wxWidgets 3.0 - en to da translation catalogue (1683 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
da: 
    Send venligst denne rapport til vedligeholderen af programmet. På forhånd tak.

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
da:               Mange tak. Vi beklager ulejligheden.

en:  (copy %d of %d)
da:  (kopi %d af %d)

en:  (error %ld: %s)
da:  (fejl %ld: %s)

en:  (in module "%s")
da:  (i modul "%s")

en:  (while overwriting an existing item)
da:  (under overskrivning af et eksisterende punkt)

en:  Preview
da:  Vis udskrift

en:  bold
da:  fed

en:  italic
da:  kursiv

en:  light
da:  let

en:  strikethrough
da:  gennemstreget

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
da: #10-konvolut, 4 1/8 x 9 1/2 tommer

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
da: #11-konvolut, 4 1/2 x 10 3/8 tommer

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
da: #12-konvolut, 4 3/4 x 11 tommer

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
da: #14-konvolut, 5 x 11 1/2 tommer

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
da: #9-konvolut, 3 7/8 x 8 7/8 tommer

en: %d of %lu
da: %d af %lu

en: %i of %u
da: %i af %u

en: %lu of %lu
da: %lu af %lu

en: %s (%d items)
da: %s (%d punkter)

en: %s (or %s)
da: %s (eller %s)

en: %s Error
da: %s fejl

en: %s Information
da: %s information

en: %s Preferences
da: %s indstillinger

en: %s Warning
da: %s advarsel

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
da: %s passede ikke til tar-headeren for "%s"

en: %s files (%s)|%s
da: %s filer (%s)|%s

en: %u of %u
da: %u af %u

en: &About
da: &Om

en: &Actual Size
da: &Faktisk størrelse

en: &After a paragraph:
da: &Efter et afsnit:

en: &Alignment
da: &Justering

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Apply Style
da: &Anvend typografi

en: &Arrange Icons
da: &Arrangér ikoner

en: &Ascending
da: &Stigende

en: &Back
da: &Tilbage

en: &Based on:
da: &Baseret på:

en: &Before a paragraph:
da: &Før et afsnit:

en: &Bg colour:
da: &Bg.-farve:

en: &Blur distance:
da: &Sløringsområde:

en: &Bold
da: &Fed

en: &Bottom
da: &Bund

en: &Bottom:
da: &Bund:

en: &Box
da: &Boks

en: &Bullet style:
da: &Punkttegnstypografi:

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Cascade
da: &Taglagt

en: &Cell
da: &Celle

en: &Character code:
da: &Tegnkode:

en: &Clear
da: &Rens

en: &Close
da: &Luk

en: &Color
da: F&arve

en: &Colour:
da: F&arve:

en: &Convert
da: &Konverter

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &Copy URL
da: &Kopiér URL

en: &Customize...
da: &Tilpas...

en: &Debug report preview:
da: &Forhåndsvis fejlfindingsrapport:

en: &Delete
da: &Slet

en: &Delete Style...
da: &Slet typografi...

en: &Descending
da: &Faldende

en: &Details
da: &Detaljer

en: &Down
da: &Ned

en: &Edit
da: &Rediger

en: &Edit Style...
da: &Rediger typografi...

en: &Execute
da: &Udfør

en: &File
da: &Fil

en: &Finish
da: &Slut

en: &First
da: &Første

en: &Floating mode:
da: &Flydende tilstand:

en: &Font
da: &Skrift

en: &Font family:
da: &Skrifttype:

en: &Font for Level...
da: &Skrifttype for niveau...

en: &Font:
da: &Skrift:

en: &Forward
da: &Fremad

en: &From:
da: &Fra:

en: &Height:
da: &Højde:

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Hide details
da: &Højdedetaljer

en: &Home
da: &Hjem

en: &Horizontal offset:
da: &Lodret forskydning:

en: &Indentation (tenths of a mm)
da: &Indryk (tiendedele mm)

en: &Indeterminate
da: &Ubestemt

en: &Index
da: &Indeks

en: &Italic
da: &Kursiv

en: &Jump to
da: &Hop til

en: &Justified
da: &Justeret

en: &Last
da: &Sidste

en: &Left
da: &Venstre

en: &Left:
da: &Venstre:

en: &List level:
da: &Listeniveau:

en: &Move
da: &Flyt

en: &Move the object to:
da: &Flyt objektet til:

en: &Network
da: &Netværk

en: &New
da: &Ny

en: &Next
da: &Næste

en: &Next >
da: &Næste >

en: &Next Paragraph
da: &Næste afsnit

en: &Next Tip
da: &Næste tip

en: &Next style:
da: &Næste typografi:

en: &No
da: &Nej

en: &Notes:
da: &Noter:

en: &Number:
da: &Nummer:

en: &Open...
da: &Åben...

en: &Outline level:
da: &Dispositionsniveau:

en: &Page Break
da: &Sideskift

en: &Paste
da: &Sæt ind

en: &Picture
da: &Billede

en: &Point size:
da: &Punktstørrelse:

en: &Position (tenths of a mm):
da: &Position (tiendedele mm):

en: &Preferences
da: &Indstillinger

en: &Previous
da: &Tilbage

en: &Previous Paragraph
da: &Forrige afsnit

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: &Quit
da: &Afslut

en: &Redo
da: &Omgør

en: &Redo
da: &Omgør

en: &Rename Style...
da: &Omdøb typografi...

en: &Replace
da: &Erstat

en: &Restart numbering
da: &Genstart nummerering

en: &Restore
da: &Genindlæs

en: &Right
da: &Højre

en: &Right:
da: &Højre:

en: &Save
da: &Gem

en: &Save as
da: Gem &som

en: &See details
da: &Se detaljer

en: &Show tips at startup
da: &Vis tips ved opstart

en: &Size
da: &Størrelse

en: &Size:
da: &Størrelse:

en: &Skip
da: &Spring over

en: &Spacing (tenths of a mm)
da: &Afstand (tiendedele mm)

en: &Spell Check
da: &Stavekontrol

en: &Strikethrough
da: &Gennemstreget

en: &Style:
da: &Typografi:

en: &Styles:
da: &Typografier:

en: &Subset:
da: &Del af tegnsæt:

en: &Synchronize values
da: &Synkroniser værdier

en: &Table
da: &Tabel

en: &Underline
da: &Understreget

en: &Underlining:
da: &Understregning:

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Unindent
da: &Afindryk

en: &Up
da: &Op

en: &Vertical alignment:
da: &Lodret justering:

en: &Vertical offset:
da: &Lodret forskydning:

en: &View...
da: &Vis...

en: &Weight:
da: &Vægt:

en: &Width:
da: &Bredde:

en: &Window
da: &Vindue

en: &Yes
da: &Ja

en: '%s' contains illegal characters
da: "%s" indeholder ulovlige tegn

en: '%s' doesn't consist only of valid characters
da: "%s" består ikke kun af lovlige tegn

en: '%s' has extra '..', ignored.
da: "%s" har ekstra "..", ignoreret.

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
da: "%s" er ikke en korrekt numerisk værdi til tilvalget "%s".

en: '%s' is not a valid message catalog.
da: "%s" er ikke et gyldigt meddelelseskatalog.

en: '%s' is not one of the valid strings
da: "%s" er ikke en af de gyldige strenge

en: '%s' is one of the invalid strings
da: "%s" er en af de ugyldige strenge

en: '%s' is probably a binary buffer.
da: "%s" er sandsynligvis en binær buffer.

en: '%s' should be numeric.
da: "%s" skal være numerisk.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
da: "%s" må kun indeholde ASCII-tegn.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
da: "%s" må kun indeholde bogstaver.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
da: "%s" må kun indeholde bogstaver eller tal.

en: '%s' should only contain digits.
da: "%s" må kun indeholde tal.

en: (Help)
da: (hjælp)

en: (None)
da: (ingen)

en: (Normal text)
da: (normal tekst)

en: (bookmarks)
da: (bogmærker)

en: (none)
da: (ingen)

en: , 64-bit edition
da: , 64-bit-udgave

en: 10 x 11 in
da: 10 x 11 tommer

en: 10 x 14 in
da: 10 x 14 tommer

en: 11 x 17 in
da: 11 x 17 tommer

en: 12 x 11 in
da: 12 x 11 tommer

en: 15 x 11 in
da: 15 x 11 tommer

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
da: 6 3/4 konvolut, 3 5/8 x 6 1/2 tommer

en: 9 x 11 in
da: 9 x 11 tommer

en: : file does not exist!
da: : filen findes ikke!

en: : unknown charset
da: : ukendt tegnsæt

en: : unknown encoding
da: : ukendt kodning

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: <Any Decorative>
da: <Dekorativ>

en: <Any Modern>
da: <Moderne>

en: <Any Roman>
da: <Roman>

en: <Any Script>
da: <Script>

en: <Any Swiss>
da: <Swiss>

en: <Any Teletype>
da: <Teletype>

en: <Any>
da: <Hvilken som helst>

en: <DRIVE>
da: <DREV>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
da: <b><i>Fed kursiv skrift.</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
da: <b><i>fed kursiv <u>understreget</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
da: <b>Fed skrift.</b>

en: <i>Italic face.</i>
da: <i>Kursiv skrift.</i>

en: A debug report has been generated in the directory
da: En fejlfindingsrapport er blevet genereret i mappen

en: A debug report has been generated. It can be found in
da: En fejlfindingsrapport er blevet oprettet. Den kan findes i

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
da: En samling som ikke er tom skal bestå af "element"-knuder

en: A standard bullet name.
da: Et standard punktnavn.

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
da: A0-ark, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
da: A1-ark, 594 x 841 mm

en: A3 Extra 322 x 445 mm
da: A3 ekstra 322 x 445 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
da: A3 ekstra transverse 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
da: A3 roteret 420 x 297 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
da: A3 transverse 297 x 420 mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
da: A3-ark 297 x 420 mm

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
da: A4 ekstra 9.27 x 12.69 tommer

en: A4 Plus 210 x 330 mm
da: A4 plus 210 x 330 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
da: A4 roteret 297 x 210 mm

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
da: A4 transverse 210 x 297 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
da: A4-ark, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
da: A4-ark (lille), 210 x 297 mm

en: A5 Extra 174 x 235 mm
da: A5 ekstra 174 x 235 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
da: A5 roteret 210 x 148 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
da: A5 transverse 148 x 210 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
da: A5-ark, 148 x 210 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
da: A6 roteret 148 x 105 mm

en: About
da: Om

en: About %s
da: Om %s

en: About...
da: Om...

en: Absolute
da: Absolut

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveBorder
da: Aktiv kant

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveCaption
da: Aktiv overskrift

en: Actual Size
da: Faktisk størrelse

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Add
da: Tilføj

en: Add Column
da: Tilføj kolonne

en: Add Row
da: Tilføj række

en: Add current page to bookmarks
da: Tilføj denne side til bogmærker

en: Add to custom colours
da: Tilføj til brugerfarver

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
da: AddToPropertyCollection kaldt på en generisk accessor

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
da: AddToPropertyCollection kaldt uden gyldig adder

en: Adding book %s
da: Tilføjer bog %s

en: Advanced
da: Avanceret

en: After a paragraph:
da: Efter et afsnit:

en: Align Left
da: Venstrejuster

en: Align Right
da: Højrejuster

en: Alignment
da: Justering

en: All
da: Alle

en: All files (%s)|%s
da: Alle filer (%s)|%s

en: All files (*)|*
da: Alle filer (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
da: Alle filer (*.*)|*.*

en: All styles
da: Alle typografier

en: Alphabetic Mode
da: Alfabetisk mode

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
da: Allerede registreret objekt sendt til SetObjectClassInfo

en: Already dialling ISP.
da: Ringer allerede til ISP.

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
da: Eventuel hjørneradius til tilføjelse af afrundede hjørner.

en: And includes the following files:
da: Og inkluderer de følgende filer:

en: Animation file is not of type %ld.
da: Animationsfilen er ikke af typen %ld.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: AppWorkspace
da: Program arbejdsområde

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
da: Tilføj log til filen "%s" (valg af [Nej] vil overskrive den)?

en: Application
da: Program

en: Apply
da: Anvend

en: Aqua
da: Akvamarin

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Argument %u not found.
da: Argument %u ikke fundet.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Arrow
da: Pil

en: Artists
da: Kunstnere

en: Ascending
da: Stigende

en: Attributes
da: Attributter

en: Available fonts.
da: Tilgængelige skrifttyper.

