wxWidgets 3.1 - en to ne translation catalogue (1683 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
ne: 
     कृपया यो प्रतिवेदन कार्यक्रम सम्भार कर्ता लाई पेश गर्नु होला । धन्यवाद!

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
ne: धन्यवाद र असुविधाका लागि क्षमा प्रार्थी छौं ।!

en:  (copy %d of %d)
ne: %d बट्टा %d को नक्कल

en:  (error %ld: %s)
ne:  (गल्ती %ld: %s)

en:  (in module "%s")
ne: (Module "%s"मा)

en:  Preview
ne: चेहरा

en:  bold
ne: मोटो

en:  italic
ne: डल्केको

en:  light
ne: हलुको

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
ne: #10 खाम, 4 1/8 x 9 1/2 इन्च

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
ne: #11 खाम, 4 1/2 x 10 3/8 इन्च

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
ne: #12 खाम, 4 3/4 x 11 इन्च

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
ne: #14 खाम, 5 x 11 1/2 इन्च

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
ne: #9 खाम, 3 7/8 x 8 7/8 इन्च

en: %d of %lu
ne: %d को %lu

en: %i of %u
ne: %i - %u को

en: %ld byte | %ld bytes
ne[0]: %ld बाइट
ne[1]: %ld बाइटहरू

en: %lu of %lu
ne: %lu को %lu

en: %s (or %s)
ne: %s (अथवा %s)

en: %s Error
ne: %s गल्ती

en: %s Information
ne: %s सूचना

en: %s Preferences
ne:  %s प्राथमिकताहरू

en: %s Warning
ne: %s चेतावनी

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
ne: %s tar header '%s' प्रविष्टिको लागि मिलेन ।

en: %s files (%s)|%s
ne: %s फाइल (%s)|%s

en: %u of %u
ne: %u को %u

en: &About
ne: &बारेमा

en: &Actual Size
ne: &वास्तविक आकार

en: &After a paragraph:
ne: &अनुच्छेद पछि

en: &Alignment
ne: &पङ्क्तिणवद्धता

en: &Apply
ne: &लागू गर

en: &Apply Style
ne: &शैली लागू गर

en: &Arrange Icons
ne: &प्रतिमा मिलाउ

en: &Ascending
ne: &बढ्दो वर्णानुक्रमिक

en: &Back
ne: &पछाडि

en: &Based on:
ne: &आधारित

en: &Before a paragraph:
ne: &अनुच्छेद अगाडि:

en: &Bg colour:
ne: &पृष्ठभूमि रङ्ग:

en: &Bold
ne: &मोटो

en: &Bottom
ne: &पुछार

en: &Bottom:
ne: &पुछार:

en: &Box
ne: &बाकस

en: &Bullet style:
ne: &गोलिछिन्हको शैली:

en: &Cancel
ne: &रद्द

en: &Cell
ne: &कोशिका

en: &Character code:
ne: &वर्ण संहिता

en: &Clear
ne: &सफा गर

en: &Close
ne: &बन्द गर

en: &Color
ne: &रङ्ग

en: &Colour:
ne: &रङ्ग:

en: &Convert
ne: &रूपान्तरण गर

en: &Copy
ne: &नक्कल उतार

en: &Copy URL
ne: Url को &नक्कल उतार

en: &Customize...
ne: &आफू अनुकूल बनाउ..

en: &Debug report preview:
ne: प्रतिवेदन चेहराको &खानतलासी :

en: &Delete
ne: &मेटाइ देउ

en: &Delete Style...
ne: शैली &मेटाइ देउ .

en: &Descending
ne: &घट्दो क्रममा वर्णानुक्रमिक

en: &Details
ne: विस्तृत

en: &Down
ne: &तल

en: &Edit
ne: &सम्पादन

en: &Edit Style...
ne: शैलीको &सम्पादन ..

en: &Execute
ne: &कार्यान्वयन गर

en: &File
ne: &फाइल

en: &Find
ne: &फेला पार

en: &Finish
ne: &समाप्त

en: &First
ne: &पहिलो

en: &Floating mode:
ne: &तैरि रहेको मुद्रा:

en: &Floppy
ne: &फ्लपी

en: &Font
ne: &वरणाकृति

en: &Font family:
ne: &वरणाकृति परिवार:

en: &Font for Level...
ne: &वरणाकृति for तह..

en: &Font:
ne: &वरणाकृति:

en: &Forward
ne: &प्रेषित गर

en: &From:
ne: &बाट:

en: &Height:
ne: &उचाइ:

en: &Help
ne: &सहयोग

en: &Hide details
ne: विस्तृत &लुकाउ

en: &Home
ne: &गृह

en: &Indentation (tenths of a mm)
ne: &Indentation (मिलि मिटरको दसौँ भाग)

en: &Indeterminate
ne: &निकाल्न नसकिने

en: &Index
ne: &अनुक्रमणिका

en: &Info
ne: &जानकारी

en: &Italic
ne: &डल्केको

en: &Jump to
ne: मा &फड्को मार

en: &Justified
ne: &छेउ मिलेको

en: &Last
ne: &अन्तिम

en: &Left
ne: &देब्रे

en: &Left:
ne: &देब्रे:

en: &List level:
ne: &सूचि तह:

en: &Log
ne: &पुस्तिका

en: &Move
ne: &जाउ

en: &Move the object to:
ne: &वस्तुमा जाउ

en: &Network
ne: &सञ्जाल

en: &New
ne: &नया

en: &Next
ne: &अघिल्लो

en: &Next >
ne: &अघिल्लो >

en: &Next Paragraph
ne: &अघिल्लो अनुच्छेद

en: &Next Tip
ne: &अघिल्लो टिपोट

en: &Next style:
ne: &अघिल्लो शैली:

en: &No
ne: &होइन

en: &Notes:
ne: &टिप्पणीहरू:

en: &Number:
ne: &सङ्ख्या:

en: &OK
ne: &ठीक

en: &Open...
ne: &खोली देउ

en: &Outline level:
ne: &बाह्य रेखा तह:

en: &Page Break
ne: &पृष्ट विच्छेद

en: &Paste
ne: &टाँसि देउ

en: &Picture
ne: &चीत्र

en: &Point size:
ne: &थोप्लोको आकार:

en: &Position (tenths of a mm):
ne: &स्थान (मिलि मिटरको दसौँ भाग):

en: &Position mode:
ne: &अवस्था मुद्रा:

en: &Preferences
ne: &प्राथमिकताहरू

en: &Previous
ne: &पछिल्लो

en: &Previous Paragraph
ne: &पछिल्लो अनुच्छेद

en: &Print...
ne: &छापी देउ..

en: &Properties
ne: &गुणहरू

en: &Quit
ne: &त्यागि देउ

en: &Redo
ne: &फेरि गर

en: &Redo
ne: &फेरि गर

en: &Rename Style...
ne:  शैली को&नाम फेर..

en: &Replace
ne: &प्रतिस्थापन

en: &Restart numbering
ne: &फेरि सङ्ख्या राख्न सुरु गर

en: &Restore
ne: &फेरि स्थापित गर

en: &Right
ne: &दाहिने

en: &Right:
ne: &दाहिने:

en: &Save
ne: &बचत गर

en: &Save as
ne: &यसरी बचत गर

en: &See details
ne: &विस्तृत अवलोकन

en: &Show tips at startup
ne: &सुरु हुँदा टिपोट देखाउ

en: &Size
ne: &आकार

en: &Size:
ne: &आकार:

en: &Skip
ne: &उफ्र

en: &Spacing (tenths of a mm)
ne: &फरक (मिलि मिटरको दसौँ भाग)

en: &Spell Check
ne: &हिज्जे जाँच

en: &Stop
ne: &रोकि देउ

en: &Style:
ne: &शैली:

en: &Styles:
ne: &शैलीहरू:

en: &Subset:
ne: &उप समूह

en: &Symbol:
ne: &चिन्ह:

en: &Synchronize values
ne: &संयोजित मानहरू

en: &Table
ne: &तालिका

en: &Top
ne: &सिरान

en: &Top:
ne: &सिरान:

en: &Underline
ne: &अधोरेखाङ्कन

en: &Underlining:
ne: &अदोरेखाङ्करण:

en: &Undo
ne: &उल्टाउ

en: &Undo
ne: &उल्टाउ

en: &Up
ne: &माथि

en: &Vertical alignment:
ne: &ठाडो पङ्‌क्तिबद्धता:

en: &View...
ne: &दृश्य..

en: &Weight:
ne: &भार:

en: &Width:
ne: &छोडाइ:

en: &Window
ne: &विन्डो

en: &Yes
ne: &हो

en: '%s' contains illegal characters
ne: '%s' मा अवैध वर्णहरू छन् ।

en: '%s' doesn't consist only of valid characters
ne: '%s' मा केवल वैध मानहरू मात्रै छैनन् ।

en: '%s' has extra '..', ignored.
ne: '%s' मा अतिरिक्त '..' रहेछ, बेवास्ता गर्नु होस् ।

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
ne: '%s' सहि सङ्ख्यात्मक मान विकल्प '%s' को लागि हदैन

en: '%s' is not a valid message catalog.
ne: '%s' सहि सन्देश सूची होइन

en: '%s' is not one of the valid strings
ne: '%s' कुनै वैध पदावली होइन ।

en: '%s' is one of the invalid strings
ne: अवैध पदावलीहरू मद्धे '%s'  एउटा हो ।

en: '%s' is probably a binary buffer.
ne: '%s' सम्भवता binary buffer हो ।

en: '%s' should be numeric.
ne: '%s' सङ्ख्यात्मक हुनै पर्छ ।

en: '%s' should only contain ASCII characters.
ne: '%s' मा ASCII वर्णहरू मात्रै हुन सक्छ ।

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
ne: '%s' मा वर्णहरू मात्रै हु सक्छ ।

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
ne: '%s' मा पाठिय अथवा सङ्ख्यात्मक वर्णहरू मात्रै हुन सक्छ ।

en: '%s' should only contain digits.
ne: '%s' मा सङ्ख्या मात्रै हुन सक्छ ।

en: (Help)
ne: (सहयोग)

en: (None)
ne: (कुनै पनि होइन)

en: (Normal text)
ne: (सामान्य पाठ)

en: (bookmarks)
ne: (बुकमार्क)

en: (none)
ne: (कुनै पनि होइन)

en: , 64-bit edition
ne: , 64-bit संस्करण

en: ...
ne: ..

en: 10 x 11 in
ne: 10 x 11इन्च

en: 10 x 14 in
ne: 10 x 14इन्च

en: 11 x 17 in
ne: 11 x 17इन्च

en: 12 x 11 in
ne: 12 x 11इन्च

en: 15 x 11 in
ne: 15 x 11इन्च

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
ne: 6 3/4 खाम, 3 5/8 x 6 1/2 इन्च

en: 9 x 11 in
ne: 9 x 11इन्च

en: : file does not exist!
ne: : फाइल छैन ।

en: : unknown charset
ne: : अज्ञात पाठ समूह

en: : unknown encoding
ne: : अज्ञात अनुसंहिता

en: < &Back
ne: < &पछाडि

en: <Any Decorative>
ne: <कुनै सजावट>

en: <Any Modern>
ne: <कुनै मोडेम >

en: <Any Roman>
ne: <कुनै रोमन>

en: <Any Script>
ne: <कुनै Script>

en: <Any Swiss>
ne: <कुनै Swiss>

en: <Any Teletype>
ne: <कुनै Teletype>

en: <Any>
ne: <कुनै>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
ne: <b><i>मोटो डल्केको </i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
ne: <b><i> मोटो डल्केको <u> अधोरेखाङ्कित </u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
ne: <b>मोटो .</b>

en: <i>Italic face.</i>
ne: <i>डल्केको .</i>

en: A debug report has been generated in the directory
ne: खानतलासी प्रतिवेदन गर्रामा सिर्जना गरियो ।

en: A debug report has been generated. It can be found in
ne: खानतलासी प्रतिवेदन सिर्जना गरियो । यो राखेको स्थान

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
ne: खालि नभएको सङ्ग्रहमा 'Element' टिप्पणी हुनै पर्दछ ।

en: A standard bullet name.
ne: स्तरीय थोप्लोको नाम

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
ne: A0 शीट, 841 x 1189 मिमी

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
ne: A1 शीट, 594 x 841 मिमी

en: A2 420 x 594 mm
ne: A2 420 x 594 मिमी

en: A3 Extra 322 x 445 mm
ne: A3 Extra 322 x 445 मिमी

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
ne: A3 Extra Transverse 322 x 445 मिमी

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
ne: A3 rotated 420 x 297 मिमी

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
ne: A3 Transverse 297 x 420 मिमी

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
ne: A3 शीट, 297 x 420 मिमी

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
ne: A4 Extra 9.27 x 12.69इन्च

en: A4 Plus 210 x 330 mm
ne: A4 Plus 210 x 330 मिमी

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
ne: A4 rotated 297 x 210 मिमी

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
ne: A4 Transverse 210 x 297 मिमी

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
ne: A4 शीट, 210 x 297 मिमी

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
ne: A4 small शीट, 210 x 297 मिमी

en: A5 Extra 174 x 235 mm
ne: A5 Extra 174 x 235 मिमी

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
ne: A5 Rotated 210 x 148 मिमी

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
ne: A5 Transverse 148 x 210 मिमी

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
ne: A5 शीट, 148 x 210 मिमी

en: A6 105 x 148 mm
ne: A6 105 x 148 मिमी

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
ne: A6 Rotated 148 x 105 मिमी

en: About
ne: बारेमा

en: About %s
ne: %s को बारेमा

en: About...
ne: बारेमा

en: Absolute
ne: निरपेक्ष

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveBorder
ne: सक्रिय सिमाना

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveCaption
ne: सक्रिय शिर्षक

en: Actual Size
ne: वास्तविक आकार

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Add
ne: थप

en: Add Column
ne: महल थप

en: Add Row
ne: हरफ थप

en: Add current page to bookmarks
ne: चालू पृष्टलाई बुकमार्कमा थप गर

en: Add to custom colours
ne: प्रचलित रङ्गहरूमा थप गर

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
ne: generic accessor भनिने गुणहरूको सङ्ग्रहमा थप गर ।

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
ne: w/o valid adder भनिने गुणहरूको सङ्ग्रहमा थप गर ।

en: Adding book %s
ne: किताब %s थिदै

en: Advanced
ne: समृद्ध

en: After a paragraph:
ne:  अनुच्छेद पछि:

en: Align Left
ne:  देब्रे पङ्क्ति

en: Align Right
ne: दाहिने पङ्ति

en: Alignment
ne: पङ्‌क्तिबद्धता

en: All
ne: सबै

en: All files (%s)|%s
ne: सबै फाइलहरू (%s)|%s

en: All files (*)|*
ne: सबै फाइलहरू(*)|*

en: All files (*.*)|*.*
ne: सबै फाइलहरू(*.*)|*.*

en: All styles
ne: सबै शैलीहरू

en: Alphabetic Mode
ne: वर्णीय मुद्रा

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
ne: पहिले नै दर्ता भएको वस्तु SetObjectClass Info मा पठाइयो ।

en: Already dialling ISP.
ne: पहिले देखी नै ISP डायल गर्दै छु ।

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
ne: गोलो कोण थप्ने वैकल्पित कोणिय अर्ध व्यास ।

en: And includes the following files:
ne: एवम् निमन लिखित फाइलहरू समावेश गर्छ:

en: Animation file is not of type %ld.
ne: चलायमान फाइल %ld प्रकृतिको होइन ।

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: AppWorkspace
ne: एपकार्यस्थल

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
ne: फाइल '%s' मा लग पुस्तिका थपेर लेख ।([NO] छानेमा यसै माथि लेख्ने छ ।

en: Application
ne: अनुप्रयोग

en: Apply
ne: लागू गर

en: Aqua
ne: पानी रङ्ग

en: Arabic
ne: अरबी

en: Arabic (ISO-8859-6)
ne: अरबी (ISO-8859-6)

en: Argument %u not found.
ne: तर्क %u भेटिएन ।

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Arrow
ne: वाण

en: Artists
ne: कलाकारहरू

en: Ascending
ne: बढ्दो वर्णानुक्रमिक

en: Available fonts.
ne: उपलब्ध वरणाकृतिहरू

en: B4 (ISO) 250 x 353 mm
ne: B4 (ISO) 250 x 353 मिमी

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
ne: B4 (JIS) घुसाइयो 364 x 257 मिमी

