelihatannya terpotong.

en: IFF: error in IFF image format.
id_ID: IFF: kesalahan dalam format citra IFF.

en: IFF: not enough memory.
id_ID: IFF: memori tidak cukup.

en: IFF: unknown error!!!
id_ID: IFF: kesalahan yang tidak diketahui!!!

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
id_ID: Jika memungkinkan, cobalah untuk mengubah parameter untuk membuat hasil cetakan mengecil.

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
id_ID: Jika anda memiliki informasi tambahan mengenai laporan kekutu ini,
    tolong tuliskan disini dan info tersebut akan digabungkan:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
id_ID: Jika anda ingin mendiamkan laporan debug seluruhnya, silakan pilih tombol "Cancel", 
    tetapi hal tersebut dapat menghalangi pengembangan program, jadi jika
    memungkinkan tolong lanjutkan dengan pembuatan laporan.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
id_ID: Mengabaikan nilai "%s" dari kunci "%s".

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
id_ID: Kelas Obyek Ilegal (Non-wxEvtHandler) sebagai Event Source

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
id_ID: Parameter Ilegal untuk metode ConstructObject

en: Illegal Parameter Count for Create Method
id_ID: Parameter Ilegal untuk moteode Create

en: Illegal directory name.
id_ID: Nama direktori tidak sah.

en: Illegal file specification.
id_ID: Spesifikasi file tidak sah.

en: Image and mask have different sizes.
id_ID: Citra dan mask mempunyai ukuran yang berbeda.

en: Image file is not of type %d.
id_ID: Berkas citra bukan bertipe %d.

en: Image is not of type %s.
id_ID: Citra bukan dari tipe %s.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
id_ID: Tidak mungkin menciptakan suatu kontrol rich edit, menggunakan kontrol text sederhana sebagai gantinya. Silahkan install ulang riched32.dll

en: Impossible to get child process input
id_ID: Tidak mungkin memperoleh masukan dari proses anak

en: Impossible to get permissions for file '%s'
id_ID: Tidak mungkin memperoleh permisi file '%s'

en: Impossible to overwrite the file '%s'
id_ID: Tidak mungkin menimpa file '%s'

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
id_ID: Tidak mungkin mengubah permisi file '%s'

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveBorder
id_ID: TepiTakAktif

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaption
id_ID: JudulTakAktif

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaptionText
id_ID: TeksJudulTakAktif

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
id_ID: Ukuran frame GIF salah (%u, %d) untuk frame #%u

en: Incorrect number of arguments.
id_ID: Nomor argumen salah.

en: Indent
id_ID: Inden

en: Indents && Spacing
id_ID: Inden && Spasi

en: Index
id_ID: Indeks

en: Initialization failed in post init, aborting.
id_ID: Inisialisasi gagal saat init, membatalkan.

en: Insert Field
id_ID: Sisipkan Kolom

en: Insert Image
id_ID: Sisipkan Citra

en: Insert Object
id_ID: Sisipkan Obyek

en: Insert Text
id_ID: Sisipkan Teks

en: Inserts a page break before the paragraph.
id_ID: Sisipkan pemisah halaman sebelum paragraf.

en: Invalid GTK+ command line option, use "%s --help"
id_ID: Opsi perintah GTK+ salah, gunakan "%s --help"

en: Invalid TIFF image index.
id_ID: Indeks citra TIFF tidak sah.

en: Invalid display mode specification '%s'.
id_ID: Spesifikasi mode tampilan %s tidak sah.

en: Invalid geometry specification '%s'
id_ID: Spesifikasi geometri '%s' tidak sah

en: Invalid inotify event for "%s"
id_ID: Event inotify “%s” tidak sah

en: Invalid lock file '%s'.
id_ID: Berkas lock '%s' tidak sah.

en: Invalid message catalog.
id_ID: Kesalahan katalog pesan.

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
id_ID: Tidak valid atau Null Object ID disampaikan ke HasObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
id_ID: Tidak valid atau Null Object ID disampaikan ke HasObjectClassInfo

en: Invalid regular expression '%s': %s
id_ID: Regular expression tidak sah '%s': %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
id_ID: Kesalahan nilai %ld untuk kunci boolean "%s" di berkas config.

en: Italic
id_ID: Miring

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
id_ID: Amplop Italia,  110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
id_ID: JPEG: Gagal memuat - berkas mungkin rusak.

en: JPEG: Couldn't save image.
id_ID: JPEG: Gagal menyimpan citra.

en: Jump to
id_ID: Lompat ke

en: Justified
id_ID: Rata kanan kiri

en: Justify text left and right.
id_ID: Ratakan teks kanan dan kiri.

en: L&ine spacing:
id_ID: Spasi b&aris:

en: Landscape
id_ID: Memanjang

en: Last
id_ID: Terakhir

en: Last page
id_ID: Halaman terakhir

en: Last repeated message ("%s", %u time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %u times) wasn't output
id_ID[0]: Pesan terakhir ("%s", %u waktu) bukan merupakan hasil

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Left
id_ID: Kiri

en: Left (&first line):
id_ID: Kiri (&baris pertama):

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Left Button
id_ID: Tombol Kiri

en: Left margin (mm):
id_ID: Batas kiri (mm):

en: Left-align text.
id_ID: Sejajarkan teks ke kiri.

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
id_ID: Legal, 8 1/2 x 14 inci

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
id_ID: Letter Kecil, 8 1/2 x 11 inci

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
id_ID: Letter, 8 1/2 x 11 inci

en: License
id_ID: Lisensi

en: Light
id_ID: Ringan

en: Lime
id_ID: Kunig Kehijauan

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
id_ID: Baris %lu dari berkas peta "%s" mempunyai sintaks yang salah, dilewati.

en: Line spacing:
id_ID: Spasi baris:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
id_ID: Tautan berisi '//', diubah ke tautan absolut.

en: List Style
id_ID: Daftar Gaya

en: List styles
id_ID: Daftar gaya

en: Lists font sizes in points.
id_ID: Daftar ukuran font dalam point.

en: Lists the available fonts.
id_ID: Daftar font yang tersedia.

en: Load %s file
id_ID: Memuat berkas %s

en: Loading :
id_ID: Memuat:

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
id_ID: Kesalahan pemilik pada berkas kunci ‘%s’.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
id_ID: Kesalahan hak akses pada berkas kunci '%s'.

en: Log saved to the file '%s'.
id_ID: Log disimpan ke berkas '%s'.

en: Lower case letters
id_ID: Huruf kecil

en: Lower case roman numerals
id_ID: Huruf kecil angka romawi

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
id_ID: Fungsi MS HTML Help tidak tersedia karena pustaka MS HTML Help tidak terinstal di mesin ini. Silahkan instal.