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
da: B4 (JIS) roteret 364 x 257 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
da: B4-konvolut, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
da: B4-ark, 250 x 354 mm

en: B5 (ISO) Extra 201 x 276 mm
da: B5 (ISO) ekstra 201 x 276 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
da: B5 (JIS) roteret 257 x 182 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
da: B5 (JIS) transverse 182 x 257 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
da: B5-konvolut 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
da: B5-ark, 182 x 257 millimeter

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
da: B6 (JIS) roteret 182 x 128 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
da: B6-konvolut, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
da: BMP: kunne ikke tildele hukommelse.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
da: BMP: kunne ikke gemme ugyldigt billede.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
da: BMP: kunne ikke skrive RGB-farvekort.

en: BMP: Couldn't write data.
da: BMP: kunne ikke skrive data.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
da: BMP: kunne ikke skrive filheaderen (Bitmap).

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
da: BMP: kunne ikke skrive filheaderen (BitmapInfo).

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
da: BMP: wxImage har ikke sin egen wxPalette.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Background &colour:
da: Baggrunds&farve:

en: Background colour
da: Baggrundsfarve

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
da: Baltisk (gammel) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
da: Før et afsnit:

en: Black
da: Sort

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Blank
da: Tom

en: Blue
da: Blå

en: Blue:
da: Blå:

en: Bold
da: Fed

en: Border
da: Kant

en: Borders
da: Kanter

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom margin (mm):
da: Bundmargen (mm):

en: Box Properties
da: Boks-egenskaber

en: Box styles
da: Bokstypografier

en: Brown
da: Brun

en: Browse
da: Gennemse

en: Bullet &Alignment:
da: &Justering af punkttegn:

en: Bullet style
da: Punkttegnstypografi

en: Bullets
da: Punkttegn

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonFace
da: Knap ansigt

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonHighlight
da: Knap fremhævning

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonShadow
da: Knap skygge

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonText
da: Knap tekst

en: C sheet, 17 x 22 in
da: C-ark, 17 x 22 tommer

en: C&lear
da: &Rens

en: C&olour:
da: F&arve:

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
da: C3-konvolut, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
da: C4-konvolut, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
da: C5-konvolut, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
da: C6-konvolut, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
da: C65-konvolut, 114 x 229 mm

en: CHM handler currently supports only local files!
da: CHM-handler understøtter i øjeblikket kun lokale filer!

en: Ca&pitals
da: St&ore bogstaver

en: Can't &Undo
da: Kan ikke &fortryde

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
da: Kan ikke automatisk bestemme billedformat for ikke-søgbart input.

en: Can't close registry key '%s'
da: Kan ikke lukke registreringsnøglen "%s"

en: Can't copy values of unsupported type %d.
da: Kan ikke kopiere værdier af ikke-understøttet type %d.

en: Can't create registry key '%s'
da: Kan ikke oprette registreringsnøglen "%s"

en: Can't create thread
da: Kan ikke oprette tråd

en: Can't create window of class %s
da: Kan ikke oprette vindue af klassen %s

en: Can't delete key '%s'
da: Kan ikke slette nøglen "%s"

en: Can't delete the INI file '%s'
da: Kan ikke slette INI-filen "%s"

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
da: Kan ikke slette værdi "%s" fra nøglen "%s"

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
da: Kan ikke få liste af undernøgler til nøglen "%s"

en: Can't enumerate values of key '%s'
da: Kan ikke få en liste af værdierne fra nøglen "%s"

en: Can't export value of unsupported type %d.
da: Kan ikke eksportere værdi af ikke-understøttet type %d.

en: Can't find current position in file '%s'
da: Kan ikke finde aktuel position i filen "%s"

en: Can't get info about registry key '%s'
da: Kan ikke få information om registreringsnøglen "%s"

en: Can't initialize zlib deflate stream.
da: Kan ikke initialisere zlib deflate strøm.

en: Can't initialize zlib inflate stream.
da: Kan ikke initialisere zlib inflate strøm.

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
da: Kan ikke overvåge den ikke-eksisterende mappe "%s" for ændringer.

en: Can't open registry key '%s'
da: Kan ikke åbne registreringsnøglen "%s"

en: Can't read from inflate stream: %s
da: Kan ikke læse fra inflate strøm: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
da: Kan ikke læse inflate strøm: uventet EOF i den underliggende strøm.

en: Can't read value of '%s'
da: Kan ikke læse værdien af "%s"

en: Can't read value of key '%s'
da: Kan ikke læse værdien af nøglen "%s"

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
da: Kan ikke gemme til filen "%s": ukendt filtype.

en: Can't save log contents to file.
da: Kan ikke gemme logdata til fil.

en: Can't set thread priority
da: Kan ikke sætte trådprioritet

en: Can't set value of '%s'
da: Kan ikke sætte værdien af "%s"

en: Can't write to child process's stdin
da: Kan ikke skrive til barneprocesens stdin

en: Can't write to deflate stream: %s
da: Kan ikke skrive til deflate strøm: %s

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot enumerate files '%s'
da: Kan ikke læse fillisten i mappen "%s"

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
da: Kan ikke få liste af filer i mappen "%s"

en: Cannot find active dialup connection: %s
da: Kan ikke finde aktiv netværk via modem forbindelse: %s

en: Cannot find the location of address book file
da: Kan ikke finde placering af adressebog filen

en: Cannot get an active instance of "%s"
da: Kan ikke få fat i en aktiv instans af "%s"

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
da: Kan ikke få prioritetsområde for afviklingsalgoritme %d.

en: Cannot get the hostname
da: Kan ikke finde værtsnavn

en: Cannot get the official hostname
da: Kan ikke finde det officielle værtsnavn

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
da: Kan ikke afbryde - ingen aktiv netværk via modem forbindelse.

en: Cannot initialize OLE
da: Kan ikke initialisere OLE

en: Cannot initialize sockets
da: Kan ikke initialisere sockets

en: Cannot load icon from '%s'.
da: Kan ikke hente ikon fra "%s".

en: Cannot load resources from '%s'.
da: Kan ikke indlæse ressourcer fra "%s".

en: Cannot load resources from file '%s'.
da: Kan ikke indlæse ressourcer fra filen "%s".

en: Cannot open HTML document: %s
da: Kan ikke åbne HTML-dokument %s

en: Cannot open HTML help book: %s
da: Kan ikke åbne HTML Hjælp-bog: %s

en: Cannot open contents file: %s
da: Kan ikke åbne indholdsfilen: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
da: Kan ikke åbne fil til PostScript udskrivning!

en: Cannot open index file: %s
da: Kan ikke åbne indeksfilen %s

en: Cannot open resources file '%s'.
da: Kan ikke åbne ressourcefilen "%s".

en: Cannot print empty page.
da: Kan ikke udskrive tom side.

en: Cannot read typename from '%s'!
da: Kan ikke læse typenavn fra "%s"!

en: Cannot resume thread %lx
da: Kan ikke genoptage tråd %lx

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
da: Kan ikke hente trådafviklingsalgoritme.

en: Cannot set locale to language "%s".
da: Kan ikke sætte lokale til sproget "%s".

en: Cannot start thread: error writing TLS.
da: Kan ikke starte tråd: fejl ved skrivning af TLS.

en: Cannot suspend thread %lx
da: Kan ikke suspendere tråd %lx

en: Cannot wait for thread termination
da: Kan ikke vente på afslutning af tråd

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Capital
da: Stort

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: CaptionText
da: Overskrifttekst

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Categorized Mode
da: Kategoritilstand

en: Cell Properties
da: Celleegenskaber

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Cen&tred
da: Cen&treret

en: Centered
da: Centreret

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Centre
da: Centrér

en: Centre text.
da: Centrér tekst.

en: Centred
da: Centreret

en: Ch&oose...
da: V&ælg...

en: Change List Style
da: Skift listetypografi

en: Change Object Style
da: Skift objekttypografi

en: Change Properties
da: Rediger egenskaber

en: Change Style
da: Skift typografi

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
da: Ændringer vil ikke blive gemt for at undgå at overskrive den eksisterende fil "%s"

en: Changing current directory to "%s" failed
da: Kunne ikke ændre den aktuelle mappe til "%s"

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Character
da: Tegn

en: Character styles
da: Tegntypografier

en: Check to add a period after the bullet.
da: Slå til for at tilføje et punktum efter punkttegnet.

en: Check to add a right parenthesis.
da: Slå til for at tilføje højre-parentes.

en: Check to edit all borders simultaneously.
da: Slå til for at ændre alle kanter på en gang.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
da: Slå til for at sætte parentes om punkttegnet.

en: Check to indicate right-to-left text layout.
da: Slå til for at indikere højre-til-venstre-tekstlayout.

en: Check to make the font bold.
da: Slå til for at gøre teksten fed.

en: Check to make the font italic.
da: Slå til for at gøre teksten kursiv.

en: Check to make the font underlined.
da: Slå til for at gøre teksten understreget.

en: Check to restart numbering.
da: Slå til for at genstarte nummerering.

en: Check to show a line through the text.
da: Slå til for at vise en streg igennem teksten.

en: Check to show the text in capitals.
da: Slå til for at vise teksten med stort.

en: Check to show the text in small capitals.
da: Slå til for at vise teksten i små versaler.

en: Check to show the text in subscript.
da: Slå til for at vise teksten som sænket skrift.

en: Check to show the text in superscript.
da: Slå til for at vise teksten som hævet skrift.

en: Check to suppress hyphenation.
da: Slå til for at undertrykke orddeling.

en: Choose ISP to dial
da: Vælg ISP til opkald

en: Choose a directory:
da: Vælg mappe:

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Choose colour
da: Vælg farve

en: Choose font
da: Vælg skrifttype

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
da: Registrerede cirkulær afhængighed, som involverer modulet "%s".

en: Cl&ose
da: L&uk

en: Class not registered.
da: Klasse er ikke registreret.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Clear
da: Rens

en: Clear the log contents
da: Rens log indholdet

en: Click to apply the selected style.
da: Klik for at anvende den valgte typografi.

en: Click to browse for a symbol.
da: Klik for at kigge efter et symbol.

en: Click to cancel changes to the font.
da: Klik for at annullere ændringer af skrifttypen.

en: Click to cancel the font selection.
da: Klik for at annullere valg af skrifttype.

en: Click to change the font colour.
da: Klik for at ændre skriftfarven.

en: Click to change the text background colour.
da: Klik for at ændre tekstens baggrundsfarve.

en: Click to change the text colour.
da: Klik for at ændre tekstfarven.

en: Click to choose the font for this level.
da: Klik for at vælge skrifttype for dette niveau.

en: Click to close this window.
da: Klik for at lukke dette vindue.

en: Click to confirm changes to the font.
da: Klik for at bekræfte ændringer af skrifttypen.

en: Click to confirm the font selection.
da: Klik for at bekræfte valg af skrifttype.

en: Click to create a new box style.
da: Klik for at oprette en ny bokstypografi.

en: Click to create a new character style.
da: Klik for at oprette en ny tegntypografi.

en: Click to create a new list style.
da: Klik for at oprette en ny listetypografi.

en: Click to create a new paragraph style.
da: Klik for at oprette en ny afsnitstypografi.

en: Click to create a new tab position.
da: Klik for at oprette et ny tabulatorposition.

en: Click to delete all tab positions.
da: Klik for at slette alle tabulatorpositioner.

en: Click to delete the selected style.
da: Klik for at slette den valgte typografi.

en: Click to delete the selected tab position.
da: Klik for at slette det valgte tabulatorstop.

en: Click to edit the selected style.
da: Klik for at redigere den valgte typografi.

en: Click to rename the selected style.
da: Klik for at omdøbe den valgte typografi.

en: Close
da: Luk

en: Close All
da: Luk alle

en: Close current document
da: Luk det aktuelle dokument

en: Close this window
da: Luk dette vindue

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Collapse
da: Fold sammen

en: Color
da: Farve

en: Colour
da: Farve

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
da: Dialogen Valg af farver fejlede med fejlkode %0lx.

en: Colour:
da: Farve:

en: Column %u
da: Kolonne %u

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Command
da: Kommando

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
da: Kommandolinjeparameter %d kunne ikke konverteres til Unicode og ignoreres.

en: Common dialog failed with error code %0lx.
da: Almindelig dialog fejlede med fejlkode %0lx.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
da: Komposition understøttes ikke af dette system. Slå det venligst til i din vindueshåndtering.