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
ne: B4 खाम, 250 x 353 मिमी

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
ne: B4 शीट, 250 x 354 मिमी

en: B5 (ISO) Extra 201 x 276 mm
ne: B5 (ISO) Extra 201 x 276 मिमी

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
ne: B5 (JIS) Rounded 257 x 182 मिमी

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
ne: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 मिमी

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
ne: B5 खाम, 176 x 250 मिमी

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
ne: B5 शीट, 182 x 257 millimeter

en: B6 (JIS) 128 x 182 mm
ne: B6 (JIS) 128 x 182 मिमी

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
ne: B6 (JIS) Rounded 182 x 128 मिमी

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
ne: B6 खाम, 176 x 125 मिमी

en: BMP: Couldn't allocate memory.
ne: BMP: भण्डार उपलब्ध गराउन सकेन ।

en: BMP: Couldn't save invalid image.
ne: BMP: चित्र गल्ती भएकोले बचत भएन ।

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
ne: BMP: RGB रङ्गिन नक्सा लेख्न सकेन

en: BMP: Couldn't write data.
ne: BMP: तथ्याङ्क लेख्न सकिएन ।

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
ne: BMP: फाइल (Bitmap) को शीर्षक लेख्न सकिएन ।

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
ne: BMP: फाइल (Bitmap जानकारी) शीर्षक लेख्न सकिएन ।

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
ne: BMP: wxImage को आफ्नै wxPalette छैन ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Back
ne: पछाडी

en: Background
ne: पृष्ठभूमि

en: Background &colour:
ne: पृष्ठभूमि &रङ्ग:

en: Background colour
ne: पृष्ठभूमिको रङ्ग

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Backspace
ne: backspace

en: Before a paragraph:
ne:  अनुच्छेद अगाडि:

en: Black
ne: कालो

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Blank
ne: रित्तो

en: Blue
ne: नीलो

en: Bold
ne: मोटो

en: Border
ne: सिमाना

en: Borders
ne: सिमानाहरू

en: Bottom
ne: पुछार

en: Bottom margin (mm):
ne: तलको सिमान्त (मिमि):

en: Box Properties
ne: बाकसका गुणहरू

en: Box styles
ne: बाकसका शैलीहरू

en: Brown
ne: खैरो

en: Browse
ne: खोतल्ने

en: Bullet &Alignment:
ne: थोप्लो &पङ्क्तिsवद्धता:

en: Bullet style
ne: थोप्ले शैली

en: Bullets
ne: थोप्लोहरू

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonFace
ne: टाँकचेहरा

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonHighlight
ne: उज्यालोटाक

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonShadow
ne: विम्वटाँक

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonText
ne: टाँकपाठ

en: C sheet, 17 x 22 in
ne: C शीट, 17 x 22 इन्च

en: C&lear
ne: &मेटाउ

en: C&olour:
ne:  &रङ्ग:

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
ne: C3 खाम, 324 x 458 मिमी

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
ne: C4 खाम, 229 x 324 मिमी

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
ne: C5 खाम, 162 x 229 मिमी

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
ne: C6 खाम, 114 x 162 मिमी

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
ne: C65 खाम, 114 x 229 मिमी

en: CHM handler currently supports only local files!
ne: CHM handler ले हाल स्थानीय फाइललाई मात्र समर्थन गर्छ ।

en: Can't &Undo
ne: &उल्टाउन सकिँदैन ।

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
ne: खोज्न नसकिने Input चित्रको बनोट आफै पता लगाउन सकिँदैन ।

en: Can't close registry key '%s'
ne: registry key '%s' लाइ बन्द गर्न सकिँदैन ।

en: Can't copy values of unsupported type %d.
ne: असमर्थित किसिमको %d मान उतार्न सकिँदैन ।

en: Can't create registry key '%s'
ne: registry कुञ्जी '%s' सिर्जना गर्न सकिँदैन ।

en: Can't create thread
ne: thread सिर्जना गर्न सकिँदैन ।

en: Can't create window of class %s
ne: विन्डो class %s सिर्जना गर्न सकिँदैन ।

en: Can't delete key '%s'
ne: '%s' कुञ्जीलाई मेटाउन सकिँदैन ।

en: Can't delete the INI file '%s'
ne: INI फाइल '%s' लाई मेटाउन सकिँदैन ।

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
ne: मान '%s' लाई कुञ्जी '%s' बाट मेटाउन सकिँदैन ।

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
ne: %s' कुञ्जीको उप कुञ्जी लेखाजोखा गर्न सकिँदैन ।

en: Can't enumerate values of key '%s'
ne: %s' कुञ्जीको मान लेखाजोखा गर्न सकिँदैन ।

en: Can't export value of unsupported type %d.
ne: %d किसिमको असमर्थित मान निर्यात गर्न सकिँदैन ।

en: Can't find current position in file '%s'
ne: फाइल '%s' मा चालू स्थान पता लगाउन सकिँदैन ।

en: Can't get info about registry key '%s'
ne: registry कुञ्जी '%s' को बारेमा जानकारी पाउन सकिँदैन ।

en: Can't initialize zlib deflate stream.
ne: zlib deflate stream लाइ सुरु गर् सकिँदैन ।

en: Can't initialize zlib inflate stream.
ne: zlib inflate stream लाइ सुर गर्न सकिँदैन ।

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
ne: परिवर्तनको लागी भनेर हुँदै नभएको घर्रा "%s" लाइ अनुगमन गर्न सकिँदैन ।

en: Can't open registry key '%s'
ne: registry कुञ्जी '%s लाइ खोल्न सकिँदैन ।'

en: Can't read from inflate stream: %s
ne: inflate stream: %s बाट पढ्न सकिँदैन ।

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
ne: inflate stream पढ्न सकिँदैन: अनपेक्षित रूपले फाइलको अन्तिममा पुगियो ।

en: Can't read value of '%s'
ne: '%s' को मान पड्न सकिँदैन ।

en: Can't read value of key '%s'
ne: कुञ्जी '%s' को मान पढ्न सकिँदैन ।

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
ne: अज्ञात Extension भएको फाइल '%s' मा चित्र बचत गर्न सकिँदैन ।

en: Can't save log contents to file.
ne: लग पुस्तिकाका सामाग्रीहरूलाई बचत गर्न सकिँदैन ।

en: Can't set thread priority
ne: thread प्राथमिकता सेट गर्न सकिँदैन ।

en: Can't set value of '%s'
ne: '%s' को मान सेट गर्न सकिँदैन ।

en: Can't write to child process's stdin
ne: सीसु प्रक्रिया s stdin मा लेख्न सकिँदैन ।

en: Can't write to deflate stream: %s
ne: deflate stream: %s मा लेख्न सकिँदैन

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Cancel
ne: रद्द गर

en: Cannot enumerate files '%s'
ne: गल्ती '%s' गणना गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
ne: '%s' घर्रामा भएको गल्ती गणना गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot find active dialup connection: %s
ne: सक्रिय डायलअप जडान फेला पार्न सकिँदैन ।: %s

en: Cannot find the location of address book file
ne: ठेगाना किताब फाइलको स्थान फेला पार्न सकिँदैन ।

en: Cannot get an active instance of "%s"
ne: सक्रिय instance "%s" लाइ फेला पार्न सकिँदैन ।

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
ne: प्राथमिकता तह for कार्यसूची नीति %d पाउन सकिँदैन ।

en: Cannot get the hostname
ne: सत्कार कर्ताको नाम पाउन सकिँदैन ।

en: Cannot get the official hostname
ne: अतिरिक्त सत्कार कर्ताको नाम पाउन सकिँदैन ।

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
ne: सक्रिय डायल जडान पाउन सकिँदैन ।

en: Cannot initialize OLE
ne: OLE लाइ सुरु गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot initialize sockets
ne: sockets लाइ सुरु गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot load icon from '%s'.
ne: '%s' बाट प्रतिमा वहन गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot load resources from '%s'.
ne: '%s' बाट श्रोत वहन गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot load resources from file '%s'.
ne: फाइल '%s' बाट श्रोत वहन गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot open HTML document: %s
ne: HTML कागजात: %s खोल्न सकिँदैन ।

en: Cannot open HTML help book: %s
ne: HTML सहयोग किताब: %s लाइ खोल्न सकिँदैन ।

en: Cannot open contents file: %s
ne: विषय सुची फाइल: %s लाइ खोल्न सकिँदैन

en: Cannot open file for PostScript printing!
ne: PostScript प्रिन्टिङ गर्न फाइल खोल्न सकिँदैन ।

en: Cannot open index file: %s
ne: अनुक्रमणिका फाइल: %s खोल्न सकिँदैन ।

en: Cannot open resources file '%s'.
ne: श्रोत फाइल '%s' खोल्न सकिँदैन ।

en: Cannot print empty page.
ne: खाली पृष्ट छाप्न सकिँदैन ।

en: Cannot read typename from '%s'!
ne: '%s' बाट typename पढ्न सकिँदैन ।

en: Cannot resume thread %lx
ne: %lx धागो सुभारम्भ गर्न सकिएन।

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
ne: thread कार्य सुची नीति प्राप्त गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot set locale to language "%s".
ne: भाषा "%s" लाइ स्थानीयतामा सेट गर्न सकिँदैन ।

en: Cannot start thread: error writing TLS.
ne: thread सुरु गर्न सकिँदैन: TLS लेखाइमा गल्ती भयो ।

en: Cannot suspend thread %lx
ne: %lx धागो निलम्बन गर्न सकिएन ।

en: Cannot wait for thread termination
ne: thread को समाप्ति पर्खन सकिँदैन ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Capital
ne: ठूलोवर्ण

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: CaptionText
ne: शिर्षकपाठ

en: Case sensitive
ne: Case सम्बेदनसिल

en: Categorized Mode
ne: निर्दिष्ट मुद्रा

en: Cell Properties
ne: कोशिका गुणहरू

en: Cen&tred
ne: &केन्द्रित

en: Centered
ne: केन्द्र

en: Central European (ISO-8859-2)
ne: केन्द्रीय युरोपेली (ISO-8859-2)

en: Centre
ne: केन्द्र

en: Centre text.
ne: बीचको पाठ

en: Centred
ne: केन्द्रित

en: Ch&oose...
ne: &रोजाई..

en: Change List Style
ne: सूचिको शैली परिवर्तन

en: Change Object Style
ne: वस्तुको शैली परिवर्तन

en: Change Properties
ne: गुणहरूको परिवर्तन

en: Change Style
ne: शैलीको परिवर्तन

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
ne: भइरहेको फाइल "%s" मा नया कुरा लेख्न नमिल्ने भएकोले परिवर्तनलाई बचत गर्न सकिँदैन ।

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Character
ne: वर्ण

en: Character styles
ne: वर्ण शैलीहरू

en: Check to add a period after the bullet.
ne: गोलि पछि थोप्लो थप्ने हो भने टिक लगाउ

en: Check to add a right parenthesis.
ne: दाहिने कोष्ठ थप्ने हो भने टिक लगाउ

en: Check to edit all borders simultaneously.
ne: एकै साथ सबै सिमानाको सम्पादन गर्न टिक लगाउ

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
ne: गोलीलाई कोष्ठ भित्र राख्ने हो भने टिक लगाउ

en: Check to indicate right-to-left text layout.
ne: दाँया देखि वाँया पाठ रुपरेखा जनाउन  टिक लगाउ

en: Check to make the font bold.
ne: वरणाकृति मोटो बनाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to make the font italic.
ne: वरणाकृति डल्केको बनाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to make the font underlined.
ne: वरणाकृति अधोरेखाङ्कित बनाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to restart numbering.
ne: फेरि सङ्ख्या सुरु गर्ने हो भने टिक लगाउ

en: Check to show a line through the text.
ne: पाठको आधारमा हरफ देखाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to show the text in capitals.
ne: पाठलाई capitals मा देखाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to show the text in small capitals.
ne: सानो ठूलो वर्णमा पाठ देखाउन टिक लगाउ

en: Check to show the text in subscript.
ne: पैतालोमा पाठ देखाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to show the text in superscript.
ne: टाउकोमा पाठ देखाउने हो भने टिक लगाउ

en: Check to suppress hyphenation.
ne: हाइफरनेसन दबाउन टिक लगाउनु होला ।.

en: Choose ISP to dial
ne: डायल गर्न ISP छान्नु होस्

en: Choose a directory:
ne: एउटा घर्रा छान्नु होस्:

en: Choose a file
ne: एउटा फाइल छान्नु होस्

en: Choose colour
ne: रङ्ग छान्नु होस्

en: Choose font
ne: वरणाकृति छान्नु होस्

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
ne: चक्री य module "%s" पाइयो

en: Cl&ose
ne: &बन्द गर

en: Class not registered.
ne: Class दर्ता छैन

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Clear
ne: मेटाउ

en: Clear the log contents
ne: लग पुस्तिका का सामाग्रीहरू मेटाउ

en: Click to apply the selected style.
ne: चयन गरिएको शैली लागू गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to browse for a symbol.
ne: चिन्ह खोतल्न किटिक्क पार्नु होस

en: Click to cancel changes to the font.
ne: वरणाकृति परिवर्तन रद्द गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to cancel the font selection.
ne: वरणाकृतिको चयन रद्द गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to change the font colour.
ne: वरणाकृतिको रङ्ग फेर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to change the text background colour.
ne: पाठको पृष्ठभूमि रङ्ग फेर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to change the text colour.
ne: पाठको रङ्ग फेर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to choose the font for this level.
ne: यो तहमा वरणाकृति छान्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to close this window.
ne: यो विन्डो बन्द गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to confirm changes to the font.
ne: वरणाकृति परिवर्तन यकिन गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to confirm the font selection.
ne: वरणाकृतिको चयन यकिन गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to create a new box style.
ne: नया बाकस शैली सिर्जना गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to create a new character style.
ne: नया वर्ण शैली सिर्जना गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to create a new list style.
ne: Click to create a नया सूचि शैली सिर्जना गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to create a new paragraph style.
ne: नया अनुच्छेद शैली सिर्जना गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to create a new tab position.
ne: नया tab स्थान सिर्जना गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to delete all tab positions.
ne: सबै tab स्थानहरू मेटाउन किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to delete the selected style.
ne: चयन गरेको शैली मेटाउन किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to delete the selected tab position.
ne: चयन गरेको tab स्थान मेटाउन किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to edit the selected style.
ne: चयन गरेको शैली सम्पादन गर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Click to rename the selected style.
ne: चयन गरेको शैलीको नाम फेर्न किटिक्क पार्नु होस्

en: Close
ne: बन्द गर

en: Close All
ne: सबै बन्द गर

en: Close current document
ne: चालू कागजात बन्द गर

en: Close this window
ne: यो विन्डो बन्द गर

en: Color
ne: रङ्ग

en: Colour
ne: रङ्ग

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
ne: रङ्ग चयन पातो %0lx गल्तीले गर्दा असफल भयो ।

en: Colour:
ne: रङ्ग:

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Command
ne: आदेश

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
ne: आदेश लाइन argument %d लाई युनिकोडमा फेर्न नसकि एकोले बेवास्ता गरियो ।

en: Common dialog failed with error code %0lx.
ne: गल्ती कोड %0lx ले गर्दा साझा पातो असफल भयो ।

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
ne: यो प्रणालीले क्षतिपूर्ति लाइ समर्थन गर्दैन । कृपया तपाइको विन्डो व्यवस्थापकमा यसलाई सक्षम बनाउनु होस्