en: Ma&ximize
id_ID: Ma&ksimalkan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Magnifier
id_ID: Kaca Pembesar

en: Make a selection:
id_ID: Buat seleksi:

en: Margins
id_ID: Batas

en: Maroon
id_ID: Ungu Kemerahan

en: Match case
id_ID: Sesuaikan besar kecil huruf

en: Max height:
id_ID: Tinggi maksimum:

en: Max width:
id_ID: Lebar maksimum:

en: Media playback error: %s
id_ID: Galat media pemutar: %s

en: Memory VFS already contains file '%s'!
id_ID: Memory VFS telah terisi berkas '%s'!

en: Message
id_ID: Pesan

en: Metal theme
id_ID: Tema Metal

en: Method or property not found.
id_ID: Metode atau properti tidak ditemukan.

en: Mi&nimize
id_ID: Mi%nimalkan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Middle Button
id_ID: Tombol Kanan

en: Min height:
id_ID: Tinggi minimal:

en: Min width:
id_ID: Lebar minimal:

en: Missing a required parameter.
id_ID: Berikan parameter yang dibutuhkan.

en: Modified
id_ID: Diubah

en: Module "%s" initialization failed
id_ID: Modul "%s" gagal terpasang

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
id_ID: Amplop Monarch, 3 7/8 x 7 1/2 inci

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
id_ID: Saat ini pemantauan perubahan terhadap berkas tidak didukung.

en: Move down
id_ID: Gerakkan ke bawah

en: Move up
id_ID: Gerakkan ke atas

en: Moves the object to the next paragraph.
id_ID: Pindahkan obyek ke paragraf selanjutnya.

en: Moves the object to the previous paragraph.
id_ID: Pindahkan obyek ke paragraf sebelumnya.

en: Multiple Cell Properties
id_ID: Properti Multi Sel

en: Name
id_ID: Nama

en: Navy
id_ID: Biru Tua

en: Network
id_ID: Jaringan

en: New
id_ID: Baru

en: New &Box Style...
id_ID: Gaya &Box Baru...

en: New &Character Style...
id_ID: Gaya &Karakter Baru...

en: New &List Style...
id_ID: Gaya &Daftar Baru...

en: New &Paragraph Style...
id_ID: Gaya &Paragraf Baru...

en: New Style
id_ID: Gaya Baru

en: New item
id_ID: Butir baru

en: NewName
id_ID: NamaBaru

en: Next page
id_ID: Halaman berikut

en: No
id_ID: Tidak

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: No Entry
id_ID: Dilarang Masuk

en: No animation handler for type %ld defined.
id_ID: Tidak ada handler animasi ntuk tipe %ld yang definisikan.

en: No bitmap handler for type %d defined.
id_ID: Tidak ada handler bitmap untuk tipe %d yang definisikan.

en: No default application configured for HTML files.
id_ID: Aplikasi standar untuk membuka berkas HTML tidak tersedia.

en: No entries found.
id_ID: Tidak ada entri yang ditemukan.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
id_ID: Tidak ditemukan font untuk menampilkan teks dalam pengkodean ‘%s’,
    tetapi alternatif pengkodean '%s' tersedia.
    Apakah anda ingin menggunakan pengkodean ini (jika tidak anda harus memilih lainnya)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
id_ID: Tidak ditemukan font untuk menampilkan teks dalam pengkodean '%s'.
    Apakah anda mau memilih font untuk pengkodean ini
    (jika tidak teks dalam pengkodean tidak akan tampil secara benar)?

en: No handler found for animation type.
id_ID: Tidak ditemukan handler untuk tipe animasi tsb.

en: No handler found for image type.
id_ID: Tidak ditemukan handler untuk tipe citra tsb.

en: No image handler for type %d defined.
id_ID: Tidak ada handler citra untuk tipe %d yang didefinisikan.

en: No image handler for type %s defined.
id_ID: Tidak ada handler citra untuk tipe %s yang didefinisikan.

en: No matching page found yet
id_ID: Tidak ditemukan halaman yang sesuai

en: No sound
id_ID: Tidak bersuara

en: No unused colour in image being masked.
id_ID: Tidak tersedia warna pada citra yang di mask.

en: No unused colour in image.
id_ID: Tidak tersedia warna di dalam citra.

en: No valid mappings found in the file "%s".
id_ID: Tidak ada mapping yang sesuai di berkas ini "%s".

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
id_ID: Huruf normal<br>dan <u>digarisbawahi</u>.

en: Normal font:
id_ID: Font normal:

en: Not %s
id_ID: Bukan %s

en: Not available
id_ID: Tidak tersedia

en: Not underlined
id_ID: Tidak digarisbawahi

en: Note, 8 1/2 x 11 in
id_ID: Catatan, 8 1/2 x 11 in

en: Notice
id_ID: Pemberitahuan

en: Numbered outline
id_ID: Ikhtisar bernomor

en: OLE Automation error in %s: %s
id_ID: Galat OLE Otomatisasi di %s: %s

en: Object Properties
id_ID: Properti Obyek

en: Object implementation does not support named arguments.
id_ID: Implementasi obyek tidak mendukung argumen bernama.

en: Objects must have an id attribute
id_ID: Obyek harus memiliki atribut id

en: Olive
id_ID: Coklat Muda

en: Opaci&ty:
id_ID: Opaci&tas:

en: Opacity:
id_ID: Opacitas:

en: Open File
id_ID: Buka Berkas

en: Open HTML document
id_ID: Buka dokumen HTML

en: Open file "%s"
id_ID: Buka berkas "%s"

en: Open...
id_ID: Buka...

en: OpenGL 3.0 or later is not supported by the OpenGL driver.
id_ID: OpenGL 3.0 atau lebih baru tidak didukung oleh driver OpenGL.

en: Operation not permitted.
id_ID: Operasi tidak diijinkan.

en: Option '%s' can't be negated
id_ID: Opsi '%s' tidak boleh negatif

en: Option '%s' requires a value.
id_ID: Pilihan '%s' memerlukan suatu nilai.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
id_ID: Pilihan '%s': '%s' tidak bisa dikonversi ke suatu tanggal.

en: Options
id_ID: Opsi

en: Orange
id_ID: Jingga

en: Orientation
id_ID: Orientasi

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
id_ID: Kehabisan window ID. Mohon segera matikan aplikasi.

en: Overflow while coercing argument values.
id_ID: Overflow saat memaksa nilai argumen.

en: PCX: couldn't allocate memory
id_ID: PCX: tidak bisa mengalokasikan memori

en: PCX: image format unsupported
id_ID: PCX: format citra tidak didukung

en: PCX: invalid image
id_ID: PCX: citra tidak sah

en: PCX: this is not a PCX file.
id_ID: PCX: ini bukan file PCX.

en: PCX: unknown error !!!
id_ID: PCX: kesalahan tidak diketahui !!!

en: PCX: version number too low
id_ID: PCX: nomor versi terlalu rendah

en: PNM: Couldn't allocate memory.
id_ID: PNM: Gagal mengalokasikan memori.

en: PNM: File format is not recognized.
id_ID: PNM: format file tidak dikenal.

en: PNM: File seems truncated.
id_ID: PNM: Kelihatannya file terpotong.