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
da: Komprimeret HTML Hjælp-fil (*.chm)|*.chm|

en: Config entry name cannot start with '%c'.
da: Konfigurationspunkt må ikke begynde med "%c".

en: Confirm
da: Bekræft

en: Connecting...
da: Opretter forbindelse...

en: Contents
da: Indhold

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlDark
da: Kontrol mørk

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlLight
da: Kontrol lys

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
da: Konvertering til tegnsæt "%s" virker ikke.

en: Convert
da: Konverter

en: Copied to clipboard:"%s"
da: Kopieret til udklipsholder:"%s"

en: Copies:
da: Kopier:

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy selection
da: Kopier markering

en: Corner
da: Hjørne

en: Corner &radius:
da: Hjørne&radius:

en: Could not create temporary file '%s'
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil "%s"

en: Could not extract %s into %s: %s
da: Kunne ikke udpakke %s til %s: %s

en: Could not find tab for id
da: Kunne ikke finde tab til id

en: Could not initalize libnotify.
da: Kunne ikke initialisere libnotify.

en: Could not locate file '%s'.
da: Kunne ikke finde filen "%s".

en: Could not set current working directory
da: Kunne ikke sætte den aktuelle arbejdsmappe

en: Could not start document preview.
da: Kunne ikke starte udskriftsvisning.

en: Could not start printing.
da: Kunne ikke starte udskrivning.

en: Could not transfer data to window
da: Kunne ikke overføre data til vindue

en: Couldn't add an image to the image list.
da: Kunne ikke tilføje et billede til billedlisten.

en: Couldn't create OpenGL context
da: Kunne ikke oprette OpenGL-kontekst

en: Couldn't create a timer
da: Kunne ikke oprette en timer

en: Couldn't create the overlay window
da: Kunne ikke oprette overlay-vinduet

en: Couldn't enumerate translations
da: Kunne ikke optælle oversættelser

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
da: Kunne ikke finde symbolet "%s" i et dynamisk bibliotek

en: Couldn't get the current thread pointer
da: Kunne ikke få aktuelle trådpointer

en: Couldn't init the context on the overlay window
da: Kunne ikke initialisere konteksten på overlay-vinduet

en: Couldn't initialize GIF hash table.
da: Kunne ikke initialisere GIF hash tabel.

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
da: Kunne ikke indlæse et PNG-billede - filen er korrupt eller ikke nok ledig hukommelse.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
da: Kunne ikke indlæse lyddata fra "%s".

en: Couldn't obtain folder name
da: Kunne ikke få fat i mappenavn

en: Couldn't open audio: %s
da: Kunne ikke åbne lyd: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
da: Kunne ikke registrere udklipsholderformatet "%s".

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
da: Kunne ikke hente information om listekontrolemne %d.

en: Couldn't save PNG image.
da: Kunne ikke gemme PNG billede.

en: Couldn't terminate thread
da: Kunne ikke afslutte tråd

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
da: Create-parameter %s ikke fundet i deklarerede RTTI-parametre

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Create new directory
da: Opret ny mappe

en: Creating %s "%s" failed.
da: Oprettelse af %s "%s" fejlede.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Cross
da: Kryds

en: Cu&t
da: &Klip

en: Current directory:
da: Aktuel mappe:

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
da: Speciel

en: Custom size
da: Speciel størrelse

en: Customize Columns
da: Tilpas kolonner

en: Cut
da: Klip

en: Cut selection
da: Klip markering

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
da: D-ark, 22 x 34 tommer

en: DDE poke request failed
da: DDE-poke anmodning fejlede

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
da: DIB-header: kodning svarer ikke til bitdybden.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
da: DIB-header: billedhøjde > 32767 pixels i filen.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
da: DIB-header: billedbredde > 32767 pixels for filen.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
da: DIB-header: ukendt bitdybde i filen.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
da: DIB-header: ukendt kodning i filen.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
da: DL-konvolut, 110 x 220 mm

en: Dashed
da: Streget

en: Debug report "%s"
da: Fejlfindingsrapport "%s"

en: Debug report couldn't be created.
da: Kunne ikke oprette fejlfindingsrapport.

en: Debug report generation has failed.
da: Generering af fejlfindingsrapport fejlede.

en: Decorative
da: Dekorativ

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Default
da: Standard

en: Default encoding
da: Standardkodning

en: Default font
da: Standardskrifttype

en: Default printer
da: Standardprinter

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Del
da: Slet

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Delete
da: Slet

en: Delete A&ll
da: Slet &alt

en: Delete Column
da: Slet kolonne

en: Delete Row
da: Slet række

en: Delete Style
da: Slet typografi

en: Delete Text
da: Slet tekst

en: Delete item
da: Slet objekt

en: Delete selection
da: Slet markering

en: Delete style %s?
da: Slet typografien %s?

en: Deleted stale lock file '%s'.
da: Slettede gammel låsfilen "%s".

en: Deleting password for "%s/%s" failed: %s.
da: Kunne ikke slette adganskode for "%s/%s": %s.

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
da: Afhængighed "%s" af modulet "%s" findes ikke.

en: Descending
da: Faldende

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Desktop
da: Skrivebord

en: Developed by
da: Udviklet af

en: Developers
da: Udviklere

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
da: Opkaldsfunktion er ikke tilgængelig, fordi Remote Access Service (RAS) ikke er installeret på computeren. Installer det venligst.

en: Did you know...
da: Vidste du...

en: DirectFB error %d occurred.
da: DirectFB fejl %d opstod.

en: Directories
da: Mapper

en: Directory '%s' couldn't be created
da: Mappen "%s" kunne ikke oprettes

en: Directory '%s' couldn't be deleted
da: Mappen "%s" kunne ikke slettes

en: Directory does not exist
da: Mappen findes ikke

en: Directory doesn't exist.
da: Mappen findes ikke.

en: Discard changes and reload the last saved version?
da: Forkast ændringer og genindlæs den sidst gemte version?

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
da: Vis alle indeksemner, der indeholder understrengen. Ingen forskel på store og små bogstaver.

en: Display options dialog
da: Vis dialogen Indstillinger

en: Displays help as you browse the books on the left.
da: Viser hjælp mens du gennemser bøgerne til venstre.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Divide
da: Divider

en: Do you want to save changes to %s?
da: Ønsker du at gemme ændringer til %s?

en: Document:
da: Dokument:

en: Documentation by
da: Dokumentation af

en: Documentation writers
da: Dokumentforfattere

en: Don't Save
da: Gem ikke

en: Done
da: Færdig

en: Done.
da: Færdig.

en: Dotted
da: Prikket

en: Double
da: Dobbelt

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
da: Dobbelt japansk postkort roteret 148 x 200 mm

en: Doubly used id : %d
da: Id brugt to gange : %d

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Down
da: Ned

en: Drag
da: Træk

en: E sheet, 34 x 44 in
da: E-ark, 34 x 44 tommer

en: EOF while reading from inotify descriptor
da: EOF under læsning fra inotify-deskriptor

en: Edit
da: Rediger

en: Edit item
da: Ret objekt

en: Elapsed time:
da: Forløbet tid:

en: Enable the height value.
da: Aktivér værdi for højde.

en: Enable the maximum width value.
da: Aktivér maksimum bredde værdi.

en: Enable the minimum height value.
da: Aktivér minimal værdi for højde.

en: Enable the minimum width value.
da: Aktivér minimum bredde værdi.

en: Enable the width value.
da: Aktivér værdi for bredde.

en: Enable vertical alignment.
da: Aktivér lodret justering.

en: Enables a background colour.
da: Aktiverer en baggrundsfarve.

en: Enables a shadow.
da: Aktiverer en skygge.

en: Enables the blur distance.
da: Aktiverer sløringsområdet.

en: Enables the shadow colour.
da: Aktiverer skyggefarven.

en: Enables the shadow opacity.
da: Aktiverer skyggeopaciteten.

en: Enables the shadow spread.
da: Aktiverer skyggeudbredelsen.

en: Enter a box style name
da: Indtast navnet på en bokstypografi

en: Enter a character style name
da: Indtast navnet på en tegntypografi

en: Enter a list style name
da: Indtast navnet på en listetypografi

en: Enter a new style name
da: Indtast et nyt typografinavn

en: Enter a paragraph style name
da: Indtast navnet på en afsnitstypografi

en: Enter command to open file "%s":
da: Skriv kommando for at åbne filen "%s":

en: Entries found
da: Indgange fundet

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
da: Konvolut invitation 220 x 220 mm

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
da: Udvidelse af miljøvariabel fejlede: mangler "%c" på position %u i "%s".

en: Error
da: Fejl

en: Error closing epoll descriptor
da: Fejl under lukning af epoll-deskriptor

en: Error closing kqueue instance
da: Fejl under lukning af kqueue-instans

en: Error copying the file '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke kopiere filen "%s" til "%s".

en: Error creating directory
da: Fejl ved oprettelse af mappe

en: Error in reading image DIB.
da: Fejl ved læsning af billede DIB.

en: Error in resource: %s
da: Fejl i ressource: %s

en: Error reading config options.
da: Fejl ved læsning af konfigurationsvalg.

en: Error saving user configuration data.
da: Fejl under gem bruger konfiguration data.

en: Error while printing:
da: Fejl under udskrift:

en: Error:
da: Fejl:

en: Estimated time:
da: Anslået tid:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
da: Programfiler (*.exe)|*.exe|

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Execute
da: Udfør

en: Execution of command '%s' failed
da: Afvikling af kommandoen "%s" fejlede

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
da: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 tommer

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Expand
da: Fold ud

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
da: Eksporterer registernøgle: filen "%s" findes allerede og vil ikke blive overskrevet.

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
da: Extended Unix Codepage for Japansk (EUC-JP)

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
da: Udpakning af "%s" til "%s" fejlede.

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
da: Skriftnavn

en: Failed to access lock file.
da: Kunne ikke tilgå låsfilen.

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
da: Kunne ikke tilføje deskriptor %d til epoll-deskriptor %d

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
da: Kunne ikke allokere %luKb hukommelse til bitmap data.

en: Failed to allocate colour for OpenGL
da: Kunne ikke tildele farve til OpenGL

en: Failed to change video mode
da: Kunne ikke ændre video mode

en: Failed to check format of image file "%s".
da: Kunne ikke tjekke format af billedfilen "%s".

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
da: Kunne ikke rydde op i fejlfindingsrapportmappen "%s"

en: Failed to close file handle
da: Kunne ikke lukke filhåndtag

en: Failed to close lock file '%s'
da: Kunne ikke lukke låsfilen "%s"

en: Failed to close the clipboard.
da: Kunne ikke lukke udklipsholder.

en: Failed to close the display "%s"
da: Kunne ikke lukke skærmen "%s"

en: Failed to connect: missing username/password.
da: Kunne ikke oprette forbindelse: mangler brugernavn/adgangskode.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
da: Kunne ikke oprette forbindelse: ingen ISP at foretage opkald til.

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
da: Kunne ikke konvertere filen "%s" til Unicode.

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
da: Kunne ikke kopiere dialogens indhold til udklipsholder.

en: Failed to copy registry value '%s'
da: Kunne ikke kopiere registreringsværdi "%s"

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke kopiere indholdet af registreringsnøglen "%s" til "%s".

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
da: Kunne ikke kopiere filen "%s" til "%s"

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke kopiere registreringsundernøglen "%s" til "%s".

en: Failed to create DDE string
da: Kunne ikke oprette DDE-streng

en: Failed to create MDI parent frame.
da: Kunne ikke oprette MDI-forældreramme.

en: Failed to create a temporary file name
da: Kunne ikke oprette et midlertidigt filnavn

en: Failed to create an anonymous pipe
da: Kunne ikke oprette anonym pipe

en: Failed to create an instance of "%s"
da: Kunne ikke oprette en instans af "%s"

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
da: Kunne ikke oprette forbindelse til serveren "%s" ang. emne "%s"

en: Failed to create cursor.
da: Kunne ikke oprette markør.

en: Failed to create directory "%s"
da: Kunne ikke oprette mappen "%s"

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
da: Kunne ikke oprette mappen "%s"
    (har du de nødvendige tilladelser?)

en: Failed to create epoll descriptor
da: Kunne ikke oprette epoll-deskriptor

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
da: Kunne ikke oprette registreringsindgang for "%s" filer.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
da: Kunne ikke oprette den almindelige søg/erstat dialog (fejlkode %d)

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
da: Kunne ikke oprette wake up pipe til brug for event loop.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
da: Kunne ikke vise HTML-dokument i %s-kodning

en: Failed to empty the clipboard.
da: Kunne ikke tømme udklipsholder.

en: Failed to enumerate video modes
da: Kunne ikke optælle video modes

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
da: Kunne ikke oprette advice loop med DDE-server

en: Failed to establish dialup connection: %s
da: Kunne ikke etablere netværk via modem forbindelse: %s

en: Failed to execute '%s'
da: Kunne ikke eksekvere "%s"

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
da: Kunne ikke eksekvere curl. Installer den venligst i PATH.

en: Failed to find CLSID of "%s"
da: Kunne ikke finde CLSID for "%s"

en: Failed to find match for regular expression: %s
da: Kunne ikke finde match for det regulære udtryk: %s

en: Failed to get ISP names: %s
da: Kunne ikke få ISP-navne: %s

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
da: Kunne ikke få fat i OLE automation interface for "%s"

en: Failed to get data from the clipboard
da: Kunne ikke hente data fra udklipsholder

en: Failed to get the local system time
da: Kunne ikke få lokal systemtid

en: Failed to get the working directory
da: Kunne ikke få den aktuelle arbejdsmappe

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
da: Kunne ikke initialisere grafisk brugerflade: fandt ingen indbyggede temaer.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
da: Kunne ikke initialisere MS HTML Hjælp.

en: Failed to initialize OpenGL
da: Kunne ikke initialisere OpenGL

en: Failed to initiate dialup connection: %s
da: Kunne ikke initialisere netværk via modem forbindelse: %s

en: Failed to insert text in the control.
da: Kunne ikke indsætte tekst i kontrollen.

en: Failed to inspect the lock file '%s'
da: Kunne ikke inspicere låsfilen "%s"

en: Failed to install signal handler
da: Kunne ikke installere signalbehandler

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
da: Kunne ikke slutte til en tråd, muligt hukommelsestab registreret - genstart venligst programmet

en: Failed to kill process %d
da: Kunne ikke dræbe proces %d

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
da: Kunne ikke indlæse bitmap "%s" fra ressourcer.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
da: Kunne ikke indlæse ikon "%s" fra ressourcer.

en: Failed to load icons from resource '%s'.
da: Kunne ikke indlæse ikoner fra ressource "%s".