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
ne: खाँदिएको HTML सहयोग फाइल (*.chm)|*.chm|

en: Computer
ne: कम्प्युटर

en: Config entry name cannot start with '%c'.
ne: Config प्रविष्टि नाम '%c' सित सुरु हुँदैन

en: Confirm
ne: यकिन गर्नु होस्

en: Connecting...
ne: जोड्दै छु

en: Contents
ne: सामाग्रीहरू

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlDark
ne: अध्यारोनियन्त्रण

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlLight
ne: उज्यालोनियन्त्रण

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
ne: वर्ण समूह '%s' मा परिवर्तन हुन सक्दैन

en: Convert
ne: बदलि देउ

en: Copied to clipboard:"%s"
ne: क्लिप पाटीमा उतारियो:"%s"

en: Copies:
ne: प्रतिहरू:

en: Copy
ne: नक्कल उतार

en: Copy selection
ne: चयनको नक्कल उतार

en: Corner
ne: कोण

en: Corner &radius:
ne: कोण र अर्धव्यास:

en: Could not create temporary file '%s'
ne: अस्ताइ फाइल '%s' सिर्जना गर्न सकिएन

en: Could not extract %s into %s: %s
ne: %s लाई %s मा तान्न सकिएन: %s

en: Could not find tab for id
ne: ID का लागि tab फेला परेन

en: Could not locate file '%s'.
ne: फाइल '%s' पत्तो लागेन

en: Could not set current working directory
ne: चालू अवस्थामा रहेको घर्रा तय गर्न सकिएन

en: Could not start document preview.
ne: कागजातको चेहरा सुरु गर्न सकिएन

en: Could not start printing.
ne: प्रिन्टिङ सुरु गर्न सकिएन

en: Could not transfer data to window
ne: विन्डोमा तथ्याङ्क सार्न सकिएन

en: Couldn't add an image to the image list.
ne: तस्विर सुचीमा तस्विर थप्न सकिएन

en: Couldn't create a timer
ne: टाइम र सिर्जना गर्न सकिएन

en: Couldn't create the overlay window
ne: खप्टिएको विन्डो सिर्जना गर्न सकिएन

en: Couldn't enumerate translations
ne: अनुवाद को लेखाजोखा गर्न सकिएन

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
ne: चिन्ह '%s' गतिसित पुस्तकालयमा पाउन सकिएन

en: Couldn't get the current thread pointer
ne: चालू thread Adder पाउन सकिएन

en: Couldn't init the context on the overlay window
ne: खप्टिएको विन्डोका सामाग्री पाउन सकिएन

en: Couldn't initialize GIF hash table.
ne: GIF hash तालिका सुरु गर्न सकिएन

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
ne: PNG तस्विर- फाइल बिग्रिएको छ अथवा चाहिने जति भण्डार छैन

en: Couldn't load sound data from '%s'.
ne: आवाज '%s' को तथ्याङ्क वहन गर्न सकिएन

en: Couldn't obtain folder name
ne: थैलीको नाम पाउनसकिएन

en: Couldn't open audio: %s
ne: श्रव्य हटाउन सकिएन: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
ne: क्लिप पाटीको स्वरूप '%s' दर्ता गर्न सकिएन

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
ne: सूचि नियन्त्रण सामाग्री %d को बारेमा सूचना पाउन सकिएन

en: Couldn't save PNG image.
ne: PNG तस्विर बचत गर्न सकिएन

en: Couldn't terminate thread
ne: thread बन्द गर्न सकिएन

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
ne: %s मापकहरूको सिर्जना घोषित RTTI मापकमा पाइ एन

en: Create directory
ne: घर्राको सिर्जना गर्नु होस्

en: Create new directory
ne: नया घर्राको सिर्जना गर्नु होस्

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Cross
ne: क्रस

en: Cu&t
ne: &काट्नु होस्

en: Current directory:
ne: चालू घर्रा:

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
ne: प्रचलित

en: Custom size
ne: चल्तीको आकार

en: Customize Columns
ne: आफ्नो अनुकूलको महल बनाउ

en: Cut
ne: काट

en: Cut selection
ne: चयन काट

en: D sheet, 22 x 34 in
ne: D शीट, 22 x 34इन्च

en: DDE poke request failed
ne: DDE poke अनुरोध असफल भयो

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
ne: DIB शीर्षक: अनुसंहिता bitdepth सित मिल्दैन

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
ne: DIB शीर्षक: फाइलको लागि तस्विरको उचाइ > 32767 pixels

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
ne: DIB शीर्षक: फाइलको लागि तस्विर छोडाइ >32767 pixels

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
ne: DIB शीर्षक: फाइलमा अज्ञात bitdepth

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
ne: DIB शीर्षक: फाइलमा अज्ञात अनुसंहिता

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
ne: DL खाम, 110 x 220 मिमी

en: Debug report "%s"
ne: खान तलासी प्रतिवेदन "%s"

en: Debug report couldn't be created.
ne: खानतलासी प्रतिवेदन सिर्जना गर्न सकिएन

en: Debug report generation has failed.
ne: खानतलासी प्रतिवेदन तयारी असफल भयो ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Decimal
ne: दशमलव

en: Decorative
ne: श्रृङ्गार युक्त

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Default
ne: निर्धारित

en: Default encoding
ne: निर्धारित अनुसंहिता

en: Default font
ne: निर्धारित वरणाकृति

en: Default printer
ne: निर्धारित प्रिन्टर

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Del
ne: DEL

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Delete
ne: मेटाइ देउ

en: Delete A&ll
ne: &सबै मेटाइ देउ

en: Delete Column
ne: महल हटाउ

en: Delete Row
ne: हरफ हटाउ

en: Delete Style
ne: शैली मेटाइ देउ

en: Delete Text
ne: पाठ मेटाइ देउ

en: Delete item
ne: सामाग्री मेटाइ देउ

en: Delete selection
ne: चयन मेटाइ देउ

en: Delete style %s?
ne: शैली %s मेटाउने हो?

en: Deleted stale lock file '%s'.
ne: बासी चाबी फाइल '%s'. हटाइयो ।

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
ne: आश्रय "%s" मोड्युल "%s" मा छदै छैन

en: Descending
ne: घट्दो क्रममा वर्णानुक्रमिक

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Desktop
ne: डेस्कटप

en: Developed by
ne: विकास कर्ता

en: Developers
ne: विकास कर्मी

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
ne: यो कम्प्युटरमा दूर पहुँच सेवा (RAS) स्थापना नघरैकोले डायल सेवा उपलब्ध हुन सकेन । कृपया यसलाई स्थापना गर्नु होला ।

en: Did you know...
ne: के तपाइलाई थाहा छ?

en: DirectFB error %d occurred.
ne: DirectFB %d गल्ती हुन पुग्यो ।

en: Directories
ne: घर्रा

en: Directory '%s' couldn't be created
ne: '%s' घर्रा सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Directory '%s' couldn't be deleted
ne: '%s' घर्रा मेटाउन सकिएन ।

en: Directory does not exist
ne: घर्रा छदै छैन

en: Directory doesn't exist.
ne: घर्रा छदै छैन

en: Discard changes and reload the last saved version?
ne: के परिवर्तन लाई त्यागेर अन्तिम बचत संस्करणलाई वहन गर्ने हो?

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
ne: प्रदान गरिएको शब्द भएका सबै अनुसूची लाई देखाउ । खोज तलासले ठूलो वा सानो वर्णको वास्ता गर्दैन ।

en: Display options dialog
ne: विकल्प पातो देखाउ

en: Displays help as you browse the books on the left.
ne: किताब पल्टाउँदा देब्रे पट्टि सहयोग देखाउँछ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Divide
ne: विभाजन

en: Do you want to save changes to %s?
ne: के तपाइ %s मा परिवर्तन लाई बचत गर्न चाहनु हुन्छ?

en: Document:
ne: कागजात

en: Documentation by
ne: अभिलेखन कर्ता

en: Documentation writers
ne: कागजातहरूका लेखकहरू

en: Don't Save
ne: बचत नगर

en: Done
ne: सकियो

en: Done.
ne: सकियो

en: Dotted
ne: थोप्लो थोप्लो

en: Double
ne: दुई वटा

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
ne: दोबर जापानी गोलो पोस्टकार्ड 148 x 200 मिमी

en: Doubly used id : %d
ne: दोहोरिएर प्रयोग भएको id : %d

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Down
ne: तल

en: Drag
ne: घिसार्नू

en: E sheet, 34 x 44 in
ne: E शीट, 34 x 44इन्च

en: EOF while reading from inotify descriptor
ne: inotify ब्याख्याकारबाट पढ्दा फाइलको अन्तमा पुगियो ।

en: Edit
ne: सम्पादन

en: Edit item
ne: सम्पादन सामाग्री

en: Elapsed time:
ne: गुज्रिएको समय:

en: Enable the height value.
ne: उचाइ मान लाई योग्य बनाउ

en: Enable the maximum width value.
ne: अधिकतम छोडाइ मान लाई योग्य बनाउ

en: Enable the minimum height value.
ne: न्यूनतम उचाइ मान लाई योग्य बनाउ

en: Enable the minimum width value.
ne: न्यूनतम छोडाइ मान लाई योग्य बनाउ

en: Enable the width value.
ne: छोडाइ मान लाई योग्य बनाउ

en: Enable vertical alignment.
ne: ठाडो पङ्क्ति बद्धता लाई योग्य बनाउ

en: Enables a background colour.
ne: पृष्ठभूमि रङ्ग लाई योग्य बनाउ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: End
ne: अन्त

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Enter
ne: enter

en: Enter a box style name
ne: बाकस शैलीको नाम लेख

en: Enter a character style name
ne: वर्ण शैलीको नाम लेख

en: Enter a list style name
ne: सूचि शैलीको नाम लेख

en: Enter a new style name
ne: नया शैलीको नाम लेख

en: Enter a paragraph style name
ne: अनुच्छेद शैलीको नाम लेख

en: Enter command to open file "%s":
ne: फाइल "%s" पल्टाउन आदेश लेख:

en: Entries found
ne: प्रविष्टि पाइयो

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
ne: खाम Invite 220 x 220 मिमी

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
ne: वातावरणीय चल विस्तार असफल भयो: '%c' स्थान %u मा ('%s' को) हराएको छ ।

en: Error
ne: गल्ती

en: Error closing epoll descriptor
ne: गल्ती भएकोले epoll ब्याख्याकार बन्द हुँदै छ ।

en: Error closing kqueue instance
ne: गल्ती भएकोले kqueue instance बन्द हुँदैछ ।

en: Error creating directory
ne: घर्रा सिर्जनामा गल्ती

en: Error in reading image DIB.
ne: तस्विरको डिपो ट पढ्न गल्ती भयो ।

en: Error in resource: %s
ne: श्रोतमा गल्ती: : %s

en: Error reading config options.
ne: config विकल्प पढ्न गल्ती भयो ।

en: Error saving user configuration data.
ne: उपभोक्ताको अभियोजन तथ्याङ्क बचतमा गल्ती भयो ।

en: Error while printing:
ne: प्रिन्टिङ गर्दा गल्ती भयो :

en: Error:
ne: गल्ती:

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Esc
ne: ESC

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Escape
ne: escape

en: Estimated time:
ne: अनुमानित समय:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
ne: Executable फाइलहरू(*.exe)|*.exe|

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Execute
ne: कार्यान्वयन गर

en: Execution of command '%s' failed
ne: आदेश '%s' को कार्यान्वयन असफल भयो ।

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
ne: Executive, 7 1/4 x 10 1/2इन्च

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
ne: registry कुञ्जी निर्यात हुँदैछ: फाइल"%s" छदै च त्यसैले फेरी लेखिने काम हुँदैन ।

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
ne: '%s' लाई '%s' मा खिच्ने काम असफल भयो ।

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
ne: अनुहारको नाम

en: Failed to access lock file.
ne: चाबी फाइल हेर्न सकिएन ।

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
ne: ब्याख्याकार %d लाई epoll ब्याख्याकार %d मा थप्न सकिएन ।

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
ne: bitmap तथ्याङ्कको लागि %luKb को भण्डार उपलब्ध गराउन सकिएन ।

en: Failed to allocate colour for OpenGL
ne: OpenGL को लागि रङ्ग उपलब्ध गराउन सकिएन ।

en: Failed to change video mode
ne: श्रव्य दृश्य मुद्रामा बदल्न सकिएन

en: Failed to check format of image file "%s".
ne: तस्विर फाइल "%s" को स्वरूप जाँच्न सकिएन ।

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
ne: खानतलासी प्रतिवेदन घर्रा "%s" सफा गर्न सकिएन ।

en: Failed to close file handle
ne: फाइल को हातो बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to close lock file '%s'
ne: चाबी फाइल '%s' बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to close the clipboard.
ne: क्लिप पाटी बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to close the display "%s"
ne: दृश्य "%s" बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to connect: missing username/password.
ne: जोड्न सकिएन: ग्राहकको नाम/पाल्सीशब्द छैन ।

en: Failed to connect: no ISP to dial.
ne: जोड्न सकिएन: डायल गर्न ISP छैन

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
ne: फाइल "%s" लाई युनिकोडमा परिवर्तन गर्न सकिएन ।

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
ne: पर्दामा भएका सामाग्रीहरू लाई क्लिप पाटीमा उतार्न सकिएन ।

en: Failed to copy registry value '%s'
ne: registry मान '%s' को नक्कल उतार्न सकिएन ।

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
ne: registry कुञ्जीको सामाग्री '%s' को नक्कल '%s' मा उतार्न सकिएन ।

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
ne: फाइल '%s' को नक्कल '%s' मा उतार्न सकिएन ।

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
ne: registry उप-कुञ्जी '%s' को नक्कल '%s' मा उतार्न सकिएन ।

en: Failed to create DDE string
ne: DDE string को सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create MDI parent frame.
ne: MDI parent frame को सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create a temporary file name
ne: अस्ताई फाइलको नाम सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create an anonymous pipe
ne: anonymous pipe को सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create an instance of "%s"
ne: instance "%s" को सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
ne: सर्बर '%s' मा शीर्षक '%s' सित सम्बन्ध गाँस्न सकिएन ।

en: Failed to create cursor.
ne: कर्सर सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create directory "%s"
ne: घर्रा "%s" सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
ne: घर्रा '%s' सिर्जना गर्न सकिएन । 
    (केतपाइ सित आवश्यक स्वीकृती छ?)

en: Failed to create epoll descriptor
ne: epoll ब्याख्याकार को सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
ne: फाइलहरू '%s' का लागि registry प्रविष्टि सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
ne: स्तरीय फेला पार्ने/प्रतिस्थापित गर्ने पातो (गल्ती संहिता %d) सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
ne: event loop ले प्रयोग गर्ने Wake Up Pipe सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to display HTML document in %s encoding
ne: %s अनुसंहितामा html कागजात सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Failed to empty the clipboard.
ne: क्लिप पाटी रित्याउन सकिएन ।

en: Failed to enumerate video modes
ne: श्रव्य दृश्य मुद्रा गणना गर्न सकिएन ।

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
ne: DDE सर्भर सित advise loop सम्बन्ध राख्न सकिएन ।

en: Failed to establish dialup connection: %s
ne: डायलअप जडान %s स्थापित गर्न सकिएन ।

en: Failed to execute '%s'
ne: '%s' कार्यान्वयन गर्न सकिएन ।

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
ne: curl कार्यान्वयन गर्न सकिएन, कृपया यसलाई PATH मा स्थापन गर्नु होस् ।

en: Failed to find CLSID of "%s"
ne: "%s" को CLSID फेला पार्न सकिएन ।

en: Failed to find match for regular expression: %s
ne: नियमित अभिव्यक्ति%s सित मिल्ने शब्द पाइ एन ।

en: Failed to get ISP names: %s
ne: ISP नामहरू %s पाउन सकिएन ।

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
ne: "%s" का लागि पुराना स्वचालित interface पाउन सकिएन ।

en: Failed to get data from the clipboard
ne: क्लिप पाटीबाट केही पनि पाउन सकिएन ।

en: Failed to get the local system time
ne: कम्प्युटर प्रणालीमा स्थानीय समय भेटिएन ।

en: Failed to get the working directory
ne: कार्य गर्दै गरेको घर्रा पाउन सकिएन ।

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
ne: GUI सुरुवात गर्न सकिएन: बनी बनाउ themes पाइ एन ।

en: Failed to initialize MS HTML Help.
ne: MS HTML सहयोग सुरु गर्न सकिएन ।

en: Failed to initialize OpenGL
ne: OpenGL सुरु गर्न सकिएन ।

en: Failed to initiate dialup connection: %s
ne: %s डायलअप जडान गराउन सकिएन ।

en: Failed to insert text in the control.
ne: नियन्त्रणमा पाठ लेख्न सकिएन ।

en: Failed to inspect the lock file '%s'
ne: '%s' चाबी फाइल जाँच्न सकिएन ।

en: Failed to install signal handler
ne: सङ्केत चालक स्थापित गर्न सकिएन ।

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
ne: Thread जोड्न सकिएन, भण्डार चुहावट प्रबल छ- कृपया कार्यक्रम फेरी सुरु गर्नु होला

en: Failed to kill process %d
ne: प्रक्रिया %d लाई मार्न सकिएन ।

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
ne: श्रोतबाट %s BitMap वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load icon "%s" from resources.
ne: श्रोतबाट %s प्रतिमा वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
ne: तस्विर %%d फाइल'%s' बाट वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load image %d from stream.
ne: stream बाट %d तस्विर वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load image from file "%s".
ne: फाइल "%s" बाट तस्विर वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load metafile from file "%s".
ne: फाइल "%s" बाट metafile तस्विर वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load mpr.dll.
ne: mpr.dll वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load resource "%s".
ne: श्रोत "%s" वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load shared library '%s'
ne: साझा पुस्तकालय '%s' वहन गर्न सकिएन