en: Page %d
id_ID: Halaman %d

en: Page %d of %d
id_ID: Halaman %d dari %d

en: Page Setup
id_ID: Pengaturan Halaman

en: Page setup
id_ID: Pengaturan halaman

en: Pages
id_ID: Halaman

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Paint Brush
id_ID: Kuas

en: Paper size
id_ID: Ukuran kertas

en: Paragraph styles
id_ID: Gaya paragraf

en: Passing a already registered object to SetObject
id_ID: Menyampaikan obyek sudah teregister ke SetObject

en: Passing an unknown object to GetObject
id_ID: Menyampaikan obyek tidak dikenal ke GetObject

en: Paste
id_ID: Tempel

en: Paste selection
id_ID: Tempel seleksi

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Pencil
id_ID: Pensil

en: Peri&od
id_ID: Peri&ode

en: Permissions
id_ID: Permisi

en: Picture Properties
id_ID: Properti Citra

en: Pipe creation failed
id_ID: Pembuatan pipa gagal

en: Please choose a valid font.
id_ID: Silahkan pilih font yang sah.

en: Please choose an existing file.
id_ID: Silahkan pilih file yang ada.

en: Please choose the page to display:
id_ID: Silakan pilih lembar yang mau ditampilkan:

en: Please choose which ISP do you want to connect to
id_ID: Silahkan pilih ingin koneksi ke ISP mana

en: Please select the columns to show and define their order:
id_ID: Silakan pilih kolom untuk ditampilkan dan definisikan urutannya:

en: Please wait while printing...
id_ID: Mohon tunggu sedang dicetak...

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Left
id_ID: Tunjuk Kiri

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Right
id_ID: Tunjuk Kanan

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
id_ID: Ukuran Point

en: Portrait
id_ID: Tegak

en: Position
id_ID: Posisi

en: PostScript file
id_ID: Berkas PostScript

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: Preferences...
id_ID: Preferensi...

en: Preparing
id_ID: Mempersiapkan

en: Preview:
id_ID: Pratinjau:

en: Previous page
id_ID: Halaman sebelumnya

en: Print Preview
id_ID: Pratinjau Pencetakan

en: Print Preview Failure
id_ID: Gagal Pratinjau Pencetakan

en: Print Range
id_ID: Jangkauan Cetakan

en: Print Setup
id_ID: Pengaturan Cetakan

en: Print in colour
id_ID: Cetak berwarna

en: Print previe&w...
id_ID: Prat&injau cetakan...

en: Print preview creation failed.
id_ID: Membuat pratinjau cetakan gagal.

en: Print preview...
id_ID: Pratinjau cetakan...

en: Print spooling
id_ID: Antrian pencetakan

en: Print this page
id_ID: Cetak halaman ini

en: Print to File
id_ID: Cetak ke Berkas

en: Print...
id_ID: Cetak...

en: Printer command:
id_ID: Perintah pencetak:

en: Printer options
id_ID: Opsi pencetak

en: Printer options:
id_ID: Opsi pencetak:

en: Printer...
id_ID: Pencetak...

en: Printer:
id_ID: Mesin cetak:

en: Printing
id_ID: Mencetak

en: Printing
id_ID: Mencetak

en: Printing Error
id_ID: Galat Mencetak

en: Printing page %d
id_ID: Mencetak halaman %d

en: Printing page %d of %d
id_ID: Mencetak halaman %d dari %d

en: Printing page %d...
id_ID: Mencetak halaman %d...

en: Printing...
id_ID: Mencetak...

en: Printout
id_ID: Hasil cetakan

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
id_ID: Gagal memproses laporan debug, membiarkan berkas di direktori "%s".

en: Progress:
id_ID: Progres:

en: Properties
id_ID: Properti

en: Property
id_ID: Properti

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
id_ID: Galat Properti

en: Purple
id_ID: Ungu

en: Quarto, 215 x 275 mm
id_ID: Kuarto, 215 x 275 mm

en: Question
id_ID: Pertanyaan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Question Arrow
id_ID: Panah Tanda Tanya

en: Quit
id_ID: Keluar

en: Quit %s
id_ID: Keluar %s

en: Quit this program
id_ID: Keluar dari program ini

en: Read error on file '%s'
id_ID: Kesalahan membaca pada file '%s'

en: Reading password for "%s/%s" failed: %s.
id_ID: Membaca password untuk "%s/%s" gagal: %s.

en: Ready
id_ID: Siap

en: Red
id_ID: Merah

en: Red:
id_ID: Merah:

en: Redo
id_ID: Ulangi

en: Redo last action
id_ID: Ulangi aksi terakhir

en: Registry key '%s' already exists.
id_ID: Kunci registri '%s' sudah ada.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
id_ID: Kunci registri '%s' tidak ada, tidak bisa mengubah namanya.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
id_ID: Kunci registri '%s' diperlukan untuk operasi sistem normal,
    menghapusnya akan menyebabkan sistem anda tidak stabil:
    operasi dibatalkan.

en: Registry value "%s" is not binary (but of type %s)
id_ID: Nilai registri "%s" bukan biner (melainkan tipe %s)

en: Registry value "%s" is not numeric (but of type %s)
id_ID: Nilai registri “%s” bukan numerik (melainkan tipe %s)

en: Registry value "%s" is not text (but of type %s)
id_ID: Nilai registri “%s” bukan teks (melainkan tipe %s)

en: Registry value '%s' already exists.
id_ID: Nilai registri '%s' sudah ada.

en: Relative
id_ID: Relatif

en: Relevant entries:
id_ID: Entri yang relevan:

en: Remaining time:
id_ID: Waktu tersisa:

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove Bullet
id_ID: Hapus Bullet

en: Remove current page from bookmarks
id_ID: Hilangkan halaman saat ini dari bookmark

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
id_ID: Perender "%s" memiliki versi yang tidak kompatibel %d.%d dan tidak dapat dimuat.

en: Renumber List
id_ID: Nomori Ulang Daftar

en: Rep&lace
id_ID: Tim&pa

en: Replace
id_ID: Timpa

en: Replace &all
id_ID: Ganti semu&a

en: Replace selection
id_ID: Timpa seleksi

en: Replace with:
id_ID: Ganti dengan:

en: Required information entry is empty.
id_ID: Entri informasi yang dibutuhkan kosong.