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
da: Kunne ikke læse billede %%d fra file "%s".

en: Failed to load image %d from stream.
da: Kunne ikke læse billede %d fra strøm.

en: Failed to load image from file "%s".
da: Kunne ikke indlæse billede fra file "%s".

en: Failed to load metafile from file "%s".
da: Kunne ikke indlæse metafil fra filen "%s".

en: Failed to load mpr.dll.
da: Kunne ikke åbne mpr.dll.

en: Failed to load resource "%s".
da: Kunne ikke indlæse ressource "%s".

en: Failed to load shared library '%s'
da: Kunne ikke åbne delt bibliotek "%s"

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
da: Kunne ikke indlæse lyd fra "%s" (fejl %d).

en: Failed to lock resource "%s".
da: Kunne ikke låse ressource "%s".

en: Failed to lock the lock file '%s'
da: Kunne ikke låse låsfilen "%s"

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
da: Kunne ikke ændre deskriptor %d i epoll-deskriptor %d

en: Failed to modify file times for '%s'
da: Kunne ikke ændre filtid for "%s"

en: Failed to monitor I/O channels
da: Kunne ikke overvåge I/O-kanaler

en: Failed to open '%s' for reading
da: Kunne ikke åbne "%s" for læsning

en: Failed to open '%s' for writing
da: Kunne ikke åbne "%s" for skrivning

en: Failed to open CHM archive '%s'.
da: Kunne ikke åbne CHM-arkivet "%s".

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
da: Kunne ikke åbne URL "%s" standard-browseren.

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
da: Kunne ikke åbne mappen "%s" for overvågning.

en: Failed to open display "%s".
da: Kunne ikke åbne skærmen "%s".

en: Failed to open temporary file.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil.

en: Failed to open the clipboard.
da: Kunne ikke åbne udklipsholder.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
da: Kunne ikke fortolke flertalsformer: "%s"

en: Failed to prepare playing "%s".
da: Kunne ikke forberede afspilning af "%s".

en: Failed to put data on the clipboard
da: Kunne ikke sende data til udklipsholder

en: Failed to read PID from lock file.
da: Kunne ikke læse PID fra låsfilen.

en: Failed to read config options.
da: Kunne ikke læse konfigurationsvalg.

en: Failed to read document from the file "%s".
da: Kunne ikke læse dokument fra filen "%s".

en: Failed to read event from DirectFB pipe
da: Kunne ikke læse event fra DirectFB pipe

en: Failed to read from wake-up pipe
da: Kunne ikke læse fra wake-up pipe

en: Failed to redirect child process input/output
da: Kunne ikke omdirigere input/output fra underproces

en: Failed to redirect the child process IO
da: Kunne ikke omdirigere input/output fra underproces

en: Failed to register DDE server '%s'
da: Kunne ikke registrere DDE-serveren "%s"

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
da: Kunne ikke huske kodning for tegnsættet "%s".

en: Failed to remove debug report file "%s"
da: Kunne ikke fjerne fejlfindingsrapportfilen "%s"

en: Failed to remove lock file '%s'
da: Kunne ikke fjerne låsfilen "%s"

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
da: Kunne ikke fjerne gammel låsfil "%s".

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke omdøbe registreringsværdi "%s" til "%s".

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
da: Kunne ikke omdøbe filen "%s" til "%s". Destinationsfilen findes allerede.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
da: Kunne ikke omdøbe registreringsnøglen "%s" til "%s".

en: Failed to retrieve file times for '%s'
da: Kunne ikke hente filtider for "%s"

en: Failed to retrieve text of RAS error message
da: Kunne ikke hente tekst fra RAS fejlmeddelelse

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
da: Kunne ikke hente liste over understøttede udklipsholderformater

en: Failed to save document to the file "%s".
da: Kunne ikke gemme dokumentet i filen "%s".

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
da: Kunne ikke gemme bitmap-billede i filen "%s".

en: Failed to send DDE advise notification
da: Kunne ikke sende DDE-advice påmindelse

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
da: Kunne ikke sætte FTP transfer mode til %s.

en: Failed to set clipboard data.
da: Kunne ikke sende data til udklipsholder.

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
da: Kunne ikke sætte rettigheder for Lock-filen "%s"

en: Failed to set process priority
da: Kunne ikke sætte procesprioritet

en: Failed to set temporary file permissions
da: Kunne ikke sætte midlertidige filrettigheder

en: Failed to set text in the text control.
da: Kunne ikke sætte tekst i tekstkontrollen.

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
da: Kunne ikke sætte tråd-samtidighed-niveau til %lu

en: Failed to set thread priority %d.
da: Kunne ikke sætte trådprioritet %d.

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
da: Kunne ikke opsætte ikke-blokerende pipe. Programmet hænger muligvis.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
da: Kunne ikke gemme billede "%s" i hukommelsen VFS!

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
da: Kunne ikke skifte DirectFB pipe til ikke-blokerende-tilstand

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
da: Kunne ikke skifte wake up pipe til ikke-blokerende-tilstand

en: Failed to terminate a thread.
da: Kunne ikke afslutte en tråd.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
da: Kunne ikke afslutte advice loop med DDE-server

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
da: Kunne ikke afslutte netværk via modem forbindelse: %s

en: Failed to touch the file '%s'
da: Kunne ikke røre (touch) filen "%s"

en: Failed to unlock lock file '%s'
da: Kunne ikke låse låsfilen "%s" op

en: Failed to unregister DDE server '%s'
da: Kunne ikke afregistrere DDE-serveren "%s"

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
da: Kunne ikke afregistrere deskriptor %d fra epoll-deskriptor %d

en: Failed to update user configuration file.
da: Kunne ikke opdatere brugerkonfigurationsfil.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
da: Kunne ikke uploade fejlfindingsrapport (fejlkode %d).

en: Failed to write to lock file '%s'
da: Kunne ikke skrive til låsfilen "%s"

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: False
da: Falsk

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
da: Familie

en: File
da: Fil

en: File "%s" could not be opened for reading.
da: Filen "%s" kunne ikke åbnes for læsning.

en: File "%s" could not be opened for writing.
da: Filen "%s" kunne ikke åbnes for skrivning.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
da: Filen "%s" findes allerede, vil du virkelig overskrive den?

en: File '%s' couldn't be removed
da: Filen "%s" kunne ikke fjernes

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
da: Filen "%s" kunne ikke omdøbes til "%s"

en: File couldn't be loaded.
da: Fil kunne ikke indlæses.

en: File dialog failed with error code %0lx.
da: Fildialog fejlede med fejlkode %0lx.

en: File error
da: Filfejl

en: File name exists already.
da: Filnavnet findes allerede.

en: Files
da: Filer

en: Files (%s)
da: Filer (%s)

en: First
da: Første

en: First page
da: Første side

en: Fixed
da: Fast

en: Fixed font:
da: Fast type:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
da: Fast skriftstørrelse.<br> <b>fed</b> <i>kursiv</i>

en: Floating
da: Flydende

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
da: Folio, 8 1/2 x 13 tommer

en: Font
da: Skrifttype

en: Font &weight:
da: &Skrifttypevægt:

en: Font size:
da: Skriftstørrelse:

en: Font st&yle:
da: Skriftst&ypografi:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
da: Skrifttypeindeksfil %s forsvandt, mens skrifttyper blev indlæst.

en: Fork failed
da: Fork fejlede

en: Forward
da: Fremad

en: Forward hrefs are not supported
da: Fremad hrefs understøttes ikke

en: Found %i matches
da: Fandt %i matchende

en: From:
da: Fra:

en: Fuchsia
da: Fuchsiafarvet

en: GIF: data stream seems to be truncated.
da: GIF: datastrøm tilsyneladende for kort.

en: GIF: error in GIF image format.
da: GIF: fejl i GIF billedformat.

en: GIF: not enough memory.
da: GIF: ikke nok ledig hukommelse.

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
da: Den GTK+, som er installeret maskine, er for gammel til at understøtte skærmkomposition. Installer venligst GTK+ 2.12 eller senere.

en: GTK+ theme
da: GTK+ tema

en: General
da: Generel

en: Generic PostScript
da: Generisk PostScript

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
da: Tysk Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 tommer

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
da: Tysk Std Fanfold, 8 1/2 x 12 tommer

en: GetProperty called w/o valid getter
da: GetProperty kaldt uden valid getter

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
da: GetPropertyCollection kaldt på en generisk accessor

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
da: GetPropertyCollection kaldt uden gyldig collection getter

en: Go back
da: Tilbage

en: Go forward
da: Frem

en: Go one level up in document hierarchy
da: Et niveau op i dokument hierarkiet

en: Go to home directory
da: Gå til hjemmemappe

en: Go to parent directory
da: Gå til overordnet mappe

en: Graphics art by
da: Illustrationer af

en: Gray
da: Grå

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: GrayText
da: Grå tekst

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Green
da: Grøn

en: Green:
da: Grøn:

en: Gzip not supported by this version of zlib
da: Gzip understøttes ikke af denne version af zlib

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
da: HTML Hjælp-projekt (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
da: HTML-anker %s findes ikke.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
da: HTML-filer (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Hand
da: Hånd

en: Hebrew (ISO-8859-8)
da: Hebraisk (ISO-8859-8)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Help
da: Hjælp

en: Help Browser Options
da: Hjælp til browserindstillinger

en: Help Index
da: Hjælp-indeks

en: Help Printing
da: Hjælp til udskrift

en: Help Topics
da: Hjælp-emner

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
da: Hjælp-bøger (*.htb)|*.htb|Hjælp-bøger (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
da: Hjælp-mappen "%s" ikke fundet.

en: Help file "%s" not found.
da: Hjælp-filen "%s" ikke fundet.

en: Help: %s
da: Hjælp: %s

en: Hide %s
da: Skjul %s

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Hide this notification message.
da: Skjul denne påmindelsesmeddelelse.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Highlight
da: Fremhæv

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: HighlightText
da: Fremhævet tekst

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Home
da: Hjem

en: Home directory
da: Hjemmemappe

en: How the object will float relative to the text.
da: Hvordan objektet placerer sig i forhold til teksten.

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: I-Beam
da: Lodret streg

en: ICO: Error in reading mask DIB.
da: ICO: fejl ved læsning af maske DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
da: ICO: fejl ved skrivning af billedfilen!

en: ICO: Image too tall for an icon.
da: ICO: billede for højt til ikon.

en: ICO: Image too wide for an icon.
da: ICO: billede for bredt til ikon.

en: ICO: Invalid icon index.
da: ICO: ugyldigt ikonindeks.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
da: IFF: datastrøm tilsyneladende for kort.

en: IFF: error in IFF image format.
da: IFF: fejl i IFF billedformat.

en: IFF: not enough memory.
da: IFF: ikke nok ledig hukommelse.

en: IFF: unknown error!!!
da: IFF: ukendt fejl!!!

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
da: Hvis det er muligt, så prøv at ændre layout-parametrene, så udskriften bliver smallere.

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
da: Hvis du har yderligere oplysninger til fejlfindingsrapporten, 
    så skriv dem venligst her og de vil blive vedhæftet rapporten:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
da: Hvis du helt vil undertrykke denne fejlfindingsrapport, så vælg "Annullér"-knappen.
    Det kan imidlertid hindre forbedringer i programmet, så hvis
    det overhovedet er muligt, så fortsæt med at genere rapporten.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
da: Ignorerer værdien "%s" i nøglen "%s".