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
ne: "%s" (त्रुटि %d). बाट ध्वनिलाई  बहन गर्न सकिएन

en: Failed to lock resource "%s".
ne: श्रोत "%s" लाई चाबी लगाउन सकिएन ।

en: Failed to lock the lock file '%s'
ne: चाबी फाइल '%s' मा चाबी लगाउन सकिएन ।

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
ne: ब्याख्याकार %d (epoll ब्याख्याकार %d मा ) फेर बदल गर्न सकिएन ।

en: Failed to modify file times for '%s'
ne: '%s' फाइलको समय फेर बदल गर्न सकिएन ।

en: Failed to monitor I/O channels
ne: लगानी/प्रतिफल मार्ग अनुगमन गर्न सकिएन ।

en: Failed to open '%s' for reading
ne: पढ्नका लागि '%s' लाई खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open '%s' for writing
ne: लेख्नका लागि '%s' खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open CHM archive '%s'.
ne: सङ्ग्रह '%s' खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
ne: निर्धारित Browser मा "%s" खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
ne: अनुगमनका लागि घर्रा "%s" खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open display "%s".
ne: दृश्य "%s" खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open temporary file.
ne: अस्ताई फाइल खोल्न सकिएन ।

en: Failed to open the clipboard.
ne: क्लिप पाटी खोल्न सकिएन ।

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
ne: बहुवचन स्वरूप '%s' पठाउन सकिएन ।

en: Failed to prepare playing "%s".
ne: "%s" लाई बजाउने तयारी असफल भयो ।

en: Failed to put data on the clipboard
ne: क्लिप पाटीमा तथ्याङ्क राख्न सकिएन ।

en: Failed to read PID from lock file.
ne: चाबी फाइलबाट PID पढ्न सकिएन ।

en: Failed to read config options.
ne: अभियोजन विकल्प पढ्न सकिएन ।

en: Failed to read document from the file "%s".
ne: फाइल "%s". बाट कागजात पढ्न सकिएन ।

en: Failed to read event from DirectFB pipe
ne: DirectFB pipe बाट घटना पढ्न सकिएन ।

en: Failed to read from wake-up pipe
ne: Wake-Up pipe बाट पढ्न सकिएन ।

en: Failed to redirect child process input/output
ne: बाल प्रक्रिया लगानी/प्रतिफल फेरि पठाउन सकिएन ।

en: Failed to redirect the child process IO
ne: बाल प्रक्रिया लगानी/प्रतिफल फेरि पठाउन सकिएन ।

en: Failed to register DDE server '%s'
ne: DDE सर्भर '%s' दर्ता गर्न सकिएन ।

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
ne: वर्णसेट '%s' को अनुसंहिता सम्झन सकिएन ।

en: Failed to remove debug report file "%s"
ne: खानतलासी प्रतिवेदन फाइल "%s" हटाउन सकिएन ।

en: Failed to remove lock file '%s'
ne: चाबी फाइल '%s' हटाउन सकिएन ।

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
ne: बासी चाबी फाइल '%s'. हटाउन सकिएन ।

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
ne: registry मान '%s' लाई '%s' मा नामा करण गर्न सकिएन ।

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
ne: यही नामको अर्को फाइल भएकोले '%s' फाइलको नाम '%s' मा फेर्न सकिएन ।

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
ne: registry कुञ्जी '%s' लाई '%s' मा नामा करण गर्न सकिएन ।

en: Failed to retrieve file times for '%s'
ne: फाइल '%s' को समय लिन सकिएन ।

en: Failed to retrieve text of RAS error message
ne: RAS गल्ती सन् देसको पाठहरू लिन सकिएन ।

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
ne: समर्थन गर्ने क्लिप पाटीको स्वरूप लिन सकिएन ।

en: Failed to save document to the file "%s".
ne: फाइल "%s" मा कागजातहरू बचत गर्न सकिएन ।

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
ne: फाइल "%s" मा bitmap तस्विर बचत गर्न सकिएन ।

en: Failed to send DDE advise notification
ne: DDE सूचना सल्लाह पठाउन सकिएन ।

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
ne: FTP सरुवा मुद्रालाई %s मा तय गर्न सकिएन ।

en: Failed to set clipboard data.
ne: क्लिप पाटीमा तथ्याङ्क तय गर्न सकिएन ।

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
ne: चाबी फाइलमा '%s' अनुमति राख्न सकिएन ।

en: Failed to set process priority
ne: प्रक्रिया प्राथमिकता क्रम तोक्न सकिएन ।

en: Failed to set temporary file permissions
ne: अस्ताई फाइल अनुमित राख्न सकिएन ।

en: Failed to set text in the text control.
ne: पाठ नियन्त्रक मा पाठ राख्न सकिएन ।

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
ne: thread स्वीकृति तहलाई %lu मा तय गर्न सकिएन ।

en: Failed to set thread priority %d.
ne: thread प्राथमिकता %d कायम गर्न सकिएन ।

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
ne: न टालिएको पाइप जडान गर्न सकिएन, कार्यक्रम निष्क्रिय हुन सक्छ ।

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
ne: तस्विर '%s' लाई VFS भण्डारमा सञ्चय गर्न सकिएन ।!

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
ne: DirectFB pipe लाई न टालिएको मुद्रामा लान सकिएन ।

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
ne: wake Up pipe लाई न टालिएको मुद्रामा लान सकिएन ।

en: Failed to terminate a thread.
ne: thread लाई बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
ne: advise loop with DDE server बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
ne: डायलअप जडान %s बन्द गर्न सकिएन ।

en: Failed to touch the file '%s'
ne: फाइल '%s' लाइ छु सकिएन ।

en: Failed to unlock lock file '%s'
ne: चाबी लागेको फाइल '%s' को चाबी खोल्न सकिएन ।

en: Failed to unregister DDE server '%s'
ne: DDE सर्भर '%s' को दर्ता खारेज गर्न सकिएन ।

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
ne: ब्याख्याकार %d को दर्ता epoll ब्याख्याकार %d वाट खारेज गर्न सकिएन ।

en: Failed to update user configuration file.
ne: उपभोक्ता अभियोजन फाइल अद्यावधि करण गर्न सकिएन ।

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
ne: खानतलासी प्रतिवेदन (गल्ती कोड %d) अपलोड गर्न सकिएन ।

en: Failed to write to lock file '%s'
ne: चाबी फाइल '%s' मा लेख्न सकिएन ।

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: False
ne: असत्य

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
ne: परिवार

en: File
ne: फाइल

en: File "%s" could not be opened for reading.
ne: फाइल "%s" पढ्नको लागि खोल्न सकिएन ।

en: File "%s" could not be opened for writing.
ne: फाइल "%s" लेख्नका लागि खोल्न सकिएन ।

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ne: फाइल '%s' पहिले देखि नै छ, के तपाइ वास्तवमा नै यसलाई मेटाएर नया राख्न चाहनु हुन्छ?

en: File '%s' couldn't be removed
ne: फाइल '%s' लाई हटाउन सकिएन ।

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
ne: फाइल '%s' को नामा करण '%s' राख्न सकिएन ।

en: File couldn't be loaded.
ne: फाइल वहन गर्न सकिएन ।

en: File dialog failed with error code %0lx.
ne: फाइल पाटी गल्ती कोड %0lx ले असफल भयो ।

en: File error
ne: फाइलको गल्ती

en: File name exists already.
ne: फाइल को नाम पहिले देखि नै छ ।

en: Files
ne: फाइलहरू

en: Files (%s)
ne: फाइलहरू (%s)

en: Filter
ne: फिल्टर

en: Find
ne: फेला पार

en: First
ne: प्रथम

en: First page
ne: प्रथम पृष्ट

en: Fixed
ne: निश्चित

en: Fixed font:
ne: निश्चित वरणाकृति:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
ne: निश्चित आकार face.<br> <b>मोटो</b> <i>डल्केको</i>

en: Floating
ne: तैरि रहेको

en: Floppy
ne: फ्लपी

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
ne: Folio, 8 1/2 x 13इन्च

en: Font
ne: वरणाकृति

en: Font &weight:
ne: वरणाकृति &भार:

en: Font size:
ne: वरणाकृतिको आकार:

en: Font st&yle:
ne: वरणाकृतिको &शैली:

en: Font:
ne: वरणाकृति:

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
ne: वरणाकृति अनुक्रमणिका फाइल %s वरणाकृति वहन गर्ने क्रममा हरायो ।

en: Fork failed
ne: Fork असफल भयो ।

en: Forward
ne: प्रेषित गर

en: Forward hrefs are not supported
ne: hrefs प्रेषण समर्थन गर्न सकिँदैन ।

en: Found %i matches
ne: %i मिल्दो झुल्दो पाइयो ।

en: From:
ne: बाट:

en: Fuchsia
ne: अबिरे

en: GIF: data stream seems to be truncated.
ne: GIF: तथ्याङ्क काटकुट गरेको जस्तो छ ।

en: GIF: error in GIF image format.
ne: GIF: GIF तस्विरको स्वरूप मिलेन

en: GIF: not enough memory.
ne: GIF: यथेष्ट भण्डार छैन

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
ne: यो कम्प्युटरमा स्थापित GTK+ धेरै पुरानो रहेछ पर्दाको पूर्तिको लागि GTK+ 2.12 अथवा यो भन्दा नयाँ संस्करण स्थापित गर्नु होला ।

en: General
ne: &सामान्य

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
ne: जर्मनी Legal Fanfold, 8 1/2 x 13इन्च

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
ne: जर्मनी Std Fanfold, 8 1/2 x 12इन्च

en: Go back
ne: फर्केर जाउ

en: Go forward
ne: अगाडी जाउ

en: Go one level up in document hierarchy
ne: कागजातको मर्यादामा एक तह माथि जाउ

en: Go to home directory
ne: गृह गर्रामा जाउ

en: Go to parent directory
ne: उपल्लो गर्रामा जाउ

en: Graphics art by
ne: चित्रकाव्यकन कलाकार

en: Gray
ne: खैरो

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: GrayText
ne: खैरोपाठ

en: Green
ne: हरियो

en: Groove
ne: दाँती

en: Gzip not supported by this version of zlib
ne: यो zlib को संस्करणले Gzip समर्थन गर्दैन ।

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
ne: HTML सहयोग योजना (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
ne: HTML anchor %s छदै छैन ।

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
ne: HTML फाइलहरू (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Hand
ne: हात

en: Hebrew (ISO-8859-8)
ne: हिब्रु (ISO-8859-8)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Help
ne: सहयोग

en: Help Browser Options
ne: सहयोगी Browser विकल्पहरू

en: Help Index
ne: सहयोग अनुक्रमणिका

en: Help Printing
ne: सहयोग छापिँदै

en: Help Topics
ne: सहयोग शीर्षक

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
ne: सहयोग किताबहरू (*.htb)|*.htb|सहयोग किताबहरू (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
ne: सहयोग घर्रा "%s" पाइ एन ।

en: Help file "%s" not found.
ne: सहयोग फाइल "%s" पाइ एन ।

en: Help: %s
ne: सहयोग: %s

en: Hide %s
ne: %s लुकाउ

en: Hide Others
ne: अरूलाई पनि लुकाउ

en: Hide this notification message.
ne: सूचना सन्देश लुकाउ

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Highlight
ne: प्रकासीकरण

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: HighlightText
ne: प्रकासयुक्त पाठ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Home
ne: गृह

en: Home directory
ne: गृह घर्रा

en: How the object will float relative to the text.
ne: पाठको सापेक्षतामा कसरी वस्तु वहन गर्ला?

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: I-Beam
ne: i-बलो

en: ICO: Error in reading mask DIB.
ne: ICO: मखुन्डो खण्ड पढाइमा गल्ती

en: ICO: Error writing the image file!
ne: ICO: तस्विर फाइल लेखाइमा गल्ती !

en: ICO: Image too tall for an icon.
ne: ICO: प्रतिमाको लागि तस्विर धेरै अग्लो भयो

en: ICO: Image too wide for an icon.
ne: ICO: प्रतिमाको लागि तस्विर धेरै चौडा भयो

en: ICO: Invalid icon index.
ne: ICO: प्रतिमा अनुक्रमणिका मिलेन

en: IFF: data stream seems to be truncated.
ne: IFF: तथ्याङ्क काटकुट भए जस्तो छ ।

en: IFF: error in IFF image format.
ne: IFF: IFF तस्विर स्वरूपमा गल्ती

en: IFF: not enough memory.
ne: IFF: यथेष्ट भण्डार छैन

en: IFF: unknown error!!!
ne: IFF: अज्ञात गल्ती!!!

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
ne: छाप्ने सामाग्री लाइ खाँद्न सम्भव छ भने रूपरेखा लाइ बदल्न कशिस गर्नु होला ।

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
ne: यदि तपाइसित यो उडुस सित सम्बन्धित कुनै थप जानकारी छ भने 
    खबर दिनुहोस्, कृपया यसलाई यहाँ प्रविष्टी गरेमा यहाँ जोडिने छ:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
ne: यदि तपाई यो खान तलासी प्रतिवेदनलाई पूरै दबाउन चाहनु हुन्छ भने "रद्द गर" भन्ने टाँकलाई दबाउनु होला 
    तर ख्याल राख्नु होस्, यसले कार्यक्रमको स्तरलाई प्रभावित पनि पार्न सक्छ । 
    सम्भव भएसम्म प्रतिवेदन उत्पादन गर्नु उचित हुन्छ ।

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
ne: मान "%s" लाई (कुञ्जी "%s" ko ) बेवास्ता गरिदै छ ।

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
ne: घटना श्रोतको रूपमा अवैध वस्तु वर्ग (Non-wxEvtHandler)

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
ne: ConstructObject विधिको लागि अवैध Parameter को गणना

en: Illegal Parameter Count for Create Method
ne: सिर्जना विधिको लागि अवैध Parameter को गणना

en: Illegal directory name.
ne: अवैध घर्राको नाम

en: Illegal file specification.
ne: अवैध फाइल मानकहरू

en: Image and mask have different sizes.
ne: तस्विर र मखुन्डो फरक फरक आकारका छन् ।

en: Image file is not of type %d.
ne: तस्विर फाइल %d किसिमको छैन ।

en: Image is not of type %s.
ne: तस्विर %s किसिमको छैन ।

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
ne: सामान्य पाठ नियन्त्रकको प्रयोग गरी rich edit control सिर्जना गर्न सम्भव छैन, कृपया riched32.dll लाई फेरी स्थापित गर्नु होला ।

en: Impossible to get child process input
ne: शिशु प्रक्रिया लगानी प्राप्त गर्न सम्भव छैन ।

en: Impossible to get permissions for file '%s'
ne: फाइल '%s' को स्वीकृति पाउन सम्भव छैन ।

en: Impossible to overwrite the file '%s'
ne: फाइल '%s' मेटाएर अर्को फाइल बनाउन सम्भव छैन ।

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
ne: फाइल '%s' को स्वीकृति तय गर्न सम्भव छैन ।

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveBorder
ne: निस्क्रिय सिमाना

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaption
ne: निस्क्रियशिर्षक

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaptionText
ne: निस्क्रियशिर्षकपाठ

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
ne: अशुद्ध GIF फ्रेम आकार (%u, %d) (फ्रेम #%u का लागि )

en: Incorrect number of arguments.
ne: अशुद्ध arguments सङ्ख्या

en: Indents && Spacing
ne: Indents र खालि स्थान

en: Index
ne: अनुक्रमणिका

en: Indian (ISO-8859-12)
ne: भारतीय (ISO-8859-12)

en: Info
ne: जानकारी

en: Initialization failed in post init, aborting.
ne: post init मा सुरुवात असफल भयो, त्यसैले तुहिधै छ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Ins
ne: INS