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
id_ID: Sumber '%s' bukan pesan katalog yang valid.

en: Revert to Saved
id_ID: Kembali ke yang tersimpan

en: Ridge
id_ID: Punggung

en: Rig&ht-to-left
id_ID: &Kanan-ke-kiri

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Right
id_ID: Kanan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Arrow
id_ID: Panah Kanan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Button
id_ID: Tombol Kanan

en: Right margin (mm):
id_ID: Batas kanan (mm):

en: Right-align text.
id_ID: Teks rata kanan.

en: Row %i
id_ID: Baris %i

en: S&tandard bullet name:
id_ID: Nama s&tandar bullet:

en: SPECIAL
id_ID: SPESIAL

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save %s file
id_ID: Simpan berkas %s

en: Save &As...
id_ID: Simpan Seb&agai...

en: Save As
id_ID: Simpan Sebagai

en: Save as
id_ID: Simpan sebagai

en: Save current document
id_ID: Simpan dokumen ini

en: Save current document with a different filename
id_ID: Simpan dokumen ini dengan nama berkas berbeda

en: Save log contents to file
id_ID: Simpan isi log ke berkas

en: Saving password for "%s/%s" failed: %s.
id_ID: Penyimpanan password untuk “%s/%s” gagal: %s.

en: Script
id_ID: Skrip

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Scrollbar
id_ID: BatangScroll

en: Search
id_ID: Cari

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
id_ID: Cari isi dari konten bantuan untuk semua pemunculan dari teks yang diketikkan diatas

en: Search direction
id_ID: Arah pencarian

en: Search for:
id_ID: Cari:

en: Search in all books
id_ID: Cari di semua buku

en: Searching...
id_ID: Mencari...

en: Sections
id_ID: Bagian

en: Seek error on file '%s'
id_ID: Galat pencarian pada file '%s'

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
id_ID: Galat pencarian pada berkas '%s' (berkas besar tidak didukung oleh stdio)

en: Select &All
id_ID: Pilih Semu&a

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select a document template
id_ID: Pilih template dokumen

en: Select a document view
id_ID: Pilih tampilan dokumen

en: Select regular or bold.
id_ID: Pilih teks tebal atau tidak.

en: Select regular or italic style.
id_ID: Pilih teks miring atau tidak.

en: Select underlining or no underlining.
id_ID: Pilih digarisbawahi atau tidak.

en: Selection
id_ID: Seleksi

en: Selects the list level to edit.
id_ID: Pilih tingkat daftar yang akan disunting.

en: Separator expected after the option '%s'.
id_ID: Pemisah diharapkan setelah pilihan '%s'.

en: Services
id_ID: Layanan

en: Set Cell Style
id_ID: Atur Gaya Sel

en: SetProperty called w/o valid setter
id_ID: SetProperty dipanggil tanpa pengatur yang valid

en: Setup...
id_ID: Pengaturan...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
id_ID: Dijumpai beberapa koneksi dialup aktif, pilih satu secara acak.

en: Sh&adow spread:
id_ID: Sebaran b&ayangan:

en: Shadow
id_ID: Bayangan

en: Shadow c&olour:
id_ID: &Warna bayangan:

en: Show &hidden directories
id_ID: Tampilkan &direktor yang disembunyikan

en: Show &hidden files
id_ID: Tampilkan &berkas yang disembunyikan

en: Show All
id_ID: Tampilkan Semua

en: Show about dialog
id_ID: Tampilkan dialog tentang

en: Show all
id_ID: Tampilkan semua

en: Show all items in index
id_ID: Tampilkan semua butir dalam indeks

en: Show/hide navigation panel
id_ID: Tampilkan/sembunyikan panel navigasi

en: Shows a Unicode subset.
id_ID: Tampilkan subset Unicode.

en: Shows a preview of the bullet settings.
id_ID: Tampilkan pratinjau pengaturan bullet.

en: Shows a preview of the font settings.
id_ID: Tampilkan pratinjau pengaturan font.

en: Shows a preview of the font.
id_ID: Tampilkan pratinjau font.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
id_ID: Tampilkan pratinjau pengaturan paragraf.

en: Shows the font preview.
id_ID: Tampilkan pratinjau font.

en: Silver
id_ID: Perak

en: Simple monochrome theme
id_ID: Tema monochrome sederhana

en: Single
id_ID: Tunggal

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Size:
id_ID: Ukuran:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing N-S
id_ID: Ubah Utara-Selatan

en: Skip
id_ID: Lewati

en: Slant
id_ID: Sudut pandang

en: Small C&apitals
id_ID: Ka&pital Ukuran Kecil

en: Solid
id_ID: Padat

en: Sorry, could not open this file.
id_ID: Maaf, gagal membuka file ini.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
id_ID: Maaf, tidak cukup memori untuk membuat pratinjau.

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
id_ID: Maaf, nama sudah ada. Tolong pilih yang lain.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
id_ID: Maaf, format dari berkas ini tidak diketahui.

en: Sound data are in unsupported format.
id_ID: Data suara tidak didukung.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
id_ID: Format berkas suara '%s' tidak didukung.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Space
id_ID: Spacebar

en: Spacing
id_ID: Jarak

en: Spell Check
id_ID: Periksa Ejaan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Spraycan
id_ID: Kaleng Cat

en: Standard
id_ID: Standar

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
id_ID: Pernyataan, 5 1/2 x 8 1/2 inci

en: Static
id_ID: Statik

en: Strikethrough
id_ID: Teks coret

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
id_ID: Warna String : Spesifikasi warna salah : %s

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
id_ID: Gaya

en: Style Organiser
id_ID: Pengelola Gaya

en: Style:
id_ID: Gaya:

en: Suppress hyphe&nation
id_ID: Hindari ta&nda sambung

en: Symbol
id_ID: Simbol

en: Symbol &font:
id_ID: Simbol &font:

en: Symbols
id_ID: Simbol

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
id_ID: TIFF: Gagal mengalokasikan memori.

en: TIFF: Error loading image.
id_ID: TIFF: Galat memuat citra.

en: TIFF: Error reading image.
id_ID: TIFF: Galat membaca citra.

en: TIFF: Error saving image.
id_ID: TIFF: Galat menyimpan citra.

en: TIFF: Error writing image.
id_ID: TIFF: Galat menulis citra.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
id_ID: TIFF: Ukuran citra terlalu besar.

en: Table Properties
id_ID: Properti Tabel

en: Tabloid, 11 x 17 in
id_ID: Tabloid, 11 x 17 inci

en: Tabs
id_ID: Tab

en: Teal
id_ID: Hijau Kebiruan

en: Templates
id_ID: Template

en: The FTP server doesn't support passive mode.
id_ID: Server FTP tidak mendukung mode passive.

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
id_ID: Server FTP tersebut tidak mengdukung perintah PORT.

en: The available bullet styles.
id_ID: Gaya bullet yang tersedia.

en: The available styles.
id_ID: Gaya bullet yang tersedia.

en: The background colour.
id_ID: Warna background.

en: The border line style.
id_ID: Gaya garis tepi.

en: The bottom margin size.
id_ID: Ukuran margin bawah.

en: The bottom padding size.
id_ID: Ukuran padding bawah.

en: The bottom position.
id_ID: Posisi bawah.

en: The bullet character.
id_ID: Karakter bullet.

en: The character code.
id_ID: Kode karakter.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
id_ID: Charset '%s' tidak diketahui. Anda bisa memilih
    charset lain untuk menggantinya atau memilih
    [Batal] jika tidak bisa diganti

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
id_ID: Format clipboard '%d' tidak ada.

en: The default style for the next paragraph.
id_ID: Gaya standar untuk paragraf selanjutnya.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
id_ID: Direktori '%s' tidak ada
    Buat sekarang?