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
da: Ulovlig Objektklasse (ikke-wxEvtHandler) som Event Source

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
da: Forkert antal parametre til ConstructObject metode

en: Illegal Parameter Count for Create Method
da: Forkert antal parametre til Create metode

en: Illegal directory name.
da: Ulovligt mappenavn.

en: Illegal file specification.
da: Ulovlig filspecifikation.

en: Image and mask have different sizes.
da: Billede og maske har forskellige størrelser.

en: Image file is not of type %d.
da: Billedfilen er ikke af type %d.

en: Image is not of type %s.
da: Billedet er ikke af typen %s.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
da: Kunne ikke oprette rich edit-kontrol, bruger i stedet en simpel tekstkontrol. Geninstallér venligst riched32.dll

en: Impossible to get child process input
da: Kunne ikke få input til underproces

en: Impossible to get permissions for file '%s'
da: Kunne ikke få rettigheder til filen "%s"

en: Impossible to overwrite the file '%s'
da: Kunne ikke overskrive filen "%s"

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
da: Kunne ikke sætte rettigheder for filen "%s"

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveBorder
da: Inaktiv kant

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaption
da: Inaktiv overskrift

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaptionText
da: Inaktiv overskrifttekst

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
da: Forkert GIF billedstørrelse (%u, %d) for ramme #%u

en: Incorrect number of arguments.
da: Forkert antal argumenter.

en: Indent
da: Indryk

en: Indents && Spacing
da: Indrykning og afstand

en: Index
da: Indeks

en: Indian (ISO-8859-12)
da: Indisk (ISO-8859-12)

en: Initialization failed in post init, aborting.
da: Initialisering fejlede i efterinitialisering, afbryder.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Insert
da: Indsæt

en: Insert Field
da: Indsæt felt

en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: Insert Object
da: Indsæt objekt

en: Insert Text
da: Indsæt tekst

en: Inserts a page break before the paragraph.
da: Indsætter et sideskift før afsnittet.

en: Inset
da: Sænket

en: Invalid GTK+ command line option, use "%s --help"
da: Ugyldig GTK+ kommandolinjetilvalg, brug "%s --help"

en: Invalid TIFF image index.
da: Ugyldigt TIFF billedindeks.

en: Invalid display mode specification '%s'.
da: Ugyldig skærmtilstandsspecifikation "%s".

en: Invalid geometry specification '%s'
da: Ugyldig geometrispecifikation "%s"

en: Invalid inotify event for "%s"
da: Ugyldig inotify-event for "%s"

en: Invalid lock file '%s'.
da: Ugyldig låsfil "%s".

en: Invalid message catalog.
da: Ugyldigt meddelelseskatalog.

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
da: Ugyldig eller null-objekt ID sendt til GetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
da: Ugyldig eller null-objekt ID sendt til HasObjectClassInfo

en: Invalid regular expression '%s': %s
da: Ugyldigt regulært udtryk: "%s": %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
da: Ugyldig værdi %ld for en boolesk nøglen "%s" i konfigurationsfilen.

en: Italic
da: Kursiv

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
da: Italiensk konvolut, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
da: JPEG: kunne ikke læse - filen er sikkert defekt.

en: JPEG: Couldn't save image.
da: JPEG: kunne ikke gemme billede.

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
da: Japansk dobbelt postkort 200 x 148 mm

en: Japanese Envelope Chou #3
da: Japansk konvolut Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
da: Japansk konvolut Chou #3 roteret

en: Japanese Envelope Chou #4
da: Japansk konvolut Chou #4

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
da: Japansk konvolut Chou #4 roteret

en: Japanese Envelope Kaku #2
da: Japansk konvolut Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
da: Japansk konvolut Kaku #2 roteret

en: Japanese Envelope Kaku #3
da: Japansk konvolut Kaku #3

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
da: Japansk konvolut Kaku #3 roteret

en: Japanese Envelope You #4
da: Japansk konvolut You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
da: Japansk konvolut You #4 roteret

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
da: Japansk postkort 100 x 148 mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
da: Japansk postkort roteret 148 x 100 mm

en: Jump to
da: Hop til

en: Justified
da: Justeret

en: Justify text left and right.
da: Juster tekst venstre og højre.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Down
da: KP_Ned

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Left
da: KP_Venstre

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Right
da: KP_Højre

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Space
da: KP_Mellemrum

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Subtract
da: KP_Minus

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: KP_Up
da: KP_Op

en: L&ine spacing:
da: L&injeafstand:

en: Landscape
da: Liggende

en: Last
da: Sidste

en: Last page
da: Sidste side

en: Last repeated message ("%s", %u time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %u times) wasn't output
da[0]: Sidste gentagne meddelelse ("%s", %u gang) blev ikke vist
da[1]: Sidste gentagne meddelelse ("%s", %u gange) blev ikke vist

en: Ledger, 17 x 11 in
da: Ledger, 17 x 11 tommer

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Left
da: Venstre

en: Left (&first line):
da: Venstre (&første linje):

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Left Button
da: Venstre knap

en: Left margin (mm):
da: Venstre margen (mm):

en: Left-align text.
da: Venstrejuster tekst.

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
da: Legal ekstra 9 1/2 x 15 tommer

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
da: Legal, 8 1/2 x 14 tommer

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
da: Brev ekstra 9 1/2 x 12 tommer

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
da: Brev ekstra transverse 9.275 x 12 tommer

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
da: Brev plus 8 1/2 x 12.69 tommer

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
da: Brev roteret 11 x 8 1/2 tommer

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
da: Brev lille, 8 1/2 x 11 tommer

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
da: Brev transverse 8 1/2 x 11 tommer

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
da: Brev, 8 1/2 x 11 tommer

en: License
da: Licens

en: Light
da: Let

en: Lime
da: Limegrøn

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
da: Linje %lu i map-filen "%s" har ugyldig syntaks, sprunget over.

en: Line spacing:
da: Linjeafstand:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
da: Link indeholdt "//", konverteret til absolut link.

en: List Style
da: Listetypografi

en: List styles
da: Listetypografier

en: Lists font sizes in points.
da: Lister skriftstørrelser i punkter.

en: Lists the available fonts.
da: Viser tilgængelige skrifttyper.

en: Load %s file
da: Læs %s fil

en: Loading :
da: Indlæser :

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
da: Låsfilen "%s" har en forkert ejer.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
da: Låsfilen "%s" har forkerte rettigheder.

en: Log saved to the file '%s'.
da: Log gemt i filen "%s".

en: Lower case letters
da: Små bogstaver

en: Lower case roman numerals
da: Små romertal

en: MDI child
da: MDI-barn

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
da: MS HTML Hjælp-funktioner er ikke tilgængelig fordi MS HTML Hjælp-biblioteket ikke er installeret på denne computer. Vi foreslår at installere det.

en: Ma&ximize
da: Ma&ksimér

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Magnifier
da: Forstørrelsesglas

en: Make a selection:
da: Foretag et valg:

en: Margins
da: Margener

en: Maroon
da: Rødbrun

en: Match case
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Max height:
da: Maks. højde:

en: Max width:
da: Maks. bredde:

en: Media playback error: %s
da: Medieafspilningsfejl: %s

en: Memory VFS already contains file '%s'!
da: Hukommelse VFS indeholder allerede filen "%s"!

en: Message
da: Meddelelse

en: Metal theme
da: Metal tema

en: Method or property not found.
da: Metode eller egenskab ikke fundet.

en: Mi&nimize
da: Mi&nimér

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Middle Button
da: Midterknap

en: Min height:
da: Min. højde:

en: Min width:
da: Min. bredde:

en: Missing a required parameter.
da: Mangler krævet parameter.

en: Modern
da: Moderne

en: Modified
da: Ændret

en: Module "%s" initialization failed
da: Modul "%s" initialisering fejlede

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
da: Monarch konvolut, 3 7/8 x 7 1/2 tommer

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
da: Overvågning af ændringer på enkelte filer understøttes ikke i øjeblikket.

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Moves the object to the next paragraph.
da: Flytter objektet til det næste afsnit.

en: Moves the object to the previous paragraph.
da: Flytter objektet til det forrige afsnit.

en: Multiple Cell Properties
da: Egenskaber for flere celler

en: Name
da: Navn

en: Navy
da: Marineblå

en: Network
da: Netværk

en: New
da: Ny

en: New &Box Style...
da: Ny &bokstypografi...

en: New &Character Style...
da: Ny &tegntypografi...

en: New &List Style...
da: Ny &listetypografi...

en: New &Paragraph Style...
da: Ny &afsnitstypografi...

en: New Style
da: Ny typografi

en: New item
da: Nyt objekt

en: NewName
da: NytNavn

en: Next page
da: Næste side

en: No
da: Nej

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: No Entry
da: Ingen adgang

en: No animation handler for type %ld defined.
da: Ingen animationsbehandler defineret for type %ld.

en: No bitmap handler for type %d defined.
da: Ingen bitmap-behandler defineret for type %d.

en: No default application configured for HTML files.
da: Intet standardprogram konfigureret for HTML-filer.

en: No entries found.
da: Ingen indgange fundet.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
da: Fandt ikke skrifttype til at vise tekst med kodning "%s",
    men en alternativ kodning "%s" er tilgængelig.
    Vil du bruge denne kodning (eller skal du vælge en anden)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
da: Ingen skrifttype fundet til at vise tekst i kodningen "%s".
    Vil du vælge en skrifttype til brug for denne kodning
    (ellers bliver tekst i denne kodning ikke vist korrekt)?

en: No handler found for animation type.
da: Ingen rutine fundet til denne animationstype.

en: No handler found for image type.
da: Ingen rutine fundet til denne billedtype.

en: No image handler for type %d defined.
da: Ingen billedrutine defineret for type %d.

en: No image handler for type %s defined.
da: Ingen billedrutine defineret for type %s.

en: No matching page found yet
da: Fandt ingen passende side endnu

en: No sound
da: Ingen lyd

en: No unused colour in image being masked.
da: Ingen ubrugte farver i det billede, der skal maskes.

en: No unused colour in image.
da: Ingen ubrugte farver i det billede.

en: No valid mappings found in the file "%s".
da: Ingen gyldige kortlægninger fundet i filen "%s".

en: None
da: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
da: Normal skrift<br>og <u>understreget</u>.

en: Normal font:
da: Normal skrift:

en: Not %s
da: Ikke %s

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not underlined
da: Ikke understreget

en: Note, 8 1/2 x 11 in
da: Note, 8 1/2 x 11 tommer

en: Notice
da: Note

en: Numbered outline
da: Nummereret disposition

en: OLE Automation error in %s: %s
da: OLE automatiseringsfejl i %s: %s

en: Object Properties
da: Objektegenskaber

en: Object implementation does not support named arguments.
da: Objektimplementering understøtter ikke navngivne argumenter.

en: Objects must have an id attribute
da: Objekter skal have en id-attribut

en: Olive
da: Oliven

en: Opaci&ty:
da: Opaci&tet:

en: Opacity:
da: Opacitet:

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open HTML document
da: Åbn HTML-dokument

en: Open file "%s"
da: Åbn filen "%s"

en: Open...
da: Åbn...

en: OpenGL 3.0 or later is not supported by the OpenGL driver.
da: OpenGL 3.0 eller senere understøttes ikke af OpenGL-driveren.

en: Operation not permitted.
da: Handling ikke tilladt.

en: Option '%s' can't be negated
da: Tilvalget "%s" kan ikke annulleres

en: Option '%s' requires a value.
da: Tilvalget "%s" kræver en værdi.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
da: Tilvalget "%s": "%s" kan ikke konverteres til en dato.

en: Options
da: Indstillinger

en: Orientation
da: Orientering

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
da: Ikke flere vindue ID'er. Anbefaler at lukke programmet.

en: Outline
da: Disposition

en: Outset
da: Start

en: Overflow while coercing argument values.
da: Overflow under tilpasning af argumentværdier.

en: PCX: couldn't allocate memory
da: PCX: kunne ikke tildele hukommelse

en: PCX: image format unsupported
da: PCX: billedformat ikke understøttet

en: PCX: invalid image
da: PCX: ugyldigt billede

en: PCX: this is not a PCX file.
da: PCX: dette er ikke en PCX-fil.

en: PCX: unknown error !!!
da: PCX: ukendt fejl!!!

en: PCX: version number too low
da: PCX: for lavt versionsnummer

en: PNM: Couldn't allocate memory.
da: PNM: kunne ikke tildele hukommelse.

en: PNM: File format is not recognized.
da: PNM: filformatet ikke genkendt.

en: PNM: File seems truncated.
da: PNM: filen synes at være afskåret.