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Insert
ne: घुसाउ

en: Insert Field
ne: क्षेत्र घुसाउ

en: Insert Image
ne: तस्विर घुसाउ

en: Insert Object
ne: वस्तु घुसाउ

en: Insert Text
ne: पाठ घुसाउ

en: Inserts a page break before the paragraph.
ne: अनुच्छेद अगाडि पृष्ट विच्छेद गर।

en: Inset
ne: चित्र भित्रको चित्र

en: Invalid GTK+ command line option, use "%s --help"
ne: नमिल्दो GTK+ आदेश लाइन विकल्प, "%s --सहयोग" को प्रयोग गर्नु होस् ।

en: Invalid TIFF image index.
ne: नमिल्दो TIFF तस्विर अनुक्रमणिका

en: Invalid display mode specification '%s'.
ne: नमिल्दो दृश्य मुद्रा मानक '%s'

en: Invalid geometry specification '%s'
ne: नमिल्दो ज्यामिति मानक '%s'

en: Invalid inotify event for "%s"
ne: "%s" का लागि  सूचीत अवैध  घटना ।

en: Invalid lock file '%s'.
ne: नमिल्दो चाबी फाइल '%s'

en: Invalid message catalog.
ne: नमिल्दो सन्देश सूची

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
ne: नमिल्दो अथवा शून्य वस्तु ID GetObjectClassInfo मा पठाइयो ।

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
ne: नमिल्दो अथवा शून्य वस्तु ID HasObjectClassInfo मा पठाइयो ।

en: Invalid regular expression '%s': %s
ne: नमिल्दो नियमित अभिव्यक्ति %s': %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
ne: मान %ld नमिल्दो छ (अभियोजन फाइलमा boolean कुञ्जी "%s" का लागि )

en: Italic
ne: डल्केको

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
ne: Italy खाम, 110 x 230 मिमी

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
ne: JPEG: वहन गर्न सकिएन- सम्भवतः फाइल बिग्रिएको छ ।

en: JPEG: Couldn't save image.
ne: JPEG: तस्विर बचत गर्न सकिएन ।

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
ne: जापानी दोबर पोस्टकार्ड 200 x 148 मिमी

en: Japanese Envelope Chou #3
ne: जापानी खाम Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
ne: जापानी खाम Chou #3 Rounded

en: Japanese Envelope Chou #4
ne: जापानी खाम Chou #4

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
ne: जापानी खाम Chou #4 Rounded

en: Japanese Envelope Kaku #2
ne: जापानी खाम Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
ne: जापानी खाम Kaku #2 Rounded

en: Japanese Envelope Kaku #3
ne: जापानी खाम Kaku #3

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
ne: जापानी खाम Kaku #3 Rounded

en: Japanese Envelope You #4
ne: जापानी खाम You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
ne: जापानी खाम You #4 Rounded

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
ne: जापानी पोस्टकार्ड Postcard 100 x 148 मिमी

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
ne: जापानी पोस्टकार्ड Rounded 148 x 100 मिमी

en: Jump to
ne: फड्को मार

en: Justified
ne: धुबै सिमाना

en: Justify text left and right.
ne: पाठलाई देब्रे र दाहिने किनारमा मिलाउ ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Add
ne: KP_थप

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Begin
ne: KP_सुरु

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Decimal
ne: KP_दशमलव

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Delete
ne: KP_मेटाइ देउ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Divide
ne: KP_भाग गर

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Down
ne: KP_तल

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_End
ne: KP_अन्त्य

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Enter
ne: KP_ENTER

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Equal
ne: KP_बराबर

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Home
ne: KP_गृह

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Insert
ne: KP_INSERT

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Left
ne: KP_देब्रे

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Multiply
ne: KP_गुणन

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Next
ne: KP_अघिल्लो

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_PageDown
ne: KP_तल्लो पृष्ट

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_PageUp
ne: KP_माथिल्लो पृष्ट

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Prior
ne: KP_अघिल्लो

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Right
ne: KP_दाहिने

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Separator
ne: KP_विभाजक

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Space
ne: KP_SPACE

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Subtract
ne: KP_घटाउ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Tab
ne: KP_TAB

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Up
ne: KP_माथि

en: L&ine spacing:
ne: &रेखा को फरक:

en: Landscape
ne: तेर्सो

en: Last
ne: अन्तिम

en: Last page
ne: अन्तिम पृष्ट

en: Ledger, 17 x 11 in
ne: लेजर , 17 x 11इन्च

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Left
ne: देब्रे

en: Left (&first line):
ne: देब्रे (&प्रथम line):

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Left Button
ne: वाञाँ टाँक

en: Left margin (mm):
ne: देब्रे सिमान्त(मिमी):

en: Left-align text.
ne: देब्रे-पङ्क्ति पाठ

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
ne: Legal Extra 9 1/2 x 15इन्च

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
ne: Legal, 8 1/2 x 14इन्च

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
ne: Letter Extra 9 1/2 x 12इन्च

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
ne: Letter Extra Transverse 9.275 x 12इन्च

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
ne: Letter Plus 8 1/2 x 12.69इन्च

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
ne: Letter Rounded 11 x 8 1/2इन्च

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
ne: Letter Small, 8 1/2 x 11इन्च

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
ne: Letter Transverse 8 1/2 x 11इन्च

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
ne: Letter, 8 1/2 x 11इन्च

en: License
ne: इजाजत

en: Light
ne: हलुको

en: Lime
ne: कागती

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
ne: लाइन %lu मा (नक्सा फाइल "%s" ) नमिल्दो लेखाइ छ, फड्को मारेर जाउ

en: Line spacing:
ne: लाइनको फरक:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
ne: लिङ्क मा '//' छ, पुर्ण लिङ्कमा बदलियो ।

en: List Style
ne: शैलीको सुची

en: List styles
ne: शैलीहरूको सुची

en: Lists font sizes in points.
ne: वरणाकृतिका आकारहरूको सुची (Points)

en: Lists the available fonts.
ne: उपलब्ध वरणाकृतिहरूको सुची

en: Load %s file
ne: %s फाइल वहन गर

en: Loading :
ne: वहन गरिदैं :

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
ne: चाबी फाइल '%s' को नमिल्दो owner छ ।

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
ne: चाबी फाइल '%s' को अनुमति अवैध छ ।

en: Log saved to the file '%s'.
ne: लग फाइल '%s' मा बचत भयो ।

en: Lower case letters
ne: सानो वर्णहरू

en: Lower case roman numerals
ne: सानो वर्ण रोमन सङ्ख्या

en: MDI child
ne: MDI शिशु

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
ne: यो कम्प्युटरमा MS HTML सहयोग पुस्तकालय स्थापित नभएकोले MS HTML सहयोग उपलब्ध भएन । कृपया यसलाई स्थापना गर्नु होला ।

en: Ma&ximize
ne: &ठूलो बनाउ

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Magnifier
ne: अभिबर्धक

en: Make a selection:
ne: चयन गर

en: Margins
ne: सिमान्त

en: Maroon
ne: गम्भिर

en: Match case
ne: वर्ण मिलान

en: Max height:
ne: अधिकतम उचाइ:

en: Max width:
ne: अधिकतम छोडाइ:

en: Media playback error: %s
ne: श्रव्य सामाग्री पृष्ठध्वनी त्रुटी: %s

en: Memory VFS already contains file '%s'!
ne: भण्डार VFS मा पहिले नै फाइल '%s' राखिएको छ!

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Menu
ne: मेनु

en: Message
ne: सन्देश

en: Metal theme
ne: धातु theme

en: Method or property not found.
ne: विधि अथवा गुण पाइ एन ।

en: Mi&nimize
ne: &सूक्ष्म बनाउ

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Middle Button
ne: मध्य टाँक

en: Min height:
ne: न्यून उचाइ:

en: Min width:
ne: न्यून छोडाइ:

en: Missing a required parameter.
ne: आवश्यक parameter छुडेको छ

en: Modern
ne: आधुनिक

en: Modified
ne: परिवर्तित

en: Module "%s" initialization failed
ne: Module "%s" को सुरुवात असफल भयो ।failed

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
ne: आधुनिक खाम, 3 7/8 x 7 1/2इन्च

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
ne: हाल व्यक्तिगत फाइलको परिवर्तन अनुगमनलाई समर्थन गर्दैन ।

en: Move down
ne: तल जाउ

en: Move up
ne: माथि जाउ

en: Moves the object to the next paragraph.
ne: अघिल्लो अनुच्छेदमा वस्तुलाई लैजान्छ ।

en: Moves the object to the previous paragraph.
ne: पछिल्लो अनुच्छेदमा वस्तुलाई लैजान्छ ।

en: Multiple Cell Properties
ne: बहु कोशिका गुणहरू

en: Name
ne: नाम

en: Navy
ne: समुन्द्री नीलो

en: Network
ne: सञ्जाल

en: New
ne: नया

en: New &Box Style...
ne: नया &बाकस शैली..

en: New &Character Style...
ne: नया &वर्ण शैली..

en: New &List Style...
ne: नया &सूचि शैली..

en: New &Paragraph Style...
ne: नया &अनुच्छेद शैली..

en: New Style
ne: नया शैली

en: New item
ne: नया सामाग्री

en: NewName
ne: नया नाम

en: Next page
ne: अघिल्लो पृष्ट

en: No
ne: होइन

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: No Entry
ne: प्रविष्टि हिन

en: No animation handler for type %ld defined.
ne: चलायमान सञ्चालक %ld जस्ताका लागि परिभाषित गरिएको छैन ।

en: No bitmap handler for type %d defined.
ne: %d किसिमको लागि कुनै पनि bitmap सञ्चालक परिभाषित गरिएको छैन।

en: No default application configured for HTML files.
ne: HTML फाइलहरूका लागि निर्धारित अनुप्रयोग अनियोजित छैन ।

en: No entries found.
ne: कुनै प्रविष्टि पाइ एन

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
ne: encoding '%s' मा पाठहरूलाई देखाउन कुनै पनि वर्णाकृति पाइएन । 
    तर वैकल्पिक अनुसंहिता '%s' भने उपलब्ध छ । 
    के तपाइ यो अनुसंहिता लाई प्रयोग गर्न चाहनु हुन्छ (अन्यथा तपाइले अर्कै छान्नु पर्छ)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
ne: अनुसंहिता '%s' मा पाठहरू देखाउन कुनै पनि वर्णाकृति पाईएन ।
    के तपाई यो अनुसंहितामा धेखाउनका लागि कुनै वर्णाकृति चयन गर्नु हुन्छ? 
    (अन्यथा यो अनुसंहितामा कुनै पनि पाठ शुद्ध रूपमा देखाउन सकिदैन)?

en: No handler found for animation type.
ne: चलायमान किसिमको लागि कुनै चालक पाइ एन ।

en: No handler found for image type.
ne: तस्विर किसिमको लागि कुनै चालक पाइ एन ।

en: No image handler for type %d defined.
ne: तोकिएको %d किसिमका लागि तस्विर चालक छैन ।

en: No image handler for type %s defined.
ne: तोकिएको %s किसिमका लागि तस्विर चालक छैन ।

en: No matching page found yet
ne: मिल्दो पृष्ट अझसम्म पाइ एन ।

en: No sound
ne: आवाज छैन

en: No unused colour in image being masked.
ne: तस्विरमा प्रयोग नगरिएको रङ्ग मकुन्डोमा चलाएन ।

en: No unused colour in image.
ne: तस्विरमा प्रयोग नगरेको रङ्ग छैन ।

en: No valid mappings found in the file "%s".
ne: फाइल "%s" मा वैध रङ्गिन नक्सा पाइ एन ।

en: None
ne: कुनै पनि होइन

en: Normal
ne: साधारण

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
ne: साधारण अनुहार<br>and <u> अधोरेखाङ्कित </u>.

en: Normal font:
ne: साधारण वरणाकृति:

en: Not %s
ne: %s होइन

en: Not available
ne: उपलब्ध छैन

en: Not underlined
ne: अधोरेखाङ्कित होइन

en: Note, 8 1/2 x 11 in
ne: टिप्पणी, 8 1/2 x 11इन्च

en: Notice
ne: सूचना

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num Lock
ne: num lock

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Num_lock
ne: num lock

en: Numbered outline
ne: सङ्ख्यात्मक बाह्यरेखा

en: OK
ne: ठीक

en: OLE Automation error in %s: %s
ne: %s मा OLE स्वचालित गल्ती : %s

en: Object Properties
ne: वस्तु गुणहरू

en: Object implementation does not support named arguments.
ne: वस्तु कार्यान्वयनले नामाङ्कित तर्कलाई समर्थन गर्दैन ।

en: Objects must have an id attribute
ne: वस्तुको id attribute हुनै पर्दछ

en: Olive
ne: जैतुन

en: Open File
ne: फाइल पल्टाउ

en: Open HTML document
ne: HTML कागजात पल्टाउ

en: Open file "%s"
ne: फाइल "%s" पल्टाउ

en: Open...
ne: पल्टाउ..

en: Operation not permitted.
ne: सञ्चालनको अनुमति छैन ।

en: Option '%s' can't be negated
ne: विकल्प '%s' नकारात्मक हुन सक्दैन ।

en: Option '%s' requires a value.
ne: विकल्प '%s' को एउटा मान हुनै पर्दछ

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
ne: विकल्प '%s': '%s' मितिमा बदल्न सकिँदैन ।

en: Options
ne: विकल्पहरू

en: Orange
ne: सुन्तला

en: Orientation
ne: झुकाव

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
ne: विन्डोज IDs भन्दा बाहिर । अनुप्रयोग बन्द गर्न सुझावित ।

en: Outline
ne: बाह्यरेखा

en: Outset
ne: बाहिरी चित्र

en: Overflow while coercing argument values.
ne: Overflow while coercing argument values

en: PCX: couldn't allocate memory
ne: PCX: भण्डार छुट्याउन सकेन ।

en: PCX: image format unsupported
ne: PCX: तस्विर स्वरूप समर्थित छैन ।

en: PCX: invalid image
ne: PCX: नमिल्दो तस्विर

en: PCX: this is not a PCX file.
ne: PCX: यो PCX फाइल होइन ।

en: PCX: unknown error !!!
ne: PCX: अज्ञात गल्ती !!!

en: PCX: version number too low
ne: PCX: संस्करण सङ्ख्या धेरै सानो भयो ।

en: PNM: Couldn't allocate memory.
ne: PNM: भण्डार छुट्याउन सकिएन ।

en: PNM: File format is not recognized.
ne: PNM: फाइलको स्वरूप पहिचान गर्न सकिएन ।

en: PNM: File seems truncated.
ne: PNM: फाइल काटकुट भए जस्तो छ ।

en: PRC 16K 146 x 215 mm
ne: PRC 16K 146 x 215 मिमी

en: PRC 16K Rotated
ne: PRC 16K Rounded

en: PRC 32K 97 x 151 mm
ne: PRC 32K 97 x 151 मिमी

en: PRC 32K Rotated
ne: PRC 32K Rounded

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
ne: PRC 32K(Big) 97 x 151 मिमी

en: PRC 32K(Big) Rotated
ne: PRC 32K(Big) Rounded

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
ne: PRC खाम #1 102 x 165 मिमी

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
ne: PRC खाम #1 Rounded 165 x 102 मिमी

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
ne: PRC खाम #10 324 x 458 मिमी

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
ne: PRC खाम #10 Rounded 458 x 324 मिमी

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
ne: PRC खाम #2 102 x 176 मिमी

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
ne: PRC खाम #2 Rounded 176 x 102 मिमी

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
ne: PRC खाम #3 125 x 176 मिमी

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
ne: PRC खाम #3 Rounded 176 x 125 मिमी

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
ne: PRC खाम #4 110 x 208 मिमी

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
ne: PRC खाम #4 Rounded 208 x 110 मिमी

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
ne: PRC खाम #5 110 x 220 मिमी

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
ne: PRC खाम #5 Rounded 220 x 110 मिमी

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
ne: PRC खाम #6 120 x 230 मिमी

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
ne: PRC खाम #6 Rounded 230 x 120 मिमी

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
ne: PRC खाम #7 160 x 230 मिमी