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
id_ID: Dokumen "%s" tidak pas pada halaman secara horisontal dan akan terpotong jika dicetak.
    
    Apakah akan dilanjutkan?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
id_ID: Berkas '%s' tidak ada dan tidak bisa dibuka.
    Itu telah dihapus dari daftar berkas yang baru terpakai.

en: The first line indent.
id_ID: Inden baris pertama.

en: The following standard GTK+ options are also supported:
id_ID: Standar opsi GTK+ yang didukung:

en: The font colour.
id_ID: Warna font.

en: The font family.
id_ID: Keluarga font.

en: The font from which to take the symbol.
id_ID: Pilih font untuk mengambil simbol.

en: The font point size.
id_ID: Ukuran point font.

en: The font size in points.
id_ID: Ukuran font dalam point.

en: The font size units, points or pixels.
id_ID: Ukuran font, dalam point atau pixel.

en: The font style.
id_ID: Gaya font.

en: The font weight.
id_ID: Berat font.

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
id_ID: Format berkas '%s' tidak dapat ditentukan.

en: The horizontal offset.
id_ID: Jarak horizontal.

en: The left indent.
id_ID: Indent kiri.

en: The left margin size.
id_ID: Ukurang margin kiri.

en: The left padding size.
id_ID: Ukurang padding kiri.

en: The left position.
id_ID: Posisi kiri.

en: The line spacing.
id_ID: Spasi baris.

en: The list item number.
id_ID: Nomor butir daftar.

en: The locale ID is unknown.
id_ID: ID bahasa tidak dikenali.

en: The object height.
id_ID: Tinggi obyek.

en: The object maximum height.
id_ID: Tinggi maksimum obyek.

en: The object maximum width.
id_ID: Lebar maksimum obyek.

en: The object minimum height.
id_ID: Tinggi minimum obyek.

en: The object minimum width.
id_ID: Lebar minimum obyek.

en: The object width.
id_ID: Lebar obyek.

en: The outline level.
id_ID: Level ikhtisar.

en: The previous message repeated %u time. | The previous message repeated %u times.
id_ID[0]: Pesan sebelumnya diulang %u kali.

en: The previous message repeated once.
id_ID: Pesan sebelumnya diulang sekali.

en: The range to show.
id_ID: Jangkauan yang akan diperlihatkan.

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
id_ID: Laporan ini berisi berkas yang terdaftar dibawah. Jika ada berkas yang berisi informasi rahasia,
    tolong matikan centang dan berkas tersebut akan dihapus dari laporan.

en: The required parameter '%s' was not specified.
id_ID: Parameter '%s' yang dibutuhkan tidak dispesifikasikan.

en: The right indent.
id_ID: Indent kanan.

en: The right margin size.
id_ID: Ukuran margin kanan.

en: The right padding size.
id_ID: Ukurang padding kanan.

en: The right position.
id_ID: Posisi kanan.

en: The shadow blur distance.
id_ID: Jarak blur bayangan.

en: The shadow colour.
id_ID: Warna bayangan.

en: The shadow opacity.
id_ID: Opasitas bayangan.

en: The shadow spread.
id_ID: Sebaran bayangan.

en: The spacing after the paragraph.
id_ID: Spasi setelah paragraf.

en: The spacing before the paragraph.
id_ID: Spasi sebelum paragraf.

en: The style name.
id_ID: Nama gaya.

en: The style on which this style is based.
id_ID: Gaya dimana gaya ini didasarkan.

en: The style preview.
id_ID: Pratinjau gaya.

en: The system cannot find the file specified.
id_ID: Sistem tidak menemukan berkas yang dicari.

en: The tab position.
id_ID: Posisi tab.

en: The tab positions.
id_ID: Posisi tab.

en: The text couldn't be saved.
id_ID: Teks tidak bisa disimpan.

en: The top margin size.
id_ID: Ukuran margin atas.

en: The top padding size.
id_ID: Ukurang padding atas.

en: The top position.
id_ID: Posisi teratas.

en: The value for the option '%s' must be specified.
id_ID: Nilai untuk pilihan '%s' harus dispesifikasikan.

en: The value of the corner radius.
id_ID: Nilai radius pojokan.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
id_ID: Versi remote access service (RAS) terinstall di mesin ini terlalu tua, silahkan perbarui (fungsi yang dibutuhkan berikut ini hilang: %s).

en: The vertical offset.
id_ID: Jarak vertikal.

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
id_ID: Ada masalah pada saat mengatur halaman: mungkin perlu ditetapkan pencetak default.

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
id_ID: Dokumen tidak pas pada halaman secara horisontal dan akan terpotong ketika dicetak.

en: This is not a %s.
id_ID: Ini bukan %s.

en: This platform does not support background transparency.
id_ID: Platform ini tidak mendukung transparansi background.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
id_ID: Program ini telah dibuat dengan GTK+ lama, mohon dibuat kembali dengan GTK+ 2.12 atau lebih baru.

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
id_ID: Inisialisasi modul thread gagal: tidak bisa menyimpan nilai dalam penyimpanan thread lokal

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
id_ID: Inisialisasi modul thread gagal: gagal menciptakan kunci thread

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
id_ID: Inisialisasi modul thread gagal: tidak mungkin mengalokasikan indeks dalam penyimpanan thread lokal

en: Thread priority setting is ignored.
id_ID: Setelan prioritas thread diabaikan.

en: Tile &Horizontally
id_ID: Tile &Horizontal

en: Tile &Vertically
id_ID: Tile &Vertikal

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
id_ID: Terjadi galat batas waktu ketika menghubungi FTP server, cobalah mode passive.

en: Tip of the Day
id_ID: Tip Hari Ini

en: Tips not available, sorry!
id_ID: Tip tidak tersedia, maaf!

en: To:
id_ID: Kepada:

en: Too many EndStyle calls!
id_ID: Terlalu banyak pemanggilan EndStyle!

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: TooltipText
id_ID: TeksTooltip

en: Top
id_ID: Atas

en: Top margin (mm):
id_ID: Batas atas (mm):

en: Translations by
id_ID: Diterjemahkan oleh

en: Translators
id_ID: Penerjemah

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
id_ID: Mencoba menghapus berkas '%s' dari memori VFS, walau tidak termuat!

en: Type
id_ID: Tipe

en: Type a font name.
id_ID: Ketik nama font.

en: Type a size in points.
id_ID: Ketik ukuran dalam point.

en: Type mismatch in argument %u.
id_ID: Tipe tidak sesuai pada argumen %u.

en: Type must have enum - long conversion
id_ID: Tipe harus memiliki konversi enum - long

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
id_ID: Tipe operasi "%s" gagal: Label properti "%s" seharusnya tipe "%s", BUKAN "%s".