en: PRC 16K Rotated
da: PRC 16K roteret

en: PRC 32K Rotated
da: PRC 32K roteret

en: PRC 32K(Big) Rotated
da: PRC 32K(Big) roteret

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
da: PRC konvolut #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
da: PRC konvolut #1 roteret 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
da: PRC konvolut #10 324 x 458 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
da: PRC konvolut #10 roteret 458 x 324 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
da: PRC konvolut #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
da: PRC konvolut #2 roteret 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
da: PRC konvolut #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
da: PRC konvolut #3 roteret 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
da: PRC konvolut #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
da: PRC konvolut #4 roteret 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
da: PRC konvolut #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
da: PRC konvolut #5 roteret 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
da: PRC konvolut #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
da: PRC konvolut #6 roteret 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
da: PRC konvolut #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
da: PRC konvolut #7 roteret 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
da: PRC konvolut #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
da: PRC konvolut #8 roteret 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
da: PRC konvolut #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
da: PRC konvolut #9 roteret 324 x 229 mm

en: Padding
da: Indre margen

en: Page %d
da: Side %d

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Page Down
da: Side ned

en: Page Setup
da: Sideopsætning

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Page Up
da: Side op

en: Page setup
da: Sideopsætning

en: Pages
da: Sider

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Paint Brush
da: Malerpensel

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Paragraph styles
da: Afsnitstypografier

en: Passing a already registered object to SetObject
da: Sender et allerede registreret objekt til SetObject

en: Passing an unknown object to GetObject
da: Sender et ukendt objekt til GetObject

en: Paste
da: Sæt ind

en: Paste selection
da: Indsæt markering

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Pencil
da: Pen

en: Peri&od
da: Punkt&um

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Picture Properties
da: Billedegenskaber

en: Pipe creation failed
da: Pipe oprettelse fejlede

en: Please choose a valid font.
da: Vælg venligst en gyldig skrifttype.

en: Please choose an existing file.
da: Vælg venligst en eksisterende fil.

en: Please choose the page to display:
da: Vælg siden der skal vises:

en: Please choose which ISP do you want to connect to
da: Vælg venligst den ISP, du vil oprette forbindelse til

en: Please select the columns to show and define their order:
da: Vælg de kolonner, der skal vises, og definer rækkefølge:

en: Please wait while printing...
da: Vent, mens der udskrives...

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Left
da: Peg-venstre

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Point Right
da: Peg-højre

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
da: Punktstørrelse

en: Portrait
da: Opretstående

en: PostScript file
da: PostScript-fil

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Preparing
da: Forbereder

en: Preview:
da: Udskriftsvisning:

en: Previous page
da: Foregående side

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Print
da: Udskriv

en: Print Preview
da: Udskriftsvisning

en: Print Preview Failure
da: Udskriftsvisning fejlede

en: Print Range
da: Udskriv sider

en: Print Setup
da: Udskriftsopsætning

en: Print in colour
da: Udskriv i farver

en: Print previe&w...
da: Udskrifts&visning...

en: Print preview creation failed.
da: Oprettelse af udskriftsvisning fejlede.

en: Print preview...
da: Udskriftsvisning...

en: Print spooling
da: Udskriftsspooling

en: Print this page
da: Udskriv denne side

en: Print to File
da: Udskriv til fil

en: Print...
da: Udskriv...

en: Printer command:
da: Printerkommando:

en: Printer options
da: Printervalg

en: Printer options:
da: Printervalg:

en: Printing
da: Udskriver

en: Printing
da: Udskriver

en: Printing Error
da: Udskriftsfejl

en: Printing page %d
da: Udskriver side %d

en: Printing page %d of %d
da: Udskriver side %d af %d

en: Printing page %d...
da: Udskriver side %d...

en: Printing...
da: Udskriver...

en: Printout
da: Udskrift

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
da: Behandling af fejlfindingsrapport fejlede. Efterlader filerne i mappen "%s".

en: Progress:
da: Behandling:

en: Properties
da: Egenskaber

en: Property
da: Egenskab

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
da: Fejl i egenskab

en: Purple
da: Lilla

en: Question
da: Spørgsmål

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Question Arrow
da: Spørgsmålspil

en: Quit
da: Afslut

en: Quit %s
da: Afslut %s

en: Quit this program
da: Afslut dette program

en: Read error on file '%s'
da: Læsefejl på filen "%s"

en: Reading password for "%s/%s" failed: %s.
da: Kunne ikke læse adganskode for "%s/%s": %s.

en: Ready
da: Klar

en: Red
da: Rød

en: Red:
da: Rød:

en: Redo
da: Omgør

en: Redo last action
da: Omgør seneste handling

en: Refresh
da: Opdatér

en: Registry key '%s' already exists.
da: Registreringsnøglen "%s" findes allerede.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
da: Registreringsnøglen "%s" findes ikke og kan ikke omdøbes.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
da: Registreringsnøglen "%s" er nødvendig for systemets almindelige drift,
    hvis du sletter den vil efterlade dit system i ubrugelig tilstand:
    operationen blev afbrudt.

en: Registry value "%s" is not binary (but of type %s)
da: Registreringsværdien "%s" er ikke binær (men af typen %s)

en: Registry value "%s" is not numeric (but of type %s)
da: Registreringsværdien "%s" er ikke numerisk (men af typen %s)

en: Registry value "%s" is not text (but of type %s)
da: Registreringsværdien "%s" er ikke tekst (men af typen %s)

en: Registry value '%s' already exists.
da: Registreringsværdien "%s" findes allerede.

en: Regular
da: Normal

en: Relative
da: Relativ

en: Relevant entries:
da: Relevante indgange:

en: Remaining time:
da: Resterende tid:

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Bullet
da: Fjern punkttegn

en: Remove current page from bookmarks
da: Fjern den aktuelle side fra bogmærkerne

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
da: Gengiver "%s" er en inkompatibel version %d.%d og kunne ikke indlæses.

en: Renumber List
da: Renummerer liste

en: Rep&lace
da: &Erstat

en: Replace
da: Erstat

en: Replace &all
da: Erstat &alle

en: Replace selection
da: Erstat markering

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Required information entry is empty.
da: Krævet oplysning er tom.

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
da: Ressource "%s" er ikke et gyldigt meddelelseskatalog.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Return
da: Retur

en: Revert to Saved
da: Tilbagefør til gemt

en: Ridge
da: Ryg

en: Rig&ht-to-left
da: &Højre-mod-venstre

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Right
da: Højre

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Arrow
da: Højre-pil

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Right Button
da: Højre knap

en: Right margin (mm):
da: Højre margen (mm):

en: Right-align text.
da: Højrejuster tekst.

en: Row %i
da: Række %i

en: S&tandard bullet name:
da: Navn på s&tandard-punkttegn:

en: SPECIAL
da: SPECIEL

en: Save
da: Gem

en: Save %s file
da: Gem %s fil

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save As
da: Gem som

en: Save as
da: Gem som

en: Save current document
da: Gem aktuelle dokument

en: Save current document with a different filename
da: Gem det aktuelle dokument under et andet filnavn

en: Save log contents to file
da: Gen log indhold til fil

en: Saving password for "%s/%s" failed: %s.
da: Kunne ikke gemme adganskode for "%s/%s": %s.

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Scrollbar
da: Rullebjælke

en: Search
da: Søg

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
da: Søg i hjælp-bøger efter alle forekomster af den indtastede tekst

en: Search direction
da: Søgeretning

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search in all books
da: Søg i alle bøger

en: Searching...
da: Søger...

en: Sections
da: Afsnit

en: Seek error on file '%s'
da: Søgefejl på filen "%s"

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
da: Søgefejl på filen "%s" (store filer understøttes ikke af stdio)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Select
da: Vælg

en: Select &All
da: Vælg &alt

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select a document template
da: Vælg en dokumentskabelon

en: Select a document view
da: Vælg en dokumentvisning

en: Select regular or bold.
da: Vælg normal eller fed.

en: Select regular or italic style.
da: Vælg normal eller kursiv.

en: Select underlining or no underlining.
da: Vælg understregning eller ingen understregning.

en: Selection
da: Markering

en: Selects the list level to edit.
da: Vælg hvilket listeniveau, der skal redigeres.

en: Separator expected after the option '%s'.
da: Separator forventet efter tilvalget "%s".

en: Services
da: Tjenester

en: Set Cell Style
da: Indstil celletypografi

en: SetProperty called w/o valid setter
da: SetProperty kaldt uden gyldig setter

en: Setup...
da: Opsætning...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
da: Har fundet flere netværk via modem forbindelser, vælger en tilfældig.

en: Sh&adow spread:
da: &Skyggeudbredelse:

en: Shadow
da: Skygge

en: Shadow c&olour:
da: &Skyggefarve:

en: Shift+
da: Skift+

en: Show &hidden directories
da: Vis sk&julte mapper

en: Show &hidden files
da: Vis sk&julte filer

en: Show All
da: Vis alle

en: Show about dialog
da: Vis dialogen Om

en: Show all
da: Vis alle

en: Show all items in index
da: Vis alle punkter i indeks

en: Show/hide navigation panel
da: Vis/skjul navigationspanel

en: Shows a Unicode subset.
da: Viser en del af Unicode-tegnsættet.

en: Shows a preview of the bullet settings.
da: Viser en prøve på indstillinger for punkttegn.

en: Shows a preview of the font settings.
da: Viser en prøve på skrifttypeindstillingerne.

en: Shows a preview of the font.
da: Viser en prøve på skrifttypen.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
da: Viser en prøve på indstillinger for afsnit.

en: Shows the font preview.
da: Viser skrifteksempel.

en: Silver
da: Sølv

en: Simple monochrome theme
da: Simpelt monokromatisk tema

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing
da: Størrelse

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing N-S
da: Størrelse N-S

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing NE-SW
da: Størrelse NØ-SV

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing NW-SE
da: Størrelse NV-SØ

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Sizing W-E
da: Størrelse V-Ø

en: Skip
da: Spring over

en: Slant
da: Hældning

en: Small C&apitals
da: Små vers&aler

en: Solid
da: Fast

en: Sorry, could not open this file.
da: Beklager, kunne ikke åbne denne fil.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
da: Beklager, der er ikke nok ledig hukommelse til Udskriftsvisning.

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
da: Beklager, navnet er taget. Vælg venligst et andet.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
da: Beklager, formatet for denne fil er ukendt.

en: Sound data are in unsupported format.
da: Lyddata er i et ikke understøttet format.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
da: Lydfilen "%s" er i et ikke-understøttet format.

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Space
da: Mellemrum

en: Spacing
da: Afstand

en: Spell Check
da: Stavekontrol

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Spraycan
da: Spraydåse

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
da: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 tommer

en: Static
da: Statisk

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
da: Streng til farve : forkert farvespecifikation : %s

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
da: Typografi

en: Style Organiser
da: Typografistyring

en: Style:
da: Typografi:

en: Subscrip&t
da: Sænket skrif&t

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Subtract
da: Træk fra

en: Supe&rscript
da: Hævet sk&rift

en: Suppress hyphe&nation
da: Undertryk ord&deling

en: Symbol &font:
da: Symbol&font:

en: Symbols
da: Symboler

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
da: TIFF: kunne ikke få hukommelse.

en: TIFF: Error loading image.
da: TIFF: fejl ved læsning af billede.

en: TIFF: Error reading image.
da: TIFF: fejl ved læsning af billede.

en: TIFF: Error saving image.
da: TIFF: fejl ved gemning af billede.

en: TIFF: Error writing image.
da: TIFF: fejl ved skrivning af billede.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
da: TIFF: billedstørrelse er unormalt stor.

en: Table Properties
da: Tabel-egenskaber

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
da: Tabloid ekstra 11.69 x 18 tommer

en: Tabloid, 11 x 17 in
da: Tabloid, 11 x 17 tommer

en: Tabs
da: Faneblade

en: Teal
da: Grønblå

en: Templates
da: Skabeloner

en: Thai (ISO-8859-11)
da: Thailandsk (ISO-8859-11)

en: The FTP server doesn't support passive mode.
da: FTP-serveren understøtter ikke passiv-tilstand.

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
da: FTP-serveren understøtter ikke PORT-kommandoen.

en: The available bullet styles.
da: Tilgængelige punkttegnstypografier.

en: The available styles.
da: Tilgængelige typografier.

en: The background colour.
da: Baggrundsfarven.

en: The border line style.
da: Kantlinjetypografi.

en: The bottom margin size.
da: Størrelse på bundmargen.

en: The bottom padding size.
da: Størrelsen af den indre bundmargen.

en: The bottom position.
da: Bundposition.

en: The bullet character.
da: Punkttegn.

en: The character code.
da: Tegnkode.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
da: Tegnsættet "%s" er ukendt. Du kan vælge
    et andet til at erstatte det, eller vælg
    [Annullér] hvis det ikke kan erstattes

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
da: Udklipsholderformat "%d" findes ikke.

en: The default style for the next paragraph.
da: Standardtypografi for næste afsnit.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
da: Mappen "%s" findes ikke
    Opret den nu?