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
ne: PRC खाम #7 Rounded 230 x 160 मिमी

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
ne: PRC खाम #8 120 x 309 मिमी

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
ne: PRC खाम #8 Rounded 309 x 120 मिमी

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
ne: PRC खाम #9 229 x 324 मिमी

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
ne: PRC खाम #9 Rounded 324 x 229 मिमी

en: Padding
ne: ख्रेस्रा

en: Page %d
ne: पृष्ट %d

en: Page %d of %d
ne: पृष्ट %d बट्टा %d

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Page Down
ne: तल्लो पृष्ट

en: Page Setup
ne: पृष्ट मिलाउ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Page Up
ne: माथिल्लो पृष्ट

en: Page setup
ne: पृष्ट मिलाउ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PageDown
ne: PAGEDOWN

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PageUp
ne: PAGEUp

en: Pages
ne: पानाहरू

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Paint Brush
ne: पोत्ने बुरुस

en: Paper size
ne: कागजको आकार

en: Paragraph styles
ne: अनुच्छेद शैलीहरू

en: Passing a already registered object to SetObject
ne: पहिले नै दर्ता भएको वस्तु SetObject मा पठाउँदै ।

en: Passing an unknown object to GetObject
ne: अज्ञात वस्तुलाई GetObject मा पठाइँदै छ

en: Paste
ne: टाँसि देउ

en: Paste selection
ne: चयन टाँसि देउ

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Pause
ne: विश्राम

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Pencil
ne: पेन्सिल

en: Peri&od
ne: &थोप्लो

en: Permissions
ne: अनुमति

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PgDn
ne: PGDN

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: PgUp
ne: PGUP

en: Picture Properties
ne: तस्विरका गुणहरू

en: Pipe creation failed
ne: Pipe सिर्जना असफल भयो ।

en: Please choose a valid font.
ne: कृपया वैध वरणाकृति छान्नु होस् ।

en: Please choose an existing file.
ne: भण्डारमा भएको फाइल छान्नु होस् ।

en: Please choose the page to display:
ne: कृपया देखाइने पृष्ट छान्नु होस् ।

en: Please choose which ISP do you want to connect to
ne: कृपया जुन ISP मा जोड्ने हो उही छान्नु होस्

en: Please select the columns to show and define their order:
ne: कृपया देखाउने महलहरू चयन गरेर तिनिहरूको क्रम उल्लेख गर्नु होस्:

en: Please wait while printing...
ne: कृपया पर्खनु होस् है छाप्ने काम हुँदैछ ।

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Left
ne: थोप्लो वायाँ

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Right
ne: थोप्लो दाया

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
ne: थोप्लोको आकार

en: Portrait
ne: ठाडो

en: Position
ne: स्थान

en: PostScript file
ne: PostScript फाइल

en: Preferences
ne: प्राथमिकताहरू

en: Preferences...
ne: प्राथमिकताहरू..

en: Preparing
ne: तयारी हुदैछ ।

en: Preview:
ne: चेहरा:

en: Previous page
ne: पछिल्लो पृष्ट

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Print
ne: छाप्ने काम गर

en: Print Preview
ne: छापिने चेहरा

en: Print Preview Failure
ne: छापिने चेहरा देखाउन सकिएन

en: Print Range
ne: कति छाप्ने हो

en: Print Setup
ne: छाप्ने रूप

en: Print in colour
ne: रङ्गिन छाप्ने काम

en: Print previe&w...
ne: &छापिने चेहरा

en: Print preview creation failed.
ne: छापिने चेहराको सिर्जना असफल भयो ।

en: Print preview...
ne: छापिने चेहरा

en: Print spooling
ne: छापिने काम बिग्रयो ।

en: Print this page
ne: यो पृष्ट छापी देउ

en: Print to File
ne: फाइलमा लेख ।

en: Print...
ne: छापी देउ..

en: Printer
ne: प्रिन्टर

en: Printer command:
ne: प्रिन्टर आदेश:

en: Printer options
ne: प्रिन्टर विकल्पहरू

en: Printer options:
ne: प्रिन्टर विकल्पहरू:

en: Printer...
ne: प्रिन्टर..

en: Printer:
ne: प्रिन्टर:

en: Printing
ne: छाप्ने काम हुँदैछ ।

en: Printing
ne: छाप्ने काम हुँदैछ ।

en: Printing Error
ne: छपाइमा गल्ती

en: Printing page %d of %d
ne: पृष्ट %d बट्टा %d छापिँदै छ ।

en: Printing page %d...
ne: पृष्ट %d.. छापिँदै छ ।

en: Printing...
ne: छाप्ने काम दुदै च..

en: Printout
ne: छापिएका पानाहरू

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
ne: "%s" घर्रामा फाइल राख्दै खान तलासी प्रतिवेदनको प्रशोधन असफल भयो ।

en: Progress:
ne: प्रगति

en: Properties
ne: गुणहरू

en: Property
ne: गुण

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
ne: गुणको गल्ती

en: Purple
ne: बैजनी

en: Quarto, 215 x 275 mm
ne: Quarto, 215 x 275 मिमी

en: Question
ne: प्रश्न

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Question Arrow
ne: जिज्ञासा वाण

en: Quit
ne: त्यागि देउ

en: Quit %s
ne: %s लाई त्यागि देउ

en: Quit this program
ne: यो कार्यक्रमलाई त्यागि देउ

en: Read error on file '%s'
ne: फाइल '%s' मा पढ्न गल्ती भयो ।

en: Ready
ne: तयार

en: Red
ne: रातो

en: Redo
ne: फेरि गर

en: Redo last action
ne: अन्तिम कार्य फेरि गर

en: Refresh
ne: ताजकी य

en: Registry key '%s' already exists.
ne: Registry कुञ्जी '%s' पहिले देखि नै छ ।

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
ne: Registry कुञ्जी '%s' नभएकोले नाम फेर्न सकिँदैन ।

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
ne: सामान्य रूपमा यस प्रणालीलेकाम गर्नका लागि Registry कुञ्जी '%s' चाहिन्छ ।
    यसलाई मेट्नु भयो भने यो प्रणाली निकम्मा हुने छ ।सञ्चालन त तुहियो!

en: Registry value '%s' already exists.
ne: Registry मान '%s' पहिले देखि नै छ ।

en: Regular
ne: नियमित

en: Relative
ne: सापेक्षित

en: Relevant entries:
ne: सन्दर्भित प्रविष्टि:

en: Remaining time:
ne: बांकि समय:

en: Remove
ne: हटाउ

en: Remove Bullet
ne: गोली चिन्ह हटाउ

en: Remove current page from bookmarks
ne: पृष्ट लाई बुकमार्कबाट हटाउ

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
ne: Renderer "%s" सित मिलान गर्न नसकिने संस्करण %d.%d भएकोले वहन गर्न सकिएन ।

en: Renumber List
ne: फेरि सङ्ख्या राख

en: Rep&lace
ne: &बदलि देउ

en: Replace
ne: प्रतिस्थापन गर

en: Replace &all
ne: &सबैको प्रतिस्थापन

en: Replace selection
ne: चयनको प्रतिस्थापन

en: Replace with:
ne: यसमा बदलि देउ :

en: Required information entry is empty.
ne: चाहिएको सूचना प्रविष्टि खालि छ ।

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
ne: श्रोत '%s' वैध सन्देश सूचि होइन ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Return
ne: return

en: Revert to Saved
ne: बचत उल्टियो

en: Ridge
ne: धुरी

en: Rig&ht-to-left
ne: &दायाँ -देखि वायाँ

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Right
ne: दाहिने

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Arrow
ne: दायाँ वाण

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Button
ne: दायाँ टाँक

en: Right margin (mm):
ne: दाहिने सिमान्त (मिमि):

en: Right-align text.
ne: दाहिने-पङ्क्तिबद्ध पाठ

en: Roman
ne: रोमन

en: S&tandard bullet name:
ne: &स्तरीय गोलीको नाम:

en: SPECIAL
ne: विशेष

en: Save
ne: बचत गर

en: Save %s file
ne: %s फाइललाई बचत गर

en: Save &As...
ne: &यसरी बचत गर

en: Save As
ne: यसरी बचत गर

en: Save as
ne: यसरी बचत गर

en: Save current document
ne: चालू कागजातलाई बचत गर

en: Save current document with a different filename
ne: चालू कागजातलाई अर्कै फाइल नाम दिएर बचत गर

en: Save log contents to file
ne: लग पुस्तिकाको सामाग्रीलाई फाइलमा बचत गर

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Scroll Lock
ne: सार्ने चाबी

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Scroll_lock
ne: सार्ने चाबी

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Scrollbar
ne: घिसार्नेपट्टी

en: Search
ne: खोजतलास

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
ne: सहयोग किताब (s) का सबै सामाग्रीमा यस अघि टङ्कण गरेको पाठहरू लाई खोज ।

en: Search direction
ne: खोजी दिशा

en: Search for:
ne: यसलाई खोज्ने:

en: Search in all books
ne: सबै किताबहरूमा खोज ।

en: Searching...
ne: खोजतलास हुँदैछ

en: Sections
ne: खण्ड

en: Seek error on file '%s'
ne: फाइल '%s' मा खोजीको गल्ती ।

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
ne: फाइल '%s' (stdio ले ठूलो फाइललाई समर्थन गर्दै न ) मा खोजिको गल्ती ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Select
ne: चयन गर्नु

en: Select &All
ne: &सबैलाई चयन गर

en: Select All
ne: सबै चयन गर

en: Select a document template
ne: एउटा कागजात  लेखोट चयन गर ।

en: Select a document view
ne: एउटा कागजातको दृश्य चयन गर

en: Select regular or bold.
ne: नियमित अथवा मोटो कुनै लाई चयन गर

en: Select regular or italic style.
ne: नियमित अथवा डल्केको शैली कुनै एकलाई चयन गर

en: Select underlining or no underlining.
ne: अदोरेखाङ्करण अथवा गैह्र अदोरेखाङ्करण लाई चयन गर ।

en: Selection
ne: चयन

en: Selects the list level to edit.
ne: सम्पादनका लागि सूचि तह चयन गर्छ ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Separator
ne: विभाजक

en: Separator expected after the option '%s'.
ne: विकल्प '%s' पछि विभाजक अपेक्षा गरिन्छ ।

en: Services
ne: सेवा

en: Set Cell Style
ne: कोशिका शैली तय गर्नु होस् ।

en: Setup...
ne: स्थापक

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
ne: धेरै वटा सक्रिय डायल अप जडान भएको पाइयो । कुनै एउटालाई चयन गरिदैं छ ।

en: Show &hidden directories
ne: &लुकाएका घर्राहरू देखाउ

en: Show &hidden files
ne: &लुकाएका फाइलहरू देखाउ

en: Show All
ne: सबै देखाउ

en: Show about dialog
ne: पातोको बारेमा देखाउ

en: Show all
ne:  सबै देखाउ

en: Show all items in index
ne: सबै सामाग्रीलाई अनुक्रमणिकामा देखाउ

en: Show/hide navigation panel
ne: आवागमन कक्ष देखाउ/लुकाउ

en: Shows a Unicode subset.
ne: युनिकोड subset देखाउ छ ।

en: Shows a preview of the bullet settings.
ne: गोलि चिन्ह अनुकूलताको चेहरा देखाउ छ ।

en: Shows a preview of the font settings.
ne: वरणाकृति अनुकूलताको चेहरा देखाउ छ ।

en: Shows a preview of the font.
ne: वरणाकृतिको चेहरा देखाउ छ ।

en: Shows a preview of the paragraph settings.
ne: अनुच्छेद अनुकूलताको चेहरा देखाउ छ ।

en: Shows the font preview.
ne: वरणाकृति चेहरा देखाउ छ ।

en: Silver
ne: चाँदी

en: Simple monochrome theme
ne: साधारण एकल रङ्गिन theme

en: Single
ne: एउटा

en: Size
ne: आकार

en: Size:
ne: आकार:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing
ne: आकारकरण

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing N-S
ne: उ-द तर्फ आकारकरण

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing NE-SW
ne: पूउ-पद तर्फ आकारकरण

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing NW-SE
ne: उप-दपू तर्फ आकारकरण

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing W-E
ne: पूप तर्फ आकारकरण

en: Skip
ne: उफ्र

en: Slant
ne: छड्के

en: Small C&apitals
ne: सानो &ठूलो वर्ण

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Snapshot
ne: परिक्षण प्रति

en: Solid
ne: ठोस

en: Sorry, could not open this file.
ne: माफ गर्नु होस्, यो फाइल खोल्न सकिएन ।

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
ne: माफ गर्नु होस्, चेहरा सिर्जना गर्न यथेष्ट भण्डार छैन ।

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
ne: माफ गर्नु होस्, त्यो नाम लिइ सकियो । कृपया अर्को छान्नु होस् ।

en: Sorry, the format for this file is unknown.
ne: माफ गर्नु होस्, यो फाइलको बनोट थाहा भएन ।

en: Sound data are in unsupported format.
ne: ध्वनि तथ्याङ्क असमर्थित बनोटमा छन् ।

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
ne: ध्वनि फाइल '%s' असमर्थित बनोटमा छ ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Space
ne: space

en: Spell Check
ne: हिज्जे जाँच

en: Standard
ne: स्तरीय

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
ne: बयान, 5 1/2 x 8 1/2इन्च

en: Static
ne: स्थिर

en: Status:
ne: स्थिति:

en: Stop
ne: रोकि देउ

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
ne: String को रङ्ग : गलत रङ्ग specification : %s

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
ne: शैली

en: Style Organiser
ne: शैली व्यवस्थापक

en: Style:
ne: शैली:

en: Subscrip&t
ne: &पैतालोमा

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Subtract
ne: घटाउ

en: Supe&rscript
ne: &टाउकोमा

en: Suppress hyphe&nation
ne: हाइपरनेशनलाई &दबाउ

en: Symbol
ne: चिन्ह

en: Symbol &font:
ne: चिन्ह &वरणाकृति:

en: Symbols
ne: चिन्ह

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
ne: TIFF: भण्डार उपलब्ध गराउन सकिएन ।

en: TIFF: Error loading image.
ne: TIFF: तस्विर वहनमा गल्ती

en: TIFF: Error reading image.
ne: TIFF: तस्विर पढ्नमा गल्ती

en: TIFF: Error saving image.
ne: TIFF: तस्विर बचतमा गल्ती

en: TIFF: Error writing image.
ne: TIFF: तस्विर लेखाइमा गल्ती

en: TIFF: Image size is abnormally big.
ne: TIFF: तस्विरको आकार असाधारण ठूलो छ ।

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Tab
ne: ट्याब

en: Table Properties
ne: तालिका गुणहरू

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
ne: Tabloid Extra 11.69 x 18इन्च

en: Tabloid, 11 x 17 in
ne: Tabloid, 11 x 17इन्च

en: Teal
ne: गाढा नीलो

en: Templates
ne: लेखोट

en: The FTP server doesn't support passive mode.
ne: FTP सर्बरले निष्क्रिय मुद्रा समर्थन गर्दैन ।

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
ne: FTP सर्बरले पोर्ट आदेश समर्थन गर्दैन ।

en: The available bullet styles.
ne: उपलब्ध गोलि चिन्हका शैलीहरू

en: The available styles.
ne: उपलब्ध शैलीहरू

en: The background colour.
ne: पृष्ठभूमिको रङ्ग

en: The border line style.
ne: सिमाना रेखा शैली

en: The bottom margin size.
ne: पुछार सिमान्तको आकार

en: The bottom padding size.
ne: पुछार ख्रेस्रा को आकार

en: The bottom position.
ne: पुछार स्थान

en: The bullet character.
ne: गोलि चिन्हको वर्ण

en: The character code.
ne: वर्ण कोड

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
ne: वर्णसेट '%s' चिन्न सकिएन । 
     तपाइले यसको सट्टामा अर्को वर्णसेट छान्न सक्नु हुन्छ।
     अथवा अर्को साट्न सकिदैन भने [Cancel] गर्नु होस् ।

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
ne: क्लिप पाटी बनोट '%d' अस्तित्वमा छैन ।

en: The default style for the next paragraph.
ne: अघिल्लो अनुच्छेदका लागि निर्धारित शैली

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
ne: घर्रा '%s' भेट्टिएन ।
    नयाँ सिर्जना गर्ने हो?