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
id_ID: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 inci

en: Unable to add inotify watch
id_ID: Gagal menambahkan pengamat inotify

en: Unable to add kqueue watch
id_ID: Gagal menambahkan pengamat kqueue

en: Unable to associate handle with I/O completion port
id_ID: Gagal mengasosiasikan handle dengan port I/O

en: Unable to close I/O completion port handle
id_ID: Gagal menutup handle penyelesaian port I/O

en: Unable to close inotify instance
id_ID: Gagal menutup instan inotify

en: Unable to close path '%s'
id_ID: Gagal menutup jalur '%s'

en: Unable to close the handle for '%s'
id_ID: Gagal menutup handle untuk '%s'

en: Unable to create I/O completion port
id_ID: Gagal membuat penyelesaian port I/O

en: Unable to create IOCP worker thread
id_ID: Gagal membuat thread IOCP

en: Unable to create inotify instance
id_ID: Gagal membuat instan inotify

en: Unable to create kqueue instance
id_ID: Gagal membuat instan kqueue

en: Unable to dequeue completion packet
id_ID: Gagal men-dequeue paket penyelesaian

en: Unable to get events from kqueue
id_ID: Gagal mendapatkan even dari kqueue

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
id_ID: Gagal menginisiasi GTK+, apakah DISPLAY sudah benar?

en: Unable to open path '%s'
id_ID: Gagal membuka jalur '%s'

en: Unable to open requested HTML document: %s
id_ID: Gagal membuka dokumen HTML yang diminta: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
id_ID: Gagal memainkan audio secara asinkron.

en: Unable to post completion status
id_ID: Gagal memasang status penyelesaian

en: Unable to read from inotify descriptor
id_ID: Gagal membaca deskriptor inotify

en: Unable to remove inotify watch %i
id_ID: Gagal menghapus pengamat inotify %i

en: Unable to remove kqueue watch
id_ID: Gagal menghapus pengamat kqueue

en: Unable to set up watch for '%s'
id_ID: Gagal mengatur pengamatan untuk '%s'

en: Unable to start IOCP worker thread
id_ID: Gagal memulai thread IOCP

en: Undelete
id_ID: Batal penghapusan

en: Underline
id_ID: Garis bawah

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
id_ID: Garis dibawahi

en: Undo
id_ID: Urungkan

en: Undo last action
id_ID: Urungkan aksi terakhir

en: Unexpected characters following option '%s'.
id_ID: Karakter tidak diharapkan setelah opsi '%s'.

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
id_ID: Kejadian yang tak diharapkan bagi "%s": tak ada deskriptor pengamat yang sesuai.

en: Unexpected parameter '%s'
id_ID: Parameter ‘%s’ tidak diharapkan

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
id_ID: Port penyeesaian I/O baru dibuat tanpa diharapkan

en: Ungraceful worker thread termination
id_ID: Thread pekerja dihentikan

en: Units for the bottom border width.
id_ID: Unit untuk lebar tepi bawah.

en: Units for the bottom margin.
id_ID: Unit untuk batas bawah.

en: Units for the bottom outline width.
id_ID: Unit untuk lebar ikhtisar bawah.

en: Units for the bottom padding.
id_ID: Unit untuk padding bawah.

en: Units for the bottom position.
id_ID: Unit untuk posisi dibawah.

en: Units for the corner radius.
id_ID: Unit untuk radius pojokan.

en: Units for the left border width.
id_ID: Unit untuk lebar tepi kiri.

en: Units for the left margin.
id_ID: Unit untuk batas kiri.

en: Units for the left outline width.
id_ID: Unit untuk lebar ikhtisar kiri.

en: Units for the left padding.
id_ID: Unit untuk padding kiri.

en: Units for the left position.
id_ID: Unit untuk posisi dikiri.

en: Units for the maximum object height.
id_ID: Unit untuk tinggi maksimum obyek.

en: Units for the maximum object width.
id_ID: Unit untuk lebar maksimum obyek.

en: Units for the minimum object height.
id_ID: Unit untuk tinggi minimum obyek.

en: Units for the minimum object width.
id_ID: Unit untuk lebar minimum obyek.

en: Units for the object height.
id_ID: Unit untuk tinggi obyek.

en: Units for the object width.
id_ID: Unit untuk lebar obyek.

en: Units for the right border width.
id_ID: Unit untuk lebar tepi kanan.

en: Units for the right margin.
id_ID: Unit untuk batas kanan.

en: Units for the right outline width.
id_ID: Unit untuk lebar ikhtisar kanan.

en: Units for the right padding.
id_ID: Unit untuk padding kiri.

en: Units for the right position.
id_ID: Unit untuk untuk posisi kanan.

en: Units for the top border width.
id_ID: Unit untuk lebar tepi atas.

en: Units for the top margin.
id_ID: Unit untuk margin atas.

en: Units for the top outline width.
id_ID: Unit untuk lebar ikhtisar atas.

en: Units for the top padding.
id_ID: Unit untuk padding atas.

en: Units for the top position.
id_ID: Unit untuk posisi atas.

en: Units for this value.
id_ID: Unit untuk nilai ini.

en: Unknown
id_ID: Tidak dikenal

en: Unknown DDE error %08x
id_ID: Galat DDE %08x tidak dikenal

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
id_ID: Obyek tidak dikenal disampaikan ke GetObjectClassInfo

en: Unknown PNG resolution unit %d
id_ID: Ukuran resolusi PNG %d tidak dikenal

en: Unknown Property %s
id_ID: Properti %s tidak dikenal

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
id_ID: Ukuran resolusi TIFF %d yang tidak dikenal diabaikan

en: Unknown dynamic library error
id_ID: Galat kepustakaan dinamis tidak dikenal

en: Unknown encoding (%d)
id_ID: Pengkodean (%d) tidak dikenal

en: Unknown error %08x
id_ID: Galat tidak dikenali %08x

en: Unknown exception
id_ID: Pengecualian yang tidak dikenali

en: Unknown image data format.
id_ID: Format citra data tidak dikenal.

en: Unknown long option '%s'
id_ID: Pilihan panjang '%s' tidak dikenal

en: Unknown name or named argument.
id_ID: Nama atau argumen tidak dikenali.

en: Unknown option '%s'
id_ID: Pilihan '%s' tidak diketahui

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
id_ID: '{' tanpa pasangan dalam entri mime type %s.

en: Unnamed command
id_ID: Perintah tak bernama

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
id_ID: Tidak dijabarkan

en: Unsupported clipboard format.
id_ID: Format clipboard tidak didukung.

en: Unsupported theme '%s'.
id_ID: Tema '%s' tidak didukung.

en: Upper case letters
id_ID: Huruf besar

en: Upper case roman numerals
id_ID: Huruf besar romawi

en: Usage: %s
id_ID: Penggunaan: %s

en: Use &shadow
id_ID: Gunakan &bayangan

en: Use the current alignment setting.
id_ID: Gunakan pengaturan penjajaran.

en: Validation conflict
id_ID: Konflik validasi

en: Value
id_ID: Nilai

en: Value must be %s or higher.
id_ID: Nilai harus %s atau lebih besar.