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
da: Dokumentet "%s" kan ikke være vandret på siden og vil blive afskåret under udskrivning.
    
    Vil du alligevel fortsætte med udskrivningen?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
da: Filen "%s" findes ikke og kunne ikke åbnes.
    Den er fjernet fra listen over senest brugte filer.

en: The first line indent.
da: Indrykning af første linje.

en: The following standard GTK+ options are also supported:
da: Følgende standard GTK+ indstillinger understøttes også:

en: The font colour.
da: Skriftfarven.

en: The font family.
da: Skrifttypefamilien.

en: The font from which to take the symbol.
da: Skrifttypen hvorfra symbolet skal tages.

en: The font point size.
da: Skriftens punktstørrelse.

en: The font size in points.
da: Skriftstørrelsen i punkt.

en: The font size units, points or pixels.
da: Enhed for skriftstørrelse, punkt eller pixels.

en: The font style.
da: Skrifttypetypografi.

en: The font weight.
da: Skrifttypens vægt.

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
da: Formatet på filen "%s" kunne ikke bestemmes.

en: The horizontal offset.
da: Den lodrette forskydning.

en: The left indent.
da: Den venstre indrykning.

en: The left margin size.
da: Størrelsen af venstre margen.

en: The left padding size.
da: Størrelsen af venstre indre margen.

en: The left position.
da: Venstre position.

en: The line spacing.
da: Linjeafstand.

en: The list item number.
da: Nummeret på punktet i listen.

en: The locale ID is unknown.
da: Den lokale ID er ukendt.

en: The object height.
da: Højden på objektet.

en: The object maximum height.
da: Objektets maksimum højde.

en: The object maximum width.
da: Objektets maksimum bredde.

en: The object minimum height.
da: Objektets minimum højde.

en: The object minimum width.
da: Objektets minimum bredde.

en: The object width.
da: Bredden på objektet.

en: The outline level.
da: Dispositionsniveauet.

en: The previous message repeated %u time. | The previous message repeated %u times.
da[0]: Den forrige meddelelse gentaget %u gang.
da[1]: Den forrige meddelelse gentaget %u gange.

en: The previous message repeated once.
da: Den forrige meddelelse gentaget én gang.

en: The range to show.
da: Område, der skal vises.

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
da: Rapporten indeholder de nedenstående filer. Hvis nogen af disse filer indeholder private oplysninger, 
    så fravælg dem, og de vil blive fjernet fra rapporten.

en: The required parameter '%s' was not specified.
da: Den nødvendige parameter "%s" blev ikke angivet.

en: The right indent.
da: Den højre indrykning.

en: The right margin size.
da: Størrelsen af højre margen.

en: The right padding size.
da: Størrelsen af indre højre margen.

en: The right position.
da: Højre position.

en: The shadow blur distance.
da: Skyggens sløringsområde.

en: The shadow colour.
da: Skyggens farve.

en: The shadow opacity.
da: Skyggens opacitet.

en: The shadow spread.
da: Skyggens udbredelse.

en: The spacing after the paragraph.
da: Afstand efter afsnittet.

en: The spacing before the paragraph.
da: Afstand før afsnittet.

en: The style name.
da: Navn på typografien.

en: The style on which this style is based.
da: Typografien, som denne typografi er baseret på.

en: The style preview.
da: Visning af typografi.

en: The system cannot find the file specified.
da: Systemet kan ikke finde den angivne fil.

en: The tab position.
da: Tab-positionen.

en: The tab positions.
da: Tab-positionerne.

en: The text couldn't be saved.
da: Teksten kunne ikke gemmes.

en: The top margin size.
da: Størrelsen af topmargen.

en: The top padding size.
da: Størrelsen af indre topmargen.

en: The top position.
da: Topposition.

en: The value for the option '%s' must be specified.
da: Værdien til tilvalget "%s" skal angives.

en: The value of the corner radius.
da: Værdien af hjørneradius.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
da: Versionen af Remote Access Service (RAS), som er installeret på denne computer, er for gammel, opgradering anbefales. (følgende nødvendige funktion mangler: %s).

en: The vertical offset.
da: Den lodrette forskydning.

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
da: Problem ved sideopsætning: du skal muligvis vælge en standardprinter.

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
da: Dette dokument kan ikke være vandret på siden og vil blive afskåret under udskrift.

en: This is not a %s.
da: Dette er ikke nogen %s.

en: This platform does not support background transparency.
da: Denne platform understøtter ikke gennemsigtig baggrund.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
da: Dette program blev kompileret med en for gammel version af GTK+. Genbyg venligst med GTK+ 2.12 eller nyere.

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
da: Trådmodul initialisering fejlede: kan ikke gemme værdi i trådens private lager

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
da: Trådmodul initialisering fejlede: kunne ikke oprette trådnøgle

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
da: Trådmodul initialisering fejlede: umuligt at allokere indeks i trådens private lager

en: Thread priority setting is ignored.
da: Prioritetsindstilling for tråd ignoreret.

en: Tile &Horizontally
da: Fordel &vandret

en: Tile &Vertically
da: Fordel &lodret

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
da: Timeout under ventning på, at FTP-server skulle oprette forbindelse. Prøv passiv-tilstand.

en: Tip of the Day
da: Dagens tip

en: Tips not available, sorry!
da: Tips ikke tilgængelige, beklager!

en: To:
da: Til:

en: Too many EndStyle calls!
da: For mange EndStyle-kald!

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Tooltip
da: Værktøjstip

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: TooltipText
da: Tekst til værktøjstip

en: Top margin (mm):
da: Topmargen (mm):

en: Translations by
da: Oversat af

en: Translators
da: Oversættere

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: True
da: Sand

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
da: Prøver at fjerne filen "%s" fra hukommelsen VFS, men den er ikke indlæst!

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Type a font name.
da: Indtast et skrifttypenavn.

en: Type a size in points.
da: Indtast en størrelse i punkter.

en: Type mismatch in argument %u.
da: Type uoverensstemmelse i argument %u.

en: Type must have enum - long conversion
da: Type skal have enum - long-konvertering

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
da: Type-operation "%s" fejlede: egenskab med navnet "%s" er af typen "%s", ikke "%s".

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
da: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 tommer

en: Unable to add inotify watch
da: Kunne ikke tilføje inotify-overvågning

en: Unable to add kqueue watch
da: Kunne ikke tilføje overvågning af kø

en: Unable to associate handle with I/O completion port
da: Kunne ikke tilknytte håndtag med I/O completion port

en: Unable to close I/O completion port handle
da: Kunne ikke lukke I/O completion port handle

en: Unable to close inotify instance
da: Kunne ikke lukke inotify-instans

en: Unable to close path '%s'
da: Kunne ikke lukke stien "%s"

en: Unable to close the handle for '%s'
da: Kunne ikke lukke håndtaget til "%s"

en: Unable to create I/O completion port
da: Kunne ikke oprette I/O completion port

en: Unable to create IOCP worker thread
da: Kunne ikke oprette IOCP-arbejdstråd

en: Unable to create inotify instance
da: Kunne ikke oprette inotify-instans

en: Unable to create kqueue instance
da: Kunne ikke oprette kqueue-instans

en: Unable to dequeue completion packet
da: Kunne ikke dequeue completion pakke

en: Unable to get events from kqueue
da: Kunne ikke hente events fra kø

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
da: Kunne ikke initialisere GTK+. Er DISPLAY sat korrekt?

en: Unable to open path '%s'
da: Kunne ikke åbne stien "%s"

en: Unable to open requested HTML document: %s
da: Kunne ikke åbne det ønskede HTML-dokument: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
da: Kunne ikke afspille lyd asynkront.

en: Unable to post completion status
da: Kunne ikke poste completion status

en: Unable to read from inotify descriptor
da: Kunne ikke læse fra inotify-deskriptor

en: Unable to remove inotify watch %i
da: Kunne ikke fjerne inotify-overvågning %i

en: Unable to remove kqueue watch
da: Kunne ikke fjerne overvågning af kø

en: Unable to set up watch for '%s'
da: Kunne ikke opsætte overvågning af "%s"

en: Unable to start IOCP worker thread
da: Kunne ikke starte IOCP-arbejdstråd

en: Undelete
da: Gendan

en: Underline
da: Understregning

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
da: Understreget

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo last action
da: Fortryd seneste handling

en: Unexpected characters following option '%s'.
da: Uventede tegn efter tilvalget "%s".

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
da: Uventet event for "%s": ingen matchende watch-deskriptor.

en: Unexpected parameter '%s'
da: Uventet parameter "%s"

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
da: Uventet ny I/O completion port blev oprettet

en: Ungraceful worker thread termination
da: Ureglementeret afslutning af arbejdstråd

en: Unindent
da: Afindryk

en: Units for the bottom border width.
da: Enheder for bredde af nederste kant.

en: Units for the bottom margin.
da: Enheder for bundmargen.

en: Units for the bottom outline width.
da: Enheder for nederste dispositionsbredde.

en: Units for the bottom padding.
da: Enheder for indre bundmargen.

en: Units for the bottom position.
da: Enheder for nederste position.

en: Units for the corner radius.
da: Enheder for hjørneradius.

en: Units for the left border width.
da: Enheder for bredde af venstre kant.

en: Units for the left margin.
da: Enheder for venstre margen.

en: Units for the left outline width.
da: Enheder for venstre dispositionsbredde.

en: Units for the left padding.
da: Enheder for indre venstre margen.

en: Units for the left position.
da: Enheder for venstre position.

en: Units for the maximum object height.
da: Enheder for maksimum objekthøjde.

en: Units for the maximum object width.
da: Enheder for maksimum objektbredde.

en: Units for the minimum object height.
da: Enheder for minimum objekthøjde.

en: Units for the minimum object width.
da: Enheder for minimum objektbredde.

en: Units for the object height.
da: Enheder for objekthøjde.

en: Units for the object width.
da: Enheder for objektbredde.

en: Units for the right border width.
da: Enheder for bredde af højre kant.

en: Units for the right margin.
da: Enheder for højre margen.

en: Units for the right outline width.
da: Enheder for højre dispositionsbredde.

en: Units for the right padding.
da: Enheder for indre højre margen.

en: Units for the right position.
da: Enheder for højre position.

en: Units for the top border width.
da: Enheder for bredde af øverste kant.

en: Units for the top margin.
da: Enheder for topmargen.

en: Units for the top outline width.
da: Enheder for top dispositionsbredde.

en: Units for the top padding.
da: Enheder for indre topmargen.

en: Units for the top position.
da: Enheder for øverste position.

en: Units for this value.
da: Enheder for denne værdi.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown DDE error %08x
da: Ukendt DDE-fejl %08x

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
da: Ukendt objekt sendt til GetObjectClassInfo

en: Unknown PNG resolution unit %d
da: Ukendt PNG opløsningsenhed %d

en: Unknown Property %s
da: Ukendt egenskab %s

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
da: Ukendt TIFF opløsningsenhed %d ignoreret

en: Unknown dynamic library error
da: Ukendt fejl ved dynamisk bibliotek

en: Unknown encoding (%d)
da: Ukendt kodning (%d)

en: Unknown error %08x
da: Ukendt fejl %08x

en: Unknown exception
da: Ukendt undtagelse

en: Unknown image data format.
da: Ukendt billeddataformat.

en: Unknown long option '%s'
da: Ukendt langt tilvalg "%s"

en: Unknown name or named argument.
da: Ukendt navn eller navngivet argument.

en: Unknown option '%s'
da: Ukendt tilvalg "%s"

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
da: Uparret "{" i en indgang for mime type %s.

en: Unnamed command
da: Unavngiven kommando

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Unsupported clipboard format.
da: Ikke-understøttet udklipsholderformat.

en: Unsupported theme '%s'.
da: Ikke-understøttet tema "%s".