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
ne: "%s" कागजातका सबै सामाग्री पृष्टको तेर्सो तर्फ आँटेन, यदि छाप्ने कार्य गरियो भने केही अंश काटिने छ । 
    
    के तपाई जस्तो सुकै भए पनि छाप्न चाहनु हुन्छ?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
ne: फाइल '%s' नभेटिएकोले खोल्न सकिएन ।
    यसलाई हालै प्रयोग गरेका फाइलहरूको सूचीबाट हटाइयो ।

en: The first line indent.
ne: पहिलो लाइनको indent

en: The following standard GTK+ options are also supported:
ne: तलको स्तरीय GTK+ विकल्प पनि समर्थन गरिन्छ:

en: The font colour.
ne: वरणाकृतिको रङ्ग

en: The font family.
ne: वरणाकृतिको परिवार

en: The font from which to take the symbol.
ne: त्यो वरणाकृति जसबाट चिन्ह लिइन्छ ।

en: The font point size.
ne: वरणाकृतिको आकार (थोप्लोमा)

en: The font size in points.
ne: वरणाकृतिको आकार (थोप्लोमा).वरणाकृतिको आकार in थोप्लोs

en: The font size units, points or pixels.
ne: वरणाकृति आकारको एकाई, विन्दु अथवा पिक्सेल

en: The font style.
ne: वरणाकृतिको शैली

en: The font weight.
ne: वरणाकृतिको भार

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
ne: फाइल '%s' को बनोट पता लगाउन सकिएन ।

en: The left indent.
ne: देब्रे indent

en: The left margin size.
ne: देब्रे सिमान्तको आकार

en: The left padding size.
ne: देब्रे ख्रेस्रा को आकार

en: The left position.
ne: देब्रे स्थान

en: The line spacing.
ne: हरफको अन्तर

en: The list item number.
ne: सूचि सामाग्रीको सङ्ख्या

en: The locale ID is unknown.
ne: स्थानीय ID थाहा भएन

en: The object height.
ne: वस्तुको उचाइ

en: The object maximum height.
ne: वस्तुको अधिकतम उचाइ

en: The object maximum width.
ne: वस्तुको अधिकतम छोडाइ

en: The object minimum height.
ne: वस्तुको न्यूनतम उचाइ

en: The object minimum width.
ne: वस्तुको न्यूनतम छोडाइ

en: The object width.
ne: वस्तुको छोडाइ

en: The outline level.
ne: बाहिरी तह

en: The previous message repeated once.
ne:  पछिल्लो सन्देश एक पटक दोहोरियो ।

en: The range to show.
ne: देखाउने तह

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
ne: निम्न लिखित फाइलहरू प्रतिवेदनमा समाबेस छन् ।. यदि यी फाइलहरुमा निजी सूचना छ भने
    कृपया टिक नगर्नु होला । यसो गरेमा यीनिहरूलाई प्रतिवेदनबाट हटाइने छ ।

en: The required parameter '%s' was not specified.
ne: आवश्यक parameter '%s' तोकिएको थिएन ।

en: The right indent.
ne: दाहिने indent

en: The right margin size.
ne: दाहिने सिमान्तको आकार

en: The right padding size.
ne: दाहिने ख्रेस्रा को आकार

en: The right position.
ne: दाहिने स्थान

en: The spacing after the paragraph.
ne: अनुच्छेद पछिको परक

en: The spacing before the paragraph.
ne: अनुच्छेद अघिको परक

en: The style name.
ne: शैलीको name

en: The style on which this style is based.
ne: त्यो शैली जसमा यो शैली आधारित छ ।

en: The style preview.
ne: शैलीको चेहरा

en: The system cannot find the file specified.
ne: यो प्रणालीले तोकिएको फाइल फेला पार्न सक्दैन ।

en: The tab position.
ne: tab को स्थान

en: The tab positions.
ne: tab का स्थानहरू

en: The text couldn't be saved.
ne: पाठलाई बचत गर्न सकेन

en: The top margin size.
ne: सिरान सिमान्तको आकार

en: The top padding size.
ne: सिरान ख्रेस्रा को आकार

en: The top position.
ne: सिरान स्थान

en: The value for the option '%s' must be specified.
ne: विकल्प '%s' को मान तोक्न पर्छ ।

en: The value of the corner radius.
ne: कोणीय अर्धव्यासको मान

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
ne: यो कम्प्युटरमा स्थापित दूर पहुँच सेवा (RAS) निकै पुरानो संस्करण रहेछ, कृपया स्तर वृद्धि गर्नु होला (आवश्यक पर्ने Function %s यसमा छैन: )

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
ne: पृष्ट मिलाउँदा समस्या आयो: तपाइले निर्धारित प्रिन्टर नै रोज्नु राम्रो होला ।

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
ne: यो कागजातका सबै सामाग्री पृष्टको तेर्सो तर्फ आँटेन, Print गर्दा केही काटिने छ ।

en: This is not a %s.
ne: यो %s होइन ।

en: This platform does not support background transparency.
ne: यो platform ले पृष्ठभूमि पारदर्शितालाई समर्थन गर्दैन ।

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
ne: यो कार्यक्रम निकै पुरानो GTK+ संस्करणमा प्रशोधन गरियो । कृपया GTK+ 2.12 अथवा यो भन्दा नया संस्करण राख्नु होला ।

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
ne: Thread module सुरु हुन सकेन: स्थानीय Thread भण्डारमा कुनै मान राख्न सकिँदैन ।

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
ne: Thread module को सुरुवात असफल भयो : thread कुञ्जी सिर्जना गर्न असफल भयो ।

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
ne: Thread module सुरु हुन सकेन: स्थानीय thread भण्डारमा सुची राख्न सम्भव छैन ।

en: Thread priority setting is ignored.
ne: Thread प्राथमिकता कायम लाइ बेवास्ता गरियो

en: Tile &Horizontally
ne: &तेर्सो पारेर राख

en: Tile &Vertically
ne: &ठाडो पारेर राख

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
ne: FTP सर्बरको जडानलाई पर्ख दा समय सकियो, पास मुद्रा कोसिस गर्नु होस् ।

en: Tip of the Day
ne: आजको विशेष कुरा

en: Tips not available, sorry!
ne: कुनै तौर तरिका उपलब्ध छैन ।!

en: To:
ne: लाई:

en: Too many EndStyle calls!
ne: धेरै अन्त शैली बोलावट!

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Tooltip
ne: औजारपट्टी

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: TooltipText
ne: औजारपट्टीपाठ

en: Top
ne: सिरान

en: Top margin (mm):
ne: सिरान किनार (मिमि):

en: Translations by
ne: अनुवादन कर्ता

en: Translators
ne: अनुवादकहरू

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
ne: फाइल '%s' लाई VFS भण्डारबाट हटाउन कोसिस हुँदैछ, तर यो वहन भएकै छैन!

en: Type
ne: टङ्कण

en: Type a font name.
ne: वरणाकृतिको नाम टङ्कण गर

en: Type a size in points.
ne: थोप्लोमा आकारलाई टङ्कण गर

en: Type mismatch in argument %u.
ne: Type mismatch in argument %u

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
ne: टङ्कण सञ्चालन "%s" असफल भयो: सम् पति तह "%s" "%s" खालको छ, "%s" किसिमको होइन

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
ne: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11इन्च

en: Unable to add inotify watch
ne: inotify घडी थप्न सकिएन ।

en: Unable to add kqueue watch
ne: kqueue घडी थप्न सकिएन ।

en: Unable to associate handle with I/O completion port
ne: हातोलाई I/O completion port सित समाविष्ट गर्न सकिएन ।

en: Unable to close I/O completion port handle
ne: I/O completion port हातोलाई बन्द गर्न सकिएन ।

en: Unable to close inotify instance
ne: inotify instance लाइ बन्द गर्न सकिएन ।

en: Unable to close path '%s'
ne: path '%s' लाई बन्द गर्न सकिएन ।Unable to बन्द गर

en: Unable to close the handle for '%s'
ne: हातो '%s' लाई बन्द गर्न सकिएन ।

en: Unable to create I/O completion port
ne: I/O completion port लाई सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Unable to create IOCP worker thread
ne: IOCP worker सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Unable to create inotify instance
ne: inotify instance लाई सिर्जना गर्न सकिएन ।Unable to create

en: Unable to create kqueue instance
ne: kqueue instance लाई सिर्जना गर्न सकिएन ।

en: Unable to dequeue completion packet
ne: completion packet लाई छरपस्ट गर्न सकिएन ।

en: Unable to get events from kqueue
ne: kqueue बाट घटना पाउन सकिएन ।

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
ne: GTK+ लाई सुरुवात गर्न सकिएन, के दृश्यक त राम्ररी मिलाएको छ ?

en: Unable to open path '%s'
ne: path '%s' खोल्न सकिएन ।

en: Unable to open requested HTML document: %s
ne: अनुरोध गरिएको HTML कागजात: %s लाई खोल्न सकिएन ।

en: Unable to play sound asynchronously.
ne: ध्वनिलाई सिलसिला मिलाएर बजाउन सकिएन ।

en: Unable to post completion status
ne: समाप्तिको स्थिति पठाउन सकिएन ।

en: Unable to read from inotify descriptor
ne: inotify descriptor बाट पढ्न सकिएन ।

en: Unable to remove kqueue watch
ne: kqueue घडीलाई हटाउन सकिएन ।

en: Unable to set up watch for '%s'
ne: घडी '%s' लाई कायम गर्न सकिएन ।

en: Unable to start IOCP worker thread
ne: IOCP worker thread लाई सुरुवात गर्न सकिएन ।

en: Undelete
ne: नमेटाउ

en: Underline
ne: अधोरेखाङ्कन

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
ne: अधोरेखाङ्कित

en: Undo
ne: उल्टाउ

en: Undo last action
ne: अन्तिमको काम उल्टाउ

en: Unexpected characters following option '%s'.
ne: विकल्पहरू '%s' मा नसोचेका वर्णहरू

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
ne: अनुमान नगरेको घटना "%s": कुनै मिल्दो घडि व्याख्याकार छैन ।

en: Unexpected parameter '%s'
ne: नसोचेका parameter '%s'

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
ne: अचानक नया I/O completion port को सिर्जना भयो

en: Unicode
ne: युनिकोड

en: Unicode 16 bit (UTF-16)
ne: 16 bit युनिकोड (UTF-16)

en: Unicode 16 bit Big Endian (UTF-16BE)
ne: बृहत् भारतीय 16 bit युनिकोड (UTF-16BE)

en: Unicode 16 bit Little Endian (UTF-16LE)
ne: सानो भारतीय 16 bit युनिकोड (UTF-16LE)

en: Unicode 32 bit (UTF-32)
ne: युनिकोड 32 bit (UTF-32)

en: Unicode 32 bit Big Endian (UTF-32BE)
ne: युनिकोड 32 bit बृहत् भारतीय (UTF-32BE)

en: Unicode 32 bit Little Endian (UTF-32LE)
ne: युनिकोड 32 bit सानो भारतीय(UTF-32LE)

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
ne: युनिकोड 7 bit (UTF-7)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
ne: युनिकोड 8 bit (UTF-8)

en: Units for the bottom border width.
ne: पुछार सिमाना छोडाइ को एकाइ

en: Units for the bottom margin.
ne: पुछार सिमान्तको एकाइ

en: Units for the bottom outline width.
ne: पुछार बाह्य रेखा छोडाइको एकाइ

en: Units for the bottom padding.
ne: पुछार ख्रेस्रा को एकाइ

en: Units for the bottom position.
ne: पुछार स्थानको एकाइ

en: Units for the corner radius.
ne: कोणीय अर्धव्यासको एकाइ

en: Units for the left border width.
ne: देब्रे सिमाना छोडाइको एकाइ

en: Units for the left margin.
ne: देब्रे सिमान्तको एकाइ

en: Units for the left outline width.
ne: देब्रे बाह्य रेखा छोडाइको एकाइ

en: Units for the left padding.
ne: देब्रे ख्रेस्रा को एकाइ

en: Units for the left position.
ne: देब्रे स्थानको एकाइ

en: Units for the maximum object height.
ne: अधिकतम वस्तु उचाइको एकाइ

en: Units for the maximum object width.
ne: अधिकतम वस्तु छोडाइको एकाइ

en: Units for the minimum object height.
ne: न्यूनतम वस्तु उचाइको एकाइ

en: Units for the minimum object width.
ne: न्यूनतम वस्तु छोडाइको एकाइ

en: Units for the object height.
ne: वस्तु उचाइको एकाइ

en: Units for the object width.
ne: वस्तु छोडाइको एकाइ

en: Units for the right border width.
ne: दाहिने सिमाना छोडाइको एकाइ

en: Units for the right margin.
ne: दाहिने सिमान्तको एकाइ

en: Units for the right outline width.
ne: दाहिने बाह्य रेखा छोडाइको एकाइ

en: Units for the right padding.
ne: दाहिने ख्रेस्राको एकाइ

en: Units for the right position.
ne: दाहिने स्थानको एकाइ

en: Units for the top border width.
ne: सिरान सिमाना छोडाइको एकाइ

en: Units for the top margin.
ne: सिरान सिमान्तको एकाइ

en: Units for the top outline width.
ne: सिरान बाह्य रेखा छोडाइको एकाइ

en: Units for the top padding.
ne: सिरान ख्रेस्राको एकाइ

en: Units for the top position.
ne: सिरान स्थानकोएकाइ

en: Unknown
ne: अज्ञात

en: Unknown DDE error %08x
ne: अज्ञात DDE गल्ती %08x

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
ne: अज्ञात वस्तु GetObjectClassInfo मा पठाइयो

en: Unknown PNG resolution unit %d
ne: अज्ञात PNG resolution एकाइ %d

en: Unknown Property %s
ne: अज्ञात गुण %s

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
ne: अज्ञात TIFF resolution एकाइ %d लाई बेवास्ता गरियो

en: Unknown dynamic library error
ne: अज्ञात गतिसित पुस्तकालय गल्ती

en: Unknown encoding (%d)
ne: अज्ञात अनुसंहिता (%d)

en: Unknown error %08x
ne: अज्ञात गल्ती %08x

en: Unknown exception
ne: अज्ञात नमिल्दो अवस्था

en: Unknown image data format.
ne: अज्ञात तस्विर तथ्याङ्क बनोट

en: Unknown long option '%s'
ne: अज्ञात लामो विकल्प '%s'

en: Unknown name or named argument.
ne: अज्ञात नाम अथवा नामाङ्कित तर्क

en: Unknown option '%s'
ne: अज्ञात विकल्प '%s'

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
ne: Mime किसिम %s को entry मा '{' मल्दैन ।

en: Unnamed command
ne: बैनामै आदेश

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
ne: नतोकिएको

en: Unsupported clipboard format.
ne: असमर्थित क्लिप पाटी बनोट

en: Unsupported theme '%s'.
ne: असमर्थित theme '%s'

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Up
ne: माथि

en: Upper case letters
ne: ठूलो खालको पाठ

en: Upper case roman numerals
ne: ठूलो खालको रोमन सङ्ख्या

en: Usage: %s
ne: प्रयोग: %s

en: Use the current alignment setting.
ne: चालू पङ्क्ति बद्ध अनुकूलताको प्रयोग गर

en: Validation conflict
ne: वैधता को विवाद

en: Value
ne: मान

en: Value must be %s or higher.
ne: मान %s अथवा यो भन्दा बढि हुनै पर्दछ ।

en: Value must be %s or less.
ne: मान %s अथवा यो भन्दा घटि हुनै पर्दछ ।

en: Value must be between %s and %s.
ne: मान %s र %s को बीचमा हुनै पर्दछ ।

en: Version
ne: संस्करण

en: Vertical alignment.
ne: ठाडो पङ्‌क्तिबद्धता

en: View files as a detailed view
ne: विस्तृत दृश्यको रूपमा फाइल हेर्नु होस्

en: View files as a list view
ne: सूचि दृश्यको रूपमा फाइल हेर्नु होस्

en: Views
ne: दृश्यहरू

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait
ne: प्रतिक्षा

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait Arrow
ne: प्रतिक्षा वाण

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
ne:  epoll ब्याख्याकार %d मा IO को पर्खाइ असफल भयो ।

en: Warning:
ne: चेतावनी:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Watch
ne: घडी