en: Value must be %s or less.
id_ID: Nilai harus %s atau lebih kecil.

en: Value must be between %s and %s.
id_ID: Nilai harus di antara %s dan %s.

en: Version
id_ID: Versi

en: Vertical alignment.
id_ID: Penjajaran vertikal.

en: View files as a detailed view
id_ID: Tampilkan berkas dalam tampilan rinci

en: View files as a list view
id_ID: Tampilkan berkas dalam tampilan daftar

en: Views
id_ID: Tampilan

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait
id_ID: Tunggu

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait Arrow
id_ID: Panah Tunggu

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
id_ID: Menunggu IO di deskriptor epoll %d gagal

en: Warning:
id_ID: Peringatan:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Watch
id_ID: Jam

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
id_ID: Berat

en: Whether the font is underlined.
id_ID: Apakah font bergarisbawah.

en: White
id_ID: Putih

en: Whole word
id_ID: Seluruh kata

en: Whole words only
id_ID: Hanya seluruh kata

en: Win32 theme
id_ID: Tema Win32

en: Write error on file '%s'
id_ID: Kesalahan menulis pada file '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
id_ID: Kesalahan parsing XML: '%s' pada baris %d

en: XPM: Malformed pixel data!
id_ID: XPM: Data pixel salah bentuk!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
id_ID: XPM: deskripsi warna salah pada baris %d

en: XPM: incorrect header format!
id_ID: XPM: format header salah!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
id_ID: XPM: definisi warna cacat '%s' pada baris %d!

en: XPM: no colors left to use for mask!
id_ID: XPM: tidak ada sisa warna untuk mask!

en: XPM: truncated image data at line %d!
id_ID: XPM: citra terpotong pada baris %d!

en: Yellow
id_ID: Kuning

en: Yes
id_ID: Ya

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
id_ID: Kamu tidak dapat membersihkan overlay yang belum di init

en: You cannot Init an overlay twice
id_ID: Jangan menginisiasi overlay dua kali

en: You cannot add a new directory to this section.
id_ID: Anda tidak dapat menambah direktori baru ke bagian ini.

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
id_ID: Kamu telah mengisi nilai yang salah. Tekan ESC untuk membatalkan suntingan.

en: Zoom &In
id_ID: Per&besar

en: Zoom &Out
id_ID: Per&kecil

en: Zoom In
id_ID: Perbesar

en: Zoom Out
id_ID: Perkecil

en: Zoom to &Fit
id_ID: Perbesar agar &Pas

en: Zoom to Fit
id_ID: Perbesar agar Pas

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
id_ID: aplikasi DDEML telah menciptakan kondisi race berkesinambungan.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
id_ID: fungsi DDEML dipanggil tanpa memanggil fungsi DdeInitialize,
    atau suatu identifikasi instan yang tidak sah
    disampaikan ke suatu fungsi DDEML.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
id_ID: usaha dari klien untuk memulai percakapan telah gagal.

en: a memory allocation failed.
id_ID: alokasi memori gagal.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
id_ID: parameter gagal divalidasi oleh DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
id_ID: permintaan untuk transaksi advise sinkron telah habis waktunya.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
id_ID: permintaan untuk transaksi data sinkron telah habis waktunya.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
id_ID: permintaan untuk transaksi eksekusi sinkron telah habis waktunya.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
id_ID: permintaan untuk transaksi poke sinkron telah habis waktunya.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
id_ID: permintaan untuk mengakhiri transaksi advise telah habis waktunya.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
id_ID: transaksi disisi server telah diusahakan terhadap percakapan
    yang dihentikan oleh klien, atau server
    dihentikan sebelum menyelesaikan transaksi.

en: a transaction failed.
id_ID: transaksi gagal.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
id_ID: aplikasi diinisialisasi sebagai APPCLASS_MONITOR telah
    berusaha melaksanakan transaksi DDE,
    atau aplikasi yang diinisialisasi sebagai APPCMD_CLIENTONLY telah 
    berusaha melaksanakan transaksi server.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
id_ID: panggilan internal ke fungsi PostMessage telah gagal.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
id_ID: kesalahan internal muncul dalam DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
id_ID: identifikasi transaksi yang tidak sah disampaikan ke suatu fungsi DDEML.
    Saat aplikasi kembali dari callback XTYP_XACT_COMPLETE,
    pengenal transaksi untuk callback tersebut tidak lagi sah.

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
id_ID: mengasumsikan ini adalah berbagai berkas zip yang disambung

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
id_ID: mengabaikan usaha untuk mengubah kunci immutable '%s'.

en: bad arguments to library function
id_ID: salah argumen ke fungsi pustaka

en: bad signature
id_ID: tanda tangan salah

en: bad zipfile offset to entry
id_ID: salah offset di berkas zip terhadap entri

en: binary
id_ID: biner

en: bold
id_ID: tebal

en: build %lu
id_ID: versi %lu

en: can't close file '%s'
id_ID: gagal menutup berkas '%s'

en: can't close file descriptor %d
id_ID: gagal menutup file descriptor %d

en: can't commit changes to file '%s'
id_ID: gagal menerapkan perubahan ke berkas '%s'

en: can't create file '%s'
id_ID: gagal menciptakan berkas '%s'

en: can't delete user configuration file '%s'
id_ID: gagal menghapus berkas konfigurasi pemakai '%s'

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
id_ID: gagal menentukan apakah akhir berkas telah dicapai pada descriptor %d

en: can't find central directory in zip
id_ID: gagal menemukan sentral direktori pada zip

en: can't find length of file on file descriptor %d
id_ID: gagal menentukan panjang berkas pada file descriptor %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
id_ID: gagal menemukan HOME pemakai, menggunakan direktori aktif saat ini.

en: can't flush file descriptor %d
id_ID: gagal mem-flush file descriptor %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
id_ID: gagal memperoleh posisi seek pada file descriptor %d

en: can't load any font, aborting
id_ID: gagal memuat font apapun, menggugurkan

en: can't open file '%s'
id_ID: gagal membuka berkas '%s'

en: can't open global configuration file '%s'.
id_ID: gagal membuka berkas konfigurasi global '%s'.

en: can't open user configuration file '%s'.
id_ID: gagal membuka berkas konfigurasi pemakai '%s'.

en: can't open user configuration file.
id_ID: gagal membuka berkas konfigurasi pemakai.

en: can't re-initialize zlib deflate stream
id_ID: gagal menyiapkan zlib deflate stream

en: can't re-initialize zlib inflate stream
id_ID: gagal menyiapkan zlib inflate stream

en: can't read from file descriptor %d
id_ID: gagal membaca dari file descriptor %d

en: can't remove file '%s'
id_ID: gagal menghapus file '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
id_ID: gagal menghapus berkas sementara '%s'

en: can't seek on file descriptor %d
id_ID: gagal melakukan seek pada file descriptor %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
id_ID: gagal menulis buffer '%s' ke disk.

en: can't write to file descriptor %d
id_ID: gagal menulis ke file descriptor %d

en: can't write user configuration file.
id_ID: gagal menulis berkas konfigurasi pemakai.