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Up
da: Op

en: Upper case letters
da: Store bogstaver

en: Upper case roman numerals
da: Store romertal

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Use &shadow
da: Brug &skygge

en: Use the current alignment setting.
da: Brug aktuelle justering.

en: Validation conflict
da: Valideringskonflikt

en: Value
da: Værdi

en: Value must be %s or higher.
da: Værdien skal være %s eller højere.

en: Value must be %s or less.
da: Værdien skal være %s eller lavere.

en: Value must be between %s and %s.
da: Værdien skal være mellem %s og %s.

en: Vertical alignment.
da: Lodret justering.

en: View files as a detailed view
da: Vis filer med detaljeretvisning

en: View files as a list view
da: Vis filer med listevisning

en: Views
da: Visninger

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait
da: Vent

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Wait Arrow
da: Ventepil

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
da: Venter på IO på epoll-deskriptor %d fejlede

en: Warning:
da: Advarsel:

note: TRANSLATORS: System cursor name
en: Watch
da: Overvåg

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
da: Vægt

en: Western European (ISO-8859-1)
da: Vesteuropæisk (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
da: Vesteuropæisk med euro (ISO-8859-15)

en: Whether the font is underlined.
da: Om skriften er understreget.

en: White
da: Hvid

en: Whole word
da: Hele ord

en: Whole words only
da: Kun hele ord

en: Win32 theme
da: Win32 tema

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Window
da: Vindue

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowFrame
da: Vinduesramme

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowText
da: Vinduestekst

en: Windows Arabic (CP 1256)
da: Windows arabisk (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
da: Windows baltisk (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
da: Windows centraleuropæisk (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
da: Windows kinesisk forenklet (CP 936) eller GB-2312

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
da: Windows kinesisk traditionel (CP 950) eller Big-5

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
da: Windows kyrillisk (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
da: Windows græsk (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
da: Windows hebraisk (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
da: Windows japansk (CP 932) eller Shift-JIS

en: Windows Johab (CP 1361)
da: Windows johab (CP 1361)

en: Windows Korean (CP 949)
da: Windows koreansk (CP 949)

en: Windows Thai (CP 874)
da: Windows thailandsk (CP 874)

en: Windows Turkish (CP 1254)
da: Windows tyrkisk (CP 1254)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
da: Windows vietnamesisk (CP 1258)

en: Windows Western European (CP 1252)
da: Windows vesteuropæisk (CP 1252)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
da: Windows/DOS OEM kyrillisk (CP 866)

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Left
da: Windows_Venstre

note: TRANSLATORS: Name of keyboard key
en: Windows_Right
da: Windows_Højre

en: Write error on file '%s'
da: Skrivefejl på filen "%s"

en: XML parsing error: '%s' at line %d
da: XML tolkningsfejl: "%s" på linje %d

en: XPM: Malformed pixel data!
da: XPM: dårligt udformet pixeldata!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
da: XPM: forkert farvebeskrivelse i linje %d

en: XPM: incorrect header format!
da: XPM: forkert header-format!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
da: XPM: dårligt udformet farvedefinition "%s" i linje %d!

en: XPM: no colors left to use for mask!
da: XPM: ingen farver tilbage at bruge til maske!

en: XPM: truncated image data at line %d!
da: XPM: afskåret billeddata på linje %d!

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
da: Du kan ikke cleare et overlay, som ikke er blevet initialiseret

en: You cannot Init an overlay twice
da: Du kan ikke initialisere et overlay to gange

en: You cannot add a new directory to this section.
da: Du kan ikke tilføje en mappe til denne sektion.

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
da: Du har indtastet en ugyldig værdi. Tryk på ESC for at annullere redigeringen.

en: Zoom &In
da: Zoom &Ind

en: Zoom &Out
da: Zoom &Ud

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom to &Fit
da: Zoom &tilpasset

en: Zoom to Fit
da: Zoom tilpasset

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
da: en DDEML-applikation har lavet en forlænget race condition.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
da: en DDEML-funktion blev kaldt uden at kalde DdeInitialize først,
    eller der er sendt en ugyldig instans
    indentifikator til en DDEML-funktion.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
da: en klients forsøg på at starte en samtale slog fejl.

en: a memory allocation failed.
da: en hukommelsestildeling fejlede.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
da: en parameter kunne ikke valideres af DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
da: en anmodning om synkron advise-transaktion fik timeout.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
da: en anmodning om en synkron data-transaktion fik timeout.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
da: en anmodning om en synkron execute-transaktion fik timeout.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
da: en anmodning om en synkron poke-transaktion fik timeout.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
da: en anmodning om at afslutte en advise-transaktion fik timeout.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
da: en server-side-transaktion blev forsøgt i en samtale
    der blev afsluttet af klienten, eller serveren afsluttede
    inden fuldførslen af en transaktion.

en: a transaction failed.
da: en transaktion fejlede.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
da: et program initialiseret som APPCLASS_MONITOR har
    forsøgt at udføre en DDE-transaktion,
    eller et program initialiseret som APPCMD_CLIENTONLY
    har forsøgt at udføre server-transaktioner.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
da: et internt kald til PostMessage-funktionen fejlede.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
da: intern fejl opstået i DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
da: en ugyldig transaktions identifikation er sendt til en DDEML-funktion.
    Når programmet er returneret fra et XTYP_XACT_COMPLETE-tilbagekald,
    er transaktion identifikationen for dette tilbagekald ikke længere gyldig.

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
da: antager at dette er en sammensat multi-part zip

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
da: forsøg på at ændre uforanderlig nøgle "%s" ignoreret.

en: bad arguments to library function
da: ugyldige argumenter til biblioteksfunktion

en: bad signature
da: forkert signatur

en: bad zipfile offset to entry
da: forkert zip-fil offset til entry

en: binary
da: binær

en: bold
da: fed

en: build %lu
da: byg %lu

en: can't close file '%s'
da: kan ikke lukke filen "%s"

en: can't close file descriptor %d
da: kan ikke lukke fildeskriptoren %d

en: can't commit changes to file '%s'
da: kan ikke udføre ændringer på filen "%s"

en: can't create file '%s'
da: kan ikke oprette filen "%s"

en: can't delete user configuration file '%s'
da: kan ikke slette brugerkonfigurationsfilen "%s"

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
da: kan ikke afgøre om slutningen på filen er nået på deskriptoren %d

en: can't find central directory in zip
da: kan ikke finde den centrale mappe i zip

en: can't find length of file on file descriptor %d
da: kan ikke finde længden af filen på fildeskriptor %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
da: kan ikke finde brugerens hjemmemappe, bruger aktuelle mappe.

en: can't flush file descriptor %d
da: kan ikke flushe fildeskriptoren %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
da: kan ikke få søgeposition på fildeskriptoren %d

en: can't load any font, aborting
da: kan ikke indlæse nogen skrifttype, afbryder

en: can't open file '%s'
da: kan ikke åbne filen "%s"

en: can't open global configuration file '%s'.
da: kan ikke åbne global konfigurationsfilen "%s".

en: can't open user configuration file '%s'.
da: kan ikke åbne brugerkonfigurationsfilen "%s".

en: can't open user configuration file.
da: kan ikke åbne brugerkonfigurationsfilen.

en: can't re-initialize zlib deflate stream
da: kan ikke re-initialisere zlib deflate strøm

en: can't re-initialize zlib inflate stream
da: kan ikke re-initialisere zlib inflate strøm

en: can't read from file descriptor %d
da: kan ikke læse fra fildeskriptoren %d

en: can't remove file '%s'
da: kan ikke fjerne filen "%s"

en: can't remove temporary file '%s'
da: kan ikke fjerne midlertidig fil "%s"

en: can't seek on file descriptor %d
da: kan ikke søge på fildeskriptoren %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
da: kan ikke skrive buffer "%s" til disk.

en: can't write to file descriptor %d
da: kan ikke skrive til fildeskriptoren %d

en: can't write user configuration file.
da: kan ikke skrive brugerkonfigurationsfilen.

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: checked
da: tilvalgt

en: checksum error
da: checksum fejl

en: checksum failure reading tar header block
da: checksum fejlede ved læsning af tar-header-blok

en: compression error
da: fejl ved komprimering

en: conversion to 8-bit encoding failed
da: konvertering til 8-bit kodning fejlede

en: date
da: dato

en: decompression error
da: fejl ved udpakning

en: default
da: standard

en: dump of the process state (binary)
da: dump af proces-status (binær)

en: eighteenth
da: attende

en: eighth
da: ottende

en: eleventh
da: elvte

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
da: indgang "%s" optræder mere end en gang i gruppe "%s"

en: error in data format
da: fejl i dataformat

en: error opening file
da: fejl ved åbning af fil

en: error reading zip central directory
da: fejl ved læsning af centrale zip-mappe

en: error reading zip local header
da: fejl ved læsning af zip local header

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
da: fejl ved skrivning af zip-entry "%s": forkert crc eller længde

en: failed to flush the file '%s'
da: kunne ikke flushe filen "%s"

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: false
da: falsk

en: fifteenth
da: femtende

en: fifth
da: femte

en: file '%s', line %zu: '%s' ignored after group header.
da: fil "%s", linje %zu: "%s" ignoreret efter gruppe-header.

en: file '%s', line %zu: '=' expected.
da: fil "%s", linje %zu: forventede "=".

en: file '%s', line %zu: key '%s' was first found at line %d.
da: fil "%s", linje %zu: nøgle "%s" blev først fundet på linje %d.

en: file '%s', line %zu: value for immutable key '%s' ignored.
da: fil "%s", linje %zu: værdi af uforanderlig nøgle "%s" blev ignoreret.

en: file '%s': unexpected character %c at line %zu.
da: fil "%s": uventet tegn %c på linje %zu.

en: files
da: filer

en: first
da: første

en: font size
da: skriftstørrelse

en: fourteenth
da: fjortende

en: fourth
da: fjerde

en: generate verbose log messages
da: generer udførlige logmeddelelser

en: image
da: billede

en: incomplete header block in tar
da: ukomplet header-blok i tar

en: incorrect event handler string, missing dot
da: forkert event-handler-streng. Mangler punktum

en: incorrect size given for tar entry
da: forkert størrelse givet for tar-entry

en: invalid data in extended tar header
da: ugyldige data i udvidet tar-header

en: invalid message box return value
da: ugyldig returværdi i meddelelsesboks

en: invalid zip file
da: ugyldig zip-fil

en: italic
da: kursiv

en: light
da: let

en: locale '%s' cannot be set.
da: lokale "%s" kan ikke sættes.

en: midnight
da: midnat

en: nineteenth
da: nittende

en: ninth
da: niende

en: no DDE error.
da: ingen DDE-fejl.

en: no error
da: ingen fejl

en: no fonts found in %s, using builtin font
da: ingen skrifttyper fundet i %s. Bruger indbygget skrifttype

en: noname
da: unavngivet

en: noon
da: middag

en: num
da: nummer

en: objects cannot have XML Text Nodes
da: objekter kan ikke have XML-tekstknuder

en: out of memory
da: ikke mere ledig hukommelse

en: process context description
da: proces kontekst beskrivelse

en: read error
da: læsefejl

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
da: læser zip-strøm (entry %s): forkert crc

en: reading zip stream (entry %s): bad length
da: læser zip-strøm (entry %s): forkert længde

en: second
da: anden

en: seek error
da: søgefejl

en: seventeenth
da: syttende

en: seventh
da: syvende

en: shift
da: skift

en: show this help message
da: vis denne hjælp-meddelelse

en: sixteenth
da: sekstende

en: sixth
da: sjette

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
da: angiv ønskede skærmtilstand (f.eks. 640x480-16)

en: specify the theme to use
da: angiv det tema, som skal bruges

en: standard/circle
da: standard/cirkel

en: standard/circle-outline
da: standard/cirkel-omrids

en: standard/diamond
da: standard/diamant

en: standard/square
da: standard/firkant

en: standard/triangle
da: standard/trekant

en: stored file length not in Zip header
da: gemt fillængde ikke i Zip-header

en: strikethrough
da: gennemstreget

en: tar entry not open
da: tar-entry ikke åben

en: tenth
da: tiende

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
da: svaret på transaktionen bevirkede, at bitten DDE_FBUSY blev sat.

en: third
da: tredje

en: thirteenth
da: trettende

en: today
da: i dag

en: tomorrow
da: i morgen

en: trailing backslash ignored in '%s'
da: efterstillet omvendt skråstreg ignoreret i "%s"

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: true
da: sand

en: twelfth
da: tolvte

en: twentieth
da: tyvende

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: unchecked
da: fravalgt

en: underlined
da: understreget

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: undetermined
da: ubestemt

en: unexpected " at position %d in '%s'.
da: uventet " på position %d i "%s".

en: unexpected end of file
da: uventet afslutning på fil

en: unknown
da: ukendt

en: unknown (%lu)
da: ukendt (%lu)

en: unknown class %s
da: ukendt klasse %s

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: unknown error (error code %08x).
da: ukendt fejl (fejlkode %08x).

en: unknown-%d
da: ukendt-%d

en: unnamed
da: unavngivet

en: unnamed%d
da: unavngivet%d

en: unsupported Zip compression method
da: ikke-understøttet zip-komprimeringsmetode

en: using catalog '%s' from '%s'.
da: bruger katalog "%s" fra "%s".

en: write error
da: skrivefejl

en: wxGetTimeOfDay failed.
da: wxGetTimeOfDay fejlede.

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
da: wxWidgets kunne ikke åbne skærmen for "%s": afslutter.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
da: wxWidgets kunne ikke åbne skærmen. Afslutter.

en: yesterday
da: i går

en: zlib error %d
da: zlib fejl %d