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
ne: भार

en: Western European (ISO-8859-1)
ne: पश्चिमा युरोपेली (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
ne: पश्चिमा युरोपेली with Euro (ISO-8859-15)

en: Whether the font is underlined.
ne: वरणाकृति अधोरेखाङ्कित छ वा चैन ।

en: White
ne: सेतो

en: Whole word
ne: पुरै शब्द

en: Whole words only
ne: पुरै शब्दहरू मात्र

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Window
ne: सन्झ्याल

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowFrame
ne: विन्डोफ्रेम

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowText
ne: विन्डोपाठ

en: Windows Arabic (CP 1256)
ne: अरबी विन्डोज (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
ne: बाल्टीकन विन्डोज (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
ne: केन्द्रीय युरोपेली विन्डोज (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
ne: सरलीकृत चिनियाँ विन्डोज (CP 936) अथवा GB-2312

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
ne: परम्परागत चिनियाँ विन्डोज (CP 950) अथवा Big-5

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
ne: सेरिलिक विन्डोज (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
ne: ग्रीक विन्डोज (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
ne: हिब्रु विन्डोज (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
ne: जापानी विन्डोज (CP 932) अथवा Shift-JIS

en: Windows Johab (CP 1361)
ne: जोहब विन्डोज (CP 1361)

en: Windows Korean (CP 949)
ne: कोरिया ली विन्डोज (CP 949)

en: Windows Thai (CP 874)
ne: थाइ विन्डोज (CP 874)

en: Windows Turkish (CP 1254)
ne: तुर्कि विन्डोज (CP 1254)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
ne: भियतनामी विन्डोज (CP 1253)

en: Windows Western European (CP 1252)
ne: पश्चिमा युरोपेली विन्डोज (CP 1252)

en: Windows/DOS OEM (CP 437)
ne: विन्डोज /DOS OEM (CP 437)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
ne: विन्डोज /DOS OEM सेरिलिक (CP 866)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Left
ne: विन्डोज_देब्रे

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Menu
ne: विन्डोज_मेनु

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Right
ne: विन्डोज_दाहिने

en: Write error on file '%s'
ne: फाइल '%s' को लेखाइमा गल्ती

en: XML parsing error: '%s' at line %d
ne: XML पठाउन मा गल्ती: '%s' (%d लाइनमा)

en: XPM: Malformed pixel data!
ne: XPM: नमिल्दो pixel तथ्याङ्क !

en: XPM: incorrect colour description in line %d
ne: XPM: लाइन %d मा अशुद्ध रङ्गको विवरण

en: XPM: incorrect header format!
ne: XPM: शीर्ष बनोटमा अशुद्धता!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
ne: XPM: नमिल्दो रङ्गको परिभाषा '%s' ! (लाइन %d मा )

en: XPM: no colors left to use for mask!
ne: XPM: मखुन्डोको लागि कुनै रङ्ग छैन ।

en: XPM: truncated image data at line %d!
ne: XPM: %d लाइनमा काटिएको तस्विर तथ्याङ्क !

en: Yellow
ne: पहेँलो

en: Yes
ne: हो

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
ne: पोतिएको होइन भने तपाइले खप्टिएको स्थानमा सफा गर्न सक्नु हुन्न ।

en: You cannot Init an overlay twice
ne: तपाइले खप्टिएको स्थानमा दुई पटक पोत्न सक्नु हुन्न ।

en: You cannot add a new directory to this section.
ne: तपाइले यो खण्डमा नया घर्रा थप्न सक्नु हुन्न ।

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
ne: तपाइले गल्ती मान राख्नु भयो । सम्पादनलाई रद्द गर्न ESC दबाउनु होस् ।

en: Zoom &In
ne: &ठूलो पार्ने

en: Zoom &Out
ne: &सानो पार्ने

en: Zoom In
ne: ठूलो पार

en: Zoom Out
ne: सानो पार

en: Zoom to &Fit
ne: &मिल्दो आकारमा ल्याउ

en: Zoom to Fit
ne: मिल्दो आकारमा ल्याउ

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
ne: DDEML अनुप्रयोगले लम्बिएको दौडको सिर्जना गरेको छ ।

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
ne: पहिले DdeInitialize function लाई आह्वान नगरी DDEML function लाई आह्वान गरियो । 
    अथवा 
    अवैध परिचायक लाई DDEML function मा पटाइयो ।

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
ne: वार्तालापको लागि ग्राहकको जडान प्रयास असफल भयो ।

en: a memory allocation failed.
ne: भण्डार उपलब्ध गराउने प्रयास असफल भयो ।

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
ne: एउटा parameter DDEML वाट वैधता पाउन असफल भयो ।

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
ne: व्यवस्थित सल्लाह कारोबारका लागि अनुरोध समय सकियो ।

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
ne: व्यवस्थित तथ्याङ्क कारोबारका लागि अनुरोध समय सकियो ।

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
ne: व्यवस्थित कार्यकारी कारोबारका लागि अनुरोध समय सकियो ।

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
ne: व्यवस्थित poke कारोबारका लागि अनुरोध समय सकियो ।

en: a request to end an advise transaction has timed out.
ne: व्यवस्थित सल्लाह कारोबार समाप्तिको लागि अनुरोध समय सकियो ।

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
ne: सर्बर-फक्षको कारोबारको प्रयास गरेकोले कुराकानिको क्रम ग्राहकले काटि दियो । 
     अथवा 
    सर्बरले नै कारोबार समाप्त हुनु अगावै काटि दियो ।

en: a transaction failed.
ne: कारोबार असफल भयो ।

en: alt
ne: Alt

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
ne: अनुप्रयोगले APPCLASS_MONITOR को रूपमा DDE कारोबारको प्रयास आरम्भ गर्‍यो । 
    अथवा 
     अनुप्रयोगले APPCMD_CLIENTONLY को रूपमा सर्बर कारोबार को प्रयास आरम्भ गरायो।

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
ne: PostMessage function को आन्तरिक बोलावट असफल भयो । an internal call to the has failed.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
ne: आन्तरिक रूपमा DDEML मा गल्ती भयो ।

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
ne: अवैध कारोबार परिचायकलाई DDEML function मा पठाइयो । 
     एक पटक अनुप्रयोगले XTYP_XACT_COMPLETE लाई 
     फिर्ता पठाइ सके पछि, 
     कारोबार परिचायक लाई फिर्ता बोलाउने कार्य मान्य हुने छैन ।

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
ne: यो बहू-टुक्रा जोडजाड गरेर बनाइएको zip मानियो ।

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
ne: परिवर्तित नहुने कुञ्जी '%s' को परिवर्तन प्रयासलाई बेवास्ता गरियो ।

en: bad arguments to library function
ne: पुस्तकालय function का लागि नमिल्ने तर्क

en: bad signature
ne: गलत हस्ताक्षर

en: bad zipfile offset to entry
ne: प्रविष्टिका लागि गलत zip फाइलको हातो

en: bold
ne: मोटो

en: build %lu
ne: निर्माण %lu

en: can't close file '%s'
ne: फाइल '%s' बन्द गर्न सकिँदैन ।

en: can't close file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d बन्द गर्न सकिँदैन ।

en: can't commit changes to file '%s'
ne: फाइल '%s' लाई वाचा गर्न सकिँदैन ।

en: can't create file '%s'
ne: फाइल '%s' सिर्जना गर्न सकिँदैन ।

en: can't delete user configuration file '%s'
ne: उपभोक्ताको अभियोजन फाइल '%s' मेटाउन सकिँदैन ।

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
ne: यदि फाइलको अन्त ब्याख्याकार %d मा पुगेको छ भने यसलाई पता लगाउन सकिँदैन ।

en: can't find central directory in zip
ne: zip मा केन्द्रीय घर्रा फेला पार्न सकिँदैन ।

en: can't find length of file on file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d मा फाइल को लम्बाइ फेला पार्न सकिँदैन ।

en: can't find user's HOME, using current directory.
ne: चालू घर्राको प्रयोग गरेर उपभोक्ताको गृह फेला पार्न सकिँदैन ।

en: can't flush file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d लाई माझ्न सकिँदैन ।

en: can't get seek position on file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d मा खोजी को स्थान पाउन सकिँदैन ।

en: can't load any font, aborting
ne: कुनै पनि वरणाकृतिलाई वहन गर्न सकिँदैन, परित्याग गरिदैं छ

en: can't open file '%s'
ne: फाइल '%s' लाई पल्टाउन सकिँदैन ।

en: can't open global configuration file '%s'.
ne: साझा अभियोजन फाइल '%s' लाई खोल्न सकिएन ।

en: can't open user configuration file '%s'.
ne: उपभोक्ताको अभियोजन फाइल '%s' लाई खोल्न सकिएन ।

en: can't open user configuration file.
ne: उपभोक्ताको अभियोजन फाइललाई खोल्न सकिएन ।

en: can't re-initialize zlib deflate stream
ne: zlib deflate stream लाई पुनः सुरुवात गर्न सकिँदैन ।

en: can't re-initialize zlib inflate stream
ne: zlib inflate stream लाई पुनः सुरुवात गर्न सकिँदैन ।

en: can't read from file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d बाट पढ्न सकिँदैन ।

en: can't remove file '%s'
ne: फाइल '%s' लाइ हटाउन सकिँदैन ।

en: can't remove temporary file '%s'
ne: अस्ताइ फाइल '%s' लाई हटाउन सकिँदैन ।

en: can't seek on file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d मा खोज्न सकिँदैन ।

en: can't write buffer '%s' to disk.
ne: buffer '%s' लाई disk मा लेख्न सकिँदैन ।

en: can't write to file descriptor %d
ne: फाइल ब्याख्याकार %d लाई लेख्न सकिँदैन ।

en: can't write user configuration file.
ne: उपभोक्ताको अभियोजन फाइल लेख्न सकिँदैन

en: checksum error
ne: गल्ती जाँच सूचि

en: checksum failure reading tar header block
ne: tar header हिस्सा असफलता जाँच सुची

en: cm
ne: सेमी

en: compression error
ne: दबाब गल्ती

en: conversion to 8-bit encoding failed
ne: 8-bit अनुसंहिता मा रूपान्तरण असफल भयो ।

en: ctrl
ne: नियन्त्रण

en: date
ne: मिति

en: decompression error
ne: दबाब विहीनता गल्ती

en: default
ne: निर्धारित

en: double
ne: दोबर

en: dump of the process state (binary)
ne: प्रक्रिया अवस्था थुप्रियो (binary)

en: eighteenth
ne: अठारौं

en: eighth
ne: आठौं

en: eleventh
ne: एघारौं

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
ne: प्रविष्टि '%s' समूह '%s' मा एक पल्ट भन्दा बढि देखिन्छ

en: error in data format
ne: तथ्याङ्क बनोटमा गल्ती

en: error opening file
ne: फाइल खोल्दा गल्ती

en: error reading zip central directory
ne: केन्द्रीय घर्रा पढ्दा गल्ती

en: error reading zip local header
ne: स्थानीय header पढ्दा गल्ती

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
ne: zip प्रविष्टि '%s' लेखाइमा गल्ती: गलत crc अथवा लम्बाइ

en: failed to flush the file '%s'
ne: फाइल '%s' लाइ चिल्लो पार्न असफल भयो ।

en: fifteenth
ne: पन्ध्रौं

en: fifth
ne: पाछौं

en: files
ne: फाइलहरू

en: first
ne: प्रथम

en: font size
ne: वरणाकृतिको आकार

en: fourteenth
ne: चौधौं

en: fourth
ne: चौथो

en: generate verbose log messages
ne: लामो सन्देशहरू उत्पादन गर्छ ।

en: image
ne: तस्विर

en: incomplete header block in tar
ne: tar मा अपूरो header हिस्सा

en: incorrect event handler string, missing dot
ne: अशुद्ध घटना सञ्चालक , थोप्लो छुटेको छ ।

en: incorrect size given for tar entry
ne: tar प्रविष्टिका लागि दिइएको आकार असुद्धी छ ।

en: invalid data in extended tar header
ne: विस्तारित tar header मा अवैध तथ्याङ्क छ ।

en: invalid message box return value
ne: सन्देश बाकसको मान अवैध छ ।

en: invalid zip file
ne: अवैध zip फाइल

en: italic
ne: डल्केको

en: light
ne: हलुको

en: locale '%s' cannot be set.
ne: स्थानीयता '%s' कायम गर्न सकिँदैन ।

en: midnight
ne: मध्य रात

en: nineteenth
ne: उन्नाइसौं

en: ninth
ne: नवौं

en: no DDE error.
ne: DDE गल्ती छैन

en: no error
ne: गल्ती छैन

en: no fonts found in %s, using builtin font
ne: %s मा वरणाकृतिहरू छैनन्, बनि बनाउ वरणाकृति को प्रयोग गरिदैं छ

en: noname
ne: बैनामै

en: noon
ne: मध्यान्न

en: normal
ne: सामान्य

en: objects cannot have XML Text Nodes
ne: वस्तु को XML पाठ टिप्पणी हुन सक्दैन ।

en: out of memory
ne: भण्डार क्षमता भन्दा बाहिर

en: process context description
ne: प्रक्रिया सन्दर्भको बयान

en: read error
ne: पढ्नमा गल्ती

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
ne: zip stream (प्रविष्टि %s) पढिँदै: गलत crc

en: reading zip stream (entry %s): bad length
ne: zip stream (प्रविष्टि %s) पढिँदै: गलत लम्बाइ

en: reentrancy problem.
ne: पुनः प्रविष्टिको समस्या

en: second
ne: दोस्रो

en: seek error
ne: खोजीको गल्ती

en: seventeenth
ne: सत्रौं

en: seventh
ne: सातौं

en: show this help message
ne: यो सहयोग सन्देश देखाउ

en: sixteenth
ne: सोह्रौं

en: sixth
ne: छैठौँ

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
ne: प्रयोगका लागि दृश्यक मुद्रा तोक्नु होला (e.g. 640x480-16)

en: specify the theme to use
ne: प्रयोगका लागि theme तोक्नु होला ।

en: standard/circle
ne: स्तरीय/वृत

en: standard/circle-outline
ne: स्तरीय/वृत-बाह्यरेखा

en: standard/diamond
ne: हिरा/हिरा

en: standard/square
ne: वर्ग/वर्ग

en: standard/triangle
ne: स्तरीय/त्रिभुज

en: stored file length not in Zip header
ne: फाइलको लम्बाइ Zip header भन्दा अन्तै भण्डार गर

en: tar entry not open
ne: tar प्रविष्टि नपल्टाउ

en: tenth
ne: दसौं

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
ne: कारोबारको प्रतिक्रियाले DDE_FBUSY bit लाइ तय गर्नु पर्ने बनायो ।

en: third
ne: तेस्रो

en: thirteenth
ne: तेह्रौं

en: today
ne: आज

en: tomorrow
ne: भोलि

en: trailing backslash ignored in '%s'
ne: '%s' मा पछाडिको backslash बेवास्ता गरियो ।

en: twelfth
ne: बाह्रौं

en: twentieth
ne: बीसौं

en: underlined
ne: अधोरेखाङ्कित

en: unexpected " at position %d in '%s'.
ne: " अनपेक्षित छ, (स्थान %d '; %s' को ) ।

en: unexpected end of file
ne: फाइलको अनपेक्षित अन्त

en: unknown
ne: अज्ञात

en: unknown class %s
ne: अज्ञात class %s

en: unknown error
ne: अज्ञात गल्ती

en: unknown error (error code %08x).
ne: अज्ञात गल्ती (गल्ती कोड %08x)

en: unknown-%d
ne: अज्ञात -%d

en: unnamed
ne: नाम नपाएको

en: unnamed%d
ne: नाम नभएको %d

en: unsupported Zip compression method
ne: असमर्थित Zip दबाब विधि

en: using catalog '%s' from '%s'.
ne: '%s' सूचि प्रयोग हुदैछ (%s' वाट ) ।

en: write error
ne: लेखाइमा गल्ती

en: wxGetTimeOfDay failed.
ne: wxGetTimeOfDay असफल भयो ।

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
ne: wxWidgets ले दृश्यक '%s' लाइ खोल्न सकेन: बहिर्गमन गरिदैं छ ।

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
ne: wxWidgets ले दृश्यक खोल्न सकेन: बहिर्गमन गरिदैं छ ।

en: yesterday
ne: हिजो

en: zlib error %d
ne: zlib गल्ती %d