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: checked
id_ID: tercentang

en: checksum error
id_ID: galat checksum

en: checksum failure reading tar header block
id_ID: gagal checksum berkas tar

en: compression error
id_ID: galat kompresi

en: conversion to 8-bit encoding failed
id_ID: konversi ke enkoding 8-bit gagal

en: date
id_ID: tanggal

en: decompression error
id_ID: galat dekompresi

en: double
id_ID: ganda

en: dump of the process state (binary)
id_ID: dump dari keadaan proses (biner)

en: eighteenth
id_ID: kedelapanbelas

en: eighth
id_ID: kedelapan

en: eleventh
id_ID: kesebelas

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
id_ID: entri '%s' muncul lebih dari sekali dalam grup '%s'

en: error in data format
id_ID: galat pada format data

en: error opening file
id_ID: galat membuka berkas

en: error reading zip central directory
id_ID: galat membaca sentral direktori zip

en: error reading zip local header
id_ID: galat membaca berkas zip

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
id_ID: galat membuat berkas zip '%s': crc rusak

en: failed to flush the file '%s'
id_ID: gagal mem-flush berkas '%s'

en: fifteenth
id_ID: kelimabelas

en: fifth
id_ID: kelima

en: file '%s', line %zu: '%s' ignored after group header.
id_ID: berkas '%s', baris %zu: '%s' diabaikan setelah header grup.

en: file '%s', line %zu: '=' expected.
id_ID: berkas '%s', baris %zu: '=' diharapkan.

en: file '%s', line %zu: key '%s' was first found at line %d.
id_ID: berkas '%s', baris %zu: kunci '%s' pertama ditemukan pada baris %d.

en: file '%s', line %zu: value for immutable key '%s' ignored.
id_ID: berkas '%s', baris %zu: nilai untuk kunci immutable '%s' diabaikan.

en: file '%s': unexpected character %c at line %zu.
id_ID: berkas '%s': karakter %c tidak diharapkan pada baris %zu.

en: files
id_ID: berkas

en: first
id_ID: pertama

en: font size
id_ID: ukuran font

en: fourteenth
id_ID: keempatbelas

en: fourth
id_ID: keempat

en: generate verbose log messages
id_ID: hasilkan pesan log lengkap

en: image
id_ID: citra

en: incomplete header block in tar
id_ID: galat berkas tar

en: incorrect event handler string, missing dot
id_ID: string event handler salah, kurang titik

en: incorrect size given for tar entry
id_ID: salah ukuran pada isian tar

en: invalid data in extended tar header
id_ID: data tidak valid pada header tar yang diperluas

en: invalid message box return value
id_ID: nilai kembali message box tidak sah

en: invalid zip file
id_ID: berkas zip tidak valid

en: italic
id_ID: miring

en: light
id_ID: ringan

en: locale '%s' cannot be set.
id_ID: bahasa '%s' tidak bisa ditetapkan.

en: midnight
id_ID: tengah malam

en: nineteenth
id_ID: kesembilanbelas

en: ninth
id_ID: kesembilan

en: no DDE error.
id_ID: tidak ada kesalahan DDE.

en: no error
id_ID: tidak ada galat

en: no fonts found in %s, using builtin font
id_ID: font tidak ditemukan di %s, menggunakan font standar

en: noname
id_ID: tanpa nama

en: noon
id_ID: siang

en: num
id_ID: angka

en: objects cannot have XML Text Nodes
id_ID: obyek tidak boleh mengandung node teks XML

en: out of memory
id_ID: memori tidak cukup

en: process context description
id_ID: deskripsi konteks proses

en: read error
id_ID: galat ketika membaca

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
id_ID: membaca berkas zip (entri %s): crc buruk

en: reading zip stream (entry %s): bad length
id_ID: membaca berkas zip (entri %s): ukuran buruk

en: reentrancy problem.
id_ID: masalah reentransi kembali.

en: second
id_ID: kedua

en: seek error
id_ID: galat ketika mencari

en: seventeenth
id_ID: ketujuhbelas

en: seventh
id_ID: ketujuh

en: shift
id_ID: geser

en: show this help message
id_ID: tampilkan pesan bantuan ini

en: sixteenth
id_ID: keenambelas

en: sixth
id_ID: keenam

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
id_ID: spesifikasikan mode tampilan yang digunakan (misalnya 640x480- 16)

en: specify the theme to use
id_ID: spesifikasikan tema yang digunakan

en: standard/circle
id_ID: standar/lingkaran

en: standard/circle-outline
id_ID: standar/lingkaran-ikhtisar

en: standard/diamond
id_ID: standar/intan

en: standard/square
id_ID: standar/bujur sangkar

en: standard/triangle
id_ID: standar/segitiga

en: strikethrough
id_ID: teks coret

en: tar entry not open
id_ID: entri tar tidak terbuka

en: tenth
id_ID: kesepuluh

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
id_ID: tanggapan terhadap transaksi menyebabkan bit DDE_FBUSY ditetapkan.

en: third
id_ID: ketiga

en: thirteenth
id_ID: ketigabelas

en: today
id_ID: hari ini

en: tomorrow
id_ID: esok

en: trailing backslash ignored in '%s'
id_ID: backslash yang mengekor diabaikan dalam '%s'

en: twelfth
id_ID: keduabelas

en: twentieth
id_ID: keduapuluh

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: unchecked
id_ID: tidak dicentang

en: underlined
id_ID: bergarisbawah

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: undetermined
id_ID: tidak diketahui

en: unexpected " at position %d in '%s'.
id_ID: " tidak diharapkan pada posisi %d dalam '%s'.

en: unexpected end of file
id_ID: akhir berkas yang tak diharapkan

en: unknown
id_ID: tidak dikenal

en: unknown (%lu)
id_ID: tidak dikenal (%lu)

en: unknown class %s
id_ID: kelas %s tidak dikenal

en: unknown error
id_ID: galat tidak dikenal

en: unknown error (error code %08x).
id_ID: galat tidak dikenal (kode kesalahan %08x).

en: unknown-%d
id_ID: %d-tidak dikenal

en: unnamed
id_ID: tanpa nama

en: unnamed%d
id_ID: tanpa nama%d

en: unsupported Zip compression method
id_ID: metode kompresi zip tidak didukung

en: using catalog '%s' from '%s'.
id_ID: menggunakan katalog '%s' dari '%s'.

en: write error
id_ID: galat penulisan

en: wxGetTimeOfDay failed.
id_ID: wxGetTimeOfDay gagal.

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
id_ID: wxWidgets tidak bisa membuka tampilan untuk '%s': keluar.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
id_ID: wxWidgets tidak bisa membuka tampilan. Keluar.

en: yesterday
id_ID: kemarin

en: zlib error %d
id_ID: galat zlib %d
